M W- I In en om Haarlem Aan Koningin Wilhelmina Telegraphisch Weerbericht 0 0 0 0 BUREAUX: NASSAU LAAN 49, ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel dit nummer bestaat uit drie bladen )ONDERDAG 30 AUGUSTUS 1928 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16947 AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Blij wapperwaalt, bewimpelkroond Door 't gouden teeken van Oranje, Ons liefderood op 't reine blanje. Waar, blauw, de vreugde onder woont. De Nederlandsche vlag vertoont, In deze symbolieke kleuren, 't Gevoel, bij 't zonnig jaargebeuren. Dat in des harten schaduw troont, En juichend uitwaait dezen dag Van kerken, scholen en gebouwen! Ja, Hollands Hart. bij dit aanschouwen. Klopt, in het klappen van zijn vlag! Verheugd, voor Haar, Die vieren mag. Als een beminde Koninginne. Der wereld groote Vreevorstinne, Het feest van Haar geboortedag. O, Koningin van Nederland! üw volk wil, als zoovele jaren. Zijn bee ten hemel op doen varen Voor Uw Gezin Uw Kroon. Uw Land, En, in den één' Oranjeband, Eerbiedig U den wensch aanbieden. Dat alle leed Uw Kroon ontvliede, En zijne trouw Haar houde in stand! En wat, verborgen, in ons brandt, Moge U ons vlagvertoon verkonden. Verklarende U met stillen monde De dankbaarheid van 't Vaderland! Des wimpels goude' oranjekleur Zij U. o hooggeachte Vrouwe! 't Bewijs van Hollands hou en trouwe Aan 't Oude Huis, wat ook gebeur'! En Hollands liefde U tegenneur' Uit 't gloeiend rood der bovenbane! Nóóit zal er zijne liefde tanen! Waar stelde Oranje ons ooit teleur? Spreekt niet het blanke hart der vlag In nieuwe taal. hoe Gij, o Moeder Des Vaderlands, toen elk zijn broeder Doods-dronken als een vijand zag En nedervelde, met gezag Het Soevereine Recht liet gelden! De aarde Uw oorlogs-veto meldde! En Nederland zijn Vredesdag! Ja! daarom juicht het blauw der vlag! Hier viel geen doode te beweenen Uw vrouw-zijn joeg die rouwe henen! En Holland dankt, met dankbren lach, In 't klappen nu der schoone vlag, U veertien keer reeds voor dit groote Gebaar, dat niemand kan verstooten. Die U ten troon verheven zag! Voor eeuwig staat Ge in 't hart geplant! De olijf bloeit naast de oranjevruchten! Bij der partijen strijdgeruchten Blijv' dit een gouden vredesband Haarlem, 31 Augustus 1928. Uit den Gemeenteraad. Het bezoek der Koninklijke familie aan Drente Een geheime tabakskerverij en sigarenmakerij ontdekt Met een zeis geslagen Boot omgeslagen Waarschuwing Autobusdiensten op de Haarlemmermeer Beslissingen van de Kroon Verkeersongevallen Het vermiste vliegtuig gevonden De Nauernasche Vaartdijk Gesloten verklaard voor auto's BERICHT Wegens het feest van Konin ginnedag zal de „Nieuwe Haarl. Courant" morgen niet verschij- nen. Voornaamste Nieuws 4? J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Onderscheidingen Bij gelegenheid van den verjaardag van H.M. de Koningin Telefoon No, 13866 (drie"lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal i 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD.ADVERTEN TIES, 1 4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbel. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f 90(10 .tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende ultkeerlngen: I üUUU«* verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7Ef| Dij een ongeval met 4 Q„n 1 DU.'" doodelijken afloop; 1 tiuU. bij verlies van een hand, f f OC bij verlies van een f Cfl 1ILO." duim of wijsvinger; 1 «JU.' een voet of een oog dij 'n breuk van been of arm; bij verlies v. een 'anderen vinger. 't Was een echte zomerzitting, gisterenmid dag. De burgemeester afwezig; mr. Heerkens Thijssen voerde den hamer. De stoelen van de Wethouders van Financiën en Openbare Werken waren leeg. De heer Reinalda was opgeschoven naar den ledigen zetel van Wet houder Heerkens Thijssen en hing daar aam- echtig op de armleuningen, het hoofd han gend als een geknakte bloem op een slappen stengel. Mr. Bruch vulde zijn uitgebreide plaats met de volheid van zijn omvangrijke persoonlijkheid, blijkbaar ongeknakt door de hondsdagen. Gelukkig maar, want hij ver tegenwoordigde gisteren niet minder dan de departementen van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen plus Financiën. De heer Joosten wilde die laatste kwaliteit eens op de proef stellen en hield een zwaarwichtig betoog over de saldi van de rekeningen der voormalige gemeenten Schoten en Spaarn- dam. Wat moest daar nu mee gebeuren? Mr. Bruch toonde zich in zijn financieele ge daante even glad als wij hem als onderwijs man kennen; mr. Slingenberg had den lasti- gen aanvaller niet raker kunnen afslaan, dan zijn plaatsvervanger deed. Bij den aanvang der zitting was er even een klein heibeltje over Openbare Werken. Er werd voorgesteld grond te verkoopen in het voormalige Schoten tegen 13 per M2. De heeren van Liemt en Klein noemden dezen prijs veel te laag. Uit de discussies bleek, dat het hoekperceelen waren. Dat komt er niet op aan, zei Wethouder Reinalda; wanneer wij den prijs opjagen, dan verkoopen we ze niet. Erg duidelijk was de uitleg niet. De heer van Liemt was er dan ook slecht over voldaan en beloofde er in de commissie op terug te komen. Dan kwam er nog een zeer onsympathieke aanval van den heer Joosten op een voor stel van B. en W. om ook aan de kinderen van het buitengewoon bijzonder onderwijs vrij tram- en autobusvervoer te geven. Gaan wij dien weg op, dan komen wij langzamerhand tot gelijkstelling van bijzonder en openbaar onderwijs ook voor die uitgaven, waarvoor wij niet verplicht zijn, zuchtte de hr. Joosten. En hij dacht er vermoedelijk bij: „de verplichte gelijkstelling is toch al erg genoeg!" De heer van Liemt wees er op, dat het voorstel toch niet meer dan billijk was. Wanneer er geen buitengewoon bijzonder onderwijs was, zou den deze kinderen op de openbare school g&an. Dan zou de vergoeding wèl gegeven worden. Mr. Bruch ging op deze zaak nog uitvoeriger in en toonde de ongerijmdheid in de opmerking van den heer Joosten scherp aan. Er is hier absoluut geen sprake van gelijkstelling van openbaar en bijzonder on derwijs in den gewonen zin. Immers, de uit gaven, wélke de gemeente hier voor het openbaar buitengewoon onderwijs doet, zijn ook onverplicht. De billijkheid vordert dus, dat het andere deel der burgerij niet wordt achtergesteld. Bovendien kan hier maar nau welijks van een onderwijszaak gesproken wor den; het is veel meer sociale zorg, zooals kin dervoeding, kinderkleeding en dergelijke. En de heer Joosten haalde bakzeil. Den meesten tijd vergde het voorstel om den dienst van Openbare Werken in een be drijf om te zetten, voornamelijk een adminis tratieve maatregel, welke door een verstandi ger financieel beheer jaarlijks een aanmerke lijke besparing kan geven. De heer Reinalda voorgelicht door het accountantsbureau- Lucas heeft dit ingezien. Voor den Raad scheen het moeilijk verteerbaar. Er moest na het voorstel nog eens een schriftelijke ge- dachtenwisseling plaats hebben en gisteren middag was het hek eerst recht van den dam. Wij zullen de lezers met een zeer verve lend betoog niet lastig vallen. Verwonderd heeft het ons echter, dat een man als de heer Roodenburg zelf accountant zoo veel bezwaren tegen zulk een logisch voorstel inbracht. Hij riep zelfs het spook op, dat de Raad, wanneer hij met B. en W. meeging, bezig was om alle reserves op te teren en alle verdere lasten op het nageslacht te leg gen. Daarom moest er voor gewaakt worden, dat B. en W. geen bevoegdheid kregen om af- en overschrijvingen te doen zonder besluit van den Raad! Natuurlijk vielen de heer Joosten en de heele roode fractie hem bij. 't Was voor Wethouder Reinalda die als Wethouder op z'n laatste beenen loopt geen prettige middag, zóó door zijn partijgenooten in den steek te worden gelaten. Het debat over den kapitaaldienst schakelde hij handig uit tot later; de heer Slingenberg zal het den hee ren dan wel eens anders vertellen! Overigens toonde hij glashelder aan, dat de heeren Roodenburg en Joosten spoken zagen. Maar het baatte niet; er moest over een drietal amendementen gestemd worden, waarvan alleen dat der verplichting orr. formeel alle besluiten aan den Raad te laten, werd aan genomen. De rest werd verworpen; maar de roode heeren stemden daarbij telkens recht tegen hun Wethouder in. Een prachtig af scheid! Onder die voorstellen was ook de vraag om een accountant te benoemen voor het nazien der boeken en bescheiden; in dit geval een totale overbodigheid. Toch kwam er aan alle kanten sympathie voor het denkbeeld, wat den heer van Liemt deed opmerken, dat er van hem nog altijd een voorstel lag om een algemeene contróle onder toezicht van een accountant in te stellen. Dit denkbeeld was wel logisch; maar daarvoor heeft hij nooit voldoenden steun kunnen krijgen. Na een aantal benoemingen kwam de vra- gen-regen los. Er lagen nog oude te behande len als die van den heer v. Kessel over de Draadnagelfabriek. Uit het antwoord van den heer Reinalda bleek nu, dat de directie te genover B. ep W. nooit over verplaatsing naar Antwerpen, maar naar een andere plaats in Haarlem heeft gesproken. De heer van Kessel zei, dat het hem met zijn vragen juist er om te doen was geweest, om deze legende uit de wereld te helpen. Overigens meende de Interpellant, dat B. en W. de di rectie der fabriek wel wat behoorlijker hadden kunnen behandelen. Het Is toch niet het zelfde voor Haarlem of zulk een fabriek zijn personeel hier uitbreidt van 80 tot 300 man of wel geheel verdwijnt. Daarop kwamen allerlei zure opmerkingen van de heeren Gerritsz, Peper en Overstee gen met ten slotte de belofte van Wethouder Reinalda, dat de zaak in B. en W. nog eens bekeken zal worden. Onze anti-stemdwangman kreeg nog de kous op den kop met een totaal overbodige vraag omtrent de verhouding tusschen de besturen van den speeltuin Oosterkwartier en den R.-K. Bond van Groote Gezinnen. De heer Gerritsz wilde zelfs, dat B. en W. geen antwoord zouden geven aan iemand, die niet als serieus is te nemen. Maar de heeren van Liemt en Keesen drongen juist op een antwoord aan; dat dan ook door mr. Bruch werd gegeven en zóó afdoende was, dat vriend Oversteegen maar verder het zwijgen er toe deed. Er is n.m. totale overeenstemming tusschen beidebesturen en aanleiding om er een anti-Roomsch relletje uit te slaan was er in het geheel niet. Van de rest vermelden wij nog een vraag van den heer van Liemt, welke meer een aanmerking was, over het maken van een tramhalte op het Kennemerplein bij den vluchtheuvel. Is daarbij de politie gehoord en ook de Tramcommissie, vroeg de heer van Liemt. Men kreeg sterk den indruk, dat met geen van beide voldoende overleg werd ge pleegd en dat daaraan de onhoudbare toe stand moet geweten worden. Afdoende ant woord kwam er echter niet; wij hooren er nader over in een volgende vergadering! Het tweedaagsch bezoek der Koninklijke Familie aan Drente is weer geëindigd en deze reis met haar zeer sociaal doel: de oe- zichtiging van het resultaat van den Drente- opbouw-arbeid behoort weer tot het verle den. Maar ongetwijfeld zal de Koninklijke Fa milie aan deze reis de aangenaamste her inneringen bewaren, niet alleen en allereerst omdat zij onder zoo gunstige omstandighe den plaats had, doch bovenal, omdat uit hetgeen bezichtigd werd zoozeer sprak hoe deze provincie in de laatste jaren is vooruitgegaan in economisch oogpunt en welk een verrassende resultaten de opbouw- arbeid in betrekkelijk zoo korten tijd heeft opgeleverd. Inderdaad, ieder, die Drente de laatstfe drie, vier jaar niet bezocht en thans deze reis medemaakte moet getroffen zijn door de sterke verandering ten goede, ciie hier heeft plaats gehad. De ontginningsarbeid en de normalisatie van de verschillende riviertjes en het graven van nieuwe kanalen, die zulks ter bestrij ding van de werkloosheid in werkver schaffing nebben plaats gehad en nog plaats hebben en de ontginningsarbeid, zooals die nu door de N.V. „Het Landschap Drente' en vereenigingen als de Groen van Prin- sterervereeniging en de R.-K. Ver. „Drente Vooruit" geschiedt, hebben op verrassend snelle wijze groote en uitgestrekte on vruchtbare gebieden in vruchtbaren grond herschapen. Daarom herkent men wanneci men, zooals de Kon. Familie nu heeft ge daan Drente doorkruist, deze provincie bijna niet meer. Zeer sterk is dit het geval met de ontginning „Witteveen" van het „Landschap Drente". Drie jaren geleden was daar alles nog woeste, onvruchtbare grond. Thans is daar 125 H.A. in cultuur gebracht. Thans worden daar .aardappelen, boonsn wortelen rogge en boekweit verbouwd; wcians staan daar drie boerderijen, een vijftigtal arbei derswoningen. een openbare lagere schooi met een kleine honderd leerlingen, kortom daar is een nieuw dorp verrezen met een nijvere bevolking, die nu drie jaren geleden in ellende en kommer leefde door de misère in het woonbedrijf. En dat wat den opbouw van Drente be treft een belangrijke stap in de goede rich ting is gezet, is wel het duidelijkst geble ken uit de sterke verandering, die in de stemming der bevolking is gekomen. En zy heeft de Koninklijke Familie dan ook met groote hartelijkheid ontvangen, 't Was feest in Drente, overal waar de Koninklijke Familie passeerde en wie de menschmas- sa's zag, die waren samengestroomd op de punten, waar de hooge bezoekers gedurende eenigen tijd vertoefden, die kon zich moel- ïyk voorstellen, dat nog slechts enkele jaren geleden inzamelingen van kleeren moesten worden gehouden om in den nood der Drentsche bevolking te voorzien. Ja, men is in Drente op den goeden weg. Niet, dat men er al is. zy, die hier leiding gaven aan het opbouw-werk zyn er maar al te zeer van overtuigd, dat er nog veel gebeuren moet. Maar er is een krachtige vooruitgang en dit te kunnen constateeren »is hun, die dezen tweedaagschen tocht met "de Koninkiyke Familie hebben meegemaakt, een vreugde geweest. Men meldt ons uit Nieuwer-Amstel: Door Rijkscommiezen te Amstelveen is in den Middenpolder In 'n heerenhuis aan den van Borselenweg een geheime tabakskerve- rü en sigarenmakery ontdekt. De voorra den tabak en sigaren werden door de com miezen in beslag genomen en getranspor teerd naar 't kantoor van den ontvanger der Ryksbelastingen en accijnzen, alwaar proces-verbaal werd opgemaakt tegen den overtreder der wet. Uit Amersfoort wordt gemeld: Gisterenavond werd de 74-jarige man Fluit by het gras snijden met zijn zeis op een terrein van den heer B. door een ei genaar en diens zoon verrast. By de woor denwisseling die ontstond, nam vader B. de zeis en sloeg er den ouden man mee tegen zyn schouder. Hy werd vry ernstig gewond. Zyn toestand was hedenmorgen redelyk. Dinsdag sloeg tengevolge van een rukwind een bootje om, waarmee men in de Ring vaart naby den Cruquius te Vyfhuizen aan het zeilen was. De inzittenden een tweetal heeren uit Haarlem, wisten zwemmende den vasten wal te bereiken. Na het schuitje weer zeilvaardig gemaakt te hebben en de dren kelingen van droge kleeren waren voorzien by de fam. Oudejans werd de reis weer ver der voortgezet. De Commissaris van Politie te Haarlem geeft belanghebbenden in overweging om, al vorens in handelsrelatie te treden met Hen drik Diekmann, geboren te Zwolle 18 Juli 1889, ook wel zaken doende onder de namen „Diekmann's Handelsonderneming" en „Diek- mann's Goederenhandel", wonende te Haar lem, Gedempte Raamgracht 70, inlichtingen in te winnen aan zyn bureau, afdeeling Jus- titieele Dienst, Smedestraat 9. By Kon. besluit is beschikt op de beroe pen, ingesteld door de directie van de Neder landsche Spoorwegen en door de Noord- Zuidhollandsche Tramweg Maatschappy tegen de beschikking van Ged. Staten van Noord-Holland van 6 April 1927, waarbij aan J. H. van Kalmtbout en P. van Niel te Hoofddorp vergunning is verleend tot het in werking houden van autobusdiensten van Aalsmeer naar Hoofddorp en terug, van Amsterdam naar Hoofddorp en terug en van Haarlem naar Nieuw-Vennep en terug. Met vernietiging van het bestreden be sluit van Ged. Staten voor zoover daarbij aan J. H. van Kalmthout en P. van Niel vergunning is verleend tot het in werking houden van een autobusdienst van Aalsmeer naar Hoofddorp en terug, is de voor dezen dienst gevraagde vergunning geweigerd. Met handhaving voor het overige van het be streden besluit zijn daaraan de navolgende voorwaarden toegevoegd: Het Is verboden: a. in de richting van Nieuw-Vennep naar Haarlem, te Heemstede en verder reizigers in de autobussen op te nemen; b. in de richting Haarlem—Nieuw- Vennep, te Haarlem en verder reizigers voor vervoer niet verder dan Heemstede in de autobussen op te nemen. Autobotsing te IJmuiden-Oost Gisterenmiddag heeft op het kruispunt StationswegWillebrordstraatBriniostraat, te IJmuiden-Oost een botsing plaats gehad tusschen twee vrachtauto's, bestuurd door J S„ IJmuiden-Oost en W. v. Z. uit Amster dam. Doordat v. Z. niet voldoende de ver keersregeling in acht nam, reed hy tegen den auto van S. aan met zulk een kracht, dat het voorste gedeelte werd ingedrukt en de auto onbruikbaar werd. De politie stelt een onderzoek in. Beide auto's waren verzekerd. Zeven dooden Een telegram uit Londen aan het „Hbld." meldt: Het vliegtuig, dat in Britsch-Columbia is vergaan, is opgepikt in Puget Sound. Er wa ren zeven lijken in, waaronder die van den heer en mevrouw MacCailum Scott. Daar uit terzake ontvangen ambtsberichten is gebleken, dat het gedeelte van den Nauer- naschen Vaartdyk, gelegen tusschen de zuid- westelyke grens van het terrein der Lino- leumfabriek te Krommenie en den watertoren van het Provinciaal Waterleidingbedrijf te Vrouwenverdriet in de gemeente Assendelft, in verband met zyne geringe krumbreedte gevaar oplevert voor de veiligheid en de vry- heid van het verkeer met motorry tuigen op meer dan twee wielen, hebben Gedeputeer de Staten van Noord-Holland krachtens artikel 8 van het Motor- en Rijwielreglement het betreffende gedeelte van dien weg geslo ten verklaard voor alle motorrytuigen op meer dan twee wielen. De Kerkmuziekweek te Utrecht bfl gele genheid van het gouden jubileum der St. Gregoriusvereeniging. De groei van het R.-K. Werkliedenver bond in Nederland. Thans is ook de derde van de uit de bij zondere strafgevangenis te Scheveningen ontsnapte gevangenen, n.l. J. K„ te Arnhem aangehouden. De Mariabond in het bisdom Haarlem heeft gisteren te Haarlem zyn twintigste jaarver gadering gehouden. De oneenigheid in de Duitsch-Nationale party en de beslissing in de zaak-Lumbach. Z. H. de Paris zou een gewichtig document over den vrede voorbereiden. De koortsepidemie in Griekenland. Steun van den Volkenbond. Het hoogtepunt be reikt. Barometerstand 9 uur vjm.: 760. Stilstand OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 8.19 en overmorgen om 8.17. Hoogste barometerstand 768 3 m.M„ te La Coruna. Laagste barometerstand 754.2 m.M., te Röst. Verwachting: Zwakke tot matigen, W. tot N.W. wind, meest half bewolkt,weinig of geen regen in het westen; in het oosten wel licht nog regenbuien; aanvankelijk koeler. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin zyn zooals gebruikelyk wederom vele Koninkiyke onderscheidingen verleend, waarvan wy de voornaamste hier releveeren Bevorderd is tot groot officier in de Orde van Oranje Nassau mr. dr. J. H. van Royen, buitengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister te Washington. Benoemd zijn tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw: Jhr. mr. H. M. van Haersma de With, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Lissabon; J. Wolff, consul-generaal, hoofd der handelsafdeeling van het gezantschap te Berlijn en F. B. 's Ja cob, handelsattaché aan het gezantschap te Londen. Tot officier in de orde van Oranje Nassau is benoemd C. M. Dozy, consul met den per- soonlyken titel van consul-generaal, te Boe karest. Tot ridder in de orde van Oranje Nassau is benoemd de zeereerw. pater J. C. Hoyng, praeses der St. Joseph-Vereenigingen in Duitschland. Tot ridder in de Orde van den Nederland schen Leeuw is benoemd mr. W. J. Berger, advocaatgeneraal bij den Hoogen Raad der Nederlanden te 's-Gravenhage. Tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau is benoemd mr. L. C. Besier, advo caat-generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden te 's-Gravenhage. Tot officier in de Orde van Oranje Nas sau zijn benoemd: De Hoogeerw. heer A. F. M. Sweens, kanunnik, president van het Gr. Seminarie in het bisdom 's Hertogenbosch te Haaren en pater J. A. F. Kronenburg, rector in het klooster van de Redemptoris ten te Vaals. Tot ridder in de Orde van Oranje Nassau is benoemd de Zeereerw. heer J. Zwart, pastoor te Zaandam. Tot grootkruis in de Orde van Oranje- Nassau is bevorderd; mr. dr. W. F. van Leeuwen, oud vice-president van den Raad van State, te 's-Gravenhage. Tot commandeur in de Orde van den Nederlandschen Leeuw is bevorderd: mr. Th. Heemskerk, Minister van Staat, te 's-Gravenhage. Verder zyn benoemd: tot ridder in de Orde van den Neder- hmdschea Leeuw;

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1