Binnenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1928 BLADZIJDE 3 Ook Nederland uïtge- noodigd om toe te treden tot het Keilogg-pact Het bezoek van H.M. de Koningin aan Amsterdam De geneeskundige behande ling op de ondernemingen in Suriname Het autobus-ongeluk te de Bilt Koninklijke onder scheidingen De filmkeuring UIT ONZE OOST Een leening van f 850.000 De opium - smokkel Vijftien adathuizen en 22 rijstschuren verbrand Een vleiend oordeel RECHTSZAKEN Spoorwegpersoneel als getuige in strafzaken LANDBOUW EN VISSCHERÏJ Het jaarverslag van den Alg. Ned. Zuivelbond SOCIAAL LEVEN Het Mgr. Mutsaersoord De expeditie van Commander Byrd naar de Zuidpool Wat den Poolvorschers te wachten staat Wat gebeurt er met de „De Ploeg" Een auto met 5 personen te water Door giftige gassen uit kunstmest bedwelmd Aan de verwondingen bezweken Communistische propaganda Juist op tijd Door een lier getroffen Hij wilde eens afrekenen Tusschen buffer en stootblok bekneld Een bijenzwerm op het hoofd Ernstig ongeluk onder de gemeente Veur Een gecompliceerd ongeval met doodelijken afloop Ernstige aanrijding te Groningen Alles verloren Kippendieven Onrust in Wassenaar Door een autobus overreden Waarom de limonade als braakmiddel werkte Ook aan Nederland heeft thans de Ameri- kaansche Staatssecretaris Kellogg, evenals aan vele andere mogendheden, een uitnoo- diging gezonden om zijn handteekening te voegen by die van de vertegenwoordigers der vijftien landen, die 27 Augustus te Parijs het oorspronkelijk pact tot het afzweren van den oorlog als instrument van nationale politiek hebben geteekend. Deze uitnoodiging, gericht aan onzen mi nister van Buitenlandsche Zaken, jhr. Bee- laerts van Blokland, is gisteren ter departe- mente ontvangen. In deze uitnoodiging wordt aangehaald de tekst van het pact en de beweegredenen, welke tot de samenstelling van het pact heb ben geleid. Verder wordt dan uiteengezet, waarom de regeering der Vereenigde Staten er op stond, dat de teekening van het pact zich oorspron kelijk zou beperken tot de meergenoemde vijftien landen en eerst daarna werd open gesteld voor de andere landen der wereld, die zich daartoe geroepen voelen. „Het besluit, de oorspronkelijke ondertee kenaars te beperken tot de bedoelde mogend heden", zoo verklaart Kellogg, „was geheel op practische overwegingen gegrond. Het was de wensch der Vereenigde Staten, dat de onderhandelingen zoo spoedig mogelijk tot een goed eind zouden worden gebracht, en dat het verdrag in werking zou treden zonder het oponthoud, dat onvermijdelijk zou ontstaan, indien- voorafgaande univer- seele aanvaarding als voorwaarde was ge steld alvorens het- van kracht werd. Mijn regeering was bovendien van meening", aldus Kellog, dat, indien deze mogendheden het eens konden worden over een eenvoudige afwijzing van den oorlog als instrument van nationale politiek, er geen twijfel kon be staan of de meeste, zoo niet alle mogend heden der wereld zouden de formule vinden, voor allen gelijkelijk aanvaardbaar en zich zouden haasten haar onverdeelden steun te verleenen aan een zoo indrukwekkende be weging voor het duurzaam maken van den vrede. De Vereenigde Staten zijn er echter van het begin af aan bezorgd voor geweest, dat geen enkele Staat zich beroofd zou ge voelen van een gelegenheid om aanstonds deel te nemen aan het nieuwe verdrag en zich aldus niet slechts formeel en plechtig aan te sluiten bij deze nieuwe manifestatie van den volkseisch van den wereldvrede, doch ook party te trekken van dezelfde voordeelen, waarin de oorspronkeiyke onder teekenaars zich verheugen. Dienovereenkom stig hebben de Vereenigde Staten in het voorgestelde ontwerp-verdrag een speciale bepaling getroffen voor de deelneming door alle mogendheden, die den wensch koesteren zich daarbij aan te sluiten." Kellogg deelt verder mede, dat zyn regee ring reeds van verscheidene regeeringen officieus aanwtj zingen heeft ontvangen, dat zy bereid zyn dit zoo spoedig mogeiyk te doen. voorgeschreven rytyd tusschen twee eind punten van de autobus niet zoodanig is, dat nu en dan te snel moet worden gereden om de eindpunten te halen, en indien dit het geval mocht zyn, verlenging van den rytyd te bevorderen? De chef van het Militaire Huis en de grootmeester van het Huis van de Koningin maken bekend, dat H.M. tydens haar ver- blyf in de hoofdstad van 21 tot 27 Septem ber a.s. zich voorstelt: lo. te ontvangen de in de provincie Noord- Kolland in garnizoen liggende officieren en verdere militaire autoriteiten, zoomede de in deze provincie gevestigde civiele autori teiten, colleges, corporaties en vereenigin- gen, alsmede de particulieren in de provin cie woonachtig of aldaar hun werkkring hebbende, die het verlangen te kennen geven om aan de koningin hun opwachting te maken of aan de koningin te worden voor gesteld; 2o. aan hen, "dis bepaalde redenen om aan de koningin belangen van persoonlijken aard c die van een door hen vertegenwoordigd lichaam voor te dragen, een en ander voor zoover betreft in Noord-Holland gevestigde lichamen en personen, daartoe gelegenheid te verstrekken. In het koninklyk paleis te Amsterdam zullen van 29 Augustus tot 5 Sept. a.s: lijsten ter inschryving gereed liggen. Aan de inge schrevenen zal worden bericht wanneer aan hun verlangen gevolg zal worden gegeven De dames, wonende in de provincie Noord- Holland, die haar opwachting wenschen te maken aan de koningin of die aan de koningin wenschen te worden voorgesteld worden uitgenoodlgd zich daartoe schrifte- lyk aan te melden vóór 10 September met opgave van volledig adres, bij mevr. Van LoonEgidius, dame du palais, Keizers gracht 672 te Amsterdam. Mevr. v. Loon zal te haren huize op Maan dag 10 en Dinsdag 11 September van 3 tot 5 uur ontvangen. Evenals verleden jaar hoopt de koningin ook ditmaal een avondfeest ten paleize op den Dam te Amsterdam te geven. De Ondernemersraad voor Suriname heeft in het leven geroepen een werkcommissie ter bestudeering van het vraagstuk der ge neeskundige behandeling op de ondernemin gen in Suriname, welke commissie daarom trent, mede in verband met de in Suriname geldende geneeskundige belasting, uitge werkte adviezen zal voorbereiden en de regeering zal aanbieden. Deze commissie bestaat uit de heeren G. J. W. Putman Cramer, voorzitter; J. W. van Aalst, J. P. C. Arntz, L. A. Insinger, J. S. C. Kasteleyn, G. B. Overeynder, mr. dr. J. Versteeg, M. C. J. Welle, mr. dr. H. H. A. van Gybland Oosterhoff, secretaris. De heer P. Hiemstra te Bilthoven, lid van Prov. Staten van Utrecht, heeft de navol gende vragen gericht tot het college van -1. Staten: 1. Hebben Ged. Staten kennis genomen van het ongeval met een autobus van bet B. A. B., rydende van Utrecht naar Bilt hoven op Zondag 26 Aug. en waarby eenige inzittende passagiers zyn gewond? 2. Zyn Ged. Staten bereid, te doen on derzoeken, of de oorzaak van het ongeval te wyten Is aan te snel ryden van de auto bus bovenvermeld, en indien dit het geval mocht zyn, wil het college dan in het on derzoek tevens betrekken de vraag, of de In verband met het bezoek der Konink- lyke familie aan Drente zyn thans verschil lende onderscheidingen uitgedeeld. By Kon. besl. is bevorderd tot comman deur in de Orde van Oranje-Nassau mr. J. T. Linthorst Homan, Commissaris der Ko ningin in de provincie Drenthe; zyji be noemd: tot ridder in de Orde van den Ne- derlandschen Leeuw mr. J. Bake, officier van justitie by de arondissementsrechtbank, te Assen; tot officier in de Orde van Oranje Nassau mr. A. G. Menzel, griffier der Staten van Drenthe, te Assen; tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau: ds. G. Visser, pre dikant bij de Ned. Hervormde gemeente; te Assen; H. A. Ribbius, kapitein van den staf der Hide infanterie-brigade, te Assen; J. Beekman, -huismeester van het Christelijk Krankzinnigengesticht „Dennenoord", te Zuidlaren; J. Hendrikse, directeur der Coö peratieve Landbouwbank, te Meppel; W Braakhekke, evangelist te Emmer-Compas- cum en D. W. Huurdeman, pastoor te Nieuw- Schoonebeek. De voorzitter der Centrale Commissie voor de filmkeuring vestigt er de aandacht op, dat op 31 Augustus de overgangstyd van zes maanden geëindigd is, welken de wet voor het vertoonen van oude films heeft toegestaan. Te beginnen met 1 September mag er in Nederland geen enkele film in het openbaar vertoond worden, die niet door de Centrale Commissie gekeurd en toegelaten is, blij kens een door den voorzitter dier Commis sie verstrekte keuringskaart. Deze kaart moet steeds in het gebouw, waarin de film vertoond wordt, aanwezig zyn en te allen tyde op verzoek aan de met controle belaste personen vertoond worden. De zgn. overgangskaarten, waarop gestem peld staat: „geldig tot 1 September 1928" zyn buiten werking gesteld. Na genoemden datum mogen er dan ook nergens in ons land meer ongekeurde platen *en foto's ter reclame voor films worden op gehangen. Gekeurd reclame-materiaal is van het stempel der Centrale Commissie voorzien. In verband met talryke vragen vestigt de voorzitter er nog eens met nadruk de aan dacht op, dat geen enkele film, die in het openbaar vertoond wordt, onverschillig van welken aard of strekking zy ook is, van de keuring door de Centrale Commmissie is vrijgesteld. Aneta meldt uit Semarang: De gemeenteraad nam het voorstel tot aan gaan van 'n geldleening groot 850.000 aan. Eenige inededcelingen, die den omvang typeeren Aneta seint uit Medan: De heer J. W. P. van der Rest, hoofdinspecteur, hoofd van den Dienst der Opiumregie te Weltevreden, deelde in een persgesprek mede, dat vrywel alle stoomschepen van de Koninklyke Paketvaart My. gesmokkelde opium aan boord hebben. Van den clandestienen opiuminvoer, dien men veilig mag schatten op vyfhonderd pikol per jaar welke raming het diensthoofd nog zeer laag achtte wordt geen vyf percent per jaar aangehaald. Te Singapore is men er zelfs van overtuigd, dat er evenveel gesmok kelde opium binnenkomt als regie-opium, De heer van der Rest zette uiteen, dat hy den sluikhandel in twee groepen verdeelt, ten eer ste de sluikhandel, die wordt gedreven door een Internationale kongsi met enorme kapi talen, en ten tweede de wilde handel, die in den laatsten tyd van uit China is ontstaan, doordat men in Nederlandsch-lndië een te kort aan regie-opium heeft, terwyl er in Chi na overproductie is. Aneta seint uit Padang: In Negeri Kotonangadang, in het Pajacom- bosche, zyn vijftien adathuizen en 22 ryst- schuren verbrand. De schade wordt geraamd op 12.000. De oorzaak is onvoorzichtigheid. Aneta seint uit Batavia: *De „Java Bode" wydt eene bespreking aan het zoo juist verschenen boek van den heer H. Coiyn. Het blad merkt op, dat er onder de uit spraken van den heer Coiyn méér dan één is, die tot „Schlag-wort" kan worden in de discussie omtrent kwesties, die Indië ten nauwste raken. De conclusie van de „Java Bode" in ver band met hetgeen de heer Coiyn opmerkt over de Indische staatsinrichting is, dat de oud-minister zulk een flinken stoot aan de bestaande regeling en de aanhangie wijzi ging geeft, dat het nauwelyks denkbaar is, dat de schrijver en zy, die het met hem eens zullen zyn, het ontwerp tot wijziging van die staatsregeling zouden kunnen aanvaarden. Het betoog van den heer Coiyn leidt on- vermydeiyk tot verwerping van de hangende voorstellen of, indien men ze al zou willen aanvaarden, dan onder de dwingende voor waarde, dat de wyziging ten spoedigste ver vangen zal worden door eene algeheele nieu we noodzakelijke regeling. In de op 28 Juni 1.1. gehouden bespreking tusschen de Directie der Ned. Spoorwegen en den Personeelraad werd o.m. de klacht be handeld van het personeel, dat wanneer het als getuige in strafzaken, den spoorwegdienst betreffende wordt opgeroepen het van de spoorwegmaatschappy geen loon ontvangt en evenmin vergoeding voor tydverzuim van den betrokken rechter toegekend krijgt. De Directie stelde zich toen daarbij op het standpunt, dat zij er bezwaar tegen had om op te komen voor een vergoeding, welke krachtens wettelijke bepalingen uit 's Rijks kas voldaan moeten worden. Zij zou echter den Minister van Justitie met de haar ken baar gemaakte grieven en met haar stand punt in kennis stellen en zij vertrouwde dat zoodoende bevorderd zou worden, dat voor taan geen bezwaren in den weg gelegd zou de worden om ook aan het spoorwegpersoneel, dat voor den rechter in dienst aangelegenhe den komt getuigen, de vergoeding toe te ken nen, waarop het volgens de wet aanspraak heeft. In zyn antwoord op het schrijven van de Directie dien aangaande, heeft de Minister van Justitie te kennen gegeven, dat op grond van het laatste lid van art. 25 van het Tarief in strafzaken, het sporwegpersoneel dat op treedt als getuige-verbalisant geen aanspraak kan maken op vergoeding wegens tydsver- zuim. Indien echter de opgeroepene tevens is gehoord als deskundige of uitsluitend als zoo danig, dan kan hy in die hoedanigheid aan spraak maken op het in het Tarief genoemde vacantieloon. Wanneen zich evenwel gevallen mochten voordoen dat 't bovenbedoelde laat ste lid van art. 25 buiten toepassing gesteld mocht zyn, dan staat het den betrokkene vrij aldus de Minister zich tot myn De partement te wenden om deze schadeloos stelling alsnog te krygen. Waar het juist een der gevallen was dat aan iemand, die als getuige en dus niet als getuige-verbalisant opgeroepen en versche nen was de vergoeding wegens tijdverzuim door de betrokken Rechtbank was geweigerd en hy daarop krachtens het bepaalde in art. 25 van meergenoemd Tarief wel aanspraak had gehad, ls deze beslissing van den Minis ter van Justitie zeker van groot belang voor de betrokkenen, maar ook voor het rechts- beleid in het algemeen, omdat het gemakke lijk te verklaren is dat het spoorwegpersoneel kopschuw zou worden om als getuige in dienstaangelegenheden op te treden, wanneer het weet daarvan financieel schade te moe- te lyden. In de gevallen dat het spoorweg personeel als getuige-verbalisant optreedt verkoedt de maatschappij als regel de gele den schade wegens loonderving. Thans is verschenen het jaarverslag over 1927 van den Algemeenen Nederlandschen Zuivelbond. De omvang der aangesloten bonden op 1 Jan. 1928 wordt in de volgende cyfers uit gedrukt: Gelderland-Overysel 103 aangesloten fa brieken, verwerkte kg melk in 1927 622.461.i22; Friesland resp. 84 en 564.022.193; Zuid-Nederland resp. 107 en 291.853.469; Brabant 47 en 190.481.844; Drente 47 en 168.460.375; Noord-Holland 43 en 103.911.000; Groningen 13 en 97.350.894; Zuid-Holland 7 en 37.046.820 totaal 451 en 2.030.587.617. Het totaal aantal der aangesloten fabrieken ging met zeven vooruit; de hoeveelheid ver werkte melk ging bij alle bonden weer vry belangrijk vooruit. Vooral by den Friesohen en den Brabantschen Bond was deze toe neming belangrijk. De totale hoeveelheid melk der by de bonden aangesloten fabrie ken steeg van 1.957.899.706 kg. tot 2.080.587.617 kg. een stijging dus van ruim 6 De hoeveelheid verwerkte melk per fa briek over alle bonden bedroeg dit jaar ge middeld 4.6 millioen kg. terwyl dit 't vorige jaar 4.4 millioen kg. was. De geldelijke om zet der afdeeling aankoop kon in 1927 niet de hoogte van 1926 bereiken van 1.359.439.55 in 1926 kwam deze op 1.298.214.05 in 1927 een daling dus van 61.225.50. Voor een be langrijk deel moet deze daling worden toe geschreven aan de verlaging der steenkool- pryzen en verder o.m. aan prysverlaging van verschillende artikelen. In het verslagjaar zyn er in de centrale oommissie ter adviseering van den F. N. Z. besprekingen gehouden over de huisvesting der afdeeling aankoop in de toekomst, waar bij tevens onder oogen is gezien of het ook wenschelyk zou zyn dezen zetel der afdoeimg aankoop van Arnhem naar Zutfen te ver leggen. Het advies daaromtrent is nog niet uitgebracht, doch venvacht wordt dat dit advies de overplaatsing zal ontraden. Wat den economischen toestand van het veehouders- en zuivelbedrijf in 1927 betreft, wordt geconcludeerd dat het in 1927 in re sultaat heeft achtergestaan bij 1928. Naar de „Volkskrant" vemeemit, zyn thans de plannen en tee koningen voor den bouw van liet Mgr. Mutsasrs-oord en het Kinderhuis, definitief goedgekeurd en kan binnenkort de aanbesteding worden verwacht. Dezer dagen had te Best de verkooping plaats van de Kolonie „De Ploeg" aldaar. Het hoogste bod was 75.000. De verkoop is opgehouden. Twee inzittenden gewond Te Delft is gisteren op den Oostsingel de heer N. v. d. Lek, wonende Crooswyksche- weg te Rotterdam, met een auto, door de gladheid van den weg geslipt, toen hy ge noodzaakt w s te stoppen voor twee jongens, die plotseling den weg overstaken. De auto draaide een slag om en kwam in het Provinciaal Kanaal terecht. By een poging om zich te bevrijden, sneed de heer v. d. Lek zich een polsslagader door. Ook had hij een diepe hoofdwonde bekomen en een broer, die naast hem zat, bekwam een' diepe beenwonde. Drie kinderen, die onder water in den auto zaten, zyn met groote moeite gered door den heer A. Brouwer. zy hadden geen ernstig letsel bekomen. De heer Roelofsen, inspecteur van den Technischen Dienst, heeft de gewonden ver bonden. De auto werd totaal vernield en is met een kraanwagen door den heer J. de Graaf ge licht en weggesleept. De landarbeider J. K., in dienst by den heer V. op hetlandgoed „Banhira" te Leer- sum, was Maandagmiddag, zoo meldt de „Tel.", met een met paard bespannen ma chine aan het kunstmest zaaien. Na eenigen tijd stonden paard en machine zonder den arbeider K. by den stal. Toen men op het land ging kijken, vond men hem daar dood liggen. Vermoedelyk is hy door giftige gas sen uit de kunstmest bedwelmd geraakt. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten. De ongelukkige laat een weduwe met vyf kinderen onverzorgd achter. Te Lochem is een 18-jarig dienstmeisje W. P., wier kleeren by het zwavelen van bessensapfleschjes vlam vatte, tengevolge waarvan zy ernstige brandwonden bekwam, in het ziekenhuis overleden. Aneta seint uit Bandoeng: Het A.I.D. De Preangerbode verneemt, dat de recherche een Menadonees heeft gearresteerd, die con- not zocht met de militairen om onder hen ommunlsUeche propaganda te voeren. Hij vertoefde te voren met drie anderen in Rus land. Deze anderen worden nog gezocht. Commander Byrd onderneemt binnenkort, zooals men weet, een groote expeditie naar de Zuidpool. Reeds is het eerste contingent van deze belangrijke onderneming uit New-York ver trokken. Dat geschiedde Zaterdag. Deze nieuwe poolexpeditie is de grootste en kostbaarste, welke wellicht ooit in elkaar is gezet, en daarom is 't begrijpelyk, dat de plannen van Commander Byrd aller belang stelling hebben. In dit verband is het interessant te ver nemen, hetgeen H. A. Seyffardt Jr. in ver band met deze Zuidpool-expeditie in de „Nieuwe Crt." schryft: De hoofdpunten, waarin het Zuidpool- vraagstuk verschilt van dat der Noordpool, zyn de volgende: de Zuidpool is reeds ont dekt (Amundsen December 1911) en sinds dien verscheidene malen bezocht door andere Poolreizigers (Scott, Shackleton); er is land aan de Zuidpool, zy 't dan ook vrywel ge heel bedekt door een enorme yskap. De vlucht naar de Pool zelf behoort tot een der laatste punten van Byrd's program ma, zijn voornaamste bezigheden bestaan uit verkenningstochten boven de uitgestrekte, ab soluut onbekende streken tusschen King Ed ward VlI-land en Grahamland. Hier opent zich dus de gelegenheid heel wat meer we- tenschappeiyk werk te verrichten dan tydens zijn Noordpoolvlucht in 1926. Byrd neemt drie vliegtuigen met zich mede, te weten: een drie-motorigen Ford-Stout eendekker, een Fokker Super Universal en een kleinen Bellanca-eendekker. Het Ford toestel is geheel van metaal vervaardigd en vertoont overigens opmerkeiyk veel overeen komst met de bekende drie-motorige Fok kers. Dit toestel is evenwel speciaal voor deze Poolexpeditie, gefabriceerd uit veel dun ner duralminplaat dan in normale omstan digheden wordt gebruikt, waardoor ruim 100 Kg. aan gewicht is gewonnen. Dit is echter niet gedaan, om meer lading mee te kun nen nemen, doch om de machine gemakke lijker te doen loskomen van de onvolmaakte vliegvelden in het Zuidpoolgebied. Om de zelfde reden heeft men ook 't vleugelopper vlak vergroot, zoodat de vleugel nu een span wijdte van 26 M. heeft. Hoewel benzine mee genomen kan worden voor een vlucht van byna 5000 K.M., ligt het niet in de bedoe ling tydens de poolvluchten de volle lading benzine mede te voeren. De Jangste vlucht van Byrds programma is de vlucht naar de Zuidpool en terug; de totale afstand hiervan is evenwel ruim 2000 K.M. kleiner dan zyn Noordpoolvlucht, hoewel de omstandigheden even gevaariyk genoemd kunnen worden. Het tweede toestel, de Fokker Super Uni versal, is een één-motorig toestel, dat veel overeenkomst toont met den ons welbekenden F Vila eendekker der K.L.M.; de afmetingen zyn iets kleiner. Ten slotte neemt Byrd nog een kleinen 200 P.K. Bellanca eendekker mede, welke geheel identiek is aan het toestel, waarmede Cham- berlin over den Oceaan vloog van New-York naar Cottbus. De expeditiebasis is voor haar doel ideaal gelegen; n.l. op de IJsbarrière (of iJs-muur) aan de Walvischbaai, waar de barrière laag i genoeg is om de vliegtuigen en verder ex peditiemateriaal te lossen. Op andere plaat sen rijst deze muur naar boven tot een hoogte van bijna 100 M. als een glinsteren de. helwitte rotsmuur, welke iedere beklim ming onmogelyk maakt. Deze ijsmuur is de rand van de z.g. „Groote IJsbarrière", die i aan de eene zyde de Ross-zee afsluit en aan I de andere zyde als een enorme wig in het Zuidpoolplateau dringt, tot ongeveer 650 R M. van de Pool zelf. Aan het benedeneinde aan de Ross-Zee dus rust deze ijsmuur voor het grootste gedeelte op water en de rand er van verplaatst zich soms voorwaarts soms achterwaarts. Alleen aan de Walvisch baai schynt de ysrand in rust op soliden gronden, althans hy is, sinds ontdekkingsrei zigers in die streken kwamen, niet meer van positie veranderd. Reeds wijlen Amundsen vond het veilig genoeg er op te overwinteren op ongeveer 10 myien van den rand en ook Byrd heeft besloten op dezelfde plaats zijn eenvoudig dorp op te richten. De hoofdbasis zal zich dus bevinden dicht by den Oosthoek van den ijsmuur, terwyl een centraal vliegkamp zal worden ingericht, meer Oostw. van de hoofdbasis op het King Edward VII land. Van hier zal een groote reeks vluchten gemaakt worden, welke zich als de veeren van een waaier over King Ed ward-land zullen uitstrekken. Men verwacht vry goed vliegweer boven de IJsbarrière gedurende de zomermaanden (d.i. dus gedurende de wintermaanden by ons.) Naftuurlijk kan er mist vooz-komen en zeer zeker enkele hevige sneeuwstormen Amundsen rapporteerde tijdens zijn verblyf in die streek slechts twee ongekend hevige sneeuwstormen te hebben meegemaakt, maar men mag niet vergeten, dat het ZuicT- poolweer een der onstandvastigste dingen ter wereld is. (Amundsen had zeker nooit een zomer in Holland doorgebracht!) De stormen kunnen daar een snelheid bereiken van ver over de 100 K.M. per uur, terwyl de sneeuw by millioenen tonnen van het Pool- plateau wordt afgeblazen ln zulke uiterst fyne deeltjes, dat 't ïykt, alsof zij in de lucht is opgelost. Als de vliegers in zulk een storm terecht komen, zit er niets anders op dan te trachten heelhuids te landen en zich te laten Insneeuwen tot alles voorby is met tenslotte een uiterst kleine kans om weer weg te komen. De ergste stormen zullen waarsehijniyic ontmoet worden daar, waar de IJsbarrière overgaat ln het poolplateau. Dit plateau ver heft zich tot een hoogte van meer dan 3000 M„ bekroond door den koepelvormigen Pool- berg, die een hóogte heeft van 3127 M. De koude lucht daalt met steeds toenemende snelheid van deze Poolkap af, totdat de laag gelegen IJsbarrière bereikt ls. waarna de stor- ïnen geleidelijk ih kracht afnemen, terwijl reeds op een 25 mijl afstand van het Pool plateau de rust in de atmosfeer is weerge keerd. Juist boven de Pool zelf zal ds lucht ook betrekkelijk kalm zijn, wegens den con stanten meteorologischen toestand, die daar altyd heerscht. De koude bovenlucht stroomt van alle kanten naar de Pool toe en zakt daar naar beneden wegens haar grooter ge wicht, om vervolgens weer langs de hellingen van het plateau naar beneden te vloeien. Als Byrd dus naar de Pool vliegt, zal hy dezen neerdalenden luchtstroom gewaar wor den door een plotselinge daling van de tem peratuur en is hij de Pool eenmaal gepasseerd dan zal hy rond om haar heen, winden aan treffen, die alle een verschillende richting hebben. Daar het wetenschappeiyke werk den hoofdschotel van deze Zuidpool-expeditie vormt, gaap er natuuriyk behalve de vlie gers, ingenieurs en mecano's, ook een aan tal geleerden mee aan boord van de „Sam son". Deze maken meer kleinere uitstapjes te voet en per slee In de omgeving van de hoofdbasis aan de Walvischbaai, terwyl zij verder een nauwgezette studie zullen maken van die geheimzinnige driehoekige ijsschol van bijna 35000 K. M.2. oppervlakte, die wij steeds de IJsbarrière hebben genoemd. Byrd zal verder met behulp van speciale camera's trachten zooveel mogelijk van het onbekende gebied in kaart te brengen. Als de expeditie op 10 September Nieuw- York verlaat, zullen er 55 man aan boord van de „Samson" zijn, onder wie twee Noor- sche Noordpoolveteranen, drie vliegers, vier marconisten, een staf van ingenieurs en me caniciens, 'n staf van geleerden en doktoren met een speciaal ingerichte Fooi-apotheek. Verder gaan er eenige radio-installaties mede. De „Samson" zal niet terugkeeren voor een jaar of 18 maanden verstreken zijn. Alles zal er van afhangen, hoe lang het schip noo- aig heeft om zijn weg te banen door het pakijs. De moeiiykheden, welk dit pakijs aan Poolvaarders in den weg kan leggen, zijn ons nu genoeg bekend uit de verhalen van de IJsbrekers „Krassin" en „Braganza" in hun pogingen om de mannen van Nobile te red den. Byrd hoopt half December de groote IJs barrière bereikt te hebben. Te Rotterdam bemerkte gisternacht een waker, die op den Westersingél surveilleer de, dat by het huis van de familie van E. twee mannen zich op verdachte wijze op hielden. Toen de kerels hem zagen, tracht ten zy te vluchten. Hy zette hen achterna en wist een hun ner, den 25-jarigen los-werkman L. B. te grijpen. Deze man werd door de politie in verzekerde bewaring gesteld. Op de stoep van het huis van v. E. vond men twee petten en twee breekyzers. Aan de achterzijde van het huis was een paneel uit een deur gebroken. De inbrekers waren juist tydig gestoord. Te Delft heeft de 36-jarige arbeider P. K„ uit Wateringen, werkzaam op een bagger molen, bij het „Haantje", een slag van een zwengel van een losschietende lier tegen het hoofd gekregen. Hij bekwam een schedel- fractuur en is in hopeloozen toestand naar het gasthuis te Delft vervoerd. Een woesteling op de kermis te Sittard. Dezer da®en ontmoette zekere v. D. uit Lutterade zyn kostbaas v. V. en diens echt- genootd op de kennis te Sittard. Reeds eerder hadden zy twist gehad en nu wilde v. D. eens met zyn kostbaas afrekenen. Met een mes bracht hy hem twee steken in zyn nek en nog een steek aan het hoofd toe. De man was verlamd en zakte in elkaar. Per auto werd hy na verbonden te zyn naar huis gebracht. De dader is voortvluchtig. Te Temeuzen is tydens rangeeren met tramwagens op de losplaats nabij het kanaal de 7-jarige Jules Geers bekneld geraakt tus schen een stootblok en den buffer van een wagen. De jongen werd dermate verwond, dat hij in het ziekenhuis, waarheen hy was vervoerd, is overleden. Dezer dagen geraakte by het vervoer van byen te Made de bodem van een korf los, waardoor het daarin huizende volk ging zwermen en zich neerzette op het hoofd van den voerman, die geneeskundige hulp heeft moeten inroepen. Een motor in botsing met de tram Twee dooden Onder de gemeente Veur heeft gisteravond omstreeks 7 uur by de halte Rozenrust een ernstig ongeluk plaats gehad, dat aan twee personen het leven heeft gekost. De 40-jarige heer C. Lynenberg, groentehandelaar te Leidschendam, reed daar over een dwarsweg- getje met zyn motorfiets. Op de duozitting zat de 18-jarige jongedame J. Verhoeven uit Schiedam, welke te Leidschendam logeerde. Blykbaar heeft de heer L. de tram niet hoo- ren aankomen, toen hij de trambaan wilde passeeren, met het gevolg, dat de motor door de electrische tram uit Den Haag naar Leiden werd gegrepen. Het meisje was op slag dood. Haar iyk was deerlyk verminkt. De heer L. liep zware verwondingen op en werd naar het gesticht „St. Antonius Hove" te Voorburg overgebracht, waar hy, nadat hem het H. Oliesel was toegediend, is overleden. Volgens ooggetuigen treft den trambe stuurder geen schuld. De heer L., die penningmeester was van de Wilhelminavereeniging te Leidschendam, be vond zich juist op weg daarheen ter bywo- ning van de gondelvaart en enkele andere feestelykheden, welke met het oog op Konin- ginne-verjaardag daar gisterenavond zouden plaats hebben. In verband met dit droevs ongeval heeft de burgemeester echter alle feestelykheden afgelast. Te Delft is gisteravond een auto, waarin vyf personen zaten, de families W. uit den Haag en H. uit Rotterdam, door de leuning van de brug aan de Haagpoort gereden en te water geraakt. Een wielryder, die Juist kwam aanrijden, geraakte mede te water. Met groote moeite werden de inzittenden van den auto, welken onder water zat, gered. De wiel ryder is echter verdronken. Volgens op hem gevonden papieren zou het de 29-jarige de R. uit Rotterdam zyn. De automobilisten, die zich by de bevrijdings pogingen aan glasscherven hadden gewond, doch overigens ongedeerd waren gebleven, werden ter plaatse verbonden. Een hunner, een dame, die na haar redding een zenuw toeval kreeg, is naar het ziekenhuis vervoerd. Daarheen werd ook het lyk van het slacht offer overgebracht. Te Groningen werd gistermiddag de melk boer J. Kamps juist toen hij zyn erf opreed, op den Frieschen Straatweg aangereden door een particulieren auto. De man, die 40 jaren oud is en gehuwd, kreeg een zware hersenschudding, zijn toestand is ernstig. Te Klein Liempde is de Inndbouwens- woning van J. v. Oirschot afgebrand. Oogst en inboedel gingen mede verloren. Ten nadeele van den landbouwer J. tea Velde te Albergen is een groot aantal kip pen ontvreemd, meest Barnevelders. De dieven hebben zich toegang weten te ver schaffen door verbreking van een ruit. Per rijwiel zijn zy vertrokken in de richting Almelo of Hengelo. Omstreeks half elf Maandagavond waar schuwde de inspecteur van Wassenaar de Haagsche politie, dat er by hem bericht was binnengekomen, dat er zich verdachte per sonen bevonden op het landgoed van de Ko ningin, de Raaphorst. Wassenaarsche en Haagsche politie zyn er dadeiyk met de Ryks- politie en marechaussée op uitgetrokken. De honden „rivierden" alle struikgewas af. De politiemannen zochten onder de boomen. Tot vire uur in den morgen is het onderzoek voortgezet, zonder resultaat echter. "Later kwam er nog bericht binnen, dat een verdacht persoon gezien was op Duindigt. Ook daar is alles zonder resultaat afgezocht. Een autobus van de HoUandsche Buurt spoorwegen heeft te Nieuwkuyk den 16-jari- gen Brouwers uit Herpt by Heusden aan gereden. Toen men den auto had opgevijzeld en het slachtoffer had verlost, bleek een zy- ner beenen te zyn versplinterd en een arm gebroken. Onder ontzettend ïyden is de man naar het Groot ziekenhuis te Den Bosof vervoerd. Een merkwaardig geval van een massa- vergiftiging by arbeiders in een Engelsche onderneming wordt in de „Lancet" meege deeld. Een groote firma met ongeveer 500 em- ployé's wilde gedurende het warme weer zyn arbeiders limonade, met ijs verstrekken. Daarvoor kocht het de noodige hoeveelheid „fruit-crystals," een preparaat, bestaande uit wynsteenzuur, suiker en aethcrische oliën, dat in water moet worden opgelost en dan een aangenaam smakenden zuren drank geeft. Dit „kunstlimonadepoeder" bleek by onderzoek geheel zuiver en zonder schadelyke bestanddeelen te zyn; weliswaar bevatten de betere soorten in plaats van wynsteenzuur citroenzuur, maar ook tegen het eerste zuur zyn geen hygiënische bezwa ren in te brengen. Toch werd een groot aantal der werklie den ernstig ziek na het drinken der limo nade; zy werden misseiyk, braakten en een deel hunner moest naar het ziekenhuis ge bracht worden. Allen herstelden echter. Het onderzoek van de limonade, zooals die was gedronken, bewees, dat deze vry groote hoeveelheden antimoon bevatte. Nu is anti moon een bekend braakmiddel: het wordt thans als zoodanig niet meer zooveel ge bruikt. Vroeger waren uit antimoon bestaan de bekers zeer gewoon; hierin werd zure wyn gedaan en deze werd dan als braakmid del gedronken, nadat de vloeistof een tyd- lang in den beker had gestaan en er anti moon in was opgelost; men gebruikte toen veel meer braakmiddelen dan tegenwoordig. Hoe was het antimoon nu in de limonade gekomen? De „fruit crystals" waren den vorigen dag opgelost in water in geëmail leerd vaatwerk, dat speciaal voor deze ge legenheid was aangeschaft. Dit vaatwerk was eigeniyk niet bedoeld om er dranken in te bewaren; het email was van een goedkoop soort en bevatte 5 pet. antimoon. (Het email van vaatwerk, waarin gekookt wordt of waarin dranken worden bewaard bevat veel minder van deze stof). Zoodoende be vatte de limonade zooveel antimoon, dat zij als braakmiddel ging werken: een verbin ding van antimoon en wijnsteenzuur wordt braakwynsteenzuur genoemd. De moraal van de geschiedenis is, dat men er goed voor moet zorgen vaatwerk alleen voor het doel te gebruiken, waarvoor het ls bestemd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7