Sport en Wedstrijden LIT UIT HET ROOMSCHE VOETBALKAMP Geen vlieg in huis DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1928 BLADZIJDE 4 D.H.V.B. versus Kreis Rhein Weser Opening van het seizoen H. B. C.- praatje R. K. Sportvereeniging „The Yellow Black Boys". R.K.V.V. A.D.O. R.K.V.V. „Onze Gezellen". Leidsch Elftal-V.S.V. Stormvogels II en lil gehuldigd Wedstrijden om den A.R.O.L. beker, op het A. F. C. - terrein te Amsterdam VOETBAL. R.K.V. „Zwaluwen". E. D. O. KEGELEN. HAARL. KEGELBOND KORFBAL Propaganda-korfbalwed- strijd te Zandvoort CRICKET Programma voor Zondag DAMMEN De Ned. R.K. Dambond Het Olympisch Toumooi District Haarlem en Omstreken als ge sproeit met SCHAKEN. Tornooi te Kissingen ATHLETIEK „Holland" naar Arnhem WIELRENNEN GEMENGD NIEUWS Lijk gevonden Door den bliksem gedood Brabantsche Brieven Vroeger dan gewoonlijk beginnen we onze1 (cekelijksche overzichten „Uit het Room- 6che Voetbalkamp." Het zgn. gesloten seizoen in de Room- 6che sportbeweging is immer van korten duur geweest, maar 1923 heeft ongetwijfeld een nieuw record gebracht. Nog maar enkele weken geleden, den 8 Juli ji. vond de laatste officieele R. K. F.- wedstrijd plaats, wij bedoelen den kampi oenswedstrijd WilskrachtVenlo en nu reeds wordt het nieuwe seizoen ingeluid. En dat nog wel met een wedstrijd waaraan we meer dan gewone aandacht willen besteden. Zooals velen reeds bekend zal zijn, speelt morgein een vertegenwoordigend elftal van der Dioc. Haarl. Voetbalbond een wedstrijd tegen een dito van den Kreis Rhein-Weser van Deutsche Jugendkraft. Een internationale opening dus van het Roomsche Voetbalseizoen. Deze hoogst belangwekkende ontmoeting tusschen twee oude bekenden gaat plaats vinden op het schitterende sportpark te Noord wijk. O.i. een bij uitsteb geschikte plaats om een dergelijke gebeurtenis te houden in vérband met de geweldige propaganda welke er vanuit gaat. Wij zijn er dan ook van overtuigd dat het morgen in Noordwijk een ongekende drukte wordt. Een ieder Roomsch sportliefhebber wil natuurlijk zijn keurploeg in actie zien te gen de gevreesde Duitschers, welke laat- sten langzaam maar zeker hun spelpeil hebben opgevoerd tot die hoogte, waarop het Hollandsche staat. Trouwens, de belangstelling voor de R.K. voetbalbeweging beweegt zich in een steeds stijgende lijn, waarvan morgen wederom een duidelijk bewijs kan geleverd worden. De wedstrijden in Lisse, Leiden en Noord- wijk hebben steeds vele toeschouwers ge trokken, zoodat nu eveneens op een reus achtige opkomst gerekend wordt. De gekozen spelers van het Haarlemsche elftal komen van heinde en ver. Zoo zullen de Haarlemmers hun favo rieten Kamer en v. Deursen willen aan moedigen. Amsterdam is eveneens sterk vertegen woordigd, dus is half Mokum ook present enz. Als we ons niet vergissen, wordt de dag van morgen een zeer belangrijke voor on zen D. H. V. B. Doch niet alleen van onze oude voetbal liefhebbers moeten we het hebben, voor hen die zich nog niet bijzonder hebben ge ïnteresseerd voor onze beweging, is het een prachtige gelegenheid om met het beste wat men kan verlangen kennis te maken. Wij willen ieder toeroepen: Gaat naar Noordwijk, ter wille van de Katholieke zaak, laat morgen het sportpark te klein zijn en geef door uw belangstelling onzen leiders steun, welken zij niet kunnen ont beren. Gij zult zeker niet teleurgesteld worden, want onze jongens kunnen óókvoetballen. Daarom, allen die iets voelen voor onze beweging, naar Noordwijk om ons Haar lems elftal aan te moedigen in den zwa- ren strijd. Slaagt deze dag, dan zal ook het nieu we seizoen met groot vertrouwen tegemoet worden gezien. Over de reeds gespeelde ontmoetingen tusschen de vertegenwoordigende ploegen, diene nog het volgende: Driemaal hebben onze jongens met hun Duitsche sportbroeders der» strijd aange bonden, twee maal in Duitschland, waar we eens met 20 wonnen en eenmaal met 1i de eer deelden. In Amsterdam bleven de onzen met 42 de baas. De balans slaat dus ten onze gunste, over. Het zal daarom voor de bezoekers een aansporing zijn om de zaken ernstig aan te pakken en onze jongens komen dan ook voor een heet vuur te staan. De kamp belooft uiterst spannend te worden. Van onze ploeg willen we slechts zeggen, dat zij ons sterker lijkt dan het elftal van de missiewedstrijden. De voorhoede is absoluut beter terwijl de halflinie door de opname van den T. Y. B. B.-er Kramer er zeker op vooruit gegaan Is. Laten we hopen op een fraaien strijd met een Hollandsche overwinning. Tot slot publiceeren wij de beide elftallen: KREIS RHEIN-WESER: Baumann (Rechlingh.-Suderwich) Fontein Altrath (Hochheide) (Altenessen) Rosier Groll Würfels (Hochheide) (Arminia Oberhausen) Gradischer Bösing Hilberath (Hochheide) (Sterkrade 06) (Duisburg) Thöne Schroder (Alt Hamborn) (Duisburg) Scheidsrechter: H. JANSBEKEN F. de Lange F. v. Leuven G. Kemperman (V.V.Z.) (Wilskracht) (Gr. Willem) A. Goddijn Th. Renckens (Leiden) (R.K.A.V.) R. Kamer Adr. v. d. Berg J. v. d. Zwet (T.YfB.B.) (S.J.C.) (Lisse) J. Verheyen M. v. Deursen (Wilskracht) (H.B.C.) C. Hoeboer (De Meer) D. H. V. B. De wedstrijd vangt aan te 3 uur. Nauw ontwaakt uit zomer- en Olym- piade-droomen, kom ik met eenigen schrik tot de ontdekking, dat het voetbalseizoen voor de deur staat. De stille tijd bracht ons niet enkel vre dige rust, doch ontnam ons ook onzen Gees telijken Adviseur, en ook onzen Praeses be nutte dezen tijd om zijn plaats ter beschik king te stellen. Het verheugt ons echter zeer, dat beiden dit niet dan noode deden. De Eerw. heer Heskes heeft reeds afscheid genomen; de heer v. d. Linden gaat binnenkort. De eerste plaats baart ons geen zorg; de tweede des te meer! Wie is bereid? Het seizoen 1928/'29 is weldra daar. Zijt gij reeds H.B.C.er, sportlievende Heem stedere? Thans is hat tijd. Secretaris Platte woont nog steeds Vandvaartkade 13. A.s. Zondag opent H.B.C. III het nieuwe seizoen tegen het vierde elftal van het Jubüeerende „De Meer". Te Noordwijk op het S.J.C.-terrein vindt R. K. Holland versus Duitschland plaats. Onze crack M. v. Deursen krijgt wel een internationale reputatie! Ook veel succes, Tinus. De nieuwe le-klasser komt de volgende week aan de beurt. „Mug". Hedenavond van 7—8 uur contributie be talen in de R. K. MiL vereeniging, Zoete- straat. Maandagavond 8.30 uur bestuursvergade ring ten huize van den heer Slenders, Scheepmakersdijk. Woensdagavond half zeven laatste trai ningsavond. Door de junioren zullen dezen avond onderlinge wedstrijden gehouden wor den om prijzen. Allen present dus! Voorgesteld als werkende leden: J. Baiterman, Haarlemmerliedestraat 9, Haarlem. F. Ebbing, Bleekerskade 72, Amstelveen. W. Vissers, Da Costastraat 30, Haarlem. J. Snoeks, Bisschop Ottostr. 27, Haarlem. A. v. Dijk, Clercqstraat 170, Haarlem. B. Muschter, Kweektuinstraat 4, Haarlem. Deze week zullen den leden aangeboden worden de kwitanties voor de bondscontrf butie seizoen 1928-1929. Beleefd wordt ver zocht het verschuldigde bij eerste aanbieding te voldoen. Voor morgen zijn voor geen onzer elftallen wedstrijden vastgesteld om alle leden in de gelegenheid te stellen in Noordwijk den inter landwedstrijd D.H.V.B.-elftalKreis Rhein Weser bij te wonen. Rein Kamer bezet in het D.H.V.B.-elftal de linkshalfpjaats. In groo ten getale gaan wij, hetzij per fiets of autobus natuurlijk naar het Noordwiiksche sportpark om onze favorieten aan te moedigen. Vertrek kwart voor een van het Houtplein. Wedstrijden Koning Voetbal staat weer voor de deur! Daarom eenige mededeelingen: Wij zullen het a.s. seizoen met zes elftallen uitkomen n.l. Eén elftal in de federatie, drie in den D.H. V.B. en twee elftallen in de juniorencompe tities van het district Doordat wij nu de beschikking gekregen hebben over 2 terreinen fcunnen wij wekelijks meerdere thuiswe. strijden spelen wat een vlotte afwerking van het competitieprogramma waarborgt. Zondag 2 September wordt het voetbalsei zoen officieel geopend Het eerste elftal speelt dien dag aan dén Schoterweg een wedstrijd tegen den kampioen van Nederland, Wils kracht I uit Amsterdam, terwijl het tweede en derde elftal dien dag deelnemen aan de Lus trumwedstrijden van „De Meer" in Amster dam „HENK". dam gaan, thans is dit door verschillende omstandigheden gewijzigd mosten worden. Als plaats van bestemming is gekozen de oude „Pypenstad" Gouda. De datum 2 Sep tember, blijft gehandhaafd. De kaarten waar reeds een groot gedeelte van verkocht is, zijn nog zoolang de voorraad strekt, verkrijgbaar aan het secretariaat. Ook de prijs 1.50 is onveranderd gebleven. Een aansporing om ze spoedig te bestellen, lijkt mij overbodig, daar dit voldoende bekend is. Ook hedenavond zijn kaarten te ver krijgen in de St. Joz. Gezellen-Vereeniging, Jansstraat 59. Nieuwe leden In ons eerste en tweede elftal kunnen voor de as. oompetitie nog enkele nieuwe leden worden ingedeeld. Wij raden H.H. sport vrienden, die zich hij onze vereeniging wenschen aan te sluiten, dringend aan, zich zoo spoedig mogelijk op te geven aan ons secretariaat of bij een der Bestuurs leden, daar wij anders niet voor een defi nitieve indeeling kunnen instaan. DE WEDSTRIJDEN. Voor morgen zijn geen wedstrijden vast gesteld. Volgende week echter speelt D. O. N. K. 1—R. K. V. Z. 1 en D. O. N. K. jun.R. K. V. Z. jun. in Gouda. JOOP. Meenhorst Kuil Boerê J. Perukel Dinkla C. v. d. Laan Swart Tanis Steffens Perukel v. d. Hurk NEDERLAAGWEDSTRIJDEN. PROGRAMMA VAN 26 AUGUSTUS D. O. O. 2Vitesse, 1, 2.45 uur A. D. O. 3Vitesse 3, I uur Secr. Rijksstraatweg 261. Haarlem-Noord. A. s. Zondag gaat O. G. met twee elf tallen op bezoek bij Wilhelmus te Voor burg. Gezien den hier gespeelden wedstrijd kan het wederom een aardige ontmoeting wor den. Vertrek per tram om 10 uur vanaf het Soendaplein. Het 2de elftal speelt en het eerste. Maar laten we allen gelijk vertrekken, des te ge zelliger is het. De Junioren dienen zich zoo spoedig mo gelijk bij den heer Schoorl op te geven, daar er de volgende week een wedstrijd voor hen is. Daartoe uitgenoodigd door het bestuur van den L. V. B. speelt V. S. V. morgen een wed strijd tegen een Leidsch elftal, dat wordt sa mengesteld uit spelers van in den N. V. B. spelende Leidsche clubs. Een goede oefenwed strijd voor de V. S. V.'ers. Zooals bekend mag heeten behaalden het 2de en 3de elftal der Vogels het vorige seizoen niet alleen het kampioenschap hunner afdee- iing, maar promoveerden beide elftallen bo vendien. Voor deze prestatie is den jeugdigen volgelingen van „Witte Jan" een feestavond aangeboden, waarin de stemming opperbest was. Beide teams ontvingen een stoffelijke her innering. R. C. H. neemt evenals H. F. C. deel aan de bovenstaande wedstrijdenreeks die elk jaar b(j den aanvang van 't seizoen op hef A.F.C.- terrein te Amsterdam gehouden worden. Dit zal de derde maal zijn dat R. C. H. daarin meespeelt. Reeds eenmaal wisten de blauwzwarten beslag te leggen op deze fraaien wisselprijs en ook nu weer zullen zij indien de zaken flink aangepakt worden een kans daarop maken. De Racing heeft het in zooverre niet gun stig getroffen dat zij reeds in de morgenuren, half elf, een voorwedstrijd moet spelen om uit te maken of zij of wel A. F. C. het 's mid dags tegen Blauw-wit mag opnemen. In elk geval, hoe de resultaten ook mogen zijn, het zullen goede oefenwedstrijden blij ken te zijn en dat is ook wat waard. H. F. C. speelt om een uur tegen het Apel- - doornsche Robur et Velocitas. De juiste samenstelling van de elftallen was nog niet bekend. Secretaris J. C. Kruijver Jr Tweede Zuidpolderstraat 16. Officieel nieuws Hedenavond contributie betalen van 8 9 uur in ons Gezellenhuis. De boottocht Was eerst sprake als zou de boottocht evenals verleden jaar, weder naar Volen- A.s. Zondag ontvangt E.D.O. Heracles uit Almelo, waarbij tevens de nieuwe overdekte tribune in gebruik wordt genomen. Verleden week verloor E.D.O. na een spannenden kamp van genoemde club te Almelo. Ongetwij feld wordt het ook nu een goede wedstrijd E.D.O. komt uit met zijn oude elftal met Swart op de plaats van Dona. Het elftal is als volgt: Aan de wedstrijden van den Haarlemschen Kegelbond hebben in de laatste dagen vele clubs uit Rotterdam, den Haag en Alkmaar deelgenomen. Hiervan wist Laanzicht uit Rotterdam zich te plaatsen voor één der eerste korps prijzen en is op dit oogenblik No. 3 voor de twee-vijftallen-wedstrijd. Hieronder vindt men de stand der wedstrij den, terwijl thans de helft der deelnemende clubs is uitgekomen. Korpswedstrijd 1. Hout of Fout, den Haag, 305 2. de Eendracht, Haarlem, 304 3. Gooi Om, Vlaardingen, 302 4. Laanzicht, Rotterdam, 301 5. Richten en Rollen, Haailem, 301 (46 tr.) 6. Hard Gaat Ie, den Helder, 297.; 7. Richten en Rollen, Haarlem, 294 8. Noveni, Schiedam, 289 9. Klein Hamburg, Delft, 288 verder tot No. 30, laagste stand 267. Twee vijftallen Richten en Rollen, Haar lem, 595 2. de Eendracht, Haarlem, 585 3. Laanzicht, Rotterdam, 568 4. Fidelio, Amsterdam, 555 5. Hard Gaat Ie, Den Helder, 552. Dames-Korps wedstrijd 1. E.M.E.R.G. 0., Hilversum, 264 2. Houdt Plank, Haar lem, 261. Hoogste Korpswerpers 1. A. Benraadt, Haarlem, 78 (10 tf. einde. 9) 2. Weijers, Haarlem, 78 (10 tf. einde. 5) 3. P. Vlodder, Hengelo, 74 4. W. Thijssen, Den Helder, 73 (10 tr. einde. 9). Hoogste KorpswerpsterMevr. v. d. Eyken, Haarlem, 65 (10 tr. einde. 6). Personeele-wedstrijd 1. J. Jongmans, Hilversum, 42 2. A. Kamsteeg, Amster dam, 41 3. M. van Poppen, Delft, 40 verder tot No. 10 laagste stand 37, met einde. 9. Personeel-serie 1. Q. Peet, Hilversum, 106 2. M. van Poppen, Delft, 104 15 tr. 3. Creuna, Den Haag, 104, 14 tr. verder tot No. 10 laagste stand 97 met 15 tr. Jubileum-wedstrijd 1. H. de Wit, 140 2. B. Boerlagen, Haarlem, 136 3. A. Wage naar, Haarlem, 135 4. J. Jongman, Hilver sum, 134, verder tot No. 10 laagste stand 118. Vaste Baan Hamburger Telling 1. Mevr. Omstee, Zandvoort, 9482 2. van Elzen, Haarlem, 94 3. Scheepsmaker, Alkmaar, 92, verder tot No. 20, laagste stand 75. Vaste Baan Gewone Telling 1. Muller, Bussum, 42 2. Vleeschhouwer, Alkmaar, 4037 3. H. Frantzen, Haarlem, 4036, verder tot No. 20, laagste stand 36. Vrije/ Baan, Hamburger Telling 1. van Vreeden, Haarlem, 9694 2. A. van Eijck, Haarlem, 9 91 3. Reemers, Haarlem, 962 maal 30 4. Kusters, den Haag 9677, verder tot No. 20, laagste stand 82. Vrije Baan, Hamburger Telling Dames 1. Mevr. van Orden, Zandvoort 90; 2. Mevr. Sliggers, Haarlem, 887763 3. Mevr. Omstee, Zandvoort, 8873 Mevr. 4, Leeksma, Den Haag, 8268, verder tot No. 15, laagste stand 65. Vrije Baan, Gewone Telling 1. Muller, Bussum, 2 maal 41 2. Reep, Bussum, 41 37 3. Kreek, Haarlem, 40, verder tot No. 20, laagste stand 37. Vrije Baan Dames 1. Mevr. Eweg, Am sterdam, 4342 2. Mevr. Schouten, Haar lem, 4139 3. Mevr. Denkers, Zandvoort, 4138, verder tot No. 15 laagste stand 34 met steun 32. Koppel-wedstrijd 1. MaaswinkelRee mers, 50 2. KreugerLeeksma, den Haag, 48 met 0 maal 48 3. GenefaasKolman, Alkmaar, 48 met 47 verder tot No. 10 laagste stand 46 met steun 48. Paren-wedstrijd 1. Mevr. en de Heer Ool- ders, Alkmaar, 48 2. Mevr. en de heer Heidendaal, Haarlem, 4544, verder tot No. 10 laagste stand^.4 met steun 42. Te Zandvoort wordt Zondag 26 Augustus een propaganda-korfbalwedstrijd gespeeld tusschen een Amsterdamsch twaalftal en 'n Noord-Hollandsche combinatie, welke is sa mengesteld uit spelers van „Excelsior" te Hilversum, „Advendo" en „Haarlem" te Haar lem en „Sport Vereen." te Santpoort. Deze wedstrijd, georganiseerd door de Pro- paganda-commissie van den Haarlemschen Korfbalvereeniging „De Meeuwen", wordt ge speeld op het terrein van de Zandvoortsche Voetbalvereeniging „De Zeemeeuwen", gele gen nabij het station Zandvoort en vangt aan om 2 uur. De wedstrijd wordt voorafgegaan door een wedstrijd junioren van „De Zeemeeuwen" en D.W.V., Amsterdam en van 46 vindt een moeting plaats tusschen „De Zeemeeuwen" I en D. W. V. I H.C.C. I—Qui<$c N. V. R. A.Hilversum. 2e klasse Haarlem 2Albion. V. R. A. 2—V. V. V. 2 VleermuizenAjax (A.) Om het nationaal kampioenschap De wedstrijd om het nationaal kampioen schap (district Haarlem) is thans op drie partijen na geheel beëindigd. De stand luidt Groep A. P. G. van Engelen 4 3 1 6 P. H. Meure 4 2 2 4 J. P. van Eijk 3 1 2 2 P. Mollema 3 1 2 2 Chr. F. Visse 2 1 1 2 In deze groep kan Chr. F. Visse (Dam club „Haarlem") nog gelijk aankomen met P. C. van Engelen („Haarlemsche Damclub") indien Visse zijne beide nog te spelen par tijen wint. In dat geval zou een herkamp tusschen Visse en Van Engelen noodzakelijk zijn. Groep B. Aebe de Jong 4 4 0 8 J. B. Sluiter Jr. 4 3 16 J. van Berkum 3 12 2 D. Wielenga 4 13 2 J. van Looij 3 0 3 0 In deze afdeeling kwam de Haarlemsche kampioen Aebe de Jong ongeslagen op de eerste plaats aan. De Jong zal met den winnaar van Groep A een herkamp spelen om een plaats in den voorwedstrijd voor den a.s. wedstrijd om het wereldkampioenschap. Simultaanseance C. Lochtenberg Hoewel volgens het plan, voornoemd speler en H. Regouw belden zouden simultaneeren, werd door lichte ongesteldheid van laatstge noemde van dit plan afgezien. Aan deze seance namen 26 personen deel, waaronder zeer sterke spelers tegenwoordig waren. Hier door moest de heer C. Lochtenberg niet min der dan 10 remises en 2 verloren partijen noteeren, en won er 14. Deze simultaanseance werd onderbroken door een propagandistisch woord van den heer F. v. Vliet, vice-voorzitter van den Ned. R.-K. Dambond. Na een en ander op een duidelijke wijze uiteen gezet te hebben, hoopte spreker, dat deze gelegenheid een aanleiding zou zijn, om binnenkort Amster dam met 2 sterke R.K. damclubs vermeer derd te zien. Deze propaganda-avond kan in alle opzich ten geslaagd heeten, daar zich vele personen als lid opgaven, en 't aan een gezellige stemming niet ontbrak. De eerste partij van den herkamp om den eersten prijs, werd gisteren verspeeld tus schen de heeren P. G. van Hout en H. Re- gouw. Daar voor dezen herkamp besloten was, voordeelige remises in punten uit te brengen, behoeft het geen nadere omschrij ving, welke spanning bij deze partij aanwezig was, en bij de nog te spelen partijen aan wezig zal zijn. Deze hoogst interessante ontmoeting ein digde in een voordeelige remise voor P. G. van Hout met 3 punten en H. Regouw 2 punten. Intusschen is het bereikte resultaat voor den Rotterdamschen deelnemer H. Re gouw eervol te noemen. In het R.-K. Vereenigingsgebouw te Heem stede, had gisterenavond een districtslfeden- vergadering plaats. Alle aangesloten vereeni- gingen waren door hunne afgevaardigden vertegenwoordigd. De heer Th. Kok, voorzit ter van bovengenoemd district, opende deze bijeenkomst en heette alle afgevaardigden van harte welkom. Hierna gaf hij het woord aan den heer A. Schiering, secretaris van het district, tot voorlezing van de notulen, welke onveran derd werden goedgekeurd. Ais punt 3 stond de prijsuitreiking, welke er elk jaar gehouden wordt, na de wedstrij den 'om het pers. kamp. en groepen wedstrij den. De eerste prijs viel ditmaal ten deel aan den heer B. Stevens, welke het kampioen schap had weten te behalen. De tweede en derde prijs werden respectievelijk uitgereikt aan de heeren J. Klein en G. Rump. Voorts werd een fierste prijs uitgereikt aan den heer Warmerdam, als eerstaanko- mende in de groepen wedstrijden. De 2de prijs kreeg J. Veen in ontvangst te nemen. De voorzitter complimenteerde de prijs winnaars met de door hen behaalde succes sen. Het belangrijkste punt van de agenda, n.l. de bespreking clubcompetitie, nam veel tijd in beslag. Na gehouden discussies werd be sloten, de clubcompetitie met 1 November a.s. te doen aanvangen en de eventueele af gebroken partijen arbitrair te laten beslissen. Thans was de bestuursverkiezing aan de beurt, vanwege het tusschentijds bedanken van de heeren A. Schiering en A. Masteling. Als candldaten werden naar voren gebracht de heeren B. H. Stevens en v. Gastel. Nadat er verschillende stemmen uit de vergadering gekomen waren tot het behoud van den secretaris, den heer A. Schiering, trok deze onder luid applaus zijn ontslag in. In de plaats van A. Masteling werd de heer B. Stevens met aigemeene stemmen gekozen. Na de gehouden bestuursverkiezing be dankte de voorzitter het scheidende be- i de gele bus met zwarten band stuurslid A. Masteling, voor het vele werk, wat hij voor het district volbracht had. Aan den rondvraag gekomen, waaraan ma tig werd deelgenomen, werd de vergadering op de gebruikelijkew ijze gesloten. De laatste wedstrijden van het tornooi had» den het onderstaande resultaat. Bogolyubov remise met Euwe. Reti remise met Capablanca. Tartakower remise met Tarrasch. Yates wint van Mieses. Marshall verliest van Rubinstein. Nimzowitsch wint van Suielmann. De winnaar van het tomooi is Bogoljubov met 8 punten, tweede is Capablanca met 7 p., Euwe en Rubinstein bezetten met beiden 6'A P- de 3e en 4e plaats, 5e is Nimzowitsch met 6 p., Reti bezet met 5y2 p. de zes(J» plaats, Tartakower, Yates en" Marshall zijn met elk 5 p. 7e, 8e en 9e, volgen» Spielmann met \y? p., Tarrasch met 4 p. en Mieses met 3 punten. Onze landgenoot maakte dus wel een pracht-figuur op dit meester-tornooi, waar in hij, na Bogoljubov en Capablanca een mooie plaats inneemt. Was zijn voorlaatste partij tegen Yates, die zoo goed als gewon nen stond, door een fatalen blunder nie!» verloren, dan was Euwe met slechts punt verschil op den overwinnaar Bogoljubov tweede geëindigd, vóór den oud-wereldkam pioen Capablanca. Zondag a.s. gaat „Holland" ten tweeden malo haar geluk buiten het Bisdom beproeven, en wel ditmaal in Arnhem De R. K. Arnhemsche Sportbond heeft een athletiekdag georganiseerd, welke vooral voor de „Oranje-broeken" van veel belang geacht kan worden. Immers daar zal de gelegenheid worden geboden, na het succes te Kerkrade te bewijzen dat „Holland" momenteel de sterkste R. K. Athletiek-vereeniging hier te lande is. Een twintigtal athleten willen trachten den uitgeloofden beker voor de bestgeplaatste vereeniging in de wacht te sleepen, en de juist in de laatste weken opgevoerde presta ties doen het beste verwachten. De grootste aandacht is besteed aan de estafette-ploeg 4 x 100 M., die ook ditmaal wederom een spannende race belooft te worden tegen de sympathieke D.E.M.'ers uit Beverwijk. De Hollandploeg is samengesteld: N. de Zwager, L. Koek, B. Ronde, D. Ronde. Deelnemers en supporters worden verzoch| kwart voor acht aanwezig zijn In de haJ van het station. „DE KAMPIOEN" Bovengenoemde vereeniging hield Don derdagavond op een traject van circa 1200 M. een afval-wedstrijd, welke door mooi weder en groote belangstelling begun stigd werd. Hiervoor kwamen de volgende renners aan den start: Moerkerk, Blank water, Balm, v. Bree, Kesseler, ScheU, de Groot; Heinsbergen v. Baak Kruyd v. Egmond, Klashorst en Schijvemaar, welke in deze volgorde telkens na een ronde uit de baan moesten, zoodat de einduitslag is 1. Schijvenaar, 2. Klashorst, 3. v. Egmond erï zoo vervolgens. Onza rit op Zondag 26 Augustus, om den Kikkert en Klinkenberg- beker, kan, daar onze motorcontroleurs verhinderd zijn ons te assisteeren, niet doorgaan. In den Rijn nabij Lobith is gisteren hef lijk gevonden van een 18- k 20-jarig meisje, dat gekleed was in een wit mousseline japon met blauwe en oranje noppen. Tijdens een hevig onweer is naar de „Std" meldt Donderdagochtend in Spang, nabij de Waal op Texel, de veehouder S. D., die in een vrachtauto zat, door den bliksem getrof fen en gedood. Zijn naast hem zittende knecht, die uit den auto geslingerd werd, kreeg geen letsel. ULVENHOUT, 21 Aug. 1928 Menler, Staal Ik me daar verlejen week op wel, m'n koelen te bekijken, (d'r was er eene bij, die 'k paar dagen in hop- servaatie hiew, zoo- as d'n veearts da noemt), toen k vlak boven m'nen kop "n herrie en 'n lawaai hoorde, as "n oordeel. In m'n eersten schrik bukte-n-ik en hiew m'n kop met twee handen vast en Het m'n pijp in 'n soevenierke van de koeien vallen. Wa maar gelukkig was, anders was ze kepot gewiest. En toen Tc ze d'r uit gevischt had, sting me daar 'n vlieg- mesjien op m'n grond tusschen de koeien. Ik er op af. k Was gloeiend, da voelde! Eu daar ston Ik. „Goeiemorgen," klonk er in eens een vriendelijke stem uit 'nen bonk leer. En meteen schoof dieën hoop leer twee groote brllleglazen omhoog en toen kreeg ik in de gaten da-d-et 'nen mensch was. „Bende gij nouw 'nen aviejeteur," vroeg ik. „Dat ben ik," zeet-ie. „Zoo zoo," zei ik weer, „dan magd-oew aviejeteursschoolgeld wel trug gaan halen, manneke, want as gij nouw denkt da-g-ier op Schiphol of Waalhaven of Soesterberg of Gilze-Rijen bent, dan bende d'r glad neffen. En as ge 'n koei van me tot moster had ge vlogen, dan „Waar ben Ik hier, boertje?" „Lot me uit spreken, boertje, dan hadden ze jouw daar nooit meer truggezien! En nouw gij." „Kijk eens," zeet ie, „ik zal er eerst eens uitkomen en als jü me dan 'n handje helpen wilt, dan mak je strakjes mee de lucht in!" ,,'k Wil oew wel 'n bietje op dreef helpen," zee ik, maar Ik gaai met jouw nie vliegen, va der; nouw bende in den koeienblubber ge daald, dan landen we misschien wel op 't kerkhof! En as 't zoover is, dan rij ik daar naar toe." Toen sting ie op d'n grond. „Vertel me nou eerst eens, waar ik ben." „Ge ben-d-ier In 't schoone land van Ulven- hout," zee ik en toen wiest ie nog niks, docht ik. „Ach zoo," deed ie mee 'n gebaar van ver rassing, „dan moeten hier ergens Dré en Trui wonen, ken je die?" „Zo'n bietje," zee ik. „Bende hier al meer uit de lucht komen val len?" „Neen, maar ik ken Dré van z'n Bra bantsche Brieven ln de krant." Met kwam Trui daar uit de verte aandraven. Ze liep as ons brandweer. Nouw zumme-n-et-ebben, docht 'k. En jawel, hoore, van twintig meter af riep ze al: „Dré, wa-d-emme nouw weer aan ons fiets hangen?!" En toen ze vlak bij was, hong d'r 'nen knaap van 'nen druppel aan d'r mopneus van 'nen pijpekop grootte. Of 't nouw daardeur was, weet lk zoo net nie, maar d'nen aviejeteur riep plotseling: m'n kop eraf, as dat Trui niet is!" „Lot zit ten dieën kop, jong," zee ik, „anders komt da ding veurloopig nog nie van m'n weiland af en 't i s Trui, trouwens ok." „Dag Trui," zee dieën lucht-sloeber. En Trui keed me-n-is aan en in d'r oogen sting duidelijk te lezen: wa d-is da veur 'nen pisang? „Neemeniekwalek," zee menier von Pisang-tot-Bananus toen, „mag ik me effe voorstellen, ik ben Kraft, van de Rotterdamsche Hero." Toen gong me 'n licht op. „Ojee, nouw begrijp ik de ziete- wasie," zee ik, „ge mot netuurlijk aan d'n Akkedeemiesingei zijn in Berda, bij de Hero. Ge vlieg zeker in bus-gruuntes. Ik doei daar ok zaken mee, Kraft, dus dan bende nog nie heelemaal uit de kontrijen." Kraft lachte toen en zee: „Nee, Dré, ik vlieg niet voor de Hhhero, maar voor de Eero-klup in Rot terdam. A-e-r-o-Aero dat beteekent: Lucht. Rotterdamsche Lucht-Klup, zie Je! Af fijn, om kort te zijn, me zijn naar huis gegaan en emmen Kraft wat te bikken gegeven, want, onder ons gezeet, hij zag blauw van d'n hon ger en zukke gasten hek 't liefste. Hij was gedaald, -omdat z'n benziene op was. Keb toen 'nen knecht zeuventig liters laten halen en die goot Kraft later allemaal in d'n vleu gel. 'n Rare plek, maar elk vak ee z'n eigen rariteiten. Langzamerhand kreeg ik toch lol in 't gevalletje en dieën kérel leek me zoo zeker van z'n zaak, da'k Inwendig besloot: As ie me weer vraagt, doe-k et! Ik was dus zoo hartelijk meugelijk, gaf 'm nog 'n krük- ske bier en 'n segaar en zoo en op 't lest kon ie veur z'n futsoen nie beter doen as nog 's vragen of ik mee omhoog gong. „As ge 't dan zoo gère het, zee ik, veruit, me gaan toch nie dood veur onzen tijd!" Toen hadde Trui motte zien, amico! D'r mondje gong van stomme (stomme!!) verbazing zóó ver open as 'n broodtrommel en d'r oogen wie ren zoo groot as inktpotten. „Da zulde me toch nie aandoen, Dré," zee ze as Sara Ber- renaar, zóó tragisch! „Trui, mokt 'r nouw gin drama van," vroeg ik, ,,'k wil ok wel 's gaan kijken, hoe-g-et daarboven uitziet en dit. beloof ik oew, hartelapke, as 'k Petrus teugenkoom, dan bestel ik twee besproken plotsen: één veur jouw en één veur mijn, vlak naast mekare! Of anders 'n tweeper- soons-kannepee!" „Spottert," scholt Trui, „en da vlak veur zo'n gevaarlijk werk, ge kreeg mijn d'r veur gin duuzend gulden in. Blijf d'op d'n grond, bij de vèrekens, daar hóórde!" En, amico, 'k ben omhooggestegen! Mee da Pander-ke. 'k Zat vlak achter d'n schroef, d'n propp-ler, zee Kraft en da verdimmese ding mokte 'n leven en 'n wind, om krankejorum te worren. 'k Zat vastgemokt mee riemen, net as 'n goeie veftig jaren gelejen in d'n kakstoel. Maar hier in da ding hong gin potje in enonder onsda zouw gin overbodige luuks zijn gewiest! Keb nog nooit zoo laag op de menschen neergekeken as toen me-n op tweeduuzend meters hoog in 't hemelsblaauw fladderden. En toen 'k op 'n paar honderd meter m'n gedoeike daar zag leggenoch èrme! Wa-d-'n speulegoedje! En toen ik m'n dürpke en de durpeneers daar zag als vliegenschetjes, nouw! Toen docht ik zoo: Onze Lieven Heer zal van ons ok ginnen hoogen dunk emmen, as ie zoo 's omlaagkekt! „Dré," tillefeneerde Kraft, (ge mot mekaar tellefeneeren, anders kunde onmeugelijk 'n bomke opzetten!) „Dré, willen we Trui eens de stulpen op 'r lijf jagen?" „Nouw, Kraft," tillefeneerde-n-ik, „as 't niet te veul gevergd is, gaat dan oewen gank, jongen. Ben d' ok getrouwd?" „Dan maken we 'n loepinkje," zee-t-ie! En, amico, wist ik wa-d-'n loepingeske was? Maar nouw weet ik et en goed ok! Keb nog nooit zóó seerejeus aan dingeskes ge docht, die nouw gin mensch aangaan. En die riemen, jong, ze krokten. M'n leven hong aan die dingen. Even zag ik onzen kerktoren en daar schoot me deur m'n harsens: as 'k 'm pakken kan, dan pik ik 'm. In chotsnaam dan maar veur heel Uivenhout veur gek op dieën haan zitten, as Mechiel de Ruiter. Want waar g'allemaal nie om denkt mee zo'n loepingske, da's kasjeweel! En toen me eindelijk weer recht in de lucht hongen, til lefeneerde Kraft: „fijn, hè!" „Reuze!" zee ik, „maar 't midddt is erger as de kwaal." „Wat bedoelde, Dré?" „Wel, ge zou Trui ommers de stuipen op d'r lijf jagen, maar ge mot om mijn ok 'ns denken, lolmaker!" „Nouw 'n achtje," opperde-n-ie! „Ollee, dan maar," riep ik, „beentje-n over!" Maar ok da val nie mee, amico! Telkens zwenkt da ding net of ge d'ruit zult kantelen, want bij eiken bocht, die ge mokt, staat da vliegmesjien zoo scheef as 'nen zatkul. Even tjes docht ik, hij zal 't toch nie te pakken, emmen gekregen, van da krükske bier? Maar 't is mooi, daarboven, horre. 'k Ben net deur de wolken geschoten as 'nen engel mee klompen aan, want die ha'k aang'ouwen. Nouw en dan zat ik in d'n mist of in d'n regen en as 'k naar benejen keek, dan scho ten de wolken onder m'n derrejère veurbij en was 't net, of ik in 'n grooten kom keek. Zoo as ge anders d'n hemel as 'n gewelf ziet boven oew, zie-d-'m dan as 'n kom onder oew en toen me gingen dalen, toen vielen me mee ons neus naar benejen in 'n kurketrek- kersvorm en m'n ontbijt schoot me naar m'a strot. Noemen z'n vrielje! Eindelijk stongen we tusschen de koeien en Trui zag er uit as 'nen verschrokken vo gelverschrikker en 't eerste wa ze zee was: „da lapte me nooit meer, Ulvenhoutsche Gij- zendorrever." „Och mensch, zee ik, 't had niks te beteekenen, gif me maar gaauw 'n schoon hem en onderbroek." Amico, dat witte weer. En mee hulde aan de Panderkes en de groeten van Sara Ber- renaar en gin horke minder van mijn, as' alty, oewen toet voo, Dr

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 12