Stadsnieuws EEN VERZEKERDE TOEKOMST E. R. K. T 1 1 clegraphisch Weerbericht Heringa Wuthrich, Haarlem ExlAe batterijen - Ook reparaties Levensverzekering MTij. Nassausingel 3 te Nijmegen EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1928 BLADZIJDE 2 Agenda 26 Augustus Agenda 27 Augustus Openbare werken een bedrijf De ragebol! stekelvarken te zijn! Muziek vereeniging Lourens Janszoon Coster Schilder s stakingen Gunning Certificaten van oorsprong voor Frankrijk De Nieuwe Haring-wet Gemeentelijke Openlucht concerten Rembrandt-Theater Luxor-Theater Het in werking stellen van een tol GEMEENTERAAD BURGERL. STAND HEBT GIJ, ALS GIJ IN HET BEZIT ZIJT VAN EEN POLIS DER VR4A6T INLICHTINGEN. Het Brokkenhuis Kinderhuisvest HET BESTUUR VAN HET BROKKENHUIS. Verkeersongevallen aangereden. Stofzuigerhuïs MAERTENS r een wielrijder door een, BarteljOrlSStr. 16 Tel. flO. 10756 Gemeentezaken VOGELENZANG LAATSTE NIEUWS Ongeluk met doodelijken afloop te Helmond Een kerkgebouw te Naar den door den bliksem getroffen en tot den grond toe afgebrand ZwarebrandenteBangkinang en het Fort de Kock-sche De onderteekenïng van hef Kellogg-pact St. Josephsgezellenvereeniging Jansstraat 59 122 uur en half 7—10 uur Ge opend 8half 10 uur Verplichte op komst 8 uur Spaarkas. H. K. B. Tempeliersstraat 35 11 uur v.m. tot 12 uur n.m. Kegelconcours. Den Hout half 3 uur Middagconcert H. O. V. Theeschenkerij „Houtrust" half 5 uur Matinée. Rembrandt-Theater Groote Markt 7 en kwart over 9 uur Bioscoopvoorstellingen (Alleen voor volwassenen). Luxor-Theater Groote Houtstraat 8 uur Bioscoopvoorstelling (Alleen voor vol wassenen) Sociëteit „St. Bavo" 8 uur Bevolkings bureau. St. Josephsgezellenvereeniging Jansstraat 59 810 uur Clubavond damclub „T. en P." 8 urn: Repetitie Rederijkers „St. Genesius". H. K. B. Tempeliersstraat 35 2 uur3 H. K. B. Tempeliersstraat 35 12 uur n.m. Sluiting Kegelconcours. Rembrandt-Theater Groote Markt 7 en kwart over 9 uur Bioscoopvoorstellingen (Alleen voor volwassenen). Luxor-Theater Groote Houtstraat 8 uur Bioscoopvoorstelling (Alleen voor vol wassenen) APOTHEEKDIENSTEN De Zondag- en nachtdienst der Apotheken wordt deze week waargenomen door Duym en Keur, Keizerstraat 6, Tel. 10378 en de Firma H. Remmers en Zn., Kruisstraat 20, Tel. 10354. Betreffende het voorstel van B. en W., den Sienst van Openbare Werken tot één bedrijf om te vormen, heeft de heer Roodenburg ie volgende amendementen ingediend: Ondergeteekende stelt voor in art. 6 en irt. 7 der verordening op het beheer van bet bedrijf voor Openbare Werken de ge meente Haarlem achter het woord „ambte naar" in te voegen de woorden „of accoun tant". Ondergeteekende stelt voor art. 12 in de verordening op het beheel van het bedrijf voor Openbare Werken d^er gemeente Haar lem, als volgt te lezen: Bij het veststellen van de begrooting wijst de Raad de posten aan, waarop Burgemees ter en Wethouders ^kunnen af- en over schrijven. m de laatstgehouden raadsvergadering werd bij de besprekingen betreffende het instellen van het bedrijf voor Openbare Werken en de veststelling van de verorde ning op het beheer van het bedrijf de wensch geuit den leden te dezer zake een nadere toelichting te verstrekken. Voorts kwamen in de hierboven afgedrukte voor stellen tot wijzigftig en/of aanvulling van enkele artikelen der verordening. Het zal uwen leden bekend zijn, schrijven B. en W. nu, dat- reeds in verschillende ge meenten de dienst van Openbare Werken werd hervormd tot een bedrijf. De voor naamste grond daarvoor is wel de belang rijke administratieve vereenvoudiging, die daardoor wordt verkregen en de juistere verdeeling van de kosten. De gedachte, dat alleen dan gevormd kan worden een com mercieel bedrijf als uitzicht op winst aan wezig is, zooals b.v. by gas- en stroombe drijven, is onjuist. Wat de vereenvoudiging betreft, diene het navolgende als voorbeeld ter toelich ting. Indien door een firma is aangenomen het onderhoud van schoolgebouwen, dan zul len ln vele gevallen de uitgaven moeten worden gebracht ten laste van bijna alle paragrafen van hoofdstuk VIII der gemeen te-begrooting, waardoor betaling in 10 15 mandaten moet plaats hebben. Het bedrijf echter kan ln één bedrag voldoen met een administratieve verdeeling over de verschil lende posten der begrooting. Ten aanzien van het verdwijnen van het administratief onzuiver beeld, dat uit het thans gevolgde systeem voortvloeit, hebben wij hier voornamelijk op het oog de juistere verdeeling van de kosten van openbare werken ten laste van den gewonen- en den kajjitaalsdienst. Voorts moet thans bij aankoop van mate rialen, b.v. voor bestratingen, betaling plaats hebben ten laste van een bepaald crediet, terwijl de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat om één of andere reden, dat werk niet kan worden uitgevoerd en daardoor de ma terialen worden gebruikt voor een ander werk. Bij een bedrijf worden de materialen ten laste van het „magazijn" geboekt en van, uit het magazijn ten laste van de pos ten en/of credieten gebracht. Thans overgaande tot een bespreking van de ingediende amendementen, achten B. en W. het onjuist, zijnde ln strijd met art. 118 der gemeentewet, om bij de artt. 6 en 7 achter het woord „ambtenaar" toe te voegen de woorden „of accountant". ■R^vendlen zal kasopname practisch zoo goed als minner voor komen, aangzien het in ontvangst nemen der gelden voor het bedrijf en het doen van betalingen geschiedt door de „centrale kas". Wij zullen ons slechts hebben te bepalen tot het toezicht op de „kleine kas." Ten aanzien van het amendement op art. 12 (af- overschrijvingen) zij allereerst op gemerkt, dat dit artikel ln de verordeningen van de overige bedrijven gelijkluidend voor komt. Een wijziging van dit artikel, achten B. en W. voor het bedrijf Openbare werken allerminst noodzakelijk, omdat er feitelijk geen posten zijn, die voor af- en overschrij ving in aanmerking komen. In de begrooting van het bedrijf kan geen af- en overschrij ving plaats hebben op de verschillende credieten met de uitvoering, waarvan het bedrijf is belast. Ten slotte is nog de wensch geuit, dat zou worden overgelegd een staat van bezittin gen, die in het bedrijf zullen worden Inge bracht. B. en W. merken daaromtrent op, dat ln de eerste plaats zullen moeten worden ingebracht de opslagplaatsen, terwijl nog onder de oogen moet worden gezien, of ook het gebouw van O. W. daarvoor in aanmer king komt. Deze aangelegenheid eischt even wel en nader onderzoek; B. en W. stellen zich voor aan den Raad t.z.t. de noodige voorstellen te doen. Toen de heer S., Lindenstraat, in zijn ichuur den ragenbol wilde pakken, liep deze plotseling den tuin in. Het bleek een Met goedvinden van B. en W. zal de H. O. V. a.s. Zondagmiddag op het concert in den Hout worden vervangen door de Mu ziekvereniging „Lourens Janszoon Coster", directeur de heer A. Meng. Programma: 1. „Steadfast and True", Marche, C. Feike 2. Ouverture „Tancredi", Rossini 3. „Geschichten aus dem Wiener Wald", Walzer, Joh. Strauss 4. „Le Roi s'amuse", Suite d'Orchestre, Leo Delibes 5. Ouverture „Si j'etais Roi", Adam 6. Polonaise, Chopin 7. La Housarde, Valse militaire, L. Ganne 8. Finale. Hoelang een afwachtende houding? Men schrijft ons: Het is. nu al reeds eenige maanden dat aan 't bouwwerk van de Woningbouwvereniging „St. Joseph", een staking van schilders gezellen plaats vindt en als gevolg van deze langdurige staking heeft er een belangrijke finantieele schade plaats, doch bovendien moeten vele ingezetenen wachten met het betrekken van deze nieuwe woningen. Het doet wel een weinig vreemd aan, dat Bouw en Woningtoezicht hierin maar steeds een afwachtende houding aanneemt, niet alleen bij deze staking, maar ook nog bij een andere staking, nX bij de Bouwvereniging „Onze Woning" in het Amsterdamsch kwartier. Deze staking doet nog eigenaardiger aan, als men weet, dat er een overeenkomst is, die de geheele arbeidsvoorwaarden rgelt, zoodat de gezellen bij voorbaat weten, wat zij kunnen en gaan verdienen. Doch het is meestentijds zoo, dat men eerst aan het werk gaat, zelfs heeft men bij den heer Breed een contract aangegaan voor het bij contract ver melde loon; doch als de werkzaamheden een maal aan den gang zijn, dan eischen zij een hooger loon als contractueel is overeenge komen. Wel camoufleert men dat in som mige gevallen, door den eisch van aange nomen werk te stellen, doch in den waren zin komt het neer op een hooger loon dan tus- schen patroons- en gezellenorganisaties is overeengekomen. Het doet dan ook wel vreemd aan, dat de besturen, die eerst een overeenkomst aan gaan, later een staking sanctioneeren, welke feitelijk geheel in strijd is met de overeen komst, en terecht zou dan ook de vraag ge steld kunnen worden, wat voor nut op die manier het nog heeft om met besturen, die dergelijke handelingen sanctioneeren een overeenkomst aan te gaan. Hierboven ls bevreemding uitgesproken over het feit, dat men vanwege Bouw- en Woningtoezicht alles maar lijdelijk toeziet. Het is bekend, dat men vanwege de Ge meentelijke instellingen geheel neutraal moet zijn en blijven, doch als men vanwege de Gemeente toeziet, dat de arbeidsvoorwaar den zijn, zooals contractueel is overeenge komen, dan MOET de eisch gesteld kunnen worden, dat het werk voortgezet dient te worden. De gemeente heeft hier het grootste belang bij, daar zij nauw financieel is be trokken inzake dergelijken woningbouw. Bovendien, zooals de zaken nu staan, kan het nog wel een jaar duren en het is ner gens anders om te doen, dan door terroris me de onredelijke eischen af te dwingen. Wat doen" de stakers? Er wordt door allen twee man onderhou den, waarvan er één moet posten bij „St. Joseph" en nummer twee bij „Onze Woning". De overige stakers gaan ergens anders wer ken en gezamenlijk betalen ze dan boven de stakersuitkeering aan die twee man zoo'n toeslag, dat deze vaste posters toch nog aan een weekloon komen. Wij stellen dan ook de vraag, hoelang er van overheidswege een afwachtende houding moet worden aangenomen tegen een derge lijk terrorisme, dat zelfs onder arbeiders sterk wordt afgekeurd. Als het niet anders kan, dan is het gewenscht, dat uit de bestek ken de bepaling, dat 70 pet. per werklieden uit Haarlem moet zijn, komt te vervallen. Wij juichen dezen maatregel niet toe, maar het optreden en de handelwijze der schil ders en de nadeelige gevolgen eischen nu eenmaal een krachtiger optreden. De directeur van Bouw- en Woningtoezicht, wien wij dit schrijven ter inzage gaven, deel de mede, dat door dien dienst tegen een georganiseerde staking niet opgetreden kan worden. Burgemeester en Wethouders van Haar lem brengen ter kennis van belanghebben den, dat: a. „het verbouwen en uitbreiden van het gebouw voor den Ineassodienst benevens Stortings- en Ophaaldienst aan de Jacobijne- straat No. 24 rood te Haarlem"; en b. „het verrichten van glas- en verfwerk ten behoeve van de onder a. bedoelde ver bouwing en uitbreiding", waarvan de openbare aanbesteding heeft plaats gehad op 30 Juli j.l„ door hen op 13 Augustus d.a.v. Is gegund resp. aan: a. D. Bruijn te Haarlem voor 27.200.; en b. A de Laat te Haarlem voor 1.574. Ingevolge een instructie der Direction générale der douanes fransaises d.d. 10 Aug. 1928 is de verplichting tot bijvoeging van certificaten van oorsprong bij goederen- zendingen naar Frankrijk ln beginsel afge schaft. De instructie noemt echter een aantal ar tikelen, waaronder verscheidene welke uit Holland worden geïmporteerd, waarvoor de overlegging van certificaten van oorsprong noodig blijft. Belangstellenden gelleven zich om inlich tingen te wenden tot het secretariaat der Kamer van Koophandel en Fabrieken, Nas- sauplein 6, Haarlem, alwaar zy desgewenscht een afschrift der desbetreffende instructie kunnen bekomen. Zooals wij reeds in ons blad van Woens dag meldden, stond de firma O. terecht voor het overtreden van de Haringwet, On der de verschillende vaten bevond er zich namelijk één, die beneden het vereischte gewicht was. De gemachtigde der firma, de advocaat Mr. Bouma, voerde in zijn be toog aan, dat in Schiedam de haring-ex porteur in het geheel niet vervolgd was, en een ander deze vervolging na twee waar schuwingen heeft kunnen afkoopen. De N. R. Ct. verneemt nu van bevoegde zijde, dat te Schiedam eenige overtredin gen door schikking zijn afgedaan. Mr. Bou ma moet onjuist ingelicht zijn, daar geen enkele. Haringwetovertre ding te Schiedam onvervolgd is gelaten of door een waar schuwing afgedaan, en voor mover derge lijke zaken geschikt zijn, hebben de over treders zich betaling van belangrijk hooger bedragen dan 15 moeten getroosten. In enkele gevallen liepen die bedragen in de honderden guldens. BIJ VERSTOPPING, spijsverteringssto ringen, maagbranden, congesties, algemeen gevoel van onwel zijn, neme men 's ochtends op de nuchtere maag een glas natuurlijk „Franz-JoseP'-bitterwater. Volgens de in klinieken voor inwendige ziekten opgedane ervaringen is het „FRANZ-JOSEF"-water een uiterst weldoend afvoermiddel. In afwijking van het oorspronkelijk vast gestelde programma, zal in plaats van de Haarlemsche Politie-Muziekvereeniging, die door verschillende omstandigheden is ver hinderd, het eerstvolgend concert op 29 dezer op het Teylerplein worden gegeven door de Muziekvereeniging „Lourens Jansz. Coster" directeur de heer J. A. Meng. De Directie van het Rembrandt-Theater, Groote Markt, verzoekt ons mede te deelen, dat Maandag-, Dinsdag- en Donderdagmid dag extra vacantie-matinées worden gegeven, met het gunstig bekende filmwerk „Een dag Sheriff" met Harry Lloyd in den hoofdrol. Deze voorstellingen zijn toegankelijk voor eiken leeftijd. Het programma, dat het Rembrandt-Thea ter deze week zijn bezoekers voorzet is weer vol variatie. i Het wereldnieuws, waarin natuurlijk de gebruikelijke parades en optochten niet ach terwege kunnen blijven, is vooral beziens waardig om de verschillende gekleurde tafe- reelen van het moeras Proctooi in de Ven- deé. Een teekenfilm met het bekende clown tje en komische film, met Bobby Vernon, een tweede half-Watt, in de hoofdrol, vol tooien het bijprogramma. Ofschoon de samenhang van titel „D'r zit 'n lek in", en inhoud voor ons nu nog niet erg duidelijk, is de film zeker het bezien waard om de talrijke aardige vondsten en 't spel van den hoofdacteur. Pola Negri, de be kende Poolsche filmster, speelt ln de hoofd film „Listig en Lastig". Het is voornamelijk het spel van deze actrice, die het in dezen film doen moet, daar de overige rollen tame lijk slap vertolkt worden. Misschien is Pola Negri aan dit contrast zelf wel schuldig, daar zij eigenlijk door haar schoonheid en spel de geheele film uitmaakt. Overigens is het weer een aaneenschakeling van alle mogelijke verwikkelingen, waarna tenslotte het „beroemde" of uit meer ar tistiek oogpunt het „beruchte" Amerikaan- sche „happy end" natuurlijk niet ontbreekt. Om den aard der handeling zelf en eenige filmteksten, voorbehoud voor volwassenen. Op het tooneel treden Benny's mechani sche dieren op. Ofschoon het optreden van de mechanische dieren nu niet een open baring is, wordt van dit variété-nummer iets bizonders gemaakt door monsieur Benny zelf, die mandoline, violoncel, fluit en occarino bespeelt, zonder daarvoor instrumenten te gebruiken. Rest nog te vermelden, dat het Rem- brandt-orkest, onder leiding van den diri gent N. Snoeck, voor een uitstekende mu zikale illustratie zorgt. Humor en Satyre. Dat zijn de beide hoofdmomenten van de deze week in het gezellige Luxor-theater loopende füm. „Dat Zwarte Schaap" een spannende en ulteist komische geschiedenis, gaat voor de pauze. Er is gelachen, om de komisch-heroieke figuur van den zoon van den dorpssmid- burgemeester, die met zijn onnoozele stre ken zijn beide krachtpatsers van broers overtreft, en van het Zwarte Schaap der familie, dat hij eerst was, door zijn schran dere invallen, zijn van moord beschuldig den vader redt van de galg. Het stuk speelt in een kleine nederzet ting op Amerikaanschen bodem, en de si tuaties, natuurlijk ls er ook een liefdesge schiedenis aan verbonden, zijn allerdolst. De bijschriften zijn bovendien zeer geestig en alleen reeds deze prettige klucht is een gang naar Luxor waard. De hoofdfilm „Vorst of Clown" een saty- rieke filmcomedie in 6 aoten is een uit stekend filmwerk, met schitterende opna men en zeer geestige bijschriften, en ge heel gehouden in den eenigszins modernen filmtrant, waarbij de détails vaak voldoen de zijn om een geheele situatie te schilde ren; een film tevens, waarin gebruik is ge maakt, maar dan in den goeden, smaak- vollen zin, van het in z.g. artistieke films aangewende mengelmoes-procédé. Het vraagt te veel plaats om in deze ko lommen een ruimere beschrijving te geven van den pakkenden inhoud van de film „Vorst of Clown", samengesteld naar dien roman van Maurice Dekobra. Het geheele geval gaat echter tusschen twee nationale groepen van het vorstendom Phrygië, die elkaar den kroonprins betwisten, de mo narchisten als koning, de republikeinen als President. Maar de prins is veel liever in Parijs, en ziet zich gedwongen, wil hij aan zijn vervolgers ontkomen en vrij man blij ven, zich als clown te verbinden aan een Parijsch Variété. Maar de republikeinen slagen er in den Prins te ontvoeren en op te sluiten in een gekkenhuis. Hoe hij tenslotte door zijn vriend Lucien Trema op het laatste nippertje wordt ver vangen op 't tooneel waar hij op moet tre- ,den, en hoe hij ten slotte na veel getelefoneer en geharrewar, er in slaagt zyn vryheid te herkrijgen, moeten onze lezers zelf gaan zien. Maar lachen zul len ze zeker om de vaak allerdolste com plicaties en den venijnigen spot, neerge- strooid over de geheele lengte van de film. Een zeer actueel bijgregramma en een aantal fraaie, ook gekleurde, natuur-opna- men, vervolmaken het geheel, terwijl zooals gewoonlijk de uitstekende muziek van het kleine orkest den gezelligen geest helpt be vorderen. Wie eens hartelijk wil lachen, en wie wil dat niet, make een wandeling naar Luxor- theater en trede er binnen. Het zal hem niet berouwen. Dr M. de Hartog heeft aan Gedeputeerde Staten de volgende vragen gesteld. 1. Is het Gedeputeerden Staten bekend, dat op 2 Januari 1926 op de grens der gemeente Zaandijk en Wormerveer, op den eenigen hoofdverkeersweg langs de Zaan (Alkmaar- Amsterdam) krachtens raadsbesluit der ge meente Zaandijk, een tol in werking is ge steld? 2. Is het Gedeputeerden Staten bekend, dat als reden voor de instelling dezer middel- eeuwsche verkeershindernis werd opgegeven: bestrijding der kosten van aanleg en onder houd van in die gemeente Zaandijk nieuw aangelegde hoofdverkeerswegen en dat het bestuur der gemeente rekende op een jaar- lijksche opbrengst van 5000.—? 3. Is het Gedeputeerden Staten bekend, dat deze tol van 2 Januari 1926 tot 1 Juli 1929 aan de gemeente reeds 36.000 gulden op brengt, dus ruim 21.000 gulen meer dan was begroot? En dat dit bedrag van 36.000. wordt verkregen uit de jaarlijksche pacht sommen, terwijl de pachter in die 3)4 jaar zeker 60.000 aan tolgelden int, welk bedrag voor de andere helft door het doorgaand verkeer? 4. Achten Gedeputeerde Staten het niet gewenscht, dat de bedoelde verkeersbelem- mering, waarvoor geen enkele redelijke grond aanwezig is en althans het beoogde doel(?) verre voorbijstreeft en waardoor ve len worden genoopt om de Zaanstreek te mijden, worde opgeheven door weigering der betreffende gemeentebegrooting, waarop jaar lijks onder de inkomsten een post „tolgelden" paraisseert? Vergadering van den Raad der gemeente Haarlem op Woensdag, 29 Augustus 1928. des namiddags ten 1 ure, zoo noodig voort te zetten des avonds ten 8 ure, in de Staten zaal (Prinsenhof). Aan de orde zal worden gesteld 1. Mededeelingen en ingekomen stukken (liggen ter inzage). 2. Goedkeuring balans enz. 1927 Coöp. Woningvereeniging „Onder Dak". 3. Beschikbaarstelling crediet asphaltee- ring Spaarnwouderstraat en Hoogstraat. 4. Herstel walbeschoeiing Leidsche Vaart. 5. Verkoop grond a. Plataanstraat (L v.d. Anker), b. Santpoorterstraat (F. Schmidt) 6. Verhuur grond Witte Heerenstraat. 7. Aanbrengen hekwerken westzijde via duct Jansweg. 8. Voorloopige vaststelling gemeente-reke ningen v. m. Schoten en Spaarndam tijdvak 1 januari30 April 1927. 9. Toekenning vergoeding 1925 voor vak onderwijzers (art. 101, 9e lidL. O. wet). 10. Beschikbaarstelling crediet schoci- behoeften en leermiddelen school voor V. L. O. Saracenenstraat. 11. Toekenning bijdrage ingevolge art. 102 L. O. wet aan bijzonder vervolgonder wijs over 1925. 12. Vaststelling vergoeding 1925 bijz. scholen ingevolge art. 101 L. O. wet, 13. Toekenning vergoeding ingevolge art. 84 L. O. wet aan bijz. scholen Gen. de la Reystraat 6 en 8 en Tugelastraat 5. 14. Regeling vergoeding vervoerkosten voor leerlingen bijz. scholen voor buitenge woon lager onderwijs. 15. Bechikbaarstelling gelden inrichting parallel-klasse R. K. Jongensschool ovor U. L. O. Ged. Oude Gracht 120. 16. lijtrekking besluit vervallenverklaring erfpachtsrecht perceel Kleverparkweg. 17. Aanvaarding voor traat bestemden grond Indisch estraat. 18. Onbewoonbaarverklaring woningen Bannesteeg, enz. 19. Instelling bedrijfsvorm enz. dienst Openbare Werken. 20. Wijziging benoemingsbesluit leeraar Gem. Avondschool voor Nijverheidsonder wijs. 21. Benoeming a. 7 tijdelijke leeraren Gem. Lyceum. b. leeraar Fransch Gem. Lyceum. c. onderwijzers school voor U. L. O., letter B (overplaatsing). d. tijdelijk personeel Vervolgonderwijs. e. tijd. personeel Vervolgcursus no. I. f. tijd. leerkracht Vervolgcursus no. II. g. 2 tijd. onderwijzeressen Vervolgcursus No. V. onderwijzeres School no. 14. Geboren: 21 Augustus, z. van C. C. Noor- landTijman. 22 Augustus, z. van R. BoersmaBoosman. z. van M. Munniksma Geerevliet. 24 Augustus, d. van A. J. M. Campfens—Knol. d. van W. M. v. Her waardeVerzijlberg. Overleden: 23 Augustus. R. v. Driesum, 73 j„ Reguliersstraat. 22 Augustus. B. Heij- boer, 50 j., Santpoorterstraat. Het bestuur van bovengenoemde Vereeni- ging hoopt eerstdaags weder een aanvang te kunnen maken met de gewone wekelijksche uitreiking van kleedingstukken, beddegoed dergelijke aan hulpbehoevende en noodlij dende gezinnen, in verband met het feit, dat thans reeds vele aanvragen om hulp en steun werden ontvangen. Daar de voorraad goederen echter nog zeer gering is, doet het Bestuur wederom een vriendelijk, doch krachtig beroep op de ingezeten van Haarlem en Omstreken om steun en medewerking door he: zenden respectievelijk laten halen van kleedingstukken en voorwerpen van allerlei aard, die voor de gezinnen nog van eenige waarde kunnen'zijn. Alles en alles is welkom. Aan tafels, stoelen en vooral beddegoed is groot gebrek. Helpt nu allen weder mede, den nood in den a. s. winter zooveel mogelijk te lenigen en laat nu een ieder, die wat te mis sen heeft en met het streven en werken van de Vereeniging sympathiseert, het ten spoedig ste aan ons afdragen, opdat de voorraad nu eens flink worde aangevuld. Hoewel gedu rende de maanden Juni, Juli en Augustus geen geregelde uitdeeling van goederen is ge houden, werd in genoemde maanden nog aan een groot aantal gezinnen en personen hulp verstrekt, onder meer voor uitzending naar vacantie kolonie of herstellingsoord, terwijl ook nog aan een groot aantal personen werk- kleeding werd verstrekt. Hiervoor werden grootendeels nieuwe goederen aangekocht. Een gezin, dat door brand vrijwel alles verlo- had, en niet was verzekerd, werd eveneens flink geholpen. Hieruit blijkt dat de Vereeni ging steeds in een groote behoefte voorziet en langzamerhand voor velen onmisbaar is geworden. Door een net, doch arm gezin werd een dezer dagen onze hulp ingeroepen voor het verstrekken van een één-persoonsledikant met matras, hetgeen niet in het magazijn aanwe zig is. Terwille van het betrokken gezin, dat deze hulp ten zeersste waard is, en waarvan de kinderen thans op den grond moeten slapen, vragen we Wie helpt ons hieraan De adressen voor het afhalen der goederen kunnen schriftelijk opgegeven worden aan het adres Kinderhuisvest, en voorts te Haar lem bij Mevrouw G. N. v. d. Vangst-de Gilde, Brederodestraat 14, tel. n 702 en bij Mevrouw C. S. de Veer-Blok Wijbrandi, Kleverlaan, 80 tel. 12998 en voor Bloemen- daal bij Mevrouw M. Lioni- Jungblut, Rij- perweg, x, tel. 22115, terwijl zuster Schou ten, St. Elisabeth's Gasthuis eveneens gaar ne bereid is, giften en goederen voor dit doel iri ontvangst té nemeri. AUTOBOTSING Op den Heerenweg, ter hoogte van Groe- nendaal, te Heemstede, passeerde een van Bennebroek komende auto een voor hem uitrydenden auto, juist op het oogenblik, dat uit de tegenovergestelde richting een andere auto naderde. Het gevolg was, dat beide auto's tegen elkaar botsten, waardoor beide auto's zwaar beschadigd werden. Persoonlijke ongevallen hadden hierbij niet plaats. Op den Glipperweg ter hoogte van de nu auto aangereden met het gevolg, dat de wiel- aan de knie werd verwond en het rijwiel J &p6X Kl0P~V88(J-St0fZUi88r8 f 175.' werd beschadigd. t B. en W. stellen voor, het besluit tot ver valling van het erfpachtsrecht van een per ceel aan den Kleverparkweg in te trekken, daar de erfpachtssom en de boete zijn be taald. B. en W. stellen voor, met ingang van 1 September 1928 voor den cursus 19281929 te benoemen tot tijdelijk onderwijzer aan den vervolgcursus no. V, alhier, de dames H. F. v. Beijnen en J. M. M. Budel. B. en W. stellen voor, met ingang van 1 September 1928 den heer H. J. Sarink, thans onderwijzer aan de school voor U. I,. O. letter A, over te plaatsen naar de school voor U. L. O letter B, alhier, en den heer A. L. v. Lohuizen, thans onderwijzer van school no. 15 over te plaatsen naar de school voor U. L. O. letter A, alhier. B. en W. stellen voor, met ingang van 1 September 1928 tot- tijdelijk onderwijzer(es) aan den vervolgcursus no. 2 voor den cursus 19281929 te benoemen: de dames M. B. Roosen en J. P. Visser v. d. Berg, alsmede de heeren D. de Boer, C. J. Rijkers en G. Brouwer. B. en W. stellen voor, voor den cursus 19281929 tot tijdelijk onderwijzeres aan den I vervolgcursus III (Haarlemmerliedestraat 29) te benoemen: mej. J. van Doorn en tot tij delijk onderwijzer den heer J. D. Boes, als mede aan den vervolgcursus IV (Jacobstraat 2) tot tijdelijke onderwijzeressen de dames: J. v. Gelder, J. de Haan, Th. Kuling— Vertregt en M. J. C. Alff—v. Boven en tot tijdelijke onderwijzers de heeren: D Peere boom, J. Panman, P. Volger en J. L. Mun- nlk en aan den vervolgcursus VI (Soenda- straat 41) als tijdelijke onderwijzeressen de dames: M. E. de Groot, A. Vorstelman, J. de Haan en G. Kolkmeijer en tot tijdelijk onderwijzer de heeren P. Volger en J. L. Munnik. DE FEESTELIJKE ONTVANGST VAN DEN NIEUWEN PASTOOR De Zeereerw. heer L. J. Schalke, in 1904 tot de priesterlijke waardigheid verheven en na te Heemskerk en Rotterdam als ka pelaan werkzaam te zijn geweest gedu rende vijf jaar als pastoor te Oude-Tonge, is gisterenavond in zijn nieuwe parochie ge arriveerd. Het blakerend heete zonnetje scheen vroolijk over de Vogelenzangsche bosschen en weilanden, toen te kwart over zes uur de nieuwen pastoor met den elcctrischen trein aan het station Vogelenzang—Bennebroek zijn intrede in de parochie deed. Na het wederzijds wisselen van eenige welkomstwoorden, zette de autostoet zich in beweging. In de eerste auto hadden plaats geno men: de nieuwe pastoor en de oud-kape- laan.deservitor, den Weleerw. heer J. Schmidt, terwijl het kerk- en armbestuur in de overige auto's hadden plaats geno men. Feestelijk klokgelui verkondigde zijn iiu trede. Op de Leidschevaart, waarlangs de file auto's, begeleid door veele fietsen, zijn route had gekozen, ondervond de nieuwe pastoor veel belangstelling. Op den Vogelenzangscheweg en de Kerk- laan stonden de inwonenden van Vogelen zang deels langs den weg geschaard, deels achter het beschermende vensterglas of gordijnen verscholen, om den nieuwen pas toor hun welkomstgroet te brengen. Het was jammer, dat door een vergis sing men niet de Graaf Florislaan was doorgereden, waar de zon schuil ging ach ter de talrijke kleurige dundoeken en wim pels. Aan de pastorie gekomen, boden bruidsmeisjes een bouquet bloemen welke de pastoor onder hartelijken aanvaardde. De pastoor bedankte hierna in de torie in hartelijke woorden allen, die aan de feestelijke inkomst in zyn nieuwe parochie hadden meegewerkt. Hij hoopte voorts zeer vele jaren zijn beste krachten te kunnen geven aan het nieuwe arbeidsveld, dor Z.D.H den Bisschop hem toegewezen, dat thans voor hem open ligt. De pastoor onderhield zich hierop met eenige zijner aanwezige nieuwe parochia nen, die hij, onmiddellijk getroffen door zijn innemende verschijning, voor zich in nam. De installatie-plechtigheid van den nieu wen pastoor zal morgen onder de Hoogmis, die te 10 uur aanvangt, plaats hebben. Naar wij vernemen, zal de Hoogeerw. heer Borsboom, deken van Noordwijk, de plechtigheden leiden. twee aan, dank pas- Hoogste barometerstand 766.6 te Janmayen Laagste barometerstand 747.1 te Glasgow. Verwachting: Matige tijdelijk toenemende Zuidelijke tot Westelijken wind, afwisselende bewolking, aanvankelijk met opklaringen en weinig of geen regen, later weer toenemende kans op regenbuien en onweer. Aanvankelijk weinig verandering in temperatuur. dam heeff men dan ook dien dank op on dubbelzinnige wijze geuit. Zeer fraaie geschenken heeft men hem ter herinnering aangeboden, zooals o.m. van den R.-K.Volksbond, 'n pluchen tafelkleed van de Maria-Cangregatie een' som gelds, van den naoikrans ,en zeer fraai bitterstel enz. enz. Ook van vele particulieren fhocht hij sou venirs ontvangen. Gisteravond, nadat de nieuwe pastoor zijn intrede in de parochie had gedaan, nam hy afscheid van Vogelenzang, om in Amsterdam zijn energieken vruchtvollen arbeid voort te zetten. Doch eerst uitte de pastoor nog eenige waardeerende woorden over het ontzaglijk vele, wat Vogelenzang hem schuldig is en dankte hem hartelijk voor de goede ontvangst welke hij nu nog van hem ontvangen had. Daarna is Z. E. met zijn moeder, die hem de laatste moeilijke weken terzijde gestaan heeft, per auto naar Amsterdam vertrokken. Men meldt ons uit Helmond: Hedennacht heeft iri de fabriek van de fa. van Tiel te Helmond een ongeluk plaats ge had Bij het verrichten van werkzaamheden aan de eleetrische geleiding ontstond kort sluiting. De 28-jarige electricien M. uit Helmond viel omlaag en was onmiddellijk dood. Hij was gehuwd en vader van twee kinde ren. Hedennacht ongeveer half 4 is de bliksem ingeslagen in het kerkgebouw van de Libe raal-Katholieke kerk te Naarden. Het gebouw stond weldra in lichterlaaie en aan blusschen viel niet meer te denken. Het gebouw brandde tot den grond toe af. Alleen de kluis met de kerksieraden is ge spaard gebleven. Het kerkgebouw was twee weken geleden in gebruik genomen. Een vry groot aantal leden der Liberaal Katholieke Kerk, wonen de op het landgoed „St. Michaël", sloeg het schouwspel gade. De schade wordt geheel door verzekering gedekt. MENADO, 25 Augustus (Aneta). Te Bang- kinang zijn 15 kedehs (loodsen), 5 passer- coeck afgebrand. De schade wordt geraamd op 65.000. De oorzaak is onbekend. Gisternacht zijn te Baso in het Fort de Kock-sche 15 kedehs (loodsen) afgebrand, waarvan de schade begroot wordt op 75.000. Afscheid kapelaan J. Schmidt Ruim zes jaar heeft Vogelenzang dezen eminenten ka pelaan in zijn midden gehad. Het zijn zes jaren van vruchtdragenden arbeid geweest; vereenigingen zijn door hem opgericht en in stand gehouden. De laatste anderhalf jaar rustte, wegens de langdurige ziekte en het overlijden van pastoor H. J. Zondag z.g., al les op de schouders van dezen kapelaan. En dat hij zich in dien tijd by allen heeft bemond gemaakt, blijkt wel ten duidelijkste hieruit, dat allen hem slechts noode zagen vertrekken. Bij zijn vertrek als kapelaan naar Amster-riUs in civiel gekleed, aanwezig. De aankomst van Kellogg te Parijs PARIJS, 25 Augustus. De communistische „Humanité" schrijft het niet op tijd aanko men van den trein van Kellogg toe aan vrees voor arbeidersdemonstraties. De veiligheidsmaatregelen der politie zou den dezen betoogingen toch niet hebben kun nen tegenhouden, aldus het blad. De arbeiders hebben besloten den dag van 27 Augustus niet te laten voorbijgaan zonder een kreet van protest te doen hooren en te doen blijken, dat zij staan aan de zijde van de boeren en arbeiders in Rusland, die tegen de kapitalistische en anti-proletarische aanval lers verdedigd dienen te worden. Volgens een bericht uit Londen wijst de correspondent te Washington van de „Times" er in zijn blad op, dat het annuleeren van het bezoek van het bezoek van Kellogg aan Lon den zeer waarschijnlijk op aanwijzing van president Coolidge heeft plaats gehad, omdat blijkbaar vermeden moest worden, dat het Fransch-Engelsch vlootaccoord ter sprake komt. Betreffende de gedachtenwisseling dié Kell- logg en zijn gedelegeerden gisteren met Briand hebben gehad, wordt verzekerd, dat het hier hoogstens een beleefdheidsbezoek betrof. De Chicago Tribune (Parysche Editie) be vestigt, dat het niet op tijd arriveeren van den trein van Kellogg en zijn bewaking door politie en militairen tijdens den toch t van Le Havre naar Parijs, geschied zijn op last van de Fransche regeering, aangezien men vreesde voor herha ling van communisten-demonstraties in ver band met den verjaardag der executie van Sacco en Vanzetti. Alle bruggen, viaducten en stations langs het spoorwegtraject stonden onder bewaking. Op het station St. Lazare te Parijs, waar Kellogg arriveerde, waren Verscheidene hon derden politie-beambten zoowel in uniform

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2