Binnenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws ffeiWéegekmd PU ROL derde blad NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1928 BLADZIJDE 3 De begrooting 1929 van 's-Gravenhage Polifix UIT ONZE OOST De corruptie te Doetinchem Hoog bezoek aan het legermuseum De invoering van identiteitskaarten Een kruidenierscongres Het martelen van verdachten De ontvluchting der vier gevangenen uit de strafgevangenis te Scheveningen Ook een tweede ontsnapte thans aangehouden Een negenurige arbeidsdag voor de koelies? Teruggevonden KERKNIEUWS De Nederlandsche bedevaart naar Lourdes Het Internationaal Eucharisch Congres te Sydney De opvolger van Mr.Brantjes als gouverneur van Curacao VERKEER EN POSTERIJEN Luchtpost voor Denemarken, Zweden, Noorwegen en Finland Doodelijk ongeluk in de mijn „Laura" Gevonden De vertegenwoordiger van een vreemde mogendheid failliet Kranig Kerkdiefstal te Merkelbeek Een lijk aangespoeld Van een luchtbrug gevallen LANDBOUW EN V1SSCHERIJ De stand der landbouwge wassen op 20 Augustus Verschenen is de ontwerp-begrooting 1929 van de gemeente 's-Gravenhage. Het totaal der op den gewonen dienst ge raamde inkomsten en uitgaven bedraagt 61.568.939, zoodat de gewone dienst zonder saldo sluit. Het hoofdstuk belastingen geeft een batig slot van 21.6 millioen, terwijl dit voor 1928 bedroeg 20.9 millioën, een verhooging dus van zeven ton. Hooger zijn geraamd: opcen ten Personeel met 350.000, opcenten Grond belasting met 50.000 en opcenten Vermo gensbelasting met 50.000. De post opcenten, dividend- en tantièmebelasting is uitgetrok ken op 2.500.000. De zakelijke bedrijfsbe lasting is definitief geschrapt. De inkomsten belasting staat op 13.250.000 uitgetrokken, het bedrag, dat bij een gelijkblijvend verhou- dingscijfer, naar raming zal worden ontvan gen. De geraamde winst uit de bedrijven be draagt 6.317.000, tegen 5.959.000 het vorig jaar. B. en W. van 's-Gravenhage zetten uiteen, met welken achteruitgang van middelen zij te kampen hadden, maar niettegenstaande deze tegenvallers, het gemis van de op brengst der zakelijke bedrijfsbelasting en een hoogere storting in het fonds van sohool- bouw, zijn zij er in geslaagd zonder op be- lastingverhooging te rekenen een sluitende begrooting te ontwerpen. Moge eenerzijds de ontwikkeling van de financieele positie der gemeente, zooals die zich in de begrooting afspiegelt, geen reden tot klagen geven, anderzijds mag het oog niet gesloten worden voor het steeds drei gende gevaar, dat de inkomsten door een of andere oorzaak, geheel buiten toedoen van het gemeentebestuur, plotseling verminderen. Met de opbrengst der dividend- en tantième belasting heeft de gemeente, door de wijzi ging in de Rijkswetgeving, een groote schade geleden. B. en W. spreken er hun ernstig leedwezen over uit, dat de wetgever deze wij ziging heeft tot stand gebracht, zonder dat te voren de daaruit voortvloeiende gevolgen voor de betrokken gemeenten behoorlijk on der het oog zijn gezien. B. en W. waren al thans met de mogelijkheid van dergelijke na- deelige gevolgen niet bekend. Dit leedwezen is te meer gegrond, omdat dit zeker niet de eerste maal is, dat de regeering het initiatief tot maatregelen heeft genomen, die, hoezeer wellicht op zichzelf gemotiveerd, niettemin de belangen van gemeenten in het gedrang dreigden te brengen. ternationaal postbesluit 1925 regelen ge steld. Nu is de vraag gerezen of het niet het meest practisch zou zijn, aan de postidenti- teitskaarten de waarde toe te kennen van de identiteitskaarten als hiervoren be doeld door afstempeling of onderteekening vanwege het gemeentebestuur of den burge meester. Ook omtrent dit laatste denkbeeld vraagt de Minister advies. De N.V. Handelsvereeniging voor import en export te 's-Gravenhage zendt ons een „Polifix", een stofafnemer voor elk doel, welke door genoemde N.V. in den handel wordt gebracht. De „Polifix"-stofafnemer, in den vorm van een handschoen, is geïmpregneerd met een chemisch stofbind- en polijstmiddel „Polifix" kan zonder toevoeging van eenig preparaat of olie gebruikt worden en neemt stof af, terwijl zij tevens polijst en in alle hoeken en spleten doordringt. Zij ruimt het stof grondig op. De handige vorm van het fa brikaat waarborgt een economische werk wijze. Wanneer de „Polifix" zich vol stof gezogen heeft, kan zij zacht uitgeklopt en als zij geheel vuil is, in lauw water uitgewasschen worden, zonder dat de inpregnatie verloren gaat. Verschillende spoor- en tramwegmaat schappijen en andere instellingen schaften zich reeds een dergelijk preparaat aan. In de raadsvergadering van Doetinchem is met 8 tegen 5 stemmen een motie aange nomen, waarin wordt verklaard, dat de aanstelling van den opzichter Postma als waarnemend directeur van het gasbedrijf niet had mogen plaats hebben, hangende de instructie tegen hem wegens diefstal van gas en electriclteit en dat door deze handeling van B. en W. het vertrouwen in het college ernstig is geschokt. H. M. de Koningin heeft Woensdagmiddag een bezoek gebracht aan het Leger-Museum op het kasteel Doorwerth. De Koningin, die van vijf tot zeven uur m het Leger-Museum vertoefde en door een hofdame vergezeld was, werd daar rond geleid door den directeur, den heer F. A. Hoef er. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft het gevoelen gevraagd van de Commissarissen der Koningin en verschillende burgemeesters omtrent de in voering van zoogenaamde identiteitskaar ten. Overwogen wordt, of het niet wensche. liik is om, evenals in andere staten, ook hier te lande over te gaan tot invoering van een regeling, dat alle in Nederland woon achtige personen boven bijv.. 16-jarigen leeftijd in het bezit kunnen zijn van een identiteitskaart. Het groote nut, dat de identiteitskaarten in België bijv. hebben wordt daar algemeen erkend, terwijl de goede werking van dat instituut in het bezette gebied geroemd wordt. Evenwel wordt een regeling, waarbij net hebben van een identiteitskaart verplich tend wordt gesteld, althans voorloopig van te verre strekking beschouwd, doch het zou voor velen zeker een groot gemak zijn, als de Staat tegen een minimale betaling de gelegenheid zou openen een identiteitskaart te krijgen bijv. voor aanraking met post, gi ro's, banken, politie enz. Bovendien zou den de bewijzen van Nederlanderschap kunnen vervallen als een overeenkomstige verklaring in de identiteitskaart wordt op genomen. Ook in een tijd, waarin de visa ter zijde gesteld worden en mogelijk later paspoorten zelfs niet meer noodig zijn, is zoodanige kaart van nut. Belgen kunnen bijvoorbeeld op die kaart in ons land komen. Een eventueele regeling is zoowel uit een oogpunt van gemak v de inwoners als uit een oogpunt van admJB nistratle voor de overheid van belang. De invoering van het identiteitskaarten stelsel zou kunnen geschieden bij de wet en het koninklijk besluit op de bevolkingsregis ters terwijl ook een regeling denkbaar is volgens welke, zonder nadere voorschriften bij wet of koninklijk besluit te steilen, iden titeitskaarten verkrijgbaar zijn ter gemeen te-secretarie, zooals het geval is met bewij zen van goed gedrag, van onvermogen en van Nederlanderschap. Het spreekt vanzelf, dat de uitvoering van zoodanig instituut in hoofdzaak zal moeten berusten bij de gemeentebesturen. Of het belang van het identiteitskaarten- stelsel opweegt tegen de kosten, die het rijk en de gemeentebesturen zullen hbben, is een punt van ernstige overweging. Mitsdien verzoekt de Minister de ziens wijze te mogen vernemen omtrent de invoe ring van identiteitskaarten al of niet ver plicht gesteld, en wel speciaal met het oog op de kosten, welke hieruit voor de gemeen ten zullen voortvloeien. Intusschen vestigt de Minister er de aan. dacht op, dat er sedert eenige jaren een par- tieele regeling bestaat nopens verkrijgbaar stelling door den staat van identiteitskaar ten, en wel ten behoeve van handelingen, door het publiek te verrichten met betrek king tot den rijkspostdienst. De uitgifte van postidentiteifcskaarten is internationaal ge- •Cgeld bij art. 32 van het algemeen postver drag, gesloten te Stockholm, den 23sten Augustus 1924, en bij art. 68 van het regle ment van uitvoering van dit verdrag. Ter uitvoering hier te lande van bedoelde verdragsbepaling zijn bij art. 4 van het in- Men schrijft ons: Het is nu 5 jaren geleden, dat werd opge richt de Ned. R. K. Bond van Kruideniers- vereenigingen. Klein begonnen, is deze organisatie in den loop der jaren uitgegroeid tot een krachtigen bond. Toch is deze bond nog lang niet op de hoogte, waarop hij zou moeten staan. Dit is alleszins verklaarbaar. Voor den oorlog bestonden er ook reeds organisaties van kruideniers, die zich in hoofdzaak met den inkoop van de tot het be drijf behoorende artikelen bezighielden en die, zooals vele instellingen van den midden stand, in de naoorlogs-jaren voor een niet ge ring deel door te weinig saamhoorigheidsge- voel en het ontvreken van de noodzakelijke solidariteit 't loodje hebben moeten leggen, waarbij door velen belangrijke financieele verliezen zijn geleden. Het leek daarom, dat het niet gemakkelijk zou zijn, wederom een nieuwe organisatie te stichten. Toch is dit geschied en hierbij werd reke ning gehouden met de lessen van het ver leden. Voor alles echter zou de nieuwe bond zijn een vakorganisatie, die zich zou bezighouden met het behartigen van de belangen van de kruideniers, meer speciaal van de katholieke kruideniers, waarbij evenwel de inkoopbe- langen niet behoeven te worden verwaarloosd. Dat was de gedachte, die de oprichters van den nieuwen bond voor 5 jaren geleden be zielde en die zij in practtjk hebben gebracht. In September a.s. zal dit feit worden her dacht. Niet door een luisterrijke feestviering al zou daar uit organisatieoogpunt alle reden voor aanwezig zijn. Het kruideniersbedrijf heeft de laatste jaren met ontzaglijke moeilijkheden te kampen. Het verpakte artikel, dat zijn intrede heeft gedaan en niet meer van de baan te krijgen is, heeft het mogelijk gemaakt, dat velen, die geen speciale vakopleiding hebben genoten, zich op het kruideniersbedrijf hebben gewor pen om te trachten, daarin een bestaan te vinden, met 't gevolg, dat 't aantal ievensmid- delenzaken schrikbarend is toegenomen. Door dit verpakte artikel is het vertrouwen, dat bestond tusschen winkelier en consument ver plaatst naar den pakker, naar den fabrikant en importeur. Maar erger dan dit euvel is de groote con currentie, die door de winkelmaatschappijen en verbruikscoöperaties den bona-fiden win kelier wordt aangedaan. Het groot-kapitaal schijnt in den levens middelenhandel een goede geldbelegging te zien en heeft zich daar ook van den klein handel meester gemaakt, waarin voor mid denstand en Verbruiker groote gevarep schui len. De verbruikers zien deze gevaren te veel over het hoofd. Men laat zich zoo gemakke lijk verleiden door de groote kortingen, die in schijn in die zaken worden gegeven en vergeet daarbij, dat als de zelfstandige krui denier door de steeds naar uitbreiding zoe kende winkelmaatschappijen onder den voet zou worden geloopen, de prijszetting der le vensmiddelen in handen komt van slechts enkelen, die men kan dat feit reeds in an dere bedrijven constateeren niet zullen aarzelen op de allereerste plaats te zorgen voor een behoorlijk dividend van hun kapitaal en aan de belangen van de verbruikers eerst in de tweede plaats zullen denken. De trustvorming, zooals die zich in de laat ste jaren ontwikkelt, levert hiervan 't onom- stootelijk bewijs. Waar het behoud van een gezonden krui deniersstand als onderdeel van den midden stand daarom veilig mag worden genoemd een maatschappelijk belang van den eersten rang, zal de jubileerende Ned. R. K. Bond van Kruideniersvereenigingen zijn eerste lus trum vieren met het houden van een congres je Amserdam op 26 en 27 September a.s., aarop onder voorlichting van mannen van gezag en van practijk, de lijnen zullen worden uitgestippeld, waarlangs voor de toekomst het bedrijf zich zal kunnen ontwikkelen om zich staande te kunnen houden. Voor dat congres bestaat niet alleen bij de kruideniers, maar ook bij de fabrikanten en importeurs reeds groote belangstelling, een belangstelling, die ten volle begrijpelijk is. Mogen daarom alle Katholieke vakgenooten ook dus zij, die nog niet tot de leden van den bond behooren, reeds nu het besluit ma ken straks tot de deelnemers aan dat congres te behooren, zich daarbij latende leiden door de gedachte aan de groote belangen, die voor hen op het spel staan. Waar het congres voor iederen kruidenier toegankelijk is, mag een groote opkomst voor zeker worden verwacht. Inlichtingen worden door het bondssecre- tariaat: Lange Jufferstraat 52 te Utrecht op aanvrage gaarne verstrekt. Aneta seint uit Semarang: Het vonnis van den politieopziener Dins- bach, die door den Raad van Justitie werd veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief, is ontleend aan de volgende overwegingen: De Raad van Justitie acht niet bewezen, dat de val in een put van den verdachte Mardjan, die bij het verhoor door Dinsbach mishandeld werd, een direct gevolg zou zijn van de door Dinsbach gepleegde hande lingen. Voorts achte de Raad van Justitie de be wering als zouden de in deze zaak verhoor de getuigen Dinsbach in strijd met de waar heid belasterd hebben, omdat zij door be klaagde waren aangehouden onaannemelijk, en wel, omdat het feit van hunne aanhou ding door de politie op zichzelf bij hen, als onschuldigen, geen wrok behoeft te wekken, en in geen geval zulk een wrok, dat zij, om dien wrok te koelen, zich zouden schuldig maken aan meineed. Ten aanzien van de strafmaat verklaarde de Raad van Justitie zich van oordeel, dat Dinsbach als politieambtenaar de persoon lijke vrijheid heeft aangerand, terwijl hij als zoodanig juist geroepen was de persoonlijke vrijheid te beschermen. Dinsbach deed dat herhaaldelijk, en vaak in koelen bloede op een buitengewoon wreede wijze. De Raad van Justitie oordeelt, dat de han delingen van Dinsbach een smet zouden werpen op het Nederlandsche gezag in Ne- derlandsch-Indië, indien niet door het op-1 leggen van een zware straf getoond werd, dat die handelwijze streng wordt afgekeurd en dat er ernstig naar gestreefd wordt om1 herhaling van dusdanige mishandeling van verdachten om ze tot bekentenis te dwin gen, te voorkomen. De Raad van Justitie acht het noodzake lijk, dat Dinsbach nooit meer bij de politie terugkeert. De Raad heeft hem daarom voor den tijd van negen jaren uit het recht ont zet, om eenig ambt bij de politie te be- kleeden. Hoe de Belg Geudens door zijn kame raden verlaten werd Aneta seint uit Batavia: Aneta verneemt, dat de regeering zich gewend heeft tot de permanente arbeids commissie voor Sumatra's Oostkust met het verzoek advies te willen inbrengen over de mogelijkheid om de bepaling in de Koelie ordonnantie inzake den tienurigen arbeids dag te wijzigen in een negenurigen ar- be^dag. De karabijnen en blanke wapenen, dis verloren zijn gegaan bij het treffen bij Temia Boean, waar een politie-patrouille werd vermoord, zijn thans, zooals Aneta reeds uit Amboina seinde, teruggevonden. Gebleken is, dat de grondoorzaak van de ontevredenheid van de bevolking gelegen is in de moeilijkheid, die de bevolking onder vond bij het afbetalen van den belasting, achterstand van vorige jaren. Die achter stand was een gevolg van den ongunstigen economischen toestand der bergbevolking. Thans wordt de belasting van de betrok kenen verlaagd en de achterstand afge schreven. De gouverneur betuigde den ge zaghebber, te Sorong, den heer Vink, zijn tevredenheid voor het pacificatie-werk, dat de heer Vink verricht heeft in het gebied waar de onrust heerschte. De Zeereerw. Heer Pastoor Verbunt seint uit Lourdes aan de „Msb.": De pelgrims zijn te Lourdes aangekomen. Het is hier warm. Gedurende de reis was het frisch. Alle pelgrims zijn in goeden welstand. De nieuwe kathedraal van Sydney zal 2 September a.s. door den Pauselijken le gaat van het Internationaal Eucharistisch Congres, Z.Em. kardinaal Ceretti, geconsa creerd worden. De kosten van den bouw van de kathedraal hebben meer dan een millioen dollar bedragen. Het Comité van Sydney heeft een radio-dienst ingesteld, sterk genoeg voor de overbrenging in Ame rika en in Europa. De deelnemers aan het congres komen reeds in grooten getale aan. Onder de tweehonderd, die den 21sten Augustus zijn aangekomen, bevond zich een van de oud ste priesters, namelijk Mgr. Redwood, aarts bisschop van Wellington in Nieuw-Zeeland, die 6 Januari 1839 werd geboren en in 1874 tot bisschop werd gewijd. De corr. van de Resb. op Curacao schrijft, dat ais opvolger van mr. Brantjes als gou verneur van Curasao genoemd worden: Ir. Feber, gemeciV.èraatislid van Den Haag en vroegere Indische katholieke Kamer- specialiteit; de heer Van Haren, gouver- nements.secretaris in Suriname, en de heer Weiter, oud-minister van Koloniën. Ook op 29 Augustus en 3 September as. zal een Zweedsch vliegtuig met een lucht postkantoor aan boord twee nachtpost- vluchten StockholmLonden uitvoeren en op den terugweg op resp. 31 Aug. en 5 Sep tember a.s. te 18,15 uur van Amsterdam Schiphol naar Bremen, Malmö en Stock holm vertrekken. Met deze vluchten kan gewone en aan- geteekende correspondentie worden verzon den voor Zweden, Denemarken, Noorwegen en Finland. Het verschuldigde luchtrecht, boven de gewone frankeerkosten, bedraagt 5 cent voor elke 20 gram. Deze correspondentie wordt van afdruk ken van bijzondere stempels voorzien. De post vertrekt op die dagen van Am sterdam C.S. te 17,15 uur. Moeders nemen voor de roode, gesmette of ont stoken huid vaa de kleine, uitsluitend 't allerbeste, en dat is Doos 50 en 60 cl. Tube SO cl. Bij Apolh. en Drofiislea Omstreeks half 10 gistermorgen vervoeg de zich op het bevolkingsbureau te Dor drecht een man, die het adres van een in woner verzocht. Een der ambtenaren be speurde veel overeenkomst met het gepu bliceerde portret van een der vier ont snapten te Scheveningen, vooral het litteeken boven het rechteroog trok de aandacht. De politie werd gewaarschuwd; doch de man had lont geroken en onder het zeggen, dat het adres niet meer noodig was, had hij het gebouw verlaten. De ambtenaren hadden hem echter gevolgd en wezen hem op den Krispijnschen weg aan een rechercheur van politie aan, die hem arresteerde. Overgebracht naar het hoofdbureau van politie, bekende de man te zijn M. v. d. Brande en uit de strafgevangenis te Scheve ningen te zijn ontvlucht. Door de politie is v. d. B. vervolgens weer naar Den Haag overgebracht. Het verhaal van den Belg Geudens De Belg Joh. Geudens, die, zooals ge meld, in een weiland nabij Voorschoten is ingerekend, heeft uitvoerig aan de Haagsche politie verteld, hoe de ontsnapping uit de gevangenis in hoofdzaak door hemzelf was voorbereid en mogelijk gemaakt. Tevens is uit het hem afgenomen verhoor een en ander gebleken omtrent de rol, die de andere drie vluchtelingen hebben gespeeld in deze geschiedenis, waaraan het tragi-co- mische element niet ontbreekt. Toen Geudens in den hooiberg bemerkte, dat hij ontdekt was, heeft hij zich even slapende gehouden.^ De boer was intusschen teruggegaan, naar G. vermoedde om assis tentie te halen, waarvan G. in de eerste plaats een pak slaag verwachtte. Hij is dan ook uit vrees daarvoor weggeloopen en heeft getracht, elders'n schuilplaats te vinden. De boer bleek den veldwachter te hebben ge'iiald en deze waarschuwde, toen de vogel gevlogen was, de marechaussee, die den pol der afzette en doorzocht, met het resultaat dat G. werd gevonden. Op het telefonisch bericht van de Voor- schotensche politie, dat men daar den Belg te pakken had, liet commissaris Kramer den arrestantenauto van de Haagsche politie naar Voorschoten rijden, waarmee Geudens tegen tien uur, Donderdagavond, op het Alexanderplein arriveerde, doornat van den regen, en blijkbaar doodmoe van al het door gestane. Nadat Geudens wat op z*n gemak was ge bracht, gaf hij zijn relaas van het gebeurde. Terloops dient opgemerkt, dat Geudens destijds wegens diefstal met braak tot 5 jaar gevangenisstraf was veroordeeld en dat hij daarvan reeds vier jaar in de gevangenis te Breda had doorgebracht, toen hij, op 2 April jl- wegens tuberculose naar de Bij zondere Gevangenis te Scheveningen werd overgeplaatst, waar hij onlangs zijn logies verkreeg op de ziekenkamer, van waaruit de ontvluchting geschiedde. De ontvluchting was dan ook, naar hij zeide al weken geleden voorbereid. Het viertal had al meermalen de zaak overwogen, maar de drie anderen hadden geen kans gezien. Geef mij maar 'n zaag, had de Belg gezegd, dan Zal ik die tralies wel kapot krijgen. Op zekeren avond lag er 'n zaag op z'n bed. Hoe die er gekomen was, wist G. niet, althans zeide hij niet te weten. Hij had die vraag ook aan zijn kamergenooten gesteld en men had geantwoord: „Dat doet er niet toe, jij hebt 'm." Dus de zaag was er en G, toog aan het werk. Dat ging natuurlijk maar niet zóó; men wachtte daarvoor de gunstige momenten af. En die waren er juist in den avond, zoo tusschen 9 en 10 uur, als 't wat rommelig is in de gevangenis- vertrekken en wanneer er nog wel eens 'n liedje gezongen wordt. G. nam plaats op de centrale verwarmings installatie en begon te zagen. Kerel, je maakt veel te veel lawaai, riepen de anderen. Dat erkennend, smeerde G. de door te Zagen plek met zeep in. Het geraas vermin derde dientengevolge al belangrijk. Later werd vet van de jus ervoor gebruikt en ten slotte vond men in een door 'n schilders knecht achtergelaten flesch nog wat drup pels lijnolie, die het zagen hielpen verge makkelijken. Gezaagd werd in telkens onderbroken oogenblikken, zooals gezegd bij voorkeur in het rommeluurtje. Ik liet dan, om de kans op ontdekking te verminderen, de andere drie maar wat zingen zei G. oolijk. Dat heeft een paar weken tijd gevergd, eiken avond vorderde hij 'n klein stukje. Toen beide stangen doorgezaagd waren? was het ombuigen nog slechts een kwestie van eenige moeite, doch van weinig tijd. Geudens was de laatste, die door het gat naar buiten kwam en toen de zaag op het dak weggooide. In het stikdonker, in storm en ontzettende regenbuien, zaten de vier ontsnapten daar nu op het dak, niet wetende eigenlijk wat te doen. Den beganen grond konden zij door de duisternis niet zien, terwijl het gevaar lijke deel was de boog van den muur, waar langs zij ontvlucht zijn. Aan den kant van de Doornikschestraat kwamen zij toen op den openbaren weg. Achter elkaar togen zij in regen en modder zwijgend verder en om beurten liep men vooraan. Nadat Geudens geruimen tijd de leiding had genomen, om in wielrennerstaal te spreken, keek hij om en bemerkte, dat zijn kameraden hem in den steek hadden gelaten. „Die kerels hebben me „gemien" behan deld, zeide Geudens, „en als dank voor alles (want ik alléén heb alles voor ze gedaan) lieten ze mij in den donkeren nacht alleen." In den vroegen morgen was Geudens bij Leiden gekomen in plaats van in Rotter dam, vanwaar hij verder naar België wilde ontvluchten. Overdag verschool hij zich, terwijl hij 's nachts zooveel mogelijk op marsch was, tot ten laatste hij in den hooi berg ontdekt werd. Ook heeft de politie nog de vraag onder de oogen gezien, of G. zijn verhaal ook al dus heeft ingekleed, om den bewaker te sparen; zij heeft evenwel weinig redenen om aan de waarheid van het relaas vaat Geudens te twijfelen. Wat de zaag betreft, dit is, slechts een klein stuk gereedschap, dat gemakkelijk kon worden binnengesmokkeld; er heeft niet eens eenig handvat of boog aan geze ten, hetgeen het zaagwerk trouwens zeer heeft vertraagd. Het verhoor van den tweeden arrestant. De tweede gearresteerde in- en uitbre ker v. d. Brande, is onmiddellijk na zijn aankomst uit Dordrecht naar de Scheve- ningsche gevangenis teruggeleid. Hier heeft, naar de „Msb." nog meldt, de inspecteur v. d. Heuvel, den man aan een verhoor onderworpen, doch vooralsnog wei gert v. d. Brande inlichtingen te geven. Slechts dit is de politie van den man zelf te weten gekomen: Te Dordrecht aange land, wilde v. d. B. een kennis opzoeken, doch toen hij aan het adres kwam, waar hij meende zijn relatie te kunnen vinden, bleek deze daar niet meer te wonen. Intusschen had v. d. B. en soldatenpak de uniform van stukrijder bij de veld we ten te bemachtigen (hij beweert het ge kocht te hebben, maar weigert te zeggen, wanneer en bij wien) en toen is hij, in dat pak gestoken, gistermorgen om 9 uur, zoo als gemeld, naar den burgerlijken stand te Dordrecht geloopen volgens de regelen der kunst salueerend voor eenige meerderen, die hij op den weg ontmoette en daar heeft hij geïnformeerd naar het tegenwoor dige adres van den vriend, dien hij zocht. De ambtenaar aan het loket vond echter dat de militair wat vreemd deed en dacht: dat kon wel eens een van de gevluchte ge vangenen zijn. Hij hield, zonder dat v. d. B. het vermoedde, dezen aan de praat en liet zijn collega inmiddels de politie waarschu wen. Toen kort daarop een paar agenten ver schenen liet v. d. B. zich gewillig arrestee ren, na te hebben bekend wie hij was. Op de mijn „Laura" te Eichelshoven zijn gisteravond, nadat er geschoten was, de ar beiders J. Opperman en J. Fuhren, beiden uit Kerkrade, door afvallend gesteente ge troffen. De eerste, die 38 jaar oud en gehuwd was, werd op slag gedood, de andere bekwam niet levensgevaarlijke verwondingen. Gisteren is uit de Oude Vecht te Leiden, juist tegenover de Bouwelouwensteeg, waar zij woonde, het lijkje opgehaald van de ruim 2-jarige C. Lefeber, die sedert Maandag ji. werd vermist. Naar de „L. K." meldt is het volgend be roepschrift gezonden aan het gerechtshof te 's-Hertogenbosch EdelGrootAchtbare Heeren, Geeft eerbiedig te kennen; Doctor Frans Jacobus Leufkens van Am- stel tot Prickenscheid en Amstenrade, Sou- verein Graaf van Geleen en Wachtendonk, vertegenwoordiger van het Graafschap Ge leen, erkend als zoodanig door de Nederland sche regeering op 23 Juni 1928, wonende te Spaubeek, tijdelijk verblijf houdende binnen het Koninkrijk der Nederlanden te Heerlen, aan de Kruisstraat no. 20, ten deze domicilie kiezende te 's-Hertogenbosch aan de St. Jo- risstraat no. 11 ten kantore van mr. H. J. van Leeuwen, procureur aldaar; dat het Graafschap Geleen, gevestigd te Geleen, op openbaar gezag is gesticht en in gesteld op 16 Mei 1654 voor altijd als terri toriale organisatie en vereeniging van perso nen als publiekrechtelijke rechtspersoon vol gens de akte van stichting, waarvan een authentiek afschrift als bewijsstuk is ge bracht en gedeponeerd ter griffie der arron- dissements-rechtbank te Maastricht in een privaatrechtelijk geding tusschen het graaf schap voormeld als eischer en graaf Max de Marchant et d'Ansembourg als gedaagde, waarin het vojanis is bepaald op 27 Septem ber 1928, zoodat voormeld bewijsstuk na dien dag aan het hof kan worden overgelegd; dat doctor Frans Jacobusj Leufkens voor meld bij vonnis der arrondissements-recht- bank te Maastricht van den 14den Augustus 1900 acht en twintig op het daartoe door de gezamenlijke erfgenamen van wijlen den heer Arthur Oswald Joseph Edgar Marie graaf de Marchant et d'Ansembourg, laatst gewoond hebbende te Amstenrade, ingediend request, is verklaard, in staat van faillisse ment dat requestrant van dat vonnis bij uw hof in hooger beroep komt; dat de arrondissements-rechtbank te Maastricht volgens het volkenrecht onbe voegd is het faillissement uit te spreken van doctor Frans Jacobus Leufkens voor meld, vertegenwoordiger eener vreemde mo gendheid op grond van voormelde akte van stichting, het volkenrecht, de artikelen 1390, 1829, 1690 e.v. B. W. en de erkenning door de Nederlandsche regeering; redenen waarom requestrant zich wendt tot uw hof met eerbiedig verzoek voormeld vonnis en de daarbij uitgesproken faillietver klaring te vernietigen; hetwelk doende enz. get. H. J. v. LEEUWEN, prokureur. 's-Hertogenbosch, 20 Augustus 1928., Dezer dagen geraakte aan het Strand te Kijkduin juist onder de gemeente Terheide, de 20-jarige N., uit Rotterdam, bij het zwemmen In zee in de strooming en werd onverbiddelijk, ondanks zijn uiterste pogin gen om naar het strand te komen, mede in zee gesleurd. De heer P. Remmert, ambtenaar aan het post- en telegraafkantoor te Loosduinen, die juist met zijn echtgenoote op een der golfbrekers stond, zag het gevaar, waarin zich de jongeman bevond. De R. ontkleedde zich snel en begaf zich in zee. De heer R., een uitstekend zwemmer, was spoedig den drenkeling genaderd, die intusschen 150 M. in zee was gedreven. Om hem aan het strand te brengen ging echter niet dadelijk zoo gemakkelijk, daar hij zich aan zijn edder vastklemde en deze zich eerst moest 1 vrijmaken, om hem daarna met een kunst greep vast te grijpen, waarna de moedige redder het genoegen smaakte de zee haar prooi te ontnemen en den drenkeling behou den aan het strand te brengen. Gisternacht hebben door middel van een valschen sleutel, dieven zich toegang weten te verschaffen tot de Katholieke Kerk te Merkelbeek en vervolgens tot de Sacristie, door het forceeren van de deur. Gistermorgen om 6 uur wilde de koster, als gewoonlijk, de kerk ontsluiten en ont dekte toen de inbraak. Het bleek, dat ontvreemd waren een cibo- Ook waren enkele offerblokken geledigd, rie, een gouden kelk en twee patenen. Ter hoogte van de Eerste Nederlandsche Kunstmestfabriek te Vlaardingen, is het lijk aangespoeld van een onbekenden man van middelbaren leeftijd. Te Amsterdam heeft de G.G. en G.D. naar het O. L. Vr. Gasthuis vervoerd een 6-jarig meisje, dat bij het spelen te ha er hoogte van de luchtbrug bij de Oosteiurgergracht, aldaar was gevallen, waarbij het kind het linkerbeen brak. Het onderstaand overzicht betreifende den stand der landbouwgewassen op 20 Augustus j.l., ontleend aan de „St. Crt.", is, onder medewerking der Rijkslandbouwconsulenten, samengesteld naar gegevens, verstrekt door de correspondenten der directie van den. Landbouw en wat de weersgesteldheid betreft door het Kon. Nederl. Meteorologisch Insti tuut. De weersgesteldheid In de maand Juli kwamen vrij sterke tem- peratuursschommelingen voor; de overdag- temperatuur was gemiddeld 0.8 gr. en het ge middeld maximum 0.9 gr. boven normaal, ter wijl echter de gemiddelde minimum tempera tuur 0,5 gr. beneden de normale was. In de periode 1—20 Aug. was de temperatuur in het algemeen iets te laag, namelijk in de eerste dekade 1 a 2 graden en in de tweede iets be neden het gemiddelde. Voor den tijd van het jaar zeer lage minimum-temperturen kwa men voor op 3, 6 en 19 Aug. De hoeveelheid neerslag, gemiddeld over t geheele land, bedroeg in Juli 46 m.M., tegen. 71 m.M. normaal; in de noordwestelijke helft van het land was de neerslag 15 tot 25 pet., in het zuidoostelijk deel 25 tot 40 pet. beneden, het gemiddelde. De beide eerste dekaden van Aug. gaven 47 mM. regen tegen 54 m.M. nor maal, maar zeer ongelijk verdeeld. Geduren de deze periode viel er 10 tot 20 pet. neerslag te veel in Groningen, Overijsel, den Achter hoek en Oostelijk Noord-Brabant; in Zeeland, Zuid-Limburg en Drente daarentegen viel slechts de helft van de normale hoeveelheid. Het aantal uren zonneschijn bedroeg in Juli 260 tegen 196 normaal en in de afgeloopen. dekaden van Aug. 119 tegen 113 normaal. De stand der gewassen Het zonnige droge weer in de maand Juli is voor het afrijpen van verschillende akker bouwgewassen buitengewoon gunstig geweest, terwijl ook de oogst, voor zoover deze reeds heeft plaats gehad, in het meerendeel der ge vallen goed ls verloopen. Hoewel de verwachtingen ten aanzien van den oogst der granen reeds hoog gesteld wa ren, zoo is de opbrengst toch nog meegeval len; het beschot ls zeer goed en de kwaliteit uitstekend. Uit zuidelijk Groningen worden van de rogge de eerste dorschresultaten ge meld. Men heeft daar opbrengsten verkregen van 50 a, 60 H.L. per HA., bij een hectoliter gewicht varieerend van 72 tot 74 K.G. Is de korrelopbrengst der granen algemeen hoog, de stroo-opbrengst zal door dezelfde oorzaak vermoedelijk geringer zijn. Van de peulvruchten hebben de bruine boonen den achterstand ten deele in kunnen halen; de andere gewassen van deze groep zijn In stand iets teruggegaan. Vlas heeft een zeer goed beschot geleverd en het kanariezaad belooft goed; de andere handelsgewassen geven echter eenigszins minder gunstige uitkomsten, hoewel de stand- cijfers nog tusschen goed en vrij goed gelegen zijn. Op de hooger gelegen en op de zwaardere gronden sterft het loof' van de aardappelen vlug af; op meer vochthoudende bodems ech ter beloven vooral de fabrieksaardappelen een zeer goed beschot. De suikerbieten hebben den achterstand, gevolg van het koude weer in het voorjaar, nog niet geheel ingehaald;, ln zuidelijk Gro ningen hebben ze bovendien hier en daar te kampen met de tweede generatie van de bie- tenvlieg; de stand is nochtans goed. Voor den grasgroei is het droge weer niet gunstig geweest; in verband met ligging en grondsoort loopt de stand sterk uiteen. Ten gevolge van de later gevallen regens heboen de graslanden zich echter reeds weder ten deele hersteld. Melkproductie en voedselvoorziening van het melkvee. De voedselvoorziening van het melkvee heeft in de maand Juli ten zeerste onder in vloed gestaan van de droogte. Op de lager gelegen landerijen groeide in de meeste ge vallen nog voldoende gras, doch op de hooge re gronden was de hoeveelheid voedsel, vooral in de tweede helft van de maand, zeer schaarsch. Bovendien was er in veel streken gebrek aan goed drinkwater. Dit alles heeft tot gevolg gehad, dat de melkproductie door- eengenomen beneden de normale is geweest, naar schatting 5 tot 10 pet. lager dan die in dezelfde maand van het vorig jaar. Uit Lim burg, waar de productie toen zeer laag was, wordt van een opgeveer 5 pet. hoogere pro ductie melding gemaakt. Op dit oogenblik laat de voedselvoorziening zich weer gunstig aanzien. Samenvatting Leidt men uit de voor de verschillende stre ken opgegeven cijfers, onder inachtneming der beteelde oppervlakte, het cijfer af voor het geheele land, dan verkrijgt men het vol gende resultaat, waarby het tusschen haakjes geplaatste cijfer aangeeft, hoe de stand op 16 Juli was: tarwe 79 (76)rogge 76 (70)wintergerst 82 (77)haver 74 (74)zomergerst 73 (77)boek weit 60 (52); veldboonen 70 (73); erwten 78 (80); bruine boonen 65 (57); vlas 81 (74); kanariezaad 79 (70); koolzaad 66 (69); blauw maanzaad 63 (70); karwy 66 (67); mosterd zaad 67 (70); klaverzaad 68 spinazie- zaad 70 (67); suikerbietenzaad 77 (70); con sumptie-aardappelen 71 (70); fabrieksaard appelen 86 (70)suikerbieten 71 (60)uien 64 (66); cichorei 73 (68); voederbieten 68 (62); weiland 61 (60) en roode klaver 62 (66). Door de correspondenten wordt de stand opgegeven ln cijfers, waarbij 100 uitmun tend, 90 zeer goed, 70 goed, 60 vrij goed, 50 matig, 40 - vrij slecllt. 30 =5 <echt en 10 mislukt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 11