Van achter de bronzen deuren BERICHT Telegrafisch Weerbericht f125.- BUREAUX: NASSAULAAN4$ DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1928 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16946 vanf Af) -bij AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. HET VATICAAN EN ROEMENIE Het bezoek der Koninklijke familie aan Drente De tweede dag FAILLISSEMENTEN Onderlinge spaarkassen ,,Die Haghe" te Overveen De Postdiensten op Koninginnedag Voornaamste Nieuws Twee geraffineerde inbraken De Internationale Unie van R.K. Vrouwenbonden Omdat hij een Wrok koesterde Botsing op een kruispunt Doodelijk ongeval te Eibergen J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Z. D. H. Mgr. Aengenent in Warmond De actie onder het spoor wegpersoneel Uit de sigarenindustrie Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bi} vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 cLp. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN. TIES, 1 4 regels 60 cl p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij conlracl belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschcn den leksl 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad zijn Ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f 00(10 tegea ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: I uUUU.' Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f O CO otjeen ongeval met f OisO verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; 1/ OU." doodelijlten afloop; 16eU.' bij verlies van een hand, een voet of een oog; bi) verlies van een fCO duim of wijsvinger; 1 OU." bij 'n breuk been of a rm; 1 hfU. am verlies v. ee» anderen vinger. Rome, 20 Augustus. De omstandigheden waaronder zij leven, die Z. H. Paus Pius XI als hun geestelijk, en den zesjarigen koning Michaël I. als hun •wereldlijk hoofd erkennen, züi al langen tijd zeer gecompliceerd, en vormen zoowel te Ro me als te Boekarest 'n zeer teer punt, waar van de volkomen oplossing evenmin nabij als makkeluk schijnt. De mcuwe grenzen van Groot-Roemenié omsluiten drie mill!en katholieken en aan hangers der vereenigde Grieksche kerken welke vooral in de provincies Salaj, Bihar en Satu aan de Hongaarsche en in Maramures aan de Tsjecho-Slowaaksche grens verspreid wonen. Deze verspreiding langs de grenzen van concurreerende nabuurstaten het is duidelijk in onzen tijd van „onderdrukte minderheden" dwong de Roemeeusche regeering om maatregelen te nemen: in casu, naar een houding te zoeken, die men eventueel had aan te nemen tegenover het Vaticaan, welke maatregelen het is mis schien goed er den nadruk op te leggen, dat ze geen andere, geen diepere oorzaak had den dan politieke nooddruft hebben ge leid tot het Concordaat van Mei 1927. Om iets te kunnen begrijpen van de moei lijkheden, die aan dit Concordaat vooraf gingen en er meer nog op volgden, is een klein overzicht van den huldigen toestand in Roemenië noodzakelijk. Het nieuwe Groot-Roemenië telt ongeveer achttien millioen Inwoners, waarvan er twaalf millioen leden zijn der nationale or thodoxe kerk. Een godsdienstige politiek als de Nederlandsche wordt zoo even nutteloos als bijna onmogelijk, waardoor de liberale regeeringen elkaar ongestoord konden opvol gen, hoogstens eens onderbroken door een conservatief of lichtelijk radicaal intermez zo. Op godsdienstig terrein beleeft men thans voor het eerst moeilijkheden van eeni- ge beteekenis, daai na-oorlogsche grens wijziging drie millioen Katholieken en aan hangers der vereenigde Grieksche kerken tot Roemeensche onderdanen verklaarde. Een oplossing hiervan was en Is zeer moei lijk, daar de Roemeensche regeering haar handen meer dan vol heeft met de bevrij ding van het land uit de handen van de drie millioen joden, die het door hun onme telijke rijkdommen, ja, door het bezit van alles wat in Roemenië waarde heeft, geheel beheerschen. In Roemenië zijn alle banken ln joodsch bezit. Heel de bevolking van acht tien millioen zielen weet één krant ln stand te houden, de Dniversul, die in zoo verre Christelijk is, dat noch het kapitaal, dat haar uitgave mogelijk maakt, noch de redactie, die haar samenstelt, joodsch Is. Men verwijte mij geen antisemitisme Ik ben daar zeer verre van. Maar een handje-vol geldwolven dat, alleen op eigen voordeel bedacht, een land zoodanig knecht en uitzuigt en dat het Is vreemd, maar waar zich in alle opzichten heftig anti- zionistisch toont en deze zoo sympathieke beweging op alle wijzen poogt te fnuiken waardoor het dus zijn eigen stam, zijn eigen volk loochent zoo een parasietenge slacht kan niet anders dan een groote ver achting verdienen. Ondanks haar sterke meerderheid van twaalf millioen tegen zes, welke laatste nog ln drieën verdeeld waren roomsch-katho- lieken, Grieken en Joden voelde de Roe meensche regeering toch haar zwakte, waar de macht van het getal slechts zeer gering is tegen die van het geld en buitenlandsche bemoeizucht. Zaak was het dus een blok te vormen tegen het vraatzuchtig jodendom en het lnmengingslustig buitenland: waar voor de (ook om andere redenen, die later zullen blijken, vurig gewenschte) samen werking met de roomsch-katholieken en de aanhangers der vereenigde Grieksche ker ken noodzakelijk was. Deze beide groepen van katholieken de vereenigde Grieken zijn eigenlijk alleen maar van de katholieken gescheiden, doordat zij het primaat van den Paus niet erkennen tellen te samen ongeveer drie millioen leden waarvan zij volgens officieele statistieken beide nagenoeg precies de helft bezitten, en S'aan zeer ver van en bijna vijandig tegen over elkaar. Ongetwijfeld zijn er talloos vele Grieken, die de heraansluiting bij Rome wil len, maar dit Is en blijft een individueel streven, dat te dikwijls met een „beweging" wordt verward. Zoo moest nog dezer dagen de Benedictijnermonnik, mgr. dr. Nltzham- mer, die vroeger aartsbisschop van Boeka rest was en thans te Einsiedeln in Zwitser land rust, in een interview tot de toch eigenlijk onlogische conftusie komen: dat ondanks een sterk en massaal streven der Grieken naar de weeraansluiting bij Rome. deze weeraansluiting zeer moeilijk zijn zal en nog langen, langen tijd niet te verwach ten is. Dat onder deze omstandigheden de onderhandelingen voor het Concordaat lang en moeilijk waren, behoeft geen nadere verklaring. Een groot nadeel voor beide partijen was het, dat ze verschillende malen werden afgebroken, waarna het telkens weer heel wat moeite en tijd kostte om ze te her vatten. Begonnen in 1920, werden ze door de verschillende liberale regeeringeij en ook door de ministeries-Averescu zoodanig ge traineerd, dat eerst na zeven jaren de stipu latie der overeenkomst kon plaats hebben tusschen het Vaticaan en de Roemeensche regeering. En tot van&aag mist het Con- cc.daat nog steeds alle rechtsgeldigheid, daar het, ofschoon sinds de stipulatie al weer zestien maanden verloopen zijn, nog door geen der beide Roemeensche kamers werd geratifieerd. Deze traagheid die den indruk maakte van nonchalance en op de Roemeensche regee ring de verdenking laadde, dat zij zeer wei nig waarde aan de overeenkomst hechtte na toch zelf toenadering te hebben gezocht in Rome, beging zij de grootste onhoffelijk heid, die een regeering begaan kan, nu ze wist, dat haar houding tegenover haar ka tholieke onderdanen politiek te verdedigen was met een verwijzing naar het immers tot stand gekomen Concordaat heeft een zeer slecht onthaal gevonden te Rome, en het algemeen óórdeel verbeterde er voor Roemenië niet op, toen er tot het Vaticaan geruchten begonnen door te dringen over achteruitstelling en onderdrukking der ka tholieken in Transsylvanlë. Ofschoon het zeer twijfelachtig lijkt dat dit de gangbare meening belangrijk zal hebben gewijzigd, is toch gebleken, dat er van achteruitstelling en onderdrukking der katholieken ln Trans- sylvanië geen sprake kan zijn. Het betrof slechts een onderlingen strijd tusschen de Roomsch-Katholieken en de aanhangers der vereenigde Grieksche kerken over de gevol gen van art. 45 der godsdienstwet, die on langs door het Roemeensche parlement werd aangenomen en die door minister Lapedatu werd verdedigd met de bewering, dat zij noodzakelijk "was om de overeenkomst met het Vaticaan te bekrachtigen. Het onderhavige art. 45 der godsdienstwet had een groote ontevre denheid ontketend onder de roomsch-katho lieken en de aanhangers der vereenigde Grieksche kerken. Dit artkel toch stelde vast, dat, wanneer een gemeente overging tot een anderen godsdienst, alle kerkelijke goederen zouden overgaan in het bezit van die kerk, welke in zoo een gemeente, na den overgang, de meeste leden telde. De roomsch-katholie ken zagen in deze schikking een directe be dreiging, omdat de nationale orthodoxe kerk de Roemeensche katholieke kerk in ledental verre overtreft ongeveer twaalf millioen tegen ongeveer anderhalf millioen! waar door 't den orthodoxen niet moeilijk vallen zou, om met een langzame penetratie in de na den oorlog aangewonnen katholieke ge bieden de roomsche kerk binnenkort geheel te ruïneeren. Aan den anderen kant wilde de nationale orthodoxe kerk niet van toegeven weten, waar zij voldoening eischte na het door haar heftig bestreden Concordaat, dat zij zich als een slag in het gezicht had aangetrokken. De taak van den huidigen minister voor godsdienstige aangelegenheden, Lapedatu, was geen lichte waar hem een besliste, door de omstandigheden opgedwongene houding onmogelijk werd gemaakt door den aandrang die op hem werd uitgeoefend, vooral van den kant der orthodoxe geestelijkheid die ook vertegenwoordigd is in de Hooge Regent schap, de vijf leden tellende regeering die na den dood van koning Ferdinand I en de uitwijzing van prins Carol, den zesjarigen koning Michael I vervangt en nog wel door den primaat-metropoliet Miron Christea, een grooten, sterken geest, aan wien 't moei lijk is te weerstaan. Breken met het Vaticaan zou neerkomen op het ontkennen van eigen nooden en, waar het Concordaat gestipuleerd was, op de ver zaking aan 't gegeven woord; niet te gemoet komen aan de eischen der katholieken kon bovendien niet anders beteekenen dan een onvergeeflijke politieke fout, die zich tot ver in de toekomst zou wreken. Als gezegd, zijn zij eerst na den oorlog Roemeensche onderda nen geworden, behoort het tot den geest van onzen, tijd om niet gauw te acclimatizeeren, en... wonen zij aan de grenzen van Honga rije, waar zij voor hun klachten zeker kunnen zijn van een gewillig oor te zullen vinden. De regeering koos den weg die haar 't ge makkelijkst leek, van de ratificatie der over eenkomst werd niet gerept. Dit duurde ech ter niet langer dan de Roomsch-Katholieken er genoegen mee namen. Toen moest de re geering wel handelen en wat aanvankelijk de grootste hindernis was geweest, werd nu de doorslag naar den goeden kant; het hoofd der nationale orthodoxe kerk, Miron Christea, de primaat-metropoliet, erkende in den raad der Hooge Regentschap de noodzaak om een van alle onverdraagzaamheid of godsdienstig fa natisme vrije beslissing te nemen. Daarmee was van minister uapedatu alle pressie weggenomen en de direct bij het par lement ingediende godsdienstwet werd dade lijk aangenomen, zonder het hinderlijke art. 45. Waar de Roomsch-Katholieken erkennen dat hun op deze wijze algeheele voldoening geschonken is, staan ze momenteel zelfs ach ter de grootendeels liberale regeering. Door rechtstreeksche verdere besprekingen met den nuntius hoopt men nu de ratificatie spoedig tot een feit te kunnen maken. In Vaticaansche krin gen gaat het gerucht dat deze onderhande lingen worden gerekt door een oneenigheid tusschen Rome en Boekarest betreffende de lagere scholen. De Roemeensche regeering bepaalde zich, zonder deze geruchten te ont kennen of te bevestigen, tot het uitspreken van haar overtuiging, dat een nog noodige kleine toelichting van wederzijdsche stand punten de eindelijke tot wet verklaring van het Concordaat misschien wel even kon uit stellen, maar in elk geval tot een spoedig te verwachten gunstig resultaat zal leiden. Het staat dus wel bijna vast dat er van principieele verschillen geen sprake meer is, en voor verdere afwikkeling staat de groote diplomatieke vaardigheid borg van Mgr. Dol- ci, nuntius te Boekarest, alsook de vastbe slotenheid van minister Lapedatu, die bijna heldhaftig de art. 45-looze godsdienstwet te gen zijn eigen partijgenooten verdedigde. Werkelijk is, althans theoretisch, het ge vaar niet denkbeeldig, dat de niet-katholteke meerderheid der Roemeensche bevolking zestien-en-een-half tegen anderhalf mil joen ten slotte ondanks het Concordaat haar eigen inzichten zal laten gelden en we ten door te drijven. Waarschijnlijk is dit ech ter niet, waar het Roemeensche volk immer een groote verdraagzaamheid demonstreerde op godsdienstig terrein. Dat de behandeling in het parlement van art. 45 eenige beroering bracht onder de Roomsch-Katholieken en de aanhangers der Vereenigde Grieksche ker ken, doet daaraan al heel weinig af. En de antisemitische progroms van verleden jaar, kunnen hier den Roemeenen ook al niet voor de voeten geworpen worpen, ten eerste, om het harde regime der Joden dat boven reeds werd aangestipt en waaronder het land bijna gebukt gaat, ten tweede, omdat de „principi eele" jodenvervolging louter een bravour- stukje was van een handje-vol studenten dat zich had laten opwarmen door den hoogst onsympathieken van allen, werkelijken in vloed verstoken professor Cuza. Dwalen wij echter niet af op de breede we gen van scepticisme en wantrouwen, en re kenen wij liever op de vaardigheid van Mgr. Dolci en den getoonden goeden wil der Roe meensche regeering. Dat het talmen nu voor goed ten einde is, blijkt uit een interview met minister Lapedatu dat dezer dagen door de Italiaansche pers werd gepubliceerd Na terloops nog even er op gewezen te heb ben dat van achteruitstelling of onderdruk king der katholieken ln Transylvanië geen sprake is geweest en dat aan de opwinding die ook onder de Grieken heeft geheerscht bij de behandeling in het parlement van art. 45, geen al te groote waarde moet worden ge hecht althans niet in den zin van een odium tegen de Roemeensche regeering legde hij er den nadruk op dat thans ook de nationale orthodoxe kerk, zij het alleen om het welzijn van den staat, zeer aan een rege ling met het Vaticaan hecht. „Zooals u weet ging hij voort werd het Concordaat onderteekend door de nu afge treden regeering-Averescu. Echter zijn wij, li beralen, de onderhandelingen begonnen, die later door minister Goldis alleen maar tot 'n overeenkomst werden geleid. Ons ernstig streven zal het zijn het Concordaat dat van ons werken de vrucht blijft, tot wet te ma ken. Dit zal kunnen plaats hebben in den herfst, daar de korte zomerzitting van het parlement wel geheel zal worden gevuld door de voorgenomen stabilisatie van den lei. Voor de ratificatie verwacht ik geen enkele moei lijkheid, daar de behandeling der godsdienst wet, die daartoe de rechte weg was, alleen maar bestrijding uitlokte bij den metropoliet van Transylvanië." Minister Lapedatu heeft al lang getoond *t volle vertrouwen, in dit geval ook van de ka tholieken, te verdienen. Zoo lijkt de tijd niet ver meer dat, ofschoon overwegend van ver schillende denkrichting, een andere staat zich scharen zal onder degenen die hun prestige zoeken te verhoogen in het aanzien en de grootste zedelijke macht van het pauselijk Rome. Hedenmorgen te kwart over négen reden de Koninklijke auto's voor den trein te Nieuw-Amsterdam en werd het Koninklijk bezoek aan Drente voortgezet. Via Willems oord, Zuid Barge en Oranjedorp werd naar het Buurthuis in Nieuw-Dordrecht gereden. Dit is een der huizen, die door de Centrale Vereeniging voor de Economische- en Cul- tureele Verheffing van Drente is gesticht, de huizen, die het middelpunt zijn van den ar beid, die in allerlei cursussen (tuinbouw-, huishoud-, naai-cursussen, e.d.) en tévens de centrale punten van de ziekenverpleging- en zuigelingenzorg-arbeid. Hier verbleef de Koninklijke familie ruim een half uur, in welken tijd zij het buurthuis bezichtigde, zich omtrent den arbeid, die daar verricht wordt, deed voorlichten en voorts zich nog onderhield met bestuursle den van de R. K. Vereeniging „Drente Voor uit," o.a, met den voorzitter, Baron van Voorts tot Voorst en den heer van Cappellen en Pastoor van Soest, uit Erica, die aan de hand van verschillende teekeningen en cij fers een overzicht gaven van den arbeid, die door deze vereeniging wordt verricht. Van Nieuw-Dordrecht ging het vervolgens via Barger-Oosterveld en Angelsloo naar Emmen. In de Wilhelminastraat, aldaar stonden de schoolkinderen opgesteld, die de hooge bezoekers met hartelijk gejuich ont vingen, hield de stoet even halt. Een doch tertje van Burgemeester van Bouma bood H. M. de Koningin bloemen aan. Burge meester Bouma stelde de bestuursleden van de Oranjevereeniging te Emmen aan de Ko ninklijke familie voor en na dit kort opont houd werd de tocht vervolgd. Via Odoorn werd gereden naar de ontginningen van de N.V. „Het Lantschap Drente" in het Witte- veen, waar de Koninklijke familie werd voorgelicht door Commissarissen dezer N.V., en dit belangrijke gedeelte van den ontgin- ningsarbeid bezichtigde. De N.V. heeft hier een terreinencomplex van 1000 H.A., waarvan op het oogenblik ruim 150 H.A. in cultuur is gebracht. Op deze terreinen zijn verrezen drie boerderijen en een vijftigtal arbeiderswoningen, benevens een openbare lagere school. De Koninklijke familie bezichtigde de school en enkele huis jes. H.M. de Koningin deed zich voorlich ten omtrent het werk dat hier is verricht. Bü dit bezoek was ook tegenwoordig de burgemeester van Westerbork, de heer Sil- vold, in wiens gemeente deze terreinen gele gen zijn. De Koninklijke familie reed vervolgens van Witteveen via Wijster naar Beilen, waar in den Koninklijken trein geluncht werd. Te halfd rie werd uit Beilen langs Smilde en Laag Halerveen en via den Linthorst Ho- manweg naar Assen gereden. Omstreeks half vier kwam de Koninklijke familie in de pro vinciale hoofdstad aan, waar allereerst het consultatiebureau voor zuigelingen werd be zichtigd. Daarna zou de Koninklijke familie in het Provinciehuis de thee gebruiken, terwijl ver-j volgens per trein de terugreis naar Zwolle wordt aanvaard. Van Zwolle keert de Ko-| ninklijke familie per auto naar het Loo terug. van 28 Augustus 1928 In staat van faillissement zijn verklaard: de N. V. Haarlemsche Verwarmingsindus trie te Haarlem, Pieter Maritzstraat 47; curator F. M. Hagemeyer, alhier; Jan Verveen Pieterszoon, mandenmaker en autoverhuurder wonende te Zaandam, Gedempte Gracht; curator Mr. Silvain Groen alhier; F. H. van der Molen, vroeger wonende te Amsterdam, thans te Haarlem, Smedestraat 21; curator Mr. M. van Toulon van der Koog alhier; Rechter-Commissaris Mr. H. Haga. Opgeheven werden de faillissementen van: C. P. Kraay, meubelmaker te Haarlem, Merovingerstraat; curator Mr. J. H. J. Si mons, alhier; B. J. Asseler, winkelbediende te Lisse; cur. Mr. G. W. O. Pliester alhier. Beëedigd Als advocaat en procureur bij deze Recht bank werden beëedigd de heeren Mrs. H. O. Drilsma en H. E. Prinsen Geerlings. WEGENS DEN VERJAARDAG VAN H. M. DE KONINGIN, ZAL ONZE COURANT A.S. VRIJDAG NIET VERSCHIJNEN. DE VOOR DIT NUMMER BESTEMDE ADVERTENTIEN ZULLEN WIJ DAAROM GAARNE TER PLAATSING IN ONZE UITGAVE VAN DONDERDAG OF ZATERDAG ONTVANGEN. DE DIRECTIE. Het verslag der Verzekeringskamer Verschenen is thans het verslag der Ver zekeringskamer omtrent de onderlinge spaarkassen „Die Haghe" te Overveen. Krachtens art. 59 der Wet op het Levens verzekeringsbedrijf rust op de Verzekerings kamer de taak verslag uit te brengen om trent den toestand der maatschappij, om trent de wijze, waarop het beheer is gevoerd en omtrent de verantwoordelijkheid van vroegere en tegenwoordige bestuurders en commissarissen. In haar zeer uitvoerig verslag komt de Verzekeringskamer tot de conclusie, dat de eerste schuldige voor den ondergang van „Die Haghe" is de heer J. J. Bruyn, die als directeur geheel heeft gefaald en de zaak op veel te hooge kosten heeft gejaagd. Zijn mentaliteit bracht mede, dat hij er toe is overgegaan de te hooge kosten aan de spaarders in rekening te brengen, zonder dat het regelment dit toeliet. Hij deed dit reeds in 1921 (d. w. z. per 31 Dec. 1921) door zon der voorkennis van commissarissen aan de kassen 1920 en 1921 wederrechtelijk 2 pet. extra administratieloon in rekening te bren gen; hij deed het in 1922 met medewerking van commissarissen door in strijd met het reglement voor de kassen 1920, 1921 en 1922 het administratieloon (bovendien nog) coö peratief toe te passen. Ten slotte deed hij het buiten commissarissen om met het be- heerloon der waarborgkassen. Wij hebben den heer Bruyn schriftelijk zeer verkort medegedeeld, wat ons ter zake uit de boeken gebleken is en hem opgeroepen, om voor ons te verschijnen; hij heeft echter verkozen nle tte komen en zich ook niet schriftelijk verdedigd. Het is te betreuren, dat de toenmalige commissarissen, de heer P. Otto als voorzit ter, de, heeren J. Bakker, B. P. Hazenberg en de heer H. W. Meijer, als secretaris, de wederrechtelijke toepassing van het coöpe ratief administratieloon hebben toegelaten. Mocht de laatste drie niet den toeleg in vollen omvang hebben begrepen, dit kun nen wij zeker niet aannemen van den heer Otto, die daarna trouwens in hetzelfde schuitje voer. In elk geval was hij blijkbaar vólkomen op de hoogte, toen hij d.d. 26 Nov. 1923 in antwoord op onze vraag omtrent on betaald administratieloon in de balans van 1921 schreef, dat het bedrag ten volle binnen gekomen was. Op het oogenblik, dat hij dit schreef, wist hij in elk geval, dat het bedrag niet normaal betaald was, terwijl de bewuste mededeeling, ondanks zijn ontkenning bij het verhoor blijk baar er op gericht was om het te doen voor komen, alsof normale betaling door de spaarders had plaats gevonden. Opmerking verdient nog, dat de heer Bak ker begin 1926 als commissaris aftrad, terwijl de heer Hazenberg reeds in Januari 1926 zijn functie neerlegde. De heer Otto kwam voor een bijna onmo gelijke taak te staan, toen hij als waarnemend directeur optrad. Dat hij de zaken in het reine moest brengen tijdens het toezicht, kort na zijn optreden in het leven geroepen Ver zekeringskamer, was voor hem, die de neiging had in alles zijn eigen gang te gaan, een kwade factor; zijn keuze van de middelen om de zaak er bovenop te brengen, was geen ge lukkige, vooral toen hij in speculatieve trans acties zijn heil zocht. Als directeur van een spaarinstelling heeft hij ernstig gefaald en op hem rust een groot deel der schuld, dat de zaken ten slotte dezen loop namen. Daar zijn reorganisatie, gebaseerd op individueele wijziging van ieder spaarcontract, bij een spaarkasinstelling practisch niet is door te voeren, bracht hij de zaak in chaotischen toe stand. De individueele wijziging geschiedde zonder onze instemming. De commissarissen hebben bij de oprichting der zaak doch daarin staan zij niet alleen de waarde van het maatschappelijk kapi taal onderschat, toen zij goedvonden met een practisch verbruikt kapitaal te beginnen. Ook hebben zij de gewone spaarkasfout ge maakt om de winstmogelijkheden van de contra-verzekeringen vrijwel te verwaarloo- zen en daarentegen, die van de eigenlijke spaarkassen te overschatten. Voorts hebben zij te lang vertrouwen in den heer Otto als bedrijfsleider gehad. Door bijna tot aan het einde achter den directeur te staan, hebben zij te zamen met den directeur de Verzeke- ringskomer het werken bemoeilijkt en de beëindiging vertraagd, waardoor nog tal van spaarders in de zaak zijn betrokken gewor den, die anders er buiten zouden zijn ge bleven. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin op 31 Augustus a.s. zijn de navolgende wijzigingen in de uitvoering van den dienst gebracht: De 3e briefpostbestelling voor het hoofd kantoor en voor het bijkantoor te Santpoort station benevens de 2e briefpostbestelling m de buitenwijken, alsmede de avondbestelling voor het hulppostkantoor te Spaarndam vervallen. De 2e briefpostbestelling voor het bijkan toor te Heemstede vervalt. Het tijdstip voor het uitgaan van de 2e briefpostbestelling wordt, voor zooveel het hoofdkantoor betreft, bepaald op 15.15. De 2e pakketpostbestelling voor het hoofd kantoor vervalt; de ochtendbestelling zal te 9.30 uur aanvangen. De 3e en 4e buslichting voor het hoofd kantoor vervallen. Het hoofdpostkantoor, de bij-, wijk- en hulpkantoren, de postagentschappen en het poststation te Schoten zullen voorts voor den postcheque- en girodienst zijn gesloten, behalve voor het aannemen van stortingen, waarvan spoedbehandeling of spoedbericht wordt gevraagd en voor het uitbetalen van chèques op welker adviezen ten girokantore spoedbehandeling is toegepast. Tevens zul len deze post-inrichtingen gesloten zijn voor de behandeling van belasting betalen, postwissels (behalve telegrafische-), post- bewijzen en kwitantiën, alsmede c.q. voor de distributie van pasmunt. Overigens worden het hoofdpostkantoor, de bij-kantoren voor den postdienst, de wijk- kantoren voor den post-, telegraaf, en tele foondienst, de postagentschappen, het post station Schoten en de hulpkantoren ie Santpoort-dorp en Spaarndam voor den postdienst ten 14 ure voor het publiek gesloten, behoudens dat eventueel voor de busrechthouders gelegenheid tot het afhalen van comspondentie blijft bestaan. Ook Nederland is uitgenoodigd toe te tre den tot het Kellogg-pact. Door den ondernemersraad in Suriname is een commissie ingesteld tot onderzoek naar het vraagstuk van geneeskundige behande ling op ondernemingen in Suriname. Opzienbarende mededeelingen omtrent del» opium-smokkelhandel in Ncd. Indië. Freiherr von Hühnefeld bereidt een nieu we occaan-'lucht voor. Te Leersnm is een arbeider ojy het land door vergiftige gassen uit kunstmest be dwelmd en gedood. De kerkmuziekweek te Utrecht- Na de onderteekenlng van het pact. Stre- semann naar Baden-Baden vertrokken. Een incident te Rambouillet. Bü de uitsluiting in de Dnitschc kleeding- Industrie z\jn ongeveer 40.000 personen be trokken. Bevelschrift tot inhechtenisneming van vijf Mexicanen te New-ïork, gezocht we gens den moord op Obregon. De dader laat geen enkel spoor achter Bij den heer K. v. d. Loo, wonende aan den Rijksstraatweg te Bennnebroek ls in den eer sten nacht dezer week ingebroken. De dief wist zich door 't uitbreken van een ruit, waar door hij de deur kon openen, tot het huis toegang te verschaffen. Den volgenden ochtend werd daar een ware chaos geconstateerd, terwijl het opmerkelijk was, dat, hoewel veel zilver en andere waar devolle voorwerpen voor het grijpen waren, alleen geld, een kleine 500.— werd ver mist. De heer v. d. L. was tegen inbraak ver zekerd. Dienzelfden nacht werd te ongeveer half vijf in den ochtend een der huisgenooten van den geneesheer-directeur van het gesticht „Vogelenzang", dr. A. J. de Blinde, wakker door eenig lawaai. ZU voelde een sterken tocht, ontstak licht en kon nog juist het dichtklappen van de deur hooren, de vogel was gevlogen. Ook hier bleek alles doorzocht en openge broken, doch er werd niets vermist. Het staat bijna zeker vast, dat slechts één dader beide inbraken gepleegd heeft. Hoewel door de politie nauwkeurig onderzoek is ge daan, kon men echter tot nu toe niets vin den, dat tot eenig spoor leiden zou. Zelfs vingerafdrukken konden niet worden gecon stateerd, zoodat de dader met gummi-hand schoenen zijn slag heeft geslagen. Naar wij vernemen, bestaat een zeer vaag vermoeden, dat deze beide inbraken in ver band staan met de den laatsten tijd talrijk voorkomende Inbraken te Wassenaar, die men weer in verband tracht te brengen met ontvluchte gevangenen uit de gevangenis te Scheveningen. De politie zet ijverig haar onderzoek voort. Het heeft Z.H. den Paus behaagd naar aanleiding van de in April 1.1. te 's Gra- venhage gehouden Internationale vergade ringen van bovengenoemde Unie, een eigen handig schrijven te richten tot de Voorzitster Mevr. Steenberghe-Engeringh, betreffende de medewerking van de Katholieke vrouwen aan de Katholieke Sociale Actie. De vertaling van dit waardevol schrijven zal binnen enkele dagen verschijnen. Aneta seint uit Soerabaja: Een leerling verpleger bij de C.B.Z. deed lysol in een glas koffie, dat door een anderen leerling-ver pleger werd opgedronken, maar dat bestemd was voor een derde leerling-verpleger tegen wien de giftmenger een wrok koesterde. De toestand van het slachtoffer ls naar omstan- *4<rheden gunstig. Te Roermond had gisteren op een kruis punt een botsing plaats tnsschen een auto en een motorrijwiel. Uit de Voogdüstraat kwam een vrachtauto en uit de Steegstraat een motorrijwiel bestuurd door den heef F. B.. terwijl zijn knecht op de duo was gezeten. Op het kruispunt kwamen de twee voertuigen met elkaar in botsing. De heer F. B. bekwam ernstige verwondingen aan hoofd en handen en is in bewuste- loozen toestand naar het ziekenhuis ver voerd. De duorijder werd van het motor rijwiel geslingerd doch kwam er wonder boven wonder met den schrik af. Het motorrijwiel werd beschadigd. De vracht auto is door de politie in beslag genomen tot het instellen van een nader onderzoek. Toen de scholier Krayenbrink te Eibergen zijn fietsbel, welke gevallen was, wilde op rapen, werd hij door een auto, dien hij niet had zien aankomen, overreden en onmiddel lijk gedood. Barometerstand 9 nnr v.m.: 7.62 vooruit» OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morren worden opgestoken om 8.22 uur. Hoogste barometerstand 764.9 m.M. to München. Laagste barometerstand 752.5 te S§rna. Verwachting: Zwakke tot matigen, Z. tot Z. W. wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, iets warmer. Bij een bezoek aan Warmond gisteren werd ons op een vraag, waarom de gemeente in vlaggentooi was, medegedeeld, dat Z. D. H. Mgr. Aengenent aan ongeveer 600 kinderen het H. Vormsel had toegediend. Van verschillende züden konden we verne men, hoe zeer Mgr. nog bü de inwoners van Warmond voortleeft, waar hij bemind was bü ryk en arm door zün minzaamheid en oegankelijkheid. Teekenend was, hoe een ge meente-autoriteit Mgr. betitelde als „oud- gemeentenaar." Treffend was, wat wij vernamen, omtrent >et toedienen van het H. Vormsel door Mgr. ten huize yan den brievenbesteller Sikking aan diens beide zieke kinderen, een meisje van 19 jaar, dat wegens hare ziekte tot nu toe nog niet gevormd was en een jongetje van 9 jaar. Naar aanleiding van de gunstige bedrijfs- uitkomsten der Nederlandsche Spoorwegen is door verschillende hoofdbesturen bü den Per- soneelraad een voorstel aanhangig gemaakt om actie te voeren voor vermeerdering van inkomsten. Is dé „Volkskr." wel ingelicht dan zal de Personeelraad, deze, het geheele personeel interesseerende kwestie binnenkort in behan deling nemen. Arbitrage Naar aanleiding van het voorstel van de katholieke en christelüke tabaksbewerkers- bond om het hangende geschil aan een scheidsgerecht te onderwerpen, heeft de alge- meene ledenvergadering van den Ned. R. K. Vereeniging van Sigarenfabrikanten gehou den te Eindhoven, de volgende motie aange nomen: De Ned R. K. Vereeniging van sigarenfa brikanten 1. de onmogelijkheid inziende van inwilli ging van de eischen der werknemers, omdat naar haar meening de toestand van de indus trie zulks niet gedoogt; 2. betreurende, dat haar zeer tegemoet komende voorstellen, welke naar haar mee ning reeds de uiterste draagkracht van de nijverheid bereikt hebben en welke voor tal- looze bedrüven groote moeilijkheden ten ge volge zouden hebben, maar waardoor zij een bewüs heeft willen geven dat zij naar een vredelievende oplossing van het geschil streeft, naar het oordeel der arbe'iders geen basis voor overleg heeft kunnen vormen; 3. overtuigd dat, gezien de groote verschil len tusschen werkgevers- en werknemers- voorstellen, de verdere onderhandelingen nutteloos zün; 4. overwegende, dat daardoor een conflict onvermijdelijk is, omdat door alle werkne mersorganisaties herhaaldelük is gedreigd, dat zonder overeenstemming over de loon regeling resp. het arbitragevoorstel vóór 13 Sept. op dien datum een werkstaking zou uit breken; 5. van oordeel zünde, dat de aanvaarding van een scheldsrechterlüke uitspraak als voorgesteld door de katholieke en christelijke organisaties een niet gering offer van de werkgevers vraagt; besluit nochtans ter bevordering en tot handhaving van den bedrijfsvrede de ge vraagde arbitrage onvoorwaardelijk te aan vaarden, de andere partü uit te noodigen zich bij de arbitrage aan te sluiten en deze motie openbaar te maken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1