Het 29ste Internationaal Eucharistisch Congres te Sydney tweede blad M'WÈi NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT MAANDAG 3 SEPTEMBER 1928 BLADZIJDE 1 De plechtige inwijding van de St. Marv- Kathedraal te Sydney De Katholieke Kerk in Australië Het programma van het 29ste Internationaal Eucharistisch Australië^ kwamen enhiereen^st«r Sticht ten. Op het oogenblik bezitten zij drie kloos- CoilgreS te Sydnev ters' twee Missiehuizen in de diocesen Syd- Het gebed voor het Intern. Eucharistisch Congres Uit de landen en de steden Zijn de duizenden getreden Rondom Jezus' Koningstroon. Zoo zong Katholiek Nederland en de ge- heele Katholieke wereld, toen Amsterdam weinige jaren geleden het onschatbare voor recht mocht genieten om het Internationaal Eucharistisch congres binnen zijn muren te ontvangen en de grooten dezer aarde, eer biedwaardige kerkvorsten en tienduizenden uit alle landen naar ons Holland kwamen, om er den Koning der Eucharistie het be wijs van hun diepe hulde en van hun on wankelbaar geloof te brengen. Want immers, wat is een Internationaal Eucharistisch congres anders naast de ver dieping der kennis omtrent het Allerheiligst Altaarsacrament, dan een grootsche mani festatie,om daarmede openlijk van onwrik baar geloof aan de wezenlijke tegenwoordig heid van Jezus Christus in de H, Eucha ristie getuigenis af te leggen. Dat waren schoone dagen voor Katholiek Amsterdam en voor heel ons Katholieke volk. Het schitterend succes van het roemrijk congresin Amsterdam is zeker voor het grootste deel te danken geweest aan de bij zondere liefde voor Jezus Eucharisticus, welke er onder ons Katholieke volk leeft en waardoor ieder naar het best vermogen en met hart en ziel heeft meegewerkt, om dat congres zoo indrukwekkend mogelijk te doen zijn, zóó zelfs, dat het onder de eersten ge rekend kan worden van de rij, welke eraan vooraf ging. Katholiek Nederland, dat toch reeds zoo hoog staat aangeschreven, heeft zijn bes gedachte kwam, zooals het ons verhaald wordt door pater A. Schelstraete S.S.S. in zijn werk over de Eucharistische Congres sen. Op den 29en Juni 1873 knielden te Paray le Monial 200 Fransche afgevaardigden voor het Allerheiligst Sacrament en wijdden zich toe en met zichzelf het Parlement en Frank rijk aan het H. Hart van Jezus, Die daar twee eeuwen te voren zijn groote liefde open baarde en wederliefde vroeg: „Ziehier het Hart, dat de menschen zoozeer heeft liefge had en niets heeft ontzien, zich als uitgeput en verteerd heeft om hun Zijn liefde te be tuigen." „Ik heb hevigen dorst om door de menschen bemind te worden in het Allerh. Sacrament." Bij het hooren van het verhaal dier diep- roerende plechtigheid, ging er als een licht op in den geest van mej. Tamisier. „Ik begreep," zegt ze, „dat God me riep om me te wijden aan het maatschappelijk heil door de Eucharistie." Doch, hoe en waar te beginnen? Was het niet uitzinnig voor een zwakke vrouw zoo'n reuzentaak op zich te nemen? „Infirma mundi elegit Deus"! God kiest het nederige zwakke tot volvoering zijner plannen. Hij plaatste op mej. Tamisiers levenspad twee heilige priesters, die haar wijs leidden tusschen vele klippen door; den bewonde- renswaardigen priester. Chevrier, stichter van de Voorzienigheid Prado te Lyon, en den eerbiedwaardigen pater Eymard, stichter van de Congregatie van het Allerheiiligst Sacrament. We kunnen mej. Tamisier niet volgen in haar gestaag werken voor haar mooie Z. Em. Kardinaal Cerretti, Pauselijk begaat naar het 29ste. Internationaal Eucharistisch Congres te Sydney ten naam glansrijk kunnen handhaven, ja zelfs er nog een schooneren, wijder ver maarden klank aan weten te geven. Weer staan we aan den vooravond van een nieuw Internationaal Eucharistisch con gres, het negen en twintigste, ditmaal in de Australische grootstad Sydney. Binnen enkele dagen zullen ook daar de woorden bewaarheid "worden, die bij het congres van Amsterdam op ieders lippen zweefden en zullen ook uit alle landen en steden wederom de duizenden zijn getreden, rondom Jezus' Koningstroon, allen broeders en zusters, één in het gelooven, die veree- nigd willen loven het liefdewonder van Gdds Zoon, het ondergrondelijk mysterie van de hoogst denkbare liefde, waarvoor iedere knie zich moet buigen. Sydney!ver is het van onze lage lan den, aan de andere zijde der aarde en och, slechts aan zeer weinigen der onzen zal het gegeven zijn, het onvergelijkelijk feest daar te beleven. Maar toch, in den geest leven wij mee met de gebeurtenissen in 't groote Sydney, herinneren we ons het gebeurde in Amster dam en zullen ons daardoor nog sterker de vreugde en geestdrift kunnen indenken, die Australië's Katholieken moet bezielen, nu het hun gegevenis.aan den Eucharistischen Koning de heerlijkste hulde te bereiden, welke het menschenoog ooit heeft aan schouwd. Al scheiden duiizenden mijlen ons van de plaats waar die hulde gebracht wordt, de techniek heeft ons in staat gesteld, al is het dan nog slechts door het gesproken of geschreven woord, de gebeurtenissen over heel de wereld binnen den kortst mogelijken tijd te vernemen. De radiotelegrafie zal haar gaven in het werk stellen en zoo zullen wij toch, slechts enkele uren, nadat ze hebben plaats gehad, de plechtigheden vernemen, die in Australië thans gevierd gaan worden. Een onzer redacteuren, die, zooals men weet, voor ons naar Australië vertrokken is en het congres in Sydney bijwoont, zal ons ongetwijfeld dezer dagen interessante bij zonderheden seinen, waarvan onze lezers na tuurlijk met gerechtvaardigde belangstelling kennis zullen nemen. Nog twee dagen schei den ons van het 29ste Hoogfeest der H. Eucharistie en in dit verband is het, naar het ons voorkomt, passend, enkele woorden aan de Eucharistische congressen, meer in 't bijzonder aan dat van Sydney en aan Katholiek Australië, te wijden. De oorsprong der Eucharis tische Congressen Het eerste Internationaal Eucharistisch Congres had te Rijssel plaats van 28 tot 30 Juni 1881.De oorsprong dateert dus van de laatste helft der 19e eeuw. Het idee van dat grootsche werk is uitge gaan van een eenvoudige, doch diep-Eucha- ristische vrouw, mej. Tamisier. Ziehier bij welke gelegenheid zij op die levensideaal meer dan 10 jaar lang. Een enkel woord over het eerste resultaat van haar pogingen. Bij gelegenheid van de jubilé-processie der Grijze Penitenten in Avignon werd op 9 Juli 1876 een meer Jan gewoon feest geor ganiseerd: een bescheiden Eucharistisch Congres, waarop een schrijven werd gezon den aan Z. H. den Paus, verslagen werden uitgebracht en wenschen geformuleerd ten opzichte van den Cultus Eucharisticus. Twee jaar later werd met de krachtige hulp van de „Revue du Très-Saint-Sacra- ment", zoo hoog opgevoerd door zijn eminen- ten redacteur, P. Tesniëre, S.S.S. een bede vaart georganiseerd naar Favemey, waar eens een schitterend Eucharistisch wonder heeft plaats gehad. Mgr. Paulines, Aarts bisschop van Besangon, aanvaardde het voorzitterschap van het Congres, bij gele genheid van deze bedevaart in het leven ge roepen. Het overtrof de stoutste verwach tingen en was van zeer practischen aard. Een ander soortgelijk Congres werd in 1874 te Douai gehouden. Tot hiertoe waren het echter alleen voor- loopers der Eucharistische Congressen. Mej, Tamisier, „die ridderlijke ziel van het Allerh. Sacrament", „de Jeanne d'Arc der Eucharistie", zat niet stil. Pater Chevrier had haar gezegd, dat God haar de personen aan wijzen zou, noodig om haar verheven doel te bereiken. Inderdaad een legio van heilige vooraan staande priesters en leeken hebben haar ter zijde gestaan, zooals de heer Dupont, „de De Kardinaal-Legaat, Z. Em. Kardinaal Cerretti heeft gisteren met groot sche plechtigheid de Maria-Kathedraal van Sydney persoonlijk ingewijd. De reeds bestaande St. Mary-Kathedraal is in verband met het aanstaande Internationaal Eucharistisch Congres belangrijk vergroot en de plechtigheid der inwijding gold dan ook dit vergroote gedeelte. In tegenwoordigheid van duizenden inwoners van Sydney en van congres gangers, welke reeds in de Congresstad zijn aangekomen om er de vooraf gaande plechtigheden ook mede te maken, verrichtte de Kardinaal-Legaat de inwijding. Deze plechtigheid is tevens gepaard gegaan met de onthulling van het standbeeld van wijlen Kardinaal Moran, waarbij Mgr. Hanna, Aartsbisschop van San Francisco een feestpredicatie hield. Bij de inwijding werd Kardinaal Cerretti geassisteerd o.m. door Z. D. H. Mgr. Heylen, bisschop van Namei\, voorzitter van het permanent comité voor de Internationale Eucharistische Congressen. Mgr. Deschamps en Pater Martindale S.J., uit Londen. De plechtigheden werden opgeluisterd door gezangen van een koor van 400 personen, onder directie van Dr. Pettorelli uit Rome. De St. ■'Mary-Kathedraal is een der schoonste bouwwerken van de stad en bekroont Sydney, vanuit de haven gezien. In slanke gothische lijn is het geheele gebouw opgetrokken. Tusschen het groen van den prachtigen botanischen tuin, die aan den voet gelegen is van de helling waarop de kathedraal rust, maakt ze een machtigen indruk. Zij zal dan ook een der centra zijn van de plechtigheden tijdens het congres. Thans vergroot, is zij geheel berekend op een massaal aantal bezoekers. In 1820 reeds werd begonnen aan den bouw der oude kathedraal. Op 29 Juni 1865 werd ze verweest en oogenblikkelijk daarna is door den architect een nieuw, mooier en grooter plan ontworpen. Spoedig werd met dezen bouw begonnen, waarvan op 8 December 1868 de eerste steen gelegd kon worden en in aanmerking nemend den omvang van het imposante gebouw, ging de uitvoering zeer voorspoedig, want op 8 September 1882 kon er reeds een gedeelte van in gebruik worden genomen. Geheel voltooid was ze in 1900, in welk jaar ook de plechtige inwijding geschiedde. Eenige details ontbraken echter nog, n.l. een gedeelte van het hoogkoor en de twee fronttorens. Met den bouw daarvan werd in 1913 een aanvang gemaakt, doch de voltoooiing daarvan zou zoo voorspoedig niet gaan. De wereldoorlog werd spelbreker en was oorzaak dat men er mede wachtte tot het tijdstip, waarop Sydney definitief werd uitverkoren om het Inter nationaal Eucharistisch Congres te ontvangen. Toen werden ook alle krachten te baat genomen om te zorgen, dat de Kathedraal gedurende de Congresdagen in haar volle glorie zou kunnen prijken. De architect, de heer Hennessey heeft daarin een belangrijk aan deel gehad. Hem is het voornamelijk te danken, dat het gebouw op tijd vol tooid is kunnen worden. Om eenigen indruk te geven van den omvang en kostbaarheid der Kathedraal, diene het volgende: De geheele bouw heeft ongeveer 12.000.000 gekost. De Kathedraal is ontworpen in Normandisch gothisehen stijl, in kruisvorm, met twee spitse torens, die den voorgevel flankeeren en een schip met het dwarspand. De lengte van den stompen toren op de kruising van het hoofd schip is 107 M., de breedte 24.5 M.; het dwarsschip is 39 M. lang en 24.5 M. breed; de hoogte van de door kruisbogen gedragen zoldering is 22.5 M. Uitwendig is de nok van het middenschip 30 M. hoog, de centrale toren 39 M., de beide fronttorens ruim 70 M. Zooals het grootsche Godshuis thans is gebouwd, is het voor allen, die Sydney over zee bereiken, zichtbaar. De regeeringsautoriteiten die in 1821 een stuk land aan Fr. John Joseph Therry en de arme Katholieken ten geschenke gaven, konden deze gun stige ligging toen niet voorzien. Het rotsachtige hellende terrein werd opzettelijk gekozen, opdat Zijne Excellentie de gouverneur zich niet gehinderd zou voelen en inderdaad lag de kerk geïsoleerd buiten de stad in een boschachtig gebied en in de on prettige nabijheid van gevangenen-verblijven. De Eerwaarde heer Erie O'Brien, die de geschiedenis van het Katholicisme in Australië schreef, zegt dienaangaande: „De Katholieken moeten thans de keuze, waardoor deze ligging (van de kathedraal) werd bepaald, zegenen, daar er geen wenschenswaardiger ligging in Sydney kan verlangd worden." Het geheele gebouw is van harde zandsteen opgetrokken, wat de St. Mary-Kathedraal tot een juweeltje van kunstzinnige architectuur maakt. Dit gelukkige feit en ook de kostbaarheid waarmede het interieur van het gebouw is versierd, maakt dat Katholiek Australië op het bezit van zijn SL Mary-Kathedraal met recht trotsch mag zijn. Ook in Nederland had mej. Tamisier geen succes. Toen wendden zich de .blikken weer naar Frankrijk, waar eindelijk met de welwillen de medewerking van M. Vrau, werd besloten tot het Eucharistische Congres van Rijssel in 1881, dat 'n triomf is geworden. Sindsdien is het steeds in stijgende lijn gegaan en steeds grooter en grootscher in omvang en beteekenis geworden. heilige man van Tours", die de nachtelijke aanbidding te Tours inrichtte, verder pas toor Bridet te Lyon. Louis de Cissey, de apostel van de Zondagviering, Cyrille de Benque. pater de Foresta, S.J., Philibei t Vrau, Mgr. Mermillod, Kardinaal Richard, Met Dubois en vele anderen. In 1877 werd te Parijs de wensch geuit, dat er een permanent comité zou opgericht worden om de Eucharistische werken te be hartigen en te verspreiden. Paus Leo XIII zeide m 1879: „Voor de uitbreiding der Eucharistische werken ben ik bereid alles toe te staan." Ook bij mgr. de Ségur, alom gekend om ziin geestdriftige liefde tot de Eucharistie, ging mej. Tamisier aankloppen. Hij verwees haar naar den Belgischen Kardinaal De- vraag aan God." zoo sprak deze Kerkvorst, „niet te sterven vooraleer ik Hem die groote glorie verschaft heb." Enkele dagen na dit onderhoud vertrok Z.Eminentie naar de Eeuwige Stad en mocht de vreugde smaken Paus Leo XIII de Eucharistische Congressen te hooren prijzen en zegenen. Mgr. de Ségur in de volheid van zijn ge luk bij het vernemen van dit verblijdend be richt, vormde een permanent comité. In 1881 zou het eerste congres plaats hebben, werd besloten. In België, het vaderland van de H. Ju liana van Montcoruillon, zou het eerste Euch. Congres bijeenkomen. Wegens den po- litieken toestand in België, toen in vollen iezingsstrijd. bleef het bij een mooi ver- champs. Aartebisschop van Mechelen. „Ik langen, het congres ging niet door van den pauselijke» legaat heeft inmiddels de rij van plechtige feestelijkheden reeds ge opend. De officieele receptie van den legaat zal plaats hebben hedenmiddag. Bij die re ceptie zullen ook de voornaamste wereldlijke autoriteiten van he Australische gemeene- bes aanwezig zijn. Intusschen heeft gisteren reeds de luis terrijke inzegening van de St. Mary's Ca thedral plaats gevonden, welke voor de plech tigheid een groote uitbreiding heeft onder gaan. In alle kerken van Sydney is tevens het plechtig triduum geopend tot welslagen van het Congres. Deze driedaagsche godsdienstoefening zal Dinsdagavond op plechtige wijze worden ge sloten. Daarna zal de pauselijke delegaat aanzitten aan een feestmaaltijd, welke hem .door de burgerlijke autoriteiten zal worden aangeboden. Den avond van den openingsdag worden er vergaderingen voor de verschillende na tionaliteiten gehouden. De Donderdag wordt ingezet met een Ccmgresmis in de St. Mary's Cathedral. Het Allerheiligste wordt dan dag en nacht tot Zondag ter aanbidding uitgesteld. De geschiedenis der Katholieke Kerk tn Australië is interessant en juist door het feit van het 29ste Internationaal Eucharis tisch Congres weer meer op den voorgrond tredend. We kunnen er slechts enkele gre pen uit doen, die de ontwikkeling van het Katholicisme in Australië kenschetsen. Tegelijk met het Internationaal Eucharis tisch Congres zal ook het 85-jarig jubilé van de Congregatie der Passionisten met groote belangstelling gevierd worden. De Passionis ten immers waren, na de Engelsche Benedic tijnen. de eerste kloosterlingen, die naar - ney en Adelaide en een Noviciaat in het diocees Goulborn. Zij behoorden tot de Indi sche Provincie, doch stichtten in het jaar 1923 een eigen provincie. Zij blijven in eeuwi- Het programma van het 29ste Interna- j ge herinnering in de geschiedenis der Evan- tionaal Eucharistisch congres te Sydney dat j geüseering van Australië. Het pionierswerk van 5 tot en met 9 September gehouden dezer missionarissen, van wie er twee uit wordt, kan als volgt worden samengevat: Rome. een uit Zwitserland geboortig was, is Het congres wordt Woensdagnamiddag 5uiterst moeilijk geweest. Zij hadden zich op September, met. een '{slechtigheid in de St. I een eiland in de nabijheid van Brisbane ge- Mary's Cathedral geopend. De aankomstvestigd. Zonder dat. de bewoners blijk gaven van een directe vijandige gezindheid, bleef t aantal bekeerlingen toch zeer klein. Nadat de missonarissen zich twee jaar lang de meest denkbare moeite gegeven hadden, om het vertrouwen der eilandbewoners te win nen en om hun den geest van het Evangelie te doen kennen, verdwenen dezen op zekeren dag plotseling spoorloos van dit eiland, nadat zij alle matërieele voordeelen, die de Missio narissen hun geboden hadden zonder uit zondering benut hadden. Verschillende maanden bleven zij op een der nabij gelegen eilanden en daar de mis sionarissen van de regeering in het geheel geen ondersteuning en van den Aartsbis schop van Sydney slechts zeer geringe hulp middelen ontvingen, moesten zij hun werk opgeven. Na 12 jaar vond een missionaris, die toevallig het eiland bezocht, nog slechts een enkele inboorling, die zich herinneren kon ooit een H. Mis bijgewoond te hebben, die echter noch van het Kruisteeken, noch van het Onze Vader iets afwist. Van de 4 missionarissen zag er slechts een zijn vaderland weer. De eene werd bij een schipbreuk op de kusten van Peru geworpen en eindigde zijn leven bij de Franciscanen te Lima; een ander werkte tot aan het einde Des middags vinden in de verschillendevan zijn leven als taalleeraar te Adelaide en groote zalen in de stad de algemeene ver- slechts één zette het missiewerk in Australië gaderingen en internationale besprekingen voort, te zamen met den bisschop van Ade- Het stadhuis van Sydney. plaats, terwijl des avonds op de Show Grounds een lof voor mannen zal worden gehouden. Op ditzelfde terrein wordt Vrijdagmorgen te tien uur de kindermis opgedragen. De middag verloopt als die van den voorgaan- den dag en 's avonds worden weer verga deringen voor de verschillende nationali teiten gehouden. Zaterdagmorgen te acht uur heeft in de St. Mary Cathedral de algemeene kinder- communie plaats en wordt op de Show Grounds een H. Mts voor vrouwen opgedra gen. Ook dezen middag worden er alge meene vergaderingen en internationale be sprekingen gehouden's Avonds wordt in elke kerk van Sydney een lof gecelebreerd. Zondagmorgen. 9 September, is er onder alle H.H. Missen, van. zes uur tot half ne gen, algemeene H. Communie voor de man nen der arbeidersvereenigingen, waarna deze zich aan een gemeenschappelijk ontbijt ver- eenigen. In de open lucht op het St. Pa- triokscollege te Manly wordt, evenals in de St. Mary Cathedral, te 10 uur een pon tificale hoogmis opgedragen. Des middags vertrekt de processie per boot te half twee van Manly. Na aankomst om half drie aan pier no. 1 aan den Cir cular Quay, trekt zij door Macquari Street. St. James' Place, Elizabeth Street. Park Street. CoUege Street naar kt. Mary's Ca thedral. welke zij door de Westelijke deur binnengaan. Daar zal de Pauselijke delegaat het Congres met den Pauselijken Zegen sluiten, laïde. Zij hadden wekelijks een inkomen van 8 shillings. Deze missionaris was de eenige priester die in Adelaide bleef, toen de groote goudjacht naar Victoria begon. Hij stierf 4 dagen voor hij de reis naar zijn vaderland zou aanvaarden. In 1842 werden de diocesen Sydney en Adelaide gesticht. Daarna volgde onder het pontificaat van Paus Pius IX de stichting der andere bisdommen, zoodat er thans 14 bisdommen zijn, 5 aartsbisdommen, 4 vicaria ten en een apostolische prefectuur. Verschillende orden en congregaties zijn er werkzaam in het Apostolaat, in het onder wijs en de ziekenverpleging. In 1915 werd Mgr. Cerretti. die thans Kardinaal Legaat op het Congres is, als Apostolisch Delegaat naar Australië gezon den, in welke hoedanigheid hij werd opge volgd door Zijne Excellentie Mgr. Cattaneo Waar eens het huis stond van William Davis, dat zoo lang tot bedehuis gediend had, staat thans een statige kathedraal van Sint Patrick, welke plaats biedt aan 6000 geloovigen. De geschiedenis van het Katholicisme in Australië hangt ten nauwste zamen met die van Sydney. Dit is ook een der redenen, waarom van geheel Australië Sydney als plaats voor het Congres is aangewezen. Een overzicht van de schilderachtige haven van Sydney, waar Donderdagmiddag de grootsche intocht van den Pauselijke» Lqgaat naar het Intern. Eucharistisch Congres, Kardinaal Cerretti, plaats had. t Het gebed, samengesteld voor het welslagen van het 29ste Internationale Congres te Syd ney luidt aldus: O Jezus, wezenlijk en waarachtig tegen woordig in het Allerheiligste Sacrament, om er onze zielespijs te zijn: eewaardig U het Werk der Internationale Eucharistische Con gressen te zegenen en met volledig succes te bekronen alle Eucharistische Congressen en Bijeenkomsten, die in aansluiting daar mede gehouden zullen worden. Jezus, zegen vooral het aanstaahde Internationaal Con gres zelf. Heilig Hart van Jezus, zegen het Congres. H. Paschalis Baylon, bid voor ong. De aflaten. Voor de Geloovigen van geheel de wereld, die zich in den geest met dit Congres zullen vereenigen verleende Z. H. de Paus (7 Maart 1924) de volgende aflaten: a. Eenmaal een volle aflaat, wanneer zij onder de gewone voorwaarden gedurende de Congresdagen een kerk of openbare kapel zullen bezoeken, en er bidden voor het wel slagen van het Congres. b. Een aflaat van 300 dagen, telkens wan neer zij bidden, eenig ander goed werk doen of 'n gift geven, voor het welslagen van het Congres, ook als het al geëindigd is. li

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 5