De viering van Koninginnedag De reorganisatie een verbetering TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1928 BLADZIJDE 3 Den geheelen dag feest De aubade DE VOLKSFEESTEN Op de Nassaulaan Op de Raamgracht en Voldersgracht Op de Ged. Oude Gracht De Vüfhoe^ gtre. De avond Leert zwemmen Postduiven-demonstratie Taptoe Concerten in de stad Het kerkconcert ORANJESNIPPERS De muzikale wekker De aubade De kinderspelen Hoe hoog het was en hoe glad Uitslagen In Bosch en Vaart In Haarlem-Noord i' r" Koninginnedag was dit jaar een proefne ming. Voorgaande jaren waren kinderspelen en concerten, een aubade, carillonbespeling en een feest in het Brongebouw, en 's avonds was het druk in de stad van menschen, die ieder op hun manier toonden wat zij onder een algemeenen feestdag verstonden. De ver- eeniging „Koninginnedag" die deze feesten organiseert, meende echter dat men 31 Aug. niet tot een waarlijk algemeenen feestdag had gemaakt, dat het programma min of meer trationeel was geworden en dat velen in het geheel geen deel meer namen aan de fees telijkheden. Haarlem was te groot geworden om voor de geheele stad een programma op te maken en een feest te organiseeren door één centrale commissie, in dit geval Koninginnedag. Daar om heeft men een algeheele reorganisatie be werkstelligd en zijn verschillende commissies of lichamen ingesteld, die onder de leiding van „Koninginnedag" de feestelijkheden voor de verschillende stadsgedeelten organiseeren en leiden. De feestviering is nu algemeen over de geheele stad verspreid. Op dezen Koninginnedag moest blijken of de verandering een verbetering was. Van den anderen kant begrijpt iedereen echter dat men geen definitieve beoordeeling van de al of niet gelukte reorganisatie kon geven. Daartoe was deze eerste dag een proefneming naar de uitslag waarvan de initiatiefnemers zelf het meest nieuwsgierig zullen zijn ge weest. Niet zoozeer het plan, als wel de uit voering van het plan was een proefneming, en ongetwijfeld zullen de organisatoren er varingen hebben opgedaan, die voor volgende jaren van nut zullen zijn. Intusschen zulen velen die de feesten gis teren in de stad hebben gezien, van oordeel zijn dat de reorganisatie een verbetering be- teekent. Des middags was er amusement in de geheele stad. Vanaf 's middags 2 uur hóefde men niet ver van eigen buurt te gaan om aan de feestelijkheden deel te nemen. Volks spelen die, mits goed georganiseerd, een pret tig amusement vormen, een bijzondere at tractie zijn nog meer voor de kijkers, werden gehouden op Ged. Raamgracht, Nassau- laan, Ged. Voldersgracht, Wilsonsplein, ev Ged. Oude Gracht bij het Klein Heiligland. Op de Nassaulaan stond een draaimolen, die de stemming van een genoegelijke kermis bracht Bij de jeugd is deze nieuwigheid stel lig in den smaak gevallen. De voorgaande dagen was de animo reeds groot om achter de zeildoeken te spieden en gistermiddag wa ren de jongens en meisjes zeker niet de slechtste klanten. Op de Nassaulaan bracht dit ouderwetsche kermisvermaak een bijzondere en aantrekke lijke drukte. Een tweede attractie, die dit jaar er even eens voor den eerste keer was en zeer in den smaak viel, was de demonstratie met post duiven op de Turfmarkt. Des morgens. De dag begon met een reveille, een nieuw punt op het programma van dit jaar, dat een succes was. Twee muziekcorpsen trokken reeds des morgens om 7 uur door de stad, om den feestelijken dag met feestelijke muziek in te luiden. Tot half negen klonk de pittige muziek door de straten en lokte velen mee op de muzikale wandeling. Het politie- muziekkorps marcheerde vanaf het Stations plein, langs Kruisweg. Kruisstr. Barteljoris- straat, Groote Markt, Koningstraat, Gier straat, Gr. Houtstraat, Groote Markt, Smede- straat Kruisstr., Nieuwe Gracht <Zuid Zijde) Jansbrug, Nieuwe Gracht (Noordzijde) Rol- huizen, Kinderhuisvest, Zijlstraat tot Groote Markt. Bij het paleis van den Commissaris der Koningin, jhr. mr. dr. A. Roëll werd halt gehouden en het Wilhelmus gespeeld. Even eens werd halt gehouden bij het paleis van Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent aan de Nieuwe Gracht, waar het Wien Neerlandsch Bloed werd uitgevoerd Z.D.H. was echter op Vormréis in het Bisdom. Het Tram Fanfarecorps nam de volgende route: vanaf het Houtplein, langs Gasthuis singel, Kleine Houtstraat, Lange Veerstraat, Riviervischmarkt, Jansstraat, Jansweg, Sta tionsplein Kruisweg, Kenaupark, Nassaulaan, Ged. Oude Gracht, Barrevoetestraat ,Ged. Voldersgracht, Ged Raamgracht naar het Wilsonsplein. Wie 's morgens andere muziek wilde genie ten, kon luisteren naar de meer plechtige koraalmuziek, welke tusschen half acht en acht uui op den toren der Groote Kerk werd gegeven. Het werd gevolgd door een carillonbespe ling, door den heer H. W. Hofmeester, van half negen tot 9 uur. De muziek vond drukke belangstelling. Velen bleven dan ook gedu rende de pauze van een half uur op de Groote Markt en genoten achtereenvolgens van de koraalmuziek, de carrillonbespeling en de kinder-aubade. Telegrammen H. M. de Koningin. Des morgens werd door de vereeniging „Koninginnedag" een hulde-teleram aan H.M. de Koningin gezonden. Nog beieren de klokken en laat de caril- lonneur de vaderlandsche liederen over de stad klinken, als reeds het glanspunt van den ochtend nadert, de groote aubade, door 4500 kinderen. Ontzaglijk was de drukte, welke zich om de Groote Markt concen treerde. Voor een aubade kan ook feitelijk geen geschikter plaats worden uitgekozen, want het plein, omsloten door de vele mooie oud- Hollandsche gevels, met op den voorgrond het statige stadhuis en op den achtergrond de groote St. Bavo, leent zich voor zulk een massa-zang uitstekend. Reeds lang voor het officieele oogenblik van aanvang, 9 uur, is er ronde de Markt geen plaatsje meer onbezet. De politie, ver sterkt met bereden manschappen, zorgt voor een ordelijke afzetting, welke het geheele middenplein vrijhoudt. Overal zijn de belangstellenden. Voor den ingang van Zijlstraat, Barteljo- risstraat, Groote Houtstraat, voor de Vleesch- hal, langs de trottoirs, voor de ramen, op de balcons, de daken, zelfs tot boven op de Groote Kerk verdringen zich de nieuwsgie rigen. Alleen de toegang tot de Koningstraat is opengehouden en daarlangs marcheert van half 9 af de onafzienbare rij van meisjes en jongens, getooid met oranje sjerpen en vlag gen in de hand, vroolijk wuivend en roepend het plein op, waar hun ieder een plaats wordt aangewezen rondom het hooge diri- geergestoelte, dat inmiddels wordt opgesteld en waarop straks de dirigent zijn duizend koppig koor zal aanvoeren. Het tramfanfarecorps, dat van zijn reveille is teruggekeerd, blaast een vroolijke wijs, om er de goede stemming in te houden. De muzikanten blijven de aubade afwach ten, om de kinderen straks te begeleiden naar de hertenkamp, waar de kinderspelen zullen beginnen. Eenige minuten voor negen rijdt een auto komt mr. dank deze 't plein op, waarin gezeten zijn de loco-bur gemeester, mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen en zijn echtgenoote. De auto stopt voor het bordes van het stadhuis, waar de gemeente-secretaris Mr. Th. A. Wesstra, voorzitter van de vereeniging „Koninginnedag" den loco-burgemeester en diens echtgenoote begroet. Het gezelschap begeeft zich op het bordes, waar inmiddels ook mr. A. Bruch, wethou der van Onderwijs, eenige raadsleden en hoofdbestuursleden van de vereeniging „Koninginnedag" met hun echtgenooten zijn verschenen. Dan wordt ook de toegang vanuit de Ko ningstraat afgesloten en (onder langdurig geestdriftig gejuich van. de meer dan 4000 kinderen, die met hun vlaggen zwaaien, dat 't een lust is, bestijgt de leider der aubade, de heer Jan de Nobel, zijn hoog dirigeerge- stoelte. Als er stilte is gekomen, kondigt de di rigent het* begin van de aubade aan. Vier muzikanten geven den toon aan; alle hoofden ontblooten zich en plechtig klinkt het „Wilhelmus", dat door allen eer biedig wordt aangehoord. Als het weggestorven is, juichen weer. de kinderen en de vlaggen doen goed dienst. Achtereenvolgens wordt gezongen: „Klok ke Roeland", „Hou Zee", „Een Hollandsch lied", „Naar Buiten" en „Wien Neerlandsch Bloed". Telkens klatert het applaus op, dat door de kinderen met een geestdriftig hoera en vlaggengewuif beantwoord wordt. Na het „Wien Neerlandsch Bloed: er aan de ovaties bijna geen einde. De voorzitter van „Koninginnedag", Wesstra, zegt den dirigent hartelijk voor het groote succes, ook weer met aubade behaald en ook de loco-burgemeester, mr. Heerkens Thijssen uit woorden van lof namens het gemeentebestuur voor het mooie werk, door den heer de Nobel ver richt. Onder pittige muziek van het tramfan farecorps, het corps der politie en eenige andere muzikanten heeft de aftocht dei- kinderen plaats, die de autoriteiten op het bordes vroolijk groeten. De muziekcorpsen scharen zich in een rij en na een kwartier zijn de duizenden kinderen reeds op weg n&ar de spelen. In den Hertenkamp Na afloop der aubade te ongeveer half tien trok de geweldige kinderstoet in optocht met begeleiding van twee muziekkorpsen lartgs den volgenden weg: Groote Markt, Koningstraat,- Gierstraat, Groote Houtstraat, Plein, Dreef naar den Hertenkamp, waar men om circa tien uur arriveerde. Door ijverige handen was daar alles in ge reedheid gebracht. Voor elke school was een ruimte met palen afgezet, waar tevens het nummer van de school was geplaatst, het geen natuurlijk bevorderlijk is voor het snel zich opstellen der kinderen. Hierna werd een aanvang gemaakt met de verschillende kinderspelen, o.a. blokjesrapen, touwtrekken, hardloopen, zakloopen. Vooral dit laatste nummer was amusant om de vele capriolen 'en buitelingen, welke de deelnemers en deel neemsters maakten, wanneer zij al te vlug de eindstreep wilden bereiken. Dat er met gróót' enthousiasme gestreden is, spreekt vanzelf. Telkens, wanneer een winnaar uit den strijd kwam, ging een spontaan gejuich op. Een groote menigte, misschien wel even talrijk als de plm. 5000 spelende kinderen, sloeg buiten den Hertenkamp de pret der jeugd gade. De Ongevallendienst was aanwezig, doch had, een enkel geval buiten beschouwing ge laten, een gemakkelijken dag. Na afloop van de kinderspelen werd verzamelen geblazen, ten teeken, dat de kinderen een kaartje voor den draaimolen in ontvangst konden nemen. Hierna werden aan de kinderen papieren mutsen uitgereikt, welke, bij het tweede signaal, door allen tegelijk werden opgezet. Intusschen had de prijsuitreiking plaats ge had. Er waren vele gelukkige winnaars, daar op elke 10 kinderen, een kind een prijs ont ving. De 3000 ballons, welke door de firma H. G. Wassenaar welwillend ter beschikking van het Centrum-comité waren gesteld voor den kinderoptocht, konden echter om redenen de regeling betreffende door de regelings commissie niet aanvaard worden. Met de muziek voorop, trok de gemutste stoet naar het eind van de Dreef, waar de schare ontbonden werd. Het was weereen echt „fijn" kinderfeest, hetgeen voornamelijk te danken is aan de goede zorgen der rege lingscommissie en aan allen, die hieraan hun welwillende medewerking verleenden. Des middags werden op de Nassaulaan, Ged. Raamgracht, Ged. Voldersgracht, Wil sonsplein, Ged, Oude Gracht bij het Klein Heiligland en in den Vijfhoek verschillende volksspelen gehouden. Een groote menigte volgde de spelen die naast een spannend ook een komisch karakter droegen. De technische leiding berustte in handen van den heer Joh. Martin, die geassisteerd werd door tal van technische leiders. Op het gedeelte Nassaulaan tusschen de Ursulastraat en de Zijlstraat werd met de grootste animo gekampt. Het Centrum-comité was vertegenwoordigd door de heeren P. Mul en A. Kurvers. Voor het mastklimmen hadden zich 13 personen opgegeven. Een even groot aantal deelnemers hadden zich voor de hindernisloop aange meld. Het bleek al spoedig dat klimmen zoo- als in dezen hoogen en gladde paal je vak moet zijn, wil men daarin iets bereiken. Het viel de meeste paalklimmers wel een beetje tegen. Slechts één van de dertien dapperen overwon gladheid en hoogte en bereikte den top. Deze kranige prestatie werd met een enthousiast gejuich der toeschouwers beloond De hindernisloop gaf vele spannende kampen te zien; Ook bij dit nummer hadden de 3 deel nemers- geen gemakkelijken taak. De hinder nissen waren: Onder een zeil doorkruipen, zich door een ton wringen en over een even- wichtsboom loopen. Vooral de ton scheen nog al bezwaren op te leveren. Het was echter gelukkig, dat de deelnemers zoo ver standig waren om eerst met de handen den grond te raken, wanneer zij uit den ton kro pen. Anders had hun hoofd wel eens op wat onzachte wijze met den steenen kennis ge maakt. Circa 4 uur waren hier de spelen afgeloo- pen, waarna de heer A. Kurvers onder een aardig speechje de, prijzen uitreikte. De kra nige paalklimmer werd nog eens extra ge huldigd. Op de schouders van zijn collega deelnemers ging hii onder een „Hoezee" de hoogte in Ook hier was de belangstelling en 'deel name niet minder groot, 25 personen hadden zich voor mastklimmen en 23 voor hindernis- loopen opgegeveij.. Het Centrum-Comité was vertegenwoordigd door de heeren F. Dyxm en J. van Maris. Evenals op de Nassaulaari had hier één deelnemer bij het mastklimme n den top weten te bereiken. De hindernisloop ver-, schilde in zooverre van de op de Nassa ulaari gehoudenencv dat hier de waggelend ;e„ ton nen ontbraken. In plaats daarvan moesten de deelnemers een deel van het parcon.rs in manden afleggen, in dier voege, dat zij .staande in de manden, maar vooruit: moes ten zien te komen. Af en toe viel deelemer en mand wel 'eens om, maar dat hincXert na tuurlijk niét zoozeer. Winnaar en 'verliezer, werden even hartelijk toegejuicht. Deia géhee- len middag heerschte bij deelnemer.') en toe schouwers dezelfde opgewekte stemming. Hier droegen de spelen een ande*r karakter dan de voorgaande. Zij bestonden n.l. uit' een estafetteloop in groepen'van drie personen voor jongens en ouderen, en turfr apen voor jongens. Aan den estafetteloopwedstrijd don gen 8 ploegen mede, waarvan er 6 een prijs kregen. Dus dat was nog eens dé moeite waard. Er werd hier op tijd geloopen. „.gen Het Centrum-Comité was vertegen woordjn ge- door de heeren J. A. A. van der Lii.ideiverwan- WcOostwald. V angen. De wedstrijden waren zeer spanr aanmoedigingskreten van de en menigte waren niet van de lucbJgScHEN verliezers-zoowel als de winnaar), lijke gezichten zetten en beider evenzeer gewaardeerd werden, kan men^staande hier van een welgeslaagd volksfeest spreing van ïewoon- De buurtvereeniging van bovengenot/olken- stratencomplex had dezen dag tot een buit; >enève gewonen feestdag gemaakt. De verschillen m0et straten waren met papieren guirlandes éatten oranje versierd, wat een feestelijken indru. den maakte. 'Uier Door het bestuur, bestaande uit de hee- uit ren v. Loenen, voorzitter, Martin, secretaris, ;n, Lijnzaad, penningmeester, J. J. Trakselen een Smit, was een aardig program opgemaakt, veer Van 2 tot 6 uur werden er verschillende kin- :,rop derspelen gehoud- u in de Lange Raamstraat, te welke door muziek opgeluisterd werden.. an Voor meisjes van 68 jaar was een wed- zm strijd in balrapen georganiseerd, van 9—10 yn, jaar wedstrijd in vlagsteken, van 11luangt jaar wedstrijd in beschuithappen en van ..luiden -—14 jaar in Ezeltje steken. n mo- De jongens van 68 jaar moesten tu rapen, van 910 jaar hardloopen, van I er dan 12 jaar koekhappen en van 13—14 jaar like ont- .dernisloopen. De kinderen beneden ds geval- jaar ontvingen versnaperingen, terwijl zij re mee- vens om eenige aardige prijzen moclndig is. loten. tusschen Er werd door alle kinderen, 130 in g, worden, aan deze wedstrijden deelgenomen, 's awsgezinde waren spelen voor ouderen georganise kwesties Circa 70 personen deden hieraan mee. "Oor de Tot 12 uur werd er een concert gegevóen af- Den geheelen avond was er een opgeruin xarborg stemming en een groote drukte in den Vijgen te hoek. werk van Bach voldoende is, een eenvou dige registratie aan. Toch geniet men van die prachtvolle klankkleuren, ontlokt aan dit oude orgel, hetwelk nog steeds inzake .timbre in vele -opzichten als model voor de hedendaagsche orgëls kan dienen. Wat zijn de tegenwoordige orgels (ook die in onze Ka tholieke kerken) veelal door de z.g. verfijning salon- en bioscoopachtig van karakter ge worden. Vooral die donkere, sonore klank .mist men thans zoo dikwerf. - Technisch speelde Robert alles volkomen beheerscht kleurrijk, met veel smaak, klonk bovendien „Adoratio et Vox Angelica" van V Dubois (de compositie zelf is in den aan vang van het tweede deel wat slap van in houd), „Passacaglia, Koraal en fuga" van Wolf en bijzonder in de begeleiding der zangnummers. De zangeres Tilly Koenen droeg 2 Schu- bert-liederen, 2 Fransche van Dubois en p-rjeg (het laatste natuurlijk alleen Fransch wat taal betreft en twee in volkstrant voor. Ze klonken allen fraai van klank, alleen in middenligging soms iet:# te. zacht tegen over het orgelspel. De voordracht was stijl vol en doorvoeld en de tekst, op de enkele te zacht gezongen passages na, tot achterin Hindernis loopen voor een leek buitenge woon interessant. Eerst gaan de deelnemers er als hazen vandoor staan plotseling stil alsof zij. door den bliksem zijn getroffen en schieten, dan den'grond in. O nee, zij kruipen onder een zeil door. Dat kruipen geeft het idee van een mol, die onder den grond zijn gang graaft. Na deze kruiperij springt men met een zweefduik in een ton zonder bodem draait zich enkele malen rond en shngert zich vervolgens in een eleganten zwaaai op moeder Aarde. Vervolgens nog de evenwichts- hoom, waarop de deelnemers hun voeten schijnen te branden en na èen laatsten ren, is het parcours volbracht. Over de beschrijving van den avond kunnen wij kort zijn Het was muziek en lawaai, lawaai en muziek. Maar ja..„.. Het is maar éénmaal in het jaar Konin ginnedag Door de grachten voer een boot met het de kathedraal duidelijk verstaanbaar. .eging ;-Jirift: „Leert zwemmen". Als het maar Met een couplet van „Wien Neeigmg, dat Bloed" werd dit artistieke, wijding admiraliteit, beslotenuel buiten werd men weer.eve pa tij, bij op de in 1922 tevelodieën va,n hmeene verkie zingen, zich nieeere van Or.iesbaar zal stel len. g0.j deze gracht is, dacht één der toe- bij a's- dsjoeri, In het Bavodorp Tiem worde; iedag is in het Bavodorp prettig Ooste: li; gevierd. De kinderen zoowel als digen®enen hebben zich den geheelen dag troer amuseeren. Want de pret in deze doo'as niet beperkt tot een concert of een IX'/oiksspelen, maar duurde den geheelen Het programma was bovendien van dien i, dat het een algemeene feestdag was. ten konden den geheelen dag hun deel van feestvreugde genieten. De straten hadden 'oor vlaggen en wimpels en de drukte een dwongen zyn ongeveer vi.if duizend arbeider^ aanzien, 's Morgens te ontslaan. -, - Ook in andere mijnen zyn arbeiders in klei-oe&allepen Aderen met papieren mutsen oranje-sjerpen reeds te zmgen van „Leve helmien", de straten werden afgegraasd DE WERKLOOSHEID IN DE MIJNINDUSTRIE LONDEN, 31 Aug. 4 groote mijnonderne mingen hebben gister enbekend gemaakt, dat zij in verband met de steeds toenemende moeilijkheden in den afzet van kolen, ge- ner aantal ontslagen, zoodat de werkloos heid in de mijnindustrie steeds toeneemt. HET BELGISCH KONINGSPAAR TE ANTWERPEN ANTWERPEN, 31 Aug. (V. D.) De Koning en de Koningin van België -sijn van hun reis naar den Congo teruggekeerd en heden te Antwerpen aan den Kruisschans gearri veerd. Een groote menigte juichte de vorste lijke personen geestdriftig toe. De officieele ontvangst had plaats door den Antwerp- schen burgemeester, die een welkomstrede uitsprak. EEN GEHEEL DORP IN DE ASCH GELEGD WEENEN, 31 Aug. (V. D.) De „Stunde" meldt uit Pressburg: In de nabijheid van Sillein is gisteren ten gevolge van het in slaan van den bliksem een geheel dorp een prooi der vlammen geworden. Daar zich het meerendeel der inwoners op het veld bevond, kwamen blusschingspogingen te laat. Het dorp is bijna geheel afgebrand. Twee kinderen worden vermist. Hoogst waarschijnlijk zijn zij in de vlammen omge komen. Een zwakzinnige schijnt eveneens dit lot te hebben ondergaan. Een oude vrouw werd gered, doch stierf spoedig daarna aan de bekomen brandwond v 's Middags om 4 uur verzamelde zich eéfl !- groote menigte aan beide zijden van -het Spaarne bij de Turfmarkt om getuige te zijn-j- - - van de postduiven-demonstratie. Van «k en'"net Tramfanfarekorps fakkelop- Melkbrug tajt.de Lange Brug stond een dlkfte tochten- gehouden. De Harmonie Crescendo rij belangstellenden. Op de Turfmarkt waÉér- i •1?m den volgenden., weg vanaf het sta de manden opgesteld onder leiding van de ionsplein langs Rozenstraat, Kenaupark. DE P J,rt over tien werden door eeniging - „Harmonie Crescen - handelaren in zuurtjes, fruit en serpen- ien op het terrein achter de Emostraat rhet een volmaakte kermis. De vroolijke tfs-idee was er vooral door den draaimo- schitterend opgetuigde molen, die kei.0 voorgaande dagen een attractie voor D-i was," vond veel aftrek. Toen men dat hajf tjen de eerste rit begon, waren en ft veei. liefhebbers. De ouderwetsche Ol. Koop, en Ritten Abschied van Johanna Knikel. Bij het voortgezette concert om kwart voor tien voerde Utile Dulci uit: i.e±s lA'venir, Bettina, Suspimil Potpouri papulaire no. 6 en de Finale. Muziek en zang werden gisteren, vooral gisteravond, in het Bavodorp, bij overvloed te genieten te geven. Behalve de concerten van Utile Dulci en St. Caecilia, die overal met aandacht werden aangehoord en een dankbaar onthaal vonden, werd om half tien een muzikale wandeling gemaakt en om kwart voor elf een groote muzikale om gang. De stemming werd met het afloopen van den dag niet slechter, hetgeen wel bleek uit de belangstelling bij de muzikale wan delingen en het talrijke publiek, volkomen in de feeststemming, die met de musici mee trok. De dag werd echter gebruikt zoolang het dag was; de actieve commissie, die wel resul- toat van haar arbeid heeft gezien dat er voor gezorgd, dat tot in den laten avond de bewoners van het Bavo-dorp, het Sjeest van Koninginnedag konden vieren. En het slot van het feest was een goed en' waardig slot. Op het feestterrein werd om ruim elf uur een groot vuurwerk afgestoken, bestaande uit 12 afdeelingen, in totaal 48 nummers. Het publiek was voor dit in waarheid schitterende schouwspel talrijk opgekomen. Het weer werkte zeer mede; het was vrij wel windstil en de maan, die met haar licht achter de zware wolken speelde. gaf een bijzonder effect aan den nachtelijken hemel. De kreten van bewondering over de vurig opschietende luchtpijlen, de vliegensvlug draaiende zonnen de zware knalbussen en de schitterende illuminatie-stukken, werden niet zonder reden geuit. He'. m, met de glinsterende en blinken- ™°^rsels, de paardjes en schuitjes, hei 1 en de bekende bel, bleek nog steeds scher De heeren P. H. Boeree en A. J. Kloek, bestuuis- leden van den Haarl. Postduivenbond. Door' het Centrum-Comité waren een verguld zil veren en twee zilveren medailles uitgeloofd voor de drie vereenigingen, die de meéste duiven hadden aangevoerd. Klokslag half vijf werden de manden ge opend. Het was een interessant gezicht hoe de duiven uit de manden recht omhoog ste gen en daarna onmiddellijk uit elkander gin gen, leder in de goede richting. Van 2 uur tot half 4 werd door het Tram fanfarecorps, onder leiding van den heer Reinier van 't Hoff, een concert op de Groote Markt gegeven. Hét werd door een groote menigte aangehoord, zoodat - de Groote Markt spoedig gevuld was. Het corps zette zijn beste beentje voor, niettegenstaande het een vermoeiende wan deling achten den rug had. Geen wanklank werd gehoord tijdens de uitvoering. Maar in de drukke aangrenzen de straten liepen de traditioneele hossende jongens en meisjes. Tgen de muziek in werd met bekende lied van „Houdt er den moed maar in" gezon gen. In de verschillende zijstraten, waar straatconcerten werden gegeven, was hef een drukte en levendigheid van belang. Dat concerteeren, dat de laatste jaren meer en meer plaats vindt, is voor de menschen aantrekkelijker dart het musicee- ren op één punt, zooals 1 vroeger op de Groote Markt. Bovendien heeft het dit voordeel, dat een veel grooter deel van de bevolking èr van kan genieten, want er zijn toch nog altijd thuisblijvers, die nu ook gemakkelijk in de feestvreugde kunnen deelen. Na afloop van het concert gingen wij eens een kijkje nemen op het Stationsplein, waar het R. K. Mannenkoor „St. Caecilia", een onderaf deeling van den R. K. Volksbond, onder leiding van den heer P. c. Rooyak- kers eenige fraaie nummers ten gehoore bracht, waarbij de vaderlandsche liederen niet vergeten werden. Van 45 uur werd door de H. O. V., ón der leiding van Marinus Adam een Concert gegeven, dat eenzelfde aantrèkkèlykheld»- bleek te bevatten als vorige jaren, want zeer veel muziekliefhebbers kwamen naar de uitstekend uitgevoerde nummers 'luiste ren. Eveneens van 4 tot 6 uur werd door de muziekvereeniging „Utile Dulci" onder lei ding van den heer A. C. Jutjens op het Stationsplein geconcerteerd. Al mag Koninginnedag zoo vroolijk moge lijk gevierd worden, het feest behoeft zich toch niet te ontaarden in onverkwikkelijke tooneelen, hetgeen dikwijls gebeurde bij muziekuitvoeringen, dat zagen we gelukkig gisteren niet, wat voor een groot deel wel te danken is geweest aan de aanwezigheid van vele politiedienaren, waarvoor de herrie makers zeker wel ontzag hadden. Na vele, zeer contrasteerende impressies, door de goede zorgen van de Koninginnèdag- comité's, gratis te hebben ontvangen én zóó mogelijk verwerkt ('t zonderlingst deed:-poo- tige poppenkast-uitroepen vermengd met teer dere Leger des Heils-zang) kwamen .we in het imponeerende en rustige intérieur, van de oude St. Bavo. George Robert zette zonder voorspel hét: „Wilhelmus" in. Het ging in tamelijk"' 'vlug tempo en de talrijke aanwezigen zongen geestdriftig mede, zij het wel eens wat slee- pend. Het eigenlijke programma ving aan met „Praeludium. en Fuga" vanBi. van ■"ach. Robert wendt hierbij, wat ook bij dit Kinderhuisvest, Wilhelminastraat, Raam- singel, Groote Houtstraat naar do. Groote Markt. Het Tram Fanfarecorps marcheerde vanaf de Groote Markt langs Smedestraat, Kruis straat, Kruisweg, Parklaan, Hooimarkt, Kou- denhorn, Spaarne, Kampervest, Kleine Hout straat, Ged. Oude Gracht, Zijlstraat naar Groote Markt. Het was op de Groote Markt,toen beide muziekkorpsen gearriveerd waren voor het laatst nog eens een geweldige drukte. De leden van de „Veeéniging Koninginnedag", hadden op het bordes 'van 'de bovenzalen van Brinkmann plaatsgenomen. Toen het Tramfanfarecorps tot slot 'net „Wilhelmus" speelde, werd op vier punten van de Groote Markt Bengaalsch vuur aan gestoken, hetgeen een fantastisch gezicht gaf. Het was een waardig slot van dit zoo uitstekend geslaagd Koninginnefeest' Of slapend Haarlem verwonderd, boos of vroolijk gekeken heeft, toen het gistermor gen op muzikale wijze er aan herinnerd werd dat de - Koninginnedag was aangebro ken, wij weten het niet. Het zou misschien wel de moeite waard zijn eep enquête- te houden, naar de verschillende gevoelens, waarmede men gisteren opstond, nadat de muziek voorbij was gemarcheerd. Naar wij vernemen, zal er eerstdaags dé -oprichtings vergadering plaatsvinden van de „Vereeni ging ter bevordering van het wekken op muzikale wijze". Nadat de laatste carillontonen waren weg- geklankt in de lucht, richtten zich 20 000 oogen op den heer Jan de Nobel. Spoedig ging de dirigeerstok omhoog en 5000 kinderstem men zongen de vaderlandsche liederen. Sommigen vinden aan zoó'n aubade niets meer aan. Men zegt: het is elk jaar hetzelfde Ondanks dit, blijft de aubade voor velen ëen der mooiste momenten van het Koninginne feest. Er waren zes agenten te paard. Begeleid door de muziek en de hierboven beschreven wettelijke macht marcheerde de 5000 kinde ren over het asphalt naar den Hertenkamp. Wat hebben zij weer, een pret gehad,! Ge rend, gedraafd, zelf spelen georganiseerd, ge snoept gezongen, mutsen opgezet én een kaart voor- n draaimolen gehad., mijn liefje, wat wil je nog meer? En de ouders buiten den Hertenkamp riepen: „Dag Rietje", dag „Jan" en hoe ze nog jneer heetten en genoten min stens evenveel als de kinderen. Een van de meest enerveerende momenten van de volksfeesten, was wel Ijet mastklim men,. Nummer één trok tenminste alvorens voorbarig. Hy trok tenminste, alvorens te be ginnen, een gezicht alsof hij wilde.zeggen. „Is 'at, alles"; Maar nauwelijks had hij met zijn Tijporganen den gladden paal omklemd, of hej; zicht van dèszelfs mijnheer vertrok in Uitdrukking „Was ik er maar". Een ander, die gaarne zijn spierballen "vilde etaleeren. bracht het evenmin verder. •Tenslotte bereikte er een zonder drukte te -aken, ;den top,, Tijdens de prijsuitdeeling. -leélde een der. mastklimmers. ons mede,dat cv»r z'i'; ervaringen een brochure zal schrijvene, getiteld „Hoe hoog het was en hoe vetl Raadgevingen .voor .jeugdige.-mastklim mers koosd vermaak voor de jeugd te zijn. tv ij e kinderen beneden de 13 jaar der j,n° oners waren twee vrijkaartjes voor nota 'molen gegeven. Ook voor de trac- ring zen bonnen verstrekt. Chinatdag v/erd begonnen met een re- 9 uur. Het muziekkorps „Utile k door de straten der buurt en noo- de frissche muziek alle bewoners est. r t'en werden de vermakelijkheden ■estterrein, dat gelegen was ten zui- de Zomervaart, geopend. Behalve de .en waren er verschillende krampjes m voor schieten, rad van avontuur, n, e. d. De feestelijke drukte was er en nu onophoudelijk de muziek van iraaimolen klonk, was de feestelijke :ing er ook weldra. De animo voor den eenolen was groot. Ondertusschen konden i^ideren hun. versnaperingen halen in de op het feestterf.ein., Je deelnemers eh deelnëemsters aan de volksspelen en behendigheidswedstrijden ver zamelden zich ongeveer om 2 uur in de Emo straat, Voorafgegaan door „Utile Dulci" trok detétó! i naar bet,.-terrein, dat -mi voor de wedstrijden was afgqzet. Om half 3 begonnen de spelen, die in tivee groepen waren ver deeld. In de eerste groep waren: zakloopen voor jongens van 7 tot 9 jaar, vlagsteken voor meisjes van'8.tot 9 jaar, behendigheids- wedstrydén voor jongens van 9 tot 11 jaar, hoepelen met hindernissen Voor meisjes van 9 tot II jaar, boegsprietloopen voor jongens van 11 tot 13 jaar en beehendigheidswedstryd voor meisjes van 11 tot 13 jaar. De spelen der tweede groep waren:' mastklimmen voor jongens- van 13 tot 17 jaar, tobbetjesteken voor meisjes van 13 tot 17 jaar, gecostumeer- de voetbalwedstrijd voor jongens van 17 jaar en ouder en gecostumeerde korfbalwedstrijd voor dames van 17. jaar en ouder. De spelen zorgden, als altijd, voor een goede ontspanning. In hun vuur om als eerste of beste uit denwedstrijd te komen, voeren de kinderen in hun zakken wel zulke capriolen uit, worden- door te groote voort varendheid wel zoo onhandig in behendig- heidswedstrijden, hoepelen zoo hard dat zij steeds in de-verkeerde richting gaan en spannen zich zoo in met ringsteken, dat zij er, precies -naast mikken en het tonnetje laten kantelen,dat er onophoudelijk lachen en gejuich is, onder de deelnemers zoowel als onder de kijkers. Op een dag als 31 Augustus, lacht men spoediger en hartelij ker dan anders. Wie zich intusschen hier niet vermaken kon, ging klisteren naar Utile Dulci, dat onvermoeid was en 's mid dags een concert gaf. De wedstrijden waren om rond 6 uur afge- loopen. Nadat de prijzen waren uitgereikt, was er éenigen tijd pauze. Een succesvol onderdeel Van de- wedstrijden waren de gecostumeerde spelen. Voor den korfbalwedstrijd, die het eerst werd gehou den, betraden een aantal meisjes in allerlei costuums, het speelveld. Er waren boerin netjes, meisjes in verschillende nationale kleederdracht, enz. Onmiddellijk na dezen wedstrijd betraden een neger in deftige lange jas en een édelman het terrein voor de voet balmatch. Even later arriveerden de overige spelers in een auto. Evenals in de straten, waar zij oorverdoovend gejuich ontlokten, werden de spelers door het publiek, dat zeer talrijk om de touwen was geschaard, met hoera's ontvangen. Nog grooter werd het ge juich, toen de stoet een eere-rondgang maakte over het veld, voorop het vaandel der harmonie Altijd Dorst" met een trom melslager en schelle trompetten, en daar achter een bruidspaar, in passend toilet met een bruiloftsstoet van clowns, vreeselijk uit gedoste heeren, een zeeman met zuid wester, e.a. De match werd met veel pret gevólgd. Gedurig waren er. tusschen de ge costumeerde spelers malle ontmoetingen, die telkens uitbundig gejuich en gelach uitlok ten. Zoowel de clown echter, de boeren en het schuchtere bruidje als de anderen bleken flink te kunnen trappen. Meermalen was het een verward kluwen van uitzonderlijke cc ituurris, waaruit alleen de scheidsrechter wijs kon worden. De stemming op het veld liet intusschen niets te wenschen over. Tijdens den korfbalwedstrijd brachten de heeren mr. Th. Wesstra en mr. Fuhri Sneth- lage, resp. voorlzitter eh secretaris van „Koninginnedag", en. de heer C. Tenckinck, commissaris van politie, een bezoek aan het feestterrein. Om .half acht was de muziekvereeniging Utile Dulci weder opgesteld bij de Amster- damsche Poort. Door de Amsterdamstraat trok men al musiceerend naar het Bavo dorp, waar in de Emostraateen concert werd gegeven. Uitgevoerd werden volkslie deren, Homme contre homme, Mignonette, Flots .du Danube, l'Attente fait mourir. Hei mannenkoor - St. Caecilia, gaf om- kwart voor negen een concert en zong: Wilhelmus, van L. Duvosel; Bede voor 't Vaderland van N„ Hoogerwerf; Salve Re- gina, van W. Andriessx; Een Vrouw, van Zakloopen, Groep A. jongens van 79 jaar: 1. Th. v. d. Meij-J. Belterman; 2. C. Ter- voert-P. Koster; 3. H. Warmer-J. Fenger; 4. T. WesselingC. Moor: 5. Keesen-J. de Beer. Vlagsteken. Groep B. meisjes van 79 jaar. 1.- F. ter Wolbeek-L. Moolenaar. 2. T. v. d. Maat-C. Roelofs; 3. F. Huneker-M. v. Leeuwen; 4. J. Hak en M. Spee; 5. v. Viersen-D. Vreenegoor. Behendigheidswedstrijd. Groep C. jongens van 911 jaar; 1. G. Koek, 2. G. Knip, 3. J. Bijster, 4. A. v. Soest, 5. G. v. Thienen. Hoepelen met hindemissen; Groep D. Meisjes van 911 jaar: 1. R. Belterman, 2. S. v. Dijk, 3. R. Gerritsen, 4. A. v. Soest. Boegsprietstrijd. Groep E. jongens van 11 13 jaar: 1. Gras, 2. Th. Teeuwen, 3. J. v. Slooten, J. Luyten. Behendigheidswedstrijd. Groep F. meisjes van 1113 jaar. 1. C. v. d. Vaart, 2. R. Dirks, 3. S. Wesseling, 4. G. Wesseling, 5. C. V. Leeuwen. Groep G. jongens van 1317 jaar mast klimmen: 1. P. Veaumont; 2. J. Gerrits; 3 J. Piek. Vijf troostprijzen: H. Assendelft; H. v. d. Meij; S. Molenaar; A. Croese; J. Wes- selink. Groep H. meisjes van 13—17 jaar, tobbetje steken: 1. T. Spruyt; 2. T. Marchand; 3. M. Koek. J. Groep J.: Gecostumeerde voetbalwedstrijd heeren 17 jaar en ouder: 1. F. Hoogeboom; 2. J. J. Assendelft; 3. H. Assendelft; twee eervolle vermeldingen voor greep: Bruidspaar; groep: Harmoniecorps. Clubprijs gewonnen door club A met 3—1. K, Groep K.: Gecostumeerde korfbalwedstrijd dames 17 jaar en ouder: 1. Mej. Gigengack; 2. Mej. Passchier; 3. Mej. Croese. Olnbprijs gewonnen door club. B met 32. De jury "bestond uit de heeren J. L v. Dijk, P. Mossinkhoff, G. de Kruijver. Prijzen beschikbaar gesteld door D. Schoen, 5 sigarettenkokers; Marinissen, mooie taart. Voor de kinderen werden beschikbaar ge steld door; G. B. A. Hensen 400 bijen, An- toon de Rooij 200 ballonnen, N. Haarl. Cou rant 600 vlaggetjes. Ook het zonnig Bosch en Vaart had hier en daar zjj het op kleine schaal zijn Orahjevreugde georganiseerd. .Dit was het geval in de Westerhoutstraat en In het bijzonder ook in het complex OranjepleinBosch en Hovenstraat, waar de heeren Leeuwenberg en Most van Speijk de leiding van de festiviteiten hadden. Tegen den avond werd een feestelijke rondgang gehouden door Bosch en Vaart met allerlei versierd gerij. Hierna werden op het Oranjeplein door een achttal jongedames eenige „rhytmische oefeningen" uitgevoerd door als boerinnetjes verkleede en ook in het wit gestoken meisjes en dat met veel succes. Mej. Leeuwenberg, die deze ingestudeerd had, oogstte er zeer veel applaus mede. De avond werd besloten met een flink vuurwerk. Hedenavond zullen verschillende wedstrij den gehouden worden voor de jeugd TU Oranjeplein en Bosch en Hovenstraat, tnr- aan prijzen verbonden zijn. Wij hebben den indruk gekregen, dat bij centralisatie van de Oranje-pret een volgend jaar in Bosch en Vaart iets zeer bijzonders zou te bereiken zijn, en zouden dit in over weging willen geven aan de heeren, die de laatste paar jaren in deze het initiatief na men. Te ongeveer negen uur gistermorgen, toen we Schoten binnenreden, was er nog weinig te bespeuren van de bijzondere dingen, die op verschillende punten van Haarlem-Noord zouden plaats vinden. Op het Soendaplein waren de werkzaamhe den voor den opbouw van de Autobahn in vollen gang. In het inwendige van dezen nieuwmodischen draaimolen werd druk geha merd, gebroken en gesjouwd. Maar voor de buitenwereld waren deze geheimzinnige be zigheden slechts hier en daar door een kier te bezichtigen. De jeugd tilde de golvende af sluiting op en volgde geknield, zittend of lig gend den gang van zaken daarbinnen, zoo dat de vele toeschouwers rondom de Autobahn alleen beenen en schoenen der kijkgrage jeugd te zien kregen. Het overige deel zat achter het zeil. In den namiddag kwamen we andermaal op het Soendaplein en konden we ons er van overtuigen, dat van deze draaigelegenheid druk gebruik werd gemaakt. We waren echter bezig aan Koninginnedag in Schoten in de morgenuren. Van het Soendaplein begaven we ons naar het Pretoriaplein. Daar waren de kinderen der Chr. Oranje vereeniging opgesteld, 's Mor gens te 8 uur had in de Julianakerk een wy- aingsdienst plaats gehad en om 9 uur een concert op het Pretoria-plein. Te ongeveer half tien zette de kinderstoet zich in beweging, voorafgegaan door het R.K. Muziekcorps St. Cecilia, in de richting van den Kloppersingel. Daar werd teruggewandeld langs een anderen weg naar de Kloosterstraat, vervolgens door de Gen. Cronjéstraat, den Rijksstraatweg en de Zaanenlaan naar het feestterrein aan den Middenweg. De kleurige stoet had veel bekijks en lokte in de straten, die hij doortrok, vele bewoners naar buiten. Op het speelterrein aangekomen, gaf St. Cecilia nog enkele nummers ten beste, waar na de voorzitter van het feestcomité de sa menkomst met gebed opende. Om 11 uur begonnen de kinderspelen, die tot circa 1 uur duurden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7