UIT DEN OMTREK derde blad ELCK WAT WILS NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT MAANDAG 3 SEPTEMBER 1928 BLADZIJDE 3 VOETBAL Kennemers - D. W. V. 71 T.Y.B.B. I—Wilskracht I Uit het geel-zwartkamp Trekjes No. 565 CRICKET Haarlem - comb.Hilversum Haarlem-comb. -Vleermuizen WIELRENNEN De Kampioen ATHLETIEK R.K. Sportvereeniging „Leonidas" Uitslag gehouden wielerwed strijd H. S. C. Excelsior VISSCHEN Vischconcours te Heemstede HEEMSTEDE AERDENHOUT BLOEMENDAAL ZANDVOORT HAARLEMMERMEER VRAGENBUS Ingezonden Katholieke Radio-handelaars en de A.V.R.O. De Kennemers speelden Zondag een seri- e'Jzen oefenwedstrijd tegen het Amsterdam- sche D. W. V. Direct ontwikelde zich een vlugge wedstrijd en er werd gespeeld als gold het een competitiewedstrijd. Eerst zijn de Amsterdammers sterker doch allengs ko men de Kennemers er wat je noemt in en Wet verrassend samenspel naderen zij keer °P keer de Amsterdamsche veste, totdat Steeman doelpunt 10. Direct hierna maakt de links-binnen met een fraaien kopbal ge lijk 1—1, doch het is wederom Steeman die de Kennemers de leiding hergeeft. Verschil lende schoten van het K.-binentrio gaan over of tegen de lat totdat het wederom Seeman gelukt de hatrick te verrichten 3—1 waarmee de rust komt. Na de rust zijn de Kennemers het meest in den aanval en weldra weet Na- berman met 4de doelpunt te scoren 41 om even later met een schitterenden kopbal het 5de voor zijn rekening te nemen 51. Groot die tot nu toe geen succes had met zijn har de schoten weet na fraai samenspel het 6de en 7de punt voor zijn rekening te maken 71, waarmede het einde komt. Scheidsrechter Boeree leidde dezen wed strijd keurig. Kennemers 2D. W. V. 2 4 2 Kennemers 4D. W. V. 3 33 Het eerste optreden der Yellows was een openbaring. Het elftal sloot als een bus, het Plaatsen was uitstekend en de voorhoede •Peelde een verbluffend combinatiespel. Goals bleven dan ook niet uit en reeds na Pen kwartier stond het 20. Deze weelde scheen echter te zwaar te zijn voor de jeugdige geel-zwarte beenen en daarna werd het dan ook ïaisere. Over den wedstrijd- vermelden wij het volgende: Als om even half drie Pirovano, welke uit stekend voldeed, laat tossen, blijkt, dat bij Wilskracht de beide vleugelspelers absent zijn terwijl T. Y. B. B. een invaller heeft voor Henneke. Zooals gezegd loopt T. Y. B. B. geweldig Van stapel en krijgt Wilskracht voorloopig geen voet in den grond. Vooral de geelzwarte linkervleugel laat al direct keurige staaltjes voetbal zien en be dreigd het Amsterd. doel, doch er is reeds Voor off-side gefloten. Direct komen zij terug en weer is het de linkervleugel, welke 'n zeer gevaarlijken aan val opzet. Karpen krijgt den bal vr-ij toe gespeeld en maakt er met een hard schot 1—0 van. Steeds blijven de Yellows voor het Wils kracht doel. waar wederom een off-side-val succes heeft. Als de linkervleugel er wederom vandoor gaat, komt de bal bij de Vries, welke met een keurige center Karper in de gelegenheid stelt nummer 2 te fabriceeren. Het schijnt dat de heeren het nu reeds Welletjes vinden, want van nu af aan wordt het tempo langzamer en het plaatsen slor diger, waardoor Wilskracht gelegenheid krijgt zich te herstellen en het spel lang zaam maar zeker in handen te nemen. Hun aanvallen worden menigvuldiger en Zij komen gevaarlijk bij Moore's heiligdom, en het is v. Leuven, welke met een schit terend schot den stand op 2 1 brengt. De Yellows zullen het nog eens probee- ten en het duo Draaijer, de Vries loopen door de W.-verdediging heen, doch het harde Schot van den laatse wordt door Struvel keu rig gehouden. Bij een aanval van Wilskracht wordt een St'hot van rechts door Moore verkeerd be oordeeld en de stand is 2—2 bij welken stand de rust intreed. Na de thee kunnen de Haarlemmers hun Vorm niet te pakken krijgen en Wilskracht neemt het spel in handen en voert den stand regelmatig op. Schitterende schoten van v. Leuven en Busch geven Moore geen kans en als er een half uur gespeeld is, is het 2—5. In het laatste kwartier tracht de achter hoede zich te herstellen en het verband, dat hopeloos zoek was, wordt weer eenigszins hersteld en uit een dezer aanvallen doelpunt de Vries onhoudbaar, 3—5. Nog denken wij, dat T.Y.B.B. zal ophalen, doch de Amster damsche verdediging is op haar hoede en zuivert met forsche trappen haar terrein. De hooge temperatuur doet nu haar rech ten gelden en de spelers raken zichtbaar Vermoeid. Nadat de T. Y. B. B.-voorhoede nogmaals te vergeefs getracht heeft het W.-doel te vinden en de Vries keihard tegen den paal schiet, lukt het aan den anderen kant beter, Waar Fluring door de verdediging der Haar lemmers heen loopt en het zesde Amster damsche doelpunt scoort, 36. Uitslagen van gisteren: T.Y.B.B. I—Wilskracht I de Meer IIT.Y.B.B. II de Meer IV—T.Y.B.B. III T.Y.B.B. VConcordia III T.Y.B.B. I—Wilskracht I werden 9 doelpun ten gemaakt. De kampioenen eischten echter het grootste deel voor hen op. Voor de rust wogen de partijen goed tegen elkaar op en met gelijken stand werd gedraaid. Na de thee gaven verscheidenen geel-zwarters tee kenen van vermoeidheid en de uitstekend spelende Amsterdammers profiteeren hier van handig, zoodat zij met een stevige over winning naar Mokum terugkeerden. Het tweede en derde elftal waren de gas ten van de Meer 2 en 4. De reserves lieten de eer der overwinning aan de roodhemden. Ook hier was met rust de stand gelijk, doch na de doelverwisseling was het met de geel zwarten gedaan en ondanks het uitstekend verdedigen van Put moest hij nog driemaal visschen. v. d. Berg en zijn mannen brachten het op het zijterrein er beter af, een 64 over winning plus den eersten prijs namen zij mee naar Haarlem. Bravo! De oudste junioren tenslotte bleken een geweldige doelpuntenhonger te hebben en brachten de Concordia-doelman tot wanhoop door hem veertien maal te passeeren. De uitslag is echter wel geflatteerd en de Con- cordiaantjes hadden zeker een paar doel- puntjes verdiend. HENK 3—6 5—2 4—6 14—0 Op den eersten voetbaldag van het seizoen is er lustig op los gescoord! In de wedstrijd De brief van moeke de Bruin (Historisch) De menschen van 't dorp keken elkaar medelijdend aan als ze moeke de Bruin daar Zagen loopenen mompelden zooiets als: i.stumperd" en „stakker." Heel weinig kwam ze meer buitenna het erge, het vreeselijke, dat gebeurd was. Alleen als 't moestals 't héél noodzake lijk moest, jadan ging ze d'r even uit en dan bleven haar oude, doffe oogen strak haar de grond gerichtdan keek ze niet fechts, niet links, niet voor zich uiten stapte haastig, schichtig voorten als iemand haar groette, dan zag ze niet van wie öe groet kwam, zei alleen kort en schorrig iets terug, dat op „dag" leek. Schuw, geslagen strompelde ze haar weg leek 'n geknakte plant, die sterven gaat. j i Wat was er gebleven van moeke de Bruin, die kort geleden nog zoo parmantig, kaars recht door 't dorp staptemet haar lachende oogen, die altijd jong gebleven wa ren? 'n Oud, krom, verschrompeld menschke alsof ze ineens 'n kwart eeuw van haar leef tijd had overgeslagen'n treurend, ziek v°geltje was ze geworden. En maar weinigen wisten hoe ze thuis daar Zat, in 't schamele woninkje van twee kamer tjesineengedoken, klein, met haar pijn- Sedaehten daar gindsdaar ginds 2e wist niet waarze wist niet hoe ■*6 zag alleen Ti nauwe, koude cel met dikke Haarlem beëindigde het cricket-seizoen met het spelen van een friendlygame tegen Hilversum. Hilversum wint den toss en gaat batten. Het totaal word 169. Hiervan had Pleyte 21, Titzingh 75, Rozenboom 11. Met den bal had Kleefstra het meeste succes. Hij bowlde 5 voor 51; verder nam Hanzes 2 voor 55, Cremers die Haarlem versterkte 2 voor 8. De Haarlem-combinatie scoorde 125. Hier van had Kleefstra 47, Misset 16 en Cre mers 41. Voor Hilversum bowlde Pleyte 2 voor 31, Prins 3 voor 33, Meijers 1 voor 13 en Ro zenboom 1 voor 13. Hilversum won dus de zen geanimeerden wedstrijd. De Vrijdag-oefenavond vangt aan in Sep tember dus vanaf Vrijdag a.s., om half zeven. P. DONDERS. Secretaris Het tweede elftal van Haarlem speelde in Bussum tegen Vleermuizen. Vleermuizen won den toss en ging het veld in. Het Haarlem-totaal werd slechts 66, waarvan Vos 12 en Schenk 13. Bowlingcijfers: la Pieme 4 voor 29 en Nederveen 5 voor 30. Vleermuizen scoorde 63. Hiervan had Ne derveen 15 en Donker Curtius 18. Visser nam 5 voor 32 en de la Mar 3 voor 55. In de tweede innings scoorde Haar- terwijl Vleermuizen 37 scoorde voor het ver lies van wickets. Nu nam de la Man 3 voor 10 en Vos 6 voor 8. Haarlem won dus dezen wedstrijd met 3 runs op de le innings. Bovengenoemde vereeniging hield Zon dag 2 Sept. onder groote belangstelling, haar laatsten rit om de Kikkert en Klinkenberg bekers. Een vriendelijk verzoek aan de be langstellenden is zeker wel op zijn plaats, n.l. het bestuur zooveel mogelijk te helpen en het verkeer niet te belemmeren, door te ver op den rijweg te gaan staan, maar een plaats te zoeken op de trottoirs. Ds volgende renners kwamen de%en keer aan de start Ackermann, Balm, Poelman, Koper, Wolters, Fabel, v. Bree, Baardman, v. Eg mond, v. Baak, Kruijd, Klashorst en Sypestein, welke met 1 minuut tusschen- ruimte vertrokken* De heer Klashorst reed een schitterenden wedstrijd, vertrok no. 12 en kwam no. 1 aan, met de tijd van 2 uur 6 minuten en 4 seconden, wat een goede belofte inhoud voor onze lange afstand kampioenschappen. Het mocht hem eenter niet gelukken, den tijd van Sypestein van den torigen wedstrijd,n.l.2 uur 5 minuten en 18 seconden te verbeteren, zoodat deze winnaar werd van de Kikkertbeker. De heer Koper had den vorigen wedstrijd als B-klasse een tijd gemaakt van 2 uur 10 minuten en 20 seconden, wat ook niet werd verbeterd. Deze werd winnaar der Khnken- bergbeker. Voor de prijzen welke de heer Klinkenberg uitgeloofd had voor dezen dag, waren de prijswinnaars Klashorst snelste tijd A-Klasse, Kruijd 1ste prijs B-Klasse, v. Baak 2e prijs, Balm 3e prijs en Baardman 4e prijs, terwijl ons jongste lid Moerkerk een herinneringsprijs kreeg voor zijn mede rijden. Deze prijzen werden op verzoek van den heer Klinkenberg door den voorzitter met een toepasselijk woord aan de verschillende renners uitgereikt. Dinsdag a.s. belangrijke besprekingen. Secr.: Fuhropstraat 8 Gisteren, Zondag 2 September, hebben onze junioren zich terdege geweerd op de door Alliance uitgeschreven athletiekwed- wedstrijden en deze eerste maal dat orize jongens in het véld kwamen om tegen ande ren hun kunnen te toonen, hebben zij ge toond iets geleerd te hebben. Onze estafette-ploegen 4 x 60 M. kwamen als le en 3e uit den strijd, waarvoor als le prijs een medaille werd toegekend. Verder behaalde J. Stam een medaille als le prijs hoogspringen, afd. A, met een sprong van 1.30 M., terwijl Th. Apeldoorn en Th. Spolders resp. 2e en 3e werden met 1.20 M. De derde medaille werd mooi verdiend als 2e prijs in de 250 M. hardloopen door J. Al ders met een tijd van 40 sec. Verdere prestaties van Leonidas waren nog H. v. Galen werd 3e in verspringen m.a. m. 4.06 M. alsook 3e in kogelstooten afd. A m. een stoot van 7.38 M. S. Stam werd 2e in kogelstooten afd. B met 8.88 M. en 3e in discuswerpen met een worp van 26.78 M. G. Hasch kwam als tweede aan in de 1500 M. hardloopen in den mooien tijd van 5 min. 3 1/5 sec., terwijl de 4 x 80 M. estafette ploeg derde word met 43 3/5 sec. De jun. zullen dezen middag heel wat ge leerd hebben; laat het hun een aansporing zijn zich verder te bekwamen. De dames-leden herinner ik er aan, dat hedenavond op de gewone tijden de gymn.- oefeningen weer aanvangen in de school aan de Overtonstraat. geduld moeten hebben, daar nog geen be- De heeren zullen echter nog een weekje vestiging voor het gebruik van de zaal op Woensdagavond verkregen is en komen dus niet, zooals vorige week vermeld, a. s. Woensdag. Verder spoort het bestuur de heeren aan, vooral goed te komen op de athl. oefen avond Vrijdagavond, ten eerste voor het afwerken der onderl. wedstrijden, ten tweede voor oefening voor de wedstrijden a.s. Zondag in Beverwijk. Onder zeer mooi weder en groote belang stelling hield bovengenoemde vereeniging haar club kampioenschap korte M. Aan den start verschenen de volgende renners: Bonte, Sleutel, v. d. H°°P'VY$" Vlucht, F. H. v. d. Putten, Kipshagen, W. v. Dok, v. d. Putten en P. Kossen. Na indeeling der serie's was de uitslag '*1Sle°Serie: 1. P. Kossen; 2. W. v. Dok. 2e serie: 1. F. H. v. d. Putten; 2. Kipshagen; 3e serie: 1. Bonte; 2. v. d. Hoop. Uitslag her kansing: 1. v. d. Vlucht; Demi-finak le se rie: 1. P. Kossen; 2. v. d. Putten, 2. serie. i. Bonte; 2. W. v. Dok. Voor den finale bleven den volgende ren ners over: P. Kossen, v. d. Putten, Bonte, W. van Dok. Uitslag der finale als volgt: 1. P. Kossen, kampioen; 2. W. van Dok; 3. v. d. Putten. Volgende week kampioenschappen lange afstand 75 K.M. Dinsdag a.s. vergadering ronde van Haarlem, deze wedstrijd belooit een schitterend succes te worden. I Zondagmorgen had in den Ringvaart tus schen Heemstede en Bennebroek een con cours plaats tusschen de drie plaatselijke vereenigingen „de Dageraad, „de Morgen stond" en „Ons genoegen," welk concours was georganiseerd door „de Dageraad. Om 8 uur werd aangevangen, Van elke club namen 5 visschers aan den strijd deel. De vangst was over het algemeen niet best. Na 2 X VA uur visschen werd in café v. Trigt de uitslag bekend gemaakt. Deze uitslag was als volgt: le prijs lauwerkrans, „de Morgenstond/' 2e prijs, zilveren medaille „de Dageraad,3e prijs, kleine Lauwertak „Ons genoegen. Hierna had de uitreiking der prijzen nlaats, door den voorziter van de Dageraad, den heer M. v. d. Ham, die dank bracht aan de visschers der Zusterverenigingen die door het deelnemen aan dit concours getoond hadden mede te werken de onderlinge vriendschap te bevorderen. Tevens dankte hij de milde gevers der prijzen, en de contro leurs voor hun belangelooze medewerking. De held van den dag, de heer M. Spek van „de Morgenstond" ontvingen een gouden dasspeld (vischje). Als slot wensch de voorzitter van de Dage raad dat de onderlinge vriendschap nog be stendigd blijven, opdat meerdere wedstrijden als deze in de toekomst mogen volgen. Bloemententoonstelling Eenigen tijd geleden meldden wij reeds, dat de Bloemist- arbeidersvereeniging „St. Deus Dedit" van plan was in het laatst van Februari 1929 een bloemententoonstelling te organiseeren. Voor dat doel werd een commissie be noemd. Thans kan gemeld worden, dat, gezien de deelname der leden, deze tentoonstelling zeker doorgang zal vinden. Niet minder dan 40 leden gaven zich voor deelname op. Van de schooljeugd is het juiste aantal deelne mers nog niet bekend, doch ook hier schijnt de animo zeer groot te zijn. Dat ook de bloemistpatroons met boven staande ten volle instemmen, moge blijken uit het feit, dat de commissie van verschil, lende patroons toezegging heeft ontvangen, dat zij gaarne wat bloembollen voor de jeugd zullen afstaan. Er staan de commis sie reeds een groot aantal bollen ter be schikking, waaronder zeer fraaie collecties. Meerdere toezeggingen worden nog ver wacht. Reeds is door enkele bloemisten toe zegging gedaan, dat de commissie kan re kenen op eenige inzendingen kasbroei ter opluistering. Ook zijn reeds door verschil lende vereenigingen luxe-prijzen toegezegd. De commissie hoopt ook van particulieren nog toezeggingen te ontvangen. Het adres van den secretaris is: L. Warmerdam, Iepenlaan 30, Heemstede. Aanstaanden Woensdag 5 September des avonds 8 uur zal een ledenvergadering ge houden worden in het R. K. Vereenigings- bouw. Daar deze vergadering voor het groot ste gedeelte aan bespreking der bloemen tentoonstelling zal besteed worden, verzoe ken wij alle leden dringend deze vergadering bij te wonen. Gevonden voorwerpen Terug te be komen bij P. Reedijk, Kerklaan 17. een rijwielbelastingmerk; De Reus, Kerklaan, een sleutel; W. Ruijsenaars, Binnenweg 67, een hondenriem; Smit, Wilhelminastraat 45 Haarlem, een rijwielbelastingmerk; N. v. d. Weiden, Zandvaartpad 3, een zilveren horlogeketting; Grijmans, Vijfheerenstraat 20, een zak aardappelen; Akersloot, Zand- voortschelaan 160, een platsleuteltje; C. Juffermans, Res Novaplein 20, een rijwiel belastingmerk; Van der Schoot, Weeren- steinstraat 52, Hillegom, een damesarm bandhorloge; C. de Bruin, Madoerastraat 23, een oud heerenrijwiel; Bureau van poli tie, Raadhuisstraat, een autoped, een kinder armbandje en een sleutel. Badhuis In het badhuis aan de Post- laan werden in de week van 27 Aug.1 Sept. genomen 322 douchebaden en 29 kuipbaden. Aan 16 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 24 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 5 volwassenen gebruik gemaakt. Een ongeluk ligt in een klein hoekje Za terdagmiddag te ongeveer half een uur stond een dame op de Zantvoortschelaan bij den wagen van een groentehandelaar over eenige peren te onderhandelen. Plotseling werd het paard schichtig en kwam haar fiets, die zij tegen den wagen had neergezet, onder den wagen terecht met het onaangename gevolg, dat na een kwartier wringen eerst het zadel en toen het overige deel van de fiets geheel verwrongen en ver bogen te voorschijn kwam. Zij kwam zoo juist van den fietsenmaker. Gemeenteraad Een openbare vergadering van den gemeenteraad wordt gehouden op Donderdag 6 September 1928 te 14 ure, 's na middags 2 ure, op het Raadhuis te Overveen. De Agenda vermeldt: 1. Ingekomen stuk ken. '2. Voorloopige vaststelling gemeentere kening over 1927. 3. Goedkeuring rekening over 1927 van de Gezondheidscommissie. 4. Goedkeuring begrooting voor 1929 van de Ge zondheidscommissie. 5. Behandeling schade loosstelling rapport-Lucas in verband met de annexatie van een deel der waterleiding. 6. Afvoering van het Schoolpad van den ligger der wegen. 7. Aanvrage crediet voor aanschaf fing lantaarns, lampen enz. ten behoeve der straatverlichting. 8. Aanvrage crediet voor aanschaffing waarschuwingsborden. 9. Aan koop terrein voor aanleg speelplaats voor de school in Aerdenhout. 10. Overname van het stationsplein te Bloemendaal in beheer en on derhoud. 11. Ruiling van grond met de pro vincie Noordholland ter verbreeding van den Brederodeweg. 12. Verleening eervol ontslag aan mevrouw C. M. Klinkenberg—Meeter als onderwijzeres aan school C. 13. Vaststelling uitbreidingsplan voor Rijnegom. 14. Vaststel ling uitbreidingsplan voor de terreinen, gele gen aan weerszijden van de Julianalaan. 15. Vaststelling uitbreidingsplan voor een terrein, gelegen tusschen den Joh. VerhuJstweg en Alb. Thijmlaan. 16. Ontheffing bepalingen der Bouwverordening. traliesen in die cel haar jongenhaar Fransalles wat ze nog had op de wereld... alles Hij was haar steun, haar leven, haar den ken, de blijde zon van haar oude dag. Ook toen hij in dienst ging bleef hij dat want ze kende z'n hartze Wist, dat het niet verkeerd met 'm kon gaanen trouw kwamen z'n brievenz'n heerlijke, lange brieven vol nieuws en oud nieuwsmaar altijd nieuw, en mooi en verblijdend. Vijf, zes maal werden ze over-gelezen en gekoesterd... en dan gingen ze veilig en warrn in 't aparte laatje van de linnenkast. Ze leelde mee met z'n taak van elke dag met z'n oefeningen, waarvan ze zich allerlei vroolijks fantaseerdemet z'n maaltijden, z'n marschen achter de muziekz'n nach ten in tenten en barakkenoveral zag ze hem in z'n grauwe pakkie met glimmend ko peren overal was hij goed en veilig dat wist ze. En toen opeens die donderslagdat ver schrikkelijke, dat nooit vergeten zou raken de ontzettende tijding, dat Frans in z'n drift... in 'n seconde van zich zelf vergeten 'n meer dere had gedreigden in arrest was ge steld 't Kwam zóó onverwachts en 't was zoo on- onbegrijpelijk, dat moeke 'n uur lang geen sa menhangende zin zeggen konZe wist niets af van die dienstgevarenvan 'n ge baar, 'n booze blik, 'n te snel gezegd woord, dat de oorzaak kon zijn van lang en droef be rouwze wist alleen, dat Frans vroolijk, braaf, goed was en niet 't kleinste dier kwaad zou doen. 't Zou misschien nog wel goed afloopen werd ze getroostmaar zij, die er eenige ondervinding van hadden, beklaagden haar stil. Weken van angstig wachten gingen voor bijen de nachten waren lang en bang en zwart. „Zes maanden"klonk toen de korte, sombere tijding. *t Was of daar binnen, in haar smalle borst 'n groote scheur kwamze klemde de ma gere handen er tegenaanen bleef zich vasthouden, als vreesde ze, dat er iets breken zou „Zes maanden" Ze rékende. nietze dacht niet ze sprak nietze hoorde alléén die twee woordentwee dreun-slagen, telkens en telkens maar weer in dat kleine, arme hoofdje En 'n paar dagen later pas kon ze weer zoo hpif en half gewoon denkenen toen vroeg ze schreiend aan het leven want met menschen sprak ze niet of die rechters dan niet wisten, dat hier 'n arme oude moeder over was, die nu alleen maar de dood vrees de, omdat toch eens, ééns haar jongen vrij zou komenen dan z'n moeder' moest vindendat hier 'n gebroken vrouw zat, die geen oog meer had voor kleur en licht en vreugdedat waren toch mènschen, niet waar, die rechters? Och, ze wist ook niet hoe dat allemaal ging daar't zou wel ge moeten hebbenze moest 't dragen en zwaar-dragend wachtenwachten tellentellenIedere dag en Iedere nachtal kropen ze nóg zoo langzaam en duister voort't was toch telkens n kalenderblaadjeen ze moest sterk zijn ze wilde stei'k zijnwant Frans mocht niet nog méér lijden. O, ja, ze wilde wel vechten, dapper vechten tegen het lotmaar ze kon niet helpen. dat het oude lichaam niet mee-deeddat het zich kromde in levens-pijndat ze zich oud, heel oud ging voelen En ze wilde niet worden lastig gevallen door de menschenhoe goed het ook bedoeld waswoorden van troost bestonden voor haar niet uit menschen-monden elk zoo'n woord zou 'n nieuwe steek zijn in de versche wond. Alleen de pastoordie wist hoe hij haar vatten moest met zacht, vaderlijk gebaar en geluiddie kon woorden als balsem zeggenen wist zoo goed ook te zwijgen waar dit moest en wenschelijlc was En in een rustig oogenblik raadde de pas toor haar aan een verzoek om gratie in te die nen bij de Kóningin, 't Was altijd te probcc- ren en om de kosten hoefde ze 't niet te laten, Meester Goedhart, 't hoofd der school, zou dat wel netjes voor haar opknappenze had er zelf heelemaal niets aan te doenal leen haar naam er onder zettendat was alles. 't Woord „Koningin" bracht 'n glimp van hoop in de moe-getreurde oogen van moeder de BruinDe Koninginja dat was 'n lieve vrouwdie wist wat 'n moeder was en voelen kon'n Verzoek om gratieze wist niet eens, dat zooiets bestond.../en als de Koningin dan las, dat Frans alles was, wat ze haden nooit in politie-handen geweest of zoonou daar had ze werkelijk vertrouwen in. Meester Goedhart was dezelfde avond al bij haar met 't groote vel papier en de gele mo del-envelopsjonge-sjonge, wat 'n prachtige letters had meester d'r van ge maakten wat 'n statige krullen daar zou de Koningin vast wel erg in heb ben Beverigen bang. dat ze 't blanke "vel papier zou knoeien, stakkerds ze haar naam onder 't rekesten keek dankbaar en belangstellend naar 't correcte vouwen en dichtmaken. Er kwam nu weer 'n stukje leven in moeke de Bruin en ze had niet zoo veel moeite meer, om die akelige, kille cel van steen en ijzer weg te prakkizeerenze zou wel naar Frans toe willen, om 't hem te zeggen......... dat er voor hem gewerkt werd, om 'm vrij te krijgen. 'n Veertien dagen laterkwam de nieuwe smarten 't was of alles nog veel donkerder was dan voorheen. Afwijzend beschikt Ze begreep 't nietze hoorde nooit anders dan goeds van de Koningin.—..... en Onderwijs Mej. C. Offenberg alhier Is benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan school C. Gouden bruiloft Dinsdag 4 Sept. ho pen de heer J. H. Krul en Mevr. Krul-Bouw- meester den dag te herdenken, waarop zij vóór 50 jaar in den echt werden verbonden. Van deze 50 jaar woonde het echtpaar 42 jaar in de gemeente Bloemendaal. In 1886 werd de heer J. H. Krul aangesteld tot stationschef te Overveen. In 1914 werd hij als zoodanig gepensioneerd. De heer Krul was de oprichter van den thans nog bestaanden brandstoffen- handel, firma J. H. Krul. Gemeenteraad De Burgemeester heeft 'n vergadering van den Raad der gemeente Zandvoort belegd op Donderdag 6 September 1928 des namiddags half 8 ten Raadhuize ter behandeling van de volgende agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Verzoek van G. Kraayenoord om verdere uitkeering vtn zie kengeld. 3. Verzoek om alhier een wintercur- sus te stichten voor hen, die zich in het schil dersvak willen bekwamen. 4. Interpellatie van den heer Forrer betreffende het verkeer. 5. Voorstel van den heer Forrer om aan den concierge Bol eene gratificatie te verleenen. 6. Voorstel om eene algemeene machtiging te verleenen huurders die huurschuld aan de gem. hebbena gerechtelijk uit de woning te doen zetten. 7. Vaststelling van het bedrag der vergoeding voor besturen van bijzondere scholen Ingevolge art. 101 der Lager Onder wijswet 1920 over 1929 voor scholen voor ge woon en uitgebreid lager onderwijs 8. Aan koop van een stuk grond aan de Piet Hein- straat van J. van den Bos 9. Voorstel tot het pachten van een gedeelte zeestrand van strandpaal 64 af tot aan de grens der gemeen te Bloemendaal. 10. Verzoek van omwonenden van de Ooster- en Koningstraat om het open terrein, liggende aan deze straten te vrijwa ren van stuiven. 11. Verbetering van de Bre- derodestraat/ en van den Boulevard Paulus Loot. 12. Voorstel tot den bouw van 16 wo ningen op Plan Noord. 13. Regeling werk zaamheden Commissie voor verhuur Gemeen tewoningen. 14. Voorstel tot het aangaan van eene geldleening. 15. Aanbieding Gemeentere kening dienst 1927. 16t Verzoek van de Wo- ningbouwvereeniging „Eendracht maakt Macht" om een speelterrein aan de Potgie terstraat te stichten. 17. Reclame tegen een aanslag in de belasting op tooneelvertoorrin gen en andere vermakelijkheden. 18. Vast stelling kohier van de Straatbelasting. 19. Vaststelling van eene verordening betreffende handhaving van orde en tucht op de open bare scholen. 20. Wijziging reglement op de Volksbaden. 21. Behandeling belasting-: .la- Een mooi succes Aan het te Leerdam gehouden concours-hippique hebben ook vijf ruiters van de landelijke rij vereeniging „Ka pitein van der Wal" uit Hoofddorp deelge nomen. Zij hebben zich daar schitterend ge weerd en zijn met verschillende successen huiswaarts kunnen keeren. Door hen werd meegedongen in twee wed strijden. In den eersten wedstrijd (een ren, die in verschillende afdeelingen van twee ruiters tegelijkertijd geloopen werd en waaraan in totaal door 19 ruiters werd deelgenomen) werd winnaar de heer P. Meerburg van „Ka pitein van der Wal" op „Nelly" in 30 sec.; ook de 3e en 5e prijs kwam aan dezelfde ver eeniging en wel: 3e aan J. Gehrels op „Bleuté" en 5e aan J. C. Petrie op „N. N." De 2e wedstrijd, het springconcours B, waaraan in 't geheel 16 ruiters deelnamen, werd gewonnen door J. Gehrels op „Bleuté" met 16 punten, terwijl de 4e prijs in dit num mer behaald werd door den heer Chr. van Wijk op „Harry" met 11 punten. Te water Van een in de ringvaart nabij den Aalsmeerderdijk alhier liggend schip viel een gedeelte der lading, bestaande uit stroo, op den wal. Het schip helde daardoor sterk naar de andere zijde over waardoor eveneens aan dien kant, een groot gedeelte der stroopakken te water viel. De schade, welke hierdoor ontstond, was vrij groot. Vr. Welke is de kortste weg van Haar lem, Der» Bosch, Oss, Berohem, Zeeland (Br.), Venray, Nijmegen, Arnhem en Haar lem. Hoeveel K.M.? Antw. Haarlem, Halfweg, Amsterdam, Duivendreoht, Abcoude, Baambrugge, Loe- nersloot, Loenen, Nieuwersluis, Breukelen, Maarssen, Utrecht, Houten, Schalkwijk, Cu- lenborg, Buurmalsen, Geldennalsen, Mete ren, Waardenburg, Tuil, Zaltbommel, Hedel, 's-Hertogenbosch, Hees, Oss, Berchem, Schayk, Zeeland, Grave Neder Asselt Teers- dijk, Nijmegen, Lent, Eist, Elden, Arnhem, Oosterbeek, Heelsum, Renkum, Wageningen, de Grebbe Thenen, Eist, Amerongen, Leer- sum, Doorn, Driebergen, Rijsenburg, Zeist, de Bilt, Utrecht, Breukelen, Nieuweisluis, Duivendrecht, Amsterdam, Halfweg, Haar lem. Afstand 295 K.M. Vr. Kunt u mij zeggen, wanneer de revue 1928 van Henri ter Hall speelt te Haarlem? Antw. Van Maandag 3 tot en met Zon dag 9 September a.s. Vr. 1. Ik ben 3 maanden in een betrek king geweest als tuinknecht voor vast. Ik krijg nog I week ziekengeld, maar hij wil het niet betalen. Is dat juist? 2. Als hij het betalen moet en hij wil niet, dan wil ik hem gerechtelijk vervolgen. Kan dat? Tot wie moet ik mij dan wen den en wat kost dat? Antw. 1. Als u recht op ziekengeld kunt doen gelden, moet dit u betaald worden. 2. Wend u tot het R.K. Bureau van Arbeids recht, dat eiken Dinsdagmorgen van half 9 tot half 10 gratis zitting houdt in gebouw „St. Bavo", Smedestraat 13, Haarlem. Vr. 1. Kunt u mij ook zeggen hoe of de verbinding is Amsterdam—Marken? 2. Welken tijd kan men op Zondag heen en terug naar Marken? Antw. Eiken dag vertrekt om half 19 tus schen steiger 5 en 6 aan de de Ruyterkade, een boot naar Marken. Dus ook des Zon dags. De prijzen voor retour zijn: Volwasse nen 2.50 en kinderen 1.50. Vr. Is u oók een middel bekend voor het verwijderen van overtollig haar op 't aan gezicht? Antw. Wend u tot het beantwoorden van dergelijke vragen tot een geneesheer. Vr. Kunt u mij een adres opgeven, waar ik een handleiding kan krijgen omtrent de nieuwe spelling der Ned. taal? Antw. Wend u tot een boekhandelaar. Vr. Bij ons is een kleine binnenbrand ge weest met daaruit voortvloeiende schade. Nu was onze schade naar schatting 76, doch een door de Maatschappij gestuurde expert schatte 35 en de Maatschappij achtte een uitkeering van 25 ruimschoots voldoende. Welke weg staat voor ons open, hierin recht te krijgen? Antw. Lees u eerst op de polis de voor waarden eens na, waaronder u de verzeke ring is aangegaan. Wij veronderstellen, dat daarin wel een bepaling voorkomt, volgens welke de directie recht heeft, te handelen, zooals zij gedaan heeft. Vr. 1. Zoudt u mij kunnen zeggen of cognac in bepaalde ziekten, als Spaansche griep en influenza, aangewend wordt als ge- geneesmiddel? 2. Met welk doel verbergt men wel eens In hit binnenste van een koek, die in een gezelschap geconsumeerd wordt, een bruine boon? Welke beteekenis heeft deze voor dengene, die haar in zijn part aantreft? Antw. Vraag daarover inlichtingen aan een geneesheer. 2. Met het Driekoningenfeest wordt wel in sommige streken een boon in koeken gebakken. Wie die boon treft, is dien dag koning. Vr. Ik ben in betrekking als dagmeisje van 's morgens 8 tot na den middag half 4. Nu kreeg ik 3 weken vacantie. Mevr. betaalt mij het gewone loon uit. Heb ik recht op kostgeld? Zoo ja, hoeveel bedraagt dat? Antw. Als u in den vollen kost is, hebt u, indien daaromtrent bij de indiensttreding niet anders bepaald is, recht op kostgeld, dat op 0.90 a 1 per dag berekend wordt. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk Wij vernemen uit goede bron: De heer A. van Santen, voorzitter van den Bond van Radio-handelaars, is bij het A.V.R.O.-bestuur geweest met het voorstel volgend jaar een groote Radio-Tentoonstel ling te doen organiseeren door den A.V.R.O., met medewerking van genoemden bond. Dit voorstel moet door den heer W. Vogt gunstig ontvangen zijn, en zelfs is er al over gespro ken een gedeelte van den A.V R.O.-omroep te doen plaats hebben op die tentoonstelling in een speciaal daarop in te richten studio. In den Bond van Radiohandelaren zijn vele Katholieke leden, die dan zouden moeten varen onder de vlag van den A-VR.O. en moeten meewerken om zieltjes te winnen voor dien omroep. Dat is natuurlijk het voor name doel. Zijn deze berichten juist, en wij hebben tot dusver geen reden om er aan te twijfelen, dan ligt de gevolgtrekking voor de hand: le. dat de heer van Santen met deze daad kleur bekent, wat wij toejuichen; 2e. dat de Nederl. Bond van Radiohandela ren aan den neutralen omroep door den zelfden heer verkwanseld wordt, waartegen Iedere katholieke radiohandelaar protesteeren moet, en Waaraan hij zijn medewerking moet weigeren Katholieke Radiohandelaars, weest op Uw hoede. Spreekt van U af. Het is alweer het zelfde als altijd: wij kunnen toch eigenlijk nooit leden zijn van een neutralen(?) bond, evenmin als wij luisteraars mogen zijn van een neutralen omroep. De K. R. O. de Koningin was toch de baas van alles? Die kon toch doen wat ze wou? Nee, daar begreep ze niets vandat viel zóó bitter tegen Maar meester Goedhart wou 't er niet bij laten zittenWe doen 't nóg es" sprak hij gedecideerd „De aanhouder wint, moe iteen we zullen 't deze keer zóó hart roerend maken, dat de oogen van Hare Ma jesteit niet droog blijven." En voor de tweede maal krabbelde moeke de Bruin haar naam onder 't prachtige rekest vol' statige, sierlijke letters en krullen Maar ze durfde niet overluid zeggen, dat ze er maar weinig van verwachtte Er kwam nu geen eens antwoord meer de zaak scheen voorgoed afgedaan, die eerste keer al En moeke viel heelemaal terug in de som berheid van 't lange, lange, droeve wachten. Maar op 'n middagze wist zelf niet hoe ze d'r zoo bij kwamtoen kreeg ze 'n ideetjeen dat hield haar maar vast ze kon er niet van loskomen. En ze dacht zoo stilletjes-weg: „Die meester Goedhart'n heele goeie, beste, brave manzal 'k niks van zeggenmaar voelt ie nou eigenlijk wel goed wat le schrijft? Needat bestaat nietalléén ds moeder zelf kan dat voelen en zeggenen als die andere Moeder dat leest en ziet en hóórtja, ze moet 't hooren als ik *t zelf doedan moet ze 't hooren, ja danahdat kon dat kon Ze dribbelde naar 't linnenkastje en grab belde in laatjes en hoekjesen vond 'n vergeeld velletje postpapierai'n vlek zat er óók nog opnou, in Gos- naamze had niet anders'n grau wig enveloppie vond ze óók nogMaar nee, met inkt dorst ze niet te schrijven dat gaf ongelukkendie naam al leen was al zoo'n karwei geweestZe grabbelde nóg wat en zag 'n peukie potlood liggen En ze begon te schrijven, langzaam, zwee-1 tend, 't lapje tong tusschen de lippen, telkens uitglijdend met 't ongelukkige potlood-moppie. En toen ze klaar was stond er op 't onoog lijke velletje post met groote hompen van let ters het volgende: „Liefe konegin Wilmiena. De sgoolmeester hep al tweemaal frij gefraagt foor mijn eenie- ge zoon, Frans, die in de gefangenis tit foor ses maande, omdat hei lelek hep gedaan tege een hooge in sein drift. Hei is soo een goede, braafe opasende jonge, liefe konegin, hei kan het niet inspres gedaan hebe en dat mag U oferal vraage, konegin en ik ben sein moeder en het is alles wat ik op de weerelt hep en de sgoolmeester foeld het niet als hei het sgrijft, die laat er geen traan bei, omdat hei self de moeder niet is en daarom smeek ik u, liefe konegin Wilmiena, laat hem los, en ik sal heel mein leefe bide, dat God u gesond mag laate en beloone mag. Zoo noem ik mei moeder de Bruin van Renswout." 't Duurde geen week, of er kwam bericht, dat Frans de Bruin gratie had gekregen. Was daar in den Haag, tusschen de vele stapels groote, officieele papieren, dat arme potlood-briefje opgevallen? Zoo iets moet het wel geweest, zijn. In elkg eval, moeke de Bruin en haar Frans waren in die dagen rijker dan de Koningin. Moeder werd weer het oude, jonge moeke, met haar heldere oogjes en haar stevig, pittig stapjeen overal vertelde ze, dat ze wel wist, dat de Koningin 't goed met haar meende En als meester Goedhart met rechtmatige trots zei, dat 't toch maar goed van 'm ge zien was, om nog es voor de tweede keer te requesteeren, dan knikte moeke beamend en dankbaarmaar moest zich even om draaienom 't stiekeme lachje weg te stoppen Want dat van haar eigen briefjedat hield ze stilletjes geheimMeester Goed hart was 'n veels te goeie man™-.^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 11