Sport en Wedstrijden Ifleuwe HaarlemscheCoaranl AAN ONZE LEZERS DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1928 BLADZIJDE 3 DAMMEN Het wereldkampioenschap VOETBAL H. B. C. - praatje Tooneelclub D. H. V. B. R. K. V. V. „Concordia" R. K. V. V. „B. S. M." R. K. S.V. „Santpoort' N. V. B. Wedstrijd-programma C. V.V. V.S. V. De Hoofdklasse komt niet BloemendaalR.C.H. 4—6 Karei Lotsy bedankt als Voorzitter van de Weste lijke Districtscommissie E. D. O. StormvogelsExcelsior HONKBAL Eind-seriewedstri j den GYMNASTIEK R. K. Sportvereeniging „Leonidas" WIELRENNEN De Kampioen R.K.S.V. „D.E.M." ATHLETIEK R.K. Athl. Club „Excelsior". 100 M. hardloopen. 200 M. hardloopen. 3000 M. hardloopen. Spoort al Uw kennissen aan hun vraag- en aanbod-adver tenties te plaatsen in onze eigen Brabantsche Brieven De Hollandsche deelnemers Zooals wij onzen lezers reeds mededeelden Zullen van Hollandsche zijde aan den a.s. wedstrijd om het wereldkampioenschap deel nemen de meesters J. de Haas te Brussel, B. Springer Jr. te Lyon, Herm. de Jongh te Parijs, A. K. W. Damme en J. H. Vos beiden te Amsterdam en W. C. J. Polman Jr. te 's Gravenhage. Dit Hollandsche team is door den Nederlandschen Dambond met zorg samengesteld en ongetwijfeld kan gezegd worden dat de Hollandsche ploeg bestaat uit spelers welke waardig zijn de Hollandsche kleuren te verdedigen. Vooral het medespelen van den veteraan de Haas en den genialen blindspeler Springer Zal de kansen op 'n Hollandsche overwinning in niet geringe mate doen stijgen. Het bestuur van den Nederlandschen Dam bond heeft dan ook een zeer gelukkig besluit genomen om beide meesters voor dit be langrijk tournooi uit te noodigen. De Haas toch is en blijft nog steeds een historisch figuur in de Nederlandsche dam- beweging. Hij was het die te zamen met mees ter Battefeld een vijf en twintig jaren geleden den stoot gaf tot een intens damleven in Nederland. Met Batterfeld trok de Haas toen reeds naar het buitenland om de sterkste Fransche meesters te ontmoeten en de vele matches tegen Weiss, Molimard en Fabre eindigden toen vrijwel alle in eene over winning voor de Haas. Door zijne vestiging in Brussel (waar hij aan 't hoofd staat van eene bloeiende handelszaak) kon de Haas de laatste vijf jaren niet meer actief deelnemen aan het damleven, totdat hij een jaar geleden plotseling een leidende rol ging spelen in het Belgischen damleven en o.a. den stoot gaf tot de oprichting van den Belgischen Dam bond. In den laatstgehouden wedstrijd om het kampioenschap van Brussel schreef ook de Haas in en gaf toen allen deelnemers.... een schijf voor. Dit belette hem niet om beslag te leggen op den kampioenstitel der Belgische hoofdstad. Springer behoeven wij bij onze lezers wel niet te introduceeren; hij toch geniet een internationale vermaardheid, niet alleen door zijn geniaal spel,, doch ook door zijn Wind spelen. Enkele jaren geleden verliet Springer Holland om zich in Frankrijk geheel aan *t damspel te gaan wijden. In matches versloeg hij vele Fransche meesters en in 't laatst gehouden tournooi te Marseille moest zelfs de wereldkampioen Marinus Fabre tweemaal de vlag strijken. Ook in Amerika damde Springer en speelde o.m. te Montreal een match om het wereldkampioenschap ge mengd spel(Poolsch/Canadeesch) tegen Willy Beauregard. Op 't Poolsche bord werden de punten gedeeld, doch op 't Canadeesche bord bleek Beauregard de sterkste. Ook Herm. de Jongh volgde het voorbeeld van Springer en vestigde zich te Parijs om zich geheel aan 't damspel te wijden. Herm. de Jongh bezit een ontzettende ttttotstiscUe. kennis, van ons spel, doch in wedstrijden is hij dikwijls minder gelukkig. Toch blijft de Jongh een speler waarvan alles verwacht kan worden, vooral door zijn voort durende training met de sterkste Fransche meesters. Damme, onze nationale kampioen, zal in den a.s. wedstrijd ook wel weder een ernstig woordje medespreken. Damme heeft voor op de overige deelnemers dat hij zich nergens door uit 't veld laat slaan. Nog in den laatsten nationalen kampioenswedstrijd verrichtte hij den krachttoer door op den laatsten wedstrijd dag door twee overwinningen zijn achter stand van 2 punten in te halen en op sensa- tioneele wijze beslag te leggen op den titel. Vos, die reeds vele malen den Nederland schen kampioenstitel heeft gedragen is, Wanneer hij in vorm is, een zeer bijzonder speler die tot groote dingen in staat mag wor den geacht. Polman, de jongste der meesters, speelt in dit tournooi zijn grootsten wedstrijd. Zijn debuut echter in den afgeloopen Neder landschen kampioenswedstrijd was eene ver rassing, want tot het einde toe behoorde hij tot de leiders. De twaalfde deelnemer zal nog door het be stuur van den Nederlandschen Dambond Worden aangewezen. Wij vernamen dat het Voornemen bestaat nog een voorwedstrijd te doen verspelen onder de overige meesters (o.a. I. J. de Jong, P. J. van Dartelen, W. Rustenburg, C. J. Lochtenberg, J. Noome Rïzn,, A- M. 01sen, I. Presburg enz.) met de hoogstaankomende uit de selectiewed strijden der verschillende districten. Van Damme vernamen wij dat hij reeds Beruimen tijd bezig is eene nieuwe theorie der openingen samen te stellen, doch hierme de eerste in de praktijk wil experimenteeren alvorens deze theorie in druk te doen ver- Schijnen. Wij kunnen dus van Damme Verwachten dat hij in den a.s. wedstrijd zijne tegenstanders zal verrassen met nieuwe vari- anten, evenals Hoogland dit deed in 19x2. en toen wereldkampioen werd. Ook op andere gronden belooft deze Wedstrijd voor de theorie van het damspel *eer belangrijk te worden. Immers juist nu de Haas, de grondlegger der theorie van de openingen, zich zal meten met Springer en de Jongh, de voorstanders der moderne openingen en Damme, de hervormer der theorie, zullen de te spelen partijen studiemateriaal van onschatbare waarde opleveren. Nemen wij hierbij nog in aanmerking dat Weiss hiertegenover wel weder zijn brillant slagspel zal stellen en Fabre zijn beroemd geworden flank- en combinatiespel, dan mogen wij verwachten dat deze wedstrijd zal worden een kostelijk schouwspel van alle mogelijke systemen en spelvormen. Een mogelijke uitslag valt dan ook moei lijk te voorspellen, doch zeker gelooven wij dat eene Hollandsche zege lang niet tot de onmogelijkheden behoort. Wij hebben vertrouwen in deze Holland sche ploeg en evenals in 1912 zouden de Franschen in Amsterdam weieens hun „Wa terloo" kunnen vinden. De „ouverture" bracht ons vry bevredi gende resultaten. Het „derde" bracht het oogenschijnlijk niet ver 33, doch „de Meer" had een goede ploeg in het veld gebracht en ten slotte was 't niet meer dan den gastheeren toe kwam. Het was een uiterst sportieve in zet. Het „vierde", dat nogal veel weelde ge wend is, wond er geen doekjes om, of mis schien wel; het legde B. S. M. III met 3—0 in de luren. De hoogere elftallen zullen weinig veran deren, alleen in het begin van het seizoen kunnen eenige spelers nog niet uitkomen, wat eenigszins een handicap is. Het seizoen zal worden geopend op Zondag 9 Sept. a.s. Vanaf Maandag 3 September vangen de werkzaamheden op het terrein aan en ge kent het parool; „vrijwilligers voor". Kent uw plicht leden! Morgen (Zondag) trekt H. B, C. II naar Teylingen om de eer van haar 1ste klasse schap op te houden. Ongeoefendheid zal hen wel parten spelen, enfin, doe je best reser ves! Succes en veel genoegen. Secr. Platte ziet nog steeds uit naar nieu we krachten en voor het veteranen-elftal (H. B. C. II A) is nog plaats te over. Hier is de bedoeling een elftal te vormen ter sterkte van het tweede en uitsluitend be staande uit menschen die als toekomstige krachten niet meer gelden kunnen. Zoo knusjes een „Bravo-gilde" dus. Wie meldt zich? Onze jongste loot hield j.l. Maandag zijn derde en laatste voordrachtwedstrijd. Na faire uiterst spannenden strijd gelukte het mej. Weü'érs met 1/3 punt op M. Bierman en C. Jansen één te worden. De regisseur had eer van zijn werk. Nu aan 't repeteeren voor den feestavond! „MUG" Zondag 2 September. Concordia 1Lisse-combinatie. T.Y.B.B.-jun.Concordia jun. 4 uur. De leden worden verzocht allen van 8 tot 9 uur in het gebouw contributie te betalen, daar zij dan tevens een nieuwe kaart ont vangen. Eenige wanbetalers zullen voor een royement voorgedragen worden. Ook H.H, Donateurs worden er opmerk zaam op gemaakt dat hun kaart ten einde loopt. Geen bezwaar is het bij het aanvragen van een nieuwe er nu 2 of meer te willen hebben. Zoo gaat ook hier het leder weer officieel rollen. Hoewel voor a.s. Zondag een Lisse- comb. de vriendschappelijke gast nog is, hoopt Concordia tocli reeds met zijn vol ledig competitie-elftal te voorschijn te komen, om door eenige voorwedstrijden beter van wal te steken dan het vorig jaar. Want dat men op de derde plaats van onder eindigde, zat hem hoofdzakelijk in de eerste helft van het seizoen. Na dien tijd mocht men van een kalmen vooruitgang spreken, wat tot gevolg had, dat men dit seizoen weer met 3 elftallen uit kan komen. Ook de belangstel ling ging weer vooruit en zonder aan welke vereeniging dan ook wat af te doen, vraagt men weer die belangstelling in toenemende mate, niet alleen omdat een voetbalvereni ging die nu eenmaal noodig heeft, maar ook omdat het de plaats is van den Roomschen sportman. Dan zal ook van Hillegom gezegd kunnen worden: Zij bezitten een mooie Roomsche sportorganisatie. SECR. Secretariaat: School laan 131 Bennebroek Programma voor Zondag 2 September D.O.S. I— B.S.M. I, half drie D.O.S. II—B.S.M. II, half een Alzoo gaan B.S.M. I en II morgen naar D.O.S. te Roelofarendsveen voor het spelen van de serie-wedstrijden. B.S.M. I wist in haar serie-wedstrijden van D.O.S. I te win nen, dus als allen hun best doen, kan dat morgen weer en dan is de kans op den eer sten prijs, een beker, groot. En, jongens, eep beker zou onze medaillekast wel opsieren, dus doet allen je best. Het vertrek is bepaald op elf uur vanaf de Schoollaan, met twee autobussen. Vele supporters hebben reeds hun toezegging, gé- daan, om deze reis mede te maken, maar er zy'n nog een paar plaatsen open en de auto's- moeten vol. Dus, wie nog mede wil, kan zich vanavond nog opgeven by B. P. de Wit, Schoollaan 5. N.B. R.-K. voetballers, die het komende seizoen voor B.S.M. willen uitkomen, worden verzocht zich morgen te willen opgeven, want: deze week moeten de elftallen worden opge geven voor den Bond. Programma 2 September S J. C.Santpoort S. J. C.Santpoort SantpoortO. G. half 2 uur 3uur 21^ uur Wel, wel, wat een programma, jongens. Allen je beste beentje voor. De heeren die naar S. J. C. gaan, zorgen wel dat zij om half 12 bij café Zomerlust zyn. De jaarvergadering wordt gehouden Maandag 10 September. Zeer belangrijke agenda, dus komt allen zonder uitzondering. Ook onze donateurs (trices) worden ver wacht. Sportliefhebbers en beoefenaars van Vel- sen, wij zijn in onze gemeente de eenigste officieele R.K. voetbalyereeniging. Zouden wy dan niet eens een R. K. F.-elftal naar voren kunnen brengen? Gemakkelijk! Maar komt dan, er zijn nog zooveel beste krachten die.in neutraal verband spelen, maakt u daar los en komt tot ons, dit is voor u zelf en voor allen een zaak van belang. Schenkt uw krachten en uw offertjes (entreegelden) aan onze vereeniging en ge zult zien, dat we spoedig met onze spelkwaliteit. kunnen con- curreeren tegen de sterkste club. SECR. Het wedstrydprogramma der afd. I en II (le klassen) luidt voor September volgens de Sportkroniek als volgt: Afdeeling I 9 September: Ajax—U. V, V. StormvogelsV. U. C. Hilversum—Hermes-D. V. S. 16 September; V. U. C.—Ajax. H. F. C.—Stormvogels Hermes-D. V. S.Sparta R. C. H.—Hilversum. U. V. V.—A. D. O. 23 September: V. U. C.—U. V. V. Ajax—H. F. C. StormvogelsHermes - D. V. S. SpartaR. C. H. HilversumA. D. O. 30 September: H. F. C.—V. U. C. Hermes-D. V. S.Ajax. R. C. H.Stormvogels. A. D. O.Sparta. U. V. V,Hilversum. Afdeeling II V1 9 September: Z. F; C—V. S. V. E. D. O.Excelsior. H. B. S—'t Gooi. D. F. C—H. V. V. 16 September: ExcelsiorZ. R..C. 't GooiE. D. O. 't Gooi—E. D. O. Blauw-Wit—D. F. C. V. S. V.Feijenoord. 23 September: Excelsior—V. S. V. Z. F. C—'t Gooi. E. D. O—H. V. V. H. B. S—Blauw-Wit. D. F. C.Feijenoord. 30 September: 't Gooi—Excelsior. H. V. Z. F. C. Blauw-Wit-E. D. O. FeijenoordH. B. S. V. S. V—D. F. C. De reserve-afdeelingen van den N.V.B. zijn volgens de Sportkroniek als volgt in gedeeld AFDEELING I. Reserve ie klasseA.F.C. 2, Ajax 2, Blauw Wit 2, De Spartaan 2, E.D.O. 2, H.F.C. 2, R.C.H. 2, Hilversum 2, Z.F.C. 2, Stormvogels 2. Reserve 2e klasse A.Blauw Wit 3, V. V. A. 2, Ajax 3, A.F.C. 3, Haarlem 2, Hol- landia 2, Alcmaria Victrix 2, K.F.C. 2. Reserve 2e klasse B. Hercules 2, Velox 2, U.V.V. 3, 't Gooi 2, Hilversum 3, Vrienden schaar 2, Rapiditas 2, D.E.C. 2. Reserve 3e klasse A. H.R.C, 2, Alcmaria Victrix 3, Q.S.C. 2, W.F.C. 2, A. D. W. 2, Watergraafsmeer 2, Amstel 2, S.D.W. 2. Reserve 3e klasse B. West-Frisia 2, Z.V.V. 2,-^Z.F.C. 3, D.W.S. 2, Swift 2, T.O.G. 2, Zeeburgia 2, Ahrend's V. C. ,2. Reserve 3e klasse C. Allen Weerbaar 2, O.D.E. 2, Wilhelmina Vooruit 2, Blauw-Wit 4, D.E.C. 3, De Spartaan 3, Z.R.C. 2, Ajax 4, 't Gooi 3. Reserve 3e klasse D. Voorwaarts 2, U.V.V. 4, Kampong 2, D.O.S. 2, Hercules 3, Baarn 2, Zeist 2, H.V.C. 2, Vrienden schaar 3 (bij toelating). AFDEELING II. Reserve ie klasse C.V.V. 2, Feijenoord 2, Sparfa 2, V.O.C. 2, Xerxes 2, D.H.C. 2, D.F.C. 2, H.B.S. 2, Unitas 2, U.V.V. 2. Reserve 2e klasse A.A.D.O. 2, B.M.T. 2, H.B.S. 3, H.V.V. 3, Quick 2, V.U.C. 2, S,V.V. 2, R.F.C. 2. Reserve 2e klasse B.Excelsior 2, Feijen- oord*3, Sparta 3, Steeds Hooger 2, D.F.C. 3, O.D.S. 2, H.V.V. 2, Olympia 2. Reserve 3e klasse A. U.V.S. 2, A.S.C. 2, Bodegraven 2, Alphen 2, A.D.O. 3, R.V.C. 2, V.I.O.S. 2. H.V.V. 4. Reserve 3e klasse B. D.H.C. 3, Concordia 3, Iloek van Holland 2, Fortuna 2, Vlaar- dingen 2, V. F. C. 2, V.D.L. 2, Hermes- D.V.S. 3, D.H.S. 2. Reserve 3e klasse C. Gouda 2, O.N.A. 2, G.S.V. 2, Overmaas 2, Leonidas 2, S.I.O.D. 2, Neptunus 2, S.V.V. 3. Reserve 3e klasse D.L.S.V. 2, Leer dam 2, Transvalia 2, Feijenoord 4, Excel sior 3, V.O.C. 3, D.C.L. 2, Hermes-D.V.S. 2. Thijssen Haak Koster Wiegel Wey v. d. Velde de Jonge v. Pel Veuger N-N. Boekelaar Morgen trekt V.S.V. naar Rotterdam ten einde daar een oefenwedstrijd te spelen tegen C.V.V., den 2de klasser. Eenige jaren geleden werd actie gevoerd, voornamelijk door enkele sportbladen, om te geraken tot de stichting van een hoofd klasse, c. een instituut dat ten opzichte van de spelverbetering gerust achterwege kan blijven, waarop destijds ook de aandacht door ons werd gevestigd. De studiecommissie is thans, meldt de Sportkroniek, met haar rapport- gereedge komen. De enquette onder de clubs had tot resul taat, dat van de in totaal 448 verzonden vragenlijsten 129 tegen de instelling eener hoofdklasse waren; 45 bleken onverschillig tegenover die instelling te staan (de meer derheid daarvan wordt gevormd door de Oostelijke derde klassers); 190 beantwoord den de vragen niet; in totaal waren er dus 364," die niet voof de hoofdklasse waren. Voorstanders waren er: 58 onvoorwaardelijk en '26 met wijziging van de amateursbepa lingen; in totaal waren er dus 84 vóór de instelling eener hoofdklasse. De besprekingen in de Commissie hebben niet tot: een eenstemmig oordeel geleid; de eene helft van de leden, de heeren Mr. Pas- "stöórs, Vos en Mr. Bulder, bleek voorstan der, de andere helft, de heeren Dr. Van Prooije, Hohmann en Lotsy, bleek tegen stander te zijn. Beide richtingen hebben hun meening neergelegd in een afzonderlijke nota. Rij de overlegging van het Rapport ver klaart het Bondsbestuur, dat het zich schaart aan de zijde van de tegenstanders. Dit be sluit is volgens het blad door het bestuur mëf- algemeenen Stemmen genomen. Zooals gewoonlijk trok ook ditmaal de jaarlijksche wedstrijd tusschen Bloemendaal en R. C. H. veel belangstelling. R. C. H. kwam met verschillende invallers doch de ploeg der witten kon al evenmin aanspraak maken op volledigheid. Niettemin is het een interessante wedstrijd geworden, waarin meestal zeer goed spel werd vertoond. In den aanvang had het er allen schijn van dat het op een debacle voor de thuisclub zou uitloopen, doch naderhand herstelde Bloe mendaal zich kranig en vooral wanneer men in aanmerking neemt dat de witten in geen maanden in het veld waren geweest, kan het resultaat zeer eervol worden genoemd. Over den wedstrijd nog het volgende Aanvankelijk maakten Verkerk en zijn mannen, die een prachtig sluitend samenspel demonstreerden, het de Bloemendaalsche achterhoede uiterst moeilijk. Binnen een kwartier had de doelverdediger der thuisclub twee zeer lastige doch niet minder fraaie schoten van Verkerk moeten verwerken, doch was hij reeds evenzooveel keeren gepas seerd eens door genoemden speler en een maal door van Dam, die het tusschen haak jes nog lang niet verleerd bleek. Toen kort hierop een derde doelpunt volg de zag het er voor de Bloemendalers niet erg gunstig uit. Sunter, die geruimen tijd na den au vangeersi|kwam, bracht echter leven in de Bloemendaalsche voorhoede. Hij en Immer maakten twee mooie goals, maar R. C. H. had intusschen geprofiteerd van het treuzelen van een der witte verdedigers. Uit een straf- schot werd het voor de rust 43. In de tweede helft speelden de bezoekers over het algemeen heel wat minder, althan voor zoover het hun aanval betreft. Toch vergrootte Verkerk onmiddellijk na de hervatting den R. C. H. voorsprong tot 53. Een keurige combinatie van Sunter en Immer had hierop een even fraai doelpunt van laatstgenoemde tot gevolg. Geruimen tijd bleef de stand hierna ongewijzigd, doch vlak voor time plaatste v. d. Werf zijn hoofd onder den bal, welke voor de zesde maal in het Bloemendaalsche net verdween. Met 64 wonnen de R. C. H.-ers dus dezen prettigen wedstrijd. De elftallen waren R. C. H. Kos, van Es, van Dam, Krom, Ruijs, Prevost Jr., v. d. Werf, van Dam, Verkerk, Boekelaar, Hessels. Bloemendaal J. Beijk, IJfs, Bakker, Parson, H. Beijk, Wijnberg, Eijsten, Sunter, Immer, N. N., M. Strik. WEDSTRIJDEN OM DEN A.R.O.L.- BEKER A-s. Zondag worden op het A.F.C. terrein té .Amsterdam bovenstaande wedstrijden voprtgezet en beëindigd. Zooals bekend heb ben zoowel H.F.C. als R.C.H. den halven eindstrijd bereikt, de eerste tegen Zeebur gia, de twepde tegen Z.A.C. Dat H.F.C. derhalve de finale zal halen lijkt zeer waar schijnlijk, hetgeen ten opzichte van R.C.H. niet*gezegd kan worden. Immers de Oostelij ke j kampioenen Zijn een geduchte tegenpartij efi'all'een als dé R'C.H.'ers hun uiterste best doen, lijkt de mogelijkheid niet buitengeslo ten^ da|. H.F.C. en R.C.H. elkaar in den eind strijd het,„bezit van den beker zullen bestrij den. Voor R.C.H. is het jammer, dat zij niet de beschikking zal hebben over Prevost, die tegen A.F.C. dermate geblesseerd is, dat hij niet zal kunnen spelen. We veronderstellen, dat vele Haarlemmers naar Amsterdam zullen trekken, om op het fraaie A.F.C.-terrein deze wedstrijden bij te wonen! v'-HV- 'Naar de Sportkroniek verneemt heeft de heer K. J. J. Lotsy wegens drukke bezig heden bedankt als voorzitter van de Weste lijke Districtscommissie der T. C. een functie die hij geruimen tijd vervuld heeft. De „Sportkroniek" acht dit bedanken een ver lies voor deze commissie, waarvan de heer Lotsy steeds een ijverig, nauwgezet en deskundig lid was, en men zal er zijn advie zen dan ook wel missen. De laatste oefendag en het spel gaat beginnen. E.D.O. gebruikt deze voor een ontmoeting met Vitesse in Arnhem. Een aardige wedstrijd, te meer daar beide elkaar nog nimmer ontmoet hebben. E.D.O. komt als volgt uit: Meenhorst Kuil Boeré J. Peru kei Dinkla C. v. d. Laan Swart, Tanis, Steffens, Perukei, v. d. Hurk Morgen ontvangen, de Stormvogels op hun terfein het Rotterdamsche Excelsior. Ze brengen het volgend elftal in het véld: HAARLEMSCHE SCHEIDSRECHTERSVEREENIGING. ZooaJs bekend, bestaat deze vereeniging 19 Oct. a.s. 5 jaar. Dit feit zal feestelijk her dacht worden en wel door een grootsch op gezetten feestavond in den Schouwburg aan den Jansweg. r v "■■■■cr Ieder jaar organiseert de Nederlandsche Honkbalbond seriewedstrijden tot sluiting van het seizoen. De mededeeling komt echter meestal plotseling uit de lucht vallen. Zoo ook.dit. jaar. Dinsdagavond ontving Haarlem de uitnoodiging. Woensdagavond ging de aanmelding weg en Vrijdagmorgen kwam de mededeeling, dat Haarlem Zaterdagmiddag tegen A.G.H.C. moest spelen, 't Staat na tuurlijk te bezien of Haarlem er in slaagt in zoo'n korten tijd een negental samen te stel len, maar als dat kan is de kans groot dat Haarlem in de tweede ronde komt. A.G.H.C. is dit seizoen een vrij zwak tweede-klasse negental. Denzelfden middag worden eveneens voor de seriewedstrijden nog gespeeld Blauw-WitT.O.G.O. en QuickConcor dia. Concordia was dit jaar de houdster van den wisselprijs, den Quick-jubileumbeker. oog op den D. E. M.-wedstrijd van 16 Sept. a.s. velen nog gelegenheid schenkt hun training voor te zetten. Secr. Fuhropstraat 8 Wij herinneren onze dames er aan, dat a.s. Maandag de gymnastieklessen weer een aanvang nemen, en wel van half 7 voor de adsp. leden en om 8 uur voor de leden, beiden in de school aan de Overtonstraat, dus niet meer in de Timorstraat. De oefeningen voor de heeren vangen aan a.s. Woensdag in de school aan de Soen- dastraat op de gewone tijden. Ook de Woens dag-avond adspiranten verschijnen dan hier. Vooral in verband met de in het najaar te houden gymnastiekwedstrijden te Amster dam en Rotterdam, waarop Leonidas hoogst waarschijnlijk uitkomt, is een trouwe op komst zeer noodzakelijk. Bovengenoemde vereeniging hield Don derdagavond een koppelwedstrijd over 20 ronden met 5 klassementen, waarvoor de volgende koppels aan den start kwamen: SchijvenaarBalm, KlashorstWolters, KruydLangeveld, v. EgmondFabel, Kes- selerSchell en v. Baakde Groot. Door niet goed begrijpen van sommige renners kwamen enkele klassementen niet goed tot hun recht. Overigens werd er fel en eerlijk om gestreden wat den volgenden uitslag op leverde: 1. SchijvenaarBalm; 2. v. Eg- mondFabel; 3. KesselerSchell; 4. Kruyd Langeveld. Zondag a.s. zal er gereden worden om den Kikkert- en Klinkenberg-beker, welke in de consumptietent van den schenker te bezich-; tigen is en meteen door den schenker uitge reikt zal worden, terwijl de heer Klinken-: berg er nog eenige fraaie prijzen bij beschik- baar heeft gesteld. t Onderafdeeling „St. Jozefgezellen" Beverwijk Secr. Kleine Houtstraat 117 rood. Door de activiteit van de R.-K. A. y. „Al liance", worden de D. H. A. K.-junioren a.s. Zondag in de gelegenheid gesteld eikaars krachten te meten en wy wenschen hun meer succes wat de deelname betreft, als het geval was bij onzen len athletiekwedstrijd, daar de junioren-nummers moesten verval len wegens te weinig deelname. Wat den A. C. C.-junioren betreft zijn wij vol goeden moed, daar zij zich den laatsten tijd duchtig getraind hebben. Onnoodig te zeggen, dat vele A. C. E.-„creaks" de jongeren zullen aanmoedigen en vol spanning de verrichtin gen van hun gade slaan. Dat er zeer goede prestaties te wachten zyn, mede in verband met het schenken van een beker, is zeker een bezoek aan het Lyceum-terrein waard. Nu A. C. E.'ertjes „zet je beste beentje voor" en werkt allen mede tot het welslagen van dezen wedstrijd. Verder zij medegedeeld, dat wij op Zater dagmiddag voorloopig nog van het Sportpark mogen gebruik maken wat zeker met het Contributie betalen a. s. Zondag in de Gezellenzaal van 11.30 tot 12.30. Officieel Athletiekdag Werd er verleden week gemeld dat „D. E. M." een athletiekdag georganiseerd had op Zondag 16 Sept., door omstandigheden is dit veranderd en is als datum vastgesteld 9 Sept. dus a.s. Zondag over een week. Wie hoort nu tegenwoordig niet van athle- tiek, er is bijna geen krant of je leest van hard- loopen, speerwerpen, kogelstooten enz., maar er zijn er nog zoovele die het nog nooit of heel zelden hebben gezien. Nu zulk een dag zal er Zondag 9 Sept. worden gehouden, georganiseerd door de nog jeugdige athletiekvereeniging D. E. M. en waaraan kan worden deelgenomen door alle R. K. Athletiekvereenigingen. Ongetwijfeld zullen dus vele sportlief hebbers 9 Sept. getuige willen zijn van het geen zal gaan gebeuren. Nu, de volgende nummers zullen worden verwerkt Senioren Olympische Estafette 400,300,200,100 M*' Speerwerpen. Discuswerpen.' Kogelstooten. Polsstokhoogspringen. Hoogspringen met aanloop. Verspringen met aanloop. Hinkstapsprong. Junioren A jun. 60 M. hardloopen. A jun 4x60 M. Estafette. B jun. 80 M. hardloopen. B jun. Kogelstooten. A en B jun. 800 M. hardloopen. Zooals men ziet een programma met 16 nummers in den meest uitgebreiden zin. Ook zullen voor verschillende nummers de kampioenschappen der D. H. A. K. wor den aangevraagd, hetgeen ongetwijfeld de spanning nog zal verhoogen. De wedstrijden zullen worden gehouden op het „Beverwijk" terrein aan den St, Aagtendijk. Laat nu spor tief Beverwijk eens laten zien dat zij ook voor athletiek iets „voelen" en dezen wedstrijd gaan bezoeken. De, volgende week nog verdere bijzonder heden. J. F. B. Blvenhout, 28 Augustus 1928. denier, As ge me nouw gelooven wilt, can motte dit briefke maar nie verder lezen, want öan is 't grif zunde t'an oewen tijd. Want keb oew ^ouw in de leste v,eken geschreven Wn m'n zeereis en °en van m'nen Vliegertocht, maar ,va 'ie oew nouw te schrijven eb, amico, da's waar 'k zelf mee m'n petje nog niet bij kan! Witte waar 'k gewiest ben? Bij ons Koningin! Trek nou nie zo'n ongeloovig gezicht, want keb al genogt van 't gezicht van Trui, die me 6-1 heel de week aansprikt mee: „opschepper". Want, amico, 'k weet niet of ge da-d-ok by hdervinding het, maar oew vrouw ge- °ofd-oew altij 't beste as ge liegt! As ik 's Zondags 'n bietje laat uit de kerk toom en ik zeg: „Keb de Kruisweg gebid", dan zee ze me vlak in m'n gezicht: „ge lie- get". En as ik zeg: „da's privee", maar dan zee ze: „docht ik wel!" Maar da leerde gauw begrijpen en as ge dan nouw maar goed, snapt, dan ga-g-et van- zelvers. Affijn, eere, wie eere toekomt, laat ik Trui nouw nie veur de Koningin trekken want over Trui wou ik 't nou nie hebben. Nog eens: ik ben dan bij de Koningin thuis gewiest, maar ze was net uit! Kad van te voren nie geschreven as da-d-ik kwamp, dus dan kunde niks van zeggen. Ik ben heel netjes ontvangen, deur 'nen deftigen menier mee 'nen piekfijnen blaauwen, laken- schen jas aan, mee zuiveren knoopen. 't Kwam zoo inééns in me-n-op. Veur 'n dringende bodschap (mijn bodschappen zijn altij dringend, groot of klein) moes ik effetjes naar d'n Haag. En mee m'nen vriend deur 't Noordeinde loopende, onder d'n stéért van dieën knol deur op da voetstuk (hij is toch maar van brons!) gongen daar allemaal menschen. 't Pelijs binnen. Auto-vrachtwa gens vol. En aan de geruite broeken te zien en die kollesale brillen, moesen da vast Ame- rikaansche zjentelemannen en zjentelevrou- wen zijn! Ik docht, als die binnenmeugen, dan toch zeker 'nen rasachten Ulvenhouter en 'k zee teugen m'nen kammeraad: „Don ders, amico, daar schuiven wij stiekum tus schen." We zagen er wel nie zoo Amerikaansch uit as die Brillers, maar as ik flink op z'n Ulvenhoutsch praat, dan verstaan ze mijn toch olc nie, docht ik! Zoo gezeet zoo gedaan en 't liep van 'n leien dakske Wadden nog gineens 'n viesietekortje noodig.' Dieë blaauwe mee zuiveren knopkes gaf er ons eentje én da kostte twee kwartjes. Hij scheurde -n-er 'n stukske af en toen stopte nie die in 'n soort offerblokske. Ziezoo, docht ik, ik ben binnen, de Koningin verwacht me. Later hoorde-n-ik da ze op reis was en ik docht: ze moes 's weten da-d-ik hier nouw ben! Keb m'nen naam in 'nen boek gezet: „Dré, Ulvenhout", zooda-d-ami- eo ('t is goed asdat de lezers da nouw 's we ten!) mijnen naam deurgedrongen is tot in 't Pelijs van onze geëerbiedigde Koningin Willemiena der Nederlanden. En nouw za'k oew vertellen, wa'k allemaal gezien en meegemaakt eb bij m'n viesiete. Mee 't binnenkomen 'nen gang van mar- remer, maar nouw mottle nie denken da dieën gang er eene is, waar bevoorbeeld twee- fietsen kunnen staan; abuis! Daar kan 'h heele wielerbaan in! En gin vuiltje op den grond. De matten waren sjuust opgenomen, zooda 'k bang was vuile pooten te zetten op' da witte marremer. Maar 't liep nogal los. 'k Was er na 'n ketierke hapsoluut thuis! „Wil len de Heeren en Dames maai' mee naap(!j boven gaan", zeet toen dieën blaauwe mee zuiveren knopkes. Ik klopte m'n eigen gauw 'n bietje-n-af, „liep" effekes mee m'n handen deur m'n haren, veegde mee m'nen rooien zakdoek m'n gezicht 'n bietje-n-af en daar gongén me. Mee dieën blaauwe was ik 't gauw eens. Ik kan al zeg ik 't zeivers nogal mee m'n menschen opschieten, net zoo goed op mijnen hof as op 't hof van Haar Majesteit. Ik weet et allemaal nie persies meer, wa 'k allemaal zag, maar wel weet ik, ge kun bij onze Koningin grust komenNouw ok," nouw ze uit was, alles netjes aan d"n kant. Gin stoeltje lag er om en gin matje waar 'n stofke opzat. In een woord: proper! Ik kwam in 'n zaai terecht en daar was zóó me- rakels hard geboend, da'k op m'n bakkes viel. Ik -docht: nouw, steld-oew veur, dat ze nouw sjuqst binnenkomt. En in m'nen schrik zee ik ineens iets waar dieën blaauwe heel goed aan kon merken, dat 'k ginnen Amerikaan was! Mftaé ollee'verschrikken is menschenlijk, wa gij? „Dit is de kleine danszaal" zeet-ie. „Oh", zee ik tóen, „nouw snap ik waarom 't hier zoó gladdig is, maar da-d-adde dierekt motte zeggen, vader bij 't binnenkomen! As de Ko ningin toevallig binnengekomen was, ha 'k veur. gek gelegen!" „Hare Majesteit is op het óogenblik- niet thuis, dus„Val maar zooveul as ge wilt", yulde-n-ik aan! En d'n blaauwe lachte. „Lacht as ge be- ^gékfen Vordt", zee ik. zooda-ge ziet, 'k was daar' heelemaal thuis. Maar die danszaal, amico! 'n Lust veur oew oogen. Spiegels nog grooter as d'n dieën van onzen kleermaker. •n Lamp, heelemaal van glazen pinnekes en alles in de verf of 't pas gedaan was. En maar goud. Overal verguld: de pooten van de stoelen, de piejeedestallekes waar beelden op staan, de lijsten om de schilderijen, goud alles wa-ge- ziet. Goud en glas, nog mooier as de poffertjeskraam op de kermis! 'k Wier blind van al da schoons. D'r was ook 'n groote danszaal. Maar nouw was ik op m'n kievieve, da snapte. Want die vloeren zijn wel mooi blinkend, ingeleed mee schoone blokskes hout die sekuur in mekaar passen, maar zoo hard amico, zoo lxard as mijn plavuizen thuis! 'n Schoone zaal was daMee 'n plafon d'rin heelemaal gewelfd nét as in de lasrk en 'n behangeske van puren zij. En daar stingen pracht van blommekes op. De stoeltjes langs de kanten waren net eender as 't behang. Verder mee gouwe pooten, gin leuning en „won pies". Da leste zeg ik er maar bij om volledig te schrijven hoe 't allemaal is by ons Koningin in d'r huishouden, want as ge mijn nouw vraagt wa „won pies" is kan 'k oew naar eer en geweten zeggen da 'k gin „won pies" gezien eb. Maar da zeet dieën blaauwe er telkens bij, veur «Ie Amerikanen denk ik. 't Zal dus Engelsch zfjn da w.p. Ok ben 'k gewiest in de rookkamer van onzen' Prins. Nouw, amico, de Prins ee z'n spullen ok veur mekare. 'n Reusachtige gezellige, heeren kamer, mee gemakkelijke stoelen en groote tafels en flinke asbaksken veur oew sigaar. Daar sta-d-'n tafel in, 'n ronde, daar is de mijne nog 'h beésje bij en daar eten me, as 't mot mee twintig man aan. En da blad was uit één stuk, zeet dieën blaauwe. won pies! Ik zee: „schei uit man, ik ben van 't vak en zukke boomen groeien d'r immers nie!" Toen heet ie 't tafelkleed er af genomen en *k mot zeggen, amico, hjj ston nie te liegen. Eén stuk was da blad mee twee meter tien middellijn. Ok he'k gezien waar de femilie eet en qp 't lest 'n kamer heelemaal uitgesnejen. Plafon, muren lampen, meubels, schilderij lijsten, allemaal uitgesneden op de manier as ge die plankskes wel kent van 't figuurzagen, 'n Pracht. De kleejen op d'n grond waren! van hout. Ingeleed! Wa-d-eel praktiesch ia' veur 't omschuppen, vin ik. Heel die kamer was 'n Indisch kedoo! Man, wa-d-n schoone kamer. Veul mooied as de poffertjeskraam, veul mooier! En alles bij mekaar genomen, dan mot ffc zeggen: Ons Koninklijke femilie zit daar' netjes te wonen. Heel netjes, maai i toch eenJ voudig veur 'n Koningin. Maar da's ok echt Nederlandsch, niewaartj Wij scheppen nie lichtvèèrdig op! Daarom motte ok begrijpen da-d-ik nie opgeschept heb. zooas Trui alsmaar" leet te duuveljagen! Anflfco, als altij veul groeten van Trui en gin: horke minder van oewen, won pies, toet a vwj Dré.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 11