LEEKEPREEKEN Ongewenschte viering Verhuizingen, behangers, stoffeerders ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1928 FWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 1694« Aangifte moet. op straffe van verlies van au f j EFFECTEN VREEMD GELD - - COUPONS CR -. DIETBRIEVEN Voornaamste Nieuws Internationale Unie van Katholieke Vrouwenbonden Een eigenhandig schrijven van Z. H. Paus Pius XI Het geschenk van het Bisdom aan Mgr. Aengenent f 34.000 bijeengebracht J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem N.V. MEUBELTRANSPORT MIJ. V/H VAN HULST Aiexanderpl. 1-25 Maerten v, Heemskerkstr. 25a Een autobus verbrand [BUREAUX: NASSAU LA AIM 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No, 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal i 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. E HAARLEMSCHE COURANT 't, ADVERTEIMTIEIM 35 ct. p. regejj, VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1 4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bi| vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN lusschen den tekst 60 ct. per regel, n DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN EN HET GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD Alle abonné's op dit blad zijn Ingevolge de verze&eringsvoorwaarden f tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 1 uUUU» Levenslange geheeie ongeacmktheid tot werken door f yen DÓ een ongeval met t>Ó verlies van een üand, ftOC bó verlies van een f£fj verlies van beide armen, beide beeneu of beide oogen; i OU."" doodelijken afloop; t ZUUeen voet of een oog; IlZü," duim of wijsvinger; I vti." been of arm jr fyCf] dij een ongeval met f O n i; I wil."'doodelijken afloop; I ZétU. RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. dij 'n breuk van t l, ft bij verlies v. eer 1 TfU.'anderen vinger. DE ONGEROEPENEN. Jver beroepskeuze zijn al heel wat vellen vol geschreven, al heel wat bladzijden ge drukt. Het behoort in onzen tijd zelfs tot de standing van een journalist, een professor, een auteur, die zich niet op een of ander ge bied gespecialiseerd hebben, om van tijd tot tijd een verhandeling over beroepskeuze te schrijven. De psychologische wetenschap dwingt daartoe met haar verrassende expe rimenten. Ook in deze kolommen is aan de beroeps keuze en het modem zielkundig onderzoek al meer dan eens een beschouwing gewijd, waarbij wij ,dan steeds tot de slotsom kwamen om met al te stevige conclusies en al te groot vertrouwen in de adviezen dezer wetenschap in haar nieuwe vermen, voor zichtig te zijn. De mensch is' een zeer ge compliceerd wezen: nooit zal men mecha nisch kunnen vaststellen, wat er innerlijk in hem leeft, steeds zal hij weer verrassin gen veroorzaken. Het knappe kind, het won- .derkind stelt op 14-15-jarigen leeftijd plot seling te leur en blijkt een nauwelijks mid delmatige leerling; de schitterende student blijft in zijn carrière verre beneden de ver wachtingen, omdat men bij het meten van zijn vlug verstand vergat, dat het leven ook bepaalde karakter-eigenschappen vraagt; de middelmatige slaagt dikwijls beter en boven verwachting door een taai doorzettingsver mogen en een onkreukbaar karakter. Daar om moet men bij adviezen in beroepskeuze altijd uiterst voorzichtig zijn. Ook zie men de zaken niet al te zwaarwichtig aan en neme ze niet te dramatisch op. Koe dikwijls hoort men een handwerksman, die in 'n fa briek een eenvoudigen pest heeft, zichzelf niet beklagen, dat zón vader hem geen in strumentmaker liet worden, omdat hó daar voor z. i. volmaakt geschikt was. De timmer man had stoffeerder en de loodgieter druk ker willen worden. Men behoeft al deze menschen niet te beklagen. Men kan er ge rust op zijn, dat voor hen geldt het wijze woord van Gggj.behet gelukis, waar gij niet zijt! Zó behooren tot het slag, dat zich nergens op zijn plaats gevoelt, dat nu een maal den waren arbeidslust mist. Maar er, zijn gevallen, die werkelijke dra ma's zijn. Gedwongen worden tot het kloos terleven, terwijl de zinnen bruisen en alle roeping ontbreekt zooals dat in vrosger eeuwen wel voorkwam dat kan een le venstragedie van schrijnende diepte betee- kenen. Zulk een verwoesting van het ziele- leven kan de verkeerde keuze van het onder wijzersambt meebrengen. Het is meermalen voorgekomen, ook in ons land, dat leeraren bij het middelbaar onderwijs bij gebleken onmacht om met de leerlingen der hoogere klassen om te gaan, zoo geheel buiten even wicht geraakten, dat zij zelfmoord pleegden of in een krankzinnigengesticht terecht kwame.i. Het leven van den onderwijzer, die gezag en tact mist en bovendien ook de gave niet heeft zich bemind te maken, kan op den duur een hel worden, hoe groot zijn kennis en andere bekwaamheden overigens ook zijn. De jeugd is vaak onbewust heel wreed, gevoelt instinctmatig en direct de zwakke plekken in een leermeester en richt daarop de pijlen van haar uitbundigen en door de school bedwongen levenslust. Wee den onberaden onderwijzer, die daarop nie tijdig is bedacht geweest. Maar tot dit gemis van de allernoodigste eigenschappen in een paedagoog beperkt zich het misgrijpen in de onderwijsloopbaan niet. Het getal der mislukten zou dan vrij klein zijn en wellicht geen aanleiding geven om deze zaak als een verschijnsel t.e bekij ken. Neen, er zijn tal van onderwijzers en leeraren, die naar het uiterlijk volkomen op hun plaats zijn; die een ordelijke klas heb ben; die aan hun superieuren geen aanlei ding tot ernstig vermaan geven; die den leerlingen behoorlijk de verplichte leerstof bijbrengen en die zichzelf toch ongelukkig gevoelen. Nu schakelen wij hierbij de „kla gers, die geen nood" hebben, uit. In iede- ren stand zijn nu eenmaal geboren moppe raars en wispelturige elementen. De onder- wózer, die meer dan gewonen aanleg ,voor muziek, voor talenkennis, voor philosophie of wat ook heeft, is zoo spoedig geneigd zich zelf wijs te maken: was mijn vader rijk ge weest en had ik een andere richting kun nen kiezen, ik was thans een tweede Men gelberg of wel hoogleeraar aan een univer siteit. Deze zelfoverschattingen neme men niet ernstig; dit spijgevoel zit slechts aan de oppervlakte en bijt niet tot de kern van de ziel door. Maar er zijn heel wat gevallen van in derdaad verkeerde beroepskeuze, van men schen, die om een of andere reden zoo als we. ze den vorigen keer opsomden tot de conclusie komen, dat zij de ware ambitie voor het mooie vak van onderwijzer missen; dat hun de ware liefde voor het kind ont breekt en Ook de volhardende studieijver. Dit zijn de bedenkelijke gevallen, betreu renswaardig voor den persoon zelf, niet minder bedenkelók voor de maatschappij, voor het jorsge geslacht, dat aan de zorgen van deze mislukten wordt toevertrouwd. Nauwelijks was ik deze artikelenreeks be gonnen, of een van die „mislukten" blijk baar voorvoelend, welke richting deze arti kelen zouden uitgaan zond mij een roe rende levensbiecht, die bij publicatie een sterk argument voor bovenstaande bewerin gen zou kunnen geven. Maar biechten zijn nu eenmaal gesloten boeken. Toch, in zoo verre deze den algemeenen kant van de hier besproken mislukking belicht, zonder eenige persoonlóke aanwijzing te geven, kan het goed zijn. tot leering en waarschuwing voor anderen, er eenige zinnen uit te lich ten. De schrijver van deze bieoht-op-papier noemt zich zelf mislukt. „Op dien rijperen leeftijd zegt hij waarop het leven van anderen nog verheugende perspectieven opent, bejammer i k den dag, die mij be sluiten deed, een loopbaan te kiezen, waar voor ik misschien idealen genoeg bezat, maar waarvoor ik uit practisch maatschappelijk oogpunt ongeschikt was. Had ik mij een be roep gekozen, of had men er. mij een aan gewezen, een eenvoudig, weinig gecompli ceerd beroep, aan de uitoefening waarvan •slechts matige eischen en weinisr schoolsche vorming worden gesteld, wellicht had ik met werkloosheid, lage vérdiensten en dergelóke te kampen gehad, maar ik zou mij onge twijfeld in dien werkkring gelukkigeneven- wichtig hebben gevoeld." De scherpe ont leding van eigen persoonlijkheid, welke hier op volgt, lijkt een sterk bewijs voor deze beweringen; als een enkel voorbeeld deze ééne zin: „Ik mis ten eenenmale dien nuoh- ter-zakelijken, practisch-critischen kijk op RIME IMK i de dingen, die energieke doortastendheid, welke den man vormt, die in onzen tijd slaagt"; met deze zeer juiste verzuchting „daarbij komt nog dit: een onderwijzer werkt mét kostbaar levend materiaal, het kind. En dat kind heeft, recht op.'t beste van het beste op datgene, wat ik on machtig ben te geven. Dat is het, watmij nog sterker beklemt." Mij dunkt, de eerlijke man, die, te kwader ure bij het onderwijs verzeild geraakt, op den duur met zioh zelf tot klaarheid komt niet op zijn plaats te zijn, moet inderdaad zulk een angstige beklemming gevoelen. Dan begint het levensdrama, waarop ik boven doelde. Hetplichtsbesef, de goede wil, het verantwoordelijkheidsgevoel kunnen aanwe zig zijn en zelfs in sterke mate. Maar dat is niet voldoende. Een huwelók van louter plicht en zonder liefde is als huwelijk in den gewonen zin des woords een misluk king en kan voor betrokken partijen zelfs een marteling worden. Zoo ook de verbin tenis van een persoon aan het onderwijs. Wanneer <ie ambitie voor het mooie vak en de liefde voor het kind ontbreken, dan kan plicht drijven tot het dag in, dag uit, jaar in jaar uit geven van hetzelfde onderricht aan de gaande en komende leerlingen, in de klas van zulk een ambitielooze zal nooit de zon schijnen; de ware sfeer zal er ont breken; er zal geen contact komen tus- schen meester en leerlingen.; het alziend oog van den waren paedagoog', dat met één oog opslag het schuwe kind begrijpt èp gerust stelt; dat den geslotene tot openhartigheid voert; den baldadige in bedwang houdt.dat heilzame oog zal in zulk een klas ontbre ken. In plaats van blijheid en levenslust, die door de opwekkende stem en de veer krachtige figuur van den echten paedagoog bij de jeugd worden gewekt en van zulk een heilzamen invloed voor 't latere leven zijn, zal er in zulk een klas een kille sfeer heer- sohen, waarbij teere kinderzielen zoo ge makkelijk kunnen bevriezen. Het onderwerp zou zioh leenen tot een lang betoog. We volstaan met enkele be merkingen, omdat ons doel niet is sensatie te wekken of twijfelaars ongerust te maken, maar om hen; die voor een beroepskeuze staan en ouders en anderen, die daarbij van voorlichting moeten dienen, aan te ma nen, om toch bij de vraag: zal deze of gene onderwijzer worden, niet enkel de gaven van het hoofd, maar even zwaar die van het hart te laten wegen, te letten op karakter, op alle eigenschappen, die in de opvoed kunde noodig zijn. Onderwijzers moeten bou wen aan ons toekomstig geslacht; zó krij gen zielenmateriaal in hun handen. Laten wij zorgen voor zoover het van ons af hangt die teere kinderzielen niet aan ruwe of ongeschikte handen toe te vertrou wen. HOMO SAPIENS. Terwijl gisteren tal van Katholieken alom in den lande in volkomen harmonie met hunne overige landgenooten, zioh hebben opgemaakt om den verjaardag van onze geëerbiedigde en beminde Koningin te ma ken tot een heerlijken dag voor het Neder- landsche Volk, heeft mejuffrouw dr. Brui ning zich denzelfden avond voor den Vrij zinnig Protestantschen Radio-Omroep via den Huizerzender beijverd over dezen voor het geheele Nederlandsche volk zoo heuge- Hjken dag te bespreken; op een wijze, welke wij slechts kunnen betreuren. Dr. Bruining heeft getracht, om, voor zoover dit van haar hing, Konlnginne- verjaardag- te plaatsen in het middelpunt der herdenking van de Reformatie. De strijd van Willem den Zwijger tegen het verdrukkende Spanje, zijn overtuiging als Calvinist, en de brandstapels en pijnbanken van Rome waren alpha et omega van haar verjaringsrede. Wij zijn van oordeel, dat zulks weinig pas geeft en bovendien bekrompen is. Maar deze kwalificaties zijn eigenlók te zwak, waarwij een oogenblik niet onduidelijk liet doorschemeren, dat er wel eens aan werd getwijfeld, of Hare Majesteit zich wel steeds voldoende bewust was van hare af stamming van den grooten Zwijger en van de verplichtingen daaruit tegenover het Protestantisme voortvloeiende. Dat gaat toch werkelijk alle perken te buiten en is toch zeker op een dergelijken huldigingsdag een niet te kwalificeeren aan matiging'. Stel u eens voor, dat de Katholieken op dezelfde wijze den verjaardag van onze Ko ningin zouden plaatsen in het brandpunt der historie. Wat zou dan die wederzijdsche viering (1) alras ontaarden in een dag vol onverkwikkelijkheden Dr. Bruining klaagde in haar rede ook een paar malen over de verbrokkeling en verdeeldheid onder ons volk. Maar hier past volkomen: Let op mijn worden, doch niet op món daden. Die daden waren immers uitermate geschikt om die verdeeldheid, onder ons volk nog groter te maken. 't Is maar gelukkig, dat de Katholieken in ons land verdraagzamer en verstandiger zijn, dan de spreekster voor den Vrijzinnig- Protestantschen Radio-Omroep. Zij zullen haar weinig illustre voorbeeld een volgend jaar niet volgen; zij zullen een ander volks deel op dien dag en in dat verband niet kwetsen, zij zullen de Koningin in een z.g. huldigingsrede, niet in geenerlei verdenking- brengen. Zó zullen integendeel voortgaan een voorbeeld te geven van eensgezinde en on baatzuchtige viering van den verjaardag onzer Landsvorstinne, in eerbied voor wie, wij bij geen Vrijzinnig Protestantisme wil len onderdoen. voor dat christelijk sociaal herstel, naar het welk wij allen streven. En juist op dit terrein heeft Uw Unie reeds veel volbracht en zal zij naar Wij vertrouwen, voortgaan groote dingen te vol brengen, want, door in hen.-,- i .ernationale Vrouwenbonden der verschim. ;i c Staten op te nemen, is zij in staat alle verbonden vrouwelijke krachten der katholieke wereld in eenheid van inzicht en werken te ver eenigen voor de gemeenschappelijke goede zaak. Overigens is het, opdat Uw Unie haar echt katholiek karakter, haar eenig doel en haar nauwgezette instemming met den H. Stoel behoude, noodzakelijk, dat de Bon den, afzonderlijk genomen, geen lid worden van de neutrale Vrouwenvereenigingen of Vrouwenbonden. De Kerk heeft zich op dit punt uitgespro ken. Zij verwerpt de neutrale vereenigingen. In overeenstemming met de leer der Kerk heeft de Vie Internationale Raad van Uw Unie, te Rome gehouden, vastgesteld: „In overeenstemming met de leer van de Kerk en van de Katholieke Bonden ver klaart de Internationale Raad der Katho lieke Vrouwenbonden zich in beginsel tegen iederen vorm van interconfessionalisme en te gen de toetreding tot neutrale, niet-gods- dienstige of protestantsche organisaties. In de gevallen, waarin een individueele mede werking in verband met de omstandigheden van ieder land wenschelijk of noodzakelijk zou blijken, te beoordeelen volgens de om standigheden van elk land, zal men zich om leiding tot het Episcopaat hebben te wen den." Het is ook zeer juist gezien, dat U nog eens het beginsel heeft bevestigd, dat Uw Unie geen Bonden moet bevatten, die aan gesloten zijn bij neutrale Bonden. Ten slotte beschouwende, al hetgeen U heeft voorgesteld, om een verdere en bree- dere ontwikkeling der Unie te bevorderen, zijn Wij er van overtuigd, dat het Episco paat zich zal beijveren, om aan Uwe be proefde en steeds aan de leiding der Kerk onderworpen werkzaamheid Zijn volle goed keuring met Zijn werkdadigen en weiwil lenden steun te verleenen, en dat de Gees telijkheid het zich tot een plicht zal rekenen U met haar voortdurenden bóstand te steu nen, omdat de Katholieke Actie, zooals Wij het Zelf in Onzen eersten Encyclique-brief schreven, voortaan een wezenlijk bestand deel uitmaakt van de herderlijke bediening. Voor zooveel Ons betreft, drukken Wij het verlangen uit en uiten Wij den wensch, dat de Unie haar actie meer en meer moge versterken onder de afhankelijkheid en vol gens de aanwijzingen van de Kerk. Als bewijs van Onze bijzondere welwillend heid en als onderpand van de Goddelijke Genade geven Wij aan U, Mevrouw de Pre sidente, aan alle leden van den Internatio nalen Raad en aan alle aangesloten Bonden den Apostolischen Zegen. ROME, uit het Vaticaan 30 Juli 1928. (w.g.) PIUS, P.P.XI. De viering van den Koninginnedag Haarlem en Omstreken en in den lande. in Kruisgesprekken Indië. tusschen Nederland en Een circulaire van den minister van Bin- nenlandsche Zaken en landbouw betreffende de bestrijding van boschbranden. Nabij Groningen heeft een botsing tus schen auto en motor plaats gehad, waarbij een onderofficier gedood en een ander zwaar gewond werd. De meening van dr. v. Lonkhuijzen over het rapport inzake de ziektegevallen op het s.s. „Insulinde". Te 's-Gravenhage is een juffrouw gear resteerd, die aan twee der te Scheveningen ontsnapte gevangenen onderdak had ver leend. De arrestatie van Hugo Stinnes Jr. Verklaringen van den Franschen minister van Marine, Leygues over de Engelsche Fransche vlootovereenkomst. Jhr. Loudon heeft een schrijven aan de groote mogendheden gericht, dat hij thans na de onderteekening van het Kelloggpact, bijeenroeping der voorbereidende ontwape ningscommissie wenschelijk acht. De crisis in de Engelsche mijnindustrie. Vier ondernemingen geven aan circa 5000 arbeiders ontslag. Het Belgische Koningspaar van zijn reis naar den Congo te Antwerpen teruggekeerd. Ernstige ontploffing in de Fransche dyna- mietfabriek van Ablon. Acht dooden. üonlngmnefeest te Haarlem. Na de aubade op de Groote Markt trekken de kinderen in optocht naar de Hertenkamp om de Volks spelen te houden Zooals wij reeds in het kort mededeelden, heeft de H. Vader, Paus Pius XI zich ge- waardigd een eigenhandig geschreven brief te richten tot de Presidente van de Inter nationale Unie van Katholieke Vrouwen bonden, naar aanleiding van de Internatio nale bijeenkomst, welke in April van dit jaar te 's-Gravenhage gehouden is. De vertaling van dezen brief luidt als volgt: Aan Onze Beminde Dochter F. Steen- bergheEngeringh, Presidente van de In ternationale Unie van Katholieke Vrouwen bonden. Het verslag, dat Zijne Eminentie de Kar dinaal-Protector van Uw uitgebreide inter nationale Unie heeft uitgebracht over al het geen behandeld en besloten werd in de te 's-Gravenhage gehouden vergaderingen van den Internationalen Raad. heeft Ons met troost vervuld. En inderdaad, wegens de be langrijkheid van de godsdienstig^ en sociale vraagstukken, welke in volkomen overeen stemming met de beginselen van de katho lieke geloofs- en zedeleer behandeld werden; wegens de oprechte en onvoorwaardelijke in stemming met, de leiding van den H. Stoel; wegens den waarlijk bovennatuurlijken geest, waarvan alles doordrongen was. kon 'n der gelóke arbeid niets anders dan aangenaam zyn aan het hart van den gemeenschappe- lijken Vader der geloovigen. Wij hebben ook met bijzonder welgevallen gezien, dat Uw Unie. getrouw blijvende aan haar eigen statuten, de ware Katholieke Ac tie volkomen heeft begrepen en uitgevoerd, zooals WU deze willen en zooals Wij deze herhaalde malen omschreven hebben: „Deelneming van de Katholieke leeken aan het Hiërarchisch apostolaat", ter verdedi ging van de godsdienstige en zedelijke be ginselen, ter ontwikkeling van een gezonde en heilzame sociale actie, onder de leiding van de kerkelóke Hiërarchie, buiten en bo ven alle politieke partijen, teneinde het ka tholieke leven te hersteilen in huisgezin en maatschappij. Inderdaad kan en moet de katholieke vrouw alleen aan een Actie aldus opgevat en uitgeoefend in de droevige sociale en gezinstoestanden van onze dagen, zelf haar medewerking verleenen, daarin een hefboom vindend, door de Voorzienigheid aangewezen „St. Bavo" bevat de volgende dankbetuiging van Z, D. H. den Bisschop: Het is mü een vreugde, thans te kunnen mededeelen, hoe groot de opbrengst is der collecte, die eenige weken geleden op ver zoek van het Hoogwaardig Kapittel in de kerken van Ons Bisdom gehouden is en die bedoeld was als een geschenk aan mij bij mijne H. Bisschopswijding. Die collecte heeft opgebracht de kapitale som van vier en dertig duizend gulden 34.000). Het is mij een diep gevoelde behoefte, hier in het open baar mijn allerhartelijksten dank te betui gen aan al mijne dierbare diocesanen, die door het bijeenbrengen van die som blijk hebben gegeven van een edelmoedigheid en sympathie voor mijn persoon, die mij diep in de ziel hebben getroffen. Ik wil gaarne ver klaren, dat de band, die mij aan hen bindt, daardoor nog veel sterker en krachtiger is geworden. Nu zij na al de blijken van sym pathie, die ik van hen reeds had mogen ondervinden, ook door dit stoffelijke ge schenk hebben willen toonen hun groote liefde voor hun nieuwen geestelijken Vader, dij hun door God werd geschonken, geef ik hun volgaarne en van ganscher harte de verzekering, die opwelt uit het diepst van mijn ziel, dat món dankbaarheid zóó groot is, dat ik zoo mogelijk met nog meer aan drang en liefde dagelijks al hun geestelóke en tijdehjke belangen aan God zal aanbeve-1 len en Hem zal vragen, dat Hij hen allen overvloedig moge zegenen. Gaarne verleen ik hun allen bó deze als bewijs mijner dank baarheid mijn Bisschoppelijken Zegen. Vooral ben ik daarom zoo dankbaar, omdat ik door dit rijke geschenk in staat ben ge steld om te voorzien in verschillende noo- den, waarvan de verzorging aan mó is toe vertrouwd. Ik noem o.a. de vernieuwing der Barometerstand 9 uur v.m.: 7.70. Stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 8.15, overmorgen om 8.13. Den Haag 'laarlem Tel. 13052Tel 15166 bisschoppelijke paramenten, de restauratie der bisschoppehjke kapel en van het bis schoppelijk paleis, en vooral de ondersteu ning van vele arme, nieuwe parochiën, die aan krachtigen geldelóken steun zoo zeer behoefte hebben. Ik kan nu, dank zó de vorstelijke gift, die ik ontvangen mocht, op ruime wóze in ai die behoeften voorzien. Moge God, Die Zich in edelmoedigheid nimmer laat overtreffen, al mijne geliefde diocesanen rijkelijk zegenen. Ik blóf dien zegen dagelóks van den hemel over hen afsmeeken. Gisteren is te Vlissingen een autobus eige naar den heer Goedbloed, die den dienst on derhoudt tusschen Vlissingen, Middelburg en Wolfaartsdók in brand gevlogen en totaal uitgebrand. Er kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. Harddraverij te Beverwijk Zelda Peter wint van Maggy Henry

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1