Kerk en School Gemengd Nieuws VIERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1928 BLADZIJDE 2 Het Eucharistisch Congres te Sydney Het gouden jubileum der St. Gregorius-vereeniging Dé Kathedraal was stampvol, toen te half tien de auto van Mgr. de Aartsbisschop voor reed en de Kerkvorst, afgehaald door de Kanunniken en een stoet van acolieten, on der het klinken van een fraai-gezongen „Ecce Sacerdos" van Johan Winnubst het kerkgebouw binnenschreed. Een H. Mis na 250 jaar De toestand in China Pater van den H. Geest Voor Sjef van Dongen In de Roer verdronken De Nenijto 28 Het vliegtuig van Amundsen gevonden? Het „paleis" zonder ruiten Geïnfecteerde con sumptie-artikelen Zwaar weer In een zandkuil verdronken Zijn eigen vrouw overreden Genoegens De derde ontsnapte uit de gevangenis te Scheveningen Inbraak te Schiedam KUNST EN KENNIS R. K. Organisten- en Directeuren - Vereeniging RECHTSZAKEN Mr. dr. A. D. H. Fockema- Andrae De moord op den Mathe- nesserdijk te Rotterdam VERKEER EN POSTERIJEN Veldpostdienst lichte brigade LUCHTVERKEER De Zuidpool-expeditie van Commander Byrd Russisch vliegtuig op Poolsch gebied te pletter gevallen Pc ontvangst van den Pauselijken legaat, Kardinaal Cerretti Voor het Internationaal Eucharistisch Con gres, dat van 5 tot 9 September a.s. te Sydney gehouden zal worden, blijkt groote belang stelling te bestaan, zooals verschillende tele grammen uit Australië in de laatste dagen hebben gemeld. Thans heeft ook de Pauselijke legaat, Kar dinaal Cerretti, voet op Australischen bodem gezet en is door de katholieke autoriteiten en de bevolking van Australië's hoofdstad enthousiast ontvangen. Aan telegrammen, omtrent dien ontvangst, in de „Maasbode" is het volgende ontleend: De „Orama' van de Oriënt Steam Naviga tion Company, die 1 Augustus te Port Said het Suezkanaal binnenliep met aan boord Zijn Eminentie Bonaventura Kardinaal Cer retti, Pauselijk Legaat naar het internatio naal Eucharistisch Congres te Sydney, liep gistermiddag de Australische havenstad binnen. Was de vertegenwoordiger van den H. Vader te Port Said al met buitengewone eer ont vangen door den Pauselijken delegaat in Egypte, die de verdere reis meemaakte, de vertegenwoordigers van den Egyptischen ko ning van Frankrijk en andere autoriteiten, te midden van *n groote menigte de ontvangst in Sydney zelf, was boven alles luisterrijk, geestdriftig, ontroerend. De Pauselijke Legaat werd hier verwelkomd door Zijne Exc. Mgr. Bartolomeo Cattanco Pauselijk Delegaat in Australië, door ZD.H. Mgr. Th. L. Heylen, Bisschop van Namen en permanent voorzitter van het bestuur van de internationale Eucharistische Congressen. Beide prelaten waren omstuwd door de vertegenwoordigers van het doorluchtig Epis copaat van Australië, een groote groep gees telijken en een aanzienlijke afvaardiging van leeken, die gekozen waren als vertegenwoor digers van de verschillende volkeren, die aan het Eucharistisch Congres deelnemen. Terwijl het schip de heerlijke Woolloo- mooloo-baai binnenvoer, had op de breede werf de eerste begroeting plaats van de be woners van Sydney. Aan boord van het schip volgden de eer ste officieele begroetingen. Na de Australiërs kwam een groep Syriërs haar eerbied betuigen bij monde van den hoogbejaarden Melchieten-bisschop mgr. Cle mens Maluf, die van den Libanon gekomen was, om het Eucharistisch Hoogfeest mee te vieren. Daarna volgde een groep Spanjaarden on der leiding van Z. D. H. Mgr. Francesco Sa- verio Irastorza y Loynaz, bisschop van Ori- huela en officieel vertegenwoordiger van zijn katholieke majesteit den koning van Spanje van wien de bisschop een schrijven van hulde voor het congres medebracht. De Italianen waren in zeer grooten getale opgekomen om den vertegenwoordiger van den H. Vader op plechtige wijze te begroeten. Andere groepen uit Europa en Azië en Amerika volgden. De Malthezers waren gekomen, met hun groote rood-witte vlag en kleine vlaggetjes van dezelfde kleur als insignes, om den Malthezer bisschop te begroeten, wiens zwarte, met paars afgezette reis-kleedij, scherp afstak bij de andere schitterende ge waden. De delegaties werden door den Pauselijken Legaat in zijn salon ontvangen. Zijn Eminentie was omringd door zijn ge volg bestaande uit: Mgr. Carlo Respighi, ceremonie-meester. Mgr. Alberto Arborio Mella di Sant' Elia, kamerheer van Z. H. Mgr. Carlo Grossi, ceremoniemeester. Graaf dr. Pablo Mimbela, geheim kamer heer van Z. H. met degen en kap. Pater Vincenzo di Lorenzo, sa.S. alge meen secretaris van het Italiaansch comité en lid van het internationaal bestuur van de eucharistische congressen. Mgr. Michael Curran, vice-rector van het Iersch college in Rome. Professor Chiesarolti. Uuiseppe Silvagni (de kamerdienaar van den Kardinaal). Mgr. Valeri, apostolisch delegaat in Egypte. Dr. Magennis, generaal-overste van de Iersche Karmelieten en eenige andere hee- ren, w.o. de secretaris van den kardinaal en mgr. Caccia Dominioni maestro di camera van Z. H. den Paus, die op het laatst nog werd toegevoegd aan het gevolg met de bij zondere opdracht om namens den Vader, ter herinnering aan het congres, een gouden kelk aan te bieden aan de kathedraal van Sydney. Overal, van waar iets gezien kon worden, verdrong zich een menigte menschen en de schitterende aankohast over het water, in den zonnestralenden namiddag, werd een tooneel van ongeziene grootheid en konink lijke pracht. De weg van de haven naar de Sint Marfa- kathedraal van Sydney was voor den ver tegenwoordiger van den H. Vader één reus achtige zegetocht. Een sterke stoet automobielen bewoog zich langzaam voort door de lange ave nue, waar overal vlaggen hingen en kreten van welkom weerklonken. Kindergezang en jubel van duizenden toeschouwers daverden den laatsten auto tegemoet, waarin was plaats genomen door Z. D. H. Mgr. Michael Kelby, aartsbisschop van Sydney en Z. Em. den Kardinaal-Le gaat. Een enorme mensehen-massa lag in de kathedraal neergeknield, toen deze betreden werd door den Pauselijken Legaat en zijn begeleiders voor de Kerkelijke ontvangst. Na een kort gebed rees kardinaal Cerritti van zijn zetel, om als vertegenwoordiger van den Paus, aan het volk van Australië de vol gende Pauselijke boodschap over te brengen: „Hoe ver ook verwijderd van Onze zeer- geliefde kinderen in Australië zullen Wij het Congres dag voor dag volgen en ver heugen Wij ons met nen wegens de eere, die er zijn zal rond de Heilige Hostie en wegens de genade, die overvloedig zal neer dalen over dit geliefde land, zijn zonen en zijn dochters". Het koor van het congres zong dan het Ecce Sacerdos en nam het Te Deum over, dat werd aangeheven door den Pauselijken Legaat. Daarna stond de ontvangende prelaat, Mgr. Kelly, aartsbisschop van Sydney op, om den Kardinaal-Legaat en de bezoekers, die in de kathedraal waren toegelaten, te begroe ten. De aartsbisschop legde er in zijn begroe- tingswoord den nadruk op, dat het Congres strikt en eenvoudig van zuiver-godsdiensti- gen aard was en in geen enkel opzicht iets te maken had met sociale, politieke of we- reldsche doeleinden. Het Eucharistisch Congres is belegd om openlijk belijdenis af te leggen van de Ka tholieke leer inzake het meest verheven Sacrament, de goddelijke Eucharistie. Ontroerd en met bewogen stem, sprak daarna Z. Err* Kardinaal Cerretti: „Zelden ontving ik zulk een diepe emo tie als toen ik den weg betrad naar deze groote kathedraal. Oude herinneringen kwamen bij me op. Dertien jaar geleden immers hebt Gij al len zoo hartelijk mij ontvangen als Uw Pauselijk delegaat en met vreugde herinner ik mij de woorden, waarmede Gij mij toen hier ontvangen hebt. De drie jaren, welke ik hier heb doorgebracht, zijn wel de ge lukkigste geweest van mijn leven." De kardinaal dankte vervolgens voor de bewijzen van liefde, waarmede Australië nu wederom 's Pausen afgezant had begroet. De kerkmuziekweek te Utrecht Donderdagmorgen te half 10 uur droeg Z. D. H. Mgr. H. v. d. Wetering, Aartsbisschop van Utrecht, in de Kathedraal te Utrecht een Pontificale Hoogmis op. Het koor der kerk zong onder leiding van den heer Joh. Winnubst de Mis in g-mineur van R. Vaughan Williams, terwijl de leerlin gen van de Kerkmuziekschool in toog en superpli onder leiding van Pater Dr. Caeci- lianus Huiygens O.FM., directeur der schooi, de wisselende Gregoriaansche gezangen uit voerden. Het Gregoriaansch werd door de leerlingen der R. K. Kerkmuziekschool uitgevoerd op een wijze die veel en diep studeeren verried. Geheel vlekkeloos was het inmiddels nog niet. De tempi leken ons iets te langzaam, uit gezonderd in de Communio, die zeer fraai en vlot werd weg-gezongen. De Graduale was in ieder geval te traag en ook troffen hier onzuiverheden, vooral bij de voorzan gers. Was men wat nerveus? Het scheen zoo, en het bleek ook uit détails, zooals uit het verwaarloozen van het tweemaal herhaalde accent op het laatste woord van „a dextris meis," terwijl men het in „Melchisedech" juist zeer gaaf bleek te verstaan. Maar in beginsel is de uitvoering van het Grego riaansch door deze muziekschool-leerlingen vol van goeden geest. Technische volmaakt heid en cultuur zal, hopen we, vanzelf ont staan. Het koor van de kathedraal gaf een wel verzorgde uitvoering van de mis van Vaughan Williams. Dit werk vertoont een mengeling van echt „Gregoriaansche" bezieling, van het door gronden van de waarde der modi, met een modem vormbesef dat Fransch georiënteerd is en soms rechtstreeks aan Ravel, den leer meester van den componist, herinnert. De Engelschman is er in geslaagd een compositie te schrijven, die volkomen kerkelijk aandoet en toch het harnas der geijkte harmonieleer radicaal verbreekt. Deze mis stelt aan dubbelkoor en solisten ontzaglijk moeilijke opgaven. Winnubst deed haar zonder de orgelbegeleiding (ad libitum) zingen en bereikt mooie resultaten. Vlekke loosheid te eischen zou hier te ver gaan: dat men in de Gloria een halven toon zakte (of was men niet in g. begonnen?), dat in Credo en Agnus Dei niet iedere cantilene en niet ieder versieringsmoment er gaaf uitkwam, willen we niet te zwaar aanrekenen. Er werd gezongen met beheersching en toch met fraaie plastiek. Het slot van de Credo was met zijn golvende bewegingen zelfs in hooge mate schoon en vervoerend. Het koor van de Utrechtsche kathedraal spande de kroon van de koren, die zich tot nu toe in deze muziekweek lieten hooren. Van 11 uur tot half 12 gaf de Stadsbeiaar- dier Jan Wagenaar een carrillonbespeling op den Domtoren. De feestvergadering De feestvergadering was zeer druk bezocht. Pastoor A M. Beukers sprak het openings woord en releveerde dat deze algemeene ver gadering samenviel met de viering van het gouden jubileum. Twee aangesloten koren bij de vereeniging vieren tevens hun gouden feest: Haarlem en Amersfoort. En dan huldigt verder Pastoor Beukers Mgr. Ie Blanc, den nog eenig-over- geblevene uit de oude garde en den heer A. C. Verrijt, een hard werker voor de Solesmenser richting. Zoo ging spr. verder in korte trek ken de verdere geschiedenis der St. Grego- rius-Vereeniging na, speciaal Pastoor W. P. H. Jansen huldigen^ en Pater Huygens. Het nieuwe Gregoriaansch in ons land heeft bo vendien veel te danken aan den Benedictijner Pater Dom Sergent, die door het hoofdbe stuur tot eere-lid der Vereeniging werd be noemd. Pastoor Jansen stelt vóór hulde te bren gen aan alle comité's. De burgemeester van Utrecht, mr. dr. J. P. Fockema Andreae, spreekt namens den mi nister van O., K. en W„ huldigt de Vereeni ging op welsprekende wijze, om de ontzet tende verdiensten. Mgr. Ie Blanc, Pastoor Jansen, Pater Huy gens en mevr. Ward worden langdurig en spontaan toegejuicht. Wijzende op de enorme belangstelling, welke de jubileerende St. Gregorius-Vereeni- ging in deze dagen uit velerlei landen en werelddeelen de komst van mevr. Ward! heeft mogen ondervinden en op de totaal belangelooze medewerking, welke alle in deze dagen opgetreden koren hebben be toond, leest Pastoor Beukers een telegram van Z. H. den Paus, H. M. de Koningin en de R.-K. Organisten- en Directeuren-Ver eeniging voor. De inhoud van het telegram van Z. H. den Paus luidde aldus: „Agréant Hommages Uni on ecclésiastique St. Grégoire occasion son cinquantenaire, sa Saintété remercié envoie de coeur intervenus et families. Bénédiction Apostolique implorée". Daarna sprak pater Gilbertus Lohuis O. F.M. over de kunstwaarde, de muzikale waar de en de vocale waarde van den Kerkzang. Onder deze rede kwam Z. D. H. Mgr. H. v. d. Wetering ter vergadering. Nog werd het woord gevoerd door Dom. Sergent en prof. dr. Gerard Brom. Aan het slot der vergadering heeft ook Z. D. H. Mgr. v. d. Wetering nog het woord gevoerd, de jubilaresse van harte geluk ge- wenscht, en den aanwezigen en vooral den kerkzangers op het hart gedrukt, dat, wil len de groote liturgische plechtigheden een volledigen indruk maken, de kerkzang vol. gens het verlangen van Z. H. Paus Pius X moet beoefend worden. Na een gemeenschappelijken maaltijd volgde de middag-uitvoering in de Kathe draal, terwijl de kerkmuziekweek gesloten werd met een Plechtig Sluitingslof, dat ge celebreerd werd door den Hoogeerw. Heer Kanunnik Mgr. C. F. Ie Blanc, met assis tentie van Rector H. Vullinghs en Pastoor J. J. Scheepers, als diaken en sub-diaken. In Markelo, het plaatsje in Overijsel ge legen, tusschen Goor-Diepenheim en Lochem werd voor 250 jaar de laatste H. Mis opgedra gen door de E.E.P.P. Jezu.eten, die deze parochie moesten opgeven, daaar hun geeste lijke bediening elders gevorderd werd. Sindsdien waren de katholieken zonder her der en werden de geloovigen tenslotte ge heel verstrooid. Van deze belangrijke Katholieke gemeen te bleef merkwaardigerwijze niets over. Nu wil het geval, dat aan de verbetering der Bolsbeek, welke daar in de buurt stroomt, werkloozen uit Utrecht te werk gesteld zijn, van wie er 36 katholieken zijn. Door de bemoeingen van Z. D. H. den Aartsbisschop, werd pastoor H. Schneider, pastoor en oprichter der nieuwe parochie te te Boekelo, belast, de geestelijke verzorging dezer arbeiders op zich te nemen. En zoo was er dan Zondag 26 Augustus des morgens om negen uur het historisch moment waarop na zooveel eeuwen weer de H. Mis opgedragen werd. Het moet, zoo schrijft men aan de „Tijd," voor Pastoor Schneider wel als een Missie reis geweest zijn, want van den harden weg Diepenheim-Lochem, was het nog een kleine drie kwartier loopen alvorens Z. Eerw. met een koffer in de hand, ter bestemder plaatse aankwam, om er een tent te vinden, met als geheelen inventaris: één tafel 1 Voor een geloovigental van circa 15 man, daar er 's-Zondags geregeld een groep naar Utrecht gaat vergeleek Z. Eerw. in de predi katie het Markelosche veld met Ephrata's velden van Bethlehem en sprak vervolgen- over den schakel van het herstel van den geess telijken band, tusschen het Markelo uit dien tijd en het Markelo van heden. Tenslotte spoorde Z. Eerw. aan het geloof der Vaderen hoog te houden. „Agentia Fides" meldt: Volgens een pre laat met jarenlange ondervinding in China is de toestand aldaar nog niet heel helder. Ofschoon de legeroversten in het Zuiden in het algemeen de eigendommen en rechten van de Kerk respecteeren, blijven de sol daten volharden in een houding, die én tegen de vreemdelingen én tegen het Chris tendom is. Dezelfde prelaat erkende, dat de richting, die gegeven wordt aan de kerkelijke architectuur, aan beelden en plaatwerk, een middel zou kunnen zijn, om bij de sol daten en de ongeletterde massa het :dee te doen verdwijnen, dat Christendom en Europeesche mogendheden hetzelfde zijn. Het gedrag van het Zuiderleger varieert met de chefs. De soldaten van Yen si chan, den „model" generaal, gedragen zich over het algemeen goed. Die van den z.g. Christen- generaal Feng yu chiang toonen zich brutaal en openlijk anti-christelijk. De soldaten van bet Zuiderleger en de jonge offxieren zien in ieder Katholiek en in ieder Christen slechts een vertegenwoor diger van een vreemde mogendheid. Het beste antwoord voor hen is hun te wijzen op de inlandsche geestelijkheid en de in- landsche hiërarchie. B.v. De prefectuur van Lihsien staat onder Mgr. Suen, een Chi- neesch Bisschop, en wordt bediend door seculiere Chineesche geestelijken. Toen de soldaten van het Zuiderleger daar kwamen, ging de generaal terstond naar den Bisschop en verzekerde hem, dat zijn soldaten noch anti vreemdeling, noch anti christen waren. Op verzoek van Mgr. bracht de generaal met zijn staf (circa 100 man) den nacht in de missie door. Terzelfde tijd echter bedreigden de sol daten de Katholieken en beschuldigden hen de vreemde mogendheden te vertegenwoor digen. Op hun antwoord, dat de Bisschop en de priesters Chineezen en zij zelf aan geen enkele buitenlandsche macht onder worpen waren, tenzij in geestelijk opzicht aan den Paus, toonden zij zich eerst onge- loovig, maar toen zij overtuigd waren, ver anderden zij terstond en beloofden den Katho lieken bescherming. De heele divisie ver trok den volgenden morgen zonder iets ten nadeele der missie gedaan te hebben. Wat de houding van het nieuwe bestuur betreft, daarover valt voor het oogenblik nog niets zekers te zeggen. Alle openbare bijeenkomsten zijn ver boden en er is een einde gemaakt aan de re volutionaire propaganda. Manifestaties, die al te erg tegen de vreem delingen gericht zijn, worden afgekeurd, maar in den grond is het bestuur tegen den vreemdeling. De herinnering aan het im perialisme, vooral aan het begin van den strijd tegen de opium, is nog te levendig en de Chineezen kunnen niet gemakkelijk vergeten, dat ze als kinderen en wilden be handeld zijn. Meer dan eens ontmoet men op de muren der steden groote plakkaten met eisch tot „afschaffing van iedere ongelijkheid". Men moet vooral aan de vreemdelingenvrees toeschrijven de oppositie tegen het Christen dom. Hef probleem, dat de Kerk moet oplossen, bestaat hierin, dat de massa moet overtuigd worden, dat het Christendom op geen enkele wijze verbonden is aan imperialisme of aan buitenlandsche mogendheden Dat was de geest gedurende de laatste drie eeuwen van de Propaganda van de laatste encyklieken van Paus Benedictus XV en Pius XI en van den Pauselijken delegaat Mgr. Constantini Hij heeft met aandrang en sinds lang den raad gegeven, de Chineesche architectuur en de Chineesche kunst te gebruiken, waar de li turgie dit maar veroorloofde volgens de instructies van 1645. De Europeesche stijl van kerken en beelden prikkelen de sol daten. Zij praten van „Europeesche dui vels, die de Katholieken aanbidden". Met succes heeft reeds1 menige kerk een Chineeschen bouwtrant. Ook bestaan reeds vele beelden in Oosterschen stijl, vooral van Chineesche martelaren. Men verwacht hier van een heilzamen invloed ten opzichte van de bescherming der Katholieken. Onlangs is benoemd tot overste aan het missiehuis der Paters van den H. Geest te Weert, de Zeereerw. Zeergeleerde Heer Pater Dr. L. Vogel, die eerst pret'ekt was van boven vermeld missiehuis. De Weleerw. Pater Jos Phillippens gaat na een slechts ruim 2-jarig bestuur als overste nu reeds heen. Ongaarne en met leede oogen ziet men hem vertrekken, te meer om het vele goede, dat voor den bloei van het missiehuis is beproefd maar vooral wat in zoo korten tijd aan den bloei van het missiehuis is toegevoegd. Het is te begrijpen, dat dankbare harten hem vol gen. Tevens gaat het missiehuis verlaten de Weleerw. Pater Julius Teernstra, redacteur van het maandschrift: ,.De Bode van. den H. Geest" en het kindermissietijdschrift: „Ons Missievriendje" Naar de „Msb." verneemt, ligt het in het plan der kynologen-vereeniging „Waalwijk en Omstreken", ter gelegenheid van haar tweede intern, tentoonstelling op Zondag 7 Oct. a.s., aan Sjef van Dongen (wiens ouders beiden uit Waalwijk geboortig zijn) 'n Pool- hond (Samojeed) aan te bieden, welk ge schenk hij persoonlijk zal komen aanvaarden. Sedert Woensdagmiddag 3 uur werd uit het Louisahuis te Roermond een aldaar ver- blijfhoudende vrouw vermist. Des avonds laat werd uit de rivier „De Roer", nabij de fabriek „Het Steel" het lijk van de reeds bejaarde vrouw opgehaald. mers aan de Lange Haven. Een brandkast werd aan de achterzijde a la sardine geopend en een bedrag van ongeveer 400 werd er uit ontvreemd. Een portefeuille met een aanzienlijk bedrag bleef onaangeroerd. Liquidatie onmiddellijk na sluiting. In de Donderdagmiddag gehouden verga dering van het Dagelijks c-h Bestuur der Ne nijto 1928 is met algemeene stemmen be sloten aan den Raad van Beheer der ten toonstelling het voorstel te doen om on middellijk na sluiting der tentoonstelling over te gaan tot algeheele liquidatie van de bezittingen van de Vereeniging. Aan V. D. werd Donderdagavond uit Lon den bericht, dat „Aftenposten" te Oslo dien middag uit Harstad een telegram heeft ont vangen met de mededeeling, dat het wrak van het vliegtuig, waarmede Roald Amund sen en de Fransche piloot Guilbaud gestart zijn om een onderzoek in te stellen naar de bemanning van het verongelukte luchtschip „Italia", gevonden is in de buurt der Lofo- den-eilanden. Volgens nadere berichten staat het niet vast, dat het bedoelde wrak dat van de „Latham" is. Zoowel te Oslo als te Kopen hagen neemt men het noodige voorbehoud in acht en wacht men nadere berichten af. Een telegram uit Oslo van het Noorsch Tel. Bureau meldt eveneens, dat het bericht van de „Aftenposten" nog niet bevestigd is. De Poolonderzoeker Hoel zeide in een inter view, dat het niet waarschijnlijk is, dat de overblijfselen van de Latham tot de be doelde eilandengroep zouden zijn afgedre ven, daar de stroom naar het Noorden en Noordoosten gaat en de wind, toen de Latham naar Spitsbergen vertrok, Oost was. Men moet deze geruchten dus als on gegrond beschouwen. De fregat-kapitein Otto, in dienst van de Admiraliteit, zeide, dat, als de overblijfselen inderdaad dio van de Latham zijn, dit vlieg tuig zeer dicht bij de Noorsche kust moét- zijn neergevallen. Het gebeurde op het Lunapark bij de Kalfjeslaan te Amsterdam, dat de eigenaar van het „Palais de Dance" gisteren zeer verbaasd was, toen hij na een ochtend weg te zijn geweest, bij het betreden van zijn „paleis" bemerkte, dat er iets geburd was, dat in een welgeordend paleis niet plee,gt voor té komen. Met name waren alle ruiten uit de ramen en deuren van het gebouwtje verdwenen. Spoedig bleek, dat een tweetal onbeken den van de afwezigheid van den eigenaar hadden geprofiteerd om alle ruiten weg te nemen. Zij hadden de menschen van het Lunapark wijs gemaakt, dat de ruiten, die niet sterk genoeg zouden zijn, door andere vervangen moesten worden. Die andere ruiten zijn echter nog steeds niet gebracht en de eigenaar van het „Pa lais de Dance" heeft 't raadzaam gevonden de politie te waarschuwen, die een onder zoek instelt. In verband met de ernstige ziekteverschijn selen, welke zich hebben voorgedaan in het gezin van den heer Velder, te Deventer, is nader gebleken, dat de oorzaak van vergifti ging ontstaan is door het eten van geïnfec teerde consumptie-artikelen. De toestand van de in de barakken opgenomen drie kinderen is vrij goed. Te Heeswijk heerschte een hevig onweder, gepaard met een wervelwind, waardoor eeni ge boomen werden ontworteld. De bliksem sloeg in de boerderij van de weduwe Am. van der Pas in den Fokkers- hoek. Twee stroodekkers de V., die bij het inslaan nog op het dak werkzaam waren, wisten den brand met de hulp van toege schoten buren te blusschen. Een drenkelinge door een hond gered In een zandkuil nabij de kalkzandsteen fabriek te Smilde zijn, naar de „Tel." meldt, twee meisjes van 11 en 13 jaar verdronken bij het „pootje baden". Vermoedelijk zijn de beide zusjes (Bennen geheeten) door werking van het zand in een dieper gedeelte geraakt en om het leven gekomen. De hond van een herder, die in de buurt was, heeft een derde meisje gered. Te Groningen heeft een droevig ongeluk plaats gehad. De heer K. reed 'met zijn au to, vergezeld door zijn eohtgenoote naar ho tel Riche waar mevr. K. uitstapte en voor den auto bleef staan. De man wilde den auto, die dwars over den weg stond, recht zetten, hij zette den motor aan, maar wist niet, dat de auto op de versnelling stond. De wagen schoot daarop plotseling vooruit, mevr. K. kwam onder den wagen terecht en werd ernstig gewond. Zij werd naar het R.K. ziekenhuis vervoerd, waar zij spoedig na aankomst is overleden. Dezer dagen wandelden twee gelieven in den Middelpolder te N.-Amstel heel netjes naast de bermen der wegen. Tot zóóverre viel op deze verliefden niets te zeggen, doch de conversatie tusschen de jongelieden week af van de gebruikelijke. Zij was luid en heftig zoo heftig zelfs dat een en ander meer op een publieke vermakelijkheid ging lijken. Het meisje echter toonde de meeste spontaneïteit in het beslechten van het meeningsgeschil en koos daaarvoor een minder gebruikelijke manier zij liep pardoes in de ringvaart van den Middelpolder, in welker kabbelende wate ren zij ronddreef als symbool van de veronge lijkte zachtmoedigheid. De jongeman, die zijne beminde zoo plotseling half onder en half boven water zag verpoozen, wist niets beters te doen dan zijn jas uit te trekken en in deze pose een reddingspoging te demon- streeren. Hij begaf zich echter niet te water, doch bepaalde zich alleen tot een technisch juisten stand. Een beroepsvisscher, die met zijn bootje eenige fuiken aan het uitzetten was, zag het gevaar, waarin het meisje ver keerde en roeide naar de plaats des onheils, waar hij de drenkelinge, die reeds een duik boot-positie begon in te nemen, door hand reiking binnenboord haalde. De jongeling zag toen van verdere reddingspogingen af. Nadat 't meisje door de vriendelijke hulp van haar redder van droge kleeren voorzien was, begaf zij zich aan den arm van haren cavalier stadswaarts. (Tijd.) „Zoo, jongens.. Donderdag is te Schiedam ingebroken in de distilleerderij van den heer L. W. Kra- Zooals reeds gemeld is de derde ontsnapte uit de bijzondere strafgevangenis te Scheve ningen te Arnhem gearresteerd. Met den trein van 12 uur 55 is Kraaienhof gisteren naar Den Haag overgebracht en aan de politie overgegeven, die hem per gevange nis-auto naar de Scheveningsche gevangenis bracht. Op het station was groote belangstelling van de zijde van het publiek. Kraaienhof zag er goed uit. Zijn gevangeniskleeren had hij verwisseld voor een gewoon pak. Hij had ver gunning gekregen een cigaret te rooken en dampte er nu lustig op los. Hij scheen het, volgens het Hbld., niet bepaald dramatisch te vinden, dat hij weer naar zijn vroegere ver blijfplaats werd teruggebracht, althans bij zijn aankomst zette hq een glunder gezicht en begroette de Haagsche rechercheurs met een vroolijk: „Zoo, jongens Donderdag is Kraaienhof door de politie aan een verhoor onderworpen. K. verklaar de, dat de ware toedracht der feiten vrijwel overeenstemde met de reconstructie van het gebeurde, zooals die door de politie gegeven was. Alleen kwam hij er tegen op, dat men gezegd had. dat hij zijn kameraad, den Belg, die het eerst aangehouden was in den steek gelaten zou hebben. De Belg wou de richting van Rotterdam inslaan en tlaen heeft K. van zijn drie kameraden afscheid genomen en is zijn eigen weg gegaan. Hij- ging langs het strand in noordelijke richting. Den geheelen nacht liep hij door en kwam tegen den morgen te Noordwijk aan. Daar woonde een kennis en dien bracht hij een bezoek. Deze kennis verschafte hem een hoed en hielp hem op nog een andere wijze voort. Langs stille wegen heeft K. toen kans gezien zich uit de voeten te maken, steeds gaande in noordelijke rich ting. Hij liep meestal des nachts en hield zich overdag schuil. Dit was natuurlijk noo- dig, daar hij nog steeds geen kans gezien had zijn gevangeniskleeren voor gewone kleeren te verwisselen. Eindelijk, na vele omzwervingen, kwam hij te Beverwijk aan, Van daar begaf hij zich steeds te voet naar Amsterdam. Op dit traject heeft hij iemand ontmoet die hem eenige stuks klee ren gegeven heeft. Hij kon zich toen van zijn gevangenispakje ontdoen en ving welgemoed zijn wandeltocht aan. Van Amsterdam liep hij naar Amersfoort vervolgens naar Wageningen en arriveerde eindelijk te Arnhem. Onderweg had hij bij enkele vrienden zich een tijdje schuil ge houden en had ook hier en daar wat geld geleend, tot een totaal bedrag van ongeveer acht gulden. Te Schaesbergen, bij Arnhem, had hij kennissen. En 'toen de Amhemsolie politie een „tip" kreeg, dat Kraaienhof in de buurt van Schaesbergen gezien was, wist zij direct waar zij zoeken moest. Wat de vierde vluchteling betreft, van dien beweerde hij niets te weten. Ook over de menschen, die hem geholpen hadden, wilde hij zich niet uitlaten. Te Utrecht heeft de R.K. Organisten- en Directeurenvereeniging haar jaarvergadering gehouden, die bij ontstentenis van den voor zitter werd geleid door den heer P. Kalien- bach uit 's-Hertogenbosch. Door den president der vegadering werd de nieuwe geest, adviseur, de weleerw. zeergel. hee Dr. A. Ramselaar geïnstalleerd. Onder applaus der vergadering werd de heer C. A. Galesloot tot eerelid benoemd. In het jaarverslag, dat door den secretaris werd voorgelezen, werd met leedwezen mel ding gemaakt van 't achteruitgaan in leden tal. Was op 1 Augustus 1927 het ledental 167, op 1 Juli van dit jaar bedroeg dit slechts 158. Het aantal begunstigers steeg van 36 tot 42. Door overlijden verloor de vereeniging twee leden. Nadat de voorzitter den secretaris, den heer J. Ponten uit Groningen dank had gebracht voor zijn jaarverslag, werd op voorstel van den voorzitter een telegram van gelukwensch vezonden aan de jubileerende St. Gregorius- vereeniging. De penningmeester, de heer O. Koop uit Overveen, bracht het financieel jaarverslag uit, waaruit bleek, dat het boekjaar met een nadeelig saldo werd afgesloten. Vervolgens hield dr. A. Ramselaar een rede. De eerw. spreker dankte voor de woorden tot hem gesproken en zeide niets dan goeds van de vereeniging gehoord te hebben, zoo dat hij op een prettige samenwerking hoopte: Met zekere schroom, zoo vervolgde spr. aanvaard ik het adviseurschap, daar ik den vorigen adviseur. Mgr. van Schaik, z.g. wel opvolgen, maar niet vervangen kan. Aan hem heb ik mijn priesterlijke opleiding en 'n groot deel van mijn muzikale opleiding te danken. Zeker is dat de vereeniging zonder Mgr. van Schaik nooit geweest zou zijn, wat ze nu is. Mgr. van Schaik had een bijzonde ren aanleg, een bijzondere inspiratie en een nobelen aanleg. Hij leefde van de muziek en betreurde het, toen hij president was, zijn muzikale gevoelens niet voldoende te kunnen uiten. Bij hem heeft de liturgie steeds een groote rol gespeeld in de muziek. De belang rijkheid daarvan heeft hij steeds zijn jon gens bijgebracht. Aan het slot van zijn toespraak drong Z.Eerw. op een goede samenwerking aan, op dat nog groote resultatenin de i kerkmuziek bereikt zouden worden. Vervolgens werd de vacantie-regeling voor directeuren en organisten bespoken. Ter ta fel lag een motie, welke inhield, dat de vereeniging alle pogingen in het werk zou stellen, om te komen tot een vacantie-rege ling van 10 a 14 dagen per jaar, zonder dat organisten en directeuren de verplichting hebben, zelf de kosten te dragen, die aan het stellen van een plaatsvervanger verbonden zijn. Bij stemming werd de motie verworpen. Nadat besloten was de volgende jaarver gadering weer in Utrecht te doen houden, werd de kwestie van betaling van extra diensten besproken. Besloten werd in het orgaan nog eens het lijstje af te drukken van de kerken, waar extra-diensten betaald wor den en dit onder de oogen der Pastoors te brengen. Pater de Geest O. P., tot wien Dr. Ram selaar eenige hartelijke woorden had ge richt, dankte nu hiervoor en bracht het in stellen van een Orgelraad ter sprake. Met meerderheid van stemmen werd dit voorstel goedgekeurd. Na nog eenige besprekingen van meer huishoudelijken aard, werd de vergadering gesloten. Bij Kon. besluit is benoemd tot raadsheer in het gerechtshof te Arnhem mr. dr. A. D. H. Fockema Andreae, thans vice-president van de arrondissementsrechtbank te Arnhem De moordenaar voor de rechtbank Op den Malthenesserdijk te Rotterdam heeft zich, zooals men zich misschien nog herinneren zal, in den avond van 28 Maart jX een drama afgespeeld, waarbij de 67- jarige J. G. zijn vrouw doodgestoken heeft, onmiddellijk waarna hij zichzelf in den hals heeft gestoken. Een voorbijganger zag op dien avond een troepje mensehen staan en toen hij naderbij kwam zag hij een vrouw wegloopen, die aan de overzijde van den rijweg voor een café in eenzakte. De vrouw was doodeljjk aan den hals door een steek getroffen. Korten tijd nadat zij was ineengezakt is zij overleden. Bij het hekje langs den dijk heeft die oog getuige een man gevonden, die zooals later bleek zichzelf aan den hals had verwond. De gewonde vertelde dat zijn vrouw hem gedu rende 2% jaar onophoudelijk had getergd. Hij had haar meermalen gewaarschuwd, dat- wanneer zij niet ophield, hij haar overhoop zou steken. Gisteren heeft G. zich voor de rechtbank te Rotterdam te verantwoorden gehad we gens moord subs, doodslag. Na getuigenverhoor was het woord aan den verdediger van het O. M. mr. C. J. F. Gombault, die het feit als zeer ernstig quali- ficeerde. Spr. was van oordeel, dat verdachts zich aan moord heeft schuldig gemaakt. Hij zal stellig zeer ernstig gestraf moeten wor den, indien h(j niet volgens het rapport van de deskundigen ontoerekenbaar moet werden verklaard voor het feit, dat hem ten laste is gelegd. Verdachte lijdt aan querulante krank zinnigheid. Spr. vroeg ontslag van rechts- vervolging van den verdachte en zijn plaat- sing in een krankzinnigengesticht voor den tijd van een jaar. De verdediger van den verdachte sloot zich, nadat hij erop gewezen had, dat zt moord niet is bewezen, bij het requisitoir van den officier aan. Uitspraak Donderdag 6 September. Van 13 tot en met 20 September a.s. zullen oefeningen worden gehouden van de lichte brigade. Teneinde te verkrijgen, dat de correspon dentie van de aan deze oefeningen deelne mende troepen naar behooren en zonder vertraging haar bestemming zaj bereiken, is het noodzakelijk, dat op de brieven en verdere stukken behalve den naam van den geadresseerde ook wordt vermeld het korps en het onderdeel waartoe hij be hoort en dat als plaats van bestemming wordt aangegeven: „Op oefening met de lichte brigade." De voor de deelnemende troepen bestem de correspondentie, welke op deze wijze is ge adresseerd, zal door tusschenkomst van den veldpostdienst worden uitgevoerd. Het N. T.A. ontvangt uit New-York draad loos bericht, dat de naam van Byrd's tweede Zuidpoolschip, de „Chelsea," is verandevd in „Eleanor Belling," zooals de moeder van den expeditieleider heet. Het schip zal onge veer 1 September uitvaren van Hoboken met mannen en voorraden. Bij de Poolsch-Russische grens is gisteren een Russisch militair vliegtuig boven Poolsch gebied gestort. De piloot trachtte zich met een parachute te redden. Het valscherm ontplooide zich echter niet en de ongel uk ige viel te pletter. De zich eveneens in het vliegtuig bevindende waarnemer werd dood onder de puinhoopen vandaan gehaald.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 14