Naar Sydney i De Koninklijke familie brengt een bezoek aan Drente Telegraphisch Weerbericht BUREAUXNASSAULAAN49J ADVERTENTIEN 35 ct. p. regef DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN DINSDAG 28 AUGUSTUS 1928 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16945 AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN AI IE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIE MAAI VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Iff! JÉ®» Een overzicht van de cultureele en economische /erheffing der veenbevolking Het stellen van regels voor het bouwen aan de verkeerswegen Doodelijk ongeluk te Halfweg Man door de tram gegrepen en gedood Minister Kan te Doorn Benoemingen Een slijpsteen uit elkaar gesprongen Droevig Kind verdronken Boven verwachting Internationaal Stenografen congres te Boedapest Voornaamste Nieuws J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Doodelijk ongeluk op een spoorbaan bij Haarlem Tegen een melkwagen gereden j {Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per .kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal i 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE' HAARL COURANT VRAAG- EN AANBOD.ADVERTEN TIES. t 4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbel. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschcn den tekst 60 ct. per regel. AUe abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f 000(1 Levenslange geneele ongeschiktheid tot werken door fOEfl oy een ongeval met (OLO Dij verlies van een hand, f IOC bij verlies van een frn bi) 'n breuk van f i. n bij verlies v. ee* 1: 1 OUUU." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; 1 3U.~ doodelijken afloopl Z o U."een voet of een oog; I ILO,"duim of wijsvinger; 1 JU." been of arm; 1 *11. tegea ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: een voet of een oog; I ICO." duim of wijsvinger; 1 JU." been of arm; anderen vinger. li. De Prins Faroukstraat te Port Said, die er zoo op de foto wel aardig uitziet, maar waar het in werkelijkheid nu niet bepaald aanlokkelijk wandelen is. Roode Zee, 11 Aug. 1928. Mijn eerste brief, in Port-Said gepost, eindigde, meen ik, met de mededeeling, dat de „Narkunda" in plaats van Dinsdag om middernacht, eerst Woensdagochtend om 7 uur de kabels losgooide en van Marseille Vertrok. Daar ging dus ineens al het interessan te, al het sensationeele al het Phileas Fogg- achtige van mijn avontuur; in plaats van nog maar net eventjes mee te komen, was ik nog zeven uren te vroeg en had ik me, als een doodgewonen passagier, vóór het vertrek nog, kalmpjes aan boord kunnen installeeren, als ik dat gewild had. Ik zal het hier nu maar meteen vertel len: het schijnt een hebbelijkheid van de „Narkunda" te zijn, om te laat te vertrek ken. In Port-Said, waar we tegen half vijf 's morgens aankwamen, werd den passagiers meegedeeld, dat ze om 9 uur weer aan boord moesten zijn, want dat dan de reis werd voortgezet. Ik stond reeds om zes uur vroeger mocht, in verband met pas- formaliteiten, niemand van boord aan den wal, maar de meesten volgden eerst later. Allen zorgden we er echter wel voor, oni 9 uur terug te zijn. De „Narkunda" vertrok om tien minuten voor drieën! Ik heb meer zeereizen gemaakt, maar zooiets, zoo'n plagen van de passagiers heb ik toch nog nooit bijgewoond. Waarom de menschen niet een paar uren langer gele genheid gegeven, om ook wat van Port-Saki te zien? Het was juist vier en twintig jaar geleden, dat ik er het laatst geweest ben, maar wat ik er nu van gezien heb en dat is vermoedelijk minder dan de ove rige passagiers, omdat ik, ten gevolge van mijn overhaast vertrek, hier nog allerlei in- koopen moest doen, o.a. van voor de reis in de tropen noodige kleeren heeft me toch wel den indruk gegeven, dat er in al die jaren in de eigenlijke stad nog niet veel veranderd is. Dezelfde ronde groene tafeltjes voor de vieze café's in de hoofd straat, dezelfde smerige, opdringerige ke rels en jongens, die je allerlei koopwaar willen aansmeren. En blijf je halsstarrig weigeren om iets te koopen, dan trekken ze je aan Je jas, en, terwijl ze een pakje uit hun zak halen, knipoogen ze geheim zinnig, alsof ze zeggen willen: „Maar nou heb ik dan toch wat voor je, dat je zeker wil koopen." En ze houden je, met de woorden „French postcards", een aantal prentbriefkaarten onder je neus, met zoo walgelijk gemeene voorstellingen, dat je je maar gauw omkeert en wegloopt. Bah! Je ziet er ook nog hetzelfde ongelukkige, Vieze paardentrammetje, dezelfde vuile hui zen, dezelfde ezeldrijvers, maar je ziet er toch ook iets, wat je er 24 jaar geleden nog niet zien koh: je ziet er vrouwengezichten. Want ook hier schijnt de emancipatie der Vrouw al zoover te zijn doorgedrongen, dat ze er niet meer toe te krijgen zijn, zich het gelaat met een sluier te bedekken, die al leen de oogen vrij laat. Ze zijn er nog wel, die gesluierden, maar ze zijn toch ver in de minderheid. Veel heb ik, zooals gezegd, ditmaal van Port-Said niet gezien, maar toch genoeg om niet naar meer te verlangen. Bah, wat een vieze boel, nog altijd! Maar doordat ik nu zoo ineens over Port- Baid ben begonnen, heb ik eigenlijk het eerste deel van de reis, die door de Mid- fiellandsche Zee, overgeslagen. Trouwens, heel veel bijzonders is daarvan niet te ver tellen; we zagen vrijwel voortdurend niets dan lucht en water, een mooie lucht en prachtig blauw water weliswaar, maar dan toch lucht en water en niets meer. Alleen 's Zondgas voeren we langs den rookenden en nu en dan vlammen spuwenden Stromboli, wat een mooi gezicht was en een paar uren later stoomden we de straat van Messina binnen. Maar toen werd het ook al gauw donker en waren de vuurtorens de eenige afleiding. Aan boord was het nog stilletjes, er waren in Marseille heel veel nieuwe passagiers bijgekomen en men kende elkaar nóg niet. Maar toch werden er al voorberei dingen getroffen voor allerlei matches natuurlijk, waar zooveel Engelschen bij el kaar zijn! die na Aden gespeeld zullen worden. En zoo sukkelden we, eigenlijk zon der wederwaardigheden, door naar Port- Said, waarvan ik al vertelde. Doordat we zooveel later van Port' Baid vertrokken, heb ik ook maar een klein ge deelte van het Suez-kanaal bij dag gezien; toen we goed en wel Kantara waren gepas seerd, was het reeds donker. Maar ik heb toch wel gezien, dat, hoe zeer Port-Saïd dan hetzelfde mag zijn ge bleven. het Suez-kanaal heel wat is ver anderd. ren dan te liggen. En als je daaraan niet mee doet, niet wil toegeven aan den drang om lui te zijn, maar met stevigen pas het dek op en neer loopt, dan kijken de lig- genden je aan of je gek bent. Maar daar stoor je je natuurlijk maar niet aan en daar storen zich verschillende der passa giers niet aan, die eiken dag een paar malen hun mile (9 maal het dek op en neer,, of 7 maal rondom het schip) loopen, weer of geen weer, dat wil hier zeggen hitte of niet. En ik heb het ondervonden, je voelt er je heusch niet warmer door. Natuurlijk, je transpireert geweldig, je overhemd kan je wel uitwringen, en als je het ongeluk hebt gehad, ook nog een jasje daarover aan te trekken, wring dat dan maar meteen uit, want dat heeft het ook noodig Reeds bü de eerste wandeling aan dek, 's morgens om een uur of half zeven, gaat dat zoo, moet je met je zakdoek ln je hand blijven loopen, om tenminste je oogen vrij te houden van het zilte vocht dat uit je lichaam opwelt. En als je dan eens op den thermometer gaat kijken, om je te overtuigen dat je het recht hebt om zoo buitennissig ta doen, dan schrik je even 89 gr. F. Is dat nou zóó erg? Dat is wel warm, zeker, maar toch niet zóó geweldig, dat de mensohen aan boord allemaal zouden moeten lijken op warm waterbronnen, waaruit voortdurend het zil te vocht opborrelt, om af en toe met straal tjes op den vloer te vallen. Maar dan bedenk je weer: Die thermo meter hangt daar op een bedrieglijk plaatsje bij de lift, in den doorloop van bakboord naar stuurboord. Het waait, daar vrijwel altijd, een frisch koeltje strijkt er langs je doorweekte, heete slapen en dus ook langs den thermometer. En a^s die dan niettemin toch 's morgens om half zeven al 89 gr. aanwijst, nou, dan kunt u wel na gaan, dat het aardig warm is en den loop van den dag natuurlijk nog wel een beetje erger wordt. Juist toen ik van den thermometer terug kwam, ontmoette ik den kapitein, com mander Collyer, die van de brug kwam. „O. hier Is het nog lekker" zei die in antwoord op mijn interessante opmerking dat het warm was; „moet u op de brug komen, daar Is het nu 106 gr. in de schaduw." Honderd en zes graden! Ik herinner me nu, dat het dat ook in den trein van Parijs naar Marseille was, maar toen transpireer de Ik toch niet zoo geweldig als nu. Wat waarschijnlijk m'n ongeluk was, want ik voelde me toen heel wat onprettiger dan nu. Zeker, het is erg warm en met een beetje minder zon zou Ik best tevreden zijn, maar toch, onbehaaglijk voel ik mij niet en 't is alleen de last dien het gewel dige transpireeren je veroorzaakt en de vrees, dat je voorraid sehoone overhem den wat al te gauw uitgeput raakt, die je naar „weniger des Guten" doet verlangen. En zoo slijt je hier aan boord je dagen: Je wandelt wat en je leest wat, je doet mee aan een spelletje of je schrijft brie ven en overigens laat je je maar stillekens warm worden. Het ergste is het 's nachts. De avonden zijn lang om' 7 uur is het hier al donker en als je dan na het diner (waarbij je je, volgens Engelsche gewoonte in smoking moet kleeden, wat bij zoo'n temperatuur geen pretje is) nog een paar urntjes bij een boek en een verkoelenden drank hebt doorgebracht, of met andere passagiers hebt zitten babbelen, of naar het dansen hebt gekeken, ja, heusch zulke gekken zijn er nog vrü veel, die bij zoo'n hitte dansen dan moet je je voor den nacht opsluiten in je heete hut, die zelfs met de fan niet koel te krijgen is. En 's morgens hoor je dan den een na den ander zeggen: „Was dat een hitte vannacht, ik heb geen oogen- blik kunnen slapen van de warmte." Ik wel. Als het tijd is om te slapen, dan slaap ik eenvoudig, dat heb ik me nu een maal zoo aangewend en daar houd ik me maar aan, ook hier aan boord. ARTHUR TERVOOREN. Het monument voor De Lesseps te Port Said, aan den ingang van het Suez-kanaal. Wel staat daar aan den ingang nog de zelfde bronzen De Lesseps, als een wachter zijn kanaal bewakend, wel wordt in het kanaal het water, dat in de Middelland- sche Zee zoo prachtig diep-blauw was, al tijd nog plotseling licht-groen, maar het smalle vaarwater van een kwart eeuw ge leden, waarin hier en daar wisselplaatsen zich bevonden, korte breedere stukken, om het mogelijk te maken, dat twee schepen er elkaar passeerden, was nu een flink vaar water geworden van honderd tot honderd zestig M. breed. Wel moet van twee elkaar tegen-varende schepen er nog altijd een stoppen,, om het andere voorbij te laten, maar dat kan nu overal gebeuren, wat na tuurlijk veel tijd uitspaart. Toch duurt zoo'n vaart door het innaai wel eens lang, vooral wanneer er toevallig' veel tegenvaarders zijn. Wij hebben met de „Narkunda" tenminste wel een keer of vijf zes moeten stoppen en eens lagen we zelfs een paar uren achtereen stil, toen er een heele reeks tegenvaarders achter elkaar kwamen, zoodat we, om 3 uur 's middags bij Port-Saïd het kanaal binnen gevaren zijn de, er eerst den volgenden morgen om 8 uur bij Suez weer uitkwamen. Doordat de vaart door het kanaal in zoo'n langzaam tempo gaat, is het daar na tuurlijk veel warmer, of liever gezegd, de temperatuur, die er toch gewoonlijk al hoo- ger is dan in de Middellandsche Zee, wordt meer gevoeld, doordat de luchtstróom langs het dek, anders door de vaart van het schip veroorzaakt, ontbreekt. Maar die warmte was toch nog wel draaglijk, als men ze ver gelijkt met wat ons nu, sedert een paar dagen, in de Roode Zee op dit gebied ge boden wordt. 't Is eenvoudig om om te vallen! Je moet hier de menschen aan dek zien! Half gekleed netjes hoor, zóó bedoel ik het niet liggen ze amechtig in lange stoelen, te lam om Iets anders uit te voe- Kantara, de plaats waar een veerpont Afrika met Azië verbindt. Door deze plaats moet ook de H. Familie, op haar tocht van Palestina naar Egypte zün getrokken. Toen was het echter een groote stad; toen Kantara in 344 door de Perzen verwoest werd, telde het 500.000 Inwoners nu is het niet veel meer dan een klein dori», De Koninklijke familie brengt heden en morgen een bezoek aan de provincie Drente, welk bezoek er geheel op gericht is, een in druk te krfjgen van den arbeid, die verricht, wordt voor den opbouw van Drente en voor de cultureele en economische verhef fing der bevolking. Hedenmorgen te 10 uur kwam de Konin- 'klijke familie in haar eigen trein aan het station Coevorden aan, waar de hooge be zoekers ontvangen werden door den commis- saris der Koningin in de provincie Drente, mr. J. T. Linthorst Homan en den burge meester van Coevorden, den heer A. Gau- tier. Voor het station, waar de koninklijke auto's gereed stonden, was veei publiek samengestroomd, dat de Koninklijke familie, toen deze in den auto plaats nam, hartelijk begroette. Van het station reden de hooge bezoekers door de Frieschestraat en vervolgens over de Markt en het Kasteel, naar het Meindert van der Tienenmonument, dat bfj het vorig bezoek der Koninklijke familie is onthuld. In de omgeving van het monument, tus- schen het postkantoor en de Vakschool voor Meisjes, stonden, ter weerszijden van den weg de 1200 kinderen der openbare en bijzondere scholen opgesteld, die, terwijl zij bloemen op den weg strooiden, de konin klijke familie met hartelijk en luid hoera geroep ontvingen. De koninklijke auto reed tot het kleine pad dat het monument met den openbaren weg verbindt. Hier stapte de Koninklijke fa milie uit. Een dochtertje van den burge meester, Antoinette Gautier, bood H. M. de Koningin en een zoontje van het oudste raadslid, Pieter Meyer, bood H. K. H. Prin ses Juliana bloemen aan en voorafgegaan door vier jeugdige bloemenstrooistertjes, wandelden de hooge bezoeksters tusschen de bloemperken door naar het Monument om dit van nabij te bezichtigen. Het oponthoud bij het monument duurde slechts kort en daarna werd langs het Kas teel, Bentheimerstraat en Gramsbergerweg gereden naar de Stroocartonfabriek „Hol land", daar H. M. de Koningin den uitdruk- kelijken wensch te kennen had gegeven om deze fabriek te bezichtigen. Na het bezoek aan de Stroocartonfabriek, werd een korte auto-tocht door Coevorden gemaakt. Gereden werd langs de Goeman Borgesius- straat, den Grensstraatweg en de Eendracht- straat, waar de hooge bezoekers een indruk konden krijgen van de 200 arbeiderswonin gen, die daar in gesloten bebouwing zijn gesticht en vervolgens langs de Bentheimer straat, Frieschestraat en Dalerweg, naar het Tuindorp met zijn 100 arbeiderswoningen. Na een korten rit door het Tuindorp, reden de auto's den Dalerweg weder op en bij de grens der gemeente, nam burgemeester Gautier afscheid van de Koninklijke fami lie, haar dankend voor het aan de ge meente gebrachte bezoek. Toen reed de Koninklijke familie den Dalerweg af, door Dalen naar Nieuw-Am- sterdam. Bij de grens der gemeente Em- men, waartoe Nieuw-Amsterdam behoort, was ter begroeting aanwezig de burgemees ter van Emmen, Mr. J. L. Bouma, die zich hier bij den stoet voegde. Daarna werd da delijk doorgereden naar den proeftuin, die door de N. V. Het Landschap Drente op het Emmerveld is gesticht. Op het proefveld in het Emmerveen wa ren aanwezig verschillende leden van den Raad van Commissarissen van de N. V. Het Landschap Drente, Mr. J. T. Linthorst Homan, voorzitter, o.a. de heereri J. Gorter, wethouder van Emmen, en J. C. Legroo, burgemeester van Oosterhesselen en A. Jongbloed, burgemeester van Vries en de burgemeester van Steen, Mr. G. A. Bonte koe, in wiens gemeente het proefveld ge legen is. Rondgeleid door deze heeren, maakte de Koninklijke familie een wande- Waterstaat ingezonden haar advies omtrent ling over het proefveld en deed rich 4®«tellen van regels voor het bouwen aan in kleine bijzonderheden voorlichten OTfflile jedd Tfexkeerswegen. beteekents van dit gedeelte van den opbouw- arbeid, evenals omtrent de tuinbouwschool en de veillngvereeniging. Na het bezoek aan Emmerveeh werd ge reden naar de fabrieken van de N. V. Drentsche Kleedingindustrie, welke fabrieken door H. M. werden bezichtigd. Hier werd aan H. M. de Koningin voorgesteld de heer I. J. Ibelmgs, lid van den raad van beheer van deze N. V. Aan H. M. de koningin en H. k. H. Prinses Juliana werden bloemen aangeboden. De heer Ibelings overhandigde H. m, voorts een album met foto's van de fabriek en het bedrijf en een rapport om trent den stand en de ontwikkeling van het bedrijf. Na het bezoek aan deze fabriek werd naar het Station Nieuw-Amsterdam gereden, waarheen de Koninklijke trein uit Coevorden was opgestoomd. In haar eigen salonrijtuig gebruikte de Koninklijke fa milie het noenmaal en te kwart over twee reden de auto's weer voor, waarna de tocht werd vervolgd. Rijdende langs de Tuinbouwschool, het Veilinggebouw en het gebouw der Drent sche Kleedingindustrie verliet de Konink lijke familie Nieuw Amsterdam in de rich ting Erica. In Erica aangekomen reed de Konink lijke stoet langs den Pannekoekendijk naar het Amsterdamscheveld tot nabij de Grendts veen fabrieken. H. K. II. Prinses Juliana heeft namelijk den wensch te kennen ge geven om het veenbedrijf in werking te zien en daar het werken in het veen nu dit seizoen reeds beëindigd is, heeft de Directie der Griendtsveen-fabrieken daar in het Amsetrdamscheveld voor deze gelegenheid het werk weer doen aanvangen. Toen de hooge bezoekers daar aankwamen, waren een aantal veenarbeiders daar ook druk bezig een nieuwe „splitting" te maken, d.w. z. in het stuk veen, dat men zal gaan ver venen de strook grond waar het kanaal en de weg zullen worden aangelegd, af te ve nen. Ter plaatse waar de weg en het kanaal thans eindigen, was een kleine verhooging gemaakt, vanwaar H. K. H. Prinses Juliana, voorgelicht door de heeren Hosch en van der Sluis van de leiding der Griendtveenfabrie- ken het bedrijf kon gadeslaan. Hierna werd de tocht voortgezet naar Klazienaveen, waarbij gereden werd langs den nieuwen weg. die een paar jaren gele den is aangelegd. Bij de Dordtsche brug werd Klazienaveen bereikt. Vandaar werd doorgereden naar de Molenwijk naar de daar gelegen gronden der Groen van Prin- s tererstichting. Nadat de Koningin, de Prins en de Prin ses geruimen tijd daar vertoefd hadden, werd weer in de auto's plaats genomen en werd de tocht vervolgd. Het was het voornemen der Koninklijke familie om na Nieuw-Dordrecht naar nieuw- Amsterdam terug te rijden, waar dan in den Koninklijken trein zal worden gedineerd en zal worden overnacht. Voor den tweeden dag van den tocht staat op het programma een bezoek aan het Buurthuis te Nieuw-Dordrecht, aan de ont ginningen op het Witteveen en aan de kli niek voor Zuigelingenzorg te Assen. De staatscommissie-Patjjn heeft haar advies ingezonden Naar wij vernemen is dezer dagen door de staatscommissie Patijn aan den minister van Maandagmiddag is de 73-jarige onge huwde landarbeider Pieter Ketelaar, wonen de aan de Dennenlaan te Zwanenburg, in Halfweg onder de electrische tram geraakt, waarbij hij zoodanig werd verwond dat de dood spoedig daarna intrad. Wij vernemen nog omtrent dit doodelijk ongeluk. Het slachtoffer stond op den sti-aatweg bij de suikerfabriek te Halfweg. Met gebogen hoofd liep hij op een gegeven oogenblik in achterwaartsche richting naar de trambaan van de E. S. M. Op korten afstand naderde toen de tramtrein, die om kwart voor twee uit Haarlem vertrekt. P. K„ die den laatsten tijd sukkelend en soms ziek was hoorde de tram niet. De afstand was te kort om een ongeluk te voorkomen. P. K. werd door de tram ge grepen, enkele meters meegesleurd en te gen een telefoonpaal geslagen. Hij was bij na onmiddellijk dood; aan het hoofd was een groote wonde. De trambestuurder die geen schuld heeft remde onmiddellijk en bracht de tram spoedig tot stilstand; het ongeluk kon echter niet voorkomen worden. Dr. Melchior van Halfweg was spoedig ter plaatse, doch moest den dood constatee- ren. Het lijk van het slachtoffer werd naar het lijkenhuis je te Halfweg vervoerd. Uit Doom meldt men, dat de minister van Binnenlandsehe Zaken en Landbouw, mr. Kan, daar een bespreking heeft gehad met den ex-keizer. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft belast met de oprichting van een nieuwe parochie te Breezand CN.-H.) den Weleerw. Heer J. Verhoeff, die kapelaan was te Gouda (O. L. V. Hemelv.) en verder benoemd tot kapelaan te 's-Gravenhage (H. Martha) den Weleerw. Heer H. Bangert en tot kapelaan te Wateringen den Weleerw. Heer W. Berding, neomist. Te Millingen heeft op de schêepswerf èen droevig ongeval plaats gehad. Zekere P. H. Pastoors was bezig een stuk metaal te slij pen op 'n slijpsteen, toen deze uiteen sprong. P. kreeg een scherp stuk steen tegen zijn voorhoofd. De man zonk ineen en was di rect dood. De ongelukkige was sinds eenige maanden gehuwd. Zaterdagavond is te Poederoyen nabij Zalt-Bommel een droevig ongeluk gebeurd Tc de 12-jarige A. t. H. omstreeks half twaalf nog aan het kousenstoppen was, viel plotseling, vermoedelijk door het verschui ven van het tafellaken, de petroleumlamp welke op tafel stond om, met het gevolg, dat de petroleum over haar kleeren stroomde en vlam vatte. In een ommezien van tijd was het arme kind, dan ook in een vlammenzee gehuld. Radeloos van pijn liep zfj van de eene kamer in de andere, tot zij eindelijk onder de zoldertrap ineenzonk. De ouders di" reed., te bed lagen, kwamen op het hulp geroep naar beneden snellen en poogden nog met kleedjes de vlammen te stuiten, doch het kind was over het geheele lichaam reeds met brandwonden overdekt. Van de kleeren, welke het kind aan had, was niets meer te bespeuren. Hoewel de ontboden geneesheer nog getracht heeft de ergste pijnen te stil len, heeft het kind ontzettende pijnen ge leden. Omstreeks 12 uur is de ongelukkige overleden. Bij de hulpverleening hebben de ouders aar hun handen ook nog brandwon den bekomen. In een onbewaakt oogenblik is Maandag middag het 2-jarig zoontje van den heer G. M. van Staveren, wonende aan den Hoofd weg te Nieuw-Vennep in de Hoofdvaart ge raakt en verdronken. Toen het kind werd gemist, ging men di rect op onderzoek uit. Men vond het toen helaas vóór de woning levenloos in het wa ter liggen. Men kan zich de droefheid der ouders voor stellen bij dit plotseling verlies van hun kind. Naar thans gemeld wordt, is in de week van 12 tot en met 18 Augustus door de geza menlijke Kanaalvliegdiensten het verwachte getal van 2000 pasagiers bereikt en overschre- Het juiste getal is 2024. Hiervan vervoerde de Britsche Imperial Airways er 1010, dus net de helft, de Fransche Air Union 463, de K.L. M. 302, de Belgische Sabena 162 en de Duit- sche Luft Hansa 65. Aan goederen werd in die week vervoerd 54)4 ton. Het vervoer werd bewerkstelligd door 264 vliegtuigen, met een bemanning van 506 personen. In het totaal reisden dus in één week van en naaf Enge land over den Kanaalluchtweg 2530 personen. De heer A. A. Schoevers te 's-Gravenhage die als afgevaardigde van de Vereeniging van Leeraren in Stenografie en Machineschrfjven het congres te Boedapest zal vertegenwoor digen, is thans ook door den Minister van Onderwijs, K. en W. benoemd tot vertegen woordiger der Nederlandsche regeering, zoo dat ons land thans ook op dit Internationaal De Staatscommissie Patijn heeft aan den minister van Waterstaat haar advies inge zonden omtrent het stellen van regels voor het bouwen aan den verkeersweg. Heden en morgen brengt de Koninklijke familie een bezoek aan Drente. De kerkmuziekweek te Utrecht. Naar raming zijn 2500 Ned. Indische pel grims, die aan de jongste bedevaart naar Mekka hebben deelgenomen, aan ziekte en uitputting overleden. In verband met het gonden Jubileum der St. Gregoriusvereeniging wordt te Utrecht een tentoonstelling van Kerkelijke muziek gehouden. In het Haagsehe bosch heeft een automo bilist een moordaanslag op een vrouw ge pleegd. Indisch nieuws op de Jaarbeurs te Utrecht Kardinaal Cerretti is met zijn gevolg te Sydney aangekomen. De onderteekening van het pact. In het Kroatische Boerenhuis, de vroegere woning van den overleden Stephan Raditsj, is brand uitgebroken. De geheimzinnige koorts-epidemie in Grie kenland. Regeeringsmaatregelen. Earometerstan 9 uur v.m.: 756 vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7,24. Hoogste barometerstand 763.7 mM. te Clermont. Laagste barometerstand 749.6 mM. te Skudesnaes. Verwachting: Matige tot zwakken, Z. tot W. wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen in het Zuiden, in het Noorden waar schijnlijk enkele regenbuien, weinig veran dering in temperatuur. Stormwaarschuwingsdienst. Geseind van De Bildt heden te 10 ufir 25 aan alle pos ten: Attentiesein neer! Stenografenci->n"res vertegenwoordigd is. f ■'m V '*V f «e r' 3 73-jarige man door den trein overreden Gisterenmiddag omstreeks kwart voor zes heeft op de spoorbaan tusschen het station Haarlem en den overweg aan de Kleverlaan een ernstig ongeluk plaats gehad. De be stuurder van den electrischen trein die om 5 u. 4 uit IJmuiden vertrekt, bemerkte na het passeeren van genoemden overweg een man, die voorover gebogen op de rails liep, den trein tegemoet. De conducteur gaf sig nalen en remde, doch de man merkte den trein eerst toen het reeds te laat was. Een poging om op zij te springen mislukte; do treeplank raakte zijn beide beenen, waar door de man met het hoofd tegen den stalen wand van den wagen opsloeg. De trein was spoedig tot stilstand gebracht. Men vond den ongélukkige levenloos aan den kant van de rails liggen. Beide beenen waren gebro ken en het hoofd vertoonde een ernstige wonde. De man werd met denzelfden trein naar het station Haarlem vervoerd, waar een dokter den dood constateerde. Een inmiddels ontboden geestejjjke, de Eerw. Heer Th. W. Loomans, kapelaan der St. Jozef-parochie heeft nog het H. Oliesel toegediend. Door een op het lijk gevonden tabaksdoos kon men de Identiteit vaststellen. Het slachtoffer bleek te rijn de 73-jarige J. Metselaar, wonende Javastraat 11, te Haas- lem-Noord. Hij had in zijn aan de lijn Haarlem— IJmuiden grenzend tuintje een bos dahlia's gepulkt en wilde zich blijkbaar langls de spoorbaan naar huis begeven, daar hij dit den vlugsten weg vond. Doordat hij in ge dachten liep, heeft hfj den trein niet opge merkt. Zijn lijk is naar het St. Elisabeths- gasthuis overgebracht. Twee motorrijders gedood. Tusschen Willemsoord en Steenwijk zijn gisteren op den straatweg de gebroeders H. en B. de Leeuw uit Wolvega, resp. 26 en 24 jaar oud, met hun motorfiets tegen de achterzijde van een melkwagen aangere den. Beiden werden er af geslingerd en be kwamen- een ernstige hersenschudding. Zij werden binnengedragen in een nabij zijnde woning, waar de oudste spoedig overleed. De andere werd naar het ziekenhuis te Hee renveen overgebraoht, waar hij eveneens is overleden. Den bestuurder van den melk wagen treft geen schuld. Volgens ooggetui gen reed de motor met geen grooter snel heid dan 30 K.M., zoodat de oorzaak van het ongeval onbekend is. De mcrtoir werd hoegenaamd niet beschadigd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1