KENNEMERLAND VERSCHENEN: Z.D.H. Mgr. J. D. J, AENGENENT N.V. DRUKKERIJ Oi SPAARIiESTAO UIT DEN OMTREK EEN FRAAIE KOPERGRAVURE VAN VIERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1928 BLADZIJDE 3 Bijkantoor van de N. Haarl. Courant voor Kennemerïand BREESTRAAT 121 - BEVERWIJK - Tel, 2213 VELSEN CASTRICUM BISSCHOP VAN HAARLEM De gravure is voorzien van 't wapen en de handteekening van Z. D. H. FORMAAT 70 x 53 c.M PRIJS. AFGEHAALD AAN ONZE BUREAUX' Uitgevoerd op Japansch papierf 1.50 Uitgevoerd op gessiiept Gud-Holiandsch papier f 7.50 TOEZENDl G PER POST VOLGT DIRECT NA ONTVANGST VAN HET BEDRAG. VERHOOGD MET 20 CENT VOOR EMBALLAGE EN PORTO VERKRIJGBAAR BIJ BEVERWIJK SANTPOORT HEEMSKERK HEEMSTEDE BLOEMENDAAL VIJFHUIZEN HILLEGOM HAARLEMMERMEER VERKEER EN POSTERIJEN. De Ned. Spoorwegen en de A. T. O. RADIO-NIEUWS Kootwij'kWeltevreden V erkeer sbelangen De groote Duitsche Radi<> tentoonstelling MARKTNIEUWS DE VOORGENOMEN OPHEFFING VAN FUNCTIES B. en W. schrijven aan den raad: In uwe vergadering van 24 Juli 1928 werd im advies in onze handen gesteld een adres ran G. J. Zeegers en H. Voorbraak, beiden ie IJmuiden, waarbij zij verzoeken het laarheen te leiden, dat het hun aangezegd uitslag nog eens in ernstige overweging wor- ie genomen en zoo mogelijk herzien." Bij besluit van 3 October werd o.m. beslo ten van het Rijk, voor den prijs van 4000 aan te koopen, de voormalige quarantaine- oarak met ontsmettingsoven en inventaris te IJmuiden, zulks onder bepaling, dat de daaraan verbonden beambten, op de be staande condities in tijdelijken dienst dei- gemeente zouden worden genomen Aan genoemde voorwaarde werd uoor ons bij besluiten van 30 Mei 1923 voldaan door de aanstelling in tijdelijken dienst der ge meente van G. J. Zeegers en H. Voorbraak tot respectievelijk geëmployeerde bij den ontsmettingsoven en concierge van de zie kenbarak met ontsmettingsoven. Zeegers is belast met het toezicht en het onderhoud en de bediening van den ont smettingsoven, waarvoor hem is toegekend een bèlooning van 125,per jaar, en voorts bij elk gebruik en elke beproeving (ten minste 2 maal per jaar) van den oven, een nadere vergoeding. In den regel zijn met een ontsmetting drie uren gemoeid, zoodat aan Zeegers hiervoor 7,wordt uitbetaald. Dit bedrag zou niet hooger zijn, wanneer meer ontsmettingen tegelijk plaats konden .hebben, doch dit is slechts zeer zelden mogelijk. Tijdens de ontsmetting moet door den entsmetter van den gemeentelijken ont- smettingsdienst worden gewacht. Indien de goederen door eigen personeel zouden worden ontsmet, zouden in de eerste plaats de kosten van dit wachten komen te vervallen. Elke ontsmetting zal dan on geveer 3,50 goedkooper kunnen geschie den. Dit maakt op een aantal ontsmettin gen van 99 (in 1927) een bezuiniging van 346,50. De aan Zeegers uit te betalen ver goeding van 125,hiervóór genoemd, komt dan tevens te vervallen. De taak van den congierge Voorbraak be staat slechts in het op tijd schoonhouden van de ziekenzalen en het meubilair, waar voor hij, behalve 'vrij wonen, een belooning ontvangt van 520,per jaar. Van de barak is echter, sinds de overname door de gemeente, nog geen gebruik ge maakt. Nu de zalen en het meubilair niet worden gebruikt, kan men er mede vol staan deze eenige malen per jaar schoon te maken. Het is echter noodzakelijk, om in braak en beschadiging te voorkomen, dat de ziekenbarak bewoord blijft. De belooning welke thans echter voor een en ander worut gegeven is veel te hoog. Wij deelden daarom bij schrijven van 29 Juni 1928 aan Zeegers en Voorbraak me de, dat ons college voornemens was hunne functies met ingang van 1 Januari 1929 op te heffen en hun mitsdien met ingang van dien datum ontslag te verleenen. Wij meenen een oplossing te kunnen vin den door de barak te doen bewonen door een gemeente-werkman, en dezen voor 't ge not van vrije woning, te belasten met het schoonhouden van meubilair- en zieken barak. Eenige werklieden boden zich hier voor reeds aan. Op grond van net bovenstaande stellen B. en W. den raad voor, adressanten te be richten, dat er geen aanleiding bestaat op het in hun adres vervatte verzoek in te gaan. Burgerlijke Stand Geboren: R. Rosierde Back, d.; M. J. C. Oudendijk v. d. Pol, d.; H. M. Haringv. d. Nieuwen- dijk, d.; M. H. GrootKeizer, z.; B. G. Nieuwenwegde Vries, z.; A. M. v. d. Bosde Feber, d.; K. RoodzantSchaap, z.; J. Molenaar—Veenings, z.; A. M. v. d. Zonv. d. Vcldt 2 z.; E. SmitGouda, d.; I. IskesEngelhart, z.; C. Smitv. d. Wijk, d.; A. v. Wolferenv. d. Plas, d.; Overleden: W. Oorthuijzen 63 C. Bohm 8 j., z. v. C, N. Bohm; B. de Beer 3% mnd., z. v. G. de Beer; E. Lillo 22 j., ongehuwd; J. B. Siebers 40 j., echtg. van J. Th. Groeneveld; K. Z. Dallinga, 2 mnd., d. v. R. Dallinga; J. Gerrits 74 j., ongehuwd; T, de Lange 78 j., wede. van J. Betjes; D. B. van Oord, 72 j., echtg. van J. Schmidt; O. Blom 64 j., wede. v. W. Pleijte; W. van Schoor, 9 in.; Th. Kuijper 76 j., wede. H. Hartman. Ondertrouwd; J. J. Klepper en R. M. de Ruijter; D. Goedhart en E. de Ronde; C. Smit en N. Goed; P. Jansen en C. Plu; J. Steenbakker en C. A. de Vries; H. Liet- hoff en F. Schol; H. van Dijk en H. Dekker; E. van Urk en D. v. d. Plas; H. Smit en G. Kramer. Getrouwd; J. Commandeur en J. Mijnen; P. J. Hendrikx en A. A. Metselaar; C. Jon- gert en A. B. P. Bruijns; G. C. de Ruijter en J. Vermeeren; F. Hoefnagel en J. Schroevers; J. Kuiper en N. Gouda. DE OPHEFFING VAN DE OPENBARE LAGERE SCHOOL E. Bepaald is, dat de openbare behandeling Van het raadsbesluit d.d. 24 April 1928, voor zoover daarbij is besloten tot de op heffing van de openbare lagere school E. te Velsen, benevens het daartegen ingediende bezwaarschrift, zal plaats hebben op Woens dag, 19 September 1928, des namiddags 2 lïur in het gebouw der Provinciale Griffie, Jansstraat 46, te Haarlem. B. en W. bieden ter vaststelling aan een. Wijziging der verordening in verband met de .Pensioenwet 1926". B. en W. stellen voor, niet in te willigen bet veTzoek van den ontvanger der registra tie en domeinen te Zaandam, de rooilijn a&n den IJmuiderstraatweg zoodanig te wij- 2igen, dat bebouwing van een strook rijks. Svona mogelijk wordt of bedoelden grond in erfpacht te nemen, daar naar de meenirng van B. en W. bebouwing van bedoeld terrein 2®er ongewenscht is. Gemeentezaken. B. en W. stellen vipor, aan A. J. Kramer te verkoopen 950 M2 grond a8.n den Groeneweg te IJmuiden, tefeen f 7.50 per M2. B. en W. bieden ter vaststelling laan e®a rioleeringsplan voor de gemeente. B. en W. vragen een crediet van 5).130 aan voor de overneming van terrein aj'oor Verbreeding' van den Groote Hout- of /Ko ningsweg en de Corveislaan. B. en W. stellen voor, te verkoopen aan f*- de Jong 4.32 M2. grond op den luoek heeuweriklaan-Lijsterlaan, tegen 5.25 (per ,7- B. en W. bieden ter vaststelling aan een V'ijziging der aan de N.V. Binnen Expl.-MIij. Van onroerende goederen verleende vergitn- nihg tot het aanleggen van wegen en ovèr- ö&hie van straten te IJmuiden. 7~ 5. en W. stellen voor, eenig Dersonreel bh het L. O. over te niju>tco" B. en W. stellen voor van de N.V. Expl. Mij. „Velserduin" gratis over te nemen 388 en 985 M2. grond en van de N.V. Expl. Mij. „Heerenduin" 62 M2 grond. Personalia. Tot leider van het bureau tot voorlichting bij beroepskeuze te Velsen, is benoemd de heer J. H. de Groot gep. on derwijzer van school A te IJmuiden. Raadsvergadering Woensdagavond kwam de raad dezer gemeente te 7 uur bijeen. Op den heer Aukus na, die bericht van verhindering had gezonden was de raad voltallig. De notulen passeeren den hamer zonder opmerking. Van de ingekomen stukken ver melden we de rekening, ingekomen van het provinciaal bestuur ten aanzien van de kos ten van onderhoud van de afrastering langs Zee, wat den heer de Nijs deed vragen of de gemeente die gebeele kosten moet betalen. Toestemmend wordt door den voorzitter hierop geantwoord met de bijvoeging ,dat er onderhandelingen worden gevoerd ten einde hierin verandering te brengen, omdat de provincie ook baten heeft door den ver koop van kaarten en het daarom billijk is, dat de afrastering gezamenlijk wordt be taald en onderhouden. Deze dienen te wor den afgewacht. De andere stukken worden zonder bemerkingen aangenomen. Tot onderzoek van de rekening dienst 1927, die in vergelijking met 1926 een min der nadeelig saldo heeft opgeleverd van ruim f 9000 en is gedaald tot rond f 2700, wordt een commissie ingesteld, bestaande uit de heeren Aukus, Hellinga, Res en de Nijs. Bij de aanbieding van de begrootmg voor het volgende iaar doet de voorzitter het voors el 0111 den geheelen raad buiten de wethouders te benoemen als commissie van onderzoek, waardoor dan als gevolg daar van bij de behandeling in den raad alleen die onde: werpen worden besproken, die in het te verschijnen rapport zijn besproken. Hier tegen komt de heer Schipper op, onder op merking, dat zulks een verkapte raadsver gadering is, terwijl de raad dan feitelijk in zijn recht wordt beknot. De voorzitter zegt dat het alleen te doen is de discussiën niet onnocdig te rekken en als een proef voor dit iaar wordt voorgesteld. Wordt aldus aangenomen. De behandeling van het voorstel van de raadsleden Res en Twisk, om de ouders van gezinnen, die in tuinderij hun kinderen van 16 tot 21 laar hebben werken een aftrek voor de belasting te geven van f300 voor elk, wordt naar aanleiding van het afwijzend praeadvies van B. en W. door den heer Res uitvoerig toegelicht, omdat d e kinderen veel en lang moeten werken voor hunne ouders, terwijl, indien zij vreemde krachten in dienst moeten nemen, de uitgekeerde loo- nen worden afgetrokken van hun inkomen. Algemeen wordt gewezen op het onrecht vaardige, hier voor de tuindersgezinne neen uitzonderlijke positie te bepalen. Dat is ten opzichte van anderen beslist verkeerd en bovendien wo dt gewezen op de financieele kosten, die het gevolg daarvan zullen zijn. Na uitvoerige discussie wordt het voorstel in stemming gebracht en verworpen met 8 tegen 2 stemmen. Voor de heeren Res en Twisk. Tot restauratie van het raadhuis voor de vochtwering enz. wordt na eenige opmer kingen een o'ediet verleend van f 2100, waaronder ook enkele kosten zijn opgeno- en. Het voorstel van het invoeren van een vastrechltarief voor gas met verlaging van den gasprijs ondervindt bestrijding van Mevr. Kuijs, die meent, dat iemand, die niet meer kan verbruiken dan hij reeds doet en nu door zijn laag normaal verbruik de dupe wordt en een hooger tarief moet gaan beta len. Zij stelt daarom voor het bestaande ta- riet te handhaven. De heeren Schipper en de voorzitter toonen aan, dat het bedrijf economisch moet beheerd worden en dat het voorgestelde, hetgeen we reeds uitvoerig vermeldden, bil lijk en rechtvaardig is. Het voorstel wordt daarpp aangenomen met tegen Mevr. Kuijs en de heer Twisk. De voorstellen tot het verleenen van cre- dieten voor uitvoering van uitbreidings werken voor het electriciteitsbedrijf door aanleg van kabel en het bouwen van een ondergrondsch net, ondervindt geen bestrij ding, alleen merkt de heer Kellinga op, dat in het vervolg wel meer aandacht mag worden besteed en gewijd aan het vernielen van wegen door opbreken voor die werken van straten en hoopt, dat overleg,met open bare werken zal worden gevoerd, zoodat dubbel straatwerk met meer wordt verricht. B. en W. antwoorden, dat zulks reeds uit voerig is besproken en tusschen de leiders van 1 beide diensten in het vervolg overleg zal (worden gepleegd, om dat euvel zooveel (mogelijk tegen te gaan. Bij de rondvraag informeert de heer Schip per naar het voornemen de kermis op een afzonderlijk terrein te doen houden, waarom trent den raad geen mededeeling is gedaan, noch zijn gevoelen gehoord. De voorzitter zet deze zaak uiteen. Het geldt een proef neming. De kosten worden vergoed en er zal waarschijnlijk nog we) iets financieels overblijven voor de gemeente. Het voor naamste is, dat het verkeer door het dorp niet wordt belemmerd. De raad meent dat de plaatsing van een comsumptietent op het terrein vooral voor ouders van kin deren, aanbeveling verdient. Hieraan zal nog aandacht worden geschonken. De heer Louter bespreekt de hooge ta rieven, welke door onze gemeente en een 19-tal andere moeten betaald worden aan hef P.E.N. en vraagt oi daartegen mets te doen is, nu Bussum een lager contract heeft verkregen. (Een en ander heeft reeds in ver schillende couranten gestaan) De voorzitter zet deze zaak uiteen, waar aan hij heeft medegewerkt als lid van de commissie, die met het P.E.N. onderhande lingen heeft gevoerd, die nog gaande zijn. Voor oen actie van al die gemeenten elk afzonderlijk is thans nog niet de tijd geko men, omdat het P.E.N. heeft toegezegd ver leden iaar deze zaak opnieuw te bezien, zoodra het resultaa van dat bedrijf over 1927 bekend is. Dienaangaande is thans aan het P.E.N. geschreven en men wacht nu het antwoord nog af. Komt dat niet naar genoegen binnen, dan zal overwogen moe- j ten worden, wat de gemeenten dan te doen 1 staat. j Hierna sluitinc Prachtige vangst Een hengelaar langs de Schulpvaart alhier, h.d het geluk een karper te vangen met 't kolossale gewicht van TA pond ei. een lengte van 61 c.M. Voorwaar geen kleintje. De gevolgen van een wespensteek De van bakker Hemmer alhier, die in de bak kerij een deeg aan het gereedmaken was, werd door een wesp, die zich op het a.s brood wilde werpen, zoodanig gestoken, dat na eenige uren zijn arm geweldig opzette. Nadat een nacht met koude compressen was gewerkt, en desniettegenstaande de arm nog meer was opgezet, werd een geneesheer ge raadpleegd. Thans is het gevaar voor bloed vergiftiging gelukkig geweken. Wit-Gele Kruis De door het bestuur alhier benoemde wijkzuster van bovenge noemde vereenlging, Zr. Boelrijk, heeft heden haar functie aanvaard. Zü heeft haar intrek genomen bij den heer Hemmer. Onderlinge Hulp Deze alhier zeer ge waardeerde vereeniging, die aan haar leden bij ziekte als zij niet in staat zijn hun werk te verichten 'n uitkeeering verstertk en daar door menig gezin de gevolgen van ziekten heetf weten te verzachten, viert, in 't najaar haar 25-jarig bestaan. In de jaarvergadering is besloten dat dit feit eenigszins feestelijk zal herdacht worden, waar zeker alle aan leiding toe bestaat. Door het bestuur zijn eenige leden uitgenoodigd liet bestuur in het uitwerken van die plannen bij te staan, waartoe behooren de heeren Kuijs, sedert de oprichting commissaris der vereeniging, benevens Zomerdijk en Van Lunen. Een van de punten van uitvoering is het verstrekken van een extra uitkeering aan de leden, die daartoe door ziekte of ouderdom tn de ter men vallen. Zoodra het volledig plan be kend is, zullen we hieromtrent nader be richten. Kermis te Castricum We kunnen me- dedeelen, dat op de kermis alhier, die dit jaar als proef op een afzonderlijk terrein zal worden gehouden, voor het eerst een groote inrichting en wel een hypodrome zal worden geplaatst. Het is de bekende inrich ting van den heer Wollfs van Breda, thans staande op de Alkmaarsche kermis. Burgerl .Stand Geboren: Cornelia Joanna Theodora, d. van H. M. Kivits en M. A. Terheiden Antonius Johannes, z. van J. Th. Dijkman en H. de Winter Corne lls Bernardus Maria, z. van J. Castricum en M. H. A. Kuilman Pieter, z. van P Oskam en M. Lute. Overleden: Barend van Ommen, 74 j, te Amsterdam. Besmettelijke ziekte In de week van 1925 Augustus hebben zich in deze ge meente 2 gevallen van roodvonk voorge daan. Uitslag verkooping. Donderdagmiddag had in hotel „De Weijman", alhier, de ver kooping plaats van acht huizen aan den Hagelingerweg, eigendom van de heeren Jansen en Krom. Kooper werd de heer M. C. Maarschalk voor 29.550. Burgerlijke stand. Geboren: Anna Maria, d. van S. J. Rumping en J. Beentjes; Maria Johanna d. van G. de Ruijter en A. Fatels Gehuwd: H. Beentjes en A. van der Gragt; W. van Zaanen, 25 jaar en H. A. Boogaard, 20 jaar; A. Noë, 22 jaar en C. B. Boogaard, 22 jaar. Ondertrouwd: J. Huisman, 25 jaar en A. Terol, 27 jaar. Overleden: J. Verdonk, 14 dagen. Vertrokken personen: G. M. van Hooff, db. R.K. naar Beverwijk. Tr. Knap, db. N H. n. Castricum. A. M. Singer n. Amsterdam. Wed. A. J. van der Wel n. Wijk aan zee en Duin. H. J. Smolenaars en gez. n. Velsen. B. Nien- huis n. Groningen. H. Gilissen en gez. n. Amsterdam. E. A. van Halen n. Alkmaar. A. E. M. Angenent, Liefdezuster n. Leeuwar den. W. Schmidt en gez. n. V/ijk aan Zee en Duin. H. Chr. A. M. Roelvink R.K. Pr. n. Bloemendaal. Ingekomen personen: W. M. Tromp, Onder wijzeres van Bergen (N.H.). A. C. Al. db. v. Beverwijk. A. Terol v. Bloemendaal. J. Hooge- werf en gez. van Uitgeest. A. M. Beentjes van Wijk aan Zee en Duin. M. M. de Jong van Haarlem. Wed. J. Goedhart van Zaan dam. J. Plasmeijer van Uithoorn. P. W. van der Lem, van Wijk aan Zee en Duin en M. Olef van Wormerveer. Verloren: een mantel, 2 belastingplaatjes. Gevonden: een nieuwe voetbal, Inlichtingen bij den gemeentebode. Mond- en Klauwzeer Alhier is onder het vee van de landbouwers W. Dam en H. Docter, mond en klauwzeer uitgebroken. Dienstplicht Aan W. A. Tuijn, van de lichting 1926 is voor 2 jaar vrijgesteld, wegens persoonlijke onmisbaarheid, bij beschikking van den Minister van Oorlog, d.d. 23 Augustus 1Q28. No. 320 VlIIe Afd. Vergadering Onderlinge Tuinlieden- vereeniging „Aerdenhout Omstreken" Augustus is wel de maand van bloemen, maar nu overtrof de inzending wel alle voor gaande inzendingen. Behalve tallooze dahlia's was er ook veel ander moois. Zoo o.a. een fraaie collectie primula's, geraniums, lelies, chrysanten en ook een fraaie collectie vroege vruchten en fruit. Er bleef dan ook maar weinig ruimte over voor de talrijk opgekomen leden. Om kwart over 8 opende de voorzitter de vergadering, waarna de secretaresse be halve de notulen een uitvoerig verslag gaf van de gehouden excursie naar Driebergen. Alvorens de agenda verder af te handelen installeerde de voorz. 2 nifeuwe leden, hen aansporend trouwe leden te zijn, opdat zij alle voordeelen, aan dit vereenigingsleven verbonden, mogen behalen, en zij zelf, zoo mogelijk, er toe bijdragen, de vergaderingen leerzamer te maken. Als leden van de keuringscpmmissie werden daarna benoemd voor fruit de heeren M. Bloemendaal, K. Heere Sr., J. v. Donse laar en voor bloemen de heeren Heere Jr., Boting en A. v. Iperen, welke de volgende punten toekenden B. Nieuwenhuis voor Primula Abconica Berliner rose, 9 punten W. v. d. Ham voor Chrysanthum Indicum (Mina Bliek op stam 10 punten en op struik 9 punten), Geranium Paul Grampel 9 punten, Calleus 10 punten. Groep Dahlia's 10 punten en komkommers 10 punten. H. v. Gurp voor groep Dahlia's 8 punten en voor Lilium Auratum 9 punten. Radstake voor groep Dahlia's 8 punten en voor zacht fruit, hard fruit en groénten elk 10 punten A. Nobbe voor groep Dah lia's 8 punten M. J. Sandbergen voor groep Dahlia's 7 punten C. v. Iperen voor 2 groe pen Dahlia's 7 en 8 punten A, v. Iperen voor bleekselderie, 8 punten. Een zeer belangrijk punt was de bespre king over een te houden Dahliadag. Het bestuur stelde voor eens een collec tieve inzending te houden, om donateurs en publiek eens te laten zien, wat de vereeni ging kan presteeren. Dit voorstel werd bij acclamatie aange- nomen.De datum werd vastgesteld op Woens dag 12 September. Het meerendeel der aanwezige leden zegde zijn medewerking toe. Voor eene excursie naar de groote Dahlia tentoonstelling te Rotterdam bleek voldoende animo te zijn, zoodat besloten werd daar naar toe te gaan. Deelnemers moeten zich uiter lijk Woensdag 5 Sept. aanmelden bij den heer v. Gurp, Binnenweg 130. Na rondvraag sloot de voorzitter om ruim half n deze drukbezochte vergadering. Besmettelijke ziekte In de week van 1925 Augustus heeft zich in deze gemeente 1 geval van diphtheritis voorgedaan. Gevonden voorwerpen Terug te beko men bij: F. P. Bremer, Zuidertuindorplaan 4, Haarlem, een heeren-armband-horloge, gemerkt H. O.; J. Kat, Gaelstraat lzw., Haarlem, een rozenkrans in zilveren etui; Wildeboer, Zandvoorterweg 88, Aerdenhout, een compositietang; J. v. d. Aardweg, L. van Dalelaan 2, Haarlem, een kinderschopje; J. Termaat, Stoelshofje 2, Bloemendaal, een beige regenjas; Mevr. Andriessen, Willems- parkweg 89 huis, Amsterdam, een groen flu- weelen tasch met verm. zilveren beugel; J. Koster, Kleverlaan 121, Bloemendaal, een parapluie; Zegwaard, Zandvoortschelaan 95, Zandvoort.een gouden zegelring met steen en de letters C. B.; F. van Gardingen, Wes tergracht 15zw„ Haarlem, een boa; aan den politiepost te Aerdenhout, een overhemd manchet; aan het bureau van politie te Overveen, een kwitantie ten name van mevr Bijvoet—Bijvoet; een klut; aan den politie post Noordzeestrand, een kindermuts, een wandelstokken handdoek met badpak, een portemonnaie met inhoud, een portefeuille ten name van H. J. M. de Graaf; in de Bad inrichting aan het Bloemendaalschestrand, een grijs kinderjasje. Plaatsing van gedenkplaten Eindelijk zullen de gedenkplaten worden geplaatst bij den Wilhelminaboom. Het heeft lang ge duurd, voordat de commissie, die daarmede was belast besloten was, hoe de uitvoering zou zijn. Nu inderdaad kan men zien dat er niet overhaast gewerkt is. De jaartallen 1898—1923 evenals de gekroonde W. zijn van gegoten koper en van artistieke uitvoering. Binnen zeer korten tijd zal de plaatsing ge schieden. Waarschijnlijk zal deze gebeurtenis met. een kleine feestelijkheid genaard gaan. Statuten. De Staatscourant bevat de statuten van de Zaadkweekerü en Handel voorheen v. Waveren en Herzog Naamlooze Vennootschap, alhier. Besmettelijke ziekte In de week van 1925 Augustus heeft zich in deze gemeente 1 geval van roodvonk voorgedaan. Burgerlijke stand van 2830 Augustus Geboren Jacoba, d. v. A. van Vuuren en W. Resoort Johanna Alida, d. v. M. G. van Staveren en C. H. G. Laan. Ondertrouwd Hendrikus Jacobus Betjes, 23 j. en Johanna van den Assem, 22 j. Nicolaas van der Plas, 27 j. en Aria van der Stelt, 27 j. Antonius Joh. van Schie, 28 j. en Maria Gerdina Wiering 22 j.Arie van der Voet, 21 j. en Cornelia van der Linden, 19 j. Getrouwd Jan van Roosmalen, 22 j. en Maria Galina de Koker, 23 j.Johannes Korthals, 23 j. en Catharina Petronella Oudshoorn, 21 j. Martinus Dirken, 23 j. en Johanna Bernardina van Wasbeek, 26 j. Johann Friederich Zwart, 24 j. en Elisabeth Jagt, 25 j. Overleden Petrus Cornelis van Staveren, 2 j., z. v. M. G. v. Staveren en C. H. G. Laan. Machiel Jacobus Honsbeek, 28 j. ongeh. Teunis Groenveld, 11 j. Z. v. P, Groenveld en T. de Vos. Bij de rondvraag na de besprekingen tus schen de directie der Ned. Spoorwegen en den Personeelraad, gehouden op Dinsdag jJ-, werd gesproken over de verhouding tusschen N. S. en A. T. O., in verband met door de vakorganisaties gepubliceerde artikelen inde verschillende vakbladen. De Directie deelde mede, dat alle gun stige financieele uitkomsten van de A. T. O. geheel ten goede komen aan de Ned. Spoor wegen, terwijl de eventueele tekorten van de A. T. O. ook zullen worden bijgepast door de N. S., zoodat dus de A. T. O. als een onderdeel is te beschouwen van de N.S. Speciale Aneta-uitzendingen. Aneta meldt d.d. 30 Aug. 1928: Gistermiddag tusschen vier en zeven uur heeft de eerste der speciale Aneta-uitzen- dingen via den Rijks-telefonieaender van Kootwijk naar de passar gambir te Welte vreden plaats gehad. De uitzending had plaats in de Studio der Rijkstelegrafie te 's-Gravenhage. Nadat de heer E. A. Zeilingt, oud-presi dent van de Javasche Bank, zijn redevoe ring had uitgesproken en Indië gemeld had, dat deze ontvangen was werd het woord ge voerd door den majoor der infanterie b. d. W. J. M. Linden, die eene uiteenzetting gaf van het werk der vereenigingen op het ge bied der militaire weerbaarheid. De volgen de spreker was dr. E. van Raalte, die een actueele uiteenzetting gaf van het Kellogg Pact, dat Nederland ter toetreding is voor gelegd. Daarna kwam een aardig moment. Onze wereld-zwemkampioene „Zus" Braun had aan de uitnoodiging van Aneta gehoor ge- geven om het een en ander te vertellen van hare zwemsuccessen. Vervolgens kwam een belangwekkende re de van mr. dr. W. M. Westerman over de ontwikkeling van Curasao. Ten slotte werd nog het woord gevoerd door majoor Schar- roo, tweede-voorzitter van het N. O. C., die twee causerieën hield over de sfeer der Olympische Spelen. De muzikale afwisseling was uitstekend j verzorgd. Toen telefoneerde Indië dathet één uur 's nachts was en dat de politie de pas- sar gambir ging sluiten. De klok in de studio wees zeven uur No. 7. De A.N.W.B., Toeristenbond voor Nederland en de K.N.A.C. hebben gezamenlijk een drie tal adressen verzonden, waarbij verschillende verkeersbelangen zijn gemoeid en talrijke weggebruikers zijn betrokken. Het eerste adres, gericht aan den Minister van Waterstaat, betreft de dringend noodige verbetering van het veer over de Waal bij Zalt-Bommel Sinds in November 1927 in een adres op den onhoudbaar geworden toestand van dat veer werd gewezen en aangedrongen werd op maatregelen, waardoor een geregel de, vlotte en veilige overtocht over de rivier zou worden verkregen, is in den toestand geen verbetering gekomen, terwijl het ver keer nog belangrijk is toegenomen. Op eenvoudige wijze, in korten tijd en met betrekkelijk geringe kosten zouden reeds be langrijke verbeteringen mogelijk zijn, die ech ter slechts onder gunstige weersomstandig heden kunnen worden uitgevoerd. Aangezien bestendiging van den onhoudbaren toestand, in verband met de steeds toene mende intensiteit van het verkeer op dit veer niet verantwoord is te achten, dringen adres santen aan op zoo spoedig mogelijke uit voering van deze verbeteringen, die anders tot het volgende voorjaar uitgesteld moeten worden. Het tweede adres, aan B. en W. van Rot terdam, behelst het verzoek, de nagenoeg gereed zijnde en voor voetgangers en wiel rijders reeds opengestelde verbinding van den Rotterdamschen rijweg met Spangen, zoo spoedig mogelijk voor het verkeer open te stellen, waardoor de smalle en bochtige Schieweg belangrijk zou worden ontlast van het drukke verkeer, waarop die weg niet be rekend is, en waardoor ook voor een groot deel van Rotterdam een korte en tolvrije ver binding met het noorden zou worden ver kregen. Het derde adres, gericht aan de Provinciale Staten van Noord-Holland, heeft ten doel de Staten te verzoeken, den weg Egmond aan den Hoef—Bergen—Schoorl—Camperduin waarop het verkeer zeer druk is, alsnog in het Provinciaal Wegenplan op te nemen, of, als dit niet mogelijk is, den aanleg van een rijwielpad naar Camperduin te willen be vorderen. Elk van deze adressen betreft, zooals men ziet, zoowel het plaatselijk als het doorgaand verkeer, zoodat hier zeker van een algemeen belang mag gesproken worden. Het vraagstuk der televisie. De Telefunken-persdienst meldt uit Ber lijn Te Berlijn is geopend de groove Duitsche radiotentoonstelling, welke duurt van 31. Augustus tot 9 September. Een dergelijke tentoonstelling wordt sinds 1924 telken jare om dezen tijd gehouden en geldt als de min of meer officieele inleiding van het nieuwe radioseizoen. Een bezoek aan deze tentoon stelling, waarop ruim 350 firma's exposeeren, biedt een ui nemende gelegenheid om een overzicht te krijgen van hetgeen de Duitsche radio-industrie in het afgeloopen jaar pres teerde. En dat is heel veel. Was Duitschland in den beginne als uitvloeirel van den oorlog sterk gehandicapt voor wat betreft de iadio- echniek, thans is die achterstand ten opzie h, te van het buitenland niet alleen ingehaald- maar staa de Duitsche radio-techniek zelfs aan de spits I Deze snelle en krachtige ontwikkeling is Aoornamelijk te danken aan de groote firma's op radio- en electrotechnisch gebied, zooals b. v. Telefunken, A. E. G., Siemens, Lo- renz, enz., die aan hun laboratoria de knap ste koppen, de beste ingenieurs en technici hebben verbonden. Eenvoudiger te bedienen en te voeden toe stellen (door algeheele voeding uit het licht- net), zuiverder weergave (door krachtige eindlampen en weerstandsversterking) zijn in het kort de hoofdlijnen van deze tentoon stelling. Ook het uiterlijk dezer ontvangtoe stellen heeft over het algemeen aan sierlijk heid gewonnen. Vooral Telefunken, in Hol land vertegenwoordigd door Siemens Hals- ke A. G., is als naar gewoonte weer schitte rend voor den dag gekomen. Tal van nieuwe ontvangtoestellen werden door deze firma, welke de grootste en fraaiste stand op de ten toonstelling inneemt, geexposeerd.Daaronder zijn verschillende apparaten voor complete voeding uit het lichtnet, zeer eenvoudige en zeer goedkoope, maar ook zeer gecompli ceerde en kostbare, elk echter in zijn soort en prijs het neusje van den zalm Toestellen voor accu-voeding, juweeltjes van techniek en van sierlijkheid, lampen voor gelijk- en voor wisselstroomvoeding, zooals b. v. de zeer gevoelige detectorlamp RE 084 en de be roemde scherm:oosterlampen voor hoogfre- quentversterking, waarvan de versterking! factor maar liefst 500 bedraagt. Dan eindlam pen, welke een prachtige helde e muziek- weergave in de huiskamer geven en eindlam pen van groot vermogen, die een vol orkest met natuurlijke geluidssterkte en zuiverheid weergeven, voor het gebruik in groote zalen, café's, dancing's, enz. Telefunken biedt hier voor elk wat wils De clou van de tentoonstelling wordt ge vormd door de toestellen voor televisie (vér zien). Heel in het geheim door Telefunken ontwikkeld, staan we hier plotseling in ver rassing voor de oplossing van het vraagstuk, dat de laatste jaren in het brandpunt der be langstelling staat bij leek en deskundige. De televisie-apparaten zijn hier in volle wer king te zien en de belangstelling van het pu bliek is enorm,terwijl het enthousiasme geen grenzen kent. Ook de demonstraties met de z. g. „Gleich- lauffilm," een vinding, welke mogelijk een omwenteling in het bioscoopwezen zal ten gevolge hebben, trekken aller belangstelling. Ook dit is weer afkomstig uit de laboratoria van Telefunken. Verschillende firma's exposeeren voorts met alle mogelijke onderdeelen en meetinstru menten voor radio-doeleinden, terwijl de „Reichspost" voornaam aangekleede stands heeft, welke een overzicht geven van de ont wikkeling van den Duitsche radio-omroep, en van het aantal luisteraars in verschillende districten en steden. Deskundigen, amateurs en technisch aan gelegde luisteraars kunnen op deze tentoon stelling hun hart ophalen aan al het moois, dat hier te zien is, maar men heeft er een paar dagen voor noodig j BEVERWIJK, 29 Aug. R. K. Coöp. Tuindersvereeniging „KennemerïandPrijs- noteering: Frambozen 6070 p. K.G.; Bes sen 40—50 p. K. G.; Doppers 13—15 Groentjes 12: Raspers 14—20; Capucijnders br. 10—15; idem wit 12—14 per pond; SnU- boonen 2032 per K.G.; Trosboonen 3042 1 Spercieboonen z. dr. 26—33idem na. dr. 20 30; Dikke boonen 16—24; Tomaten 8—12; Spinazie per kist 5070; Sla 85100 Poste lein 3050; Andijvie 4560; Selderie 24; Pieterselie 3; Wortelen 912; Bloemkool- Ie soort 1215 per 100; idem 2e soort 810; Roode Kool 68; Groene kool 5; Komkom mers 3—6 per 100. J

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 15