Binnenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws PUROL PUROL DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT MAANDAG 27 AUGUSTUS 1928 BLADZIJDE 2 Hoog bezoek ten paleize te Soestdijk Het arbitrage- en verzoe ningsverdrag tusschen Nederland en Frankrijk De verbinding tusschen Amsterdam en Boven-Rijn RADIO-NIEUWS De radio-telefoonverbinding met Nederlandsch-Indië KUNST EN KENNIS Een aanwinst voor museum Boymans De mijnramp in Zuid - Limburg J. Borremans f Het 2e Nationaal Congres van R. K. Jongenspatronaten KERKNIEUWS. Het gouden jubileum van de St. Grego- riusvereeniging Een feestnummer van het St. Gregorius-blad Tragisch ongeluk te Arnhem I Piet Bron gevallen SOCIAAL LEVEN De dreigende staking in de Goudsche aardewerk industrie LUCHTVERKEER De Duitsche zeilvlieger Martens in ons land Doorzitten Stukloopen Zonnebrand en Smetten Hij was ingenieur van tractie Een gift van Prinses Juliana Door vallend gesteente getroffen Aan het loket Een tragische vondst Een woesteling Mijnen Een zeldzaamheid Toch gepakt Kinderverlamming Bij het baden verdrommen De avonturen van „Freiherr von K." De ontvluchting van de vier gevangenen uit de bijzondere straf gevangenis te Scheveningen Verdronken r. Graaf en gravin van Athlone zijn met hun dochter te Utrecht gearriveerd, waar de Koningin-Moeder ter verwelkoming aanwe zig was. In auto's werd naar het paleis Soestdijk gereden. De gasten zullen eenige dagen ten paleize verblijven. Ingediend is een wetsontwerp tot goedkeu ring van het op 10 Maart 1926 te Genève tusschen Nederland en Frankrijk gesloten arbitrage- en verzoeningsverdrag, met bij- behoorend protocol. I Een bespreking door belanghebbenden Naar gemeld wordt, heeft in verband met berichten omtrent een veranderd standpunt van den minister van Waterstaat ten op zichte van het AmsterdamRijnkanaal op uitnoodiging van het gemeentebestuur van Utrecht aldaar een bespreking plaats gevon den tusschen de lichamen, welke in het bij zonder belang hebben bij het tot stand ko men van het kanaal via UtrechtWijk bij DuurstedeTiel. By deze bespreking, onder voorzitterschap van den burgemeester van Utrecht, waren aanwezig vertegenwoordigers van het ge meentebestuur van Tiel, Wük by Duur stede en Schalkwyk, van de Kamer van Koophandel te Utrecht en Tiel, de Betuw- sche Kanaalvereeniging en de Vereeniging „Wyk's Belang". De heer dr. C. Lely, advi seur der Betuwsche Kanaalvereeniging, was verhinderd de vergadering by te wonen. By de discussies werd door verschillende der aanwezigen hun bevreemding er over uit gesproken, dat niettegenstaande in het rap port der Staatscommissie-Limburg de ver binding over UtrechtWijk bij Duurstede Tiel als de meest wenscheiyke en practische oplossing werd aanbevolen, de minister thans geheel onverwacht aan een volkomen daar van afwykend plan de voorkeur zou geven en dit nog wel Indien althans de daar omtrent ontvangen inlichtingen juist zyn zonder dat deze commissie, welke nog niet ontbonden is en op welker advies de minister toch prijs zal stellen, in de keuze tusschen beide plannen alsnog is gehoord. Geiyk bekend is, heeft deze Staatscom missie haar rapport na een diepgaand onder zoek van drie jaren in December 1924 uitge bracht en was zy samengesteld uit verschil lende vooraanstaande personen op scheep vaartgebied, een hoofdingenieur der ge meente Amsterdam en deskundigen van den Rykswaterstaatsdienst. Volgens de meening der aanwezigen staat het in geenen deele vast, dat de verbinding door de Geldersche Vallei, zoowel wat de kosten als den voor de uitvoering noodigen tyd betreft, de voorkeur zal verdienen boven het tracé over UtrechtWijk by Duurstede. Integendeel, men oordeelde, dat met de uit voering van het vallei-plan niet alleen veel hooger kosten gemoeid zullen zyn, doch dat dit ook aanzieniyk meer tyd zal eischen, terwyi de rivierkruising by wyk bij Duur stede voor de scheepvaart aanmerkeiyk groo- ter voordeelen zal brengen dan die by Wa- geningen. Daarnaast meende men, dat de veiligheid van de scheepvaart door het te maken IJsel- en Eemmeer, zoo ook die door het kanaal door de Geldersche Vallei zelf, allerminst gewaarborgd is, tenzy men over gaat tot het treffen van zeer kostbare tech nische voorzieningen. In verband hiermede werd besloten om aan deze punten in het byzonder aandacht te wijden. Vertrouwd werd, dat de minister geen voor bereidende stappen ter uitvoering zal doen, alvorens de Commissie-Limburg alsnog in deze zaak te hebben gehoord en voordat de belanghebbenden by het plan, door deze Staatscommissie voorgestaan, in de gelegen heid zyn geweest om van hun zienswijze te hebben doen biyken, waartoe men zich tot den minister zal wenden. Woensdag 26 September zal Z. D. H. Mgi;. A. F. Diepen om kwart over 8 uur een H. Mis opdragen om Gods zegen over het Pa- tronaatswerk af te smeeken. In de vergadering die om 10 uur aanvangt, zal de Weleerw. Heer A. P. C. Konyn uit Amsterdam een inleiding houden over: „De opvoeding van de rijpende jeugd door het patronaat, in verband met den modernen tydgeest" en de Zeereerw. Pater Paschasius O.C. Langeweg over: „De opvoeding door het Patronaat in verband met de psyche van de rypende jeugd van onzen tyd". Om half één heeft ten stadhuize een ont vangst plaats van de leden van het Centraal Comité en genoodigden. De slotvergadering wordt gehouden om 3 uur. Het Tweede Kamer-lid Henri Her mans zal daar spreken over: „Het Patronaat als instituut voor opvoeding voor het leven" en de Weleerw. Heer A. J. Brouwers te Hulst over: „Jeugdleider en jeugdleiding in het Patronaat". Aan het congres is verbonden een ten toonstelling van lectuur, leermiddelen en spel materiaal ten dienste van het Patronaats- werk. vergeten verdienste van dr. Carl Proske geweest, in den Regensburger Dom 't eerst de onsterfelijke gezangen van Palestrina, Lassus, Vittoria e.t.q. te hebben laten weer klinken ondanks den tegenstand- van de Hoogwaardige Kapittelheeren, maar met enthousiaste goedkeuring van zijn Bisschop, die, radicaal, de oude zangtribune achter in de kerk, met orgel en al, liet afbreken en de zangers bij het altaar plaatste. Na den tegen stand kwam bezinning, kwam kentering, kwam later bewondering. Moet het dan be vreemden, dat wie in die dagen componeeren kon, zich opmaakte om in dienzelfden geest composities te vervaardigen En moet het verwondering wekken, dat lang niet ajles geniaal was en dat er noodzakelijkerwijze heel wat „Machwerk" bij ontstond Maar de geest, die uit die muziek sprak, was ten minste kerkelijk en dat was al heel veel ge wonnen". De gewijde schrijver memoreert dan nog eens de grootsche daden van Mgr. Lans, hoe deze terstond het essentieele der Regens- burger beweging verstond en reeds in 1876 tot de stichting van het St. Gregorius-Blad kwam, de „schriftelijke voorbode" van de een jaar later op te richten Nederlandsche St. Gresorius-Vereeniging „Thans", zoo vervolgt Pastoor J ,staat de jubileerende Vereeniginggmet de De ontwikkeling van het radioverkeer Ne derlandNed. Indië, In het byzonder van het toekomstige radiotelefoonverkeer, doet meer en meer de behoefte-gevoelen aan nauwer con tact tusschen de wederzijdsche telegraaf-ad- ministratiën dan door telegram- en briefwis seling mogeiyk is. Ten einde zoodanig contact te bevorderen zullen ir. H. J. Boelje, hoofdingenieur-direc teur der Telegrafie en Telefonie en Dr. ir. N. Loomans, hoofdingenieur, chef van het la boratorium, naar Nederlandsch-Indië gaan om met de autoriteiten aldaar de noodige besprekingen te voeren over de verdere ont wikkeling van de verkeersmiddelen en over de wyze. waarop het telefoonverkeer geregeld zal worden. Een belangrijk voordeel is daarby voor genoemde heeren hierin gelegen, dat zy de Indische zend- en ontvangmiddelen door eigen aanschouwing zullen leeren kennen en met de ontwerpers kunnen bespreken. Soort- geiyke mogeiykheid bestaat voor de Inge nieurs van den Indischen dienst reeds tydens hun verloftyd hier te lande. De genoemde hoofdambtenaren, benevens W. G. Schotel, ingenieur van het Technisch Bureau van het Departement van Koloniën, die eveneens de reis medemaakt, zullen zich op 14 September a.s. te Marseille inschepen aan boord van het s.s. „Tjerimai" van den Rotterdamschen Lloyd. Museum Boymans te Rotterdam heeft van dr. Bredius ten geschenke ontvangen een portefeuille met 15 etsen van Earl Hatson Crawford. Door den heer Van der Waerden is aan den Minister van Waterstaat het volgende gevraagd: Is de Minister bereid ter algemeene kennis i brengen het rapport in zake de mynramp te in de myn „Hendrik" heeft plaats ge- d?" Zaterdag heeft te Aerschot de plechtige iltvaartdienst en de bijzetting in den fami liegrafkelder plaats gehad van het stoffeiyk overschot van den heer Joseph Borremans, in leven kanselier der Belgische Legatie te 's-Gravenhage. Het Nederlandsche gezant schap te Brussel was daarby vertegenwoor digd door den kanselier der le klasse, den heer H. J. D. Doorman. Aan het programma van genoemd con gres, dat op -25 en 26 September te 's-Her- togenbosch gehouden wordt, is het volgende ontleend Dinsdag 25 September wordt om kwart voor 12 de Jaarvergadering gehouden van de leden van het Centraal Comité. Om half vier heeft de officieele openings- vergadering plaats. De voorzitter van het Centraal Comité de Weleerw. heer B. H. de Groot uit Amersfoort, zal het openingswoord spreken. De Weleerw. Heer F. Frencken, uit Breda, zal een Inleiding houden over „Ver dieping van het godsdienstig leven door het patronaat". Het gemengd knapen- en man nenkoor van St. Jacob zal de vergadering opluisteren. Om 8 uur heeft een feestvergadering plaats ter herdenking van het zilveren Ju bileum der Patronaten in Nederland, aange boden door de R. K. Plaatseiyke Jeugdcom missie, met medewerking van het Sympho- nie-orkest „Crescendo", het gemengd koor van St. Jacob en de patronaats-harmonie van St. Cathrien. Door den voorzitter van het Centraal Comité zal een herdenkings woord worden uitgesproken. Deze avond wordt door de radio uitgezonden. In verband met het gouden jubileum van de St. Gregoriusvereeniging is het St. Gre gorius-blad in feestgewaad verschenen. Behalve den gelukwensch van Z. D. H. den Aartsbisschop, waarvan wij reeds eerder melding maakten, bevat het blad vele inte ressante artikelen, 'o.a. van pastoor W. P. H. Jansen, den oud-voorzitter der vereeniging. „Het vieren van zulk een feest" aldus Pastoor Jansen „kan niet anders dan dank bare herinneringen wakker roepen in geest en hart van een, die bijna al dien tijd heeft medegeleefd en medegestreden in die bewe ging, die zelfs de eer genoot meerdere jaren aan het hoofd dier Vereeniging te staan en haar werkzaamheden te mogen leiden op het voetspoor van haar Stichter herinneringen aan personen en feiten. „De jongere generatie van kerkmusici heeft geen flauw denkbeeld van de in litur gisch en muzikaal opzicht bestaande wan toestanden in de dagen der oprichting, kan dus ook in de verste verte zich niet voorstel len welk een Augias-stal hier te reinigen viel. Het heeft me al zoo vaak gehinderd, en bij deze gelegenheid moet het mij van het hart dat velen der jongeren met zekere minach ting' neerzien op, en zich in smalende bewoor dingen uiten over hetgeen in de dagen van Halier, Witt, enz. gecomponeerd is, voor namelijk in Duitschland, over den geest die uit die werken spreekt, over het gemis aan originaliteit en inspiratie, over het onbehol pen en „Schablonenhaft"-na-apen der oud- klassieken, over ik weet niet wat al meer, dat ik niet kan nalaten thans eens een woord van protest te uiten tegen zooveel eigendunk en zelfgenoegzaamheid, die niet verder komen dan tot afkeurende woorden zonder ooit zelf een daad te stellen, zonder zelf ooit te laten zien wat hun capaciteiten zijn, wat zij kunnen presteeren op liturgisch- en ker- kelijk-muzikaal gebied. „De tijden waren na het herstel der hiërar chie in ons vaderland èn voor de liturgie èn voor de kerkmuziek allertreurigst. Het was te verklaren, daar men zoo kort na het begin onzer emancipatie 'niet beter wist en ook niet beter kón weten en bovendien de heele muzi kale atmosfeer, evenals die der poëzie, ge drenkt was en overvuld van romantisme en het liedertafeldom hooge triomfen vierde, overal. Heel de muziekwinkel van Verhulst, van Bree, Viotta en de geïmporteerde, zooals van d'Archanbeau enz., was romantisme. Op de zoogenaamde „betere" koren zong men Haydn en Mozart. En dan het Grego- riaansch met zijn kruisen en mollen en „Pfundnoten" 1 En de volksliederen in de kerk 1 Onze jonge generatie kan zich dat alles niet voorstellen, en kan dus ook niet beoor- deelen, hoe torenhoog de Regensburger geest en composities daarboven uitstaken. De groote stoot ter verbetering is uitgegaan van Regensburg, van de later zoo gesmade Re gensburger School. Het is een nimmer te gouden kroon. Men moet getuige zijn ge weest van den on-liturgischen geest en on kerkelijke mentaliteit in muziekzaken, van den berg vooroordeelen tegen het betere, tegen het eenig-goede, van den hardnekkigen tegenstand van honderden directeuren en organisten en solisten, van duizenden zangers, om te kunnen beoordeelen wat een geweldig werk de St. Gregorius-Vereeniging heeft verricht, welk een taaien strijd zij heeft moet- ten voeren. In bijzonderheden afdalen van personen en toestanden lijkt mij niet ge- wenscht. Eindelijk, na vijftig jaren, is héél wat bereikt, bijna algemeen is de kentering ten goede maar nog steeds zijn er zangkoren, die zich afzijdig houden, zijn er parochie geestelijken, die het stelsel volgen van „lais ser aller", helaas „Het hoogtepunt van haar werkzaamheid en van haar heerlijk ideaal streven heeft de Vereeniging bereikt met de oprichting van de Kerkmuziekschool te Utrecht. Van daar uit moet in de toekomst het goede zaad wor den gebracht aan de Nederlandsche kerk koren, van daar uit moet de goede geest waaien van daar uit moet een invloed ten goede gaan, die ten slotte alle koren nederig het hoofd doet buigen voor de voorschriften, regels en wetten van het Hoogste Liturgische en Kerk-muzikaal Gezag; vandaar uit moet de smaak veredeld worden van daar uit moet de echt liturgische geest op directeuren, organisten en zangers overgaan. Moge het den tegenwoordigen leiders der jubileerende Vereeniging en den stoeren directeur der Muziekschool gegeven zijn, de heerlijkste, de rijpste vruchten van hun toewijding en van hun arbeid te zien Moge het ook hier gelden ut ommes unum sint. „En een persoonlijke wensch aan het slot mogen de jongeren in de toekomst meer waardeering toonen voor hetgeen de ouderen, onder zeer moeilijke omstandigheden hebben verricht en tot stand weten te brengen 1" Een bltnde organist overreden en gedood De bekende, populaire en blinde oud organist van de Nieuwe Kerk te Delft, de heer Victor van Thiemen, is te Arnhem, ter hoogte van de Nordlaan, met zyn 16- jarigen geleider Scheers uit Velp, door een auto, komende uit de richting Arnhem, ge grepen en een eind meegesleurd. Na korten tijd is hy, evenals S., aan de bekomen won den overleden. De ongehuwde 72-jarige heer van Thiemen was uit zeer muzikale familie, waarvan drie van de vier kinderen blind waren geboren, o.w. de heer W. van Thiemen, organist van de Oude Kerk te Delft. Naar het „Vad." verneemt, is den heer P. Bron, den bekenden acteur van het Rotterd.- Hofstad Tooneel dezer dagen een vrij ernstig ongeval overkomen. Toen hij omstreeks half twaalf des avonds per rijwiel huiswaarts keerde, is hy komen te vallen. In de hand had hy nj. een kof fertje en toen hy zyn jas. die door den wind opgewaaid was. wilde rechttrekken, kwam dit tusschen de knie en het stuur, dat daardoor dwars omschoot. De heer Bron vloog over het stuur heen en kwam met een smak op het asfalt terecht, waardoor zijn linkerenkel versplinterd werd. De voet was uit het verband geraakt, doch de acteur heeft dien zelf, even na het ongeluk, recht getrokken. Dat is een staaltje van koelbloedigheid, dat eerder aan de film- dan aan de tooneel- kunst herinnert, hoewel ook op de planken tegenwoordigheid van geest een onmisbare eigenschap is! Een andere merkwaardige bijzonderheid is. dat het rijwiel onbescha digd bleef. De Eerste-Hulpdienst heeft den heer Bron naar den Centralen Post vervoerd, waar het getroffen lichaamsdeel is gespalkt. Vervol gens is hy naar zyn woning overgebracht. Chirurgisch-Röntgenologisch onderzoek heeft uitgemaakt, dat de zelfgezette enkel geen complicaties oplevert. Naar aanleiding van een telefonische mede- deeling van den secretaris der Alg. Werk- geversvereeniging is Zaterdag door de be trokken werknemers in de Goudsche Aarde werkindustrie besloten, dat heden te 's-Gra venhage opnieuw tusschen den Ryksbemid- delaar en de vertegenwoordigers der orga nisaties- van werkgevers en werknemers zou worden geconfereerd. Daarna valt de beslissing, die door voren bedoeld besluit alzoo één dag is verschoven. Eventueel gaat morgen de staking in. Zooals gemeld, hebben de werkgevers het voorstel, zooals dat door den Ryksbemidde- laar is gedaan, niet kunnen aanvaarden en is door hen een tegenvoorstel Ingediend. De inhoud hiervan luidt als volgt: De plateelbakker^ „Zuid-Holland" is be reid binnen vier weken voorstellen te doen omtrent een herziening der tarieven, waar door mogelijke onbillijkheden uit den wegj zullen worden geruimd en wil, zonder op het resultaat van deze herziening vooruit te loo- pen, in afwachting van de nieuwe tariefs regeling, voorloopig een tpaplag geven van 20 pet. op het loon der tanefwerkers, die minder dan het voor hen in het contract ge noemd minimum-loon verdienen, met een maximum voor verdiend loon plus toeslag van het voor hen gestelde minimum in de C. A. O. Ongeacht het voorgaande is de P. Z. H. nog bereid aan de nieuwe tarieven terugwerkende kracht te verleenen tot op heden. Tenslotte is de P. Z. H. bereid om de door haar op te stellen tariefregeling te onderwerpen aan het oordeel van een pari taire, uit vakmenschen bestaande commissie met een onpartijdigen voorzitter, alsmede aan deze commissie de noodige bescheiden over te leggen, waaruit de gronden zullen biyken, waarop deze tariefsherziening is ge baseerd. Zondagavond om 7 uur is op het vliegveld Waalhaven te Rotterdam aangekomen de Duitsche zeilvlieger Arthur Martens. Deze was op zijn rondvlucht door Europa in het begin van de week te Parijs aangekomen. Vrydag is hy doorgegaan naar Londen. Za terdag maakte hij de vlucht Londen OstendeBrussel en startte uit de Belgische hoofdstad naar Rotterdam. Hedenmiddag zal Martens naar Schiphol gaan, doch weer terugkeeren naar Waal haven om vandaar uit de groote vlucht RotterdamTilsit (Polen) afstand* 1200 K.M. te volbrengen. Met dezen tocht wil hy pogen het record voor twee-persoons sport- vliegtuigen te verbeteren, dat op naam staat van den overleden Franschen vlieger Drou- hin Martens is in gezelschap van den be kenden piloot H. Weber. Hoe het zonderling heerschap in de val liep. Eiken nacht vertrekt van het Centraal station te Amsterdam een nachtgoederen- trein, met bestemming naar Rotterdam. Vrijdag werd de anders zoo eentonige reis onderbroken door een zonderling avontuur, dat het personeel meemaakte. Toen de trein, die met het nummer 4051 staat aangeduid, aan het station te 's-Gra venhage stopte, begaf zich een heer naar den machinist en stapte, zonder wat te zeg gen, op de machine. Toen de machinist vroeg wie hij was, antwoordde hy, dat hij G. J. van Bentforts van Valkenburg heette en ingenieur was van tractie. De machinist tikte toen aan zyn petje. De ingenieur zeide, dat hij de peilglazen kwam controleeren, en na kort onderzoek verklaarde hij, dat alles op de locomotief in orde was. Hy maakte nog een praatje over het type der machine en sprak er zün verwondering over uit, dat het uitzetten van de wagens van den trein zoo lang duurde. Hij zou er een eind aan maken en was biy. dat hy zoo iets in de practijk kon waarnemen. Hy stapte toen weer af en begaf zich naar den rangeerder en diens assistent, hun verzoekende een wei nig meer spoed te willen betrachten. Of dit gedaan werd, vermeldt de historie niet, doch zeker is het, dat meneer Van Bentforts van Valkenburg weer op de machine klom, wel ke, nadat de wagens er uitgerangeerd wa ren, naar Rotterdam vertrok. Daar begaf hij zich naar den opzichter van tractie die den nachtdienst had, stelde zich voor en hesprak eenige dienstzaken. Het tweetal stak in de loods een sigaar op. De ingenieur van tractie vertelde, dat hy wachtte op den posttrein, die wat later o.a. met pakketten dagbladen naar Am sterdam zou vertrekken. Ditmaal zou hy de reis niet op de machine, doch in het post- rytuig medemaken. De opzichter bracht den ingenieur naar het postrijtuig, waarin ook de machinist gezeten was, die trein 4051 zoo even naar Rotterdam had gebracht en die blijkbaar te Amsterdam woonachtig was. Doch toen de opzichter verdwenen was, kwamen de hoofdgeleider van den goede rendienst, alsmede een repimer, op het idee den ingenieur naar diens bewijs van aan stelling te vragen. Er bestaat nameiyk bepaling, dat ieder van het bedryf der Nederlandsche Spoor wegen zich op aanvrage door middelvan een kaart dient te legimiteeren. Zij vroegen met eenlg respect de kaart te mogen zien. De ingenieur haalde toen zyn portefeuille voor den dag en zocht, maar vond de kaart niet. Hij zeide, dat dit erg vervelend was, maar dat hy de kaart had laten zitten in zijn avondcostuum, dat hy des avonds had aangehad toen hy met zyn echtgenoote uit was geweest. De hoofdgeleider, die zich op zyn instruc tie bleef beroepen dreigde den ingenieur uit het rijtuig te zetten, waarop deze op zijn beurt zeide, dat hy genoopt was door dit optreden een klacht by de directie in te dienen. Boos stapte hy uit en kwam even later met een chef terug. Deze verklaarde dat „het goed was", waarop de nachttrein met bestemming naar Amsterdam vertrok. Onderweg dutte de heer G. J. van Bentforts van Valkenburg ten gevolge van de emoties in en merkte niet, dat de trein aan het station 's-Gravenhage stopte. De koppige hoofdgeleider, die geluk wilde hebben, deed z;in beklag by den chef aldaar en deze be gaf zich naar het postrytuig. Met een lan taarntje belichtte men het gelaat van den slapenden tractie-ingenieur. Even later zette de machine aan en vertrok de trein. Bij Amsterdam, ter hoogte van de Wester gasfabriek zeide de hoofdgeleider, dat hy aan het Centraal Station het zaakje toch wel tot klaarheid gebracht wilde hebben. Hy maakte den slaper wakker en deelde hem mede. dat het Centraal Station geslo ten was en dat de ingenieur maar via het lokaal van den binnendienst het emplace ment moest verlaten. Daarheen begaf de ingenieur zich dan ook. Toen hij eenmaal binnen was verklaar den de hoofdgeleider en de remmer, dab m nu „het zaakje wilden uitknobbelen" en de politié zouden roepen. Dat gebeurde en spoe dig waren een paar agenten van het beneden in het station gelegen posthuis boven. Daar de ingenieur zich natuurlijk niet kon legi- timeeren, werd 7.20 aan vracht geëischt. Het bleek, dat de heer Van Bentforts van Valkenburg echter maar twee dubbeltjes op zak had. Hy wilde evenwel een ring die van een diamant was voorzien als pand geven, waarop het spoorwegpersoneel hem antwoordde, dat het lokaal van den binnen dienst geen pandhuis was. De man werd daarop overgebracht naa: het bureau War moesstraat te Amsterdam, waar hy opgaf te Delft gestudeerd te hebben en woonachtig te zyn Laan van Nieuw-Oost-Indië 112 te 's-Gravenhage. Later evenwel kwam aan het daglicht dat hy Veth heette, vroeger machinist by de spoorwegen geweest was, maar thans kellner van beroep zonder vaste woon- en verbiyf- plaats. Hij moet nog twee maanden hech tenis te goed hebben. Welke bedoeling hy gehad heeft van de nachttreinen gebruik te maken is niet ko men vast te staan. rei. Het Koningin Emmafonds (Fonds voor Ouden van Dagen) heeft van H. K. H. Prin ses Juliana een belangryke gift ontvangen. By het graafwerk voor het leggen van de waterleidingbuizen te Zierikzee stuitte men op een verwulf, dat by het wegkappen in stortte. De werkman M. P. geraakte onder het vallend gesteente. Nadat het den ande ren werklieden gelukt was hun kameraad uit zyn benarde positie te bevrijden, bleken diens beide beenen gebroken te zyn, zoodat hy naar het ziekenhuis moest worden ver voerd. Een 57-jarige inwoner uit Den Helder had by het nemen van een kaartje aan een loket van het Centraal Station te Amsterdam zyn portefeuille, inhoudende 215 Zwitsersche francs, 62.50 en eenige Zwitsersche postze gels laten liggen. By zyn terugkeer bleek de portefeuille verdwenen. Het te Callantsoog aangespoelde ïyk is herkend als dat van den 16-jarigen P. Sougé uit Alkmaar, die te Bergen aan Zee by het baden verdronk. De heer Steutel uit Amsterdam werd dezer dagen in het bosch te Rosendaal (Gld.) door iemand, die hem lastig viel en. wien hy daar over aansprak, zoo ernstig met een mes ge stoken, dat opneming in het ziekenhuis te Velp noodzakeiyk was. Naar het Hbld. ver neemt, is zün toestand zorgelijk geworden, doordat de wond geïnfecteerd biykt te we zen. Binnengekomen schepen meldden op 7 zee mijlen Z.Z.O. van het lichtschip Schouwen- bank een myn te hebben gezien. Op de veiling te Kwintsheul bracht de heer P. J. Boers Vrydag een tros Alicante- druiven met een gewicht van 16 pond en een opbrengst van 81 ets. per pond. Een tros van die zwaarte is nog nimmer in het Westland geoogst. dobberde der Herr Baron en zijn trouwe bediende weer op het Kanaal om kort daar op in Vlisstogen den geslobkousden voe aan wal te zetten. Na een nacht in Hotel „Groot Brittannië" voarde de trein hen door de lage landen naar Rotterdam. De uitgebreide bagage werd bezorgd in een eerste klasse pension, men zou eenige dagen hier biyven om vervolgens per auto de rets voort te zetten en hoewel Ar gentinië als eerste doelpunt was uitgeko zen eerst naar het Zuiden te rijden. In de Maasstad werden verschillende eer ste klas autohandelaars bezocht, daar een groote reis-auto thans tot de uitrustings stukken van den hoogen globetrotter dien de te behooren. De keuze viel op niet minder dan drie wagens, die respectievelijk 7530, 6500 en 8500 kostten, zy werden natuurlijk bij verschillende dealers gekocht, opdat men een juiste keuze zou kunnen doen en in den meest voortreffelijken wagen op reis kon gaan. Het geld kwam er niet op aan, de „kammerdiener" had de verkoopers hierover al voldoende ingelicht: „Zijn jonge meester." zoo vertelde hy vertrouwelijk, „was niet slechts Freiherr von K., neen, neen, hij had ook een Steinreicher Pa, de graaf von K., uit Leipzig. Diens handtee- kening was tonnen, om niet te zeggen mil- lioenen waard. Daar de dienaar zyn Herr Baron be handelde met smetteloozen eerbied klap ten zijn, hakken niet tegeneen met den knal van een pistoolschot? werd den Freiherr gaarne toegestaan meerdere lang durige proefritten in de glanzende wagens te maken, natuurlijk zonder dat hiervoor vergoeding werd gevraagd. De Leipziger graaf had weliswaar nog geen geld gezon den, doch men heeft, gelukkig, toch nog wel eenigen eerbied voor den adel. Thans zyn de Freiherr en zijn bediende, naar de „Msb." meldt, bruutweg „einge- sperrt". Ze zijn afkomstig uit Düsseldorf en vluchtten met weinig geld en schynbaar veel bagage, waaronder een hooge hoed en twee voortreffeiyke wandelstokken, uit deze stad, nadat de „Baron" bij den kamerdie naar als kantoorbediende in dienst was ge weest en beiden zich aan niet onbelangryke oplichtingen hadden schuldig gemaakt. In Engeland werd .hun het binnenkomen belet, omdat zy niet over voldoende mid delen beschikten. De graa? uit Leipzig is een oplichters droomrelatie. Hun aanhouding geschiedde onder meer, omdat de politie het verdacht vond, dat een 18-jarige jongeman auto's kocht en daar een der auto-handelaren in den pas van K. gezien had, dat 't woordje „von" ontbrak. De verzekering van den bediende, dat men incognito reisde, had heyi weliswaar gerust gesteld, doch toen het geld uitbleef, achtte deze zakenman het toch maar beter, zich met de politie in verbinding te stellen. Het tweetal wordt thans in arrest ge houden wegens oplichting, de autohande laars zyn n.l. gedupeerd door de toegestane groote proefritten, de houder van het def tige pension heeft slechts ten deele zijn pensiongeld ontvangen; een autohandelaar bestelde telegrafisch een wagen van incou rant model in Duitschland en heeft dezen auto moeten accepteeren. De handige oplichters worden door de Duitsche politié gezocht. Zy zullen vermoe- delyk eerst hier terecht moete» staan. De 18-jarige kantoorbediende heeft by het verhoor verklaard, dat het hem alleen te doen is geweest om op een makkeiyke wijze in het bezit te komen van een rijbewijs, Hy had reeds een aanschryving gekregen hier het rijbewijs-examen te gaan doen. Voorts had hy naamkaartjes met kroon en titel laten drukken en chèques op ver schillende Duitsche banken in bezit, hoe wel hy daar geen cent crediet had. De reis naar Argentinië zal nu helaas wel niet doorgaan. Thans is de dader gearresteerd van den diefstal, welke op 13 dezer te Groningen by de firma Vorenkamp is gepleegd. Het bleek te zyn een 26-jarige Nederlandsche chauf feur-monteur, die in Amerika woont, doch tydeiyk in ons land verblyf houdt. De aan gehoudene heeft een volledige bekentenis af gelegd. Te Schoonebeek is in een drietal gezinnen kinderverlamming geconstateerd. Te Hardinxveld zyn twee jongetjes van schipper Sterrenberg en van den arbeider Van Bennekom by het baden verdronken. Waarom de reis naar Argentinië niet doorgaat. Op een avond in begin Augustus da verde de internationale boottrein voor Hoek van Holland, zooals gewoonlyk, het Hol- landsche grensstation binnen, met zich voe rende een zoo niet hooggeplaatst, dan toch hoogstaand personage, een afstammeling van den Duitschen oer-adel, geparenteerd aan de behuizinge Hohenzollem. Het was de in adellyke Germaansche kringen welbekende Freiherr von K„ een nog jeugdig, doch niettemin imponeerende telg, gehuld in de nonchalante reiskleeding, welke, hoewel kostbaar, toch niet opzichtig is. De reis had) hem ietwat vermoeid, de „sekt" in de speisewagen was slecht ge weest, een lichte migraine teisterde het hooge, rose voorhoofd. Zyn trouwe kamerdienaar H. B., stond in de wandelgang, zorgde ervoor, dat zyn meester in de rood-fluweelen kussens niet gestoord werd. Gelukkig dat er geen autoriteiten of pers ter verwelkoming aanwezig waren. Trou wens „men" wist dat „der Herr Baron" in cognito zyn reis om den aardbol was be gonnen. Den volgenden morgen kwam de Engel- sche kust in zicht. Dat incognito-reizen was toch niet aan genaam, meende de 18-jarige jongeling, want „Donnerwetter" nu maakte men het hem by zyn binnenkomst in Groot-Brit tannië al moeiiyk. Waarom? Dit biyve alsnog een geheim, zooals zoo veel uit het leven van de blauw-bloedige waereld. Hoe vreemd het ook kltake, 24 uur later De Haagsche politie heeft den tweeden vluchteling uit de Scheveningsche gevange nis, die te Dordrecht is aangehouden, aan een langdurig verhoor onderworpen. Het wei gerde echter beslist eenige mededeeling te dóen omtrent de verblijfplaats van de twee nog niet gevonden uitbrekers. Toen de com missaris Kramer hem vroeg of het juist was, dat zy hun Belgischen kameraad in den steek hadden gelaten zooals deze by zyn verhoor had voorgegeven ontkende hy dit echter ten sterkste. Volgens zijn zeggen zou den zy elkaar in de duisternis kwyt geraakt zyn. Overigens was B. niet erg mededeelzaam. Op de meeste vragen, welke hem gedaan werden, antwoordde hy dat hy er eerst nog eens over denken moest of dat hy dat later wel zou zeggen. Een nauwkeurig onderzoek heeft de plaats aangewezen, waar het zaagje verborgen was. De eerstaangehoudene had verklaard, dat hy het zaagje over den muur had weggewor pen. Dit is niet juist gebleken. De zaag was gestopt in een voeg tusschen enkele steenen, vlak onder het tuimelraam, waardoor de ontvluchting plaats had. In Wassenaar vraagt men zich af, of één of twee van de inbrekers der Bijzondere Ge vangenis te Scheveningen in de Wassenaar- sche dreven verscholen zyn. Reeds den ge- heelen Zaterdagmorgen is er in de bosschen en de polders gezocht, echter zonder resul taat. Men komt tot deze veronderstelling, omdat Zaterdagnacht op drie villa's langs den Leidschen straatweg op merkwaardige wijze is ingebroken. De manier van werken wijst er wel op, dat iemand aan den gang geweest is, die er wel meer van weet dan een zwerver of land- looper, die ook eens ergens binnendringt. Daarom is de veronderstelling geuit, dat men hier te doen heeft met een of twee van de uitbrekers van de Scheveningsche gevan genis. Ook in den nacht van Zaterdag op Zondag hebben te Wassenaar verschillende inbraken plaats gehad. De politie heeft een nauwkeu rig onderzoek ingesteld, tot nu toe echter zonder resultaat. Te Rotterdam zyn de 9-jarige M. H., en de ll-jarige C. Voogd, by het spelen op een trap aan de Maashaven ter hoogte van den hulppost van den Geneeskundigen Dienst te water geraakt. Beide jongens kwamen in levensgevaar te verkeeren. H. kon op het droge worden ge bracht, doordat de voorbygangers de Gast en v. Wijk zich onnjiddellyk te water begaven. Het jongetje Voogd, dat een houten been had, kon zich niet boven houden en ver dween in de diepte. Het ïyk werd een half uur later door de politie opgehaald en naar de ouderlyke woning vervoerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 10