Serïnga Wuthrïcli, Haarteni Stadsnieuws KINADRUPPELS EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - MAANDAG 27 AUGUSTUS 1928 BLADZIJDE 2 Centrale Verwarming - Agenda 2S Augustus De installatie van Pastoor J. de Vlieger De verbinding ZandvoortHaarlem Muziekconcours te Assendelft Inbraak te IJmuiden Aanrijding te Overveen Huldiging van Mgr. Aengenent Eerste plechtige H. Mis De Arbeidswet Inbraak in een directiekeet Verkeersongevallen Na de annexatie Plotseling dood BURGERLIJKE STAND Brand in een Kalkloods Begin van brand Voetbal bij H. B. C. Examen Hoofdakte Examen Lich. Oef. M. O. Programma De asphalteering R.K. Coöp. Bouwvereeniging „St. Jozef" LAATSTE NIEUWS Een lijkauto nabij Rurgerbrug in het Noord - Hollandsch Kanaal gereden De chauffeur verdronken v Sfofzuigerlmis MAERTENS Earteljorisstr. 16 Tel. No. 10756 Apex Klop-Veeg-Stofzuigers f175.- Majoor Maddalena nog niet, vertrokken Mislukte poging over het Iersche Kanaal te zwemmen Brand te Woubrugge Défilé De typhus te Potsdam Moord Auto in den afgrond Een banquet bij Kellogg Prinses Juliana Stormwaarschuwingsdienst Zijn halswervel gebroken In zee verdronken Het bezoek der Koninklijke familie aan Drente - Dr H.MANNING'S i EETLU5T-0PWEKKEND. ƒ1.30 p. a Het bezoek van Stresemann bij Briand Ministerraad in Joego Slavië Nieuwe autoweg Honderd geinterneerden naar den Boven-Digoel Vliegtuig in het bezette gebied neergestort Sociëteit „St. Bavo" 8 uur Bestuur Grafische Bond 8 uur Leerlingen-Com missie Stucadoorspatroons half 9 uur Rechtskundig Bureau 8 uur Bestuur Overheidspersoneel 8 uur St. Caecilia 8 uur Afdracht Grafische Bond. St Josephsgezellenvereeniging, Jansstraat 59 810 uur, geopend. Rcmbrandt-Theater, Groote Markt om 7 en kwart over 9 uur Bioscoopvoorstellin gen. Alleen voor volwassenen. Luxor-Theater Groote Houtstraat 8 uur Bioscoopvoorstelling. Alleen voor volwas senen. Het heeft den Zeereerw. Heer J. de Vlieger, den nieuwen pastoor der parochie van O. L. Vr. Rozenkrans en H. Dominicus gis teren niet aan bewijzen van belangstelling ontbroken. Des middags werd van half drie tot vier uur receptie gehouden, om de pa rochianen in de gelegenheid te stellen, met hun nieuwen herder kennis te maken, waar van zeer velen gebruik maakten. Des avonds had om 7 uur voor het Plechtig Lof op de gebruikelijke wijze de installatie plaats door den Hoogeerw. Heer Plebaan L. A. A. M. Westerwcudt, deken van Haarlem. Honder den geloovige vulden het kerkgebouw om van deze plechtigheid getuige te zijn. Op het hoofdaltaar, dat in een eenvoudige bloemen versiering prijkte, waren van te voren de sleutels van de kerk en de priesterlijke ge waden, tezamen gevouwen, neergelegd en het missaal en de kelk neergezet. Nadat de Deken uit de handen van pastoor de Vlieger de benoemingsbrief ontvangen en in tegen woordigheid van twee getuigen aan de ge- loovigen voorgelezen had, werd een 4-stem- mig „Veni Creator" van Jac. de Jong, direc teur-organist van het zangkoor, gezongen waarna het Allerheiligste uitgesteld werd. Hierna had de gewone eedaflegging plaats. Vervolgens besteeg de Deken het altaar en gaf den pastoor de sleutels der kerk, waarna de nieuwe pastoor het Tabernakel opende en de Deken hem het missaal, kelk en gewaden onder het uitspreken van een gebed overhandigde. Tenslotte werd de ge wone rondgang door de kerk gehouden, waaronder bij spreekstoel, biechtstoel, doop vont en sacristie werd stilgehouden en een gebed gesproken. Nadat deze rondgang ge ëindigd was, werd het plechtig Lof, door den pastoor gecelebreerd, met assistentie van de Weleerw. Heeren Timp als diaken en J. S. A. Brinkman als subdiaken, terwijl de Wel eerw. Heer Haselaar als ceremoniaris fun geerde. Het mannen- en knapenkoor voerde onder leiding van den dirigent A. van Em merik op keurige wijfze het vier-stemmige O salutaris Hostia, van Halier, een meer stemmige Magnificat, Ave Maria en Tantum Ergo, van Jac. de Jong, uit. Na het Magnificat besteeg Plebaan Wes. terwoudt den kansel tot het houden eener predikatie. De gewijde spreker herdenkt in het begin van zijn predikatie, wat er in de laatste maanden is geschied. „Hoe onnaspeurlijk zijn Gods wegen. Dik wijls willen wij met onze eigen wer^schen zijn raadsbesluiten vooruitgaan en zie daar.... Wij staan nu aan het eind van Augustus. Deze maand was bestemd om in feestvreugde het priesterfeest van Pastoor Schrandt z.g., te herdenken. God had ech ter anders besloten. Alles was reeds voor het feest gereed gemaakt. De gerestaureer de kerk sprak van den dank der parochia nen voor hun beminden herder. En In de maand, dat behalve zijn feest nog andere feesten, waaronder dat van den H. Domi nicus en Maria Hemedvaart, gevierd zou den .worden, is hij bij God geroepen. Doch ondanks die teleurstelling, zijn wij hedenavond in feestelijke blijdschap samen gekomen om onzen nieuwen herder het welkom toe te roepen, den herder, die met de heiligste plannen voor ons bezield is, en die naar wij hopen, nog lange jaren voor or.s mag werken. Alvorens dit welkom uit te leggen en nader te verklaren, wil Ik nog maals namens pastoor Schrandt dank brengen, voor al hetgeen gij voo- hem ge. geweest zijt, dank voor uw eerbied en volg zaamheid. Christus heeft gezegd: „Wie uwer mij op neemt, neemt niet mij op, maar Hem, die mij gezonden heeft." Zoo hebt ook gij ge daan. Gij hebt pastoor Schrandt beschouwd als een afgezant Gods, als een anderen Christus. Toen hij de zekerheid had, dat zijn feestdag niet op de aarde maar in den Hemel zou zijn, toen vooral heeft hij in zijn gebeden u allen aan God aanbevolen. Welkom dan aan onzen nieuwen Herder, dien gij, na zijn werk in een drukke en <jpi- vangrijke stadswijk, hier zult stichten door uw geloofsijver. Laten wij ons even indenken, hoe hij hier is binnengetreden. Hij komt hier als 'n afgezant om met smeekgebeden en vragen op te stijgen tot God. Hij komt hier, om als een afgezant, rijk belanden met gaven en gunsten, neder te dalen. Hij komt als de middelaar tusschen God en de menschen, want Jezus Christus blijft onder ons voortleven tn zijn gevestigd pries terschap. Hij kom als een middelaar, om eiken dag als een anderen Mozes den altaarberg te bestijgen en te zeggen: „Heer, ik bid u, ziet neer op Uw en mijn volk en geleld ons aan Uw zijde naar het eeuwige land." Hij komt hier om de waarheid en het licht te brengen voor de genade en heili ging der ziel. Geld en goed is vergankelijk en vergaat; menschelijke vriendschap, hoe zeer ook te prijzen, zal ten slotte vergeten worden, maar Gods waarheid is onvergan kelijk. Luistert dan naar hem, als hij de poorten der hemelsche waarheid voor u opent. Neemt het aan van zijn lippen met trouwe kinderharten. Vele jaren heeft pastoor Schrandt u de waarheid geschonken van zijn lippen. Dit ook zdl uw nieuwe pastoor doen, opcfat gij in steeds grooter getal hem omringt. Brengt hem dan uw kinderen om hun ziel af te wasschen met het water van het H. Doopsel. Komt dan tot hem, gij, die op den levensweg reeds gevorderd zijt en laat hem de zielewonden heelen, die de wereld zoo dikwijls slaat. Aangenaam zal het voor hem zijn, wanneer gij met uw vriendschap tot hem komt. Maar ook zal zijn priesterhart warm blijven kloppen, wanneer gij uw zor gen in kinderlijk vertrouwen bij hem komt uitspreken en openbaren. Als hij u de laat ste genademiddelen der H. Kerk komt bren gen, zal hij u met de ééne hand zalven met Gods heilige genadekracht en met de andere hand u wijzen naar den hemel. Mocgt gij a's uw pastoor het altaar bestijgt om de H. Mis te doen., in grooten getale aanwezig zijn. Moogt gij met hem het Brood des Altaars breken en de Allerschoonste Gave uit zijn hand ontvangen. Dan zal zijn werk heerlijk zijn in de oogen van God, maar ook zegen rijk voor het heil uwer zielen. Laten wij dan hopen, dat hij op zoo'n wijze uw dankbaar heid moge ondervinden en eens met u allen God dankzeggen in alle eeuwigheid. De treffende predikatie maakte op allen diepen indruk. Men schrijft aan het „Hbld.": Ik ben geen voorstander van dien auto- dienst. Dat is eigenlijk niemand, maar die is ingesteld om de directie der Spoorwegen de duimschroeven aan te draaien. Ik 'Zie echter niet in dat dit een aange wezen weg is om tot elkander te komen en heb daarom mij zelf afgevraagd: Wat is er nu eigenlijk tegen een betere treinverbinding. Het antwoord is: de enorme dagelijksche kosten en als men nu een Autodienst er tusschen brengt dan worden de kosten eer hooger dan lager. Of de spoorwegautoriteiten er een paar treinen meer bij laten loopen maakt weinig verschil, maar zal de kosten nog hooger maken. De electrificatle zal wel veel kunnen ver beteren wat het vervoer betreft, maar de aanleg is ook weder duur. Ik vraag mij nu af, waarom laat de maatschappij nu geen benzinewagens tusschen Haarlem en Zand voort loopen. Wanneer we eenmaal in Haar lem zijn, hebben wij verbindingen genoeg. Wanneer bestaan blijven een paar och tend- en avondforensentreinen, dan kunnen alle tusschentreinen vervallen. Die tusschen- treinen kosten iederen dag een massa geld. Ieder vraagt 4 man personeel bij 300 tot 700 zitplaatsen en dag en nacht stoom op. Aantal passagiers? Ik controleerde her haaldelijk 1, 13, 22, ongeveer 25 dikwijls, en dan 30, 40, hoogstens 50 een enkelen keer. Benzinewagens zijn eenmanswagens, geven dus aan personeel een enorme besparing. Zij gebruiken alleen brandstof wanneer ze rijden en de materiaalbesparing van één wagen te genover een ganschen trein is ook zeer be duidend. Aanlegkosten niet noemenswaard. Hierbij komt nog dat het station Haarlem overbelast Is en uitgebreid moet worden. Een enkele wagen neemt bij lange na niet zoo veel plaats In als een trein, die daarenboven nog gerangeerd moet worden. Een benzinewagen kan de afstand in 11 minuten afleggen en met stoppen in Over- veen in 13 minuten. De afstand Hengelo Enschedé Is precies zoo groot als Haarlem Zandvoort. Wanneer nu een wagen om 12 uur Haar lem verlaat, is die 13 minuten over twaalf te Zandvoort en wanneer die om half één weder van Zandvoort vertrekt, is die 13 mi nuten later te Haarlem terug. Met één wa gen en één man is dus een uurdienst Haar lemZandvoort te onderhouden. Met twee wagens een half uurdienst en met drie wa gens is er een reserve die desnoods ook als aanhangwagen gebruikt kan worden. Laat de spoorwegdirectie nu deze wagens op dit traject invoeren en Zandvoort en de spoorwegmaatschappij gaan direct vruchten plukken. De spoorwegmaatschappij wil hebben dat we met de tram gaan rijden, maar dat kan een pleizierreiziger doen, maar geen handels- menschen die spoorabonnementen hebben. Wanneer de spoor die abonnementen op de trammen geldig zou verklaren, zijn we er nog niet, want dat duurt veel te lang en is veel te ongemakkelijk. Wat doet men nu: niet in Zandvoort wonen. Noch tram, noch trein, noch Zandvoort wint hier mede. Zand voort staat 10 maanden van het jaar ledig, alleen om de onvoldoende treinverbinding. De uitslagen der wedstrijden van Zondag 26 Augustus zijn: Marschwedstrijd. 3e. Afd. Harmonie: St. Jozef, Beverwijk le prijs 85 p. Afd. uitm. Fanfare: Eensgezindheid, Eg- mond Binnen 2e prijs 75 p. Eere Afd. Fanfare: Crescendo, Westzaan le prijs 87.5 p.; Maarssens Fanfare le prijs 87.5 p.; Crescendo, Spaarndam le prijs 95 p. Concertwedstrijd. 3e. Afd. Fanfare: Prinses Juliana, Purmer- land 2e prijs 222.5 p. 3e. Afd. Harmonie: St. Jozef, Beverwijk le pr. 255 p. 2e Afd. Harmonie: Crescendo, Watergang 2e prijs 230 p. le Afd. Fanfare: Verwachting, Avenhorn 3e prijs 192.5 p. le Afd. Harmonie, Aurora, Koedijk le prijs 252.5 p. Afd. Uitmuntendheid Fanfare: Eensge zindheid 2e prijs 232.5 p. Afd. Uitmuntendheid Harmonie: St. Cae cilia, Velsen 2e prijs 235 p. Eere afd. Fanfare: Onder Ons, Dirkshom 2e prijs 235 p.; Concordia, Oostzaan le prijs 252.5 p.; Crescendo, Westzaan le prijs 273 p.; Maarssens Fanfare Corps 2e prijs 232 p.; Onderling Genoegen le prijs 291.5 p.; Cres cendo, Spaarndam 2e prijs 245.5 p. Extra prijs voor 't hoogste aantal punten afd. Harmonie: Apollo, Zaandijk 290 p. Extra prijs voor 't hoogste aantal punten afd. Fanfare: Onderling Genoegen, Krom menie 291.5 p. Uitslag van de drie Eerewedstrijden: Afd. Harmonie: le prijs met 275 p. Apollo, Zaandijk; 2e prijs met 250 p. R.K. Harmonie. Zaandam; 3e prijs met 235 p. Aurora, Koe dijk. Afd. Fanfare: le prijs met 295 p. Onderl. Genoegen, Krommenie; 2e prijs met 265 p. Crescendo, Westzaan; 3e prijs met 255 p. H. U. G. O., Heer Hugowaard. In den afgeloopen nacht is ingebroken in de Coöp. Waschinrichting aan de Snellius- staat te IJmuiden. Een bedrag van 45 werd ontvreemd. Een bewoner aan de over zijde der straat, die tijdens het hevig on weer op was, en het raam uit keek, heeft den inbreker uit de wasscherij zien komen, die op de duo sprong van een da» wach tende motorfiets en toen snel wegreed. Van de daders geen spoor. Zaterdag had op den Bloemendaalsche- weg een aanrijding plaats tusschen een auto en een wielrijder. De wielrijder kwam van den Tetterodeweg en reed in de rich ting Bloemendaal.De auto kwam van Bloe.. mendaal en reed met een groote vaart. De bestuurder haalde niet voldoende uit en kwam met den wielrijder in botsing. Het^ tenor en sopraan, rijwiel werd totaal vernield, de berijder kwam er betrekkelijk goed af. De schade aan het rijwiel zal worden vergoed. Bij de Eerw. Zusters Karmelietessen aan den Zylsingel Gisteravond vond bij de Eerw. Zusters Karmelietessen van het Goddelijk Hart in het St. Jozefshuis „St, Trinitas" aan den Zijl singel een eenthousiaste huldiging plaats door de kinderen, die daar verpleegd worden. De Bisschop arriveerde, vergezeld van zijn secretaris J. M. v. d. Tuyn, circa half zeven per auto aan het huis, waar hij door twintig in het wit gestoken bruidjes werd verwel komd. Voor deze gelegenheid had men overal in de omgeving de vlag uitgestoken, hetgeen de feestelijke stemming nog verhoogde. Een groote menigte sloeg den aankomst gade. Nadat de Bisschop door de met groen ver sierde hoofddeur was binnengetreden onder het gezang „Ecce Sacerdos", bezichtigde hij onder begeleiding van de Eerw. Overste, het kinderhuis en het zusterhuis. Het St. Jo zefshuis en de aangrenzende tuin waren in 'n schat van bloemen en groen gestoken. De lanen van den tuin waren met vaantjes en groen afgezet. De kapel was met een schat van bloemen versierd, terwijl de ontvangzaal als het ware in een bloementuin was her schappen. Guirlandes van dennegroen en electrisch licht waren in de zaal opge hangen. Na de bezichtiging nam Mgr. Aengenent het woord om de zusters toe te spreken. Mgr. noemde dit werk in het begin van zijn rede een zegenrijk werk, daar deze orde zich het lot van de arme kinderen aantrekt. Mgr. had zich reeds spoedig door zijn secre taris v. d. Tuyn, die al 9 jaar huiskapelaan der zusters is, met het werk op de hoogte laten stellen. Mgr. had vernomen, dat het internaat de kinderen opneemt, wier moeders door ziekte verhinderd zyn haar zorgen aan de opvoe ding der kinderen te besteden en dat 't exter- naat de kinderen opneemt, wier moeders uit werken moeten gaan. Het werk moet het Goddelijk Hart onder welks hoede de zusters zich gesteld hebben, bijzonder aangenaam zijn, daar het Goddelijk Hart de kinderen vooral tot zich roept. Het moet dan ook een bijzondere zegen van God zijn, dat de orde die in 1898 pas is opgericht, reeds 52 huizen en 1500 zusters telt. Nadat Mgr. de zusters had toegesproken, werden in de zaal door de kinderen verschil lende aardige gedichten opgezegd en het tooneelstukje „Bezoek van de Engelen" op gevoerd, dat heel goed door de kinderen ge speeld werd. Ongeveer 200 kinderen, allen in het wit gestoken gaven met de bloemen en het groen het geheel een feestelijk aanzien. Ten slotte richtte Mgr. enkele woorden tot de kinderen. Mgr. bedankte de kinderen voor de lieve gedichtjes en tooneelstukje, dat zij op zoo'n aardige wijze hadden gespeeld. Mgr. spoorde de kinderen aan, om aitijd braaf op te passen en de zusters, die zoo goed' voor hen zijn, dankbaar te blijven. De kinderen hebben mij in hun gedichtten vader genoemd, Ik hoop, dat ik altijd voor jullie een vader mag wezen en gij mijn liêve kinderen moogt blijven. Ik zal ook veel aan allen denken in de toekomst en veel voor u bidden. Nadat Mgr. 2 uur in het St. Jozefshuis ver toefd had, ls hij om circa half negen weer vertrokken. Zondagmorgen om half elf werd in de parochiekerk van de H.H. Elisabeth en Bar bara, de eerste plechtige H. Mis opgedra gen door den Wel Eerw Heer Pater J. Bom- hoff. 't Altaar versierd met bloemen en groen en schitterend van waslicht, bood een hoogst feestelijk aanzien. Onder het zingen van het Veni Creator van Jac. de Jong, betrad de neomist het altaai. Als Presbyter-assistent fungeerde de Zeer eerw. Heer pastoor H. J. I. Wentzel, als diaken, de Zeer eerw. pater Wouden berg, van Driehuis, als sub-diaken de Wel- Eerw. Heer Kapelaan G. H. J. Goes en als ceremeniarius, de eerw. Heer L. Nijs, theo logant van Warmond. Door den Zeereerw Heer Rector A. J. Ratté te den Haag, oudkapelaan van de parochie, werd de feestpredicatie gehouden met den tekst: Dankbaar ben ik aan Chris- van dek erk van Chrisus. Hij die gesterkt heeft, dat hij mij getrouw geacht heeft en in dienst gesteld. Geen ambt zoo hoog, geen roeping zoo heilig als het priesterschap in den dienst van den kerk van Christus. Hij die geroe pen is tot het priesterschap overtreft alle waardigheden in deze wereld. Gelukkig het volk, dat in den priester erkent den plaats vervanger van Christus. Daarom viert het katholieke volk, de feesten der priesterjubilea met grooten luis ter. Waar deze jonge priester staat op den drempel van het priesterleven, daar brandt zijn jong hart van vurigen ijver. Temidden van zijn familie-leden mag de ze jonge priester in zijn eigen parochie, waar hy is gedoopt, de eerste H. Communie heeft ontvangen, nu het voorrecht genieten zijne eerste Plechtige H. Mis op te dragen. Dit is de bekroning van de ohristelyke op voeding welke hij hier heeft ontvangen, daarvoor brengt hy heden dit dankoffer in dit heilig uur, en daarom roept hy heden uit: „Ik dank den Heer Jezus Christus, die mij heeft geroepen, my heeft doen zalven tot Zijns geiyken." Geen offer zoo luisterrijk van het Oude Verband, kan in de schaduw staan van 't H. Offer, dat heden wordt gebracht. Een heeriyke, doch zware toskomst wacht dezen jongen priester. Het is iets anders dan de gewone werkkring van den wereld geestelijke. zyn werk is in den vreemde, on der een volk welks taal hij niet vrstaat, welks gebaren men zelfs niet begrijpt. Al leen met de kracht van God, met de hulp van boven, is het mogeiyk daar voor God te werken. Bidden wy daarom onder dit H. Misoffer voor den jongen priester, die daar dien zwaren arbeid gaat beginnen, om in de harten der heidenen, Gods liefde te laten bloeien. Alle arbeid van de jeugd. is bekroond. Opgegroeid temidden dezer parochianen, geleid door de eerw. Zusters op de school banken zien zy thans do groote eer en waardigheid die ten deel valt aan dezen priester. De gewijde spreker feliciteerde tenslotte de ouders en de familieleden', dat zy thans bezitten een priester, die op bevel van God zyn woord zal uidmgen tot in de vreemde gewesten. Hierna besloot Z. Eerw. zyn predioatie. De ouders en familieleden ontvingen uit de handen van den neomist de H. Commu nie. De Missa, welke het koor zong, was eene compositie van Hub. Cuypers. Deze werd zeer verdienstelijk uitgevoerd, onder de bekwame leiding, van den heer Rooyak- kers. Na de H. Mis werd gezongen: „Huldè aan het Priesterschap" voor koor, bariton, Voor het kantongerecht zijn verschillende zaken behandeld inzake overtreding der Arbeidswet tegen de groote firma Den Breejen van den Bout te Nijmegen, welke firma zich bezig houdt met het uitvoeren van bagger- werken. De firma werd ervan beschuldigd, dat zij niet heeft betaald het reisgeld voor het maan- delijksch verlof, waartoe zij volgens ministe- rieele beschikking verplicht zou zijn. De heer Gerritse, directeur der firma Zeide, dat dit resigeld in het loon reeds begre pen was, doch dit werd floor verschillende arbeiders, als getuigen gehoord, ontkend. Het reisgeld was eerst in het geheel niet be taald, later geschiedde dat wel, doch dan werd het weer afgehouden van de premie. De ambtenaar O. M. achtte dat ongeoor loofd en eischte ii maal f 25 boete, subs, ir maal 5 dagen hechtenis, Het vonnis luidde ii maal f 15 boete, subs. 11 maal 3 dagen hechtenis. Verder werd de firma ervan beschuldigd dat zij in Amsterdam den arbeidstijd had doen overschrijden. Dit werd van de zijde der firma niet ontkend. Getuigende arbei ders verklaarden, dat op sommige dagen gewerkt was van 5 uur 's morgens tot 9 uur 's avonds met twee onderbrekingen van een half uur stokers hadden zelfs zoo gewerkt van 's morgens vier uur tot 's avonds half tien. De Ambtenaar O. M. vroeg waarom de arbeiders daar niet waren tegenop gekomen, waarop het antwoord was, dat ze dan ont slagen zouden zijn. Thans zijn zij echter in staking. De Ambtenaar achtte deze handelwijze een sabotage der arbeidswet en eischte 20 maal f 20 boete, subs. 20 maal 5 dagen hech tenis. Het vonnis luidde 20 maal f 15 boete, subs. 20 maal 3 dagen hechtenis. Te Vogelenzang is op 'n terrein van de Am. sterdamsche Waterleiding is door verbre king van een bureau.raampje in een di rectiekeet van de firma Albers ingebroken en uit een geldkistje 25 ontvreemd. De politie van Bloemendaal heeft een onder zoek ingesteld. DOOR EEN TRAM AANGEREDEN Een dame uit Haarlem, die zich gistermid dag op den Haagweg by Delft bij het uit wijken voor een auto op de trambaan begaf, werd door een juist passeerende H.T.M.-tram aangereden. Zu werd aan een arm en een been verwond en door de politie naar het gasthuis vervoerd. Haar toestand is bevre digend. AUTO-ONGELUK BIJ VELSEN Zaterdagmiddag is op den Rijksstraatweg, vlak by het dorp Velsen, het 6-jarig doch tertje van den heer M. aangereden door een luxe-auto, bestuurd door den heer G. J. W. M. uit Arnhem. Het kind stak plotseling den weg over en kwam onder den auto. De be stuurder remde zóó hevig, dat de auto over den kop vloog en de drie inzittenden $r uit vlogen. Het waren de heer M„ diens echtge- noote en een medereiziger, zy kwamen er allen met eenige schrammen af. Het dochter tje van den heer M. werd in emstigen toe stand naar het Roode Kruisziekenhuis ver voerd, waar het kind dadeiyk werd geope reerd. De heer P. Westra .controleur der gemeen- te-financiën te Teemstede, vroeger tevens gedelegeerde vanwege de gemeente Heem stede in het bestuur der woningbouwvereeni- ging Tuinwijk, had bezwaar gemaakt tegen de regeling, waardoor hem door de gemeente Haarlem wachtgeld onthouden was. Ged. Staten hebben den heer W. in het gelijk ge steld. Hedenmorgen omstreeks 6.40 uur is de 71- jarige A. v. d. W. op den zyiweg, toen hij zich naar zyn werk begaf, plotseling in el kaar gezakt. Nadat hij per ziekenauto naar het St. Elisabeths Gasthuis vervoerd is, kon de geneesheer slechts den dood constateeren. De oorzaak'is vermoedelijk aan hartverlam ming te wyten. Geboren. 24 Aug.: z. van M. J. Oolders Mullens; z. van, A. M. GorterGroeneveld. 23 Aug.: z. van J. C. SchefferJunge. Zaterdagavond omstreeks half 11 zyn in een kalkloods van een bouwwerk aan de Am- sterdamsche Vaart enkele kalkzakken in brand geraakt, doordat zy by een hoopje on- gebluschte kalk gelegen waren, dat met wa ter in aanraking was gekomen. De brand is door een agent van politie eneen burger gebluscht. De staf van de brandweer was aanwezig. Zaterdagavond omstreeks 7 uur is in den winkel van de N.V. de Faam, Lange Veer- straat, kortsluiting ontstaan, waar een be gin van brand het gevolg van was. Het brandje is door winkelpersoneel gebluscht. De brandweer was aanwezig, doch behoefde niet op te treden. De aangerichte schade is zeer gering. H. B. C. opende gisteren het voetbalseizoen met 2 wedstryden. H. B. C. III trok naar het jubileerende „de Meer" in Amsterdam, waar het het tot slechts 33 wist te brengen. H B. C. IV speelden te Bennebroek tegen B. S. M. III en behaalde een 80 overwin ning. HAARLEM, 25 Augustus Geëxamineerd 8 vrouwel. candidaten. Geslaagd de dames: M. S. de Boer, van Haarlem; W. M. J. Coppens, van Amsterdam; C. Komen, van Bergen; G. J. C. Roos, van Beverwyk; M. M. Stevens, van Amsterdam. HAARLEM, 25 Augustus. Geëxamineerd 2 mann. en 7 vrouwel. candidaten. Geslaagd de dames: A. Tates, Amsterdam; J. H. Teens- ma, Rotterdam; C. H. Verhaaf, Amsterdam; J. Wienecke, Bilthoven. Hiermede zijn déze examens afgeloopen. der orgelbespeling in de Groote of St. Bavo- kerk te Haarlem, op Dinsdag 28 Augustus 1928, 's avonds van 8.15 tot 9.15 uur; dooi den heer George Robert. 1. Passacaglia en Dubbelfuga c. kl. t., J. S. Bach (op verzoek). 2. Choralvorspiel und Fuge über „O Traurigkeit, o Herzeleid". Joh. Brahms. 3. a. Fuge, b. Choral, A. Honegger. 4. Improvisation, S. Dupuis. 5. Passacaglia, Koraal en Fuga over gezang 17, c. de Wolf. Op het oogenblik is men niet alleen bezig met het asphalteeren van de Spaarnwouder- straat en de Hoogstraat, maar ook heeft men enkele stukken op den Kruisweg en Kruisstraat onder handen genomen en d>eze van nieuw asphalt voorzien. Woensdag a.s. om 8 uur houdt bovenge melde vereeniging een ledenvergadering in het gebouw St. Bavo. Er zal o.a. een nieuwen voorzitter gekomen worden, daar de vorige voorzitter bedankt heeft. Door het bestuur is als candidaat gesteld de heer H. Hou- weling. Men meldt ons uit den Helder: Zaterdagmiddag ongeveer 5 uur heeft tusschen de sluis Zype en Burgerbrug een ernstig auto-ongeval plaats gehad met een lyfcauto van een begrafenisondeimemlng uit Amsterdam. Met dien auto werd het stoffelijk over schot van den by een vliegongeval in Ned.- Indië omgekomen officier le klasse K. W. v. Veen naar hetl Marinehospitaal te Den Holder vervoerd. De chauffeur sohijnt met te groote snel heid te hebben gereden, waardoor de auto slipte en de bestuurder de macht overzijn stuur kwytraakte. De auto reed in het Noord-Hollandsch Kanaal. Behalve de chauffeur was er nog een begeleider in den auto. Deze wist uit den wagen te komen en kan worden gered. De chauffeur, een 30-jarige gehuwde man uit Amsterdam, verdronk. Door de motorboot „Helder" van de „Esoma" werd de auto later op den wal ge- hesohen, waarna het lijk van den heer v. d. Veen met een inmiddels uit Amster dam gekomen auto naar het Marine-hos- uitaal te Den Helder werd gebracht. Het lijk van den chauffeur werd later met denzelfden auto naar Amsterdam vervoerd. De chauffeur laat een vrouw en een kind achter. AMSTERDAM, 27 Aug. De Italiaansche vlieger, majoor Maddalena, die, zooals ge meld, gisterenmorgen in het marine-vlieg- j kamp Schellingwoude is gearriveerd en van plan was hedenmorgen zijn reis naar Italië voort te zetten, heeft in verband met de niet gunstige weersomstandigheden besloten zijn vlucht tot morgenochtend uit te Stellen. Het weer van heden is niet gunstig genoeg, om een tocht over de Alpen te wagen. LONDEN, 27 Augustus. Miss Gleitze, die Zondag trachtte het Iersche kanaal over te zwemmen, werd op vijf mylen afstand van de Schotsche kust, uit het water gehaald. Zy had in zestien uur zestien mijlen ge. zwommen. LEIDEN, 27 Aug. In den afgeloopen nacht omstreeks vier uur brak brand uit in de woning van den schoenmaker Verzaal te Woubrugge. De stoomspuiten waren spoedig ter plaatse, doch men kon er niet in slagen de woning ta behouden. Wel konden de be lendende perceelen gered worden. De oorzaak is onbekend. Het huis en de inboedel zyn laag verzekerd. APELDOORN, 27 Augustus. Zaterdagmid dag defileerde voor de Koningin en Prins HendriK het corps rijdende artillerie uit Arn hem op den doortocht naar de legerplaats te Oldebroek. Het défilé had plaats voor het cour van het paleis, waarby de Koningin en de Prins buiten het hek den troep lieten pas- seeren. POTSDAM,, 27 Augustus. Het aantal typhuspatiënten heeft ook heden geen aanzienlyke uitbreiding ondergaan. Maan. dagochtend waren er te Potsdam 25 geval len en daarbuiten 24, benevens een dubieus geval. BERLIJN, 27 Augustus. Uit Königsberg wordt gemeld, dat in den nacht van Zater dag op Zondag een beambte van het station Tapiau door een onbekenden dader met re volverschoten werd gedood, terwijl een ar beider ernstig gewond werd. De beambte ontdekte den onbekende op het stationsem placement en toen hij hem vroeg, wat hij deed, trok de man een revolver en begon te schieten. De dader wist t ontkomen. VIER DOODEN PARIJS, 27 Aug. Tengevolge van het bre ken van het stuur stortte bij St. Etienne een auto 60 M. diep in den afgrond. De vier inzittenden werden zoo ernstig gewond, dat geen hoop op hun behoud meer bestaat. PARIJS, 27 Augustus Zondagavond gaf staatssecretaris Kellogg in de Amerikaan- sche ambassade een banquet ter eere van de onderteekenaars van het anti-oorlogsverdrag. Onder de gasten bevonden zich minister-pre sident Poincaré, de minister van buitenland- sche zaken Briand, de Amerikaansche am bassadeur, de ambassadeurs der staten, die aan het pact deelnemen, de gedelegeerden, die het verdrag heden onderteekenen en ver der leden van de Amerikaansche ambassade en hooge beambten van het Quai d'Orsay. De Duitsche minister van buiteniandsche zaken dr. Stresemann was in verband met zyn gezondheidstoestand niet aanwezig en had zich dor den Duitschen ambassadeur von Hoesch laten vertegenwoordigen. APELDOORN, 27 Augustus. Prinses Juliana heeft heden met hare vriendinnen den kam- peertyd by het Aardhuis geëindigd. De prin ses deed haar kampeergenooten uitgeleide naar den trein. Geseind van De Bilt heden te kwart voor zeven aan alle posten: Weest op uw hoede. HENGELO, 27 Aug. De gemeente opzichter B. kwam gisteren, toen hy in de zweminrichting te Hengelo aan-het duiken was, by een der sprongen zoo ongelukkig terecht, dat hy zyn halswervel brak. Zijn toestand is zorgwekkend. HOEK VAN HOLLAND, 27 Aug. Gister avond is aan het stille strand mevr. Beek, wonende te Rotterdam, in zee met den stroom meegetrokken. Haar man, die haar poogde te redden, is verdronken. APELDOORN, 27 Augustus De Ko- ninkiyke familie vertrekt a.s. Dinsdag per Koninkiyken trein te 8 uur 50 van het paleis-perron 't Loo via DeventerAlmelo naar Coevorden, waar zy te 10 uur 53 minuten arriveert en den trein verlaat. De trein gaat door naar Nieuw-Amsterdam. Woensdag wordt per auto de verdere tocht door Drente voortgezet. De Koninklyke trein vertrekt dan te 16 uur 56 van Assen en arriveert te 18 uur 5 te Zwolle, vanwaar de Koninklijke fami lie per auto naar 't Loo terugkeert. PARIJS, 27 Augustus Van officieele Fransche zyde worden geen mededeelingen gedaan over het bezoek, dat de Duitsche minister van buiteniandsche zaken dr. Stre semann, gisteren aan het Quai d'Orsay bracht. Ook de ochtendbladen van heden be vatten slechts veronderstellingen over het onderwerp van gesprek, doch zij weten alle te melden, dat Stresemann en Briand in het onderhoud, dat een half uur duurde, de be langrijkste kwesties der internationale poli tiek van dit oogenblik hebben besproken. De bijeenkomst van Briand en Stresemann wordt door de „Petit Parisien" als volgt ge schilderd „Toen de directeur de deur van de werk kamer van den minister opende en aankon digde: „Zijne Excellentie' de Minister van buiteniandsche zaken van Duitschland", een zin, welke sinds zestig jaar niet meer gespro ken werd, voelden de aanwezigen, dat er iets nieuws in Europa geboren was. Toen hoorde men Briand met zijn zware stem zeggen: „Hoe maakt u het?", waarop de deur ach ter de beide staatslieden gesloten werd." Het blad meent te weten, dat Stresemann bij zijn onderhoud met Briand niet de wen- schen van het Duitsche Ryk heeft uiteen gezet en zich van alles heeft onthouden, dat op het beginnen van onderhandelingen ge leek. De „Excelsior" meldt dat het onderhout zeer hartelyk geweest is. Ongetwijfeld ii over het Pact en de eerstvolgende ontwape ningsconferentie gesproken. BELGRADO, 27 Aug. De ministerraad aan welken alle leden der regeering met uit zondering van den minister van buiteniand sche zaken, Marincowitsj, deelnamen, besloo Zondag door wettelijke maatregelen de ex tremistische elementen te onderdrukken. Ni de zitting van den ministerraad werd eei communiqué verstrekt, waarin werd mede gedeeld, dat de regeering besloten heeft bij zondere maatregelen te nemen tegen iedei die den staat in discrediet tracht te brenger PADANG, 27 Augustus. De autoweg var Djambi naar de Westkust zal begin Septem ber opengesteld worden. SOEMBA, 27 Augustus. In den aanvang van September zal een nieuw transport van honderd geïnterneerden vervoerd worden naar het kamp van den Boven-Digoel. BINOEN (a. d. Ryn), 27 Aug. In het dorp Nieder-Ingelheim is een Fransch vliegtuig bij een noodlanding in brand gevlogen. De -vlieger verbrandde. De waarnemer werd. ernstig gewond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2