Binnenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws FEUILLETON RADIO-OMROEP DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1928 BLADZIJDE 2 MIJNHARDT'S RADIO MOORS DE BEKEERING EENER VEST A ALSCHE MAAGD Bestrijding van bosch- 1 branden André Weiss t Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct 1 Zenuw-Tabletten. .75 ct Staal-Tabletten 90 Rflaag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten Het kan verkeeren.... Rijksvoorlichtingsdiensten Internationale Unie van den gebouwden eigendom LUCHTVERKEER Een vlieger neergestort Het vliegtuig van Hassell gevonden Berlijn - Irkoetsk in 3 dagen Op zoek naar Amundsen De ziektegevallen aan boord van het s.s. „Insulinde" Onder een kermiswagen geraakt Door een auto gegrepen J: Een dure reis Een aanvaring KERKNIEUWS. Verplaatsing van het secre tariaat „Regina Coeli" Arme kleine Ernstige botsing te Groningen Ongeluk in de mijn „Laura" Baldadigheid Een lijk aangespoeld RADIO-NIEUWS Kruisgesprekken SOCIAAL LEVEN Minister Kan in conferentie met de verveners 0.9 De extra-uitkeering van dë Ned. Spoorwegen aan het personeel Een circulaire van den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft aan Gedeputeerde Staten van de onderscheidene provincies den vol genden brief gezonden: .,De directeur van het Staatsbos'chbeheer deelt mij mede, dat blijkens bij hem inge komen gegevens in de droge tijden van het afgeloopen voorjaar veel bosch, en heide branden 4ijn voorgekomen, die een vrij aan zienlijke schade hebben aangericht. Hoewel door verschillende gemeenten reeds maatregelen worden getroffen ter voor koming en bestrijding van bosch- en heide branden, acht ik het toch gewenscht, dat de gemeentebesturen in uw gewest, voor zooveel binnen him gebied bosschen en (of) heiden voorkomen, op de gevaren worden gewezen en wenken ter bestrijding daarvan worden gegeven. Wat betreft den inhoud der aan de be doelde gemeentebesturen te richten circu laire, meen ik het navolgende te moeten aan bevelen a. Ten einde het brandgevaar in bosschen en op heide zooveel mogelijk te bestrijden is het in de eerste plaats van belang te waken voor een gestrenge handhaving van de ar tikelen 428 en 429 van het W.v.S. In het bij zonder in gemeenten, waar dikwijls heide wordt afgebrand voor ontginning of ander zins. is het noodig de ingezetenen beter be kend te maken met deze bepalingen. Het ver dient aanbeveling in het vroege voorjaar op daartoe geschikte plaatsen, die geregeld door vreemdelingen en ingezetenen worden be zocht, afdrukken van deze artikelen, met toe lichtingen. op te hangen. Aan de vergunningen, bedoeld in artikel 428 van het Wetboek van Strafrecht zouden onverminderd de voorzorgen, die de plaatse lijke gesteldheid in elk bijzonder geval ver- eischt de volgende voorwaarden kunnen' worden verbonden: le. het te branden perceel dient door een brandvrije strook van de omliggende percee- len te worden gescheiden: 2e. de brand zal niet mogen worden aan- gestol^pn dan een door den burgemeester aan te geven tijdstip; 3e. er zullen bij het branden, alsook voor de bewaking daarna zooveel personen aan wezig moeten zijn, als de burgemeester noo dig zal oordeelen. b. Aangezien blijkens de sinds eenige jaren in samenwerking tusschen het Staatsbosch- beheer en de Nederlandsche Heidemaatschap- _pij bijgehouden statistieken de meeste bran den worden veroorzaakt door onvoorzichtig heid met vuur, waarbij het rooken een voor name plaats inneemt, is het gewenscht hier aan bijzondere aandacht te schenken. Het is daarom aan te bevelen, dat van ge meentewege bij aanhoudende droogte een tij delijk rookverbod voor naaldhoutbosschen en heidevelden worde uitgevaardigd, zooals reeds in meerdere gemeenten telken jare geschiedt. Ten einde een strenge naleving daarvan mgge lijk te maken en het publiek zoo min mo gelijk te hinderen, is een permanent rook verbod. dat dus ook zou gelden in niet-brand- gevaarlijke tijden, niet gewenscht. Het ver bod Zou zich voorts moeten uitstrekken tót al'.e heidevelden en wat de bosschen betreft, alleen tot zoodanige bosschencomplexen, die inderdaad in meerdere of mindere mate aan brandgevaar onderhevig zijn. Voor loof- houtbosschen of oude dennenbosschen in 't bijzonder wanneer deze laatste met loof hout zijn onderplant is een rookverbod in het algemeen niet noodig. c. Het is gewenscht, dat de eigenaren of rechthebbenden van bosschen jaarlijks wor den herpnerd aan het belang, dat zij er bij hebben brandtraa's en wegen vrij te hou- den van strooisel, heide, grassen en andere licht brandbare stoffen en de boschranden en wegzoomen eveneens te zuiveren van dood hout. Indien deze maatregelen zijn genomen wordt het overslaan van brand ten zeerste beperkt, het blusschen van een boschbrand zeer vergemakkelijkt en kan een brand spoe- dig in Omvang worden beperkt. Het schoon maken van wegen en boschbranden kan het beste geschieden in den hedfst den winter en- het vroege voorjaar. De hier bedoelde herinnering zou tegelijk kunnen plaats hebben met die, bedoeld onder a. d. Een doeltreffend middel om de schade van bosch- en heidebranden zooveel mogelijk te verminderen is gelegen in de oprichting van boschbrandweren, waarvan de leden (blusschers) In de omgeving van de bosschen wonen en onder leiding van een boschbrand meester bij het uitbreken van een brand zoo spoedig mogelijk, voorzien van gereedschap pen, ter plaatse komen om het vuur oordeel kundig te bestrijden. Het is gewenscht, dat de leden over een rijwiel beschikken. De blusschers moeten bij het blusschen de be schikking hebben over goed drinkwater. Reeds zijn in een aantal gemeenten in Nederland boschbrandweren opgericht en enkele hebben hare doelmatigheid bereids kunnen bewijzen, door branden in den aan vang te stuiten. Ten slotte zij vermeld, dat nopens de wijze van blusschen van bosch- en heidebranden een samenvatting wordt gevonden in het vlugschrift: „Bosch- en Heidebranden en het blusschen daarvan", dat op aanvrage koste loos bij den directeur van het Staatsbosch- beheer te Utrecht verkrijgbaar is. Ik zal het op hoogen prijs stellen indien de gemeentebesturen in bovenbedoelden zin worden aangeschreven". Gisternacht is te 's Gravenhage overleden de heer André Weiss, vice-president van het Permanente Hof van Internationale Justi tie en stichter der Internationale Academie voor Vergelijkend Recht. ct mer de liberaal van Naamen van Eemnes nu de katholiek van Voorst tot Voorst. In 1898 was voorzitter der Tweede Kamer de liberaal Gleichman nu de katholiek Ruys de Beerenbrouck. In 1898 was voorzitter van den Raad van State de liberaal Schorer nu de anti- revolutionnair Van Lynden van Sanden- burg. Ook in 1898 waren zoowel Eerste als Tweede Kamer in meerderheid links, zelfs in meerderheid vrijzinnig nu zijn ze in meerderheid rechts. Het kan verkeeren! Koninginnedag van 1898 tot 1928 De liberale journalist D. Hans schrijft in „De Indische Post": De tijd gaat sneL Als een wolk langs een storm.hemel Zie: het is alweer vijf jaar geleden, dat onze Koningin haar zilveren regeeringsju- bileum vierde. Op 31 Augustus a.s. zal zij 30 jaar aan het bewind zijn geweest. En dit was aanleiding voor mij, eens te onderzoe ken, en met cijfers te demonstreeren, wat er op parlementgebied in die regeerings.pe. riode onzer Koningin alzoo veranderd is, wat zy dus heeft „meegemaakt". Zij heeft in die dertig jaar in totaal ne gen kabinetten doen optreden ('t eerste- en tweede. ministerie-Ruys afzonderlijk gere kend). Van die 9 kabinetten waren er 5 rechts, 2 links en 2 extra-parlementair. In totaal heeft de Koningin 17 jaar geregeerd met een rechtsch bewind, 1% jaar met een extra-parlementair en 5'A jaar met een linksch. Daarbij heeft zij in totaal 95 verschillende ministers zien komen en gaan. Als ik dit cijfer meedeel, bedoel ik daar mede natuurlijk allen de definitif benoemde ministers, niet de tijdelijke, de ad-intrim- ministers. Alzoo dus heeft de Koningin 95 verschillende bewindslieden benoemd en beëedigd. Zij waren als volgt over de departemen ten verdeeld: Oorlog 16 Financiën 12 Koloniën 11 Waterstaat 10 Marine 10 Justitie 9 Buitenlandsche Zaken 8 Binnenlandsche Zaken... 8 Landbouw 5 Arbeid 3 Onderwijs 3 De Koningin heeft in den loop van haar regeeringsperiode de parlementaire situatie wel op grondige wijze zien veranderen. Dat springt wel zeer duidelijk in het oog, wan neer men een vergelijking maakt tusschen de samenstelling van de Tweede Kamer in het jaar, waarin zij den troon besteeg, en de samenstelling van het oogenblik. Ik zal ook daaromtrent enkele cijfers meedee- len. In 1898 waren in ons Lagerhuis negen verschillende partijen en groepen vertegen woordigd, op het oogenblik elf. Aldus: In 1998 In 1928 Roomsch Katholieken 22 30 Anti.Revolutionnairen 17 13 Vrij-Anti-Revolutionairen 5 Christelijk-Historischen 11 Christelijk-Hist. Kiezersbond 1 Unie-Liberalen 35 Vrij-Liberalen 13 Radicalen 4 Vrijheidsbond 9 Vrijz.-Democratep 7 Sociaal-Democraten 2 24 Vrije Socialisten 1 Communisten 1 Gereformeerde Staatspartij 2 Hervormde Staatspartij 1 Plattelandspartij 1 Katholieke Volkspartij 1 Een nadere beschouwing van deze cijfers leidt tot het volgende: De Katholieken zijn de protestantsch-politieke richting is vooruit, gegaan, de sociaal-democraten met 22. Ook de protestants-politieke richting is vooruit gegaan: telt men een oogenblik alle scha keeringen van die algemeene richting bij elkander op, dan komt men tot 23 zetels in 1898 tegen 27 in 1928. Deze hoofdstroomin. gen (katholiek: protestantsch-politiek; so ciaal-democratisch) gingen dus 8 4 22 zetels vooruit, of 34 in totaaL Hiertegen over staat een vermindering van de vrij zinnige zetels van 52 tot 17-36. De groote aanwas is voor - de sociaal-democraten ge weest. Deze wijziging in de parlementaire en politieke verhoudingen gedurende de re geering van Koningin Wilhelmina demon streert zich in de bezetting van belangrijke posten op dit gebied. In 1898 was voorzitter der Eerste Ka- Verschenen zijn in de „Verslagen en Mede- deelingen" van de afdeeiing Handel en Nij verheid, de jaarverslagen van de verschillen de voorlichtingsdiensten, ten behoeve van handel en nijverheid, over 1927, waarbij te vens is opgenomen het verslag over dat jaar van het onder het departement van Binnen landsche Zaken ressorteerend proefstation, met voorlichtingsdienst, ten behoeve van den turfhandel en de turfindustrie. De Internationale Unie van den gebouwden eigendom houdt haar congres dit jaar te Weenen van 25 tot 28 September. De Nederlandsche Bond van Huis- en Grondeigenaren en Bouwondernemers heeft als afevaardigde naar dit Congres aange wezen de heeren mr. J. A. de Meyier en mr. E. Hollander Jr. Voornamelijk zullen aan een bespreking worden onderworpen de resultaten op het gebied van volkshuisvesting in die landen, waar de crisiswetgeving is ingetrok ken, speciaal in verband met den penibelen toestand, waarin de Oostenrijksche huiseige naren verkeeren. Naar uit Londen gemeld wordt, is gisteren nabij Grantham een Engelsch militair vlieg tuig neergestort. De bestuurder-officier werd gedood, het toestel vrijwel totaal vernield. V. D. me:dt uit Londen: Uit Reikjavlk wordt gemeld, dat aan de kust van IJsland een vliegtuig is gevonden. Men meent dat het het vliegtuig van Has sell is. Uit Irkoetsk wordt gemeld, dat aldaar Donderdagmorgen is gearriveerd het vlieg tuig der Duitsche Lufthansa „D. 1472-Ural", dat, bestuurd door den vlieger Albrecht, op 27 Augustus van Berlijn is gestart. Aan boord van het vliegtuig, dat zijn weg geko zen heeft over Moskou, Kasan, Swerdlowsk, Omks en Krasnojarsk, bevindt zich behalve de piloot nog een lid van de directie der Lufthansa ei® een mecanicien, De afstand'van 6500 K.M, is in ongeveer 2'A dag afgelegd; bij een gemiddelden duur van 9 uren vliegen per dag, heeft de „Ural" een snelheid van 180 K.M. per uur bereikt. De tocht heeft zonder eenige stoornis plaats gehad. De meening van dr. van Lonkhuyzen over het professoren-rapport Aheta seint uit Weltevreden: Het Bataviaansch Nieuwsblad had een onderhoud- met het Hoofd van den Dienst v. d. Volksgezondheid, dr. van Lonkhuyzen, die naar aanleiding van het rapport der drie höogleeraren over de ziektegevallen aan boord van de „Insulinde" van den Rott, Lloyd de volgende mededeelingen deed: Dr. van Lonkhuyzen verklaarde, dat prof. De Langen verschillende patiënten, die aan boord van de „Insulinde" op de uitreis van dat schip waren aangekomen, onderzocht heeft en positief de mogelijkheid van rood vonk uitgesloten achtte. Professor De Langen had naderhand een onderhoud met den arts van het ziekenhuis te Singapore, waar op dé uitreis een patiënt was achtergelaten, omtrent welken patiënt uit Singapore de diagnose roodvonk de „In sulinde" achterna geseind werd, welke diag nose volgens het rapport wederom door den scheepsarts ter kennis was gebracht van de autoriteiten te Batavia. In zijn onderhoud met prof. De Langen verklaarde de arts uit Singapore, dat hij zich vergist had in de diagnose betreffende het sterfgeval van den te Singapore opgenomen passagier van de „Insulinde". De verschijnselen, aldus deze arts, geleken oppervlakkig beschouwd op roodvonk. Voorts is, naar dr. van Lonkhuysen mee deelde, noch door den havenarts, noch door eenige andere gouverments- of medische autoriteit van den scheeparts een telegram ontvangen over het röodvonkongeval te Sin gapore, waaromtrentmen eerst na het ver trek van de „Insulinde" Van terzijde vernam. Verder is noch door den scheepsarts, noch door den anderen arts van den Rotterdam- schen Lloyd aan officieele zijde mededeeling gedaan van de gevallen aan boord van de uit reizende „Insulinde", zoodat bij de aankomst van het schip de havenarts niet aan boord is geweest. Dr. van Lonkhuyzen verklaart voorts zich niet te kunnen voorstellen dat het voor in Holland vertoevende medici mogelijk zou zijn een juister oordeel uit te spreken over hier geconstateerde ziektegevallen dan de me dici hier ter stede, die de patiënten behoor lijk onderzocht' hebben. Dezer dagen is te Budel de voerman W. L. ortder eén kermiswagen geraakt en overreden. In zorgwekkenden toestand is hij naar Eind hoven vervoerd. Gisteren is te Terheijden het 6-jarig zoon tje van den heer C. den Exter, toen het van achter een melkwagen kwam, door een au$o aangegrepen, en zoo érnstig gewond, dat het ikjpd' moedig'överléed: Gedurende de treinreis van Amsterdam naar Hoorn, is ten nadeele van een passagier een pakje ontvreemd, waarin een penteeke- ning en eenige gekleurde prenten, die een waarde hadden van 650. Een draadloos bericht uit Moskou houdt in: Aangezien de tijd van daglicht in het hooge Noorden snel afneemt, zal voor den ijsbreker „Krassin" met de voorbereiding j tot hervatting van de nasporingen naar Amundsen en zijn vijf metgezellen zooveel mogelijk haast worden gemaakt. Gisterenmorgen kwam de salonboot „Fries land" van de HollandFriesland lijn in de haven van Lemmer in aanvaring met de stoomboot „Jan Nieveen" van de Groningen Lemmer Mij., waarbij de „Friesland" aan den voorsteven werd beschadigd en een pas sagier door den schok tegen het dek werd geslingerd en pijnlijk den arm verwondde, de „Voss. Zeitung" gemeld, dat men in Beide booten kwamen van Amsterdam. Alie hoop opgegeven Uit Oslo wordt, volgens het „Hbld.", aan Noorwegen thans definitief de hoop heeft J opgegeven Amundsen levend terug te vin den. De Noorsche expeditieschepen zullen dan ook 15 dezer hun onderzoekingen sta ken, daar ten gevolge van de ijsmassa's en den beginnenden Poolnacht alle verdere po gingen worden verijdeld. Alleen zal als gemeld, de Russische ijs- breker „Krassin" zijn nasporingen naar Amundsen voortzetten en den winter in de Poolzee doorbrengen. Op 3 September a.s. wordt het Secreta riaat van het H. Hart: „Regina Coeli" ver plaatst van Bloemendaal naar Amersfoort. Alle correspondentie enz. betreffende de H. Hart-Schilden en ons Missiewerk, zende men dus voortaan aan onderstaand adres: Secretariaat „Regina Coeli", Weverssingel 44, Amersfoort. Gisteren is te Spekholzerheide het 3-jarig dochtertje der familie V. onder den auto van C. geraakt, bij het oversteken van een straat. De arme kleine bekwam een zware hersen schudding en is in zorgwekkenden toestand naar 't ziekenhuis teKerkrade gebracht Den chauffeur treft geen schuld. Een onderofficier gedood, een ander zwaar gewond Nabij Groningen, op den Rijksstraatweg Groningen—Assen is een motorfiets, bere den door de onderofficieren J. Dijk en P. Buiter, den eersten bestuurder en den tweeden duorijder, beiden afkomstig uit Wolvega, op weg naar Assen in botsing gekomen met 'n auto. De beide sergeants werden zwaar ge wond, vooral de eerste, wiens borstkas was ingedrukt en wiens eene been op drie plaat sen gebroken bleek. Zij zijn beiden naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen over gebracht. De toestand van sergeant Dijk was gisterenmorgen zeer zorgwekkend, in den loop van dezen dag is hij overleden. De auto werd licht beschadigd. Te Eijgelshoven is in de mijn Laura de mijnwerker L. uit Haanrade-Kerkrade met het hoofd bekneld geraakt tusschen twee ko lenwagens. Zwaar gewond is hij naar het gasthuis overgebracht. Te Rotterdam hebben opgeschoten jon gens in de Vierambachtstraat bij het eind punt van lijn 5 een groote dosis vuurwerk in de tramrails gelegd. Toen een tramwagen hierover reed, volgde een vrij ernstige ont ploffing, zoodat drie ruiten van den wagen sprongen. Er kwamen geen persoonlijke on gelukken voor. Wederom is te Callansoog, thans bij paal 16, een in vërgevorderden staat van ontbin ding verkeerend lijk aangespoeld, waarschijn lijk van een manspersoon. Aneta seint uit Batavia: In het perspavil joen op .de Pasar Gambir heeft een buiten gewoon goed geslaagde serie kruisgesprek ken met Nederland plaats gehad, door mid del van de zenders van Bandoeng en Koot wijk. Öp dezen eersten avond werd een re cord aantal gesprekken, n.l. 46 op uiterst vlotte wijze afgewerkt dank zij de efficiënte medewerking van de radiodiensten in Indië en Holland. Het perspaviljoen was stamp vol, er was een menigte menschen, die in de grootste spanning op hun beurt wachtten en er waren ontroerende tooneeltjes op te mer ken. De avond bracht een schitterende de monstratie waarvoor de telegraafadministra- ties hier en ginds een woord van hulde ver dienen. Omtrent de vergadering, welke te Emmen is gehouden met de verveners, wordt aan het „Hbld." medegedeeld dat, behalve de Minister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw, die de vergadering voorzat* aanwezig waren- de commissaris der Koningin in Drente, de burgemeester der gemeente Emmen en een der wethouders 'en de heer Meyer de Vries, rijksirispecteurder werk verschaffing in algemeenen dienst, A. Jong bloed en ir. Sybolts, directeur van het Rijks proefstation voor turf, benevens zes ver veners, vertegenwoordigende de twee groot ste verveners-organisaties. Bij de opening deelde de Minister mede, dat hem thans bereikt heeft het advies der commissie inzake Versnelde afgraving, doch hij wenschte, alvorens zijn standpunt defi nitief te bepalen, de verveners in de ge legenheid te stellen hem hun zienswijze mondeling mede te deelen. Nadat de verveners aan dit verzoek had den voldaan en uitvoerig hadden uiteen gezet, waarom zij steun voor hun bedrijf noodig achten, ontspon zich een uitvoerige discussie, waaruit bleek, dat van regeerings- zjjde ernstige bezwaren bestonden om het verzoek in te willigen. Intusschen verklaar de de Minister zich bereid mede aan de hand van het thans gehoorde, de zaak nog maals ernstig te overwegen. In elk geval verklaarde de minister, zal van regeeringswege alles worden gedaan, wat den afzet van de turf productie kan bevor- 12/3. deren en zal worden medegewerkt om, waar mogelijk,op de kosten te besparen. Na afloop der vergadering is minister Kan vergezeld van den Commissaris der Koningin en den heer Meyer de Vries, naar het ICib- belveen,. een der bezittingen der N. V. „Het Lantschap Drenthe", gegaan. Voorgelicht door den heer Le Gro, direc teur der vennootschap, bezichtigde het ge zelschap de terreinen, benevens één der drie boerderijen, welke daar zijn gesticht. Vervol gens werd gereden naar de stichting „B«- leroord" te Beilen, welke stichting onder voorlichting van den geneesheer-directeur in oogenschouw werd genomen. Tenslotte begaf het gezelschap zich naar het stroomgebied van het onlangs opgerich- te waterschap „De Oude Vaart" nabij Dwin- j gelo. Er zijn n.l. plannen opgemaakt om den zeer slechten waterstaatkundigen toestand in dit stroomgebied, dat pl.m. 9000 H.A. groot is, belangrijk te verbeteren. Indien om trent den financieelen opzet tusschen het waterschap en de regeering overeenstemming worrt verkregen, ligt het niet in de bedoe- lir de werkzaamheden door werkloozen te laten uitvoeren. ZONDAG 2 september HILVERSUM iot M. i.oo2.30 Lunchmuziek door het Trio Rentmeester. 3.00—j.30 Aansluiting van het Kurhaus te Scheveningen. De de Symphome van Beet hoven, met soli en koor, naar Schiller's Ode an die Freude. Mia Peltenburg, sopraan. Suse Lueer, alt, v. Tulder, tenor. I. Dekker, bas. Het Residentie-orkest en het Toonkunstkoor o.l.v. Prof. Schneevoigt. 4.305.15 Voortzetting van den cyclus. Pianosonaten van Beetho ven, door Louis Schmidt. Egb. Veen a.d; vleugel. 6.00 8.00 Vooravondconcert door het Omroep-orkest. lulie de Stuers, zang. 8.00 Persber. en sportber. 8.15 Aansluiting van het Kurhaus te Scheveningen; Het Re sidentie-orkest o.l.v. Ignaz Neumark. Solistenconcert. Sam Swaap, obligaat viool. q.oo-11.00 Kerkconcert met raedew. van D( Moórtag, sopraan. Sepha v. Beinum- laiisen, viool; L. v. Tulder, tenor. F. Hasselaar, orgel. HUIZEN 340.9 M. Na 6 uur 1870 M. (K.W.O.-kerkdienst 00 op 1870 M.) 8.30-9.30 N.C.R.V. 10.00 12.00 K.R.O. Hoogmis in de kerk van den H. Franciscus Xaverius te Amersfoort. Het koor* der kerk o.l.". A. J. Thannhauser. H. Ramselaar» organist. Predikatie door Pastoor C. H. Hartman. De H. Mis wordt opgedragen door den Zeereerw. Heer W. J. M. Tempelman. Het gem. koor zingt De Missa „Lauda Sion", op. 22, M. Springer, met orgelbegel. Na het offertorium, voor gem. koor het „Ave verum Corpus", Mitterer. Na de H. Mis het Tan tum er£o sacramentum. W. P. H. ansen. Daarna het „I audate Dominum", >e toon Greg. Predikatie "an Pas- toor Hartman; Matth. VI, 433. 12.00 Uitz. van het plechtig Te Deum Laudamus, ter gelegenheid v. d. verjaardag van H. M. de Koningin. Het .mannenkoor Zingt Domine salvam fac reginatn nostram. Toh. Win- nubst. Daarna het Te Dèum. L. Perosi or. 19, voor 4 st. gem. koor met orgel. De plechtigheid wordt geleid door Mgr. F. J. H. Evers, Kol.-hoöfdaalmofezenier van Leger en Vloot. 12.301.30 K.R.O.-Lunchmuziek door het Trio Winkels. 1.302.00 K.R.O.-Litterair half uurtje door C. M. v. Moorsel Religie-en Bouwkunst. 2.004.00 K.R.O. Concert door het Amsterdamse!» salon-orkest o. 1. v. F. T. Boshart, 4;oo—5.00 K.R.O. Ziekenlof uit Bloemendaal. 5.40 N.C.R.V. 7.45 8,15 K.R.O. Spr. B. Verhoeven Guido Gezelle. 8.15 K.R.O. Intenties van het Apostolaat des Gebeds. 8.20 Concert. L. v. Sprang bas. De Amsterdamsche Orkest ver. o. 1. y. F. v. Diepenbeek. 10.00 Persber. 11.05 Epiloog. Koor. DAVENTRY 1600 M. 3.50 Concert. Orkest M. Fos ter sopraan. E. Marshall bariton. 5.35 Missionnaiye causerie. 5.55 Bijbelsche liederen. 6.05 Bach-canta- te no. 33. J. Elwes, sopraan. A. Vaughah, alt. R. Clayson, tenor. G. Parker, bariton. C. D. Cunningham, continuo. Koor en orkest. 8.20 Kerkdienst. 9.05 Liefdadig- heidsoproep. 9.10 Nieuwsi^r. 0.25 Concert. Park Lane Hotel-orkest o.l.v. Albert Sandler. Gaby Valle, sopraan. 10.50 Epiloog. PARYS „RADIO-PARIS" 1750 M. 12.20 Religieuze causerie en zang. 1.052.10 Orkestconcert. 4.50 5.50 Dansmuziek. 8.5011.20 Concert door het or kest „Radio-Paris". LANGENBERG 469 M. 9.2510.20 Morgenwijding. 1.202.50 Orkestconcert. 4.506.20 Zitheréon- cert. 8.05 »>Der Waffenschmiecj von Worms", kom. opera in 3 acten van Lortzing. Daarna tot 12.20 Dans muziek. KONIGSWUSTERHAUSEN 1250 M. (ZEESEN) 9.15 Morgenwijding. 11.20 Vergadering van radio- handelaren. Daarna orkestconcert. 5.20—6.40 Or kestconcert. 8.20 Operette-avond o.l.v. Osc.'Strauss, Leon Jessel en Victor Hollaender. 10*5012.50 Dans muziek. HAMBURG 395 M. 9.35 Mórgenwijding. 1.20 Con cert. 3.20 Orkestconcert. 5.20 Orkestconcerri 8.20 Populaire opera-melódieën van Mozart tot Meyer beer. Orkest en solisten. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. BRUSSEL 509 M. 5.20. Dansmuziek, 6.50 Orkest- concert. 8.35 Trio-concert. 9.20—10.35 Sympho- nieconcert in de Kursaal Ostende. I <Steecta fietMei/x-i-stè isiflatiio. MAANDAG, 3 SEPTEMBER HILVERSUM Ï071 M. 12.30:2.oo Lunchmuziek door het Trio Verhey. 5.006.00 Kinderuurtje^De blijdemannetj.es, 9'UVr Mevr. Ant. v. Dijk. 6,oo7.45 Concert door hët dmroep-orkest. Toos Schleyer, zang. Egb. Veen a.d'. vleugel. 8.00—8.20 Lezing door W. Graad* van Roggen, naar aani. der opening van de Jaar beurs te Utrecht op Dinsdag 4 September. 8.2011.00 A.V.R.O.-radiotóoneel. Opvoering door het Nieuwe Nederlandsche Tooneel van „Oud Heidelberg", tooneel- spel in 5 bedrijven van Wilhelm Meyer Förster. HUIZEN 340.9 M. Na 6 uur 1870 M. (U its'uitend N.C. R.V.-uitzendingeu) 12.301.45 Orgelconcert dóór Cor Kee. 4.00—5.00 Ziekenuurtje o.l.v* Ds. P. D. Kuiper. 7.308.00 Zangles door Jac. Ph. Caro. 8.00 Concert. Sprs. J. Augusteyn Op de rails. W. Belger Een beteekenisvol verleden. J. Hékster, Viool. L. G. de Vries, viool, alt, oiano. M. v. 't Woud, cello. J. Vogel, piano en viool. Werken van Mozart. DAVENTRY 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Uitzending van de vergadering v.d. volkerenbond te Genève. Rede van M. J. Procope, Finsct» gedelegeerde. 11.50 Gramofoonmuziek. 12.20 Balladenconcert. (bariton-sopraan), r-w 12.50 Dansmuziek. 1.20—2,ao Orgelconcert. 4.20 Orkestconcert. 5.20 Huishoud- praatje. 5.35 Kihderuurtje. 6.20 Muziek. 6.35 Bioemenpraatje. 6.50 Nieuwsber. 7.05"Muziek. 7»Q5 Muziek. 7.20 Dram. critiek. 7.35 Sonaten voor' 2 violen. 7.45 Lezing County Libraries. 8.05 „Tlie Princess rwho lost a tune", ballet-mime van Rowley.--—-93.35-KameriiTU>zielr.'"Het Brosa strijkkwartet. N. Vallin, sopraan. 9.35 Lezing Irish Bulls. 9.50 Nieuwsber. 10.10 Vaudeville. Dans-orkest en varièté- artisten. 11.2012.20 Dansmuziek. PARYS „RADIO-PARIS" 1750 M. 12.50 Orkest- concert. 4.05 Concert. 8.5011.20 Concert. Mme. Paix-Seailles, piano... Mme. .Bar.th£, sopraan. *Hr. Schlep gel, zang. Radio-tooneel. LANGENBERG'469 M. it.20 Uitzending'van de ver gadering ven den Volkerenbond te Genèv^.-12.30x.xos Mechanische muziek. 1.252.50 Orkestconcert. 6.056.90 Orkestconcert. 8.209.15 Concert door- het Werag-orkest. 9.20 Uit de sprookjes van Ander sen. M. Raabe, declamatie. H. Grüger, piano. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. KOENIGSWUSTERHAUSEN 1250 M. (ZEESEN) 12.20—5.20 Lezingen. 5.206.20 Concert. 6.20 8.05 Lezingen. —7 8.50 Intern, programma-uitwisse-, ling. Uitzending uit Warschau. (Polen). HAMBURG 395 M. 6.40 Gevarieerd concert. 7.20 Concert. 8.20 Omroep-zang, 9.20 Volksliederen- duetten. De Eindener zitherclub.en solisten. BRUSSEL 509 M. 5.20 Dansmuziek. 6.5oTriocon- cert. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.50 Orkestcon cert. 9.3510.35 Dansmuziek in het Casino Spa, PHILIPS, Telefunkèn en R. M. Toestellen SPECIALISTEN - Tel. 14609 - HAARLEM Het hoofdbestuur van, de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegperso neel zal aan den Fersoneelraad voorstellen, bij de spoorwegdirectie aante dringen, om, met het oog op de gunstige bedrijfsresulta ten over de eerste zeven maanden van dit jaar, aan ieder van het»personeel een uit-, keering te doen van een halve maand salaris met een maximum van 70 (herijkend voor het maximum der le kl. van schaal I. Deze uitkeering is bedoeld als een maatre gel voor één keer, waarvan de kosten drie en een half -a vier millioenij gulden zullen be dragen, daar iri 1927 ruim 81 millioen aan loon werd uitbetaald. Bovendien zal als blijvende maatregel voorgesteld worden, om aan de directie te verzoeken, dat de Spoorwegen geheel voor hun rekening nemen de 300.000, die noodig zijn om het zieken- en ondersteuningsfonds geheel los te maken van de gemeentelijke instellingen bij de ziekenhuisverpleging van de gezinsleden der deelgenooten. 33 Pas toch op, officier, gij zoudt u zelf ten gronde richten en haar toch niet kunnen redden! Kent ge dan zoo slecht de Romein- sche wetten? Niemand zou u gelooven. Allen zouden aan uw woorden twijfelen ondanks uw aanzien en uw hooge positie. Want, ten slotte, gij zijt daar niet geweest en Claudius zou doodgegeeseld worden, zoo luidt de straf voor den medeplichtige van een ontrouwe Amata. Tot nu toe wordt de knaap niet ver dacht. Ik zal met zorg over hem waken en hem niet het ongeluk van Flora vertellen. Maar wat dan te doen? hernam Se- gearix. Wat wilt ge dan van mij? Br.nifaeius bewaarde het stilzwijgen. Ge- rei, Ie te i-e minuten bieef hij zoo tegen- v jr vroor-, !+r<g staan, alsof hij aarzel- t i in n hem toe te vertrouwen, vreezend, dat h:j.toch niet zou worden begrepen Dan, terwijl Segearix hem strak aankeek, zeide hij De Vestaalsche maagd moet sterven in een hol, dat ligt pnder de Collynsche poort op de Suburra. Inderdaad, ik heb hooren zeggen, dat daar de plaats was, waar de ontrouwe pries teressen moesten sterven. En, ging de opzichter voort, gaat gij, Segearix, en vele anderen van onze broeders, daar s nachts niet dikwijls heen, waaraan ik niet waardig ben deel te nemen? Met een zekere aarzeling keek de Gallische officier hem aan. Eerst begreep hij hem niet. Zijn anders toch zoo scherp verstand zag niet wat er voor een overeenkomst kon bestaan tusschen de heidensche Amata en hem, goed christen. Over eenige uren zou Flora niet meer kunnen bekeeren, en bovendien, hij kon daar toch niet mee belast worden. Ongetwij feld beschuldigde Bonifacius hem in zijn bin nenste, dat hij, ofschoon onvrijwillig, de oorzaak was van de tegen Flora gekoesterde verdenkingen en bediende hij zich van deze wel eenigszins duistere formule om hem te vragen voor haar te bidden. Zij gaat voor God verschijnen, hernam de jonge man op doordringenden toon, voor God, dien zij niet kent. O, zeker, zij zou de Waarheid hebben kunnen, hebben moeten zoeken, zij die reeds begreep, dat hare afgo den slechts van hout, marmer of steen wa ren. Maar men moet op de barmhartigheid hopen van Hem, die de harten doorgrondt. Op het laatste oogenblik zal zij misschien het licht des geloofs ontvangen en naar den he mel en den God der Christenen verlangen. Zijn blauwe oogen, steeds op den opzichter gericht, sloeg hij niet neer. Men merkte, dat ofschoon hij over de Vestaalsche sprak, hij zijn woorden rechtstreeks tot Bonifacius richtte. Hij kende zijn leven en dwalingen. En daar hij geen redenaar, geen dichter, noch een bewonderaar van den fijnen vorm der Latijnsche taal was, deze officier van het Gallische legioen, scheen hij hem openhartig in zijn eenvoud te willen zeggen: En gij, wanneer toont gij berouw, en zult ge boete doen? Bonifacius begreep hem. Ik ben een zondaar, zetde hij, ik ben een arm mensch. Vergeet mij niet Segearix, wan neer ge het geluk hebt bij de heilige gehei men tegenwoordig te zijn. Maar, ging hij voort, met toenmende opgewondenheid, moet ik niet, om mijne fouten uit te boeten, hun die lijden te hulp komen, wanneer ik ze op mijn weg ontmoet? Ik begrijp u, hernam Segearix, gij wilt deze Amata redden van een verschrikkelijken dood. Ik weiger niet, u in uw goed werk te helpen, maar ik zie geen middel; de doodstraf voor een ontrouwe priesteres bestaat slechts ln uwe wetten, en Flora behoort tot een der aanzienlijkste families van Rome. De keizer is vertrokken en het Is mogelijk, maar niet waarschijnlijk, dat 't volk ten haren gunsCe een opstand zal verwekken. Hij zou geen kans van slagen hebben. Nu de Pretoriaansche wacht afwezig is, zouden wij Galliërs opge roepen worden om Augusta te versterken. Maar nog eens, hoe moeilijk deze militaire plicht, die beveelt het volk in bedwang te houden, ook is, ik moet hem vervullen en ik zal de bevelen uitvoeren. De opzichter had hem half ongeduldig aanhoord. Luister naar mij, hernam hij. Denkt gij, dat er geen manier is om deze ongelukkige te bevrijden? Welnu, ik zeg u dat er wel eene is, wel is waar onzeker en gevaarlijk, maar tenslotte kan men het probeeren. Gaan de onderaardsche gangen van het kerkhof der christenen niet tot de Porta Scelerata? Dus, viel Segearix hem in de rede, gij wilt het hol, waarin men de Vestaalsche maagd laat afdalen, trachten te bereiken, er een opening in maken, en haar er uit ha len, indien er nog tijd voor is. Dat is mijn plan; en gij weet, mijn vriend, dat om het uit te voeren geen geld zal bespaard worden. Noch Aglaé, noch ik, aarzelen om er aanzienlijke geldsommen voor op te offeren. „GÜ zoudt beter dben, antwoordde de jonge: man, die geen gelegenheid liet voor bijgaan om het geweten van Bonifacius wak ker te> schudden, gij zoudt beter doen, indien ge uw» zondige gevoelens opofferde. Maar enfin. Ik begrijp, wat u tot deze edelmoedige daad aandrijft. Gij weet dat wij, Galliërs, in staat zijn dingen te doen, waarvoor anderen terugdeinzen. De taak is moeilijk, maar niet onoverkomelijk. Ik zal eenige voortreffelijke mannen uitkiezen. Ik zelf zal gaan. Ik ken het kerkhof. Het is nog niet zoo lang geleden, vervolgde hij zachtjes, dat Ik, ofschoon on waardig, Suzanna en de andere maagden ge holpen heb bij het begraven der heilige lichamen, die wij uit het circus hadden weg gehaald. Nochtans wij moeten een goeden gids hebben, die beter dan ik met dezen dool hof op de hoogte is. Waar hem te vinden, zeide de opzichter. Ik heb geen tijd om Evaristus te gaan opzoe ken, en ik, ongelukkige, ben den weg naar onze kerken vergeten. Met ernstig gelaat luisterde de officier naar hem. Hij deed zijn best om de woorden van Eonlfacius goed te begrijpen. Zijn hoofd hield hij gebogen, alsof hij in de verte de schreden van een vijand trachtte te ontdekken. Onder mijn soldaten, hernam hij ,is er geen een, die in staat is ons zeker te leiden. Bonifacius maakte een wanhopig gebaar. Helaas, zeide hij, en de tijd gaat voorbij. Maar, vervolgde Segearix, zou Claudius die onderaardsche gangen niet goed kennen? Hij- is dan wel is waar een tijd in groot ge vaar, maar waar ook zou hij veiliger zijn dan in onze catacomben? Ga hem dus zoo spoedig mogelijk opzoeken. Ik zal in' mijn leger man nen" uitkiezen, die niet alleen geschikt en be kwaam zijn voor de taak, die men hun wil toevertrouwen, maar ook liever duizend maal wilden sterven dan een geheim te verraden. Het gaat er maar om, ging hij voort, het hol bij de Collynsche. poort door een onderaard sche gang te bereiken, en wij zullen, hard moe ten werken, om nog vroeg genoeg bij deze verschrikkelijke gevangenis aan te komen. En zullen we dan dé. Vestaalsche maagd nog lé vend aantreffen?. God zal met u zijn! riep de opzichter uit, want niet alleen het. leven van Flora staat op het spel, maar nog veel meer haar onsterfe lijke ziel. Langzaam schudde Segearix. het hoofd. Hoe onverschrokken en vastberaden hij ook was, hij wilde toch niet geheel en al op zijn eigen krachten vertrouwen. Hij zou zich geschaamd hebben Indien hij dezen liefdedienst, waarom men hem vroeg, zou geweigerd hebben, maar; hij twijfelde aan het succes van een zoo groo te onderneming. Bonifacius dankte hem hartelijk, en onder wijl de officier van het Gallische legioen hem tot aan de poort van het legerkamp begeleid de, wees hij hem zwijgend verscheidene sol daten aan, sommige oud en vergrijsd in het leger, anderen nog jong en vlug, en zachtjes zeide hij hem: Ik zal dezen meenemen en menschelijker wijze gesproken zal -het'onmogelijke beproefd worden. - De opzichter greèp zijn hand en driikté dié* krachtig, dan keerde hij zich tot zijn paard, sprong in het zadel erf keerde weer terug naar den Aventinus. Wordt vervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 10