Naar Sydney MÊb® HAARLEM-KEVEL A ER SS fa- Telegraphisch Weerbericht *21 DINSDAG 4 SEPTEMBER 1928 wmm 1 11-12 JEN 13 SEPTEMBER A.S. H A A R L EM-KE VEL AER r» T NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16951 UREN NA HET ONGEVAL. Het schip en de menschen Uzi ,rr W* llfÉiisiÉi lü Het 29ste Internatio naal Eucharistisch Congres De plechtige receptie van den Kardinaal-legaat op het stadhuis te Sydney DE HAARLEMSCHE PROCESSIE NAAR KEVE- LAER ZAL DIT JAAR WORDEN GEHOUDEN OP Ernstig ongeluk op de Amsterdamsche Vaart Wielrijder zwaar gewond Geen spoor van de Latham De redding der Zweedsche vliegers Hassell en Cramer Afsluiting van den rijweg V eisenAlkmaar Benoemingen Nog een Scheveningsche uitbreker gearresteerd Voornaamste Nieuws J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem De huldiging van Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent te Delft Legaat Diaconessenhuis Groote Roode Kruis- demonstratie te Haarlem Pastoor J. van Muyen C. van den Bout overleden BUREAUX: N ASS AU LA AIM 43 1 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAABLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1 4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEEUNGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. »- Alle abonné's op dit* blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f'Jfinn Levenslange geüeele ongeschiktheid tot werken door f *7 U n oi] een ongeval met 9«n tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 1 JuUU." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; 1 /DU.-doodelijken afloop; 1Z3U. dij 'n breuk van bi] verlies van een hand, f IOC bij verlies van een f Cfl 1 lZU.'duim of wijsvinger; 1 JU." been of arm; AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK een voet of een oog DRIEMAAL VIER EN TWINTIG bij verlies v. eer anderen vinger. ui Arabische Zee, Maria Hemelvaart 1928. Narkunda is een dorp in het Noorden van Voor-Indië, nauwkeuriger: een dorp, ooste lijk van Simla, in den Poendsjab, dicht bij de westelijke grens van Tibet gelegen. Naar dat onaanzienlijke dorpje, waar nog niet zooveel menschen wonen als er nu op ons schip zijn, is de groote, 16500 ton meten de boot, die me naar Australië brengt, ge noemd. Want al is Narkunda dan ook een on aanzienlijk dorp, één voorrecht heeft liet, dat gee enkel ander dorp, geen enkele andere stad ter wereld heeft: Het is de plek waar men het schitterende, door zijn rijk kleurenspel ongeëvenaarde schouwspel van den zonsondergang in het Hymalaya- i gebergte op zijn mooist kan waarnemen. Velen, vooral Engelschen, die Voor-Indië j bezoeken, gaan dan ook naar Narkunda en daar vrijwel al die velen door de P. en O. j vervoerd worden, heeft,deze Maatschappij i ook een harer schepen naar dit kleine j dorpje genoemd. Zoo leven er nu een kleine achthonderd menschen in het drijvende Narkunda, van wie er misschien geen enkele het echte, daar in het afgelegen Noord-Oosten van Voor-Indië, ooit heeft gezien. Maar dat is wel zeker, dat de namaak-Narkunda heel wat mooier en heel wat geriefelijker is, dan het dorp zelf, zóó nietig, dat men liet op geen enkele landkaart zal vinden. De drijvende „Narkunda" daarentegen is een paleis met groote zalen en mooie wan- deldekken, waarin het, vooral bij mooi weer en dat hadden we tot eergisteren best is uit te houden. En tochgeef mij maar liever de booten van de „Nederland" of van den „Rott. Lloyd"! Die zijn veel luxueuser ingericht wat ik volstrekt niet noodig en niet eens zoon voordeel vind maar ze zijn ook gezelli ger, je voelt er je meer thuis, en dat is een groot ding. Want je leeft dan toch maar een maand lang op zoo n boot en in al dien tijd heb je vrijwel niets anders te doen dan te eten en te drinken, te slapen en luit te zijn. Overigens hang je af van wat de boot je biedt. Nu is dat natuurlijk in de eerste plaats wel te wijten aan het feit, dat de „Nar kunda" een Engelsche boot is en je er, be halve wat Franschen en wat Indiërs, uit sluitend Engelschen om je heen hebt. Je kan, je vacantie in Engeland doorbrengend, je daar best vermaken, je kan het er heel ge zellig hebben, maar zoo thuis voelen als in Holland doe je er toch niet. Zoo is het ook aan boord van de „Nar kunda". En het zijn niet alleen de menschen, die daaraan schuld hebben, er zijn er genoeg onder met wie best te praten is en die heel gezellige menschen zijn, maar de heele sfeer, die vreemd is; de gewoonten, die niet Hollandsch zijn, het eten, dat Engelsch is, alles is anders dan op een Hollandsche boot ik zou haast willen zeggen, zelfs de warmte. Dat is natuurlijk dwaas gezegd, en toch ik heb op een Hollandsche boot bij een temperatuur van omstreeks 100 gr. nooit den heelen avond in een zwart pak met hoogen stijven boord rondgeloopen, zooals dat hier de gewoonte is en gelooft u me maar gerust, dat je Te dan heel wat war mer, en als gevolg daarvan heel wat on prettiger voelt, dan wanneer je steekt in een Indisch toetoep-jasje of eenvoudig in je overhemd, waarvan de mouwen tot boven de ellebogen zijn opgestroopt. Overdag doen ze het hier ook zoo, en daardoor valt dat zwart 's avonds dubbel zwaar. Gek toch die Engelsche gewoonte; over dag zoo ongegeneerd mogelijk tal van dames trekken niet eens meer kousen aan en laten d'r naakte beenen zoo maar onder de vaak heel korte en natuurlijk op een schip, waar het altijd waait, voortdurend opfladderende rokjes uitsteken en des avonds in het goud of zilver, of in allerlei kostbare maar dunne stoffen gekleed, die vooral de oudere dames er min of meer opgedirkt doen uitzien. Nu is avondtoilet voor de dames, in de warmte niet zoo erg; bij haar beteekent avondtoilet toch niets anders dan nóg een beetje minder aantrekken, maal voor de heerenenfin, nu ik dit schrijf zit ik in m'n overhemd netjes, met boord en das hoor en niet zooals veel anderen met om geslagen kraag en bloote borst laat ik dus nog maar niet denken aan de kwelling, die vanavond, aan het diner, weer begint. Aan het diner. Dat doet me denken aan de groote eetzaal, waarin 382 menschen te gelijk kunnen zitten eten en die niettemin de koelste plek van het heele schip is, al thans tijdens de maaltijden, omdat er dan maar even 64 ventilatoren te gelijk aan het draaien zijn, waardoor je, voortdurend in een verkoelenden luchtstroom zit. In dit opzicht is de groote eetzaal der „Narkunda' een ideaal-eetzaal, gewoonweg niet beter te verlangen. Ze is eenvoudig, geeft volstrekt niet de luxe, die de groote Amerika-booten en de Nederlandsche Oost-Indiëvaarders bie den, maar voldoet in alle opzichten. Be halve deze eetzaal, die een groot gedeelte van dek E. inneemt er zijn vijf dekken boven elkaar A, B, C, D, en E„ waarvan E. het onderste is en waar ook mijn hut zich bevindt zijn er nog twee groote zalen op Dek B„ het dek waar de meeste passagiers zich gedurende den dag ophouden. In de eerste plaats aan de voorzijde van het schip, de muziekzaal, die als het ware één geheel vormt met wat hier de „divan" ge noemd wordt, waarvan ze slechts door het trappenhuis en de beide liften is geschei den. Tal van gemakkelijke luie stoelen en De „Tanks", vergaarbakken voor zoetwater, die in deze waterlooze streek wel noodig zijn. Het moeten de grootste tanks van dien aard ter wereld zijn. divans nooden hier tot rusten en aan een der daar geplaatste schrijftafels zit ik u dit allemaal te vertellen. Achter op het dek bevindt zich de „sa loon", waarin de voornaamste bar wordt gehouden en waar het voortdurend druk is. En de beste klanten zijn hier wel de Ame rikanen, die van de gelegenheid gebruik maken, om zich te goed te doen aan al die Engelsche dranken met samengestelde na men, waarvan ze in hun eigen land nu een maal niet mogen genieten. En nu ik daar juist het woord Amerikaan gebruikte, wil ik het hier meteen even heb ben over een der passagiers, die in een hut tegenover de mijne woont en aan de maal tijden mijn tafelbuur is. In Port Said waar 90 passagiers de boot verlieten, o.a. twee die naast mij aan tafel zaten, kwamen ook weer nieuwe aan boord en Ik kreeg anderen naast mij, die er uit zagen als Amerikanen en, tenminste een hunner ook weer niet. Tegen anderen spra ken ze Engelsch, onder elkaar Fransch, maar als Franschen zagen ze er heelemaal niet uit. Enfin ik liet ze spreken, zooals dat hier de gewoonte lijkt te zijn; niemand be moeit zich met een ander, tenzij een of andere toevallige omstandigheid daartoe aanleiding geeft. Zoo ging het ook met mijn beide Fransch sprekende, niet-Amerikaansche Amerikanen van wie ik door hun bidden aan tafel de Engelschen doen daar niet aan wel had bemerkt dat zij Roomsch-Katholieken wa ren. Ze vroegen me. hun even de peper te willen aangeven, of de schaal met sla, maar daarbij bleef het de eerste dagen. Tot opeens de nadere kennismaking kwam. Een der twee wilde het zout hebben, dat in mijn buurt stond en vroeg: „Monsieur, me voulez vous s. v. .po, I beg your pardon please will you „Eh blen, monsieur," antwoordde ik, „ca ne fait rien. dites le settlement en Fran cais". „Ah, vous êtes Francais?" Pardon,- monsieur, je suis Hollandais." En toenTiij weer, terwijl z'n heele gezicht opklaarde„Wat zegde ge, zeide gij Hollan der? Ik ben Janssens van Tilburg, al ben ik dan ook al zevenendertig jaar in Ame rika. Aangenaam, mijnheer, aangenaam." Zoo leerde ik den eenigen Hollander on der de ruim zevenhonderd passagiers ken nen. Maar het duurde nog tot Zaterdagavond, vóór ik wist, dat hij priester was dat was absoluut nergens aan te zien geweest. Zaterdagavond vroeg hij me, of ik al wist dat den volgenden morgen de H. Mis ge lezen zou worden aan boord en toen ik vroeg, wie dat dan zou doen, zei hij„Ik om half acht en m'n vriend om kwart voor zevenen." Later hoorde ik dat er in de tweede klasse ook drie Iersche priesters mee-reis- den. We hebben dus vijf Roomsch-Katholieke priesters aan boord en toch is er vanmor gen geen Mis geweest, hoewel dat eerst het plan was, maar sedert gisteren heeft de Zuid-West Moeson onze boot leelijk te pak ken en schommelt en stampt ze geweldig, zoodat van het opstellen van het koffer altaar, dat een der Iersche priesters bij zich heeft, niets kon komen. Die Moeson heeft trouwens nog wel meer aan l>oord in de war gestuurd, want er zijn nu natuurlijk zeezieken, al moet ik zeggen, dat het me meevalt, zooveel passagiers als er gewoon blijven rondloopen. De meesten zijn trouwens bereisde menschen, die al meer zeereizen achter den rug hebben. Eén is er, een meisje van jaar, dat al twee maal de wereld om geweest is; het is het dochtertje van een collega van mij. ver bonden aan een de groote bladen te Sydney en die voor zijn blad soortgelijke opdrach ten in Europa vervult, als ik nu voor de N. H. Crt. in Australië zal moeten uitvoe ren. De man, die steeds met vrouw en kin deren reist, is zelfs eens naar Londen ge weest, alleen, om een verslag aan zijn blad te kunnen seinenvan een belangrijken cricket-wedstrijd Een der gevolgen van het ruwe weer is, dat het gekostumeerde bal, dat vanavond aan dek zou plaats hebben, „owing to unpleasant weather" is uitgesteld. Maar allerlei andere spelletjes zijn door gegaan, en de passagiers zouden geen echte Engelschen zijn, wanneer zij geen mateheè georganiseerd hadden. Matches van de ge wone scheepsspelletjes, die ze hier deck quoits en bucket quoits noemen, een soort werp.spellen met ringen van touw en deck- tennis, het gewone tennis, maar waarbij racket en bal samen vervangen zijn door een ring van touw, die men met de hand grijpt en terug werpt, zooals men bij ge woon tennis den bal met het racket opvangt en terugslaat. In die spelletjes werden hoogst belangrijke wedstrijden gehouden om fraaie prijzen, waarvoor den passagiers ver. zocht was bü te dragen tot een sport-fonds, dat al heel gauw 50 pond in kas had. Ook kaarttoumooien werden gehouden en alles is vandaag druk in de weer, want morgen avond laat, in den nacht, bereiken we Bom. bay, waar velen de boot verlaten de wedstrijden moeten dus vóór dien tijd zijn afgeloopen. Nog iets echt Engelsch is het wedden. Alle dagen wordt er een totalisatortje opge zet op de vaart van het schip; wie het juis te aantal mijlen raadt In de laatste 24 uur geloopen, wint. Zoo tusschen 7 en 12 pond wordt er op die manier eiken dag verwed, behalve de extra weddenschappen nu en dan 's avonds. Op vorige reizen ben ik nooit in Aden aan land geweest, ditmaal wel. Maar hei Ls ook tevens de laatste maal geweest, dat ze me in dit van God verlaten oord, waar het, volgens de statistieken precies éénmaal in de vijftien jaar regent, gezien hebben. Een troosteloozer plek is niet denkbaar en zooals het er uit zee gezien uitziet, zoo is het ook werkelijk: kaal, naakt, zonder eeni gen plantengroei, en gloeiend heet. De reis van Aden naar Bombay biedt verder niets bijzonders, dan dat ze door den Zuid-West Moeson wordt opgevroolijkt, die tenminste wat leven in de schuit brengt, zoodat ik het hier maar bij zal laten. Ten zij er morgen nog iets bijzonders gebeurt. 16 Augustus. Het bijzondere is gebeurd, vanmorgen voor het eerst sedert m'n vertrek uit Haar iem weer eens regen gezien. En een flinke bui ook; een voorproefje van een tropisch-n regen. De temperatuur, die na Aden 20' was gedaald en gisteren op 75" stond, begint weer te stijgen. Vanmorgen wees de ther mometer 80 ARTHUR TERVOOREN Een kijkje op de baai, uit Aden gezien. Rechts vooraan het postkantoor. Als voorboden van het 29ste Internatio naal Eucharistisch Congres, dat morgen te Sydney geopend wordt, hebben de laatste dagen reeds verschillende treffende plech tigheden plaats gehad, zooals wij reeds meldden. Een daarvan was de plechtige receptie van den Pauselijken Legaat Kardinaal Cer- retti op het stadhuis te Sydney, welke gis termiddag is gehouden. Nadat Z.Em. Kardinaal Cerretti eerst in den loop van den morgen verschillende be zoeken had afgelegd, zooals bij den eersten minister van Nieuw Zuid-Wales, den heer T. R. Bavin en bij Z. D. H. Mgr. Heylen, bis schop van Namen en permanent voorzittei van het bestuur van de Internationale Eucharistische Congressen, volgde des mid dags ten stadhuize de plechtige receptie waarvan zeer velen getuigen zijn geweest Het stadhuis was voor deze plechtigheid in een bijzonder feestgewaad gestoken. De zaal, waar de receptie plaats vond was ge heel versierd met kostbare bloemen en planten en vlaggen in de Pauselijke kleuren, eveneens ook de zetel van den Kardinaal, die op een verhooging was aangebracht. Duizenden langs den weg hebben vóór het stadhuis den Kardinaal-legaat bij zijn komst enthousiast begroet. Het was een in drukwekkende stoet, die de trappen van het stadhuis besteeg. In het gevolg van Kardinaal Cerretti be vonden zich o.m. de aartsbisschop van Syd ney, mgr. M. Kelly, die als de groote orga nisator van 't Congres te Sydney beschouwd wordt, verder Z. D. H. Mgr. Heylen, dan de bisschoppen van Nieuw Zuid-Wales en Queensland, de maestro di camera van Z.H. den Paus, Mgr. Caccia Dominioni, Mgr. M. J. Curran, Mgr. C. Respighi en vele anderen. Onder plechtige orgelmuziek cn applaus van het gezelschap, dat zich reeds in de groote zittingzaal van het stadhuis had on gesteld, deed de Kardinaal-legaat met zijn gevolg zijn intrede. Eerst had de officieele voorstelling en be groeting plaats der zich in de zaal bevin dende hoogwaardigheidsbekleeders, met wie kardinaal Cerretti zich eenige oogenblikken onderhield. Maar niet alleen voor autoriteiten gold deze begroeting. Kardinaal Cerretti had den wensch te kennen gegeven, dat ieder die wilde, hem zou naderen en dat de groote menigte, die reeds voor het stadhuis verzameld was, ook toegelaten zou worden tot deze receptie. Nadat dus de eerste intieme ontvangst was afgeloopen. werden de deuren geopend en werd de lange rij mannen en vrouwen toegelaten, om hun opwachting bij den kar dinaal-legaat te maken. Het is een indrukwekkend schouwspel geworden. Voor ieder had de Kardinaal een vriendelijk woord of een zegening en bij zonder de kinderen mochten zich in zijn belangstelling verheugen. Op buitengewoon vriendelijke wijze onderhield Z.Em. zich met de kleinen. Vele uren lang duurde de plechtigheid en Kardinaal Cerretti heeft daar een onverge- telijken indruk gemaakt op de katholieken van Sydney en op de talrijke bezoekers van het 29ste Internationaal Eucharistisch Congres. Gisteravond omstreeks half 10 reed de 20- jarige P. de Vos, chauffeur en wonende te Bloemendaal ter hoogte van de J. F. Hel merstraat, in de richting Haarlem. Een au to, welke geheel rechts van den weg in de zelfde richting reed, kwam hem achterop en wierp den wielrijder tegen den grond. De wielrijder is in zwaar gewonden toestand opgenomen en naar het St. Elisabeths- Gasthuis vervoerd. De Ongevallendienst ver leende de eerste hulp. De auto-bestuurder verklaarde verblind te zijn door het licht van de naderende tram en dientengevolge den wielrijder niet gezien te hebben. De auto is door de politie in beslag genomen. Een ooggetuige deelt ons nog mede: Gisteravond half 10 heeft het snelverkeer wederom een slachtoffer geëiseht. Een in de richting Haarlem fietsende wielrijder werd op de Amsterdamsche vaart tusschen de J. F. Helmerstraat en de Nic Beetsstraat van achter door een snelrijden- den auto aangereden en daarbij enistig aan het hoofd gewond. De botsing was zoo hevig, dat de man ais 't ware door den auto werd opgenomen en daarna een tiental meters verder tegen de afrastering der trambaan geslingerd werd. De voorruit van den auto werd vrijwel geheel verbrijzeld, waardoor de bestuurder door glasscherven aan den hals gewond werd. Spoedig waren een: dame en een heer van den Ongevallendienst ter plaatse, welke den ongelukkige het eerste verband aanleg den. Spoedig was ook de politie aanwezig. De automobilist werd verbaliseerd en de auto in beslag genomen. Eerst na circa uur was de ambulance auto gearriveerd, waarna de gewonde naar het St. Elisabeths-Gasthuis vervoert werd. Een H. N.-telegram uit Oslo meldt: De werklieden die indertijd te Bergen den drijver van de „Latham" hebben gerepa reerd, verklaren, dat dit een stuurboord, drijver was, terwijl de drijver die bij Fug. loe is gevonden, een bakboord-drijver is. Op het gerucht, dat ook een tweede drij ver is gezien, is de „Michael Sars" ver trokken om ter plaatse een onderzoek in te stellen. De met de leiding der hulpexpeditie be laste admiraal heeft verklaard, dat on. langs reeds besloten is om de nasporingen cp 10 Sept. a.s. te staken, en dat het vin den van den drijver tot nu toe geen aan leiding heeft gegeven tot wijziging van dit besluit. Ook de kruiser „Strassbourg" zal 10 Sep tember het opsporingswerk eindigen. Een Reuter-telegram uit Londen meldt: De noodlanding van Hassel vond haar oor zaak in het gebrek aan benzine. Het toestel kreeg geen schade, de vliegers bleven onge deerd De vliegers gingen te voet op weg naar de beschaafde wereld en liepen veertien da gen, levend van acht ons verduurzaamd vleesch per dag. Tenslotte sloegen zij aan den rand van een fjord een kamp op en gaven rookseinen, welke werden opgemerkt door professor Hobbs, die met een aantal metgezellen onderzoekingen deed. Hij ging de fjord over en ging den vlie gers tegemoet. De Minister van Waterstaat brengt ter openbare kennis, dat, wegens daaraan uit te voeren werkzaamheden, het vak van den Rijksweg VelsenAlkmaar, van K. M. 25 tot 26.7, onder de gemeente Heiloo, thans ook gesloten zal zijn voor alle verkeer, rijwielen uitgezonderd, in de richting VelsenAlkmaar gedurende ongeveer twee maanden, zooals door waarschuwingsborden op den weg zal worden aangegeven. De te volgen omweg' zal door richtings pijlen worden aangeduid. De afsluiting van het verkeer op dit wegge deelte in de richting AlkmaarVelsen, inge volge bekendmaking van 20 Juli 1928 blijft voor denzelfden tijd mede van kracht. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft be noemd tot kapelaan te Gouda (O. L. Vr. He melvaart) den Weleerwaarden Heer J. L. Wortel en tot kapelaan te Langeraar den Weleerwaarden Heer J. B. Karskens (Neom.) tot kapelaan te 's Gravenhage (O. L. V. Onb. Ontv.) als opvolger van den Weleerw. Pater J. W. H. Nfjs S.J., den Weleerwaarden Pater A. Timmers S.J.; tot kapelaan te Rotterdam (O. L. V. Onb. Ontv.) ais opvolger van den Weleerwaarden Pater W. Rietra S. J„ den Weleerwaarden Pater F. A. Huygen S. J.; tot kapelaan te Amsterdam (H. Rita) de Weleerw. Paters F. S. L. Gielen O.E.S.A. en G. M. Ruys, O.E.S.A. Verder is naar Oldenzaal vertrokken de Weleerw. Pater H. P. Willems, O. Carm., uit het Klooster te Aalsmeer en aldaar geplaatst voor de studie aan de Universiteit te Amster dam, de Weleerwaarde Pater J. M. A. Bou- man. O. Carm. Betreffende de Paters Capucijnen zijn in het Bisdom Haarlem de volgende veranderin gen getroffen. In IJmuiden-Oost is geplaatst Pater Laurentius Dusée, O. Cp.. als opvolger van Pater Hugolinus Jaspers, O. Cp. In het Klooster te Rotterdam-Chariois zijn geplaatst de E. E. Paters Fidelis Tonus O. Cp„ Pater Eusebius Roest, O. Cp„ Pater Crispinus Roels, O. Cp„ Pater Frumentius Dubber, O. Cp. en Pater Elias Langendam, O. Cp., van het Klooster te Rotterdam-Katendrecht, terwijl Pater Victorius Jansen van Rilland Bath is verplaatst naar Babberlch. De Amsterdamsche inspecteurs van po litie Kapinga en Posthuma en de Amster damsche rechercheur Sibeyn hebben in vereeniging met de gemeente en rijkspolitie te Zeist gistermiddag ge arresteerd den uitbreker J. H. Gerber, die omstreeks Paschen, samen met den gede tineerde Groeneveld uit de bijzondere strafgevangenis te Scheveningen wist te ontvluchten. Groeneveld meldde zich later vrijwillig aan. De thans aangehouden Gerber hield zich reeds twee weken op te Zeist, waar hij als betonwerker werk had gevonden bij het bouwen van het gemeentelijk abottoir. Omtrent de arrestatie van den 34-jarigen Gerber, die omstreeks Paschen uit de straf gevangenis te Scheveningen wist te ontsnap pen, vernemen wij nog het volgende: Gerber is ongeveer 14 dagen geleden te Zeist geko men. Hij heeft daar zijn intrek genomen in een cafétje, dat ook wel eens als logement dienst doet. Hij wist als betonwerker in be trekking te komen bij den aannemer van het aldaar in aanbouw zijnde abottoir. Inspecteur Kapinga en Postuma, benevens de rechercheur Sibeyn togen naar Zeist. Zij riepen daar de hulp in van de plaatselijke politie. Deze heeft met de Rijks veld wacht buitengewone medewerking verleend. Men vreesde toch aanvankelijk, dat de arrestatie met moeilijkheden gepaard zou gaan. Het bouwwerk, waar Gerber onder den naam Berger werkte,grenst n.l. aan een uitgestrekt bosch. Wanneer hij zou bemerken, dat de politie hem vervolgde was het zeer waar schijnlijk, dat hij de wijk in dat bosch zou nemen en dan was het zeker niet gemakke lijk hem daar op te sporen. Ze'W voorzichtig werd daarom het bosch daar in den omtrek van het abattoir afgezet door de Zeister politie, waardoor een eventueele vlucht moei lijk zou worden. Met een particuliere auto toog de Amsterdamsche recherche naar het bouwwerk en vroeg daar Berger te spreken. Het toeval wilde, dat hij vlak bij stond. En toen hij zijn naam hoorde noemen keek hij op. Onmiddellijk stapte een der politie mannen op hem toe en zij„Jij bent Gerber". Hij ontkende. Men legde hem echter de boeien aan en zonder verzet ging hij mee in den auto. Deze bracht hem naar het politie bureau te Zeist. Vandaar werd hij met een politie-auto overgebracht naar Utrecht en met een trein naar Den Haag. Tusschen zijn ontvluchting uit de gevan genis te Scheveningen en zijn arrestatie heden te Zeist heeft hij hier en daar ge werkt. Dadelijk na zijn ontvluchting is hij met den trein naar Amsterdam vertrokken, hetgeen hij zonder kaartje wist te doen. Als betonwerker heeft hij ook gewerkt aan een loods op Schiphol. Daarna heeft hij veel ge zworven in Brabant en ten slotte toog hij naar Zeist. Hij heeft niets gedaan om zich onherkenbaar te maken. Voor verschillende inbraken heeft hij nog 22 maanden te goed Bij den dood van Bokanowski. De Franscbe pers over de luchtvaart. Xn een Poolsch dorp werd een doktersgezin bestaande uit vier personen, door een onbe kende vermoord. Calles zal na 30 November het president schap niet langer waarnemen. De overstroomingen in Korea nemen grroo- teren omvang' aan. Kardinaal Cerretti, Pauselijk Legaat naar het 29ste Intern. Eucharistisch Congres te Sydney heeft gisteren in het stadhuis tc Sydney een receptie gehouden. De negentiende Nederlandsche Jaarbeurs te Utrecht. Een gevangene die omtrent Paschen uit de Bijzondere strafgevangenis te Schevenin gen was ontsnapt, is thans te Zeist gearres teerd. De redding der Zweedsche Vliegers Hassell en Cramer. Het honderdjarig bestaan van de Maat schappij tot bevordering der Toonkunst; een internationale prijsvraag voor een koorwerk. De ziektegevallen aan boord van de „In- sulinde", een protest van de Indische dok toren tegen het professórenrapport. Barometerstand '9 u. v.m.: 768. Achter»'** OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 8.08. Voor de plechtige processie naar Kevelaer kunnen nog bruidies en kleine vaandragers geplaatst worden. Kosten kaart.es 2 gulden en f2.50. Hoogste barometerstand 770 rnJM., te Weenen. Laagste barometerstand 742 m.M., te Reikjavik. Verwachting: Zwakke tot matigen, Z. tot Z.W. wind, meest licht tot half bewolkt, wei nig of geen regen, iets warmer overdag. Men schrijft ons: In opdracht van den directeur van de Stads Doelen te Delft en de N.V. Filmaf- deeling van het Centraal Bureau der K.S.A. te Leiden is door de N. V. Orionfilmfabriek een film vervaardigd van de grootsche hulde op 21 en 22 Aug. j.I. aan Z. D. Hoogwaar digheid Mgr. Aengenent door de katholie ken van Delft gebracht. Bij de eerste vertooning, die ten paleize plaats had, gaf Mgr. zijn groote tevreden heid over deze zoo uitstekend geslaagde film te kennen. Het Diaconessenhuis te Haarlem ontving van wijlen baron v. L. te 's-Gravenhage een legaat van 3000. OP 15 SEPTEMBER Ongeveer 80 deelnemers Naar wü vernemen zal op 15 September a.s. een groote Roode Kruisdemonstratie plaats vinden onder leiding van dr. Veen en den heer Nel. De oefeningen zullen wor den gehouden op het terrein van Figee aan het» Donkere Spaarne. Ongeveer 80 deelne mers zullen aan deze demonstratie deelne men. Besloten is om in optocht des mid dags om 2% uur van het gebouw van het Roode Kruis uit de Kenaustraat te ver trekken. Gedemonstreerd zal worden o.m.: een ge weldige ketelontploffing, waarbij 50 perso nen zullen worden verwond en het redden van menschen uit een brandend huis. Verschillende autoriteiten zullen deze de monstratie bijwonen. Men schrijft ons uit Brielle: Zondagavond te 7 uur had te Brielle de plechtige installatie plaats van Pastoor J. van Mufjen als Pastoor te Brielle. Deze plechtigheid werd verricht door den HoogEerw. Deken A. J. Schraag.welke plech tigheid door de parochianen van Den Briel en eenige belangstellenden uit Bloemendaal, waar pastoor v. Muyen kapelaan was, werd bijgewoond. Na de gebruikelijke ceremoniën richtte de Hoogeerw. Deken eenige woorden tot de geloovigen, waarin hij memoreerde de 20-jarige Priesterlijke bediening- van den nieuwen pastoor, waarvan hij de laatste 9 jaren een moeilijken en vertrouwespost had gehad. Daarna schetste Z. Hoogeerw. het ambt als Herder van Brielle. welk ambt pastoor van Muyen thans vol idealen aanvaardde. Hij wekte de parochianen op. hun herder met gebed, liefde en offervaardigheid bij te staan. Het was een indrukwekkende plechtigheid. In den ouderdom van 82 jaar is te Aals meer overleden de heer C van den Bout, oud-lid van den gemeenteraad, oud-wet houder en oud-lid van de Provinciale Sta ten van Noord-Holland. De overledene was voorts hoofdingeland van Rijnland en ver vulde gedurende 54 jaar het voorzitterschap van het waterschapscollege van den Oost- einderpolder. Hij was ridder in de Orde van Oranje-Nassau. \V'-i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1