KENNEMERLAND UIT DEN OMTREK „Nieuwe Zuid-Hollander" een reuze vol Damesstoffenzal de binnenloopen '„EDEN GEVRAAGD EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VLAZl DINSDAG 28 AUGUSTUS 1928 BLADZIJD] Muziekconcours te Assendelft HAARLEMMERMEER BENNEBROE^ HEEMSTEDE VIJFHUIZEN SPAARNDAM. BLOEMENDAAL VOGELENZANG. ZANDVOORT Bijkantoor van de N. Haarl. Courant voor Kennemerland BREESTRAAT 121 - BEVERWIJK - Tel. 2213 De ontwikkeling van Kennemerland VELSEN DeGemeente - begrooting voor 1929 Huldiging Pastoor T. H. M. J. Homulle IJMUIDEN-OOST BEVERWIJK Rijksvischafslag Staat van Besommingen I DE I Concert-avond De laatste Concertavond op Zaterdag was vrij goed bezocht, waartoe het zeer gunstige weer veel bijdroeg. Dezen avond geen Instru mentaal, maar 'n vocaal concert. De heer G. Poel gaf met zün gemengde zangvereeniging „De Volksstem" een 7 tal werkjes ten beste en met zijn Kinderkoor „Joh. J. H. Verhulst" vergastte hij het publiek op een groot aantal kinderliedjes. Hoewel wij geen bewonderaars zijn van zang in de buitenlucht de klank verwaait in de meeste gevallen moeten wij toch zeggen, dat het ons meeviel, dank zij de gunstige ligging van het feest terrein. De heer Poel wist met de Volksstem aardige resultaten te bereiken. Er werd over 't algemeen vrij zuiver gezongen en goed genuanceerd, al waren de forti soms wel wat ruw. Het damesmateriaal was stukken beter dan dat der heeren. De Volksstem oogstte met de verschillende nummertjes heel dankbaar applaus. Den heer Poel ons compliment voor zijn leiding, deze was in "alle opzichten verdienstelijk. Met de kinder liederen was de heer Poel vooral voor de pauze zeer gelukkig. Met kleur en entrain liet hij zijn leerlingen zingen, goed op toon, vast en zeker, zoodat het publiek dankbaar applaudisseerde. Na de pauze liep het niet zoo vlot, zelfs „Moeders verjaardag" van Cath. v. Rennes moest even onderbroken v/orden, de zang werd soms wat ruw, vooral bi) de Jongens. Met de pianiste die de meeste liederen na de pauze begeleidde was de heer Poel niet gelukkig. Ze toonde zich niet vaar dig genoeg of speelden de zenuwen een rol? Over 't geheel echter een goed geslaagde avond, waarop voor liefhebbers van koorzang en kinderzang nog wel wat te genieten viel. Zondag, de laatste Concoursdag Om elf uur ontving hef gemeentebestuur de bestuurderen der mededingende vereeni- gingen op het Gemeentehuis. De burge meester, de Edelachtb. heer J. J. de Boer, heette in een pittige korte speech de heeren welkom in het landelijk Assendelft en uitte de beste wenschen voor den goeden afloop van den muziekwedstrijd. De eerewijn werd aangeboden, het glas geledigd op het wel slagen van het muziekfestijn en daarna maakte men aanstalten voor den marsch- wedstrijd. Intusschen voerden tientallen groote autobussen de feestgangers van heinde en verre aan terwijl het aantal fiet sers ontelbaar was. Toen de marschwedstrijd begon, onder begunstiging van schitterend mooi weer, waren duizenden vreemdelingen in Assendelft gearriveerd en vormden met onze plaatsgenooten een dikke haag van toeschouwers aan weerskanten van den weg, waar de marschwedstrijd zou plaats hebben. Met gloed en geestdrift werd door de deel nemende vereenigingen gemarscht en de muziek, de opgewekte marschmuziek sloeg in. Het publiek kreeg de feeststemming te pak ken, het. was opgetogen en vol aandachtige bewondering voor het gepresteerde. Crescen do Spaarndam verwierf een len prijs met 65 punten; Crescendo van Westzaan even eens een len prijs met 87 punt; Maarssens fanfare zag zich ook een len prijs toege kend met 87^ punt; St. Jozef van Beverwijk Viel ook een le prijs ten deel met 85 punten en Eensgezindheid uit Egmond-binnen ont ving een 2en prijs met 75 punten. Toen naar het feestterrein, waar de wedstrijd om 1 uur begon. Concertwedstrijd Enorme drukte in het dorp. door den voort- durenden aanvoer van feestgangers; 't feest terrein liep vol; men schatte het aantal toe hoorders op 4500 a 5000; prachtig weer; 'zeer aandachtig publiek, met vol verwachting kloppende harten over den uitslag. Er zou gestreden worden,, men kon. het zoo opvan gen uit de onderlinge gesprekken der rivalen en hun respectievelijke aanhangers. Het belletje der Jury ging; 'het eerste corps gaat beginnen en zonder eenige stagnatie volgen de Corpsen elkander op. 13 in getal. De rege ling Is voorbeeldig correct. 3e afd. Fanfare: Prinses Juliana, Purmer- land, 26 leden. Verplicht koor Bonne et Heureuse, ouverture van L. Blemant. Vrij nummer Mignon, ouverture van J. R. v. d. Glas. In enkele gedeelten kregen we iets goeds te hooren, de leiding was dor en droog, de details nietg oed verzorgd, de onderpar- tijen soms heel leelijk. Uitslag een 2de prijs met 222 V, punt. 3e afd. Harmonie: Sint Jozef, Beverwijk, 24 leden. Verplicht nummer: Jour de Fête; vrij nummer: Mignon, ouverture. De inzet van het verplichte werk beloofde iets goeds. De stemming over 't algemeen goed; soms even op voet van oorlog met de zuiverheid; technisch goed verzorgd; de leiding uitste kend; het vrije nummer stukken beter dan van Purmerland, de melodische lijn goed volgehouden en te onderscheiden, soms heel mooi van klank. Een klein maar dapper groepje muzikanten. Uitslag le prijs met 255 wunten. 2e afd. Fanfare; „Crescendo", Watergang, 27 leden. Verplicht nummer: Espéria, ouver ture van R. de Souther; vrij nummer: Tlieo- -ludo, van L. Langlois. Het verplichte werk, mooi van kleur voorgedragen, piston solist heel goed; het ensemble in de details niet altijd goed verzorgd, wat afbreuk deed aan den totalen indruk. Het vrije nummer was ook mooi vair klank; het middelgedeelte gaf een onzuiveren overgang; overigens een frisch gespeeld slotgedeelte. De stemming het over 't algemeen wel iets te wenschen over, vooral in de piano's en de forti. Het aanhooren ten volle waard. Uitslag 2e prijs met 230 punten. Ie afd. Fanfare: Verwachting, Avenhorn, 21 leden. Hoewel een klasse hooger dan Wa tergang, was het gepresteerde veel minder. Het verplichte nummer Les Néoménus was al niet mooi van inzet; het geheel werd zeer onzeker en niet mooi van stemming voorge dragen, technisch niet af en slordig in de details. Het vrije nummer de Alma, ouver ture van Pierre Aubert, had al dezelfde ge breken, een dorre voordracht, niet mooi van klank, het sonore ontbrak geheel. Uitslag 3e prijs met 192 K punt. le afd. Harmonie: Koedijk's Aurora, 35 leden. Verplicht koor: Cythère, fantasie bal let van Francis Popy; vrij nummer Le Mas que d'or ouverture van H. Stasz—Popy. Van het verplichte werk maakte Aurora lang niet wat het R.K. Harmoniecorps van Zaandam er van heeft gemaakt. Dit mooie melodieuze werk van Popy werd wel wat eentonig voor gedragen; vooral het middelgedeelte, zoo Innig lyrisch, was droog en maakte geen in druk; het samenspel liet nog wel wat te menschen over; in sommige passages wat rommelig. Het vrije nummer genoot een hel dere frissche vertolking, hier en daar mooi genuanceerd, in enkele gedeelten was het samenspel wat los en onzeker. Een forsch en beschaafd klankrijk slot. Uitslag le prijs met 252 J4 punt. De jury taxeerde blijkbaar hoo ger dan wijeen dikken 2den prijs hadden wij Aurora toegedacht. Afd. Uitmuntendheid Fanfare: Eensge zindheid, Egmond-binnen; 21 leden. Ver plicht nummer Alma, marche van J. E. Strauwen; vrij nummer. „Die beiden Blin den" van E. H. Mehul. De zeer moeilijke Alma Marche genoot een goede verklanking. De stemming over 't algemeen goed, het tempo was wel wat vlug, zoodat het geheel wat gejaagd bleek. De nuanceering was prij zenswaardig en de melodische lijn kwam heel goed uit, waarbij saxofoon en bugel uitblon ken 't dapper groepje sloeg zich goed door de moeilijkheden heen, de leiding was dan ook zeer goed. Het vrije nummer werd mooi ten gehoore gebracht; in alle details een vlot en vloeiend samenspel en over het algemeen zeer mooi en frisch klankgehalte. De afd. Uitmuntendheid ligt echter wel wat te. hoog voor de Egmonders. Uitslag 2e prijs met 232 K P- Eensgezind heid en zijn kranige directeur kunnen te vreden zijn. Ze hebben, in aanmerking geno men hun zwakke bezetting, werkelijk goede muziek geleverd. Afd. Uitmuntendheid. St. Caecilia, Velsen- Noord. Verplicht nummer: Ouverture Rustl- que de A Scassola, Paul Legris; vrij num mer 2e Ouverture de Concours van H. Fer- nand. De inzet van het verplichte nummer was helder en frisch, met een mooie stem ming en goed klankgehalte. Het verdere ge deelte werd fleurig en kleurig voorgedragen, echter in de forti soms iets te ruw, wat de stemming ten zeerste schaadde. Goede, geest driftvolle leiding, soms wat te vurig; vrij mooi en vlot samenspel; zuivere overgangen en de solistische passages wel verzorgd. Het vrije nummer; zwaar en moeilijk, genoot een goede vertolking, over het algemeen goed van stemming; de melodische lijn goed door gevoerd en verschillende momentjes en trek jes zeer muzikaal; de fluitist was goed op dreef. Onze voorspelling een hooge 2e of lage ie prijs faalde. De uitslag was 2de prijs met 235 punten. Verslag eere-afdeeling Fanfare en eere- wedstrijd in het volgend nummer. Koninginnefeest te Nieuw-Vennep Naar wij vernemen zal de opening van het kinderfeest dat bij gelegenheid van den ver jaardag van H. M. de Koningin cfp Vrijdag 31 Augustus a.s. te Nieuw-Vennep zal wor den gehouden, plaats hebben des morgens te 9 uur in het café van den heer Nijssen al daar. Het comité heeft een heel aardig program ma samengesteld, verschillende wedstrijden zullen worden gehouden, terwijl 's avonds nog een vuurwerk zal worden afgestoken. Jubileum Op 1 September a.s. hoopt de heer J. Beets, brieven- en telegrambe steller, wonende te Hoofddorp den dag te herdenken, waarop hij 25 jaren werkzaam is bij de posterijen en telegrafie. Na ongeveer 5 jaren te Nieuw-Vennep als postbode dienst gedaan te hebben werd de heer Beets over geplaatst naar Hoofddorp, alwaar hij nu reeds ao jaren werkzaam is, zeker tot ieders tevredenheid. Het zal den jubilaris dien dag ongetwijfeld niet aan belangstelling ontbreken. Personalia Naar. wij vernemen, zal de heer A. Roodenburg, die'reeds tal van j'aïëlVlid van den génieenteraad van Haarlem- merrneer is, binnenkort 'deze gemeente ver laten, om zich te vestigen in Heemstede. Ongeval De arbeider M- wonende aan den Spieringweg alhier had' het ongeluk bij het maaien een aar in zijn oog te krijgen, waardoor dit zoodanig werd verwond dat geneeskundige hulp mpest worden ingeroepen Burgerl.. Stand van 24-27 Augustus Geboren Arend, z. v. M. Jongejan en W. M. de Leeuw Janny, d v. J. Meijer en L. Godvliet Lottina Margaretha, d. v. R. Korensta en L. Tanis Matje, d. v. B. Gross- curt en W. Heeren Aagje, d. v. A. de Groot en E. J. Enthoven Jacomina Hitty, d. v. P. v. Tienderen en W. Duizer Johannes Leonardus, z. v. J. Lieverse en E. M. Klein. Overleden Cornells van Egmond, 62 j., geh. met Th. de Boer, te Haarlem Pieter Meenderinck, 44 ongeh. Gemeenteraad. Woensdag 29 Augustus a.s. komt de Raad der gemeente Bennebroek in openbare Vergadering bijeen. De onderwerpen van behandeling zijn: 1. Notulen; 2. Ingekomen stukken Cri mededeelingen. 3. Gemeente-rekening 1927. 4. Reclame rioolbelasting. 5 Voorstel verbouwing Postkantoor 6. Voorstel verbouwing noodwoning. 7. Rondvraag. Badhuis Heemstede. In het Badhuis aan de Postlaan werden in de week van 20 t.m. 25 Aug. genomen 475 douchebaden, 52 kuipbaden. Aan 3 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tuschen 5 en 8 uur werd geen gebruik gemaakt. Een schadepost. De visscher C. S. die in de Ringvaart met fuiken vischte, kwam dezer dagen tot de minder aangename ontdekking, dat een zestal zijner netten, die hij z.g. over- diep vischt, verwenen waren. De kans dat ze ontvreemd zijn is niet ultge- gesloten. Ook bestaat de mogelijkheid, dat ze met een diep geladen boot zijn medegesleept. Geruimen tijd is nog gezocht, maar zonder resultaat Voor den betrokken visscher is het een schadeposet van beteekenis. Drenkelingen Zaterdagmiddag sloeg, tengevolge van een rukwind, een scheldejol om in het Spaarne. De inzittenden, een heer en een dame, werden spoedig op hun hulp geroep uit hun benarde positie verlost. Een in de buurt zijnde zeilboot nam hen op, zoo dat het ongeluk goed afliep. Concert Zaterdagavond gaf „Crescen do" op de Kolk een goed geslaagd concert. Het weer was schitterend, zoodat de aanwe zigen wel hebben kunnen genieten. Jammer is het echter, dat de muziektent thans om ringd is door heipalen, directiekeet en an dere gebouwtjes, in verband met de werk zaamheden aan de Kolksluis. Bekroond „Crescendo" behaalde Zondag op het te Assendelft gehouden concours in den marschwedstrijd een eersten prijs met 95 punten, zijnde het hoogste aantal punten, dat in dit concours voor een marschwedstrijd werd toegekend en een tweeden prijs in den concertwedstrijd met 245 punt. In dit con cours was 250 punten een eerste prijs. Voetbal De Spaarnd. Voetbalclub houdt Dinsdagavond om 8 uur een algemeene ver gadering in café Honderdors. Aan de orde is, behalve de gewone agendapunten, het op richten van een junioren-afdeeling, voor jon gens van 13 tot 16 jaar. Koninginnedag De muzlekvereeniging „Crescendo" zal op Koninginnedag haar medewerking verleenen tot het wel-, slagen van de feestelijkheden. Het fanfare korps „Kunstkring" had onoverkomelijke be zwaren op dien dag te spelen, niettegenstaan de het zijn beurt was. Voetbal De B. V. C. Bloemendaal opent Vrijdag a.s. het seizoen met den jaarlijk- schen wedstrijd tegen R. C. H. Deze ontmoe ting zal aanvangen te 6 uur en is gratis voor het publiek toegankelijk. Verder zullen op Zondag a.s. de eerste wedstrijden worden gespeeld om den be ker, welken Bloemendaal ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan van den heer Waller ten geschenke heeft gekregen. Deel genomen wordt door de vereenigingen V. V. A„ Alcmarla Victrix, W. F. C. en Bloe mendaal. Op Zondag a.s. wordt gespeeld: 1 uur: V. V. A.Alcmarla Victrix; 3 uur: W. F. C. Bloemendaal. Dè finale zal indien de N. W. B. al thans niet voor een der betrokken clubs een competitiewedstrijd vaststelt, Zondag d.a.v worden gespeeld. De beker moet driemaal achtereen of vijf maal in totaal worden gewonnen voor hij in definitief bezit over gaat. Afscheid kapelaan J. Schmidt Ter aan vulling van het verslag over het afscheid van den Weleerw. heer kap. J. Schmidt, deelen wij mede, de vereenigingen uit Voge lenzang bij het afscheid vertegenwoordigd waren. Alle organisaties boden cadeaux aan, zooalS o a. de Jesephsgezellen een som gelds als stoffelijke blijken van waardeering. Burgert. Stand van 1723 Aug. Gebo ren: d. van H. van der Schinkel en M. M. Lefferts d. van J. B. Valleggia en E, L. Schotting d. van J. Drommel en A. Schaap d. van A. Paap en A. Keur. Ondertrouwd: H. Schuurmans en T. Side- rius. Koninginnedag De door de Zandvoort- sche Feestcommissie georganiseerde Konin ginnedag vangt 's moïgeins om aoht uur aan met een aubade van den watertoren. Om negen uur beginnen de' voetbalwed strijden op het terrein van Z. V. V. aan de Zand voor t.schel aan. 's Middags om twee uur de hoofschotel van het feestprogramma: volksspelen. Men is reeds begonnen om het terrein aan de Heerenstraat in gereedheid te brengen. Wij herinneren er aan dat Woens dagmiddag de Feestcommissie zitting houdt in Zómeriust, om de deelneemsters én deel nemers aan de verschillende groepen in te schrijven. 's Avonds om vijf uur is er prijs- uitdeeling in de serrezaal van „Suisse". Om acht uur wordt één concert gegeven op het Trampiein. Om half tien vangt de fak keloptocht aan, terwijl om tien uur op het strand voer Hotel d'Orange een vuurwerk wordt afgestoken. Daarna bal op het ter ras of in de zaai van Hotel d'Orange. Hout op de kust De ree vóór het bad- dorp drijft vol van nieuw hout, waarschijn lijk een deel van den deklast van het schip, dat bij den Nieuwen Waterweg door het stormweer slagzij heeft gekregen. F,en 'deel van dat hóut spoelde aan en werd door de strandvonderij geborgen. Maar er is ook andere belangstelling die het strenge toezicht, uitgeoefend wordt. Op het raadhuis te Castrjcum is een commissie geïnstalleerd, die een zoo belang, wpkkende opdracht heeft, dat zij ver buiten het plaatselijk belang uitgaat, aldus schrijft men aan het Hbld. En omdat ze uit de sa menwerking van het gemeentebestuur en particulieren is ontstaan, kan een vrucht bare arbeid ten bate van de geheele streek worden ver-wacht. Het is de bedoeling, dat. deze commissie waartoe het initiatief is uitggaan van den gemeente-architect, den heer De Cas. seres de ontwikkelingsmogelijkheden van land- en tuinbouw zal onder de oogen zien. Op het uitgebreide terrein, dat dus voor haar open ligt, zal zij „vinden; systemati sche ontwïMsfëlingvan de'. glascultuui\ ver schaffing van steun aan minvermogenden» rationaliseering van de koude-grondproduc- tie, verwarming en besproeiing, economi sche vraagstukken samenhangende met de waarde der gronden, vastlegging van de bestemming der gronden in het uitbreidings plan. Een van de eerste vragen, die déze commissie onder oogen za' zien, is die Aan gaande uXhreiding van dé felascultuur. Naast het onderzoek vsn het tuindersbe- drijf, zal 21' nagaan,' hóe de veeteelt in overeenstemming is té brengen met de eischen van den tijd. Verder is er het vraagstuk van den afzet, waarmee" samen hangt de plaats van de veilingen. Zaterdag publiceerden wij reeds de voor naamste cijfers uit de gemeentebegrooting voor 1929. Aan de toelichting ontleenen wij nog het volgende: De hoogere raming van de opbrengst der belastingen geeft 'niet weer een verzwaring van den druk. In gemeenteblad no. 112 van dit jaar hebben wij uitvoerige mededeelingen gedaan inzake de opbrengst van de opcen ten op de personeele belasting. Wij hebben daarin aangetoond, dat de hoogere ontvangst geenszins het gevolg is van de verhooging van het aantal opcenten. Voor 1929 is door ons de opbrengst geraamd op 126.000.—. Het is echter geenszins zeker, dat dit bedrag bereikt zal worden. Mocht n.l. ons verzoek om te komen tot een herclassificatie ingewilligd worden, dan is natuurlijk eene daling in de opbrengst te verwachten. Als eerste post op de begrooting komt voor het hatig slot van den gewonen dienst der rekening over 1927 ad 88.038,88 'A, zijnde 11.380,99 hooger dan het saldo over het voorgaande jaar. Tot het hoogere saldo heb ben de volgende omstandigheden mede gewerkt. In de eerste plaats werd door het Rijk aan de gemeente terugbetaald 25.301,99 wegens restitutie in verband met de eind afrekening van de kwade posten der door het Rijk geïnde gemeentelijke inkomsten belasting; in de tweede plaats overschreed de opbrengst der opcenten op de personeele be lasting de raming met 15470,25 en in de derde plaats bedroeg de winst van het gas bedrijf 24.158,81 '/j meer dan dat waarop ge kend was. Wij hopen, dat de verhooging van de Rijks- uitkeering aan de gemeenten in 1929 einde lijk haar beslag zal krijgen, opdat wij daar mede bij het opmaken der begrooting voor 1930 rekening kunnen houden. Hoewel ten opzichte van de geraamde uit gaven grootendeels kan worden verwezen naar de toelichting, gegeven bij de verschil lende posten, wenschen wij hier op enkele punten nader de aandacht te vestigen. Door den verificateur is aan ons college medegedeeld, dat hij, gezien de uitbreiding der bedrijven en de. inrichtingen en diensten door hem gecontroleerd, niet over voldoende personeel beschikt, om de contróle op de ge- wenschte wijze te doen plaats hebben. Wij mogen in dit verband herinneren aan onze mededeelingen in de memorie van ant woord op het rapport van het verhandelde in de af deelingen betreffende het onderzoek dgr begrootingen voor 1928, dat wij bereid waren te overwegen in hoeverre het aan beveling verdient een onderzoek in te stellen omtrent het economisch beheer der bedrijven. Daarbij zou dan tevens de vraag onder de oogen moeten worden gezien of een derge lijk onderzoek dient te geschieden door den verificateur der gemeenté-nfianciën of door een particulier accountant. Na rijpe overweging zijn wij tot de con- ölusie gekomen, dat het geWenscht is ver schillende diensten bij toerbeurt onder eoh- 4»óle wan een particulieren accountant te stellen, met uitschakeling van den verifica teur. Wij hebben daarvoor een bedrag van i 2000 óp de begrooting uitgetrokken. Politie Op de begrooting is voor uitbreiding van het; politiepersoneel gerekend op 6 agenten. Hoewel deze uitbreiding, gezien den groei der gemeente, matig is te noemen, mèent'de burgemeester met deze uitbreiding voorlöopig te moeten volstaan. Openbaar slachthuis Tot ons leedwezen hebben wij. bij U nog geen plannen kunnen indienen voor het-te stichten openbaar slachthuis. Intusschen doen wij al het mogelijke, om de afdoening dezer zaak te bespoedigen. Bad- en Zweminrichting Deze post is, evenals in 1928, pro memorie uitgetrokken. Van de noodzakelijkheid van zoodanige inrichting zijn wij overtuigd, In meergenoemde memorie v. antwoord deelden wij mede, dat slechts geleidelijk verschillen de aangelegenheden van socialen aard naar voren kunnen worden gebracht, omdat een ruime voorbereiding noodig is. Brug over den spoorweg in IJmuiden De plannen tot vervanging van de beton- brug óver dén spoorweg in IJmuiden zijn nog niet in een zoodanig stadium gekomen, dat U daaromtrent een voorstel kan worden ge daan. Onderwijs rijpere jeugd en volwassenen Dé kosten van dit onderwijs zijn moeilijk te ramen, omdat van gemeentewege dit onder wijs voor het eerst zal worden gegeven. Ge zien de deelname aan den particulieren cur sus in het afgeloopen seizoen, meenen wij vóorloopig te kunnen volstaan met de uit gaven te ramen op 4000 en het- bedrag der schoolgelden op 1500. Aan subsidie voor besturen van bijzondere scholen, die het on derwijs zullen geven, is door ons uitgetrok ken 3000. Mocht nader blijken, dat deze bedragen niet toereikend zijn, dan zal U een voordracht tot verhooging der bedragen be reiken. Concerten Gevolg gevende aan het voornemen, om op de ontwerp-begrooting voor 1929 gelden uit te trekken tot een zoodanig bedrag, dat ook in de andere muziektenten dan de tent in Velserbeek concerten gegeven kunnen worden, U medegedeeld in Gemeenteblad no. 104 van 1928, is door ons op de begrooting een bedrag uitgetrokken van 1200 voor con certen. Arbeidsbeurs Zeer tot ons leedwezen hebben wij nog geen voorstel kunnen doen tot de stichting van een arbeidsbeurs. Ondanks herhaalden aan drang, zoowel schriftelijk als mondeling, ont vingen wij van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid nog geen bericht op ons i verzoek tot toekenning eener subsidie. Wij hebben evenwel op de begrooting uitgetrok ken de kosten eener arbeidsbeurs in het ver trouwen, dat het bericht van den Minister ons nog zoo tijdig bereikt, dat nog voor de behandeling der begrooting onze voordracht Uwen Raad kan bereifcen en eene beslissing kan worden genomen. Op een bijdrage van het Rijk tot het uitgetrokken bedrag meenen wij te mogen rekenen. Gasbedrijf Ofschoon de aan de gemeente uitgekeerde winst over 1927 bedroeg 110.916,61J4, meent de directeur de winst over 1929 niet hooger te kunnen ramen dan 103.064,96, omdat, met ingang van 1 Januari 1929, de tweede verlaging van den gasprijs, waartoe door U den 7en Februari 1928 werd besloten, in wer king treedt. Bovendien heeft het bedrijf op te brengen de meerdere kosten van rente en aflossing van een bedrag van 300.000 we gens aan haar ter leen verstrekte gelden. Subsidlën Tot de gevraagde bedragen zijn door ons op de begrooting uitgetrokken subsidiën aan: a. de afdeeling Vélsen van het Centraal Genootschap voor kinderherstellings- en vacantiekolonies; b. de commissie voor uitzending van Ne- derlandsche kinderen naar Buiten; c. de afdeeling Velsen der Noord-Holland- sche vereeniging „Het Witte Kruis"; d. de vereeniging „Het Wit-Gele Kruis" te Beverwijk; e. de vereeniging voor Nijverheidsonder wijs in Kennemerland te Velsen. Voorts is door ons geraamd voor de Ver eeniging tot bevordering van voorlichting bij beroepskeuze, evenals in 1928, 400. Op de begrooting zijn door ons geen gelden meer uitgetrokken voor vereenigingen inzake drankbestrijding. Van de twee thans gesub sidieerde vereenigingen heeft alleen 'tKruis- verbond te IJmuiden een bijdrage gevraagd van 75. Van de werkzaamheden der ver eenigingen op het gebied der drankbestrij ding blijkt zoo uiterst weinig,, dat wij het toekennen van subsidiën niet meer gewet tigd achten. Den 27en Maart 1928 werd door U besloten aan de Vereeniging voor school- en werk- tuinen en boomplantdagen te Velsen een subsidie te verleenen gelijk aan 40 pet. der in geld te ontvangen contributie, waaronder te rekenen donatiën in geld en bijdragen der leerlingen in geld, tot een maximum van 1000 per jaar. Het bestuur vraagt thans „om meerder zekerheid te hebben, dat het door de gemeente gestelde maximum van 1000 wordt bereikt," het percentage te brengen van 40 op 60 pet. Uw besluit inzake de subsidieering is nog zoo kort geleden ge nomen, dat wij geen enkele reden aanwezig achten, hierin nu reeds eene wijziging te brengen. Het ligt veeleer op den weg der vereeniging het aantal contribuanten der mate op te voeren, dat zü een bedrag van 1000 van de gemeente uitgekeerd krijgt. Het Bestuur der Vereeniging „Kinder vreugd" te Velsen vraagt voor 1929 een sub sidie van 762,20. Wij hebben geen vrijheid kunnen vinden, dit bedrag op de begrooting uit te trekken en meenen, évenals in 1928, met eene bijdrage van 400 te moeten vol staan. Door de Vereeniging „IJmuidens Bloei" wordt gevraagd een subsidie van 1000. Wij deelden U in Gemeenteblad no. 73 van 1928 reeds mede, dat, naar onze meening, de ver eeniging ongetwijfeld werkzaam is in het be lang der gemeente. Toekenning van het volle bedrag der gevraagde subsidie achten wij evenwel niet gewettigd. Een gezonde basis van subsidieering is o.i. het toekennen van een bepaald percentage der in geld ontvangen contributïën, met inachtneming van een maximum. Voor deze vereeniging zouden wij dit percentage willen stellen op 40 en het maximum op 500. Het verzoek van het Bestuur der Vereeni ging tot bestrijding der tuberculose is in eigenaardigen' vorm vervat. Het bestuur vraagt n.l. een subsidie van 6300 en, wan neer in den loop van 1929 mocht blijken dat dit" bedrag te laag is, een bedrag van 1900, bij wijze van een crediet. Het laatste ge deelte is niet voor inwilliging vatbaar. Een vereeniging maakt hare begrooting op eii raamt daarbij de inkomsten en uitgaven en houdt daarmede in het betreffende jaar rekening. Alleen wanneer er zich omstandig heden van buitengewonen aard voordoen, waardoor in den loop van het jaar de in komsten onvoldoende blijken om de meerdere uitgaven te dekken, kan de gemeente over wegen of en in hoeverre de subsidie dient te worden verhoogd. De bijdrage der provincie aan de ge meente in de kosten van bestrijding der tuberculose is 50 pet. van de subsidie der gemeente, voor de uitzending van patiënten, tot een maximum van 7 cent per inwoner. Op de begrooting is door ons uitgetrokken eene subsidie aan de afd. Velsen der Noord- Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis", als bijdrage in de dekking van het tekort van één consultatiebureau. De oprichting van meerdere consultatiebureaux achten wij voor alsnog niet noodig. Het bestaande bureau is centraal gelegen en zeer gemakkelijk be reikbaar. Door de Eerw. Zusters van Meerzicht is 1.1. Zondag den jubileerenden pastoor een feestavond aangeboden. eHt door Kardinaal Wishman uit 't Duitsch vertaalde tooneel- stuk „Fabicla" werd opgevoerd. Het stuk dat werkelijk heel mooi gespeeld werd, is in gestudeerd door de meisjes van Meerzicht onder leiding der Eerw. Moeder. De opvoering werd bijgewoond door de leden van 't feestcomité met hun dames. Dat het stuk succesvol gespeeld is, bewijst dat het op verzoek van den Zeereerw. Heer Pastoor en verschillende anderen nogmaals gespeeld wordt, en wel op Zondag 2 Sept. a.s. in het R.K. Vereenigingsgebouw. Voor den geringen prijs van slechts 50 oents kan men het stuk dus gaan zien, hetgeen werkelijk de moeite waard is. Verloop van denfeestavond 1. Begroetingslied van Alb. Mosmans. 2. Felicitatie der kleinen. 3. Aus der Jugendzeit, lied. 4. Gedicht, waarvan de inhoud aantoonde, hoe gaarne Z. Eerw. te Hageveld was. 't Re frein van het laatste couplet werd meerstem mig door allen gezongen: God ten dank, zij 't u verteld 'k Heb het lief, mijn Hageveld. Dan volgde nog een kort gedicht, waarin verteld werd waarom de eErw Zrs juist 't stuk „Fabioia" kozen n.l. omdat Eerwaarde bij zijn drukken arbeid te Hageveld nog tijd vond 't boek „Fabioia" van Wishman om te werken in 't Ned. en aan de hand van die vertaling werd 't stuk opgevoerd. Uit 't dankwoord van den jubilaris bleek, dat de keuze een fijngevoelde en gelukkige was geweesit. Z. Eerw stelde den kinderen, vooral 't beeld van Fabioia an Agnes, zijn lievelingsheilige Hem door zijn moeder ge- lerd en ingeprent voor oogen. Eerlijkheid wordt op prijs gesteld Giste ren had een ijscoventer het ongeluk om een gedeelte van het ontvangen geld te verliezen, zijnde de som van circa 14. Toen hij bij de politie aangifte had gedaan, en hij huiswaarts ging, kwam een zekere G. mededeelen dat hij loopende langs denzelfden weg een bedrag had gevonden van 10.80, hetgeen hij gaarne afstond aan den verliezer, die zich begrijpe lijkerwijs ten zeerste verheugde en den man prees om zijn eerlijkheid. Achtergebleven Bij de politie alhier heeft zich aangemeld de minderjarige Spanjaard H. C. IJ. Ruzo, afkomstig van een Britsch stoom schip Westein Light, dat eenige dagen in de haven van de Hoogovens heeft gelegen en nu is vertrokken. Ruzo was te laat teruggekomen en zwierf zonder middelen van bestaan rond. De Hanze Op Woensdag 29 Augustus, des 's avonds te 8 uur, zal er in het Patro naatsgebouw te IJmuiden Oost een belang rijke vergadering zijn voor de leden van de R. K. Middenstandsvereeniging De Hanze te IJmuiden. Voor deze vergadering vermeldt de agenda o.a. verslag rechtskundig adviseur; verkiezing bestuursleden; eventueel indiening van voor stellen voor den Centralen raad. Ontslag aan sigarenmakers Zaterdag is bij de N.V. Sigarenfabriek vh. Gebr. Majoor, alhier een tiental sigarenmakers ontslagen. De firma heeft, naar „Het Volk" meldt, een machine aangeschaft, waarmede de siga ren machinaal worden gemaakt. Deze ma chine zal worden bediend door meisjes en neemt velen sigarenmakers werk uit de han den. De sigarenmakers verwachten volgende week voor nog meerdere arbeiders ontslag. De besturen der vier samenwerkende orga nisaties zullen trachten met de meisjes, die niet georganiseerd zijn, te vergaderen. R. K. Coöp. Tuindersver. „Kennemerland'' Prijsnoteering van 27 Aug. Frambozen 55— 70 per K. G.; Bessen 40—50 p. K. G.; Dop pers 15 p. pond; Groentjes 1012 p. pond; Raspers 12—16 p. pondCapucfjnders br. 1216 p. pond; Cap. wit 1215 p. pond; Snijboonen 20—34 p. K. G.: Trosboonen 30— 42 p. K. G.; Spercieboonen z. dr 2451 p. pond; Spercieboonen m. dr. 20—24 p. K. B.; Dikke boonen 15—24 p. K. G.; Tomaten 1014 p. K. G.; Spinazie 5060 p. kist; Sla 80—1.15 p. kist; Postelein 40—50 p. kist; An dijvie 40—50 p. kist; Rabarber 5—7 p. bos; Selderie 24 p. bos; Wortelen 614 p, bos; Bloemkool le soort 1215 p. 100; Bloemkool 2e soort 6—8 p. 100; Roode kool 6—10 p. 100; Groene kool 5—6 p. 100; Komkommers 2 y, 5 p. st. 1.60 0.44 M 45,— N 82.— M 2.75 1.80 36.— Pt 31 26.— ii 5— 13.50 tt 9.— 55.— 9» U 20 8.50 »r 3.28 M 0.60 12.— H 2.10 35,— 30 28.— 24.— 17.50 M 13.50 10. Pt 3.20 54.— tt 40 15.50 tt 7.— tf 1.80 tt 0.31 1.90 tt n 5.— tt 3.— 1.10 tt 0.40 19.— tt 9.50 8,50 tt 7.— IJMUIDEN, 28 Augustus 1928 Tarbot per k.g Griet per 50 k.g Tong per k.g Zetschol per 50 k.g Kleine schol per 50 k.g. Schar per 50 k.g Tongschar per 50 k.g Rog per 20 stuks Vleet per stuk Pieterman en poon p. 50 k.g. Groote schelvisch per 50 k.g. Middel schelvisch per 50 k.g. Kl.midd. schelvisch p. 50 k.g. Kleine schelvisch per 50 k.g. Kabeljauw per 125 k g Gullen per 50 k.g Leng per stuk Heilbót per k.g Wijting per 50 k.g Koolvisch per stuk Makreel per 50 k.g Vedsche haring der op heden aan Rijksvischafslag te IJmui den aangekomen: STOOMTRAWLERS (Niet officieel) Cremer 5300.— Amsteldljk 3200.— Derica 9 2200. Helga 1300.— Timmers 2900.— Zeelandia 1700. Limburgia 1700. Avanti 2900. Forward 1700. Erica 2700.— Timor 5000.— Leesbeth Betty 4600. Emma 3100. Zeehond 2400.— Pallas 1300.— Pekelharing Victor IJmuiden 149 7284. Versche haring IJ. H. 997 1416.— Een bestaande R.-K. Woningbouw- vereeniging met grond In Haarlem cn woningen in eigendom (huurkoop), neemt nog nieuwe leden aan. .In lichtingen onder No. 3535 bureau van dit blad. Bur.: Lange Tiendeweg 7 GOUDA 8 het grootste der te Gouda verschijnende dagbladen en bezit in Gouda en om streken den uitgebreidsten lezerskring Bood Groote Houtstr. 50

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 3