Kerk en School COMFORT! JOH. SWAALF UIT DEN OMTREK CHEQUE.KOERSEN KRUISSTR. 11 - HAARLEM VIERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT MAANDAG 27 AUGUSTUS 1928 BLADZIJDE 1 Het gouden jubileum der St. Gregorius Vereeniging HEEMSTEDE De 14e Diocesane Litur gische dag te Hoorn GEMENGD NIEUWS Ernstige botsingen op den Biltschen Straatweg De geloofsverkondiging op de Molukken Een kostbare buit Door den drijfriem gegrepen BLOEMENDAAL VRAGENBUS DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam nog grooter comfort bij het rijden is verkregen door zwaardere banden, dieper, langer frame en nieuw ontworpen zelf-schok- brekende veeren. Door het aanbrengen van ko- geldruklagers aan het stuurmechanisme, door het indirect verlichte instrumentenbord en de vier- wielremmen is de bestuurbaarheid nog ge makkelijker geworden, dan zij reeds was. COMFORT in alle opzichten, vereenigd met de voortreffelij kste mechanische eigenschappen, zie daar wat men in geen andere auto dan de Chevrolet aantreft, zelfs niet in belangrijk duurdere wagens. NIEUWE KENMERKEN Langere wielbasis, hoogere, smallere radiateur, nieuwe Fishercarosserie, zuigers van Invar-aluminium, carterventilator en bakelite-nokastandwielen. De Ned. Kerkmuziekweek te Utrecht Het gouden feest der Ned. St. Gregorius- vereeniging werd gisterenavond geopend met een plechtig Lof in de Kathedrale Kerk, ge celebreerd door den Hoogeerw. heer J. B. A. Batenburg, plebaan der Kathedrale Kerk te Utrecht. Assistentie verleenden kap. A. G. Smit, als diaken en rector H. B. Lauwaert, als subdiaken. De kerk was goed gevuld. De gezangen van het Lof werden uitgevoerd door het koor van de Utrechtsche Kathedrale Kerk, onder lei ding vai» den heer Joh. Winnubst. Het vol gende programma werd uitgevoerd: Ave Ma ria, van Mgr. J. A. S. van Schaik; Adoro Te, van Ph. Loots; O. beatum Virum, van A. van der Linden; Magnificat, van Jos. Vran- ken; Sub tuum (Gregoriaansch)Paree Do- mine, van A. van der Linden; Tantum Er go, van Ant. van Schaik. Na het Lof werd gezongen: „Wees gegroet, o Sterre", van Win nubst, alles voor 4-stemming mannenkoor. Blijkbaar had men voor dezen avond de veteranen van den kerkmuziekstijl In ons land, sinds de herleving, willen opgraven. Composities als die van A. v. d. Linden, klonken voor onze ooren wel erg archaisch en theatraal. Het muzikaalst waren de com posities van beide Van Schaiks. Zelfs het oude Tantum Ergo van Ant. van Schaik, den vader van Mgr. J. A. S. van Schaik, heeft een aantrekkelijke bezieling. Toch viel in dit programma wel bijzonder het pure Gregori- aansche „Sub tuum" op: als een echte ster tusschen de vonken van vuurwerk. Toege geven, dat de vergelijking onbillijk is. Het koor van de Kathedraal maakte van dit programma, wat er van te maken was. Maar een bijzonder fraai begin was 't niet. Na het Lof had in het gebouw van K. en W. de begroetingsavond plaats. De gezellig aangekleede zaal was weder ge heel gevuld. Er heerschte heel den avond een gezellige stemming. Aanwezig waren van het hoofdbestuur der St. Gregoriusvereeniging Pastoor Th. M. Beukers, voorzitter; dr. H. Vroom, secretaris; A. Hansen en H. Vullings. Verder was o.a. aanwezig het eere-lid en oud-voorzitter Pastoor W. P. H. Jansen, als mede Pater Plum van de Orde der Servieten te Brussel en rector Brassel, uit Aken. De avond werd geopend met een .korte toespraak van Pastoor Beukers, die de aan wezigen verwelkomde en de beste wenschen voor het welslagen van de Kerkmuziekweek uitsprak. Spr. las een schrijven voor, waarin de minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen meedeelt, verhinderd te zijn de Kerkmuziekweek mee te maken. Z.Exc. deelt echter mede, dat hij dr. J. P. Fockema An- dreae, burgemeester van Utrecht en voor zitter der adviescommissie ter bevordering van toonkunst, opdracht gegeven had hem op de feestvergadering van 30 Augustus a.s. te vertegenwoordigen. Tevens was een tele gram ingekomen van den minister van On derwijs, waarin Zijné Exc. de beste wenschen uitspreekt voor het welslagen van het con gres. De avond werd venier door muziek en zang opgeluisterd. Hedenmorgen droeg de Zeereerw. heer Th. M. Beukers, pastoor te Lelden, voor zitter der Nederlandsche St Gregorius vereeniging, te half 10 een plechtige Hoog mis op in de Kathedraal, geassisteerd door kapelaan Veldbrugge en Kapelaan Smit. Tijdens deze Hoogmis wend uitsluitend Gre goriaansch gezongen en wél door een koor, gevormd uit den Twentschen Bond, onder leiding van pastoor J. J. Scheepers uit Oot- marsum. Organist in het priesterkoor ter begelei ding van het Gregoriaansch was de heer M. Bakker. Organist van het groot-orgri de heer J. Smit. KERKELIJKE MUZIKALE ACTIE Prof. J. C. W. van de Wiel, leeraar aan het seminarie „Hageveld" te Heemstede, hield hedenmorgen de eerste voordracht en wel over kerkelijke muzikale actie. Spr. zette eerst de actie-princlpen van de Nederlandsche St. Gregoriusvereeniging uit een, zooals die vervat zijn in 't Motu Proprio van Z. H. Pius X van 22 Nov. 1903. Als we het principe als uitgangspunt nemen en zóó be hoort het toch, dan zullen we inzien, dat er geen hooger beroep kan zijn op de uit spraak eener krachtens Pauselijk bevel door Episcopaat ingestelde Censoren-commissie. Spr. stelde zich hierna de vraag of de St. Gregorius-Vereeniging voldoet aan haar prin- cipieele doelstreving, in 't bijzonder wat be treft het richting en leiding geven aan de kerkelijke muzikale beweging en actie. Ten aanzien van dit punt meende spr. een schuld bekentenis te moeten doen. Lange jaren was spr. niet overtuigd van een leiding der St. Gregorius-Vereenlglng. Nu echter staat spr. er anders voor. Nu ziet hij in. dat het wijs be leid fs geweest van het bestuur der St. Grego rius-Vereeniging dat het in den moeilijken tijd, dien we achter ons hebben, geen partij gekozen heeft. Maar geen partij kiezen was niet synoniem met geen leiding geven. Wat de voormannen der St. Gregorius-Vereeniging toen gedaan hebben, was het prikkelen tot studie. En niet slechts moedigden zij aan, zij gingen ook voor. Spr. brengt namens de heele St. Gregorius-Vereeniging als docent hulde aan de mannen, die in deze Sturm- und Drangperiode met wijs beleid en groote voor zichtigheid en ten koste van veel crltiek, ook zelfs nog voortwerkend in onze dagen, richting en leiding hebben gegeven aan de kerkelijk- muzikale beweging en actie in Nederland, in het bijzonder aan pastoor W. Jansen en mgr. Van Schaik z.g. Spr. brengt ook hulde aan den interdioce- sanen promotor der kerkmuziek, dr. Caec. Huigens O.F.M., die zoowel het wetenschap pelijk als het actieprogram In elkaar zette en met groote kracht, voorzichtigheid en rustige zekerheid leidde. Hierna wordt de tegenwoordige actie be sproken. In 1878 telde de Vereeniging 9 afdeelingen en thansvolgens de Mei-afl. van het or gaan 815, welk getal sindsdien nog aanmerke lijk is gestegen, ongeacht de religieuze huizen, die als niet-parochieele afdeelingen toetraden. Nadat spr. verschillende nuttige wenken •gegeven had, betreffende de actie, zette spr. de beteekenis der kerkmuziekschool te Utrecht uiteen. Spr. bepleitte nog eens het werkdadig deel nemen van het volk aan de kerkelijke hande lingen in den geest van het Motu proprio. Spr. brengt ten slotte hulde aan den K.R.O„ die de actie van de St. Gregorius-Vereeniging zoo krachtig bevorderd heeft en die zoo breed van opvatting is geweest om alles, wat de kerkmuziek betreft, geheel ln handen te leg gen van de St. Gregorius-Vereeniging. Spr. besloot met de volgende wenschen ten aanzien der toekomstige actie naar voren te brengen. In de eerste plaats is het volgens spr. hoogst wenschelijk, dat er bü de grootst mogelijke decentralisatie een centralisatie van admini- stratieven arbeid plaats vindt. Herhaaldelijk komt het voor, dat men niet weet, waarheen zich te wenden. Er zou veel in goede banen te leiden zijn, als alles kon uitgaan van een centraal punt. Vervolgens moet het oprichten van Koren bonden op alle mogelijke wijzen bevorderd worden en een dringend beroep dient te wor den gedaan op de eerw. geestelijkheid. Deze vorm van decentralisatie is uiterst gewenscht. En ten slotte bevordere men zooveel maar mogelijk is den volkszang volgens de princi- pen van het Motu proprio. De modalatie van het Gregoriaansch Pater dr. Elisius Bruning O.F.M. teHoog- cruts (L.) sprak hierna over de modaliteit van het Gregoriaansch. Spr. begon met uiteen te zetten, dat de meeste theoretici reeds 8 eeuwen lang elkaar napraten en een theorie construeeren, waar naar de verschillende stukken zich moeten voegen, terwijl de ware methode toch juist 't tegenovergestelde zal doen, n.l. uit de gegeven melodieën de leer opbouwen. De verschillende Gregoriaansche melodieën leeren, volgens spr., over de modaliteit het volgende: Op de eerste plaats is de Gregoriaansche modaliteit lang niet zoo' bepaald en aan één melodie gebonden, als de traditioneele cijfers voor elk stuk ons zouden doen gelooven. Iedere koorzanger weet, dat verschillendeGre- goriaansche stukken vaak 3, 4 verschillende modie doorloopen, niet zoo zelden ook met gebruikmaking van chromatische overgangen. Er moest echter een norm zijn, om vast te stellen, bij welk een modus een stuk thuis hoorde. En daar bü de antiphonen de slotnoot besliste, welke psalmtoon er op volg de, lag het voor de hand, hetzelfde beginsel ook voor de andere stukken aan te nemen. Het moduscijfer voor een stuk wil dus vol strekt niet zeggen, dat het heele stuk ln dien' modus staat; doch enkel dat de laatste kadens in den aangegeven modus eindigt. De Gregoriaansche melodieën leeren vervol gens, dat de Gregoriaansche modaliteit, in i navolging van de oude Oostersche muziek, op eiken trap van de natuurlijke diatonische toonladder een systeem, een modus bouwt. En ten slotte leeren die melodieën, dat 't eigenlüke organisme van eiken modus geheel berust op de tetrachordenleer der oude Grie ken, wat weer met zich brengt twee hoofd tonen: een grondtoon en een andere, die bewegingsmiddelpunt ls, ongeveer zooiets als de dominant van onze moderne terminologie. dering van kampong Warenie, waar reeds t werkzaamheden zijn begonnen en het gebied van den Boven Digoel, aangezien de missie daar reeds werkt of voorbereidingen treft voor en door zending en missie te overwegen overeenkomst, welke de regeering gaarne tot stand ziet komen. Overigens is de rest van Nieuw-Guinea met de daarbij behoorende eilanden beschikbaar. De heer Slotemaker de Bruine, zendings consul, zette uiteen, waarom zijnerzijds de suggestie tot deze conferentie is uitgegaan. De scheidingslijn van 1912 is thans opgehe ven. Het resultaat van de besprekingen wordt met belangstelling door den ministér tege moet gezien. Spr. schetste vervolgens de be langrijkheid van de bespreking en wees op de principieele practische zijde daarvan, n.l. dat hier twee christelijke groepen, die ideëel hetzelfde willen, bijeen zijn. Zoolang de Ka- Viering Koninginnedag Programma voor de te houden feesten er gelegenheid van den verjaardag van H.M. de Koningin. Van 9.3012.30 komen de kinderen van alle scholen in Groenendaal bijeen, om de gebruikelijke kinderspelen te houden. Hier aan verleent het Heemsteedsche fanfarecorps, „Excelsior" zijn medewerking. Van 2.305.30 zijn er volksspelen in Groenendaal. Het programma hiervan luidt tholieke Kerk bestaat, aldus spr., zal door als volgt ons appel op haar gedaan worden tot het I Gecostumeerd ringnjden op fietsen voor grijpen van de ideëele houding, die voor mis- damesen heeren. sie en zending beide van belang is, en welke rT---11 insluit, dat hun boodschap zoo zuiver moge lijk gebracht wordt. De zending wil geen terreinen voor zich reserveeren, maar is van oordeel, dat de dubbele zending onder de primitieve bevolking steeds funest werkt en een verwarrenden invloed heeft, die de grond slagen voor de christelijke kerk bederft. Het practische doel van deze bijeenkomst besprekend, vroeg de zendingsconsul of Hardloopen met hindernissen voor heeren. Touwtrekken over een sloot voor heeren. Geblinddoekt een stroopop onthoofden voor dames. Ook hier zal het fanfarecorps Excelsior medewerking verleenen. 2.303.30 Kerkconcert in de Gerefor meerde kerk aan de Koediefslaan in samen werking met den Kunstkring „Heemstede". Medewerkers Mevr Hélène Ludolph De Liturgische Vereeniging in het Bis dom Haarlem houdt den 14den Diooesa- nen Liturgischen Dag voor West-Friesland, op Maandag 3 September te Hoorn. De dag begint met een plechtige Hoog mis met predikatie in de Kerk van de H.H. Cyriacus en Franciscus te Hoorn, om 10 uur. De H. Mis zal worden opgedragen door den HoogEerw. heer Mgr. H. J. M. Taskin, President van het Groot-Seminarie te War mond, voor de overledenen van West- Friesland. De predikatie zal gehouden wor den door den ZeerEerw. heer L. H. Wanna, Pastoor te Hpendam. De gezangen warden uitgevoerd door de Schala Cantorum van Warmond. Te 1 uur wordt in het Gezellenhuis een vergadering gehouden, uitsluitend voor Priesters en Studenten van het Groot-Se minarie. De agenda vermeldt o.m.: Rede van den ZeerEerw. heer Pastoor F. C. van Beukering. Onderwerp: „Dooden-Liturgie." De groote vergadering heeft plaats in de Parkzaal om haf 3 uur. De agenda van deze vergadering vermeldt o.m.: Verslag aangaande de Liturgische Vereeniging, door den 2en Secretaris, den ZeerEerw. Pater Paulus Hase O. F. M., te Rotterdam. Verder een rede van den ZeerEerw. Hoog- gel. heer S. de Korte, Professor aan het Groot-Seminarie te Warmond, met het onderwerp: „Onze Moeder de H. Kerk bij het doodsbed harer kinderen." De Schola Cantorum van Warmond zal deze rede iilustreeren met de Gregoriaan sche gezangen der begrafenis. Een plechtig Lof zal te half 5 gehou den worden. De Schola Cantorum voert de gezangen uit. In het Gezellenhuis zal een Tentoon stelling georganiseerd worden van oude paramenten (pl.m. XVe eeuw), zilverwerk (17e en 18e eeuw), beelden (15e en 18e eeuw) schilderijen, plaatwerken, enz., (eigendom dom van de Parochiekerk te Hoorn). Monseigneur Aerts de uitspraak van het Geijser, (zang), de heer A. Engels (orgel) Kamerlid Bongaerts, gedaan in het jaar 1917, A~ u"~ n dat van Katholieke zijde geen bezwaren be staan tegen terreinafbakening, onderschrijft, en voerde in verband daarmede aan, dat de missie, die in een periode van expansie ver keert, zich geroepen gevoelt om den achter stand, die het gevolg, is van minder inten- sieven arbeid in de vorige eeuw in te halen. Spr. vroeg of Monseigneur Aerts eene on derlinge verdeeling van het werk van belang achtte met het oog op het belang der bevol king. Spr. stelde nog de volgende vragen: Kan Monseigneur Aerts de plannen ten aanzien van Nieuw-Guinea mededeelen? Ziet Mon seigneur Aerts als consequentie van de meer dere toelating van de missie ook meerdere toelating voor de zending in Nieuw-Guinea en Flores Monseigneur Aerts, die vervolgens het woord verkreeg, merkte op, dat juist de dub bele zending van voordeel voor de bevolking geacht mag worden. Door verdeeling van het werk wordt de voorkoming van dubbele zending niet bereikt. Wat de plannen voor Nieuw-Guinea be treft zette Monseigneur uiteen, dat in de eerste plaats aan de regeering vergunning gevraagd is tot het verrichten van dienst- werkzaamheden in vier kamppngs door pas toor E, Cappers en voorst tot het arbeiden onder de heidenen van de Schouten-eilan den en Japên. Voor Zuid-Guinea aan vaardde Monseigneur Aerts de consequen ties van de huidige zienswijze der regeering. Vervolgens merkte de Gouverneur op, dat het bestuur liever met ééne zending in een bepaald gebied van doen heeft, maar w„.._ eene dubbele zending bestaat moet het be stuur neutraal blijven en de voorkomende bisbilles op den koop toe nemen. In gevallen van verstoring van rust en orde heeft men bijna steeds ervaren, dat niet de bevoling Zelve daartoe aanleiding gaf^haar wel de on- eenigheid tusschen de voorgangers der gods diensten. De Gouverneur stelde vast, dat er geen overeenkomst getroffen is, maar dat iedere partij haar standpunt heeft uitgesproken. en de heer G. Beths (viool) Programma 1. Wilhelmus (orgel) 2. Aria uit „der Messias", Ich weisz dass mein Erlösser lebet (zang en orgel), van G. F. Handel 3. Concert E dur, Allegro-Adazia, Allegro assai (viool en orgel), van J. S. Bach 4. Gliicklig Vaterland, uit Valerius Gedenck- Clanck, Stille zijn van G. M. G. v. Brucken Fock, Koninginnelied van C. J. Ludolph (zang en orgel) 5. Praludium (viool en orgel) van Mevr. Reger 6. Finale vorgel), van Cesar Franck. Belangstellenden hebben gratis toegang. Van 810 uur conce t op het Raadhuis- olein, te geven door dHarmonie „St. Mi chael". Programma 1. Volksliederen 2. Vers l'Avenir, marsch van Sam Vlessing 3. Les Clockes de Corne- ville, Fantasie van L. Blemaart 4. Fête Proven gale, Ouverture van F. Pony5. Theresen, concertwals 6. Vieux Camerades, marsch van E. Lame 7. Ouverture Fan- astique, van A. Govaarts 8. Fantasie Pasto rale van Sam Vlessing 9. Heinzelmannchens Wachtparade, van K. Noach. Terzelfdertijd zal de Harmonie „Eensge zindheid een muzikale rondwandeling ma ken. De feestdag wordt besloten met een vuur werk op Valkenburg tusschen de Molen laan en Valkenburgerlaan. Verder eenige kermisvermakelijkheden op het terfeintje aan de Heemsteedsche dreef, hoek Camplaan. Op den Biltschen Straatweg veroorzaakte Zondagmorgen een chauffeur eener auto bus-onderneming die een dienst Utrecht— Bilthoven v.v. onderhoudt een ernstig onge val waarbij acht passagiers licht en twee j vrü ernstig gewond werden. Uit hetgeen door ooggetuigen en inzittenden aan het „N. v. d .D." werd verklaard, bleek duidelük, dat de chauffeur de snelheid der bus in aanmerking genomen geheel noodc'.ocs trachtte een voor hem rüdehden auto in te halen en te passeeren. Op het bewuste mo ment echter probeerde ook de „ingehaalde" een ander in te halen, wat tot gevolg had, dat de bus in een benarde positie kwam te verkeeren. In plaats van te stoppen, haalde de chauffeur links uit, met het noodlottig gevolg, dat de bus tegen een boom botste. Dikke glasscherven werden als bordpapier meters ver in den omtrek weggeslingerd. In Personalia Voor het in Den Haag gehouden examen voor coupeuse, uitgaande van de Eerste Ned. R. K. Vereeniging van Modevakscholen slaagden o. m. de dames G. M. Ulenhoed en M. J. Loerakker, alhier, beiden leerlingen van de St. Antoniusschool aan de Kerklaan te Heemstede. r Gevonden voorwerpen. Terug te be- o men bij: P. van Bakel, Molenwerfslaan 18, ijwielbelastingmerk; Nieuwjaar, Glipper- de bus ontstond een paniek, die°zichTn gillen weS 110, rozenkrans; Mej. Brandjes, Lieve de KeylAan 2, kinderportemonnaie; Lieffe- r.ng, Wipperpiein 11, damesportemonnai m.i.; Nijhuis, Oldenbarneveldslaan 9, Haar lem, zwarte sjaal; A. Tack Wagenweg 1 rood Haarlem, portemonnaie m.i.; Verzijlbergen, Binnenweg 136, grijze sjaal; C, Keijzer, Kerklaan 97a, rijwieibeiastingmerk; Beek, Vollenhoven, Van Menenlaan 30, rijwielbe- las.mgmerk; W. Hageman, Eikenlaan 24, zilveren halsketnng. Bureau van Politie, Raadhuisstraat, een roeipen, een zwart kin derschoentje. en angstkreten uitte, toen het voertuig den weg kruiste en ten slotte met een forschen stoot in de Biltsche Grift terecht kwam. Als door een wonder bleef het achterste gedeelte tegen den berm rusten, zoodat de passagiers spoedig gered konden worden. Was het zware voertuig gekanteld, ongetwijfeld had het ongeluk ernstiger gevolgen gehad. Ge lukkig voor de gewonden, speelde dit eve nement zich af voor de villa van dr. L. Mes, die onmiddellijk hulp verleende evenals zün collega dr. H. J. T. Mayer. Een woord van hulde past hier ook voor de Biltsche politie, die direct na het ongeluk met den verband- trommel ter plaatse verscheen. EEN BESPREKING TUSSCHEN DEI MISSIE EN DE ZENDING OVER DE UITVOERING VAN ARTIKEL 177. Aneta seint uit Batavia: Qnder voorzitterschap van den Gouver neur der Molukken, den heer L. H. W. van Sandick, heeft op 12 Juli i.l. eene conferen ce piaats gehad tusschen de imssie en zen ding, waarvan het doel was overeenstem ming te verkrijgen inzake de afbakening van de werkzaamheden van missie en zend.ng m het oostelijk deel van den archipel. De conferentie werd o.a. bijgewoond door den Resident van Ternate, den heer W. A. Ho- venkamp, den zendingsconsul Dr. N. A. G. Slotemaker de Bruine, en den Apostolischen Vicaris voor Ned. Nieuw Guinea, Monseig neur J. Aerts. Blijkens de dezer dagen inge komen berichten is ter conferentie geen over eenstemming bereikt, alleen in zooverre, dat de missie geen gevolg zal geven aan. niet- ernstige verzoeken om zendingswerk te ver richten indien de betrokken streek reeds door de zending worot bewerkt. De Gouverneur der Molukken opende ae bijeenkomst en zette daarbij het standpunt der Regeering uiteen ten aanzien van ue wijze van toepassing van artikel 177 der Indische Staatsregeling, namelijk tegen de toelating van dubbele zending in een bepaald gebied, waartegen principieel bezwaar bestaat. Voorts geldt bij de beoordeeling van de toelating van zendings- en missiearbeid geen andere maatstaf dan het belang van de rust en de orde. De Gouverneur zette vervolgens aan de hand van dezen maatstaf en het in zicht der Regeerujg uiteen, dat bij voorloo- pig bezwaar heeft, tegen de toelating der missie in het Vogelkop-gebied, dat grenst aan het voormalig Duitsch-Nieuw-Guinea, en het gebied Waropenkust. Wat betreft de Utrechtsche zendingsver- eeniging bestaat er voorloopig geen bezwaar tegen toelating tot Waropenkust met uitzon- Bij dit eene ongeluk zou het niet blüven in deze buurtschap. Omstreeks 5 uur werd de politie nogmaals gewaarschuwd wegens een ernstige aanrij ding tusschen een autobus van dezelfde onderneming en een luxe-auto uit Amster dam. De botsing geschiedde aan den Branden- burgerweg op den hoek van den Groene- kampscheweg. Een dame uit den luxe-auto werd zoo ern stig aan het hoofd verwond, dat zij per auto van den G. G. D. te Utrecht naar haar woonplaats is overgebracht. De politie onderzoekt wie de schuldige is. Dezer dagen ls te Renkum ingebroken in de villa, bewoond door den heer J. W. van Caspels, terwül de familie in Duitschland vertoefde. De dief of dieven hebben een ruit boven het met luiken afgesloten keukenraam aan de achterzijde van het huis uitgesneden en zijn zoo binnengekomen. In de woon- en Slaapkamers is alles overhoop gehaald. Voor zoover tot heden kan worden vastgesteld, is het volgende ontvreemd: twee gouden hor loges, een broche, waarop een diamanten kruis, omgeven door diamantjes, een zilve ren naaldenkoker, een idem boekenlegger, twee messen en twee vorken met zilveren heften en pl.m. 10 aan specie. De 32-jarige schipper P. Geerling van den motor-klipper „Vertrouwen", die in de Cool- haven te Rotterdam ligt, was in het voor onder bezig met het verstellen van den mo tor. Hü werd daarbij gegrepen door den drijfriem, die hem meetrok naar het vlieg wiel van den motor, met het ontzettende ge volg, dat zün rechterarm geheel werd uitge rukt en zijn rechterkaak verbrüzeld. Hü werd in hoogst emstigen toestand naar het zieken huis overgebracht. Vischwedstrijd Vischclub Morgen stond Heemstede Bovengenoemde vischclub hield Zondagmorgen haar eersten kaswedstrijd aan den Kaag. Er werd 3 maal x uur gevischt op wit- visch. De vangst was vrij groot. Na afloop keerden de deelnemers per auto terug, waarna in 't clubcafé de uitslag werd bekend gemaakt. Deze was als volgt ie pr. voor grootsten visch A. Verzeilberg 2e pr. grootste aantal (35 stuks M. Spek, kampioen)3e pr. P. van Klashorst, 4e pr. P. de Graaf5e pr. G. Beerthuizen6e pr. J. W. de Vos ye pr. J. v. Honschoten 8e pr. J. Woudenberg ge pr. C. v. d. Heuvel xoe pr. W. Driessen lie pr. J. Martin 12e pr. P. Kramer. De prijzen, bestaande uit fraaie luxe-voor werpen werden des avonds in een feestelijke bijeenkomst aan de winnaars uitgereikt, waarna men nog eenige uren gezellig bijeen bleef, en de humorist J. Folads op zijn be kende wijze de aanwezigen bezighield. De étalage-wedstrijden. De volgende bijzonderheden omtrent den etalagewed strijd deelen wij hierbü mede. Er zün 57 deelnemers, verdeeld in drie groepen. Voor elke groep zijn verg. zilveren, zilveren en bronzen medailles beschikbaar gesteld. De jury begint haar tocht Donderdag avond om 8 uur en zal om 10 uur büsen- komen in Vreeburg, om den uitslag bekend te maken. Het publiek wordt ook in de gelegenheid gesteld om de mooiste étalage aan te wyzen. Daartoe vindt men in het programma een geperforeerde strook, die ingevuld moet wor den en voor 10 uur 's avonds bezorgd moet worden aan nader aan te geven adressen. Aan den wedstrüd is nog een attractie ver bonden. z In iedere etalage vindt men 1 of 2 letters, te zamen 60 letters. Deze letters moeten samen twee zinnen vormen. Invullingsbiljet aanvragen bü de winkeliers en voor 6 Sep tember bezorgen bij den heer J. Meeuwig, Bloemendaalscheweg 121, Bloemendaal. Onder de winnaars zal een fraaie prijs worden verloot. De naam van den prijswin- ner wordt in de bladen bekend gemaakt. Om den etalagewedstrüd des te beter te doen slagen, wordt de burgerü verzocht om Donderdag al de vlag uit te steken. Vr.: Zou u mü het juiste adres op kun- nen geven van het hoofd _van de Artis te Amsterdam? Antw.: Wendt u tot den heer Portielje, Plantagemiddenla&n, Amsterdam. Vr.: Ik woonde in een bouwvereenigings- huis en nu was mij de huur op I Juli opge zegd tegen 14 Juli, maar daar ik een andere woning had, ben ik Zaterdag 7 Juli ver trokken en heb ik 9 Juli de sleutel op het kantoor teruggebracht. Maar nu eischen ze van mü nog een week huur tot 16 Juli, maar 10 Juli woonden er al andere men. schen ln het huls. Nu zou ik gaarne willen weten of zü daar recht op hebben. Antw.: Wü kennen niet de bepalingen onder welke de woning aan u verhuurd was. Mogelijk staat daar een regeling in, welke het bestuur het recht geeft te han. delen, zooals het nu gedaan heeft. Vr. van N. V., T. Uw vragen zün te uitgebreid, om in deze rubriek opgenomen te worden. Wat de fondskwestie aangaat, hiervoor moet u de statuten van het fonds naslaan; waarschijnlük zult u wel bepalin gen vinden, op de zaak betrekking hebben de; vraag anders nadere inlichtingen aan net bestuur. Uw andere vraag is te on. duidelük gesteld: eerst zegt u, dat de werk nemer huur moet betalen en even later merkt u op, dat de werkgever den werk nemer ontslagen heeft en hem niet de huur betaalt, waarop de werknemer recht heeft. Wat bedoelt u eigenlük? Vr.: Welke is de kortste weg van Haarlem naar Valkenburg? Hoeveel K. M.? Antw.Haarlem, Halfweg, Amsterdam, Dui- vendrecht, Abcoude, Baambrugge, Loener- sloot, Loenen, Nieuwersluis, Breukelen, Maarssen, Zuilen, Utrecht, Houten, Schalk wijk, Culenborg, Geldermalsen, Waardenburg, Zaltbommel, Hedel, 's Hertogenbosch, Vught, Voorburg, Boxtel, Acht, Woensel, Eindhoven Stratum, Geldrop, Heeze, Sterksel, Maarheeze Weert, Tungelrooy, Wessem, Maasbracht, Echt, Susteren, Sittard, Geleen, Spanbroek, Schimmert, Valkenburg. Afstand 236 K. M. Vr.: Welke is de kortste weg van Lisse naar Valkenburg? Hoeveel K. M.? Antw.: Lisse, Nieuw-Vennep, Aalsmeer, Ku- delstaart, Kwakel, Uithoorn, Wilnis, Ruwiel, Breukelen, Utrecht, Schalkwijk, Culenborg, Geldermalsen, Waardenburg, Zaltbommel, Hedel, 's Hertogenbosch, Vught, Voorburg, Boxtel, Acht, Woensel, Eindhoven, Stratum, Geldrop, Heeze, Sterksel, Maarheeze, Weert, Tungelrooy, Wessem, Maasbracht, Echt, Sus- teren, Sittard, Geleen, Spanbroek, Schimmert, Valkenburg. Afstand 233 K. M. Welke is de kortste weg van Heemstede naar Baarn? Hoeveel K. M.? Antw.: Heemstede, Haarlem, Halfweg, Am sterdam, Diemerbrug, Geinbrug, Weesp, 's- Gravenland, Hilversum, Hooge Vuursche, Baarn. Afstand 61 K. M. Vr.: Welke is de kortste weg van Haarlem naar Helmond? Hoeveel K. M.? Antw.: Haarlem, Halfweg, Amsterdam, Dui vendrecht, Abcoude, Baambrugge, Loener sloot, Loenen, Nieuwersluis, Breukelen, Maars sen, Zuilen, Utrecht, Houten, Schalkwijk, Cu- lemborg, Geldermalsen, Waardenburg, Zalt bommel, Hedel, 's Hertogenbosch, Dungen- sche brug, Helmond. Afstand 149.5 K. M. Vr.: Welke is de kortste weg van Egmond naar Nükerk? Hoeveel K. M.? Antw.: Egmond, Castricum, Assummerhek Koog aan de Zaan, Zaandam, Amsterdam, Diemerbrug, Muiden, Hakkelaarsbrug, Naar- den, Laren, Eemnes buiten, Eemnes binnen, Soestdijk, Soest, Amersfoort, Nükerk. Afstand 90 K. M. Vr.: Welke Is de kortste weg van Haarlem naar Hulst per auto? Hoeveel K. M.? Antw.: Haarlem, Bennebroek, Hillegom, Lisse, Sassenheim, Warmond, Leiden, Zoeter- woude, Stompwük, Zoetermeer, Zegwaard, den Hoorn, Kruisweg, Bleiswijk, Bergschen- hoek, Hillegersberg, Rotterdam, Wevershoek, RÜsoord, Zwündrecht, Dordrecht, Willems dorp, Moerdük, Zevenbergen, Standdaarbui- ten, Oudenbosch, Oud-Gastel, Kruisland, Wouw, Bergen op Zoom, Woensdrecht, Ril land, Krabbendijke, Kruiningen, Hansweert, Walsoorden, Kloosterzande, Kluitaart, Hulst. Afstand 171 K. M. Het veer te Moerdük kost voor auto met bestuurder 2.10, elke persoon meer 10 ets. De kosten van de stoomboot van Hans- weert naar Walsoorden bedragen: voor een auto 1 ets. per d.M.2, per persoon Ie klas 0.85, 2e klas 0.65. Vr. 1. Ik heb een radio-toestel op fcer- münbetaling gekocht op contract, dat het tn een jaar betaald is ln 12 maandelüksche termünen. Nu is bü de koop mondeling be sloten, dat ik verschillende luidsprekers kon probeeren, maar ik heb nog steeds geen an deren gehad, terwijl ik al eenige malen bij hem ben geweest om te vragen 'of ik een anderen mag probeeren en heb steeds ten antwoord gehad dat hü er wel een zou sturen, maar ik moet nog steeds wachten. Nu moet ik nog 30 betalen (de betaling gaat over de bank per kwitantie). Zou ik ten probeeren? 2. Nu is hü failliet. Ben ik nu nog ver plicht tot directe verdere betaling of Trn,n ik nu wachten en hoe lang, of behoef ik in het geheel niet meer te betalen? Antw. 1. Volgens het contract zult u moe ten betalen. Het is voor ons moeilük te be- oordeelen, hoe de afspraak in zake het probeeren van verschillende luidsprekers gemaakt is. Was daaraan#de bepaling ver bonden, dat bü niet nakomen dezer rege ling de betaling voorloopig opgeschort wer den en u kunt dit voldoende bewüzen, dan behoeft u voorloopig niet te betalen. 2. Het feit, dat de leverancier failliet is, ontslaat u niet van de verplichting tot betaling van uw schuld. Vr. Hoe is het adres van A. J. Roebert, den Haag, uitgever van „God en t kwaad in de wereld," door Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent? Antw. Roepers' Drukkerij, Barentszstraat 12, 's-Gravenhage. Vr. Mün dochtertje wordt in October 13 jaar en heeft de zesde klas doorloopen. Wanneer kan zij nu de school verlaten? Antw. Het volgend jaar September. Vr. Zoudt u zoo goed willen zün, mü een hoofdagent van de Ned. Sfcaatsloterü aan te wijzen in Haarlem of in Leiden? 2. Weet u, of zü agenten aanstellen? Antw. 1 en 2. Wend u eens tot den heer J. Wentholt, collecteur der Staatsloterij, Wagenweg 30, Haarlem. Vr. Ongeveer 4 t 5 weken geleden heeft de uitslag van den prüswedstrüd over de dierenbescherming ln de N. H. Ct. gestaan, waar de naam van ons dochtertje ook bü stond. Nu zouden wü gaarne willen weten of die prüzen al verzonden zün, daar wü tot nu toe er niets van gehoord hebben en waar moeten wü naar toe schrijven? Antw. Wend u tot den heer H. C. A. Sickesz, Vredenhofstraat 25, secretaris der Vereeniging tot bescherming van dieren. Een vriendelijke lezer schrüft ons in verband met de vraag over het opschrift in de kerk te Oldenzaal, het volgende: Het bedoelde opschrift komt voor bü den Romeinschen schrüver C. Tacitus (Tae.) in zün boek „Annalen" (dus niet H, zooals er stond) en wel in het 51ste hoofdstuk (CAP (ut) LI) van boek I (LIB (er) I). Het komt voor in een beschrijving van een veldtocht van Germanicus en luidt (met het zinsdeel, dat vooraf gaat): „Caesar avidas legiones, quo latior popu- latio foret, quattuor in cuneos dispertit; quinquaginta milium spatium ferro flammis- que pervas tat: non sexus, non aetas mise- rationem attulit; prof ana simul et sacra, et celcberrimum illis gentibus templum qnod Tamfanae vocabant, solo aequantur „Caesar (Germanicus) splitste de legioenen, die gaarne wilden, dat de verwoesting over grooter oppervlakte zou plaats vinden, in vier wigvormige afdeelingen: een afstand van 50 mülen verwoestte hü te vuur en te zwaard: geslacht noch leeftüd vond genade: particu liere huizen zoowel als tempels, ook de tem pel, dien men dien van Tamfana noemt, en die in groot aanzien is bij deze volkeren, werden met den grond gelijk gemaakt" MEDEGEDEELD DOOR MAANDAG 27 AUGUSTUS Berlijn 59.45 59.50 9.70 9.80 Brussel 34.65 34.75 Londen 12.10 12.11 Zürich 48.— 48.10 Rome 13.— 13.10 Madrid 41.45 41.55 35.10 35.20 New-York (cable) 2.49 2.50 7.35 7.45 27.— 27.10 66.50 66.60 66.50 66.60 66.75 66.85 CHEVROLET

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 11