VAN D.H.V.B.-KREIS RHEIN WESER TWEEDE BLADNIEUWE HAARLEMSCHE COURANT .<-• MAANDAG 27 AUGUSTUS 1928BLADZIJDE 1 Duitschland wint met 7 0 Een geslaagde dag. Ons elftal stelt teleur Om den A.R.Oll.-beker De voetbal rolt weer. Het vertegenwoordigende elftal van den D. H. V. B„ dat Zondag ln Noordwijk door het Duitsche team met 7—<j werd geklopt. Staande v.l.n.r.: v. Deursen, Hoeboer, Verheyen; knielend, idem: v, d; Zjvet, v. d. Berg, Kamer; zittend: Renckens, Goddyn, Kemperman, v. Leuven, de, Lange. we een vurige Hollander zeggen. En we heb ben ook wat gezien! Nauwelijks is weer af getrapt of Duitschland gaat er prachtig van door. Op het juiste moment krijgt Bösing het leder toegespeeld en met een fraai schot brengt hij den stand op 03. Nog zijn we niet van den schrik bekomen of weer zitten de Rijnbewoners voor ons doel. Nu is het Hilberath, die ten vierden male het Hollandsche net doet trillen, 0—4. Met dezen geweldigen achterstand is het voor Holland een hopeloos werk geworden nog vinden de Duitschers het niet genoeg. Even voor 't einde scoort Hilberath den ze venden goal. Wanneer eindelijk de heer Jansbeken aan dit drama 'n einde maakt, heeft Duitscchland een schitterende, alles zins verdiende-70 overwinning behaald. Wij zullen in onze nabeschouwing kort zijn. Bijna iedereen rekende op een Holland sche zege. Hët is echter anders geloopen. Onze Duitsche sportbroeders zijn thans niet meer de zwakke broeders van voorheen. Zij beschikten over uitstekende voetbalcapa- E. D. O. in actie tegen Heracles. Kuil en Meenhorst beleven een hachelijk moment. Toch houden onze jongens nog kranig vol. Een vrije schop van onzen mid-half had beter lot verdiend. Hiermee heeft Holland al zijn kruit verschoten. Voor den Holland- schen toeschouwer wordt het thans een droevige vertooning. Duitschland wordt steeds beter en onze jongens raken totaal uitgeput. Alleen Kamer zwoegt ontzettend en een schot van zijn voet kan de Duitsche keeper slechts met groote moeite stoppen. Als er een kwartier gespeeld is verkeert het Hollandsche doel voor de zooveelste maal in gevaar. Thöne lost een pracht schot, dat Hoeboer te machtig is, 05. citeiten en een geweldigen ausdauer. Onze jongens waren totaal ongetraind en hadden weinig lust zich in die warmte druk te maken. Voor Hoeboer willen we een uit zondering maken. Die heeft er voor gezorgd dat het geen dozijn werd. Ook Kamer heeft er van gemaakt wat er van te maken viel. Een dergelijke belangrijke wedstrijd aan het begin van het seizoen is voor onze Hol landsche jongens echter niets. Over de Duitsche ploeg niets dan lof. Wij willen onze Duitsche sportmakkers felieitee- ren met de eclatante overwinning. Het elftal R. C. H. won gisteren zijn beide wedstrijden om den A.R.O.L.-Beker te Amsterdam, waardoor dit elftal rich in de demi-finale plaatste. Ook H. F. C. nam deel aan de wedstrijden om den A.R.O.L.-beker. De „good old" kwam met een .very young" team. De jeugdige H. F. C.-ers wonnen niettemin met 5—2 van Robur et Velodtas. 4 1 De Haarlemsche scheidsrechters winnen den Dr. v. Zeistbeker. Het kranige Haarlemsche elftal, staande v.l.n.r.: Mollema, Smink, Hogendoorn, Bergisch, Parson, Luyken, Paarde- bek. Knielend: Bom, Schranders. Liggend: v. Straaten, Boeree. De athletiekwedstrijd tusschen de Haarlemsche en Haagsche politiemannen. Start 1500 meter hardloopen. Klaasse, die buiten mededinging meeliep, zien we onder de deelnemers. achterstand te verkleinen. Renckens wordt uiterst actief. Eenige uitstekende voorzetten worden echter jammerlijk gemist, terwijl een schitterend schot van hem juist naast gaat. Zonder dat er nj.eer gedoelpunt wordt breekt de rust aan met een 20 voorsprong voor Duitschland. Tijdens de rust worden de kansen druk besproken. De Hollanders hebben bepaald een off-day. Duitschland althans speelt een klas beter. Onze jongens spelen zeer loom, er zit totaal geen verband in de ploeg. „Na de rust zal je echter wat zien," hooren De Duitschers spelen thans schitterend, doch onze keeper is schitterend op dreef en weet ontelbare malen redding te brengen. Aan den anderen kant hebben Fontein en Altrath de Hollandsche voorhoede, die er ontzettend uit is, geheel in bedwang. Bijna redt Holland nog de eer maar het onver wachte schot van v. d. Berg rolt via den keeper nog naast. Duitschland vindt het thans weer eens tijd om een goal te maken. Eerst belandt een schot tegen de bovenlat maar even later maakt Bösing het halve dozijn vol, 06. Het loopt al aardig tegen het einde en De zegevierende Duitsche ploeg, welke een onverwacht groote overwinning op de D. H. V. B.-ers behaalde. sloot als een bus, met Thöne, Bösing en Fontein als uitblinkers. Ook de Duitsche doelman verdient een pluim. Bepaald zwak ke plekken zagen we niet. Voor de Hollanders is deze wedstrijd een aansporing om de zaken weer flink aan te pakken. Door het resultaat van gisteren heb ben de traditioneele HollandDuitschland wedstrijden zeer aan belangrijkheid ge wonnen en dit kan niet anders dan zijn nut hebben voor onze sportbeweging. Het was een prachtige propagandadag on danks de teleurstellende nederlaag der Hol landers. Aan de Duitschers onze gelukwen- schen! R. C. H. plaatst rich door overwinningen op A. F. C. en Blauw-Wit in de demi-finale De A.R.O.L.-bekerwedstrijden, die Jaar lijks op het A. F. C.-terrein te Amsterdam worden gehouden, worden beschouwd als de officieele opening van het seizoen, en waar R. C. H. reeds in de morgenuren den eer sten wedstrijd moest spelen tegen A. F. C. en voor den aanvang den toss verloren had, kan gezegd worden, dat de Racing den eersten of- ficieelen trap tegen den bal heeft gegeven. Na dien eersten trap bleken de R. C. H.-ers het nog niet verleerd te zijn, want al spoedig bleek, dat de winstkansen tegen de A.F.C.-ers tamelijk goed stonden. Nemen we dan ook het verloop van den geheelen wedstrijd in be schouwing, dan is de 4-0 overwinning die R. C. H. behaalde, volkomen verdiend, alleen al omdat de A. F. C.-ers onmachtig waren om het Kos in het R. C. H.-doel werkelijk las tig te maken. De in zeer gewijzigde samen stelling uitkomende achterhoede van R.C.H. had dan ook een niet al te lastige taak. Ne men we daarbij het feit, dat de voorhoede op zeer regelmatige wijze vier doelpunten scoor de, een voor en drie na de rust, dan kunnen we zeggen, dat het elftal zijn plicht gedaan heeft. Het spel van R. C. H. viel ln dezen wedstrijd over het algemeen te roemen en vooral de samenhang tusschen de linies on derling en die in elk der linies afzonderlijk, was werkelijk goed. Jammer was, dat bij het begin van den later te spelen wedstrijd tegen Blauw-Wit, bleek, dat Ruis een ongeval aan zijn knie had opgeloopen en daardoor dus niet in dien wedstrijd kon medespelen. Toen heeft Krom echter z'n taak overgenomen en dat het toen het elftal gelukte om van het nog versche Blauw-Wit met 1-0 te winnen mag zonder meer een goede prestatie genoemd worden. Inderdaad is dit ook zoo, als men daarbij nog bedenkt, dat vooral in de tweede helft van dien wedstrijd door de Zebra's nog al aardig forsch gespeeld werd, hetgeen voor de niet bijster zware R. C. H.-ers een geduchte handicap was, te meer nog omdat scheids rechter Elzinga daartegen onvoldoende op trad. Maar R. C. H., dat zich middels Ver kerk reeds in de eerste helft van een 1-0- voorsprong verzekerd had, gaf zich zooveel ah mogelijk was en het Is slechts aan pech te danken geweest, dat dit in de tweede helft niet 2-0 is geworden. Ook in dezen wedstrijd werd goed gespeeld. Kos was volkomen vei lig in het doel; de backs Prevost en van Es zuiverden steeds op solide wijze het terrein; de middenlinie de Vos, Krom, Muller, deed eveneens haar plicht, zoowel aanvallend als •erdedigend en de voorhoede, in de samenstel ling Brugman, Nachtegeller, Verkerk, Geuts- kens, Hanse, combineerde en schoot dat het een lust was. Zooals reeds vermeld, viel Krom in den tweeden wedstrijd voor Ruis in, welke laatste tegen A. F. C. een verdienstelijke par tij midhalf had gespeeld. Alles bijeengeno men'. kan R. C. H. met genoegen op het eerste optreden in dit seizoen terugzien en het lijkt ons niet buitengesloten dat indien met volle energie volgende week tegen het Zwolsche Z. A. C. wordt gespeeld, dat dan ook daarvan gewonnen wordt, waarbij dan tege lijkertijd een goede kans op het winnen van den beker komt. We zullen nu nog even een korte beschrijving geven van het verloop van de beide wedstrijden. Tegen A. F. C. verschijnt R. C. H. met: Kos van Es Prevost de Vos Ruis Muller Politlesport. HaarlemDen Haag op het „Haarlem"-terrein aan den Schoterweg. Mohr (Haarlem) wint de 100 M. hardloopen voor veteranen. D. H. V. B. Spelmoment uit den wedstrijd D. H. V. B.- elftal—Kreis Rhcin-Weser. De Duitsche doel- verdediger in actie. record aantal liefhebbers het groote gebeu ren kon volgen en tegen het aanvangs- uur waren vrijwel alle gereserveerde plaat sen bezet en stonden dichte drommen voetbalenthousiasten langs de lijnen ge schaard. Onder de talrijke aanwezigen merk ten we verschillende officieele personen, te veel om eigenlijk op te noemen. Wij wil len vermelden, het volledige D. H. V. B.- bestuur. Mr. Schretlen, voo'rzitter R. K. F., vele Eerw. Heeren Geestelijken, Adviseurs van meerderè Districten, terwijl de Burger vader van Noordwijk acte de présence gaf. Een muziekkorps wist den tijd met vroo- lijke muziek aangenaam te korten. Onder het publiek heerschte wat betreft den verwachten uitslag, een optimistische stemming. De Hollandsche vertegenwoordi gende ploegen waren nog nimmer door de Duitschers verslagen en ook thans rekende men er op, dat de jongens van Pater Esser onze reputatie zouden hooghouden. De nieuwe voorzitter van den D. H. V. B. had de Duitsche gasten reeds Zaterdagmid dag welkom geheeten. Onze beminde Pater was in een zeer opgewekte stemming. De publieke belangstelling, het weer alles werktebenut, 02. mee om dezen eersten officieelen voetbaldag Dit gebeurt 7 minuten voor de rust. Hol- onder zijn voorzitterschap tot 'n waren pro-land pakt dan nog eens extra aan om den Noordwijks burgemeester brent voor Holland den bal aan 't rollen. De eerste aanval is voor Duitschland, wel ke door van Deursen wordt onderbroken en dan gaan de Oranjehemden het eens pro- beeren. De eerste verrichtingen der Hollanders doen het beste verwachten. Zij forceeren enkele corners, die echter geen succes ople veren. Bij een daarvan schiet v. d. Berg. fraai in maar Baumann is op zijn post. Na eenigen tijd spelen komt er meer tee- kening in het spel. Het blijkt al spoedig dat de Duitsche ploeg een beter geheel vormt dan de Hollandsche. Onze jongens zijn nog ongeoefend hetgeen van de bezoekers niet gezegd kan worden. De Duitschers komen er steeds beter in. In deze periode treedt vooral de groen-witte defensie met Fontein aan t hoofd, op den voorgrond. Onze ploeg is tot dusverre het meest in den aanval geweest maar het voorhoedespel lijkt overal op be halve op voetballen. Daarbij geniet Renckens een speciale bewaking en vervalt men in de fout het spel veel te kort te houden. Duitschland blijft de situatie dan ook vol komen meester. Wel moet Baumann er en kele malen aan te pas komen. Een keer redt hü meesterlijk een hard schot van Goddijn. Langzaam maar zeker komen de Duitschers in de meerderheid en daar onze achterhoede er niet bepaald „in" is moet Hoeboer dik wijls handelend optreden, hetgeen den Am sterdammer goed afgaat. In de Hollandsche voorhoede doet Kem perman af en toe goede dingen en eenmaal ontsnapt het Duitsche doel ternauwernood aan een doorboring. Direct hierna volgt een Duitsche aanval. Hilberath-lost een verra derlijk schot, dat onze doelman niet kan be reiken en Thöne scoort het eerste doelpunt, 0—1. Door dit succes aangemoedigd spelen onze tegenstanders enthousiast verder. Hoeboer weet een fraai schot van Thöne keurig te vangen. Een snelle aanval van Holland wordt door Baumann onderbroken en in het volgende oogenblik zit Duitschland weer voor ons doel waar Bösing een keurigen voorzet lost, welke door Thöne onhoudbaar wordt Hanse, Geutskens, Verkerk, Nachtegeller, Brugman Nadat R. C. H. afgetrapt heeft, zijn de eer ste aanvallen voor de Amsterdammers, die geweldig hard van stapel loopen. Als dan echter de R. C. H.-ers wat ingespeeld zijn, worden de meeste aanvallen door hen onder nomen, zonder succes voorloopig. De keaper heeft volop werk gehad, doch behandelde dat naar behooren, doch als plotseling Brug man uit een voorzet van Hanse vrij komt, kogelt hij den bal zoo hard in dex richting van het doel, dat een treffen onvermijde lijk is. Daarna knart hij nog eens in dezelfde richting, doch dan verhindert de paal verder onheil. Met 1-0 in het voordeel van R. C. H. wordt dan gedraaid. De rust heeft R. C. H. nieuwe krachten geschonken en nu is het nagenoeg doorloo pend sterker. Hanse weet dit spoedig door een mooi doelpunt uit te drukken en als Ver kerk daarna nummer drie in het A. F. C.- net kogelt, is de overwinning een voldongen feit. Geutskens weet echter nog een vierde doelpunt aan de score toe te voegen en na nog eenige onbelangrijke wapenfeiten is de strijd ten einde. Tegen Blauw-Wit komt R. C. H. in de reeds opgegeven opstelling uit en in dezen wedstrijd gaat het van stonde af aan wat vinniger. De Amsterdammers beginnen met een korte periode van overwicht in welke pe riode de achterhoede van R. C. H. zich weet staande te houden. Dan komt de voorhoede „Haarlem" debuteerde op eigen terrein vrfl ongelukkig met een 2-7 nederlaag tegen Hil versum. Moment voor het Haarlemsche doeL van R. C. H. wat meer aan het woord, waar bij, naar onze meening, wederom Hanse te weinig werk kreeg. Brugman daarentegen wordt herhaaldelijk aan het werk gezet en het dient gezegd, hij deed zijn werk meestal subliem. Als hij eens in duidelijke buiten spel-positie staat speelt Krom hem den bal toe; hij geeft daarna een goede pass naar Verkerk, die met een goed gericht schot Schindeler passeert. Dat is het sein voor de Amsterdammers om er nog een schepje op te doen, doch het schieten laat zooveel te wen- schen over, dat Kos nagenoeg geen gevaarlijk werk te doen krijgt. Ook nu weer gaat de rust in met 1-0. Met een overwinning in het zicht pakken de R. C. H.-ers direct na de rust weer flink aan en Schindeler krijgt nog al eens wat te doen. R. C. H. heeft beslist pech als een harde kogel van Brugman buiten het bereik van Schindeler tegen den binnenkant van den doelpaal ketst en weer in het veld terug springt. De Amsterdammers gaan dan nog een tikje forscher spelen en, zooals gezegd, de scheidsrechter treedt onvoldoende op. Boven dien neemt hij dan nog meestal beslissingen in R. C. H.'s nadeel, doch desondanks weten de R. C. H.-ers stand te houden. Weliswaar volgt tegen het einde nog een korte periods van druk op het Haarlemsche doel, doch als tijd wordt aangekondigd, heeft Kos ook nu weer de score blank weten te houden en wint R. C. H. derhalve met 1-0. pagandadag te maken vow de Roomsche sportbeweging. Te ruim drie uur verschijnen de Duit schers, in wit shirt en groene broek. De muziek zet het Deutschland iiber alles ln, dat door allen staande wordt aangehoord. Direct hierna klinkt het Wilhelmus voor onze Jongens. Onder leiding van den heer Jansbeken stellen de volgende ploegen zich op KREIS RHEIN-WESER: Baumann (Rechlingh.-Suderwteh) Fontein Altrath (Hochheide) (Altenessen) Rosier Groll Wlirfels (Hochheide) (Arminla Oberhausen) Gradischer Bösing Hilberath (Hochheide) (Sterkrade 08) (Duisburg) Thöne Schröder (Alt Hambom) (Duisburg) Scheidsrechter: H. JANSBEKEN F. de Lange F. v. Leuven G. Kemperman (V.V.Z.) (Wilskracht) (Gr. Willem) A. Goddijn Th. Renckens (Leiden) (R.K.A.V.) R. KamerAdr. v. d. Berg J. v. d. Zwet (T.y.B.B.) (S.J.C.) (Lisse) J. Verheyen M. v.- Deursen 'Wilskracht) (H.B.C.) C. Hoeboer (De Meer) Onze mooie badplaats Noordwijk, die elk jaar ontzettend vele strand- en zeellefheb bers trekt en ook een wereldreputatie ge niet op tennisgebied, stond gisteren in het teeken van propaganda, niet voor strand of zee, niet voor Diemerkool, Timmer c.s. maar voor de Katholieke voetbalbeweging. Immers, een vertegenwoordigend elftal van den D. H. V. B. zou den strijd aanbin den tegen een vertegenwoordigende ploeg van den Kreis Rhein Weser van Deutsche Jugend Kraft. Reeds vroeg in den middag bleek het aan verschillende dingen, dat er iets bijzonders aan de hand was. Autobus sen, trams, fietsen en andere vervoermid delen voerden een stroom van menschen aan, die allen slechts één doel bleken te hebben, n.l. het fraaie Sportpark, het voet balveld van S. J. C. Toen wij eveneens daar arriveerden, was het veld reeds aardig bezet. Ijverige handen hadden er voor gezorgd, dat ditmaal een

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 5