(fcrïnga Wiithrïch, Haar?eiü Stadsnieuws KINADRUPPELS Centrale Verwarming Stofzuigerhuis MAERTENS darteljorisstr. 16 Tel. No. 10756 ftpex Klop-Veeg-Stofzaigers f175 - LAATSTE NIEUWS EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT MAANDAG 3 SEPTEMBER 1928 üi^AU^ijDE 2 Agenda 4 September Haarlemsche Processie naar Kevelaer - Directeur. BURGERLIJKE STAND Verkeersongevallen Botsing van twee auto's Wiel van een autobus afgeloopen Been gebroken Diefstal met verbreking van een ruit Pe recherche stelt een onderzoek in. Personalia Nieuwe zaak. Cursus E. H. B. O. Volksspelen Nassaulaan De Middenstandscentrale voor Haarlem en omliggende gemeenten. Concert in de Julianakerk op 31 Augustus 1928. Dr H.NANNING'S EETLUST-OPWEKKEND. 1.30 p.fl. R.K. Werkgevers in het Meufoelmakersbedrijf De tweede Lustrumviering in Haarlem Valsche munters Voor den Politierechter. De loodgietersstaking H.M. de Koningin naar de Nenijto Auto-ongeval De typhus in Potsdam De dood van Bokanowski Het stoffelijk overschot van Bokanowski Botsingen tusschen commu nisten en politie te Warschau en Lemberg Het wereldrecord langdurig vliegen Mislukt De koorts-epidemie in Griekenland Een Fransch ministerie van luchtvaart Een uitbreker gesnapt Besprekingen tusschen Duitschland en Frankrijk Sociëteit „St. Eavo" 8 uur R.-K. Grafische Bond half 9 uur Rechtskundig Bureau 8 uur St. 'Caecilia 8 uur Trampersoneel. St. Josephsgezellenvereeniging Jansstraat 59 8 tot 10 uur Repetitie vioolclub. GemeenteL Concertzaal 8 uur Henri ter Hall's revue. Brongebouw. kwart over 8 uur Ledencon cert H. O. V. Rembrandt-Theater, Groote Markt. Om 7 en kwart over 9 uur Bioscoop-voorstellin gen (alleen voor volwassenen). Luxor Theater, Groote Houtstraat Om 8 u. Bioscoopvoorstelling (alleen voor volwasse nen). Op Dinsdag 11 September aanst. vertrekt de Haarlemsche Processie naar Kevelaer. Naar wij vernemen hebben reeds vele deel nemers uit de plaatsen rondom Haarlem zich aangemeld. Ook uit Haarlem zelfvelen echter schijnen vast te houden aan de oude gewoonte, om zich pas de laatste dagen op te geven als pelgrim naar Kevelaer. Het Bestuur verzoekt daarom hen, die plan hebben mee te gaan, zich wat spoediger aan te melden bij de Broedermeesters, J. J. Brinkman, Anegang, G. Jansen Hendriks, Krelagestraat 32, J. P. M. Hazenberg, Pieter Kiesstraat 23, en P. A. Vissers, Kruisweg 50. Dit verzoek wordt hier gedaan, omdat de lijsten der deelnemers tijdig moeten worden geviseerd. Onze Processie, die bekend is om haar prachtige sieraden en vaandels, is in het be zit gekomen van een nieuw vaandel, ont worpen door den bekenden Haarlemschen kunstenaar, den heer Bijvoet, die ook de ontwerper is van de prachtige vaandels der Bouwpatroonsvereeniging, van den R.-K, Vrouwenbond, en van de S. Franclscus- en Bavovaandels in de kathedrale kerk. Het nieuwe vaandel stelt voor Maria, Maagd der Maagden, een sterrenkrans om het hoofd met de voeten rustend op de maansikkel, en omringd door leliën. Het geheel is een buitengewoon fyn borduurwerk, niet fa briekswerk, doch geheel met de hand ge maakt. Ook werd het Bestuur vanuit Am sterdam aangeboden een fijn bewerkte bloemenmand, met werkelijk kunstvol ge maakte bloemen, die door bruidjes in de processie zullen worden meegedragen. Vaan deldragers hebben zich in voldoende getal aang boden: doch indien nog eenige bruid jes werden aangemeld, wordt het Bestuur daarmee een groote dienst bewezen. Maar men wordt vriendelijk verzocht ook daarmee tkiet te lang te wachten, omdat het voor de goede regeling zoo lastig is. Pastoor REIJNENBERG, Getrouwd: 1 September, T. C. Assendelft en J. v. Staveren. Geboren: 29 Aug, z. van M. C. de Rooï- Kuyken; z. van P. M. v. Ingen-v. d. Zand; 31 Aug., z. van H. M. N. Schneiders-te Kloese; 30 Aug., d. van M. P. v. DijkDas; 29 Aug., d. van G. Booij-Eijk; 31 Aug., d. van D. M. de Graaff—v. d. Meij; 30 Aug., d. van B. W. M. v. MarisFranken; 1 Sept., 2. van B. FrankenPlug; d. van A. A. v. d. Hamv. Vastenhoven; d. van H. Aarts Bakker; 31 Aug., z. van L. Meppelink—Wil- lems; 30 Aug., d, van G. v. OschV. d. Kommer. Overleden: 30 Aug., J. de la Rie, 14 jaar, Kokstraat; A. Negrijn-Dedding, 72 jaar, Pres. Steijnstraat; 31' Aug., G. v. Kampe, 82 jaar, Schotersingel; D. v. Bekkum-Jonkers, 52 jaar, Brouwersvaart. Zaterdagmiddag omstreeks half twee, heeft op den hoek LeidschevaartWester gracht een aanrijding plaats gehad tus- schen een luxe-auto, komende uit de rich ting Leidschebrug, en een vrachtauto, ko mende uit de richting Westergracht. Van den luxe-auto brak de vooras en werd tevens het rechter voorspatscherm en de rechterijde beschadigd. Van den vrachtauto brak de stuurstang, terwijl de bumper ont zet-werd. Ofschoon de bestuurder van den luxe-auto nog door snel links uithalen een aanrijding trachtte te voorkomen, was zijn poging ver- geefsch. De oorzaak moet gezocht worden in den toestand daar ter plaatse, waardoor de be stuurders elkaar niet kunnen zien en de signalen niet hebben kunnen hooren. ZZaterdagavond liep op den Heerenweg van een autobus het rechtervoorwiel af, tengevolge waarvan de autobus tegen een hekje van perceel 285 opreed en dit bescha digde. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De passagiers hebben met een andere autobus hun reis voortgezet en ZZaterdagmiddag omstreeks half twee heeft op de Amsterdamsche Vaart een on geluk plaats gehad, dat nog tamelijk goed is afgeloopen. Een wielrijder, de heer J. G. Gootjes, die in de buurt van Halfweg in de richting Haarlem reed, werd bij het zien van een anderen wielrijder, zenuachtig. Hü reed dientengevolge in den grasberm langs het rijwielpad en stapte af. Hij werd echter door den trapper van het andere rij wiel geraakt, waardoor hij kwam te vallen en zijn linkerbeen, onder de knie brak. Dr. Melchior van Halfweg en de politie Waren spoedig ter plaatse. G. Is per auto van Mathot naar het zie kenhuis te Haarlem vervoerd. Zaterdagmiddag omstreeks 12 uur, heeft men zich bij den landbouwer W. B. van Duin hoven, wonende Zomerweg, door verbreking van een ruit, toegang weten te verschaffen. Een bedrag van 10.50 en eenige sigaren jWorden vermist. Voor het notarieel examen 2e gedeelte slaagde te 's-Gravenhage de heer P. Meijer, alhier. Zaterdagmiddag had de opening plaats van het Electro-Raaio-Technisch Bureau, annex Loodgieterij en Zinkwerkerjj van den heer A. H. de Bruyn op de Nieuwe Groen markt 17. De winkel en etalage bieden een keur van artikelen op dit omvangrijk ge bied. Alierlei Radio-artikelen van verschil lende firma's, lampekappen, sanitaire arti kelen, zijn in den winkel geëtaleerd. De eigenaar had reeds 21 bloemstukken mogen ontvangen, zoodat de winkel als het ware in een bloementuin was herschapen. Den eigenaar veel succes in zijn nieuwe onderneming. Evenals vorige jaren zullen dezen winter door de afd. Haarlem der Ned. Ver. E. H B. O. wederom cursussen worden georgani seerd in eerste hulp bij ongelukken. Wan neer men de berichten in de dagbladen volgt, en ziet hoe het aantal ongevallen toe neemt, zal zich stellig de overtuiging vast leggen hoe nuttig en noodzakelijk het is iets van verbandleer af te weten, ten einde zich zelf of anderen te kunnen bijstaan. De spreuk, wie spoedig helpt, helpt dubbel, heeft hierbij haar volle beteekenis. Wij verwijzen gaarne naar de in dit num mer voorkomende advertentie. Mastklimmen 25 deelnemers: J. Spruit le prijs, Faber 2e pr., F. Kaper 3e pr., P. W. Snoek 4e pr., Traksel 5e pr, Klooster 6e pr., van Houten 7e pr., Kaptein 8e pr., Lodder 9e pr., A. Kok 10e pr., Limse troostprijs. Hindernisloopen 18 deelnemers: Van Dijk le prijs, Henskens 2e pr., Traksel 3e pr., Dekker 4e pr., Fh. A. Kok 5e pr., R. Kok 6e pr.. Landweer 7e pr., Riemsdijk 8e pr„ Klooster 9e pr., Faber troostprijs. was ich habe", van J. S. Bach, met begelei ding van viool en orgel. Het viel ons bijzonder op, dat haar zang vermogen veel verbeterd is sedert het vorige concert. Vooral bleek ons dat in „Er weidet seine Herde", van Handel, dat zij met fijne beheersching en met gevoel voordroeg. Bach lijks ons voor haar stem nog iets te zwaar, daarvoor zal haar stem nog aan sracht moeten winnen. Mej. Agatha Boxs gaf in het meergenoemde „Höchster was ich habe" een prachtige vi oolbegeleiding. Haar spel is zeer muzikaal en fijn van opvatting en techniek, behoudens enkele misvattingen in de hooge tonen, heel goed. Haar spel heeft aan diepte sedert het vorige jaar veel gewonnen. De heer Halsema begeleidde de beide so listen heel goed. Hij bewees, begrepen te heb ben, dat begeleiding niet hoofdzaak is. Vele begeleiders vergeten dit helaas nog maar al te vaak. Het Haarlems R.-K. Mannenkoor, onder leiding van den heer Jan Nibbering, zong: „Merck toch hoe sterek" en „Wilt heden nu treden", beide werken 4-stemmig bewerkt door W. Heydt, alsmede het in R.-K. kringen zeer bekende „Domme salvam fac" van A. Giesen en „Dominus regit me" van den Haarlemschen priester-componist J.Vollaerts. De eerste twee werken leken ons te zwaar- harmonisch voor dit nog jonge koor. De vele versieringen in deze bewerkingen eischen een soepele, beheerschte voordracht. Vooral de le bassen en een enkele le tenor traden te veel op den voorgrond. Het „Domine salvam fac", op het motief van ons volkslied, werd met élan, doch in mooi plechtig tempo gezongen. „Dominus regit me" ging mooi rhythmisch en met gevoel. In dit werk bleek, dat het stemmateriaal heel goed is. Voorts letten de zangers hier goed op het aangeven en hielden de noten op hun juiste waarde aan, beter dan bij de eerstgenoemde werken. Wanneer de dirigent zijn mannen op dit punt weet te verbeteren, zal hij met dit koor zeer zeker een plaats gaan innemen onder de beste koren van Haarlem. Onder de aanwezigen merkten we o.m. op den waarn. burgemeester, mr. J. Heerkens Thijssen. I Men schrijft ons: Vorige week kwam in Café-Restaurant Brinkmann bijeen het Bestuur der Midden standscentrale voor Haarlem en Omliggende Gemeenten, onder praesidium van den heer F. H. Smit. Een woord van welkom richtte de voor zitter tot den president der nieuw aange sloten Middenstandsvereeniging Velsen- Noord, den heer L. W. Kuiper, die vervol gens als lid van het Bestuur der Centrale werd geïnstalleerd. Een Middenstander, die in zijn bed-rijf een minderjarigen zoon werkzaam heeft, mag voor dezen geen loon uittrekken van den fiscus en hij wordt dus, zonder deze loon- uitgaven, progressief aangeslagen. Werkt evenwel een minderjarig kind el ders, dan wordt dit kind persoonlijk aan geslagen, na aftrek van het noodzakelijk levensonderhoud. In deze ongelijke behan deling schuilt een groote onbillijkheid Het bestuur besloot hieromtrent advies in te winnen bij de Inspectie der Dir. Be lastingen en deze zaak met het advies in de e.v. ledenvergadering tg brengen. Mededeelingen werden gedaan omtrent de onderhandelingcVi met de Directie der RUksrietvlechtsehool te Noordwolde over de Verkooptentoonstelling en het vergelijk mét deze directie getroffen. Alles is naar wensch verloopen, alles is aan den handel en geen stukje aan parti culieren verkocht. Doch na de actie onzerzijds van verleden Jaar was de belangstelling van het publiek beneden de verwachtingen gebleven en zou Noordwolde hier volgend jaar niet meer verschijnen. Tegen gecamoufleerde verkoopen des avonds na acht uur in het Gem. Concert gebouw en in het Gebouw St. Bavo is met succes opgetreden. Aan de actie voor het uitvaardigen eener verordening, strafbaar stellend den verkoop van sigaren en sigaretten langs automati- schen weg heeft de Centrale niet deelgeno men, wijl de desbetreffende Patroonsvakver- eeniging, welke deze kwestie bijzonder in teresseerde, zich noch aan de plaatselijke, noph aan de nationale Middenstandsorgani- staties ook maar iets laat gelegen liggen en stelselmatig elke mede- en samenwer king heeft geweigerd. Mededeeling werd gedaan van de eerste uitspraak der Haarlemsche Rechtbank in- I zake de procedure, ingesteld door den z.g. Goedkoopen Sam van Deventer tegen enkelen onzer standgenooten. Goedkoope Sam is bereids zijn eisch ont zegd tot publikatie van het vonnis. Voorts zal hij hebben te bewijzen, wat hij den be trokken winkeliers heeft ten laste gelegd. Publikaties tegen oplichters. Door de Centrale was aan den Minister van Justitie verzocht of in samenwerking met zijn amtgenoot van Arbeid, Handel en Nijverheid kon worden bereikt, wanneer door burgemeesters, commissarissen en in specteurs van Nederland gewaarschuwd werd tegen oplichters of tegen oplichtersprakty- ken, dat dan een copy dier waarschuwingen onverwijld zou worden gezonden aan de Kamers van Koophandel, zoodat de Mid- denstandsvereenigingen in het Ressort der K. mer daarvan geregeld inzage zouden kun nen nemen, opdat door onbekendheid met die waarschuwingen elders wonende hande laren niet de dupe zouden kunnen worden, en de gep>i. I eerde waarschuwing dus ge heel tot haar recht zou kunnen komen. (Wordt vervolgd.) Men schrfjft ons nog het volgende: Het bestuur van de Oranjevereeniging Haarlem-Noord heeft met het organiseeren van dit traditioneele concert goed werk ge daan en voldaan aan het streven: „Elck wat wils". Het kerkgebouw »was veel beter bezet dan ten vorigen jare. TWtaruit blijkt, dat 't toen maals gegevene zeer in den smaak is ge vallen. De heer Piet Halsema opende met een I orgelwerk van J. S. Bach en bewees daar mede een goed Bachvertolker te zijn. Het la ter gespeelde Cantabile, van César Franck, kon ons, wat de registratie betreft, niet zoo bekoren; het leek ons toe, dat de zangerige combinaties, voor dit werk vereischt, en zoo als wij die op andere kerkorgels hoorden, op dit instrument niet te bereiken waren. Mej. Betty Dijkstra zong daarna „Höchster St. Reinoldus," de R. K. Bond van Werk gevers in het Meubelmakers-, beeldhouwters-, behangers- en beddenmakersbedrijf zal óp 4, 5 en 6 September te Haarlem de tiende jaarlijksche Bondsvergadering houden. Dit zal tevens de viering van het Tweede Lus trum zijn. Er is voor een klinkend programma ge zorgd en hoe wel verzorgd het menu zal zijn, bleek ons uit de groote hoeveelheid paperas sen, die den aspirant-deelnemers aan de ver gaderingen zijn toegezonden. Wij noemen er van een uitmuntend ver zorgd propaganda-boekje met voor de leden van „Sint Reinoldus" waardevolle gegevens; een interessant, door „Vreemdelingenver keer" uitgegeven wegwijzer van Haarlem, ge gevens over de fabricage van Linoleum in verband met het bezoek, dat gebracht zal worden aan de N. V. Ned. Linoleumfabriek te Krommenie, bijzonderheden over het- Steunfonds van dezen Bond en ten slotte het programma. Hieraan ontleenen wij de volgende bijzon derheden: Op Dinsdag 4 September worden des avonds ten 8 A uur alle leden op de boven zalen van Restaurant Brinkmann, Groote Markt te Haarlem verwacht. De jongste af- deeling van „St. Reinoldus" wenscht dan op eene bijzondere wijze met de afdeelingen en leden kennis te maken. 1. Aan den vleugel zal de jeugdige pianist Jan Muil zitten, die zal spelen: a. Variaties op het oude Wilhelmus, van W. Mozart, b. Rondo, van W. Mozart, c. Fantasie, van W. Mozart. 2. Woorden van welkom door Haarlem's voorzitter. 3. Daarna is er op de kegelbanen gezellig samenzijn en een groot kegelconcours, waarvoor verschil lende fraaie prijzen beschikbaar zijn gesteld. Direct na den uitslag zullen de prijzen wor den uitgereikt. Op WOENSDAG 5 September zal des morgens ten 9'A uur de H. Mis tot intentie van den heer Chr. Jansen z.g. aan het Hanze-altaar in de Kathedraal St. Bavo, Leidschevaart worden opgedragen. Om 10 uur zal in een der bovenzalen van Restaurant Brinkmann het welkomst woord door Haarlem's voorzitter worden ge sproken, waarna opening der jaarvergadering door den Bondsvoorzitter zal plaats hebben. 2 uur voortzetting der vergadering, waar na tegen circa 4 uur een causerie zal gehou den worden over de fabricatie van linoleum er. de nieuwe methode van het leggen daar van op verschillende soorten vloeren. De directie der Nederlandsche Linoleum- fabrieken is zoo welwillend, deze causerie door een der heeren technici van de fabriek te houden. Om 6'A uur feestmaaltijd. Tijdens den maaltijd muziek. Circa 8% uur optreden van: Professor Antonini, illussionist. Mr. Kukirol, karakter komiek. S. Praatgraag, buikspreker enz., enz. Groot orkest met cello's. Aan den vleugel de heer Bezem. Donderdag 6 September: Om 8'A uur wordt de H. Mis in de St. Jozefkerk, Jans- straat, opgedragen door de Eerw. Bondsad- viseur voor de zielerust der overleden leden en tot geestelijk en tijdelijk welzijn der leden. Om 9 uur staan voor de kerk auto-cars ge reed, welke de directie der Nederl. Lino- leumfabrieken te Krommenie disponibel stel de om de leden naar haar fabrieken -te brengen. De aankomst aldaar is op ongeveer 10 y2 uur bepaald, waarna de fabricage van Inlaidlinoleum in oogenschouw wordt geno men. Daarna worden de auto-cars WPderom be stegen voor een tochtje naar Wormerveer, alwaar de directie der Ned. Linoleumfabrie- ken het gezelschap een lunch aanbiedt. Vervolgens wordt er naar Krommenie te rug gereden, waar de fabrikatie van bedrukt en effen linoleum getoond zal worden. Aan de dames: Op Woensdag 5 September wordt er lan de dames der leden een autotocht aangebo den. Tegen 10 uur staan de auto's gereed voor eene rondtour naar Heemstede, Groe- nendaal enz., hoofdzakelijk ten zuiden van Haarlem, tot ongeveer 12 uur. Daarna, koffietafel in een der zalen van Restaurant Brinkmann. Vervolgens een rondtoer ten noorden van Haarlem als: Bloemendaal. Velsen, Ruïne van Brederode, Zandvoort. Er zal zorg gedra gen worden, dat zij tegen 5 uur ter bestem der plaatse aanwezig kunnen zijn. Receptie Wan 5—6 uur zal er Woensdagmiddag ge legenheid gegeven worden om het bestuur van den Bond geluk te wenschen. Plein in den avond van den 31en Augustus. „U ziet er niks vroolijk uit voor Konin ginnedag", vond Eduard. Ik wees hem na tuurlijk onmiddellijk op zijn vest, dat me vuurrood tegenkrijschte en vroe ghem hoe h ij keek, als ie pas een versch dwangbevel in ontvangst had genomen, benevens een aanmaning van de grondbelasting, waarvan je pas een week geleden het formulier ont ving. ,,'t Is vreemd," zei Eduard, „dat ze nu juist omstreeks dezen dag met een dwangbevel komen opzetten, terwijl ze aan den anderen kant alles doen om de liefde voor het koningshuis levendig te houden. „Tja," vulde ik aan. „En zelfs de uit spattingen die ons de kermis deden verbie den, krijgen onder een oranje-lampion een heel ander effect." „TF ziet de zaak nogal donker in," vond Eduard, waarop ik moest toegeven dat het heel goed mogelijk was, dat zwaarmoedige gepeinzen de dingen dezer wereld in een andere kleur zette. „Maar Eduard," hernam ik, „heb jij al eens geprobeerd om een Koninginnedag te ontvluchten. Ik heb vandaag mijn best ge daan om van Koninginnedag af te komen, zooals een andere een zilveren bruiloft bij zijn tante tracht te ontduiken. Maar het lukt niet. Daar heb je eerst nu al die draai molens. Waar ze vandaan komen mag Joost weten, maar evenals indertijd de film Chang bij mij de vraag deed rijzen: zijn er nog zóóveel olifanten op de wereld, zoo moest ik nu telkens denken: bestaan er nog zoo veel draaimolens. Vermoedelijk zullen deze hun te danken hebben aan het feit, dat vader Calvijn indertijd alleen in het allerkoelste Noorden met kille hand de vreugde heeft laten bevriezen, want tevens dacht ik er aan, hoe ik op alle mogelijke reizen en reisjes, overal kermissen heb ont moet tot zelfs in Noord-Afrika aan toe, maar een heel benale oliebollenlucht mü alle illusie wist te benemen, dat ik mij op een ander werelddeel met een andere cul tuur bevond. Koninginnedag vluchten. Probeer het maar eens. Ik dacht altijd, dat je van die speciale „rooie" buurten had. Zoek ze maar eens. Wellicht dat de bekroning der luidruchtige feestvreugde meer indruk op deze menschen maakt dan heftig uitpuilende Oranjeliefde, goed, maar je krijgt het gevoel of alle so cialen werkelijk in de harington terecht zijn gekomen, zooals onze lieve jeugd, niet zooals wij opgevoed door een braven vader van Alphen, zoo naar hartelust wenscht. Bovendien, wie denkt er op dezen dag aan socialisme. Het primitieve vuurwerk op den hoek van „onze" buurt is toch nog altijd belangrijker, dan het vuurwerk van den volksleider op de tribune en 'k bij er van overtuigd, dat we door onze jeugd pyro-technisch op te voe den, héél gemakkelijk kunnen voorkomen, dat ze naar echte bommen grijpen. De knal is toch altijd het mooiste, niet waar? z Plein in den avond op den len September. Eduard was niet op dreef vandaag, 'n Sof. Plein in den avond van den 2en September ,,'n Fijn wagentje," wees Eduard aan. „Begrijp jij het?" vroeg ik. „Wat?" „Waar al die auto's vandaan komen. Dan moet je vanavond eens kijken op de Amster damsche Vaart. En dat is nog maar een begin: waarom zouden er anders steeds nieuwe auto-zaken bijkomen? Kosten ze geen geld. Als ik met de tram mee moet en ik heb negen centen inplaats van een dub beltje dan geeft zelfs de lieftalligste con ducteur me geen kaartje en om een vriende lijk gezicht bij dat kaartje te krijgen, heb ik minstens 12i/2 cent noodig. En zonder een paar duizend gulden krijg je geen auto. En nu is het vreemd, dat ik onder al mijn kennissen, die toch heusch niet tot de aller beroerdste soort behooren, geen enkele heb, die zóó maar een slordige paar duizend gulden in hun vestjes-zakje hebben zitten. Integendeel, zij, die herhaaldelijk verklaren, dat ik altijd bij hen aan mag kloppen als ik soms geld noodig heb, hebben, als het er op aankomt, altijd maar „toevallig" niet meer dan "5 cent bij zich. Ik troost mij echter met de gedachte dat een auto toch niet voor mij zou zijn; om den haverklap moet ik van mijn vrienden en kennissen hooren, dat ze met mij wél auto- tje willn rijden als ik mijn handen maar van het stuur afhoud. Ze vinden me te heet gebakerd. Ze zijn er allemaal stellig van overtuigd, dat ik in staat ben om iets, dat me te lang in den weg blijft rijden, eenvou dig ondersteboven te tuffen. En misschien hebben ze gelijk, want ik herinner me nog, dat ik, toen ik in journalistieken overmoed in Amsterdam op den Haarlemmerdijk een draaiorgel bestuurde, doodgemoedereerd een ouden heer en later een kinderwagen aanreed, waarbij de resp. moeder zich niet van haar beste zijde liet leeren kennen. FRANS MEIJER. AMSTERDAM, 3 September. Voor de va- cantiekamer der rechtbank hebben eenigen tijd geleden terecht gestaan de twee gebroe ders W. Zy hadden zich in een kelder in de Foeliestraat bezig gehouden met het maken van valsche ryksdaalders. Na een uitvoerig requisitoir kwam het O. M. tot den eisch, om heil te plaatsen in een krankzinnigengesticht. Door vier doctoren werd een onderzoek in gesteld en deze kwamen tot de conclusie In huh rapporten, welke heden door da vacan- tiekamer behandeld werden, dat de verdach ten ontoerekenbaar zün. Het O. M. bleef by zijn eisch en de rechtbank zal later uitspraak doén. Beleediging Verdachte H. S. stond terecht, dat hü op 9 Mei den getuige J. D. deurwaarder te Haarlem, beleedigende woorden had toege. voegd en diens exploit voor belastingschuld niet had willen aanvaarden. De verdac, i verklaarde, dat hy als werknemer met het bedoelde exploit niets te maken had, en, omdat hij zelf aan dergeiyke exploits het land had dit niet heaft willen aanvaarden. J. D. had het in de gan* gegooid, waarna de verdachte het exploit de gang uitge schopt had en J. D. beleedigd had. De officier van Justitie achtte het ten laste gelegde bewezen en eischte een boete van 25 subs. 15 dagen. H. S. werd door den politierechter veroor. deeld tot 10,subs. 10 dagen. Mishandeling A. S. stond terecht voor het feit, dat hij, na woorden gehad te hebben met getuige J. V., dezen een stomp in het gelaat had ge. geven. J. V. had reeds enkele dagen voor deze gebeurtenis een dreigende houding te gen verdachte aangenomen, totdat dit ge schil op 5 Juni tot uitbarsting was gekomen en A. S. eigen rechter was gaan spelen. Daar verdachte reeds een oud man is en getuige J. V. in deze zaak ook niet geheel vry uitgaat, eischte de Officier van Justitie tegen A. S. 10 boete subs. 10 dagen, welke uitspraak de politierechter bevestigde. Ook al vechtlustig W. v. O. scheen ook al niet van een andei af te kunnen biyven. Na een ruzie, waarby W. v. O., volgens verklaring van getuige J. K. zyn vreemde talenkennis had geëtaleerd, had de beklaagde met twee vrienden getui. ge L. P. „bewerkt". W. v. O. ontkende het hem ten laste ge legde. Daar de verklaringen van J. K. zeer per tinent waren en W. v. O. zich reeds eerdere malen had schuldig gemaakt aan dergelijke feiten, werd hy tot 8 dagen gevangenis straf veroordeeld, met toewijzing van den eisch tot schadevergoeding van 3.50. De eisch was 8 dagen en schadevergoe ding van 7,50. Vat met olie ontvreemd M. F. had in den nacht van 19 op 20 Augustus een vat olie van de firma Dyse- rink te Haarlem, dat stond op een walkant bij het Spaarne, ontvreemd. Daar M. F. geen onbekende was voor de justitie, en reeds 8 maal voor verschillende feiten had terechtgestaan, werd hy veroor deeld tot 3 maanden gevangenisstraf, met aftrek van voorarrest. Een mededeeling der patroons Naar aanleiding van de mislukte pogin gen tot beëindiging van het conflict in het loodgietersbedrijf, deelt de combinatie van le kl. gemeenten in het loodgietersbedrijf, waarbü aangesloten de loodgieterspatroons vereenigingen in de plaatsen Amsterdam, Haarlem, Den Haag, en Rotterdam ons het volgende mede: Sedert 8 Mei j.l. is by de aangesloten afdeelingen van de combinatie van le kl. gemeenten in het loodgietersbedrijf, een staking over het opnemen van een vacan- tie-regeling in het collectief contract. Door de werknemers-organisaties was on der meer een vacantie-eisch gesteld van 6 dagen, wat door de combinatie niet aan vaard kon worden, aleer éen vacantie regeling in de bouwbedryven was vastge steld, daar het loodgietersbedryf ten nauw ste aan het bouwbedrijf verbonden is. Door de Rijksbemiddelaar, de heer H. A. van Ysselsteyn, werd een bemiddelings voorstel gedaan van 3 dagen vacantie, het geen niet aanvaard kon worden daar het ging over het principe. Bij een volgende be spreking bij den Ryksbemiddelaar werd on zerzijds voorgesteld het bestaande contract te verlengen met 2 jaar en een clausule hierin op te nemen; dat mocht in het bouw bedryf in dien tijd de vacantie worden in gevoerd, dit dan eveneens door de combi natie zou worden gedaan. Dit voorstel werd door de organisaties niet aanvaard. Eenige weken geleden werd door de hee ren J. Douwes, voorzitter van de crisis commissie en H. W. Jurrema, Directeur van Maatschappelijken Steun te Amsterdam de vraag gesteld of de combinatie prijs stelde op bemiddeling en eventueele bemiddelings voorstellen in de vergadering zouden wor den bseproken, hetgeen door de combinatie bevestigend werd beantwoord. Na verschillende besprekingen door meer genoemde heeren met vooraanstaande per sonen in het bouwbedryf, het dageiyksch bestuur van den Bond van Patroons vereeni gingen, de besturen der werknemersorga nisaties en het bestuur onzier combinatie, werden de volgende gedachten naar voren gebracht, met de bedoeling deze in een voorstel te belichamen; indien de besturen van de bij dit conflict betrokken organisa ties bereid waren deze gedachten in hunne ledenvergaderingen te verdedigen. le. geen vacantieregeling wordt in het contract opgenomen. 2e. de loodgieterspatroons geven hunne gezellen f 0.50 per week toeslag, totdat een vacantie-regeling in het contract der bouw bedrijven is opgenomen, waarna een zelfde vacantie-regeling voor de loodgieters wordt aanvaard. 3e. de werknemers wprderi in overleg met de patroons in de gelegenheid gesteld eenige dagen per jaar verlof te nemen, zonder zonder doorbetaling van loon. 4e. mocht by den aanvang van het con- tractjaar 1931 nog geen vacantieregeling in het bouwbedrijf zyn aanvaard, dan verplich ten de loodgieterspatroons zich een vacan tieregeling van minstens 3 dagen in hun contract op te nemen. 5e. geen rancune-maatregelen zullen wor den toegepast. Het bestuur der combinatie heeft toege zegd deze gedachten, indien zy als voor stel kwamen in hare vergaderingen te zul len verdedigen, de besturen der werknemers organisaties waren echter niet bereid dit te doen, waarna de heeren bemiddelaars van een verdere poging om de partyen tot elkaar te brengen hebben afgezien, hier door is het conflict wederom op het doode punt gekomen. De besturen van de werknemers-organi saties hadden zich bereid verklaard het voorstel van den Rijksbemiddelaar van 3 dagen vacantie in hunne vergaderingen te verdedigen, nu echter het bestuur van de combinatie bereid is bovengenoemde gedach ten te verdedigen, wyzen zy dit af, zonder hunne leden hierover eerst gehoord te heb ben. Een toeslag van f 50 per week is byna geiyk aan 4 dagen loon, terwyi bovendien een vacantieregeling van minstens 3 dagen voor het contractjaar 1931 werd toegezegd, indien voor dien tyd geen vacantie voor het bouwbedryf was aanvaard. De Combinatie van Loodgieterspatroons- vereenigingen heeft in deze zaak getoond alles te willen doen om wederom vrede in het bedryf te krygen, doch acht zich niet gerechtigd om verder etrekkiende conces sies te doen. ROTTERDAM, 3 Sept. Hedenmorgen heeft het Dagelykscü Bestuur van de Nenyto 1928 bericht ontvangen, dat H. M. de Koningin voornemens is, de volgende week Maandag, 10 September, des middags te half vier een bezoek aan de tentoonstelling te brengen. SOERABAJA, 1 Sept. (Aneta-Vaz Dias). Op 31 Augustus is een autobus op een onbe- waakten overweg tusschen Sirano en Rogo- djampi door een trein vernield. Een inzitten de is gedood. Drie werden zwaar en vier licht gewond. POTSDAM, 3 Sept. (V. D.) In den afge loopen nacht is een der typhuspatiënten uit de omgeving van Potsdam overleden. In to taal zijn tot nu toe zes personein aan d< ziekte gestorven. Ook zijn Siameesche kat gestorven PARIJS, 3 Sept. (V. D.) De bladen maken melding van een merkwaardig voorval in verband met het overly den van den Minister van Handel, Bokanowski. Een Siameesche kat, die de Minister steeds op zyn werkkamer hield, gaf sinds Zaterdag teekenen van ern stige nervositeit. Zondagochtend op nage noeg hetzelfde oogenblik, dat de Minister verongelukte, werd de kat ernstig ziek en overleed tegen elf uur. PARIJS, 3 September Het stoffelyk over schot van den gisteren by het vliegongeval by Toul om het leven gekomen minister van handel, Bokanowski, is hedenmorgen even vóór zes uur per extra-trein te Parys aange komen. De teraardebestelling vindt waar- schijnlyk plaats Woensdagmorgen op staats kosten. Alle ministers, behalve Briand, die te Genève vertoeft, zullen daarbij tegenwoordig zijn. WARSCHAU, 3 September. Zondag kwam het in de omgeving van de Joodsche wyk tot een ernstige botsing tusschen demon- streerende communisten en de politie, die van de vuurwapenen moest .gebruik maken. Zeven personen werden door revolverschoten ernstig gewond. Tien communisten werden gearresteerd. Ook in Lemberg hebben Com munistische demonstraties plaats gehad. Hier werden 30 personen gearresteerd. V. D. meldt uit Parys. De Fransche vlieger Maurice Finat, die Zondag om 11 uur 17 op het vliegveld Le Bourget landde, heeft een nieuwe tydvlucht voor lichte vliegtuigen gedaan. Hij bleef 24 uur 36 minuten en 33 sec. in de lucht en sloeg daarmede het wereld duurrecord, dat een Engelschman hield. Uit Berlyn wordt gemeld: Het Junkervliegtuig, waarmede Risstictz en Zimmerman Zondag voor een lange afstands- vlucht naar Oost-Azië zijn gestart, moest in den afgeloopen nacht, tengevolge van de dichte bewolking en den hevigen regen, te Moskou landen. Over de verdere plannen der vliegers is nog niets bekend. LONDEN, 3 September Uit Athene wordt gemeld, dat de Grieksche regeering in een of ficieel bericht het aantal aan koorts lydende personen op 350.000 stelt. Het aantal gevallen met doodelyken afloop bedraagt ongeveer 3 tot 5 per duizend. In Athene is geen enkele straat meer, waarin geen koortsgevallen zyn voorgekomen. In één straat zijn van de onge veer 1000 personen circa 800 lijdende aan koorts. PARIJS, 3 September. Volgens de Echo de Paris, zal Donderdag een kabinetsraad plaats vinden, die zich zal bezighouden met het instellen van een ministerie voor de luchtvaart en met de benoeming van een nieuwen minister van handel. BERLIJN, 3 September. De bladen melden, dat de 33-jarige Gulski na jarenlange opspo ringen door de politie is gearresteerd. Gulski heeft nog zeven jaren tuchthuisstraf te on dergaan. In November 1916 wist hy in Bran denburg te ontsnappen en sindsdien tyd is hy er in geslaagd minstens zeven inbraken te plegen en daarby voor meer dan 300.000 mark buit te maken. GENèVE, 3 Sept. (V.D.). Kort voor het begin van de Volkenbondsvergadering had in de voorhal van de Reformatiezaal een lang durige bespreking plaats tusschen den Duit- schen Rykskanselier Hermann Müller, den Franschen Minister van buitenlandsche za ken Briand en den Duitschen staatssecreta ris von Schubert. Algemeen bestaat de indruk, dat deze be spreking door verdere onderhandelingen ge volgd zal worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2