Stadsnieuws CHEQUE-KOERSEN Electriciteit Amsterdamsdbe Beurs Stoizuigerliuis MAERTENS Barteljorisstr. 16 Tel. Ho. 10756 EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - DINSDAG 28 AUGUSTUS 1928 BLADZIJDE 2 Heringa Wuthrich, Haarlem Agenda 29 Augustus Provinciaal Ziekenhuis „Duinenbosch" Burgerlijke Stand Personalia Verkeersongevallen Autobotsing bi] de Groote Houtbrug De Koninginnefeesten Eduard en ik R. K. Coöp. Bouwvreniging „St. Jozef" Haarlemsche gevangenissen Vischwedstrijd Het gevaar van het baden in zee zonder toezicht SPORT EN WEDSTRIJDEN. H.S.C. Excelsior Leidsche Voetbalbond Haarlemsche Voetbalbond 2—4 Algemeene jaarvergadering van R. C. H. Een lijkauto nabij Burgerbrug ïn het Noord - Hollandsch Kanaal gereden De chauffeur verdronken LAATSTE NIEUWS Het antwoord der Nationalistische Regeering op het Japansche protest Internationale wedstrijden te Bochum De onderteekening van het pact Apex Slolzulgers f 90- Majoor Maddalena vertrokken DE SR AARNEB ANK Haarlem - Amsterdam 102 102 101% 101J/„ 99%. 267 168 178% 183$ 241, 452$ 204'/. 229-1 770 1 762$ 144$ 150% '21% 1480 185' 15%. 7091 398 109$ 169 149$ 552 440$ 187 534$ S DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam (Adv. Ing. AladJ Sociëteit „St. Bavo" half 9 uur Haarlem sche Inkoop Combinatie 8 uur Bestuurs- „Arbeid Adelt" 8 uur Alberdingk Thijm 8 uur Bevolkings Bureau half 11 uur v.m. Dioc. Marla-Bond. St. Josephsgezelienvereeniging, Jansstr. 59 810 uur Repetitie muziekvereeniging „Utile Dulci". Kembrandt Theater, Groote Markt 7 uur en kwart over 9 uur Bioscoopvoorstellin gen. (Alleen voor volwassenen). Luxor Theater, Groote Houtstraat 8 uur Bioscoopvoorstelling. (Alleen voor vol wassenen). De financieel-economische zijde van het exploitatiejaar 1927 lezen wij in het jaar verslag van Duinenbosch vertoont geen op vallende bijzonderheden. De gang van zaken kan als volgt worden geresumeerd De lasten, aan de exploitatie verbonden, konden op ongeveer dezelfde (verlaagde) peil worden gehouden als het vorige jaar; het aan tal verpleegdagen heeft nogmaals eenige uit breiding ondergaan. Als gevolg van een en ander valt een voortgezette daling van de verpleegkosten per patiënt waar te nemen. Toch mag, ondanks de niet-ongunstige uit komsten der exploitatie, niet verheeld worden, dat de nawerking der in voorafgaande jaren getroffen reorganisatièmaatregelen zich min der duidelijk heeft vertoond dan oorspronke lijk verwacht mocht worden en wel door eenige min of meer onvoorziene omstandighe den, die op sommige onderdeelen een vermeer dering van lasten tengevolge hadden. Ten eerste moest krachtens het op 1 No vember 1926 in werking getreden Ambtena renreglement, zooals dit vóór de wijziging van 19 Juli 1927 van kracht was, in 1927 ver goeding worden gegeven voor dienst op feest dagen. Wel is aanstonds getracht deze vergoe ding zooveel mogelijk in den vorm van vrijen tijd te doen geschieden, doch dit heeft niet verhinderd, dat nog 7008.94 in contanten moest worden uitbetaald, afgezien nog van de omstandigheid, dat het vacantie-personeel langer dan anders noodig zou zijn geweest in dienst moest worden gehouden. Ten tweede werden eenige niet-vaste lee ningen, welke bij de Provincie waren opgeno men en waarvoor een lage rentevergoeding verschuldigd was, in vaste leeningen omgezet, hetgeen, ongeacht de daaraan verbonden kos ten van disagio, een rentevergoeding van ruim 2500 met zich meebracht benevens 1002 extra aan zegelkosten. Voorts verminderde, tengevolge van de wij ziging van het Salarisreglement 1920 van 20 Juli 1926, de ontvangen wonlnghuur niet On belangrijk. Ook het aantal inwonende verple- genden werd wederom lager. Op de hoogere kosten van de werkplaatsen voor de verpleegden en van de belooning van den patiëntenarbeid, als gevolg van de Invoe ring van de actieve atbetdstherapie, werd reeds gewezen in het Inleidend Overzicht van het vorig jaar. Deze verhooging van kosten heeft zich ook dit jaar voortgezet. Tegenover deze, de exploitatie verzwarende omstandigheden kunnen slechts enkele facto ren opgenoemd wórden, die een tegenoverge stelde werking hadden. Zoo werden in 1927 twee vacatures (ontstaan door overlijden van een tulnarbeider en het vertrek van een strijkster) niet aangevuld. Hierdoor wordt in den vervolge een jaarlijksche besparing verkregen van plm. 3700 (met inbegrip van pensioenlasten). Verder werd door het verval len van twee subsidies een bedrag van 175 per jaar bezuinigd, terwijl de post „Ontspan ning" minder vereischt dan vroeger het geval was, omdat thans de meeste patiënten beloo ning ontvangen voor verrichten arbeid en daardoor voor het uitreiken van versnaperin gen e.d. met een kleiner bedrag kan worden volstaan. Als einduitkomst geeft de exploitatiereke ning een kostprijs aan van 1313.96 tegen 1344.28 ln het vorige jaar, zijnde een ver mindering in kosten van 30.32 per patiënt per jaar. Ondertrouwd: 27 Augustus: O. ter Haar en M. A. Craandijk. Geboren: 23 Aug. K. M. BamhoomGrim- minger, 2 d. 23 Aug. H. aHrtmanWestbroek z. A. M. W. v. d. LandeScheij, d. C. Krik- ke—v. d. Berg. z. A. W. M. v. Llng—de eBst, d. 25 Aug. J. eVrsteegSnel, d. C. Rusüman v. d. Riet, z. H. Kruiswijkv. Det z. 26 Aug. J. H. C. eVrheijdeHermeling, z. S. Bloems- maDouma, z. C. H. de GrootVisser, d. A.' A. J. v. Houten—Salm, z. J. J. Boeeer Schouten, d. A. SmitJaneen, d. Overleden: 25 Aug. W. J. DiesveldHoen ders, 56 J. Scheepsmakersdijk. C. W. M. Hos V. eLeuwen, 86 j. Roosveldstraat, 26 Aug. I'. C. A., 18 mnd. z. v. H. v. Eseeveld, Beu kenstraat. Voor het te 's-Gravenbage gehouden exa men voor coupeuse, uitgaande van de Eerste Ned. R. K. Vereeniging van mode-vakscho len, slaagden de dames G. M. Ulenhoed en M. J. Loerakker, te Heemstede. Gisterenavond omstreeks 8 uur heeft op het kruispunt Groote Houtstraat en Raam- singel een botsing plaats gehad tusschen een vrachtauto en een luxe-auto. De vrachtauto, bestuurd door den heer J. A., kwam uit de Groote Houtstraat en reed in de richting Dreef, terwijl de luxe-auto van den Raam- singel naar den Gasthuissingel reed. De be stuurder van den vrachtauto gaf aan den anderen autobestuurder dien hij dus aan zijn rechterhand had, geen voldoende gele genheid om te passeeren, tengevolge waar van de auto's tegen elkaar opreden. De be stuurder van de luxe-auto, de heer W. uit Halfweg, gooide zijn stuur om, waardoor de auto tegen een boom opreed en belangrijke schade opliep. De heer W. verstuikte bij deze botsing rijn linkerpols en moest door de On- g-vallen Dienst geholpen worden. De auto is naar de garage Slot, aan de Parklaan ver voerd. Tegen J. A. is door de politie proces verbaal opgemaakt. Het Centrum-comité schrijft ons: Maandagavond vergaderde wederom het Centrumcomité der Vereeniging „Koninginne dag". Het was voltallig. Afgevaardigden van alle tien de straatvereenigingen uit het cen trum waren aanwezig. Ook de heer P. H. Boe ree, voorzitter van den Haarlemschen Post- duivenbond woonde, met het oog op de Post- duivendemonstratie, de vergadering bij. Deze vergadering stond in een bljj en op gewekt teeken. De geheele organisatie is gereed gekomen. De onderneming berust op een gezonde, fi- nancieele basis en van alle kanten werd reeds alle mogelijke hulp en medewerking onder vonden. Ook de sympathie der burgerij met deze wijze van feestvieren groeit met den dag en eigener beweging geeft men zich reeds als lid der Ver. „Koninginnedag" op. De Oranje-biljetten van „Koninginnedag" ziet men bijna nergens voor de winkelramen. Ziet eens in Bloemen- daal! Daar hangen ze huis aan huis. En toch zijn ze hier op ruime schaal verspreid Toe, winkeliers, werkt nu even mee en hangt ze alsnog op. Mocht gij er geen ontvan gen hebben, belt dan even op den secretaris van „Koninginnedag", Mr. P.Puhrl Snethlage, tel. No. 11484 en gij ontvangt er alsnog dade lijk een. De offlcieele programma's inhoudende het geheel der feestelijkheden, opgave der uit te voeren nummers, teksten enz. enz., zijn ln eiken Boekhandel verkrijg baar, tevens in den Sigarenhandel C. van Es, Gr. Houtstraat. Men schaffe dit zich aan: het is den heelen dag een veilige gids en kost slechts 10 ets. De volksspelen Voor de volksspelen hebben zich reeds over de zestig deelnemers opgegeven. Doch, daar zij op 3 plaatsen gehouden worden, kunnen er nog véél meer komen. Oók meis jes en vrouwen kunnen zich voor enkele nummers van het programma opgeven. Alle deelnemers (deelneemsters) ontvan gen tijdig instructies en een legitimatiebe wijs. Maandag zijn aan een beperkt aantal win keliers in het Centrum circulaires gezonden, waarin gevraagd werd een prijs uit hun zaak ter beschikking te willen stellen voor deze volksfeesten. Het was onmogelijk deze circulaire alge meen te verzenden. Winkeliers, die haar niet ontvangen hebben en ook een prijs disponi bel willen stellen, kunnen bij o.s. adressen terecht. Wanneer teveel prijzen zouden binnenko men, wordt het teveel" bewaard voor volgend jaar Julianadag en Koninginnedag. Mede om de hartelijke medewerking te illustreeren en bij wijze van verantwoording moge hier de volgende opgave van den eer sten dag volgen in volgorde der ontvangst: J. Swaalf, Kruisstraat, 1 carbid] antaarn; Prent van den Berg, Gr. Houtstraat, 1 zijden heerendas; F. A. Beelen, Kruisstraat, 5 bus sen drops en 3 doozen koek; Peek en Clop- penburg, Gr. Houtstraat, 3 pull-overs; N. N. postpapier, leesboeken, prentenboeken, doo zen lak, doozen potlooden, spelen; Jac. Lamp, Bartel jorlsstraat, sportgordel; Fa. Wed. L. de Jong, Gr. Houtstraat, 3 dejeu ners, 3 aschbakken, 2 bonbondoozen, 1 siga- rettenstandaard, 1 koperen wandbord. Wjjnhuys „de Guide Druyf", Gr. Markt, 4 fl. oranjelimonade; C. van Es, Gr. Hout straat, twee sigarettenkokers; P. Meyer Zn. (fa. Uchtmann), Jap. Theeblad, Papier mand, 2 broodkorfjes; D. J. van Ellinckhuy- sen, Anegang, aschbak met zilver gemon teerd; M. Reemers, Kruisstraat, div. parfu merie-artikelen; J. P. Stam, Zijlstraat, siga retten; Fa. J, J. Uylenburg, Gierstraat, koek: Gebr. Brinkman, Kleine Houtstraat, over hemd; J. J. A. van der Linden, Kleine Hout straat, 1 paar voetbalschoenen; W. Worst, Zijlstraat, 3 taarten; A. Kurvers, Smede- straat, 3 Encadrementen; J. H. Luyken Co., Bakenessergracht, 1 Ed. kaasje; Fa. Wed. J. van Maris, Barrevoetstraat, 1 paar lage schoenen; W. Oostwald Jr., KI. Houtstraat, 1 tafelkleed; P. Mul, Jansweg, een hammetje; C. ten Boom, Barteljorlsstraat, 1 wekker. Voor de Volksspelen kan men zich alsnog opgeven of prijzen laten bezorgen bij: W. Worst, Zijlstraat 9; H. Stinis, Z. B. Spaarne 130 rd.; J. J. A. van der Linden, Kleine Houtstraat 8; C. ten Boom, Bartel- jorisstraat 19; P. J. M. van Tetering, Groote Markt 4. Van Donderdagmorgen af zullen de voor de volksspelen beschikbaar gestelde prijzen uit gestald worden in de etalage van den heer Mathot, Gr. Houtstraat. door FRANS MEIJER Plein in den avond van den 27sten Augustus. 'n Pilsje?" veronderstelde Eduard. 'k Was niet erg lekker, dus 't werd koffie. „Iets moois gezen?" vroeg Eduard. ,,'t Joodsch Academisch theater van Granowski, dat op 't oogenblik in Am- sterdam is." En ik vertelde Eduard van Mi- choels, den eersten acteur, die mij in mijn eigen inzichten versterkt had met de be wering, dat de allereenvoudigste revue van enzen tijd meer leven had, dan de meest ge wichtige, klassieke tragedie. Eduard houd evenveel van kunst als van sport en de politiek heeft evenzeer zijn lief de als de heerlijke natuur. Daarom is ieder gesprek met Eduard interessant, en de oogenblikken, dat hij wordt weggeroepen om af te rekenen zijn vrij uitvoerige kom ma's en punten in deze conversatie. Of ik dan zooveel van revue's hield," vroeg Eduard, toen hij weer terugkwam. Ik herinnerde mij, dat k eenige jaren ge leden een brief ontving van den revue- schrijver Rido, waarin deze mij met gloeiende bewoordingen verweet, dat ik een goede recensie had geleverd van een revue, die volgens zijn idee geen revue was, althans niet volgens het gestelde criterium van wijlen Rossing. Ik vroeg Eduard, of hij soms wist v at een revue was. SSesrv- Difsióder renner heeft nog evenveel kans op den prachtigen Sleutelbeker. De ledenvergadering waarvan wij gisteren melding maakten, wordt niet a.s. Woensdag gehouden, maar op Woensdag 5 September des avonds 8 uur. Een bijdrage tot de geschie denis der detentie- en straf- gestichten in de grafelijke stad Haarlem door A. Hal- lema Onder bovenstaanden titel geeft de be kende vereeniging „Haerlem" een werkje uit over de verschillende gevangenissen in de siad Haarlem. Dit werk vormt tevens een proeve en inleiding tot een grooter werk, behelzende de geschiedenis onzer vaderlandsche strafgestichten in een samen vattend overzicht en naar tijdsorde en plaats onderling met elkander vergeleken, zooals de auteur in zijn voorwoord schrijft. De Haar lemsche strafgestichten heeft schrijver tot voorbeeld genomen, omdat het archivarisch materiaal zich daartoe het meest geschikt voor deze geschiedenis leende. Het rijk ge documenteerde werk geeft dan tal van bij zonderheden over de Grafelijke gevangenis of Gravensteen, welke stond op den hoek van het Spaarne en van de Bakenessergracht, waar tijdens de Hervorming vele afvalligen werden gevangen gezet. Vreemdelingen, die aan schuldeischers in Haarlem niet betaalden konden hierin gevangen gezet worden. Zij konden Zelfs, buiten het rechtsgebied van Haarlem bijv. in hun eigen dorp gearresteerd worden en binnen de stad in gijzeling worden gesteld. In de gevangenis van de St. Jans poort waren twee „gaeyolen" en een „exa mineerkamer." Onder een „gaeyole" ver staat men een verzekerde bewaarplaats ter opslu ting van de gevangenen. De „exam.- neercamere," was, het vertrek, waarbinnen de verdachte een streng verhoor door of zonder de pijnbank te wachten stond. Ten slotte worden nog de geschiedenis en eenige bijzonderheden gegeven over het Tuchf- en Werkhuis. Wij gelooven dan ook, dat dit interessante werk bij historicus en historieliefhebber een gunstig onthaal zal vinden. H. Z. V. „De Delft" Dezer dagen heeft de trekking plaats ge vonden van de verloting van bovengenoemde vereeniging. Voor den uitslag verwijzen wij naar een advertentie ln dit nummer. en riet u die meneer daar, met dat kale hoofd? „Een revue is een ding, waar je om lachen moet," zei Eduard. Als ik een deurwaarder zie moet ik óók lachen, en om te bewijzen, hoe moeilijk het is, een juiste definitie te geven van een heel eenvoudige zaak herinnerde ik er Eduard aan, dat ik een dame had gekend, die beweerde, dat gras lts was, om op te zitten, als je zuurtjes wilde zuigen. De directeur van een revue.gezelschap vindt een revue een ding, waarmee je geld kunt verdienen, veel meer dan met 'n tooneelstuk, ook al is dat bereid volgens het veelgeprezen recept: een lach en een traan, want de lach is meestal aan de zijde van het publiek, terwijl de directeur 'net alleen met de tranen moet doen en boven dien wordt een begrafenis-onderneming ook niet opgericht met het doel er geld bij te leggen. „Weet u dan een goede definitie?" vroeg Eduard. „Een revue," ze ik, „is een ding, waar je gauw genoeg van kunt krijgen." „Zóó!" troefde Eduard, „en ziet u die me neer daar met dat kale hoofd? Die is óók getrouwd, maar een échte revue vindt ie veel leuker." Toen sloeg de klok het sluitingsuur. Zooals reeds gemeld is, heeft de Yaarlem- sche Hengelaarsbond een wedstrijd georga niseerd voor de jongens van de leden van den Bond. Zoo toog een 19-tal jongens onder geleide van het Bestuur naar de Ringvaart, tusschen de Nieuwebrug en den Ratmolen. Aan den waterkant werden de jeugdige hengelaars door den voorzitter, den heer A. Russ, toegesproken. Hij hoopte dat allen een goede vangst mochten maken. Vervolgens deelde hij mede, dat alle visschen, die gevan gen zouden worden, telden. Hierna werd met hengelen begonnen. De wedstrijd duurde 2 uur. De vangst was prachtig er werdén een 30 stuks getoond. Gezamenlijk ging men naar het clubgebouw, het schoolgebouw aan den Burgwal, alwaar de jongens werden onthaald op cakes en op grenadine. Ook aan den waterkant hadden zij reeds choco lade reepen te verorberen gehad. In het ge bouw sprak de voorzitter een woord van dank tot de leden van het bestuur, voor wat zij gedaan hadden om deze wedstrijd te doeri slagen en de aanwezige ouders of familie leden dankte hij voor den financieelen steun, dien zij verleend hadden en zeide dat deze wedstrijd ten doel had om tot een oprichting van een jeugdorganisatie te komen. Als aspirant-lid zouden de jongens zieh kunnen opgeven bij den Haarlemschen Hengelaarsbond. Zondagmiddag begaf zich een jongmensch te Zandvoort ver op het stille strand, in zee, zonder dat hij behoorlijk kon zwemmen. Een vriend van hem bleef op het strand. Dooi den krachtigen golfslag en het trekken dei- zee werd hij omver geworpen en dreef weg. Zijn vriend maakte alarm en een dame, die toevallig in de nabijheid zich in zee bevond, zag het gevaar en smaakte het genoegen den roekeloozen bader op het strand te brengen, Hij was echter bewusteloos. Dr. Willems, die gewaarschuwd werd, verleende de eerste hulp. Daarna werd hij naar de politiepost op het strand vervoerd. De Zandvoortsche reddingsbrigade zorgde voor dekens. Hij werd tusschen dekens gelegd, maar nog gelukte het niet hem warm te krijgen. Na eenige uren werd de drenkeling per ziekenauto ver voerd naar Amsterdam, waar hij woont. Onder begunstiging van fraai weer en zeer veel belangstelling hield Excelsior zijn lsten wedstrijd, nl. 75 K.M. recordrijden voor den Sleutelbeker. Er werd gestart door Bonte, v. Beeke, Vlucht, Sleutel, v. Putten, de Nijs en v. PuttenH. De snelste tijd werd gemaakt door v. Beeke met 2 uur 19 min. de Nijs 2 uur 19 min. 46 sec. en Vlucht 2 uur 20 min. 4 sec. Door de anderen werd door pech en opgeven de wedstrijd niet uitgereden. Er zijn voor den Sleutelbeker 5 wedstrijden en de 3 beste tijden worden bi) elkaar geteld Ofschoon het nog eenige weken duurt' eer de competities van den H.V.B. een aan vang zullen nemen, trad Zondag reeds het vertegenwoordigende elftal van den bond in 't strijdperk tegen de vertegenwoordigers van Leiden en omgeving. Het was een aardig idee van het bestuur van den L.V.B. om juist voor den feestwedstrijd ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan, de stad Haarlem uit te noodigen dezen eerewedstrijd te spelen. Het was n.l. 25 jaar geleden, toen de bonden onderling de krachten nog niet maten, dat er een aanvang werd gemaakt met de jaar lijksche ontmoetingen HaarlemLeiden en omgekeerd, ontmoetingen, die onder de bewonderaars van het voetbalspel uit dezen tijd thans nog vele heuglijke herinneringen levendig zullen maken. Het H.V.B.-elftal zag er als volgt uit: Sernée (Ripperda) Spoor (Bloemendaal) Wempe (R.C.H.) De Vries (I.V.O.), Jansen (Ripperda) Demmers (V.S.V.). v. Leuven (I.V.O.), Riebeek (E.D.O.), De Waard (E.D.O.), v. Deursen (Bennebroek), Delissen (Bennebroek). Het Leidsche elftal was hetzelfde waar mee de laatste wedstrijden om den „Ouds beker" werden gespeeld. Ook de kern van het H.V.B.-elftal bestond uit spelers, die het vorige seizoen deel uitmaakten van de vertegenwoordigende ploeg. Er werd gespeeld op het L.F.C.-terrein, dat door z'n groote ongelijkheid en het lange gras lang niet bevorderlijk was aan het leveren van goed spel. En toch hebben de H.V.B.'ers een prachtwedstrijd gespeeld. Over alle linies waren zij de Leidenaars de baas. Van den aanvang af werd niettegen staande de hooge temperatuur een enthou siast, vlug spel geleverd, waartegen de sleu telstad-bewoners niet opkonden. Met de rust had Haarlem reeds een 30 voor sprong, terwijl er bovendien een beslist geldig doelpunt werd geannuleerd. Ook na de rust was Leiden in de minderheid. Doel punten maken deden de Haarlemmers niet meer, ofschoon het doel van Leiden ettelijke malen tot op de lijn genaderd werd. Uit een strafschop scoorde de gastheeren een tegenpunt. Dadelijk hierop maakte Haarlem Zijn vierde doelpunt. Het laatste oogenblik van den wedstrijd kwam Leiden geducht opzetten: dat kwam hoofdzakelijk, doordat de Haarlemmers zagen, dat de overwinning hun niet meer kon ontgaan. Eén minuut voor tijd scoorde Leiden de 2de goal. Einde 42 voor Haarlem. Met de rust was de Waard uitgevallen en vervangen door z'n clubgenoot Koene. De heer Steenhouwer, voorzitter van den Leidschen Bond, reikte na afloop met eenige welgekozen woorden den uitgeloofden beker aan het winnende elftal uit. Het H.V.B.-elftal heeft een zeer gunstigen indruk gevestigd. Keeper Sernée heeft niet veel te doen gehad, maar toonde zich, de weinige keeren dat hij handelend moest optreden, een zeer betrouwbaar doelwachter. De beide backs waren zeer trapvast, terwijl de middenlinie zoowel in verdedigen als steunen zeer voldoende was. De Vries schijnt z'n ouden vórm weer te pakkente hebben. De voorhoede speelde een vlug open weldoordacht spel. De linkervleugel trad vooral zeer op den voorgrond. Delissen scoorde 2 x, terwijl van Deursen een onbe- rispelijken voorzet van v. Leuven in de tou wen schoot. Invaller Koene Zal nog wel meer het Bondstenue dragen. Zaterdagavond j.l. hield de R.C.H. haar zeventiende algemeene jaarvergadering in een der zalen van gebouw Olympia, alhier. In deze druk bezochte vergadering, die door den voorz., den heer Scheen, geopend werd, heerschte den geheelen avond een zeer aangename geest en had daardoor een vlot verloop. In zijn openingswoord kon de voorz. getuigen van een zeer goed geslaagd seizoen, waarvan het slot niet het minst gunstig is geweest, doordat de N.V.B.-beker voor de tweede maal gewonnen is geworden. De jaarverslagen van penningm. en secr. werden onder daverend applaus goedge keurd, welk lot ook het verslag van de kas- comm. onderging. De contributie voor de leden werd daarna weer vastgesteld op f 14.40 per jaar. Evenals de voorgaande punten was ook het punt bestuursverkiezing spoedig van de baan, doordat alle aftredenden n.l. de heeren H. Scheen, P. J. Nachtegeller, W. van Leeu wen en J. Klos bij enkele candidaatstelling werden herkozen. Het punt benoeming elftalcomm. had wat meer voeten in de aarde, doch ook daarmede was men het ten slotte spoedig eens en voor het komende jaar zal deze bestaan uit de heeren Roelfsema, de Leat en Wiegmink. De comm., die de samenstelling van de H.V.B.-elftallen behartigt, zal bestaan uit de heeren Snellens, Dekker en W. Kruier, waarvan de eerste secr. Vervolgens werd een comm. benoemd tot herziening van het H. R. van de ver eeniging en de kascomm. De spelers van het vijfde en zesde elftal, welke beide elftallen het kampioenschap van hunne afdeelingen hadden behaald, werden daarna verrast met een fraaie zilveren draag- medaille, waarna kon worden overgegaan tot het balloteeren van nieuwe leden. Een aanzienlijk aantal kon worden aangenomen. De rondvraag leverde weinig bijzonders op, zoodat om kwart voor twaalf de voorz. voor het laatst zijn hamer liet vallen, na nog eenige opwekkende woorden voor het komen de seizoen. toen hij er toch waarlijk nog goed lag. Houben won hier wederom echter slechts met handbreedte voor Schüller in 10.7 sec., welke laatste door een dubieuzen start wel wat bevoordeeld was. Hamm werd derde en Locke vierde. Op de 200 M. maakte de Duitscher Koernig een buitengewonen indruk. Hij won aan de buitenbaan zooals hij wilde in 21 sec. voor Houben en Schüller. Houben bewees ook hier zijn kracht, want voor Schüller eindigen is reeds een prestatie op zich zelf. De Amerikanen hadden hier niets in te brengen. Paulen liep mede in de race van Spencer de 400 M. De Amerikaan liep geweldig in zijn gevecht met zijn landgenoot Taylor en alle concurrenten konden hier niets in brengen. Spencer won'.na een fabelachtigen eindspurt in 47,8 met 4 M. voorsprong. Het was in een woord „reusachtig". 48.2 sec. kreeg Taylor en no. 3 Storz 4.9,2 sec. Paulen eindigde vierde voor Engelhardt. De beste prestatie leverde Hirschfeld bij het kogelstooten. De Duitsche reus stoot constant 15.50 M. Bij de Olympische Spelen eindigde hij derde met 15.72 M. en thans slaagde hij erin met 16.05 M. een nieuw wereldrecord te stooten. Tevens slaagde hij erin zich bij het discuswerpen eerste te plaatsen. Een andere buitengewone prestatie was de 100 M. hordenloop van den Amerikaan Leistner in 14.8 sec. Ook verdient vermel ding den vertesprong van Meier met 7.54 M. De Amerikaan Hamm, Olympisch kampioen eindigde hier derde met 7.30 M., wat wel aan vermoeidheid door deelname aan 100 en 200 M. hardloopen kan worden geweten. Rest nog te melden, dat de wedstrijden schitterend georganiseerd waren en dat ruim 10.000 personen de spannende wedstrijden bijwoonden, waaronder ruim 3000 jongens, wien gratis toegang was verleend. De resultaten zijn too M.: 1 Houben 10.7 sec.; 2. Schüller handbreedte; 3. Hamm borstiengte. 200 M.: 1. Koernig 21 sec.; 2. Houben 21.1 sec.; 3. Schüller 21.2 sec. 400 M.: x. Spencer Amerika 47.8 sec.; 2. Taylor Amerika 48.2 sec.; 3. Storz Duitsch- land 49.2 sec. 800 M.: 1. Bocher 2 min.'; 2. Müller 2 min. ooi sec. 1500 M.: 1. Kramer 4 m. 01.8 sec. 110 M. horden: 1. Leistner Amerika 14.8 sec.; 2. Baskins Amerika 15 sec.; 3. Stein- hardt Duitschland 15.1 sec. Kogelstooten: x. Hirschfeld Duitschland 16.05 M. (nieuw wereldrecord). Verspringen: 1. Meier Duitschland 7.54 M.; 2. Möller Duitschland 7.37 M.; 3. Hamm Amerika 7.30 M. Discuswerpen: 1. Hirschfeld Duitschland 42.62 M. Hoogspringen: 1. Koepoke Duitschland 1.92 M. Men meldt ons uit den Helder: Zaterdagmiddag ongeveer 5 uur heeft tusschen de sluis Zljpe én Burgerbrug een ernstig auto-ongeval plaats gehad met een lijkauto van een begrafenisonderneming uit Amsterdam. Met dien auto werd het stoffelijk over schot van den bij een vliegongeval in Ned.- Indië omgekomen officier le klasse K. W. v. d. Veen naar het) Marinehospitaal te Den Holder vervoerd. De chauffeur schijnt met te groote snel heid te hebben gereden, waardoor de auto slipte en de bestuurder de macht over zijn stuur kwijtraakte. De auto reed in het Noord-HoUandsch Kanaal. Behalve de chauffeur was er nog een begeleider ln den auto. Deze wist uit den wagen te komen en kon worden gered; De chauffeur, een 30-jarige gehuwde man uit Amsterdam, verdronk. Door de motorboot „Helder" van de „Esona" werd de auto later op den wal ge- heschen, waarna het lijk van den heer v. d. Veen met een inmiddels uit Amster dam gekomen auto naar het Marine-hos- uitaal te Den Helder werd gebracht. Het lijk van den chauffeur werd later met denzelfden auto naar Amsterdam vervoerd. De chauffeur laat een vrouw en een kind achter. LONDEN, 28 Augustus Uit Nanking wordt gemeld, dat de Nationalistische regee ring in antwoord op het protest van Japan tegen de opheffing van de verdragen der re geering, de regeering te Tokio heeft doen weten, dat de Nationalistische regeering het standpunt van de Japansche regeering in zake de verlenging der verdragen niet kan aanvaarden. Een nieuw, wereldrecord kogelstooten De Amerikanen zoomede Paulen en Van den Berge waren heden de gasten van de Turn-und Spielverein te Bochum, de club van Haarlem. De Hollanders stelden eenigszins teleur, vooral van Van den Berge hadden we meer verwacht. Zijn serie 100 M. won hij nog op schitterende wijze voor de Amerikanen Hamm en Locke in 10.7 sec.; doch in de finale wa> hij zeer slecht weg en stopte toen bovendien nog op 10 M. van het finish, Het banket PARIJS, 28 Augustus. Het slot van den historischen dag van gisteren vormde het banket, dat de Fransche minister van bui- tenlandsche zaken op het Quai d'Orsay aanbood. Alle veertien onderteekenaars van het pact, de ambassadeurs en gezan. ten van de deelnemende landen, minister president Poincaré. enz. waren aanwezig. Op de verschillende naties en staatshoofden werden toasten uitgebracht, evenals op de toekomst van het pact. Het banket wordt als een van de schit. terendschte feestmaaltijden beschouwd, die Parijs ooit gezien heeft. Na het diner vond een diplomatieke ontvangst p'aats. Het vertrek van Kellogg PARIJS, 28 Augustus. De Amerikaansche Staatssecretaris Kellogg, zal Woensdag, morgen te acht uur met een extra-trein uit Parijs vertrekken en zich naar Havre be geven. Daar zal hij zich aan boord van een Amerikaansehen kruiser inschepen naar Dublin. Een bespreking tusschen Stresemantt en Briand. BERLIJN, 28 Augustus. Volgens een tele. gram aan een der Beriijnsche bladen uit Parijs, had Poincaré Maandagnamiddag bij zijn thee op het Quai d'Orsay opnieuw een bespreking met den Duitschen minister van buitenlandsche zaken, Dr. Stresemann, welke ongeveer twintig minuten duurde. Mislukte communistische demonstraties PARIJS, 28 Augustus. De gisteren door de communisten tegen het vredespact ge. organiseeerde demonstraties zijn mislukt. De communistische aanhangers hebben over het algemeen geen gevolg gegeven aan den oproep van de partijleiding. Patrouilles te voet en te paard verhinderden te Parijs en in de omgeving alle demonstraties. Der tig personen werden in arrest gesteld. AMSTERDAM, 28 Augustus Het Itali- aansche watervliegt. S. 55 met majoor Mad dalena als bestuurder is hedenmorgen te 10 uur van Sohellingwoude naar Milaan ver trokken. MEDEGEDEELD DOOR DINSDAG, 28 AUGUSTUS. Koersen Heden opening Staatsleeningen. 5% Nederland 1919 t% Nederland 1918 4 Nederl. 1917 6% N.-Indië 1923 D 4y„ N.Ind. 1928 B Banken. Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij. Resc. Dito Industrieën. Marg. Unie Nederl. Kunstzijde Maecubee Holl. Kunstzijde Oude Philips Nieuwe Philips Industr. Buitenland Anaconda U. S. Steel Snia Viscosa Gew. Peruvian Handelsondem. Comp.comm. du Liége Mijnbouw. Boeton Mijnbouw... Redjang Lebong Petroleum. Dortsche Petr. Geconsolideerde Kon. Olie Perlak Rubber. A'dam Rubber Deli Batavia Rub. Java Rubber Serbadjadi Silau V. I. c. c Allied Intercontin Rubber Scheepvaart. Holl. Amerika Lijn dito Gem. Eigend. Kon. Ned. Stoomb. Kon. Paketvaart Mij. Nederland Rotterd. Lloyd Scheepvaart-Unie Marine comm. Marine pref Suiker. H. V. A Java Cultuur Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak. Deli Batavia Oude Dell Oostkust Senembah Spoorwegen. Southern Rails Union Pacific Wabash Chic. Milw. St. Paul Kansas City South Erie Railr Prolongatie 146$ 1 195" 77 37=%3 5315/« 53$ 3| MEDEGEDEELD DOOR DINSDAG, 28 AUGUSTUS. 59.45 59.50 9.70 9.80 34.65 34.75 12.10 12.11 48.— 48.10 13.— 13.10 41.40 41.50 35.10 35.20 New-York (cable) 2.49 2.50 7.35 7.45 27.— 27.10 66.50 66.60 66.50 66.60 66.75 66.85

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2