DE ONGEZIENE WERELD OF HET LEVEN NA DEN DOOD Buitenlandsch Nieuws Meisjes PUROL DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 1 SEPTEMBER 192S BLADZIJDE 1 N. V. Italiaansche Opera Cav.M. de Hondt GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN KUNST EN KENNIS STOOMVAARTLIJNEN XI GODS EIGENSCHAPPEN. *k Aanbidde U, groote God Onbeschrijfbaar, onbeschreven, En onbegrijpelijk, 't en zij alleen Van U, die al dat was, dat is, dat zijn zal. even Begrijpelijk omvat. Mij al te kleen Bekenne ik, om iets meer als enkel schaduw Van uw groot licht te zien Maar, zie 'k niet, ik rade U Aan *t werk, dat Gij gedacht, gewied heb en gedaan, Aan 't godlij k Speur, daar Gij Zijt in voorbijgaan. (Guido Gezelle). Ja, wij kunnen God raden aan 't werk, dat lij gedacht, gewied, gedaan heeftAan 't goddelijke waar Hij ons is voorbijgegaan Om God te kennen, hebben wij slechts 'n diepen blik in ons zeiven te werpen, want allen dragen wij Zijn beeltenis met ons rond. Iedere mensch is 'n zwakke copie van Hem, want naar eigen Beeld en Gelijkenis schiep Hij immers den mensch (Gen. Ia6). Der halve zullen de eigenschappen en volmaakt heden, die wij in de schepselen bewonderen ook op oneindig volmaakte wijze in God bestaan. Maar alles wat in Zijn Beeltenis, den mensch, onvolmaakt is, moetin God ont kend worden wat in ons volmaakt is, moet in Hem bevestigd worden. Met dit groote verschil, dat in ons de volmaaktheden en eigenschappen beperkt zijn en van elkander onderscheiden het verstand is niet de wil, de rechtvaardigheid is niet de barmhartig heid in God zijn de eigenschappen niet on derscheiden, noch van elkander, noch van Zijn wezen. In God is het verstand hetzelfde als de wil, de rechtvaardigheid hetzelfde als de barmhartigheid! In God zijn alle eigenschap pen en volmaaktheden hetzelfde als 't goddelijk wezen. Gods wezen is het oneindig verstand, de oneindige wil, de straffende gerechtigheid, de ontfermende liefde enz." God is de ééne enkelvoudige volmaaktheid, hoewel Zijn eigenschappen en volmaaktheden zich toch aan ons verstand toonen als een veelheid van werkelijk onderscheiden volmaaktheden. Is het oog onmachtig in één oog-opslag geheel de stralende schoonheid van een wijd- uitgespreid lente-landschap te aanschouwen, oneindig minder nog is de menschelijke geest bij machte om in één enkel begrip Gods on eindige volmaaktheid te omvatten en daarom tracht hij door vele en verschillende begrip pen iets van die ééne oneindige volmaaktheid te begrijpen. En God zelf schikt zich naar on ze onbeholpenheid, als Hij in de H. Schrift nu eens Zijn almacht, dan weer Zijn barm hartigheid of rechtvaardigheid voorstelt, als waren ze werkelijk van elkander onderschei den. Het onderscheid echter ligt niet in God maar enkel in onze begrippen, terwijl in Gods oneindigheid de reden ligt, waarom wij terecht in onze begrippen Gods volmaaktheid in vele volmaaktheden onderscheiden. De eene goddelijke volmaaktheid beschouwen wij in verschillende opzichten nu eens als het al wetend verstand, dan weer als de almachtige wil, de ontfermende liefde of straffende ge rechtigheid. Telkens als wij een eigenschap van God noemen noemen wij Zijn goddelijk wezen tevens en schittert ons Zijn Majesteit tegen in telkens anderen glans, zooals de diamant tintelend in het witte licht het oog bekoort door zijn schitterend kleurenspel, nu eens in het warme rood, het zachte groen, dan weer in het lichte violet, het donkere paars of het gouden geel, maar 't is altijd dezelfde diamant, in het 1 elfde witte licht, die ver rukt in telkens nieuwe kleurschakeering, naar gelang wij hem beschouwen onder een anderen hoek. Zco ook bij God Laten wij achtereenvolgens die verschil lende eigenschappen van God eens nader be schouwen. Is God niet het hoogste en waar digste object, waarmee onze geest zich kan en moet bezighouden? ,Wec hun," zegt Au- gustinus, „die over U zwijgen." Wat eere is 't mij te kunnen denken, Zoo breed, zoo hoog, zoo ver, zoo diep, Aan Hem, lie uit den niet mij wenken Eens wilde, en, die niet \tfas, mij schiep 1 Wat eere, is 't mij den Dien te weten, Dien niemand weten kan, 't en zij Hij zelf Hem Zeiven, onverspleten, Van al dat Hij niet is heel vrij 1 Wat eere is 't mij den Dien te minnen, In wien ik leve, ik ben, ik roer Uit wien mijn einde en mijn beginnen, Aleer iets was, te voorschijn voer 1 (Guido Gezelle) Wat heeft de rustelooze God-zoeker, St. Augustinus, dat diep gevoeld wat heeft hij Gods Majesteit en onuitsprekelijke vol maaktheid diepzinnig bemediteerd in het vierde Boek van zijn Confessiones„Wat zijt gij dan God mijn God Wat vraag ik anders als God de Heer Want wie is God buiten den Heer, of wie is God, buiten onzen God Hoogste, beste, machtigste, almachtig- ste, meest barmhartige en rechtvaardige, meest geheime en meest tegenwoordige, schoonste en sterkste, standvastige en onbe grijpelijke, onveranderlijke, gij, die alles verandert. Nooit nieuw, nooit oud alles vernieuwend en de hoogmoedigen voerend tot ouderdom en zij weten het niet. Altijd handelende, altijd rustig verzamelend en nooit ontberend, dragende en vullende en beschermende scheppend en voedend en volmakend zoekend, terwijl niets u ont breekt. Gij bemint zonder hitte Gij zijt ijverig en toch zeker gij hebt berouw en treurt niet Gij toornt en zijt kalm Gij ver andert Uwe werken, maar niet Uw besluit. Gij neemt wat Gij vindt en verliest nooit. Nooit zijt Gij arm en Gij verheugt u over winst. Nooit gierig vordert Gij woeker. Er wordt aan U geleend, opdat Gij zoudt schul dig zijn en wat heeft iemand dat niet is van U Gij geeft schulden terug, terwijl Gij niets schuldig zijt. Gij geeft het verschuldigde en verliest niets. En wat zeggen wij, mijn God, mijn leven, mijn heilige Zoetheid Of wat zegt iemand als hij over u spreekt En wee hun, die over u zwijgen, omdat zij spre ken en toch stom zijn." (Confess. IV, 5) Dien honger naar Gods Wezen voelen wij immers allen gedurig. Moesten wij eigenlijk dit vers van den modernen dichter Jos. Ver- jans niet maken tot ons gebed God 1 laat ons zijn als de eenzame parel- visschers der wereldzee Wij vragen niet, koningen te zijn onder bede laars, En ook geen priesters of verkorene drager, van Uwe machts Maar eenzaam te mogen zijn als de parel- visschers der wereld-zee, Om uit de grondeloosheid van Uw Wezen Parels van Uw Liefde te kunnen lezen. God 1 laat ons zijn als eenzame bergen, Om wier flanken de lange wolken trekken, Maar die hun toppen heffen tot boven het rijk van de winden, In de roereloosheid van het universum Wij vragen niet, bóven de menschen te staan, Maar enkel, dat onze zielen niet geheel Door de troebele dingen besluierd mogen worden, En dat onze open oogen toch immer schouwen mogen In de klaarte van uw wezen God laat ons niet zijn als de vreemde be woners Van een uitgestorven stad, die van de oude zuilen-tempels Waarin zij wonen, niet meer weten de be stemming En hun heilige spreuken niet verstaan Wij vragen niet, God, dat Gij de kennis van Uw wezen Als een zuiver scherp weten in onze zielen legt Maar dat de oude Woorden en oude Hande lingen Toch niet voor onze zielen'te gróót mogen zijn 1 Wij willen gaarne zijn als de parelvisschers der wereldzee, En eenzaam als de bergen bóven het rijk van de winden En als Ge wilt, maak ons bedelaars langs de wegen, Maar doe de oude, heilige dingen weer tot ons spreken, En laat uw heilig Woord niet worden onder ons Tot een mooi, maar dood verhaal Goes. C. VIS. Rector. HUGO STINNES GEARRESTEERD. Aan de bijzonderheden, welke de bladen nopens de zaak-Stinnes publiceeren, ontlee- nen wij nog, dat de rechter van instructie een bevel tot inhechtenisneming heeft uit gevaardigd, omdat hij vreesde, dat Stinnes belangrijke stukken, welke op de knoeierij betrekking hebben, zou kunnen vernietigen. Het schijnt, dat Stinnes te Müïheim aan de Ruhr Woensdag belangrijke besprekingen heeft gevoerd met personen, die van mede plichtigheid worden verdacht. Om. een ver dere verbinding met deze personen onmoge lijk te maken, heeft de rechter de aanhou ding gelast. Eerst thans wordt nog bekend, dat het onderzoek reeds meer dan een jaar lang in alle stilte is gevoerd. Van den aanvang af vermoedde men, dat 'hij bij de knoeierijen op groote schaal de hand in het spel had. Stinnes' verdedigers, o. w. de bekende Berlijnsche advocaat dr. Alsberg, publicee ren een scherpe verklaring, waarin zij o.a. beweren, dat de rechter van instructie het bevel tot aanhouding heeft uitgevaardigd uit ergernis over het feit, dat talrijke bezwa rende documenten bij de huiszoeking niet zijn gewnr-en. Zij geven echter toe, dat Stinnes obligation van Duitsobe oorlogslee- ningen tot een bedrag van 400.000 M. als oud-bezit heeft aangegeven, die dit niet wa ren. Hij zou dit echter pas later hebben vernomen. Zijn secretaris heeft in totaal voor 250.000 M. obligaties ten bedrage van 30 millioen M. gekocht, die bij valorisatie 3 millioen M. zouden hebben opgeleverd, zoodat, indien het bedrog was gelukt, aan deze transactie 2millioen M. zou zijn verdiend. Grootheid en val. Is er beter voorbeeld van de snelheid waarin de moderne mensch leeft, dan de jongste geschiedenis van de familie Stin nes; in twee generaties van grootheid tot val! Hoe kort is het betrekkelijk nog geleden, dat de fabelachtige rijkdom, waartoe het kolenhandelaartje Stinnes uit Mannheim zich had weten op te werken, diens naam op aller lippen bracht en Hugo Stinnes tot koning maakte van Duitschlands indusrie. Men herinnert zich zijn figuur uit de oor logsjaren, zijn invloed op Ludendorff, zijn beheersching van de industrie en zijn rol na de ineenstorting. In 1924 stierf h;j, toen de stabilisatie een feit was geworden en de grondslag van zijn met allerlei bouwsteenen opgetrokken eco nomisch gebouw aan het wankelen was ge bracht. Zijn erfgenamen mochten van ge. luk spreken, nog een gedeelte van den tota. len ondergang te kunnen redden. Bij de daarbij gerezen moeilijkheden tusschen de erven schaarde zich de echtgenoote van Hugo Stinnes aan de zijde van den jon. geren zoon, die den naam van den vader droeg en die ook, naar men meende, zoo herinnert de „Voss. Z.", het meest van het karakter van den ouden Hugo Stinnes had. De andere zoon, Edward, gold voor een onpractischen droomer, met wien spoedig een regeling werd getroffen. De leiding van hetgeen de familie na de débacle overbleef, kwam in handen van Hugo Stinnes Jr., die den drang in zich ge voelde den ouden glans van de firma te herstellen. Thans is hij in de bekende zaak van de knoeierijen met obligaties van oorlogslee. ningen onder zeer bezwarende omstandig heden gearresteerd, onder verdenking be drog te hebben gepleegd ten'nadeele van het rijk. Slachtoffer wederom van een handels. geest, die meende niet alleen de moraal, maar ook de wet te kunnen minachten? De jongste geschiedenis van de familie Stinnes is wel een tragische opvolging van uitersten. BERLIJN, 31 Aug. Naar een Berlijn sche correspondent meldt, worden in den loop van den Vrijdag nog een aantal getui gen gehoord, die onder v. Waldow en di recteur Rothmann gewerkt hebben. Gedeel telijk betreft het hier hoogere beambten van de Stinnesl edrjjven te Hamburg, die door v. Waldow genoemd zijn om te bewijzen, dat hij niet zelfstandig gehandeld heeft maar zijn instructies van Hugo Stinnes Jr. gekre gen heeft. De twist tusschen v. Waldow en Hugo Stinnes Jr. heeft zich intusschen nog ver scherpt en men kan verwachten, dat von Waldow in de eerste dagen zich nog uitvoe riger over de gebeurtenissen zal uitlaten. Het is te verwachten, dat Hugo Stinnes eerst midden volgende week voor den rech ter van instructie zal komen, daar een der verdedigers zich Vrijdag naar Londen heeft begeven. Na deze aangelegenheid afgedaan te hebben, willen de verdedigers dan uit voerig de stellingname van hun mandaat blootleggen. Intusschen is ook mevrouw Stinnes in Berlijn aangekomen om hier zelf het oog te houden op de maatregelen ter verdedi ging van haar zoon. Mevr. Stinnes heeft nog geen toestemming gekregen haar zoon te bezoeken daar eerst na het beëindigen van de onmiddellijke verhooren er aan ge dacht kan worden, deze zijn bloedverwan ten in de gevangenis te laten ontvangen. DE VERHOUDING TUSSCHEN FRANKRIJK EN DUITSCHLAND PARIJS, 31 Aug. Over de aanstaande onderhandelingen inzake de ontruiming van het Rijnland te Genève, schrijft de gewoon lijk goed ingelichte „Excelsior": De afwezigheid van Chamberlain en Stre- semann op de vergadering van den Volken bond zal zeker de besprekingen te Genève minder belangwekkend maken. Men moet evenwel de beteekenis niet onderschatten van de besprekingen, welke Briand met den Duitschen Rijkskanselier Hermann Müller zal hebben. De Rijkskanselier, die het Duit- sche rijk te Genève zal vertegenwoordigen, zal zeker niet verzuimen de kwestie van een vroegere ontruiming van het Rijnland weer ter sprake te brengen op het punt, waarop de besprekingen van dr. Stresemann te Parps werden afgebroken. Het is niet van belang ontbloot er op te wijzen, dat alle leden der Pransche regeering het er over eens zijn. dat de oplossing van deze kwestie afhangt van alle bij het herstel, de oorlogsschulden en de algemeene veiligheid betrokken mo gendheden. Dr. Stresemann heeft zich daarover dan ook geen illusies gemaakt. De hartelijke ont- v. - gst, die hem te Parijs ten deel is geval len, toont voldoende, dat de openbare mee ning in Frankrijk niet Duitseh-vijandig is. De ontspanning in de verhouding tusschen de beide landen kon niet ontkend worden, doch wanneer de nieuwe verzoeningsgezinde stemming de regeling der hangende kwesties al kan vergemakkelijken, zij kan voor de geallieerden geen aanleiding zijn om een af stand doen van het onderpand als waarborg voor de uitvoering van de verdragen te rechtvaardigen. DE ENGELSCH-FRANSCHE VLOOT- OVEREENKOMST Een onderhoud met den Fransehen minister van marine. PARIJS, 31 Aug. (V. D.) De „Matin" pu bliceert een onderhoud met den Fransehen minister van marine Leygues over de En- gelsch-Fransche vlootovereenkomst. De minister verklaarde, dat hij zich niet kon uitlaten over de bepalingen van de over eenkomst, daar de Fransche en Engelsche regeering besloten hebben de overeenkomst eerst te publiceeren, wanneer alle ondertee kenaars van de Overeenkomst van Washing ton hun meening te kennen hebben gegeven. Sinds acht dagen is men te Washington, Tokio en Rome in het bezit van den tekst van de overeenkomst. Deze tekst k;an door dè regeeringen aldaar rustig bestudeerd wor den. Men zal in de overeenkomst niets vin den wat niet duidelijk en loyaal is. De mi nister bestreed vervolgens, dat de overeen komst geheime bepalingen zou bevatten of een bondgenootschap zou beteekenen, dat langs een omweg afbreuk zou doen aan de Overeenkomst van Washington. Leygues verklaarde tenslotte, dat de Over eenkomst van Washington, welke slechts be trekking heeft op mijnenleggers en moeder schepen voor vliegtuigen, volgens dè letter en tot de laatste minuut, dat de overeen komst duurt, zal worden nagekomen. De „Matin" meent aan dit interview te kunnen toevoegen, dat van de drie regeerin gen, aan welke de vlootovereenkomst is voorgelegd, reeds één haar goedkeuring daar aan heeft gehecht HET KELLOGGPACT EN DE ONTWAPENING Jhr. London acht de byeenroeping van de ontwapeningscommissie wenscheiyk GENEVE, 31 Aug. (V.D.). Naar van goed ingelichte zijde wordt medegedeeld, heeft de president van de voorbereidende ontwape ningscommissie Jhr. Loudon aan de regee ringen van de groote mogendheden een schrijven gericht, waarin hij er op wijst, dat thans na de onderteekening van het Kellog- pact het gewenscht schijnt, dat de voorbe reidende ontwapeningscommissie weer bijeen komt. Van Fransche zijde wordt op dit oogenblik groote waarde gehecht aan een spoedig bij eenkomen van de ontwapeningscommissie, daar men hoopt op de eerstvolgende zitting op den grondslag van de Engelsch-Fransche vlootovereenkomst tot overeenstemming te kunnen komen en daarmede een erkenning van de vlootovereenkomst door de andere mo gendheden te kunnen bereiken. Aan Fransche zijde denkt men aan een bijeenroeping van de ontwapeningscommissie tegen December. Aan Engelsche zijde schijnt men evenwel het bijeenroepen van de ontwapeningscom missie afhankelijk te willen stellen van de antwoorden van Italië en Amerika op de toe zending van den tekst van de vlootovereen komst met Frankrijk. Indien de vlootover eenkomst te Washington of te Rome ont stemming verwekt, dan verwacht men aan Engelsche zijde geen resultaten van nieuwe ontwapeningsonderhandelingen- In de kringen van de Volkenbondsgedele- geerden verwacht men evenwel, dat de princi- pieele kwestie der voortzetting van de ont wapeningsbesprekingen in de derde commis sie en daarna in de Volkenbondsvergadering ernstig zal worden besproken en dat hierbij ook een beslissing zal worden genomen over de bijeenroeping en de agenda van de voor bereidende ontwapeningscommissie. De derde commissie zal zich verder ook met de kwestie van de voortzetting der werk zaamheden voor de voorbereiding van een overeenkomst inzake de controle op het ver vaardigen van wapens bezighouden. KELLOGG TE DUBLIN Op het diner Donderdag te Dublin ge geven, zeide president Cosgrave, dat het pact de kroon op Kellogg's werk is en dat zijn naam het symbool is geworden van den internationalen vrede. Het Iersche volk is verheugd, dat Kellogg Ierland als minister van de groote Ameri- kaansche republiek, waarmee Ierland door zulke nauwe banden van vriendschap en verwantschap is verbonden, bezoekt. Ierland is er trotsch op, dat Iersche geest en moed niet alleen medegewerkt hebben tot het verkrijgen der Amerikaansche onafhanke lijkheid, maar ook om de republiek tot haar tegenwoordige grootheid te brengen. Kellogg antwoordde, dat het een groote voldoening voor hem was, dat de Iersche vrijstaat een der eerste is geweest, die zon der aarzelen de beginselen van het anti- oorlogspact heeft aanvaard, dat uitdrukking gaf aan de hoop van millioenen menschen in de wereld. Kellogg hoopte en vertrouwde, dat alle volken het pact zouden teekenen. personen door deze maatschappijen vervoerd worden. Onlangs werd door den havenmeester de toegang tot de Ver. Staten geweigerd aan een aantal personen, die geheel gezond waren bevonden; deze personen hadden reeds vijf jaar in de Ver. Staten gewoond en hadden hun vacantie buitenslands door gebracht. Dit was de onmiddellijke aanlei ding tot het instellen van een actie tegen den Collector of the Port. EEN OVERVAL VAN BANDIETEN LONDEN, 31 Aug. Uit Mexico City wordt gemeld, dat 30 bandieten onder leiding van Vigueras Donderdag in den staat Puebia 12 automobielen en autobussen hebben aange houden en de inzittenden hebben geplun derd. In een der auto's zat de gouverneur van den staat, die er evenwel, na een kort vuurgevecht in slaagde uit de handen van de bandieten te blijven. ven, is dezer dagen opgegraven; het bleek, dat den ongelukkige de schedel was inge slagen. RRIDGEMAN STELT ZICH NIET HERKIESBAAR In politieke kringen is groote beweging, veroorzaakt door de aankondiging, dat Bridgeman, de eerste lord der admiraliteit, een der leiders der conservatieve patij, bij de in 1922 te houden algemeene verkie zingen, zich niet meer herkiesbaar zal stel len. DE WERKLOOSHEID IN DE MIJNINDUSTRIE LONDEN, 31 Aug. 4 groote mijnonderne mingen hebben gister enbekend gemaakt, dat zij in verband met de steeds toenemende moeilijkheden in den afzet van kolen, ge dwongen zpn ongeveer vyf duizend arbeiders te ontslaan. Ook in andere mijnen zijn arbeiders in klei ner aantal ontslagen, zoodat de werkloos heid in de mijnindustrie steeds toeneemt. TSJANG TSOE LIANG Als tastbaar bewijs va- het verlan- 1 van Tsjang Tsoe Liang, zoon van Tsjang Tso Lin, om met de Chineesche nationalis tische regering samen te werken, zullen 80.000 Mandsjoerijsche soldaten, die thans bij den grooten muur liggen, naar Man- el,sioerlje teruggevoerd worden. Tienduizend anderen zullen naar Khailas worden geleid om de wettelijke sectie der Oosterschen Chineeschen spoorweg te verde digen tegen de aanvallen der Mongoolsche troepen, die volgens Japan beïnvloed zijn door Borodin en andere agenten van de III'. -Internationale HET BELGISCH KONINGSPAAR TE ANTWERPEN ANTWERPEN, 31 Aug. (V. D.) De Koning en de Koningin van België -sijn van hun reis naar den Congo teruggekeerd en heden te Antwerpen aan den Kruisschans gearri veerd. Een groote menigte juichte de vorste lijke personen geestdriftig toe. De officieele ontvangst had plaats door den Antwerp- schen burgemeester, die een welkomstrede uitsprak. EEN GEHEEL DORP IN DE ASCH GELEGD WEENEN, 31 Aug. (V. D.) De „Stunde" meldt uit Pressburg: I11 de nabijheid van Sillein is gisteren ten gevolge van het in slaan van den bliksem een geheel dorp een prooi der vlammen geworden. Daar zich het meerendeel der inwoners op het veld bevond, kwamen blusschingspogingen te Iaat. Het dorp is biina geheel afgebrand. Twee kinderen worden vermist. Hoogst waarschijnlijk zijn zij in de vlammen omge komen. Een zwakzinnige schijnt eveneens dit lot te hebben ondergaan. Een oude vrouw werd gered, doch stierf spoedig daarna aan de bekomen brandwonden. DE DOOD IN DE BERGEN INNSBRUCK, 31 Aug. Op den Jubileum- weg in het Wilden Kaiser-gebergte zijn drie personen verongelukt. Zij zijn door 'n onweer overvallen en werdén onder neervallend ge steente bedolven. Behalve de drie dooden is er nog een zwaar gewonde, die naar het ziekenhuis te Kufstein is overgebracht. ERNSTIGE ONTPLOFING IN EEN FRANSCHE DYNAMIETFABRIEK PARIJS, 31 Aug. Uit Caen wordt ge meld, dat hedenmorgen In de dynamiet- fabriek van Ablon bij Honfieur een ernstige ontploffing heeft plaats gehad. Het grootste deel van het gebouw is in de lucht gevlogen. Acht arbeiders werden gedood en ongeveer 20 gewond, van wie 4 zwaar. Nadere bijzon derheden ontbreken nog. De burgemeester van Ablon, alsmede het parket en militaire autoriteiten, hebben zich naar de plaats des onheils begeven. Deze ontploffing is niet de eerste, die in de kruitfabriek heeft plaats gehad, de vo rige zijn echter niet zoo ernstig geweest als thans het geval is. Het terrein van de ramp dat aan de Seine ligt, en op 3 kilometer af stand van Honfieur door boomen aan het oog is onttrokken wordt door honderden en nog eens honderden nieuwsgierigen omge ven, die van alle kanten toestroomen. HET WEIGEREN VAN IMMIGRANTEN Een actie tot schadevergoeding tegen den „Collector of the Port". Door elf transatlantische scheepvaart maatschappijen is tegen den „Collector of the Port" een actie ingesteld tot schade vergoeding van 150.000 dollar, wegens het weigeren van passagiers, die door schepen van deze maatschappijen naar de Ver. Staten waren vervoerd. Onder de maat schappijen bevinden zich o. m. de Cunard line, de America line, de Compagnie géné rale transatlantique, de Navigazione Gene- de Italiana. De „Morning Post" heeft in scheepvaartkringen te Londen een onder zoek ingesteld naar de feiten die tot deze actie hebben geleid en is het volgende ts weten gekomen Reeds lang waren genoemde maatschap pijen ontevreden over de toepassing van de wet door de New Yorksche havenautoritei ten. De immigratie-wetten der Ver. Staten jdie van 1 Maart 1927 dateeren, leggen zeer strenge straffen op aan scheepvaartmaat- schtppijen, die vreemdelingen aanvoeren, welke liet land niet mogen binnenkomen. omdat hun gezondheid niet goed is. Een uit gebreide lijst noemt de ziekten op, waaraan personen niet mogen lijden, willen zij de Ver. Staten binnenkomen; hieronder vallen: idiotisme, krankzinnigheid, zwakheid van geestvermogens epilepsie, psychopatische minderwaardigheid, chronisch alcoholisme, tuberculose in welken vorm ook. en elke gevaarlijke besmettelijke ziekte. Wanneer een scheepvaartmaatschappij een persoon, die aan een dezer kwalen l(jdt, toch de haven van New -York binnenbrengt, dan moet zij beginnen met 1000 dollar te beta len aan den Collector. Verder moet de maatschappij aan den Collector het bedrag van den overtocht van bedoelde passagier overhandigen, die dit bedrag weer terug krijgt. Bovendien moet de passagier door de maatschappij kosteloos weer teruggebracht worden naar zijn land en moeten voor hem de kosten van zijn verblijf in de Ver. Staten betaald worden. Om te voorkomen, dat ongewenschte per sonen vervoerd worden, eischen de scheep vaartmaatschappijen, dat iedere passagier zich voor zijn vertrek, aan een zeer streng medisch onderzoek onderwerpt, zoodat het bijna niet mogelijk is, dat werkelijk zieke OOK DE REGEERING VAN NANKING TOT DE ONDERTEEKENING VAN HET PACT UIÏGENOODIGD TOKIO, 31 Aug. De Japansche regeering publiceert in de pers een officieuze verkla ring over de onderteekening van het pact en de gevolgen voor het Verre Oosten. Zij ver klaart, dat de uitnoodiging aan de regee ring te Nanking het Pact mede te onder teekenen een erkenning de jure van de re geering van Nanking door Amerika betee- kent. De Japansche regeering verklaart verder, dat haar belangen hierdoor in Mandsjoerije en Mongolië niet geschaad worden. Het Pact verzekert den onderteekenenden mogendheden het recht maatregelen tot be scherming van haar belangen te nemen. De verklaring laat er ten slotte geen twijfel over bestaan, dat wanneer de regee ring van Nanking toetreedt tot het Pact, de Japansche regeering hiervan wel is waar nota zal nemen, doch dat dit geen verande ring zal brengen in de verhouding tusschen China en Japan. UIT DE VEREENIGDE SOVJET REPUBLIEKEN Een protest van de Russische arbeiders! In een schrijven dat door 42 arbeiders van een bekende Russische fabriek onderteekend is, wordt protest aangeteekend tegen de anti godsdienstige propaganda, die er tegenwoor dig onder de kinderen gevoerd wordt. Dit protestschrijven werd opgezonden naar de Russische krant „Iswestia" met het verzoek om in de kolommen van dat blad opgenomen te worden. Het bijschrift toont weer eens te meer aan (hetgeen wij vroeger reeds her haaldelijk hier vermeld hebben) hoe mee- doogenloos de Russische godsdiensthaters zelfs de zielen van de Russische kinderen vergiftigen. De „Deutsche Presse" geeft dit bericht als volgt weer; „Zondag 27 Mei j.l. zagen •wij op klaar lichten dag de kern-organisatie der me taalbewerkers over de straat marcheeren. Er was een jongen bij, die als priester verkleed was en die spottend een kruis, dat hij in de hand hield, heen en weer zwaaide. Wij ondergeteekenden, arbeiders, verzoe ken u bij dezen om in de krant te willen publiceeren. dat wij allen uit princiep tegen zulk een schanddaad protesteeren. Anti-gods dienstige propaganda mag alleen onder vol wassenen gevoerd worden, maar kinderen moet men met rust laten. Als het niet wenscheliik is dat de geestelijken de kinde ren onderrichten, dan moet men ook de kin deren niet tegen den godsdiénst ophitsen. Zoodra de kinderen ouder geworden zijn. kunnen zij zelf beslissen of zij zullen geloo- ven of niet. Nu groeien de kinderen op tot misdadigers. Daarom verzoeken wij, onderge teekenden, allen arbeiders op de fabriek van Andre Marti, dezen brief te publiceeren, om dat iedereen de meening der arbeiders hoo- ren moet. Wij protesteeren tegen deze mis daad met alle kracht die in ons is, en w(j zullen, wanneer er geen einde aan gemaakt, wordt, onze kinderen thuis houden, daar men hun het hoofd op hol brengt met allerlei onzin, zoodat zij thuis met godsdienst en ge loof spotten en geen eerbied hebben voor vader en moeder. Met collegiale groeten De arbeiders der fabriek A. Marti, (volgen 42 onderteekeningen). Bovenstaand schrijven kan men niet an ders beschouwen dan als een noodkreet der ouders, die hunne kinderen onder het bols jewistisch regime zien verwilderen en ten ondergaan Wat er van Rusland terecht moet komen, dat zal de toekomst leeren. DE ONTDEKKING VAN EEN MOORD. Na drie jaar. In het begin van Augustus 1925 verdween de 55-jarige Emest Böhm uit Loppow in het district Landsberg aan de Warthe. Er was geen spoor van den man te vin den; hardnekkige geruchten, dat de verdwe- nene was vermoord, wilden maar niet ver stommen. Met het gevolg, dat de justitie eenigen tijd geleden de nasporlngen moest hervatten en de plaatselijke politie versterkt werd met een sectie van de Berlijnsche re cherche. De hernieuwde pogingen hebben een gun stig resultaat opgeleverd; de verdwijning van den man is opgehelderd en de moordenaars zijn achter slot en grendel gezet. Böbm, die vroeger een boerderij heeft ge had, had deze in verband met zijn gezond heid van de hand moeten doen. Hij kocht zich in het district Landsberg een nieuwe woning met een stukje land. In het jaar 1925 verkocht hij zijn bezitting aan het echt paar Rahfeldt, onder beding echter van vrijen kost en inwoning tot zijn dood. Toen het echtpaar zijn verplichting niet nakwam, vatte Böhm het plan op, den koop ongedaan te maken, over welk plan hij met enkele buren sprak. Op een Zondag in Augustus verdween Böhm om niet meer terug te keeren. En kele dagen van te voren was een herders hond, zijn onafscheidelijke metgezel, op even geheimzinnige wijze verdwenen. De justitie heeft echtpaar Rahfeldt gear resteerd, dat spoedig bekende den man en den hond gedood te hebben. Het lijk van Böhm, in het bosch begra- OORZAKEN VAN DE BEKEEKING VAN PAUL CLAUDEL. In een brief over de werken die tot zijn bekeering hebben bijgedragen, schrijft de be kende Fransche dichter Paul Claudel, thans gezant in Washington o.a. het volgende. Onder de Apologetische boeken die tijdens mijne studiejaren er veel toe hebben bijge dragen. om mij het verloren geloof terug te schenken, moet ik vooral noemen; Pascal, Dante, Newmann, Bossuet, Catherina Em- merick, en later Chesterton. Dan is er nog een buitengewoon mooi werk. dat een heele bibliotheek vervangen kan. n.l. de groote ca techismus van Pater d'Hauterive. die een overvloed van onschatbare gedachten be vat, jammer genoeg kunnen ze alleen maar verstaan worden, door degenen, die Latijn kennen, maar het beste is nog altijd miin misboek en de beste gids, om meerdere ken nis en genaden te verkrijgen is de Geest van gebed en van stille overweging. Ik her inner mij nog den tijd, dat Francis Jammes en ik de eenige bekeerlingen waren in het groote rijk der literatuur. Thans treft men er overal aan." De Directie der N.V. Italiaansche Opera Cav. M. de Hondt deelt ons mede, dat de samenstelling van het gezelschap thans ge heel gereed is. Voor het aanstaande seizoen werden geëngageerd de volgende artisten; Maestro Mario Parenti, Maestro Concer- tatore e Direttore d'orchestra; Giuseppe Rio, Altro Maestro e Direttore d'Orchestra Cesare Brena, Maestro del Coro; Adolfo Fanfani, Maestro Sostituo; Arnaldo Cat- taneo, Maestro Suggeritore; Constanza Cer- ri, Maëstra del Corpo di Ballo; Caspare Bar- terra, Direttore di Scena; Hilda Monti; Lotte Burgk; Maria del Mare; Sara Scuderi; Luisa Palazzini; Giovanni Breviario; Tom- maso Alcaide; Giuseppe Traverso; Edgardo Prence; Luisa Silva; Margherita-Cisbani; Pietro Biasini; Leo Piccioli; Francesco Ven- turino; Gregorio Melnik; Luigi Balzan; Dino Razzauti; Armando Santolini; Domi- nico Voltan; Gino Barbieri; Pietro Mariotti; Luigia Squarzina; Maria Greco; Frtfctcesca Balboni. Voor het geven van gastvoorstellingen wer den nog contracten afgesloten met de hier zoo goed bekenden: Giuseppina Cobelli; Margherita Salvi en Isang Tapalès. Het koor onder leiding van Maestro Bre na, bestaande uit 30 Italiaansche koristen, zal voor opvoeringen van de grootere wer ken worden versterkt met 20 eerste krachten en 15 Mei werd reeds met de repetitiën aan gevangen. Repertoire: Behalve de bekende werken komen voor het aanstaande seizoen nog op het repertoire voor, Turandot, Louise, Germania. Forza del Destino, en Pescatori di Perle. openings-voorstellingen zullen plaats vinden: 18 October Gebouw voor K. W. 's-Gravenhage; 20 October Groote Schouw burg Rotterdam en 24 October Stadsschouw burg Amsterdam. Opgevoerd zal dan worden het laatste werk van Puccini: Turandot. Voor dit werk zijn geheel nieuwe décors door de firma Peels <5c v. d. Lugt vervaardigd, terwijl costumes en requisiten uit Italië betrokken worden. Waar het huis Ricordi gecischt heeft, dat in het contract, afgesloten voor het opvoeringsrecht van Turandot werd opgenomen, dat de opvoeringen slechts mogen plaats vinden onder leiding van Maëstro Parenti, met medewerking van verschillende der bovengenoemde artisten, is dit zeker een waarborg, dat voor het aan staande seizoen eerste krachten werden ge ëngageerd. N ederlandsche STOOMVAARTLIJNEN- ALHIREO (H.W. Afr. lijn!) thuisr. 30/8 van Lagos. ALWATI (H.Z.A. lijn) uitreis 30/8 te Buenos Ayres. AMADNE (K.N.S.M.) 30/8 van Malta naar Patras. BACCHTTS (K.N.S.M.) 29/8 van New York naar Venu- zuela. BEEMSTERDJJK (H.A.L.) Norfolk naar Rotterdam pass. 30/8 Bishops Rock. BOSCHDTJK (J.N.J.-Iijn) New York Java pass. 3o/8Perim CERES (H. Afr. lijn) thuisr. 29/8 te Port Harcourt. CLIO (K.N.S.M.) 30/8 van Smyrna naar Syra. CRYNSSEN (K.N.S.M.) thuisr. pass. 30/8 de Azorea. DELFLAND (H. W. Afr. lijn) uitreis 29/8 te Forcadoe. EOS (K.N.S.M.) 30/8 van Valencia naar Carthagena. ERATO (K.N.S.M.) A'dam-Kopenhagen pass. 31/8 Hol- tenau. FLORA (K.N.S.M.) 29/8 van New York naar Curasao. GAROET (B. Lloyd) 30/8 van Belawan naar Singapore. GRIJPSKERK (H. Afr. lijn) 31/8 van A'dam te R'dam. HEEMSKERK (H. Afr. lijn) thuisr.) 31/8 te Antwerpen. HEBE E.N.S.M') 30/8 van Lissabon naar Malage, HERMES (g..N.S.M.) 30/8 van Smyrna naar Constan- tinopcl. HOS (K.N.S.M.) 30/8 van Triest te Fiurae. JAN VAN NASSAU (K.N.S.M.) 30/8 van A'dam te Cu- ra $ao. KONINGIN DER NEDERLANDEN (Nederl.) 1/9 ran A'dam te Batavia verwacht. LUNA (K.U.S.M.) 29/8 van West-Indië te New York. MELISKERK (H. Afr. lijn) uitr. 31/8 te Mombassa verw. MODJOKERTO (R. Lloyd) thuisr. p. 30/8 Perim. NEREUS (K.N.S.M.) 31/8 van A'dam te R'dam. NIAS (H. Afr. lijn) 29/' van Lorenzo Marques n. Durbau. NOTOS (K.N.S.M.) Cadix-Barcelona pass. 30/8 Gibraltar OD\SSEUS (K.N.S.M.) 29/8 van Danzig te Stettin. ORESTES (K.N.S.M.) 30/8 van Curasao te Santa Maria. ORION (H. W. Afr. lijn) thuisr. 30/S van Havre naar Rot terdam. PATRIA (R. Lloyd) 31/0 van Batavia te Rotterdam wa* v.m. a.ao binnen. POLLUX (K.N.S.M.) 30/8 van Salonica te Limni. POLYDORUS (Oceaan) Liverpool-Batavia 29/8 van Pa- ramaribo naar Madeira/Havre. PRINS DER NEDERLANDEN (Nederl.) uitreis pass. 31/8 Ouessant. RANDFONTEJN (H. Afr. lijn) uitr. pass. 31/8 Gibraltar REGGESTROOM (H.W. Afr. lijn) uitr. 29/8 van Port Hacorurt. SAMARINDA (H. Austr. lijn) uitreis 30/8 te Genua. SATURNUS (K.N.S.M.) 31/8 van Bourgas van Antwer- pen te R- tterdam. SCHOUWEN (R. Lloyd) uitreis per 30/8 Ouessant. SIMON BOLIVAR (K.N.S.M.) 30/8 van Amsterdam te Bremen (gaat naar Hamburg). SITOEEONDO (R. Lloyd) thuisr. 30/8 van Gibraltar. SOENGEI ERONG Antwerpen-Batavia 30/8 te Aden. STELLA (K.N.S.M.) 30/S van Algiers naar Calamata. STOLWIJK 30/8 van Bordaux naar Santander. STRABO (K.N.S.M.) 30/8 van Gothenburg n. A'dam. STREEFKERK (Br. Ind. lijn) 31/8 van Hamburg te Ant werpen. SUMATRA (H. Afr. lijn) thuisr. 30/8 van Mombassa naar Port Soudan. TABANAN (R. Lloyd) thuisr. pass. 30/8 Gibraltar. THESEUS (Oceaan) Japan-R'dam 30/8 te Singapore. THESEUS (K.N.S.M.) 30/8 van Bilbao naar Santander. TJIKANDI (J. Ch. J. lijn) 29/9 te Batavia. TJIKARANG (J. Ch. J. lijn) 29/8 van Shanghae te Batavia VULCANUS (K.N.S.M.) 30/8 van Torrevieja te Huelva ZEELANDIA (H. Lloyd) thuisr 2/9 te Las Palmas verw. ZEUS (K.N.S.M.) 30/8 an Vigo naar Lissabon. ZIJLD JK (R.Z.A.-lijn) uitreis 30/8 te Buenos Ayres. Er is geen deugdelijker middel voor het verkrijgen en behouden van een fraaie Huid van Handen en Gelaat, dan Doos 30, 60, Tube 80 ct.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9