De Katholieke jeugd van Vlaanderen a f3000.- Levenslange geheele ongeschiktheid tot, werken door AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK i, ^125 verites van 6611 Telegraphisch Weerbericht PUREAUX: NASSAU LA AN 49; adi/ertentk N 35 ct. p. regel DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN MAANDAG 27 AUGUSTUS 1928 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16944 n f DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Geestdriftige huldiging van het Belgisch Episcopaat Leve Christus-Koning Examen Lich. Oef. M. O. Majoor Maddalena inaakt een noodlanding Herdenking van Eise Eisinga Een auto met vier personen te water geraakt De vierde inbraak te Renkum in één week Dc nieuwe Zuidpool expeditie van Byrd Examens Hoofdacte Een mislukt begin van een nieuwen vliegtocht over den Oceaan Een vliegtuig met zes per sonen verongelukt? Een meisje van drie jaar aan een wissen dood Voornaam&te Nieuws J. J. WEBER Sc ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem ontsnapt Examens Organist en Directeur t Schippersknecht verdronken j {Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.{ per kwartaal 1 3.25; per post, per kwartaal i 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARL VRAAG- EN At*»» OD-ADVERTEN- TIES. 1 4 regels ..0 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 cl-, bij vooruitbeL Bij contracl belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscben den teksl 60 ct. per regel, (t H X Alle abonné's op dit blad zijn Ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: r f yen oij een ongeval met f OCfl verlies van beide armen, beide beenen of belde oogen: 1 OU."' doodelijken afloop; 1 Zul!. by verlies van een hand, 'een voet of een oo; duim of wijsvinger; lull. bi] 'n breuk van been of arm; b(J verlies v. een "anderen vinger. Voor het Aartsbisschoppelijk College St. Joannes Berchmans aan den weidschen Ant- werpschen boulevard hing een kleurig vaan, waarop de woorden; Op, Antwerpen, op! Loof uwen God. Het waren geen ijdele woorden. Niet alleen Antwerpen, geheel Vlaanderen heeft in de schoone Schelde-stad een betooging gehou den, welke een Indrukwekkend bewijs was van de macht en kracht van het Jeugdverbond voor Katholieke Actie, en tegelijk een krach tige demonstratie, een fiere belijdenis van trouw aan de Katholieke leer en een heer lijke wapenschouw der jeugdige soldaten van Christus-Koning. Zulk een dag van Katholieke schoonheid kon niet beter geopend worden, dan gisteren te Antwerpen werd gedaan. Des morgens werd ln het Stadspark een Pontificale Hoogmis opgedragen door Zijne Eminentie Kardinaal van Roev, Aartsbisschop van Mechelen. Het altaar, dat door de hooge trappen bijzonderen indruk maakte, was opgericht aan de Rubens lei en werd aan de achterzijde ringsom afge sloten door het zware loover van het park. Rechts en links in de Rubenslei, in de Louisa- lei en Marialei stonden tienduizenden op eengepakt, om de treffende plechtigheid bij te wonen. De organisatie was goed. Alle deelne mers aan het Jeugdcongres, priesters en ge- loovigen waren op hun plaats, toen Kardinaal van Roey naar het altaar schreed. Deze in tocht van den Prins der Kerk was een schoon gezicht. Voorafgegaan door Bisschoppen en prelaten, regeerders van stad en land en an dere wereldlijke autoriteiten, schreed de Kar dinaal, gekleed met de misgewaden en met mijter en staf, zegenend door de menigte, be groet door de talrijke vanen en banieren. Het weer was voor deze plechtigheid ideaal. De zon gaf leven aan het stadsbeeld en schit terde op het goud der kostbare misgewaden, en het was bijna bladstil, zoodat de wierook wolken recht omhoog kronkelden en de kaars vlammetjes ternauwernood flikkerden. Voor het altaar waren stoelen geplaatst voor de geestelijke en wereldlijke autoriteiten. Recht vóór het altaar had Zijne Exc. Mgr. Micara, Pauselijk Internuntius te Brussel, plaats ge nomen, daarachter H.H: D:D. H. H. de bis schoppen van Brugge, Luik en Bent, Mgrs. Waffelaerts, Kerkhofs en Coppieters. Op de volgende rijen zaten de prelaten, kanunniken en wereldlijke autoriteiten. O.a. waren aanwe zig elf prelaten en abten-van de Norbertijnen, Benedictijnen en Trappisten, staatsminister van de VDvere, de ministers Hymans en Baals, burgemeestér Fr. v. Cauwelaart, de Katholieke schepenen van Antwerpen, senatoren en ka merléden. Van terzijde genoot men een schouwspel, dat zelden zal terugkomen. Rechts was het hoogaltaar met de vele priesters rondom den Kardinaal, die het H. Misoffer opdroeg; links zaten in de stralende zomerzon de hoogwaardigheldsbekleeders; het goud van bisschopskruizen en ringen schitterde, het vlammende paars harmonieerde mooi met het teere wit van rochette en superplies en het stemmige zwart. Daaromheen stonden de duizenden en duizenden in doodsche stilte, terwijl de vaandels omhoog wezen. Van een machtige en ontroerende schoonheid werd dit schouwspel op het oogenblik der Consecratie, toen de liturgische gezangen (door allen mee gezongen) zwegen en allen neerknielden in stillen eerbied voor het offer der H. Mis, over al en altijd hetzelfde, zooals overal en altijd de schoone gebeden der liturgie dezelfde zijn Onder de tienduizenden in het park en in de omliggende straten heerschte een volkomen stilte, van het altaar^lonk slechts de bidden de stem van den priester ln het kardinaals rood; toen werd het Wonder der H. Mis vol trokken en een bazuin schalde zuiver en hel der over de knielende menigte. De vanen daal den ten groet aan den God der Altaren, de duizenden baden. Na de Indrukwekkende plechtigheid der Pontificale Hoogmis door Z.Em. kardinaal van Roey, trokken de deelnemers van het Jeugd congres naar de verschillende gebouwen om het middagmaal te gebruiken. In het college St. Joannas Berchmans was een feestmaaltijd aangericht voor afgevaardigden, priesters, ge- noodigden en pers; Z.Em. kardinaal v. Roey presideerde de tafel, terwijl voorts verschillen de bisschoppen en hoogwaardigheidsbekle ders mede aanzaten. Na het noenmaal vereenigden de hooge gasten van het Jeugdverbond voor Katholieke Actie zich op de tribune vóór het College om den grooten optocht te bezichtigen. Deze op tocht is een machtig succes geworden. Het werd een betooging, die de leiders en de leden van het Jeugdverbond biy heeft gestemd en hun moed voor de toekomst heeft geschonken en die tegelijk aan de buitenwereld heeft ge demonstreerd wat en hoe het Jeugdverbond is. De betooging maakte zooveel indruk, omdat zij zoo overtuigend was. Duizenden, tiendui zenden trokken met de geestelijke leiders achter hun vanen langs de tribune van den Kardinaal en het Episcopaat. Meer dan twee uur hadden de congresgangers noo- dig om voorbij te trekken. De vanen wa ren ontelbaar; meer dan honderd muziek korpsen waren in den stoet. Sommigen telden de banieren, maar gaven het spoedig op; an deren hielden het vol tot 700. Men spreekt van 80.000 congresgangers. Men kan zich voorstellen welken indruk het maakt wanneer zooveel tienduizenden Con gressisten met hun honderden banieren een openluchtvergadering houden. Des morgens waren op twaalf plaatsen sectievergaderingen gehouden voor de jonge middenstanders, drankbestrijders, werklieden, padvinders, le den van den Eucharistischen Kruistocht; des middags kwamen allen bijeen op .het Arse naalplein. Het groote plein en een gedeelte der daarop uitkomende breede straten was voor eiken vierkanten clntimeter bezet; boven de hoofden der duizenden wapperden de kleurige vaandels. Boven deze groote menigte gadering van het congres werd gehouden. Daar werd het woord gevoerd door prof. F. v. Goethem en Z.Em. Kardinaal v. Roey. De Kardinaal, die de vergadering opende met gebed en den Christelijken groet, was ver heugd over dit congres van het Jeugdverbond voor Katholieke Actie. Werklieden, boeren en studenten zijn samen opgetrokken naar Ant werpen om te demonstreeren, om te getuigen dat de Christelijke leer alleen licht kan bren gen in deze wereld, om een geestdriftige akte van trouw en aanhankelijkheid te brengen aan het Doorluchtig Episcopaat. De massale vergadering op het Arsenaal plein, waar door de luidsprekers de stem van den Kardinaal over de duizenden congressis ten werd gedragen, was een pakkend en warm slot van het volkomen geslaagde congres van het Jeugdverbond voor Katholieke Actie. Antwerpen stond den geheelen dag in het teeken van het Congres. De straten waren versierd, bij de Middenstatie was over de Keyzerlei een groot doek gespannenWelkom, en den geheelen morgen trokken stoeten van deelnemers door de stad en schetterde de mu ziek van de ontelbare muziekvereenigingen over de straten. Bijna 40 extra-treinen waren noodig om de Katholieke jeugd na&r de Scheldestad te brengen, behalve de overvolle trams en de rijen van autobussen, 's Avonds by den terugtocht der duizenden uit de pro vincie, galmden nog onder de kap van de Middenstatie „Lieve Vrouwe van Vlaanderen" en „De Vlaamsdhe Leeuw." HAARLEM, 9 vr. candidaten. Geslaagd de dames: E. Mulder, Hello; E. M. van Ooy, Amsterdam; G. Schuitmaker, Leeuwarden; L. A. Schutte, Amersfoort; F. G. Snatager, Groningen; J. M. Wouts, Feyenoord. Tijdens de Pontificale Hoogmis in het Stadspark van Antwerpen, opgedragen door Z. Em. Kardinaal van Roey, ter gelegenheid van het congres van het Jeugdverbond voor Katholieke Actie. Vooraan Z. Exc. Mgr. Mi cara, Pauselijk Internuntius te Brussel, en H.H. D.D. H.H. de bihchoppen van België, die de Pontificale Hoogmis bijwoonden. was een verhoog opgericht, waar Z.Em. Kar dinaal van Roey en de bisschoppen plaats na- Padvinders met een muziekkorps openden den stoet; met een driemaal herhaald hoera defileerden zij voorbij den Kardinaal. Daarna trokken in onafzienbare rijen de leden van het Jeugdverbond langs de tribune: Katholieke hoerengilden, patronaten, afdeelingen van den Eucharistischen Kruistocht, jonge werklieden, studentenvereenigingen, congregaties, enz. uit het bisdom Luik, Gent, Brugge en Mechelen. De banieren zwaaide en bogen voor de tribune met de hoogwaardigheldsbekleeders. Met fris- schen slag gingen de hoeden van de padvin ders omhoog' de turners liepen krachtig en fleurig voorbij, de armen zijwaarts gestrekt ten groet. Kolossale vlaggen met den Vlaam- schen Leeuw, kleurige vanen met de beeltenis van den vereenigings-patroon werqden voor- by gedragen, benevens groote borden als: Aan Christus de bloem onzer jaren of een zinryk transparant met: Vlaanderen voor Christus. Het enthousiasme was groot. De priesters juich'ten even sterk als de jongens; warm en rood, maar vurig trokken de Jeugd-: verbonders voorbij de tribune, zwaaiden met vanen, hoeden en zakdoeken; hun vurigheid werkte aanstekelijk, de geestdrift werd ontem baar; zoodat het gejuich niet zweeg en de priesters op de tribune luid en van harte mee liepen: Leve Christus Koning, Leve de Kardi naal. Door deze warme geestdrift en de pittisre muziek der ontelbare korpsen werd de optocht een verheugende en mooie demonstratie. Ver schillende interessante en mooie groepen lie pen in den stoet, o.a. een groot kruisbeeld, voorafgegaan door acht pages met bazuinen en een groote troep jonge zouaven, die lufö werden toegejuicht. Zoodra de laatste groep voorbij was, onge veer om vijf uur, sloten Z.Em. Kardinaal van Roey en de bisschoppen er zich bij aan. Om stuwd door vele vaandeldragers ging het Doorluchtig Episcopaat aldus achter den stoet -naar liet Arsenaalplein waar de sluitingsvcr- Iet Katholieke Jeugdcongres te Antwerpen. Het Doorluchtig Episcopaat van België wereldlijke autoriteiten bij het defile der jeugdorganisaties. Van links naar rechts: ïrgemeester Fr. v. Cauwelaart, Staatsminister v. d. Vijvere, Prof. v. Goethem algemeen Wïitter van het J. V. K. A., Mgr. Coppieters bisschop van Gent, Mgr. Ratneur bis- ohop van Doornik, Z.Exc. Mgr. Micara Pauselijk Internuntius, Z.Em. Kardinaal v. Roey, ïgr. Waffelaarts bisschop van Brugge, minister B. als, Mgr. Kerkhofs bisschop van jilgr, y. Reckcm, hulpbisschop van Gent, minister Camoy, Mgr. de Wachter, hniphisrhop yah Mechelen, De Italiaansche vlieger majoor Ma,. sna is met het vliegtuig „Marina I" van Bergen met bestemming naar Amsterdam vertrokken. Door mist en regen genoodzaakt, heeft hij echter bü Havesund in Noorwegen 'n nood landing moeten maken. Op Schellingwoude aangekomen Het bericht, dat de bekende Italiaansche vlieger majoor Maddalena, die zulk een be. langryk aandeel heeft gehad in het red dingswerk ten behoeve van generaal Nobile en zyn metgezellen te Bergen (Noorwegen) was opgestegen, om via Amsterdam naar Italië te vliegen, had een aantal journalis ten naar het Marine-vliegkamp Schelling woude gelokt. Want zij wisten, dat de Ita liaan dit vliegkamp op lange trajecten als tusschenstation pleegt te benutten voor het aanvullen van den benzine-voorraad. By hun komst te Schellingwoude bleken daar reeds de heer P. Loeb, consul van Italië, alsmede twee marine-officieren, die door den commandant te Amsterdam gezon den waren, aanwezig te zyn. Het gezelschap had echter een vergeefsche reis gemaakt, elk bericht omtrent den vlieger bleef uit en ten langen leste keerde men, eenigszins e leurgesteld naar de stad terug. In den loop van den avond was inmiddels bekend ge worden. dat majoor Maddalena tengevolge van mist en regen een noodlanding had moeten maken. Op een tijdstip, dat de pers hem aller minst verwachtte, n.l. Zondagmorgen te half 12 uur is majoor Maddalena met het watervliegtuig „Savoia" F 55 te Schelling woude neergestreken, waar hij aanvankelijk met zijn metgezellen, luit. Cagna een radio telegrafist en twee mecaniciens alleen be groet werd door den in het vliegkamp dienstdoenden bootsman Snijdersveld. Even later verscheen echter de consul voor Italië, de heer P. Loeb. Daar de pers inmiddels ook de lucht had gekregen van majoor Maddalena's aan komst, is de Italiaan niet aan een interview ontkomen. Majoov Maddalena deelde allereerst me de, dat hij en zijn thans aanwezige metge. zeilen tegelijkertijd het kamp ir. het pooi. ys van generaal Nobile ontdekt hadden. Toen met de „Savoia" de eerste onder, zoekingstocht vanaf de „Citta di Milano" ondernomen werd. voerde het vliegtuig geen radio-apparaat mede. Den volgenden dag werd opnieuw een tocht ondernomen, ditmaal met een klein radio-toestel aan boord. En tot haar groote vreugde mocht de bemanning van de „Savoia" er in slagen, contact met Nobile te krijgen, die zijn juiste plaats opgaf. „Ik ben toen heel laag gaan vliegen." aldus majoor Maddalena, ..en u kunt zich onze ontroering voorstel len, toen wij allenop hetzelfde oogenblik het kamp ontdekten. Helaas konden wy geen landing uitvoeren en moesten terugvlie- ge." Wat de latere redding van generaal No. bile door luitenant Lundborg betreft, zeide majoor Maddalena, dat Nobile door zyn metgezellen op het ijs moreel gedwongen is om als eerst ehet kamp te verlaten. Toen Nobile zich verzette, bood niemand van zijn metgezellen zich aan om in Lundborgfa yüegtuig to stappen, £lj drongen er met klem op aan, dat Nobile, die zeer zwak was, hen zou verlaten. Bovendien dachten de achterblpvenden, na eenige uren op de. zelfde wijze gered te zullen worden. Natuurlijk kwam ook het lot van Roald Amundsen ter sprake. „Ik geloof nit, dat Amundsen nog in leven is," zeide majoor Maddalena. „Ik ben op denzelfden dag als Amundsen met een verschil van 4 uur op gestegen. Het weer was toen zeer slecht. Er heerschte zulk een dikke mist, dat ik, om er boven uit te komen, tot 2000 meter gestegen ben. Amundsen en zijn Fransche piloot hebben dit vanwege de zwaarte van hun toestel niet kunnen doen. Ik vermoed dan ook, dat de machine door een defect aan den motor gedwongen was, in een ruwe zee te dalen, waarby de bemanning omge komen moet zijn." Majoor Maddalena, die aanvankelijk van plan was, om dadelijk weer van Schelling woude te vertrekken, besloot echter, na met zijn kameraden beraadslaagd te hebben, zijn vertrek tot hedenochtend ongeveer half zes, uit te stellen. In den namiddag begaf majoor Madda lena zich in gezelschap van luitenant Cag na naar Aerdenhout, waar de beide officie ren hun opwachting maakten bii mevrouw Loeb-Ballarini. Des avonds dineerden zij met den Consul-Generaal en diens echtge. noote ta Zandvoort. Te Franeker heeft heden de herdenking plaats van den honderdsten sterfdag van Eise Eisinga. den uitvinder en vervaardiger van het beroemd Pulanetarium te Frane ker. Bij deze herdenkingsplechtigheden wa ren vele autoriteiten van Friesland aan- Lwezig, onder wie mr. P. A. V. baron van Harinxma thoe Slooten, Commissaris der Koningin in Friesland. Te kwart voor 12 had een herdenking waar de burgemeester dier gemeente, de heer M. G. de Kruyff een welkomstrede sprak. De eere-voorzitter van het Else Eisinga- oomité, de commissaris der Koningin in Friesland, mr. P. A. V. baron van Harinx- ma thoe Slooten, hield vervolgens de her denkingsrede, waarna de heer ,E. Havinga het gedenkboek aan de gemeente Franeker aanbood, hetwelk door den burgemeester, den heer de Kruyff, met een woord van dank werd aanvaard. Dr. W. E. van Wijk bood daarna een ge denkboek aan den voorzitter van het Friesch Genootschap aan, hetwelk door dien voorzitter, mr. baron v. Harinxma thoe Slooten eveneens met een dankwoord aan vaard werd. Als oudste der aanwezige afstammelingen van Eise Eisinga hield, de heer T. v. d. Kam ten slotte een rede. Na afloop van déze bijeenkomst had een koffiemaaltijd plaats, waarby aan de hee- ren Havinga, van Wyk en d'Aumerie een ets, voorstellende het planetarium met stadhuis werd aangeboden. Hedenmiddag werd het gedenkteeken voor Eise Eisinga onthuld, waarby baron van Harinxma thoe Slooten een rede hield en het gedenkteeken aan de gemeente Fra neker overdroeg. Na deze onthulling werd een bezoek ge bracht aan het graf en het geboortehuis van Eise Eisinga te Dronrijp, waar dr. J. J. Bleeker uit Dromryp het woord heeft ge voerd en waar kransen door het gemeen tebestuur van Menaldumadeel en het Eise Eisinga-comité werden neergelegd. De heer C. Pais, burgemeester van Me naldumadeel heeft bij de onthulling vaneen gedenksteentje in den gevel van het ge boortehuis een rede gehouden. Zondagavond is een auto. waarin zich vier personen bevonden, afkomstig uit den Haag, op den Ringdijk naby Aalsmeer in de Ringvaart gereden. Schipper Huis. die het ongeluk bemerkte, sprong direct te water. Hü schopte een ruit van het portier stuk en slaagde er in dit te openen, waardoor hij de vier inzittenden wist te redden. De oorzaak Is vermoedelijk ontstaan door het te veel gas geven. Men meldt ons uit Renkem: In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken in de woning van den heer Linke, oud directeur van de Middenstands- credietbank te Renkum. De dieven zijn bin nengekomen door verbreking van een yze- ren spijl voor een raam in de bijkeuken, 't Geheele huis werd van onderen tot boven met groote nauwgezetheid doorzocht. Er werd een groote chaos aangericht. Alle kas ten werden opengebroken, zelfs de bedden werden overhoop gehaald. De dieren slaag den er evenwel niet in de brandkast te for- ceeren. Hoeveel en wat er vermist wordt, is j niet bekend, daar de bewoners afwezig zijn. j Van de daders is geen spoor te ontdekken, j Dit is de vierde inbraak in deze gemeente in één week. Een Reuter-bericht meldt d.d. 25 Aug. uit New-York: De 150 voet lange bark „City of New-York", het vlaggeschip van Byrds expeditie naar de Zuidpool, vertrok vanmiddag met 32 man aan boord en 200 ton voorraden en uitrustings- stuken. Het schip is op weg naar Dunedin. waar zich later twee andere schepen, die aan de expeditie deelnemen, zullen aanslui ten. HAARLEM, 24 Augustus. Geëxamineerd 8 mannelijke candidaten. Geslaagd de hee- ren: R. Faber, Amsterdam: R. den Hartog, Den Helder; N. Zwarthoed, Volendam; H. P. Jansen van Galen, Haarlem; H. Cli. Neeling, Amsterdam; O. Polak, Zaandijk. De vierde Fransche transatlantische vlucht, Zaterdagmorgen vroeg vanaf Le Bourget door het vliegtuig „France" ondernomen, is mislukt. Vrijdagavond 9 uur was bevel gegeven door Couduret en de Mailloux om de reservoirs te vullen en als een loopend vuurtje verspreidde zich het nieuws, dat de beide officieren Za terdagochtend de vlucht ParijsNew York zouden ondernemen. Nog vóór zonsopgang was de bediijvig- heid in de groote Paiijiche luchtvaarthaven „Le Bourget" groot, zoo meldt men uit Pa' ijs aan de „Msb." terwijl een talrijk publiek toestroomde. De orde-maatregelen waren uiterst streng, zoodat men zelfs een oogenblik aan de Mailloux wilde beletten naar fijn vliegtuig, de „France" te gaan. Onmiddellijk na het gegeven bevel waren de beide aviateurs gaan rusten. Kapitein Couduret kwam reeds even na drieën op het terrein. De „France" bad toen 3900 liter benzine ingenomen. Weldra was hij verge zeld van den eigenaar van het vliegtuig Mailly de Nesle en kapitein Mailloux. Tegen vier uur wordt het vliegtuig in ge reedheid gebracht dat de „France" tot de kust zal vergezellen. Couduret zegt dat h ij tegen Zaterdagavond acht uur de Azoren hoopt voorbij te vliegen. Het wachten is vooral op meteorologische bijzonderheden. Om vijf uur wordt besloten te kwart voor zes te vertrekken, daar de sterke wind de de- collage dreigt te bemoeilijken en Couduret uitstekend zicht wil hebben. Om half zes is het terrein geheel vrij, het publiek is op grooten afstand gehouden. Eenige minuten later verifieeren de aviateurs hun toestellen en nemen plaats. Het is pre cies 5.45 als het vertreksein wordt gegeven. Het is een oogenblik van groote spanning in het publiek, dat op deze vierde poging groote hoop heeft gevestigd. De motoren slaan aan en weldra rolt het vliegtuig steeds sneller voort, een 400 meter ver over den grond scherend, maar den in druk van zwaarte gevend, zoodat men plot seling voor de groote sloot, de Morée vreest. Maar men ziet het vliegtuig er over springen, doch weer over den erond wentelen en juist voor de hoornen stijgen, de kruinen bijna rakend. Het is thans voor ieder duidelijk, dat het zwaar-geladen toestel door den wind zeer gehinderd wordt en een moeilijke dccollage heeft. Het vliegtuig verdwijnt voor het oog en een plotselinge vrees, dat het gevallen is, brengt het publiek tot een algemeenen ren. De auto van den kolonel van het militaire vliegkamp en die van de brandweer snellen in maximumvaart over den weg, gevolgd door andere auto's en het publiek, naar het bosch- je waar ook het vliegtuig van Pelletier d'Oisy is gevallen. Maar weldra ziet men de „France" en het begeleidings-vliegtuig weer; op een hoogte van 50 meter en een draai nemend. Men heeft reeds de hoop, dat het vertrek toch geslaagd is, maar in werkelijkheid is men toeschouwer van een waar drama. Couduret voert een vreeselijken strijd om zijn toestel behoorlijk op den grond te brengen. Weldra bereikt hij weer het uiterste deel van het vliegveld en komt daar neer. Als men de aviateurs bereikt, vindt men Couduret en Mailloux zeer bleek bij het toe stel, terwijl ook Mailly-Nesle uit het vlieg tuig klimt. Men verneemt daar, dat Couduret door den wind gedwongen werd tot den lan gen aanloop; vóór de Morée gelukte het hem echter „over te wippen," maar weldra be vond hij zich voor een hoogspanningslijn. On mogelijk den draad te overvliegen. Hij pas seert gelukkig onder den draad door. Maar door dit duiken komt hij zoodanig voor een nieuwe hoogspanningsleiding, dat hij niet onderdoor kan, maar ook niet boven-over en wel genoodzaakt is den draad door te snijden. Maar gelijktijdig slaat hij tegen den paal, die omgeworpen wordt en de ca- pot: bij den radiiteur beschadigt en tevens den staart van het vliegtuig. Het is op dat oogenblik, dat Couduret draait en tegelijk de noodlediging der reservoirs onderneemt. De opvolgende manoeuvres gelukken en het toestel wordt op den grond gebracht. Het is juist zes uur als in den kring van vliegers, autorit iten, ambulano s en brandweer en naast de beschadigde „France" door Cou duret, Mailloux en de Mailly verklaard wordt, dat zij hun poging hernemen zullen zoodra het vliegtuig hersteld is. V.D. meldt uit Londen: Een 3-motorig me talen vliegtuig, dat Zaterdagochtend van Victoria naar Seattle vertrok, is niet op de plaats van bestemming aangekomen. Men vreest, dat het vliegtuig met de beide piloten en vier passagiers verongelukt is. Aan de kust voor Washington zyn olievlekken ontdekt, waarvan men aanneemt, dat zy veroorzaakt zijn door het vergaan van de 3-motorige machine. Besprekingen zijn gevoerd tnsschen missla en zending over de geloofsverkondiging op da Molukken. Het eerste contingent van Bvrd's Zuid pool expeditie, de „City of New-York" ls vertrok ken. Een poging tot het ondernemen van da vierde Fransche Oceaanvlucht van Parijs naar New-York is mislukt. De radio-telefoonverbinding met Neder- Iandsch Indië. Tusscben belanghebbenden bij de verbin ding AmsterdamBoven Rijn is te Utrecht een bespreking gevoerd. Te Antwerpen werd gisteren het congres gehouden van het Jeugdverbond voor Ka tholieke Actie. Herdenking van den honderdsten sterf. dag van Eise Eisinga te Franeker. Te Utrecht Is gisteren aangevangen da kerkmuziekweek, welke gehouden wordt ia verband met het gouden jubileum der St. Gregoriusvereeniging. De onderteekening van het pact. De aan komst van Kellogg en Stresemann te Par(jsk De toespraken tot de Fransche pens. Strese mann op den Quai d'Orsay. Algemeens dankdag in Engeland. Bandieten overvallen en plunderen eest personentrein in Polen. De geheimzinnige koorts-epidemie in Grie kenland; 80.000 zieken. De verhooging der Duiteche spoorwegta rieven treedt 1 October a.s. In werking. Het conflict bij de Duitsche Rijnvaart op gelost. Een Belgisch klooster door brand verwoest, Déraillement van de ondergrondsche spoor aan het station Times Square te New-Yorkj 17 dooden. VllLLMt't/ Barometerstand 9 uur vm.: 752 vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgeit worden opgestoken om 8,26. Hoogste barometerstand 762,6 te Lat Coruna. Laagste barometerstand 746,1 te M«- linhead. Verwachting: Matige, wellicht toenemen de westelijke tot zuidelijken wind, opkla-i rend, later toenemend bewolkt, waarschijn lijk met regen of onweer, iets koeler. pletterd. zoodat het kind er betrekkeiyk nog goed afkwam. Den bestuurder van den auto treft nie den minsten schuld. Het ongeval is aan onvoor zichtigheid van het oudste meisje te wyten. Zondagmorgen omstreeks elf uur waren aan den Bloemend aalsche weg te Overveen de afsluitboomen van den Spoorweg Haar lemZandvoort voor een naderenden trein gesloten. Een file van auto's, vele fietsen en wandelaars stonden daar te wachten. Onder dezen toevloed van menschen bevonden zich een paar kinderen, waarvan één in een klei nen kinderwagen was gezeten. Het oudste meisje, dat zich bij den kinderwagen be vond, was voor den eersten auto komen te staan. De bestuurder, de heer Van den B., uit het Duinlustpark te Bloemendaal. merkte de kinderen niet op, omdat zij beneden den radiateur stonden. Zoodra de spoortrein ge passeerd was, werden de boomen door den overwegwachter geopend, en zette de heer Van den B. zijn auto in beweging om door te rijden, doch meteen hoorde hij een gekraak en stopte onmiddeliyk. Het bleek, dat 'tkind onder den auto was geraakt. Door omstan ders werd het kind onder den auto vandaan gehaald en bij mevrouw Dekker binnenge bracht. Dr. Bomwater was juist daar ter plaatse en verleende hulp. Als door 'n wonder bad het meisje slechts een neusbloeding en een beenwond bekomen. Gelukkig was het kind juist tusschen de wielen van den auto geraakt en werd nu alleen het wagentje ver- Voor de examens der R.K. Organisten en Directeursvereeniglng, gehouden te Utrecht op 22, 23 en 24 Aug, 1.1. waren Ingeschreven 15 candidaten. Geslaagd voor het Klein Diploma-Organist de heeren: H. v. d. Camp, Nijmegen, P, Groot, Krommenie, M. Prick v. Wely, Ny- megen en H. Tissen. Voor Klein Dipioma-Kerkkoordirecteur d» heeren A. Cuypers, Lutterade en J. Schouten- Den Haag. Afgewezen 9 candidaten. De examencommissie bestond uit de heerenf C. A. M. de Rooy, Venlo. voorzitter; J. Pas ters, Groningen, secretaris; Ol. Koop, Over veen; C, Ponten, Zwolle, Jac. J. Ruygrok, Arnhem en Joh. Winnubst. Utrecht. Als ge delegeerde namens de Liturgische en St» Gregorius-Vereeniging had de Zeereerw. hee* jr. A. Ramselaar, Soest, zitting. Hedennacht, omstreeks half 3, Is de 28- Jarige schippersknecht M. J. Honsbeek, af komstig uit Leiden, varende op het motor schip „de Volharding" van de Leidscha Stoombootmij. in de Ringvaart, nabU dea Bennebroekerweg, te water geraakt en ver dronken. Honsbeek had op de voorplecht van het motorschip een seinlicht ontstoken. Toen hij zich weer naar het achtergedeelte vaa het schip begaf, is hij gestruikeld en vaa het schip te water gevallen. De stuurman stopte onmiddeliyk, doch het mocht niet gelukken, den drenkeling te red den. Na ongeveer drie kwartier dreggen, werd bet lijk gevonden. Dadelijk werden pogingen in het werk gesteld, de levensgeesten op te wekken, doch helaas zonder succes. Het lijk Is naar de Algemeene Begraaf plaats te Hoofddorp overgebracht»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1