KENTERING Fransch vliegtuig verongelukt Telegraphisch Weerbericht BUREAUX: NASSAULAAN 49; Dit NUMMER BEStAAT UIT DRIE BLADEN MAANDAG 3 SEPTEMBER 1928 FVVEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 1695(1 aangifte moet. op straffe van verlies van alle rechten. geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig uren na "T ONGEVAL. Risticz en Zimmermann gestart Ongeluk op zee Ernstig autobus - ongeluk tusschen Leksmond en Vianen Congregatie der Broeders van Liefde Vliegtuig-ongeluk Muziek in de bioscopen De Minister van handel Bokanowski verbrand De vier andere inzittenden eveneens omgekomen Het kapittel der Minder broeders Franciscanen Het eerste R.K. Kerkje in de twaalfde provincie Orde der E. E. Zusters Ursulinen Drukke scheepvaart te IJmuiden Botsing tusschen autobus en motor Jubileum L. J. M. Hazelzet Aan de gevolgen bezweken Drie woningen te Eindhoven afgebrand Examen Hoofdacte Voornaamste Nieuws Het Koninklijk bezoek aan Drente Onderscheidingen J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem De vliegers Hassell en Cramer gered Het anti-oorlogsverdrag Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.j per kwartaal 1 3.25; per post, per kwartaal i 3.58 bij vooruitbetaling. ADVERTENT IEN 35 ct. p. regels VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, t 4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij conlract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 3 tusschen den teksl 60 ct. per regel. °p dit blad ziJn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f 9 f| fl f| Levenslange geheele ongeschiktheid tot der volgende uitkeeringen: 1 JUUtl." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen werken door tegen ongevallen verzekerd voor een r fynn Dij een ongeval met fOwfl b^ verlies van een band, ffOC bij verlies van een fEffï 1 uü.'*doodelijken afloop; 1 ZuU."een voet of een oog; 1 1Z3." duim of wijsvinger; lüU.'been of arm bij 'n breuk van f r.n bij verlies v. eer 1 ÏU.'s anderen vinger. Deze zomer kende geen verkwisting. Als een zorgzaam vader, die ook bij den naderenden ouderdom zijnen kinderen nog iets wil schenken, heeft hij zijne gaven uitge deeld. En hoewel de dagen zijner volle kracht reeds voorbij zijn, is hij nog niet oud en moe ge worden. Vergeefs nog zoekt men naar sporen van den naderenden herfst: er is geen ritselend gebladerte, de weiden prijken nog in sappig groen. De beloften van zoruerschen bloei zijn in vervulling gegaan: aan boom en struik lachen gouden vruchten, pronken dieproode bessen. Een zachte zonnewarmte doorstooft nog de aarde en in woud en veld hangt geur van volle rijpheid. Bewuster en ernstiger wordt de natuur. De dagen van vol, krachtig, jong leven, dat zich uit in een onuitputtelijken rijkdom van bloem en blad, zijn lang voorbij. De dagen, waarin de lucht zwaar was van den geur der linden, Waarom de bijen gonzend rondzoemden, zijn al bijna vergeten. Het gezang der vogels, dat tot ver in den zomer gehoord werd, heeft nu geheel -opge houden. Boven ragfijne nevelen rijst in den koelen morgen de zon boven de kim. Het oogstwerk is in vollen gang en de vel den worden omgeploegd om het wintergraan in hun schoot op te nemen. De mensch doet slechts noode afstand van de weelde, die de zomer hem biedt. Hij zoekt het bosch, om in te ademen den sterkenden geur der naaldboomen of het wijde veld, met den sappigen verkwikkenden geur van malsch groen of het water, om het lichaam te ster ken bij regelmatigen slag van riemen of on der het flapperende zeil het stuur te houden en zich te laten drijven over den vlakken gladden spiegel. Hij trekt naar zee en strand, om in de stralende pracht dezer gouden dagen de wuivende koelte te genieten. De mensch wil geen afstand doen van zo merweelde, hoezeer de kentering merkbaar is en zijn ziel vullen met herinnering aan en verlangen naar licht en zon voor een lang, lang jaar. Nóg staat het groen in ongeschonden pracht. Nog weerstaat het blad den ruk van plotselinge winden. Maar voor wie zien wil, zijn.de eerste tee kenen der verwording daar; voor wie hooren Wü, klinken zacht de eerste tonen van het eeuwige lied der vergankelijkheid. Toch be hoeft de mensch zich daardoor niet te laten ontmoedigen Het isde ongemerkte over gang, het zijn de ineenvloeiende nuancee ringen,' die de tegenstellingen minder scherp maken. Déze. dagen luiden de periode in, die de gulden brug slaat tusschen leven en dood. Moedig wandelt de mensch over die brug, Wetend, dat de weg naar het licht voert door den nacht. Het is de verzinnebeelding van' het leven van allen dag, dat ons van de wieg tot het graf tracht in te prenten, in den strijd des levens, bij teleurstelling en tegenslag, den weg te vinden, die omhoog voert, en ons niet te laten neerdrukken in nood en zorg. In deze dagen doet zich meer dan anders een drang gevoelen tot zelfinkeer. Wèl hem, die in tijden van kentering de diepere beteekenis daarvan begrijpt. Die in de voorbereiding van het telken jare weer- keerende proces van sterven en vergaan bin nen bereikbare verte het voorspel ziet van nieuw, opbloeiend leven. Deze tijd, als de aankondiger van verdwij nende pracht, draagt in zich het symbool van verzoening. Hij stemt tot nadenken, maakt den mensch bescheiden en duldzaam en legt daarmee in de zielen kiemende zaden Voor een komende opstanding, die groote be loften in zich draagt. V. D. meldt uit Berlijn; De beide vliegers Resticz en Zimmermann vijn Zondag te 6,01 met het Junkersvlieg- tuig w 33, een vliegtuig van de Duitsche Verkeersvliegschool, gestart voor hun lange afstandsvlucht naar het Oosten. Zaterdag j.l. keerde te IJmuiden in de haven terug de Stoomtrawler Anna IJm. 34 van de Mij. V.E.M., welke Dinsdag j.l. naar zee was vertrokken. Op zee had een der ma trozen, T. G., afkomstig uit Egmond, een ongeluk gekregen, doordat bij het binnen boord zetten van het vischbord, dit op zijn been terecht kwam. G. kreeg ernstige inwen dige kneuzingen. Dientengevolge keerde men dadelijk met een vangst van 110 manden visch naar IJmuiden terug. Dr. Rutte, die eerste hulp verleende, achtte overbrenging naar het St. Antonius-Ziekenhuis noodig, hetgeen per auto geschiedde. Twee arbeiders gedood, zes gewond V. D. meldt hedenmorgen uit Leksmond: Hedenmorgen om twintig minuten voor 6 vond een ernstig ongeluk plaats op den Rijksstraatweg tusschen Leksmond en Via nen. Een vrachtauto was op weg naar Laren met een 24-tal arbeiders uit Poederoyen en Zuilichem. Plotseling geraakte de auto in een kromming van den weg aan 't slingeren, sloeg tegen een boom en botste daarna met groote kracht tegen de ijzeren leuning van een brug, welke geheel .vernield werd. Een der werklieden, de 34-jarige J. Schouwen burg uit Poederoyen werd op slag gedood. Hij laat een weduwe en een kind na. Een tweede arbeiders J. van Veen, oud 22 jaar, onge huwd en wonende te Zuilichem stierf eenige oogenblikken later aan dé zeer ernstige ver wondingen, welke hij door de ijzeren splin ters had opgeloopen. De arbeider G. Klop uit Zuilichem bekwam een zeer ernstige her senschudding. Een viertal andere werklieden is naar het ziekenhuis te Utrecht vervoerd met min of meer ernstige verwondingen. De chauffeur C. van Renen uit Lülversum, werd met een versplinterden duim eveneens naar het ziekenhuis te Utrecht vervoerd. Dr. Bonk uit Vianen verleende de eerste hulp. De auto is gedeeltelijk vernield. De rijks politie uit Vianen en Leksmond is ter plaatse aanwezig, om een onderzoek in te stellen. De vermoedelijke oorzaak van dit ernstige on- gèval is, dat de chauffeur met veel té groote snelheid gereden schijnt te hebben. f 500.000, 5 pet. Ie Hyp. 15-jarige obligaties. De Ned. Landbouwbank bericht, dat het succes, behaald met de uitgifte van f 1.000.000, 5 pet. Ie. Hypothecaire .15-jkrige obligaties, ten laste der Congregatie der Broeders van Liefde te. Venray en Stratum welke binnen enkele dagen geheel voltee- kend was, en waardoor vele inschrijvers moesten teleurgesteld worden, aanleiding is geworden voor de nieuwe aanbieding van f 50Ö.Ó00, 5 pet. Ie Hypothecaire 15-jarige obligatiën in stukken van 1000, 500 en f 100, eveneens tegen den koers van 100 pet, De voorwaarden, geldende voor deze obli gaties, inet betrekking tot zekerheid en af lossing zijn volkomen dezelfde als bij de vorige uitgifte. De obligaties dragen 5 pet. rente 's jaars, betaalbaar met half jaarlijksche coupons, vervallende per 1 Maart en 1 September van ieder jaar. De eerste coupon loopt vanaf 11 Septem ber 1928 tot 1 Maart 1929 en bedraagt voor de coupons van 1000, 500 en 100 resp. 23.61,./ 11.81 en 2.36. De „Vereeniging der Broeders van Liefde" behoudt zich het recht voor de leening te allen tijde versterkt of algeheel af te lossen. Zij verbindt zich echter van dit recht geen gebruik te maken vóór 1 Januari 1933. Volgens-berichten uit Marseille stortte Za terdagavond op het vliegveld Istres een ma rinevliegtuig neer, waarbij de bestuurder den dood vond, terwijl de monteur met zware verwondingen in het ziekenhuis opge nomen is. De ambténaar bij het Haagsche kanton gerecht, mr. Bosch, is in hooger beroep ge gaan van het vonnis van den kantonrechter, waarbij ontslagen is van rechtsvervolging de heer Viskoper, directeur van de Apollo-bios- coop te 's Gravenhage, die terecht had ge staan wegens het in zijn theater toelaten van muziek zonder vergunning van den burgemeester. GENEVE, 2 Sept. (V.D.). De Fransche de legatie bij den Volkenbond té Geneve ontving heden bericht, dat de Fransche minis ter van handel Bo kanowski heden morgen vroeg met een vliegtuig naar beneden is gestort. Aile vier inzitten-' den, onder wie de minister, zijn ver brand. Het vliegtuig vloog onmiddellijk nadat het op de aarde was gestort in brand, zoodat geen der vier in zittenden zich kon redden. Bokanowski Hoe het ongeval plaats had PARIJS. 2 Sept. (VD.) De Fransche mi nister van handel Bokanowski die heden morgen met een vliegtuig verongelukt is, be vond zich in het vliegtuig met den heer Willys, den chef-piloot Benin en den meca nicien-telegrafist. Het vliegtuig was een twee dekker van de Blcriot-fabrieken met een 420 P.K. motor. Onmiddellijk na den start van het vliegtuig van het vliegveld te Toul is het hedenmorgen te 9.20 neergestort. Op het moment, dat het toestel ter aarde viel, ontplofte het benzine reservoir. Alle inzitenden werden gedood. Het vliegtuig is van het type dat sinds jaren op den dienst Parijs—Konstantinopel wordt gebruikt. Betuigingen van deelneming PARIJS, 2 Sept. (V.D.). Onmiddellijk na 't bekend worden van het bericht van den dood van den minister van handel Bokanowski heeft de President van de Republiek Dou- mergue, evenals de minister van buitenland- sche zaken Briand, de minister van marine Leygues en andere leden der regeering deel nemingstelegrammen aan de familie van den om het leven gekomen minister gezonden. De minister van binnenlandsche zaken Sar- raut kreeg opdracht zich naar Sampigny te begeven om de echtgenoote van minister Bo kanowski met het ontstellende nieuws van den dood van haar man in kennis te stellen. Nadere bijzonderheden omtrent het vliegongeval. Het toestel vloog spoe dig na den start in brand en stortte neer. PARIJS, 2 Sept. (V.D.). Uit Toul worden nog andere bijzonderheden gemeld, omtrent 't vliegongeval, waarbij minister Bokanowski is omgekomen. De minister heeft gisteren te Sampigny de zitting van den ministerraad onder leiding van Poincare bijgewoond. Van daar heeft hij zich naar Parijs begeven en Zaterdagavod bracht het vliegtuig, dat hedenmorgen verongelukt is, hem van Le Bourget naar Toul. Bokanowski was voor nemens zich hedenmorgen te negen uur van Toul naar Clermont-Ferraud te begeven, waar hij heden moest zijn. De start van het vliegtuig was reeds zeer moeilijk. Het toestel kon moeilijk van den grond komen. Toen het ongeveer 500 M. had afgelegd en zich op ongeveer 25 M. hoogte bevond, sloegen plotseling vlammen uit het vliegtuig. Direct daarop stortte het brandende vliegtuig naar beneden. Uit het verbrande toestel konden slechts de verkoolde lijken van de vier inzittenden geborgen worden. Maurice Bokanowski werd op 31 Augustus 1879 geboren te Havre. Hij bezocht de Han- delshoogeschool en promoveerde in de rech ten, waarna hij zich als advocaat te Parijs vestigde. Op 10 Mei 1904 werd hij als afgevaardigde van het Seine-departement in de Kamer gekozen, waar hij als republikeinsch-demo- craat zitting nam. Bij het uitbreken van den oorlog trad hij als vrijwilliger in dienst en werd tijdens den oorlog officier. Hij heeft den geheelen veldtocht van het Fransche leger medegemaakt. Na den oorlog werd hij spoedig minister van handel en in deze functie heeft hij zeer be langrijk werk voor Frankrijk verricht. NA HET VLIEGONGELUK Parijsche persstemmen over den dood van Bokanowski PARIJS, 2 Sept. De „Temps" wijdt aan den verongelukten minister van Handel en Luchtvaart, Bokanowski, een huldevol woord waarin het blad op zijn buitengewone be gaafdheid wijst, die ook in zware economi sche onderhandelingen, die hij moest voeren, schitterend tot uiting kwam. Bokanowski was een uitmuntend republikein, 'n goed Fransch man en een waardevol mensch geweest. Het „Journal des Débats" roemt den lichten en beweeglijken geest van den minister, dien hij vooral bij de oplossing van moeilijke finan cieele problemen getoond heeft, j/le avondbladen wijzen er op, dat Bokanow- ,Si;i reëels de tweede minister is, die den dood bij een vliegongeluk vindt. In 1911 was de Fransche minister van Oorlog Berteaux eveneens door een vliegmachine gedood, die neerstortte op een groep menschen, waaron der hij zich bevond. Het vliegtuig, waarin Bokanowski den dood vond, stond in dienst van de „Société de Navigation Aérienne". raadsleden, vertegenwoordigers van katho lieke organisaties en particulieren van allen rang en stand.. De receptie was zeer druk bezocht. In het in het klooster te Weert gehouden Kapittel van de Paters Minderbroeders Fran ciscanen werd gekozen tot provinciaal de Hoogeerw. Pater Regalatus Hazebroek. Ver der werden gekozen tot custos de Zeereerw. Pater Simon Bennebroek en tot Definitoren de Zeereerw. heeren Augustinus Bulters, De- siderius Franses, Marius Lamers en Dagober- tus Hulshof. Naar „Ons Noorden" verneemt, heeft Zijn Doorluchtige Hoogwaardigheid de Aartsbis schop van Utrecht opdracht gegeven tot het bouwen van een hulpkerkje op het Sluis- eiland op het Komwerderzand. Het kerkje zal behooren tot de par.ochie te Makkum, pastoor de Zeereerw. heer B. W. Dievelaar. Er wordt verondersteld, dat de bediening zal geschieden door de Paters Augustijnen. Zoo wel het ontwerp als de uitvoering is opgedra gen aan de firma C. M. Ettema, aannemers te Franeker. pet. le Hyp. 10-jarige Obligatie-leening, groot 240.000 De Ned. Landbouwbank bericht dat vanaf Woensdag 5 September 1928 de inschrijving is opengesteld op de 7 pet. le Hypothecaire 10-jarige obligatieleening groot 240.000, in stukken van 1000, 500 en 100, ten laste van de Orde der E.E. Zusters Ursulinen, moe derhuis te Schweidnitz, tot den koers van 98 pet. Aan het prospectus der leening is het vol gende ontleend; De Orde der E.E. Zusters Ursulinen werd gesticht in het jaar 1568 door de H. Angela van Merici en werd in 1618 officieel door den H. Stoel erkend. Zij heeft zicli gedurende de afgeloopen eeuwen voortdurend uitgebreid en thans zijn haar verschillende kloosters verspreid over 'oijna de geheele wereld. Zij heeft bezittingen in Europa, Amerika, Azië en Australië en telt 10.000 vrouwelijke religieuzen. In Duitsch- land heeft deze Orde 26 afzonderlijke Moe derhuizen, welke ieder op zich nog eenige kleinere onderhoorige huizen bezitten. Het Moederhuis te Schweidnitz heeft 2 filialen en wel één te Ober-Weistritz en één te Zlegenhalz; in deze stichtingen zijn totaal 94 Eerw. Zusters werkzaam. Het doel van de Orde is opvoeding en on derwijs der jeugd en daarmede in verband staand sociaal werk. Voor de financiering van den bouw van een geheel nieuwe school te Schweidnitz, waaraan dringend behoefte bestaat, wenscht het klooster der Ursulinen met goedkeuring van Z. D. H. den Vorst-Bisschop van Bres- lau een 7 pet. obligatieleening aan te gaan, groot 240.000 nominaal. De uitloting vindt plaats in de maand Juli, te beginnen 1931, de aflossing 1 Sep tember d.a.v. De Orde heeft te allen tijde het recht tot versterkte of algeheele aflossing over te gaan, doch verbindt zich van dit recht geen gebruik te maken vóór 1 September 1931. Dat het scheepvaartverkeer door de sluizen te IJmuiden gestadig toeneemt, blijkt wel uit onderstaande opgave. Gedurende de maand Augustus zijn geschut 735 zeeschepen met een inhoud van 4985983 M3. Ook de binnenscheepvaart neemt geweldig toe, terwijl het zandvervoer dag en nacht zijn gewonen gang gaat. Wanneer de teekenen niet bedriegen, zal dit jaar een recordjaar worden in de scheep vaartbeweging door de sluizen te IJmuiden. Zaterdagavond ongeveer 7 uur heeft op den Sloesche Dam, bij Middelburg, een on geluk plaats gehad. Een autobus kwam in botsing met een motor met zijspan, afkomstig uit Brussel. De inzittende dame werd uit het zijspan geslingerd. Zij werd met Inwendige kneuzin gen opgenomen. Met een ziekenauto werd zij naar het gasthuis fe Middelburg vervoerd. Het zilveren jubileum van den heer L. J. M. Hazelzet als journalist en redacteur van de Maasbode is gisteren te Rotterdam ge vierd. Zeer vele vooraanstaande personen waren tegenwoordig by de intieme huldiging, welke den jubilaris bereid werd. Het woord werd gevoerd door den heer H. G. M. van der Vijver, den president-com missaris, daarna door den heer H. Kuypers, direct, van de Maasbode, die beiden in waar- deerende bewoordingen de groote en vele Te Vlijmen is de landbouwer W. de Vaan van zijn wagen gevallen en zoo ernstig ge wond, dat 'hij aan de gevolgen is overleden. Zondagavond omstreeks negen uur heeft een felle brand gewoed op het Schoot te Strijp onder de gemeente Eindhoven, waarbij een drietal onbewoonbaar verklaarde wonin gen in de asch zyn gelegd. De brand ontstond in de woning van W. Smulders en sloeg daarna over op twee tot een complex aaneengebouwde woningen In vrij korten tijd stonden de drie huizen in lichte laaie, zoodat aan blusschen niet meer viel te denken. Toen de Eindhovensche brandweer, geassisteerd door Philips brand weer, ter plaatse verscheen, waren de daken reeds verbrand. De bewoners waren ijlings den brandenden perceelen ontvlucht. Het waren zeer bouwvallige woninkjes, die reeds gerui- men tijd onbewoonbaar waren verklaard. Zij hoorden in eigendom toe aan den heer Ha- braken, terwijl zij respectievelijk bewoond waren door de gezinnen van W. Smulders met 5 kinderen, L. Daams met 2 kinderen en J. Minten met 4 kinderen. Alle bewoners vonden een voorloopig onderdak by familieleden. De inboedels zijn geheel verbrand. Zij waren laag verzekerd. Een geit en een groot aantal kanarievogels werden een prooi der vlammen. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. HAARLEM, 30 Aug. Geëxamineerd 8 vrl. candidaten. Geslaagd de dames: M. J van Schaik, Uithoorn; M. C. Cransberg Haarlem; M. H. In der Bieden, Amsterdam; M. E. Lippits .Amsterdam. HAARLEM, 1 September. Geëxamineerd 8- mannelijke candidaten. Geslaagd de heeren H. Slomp, Amsterdam en J. C. M. Vast binder, Hilversum. Bij het 29ste Internationaal Eucharistisch Congres te Sydney. De Pauselijke delegaat, Kardinaal Cerretti, heeft gisteren met grootsche plechtigheid de voor het congres uitgebreide St. Mary-Kathe draal gewijd. De Latham 47 met Amundsen en zijn metgezellen, wordt thans definitief als ver loren beschouwd. Het wrak van het vliegtuig, waarmeede prinses Löwenstein het vorige jaar heeft gepoogd den Oceaan over te steken, is thans op IJsland aangespoeld. Waarschijnlijk zijn de overblijfselen van de „Greather Rocford", het vliegtuig van Berl Hassell, gevonden. Minister Lambooy is Zaterdag als Minister van Defensie door H. M. de Koningin beëedigd. Het Mgr. Mutsaersoord te Venlo. Mevr. A. NoordewierReddingius heeft Zaterdag onder groote belangstelling haar zestigsten verjaardag en 40-jarig jubileum als zangeres herdacht. Verschenen is de Memorie van Antwoord der Regeering inzake het wetsontwerp be treffende de Raden van Beroep voor de Directe Belastingen. De Fransche minister van handel, Boka nowski, is gistermorgen bij het vliegveld van Toul uit een vliegtuig neergestort en gedood. Het toestel verbrandde. De vier overige in zittenden zijn eveneens omgekomen. In een Spaansch dorp zijn de kerk en 3d huizen in vlammen opgegaan. Te Albano (bij Rome) is een geheime drukkerij ontdekt; zestig communisten wer den gearresteerd. In het Amoergebied hebben wederom ge weldige overstroomingen plaats gehad. Korea door zware overstroomingen geteis terd; 3000 huizen in het water verzonken. Het Amerikaansche s-s. Florida gezonken. Te Utrecht heeft gisteren het rechtsposi tie-congres plaats gehad van den Ned. R.K. bond van Handels-, Kantoor- en Winkel bedienden. Op den Straatweg tusschen Leksmond en Vianen is een autobus tegen een brugleuning gebotst. Twee inzittende arbeiders werden gedood', zes personen werden gewond. Een dankbetuiging van H. M. de Koningin De Commissaris der Koningin in Drente heeft tot de bevolking dier provincie de vol gende proclamatie gericht: By het verlaten van de hoofdstad heeft Hare Majesteit de Koningin my opgedragen, den ingezetenen dezer provincie Hoogst Der-' zeiver dank over te brengen voor de buiten gewoon hartelijke ontvangst aan Hare Ma jesteit, Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana en Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden bereid. Hare Majesteit zeide zich met groote vol doening van den vooruitgang der provincie op menig gebied overtuigd te hebben en Zij sprak Hare bijzondere waardeering uit over hetgeen door talrijke organisaties en perso nen onder moeilijke omstandigheden in het belang van dit gewest is en wordt verricht. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin is aan den hier te lande vertoevenden Regent van Meester Cornells, Raden Toemanggoeng Abdoerachman, door verdiensten van den jubilaris in het licht vai1 Neder- Ktelóer, w,'Pn Uet nnewBrr, „BT, landSCh"Indie de tltel "Ari° Verleend. &ej. Verweel, temidden van gemeente bestuur, ouder-commissie en leerlingen b(l haar zilveren jubileum als onderwijzeres te Castricum, stelden, wien het ontwerp van een eetkamer ameublement werd aangeboden. Namens de redactie, de administratie, de correctie, kortom den heelen staf van de Maasbode sprak de heer Fr. Wessels onder aanbieding van een klapspiegel-reflex- camera. Voor de correspondenten in het buiten land voerde de heer Th. Bongaerts uit Brus sel het woord. De Nederlandsche R.-K. Journalisten vereniging was vertegenwoordigd door de heeren J. B. Vesters, voorzitter, en L. J. Stolwijk, penningmeester, van wie de eerste namens de katholieke journalisten woorden van gelukwensch sprak tot den heer Hazel zet,, tot de Maasbode en tot mevrouw Hazelzet. Buiten de journalisten kwamen velen van hun belangstelling en waardeering getuigen, onder wie de hoogeerwaarde deken van Heeswyk en vele leden der geestelijkheid, wethouder Nivard en andere katholieke De Minister van Koloniën heeft op zijn Departement persoonlijk den heer Abdoe rachman van deze onderscheiding mededee- ling gedaan. H. M. de Koningin heeft benoemd tot Kamerheer in buitengewonen dienst S. J. baron van Tuyil van Serooskerken ,te Hee- ze (N.-Br.) tot officier in de Huisorde van Oranje Nassau mr. dr. G, A. W. ter Perkwijk, voor zitter van het Haagsch comité voor volks feesten; tot ridder le klasse in die orde de heeren L. P. van der Heyden en P. C. M. Philip- pona, resp. secretaris en penningmeester van dat comité. Ir. A. P. F. van Slijpen, ingenieur van den Rijkswaterstaat heeft voor zijn vele bemoeiingen bij het bezoek van den bur gemeester van Parijs aan de sluiswerken te Barometerstand 9 nnr v.m.: 7.70 voorqjt. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 8.10 uur. Hoogste Barometerstand 769.6 m.M. te Hamburg. Laagste Barometerstand 735.7 m.M. te Isafjord. Verwachting: Zwakke tot matigen wind, meest uit zuidelijke richtingen, licht tot half bewolkt, mogelijk lichte ochtendnevel, droog, behoudens geringe kans op onweer, weinig verandering in temperatuur. V. D. meldt uit New-York. De Zweedsche vliegers Hassell en Cramer, die midden Aug. voor de vlucht van Amerika naar Zweden met een tusschenlanding in Groenland start ten en sindsdien verdwenen waren, zijn naar uit Mount EVans in Groenland gemeld wordt, gered. Na een buitengewoon moeilijken tocht door de ijswoestijn, die twee weken duurde, wer den de beide vliegers door de Hobbs-expe- ditle opgemerkt en gered. De Hobbs-expeditie was door Eskima's opmerkzaam gemaakt op rooksignalen, welke van de beide vliegers afkomstig bleken te zyn. De beide vliegers verkeeren in goeden toestand. Zy worden per motorboot naar Mount Evans gebracht. Naar verder uit Mount-Evans gemeld wordt, deelden de Zweedsche vliegers Hassell en Cramer na hun redding mede, dat zij ten gevolge van gebrek aan benzine boven Sukker-stoppen een noodlanding hebben moeten maken. Gedurende hun verblijf in de ijswoesteny, hebben zij zich met gedroogd vleesch gevoed. LONDEN, 3 September. De regeering van Uruguay heeft besloten tot het anti-oorlogs verdrag toe te treden. Ook de Turksche re- Igeering bereidt een antwoord voor, waarin ziJ verklaart dat Turkije zonder; voorbehoud tot liet pact toetreedt,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1