Binnenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DINSDAG 4 SEPTEMBER 1928 BLADZIJDE 3 De Portugeesche gezant Prins Hendrik De hertog van Guise De ziektegevallen aan boord ^van de „Insulinde" H.M. de Koningin en de Olympische Spelen Prof. André Weiss VERKEER EN POSTERIJEN Een nieuwe bron van inkomsten Het overlijden van minister Bokanowski De gezondheids-commissies KERK EN SCHOOL De zedeloosheid der moderne dansen KUNST EN KENNIS Het honderd-jarig jubileum van Toonkunst De avonturen van den dag blad-correspondent op het onbewoonde Hope-eiland Een driftig heerschap Voorzichtig met electrischen stroom Een hotelrat De ontvluchting der vier gevangenen te Scheveningen Doodelijke val STOOMVAARTLIJNEN De onvoorzichtigs huisknecht Ook daar niet veilig 2400 Sollicitanten naar haring en brood Kinderverlamming Verbeelding Het ongeval in de legerplaats bij Oldenbroek Een brutaal stukje i Ter vervanging van den heer Bartolemeu Ferreira den Portugeeschen gezant te 's-Gra- venhage, die nog niet in functie was ge treden, daar hij inmiddels is benoemd tot gezant van zijn land te Berlijn waarheen hij reeds vertrokken is zal tot Portu- geesch gezant te 's-Gravenhage worden be noemd de heer Francisko Santos Tavares, thans gezant van Portugal te Stockholm. Z. K. H. Prins Hendrik is voornemens. Zaterdag a.s. te Zeist oefeningen bij te wo nen, welke zullen worden gehouden door de transportcolonne van het Roode Kruis al daar, in vereeniging met de Zeister pad- vindersafdeelingen. Voorts is de Prins voornemens, op 15 en 16 September een bezoek te brengen aan de zeilwedstrijden der Kon. Roei- en Zeilver- eeniging tie Rotterdam. De Prins heeft het beschermheerschap aanvaard van het comité, hetwelk zich ten doel stelt de oprichting van een monument te Den Helder, gewijd aan de nagedachtenis van Dorus Rijkers. De hertog van Guise, troonpretendent van Frankrijk, is te Middelburg aangekomen in het Grand Hotel Verseput. Wat de Indische doktoren van het professoren-rapport zeggen. De doktoren J. M. Elshout, professor dr. C. D. de Langen, dr. J. L. W. F. van Leent, dr. J. J. van Lonkhuyzen, dr. Renssen en dr. B. van Tricht stelden naar „Aneta" uit Batavia seint, na ruggespraak met verschei dene andere doktoren te Batavia de volgen de verklaring op naar aanleiding van het rapport der professoren Flu, Kan en Koo lemans Beijnem, die door den Rotterdam- schen Lloyd waren uitgenoodigd tot rappor teeren inzake de oorzaken van de sterften aan boord van de „Insulinde": De geneesheeren te Batavia gevoelen zich pijnlijk getroffen door huns inziens licht vaardige wijze, waarop blijkbaar deze com missie haar oordeel heeft uitgesproken, in een vorm, die beleedigend is voor de capa citeiten der Indische medici. Vastgesteld moge worden, dat de commissie haar oor deel heeft geveld op grond van informaties, die zij aan boord heeft ingewonnen, zonder de behandelende medici dier patiënten, aan deze ziekte lijdende, gehoord te hebben. Het feit, dat in Indië de patiënten be handeld werden door acht verschillende vooraanstaande geneesheeren, die allen aan roodvonk gedacht hebben, doch deze diag nose verworpen hebben na ernstige over wegingen, ieder onafhankelijk van den an der, verder het feit, dat ook de Officier van Gezondheid, die medereiziger aan boord was de diagnose roodvonk blijkbaar niet aan vaard heeft, had, naar het inzicht van de Batavia'sche geneesheeren de commissie er toe moeten leiden voorzichtiger in haar uit spraak omtrent den aard der ziekte te zijn. Na ontvangst van de volledige rapport zal voorgesteld worden dit onder de auspiciën van de Nederlandsch-Indische Vereeniging tol bevordering van de Geneeskunde te be spreken en in het openbaar te beantwoorden. Verder moge worden vastgesteld, dat geen der geneesheeren te Weltevreden of te Tand- jong-Priok eenig contact heeft gehad met den scheepsarts, met uitzondering van den waldokter van den Rotterdamschen Lloyd, den gep. dir. Officier van Gezondheid, dr. J. L. W. P. van Leent, die dezen geneesheer eerst na aankomst sprak, nadat het schip volledig verkeer met den wal had gehad. Dr. Van Leent heeft er den scheepsgenees heer na opgemerkt te hebben, dat het feit, dat 46 aan boord van de „Insulinde" aanwe zige kinderen van de ziekte zijn vrijgebleven, de diagnose roodvonk 'n kinderziekte bij uit nemendheid niet aannemelijk maakte toch op gewezen dat gegeven zijn vermoeden hij niet zonder voorafgaande waarschuwing aan den medischen havendienst het schip aan den wal had mogen laten meren. De Kerkeraad der Christ. Geref. Ge meente te AmsterdamWest heeft, naar „De Stand." meldt, in zijn vergadering van 28 Augustus zijn diep leedwezen uitge sproken over het feit, dat H. M. onze ge- eerbiedigde Koningin niet alleen Haar sym- pathie voor de Olympische Spelen zoo on. dubbelzinnig heeft doen blijken, maar bo vendien op den dag des Heeren in het Stadion de prijzen aan de overwinnaars heeft uitgereikt, en alzoo door haar voor beeld de ontheiliging van den Zondag grootelij ks in de hand heeft gewérkt. De kerkeraad besloot tn een persoon lijk schrijven aan de Koningin deze uit spraak bekend te maken, en door middel van de classis Amsterdam de Dèputaten voor de correspondentie met de Hooge Overheid to verzoeken, namens de ge- heele Chr. Geref. Kerk de Koningin te berichten, hoe diep zij daardoor de gods dienstige gevoelens van een zeer groot deel van haar volk heeft gekrenkt. steld zijn voor groepen van gemeenten, le den voorkomen, die in de hoedanigheid van burgemeester, wethouder of raadslid, deel uitmaken van de daarbij betrokken gemeentebesturen, is de vraag gerezen, of bij combinatie van beide functies, zoowel in beginsel als uit practisch oogpunt be zwaar bestaat. Ten aanzien van deze vraag neem ik het standpunt in, dat hoewel tegen een vereeniging van beide functies geen overwegend bezwaar bestaat, het niettemin beter is, dat, zoo een andere regeling mogelijk is, d. w. z. zoo er voor de functie van lid of secretaris eener ge. zondheidscommissie iandere geschikte per sonen gevonden kunnen worden, hieraan de voorkeur wordt gegeven. Namens de Nederlandsche Regeering is ten sterfhuize van Prof. André Weiss, in leven vice-president van het Permanente Hof van Internationale Justitie, een krans nedergelegd bij de baar met het stoffelijk overschot. De secretaris-generaal van het Ministe rie van Buitenlandsche Zaken heeft, in op dracht van den Minister van Buiten landsche Zaken een bezoek van rouwbe- beklag afgelegd bij den President van -iet Permanente Hof van Internationale Justi tie en bij mevr. Weiss, teneinde de' deel neming der Nederlandsche regeering te be tuigen met het overlijdën van den vice- president van het Hof, den heer André Weiss. De kamerheer-ceremoniemeester van H. M. de Koningin, baron van Harden, broek van Lickhorst, heeft gisterenmiddag uit naam van H. M. een bezoek van rouwbeklag aan mevr. Weiss gebracht, en tevens namen H. M. een krans bij de baar met het stoffelijk overschot gelegd. De telefonisten, die het publiek te woord staan, worden soms bijna tot vertwijfeling gebracht door menschen die doodleuk kunnen informeeren „hoe laat het toch precies is" De New-York Telephone Company te New-York heeft daar geld uitgeslagen. Wan neer iemand aan de telefoniste vraagt hoe laat het is, wordt hij naar een speciaal num mer verwezen en daar kan hij tegen betaling van 12cent vernemen wat hij zoo graag wii weten. Den eersten dag had deze nieuwe inlichtin gendienst al 10.248 betalende vragers ge holpen. (Orgaan C.B.P.T.T.) Deelneming der Nederlandsche regeering Den tijdelijk zaakgelastigde te Parijs is opgedragen aan de Fransche Regeering de deelneming der Nederlandsche Regeering te betuigen in het ongeluk, dat het overlijden van den Minister Bokanowski heeft ten ^gevolge gehad. Een schrijven van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid De minister van Arbeid, H. en N. heeft de volgende aanschrijving tot de commis. fiarissen der Koningin gericht: In verband met de omstandigheden, dat Onder de gezondheidscommissies, die inge-i Een waarschuwend schrijven van de pastoors der stad- Utrecht. In alle kerken der stad Utrecht is Zondag een schrijven voorgelezen van de gezamen lijke pastoors der stad over de zedeloosheid der moderne dansen. Waar in d.it schrijven een onderwerp van zeer actueelen aard wordt behandeld, ont- leenen wij er het volgende aan: Wij zien ons verplicht, heden onder alle H. Missen het volgende over de zedeloosheid der moderne dansen onder de aandacht der Katholieken te brengen. Een der meest schrikbarende uitwassen van de genotzucht is het dansen. Onheil spellend is dit kwaad in de laatste jaren toegenomen. Het dansen heeft zulk een ge vaarlijke, ja schaamtelooze gedaante aange nomen, dat wij met kracht en klem en zon der eenig voorbehoud onze stem daartegen verhellen. Daarom stellen wü de volgende overwegingen vast: 1. In de laatste jaren is duidelijk aan 't licht gekomen, dat het dansvermaak ont aardt in danswoede, die de deur opent voor slechte dansen. In dit stadium zijn we reeds gekomen. De danswoede heeft zulke afme tingen aangenomen, dat een restaurant niet meer schijnt te kunnen bestaan zonder ge legenheid tot dansen te geven. 2. Danswoede voert tot slechte, zedelooze dansen, omdat de mensch tot 't kwaad ge neigd is. Dat dit gevolg reeds een feit is, bewijzen de meest heidensche dansen, die overal zijn ingeburgerd. Deze dansen worden in de meeste gevallen schaamteloos uitge voerd. In particuliere woningen, familie kringen, intieme gezelschappen, gesloten dansgelegenheden, openbare danshuizen, ja publiek op de straten schaamt de vrouw, het meisje, zich niet de meest dierlijke lichaams houdingen aan te nemen. De vrije regels der dansvormen stellen voldoende in de gelegen heid, de uitvoering van den dans zoo lieder lijk mogelijk te maken. Zelfs welwillende dansleeraars zijn niet bij machte, daartegen stelling te nemen. Ernstige menschen, die in 't belang der zedelijkheid een onderzoek hebben ingesteld, verklaren, dat de lichaams standen tijdens moderne dansen absoluut met de wetten der zedelijkheid in strijd zijn. Juist het feit, dat danslustigen hun oordeel voor absurd of overdreven verklaren, is hoogst bedenkelijk, omdat men 't bewijs levert, het kwaad niet meer te voelen, of te willen zien. 3. Wat den modernen dans nog gevaar lijker maakt is de moderne kleeding. Is deze in gewone omstandigheden dikwijls schaam teloos, ergerniswekkend en voor velen een kwetsing der zedelijkheid, bij het dansen is dit gevaar dubbel groot. De vrouw en het meisje zoeken juist in het bal gelegenheid zich schaamteloos te ontkleeden, zoodat het voor verreweg de meeste mannen en jonge lingen een onmogelijkheid wordt, gedachten en begeerten rein te bewaren. Wanneer bij bals aldus én lichaamshouding én zedelooze kleeding samenspannen, om het dierlijke in den mensch op te wekken, dan komt men tot het besluit, dat elk modern bal voor de meesten een bron van zonden wordt. 4. Voegen we hierbij, dat verder alles er op berekend is, om de danslustigen in een roes van zinnelijkheid te brengen, nj. de weelde der danslokalen, de prikkeling der dranken, het fantastisch kunstlicht, nu en dan het totaal gemis aan licht, lichtzinnige, ja hartstochtelijke dansmuziek, het diep in den nacht thuisbrengen, bedwelmd door 't gesmaakte genot. Wie zal durven beweren, dat het zwakke menschenhart tegen dat alles bestand is? Waarlijk, wij overdrijven rvet met te beweren, dat onze moderne, hei densche dansen een afgrond van zonden zijn. 5. Het kan niet uitblijven, dat dergelijke uitwassen de meest schrikbarende gevolgen na zich sleepen. Wij wijzen slechts in het kort op de uithuizigheid, twist tusschen man en vrouw, opstand der kinderen tegen 't ouderlijk gezag, gemengde verkeeringen en huwelijken, dronkenschap, echtscheidingen, ondermijning van den arbeid en als gevolg daarvan versla.van het zedelijkheids gevoel; achteruitgang van maatschappelijke welvaart, vernietiging van het familieleven, ondergang der christelijke beschaving door terugkeer tot het heidendom in de meest krasse vormen. 6. Wat het ergste is, de moderjje dans en danswoede werken zóó hartstochtelijk, dat zij, die er zich eenmaal aan hebben overgegeven, slechts met de grootste moeite van dit kwaal zijn te genezen. Ontelbaren hebben zich op die dansen geworpen als op een dageliiksch brood en zinken steeds ver der weg in den poel van onreinheid, zoodat een breken met die danswoede dikwijls tot de zeldzaamheden behoort. De groote H. Augustinus, die zich zelf eens had verloren in 't Romeinsche zingenot, in dans en schouwburg, die zelf het slachtoffer werd der heidensche zedeloosheid, dus een onver dacht getuige, schreef na zijn wonderbare bekeering de geschiedenis van zijn vroeger zondig leven. Onder tranen beweende hij zijn vroegere uitspattingen. Hij brengt naar voren, hoe moeilijk het is de ketenen van 't zingenot te breken en als hij door de genade Gods bestraald behoefte gevoelde den harts tocht te onderdrukken, riep hij in vertwij feling uit: „De geringen in deze wereld ver overen den hemel en wij met al onze talen ten staan machteloos." Als Augustinus zoo'n geweldigen strijd meemaakte, om zich van de banden der hartstochten te bevrijden, hoe zal het dan met ons, arme menschen- kinderen gaan? De H. Schrift leert ons: „Die het gevaar bemint, zal er in vergaan!" Ziehier, B. G„ het ontzettend gevaar en de dieptreurige gevolgen van het moderne dansvermaak. Het schrijven haalt vervolgens verschil lende protesten van hoogstaande mannen aan tegen de moderne dansen en besluit als volgt: Resumeerende komen wij tot de slotsom, dat de moderne dans een ramp is voor ge loof en zeden en welvaart. Mogen wij daarbij stilzitten? Als zelfs menschen, die op gods dienstig gebied zich neutraal verklaren, zoo afdoende de moderne dansmanie hebben ge- trandmerkt, dan ligt het voor de hand. dat wij, uwe priesters, nog meer dan zij u ernstig vermanen en waarschuwen. Wij veroor de e 1 e n daarom zonder één uitzondering eiken modernen dans, onder welken naam hij zich ook aanbiedt en verklaren als ge volg daarvan, dat dergelijke dansgelegenhe den vrijwillige en naaste gelegenheden zijn tot zonden. De katholieke leer zegt ons, dat wij in geweten plicht hebben de vrijwil - ligen naaste gelegenheid te vluchten, zoodat het zondig is, daarin vrijwillig te blijven. Mocht tot nu toe onwetendheid of goede trouw u misschien verontschuldigd hebben, na deze ernstige waarschuwing houdt alle onwetendheid op en drukt op ieder de zware en volle verantwoording, de moderne dansen te vluchten. Katholieken, bezwaart dus uw geweten niet en slaat de handen ineen om de maat schappij te redden van deze zedelijke inzin king. Heeft de Roomsche Kerk ons eenmaal de christelijke beschaving geschonken, werkt dan mee ze in stand te houden. Als elke be schaving van boven af door de rangen en standen der maatschappij dringt, dan zijn de menschen van meerderen invloed en hoogèrgeplaatst op de eerste plaats geroepen een goed voorbeeld te geven. Zegt net, dat enkele moderne dansen kunnen geduld wor den; wij moeten het kwaad met wortel en al uitrukken, want zoolang men concessies doet, de ondervinding leert het, werkt men op den duur het kwaad toch weer in de hand Gij vooral. Ouders, hebt de zware verant woording voor uwe kinderen. Weest op dit punt onverbiddellijk; later zullen de kinde ren u zegenen en dankbaar zijn. Geeft geen gelegenheid voor kinderbals, want daar lee- ren zij in den vroegsten leeftijd het zingenot en den zucht naar dansen. Weest voorzichtig in 't geven van verlof aan uwe zonen en dochters, om een dans- cursus mee te maken; verbiedt ze ten strengste neutrale of verdachte dansgezel schappen te bezoeken, veroorlooft het niet lid te ziin van een z.g. katholieke club, waar onderricht gegeven wordt in de bovenge noemde moderne dansen. Ouders, bezoekt zelf niet de dansgelegenheden, geeft al dus een goed voorbeeld en maakt uw huis tot een voor uw. kinderen aangename wo- mng. Prent ze reeds vroegtijdig in een leven- digen afschuw voor moderne dansen, dan zult ge hun deugd bewaren en ze vormen tot degeliike menschen in de maatschappij. Gij, besturen van R.-K. Organisaties, die voor alles het godsdienstig en zedelijk belang uwer leden beoogt, weert uit uw vereenigin- gen de gelegenheid tot dansen, welke wor den aangekondigd onder den naam van „gezellig samenzijn". Tracht langs andere wegen en die zijn er genoeg uw feest- vergaderingen gezellig te maken, dan zal van u een opvoedkundige kracht uitgaan. B. G. Geve God u een goeden wil, om met ons mee te werken; dat Hij uw verstand verlichte, om den waren weg voor 't gees telijk en stoffelijk geluk, beter te leeren kennen: daarom eindigen wij met het be kende woord van cTe H. Schrift: „Wat baat het den menschen. indien hij heel de wereld wint, en schade lijdt aan zijne ziel." t i Een prjjsvraag De Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, heeft ter gelegenheid van haar honderdjarig jubileum een internationale prijsvraag uitgeschreven tot het verkrijgen van een compositie voor gemengd koor en or kest, met of zonder solisten. De jury is samengesteld uit de heeren dr. Peter van Anrooy, Cornelis Dopper, Sem Dresden, dr. Willem Mengelberg en dr. Joh, Wagenaar. De Maatschappij looft een prijs uit. groot 2500 gulden al of niet toe te kennen; het zij in één of meer prijzen een en ander ter beoordeeling van de jury. De inzendingen moeten vóór 1 Maart 1929 worden gezonden aan den alg. secretaris der Maatschappij, dr. Paul Cronheim, Nic. Maas straat 33, Amsterdam. De mededinging staat open voor componis ten van alle nationaliteiten. Alleen oorspron kelijke werken, die nimmer zijn gepubliceerd, noch in het publiek uitgevoerd, komen voor mededinging in aanmerking. De tekst kan, naar keuze, wereldlijk of geestelijk zijn. De tekstdichter wordt geacht aan den componist het recht van uitvoering en het recht van uitgave te hebben overge dragen. Iedere taal is toegelaten. Bij gebruik van een niet-algemeen bekende taal is evenwel de bijvoeging van een tekstvertaling in een wèl- algemeen bekende taal noodzakelijk, daar anders de jury het verband tusschen tekst en muziek niet kan beoordeelen. (Ofschoon het Nederlandsch geen algemeen-bekende taal is, geldt deze laatste bepaling hiervoor, uiter aard, niet). De uitslag zal worden bekend gemaakt ter gelegenheid van de honderdste algemeene vergadering der Maatschappij in Juni 1929. HOE DE REDDING GESCHIEDDE. Het telegram dat de redding meldde van den bijzonderen Spitsbergen-correspondent van de „Maasbode", die, abusievelijk op het onbewoonde Hope-eiland was afgezet en daar een maand lang onder de moeilijkste omstandigheden moest vertoeven, wordt thans, naar dit blad meldt, eerst door een tweede gevolgd. Het is gedateerd: Zjörnöy, 31 Augustus en geeft de volgende beschrijving van de avon turen door den correspondent beleefd. Nadat schipper Hemming Johansen met zijn vangstboot dagen heen en weer had ge kruist, daar hef ijs hem belette een geschikt landingspunt uit te kiezen, werd ik tenslotte zooals men weet, bij vergissing op het Hope- eiland aan land gezet. Het geval is typisch voor de zorgeloosheid der kleine ijsschepen, die doorgaans varen zonder sextant en andere noodzakelijke scheepsinstrumenten voor oriënteering en zelfs ook geen geneesmiddelen aan boord hebben om in geval van ziekte van de opva renden voorloopige hulp te verkenen. Ook zijn de schepen niet eens verzekerd, teneinde de assurantiepenningen uit te sparen. Mijn landing was uiterst moeilijk. Met een hijschtouw moest ik mij tegen de hooge ood- rechte kust opwerken. Daarbij sleet een touw door en stortte een reserve-uitrusting, waar onder een zak-sextant, in zee. Zoodoende kon ik mij niet oriënteeren en kon eerst veel later vaststellen, waar ik mij bevond. Het' Hope-eiland heeft 40 K.M.-lange en 2 K.M.-breede bergruggen, die bovenop be gaanbaar zijn. Het strand is hier en daar vlak, niets breekt de verschrikkelijke eenzaamheid. In 1924 hebben voor de laatste maal leden van een expeditie op het Hope-eiland overwin terd. Deze expeditie had proviand bewaard voor een lateren overtocht, naar het op 100 K.M. afstand gelegen Zuid-Oostland. Wat mijn leven op het eiland betreft, ik ving massa's in den rotsmuur van 't eiland nestelende valken en meeuwen met strik ken en pijl en boog. Het is voorgekomen dat ik een rauwe gans at, die ik op mijn ski-stok had gespiest en met mijn jachtmes „ontleedde". Met mijn jachtmes doodde ik ook een ijs beer. Daar ik gebrek had aajj leder en aan vet, was deze buit een waar buitenkansje voor me. Het Hope-eiland werd door mij grondig doorzocht. Van al mijn „sjouwen" waren echter mijn schoenen en mijn broek ten slotte geheel opgesleten. De vervallen jachthutten op het eiland le verden bouwstoffen voor een door mij te maken roeibootje. Want ik wilde, zooals men weet, met een eigengemaakte boot mij tracht ten te redden. Ik had gebrek aan werktuigen en spijkers en moest mij bij mijn werk begrijpelijker wijze ten zeerste behelpen. Ik distilleerde teer uit teerpapier en bezat gelukkig tentdoek en massa's drijfhout. Een slaapzak van rendierpels, dien ik in mijn bezit had, verwerkte ik tot kleeren. Den-eersten dag reeds meende ik gedeel ten van een vliegtuig op het drijfijs te zien. Daar ik ze op een mijl afstand van mij waar nam, waren ze voor mij 'onbereikbaar. Meestal was er vorst en mist, die mij het uitzicht belemmerde, maar soms scheen ook de zon. Een overwintering scheen mij uitvoer baar, maar leek mij tevens een nuttelooze onderneming. Wegens mijn droevig isolement gaf ik er de voorkeur aan, een overtocht per nood- boot te maken. Deze onderneming had een kans van i op 4 van te zullen slagen. Doch Gods hand heeft mij ten slotte voor een dergelijke riskante poging behoed. Den 5den Augustus kwam een vangstboot op het eiland aanvulling van haar brand- houtvoorraad zoeken en ze zette drie man op het strand af. Zij ontdekten de teekens, die ik voor de door mij gevonden eendennesten had aangebracht en kregen toen opeens een Zoekkoorts naar Amundsen. Buiten adem en geheel onverwacht zag ik Ze daar opeens voor mij staan. Het was een eigenaardige en vrij sensationeele ontmoe ting. Thans begon de tweede beproeving. Want het vaartuig ging de ftjolzee doorkruisen en alle mogelijke eilandjes afzoeken. De scheeps kost was ongenietbaar. Ik had het traditio- neele Koninkrijk gegeven voor een diner Op 12 Augustus werden wij door de „Hob by" gepraaid, die overvol zat met expeditie deelnemers, waaronder zes vliegeniers. Dit ijsschip bleef daar eveneens kruisen, zoodat overstappen eigenlijk doelloos was. De Italianen droegen kleeren van Malm- gren. Wij hoorden uitingen van verontwaar diging, over het feit, dat het onderzoek naar de ballongroep maar steeds slepende werd gehouden. Natuurlijk hoorden wij de gewone on controleerbare praatjes over Nobile. Het heette, dat hij het getuigenis der bal longroep vr.eesde en dat hij door Mussolini zou zijn teruggestuurd, omdat hij hier alles in den steek had gelaten en dergelijk geklets meer. Ook vernamen wij, dat de expeditie Sora- van Dongen-Varming was gered. Intusschen is, naar ik hoorde, het Koning Karelsland nog niet onderzocht, wegens den ijstoestand, die het doordringen daar onmo gelijk maakt. Pas heden kwam er, naar ik verneem, een officieel bericht bij de Noorsche regeering in, dat het Bereneiland thans geheel door zocht is. lerie-ïnrichtingen kan de vulling der oudere munitie in mobilisatietijd niet als een der mogelijke oorzaken van het ongeval worden beschouwd. Het onderzoek naar de mogelijkheid, dat in de buis (het ontstekingsmiddel der vulling) de oorzaak heeft gelegen, wordt mede in verband met de ervaring, die in den loop der jaren bij twee overeenkomstige ongevallen is opgedaan met zorg voortgezet. De buizen van de gebezigde soort mogen intusschen niet worden gebruikt. Te 's Gravenhage heeft een glazenwas- scher, die twist kreeg met een collega dien een dusdanigen vuistslag toegediend, dat de man een hersenschudding kreeg. Een dokter van den Geneeskundigen Dienst oordeelde opneming in het ziekenhuis noodzakelijk. Zondagmorgen omstreeks 10 uur waren op den Hoogen Rijndijk te Leiden eenige mon teurs der Noord-Hollandsche tram bezig met het vernieuwen van een gebroken spandraad van de bovenleiding, toen de 27-jarige mon teur Corba in aanraking kwam met den nieuwen spandraad, die nog niet was afgeïso- leerd. Hij kreeg toen een stroom van 1200 volt door het lichaam en viel van een 7 treden hoogen ladder. Hij werd bewusteloos opgenomen en door den gemeentelijken hulp dienst naar het academisch ziekenhuis over gebracht, waar bleek dat hij vrij ernstige brandwonden aan een zijner handen en een hersenschudding had opgeloopen. Zijn toe stand is, naar de „Msb." verneemt, niet levensgevaarlijk. en het licht in de kamer aangemaakt, zoo dat hij op zijn gemak de kast kon openen en doorsnuffelen. Toen even later de vrouw de deur wilde openen vond zij die van binnen gesloten en hoorde zij tot haar schrik dat er iemand binnen was. Zij maakte alarm en verzocht een voorbijkomend jongetje de po litie te Asten te waarschuwen. In die bedrij ven is de dief gevlucht. Waar eerst kort te voren geld gebeurd was op de veiling en de heer Bakker sinds de debacle der Hanzebank geen groot vertrouwen meer in banken had, bewaarde hij meestal nog al veel geld in huis. Marechaussee-, Rijks- en Gemeentepolitie hebben .direct een ijverig onderzoek ingesteld met behulp van den politiehond der ge meente. D'e dief is vermoedelijk per rijwiel vertrokken Er wordt ruim 4000 vermist. Als verdacht van diefstal in een hotel te Rotterdam waarbij aan een Engelsche dame een bedrag van 4 pond en 18 chilling en twee mantels werden ontvreemd, is door de Rot- terdamsche rivierpolitie de 23-jarige Portu gees A de O. gearresteerd. De man hield zich op Katendrecht verborgen. Een klacht Mej. A. te 's Gravenhage, tegen wie, zoo als bekend, de politie proces-verbaal heeft opgemaakt wegens het hulp en onderdak verleenen aan twee ontvluchte gevangenen uit de bijzondere strafgevangenis te Scheve ningen, heeft thans, naar de „Tel." ver neemt op haar beurt aangifte gedaan van diefstal van een militair uniform uit haar woning door v. d. Brande. Ook hiervan is proces-verbaal opgemaakt. STOOMVAART MIJ NEDERLAND BALI (uitr.) pass. 2/9 Gibraltar. MAPIA (uitr.) 2/9 van Suez. RONDO 1/9 van Amsterdam naar Batavia. SOEMBA 3/9 van Java te Amsterdam. KON. HOLL. LLOYD AMSTELLAND (uitr.) 1/9 te Buenos Ayres. DRECHTERLAND (thuisr.) 1/9 te Bahia. EEMLAND (uitr.) 1/9 van Rio Janeiro. FLANDRIA (uitr.) 2/9 van Vigo. GELRIA (uitr.) 1/9 te en van Lexoes. KENNEMERLAND 3/9 van Hamburg te Amsterdam. ORANIA (uitr.) 31/8 van Bahia. ZEELAND IA (thuisr.) 2/9 van Las Palmas. KON. NED. STOOHB. MAATSCHAPPIJ AGAMEMNON 1/9 van Gualemala naar Cuba* ALKMAAR 30/8 van Corra, naar Amsterdam. ALMELO (thuisr.) pass*. 2/9 Lizard naar Duinkerken. AMSTERDAM 2/9 van Antwerpen te Amsterdam. BENNEKOM (uitr.) van Panamakanaal naar Buenaventura BOSKOOP 2/9 van Rotterdam te Hamburg. DEUCALION 3/9 van Hamburg te Amsterdam. EOS 1/9 van Carthagena naar Malaga. ERATO 1/9 van Amsterdam te Kopenhagen. GANYMEDES (uitr.) pass. 2/9 Azoren. HAARI EM (thuisr.) 1/9 van Cristobal naar Curacao* HEBE 1/9 van Lissabon te Malaga. HERMES 1/9 van Smyrna te ConstantinopeL ILOS 1/9 van Bari naar Catania. IR S van La Pallice naar A'dam pass. 2/9 Ouessant* MEDEA 2/9 van Venetië naar Triest. NERO van Amsterdam naar Danzig pass. ï/9 Holtenau* NOTOS 1/9 van Barcelona naar Genua. OBERON 1/9 van Amsterdam naar Puerto Barrios. ODYSSEUS li', van Stettin naar Amsterdam. ORPHEUS van Amsterdam naar Kopenhagen pass. 2/9 Holtenau. PERSEUS 1/9 van Amsterdam naar Hamburg. PERSEUS 9 van Amsterdam te Hamburg. PLUTO van Amsterdam naat Stettin pass. 2(9 Holtenau* PROTEUS 3/9 van Kopenhagen te Amsterdam. SIMON BOLIVAR 2/9 van Bremen tc Hamburg. STRABO 1/9 Grtnenburg te Amsterdam. TELAMON 1/9 van P. au Prince naar Cap Hatteia. THESEUS i/c van Musel naar Oporto. ULYSSES (uitr.) pass. 1/9 Azoren. VENUS 1/9 van Alexandrië te Syra. VULCANUS 1/9 van Huelva te Lissabon. ZEUS x/9 van Lissabon naar Cadix. HOLLAND—AFRIKA LIJN ,Trtri„ I GIEKERK (thuisr.) 1/9 te Dar es Salaam. Naar het Binnen-Gasthuis te Amsterdam GRIJPSKERK 1/9 van Amsterdam naar Kaapstad, is overgebracht een 72-jarige man, die uit heemskerk^ 2/9 van o^-Afrika te r tterdam* een raam van de tweede verdieping, in een nTTT,rr,p"rn" 0 perceel aan de Nieuwenburgsteeg te Am sterdam was gevallen. Bij aankomst in het gasthuis bleek hy reeds te zijn overleden. Te Dordrecht is Zondagmorgen, doordat de huisknecht in bed een sigaret had ge rookt, brand ontstaan op de zolderverdieping van het Oranjehotel aan de Johan de Witt- straat. De eigen brandwaterleiding van het gebouw bewees bij de blussching goede dien sten. Na een uur slaagde men er in het vuur meester te worden. De zolderverdieping en 't dak verbrandden grootendeels. De bewoners en de gasten konden zich bijtijds redden. Al les is verzekerd, ook de schade in het be drijf. Te Rotterdam is gisternacht, terwijl de schipper W. B. afwezig was, ingebroken in de kajuit van het aan de Schiekade liggende schip „de Valk". Drie zilveren horloges, negen gramophoonplaten en eenige vreemde munten die naar schatting 20 gulden waard zijn, wer den ontvreemd. Voor de uitdeeling van haring en witte brood bij de viering van de herdenking van Leidens Ontzet op 3 October hebben zich dit jaar ongeveer 2400 personen laten inschrij ven. In de gemeente Terapel (Gr.) is bij kind van den heer S. een geval van kinder, verlamming geconstateerd. een Bij een manufacturenzaak aan den Schie- damschedijk te Rotterdam is sedert eenige jaren een thans 29-jarige juffrouw uit Pa ramaribo in betrekking, die o.a. tot taak heeft de administratie betreffende de loonen van 3,9 HolteB*u «pv Rott- Klg1- 'f 4-« r,KEIL EHAVEN i/g van Amsterdam te Kirkenaes, t personeel te voeren. Zij had al spoedig na - haar indiensttreding het personeel van RIJPERSKERK 31/S van Port Said naar Genua. SPRINGFONTEIN '2/9 van O.-Afrika te Rotterdam. HOLLAND—AMERIKA LIJN BINNENDIJK 2/9 van Rotterdam naar New York. GROOTENDIJK Antwerpen v. d. Pacifïckust pass. 1/9 Ouessant. NIEUW-AMSTERDAM 1/9 van New York naar Rot terdam. THUBAN 3/» van Antwerpen te Rotterdam. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN ALMKERK 2/9 van Hamburg te Rotterdam. OUDERKERK (thuisr.) 3/9 van Foochow. SAMARINDA (uitr.) 1/9 van Genua. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN ALKAID (uitr.) 2/9 van Suez. AND IJK 3/9 van Antwerpen te Rotterdam. BRIELLE 3/9 van Calcutta l.v. Antwerpen te Rotterdam* KOUDEKERK 1/9 van Rotterdam -naar Hamburg. KOUDEKERK 3/9 van ROTterdam te Hamburg. VEENDIJK 1/9 van Rotterdam naar Hamburg. VEENDIJK 3/9 van Rotterdam te Hamburg. IJSELKERK (thuisr.) 1/9 van Calcutta. HOLLAND-WESTAFRIKA LIJN RIJNLAND 1/9 van Amsterdam naar West-Afrika. IJSTROOM 1/9 van Rotterdam naar Hamburg. JAVA—BENGALEN LIJN JACOTIA Batavia naar Calcutta 1/9 van Rangoon. JAVA—NEW YORK LIJN BREEDIJK 2/9 van Batavia naar New York. ROTTERDAMSCHE LLOYD DJAMBI (uitr.) pass. 2/9 Dover. DJEMBER 2/9 van Hamburg te Rotterdam. INSULINDE (uitr.) x/9 van Colombo. KOTA INTEN (uitr.) pass. 2/9 Ouessant* MADIOEN (uitr.) pass. 3/9 Perim. MEDON (thuisr.) 1/9 van Penang. SIBAJAK (uitr.) pass. 1/9 Kaap del Armi* SLAMAT (thuisr.) 2/9 te Suez. SLAMAT (thuisr.) 2/9 te Suez. SOEKABOEMi 1/9 van Batavia te Rotterdam. TAMBORA (thuisr.) 2/9 van Belawan. TERNATE (thuisr.) 2/9 te Suez. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN ALCHIBA (uitr.) pass. 2/9 Fernando Noronha. ALCOR (uitr.) 1/9 van Santos. ALGORAB 2/9 van Hamburg te Rotterdam. POELDIJK 3/9 van Buenos-Ayres te Rotterdam. STOOMVAART MIJ OCEAAN ATREUS, japan naar R'dam 30/f te Penang* MELAMPUS 2/9 van Batavia te Amsterdam. PHRONTTS 1/9 van Amsterdam naar Hamburg. NEDERLANDSCHE SCHEPEN AALSUM 2/9 van New Orleans naar Moermansk. ALBLASSERDAM 1/9 van Riga naar Rotterdam* ALKTTA 28/8 van Singapore te Miri. ARTEMIR 29/8 van Rotterdam te Curazao. AUGUSTINA 29/- van Singapore naar Soerabaja. BATAVIER 1 lig van Rotterdam te Hamburg.m BATAVIER VII 2/9 van Sunderland te Antwerpen. BATAVIER V 2/9 v.m. 8 uur 40 van R'dam te Gravesend* BEURSPLEIN 2/9 van Buenos-Ayres naar Rosario. BUSSUM ilg van Rotterdam te Archangel. CALEDONIA 2/9 van Rotterdam te Middlesbro. DOSINA 31/8 12 uur 4a n.m. 200 mijl Z. van Valenda* gesign. van Curacao naar Antwerpen wordt 3/9 te AnU werpen verwacht. DORDRECHT 2/9 van Novorossisk naar Malaga. DRENTE 28/8 van Pladjoe naar Singapore. EEM 2/0 Holtenau gep., Rotterdam naar Haïgshama. EMMAPLEIN 2/9 van La Plata naar Las Palmas v.o. ITTERSUM 3/9 Brunsbuttelkoog gep., Amsterdam naar Kami. JOBSHAVEN 31/8 1 uur 31 n.m, 170 m. O.Z.O. van Wiek gesign. van Kirkeness naar Huil. JOBS! A /EN 1/9 van Kirkeneaes te Huil. JUNO 2 If* van Calcutta naar Singapore. Over het onlangs in de legerplaats bij Ol- debroek voorgekomen ongeval met een pro jectiel van 15 cm. wordt het volgende aan het Ned. Corr. Bur. medegedeeld: Bij het onderzoek van projectielen, afkom stig uit hetzelfde tijdperk van vulling als die, welke bij de schietoefeningen werden gebe zigd, is gebleken, dat de vulling dezer pro jectielen goed was. Uit de verklaringen van deskundig perso neel, hetwelk na demobilisatie een groote hoeveelheid soortgelijke munitie heeft onder- zocht, blijkt, dat nimmer ongerechtigheden in de buskruitgranaten zijn aangetroffen, welke ook maar eenig gevaar bij het gebruik dezer munitie zou kunnen opleveren. Ook volgens verklaring van de directie der Artil- de firma uitgebreid met twee vrouwen, die echter slechts in haar fantasie bestaan. Elke week legde zij de keurig ingevulde loonsta- ten van deze gefingeerde vrouwen over en prompt werd het loon samen 10 uit betaald. Deze 10 stak de juffrouw uit Pa ramaribo in haar eigen zak. Althans zoo luidt de aanklacht, welke nu het bedrog is ontdekt, is ingediend. De betrokken juffrouw ontkent zich aan deze merkwaardige oplich ting te hebben schuldig gemaakt. De politie heeft haar aangehouden en opgesloten. Uit A'S ten schrijft men aan het „Huis gezin": Vrijdagavond omstreeks 9 uur is op den weg van Asten naar Sluis XI onder deze ge meente een brutale inbraak gepleegd bij den tulnier den heer P. Bakker. De heer Bakker en de kinderen waren naar het dorp voor de viering van het Koninginnefeest. De vrouw des huizes was even opgewandeld en van dit eogenblik heeft de duif gebruik gemaakt om door het raam binnen te klimmen. Hij heeft de vensters van buiten dicht gedaan, de voor deur van binnen met een grendel gesloten LARENBERG 2/9 an Uleaborg naar Zaandam. LEKHAVEN i/g van Nordennam naar Wilmington* LINGE 2/9 Holtenau gep., Rott. naar SundsvalL MAASHAVEN 2/9 gep., Kirkenaes naar Delfzijl. NOORDWIJK 3/9 van Newcastle te Boucau. PENDRECHT 2/9 van Sevilla naar Batoum* RANDWIJK 3/9 van Marseille naar Mellia. ROSSUM 1/9 van Helsingfors naar Rotterdam, ROZENBURG 1/9 van Porceaux naar Salia Caballo* SCHIE 2/9 Holtenau iep., Rott. naar Hernosand. SCOPAS 28/8 te Pladjoe. SEi-ENE 29/8 van Yokohama naar Graye Harbur. STAD AMSTERDAM 2/c Ouessant gep., Rott* naaf Bagnoli. STAD ZAANDAM 1/9 van Salta Caballo nazr Rotterdam Vlaardingen. STENTOR, sleepb. met lichter Frisia, 2/9 van Hamburg naar Rotterdam. SULTAN VAN KOETEI 28/8 van Singapore te Balik Pappan. SULTAN v. I ANGKAT 31/8 Constantinopel gep., Rott* naar Baoum. UTRECHT 2~/h van Saigon naar Singapore. WESTPLEIN 1/9 Holtenau gep., Rott. naar Lulea. WIELD RECHT a/9 Constantinopel gep. Sevilla naar No- vorossisk. WINSUM 1/9 Honnigsvaag gep., Rott. naar Archangel* WOENSDRECHT 2/9 van Preston te Novoapssisk. WOLSUM 2/q Kaap Wrath gep., Gareton naaxfcrchangel KATENDRECHT 30/b Gibraltar gep. Sheerneas naar Batoum. ACTIEF ms., 1/9 van Zaboe te Holtenau. ANNA ms., 3/8 van Harburg naar Hadersleben. BALDUR ms., x/9 van Lysekil te Holtenau. BERTHA ms. 31/8 van Harbours naar Thisted* EMANUEL Jonker 31/8 van H»rt«rg naar Kjöge. HANS II ms., Hg van Cuxhaven Itoar Zwol/e* JANETTE ms. x/9 van Odense te Holtenau. .;t«li» 1 i'-•'//#

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7