Binnenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws tweede blad Transpireerende Voeten - T#£ NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT: MAANDAG 3 SEPTEMBER" 1928 BLADZIJDE 3 De Raden Van Beroep voor de Directe Belastingen Een nationale uitzending naar Ned. Indië Jubileum D. Hans Ontduiking van belasting Hét Departement 3ran v De nieuwe Gouverneur van Curacao LUCHTVERKEER Het vliegtuig van Prinses Lowenstein aangespoeld De plannen van Levine Amundsen toch verloren Om het wereld-af stands- record De ontsnapping der vier gevangenen te Scheveningen Sporen van de Greater Rockford gevonden? VERKEER en posterijen De reorganisatieplannen bij den P. T. T. Een debacle van het Lunapark te Amstelveen De luchtdiefist Londen AmsterdamStockholm KUNST EN KENNIS Jubileum ,Mevr. A. Noorde- wier Reddingius De. bliksem ingeslagen v:,. v Vechtersbazen Door een wagen overreden en gedood Botsing met tragisch gevolg Een twist mét tragischen fit' Éenboekvan S j ef van Dongen Op een voorbijganger gevallen SOCIAAL LEVEN Het Mgr. Mutsaersoord te Venlo Tragisch Eén ontsporing te Den Haag Derechtspositieder Handels-, Kantoor-en Winkelbedienden Memorie van antwoord Van de regeering inzake het wetsontwerp Thans is verschenen de Memorie van ant woord nopens het wetsontwerp tot herziening van de wet van 19 December 1914 (Stbld. a°- 564), houdende instelling van raden van beroep voor de directe belastingen en vast- celling van algemeene bepalingen betreffen- 06 het beroep op die colleges en wijziging Vah de art. 265b en 265e der Gemeentewet. T>e bezwaren tegen de enkelvoudige Kamer oohijnen de Regeering niet ernstig. Ten aanzien van de opmerking, dat van arbeidsbesparing niet veel zal komen,, tenzij be voorzitter de enkelvoudige Kamer vormt, ooidat anders de stukken niet alleen door ben voorzitter en den secretaris, maar ook boor het lid, dat de enkelvoudige Kamer vormt, zullen moeten worden bestudeerd, zij Medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt ben inspecteurs voor te schrijven, om in hun vertoogschriftén op duidelijke wijze te doen Uitkomen, of zij een zaak voor behandeling boor enkelvoudige Kamer al dan niet ge- Schikt achten. De voorgestelde inkrimping van de wer kingssfeer van de raden van beroep ten aan een van de gemeentelijke belastingen, zou voor verschillende dier belastingen bijv. be hondenbelasting, de straatbelasting en de tehoolgeldheffing zonder groot bezwaar kunnen plaats hebben. Echter moet werden Megegeven, dat de hier bedoelde geschillen M andere gevallen in het Voorloopig Ver lag worden als voorbeeld de precario's ge doemd soms vrij groote bedragen betref fen, zoodat i het dan niet wenschelijk kan borden geacht, dat de mogelijkheid van be- rOep 0p de raden van beroep valt. De Regeering is daarom bereid, de voor stelde wijziging van art. 268c der Gemeen tewet terug te nemen. De Regeering kan de bezwaren, die tegen be voorgestelde gewijzigde positie van voor ster en secretaris van de raden van beroep Sn aangevoerd, niet tot de hare maken. ïn verband met de uitbreiding van den kring van benoembaren, wordt in het voor loopig verslag de vraag gedaan of niet de Mogelijkheid moet open blijven, om een lid van een raad met de functie te belasten. Het "ohijnt de Regeering, dat hierop een ontken nend antwoord moet gegeven worden; im- Mers met de onafhankelijke positie van een Hd is niet vereenigbaar een tweede positie, Welke in handen is van de Kroon. In verband met de in het voorloopig ver lag gedane vraag, hoe de Regeering zich de Mgeling dér bezoldiging van de secretarissen van de raden van beroep denkt, zij mede gedeeld, dat het de bedoeling is, voor de bier bedoelde functionarissen een regeling in bet leven te roepen, waarbijwordt bepaald, bat zij ten minste 2000 en - ten hoogste f 6000 's jaar zullen genieten. Naar gelang Van den omvang van de aan het secretariaat verbonden werkzaamheden, zal dan voor ^eren secretaris een bezoldiging worden Uitgesteld. et ligt niét ih'dè "bëaoellngambtenaren V ortecrêfidè'ónder' het Departement van *lftanciëh, 'tdt secretaris te benoemen. De radérj Vj&ii bèroëp 2hn over het ondér- Werpelijke •éèlsö.nt^erp niet gehoord,' omdat bet advies, van den Hobgen Raad voldoende *eheen. Wat den achterstand bij de raden van beroep betreft, zij medegedeeld, dat op 1 Januari 1928 nog 679 zaken moesten worden afgedaan, welke reeds in 1925 en 1926 of Voeger jaren waren aangebracht. Slechts bij vler raden waren geen voor 1 Januari 1927 aangebrachte zaken meer aanhangig. Aan art. 5 is de bepaling toegevoegd, dat be Rijksambtenaren, werkzaam bij den dienst ber belastingen, niet tot secretaris benoem baar zijri. Het schijnt de Regeering bij nader inzien Wenschelijk, dat de in de enkelvoudige Ka- Mer zittende functionaris een rechtsgeleerde Vjzulks in verband met het feit, dat deze Kamer ook in het bijzonder zaken nopens de Repassing der wet zal behandelen. Artikel 7bis is dienovereenkomstig aange vuld. Van vier tot zeven (Indische tijd van 10 bUr n.m. tot 1 uur v.m.) heeft Vrijdag de tweede populaire Aneta-uitzending naar de pasar Cambir te Weltevreden plaats gehad Vla den Rijkstelefonie-zender te Kootwijk. Wederom had een aantal dames en heeren Kevolg gegeven aan de uitnoodiging van Aneta om Indië toe te spreken. Nadat de uitzending met het Wilhelmus en ten inleidend" woord was geopend, hield de beer D. Hans, voorzitter van den Nederland- tellen Journalisten Kring, twee korte toe staken, resp. over de Kohingin en het Wll- beimus-lied. Vervolgens sprak de gep. kolonel G. Nypels, ble een rede hield over ons Koningshuls en «ïdië. Als dert}e spreker trad op dr. M, de Har- l°ëh,- secretaris dér. Verédniging Nederland M den Vreemde, die eene uiteenzetting gaf /Mn het propagandistisch werk, dat deze vereenigihg fti h'èt buitenland ten behoeve Van Indië verricht. Daarna kwam Raden Toemaggoeng Ario Abcioerachman, Regent van Mr. Cornells aan bet woord. De Regent, die eene alleraardigste Redevoering, deels in het Nederlandsch, deels M de Maleische taal hield, maakte van deze gelegenheid gebruik om den GÓüverneur- ^etieraal van Ned.Indië en den Gouverneur van West-Java zijne dankbaarheid te betui- ^eh voor de hem den dag tevoren verleende °oge onderscheiding van den titel „Ario". De Regent vertelde op zeer onderhoudende Wijze van zijn ervaringen in Nederland en an de hartelijke ontvangst hem ten platte nde van da zijde der landbouwende be volking ten deel gevallen. Als landbouw kundige viel echter hier te lande voor- den ^sent heel wat te zien; 4 Al deze redevoeringen waren, naar Batavia telkens berichtte, uitstekend overgekomen. v «et muzikale, deel van dë Uitzending be- atte een vijftal liederen gezongen door mej. ^hkie van wicl-.evoort crommelin, op den •engel begeleid door iftevr. Mortier Hijmans- Vest. Indië betoonde zich enthousiast er de vertolking en de quallteit van de 0vM-komst. Daarna voerde de ta Indië zoo populaire 1 teur Car Ruys, directeur van het Neder- ybsch Indisch tooneei het woord. abat mevr. Wijnandts Franeken-Dyse- Mhck gesproken had, gaf Indië te kennen, rt bet nog pas kwart voor éénen was, zoo- de politieverordening van Batavia nog u kwartier tijd liet. Gedurende dat kwartier werd nog het een en ander verteld omtrent de Viering van den Koninginnedag hier te lande en enkele an dere actueele onderwerpen, en te zeven ure klonk, eerst uit Kootwijk en daarna uit Ba tavia, het Wilhelmus over de oceanen ten teeken, dat de uren door moederland en overzeesche gewesten in gezamenlijke feest vreugde geslèten, wèer tot het verleden be- hooren. Onmiddellijk na afloop telefoneerde Indië dat de uitzending schitterend was geslaagd, dat men alles uitstekend had kunnen ver staan en dat het een prettige avond was ge weest. Stellig eene satisfactie voor de man nen, die te Kootwijk en 's-Gravenhage op den natibnalen feestdag op hun post hebben gestaan. Heden heeft wederom eene t uitzending plaats. En op hetzelfde uur dat Aneta-Haag zich tot Indië richt, zal het Hoofdkantoor van Aneta te Batavia zich doen hoorën op de Jaarbeurs te Utrecht, ter gelegenheid van het bezoek der journalisten aldaar. In het eere-comité voor de huldiging van den heer p. Hans voorzitter van den Neder- landschen Journalisten Kring ter gelegen heid van zijn 25-jarig beroepsjubileum op II September a.s. hebben alsnog zitting geno men de heeren Mr. M. A. M. Waszink, Minis ter van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, Jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, mi nister van Staat en Commissaris der Koninr gin in Zuid-Holland en mr. D. Fock, Minister van Staat en voorzitter Van de Liberale Staatspartij, den Vrijheidsbond. Geen vervolging bij vrijwillige aangifte Nog steeds schijnen er personen te zijn,, die, nadat zij 'in vroegere jaren vermogens- of inkomstenbelasting hebben ontdoken, blij ven voortgaan met jaar in jaar uit de on juiste aangiften in te leveren, hoewel zij gaarne hun verhouding tot den fiscus zouden willen zuiveren. De vrees voor strafvervol ging, ofwel de onzekerheid nopens de te be talen ontdoken belasting, weerhoudt hen hunne belastingzaken in het reine te bren gen en voor 't vervolg juiste aangiften te doen. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, wordt echter in gevallen, waarin de belas tingschuldige geheel uit eigen beweging den inspecteür met de ontduikingen in kennis stelt, volstaan met vordering van de te wei nig betaalde belasting over de jaren, waar door de termijn voor navordering nog niet is verstreken, dus óver ten hoogste 3 jaren, zonder eenige verhooging. Strafvervolging zal tegen zulk 'n belastingschuldige niet wor den ingesteld. Bovendien kan aan hem, die de te weinig betaalde'belasting niet dadelijk en in eens .kan voldoen, gelégehheid worden gegeven het vérschuldigdè' op eenigszihs lah- gen termijn aan te zuiveren. *>?*i -d'öj'y.fjTfe.'i jhy:;rs i «-V; De Minister van Defensie heeft Zater.dag- oohtend de verschillende hoofden en waar nemende hoofden, der afdeelingen verwel komd en aan elkander voorgesteld. De naam „Departement van Oorlog," weilm-Vrijdag nog op het Ministerie aan het PJein prijkte, is Zaterdagochtend vroeg overgeschilderd en gewijzigd in dien van „Departement van Defensie." De Minister van. Defensie, Z.Exe. J. M. J. H. Lambooy, heeft zich Zaterdagmiddag naar Het Loó begeven, ten einde dóór H. M. de Koningin als zoodanig te worden beëedigü. Hier te lande is uit Curacao bericht ont vangen, dat daar bij de ingezetenen een adres circuleerde, dat aan dé Koningin Zal worden toegezonden, houdende verzoek om in de vacature ontstaan door dé aftreding van mr, Brantjes, als gouverneur den oud- gouverneur Helfrich te benoemen, Een N. T. A.-telegram uit Londen meldt; Het wrak van een vliegtuig, dat op de kust van IJsland is aangespoeld, is geïden tificeerd ais te behooren tot de machine, waarmede prinses Lowenstein op 31 Augus tus van het vorig jaar gepoogd heeft dèn Atlantischen Oceaan over te vliegen. Levine heeft, begeleid door Mabel Boll, Londen verlaten en er definitief van afge zien, Croydon als plaats van afvaart voor zijn voorgenomen Oceaanvlucht te gebrui ken. Het is waarschijnlijk, dat Levine de terugreis per boot zai afleggen. Later wordt gemeld: Naar gemeld wordt, wil Levine van Le Bourget opstijgen voor zijn vlucht naar New-Yórk. Bert Acosta zal het vliegtuig besturen, terwijl Mabel Boll de reis als passagier zal meemaken. Een N. T. A. telegram uit Tromsö meldt: Het visschersvaartuig Bredd heeft een drij ver opgepikt, die waarschijnlijk heeft deel uitgemaakt van hét vliegtuig Latham, waar mee Amundsen c.s. vertrokken waren. De drijver, die door een visschersboot ge vonden is, was hersteld met een koperén plaat. Het Noorsche telegraafbureau vroeg inlichtingen aan dèn commandant van het marinestation te Bergen, die verklaarde, dat het juist was, dat één van de drijvers van de Latham met een metalen plaat gerepareerd was tijdens het verblijf, te Bergen. Hij zéide ook, dat de drijver een blauwgrijze kleur had, dezelfde klein- als de drijver die door de vis schersboot gevonden is. Geen hoop meer Het Noorsch Tel Ag. meldt nog uit Oslo: In een onderhoud verklaarde de poolreizi ger kapitein Otto Sverdrup, geen hoop meer te hebben, dat nog iemand van de Latham in leven was. Hij is-van oordeel/.dat. de ramp- is geschied, voordat de Latham het Beren- eiland bereikte. Bü dit eiland waren vele visschersvaartuigen en déze zouden de La- 1 tham waarschijnlijk hebben gezien, of spo ren van het vliegtuig hebben gevonden. Het is niet onwaarschijnlijk, dat een drijver tot bij Fagl'ö is afgedreven; een drijver is n.l. zeer licht en de wind heeft er meer. vat op dan de stroom. Als er N, winden hebben ge- hêerscht gedurende den zomer kan de drij ver zeer wel in deze richting zijn afgedreven. V. D. meldt uit Parijs: De Fransche vlie gers Krachart en Rignot zijn Zaterdagmor gen met hunBreguet-vliegtuig yap. 550- Pit. te 5.45 uur op het vliegveld te Le.Bourget ge start en vertrokken met bestemming naar Indië, ten einde te trachten het italiaansche afstandsrecord te breken. De vrouw, uit de Tak van PoortVlietstraat te Den Haag, die Vrijdag door de politie werd aangehouden, is denzelfden dag nog op vrije voeten gesteld, omdat de termijn, waar binnen-zij door dë politie kah wórden vast gehouden, verloopen was. Tegen, haar is proces-verbaal opgemaakt .ter zake; dat zij er ernstig van verdacht wordt de beide ontvluchten, van der Meer en; van de Brande „met voorbedachte rade" onderdak te hebben gegeven en hen heeft ge holpen; v. d. Brande o.a. met het militaire pak van haar man. Reuter seint uit Halifax (Nieuw Schot land) Een draadloos bericht, dat ontvangen is door het departement van de Canadéesche Marine Kan het s.s. „Bothan". meldt, dat het stoomschip den 28en Aug. bij de Rust een. kleine bolvormige boei is gepasseerd 500 mij len ten Z-W. van Cap Farewell (Groenland). In dezelfde streek is een kleine-blauwe rub-/ ber ballon opgepikt van vijf meter middellijn. Men gelooft, dat deze zaken verband houden met de verdwijning van de Greater Rock ford. Hèt dossier, dat de reorganisatie-plannen van den Directeur-Generaal bevat, was on der het zegel der geheimhouding toegezon den aan de postale pverleg-commissie. Deze verzocht op 28 Augustus aan den Directeur. Generaal om aan de vakorganisaties Zooda nige bewegingsvrijheid te geven, dat do re organisatieplannen in ledenvergaderingen behandeld konden worden. Naar het» orgaan van. dep C. B. F, w, Tf meldt, heeft de Direeteur-Gerieraal dit ver zoek ingewilligd- Pe ledenvergaderingen, waar de reórganisatie-voomemEns zullen worden besproken, zullen echter, niét; voor de pers toegankelijk mogen zijn, terwijl de voorzitter van de overlegcommissie het vér trouwen uitsprak, dat idereen zal medewer ken om het vertrouwelijk karakter,, dat déze stukken in het .bijzonder, dragen,, ongerept te doen blijven. - Naar het „Hbld." verneemt, zullen pogingen worden gewaagd vergunning te bekomen het Limapark .op Zondag te mogen openstellen. Indien dezè vergunning wordt verleend zou het park, dat .thans reeds voor twee-derde is verlaten, ite zijn ouden toestand worden gebracht, daar dan eenige buitenlandsche ondernemers een kans zouden wagen. Van de tegenwoordige exploitanten hebben som migen zoo veel geld in de otiderneming-ver- iorehi'dat zij "nietTh1 staat zijn de vervoer kosten te betalen om hun goederen naar het buitenland terug te brengen. Zij zullen zich in verbinding stellen met hun consuls. De dirtecteur tracht nu de Zondagsvergunning te bekomen. Men twijfelt echter of hij hierin zal slagen; de burgemeester van Nieuwer- Amstel verwijst naar een van de eerste be palingen der verleende vergunning, waarbij al^ès wordt uitgesloten dat ook maar eenigs- zrrjs zou kunpep leiden tot opheffing van het vetbod der Zondagssiuiting. "Zooals reedè Vridëger'békend is gemaakt, nëemt het .Zwéedsche 'Vligtuig, dat eenige' nachtvluchten uitvoert op Londen, en aan boord waarvan zich een luchtpostkantoor bevindt voor dadelijke sprteering van de te vervoeren correspondentie, op den terugweg 'te Amsterdam (Schiphol) post meflé vpor Öenemarken, Zweden. Noorwegen en Fin land. De stempelafdrukken, welke door dit iuchtpostkantoor op de stukken worden aangebracht, dienen echter uitsluitend om aan te geven, dat de aanbrenging "inder daad -met-het nacht-postvliegtuig heeft' plaatsgehad,- op De op de stukken aanwezige frankeerze gels worden evenwel door de Nederlandsche kantoren van terpostbezorging, met den 'gei wonen dagteekeningstempel onbruikbaar gés maakt. - rr Bijzondere afstempeling van de zegels- heeft dusniet- plaats. Zaterdag vierde de bekende zangeres mevr. A. Noordewiër-Keddingiüs haar ges» tigsteri verjaardag; en 'herdacht tévens' het feit, dat zij zich thans reeds 40 jaar aaö dé, ■kunst wijdt, Dit jubileumis een Volledige, erkenning geworden voor de groote talenten van- deze eminente, kunstenaresse. Honderden-brieven en telegrammen brachf ten Zaterdagmorgen mevr. Noordewier- Réddingius gelukwenschen van vrienden en andere' bewónderaars. De huldiging van mevrouw Noordewier- Reddingius droeg een intiem karakter;' 's middags om half drie werd in den Schouw burg van hét Hof van Holland een operette opgevoerd, welke getiteld .was „Een stern- consult bij meVrouW Noordewier", muziek-' vgn dr. Johati Wagenaar. Deze bijeenkomst was alleen toegankelijk Voor leerlingen en oiid-leerlirigen. Zij werd te vier upr geyplgd door een receptie in den foyer. Zeer velen maakten van dezè gelegenheid gébruik- der jubilaresse te complimenteeren. De bur ge-' meester van Hilversum, die haar namens het gemeentebestuur zou hebben toegesproken, kpn wegens ongesteldheid niet aanwezig zijn. Iri zijn plaats sprak nu de heer H. F, Kern kamp, lid van het Huldigingscomité.. Deze eerste September, zeide hij, .wordt van beteekenis geacht in de geheele Neder landsche kunstwereld dit is gebleken uit tal van warmgestemde artikelen in de pers. Wij danken u aldus richtte spr. zich tot de jubilaresse voor al hetgeen u ons hebt geschonken. Uw'zang ging van hart tot hart. Wij eeren u als Neerlands grootste zan geres/als zangeres met wereldnaam. Moge u gezegend blijven als kunstenares, als vrouw en als,, móéder. Vervolgens bood spr. namens de gemeente stukken aan. Mevr. Noordewier was bij, de toespraak zeer aangedaan. opgesteld. Welke eenige jaren geleden doof den. Hongaarschen beeldhouwer pröf. Edtiard Tèles is gebeeldhouwd en welke het eigendom is van. de ïirma Begeer, Hét. .ligt in de bedoeling van vrienden en bewonde raars te trachten deze buste in eigendom te krijgen en haar te doen plaatsen in het Stede lijk Museum te Amsterdam. De behuizing van J. Boelens te Oostrum (Fjj.) is door den bliksem getroffen en een prooi der vlammen geworden. Bij-éep/véehipartij te Delft, is de 18-jafige koopman Verhaar met-een mes in zijn rech ter zitvlak gestoken en zwaar verwond. Hij was door bidedvéfliës buiten kennis geraakt, toen dé' politie'hém naar hetgasthuis ver- voerdê. De dader is önbékettd. Te/Utrecht' heeft in de fabriek der Neder landsche Staaigieterij v.h. J. M. de Muinck Keijiëf een doodelijk ongeluk plaats gehad. ,De athfeider Li G.'Niëtvelt is by hét rangee-' réi gestruikeld en tmdër een wagëri "géraökt. Dé man werd,: zwaar gewond en- is spoedig daar/ia overleden. V- Op noodlottige wijze is door een auto-aan rijding bij Woerden, om het leven gekomen de heer P. J. Smink, chef-redacteur van de Prov. Geld. en Nijm. Courant. De heer S. was-met-zijn: motor in botsing niet een auto gekótnen. ij Vrijdag ontstond tijdens de Koninginne- féès'ïen''té Zwaagw;esteihde twist tusschen de rnèven Popke de Bruin en Lammert C. de Bruin. De laatste trok zijn mes en stak zijn tegenstander in het bovenbeen. Een slagader wprd getroffen. Ondanks spoedige hulp trad dé dood spoedig in. De schuldige,Is ter be schikking van de justitie te Leèüwarden ge- stpid. Bjef van Dongen is op het oogenblik bezig aén de samenstelling van een boek, waarin hi), behalve natuurlijk zijn laatste avonturen- 0$ dé expeditie ter redding van generaal NDbile's gezellen, ook, zijn ervaringen in het hooge Noorden, gedurende zijn vijf-jarig ver- ;bhjft, op. Spitsbergen, uitvoerig zal beschrij- ven, Sjèï.. van Dongen heeft talrijke foto's ge- durentiedien tijd gemaakt, welke, met vele andere, in het boek zullen worden opgeno men, dat in het najaar bij Schdtehs'en Gil- tay të Amsterdam zal verschijnen. die met vertraging van drie kwartier is ver trokken. Er zijn geen persoonlijke ongevallen ge beurd. Te Vlaai-dingen heeft bij in aanbouw zijn de perceèlen aan den Schiedamschen Weg een ernstig ongeval plaats gehad. De 20-ja rige schilder P. R. die in de dakgoot bezig was mét het schilderen, is van een hoogte van ongeveer 7 meter gevallen. Hij kwam neer op den juist passeèrenden B. en sloeg daar na óp de straat. Met een dubbele schedel breuk werd hij in een der pas voltooide per ceelen binnengedragen, waar dr. Kousema ker en Erkelens hem de eerste hulp ver leenden. Daarna is hij per ziekenauto naar het ziekenhuis vervoerd. Dé voorbijganger B., die door het vallende lichaam was getroffen/klaagde over pijn in den nek, doch kwam overigens met den schrik vrij. Nader wordt gemeld, dat de 20-jarige schilder P. R. in het ziekenhuis te Vlaar- dingen is overleden. Omtrent de plannen voor den bouw van het Mgr. Mutsaersoord, te Venlo, het her stellingsoord voor de leden van den Nederl. R. K. Bond van Spoor- en Tramwegperso neel „St. Raphaël", doet de Volkskrant nog nadere mededeelingen waaraan het volgende is ontleend: Volgens de door architect ir. Kaiser uit Venlo ontworpen plannen belooft het geheel prachtig te worden. Voor het geheele 65 meter breede voor front komt een trappen-terras; van het ter ras komt men door den hoofdingang, mid den in het gebouw via een flinke vestibule in een 13 bij 8 meter groote hal, waar een maal een borstbeeld zal prijken van den onvergételijkén bondsadviseur Mgr. A. Mut- saers z.g„ een geschenk, dat de tegenwoor dige bondsadviseur en medeoprichter, pas' toor. H. Donders aan den bond hoopt aan te bieden. Links en rechts van de hal bevinden zich ruime dagverblijven voor de mannelijke en vrouwelijke patiënten, aan de frontzijde en zijvleugels omgeven door een circa 3yz meter breede veranda. Van uit de hal leidt een groote trap naar de eerste verdieping, waar zich, behalve gerieflijke vertrekken Voor een rector, 15 afzonderlijke "slaapkamers voor mannelijke en evenveel vöor vrouwelijke patiënten bevinden. 6p afié slaapkamers komen vaste wasehtafèis. met stroonïend water. Twee ingangen bieden toegang van uit de hal naar de kapel, welke T0 'zitplaatsen zal tellen, en 17 bij 8 meter groot is. Het front van het 'gebouw, dat in moder nen stijl wordt opgetrokken, ligt naar de zijde Venlo, Hërurigerweg. Het kmderiiüié, dat in 'denzeifden stijl gebouwd wordt op ongeveer 50 meter af stand in de lijn van hét Mgr. Mutsaers oord, heeft den vorm van een rechte tweetandige vork. De afmetingen van het kinderhuls be dragen 30 bü 36 meter. Mén deelde ons mede, dat de aanbe steding spoedig verwacht kan worden en dat de architect binnen één jaar met den bouw gereed hoopt te zijn. Als dus alles volgens de verwachting loopt, zal Ingebruikneming in het late na jaar van 1929 kunnen plaats hebben! De totaalkosten van bouwinrichting, meu bileering, in orde brengen en afzetten ter rein, worden geschat op een kwart mlllloen gulden! <t& den Diëmèrstraatweg bij de Harteveld- schebrug te "Diemerbrug hééft een ernstige aanrijding plaats gehad. In vèrband met de Verftridérinéen,^ die daar- ter plaatse in den tfe'g'Wördën aangebracht, is een deel van den weg met roode vlaggen afgezet. Op dit ge- deelte was de 35-jarige werkman G. B., wo nende te Kamerik bij Uithoorn, bezig zand te kruien, toen hij door een militairen auto werd aangereden. De eerste hulp word ver leend door dé doctoren Der Kinderen en Balfoort, die constateerden, dat de man een ernstige schedelfractuur had opgeloopen. Per auiobrancard van Esser's Zlekenvervoer is hü'! naar het Onze Lieve Vrouwe-Gasthuis bvergebracht. Zijn toestand is zorgwekkend. Dé: man is gehuwd en heeft vijf kinderen. Bij het formeeren van dén D-trëin, die TTM - .J 'Zaterdagmiddag van het BtaatsSpoofstation Hilversum-en het Huldigmgsconute, bloem- te D(;n Haag ZQU vèrtreRken, zijn door tot nog tóeonbekende o'oTzaak twee wagens van 'dien'-trein uit'dé"rails 'gereden en in aanra- :kingi;gekomen -met- een"- stilstaanderi- trein, Op het podium was te mfdden van blóe-'-médt de N. R. Ort, men de-marmeren buste van de kunstenares f Eefl derde klas-wagen van den D-trein is ■in een personenrijtuig van den stilstaanden trein gedrongen, waardoor dit rijtuig aan zienlijk beschadigd is. Dét'ongeluk geschiedde aan het eind van hei; perron naar de zijde van Gouda. Onmiddellijk werden maatregelen genomen om de ontspoorde wagens weder in de rails te brengen, maar de D-trein kon natuurlijk niet op tijd vertrekken. Inderhaast werd een nieuwe trein gevormd, De leden van den R. K, Bond in congres bijeen Een resolntle door het Congres aangenomen Zondag werd in het gebouw voor K. en W. te Utrecht door den Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St Franclscus van Assislë een Congres gehouden over de Rechtspositie voor de bedienden. Het Congres, dat druk bezocht was, stond onder leiding van den heer' A. v. Hamersveld uit Amsterdam, voorzitter van den bond, die een korte openingsrede hield. De voorzitter dêeldè daarna mede, dat van den Minister van Arbeid een schrijven was ingekomen, waarin deze te kennen gaf er be- zwcar In te zien op Zondag een vertegenwoor diger naar het Congres te zenden, maar dat hij de vraagstukken, die op het Congres be sproken; zouden" worden toch van zulk be lang achtte, dat t.z.t. gaarne een zoo vol ledig mogelijk verslag ontving. De R. K. Werkmeestersborid had een schrijven gezon den, niet de mëdedeellng dat het bestuur gaarne een vertegenwoordiger naar het Con gres zonden. Bericht van verhindering was ingekomen van den heer Kortênhorst, Mr. Aalberse, Mr. v. Schalk en Dr. Deckers. De eerste spreker op dit Congres was de héér P. Serrarens, secretaris van hét Inter nationaal Christelijk Vakverbond, die een in leiding hield over het onderwerp; „Wat is noodig voor een goede wet telijke bescherming der bedienden en een afdoende regeling van hun rechtspositie? Spr. begon met te wijzen op de eigen taak der verschillende afdeelingen om de diverse vraagstukken te bestudeeren en middelen te beramen wantoestanden uit den weg te ruimen. Om resultaten te bereiken is echter noodig, dat mert zijn organisatie uitbreidt en ver sterkt door de 10.000 R. K. bedienden, die nog in de leunstoel van het gemak zitten tot den bond te doen toetreden. De taak der georga niseerde bedienden is, bij de ongeorgani seerde bedienden veroordeelën en kort zichtigheid uit den weg te ruimen. Vervol gens wees spr. eenige karaktertrekken aan van het huidige economische leven. Een dezer is, dat we leven in één wereldhuishóuden. De concentratie van het economisch leven wordt iederen dag gedemonstreerd. Echter zijn het slechts eenige leiders, die de gang van zaken regelen. Als bedienden, als arbeiders kent men in het algemeen zijn bazen. Spr. wees op het fnuikende voor de bedienden dat het gebruik van reken- en boekhoud machines, die de bedienden vervangen van Amerika naar Europa overwaait. In korte trekken schilderde spr. het economisch leven af in de zeventiende eeuw, toen de handel begon op te leven en de winzucht ontstond. Een gedeelte van de arbeidswet zal ten aanzien van de bedienden voor een gedeel te in overeenstemming moeten zijn met de conventie van Washington, welke regelt, dat overwerk met 25 pet. verhooging wordt uit betaald. De staat meent, dat gewacht moet worden, totdat de financiën beter zijn, om de arbeidsinspectie uit te breiden. Wij mee- 1 nen echter, dat het nu de tijd is, om deze arbeidsinspectie uit te breiden, want het is een feit, dat de financiën van den Staat verbeterd zyn. Iets gunstiger is de toestand ten aanzien van de winkelbedienden. De wet op de winkelsluiting is in voorbereiding. Maar de bedienden moeten aandringen er er op hameren, dat deze wet spoedig uitgevoerd wordt. Zij moeten klaar en steeds uitdruk ken wat zij dit willen. Voor de winkelbedien den is ook invoering van den vrüen Zater- dagmidag gewenscht. Het grootste euvel voor de winkelbedien den is echter de werkloosheid, waardoor zy in hun geheele bestaan afhankelijk zijn van de vaak willekeurige beslissing van de werk gevers, waardoor zij dikwijls bulten hun schuld hun betrekking verliezen. Het zou mogelijk zijn, dat by de maatregelen tot concentratie en rationalisatie, rekening ge houden werd met de wenschen van de werknemers, maar het zal geen werkelijk heid zijn, als niet eerst verwezenlijkt wordt, de elsch, die wü gesteld hebben by de be spreking van nationale en internationale kartels, dat in de leiding dezer kartj^s de vakbeweging medezeggenschap he eft. Eerst moet gezorgd worden voor een be- hooriyke werkloosheidsverzekering. -Ten aanzien van de arbeidscontracten zijn verschillende maatregelen te nemen, die de positie der bedienden sterker maken. Het zal echter stukje voor stukje gaan eer de positie der bedienden geregeld is en' te vergehjken is met de positie der ambte naren. Het ontslag zal niet afhankehjk moeten zyn van de werkgevers en de collectieve contracten zullen daartoe verbeterd moeten worden. Spr. gaf daarna de middelen aan, welke gebruikt moeten worden, om tot verbetering te komen. De Bond kan zich direct wenden tot de Regeering, maar er is nog een andere weg, die ook in Den Haag uitmondt: Pat is de weg der R. K. Staatspartij. We moeten ohs herinneren, dat er in het i Nederlandsche Parlement toch nog een ka- tholieke fractie zit, die naar we hopen, niet alleen de sterkste party ls, maar ook de sterkste zal blijven. Nog een andere weg is j> er, die wel een omweg lykt, maar toch de kortste weg kan zyn; die loopt over Génève I naar Den Haag. In Génève wordt ook het bedienden vraagstuk besproken. wy hopen echter, dat by een vol gende internationale bespreking verschil lende punten, welke we hier hebben i opgenoemd, reeds zyn doorgevoerd. We moeten komen tot een internationale be scherming der bedienden, waarby we in het oog moeten houden, dat deze bescherming voor een groot deel dezelfde moet zyn als van de andere arbeiders. Aan het einde van zyn inleiding sprak spr. nog een propagan distisch woord. Een luid applaus volgde op deze rede* De voorzitter stelde nu de gelegenheid open,' tot het wisselen van gedachte over het geen de heer Serrarens gezegd had. Verschil lende congressisten namen aan deze gedach ten wisseling deeL RESOLUTIE: Het congres, gehoord de inleidingen én de daarop gevolgde besprekingen; van oordeel, dat de toestanden op kantoren en in den handel ingrijpen van den wetgever, tot bescherming der bedienden, noodzakelijk, maken; le wat betreft een regeling van defi ar beidstijd, door invoering van de desbetref fende gedeelten van de Arbeidswet en van de wet op de Winkelsluiting, verder door be- hooriyke regeling van den wekelijkschen rustdag, met vryen Zaterdagmiddag (of vrijen morgen voor de winkelbedienden) en door het invoeren der verplichting tot toe kenning van betaalde vacanties; 2e wat betreft het arbeidscontract door betere regeling van den opzegtermyn, nietig verklaring van het concurrentiebeding, scha deloosstelling by ontslag buiten schuld van de bedienden, betere regeling der doorbeta ling van salaris bij verhindering en afdoende pensioenregeling draagt het Bondsbestuur op, onze eischen by de Regeering kenbaar te maken en langs den weg der Internationale vakbeweging by de -Internationale Organisatie van den Arbeid; draagt het Bondsbestuur op, een krachtige actie te voeren om de wenschen van het congres by de Organen der R. K. Staats partij kenbaar te maken en ze aldus Op het program der Staatsparty te doen plaatsen; doet een beroep op het R. K. Werklieden verbond om de bedienden in hun strijd om bescherming en rechtspositie te steunen; en roept de ongeorganiseerde R. K. Han- dels-, Kantoor- en Winkelbedienden op, in het belang eener goede wettelijke bescher ming en eener afdoende regeling van de rechtspositie der bedienden, de macht en den invloed van de R. K. organisatie door .hun toetreding te versterken. De volgende resolutie werd aangenomen:; Na een korte pauze, waaronder een foto van de deelnemers was gemaakt, heropende de voorzitter het congres en gaf het woord aan Pater dr. G. Vrymoed, OF.M., dien hy bedankte voor de welwillendheid hier te ko men spreken. Het onderwerp van de rede van den Eer waarden spreker was: De Katholieke vereenigings- gedachte, mede in het licht van de Rerum Novarnm Spr. wyst vooral op de groote verdienste van dit Pauselijk document, waar aan ieder het recht van vereeniging als een natuur recht wordt toegekend, en op het feit, dat Leo XIII ons heeft geleerd, dat zich vereeni gen plicht kan zyn. Uitvoerig wordt dit door spreker toegelicht. Aan het slot van de rede een krachtige opwekking tot organisatie en tot het zijn van j een goed lid van de organisatie. Een harteiyk applaus volgde. By de rondvraag werd aangedrongen op het In druk laten verschynen van de rede. Ze zal geplaatst worden in het orgaan van' den Bond. Sluiting van het Congres j Na een algemeen dankwoord van dpn voor--: zitter werd het Congres, na het zingen van; het lied ,Aan U, o Koning der Eeuwen", met; den Christelyken groet gesloten. en transpireerende handen en oksels moet men behandelen met Purol-Strooipoeder, zijnde de meest afdoende poeder daarvoor. In bussen van 60 ct. en 1 g!d. Bij Apoth. en Drogisten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7