Stadsnieuws KENNEMERLAND Electriciteit Amsterdamse!** Beurs m 57| NI VA TANDPASTA EERSTE BLAD Heringa Wuthrich, Haarlem (Adv. Ing. McdJ Agenda 5 September R. K. Kring De paratyphus in Haarlem-Noord Geen onrustbarende ziekte De Middenstandscentrale voor Haarlem en omliggende gemeenten. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DINSDAG 4 SEPTEMBER 1928 BLADZIJDE 2 Bijkantoor van de N. Haarl. Courant voor Kennemerland BREESTRAAT 121 - BEVERWIJK - Tel. 2213 HAARLEMMERMEER BEVERWIJK IJMUIDEN Staat van Besommingen Marktbericht Rijksvischafslag ZANDVOORT BENNEBROEK Stoizuigerhuis MAERTENS Barteljorisstr. 16 Tel. No. 10756 Apex Klop-Veeg-Stofzuiflers f175' VIJFHUIZEN DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam 229 763 765| 155% 21"/» 184% 155 232 160 65 186 J 97 132 71 11 7S£ b 73 146i 1 198" 82% 39 VOORKOMT TANDBEDERF en poetst 's-morgens en "s-dvonds «net 75 ets, per Vt tube. 25dts.p. 'A tube.^ Sociëteit „St. Bavo" 8 uur Woningbouw- vereeniging „St. Joseph" halt 9 uur Haarl. Inkoop Combinatie 8 uur Be volkingsbureau 8 uur Vertrou wensmannen Metaalbewerkers. St. Josephsgezellenvereeniging Jansstraat 59. 810 uur Repetitie Harmonie „Utile Dulci" 8 uur R. K. V. „Zwalu wen-Elftalcommissie. Gemeente-Concertzaal 8 uur Henri ter Hail's revue. Erouwerspiein 8 uur Muziekvereeni- ging „Kunstkring." Luxor-Theater Groote Houtstraat 8 uur Bioscoopvoorstelling (alleen voor volwassenen). Rembrandt-Theater Groote Markt 7 en kwart over 9 uur Bioscoopvoorstellin gen (alleen voor volwassenen). Donderdag 6 September a.s. zal de R.K. Kring een buitengewone algemeene vergade ring houden des avonds 8l/2 uur, in de Kringzalen. De agenda vermeldt o.m.: verkiezing van bestuursleden, wegens bedanken van de hee- ren Joh. Holt en Carlo Andreoli. Het bestuur stelt candidaat de heeren Th. v. d. Veer en B. Walenkamp. Verder zullen er mededeelingen gedaan worden omtrent huldiging van Z. D. H. Mgr. Aengenent, door de Haarlemsche jeugd. Het kwam ons ter oore dat de uitbreiding der para-typhus in Haarlem-Noord zeer on rustbarend was. By tientallen zouden de ge vallen geconstateerd zijn. Na informatie bij den directeur van den Gem. Geneeskundigen Dienst kunnen wij echter verzekeren, dat deze onrustwekkende berichten overdreven zijn in ongunstigen in. Sinds de eerste ge vallen geconstateerd zijn, is de ziekte een weinig uitgebreid, doch het betreft alleen slechts lichte gevallen. De aard der ziekte is niet kwaadaardig en er hebben zich nog geen gevallen met doodelijken afloop voor gegaan, zoodat er geen reden tot ongerust heid is. De autoriteiten zijn over het ver loop der ziekte volkomen gerust. Hoewel dus de aard der ziekte niet ernstig is, verdient het alle aanbeveling de hygiëni sche maatregelen in acht te nemen. Wij laten ze hieronder nog eens volgen: 1. Drink geen ongekookte melk. 2. Kook de melk in de pan waarin gij ze van den melkboer ontvangt. 3. Eet geen rauwe groenten. 4. Bewaar uw ^jpijzen, vooral uw vleesch en worstwaren zdoaanig, dat er geen vliegen opkomen. Is dit 'ohïnogelijk, kook dan de spijzen, voordat gij ze nuttigt. 5. Wantrouw alle Usco, wgike niet afkom stig is van een té goeder naam en faam bekend staande firma. 6. Wees zoo zindelijk mogelijk op uw W.C. Waar veel vliegen zijn, is het raadzaam de W. C. dagelijks met een scheutje 5 pet. creo- line om te spoelen. De gevallen blijven beperkt tot Schoten. De paratyphus is r':t zoo kwaadaardig als de typhus abdominalis (onderbuik-typhus) zij verloopt gewoonlijk lichter terwijl het verschil met typhus tij paratyphus-patiënten ook merkbaar is in de koorts. De bacil van de paratyphus is oogenschijnlijk gelijk aan de bacil van de onderbuik-typhus, maar in de ontwikkeling van de bacil toont deze geheel andere eigenschappen. Men schrijft ons: Vorige week kwam in Café-Restaurant Brinkmann bijeen het Bestuur der. Midden standscentrale voor Haarlem en Omliggende Gemeenten, onder praesidium van dgn heer F. H. Smit. Een woord van welkom richtte de voor zitter tot den president der nieuw aange sloten Middenstandsvereeniging Velsen- Noord, den heer L. W. Kuiper, die vervol gens als lid van het Bestuur der Centrale werd geïnstalleerd. Een Middenstander, die in zijn bedrijf een minderjarigen zoon werkzaam heeft, mag voor dezen geen loon uittrekken van den fiscus en hij wordt dus, zonder deze loon- uitgaven, progressief aangeslagen. Werkt evenwel een minderjarig kind el ders, dan wordt dit kind persoonlijk aan geslagen, na aftrek van het noodzakelijk levensonderhoud. In deze ongelijke behan deling schuilt een groote onbillijkheid Het bestuur besloot hieromtrent advies in te winnen bij de Inspectie der Dir. Be lastingen en deze zaak met het advies in de e.v. ledenvergadering te brengen. Mededeelingen werden gedaan omtrent de onderhandeling!v met de Directie der Rijksrietvlechtschooi te Noordwolde over de Verkooptentoonstelling en het vergelijk met deze directie getroffen. Alles is naar wensch verloopen, alles is aan den handel en geen stukje aan parti culieren verkocht. Doch na de actie onzerzijds van verleden jaar was de belangstelling van het publiek beneden de verwachtingén gebleven en zou Noordwolde hier volgend jaar niet meer verschijnen. Tegen gecamoufleerde verkoopen des avonds na acht uur iij het Gem. Concert gebouw en in het Gebouw St. Bavo is met succes opgetreden. Aan cle actie voor het uitvaardigen eener verordening, strafbaar stellend d.en verkoop van sigaren en sigaretten langs automati- schen weg heeft dë Centrale niet deelgeno men, wijl de desbetreffende Patroonsvakver eeniging, welke deze kwestie bijzonder in teresseerde. zich noch aan de plaatselijke, noch aan de nationale Middenstandsorg-mi- staties ook maar iets laat gelegen liggen en stelselmatig elke mede- en samenwer king heeft geweigerd. Medeöeeling werd gedaan van de eerste uitspraak der Haarlemsche Rechtbank in zake de procedure, ingesteld door den z.g. Goedkoopen Sam van Deventer tegen enkelen on "er standgenooten. Goedkoops Sam is bereids zijn eisch ont- v~Q "ub'V'r.tla van het vonnis. Voorts r>l hij hebben.te bewijzen, wat hij den be trokken winkeliers heeft ten laste gelegd. Publikaties tegen oplichters. Door de Centrale was aan den Minister van Justitie verzocht of in samenwerking met zijn amtgenoot van Arbeid, Handel en Nijverheid kon worden bereikt, wanneer door burgemeesters, commissarissen en in specteurs van Nederland gewaarschuwd werd tegen oplichters of tegen oplichterspraktij ken, dat dan een copy dier waarschuwingen onverwijld zou worden gezonden aan de Kamers van Koophandel, zoodat de Mid- denstandsvereenigingen in het Ressort der K mer daarvan geregeld inzage zouden kun nen nemen, opdat door onbekendheid met die waarschuwingen elders wonende hande laren niet de dupe zouden kunnen worden, en de gepW'iceerde waarschuwing dus ge heel tot haar recht zou kunnen komen De Minister heeft geen termen kunnen vinden het in te willigen, vertrouwend dat het pas aangebrachte wetsartikel tegen on eerlijke praktijken wel voldoende bescher ming zal bieden, iets, waar de Centrale zeer sceptisch tegenover staat. Door het bestuur van een der bij de Centrale aangesloten vereenigingen, is over geheveld het verzoek om adhaesie te betui gen aan het adres van Haarlemsche ingeze tenen en der Gierstraatvereeniging om der Kroon te verzoeken vernietiging van het raadsbesluit van den raad der gemeente Haarlem, waarbij tot verbreeding van het Verwulft en ten dienste der fa. Vroom Dreesmann, met bijbetaling van een belang rijke vergoeding uit de gemeentekas, de Paardensteeg aan den publieken dienst ont trokken en aan de fa. Vroom Dreesmann wordt overgedragen. Na toelichtingen en besprekingen werd geconstateerd, dat een overgeheveld verzoek van een der aangesloten vereenigingen ter behandeling dient te worden voorgelegd aan de ledenvergadering. Aldus zal geschieden. De reclamecampagne 1930. Besloten werd op een ingekomen schrijven schrijven van het bestuur der ver. tot ver fraaiing van Haarlem en omstreken en tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer een gecombineerde bespreking te verzoeken met de dagelijksche besturen van Vreem- delingverkeer en der Centrale om de pre- liminairen in te leiden betreffende de plan nen tegen 1930: „Een grootsche reclame voor de Haarlemsche Streek." De kruideniersbeurs. Naar aanleiding der mededeeling, dat we derom hier een kruideniersbeurs zal gehou den worden, uitgaande der afd. Haarlem en O., van den Ned. Kruideniersbond, betreu rende de vergaderine unaniem het levendig, dat, ondanks onze jaarlijksche interesse en trots onze herhaaldelijk uitgesproken wen- schen deze patroonsvakvereeniging nog steeds heeft nagelaten zich aan te sluiten bij de Standsvereeniging, waarbij zij be hoort, daardoor zich een plaats verwervend in het bestuur dier Standsorganisatie, en mede in onze Middenstandscentrale. De feitelijke toestand is nu deze, dat de genoemde patroonsvakvereeniging het heele jaar door parasiteert op de praestaties der Centrale en dat zü haar prestige en haar autoriteit door haar afzijdig blijven ver zwakt. Men kon het zich niet voorstellen hoe steeds maar een groep Middenstanders zien de blind blyft voor de harde noodzakelijk heid in deze dagen zich hecht aaneen te sluiten en zooveel temeer klemt dit voor de kruideniers. Naar het Congres van den Kon. Ned. Mid denstandsbond in Alkmaar werd door de Centrale, welke was uitgenoodigd, afgevaar digd de heer P. J. M. van Tetering, secreta ris der Centrale. Besproken werd de oneerlijke concurrentie door Zaken van het Groot-Kapitaal onzer bona fide Handelszaken aangedaan door knoeierijen in maat en gewicht met verpak te artikelen, waarmede het argelooze publiek, verlokt door lage prijzen, steeds wordt beet genomen. Aan het Hoofdbestuur zal door de Centrale gevraagd worden, of het reeds hiervoor den steun der Ned. Middenstandsbonden heef t in geroepen, zoo niet, dan zal de Centrale hierop nader de aandacht vestigen. De Precarioverordening. De Arresten van den Hoogen Raad in zake toepassing der Precarioverordening, waarbij aan de Gemeenten het recht ontzegd wordt belasting te heffen voor uithangborden, enz. welke aan perceelen bevestigd zijn en in de lucht boven den beganen grond hangen of tegen de gevels bevestigd zijn, werden aan een uitvoerige bespreking onderworpen. Mede naar aanleiding eener ontvangen Missive van het Hoofdbestuur van den R.K Middenstandsbond in het Bisdom Haarlem, welke adviseert in den vervolge elke betaling daarvoor te weigeren. Besloten werd deze kwestie in de Leden vergadering te brengen en te adviseeren vonnissen uit te lokken. Precarioverordeningen bestaan in de ge meenten Haarlem, Bloemendaal en Heem stede. De e.v. ledenvergadering. De e.v. ledenvergadering wordt gehouden op 13 September. 25-Jarig jubileum Zaterdag was het 25 jaar geleden dat de heer J. Beets, post bode te Hoofddorp, bij den postdienst in Haarlemmermeer in functie trad. Van verschillende zijden, in het bijzonder van zijn superieuren en collega's, mocht de geachte jubilaris, die zich steeds als een ijverig, plichtsgetrouw en welwillend post ambtenaar heeft doen kennen, blijken van belangstelling ondervinden. Het Fanfarekorps „Excelsior" bracht 's avonds een serenade. Onderwijs Mej. J. I. R. Teeven, onderwijzeres aan de openbare lagere school no. 7, heeft tegen 1 November a.s. als zoo danig eervol ontslag aangevraagd wegens hare benoeming in gelijke betrekking te Haarlem. Bloeddorstige honden Op verschil lend? plaatsen aan den Hoofdweg en Kruis weg in Haarlemmermeer vonden de bewo ners 's morgens weder een aantal kippen doodgebeten en verscheurd op het erf. Vrij zeker zijn de bloeddorstige honden weder opnieuw aan het werk geweest. De politie werd er mede in kennis gesteld te hopen is het zeker dat het spoor der hon den ontdekt zal worden. Burgerlijke stand Geboren Wil- helmina, d. van P. de Smit en F. H. van den Ochtend. Johannes Fredrikus, z. van J. Blom en F. Janssen. Jannetje Maria Hen- drika, d. van A. Biesheuvel en E. H. Kui per. Franciscus Henricus, z. van F. G. Alkemade en A. W. Nigten. Cornelia, Antonia, d. van W. Struik en G. J. Buis. Elize Hendrika, d. van C. Chardon en A. Colijn. Antonia, d. van J. van Tilburg en M. G. Baks. Antonius, z. van A. Klaassen en P. Hartman. Levenlooze d. van G. C. Btussee en A. A. van der Splinter. Overleden Frediika Janssen, ZO geh. met T. Blom. Het R. K. Mannenkoor naar Duitschland. De R. K. Mannen-zangvereeniging „Bever wijk," directeur de heer Leo Pielage onder neemt Zaterdag a.s. een reis naar Essen Printrop in Duitschland, ten einde een tegenbezoek te brengen aan de zangers, die in 1925 en ook dit jaar in Beverwijk ver toefden. De Duitsche zangers hebben zich door hun herhaalde bezoeken hier zeer vele vrienden verworven; ten einde deze vriend schapsbanden nog te versterken en te ver nieuwen zullen de Beverwijksche zangers thans een tegenbezoek brengen. Donderdagavond zullen ook de plaatge- nooten in de gelegenheid worden gesteld het programma te beluisteren, dat „Beverwijk" in Duitschland op een concert zal uitvoeren. Dit afscheidsconcert zal Donderdagavond in het K. S. A.-gebouw worden gegeven; hier voor is een keurig programma samengesteld. Behalve Hollandsche leideren, zullen ook enkele werken in de Duitsche taal worden gezongen. Het programma bevat o.m. wer ken van Ph. Loots, Fred. J. Roeske, Diepen- brock, Sendel enz. Bovendien zal de bekende tenorzanger Jan Hensen enkele soli zingen, o.a. de bekende aria „Obadjah" uit Mendels- sohn-Bartholdy's „Elias." Ten slotte wordt het instrumentale gedeelte van den avond verzorgd, door de St. Joseph Harmonie onder leiding van den heer J. G. H. Damen, die o.a. haar concoursnummers, waarmede zij te Assendelft twee eerste prijzen verwierf, zal uitvoeren. In Essen wordt de komst van de Bever wijksche zangers met groote belangstelling tegemoet gezien en men beijvert zich om het den gasten zoo aangenaam mogelijk te maken. Bij aankomst in Essen volgt zelfs een officieele begroeting door het gemeente- stuur. Zaterdagavond brengen de zangers een serenade aan de geestelijkheid. Zon dagmorgen te half 10 wordt in de kerk van Essen-Fintrop de Hoogmis opgedragen door den Hoogeerw. Heer J. M. Lucassen, Deken van Beverwijk, die de reis medemaakt. On der de Hoogmis zal de zangvereeniging „Beverwijk" de Missa In honorem Sanctis- simae Trinitatis uitvoeren van Hub. Cuy- pers. Zondagavond wordt in het vereeni- gingslokaal een concert gegeven met het zelfde programma, dat Donderdag in de K. S. A. wordt uitgevoerd. Vervolgens zijn nog verschalende uitstap jes georganiseerd en blijkens de bijzonder heden, welke ons daaromtrent bereikten, zal het den Beverwijkers aan niets ontbre ken. Voor logies wordt door de Duitsche vrienden gezorgd. In ieder geval wachten de R. K. zangvereeniging eenige mooie da gen. Dinsdag ondernemen de Beverwyksche zangers de terugreis naar het vaderland. Muzikale rondgang Naar aanleiding van de mooie successen, welke de St. Joseph- Harmonie op het muziekconcours te Assen delft op Zondag 26 Aug. ji behaalde, heeft de R. K. Harmonie gisteravond een muzikale wandeling door de gemeente gemaakt. Te 8 uur stelde het corps zich op bij het K. S. A.- gebouw in de Peperstraat. Met het nieuwe vaandel voorop werd al musiceerend over de Breestraat gemarcheerd waar zich honderden belangstellenden achter het muziekcorps aansloten. Onder het spelen van forsche marschen werd door een zeer groot deel der gemeente gewandeld; steeds nam de belangstelling toe. De vroolijke stemming was er bij 't publiek in; zelfs ont braken de hossers niet, die waarschijnlijk van oordeel waren, dat deze gelegenheid moest worden aangegrepen om de napret van Ko ninginnedag te vieren. De muzikale rondgang duurde ongeveer een uur en bracht een zeer gewilde afwisseling. De St. Joseph-Harmonie kan althans zeer tevreden zijn over de waardeering, welke het publiek voor haar prestaties koestert. Voor het K. S. A.-gebouw werd nog een vlotte afscheidsmarseh gespeeld, welke met daverende toejuichingen beloond werd. Het was voor Directeur Damen en de zijnen een prachtige propaganda-avond. Feestavond in de St. Josephszaal Was de vorige week door den Zeereerw. Heer Pastoor C. M. Wouterlood bij gelegenheid van diens zilveren Priester-jubileum aan de leden van meisjes- en jongenspatronaat een vroolijke avond bereid, gisteravond waren de leden van het zangkoor de commissie van versiering en verder allen, die aandeel had den in het welslagen van het grootsche priesterfeest op 19 Aug. j.l„ voor een gezelli- gen avond byeen in de St. Josephszaal. Ook thans was de vermaarde goochelaar prof. Antonini aanwezig, om den aanwezigen eenige prettige uren te bezorgen en daarin is hij met zijn vele experimenten op het ge bied der moderne goochelkunst Uitnemend geslaagd. Niet alleen, dat hij ook zijn vol wassen toeschouwers wist te boeien en tege lijkertijd te verbazen, maar ook wist hij uit stekend het komische element op den voor grond te stellen. Het werd dan ook een pret tige avond. Door de zangers werden met animo verschillende liederen gezongen, waar bij menig „Lang zal hij leven" voor den pastoor. Het was in alle opzichten een welgeslaagde avond, waaraan ook de heer L. Tervoort aan de piano het zijne bijdroeg. BEVERWIJK, 3 Sept. R. K. Coöperatieve Tuindersver, „Kennemerland". Frambozen 50—65 ct., bessen 70 ct„ per k.g.; doppers 1316 ct., groentjes 1012 ct., raspers 17—23 ct„ capucijners br. 1418 ct., id. wit 1013 ct., per pond; snijboonen 2336 ct., trosboo- nen 2844 ct., specieboonen z. dr. 2533 ct„ id. m. dr. 2126 ct., dikke boonen 1528 ct., tomaten 815 ct., per k.g.; spinazie 55 90 ct., sla 5090 ct., postelein 25—50 ct., andijvie 5085 ct., per kist; rabarber 37 ct., wortelen 1018 ct., per bos; bloemkool le soort 1215, id. 2e soort 10, roode kool 6—8, groene kool 45, komkommers 3 7, per 100. Statuten De Staatscourant bevat de statuten van de N. V. Expeditiebedrijf voor heen J. Webbe, alhier. IJMUIDEN, 4 Sept. 1928. Staat van besommingen der op heden aan den Rijksvischafslag aangekomen: STOOMTRAWLERS Derica 7 4098. John Brown 2655. Trio 3266.— Delfland 3007.— Oostzee 3197 Gelria 2829. Holland 5 2087,— Azimuth 4538.— Versche haring: IJ. M. 271 2063.— Pekelharing: IJm. fiö 7262. IJMUIDEN, 4 Sept. 1928. Hgste pr Lpr. 'Tarbot per K.G. ■1.50 0.50 Griet per 50 K.G. 57.— 26.— Tong per K.G. 2.70— 1.60 Zet Schol per 50 K.G. H 38.— 33.— Kleine Schol per 50 K.G. 24.— 7.— Schar per 50 K.G. J) 20.— 4.90 Tongschar per 50 K.G. 54. Rog per 20 stuks J» 19.— 13.— Vleet per stuk 3.50 1.— Pieterman en Poon p 50 K.G. 15.— 2.80 Groote Schelvisch p. 50 K.G. 38.— 33.— Middel Schelvisch p. 50 K.G. 33.— 22.— KL md. Schelvisch p 50 K.G. 17.50- -14.— Kleine Scelvisch per 50 K.G. 11.— 4.40 Kabeljauw per 125 K.G. J» 60.— 47.— Gullen per 50 K.G. 18.— 7.— Leng per stuk 1.45 0.82 Heilbot per K.G. 1.60 Wijting per 50 K.G. 5.— 3.— Koolvisch per stuk 0.68 Makreel per 50 K.G. 18.50 15.— Ziekengeld Door G. Kraaijenoord is aan den raad verzocht om verdere uitkeering van ziekengeld, daar hij op grond van de verordening daarop geen verdere aanspraak heeft. B. en W. hadden den raad voorgesteld op het verzoek afwijzend te beschikken. Een beslissing was nog niet genomen. Nu deelen B. en W. den raad mede, dat Kraaijenoord den burgemeester verzocht had, geneeskun digen aan te wijzen, om hem te onderzoeken voor invaliditeitspensioen. Daar er eenige tijd mede heen kan gaan, alvorens de Pen sioenraad uitspraak doet, stellen B. en W. voor ten vervolge op hun vroeger voorstel voor, Kraaijenoord nog een ziekengeld uit te keeren, gelijk aan de helft van zijn loon, voor ten hoogste 3 maanden, maar onder bepaling, dat de uitkeering direct ophoudt, wanneer hij pensioengerechtigd wordt. Nijverheidsonderwijs B. en W. stellen den raad voor, afwijzend te beschikken op het verzoek van het bestuur van den Schil- dersgezellenbond, om alhier een wintercur- sus in te richten voor hen, die zich in het schildersvak willen bekwamen, zulks In ver band met den financieelen toestand. Gratificatie De heer Forrer heeft aan den raad voorgesteld den concierge Bol een gratificatie te verleenen voor den tijd, dat hij dienst gedaan heeft, terwijl de bode J. Wit- teman ziek was. B. en W. stellen den raad voor, afwijzend op het verzoek te beschikken, daar zij het niet noodig achten, dat voor elke vervanging een geldelijke vergoeding ge geven wordt. Huur gemeentelijke woningen In een vorige raadsvergadering was aan B. en W. machtiging verleend, huurders, die achter stallig waren met het betalen van huur aan de gemeente, gerechtelijk uit de woning te doen zetten. Gedeputeerde Staten hadden tegen dit besluit eenige bezwaren. B. en W. stellen nu den raad voor, aan die bezwaren tegemoet te komen en een machtiging te verleenen, in den geest, als Gedeputeerde Staten dat wenschen. Lager Onderwijs B. en W. stellen den raad voor, het bedrag, waarop besturen van bijzondere scholen, ingevolge art. 101 der La ger Onderwijswet 1920 over 1929 recht heb ben als vergoeding, vast te stellen op 19.81 per leerling van scholen voor gewoon lager onderwijs en op 38.49 per leerling van scholen voor uitgebreid lager onderwijs. Grondaankoop In een vorige raadsver gadering kon de raad zich niet vereenigen met het voorstel van B. en W. om grond aan de Piet Heinstraat te koopen voor 4 per M2, omdat niet uit te maken was, of die grond aan de gemeente behoorde. Billijk werd het geacht, dat beide partijen de helft berekenden. De heer J. van den Bos, aan wien de grond toebehoort, kan zich hier mede vereenigen, zoodat nu voorgesteld wordt dien grond aan te koopen voor 2 per M2. Strand Reeds jaren geleden heeft de gemeente pogingen aangewend, om het ge deelte strand, van paai 64 af tot aan de grens der gemeente Bloemendaal te pachten. Indertijd wilde het Rijk hier niet aan. Eeni- gen tijd geleden hebben B. en W. zich nog maals met een dergelijk verzoek tot de Re geering gewend en thans is hierop gunstig beschikt. De gemeente kan den grond pach ten voor 200 per jaar. De pacht wordt geacht te zijn ingegaan op 1 Juli 1928 en over 1928 moet aan pacht betaald worden 150. B. en W. deelen aan den raad mede, dat zij het contract zouden kunnen sluiten op grond van het oude raadsbesluit, dat nog niet is ingetrokken. Daar er op de begrooting voor 1928 geen gelden beschikbaar zijn, stel len zij den raad voor, hun een crediet te verleenen voor 1928 van 150. Speelterrein Verschillende bewoners van de Ooster- en Koningstraat hebben zich tot den raad gewend, om het open terrein, dat aan deze straten ligt, te vrijwaren van stui ven. B. en W. deelen den raad mede, dat deze vrijwaring alleen kan geschieden door afzetting en vastzetting van die terreinen. Hierdoor gaat echter een goede gelegenheid als speelplaats voor kinderen in de kom der gemeente verloren. De klacht over 't stui ven wordt ook eenigszins als overdreven voorgesteld. Daarom wordt geadviseerd af wijzend op het verzoek te beschikken. Muziek belasting De Kennemer Golf- en Countryclub is in beroep gekomen tegen een aanslag in de muziekbelasting. Daar de •reclame te laat is ingediend, stellen B. en W. voor, afwijzend daarop te beschikken. DE BOUW VAN 16 ARBEIDERSWONINGEN B. en W. bieden den raad ter vaststelling aan een concept raadsbesluit tot: den bouw van 16 arbeiderswoningen, die woningen te doen bouwen op plan Noord op den hoek PotgieterstraatVondelstraat; tot het aangaan van een geldleening groot 37780.tegen een koers van ten minste 97 'A en tegen eene rente van ten hoogste 4om dien bouw te financieren; B. en W. achten den bouw van die wonin gen noodzakelijk omdat hen gebleken is, en voortdurend nog blijkt, dat er behoefte in de gemeente bestaat aan een dergelijk soort van woningen wanneer er eene arbeiderswoning van de gemeente te huur staat, melden zich voortdurend vele menschen aan, die voor huurder in aanmerking wenschen te komen. Verschillende perceelen, die daarvoor niet geschikt zijn worden dubbel bewoond en de bewoning van onbewoonbaarverklaarde wo ningen en van woningen die daarvoor in aanmerking komen, blijft voortdurend. De plaats waar de 16 woningen geprojec teerd zijn, komt hen als de meest geschikste voor omdat zij zich zal aansluiten aan het type van woningen, dat daar reeds staat. De woningen op een andere plaats te bou wen op plan-Noord komt hem minder doel matig voor, daar die gronden bestemd moe ten worden voor den bouw van groote wo ningen en villa's. De financiering van den bouw kan op ver schillende manieren plaats hebben. Zij geven er de voorkeur aan dat de gemeente zelf een geldleening aangaat voor den bouw tegen een rente van 4 koers 97%. Wanneer de gemeente dat doet, zal er zelf geheel kunnen beslissen, welke personen er als huurders worden aangenomen en onder welke voorwaarden het verhuurd wordt. Het zou mogelijk zijn, de benoodigde gel den te vragen aan het Rijk als voorschot, onder de voorwaarden van de circulaire van den Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid van 17 Maart 1926. Volgens die circu laire geeft het Rijk voorschotten voor den bouw van arbeiderswoningen tegen een rente van 4%%. Het voorschot wordt alleen gege ven wanneer krotopruiming plaats heeft, met krotwoningen worden gelijk gesteld noodwo ningen, woonwagens, woonschepen, keten, plaggenhutten en dergelijke. Een groot aantal woningen, als waarvoor geld gevraagd wordt, moet onbewoonbaar verklaard zijn of moeten er tegen het tijd stip, waarop de te bouwen woningen in ge bruik worden genomen, ontruimd zijn. Wordt de onbewoonbaarverklaring niet doorgezet of blijft de ontruiming op den gestelden tijd achterwege, dan wordt het voorschot inge trokken. Het tekort op de exploitatie mag niet meer bedragen dan 50.per woning per jaar, waarvan de eene helft wordt ge dragen door het rijk, de andere door de ge meente. De regeling geldt dus alleen voor personen, die onbewoonbaar verklaarde wo ningen bewonen, dus voor hen die in krot woningen zitten. B. en W. hebben natuurlijk geen bezwaar, dat er van de te bouwen wo ningen gehuurd worden, door personen, die in krotwoningen zitten, maar het is niet de bedoeling, dat die woningen speciaal voor hen gebouwd worden. Wanneer de gemeente zelf leent, zal zij niet duurder uitkomen daar dit geld van het Rijk wordt gevraagd. Verder is het nog mo gelijk woningen te bouwen met Rijkssteun, overeenkomstig de circulaire van den minis ter van Arbeid, Handel en Nijverheid van 25 Juli 1927. Ook hierbij wordt rekening ge houden met krotopruiming. Het Rijk geeft dan een bijdrage tot een minimum van 300.per woning, mits de gemeente een zelfde bedrag geeft. Op den voet van de woningwet kunnen grond- en bouwvoor- schotten verstrekt worden. De rente bedraagt per jaar 4%% en de voorschotten moeten, behoudens vervroegde aflossing, terugbetaald worden in 30 gelijke annuïteiten. Dezelfde bepalingen als hierboven genoemd voor krot- opruiming, worden opgelegd. Dit alles achten B. en W. te bezwarend en daarom stellen zij voor, zelf in afwijking van het principe raadsbesluit van 29 Februari 1928, de wonin gen te stichten met geld, dat de gemeente krijgt uit eene leening. Het komt hen ver der noodzakelijk voor dat bepaald wordt, dat iemand alleen maar als huurder van eene dergelijke woning in aanmerking kan komen, die langer dan 10 achtereenvolgende jaren ingezetene der gemeente is. De prijs van den grond is berekend op 3.50 per M2, dus B. en W. meenen dat slechts een kleine winst door het grondbe drijf van dezen woningbouw behoort gemaakt te worden. De huur der woningen zal volgens de exploitatierekening 3.30 per week bedragen. Het tekort, dat de gemeente elk jaar op die woningen zal hebben, is berekend op onge veer 130.— in totaal Woningverhuur B. en W. deelen aan der», raad mede, dat fut dusver wanneer er eene gemeentelij se atpeiderswoning werd verhuurd, er steeds advies werd gege 'en door eene commissie, die bestaat uit de heeren T. J. de Braai, J. Kcnmg, C. Siegers en J. L. Vuiken. B. en W. willen de werkzaamheden van die commissie uitbreiden en er een com missie van overleg van maken. In die com missie zullen dan alle zaken besproken worden die betrekking hebben op het wo ningbedrijf, zooals het toewijzen van wonin-' gen, vaststellen huurprijs, uitzetten uit wo ningen bij niet betalen, het uitstel verleenen van betalen enz. R. K. Volksbond. De vergaderzaal van het R. K. Vereenigingsgebouw, waar gister avond de R. K. Volksbond onder voorzitters schap van den heer J. van Bakel vergaderde, was tamelijk goed bezet voor de eerste ver gadering na den zomer. Na opening en een woord van welkom van den voorzitter en na het onder een woord van dank aan den secretaris goedkeuren der notulen uitte de voorziter zijn leedwezen, dat in tegenstelling met de Glip het overige deel van Bennebroek zoo slecht sommige onder nemingen financiert, ook daar, waar de moreele plicht het eischt. Hoe is dit niet ten sterkste gebleken, toen men o.a. bij het feest van den pastoor tot 2ulke teleurstellende resultaten kwam. Spr. maakt er geen verwijt van maar hoopt, dat dit in de toekomst bij dergelijk voorkomende gevallen veranderen moge. En ten slotte be dankte hij namens den pastoor allen hartelijk die toch zooveel in hun vermogen was, mede gewerkt hebben. De opkomst van de afdeeling bij de ency cliek-feesten was niet slecht, maar de voor zitter hoopt toch, dat volgend jaar er nog meer leden hun vaandel zullen vertegenwoor digen en dankte allen, die dit jastfr opgekomen zijn. Voorts merkt de voorzitter op, dat als het eenigszins mogelijk is de vergaderingen a.s. winter op de eerste Maandagen van de maand zullen gehouden worden, zoodat de vergade ringen dan vroeger kunnen aanvangen eb het den geest, adviseur ook geschikter komt de vergaderingen bij te wonen. De voorzitter deelt voorts mede, dat op de aanvaarding' van het schrijven van het C.B. ieder lid verplicht was 10 ets. te storten voor den verderen afbouw der Kathedraal en zegt, dat de penningmeester de som van onge veer 11.reeds afgedragen heeft. De voor zitter heeft dan besloten van dezen winter op een vergadering een collecte te houden om dié som weer in de kas te storten. Den voorzitter was gevraagd naar hij mededeelde, om propaganda te maken voor het nieuwe grafmonument voor Pastoors, waar voorzitter veel voor voelt en de hoop uitspreekt a.s. winter in de gelegenheid te komen ook daar een kleine bijdrage aan te kunnen geven. Dan wordt bekend gemaakt, dat het reis bureau van het R. K. Werkliedenverbond een reis naar Lourdes heeft georganiseerd, ter bevordering ook, dat het separatisme voor de éénheid, de organisatie wijken moge. Nadere aankondigingen zal over eenige weken op biljetten te lezen zijn. Wegens vertrek uit de parochie van den heer Wijers is de vacature comité-lid „H.L.", „Hulp in Nood" en controleur leeg gekomen, waarvoor resp. de heer A. Otte, D. Brou wer en C. Otté aangezocht zijn en zich be schikbaar gesteld hebben. Zonder hoofdelijke stemming aangenomeri. Na de „pauze" spreekt de voorzitter over de organisatie van het a.s. St. Nicolaasfeest, wat weder in de veilige handen van mej. Ver- meys, (presidente, toevertrouwd wordt. Hierna werd door den voorzitter op keurige wijze in 't kort het verslag van den Centra- len Raad, wat ook reeds uitvoerig in de cou ranten heeft gestaan, bij gelegenheid van het jubileumfeest, medegedeeld. Bij de rondvraag gekomen maken eenige leden aanmerking over het niet geregeld ont vangen van de agenda's. Deze fout moet waarschijnlijk geweten worden aan den bode. De secretaris zal herhaling trachten te voor komen. Voorts sprak een der leden, die zich vrij willig beschikbaar had gesteld voor het vragen van bijdragen ter gelegenheid van het feest van den pastoor, over de niet altijd keurige behandeling, die hij met zijn collega's voor dit toch overigens mooie doel, ondergaan heeft, De voorzitter staat iammer genoeg vrijwel machteloos hierover. Dan komt ten slotte de secretaris de heer L. Wijers met het sympathieke voorstel, een propagandaclub op te richten, die hier zoo noodzakelijk is, Hij vraagt jongelui, die zich hiertoe beschikbaar willen stellen om de vele jongelieden, die nog geen lid zijn. tot lid van 'den bond aan te werven. De voorzitter toont zijn instemming door nota hiervan te nemen. De voorzitter belooft indien eenigszins mogelijk de vergaderingen van den a.s. winter te veraangenamen door het laten komen van sprekers opdat de ver gaderingen zich dezen winter in een druk- bezoek mogen verheugen waarna hij de ver gadering, die een geanimeerd verloop bad, met den Chr. groet sloot. Van een korenwagen gevallen. De arbei der W. v. H. die werkzaam was bij den landbouwer H. de Rijk, aan den IJweg, had het ongeluk van een hoog beladen koren wagen te vallen met het gevolg dat hij juist met zijn hoofd op een steen terecht kwam. De in- en uitwendige verwondingen waren van dien aard dat het noodig was geneeskundige hulp in te roepen. Op Woensdag 5 September zal in de O. L. school des avonds om 8 uur een kringvergadering worden gehouden van het „Witte Kruis" afdeeling Vijfhuizen. Behal ve verkiezing van bestuursleden voor den Kring zijn er nog tal van belangrijke punten op de agenda zoodat een flinke op komst verwacht wordt. MüJJJEG HjL)HiiüJL>D DOOS DINSDAG 4 SEPTEMBER. Koersen Heden opening Staatsleeningen. 5% Nederland 1919 5% Nederland 1918 4% Nederl. 1917 6% N.-Indië 1923 D 4% NJnd. 1928 B Banken. Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij. Resc. Dito Industrieën. Marg. Unie Nederl. Kunstzijde Maecubee Holl. Kunstzijde Oude Philips Nieuwe Philips Indus tr. Buitenland Anaconda U. S. Steel Snia Viscosa Gew. Peruvian Handelsondern. Comp.comm. du Liége Mijnbouw. Boeton Mijnbouw., Redjang Lebong Petroleum. Dortsche Petr. Geconsolideerde Kon. Olie Perlak Rubber. A'dam Rubber Deli Batavia Rub. Java Rubber Serbadjadi Silau V I. C. G. Allied Intercontin Rubber Scheepvaart. Holl. Amerika Hjn ctito Gem. Eigend. Kon. Ned. Stoomb. Kon. Paketvaart Mij. Nederland Rotterd. Lloyd Scheepvaart-Unie Marine comm. Marine pref Suiker. H. V. A. Java Cultuur Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak. Deli Batavia Oude Deli Oostkust Senembah Spoorwegen. Southern Rails Union Pacific Wabash Chic. Milw. St. Paul Kansas City South Erie Railr Prolongatie 102 1023/s 101% 101%, 99/s2 263 168f 178£ 179% 245% 447f 205-1 153f 100* 1540 429i 204Ï 447" 82J 90% 2281 192J 184 202f 5% 35| 702f 397 112 1 168i 149 550 438 181J 532J 4%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2