De Britsch-Duitsche mijn-industrie Telegraphisch Weerbericht m BUREAUX: NASSAU LAAN 49, ADVERTENTIÉN 35 ct. p. regel* DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1928 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16953 m; I aangifte moet, op straffe van verlies v-\n alle rfchtfn. geschieden uïtfpli.ik driemaal vier en twintig uren na het ongeval. Mgr. dr. P. MANNENS f Het internationaal Eucharistisch Congres per radio Het Internationaal Eucharistisch Congres te Sydney De grootsche openingsplechtigheid mmmgm De Fokker-machines voor Indië Voornaamste Nieuws Georganiseerd overleg J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTE? Groote Houtstraat 166 Haarlem Holland-Indië De Java—China—Japanlijn Het congres van den Kon. Ned. Middenstandsbond Mgr. J. D. J. Aengenent De korenbouw in de Haarlemmermeer De Bisschopswijding van Mgr. P. Cheng Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. VRAAG- EN AANBOD.ADVERTEN TIES. 1 4 regels 60 cl. p. plaaf^jng; elke regel meer 15 ct., bij voorufcoeL Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGËN tusschen den tekst 60 ct. per regel, fz Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekenngsvoorwaarden fOftOf) Levenslange geneeie ongeschiktheid tot werken door fJHft oij een ongeval met fO,, fl bJJ verlies van een hand, f|OC bij verlies van een f rn tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 1 oliUU." verlies van beide armen, beide beenen at beide oogen; 1/OU.'"doodelijken afloop; l^oU."een voet of een oog; 1 lcO."duim of wijsvinger; ldU." been of bij 'n breuk van fin bij verlies v. ee* anderen vinger. Het conflict, dat anderhalf jaar geleden in de Engelsche mijnindustrie uitbrak, is het geweldigste en meest vérstrekkende geweest, daar te lande In de geschiedenis der mijn industrie bekend. Geweldig door de enorme verliezen, die het bracht; vérstrekkend in zijn gevolgen, welke nog heden ten dage voelbaar zijn. Geen tak van industrie baart de Engelsche regee ring zooveel zorg als de mijnindustrie. Aller eerst zijn daar de 200.000 werklooze mijnwer kers, die uithoofde hunner vorming en levens wijze zeer moeilijk in andere bedrijven kun nen geplaatst worden. Het groot aantal werkloozen wijst al dadelijk op een ongezonde situatie In het bedrijf. De mijneigenaren van hun kant verkeeren in een bijzonder moei lijke positie, duidelijker gezegd, staan voor het zeer moeilijke probleem, dat de zelfkos- tende prijs van elke ton steenkool hooger Is dan de opbrengst. Deze stand van zaken duurt reeds langer dan een jaar. Het behoeft dus niet te verwonderen, dat vier groote mijnondernemingen, zooals vorige week een telegram uit Londen meldde, vijf duizend arbeiders ontslag hebben gegeven wegens de steeds toenemende moeilijkheden in den afzet der kolen, terwijl ln vele klei nere bedrijven eveneens een gedeelte van het personeel de dienst werd opgezegd. Waar ligt de oorzaak van de ongunstige situatie in het Engelsche mijnbedrijf? Door de algemeene staking ln 1926 heeft Groot-Brittannië zijn overzeesche markten verloren. Die te herwinnen is op het oogen- blik doel en streven. Daarvoor wordt geen middel te kras geacht en zelfs gaat men zóó ver, dat de rentabiliteit van het bedrijf aan dat streven geofferd wordt. Inderdaad is Engeland er op deze wijze in geslaagd een gedeelte van de Duitsche markt te herkrijgen. Daarentegen ls de uitvoer naar Frankrijk en de Scandinavische landen sterk achteruitgegaan. Over het geheel genomen heeft de ruïneuze politiek der Britsche mijn eigenaren niet geleid tot het succes, dat men zich daarvan had voorgesteld. De statistie ken wijzen uit, dat de uitvoer in de laatste maanden beduidend minder was dan in de zelfde maanden vóór de staking, hoewel de prijzen, die nu gelden, verre beneden die van 1926 blijven. Men mag deze uitvoerpolitiek brandmerken als roekeloos en onverantwoordelijk, niet ver geten mag worden, dat ze is toegepast in een tijd, toen alle middelen, om een normalen toestand in de Engelsche mijnbedrijven te verkrijgen, gefaald hadden. Nu ook dit laatste en geldverslindende mid del niet het gehoopte heil heeft gebracht, wordt tevergeefs uitgezien naar een andere mogelijkheid, die uitkomst kan geven in deze benarde situatie. Een kind kan begrijpen, dat de thans gevolgde politiek, die zoo geheel en al indruischt tegen een gezonde economie, binnen zeer korten tijd haar noodlottige ge volgen moet doen gevoelen. De bedrijven, die de grootste bedrijfsonkosten hebben, zullen het eerst het loodje leggen. Het op deze wijze uitschakelen van een deel der bedrij ven, zal, door vermindering van aanbod, een verhooging van den prijs op de wereldmarkt tengevolge hebben. Eenlge maanden geleden is er een begin gemaakt met het instellen van verkoops organisaties, die behalve eene normalisatie der prijzen, ook eene regeling der productie beoogen. Wat deze organisaties zullen uit werken, valt thans nog niet te zeggen. Ook dit is een zeer kenschetsend verschijnsel voor een land, waar eens in de mijnindustrie een vrije en buitengewoon scherpe concur rentie heerschte. Het instellen dezer organi saties bewijst meteen, hoe alles beproefd wordt, om uit de impasse te geraken, waarin de mijnindustrie na de algemeene staking van 1926 gekomen is. Na de Vereenigde Staten en Engeland ls Duitschland het kolenrijkste land der wereld. De Duitsche mijnindustrie was steeds een der voornaamste bronnen van bloei en welvaart. Ook nadat door het vredesverdrag voor Duitschland belangrijke mijngebieden verlo ren gingen, bleef het op één na de grootste producent van Europa. De productie binnen het tegenwoordige Duitsche grensgebied be liep zelfs nog tien percent meer dan in het vroegere Duitschland van 1913. In geen land der wereld maakte de warmte-technlek de laatste jaren zulke vorderingen als in Duitschland. En toch, desondanks, ondanks de toenemende energie, uit waterkracht ver kregen, steeg het verbruik van kolen! Trou wens, de wereld-statistiek over verbruik en productie van steenkool toont eene stijging aan, met dien verstande dat er millioenen tonnen meer geproduceerd dan verbruikt worden. Hierin is de voornaamste oorzaak te zoeken van de crisis in de mijnindustrie en de moordende strijd tusschen de Britsche en Duitsche mijneigenaren om den afzet op de wereldmarkt. Het behoeft geen betoog, dat de moeilijke positie der Engelsche mijnindustrie door Duitschland, Engelands grootsten concurrent op de wereldmarkt, met stijgende aandacht gevolgd wordt. Vooral de Britsche uitvoer politiek van den laatsten tijd ls door Duitsch land met bezorgdheid gadegeslagen. Men meene vooral niet, dat die aandacht en be zorgdheid in zuiver christelijke motieven haar oorsprong vindt. Meer wortelt zij in het besef, «lat een verwoede concurrentie-strijd, zooals wjj dien thans kennen, in 't eind nadeelig kan worden voor alle landen, die betrokken zijn bij de productie van steenkool. De ondernemerswinst in het Duitsche mijnbedrijf is momenteel al uitermate miniem en een geringe verscherping van de crisis kan ook hier spoedig funeste gevolgen hebben. Resumeerend zien wij, dat de crisis ln de Engelsche mijnindustrie onverzwakt voort duurt, ondanks het feit, dat na het conflict van 1926 onafgebroken gewerkt is aan de sa neering van de bedrijven. Anderzijds zien we in Duitschland een toestand, die op 't oogen- blik nog op 't kantje af bevredigend is, maar even goed als in Engeland spoedig in een noodlijdenden kan verkeeren. Oorzaak: de hardnekkige concurrentie ter verovering van de wereldmarkt, terwijl de wereldproductie een surplus aanwijst. Een concurrentie, die zich niet ontziet een wapen te gebruiken als de geschetste ruïneuze Engelsche uitvoer politiek. De oplossing, althans de verbetering in deze crisis is te zoeken in het scheppen van een internationale belangengemeenschap tus schen deze beide landen, die regelend moet werken voor prijzen en productie. Een poging in deze richting zou door Engeland met vreugde begroet en dankbaar aanvaard wor den. Zoolang evenwel Duitschland niet ge noodzaakt wordt eene Internationale over eenkomst als laatste redmiddel aan te grijpen, is van deze zijde geen toenadering te ver wachten. In den ouderdom van 74 jaar is gisteren middag omstreeks 4 uur te Roermond over leden de Hoogeerw. heer Mgr. P. Mannens, vicaris-generaal van het bisdom Roermond, oud-president van het Groot-Seminarie en proost van het Kathedraal Kapittel. Mgr. dr. Paulus Mannens werd geboren te Merkelbeek den 19den September 1853. Hij volbracht zijn studiën aan de Seminaries van het bisdom Roermond en ontving op 17 Maart 1877 van Z. D. H. Mgr. Paredis de H. Priesterwijding. Tot voortzetting van zijn studie vertrok hij naar Leuven, waar hij in 1883 aan de Katholieke universiteit promoveerde tot doctor in de theologie. In hetzelfde jaar werd hij benoemd tot professor aan het Groot-Seminarie te Roermond, welke func tie hij in October aanvaardde. Vier en veer tig jaren lang heeft hij hier de dogmatiek gedoceerd. In Mei 1904 werd professor Mannens be noemd tot kanunnik van het Roermondsch Kathedraal Kapittel en op 1 October d.a.v. tot president van het Groot-Seminarie, na het overlijden van Mgr. Hoefnagels. Weinige jaren nadien benoemde Z. H. de Paus hem tot Geheim Kamerheer, terwijl hij in Juli 1911 werd uitverkozen tot proost van het Kathedraal Kapittel. Door Mgr. Drehmanns zag hü zich op 30 Juni 1912 benoemd tot vicaris-generaal van het diocees en bij diens afsterven koos het kapittel hem als vicaris capitularis. Als zoo danig bestuurde hij het bisdom van 6 Au gustus 1913 tot 14 April 1914, toen Mgr. L. Schrijnen tot bisschop werd benoemd. Den zelfden dag benoemde deze Mgr. Mannens weer tot vicaris-generaal. Z. H. de Paus verhief hem in het begin van 1915 tot Huis-preiaat, welke benoeming bij Breve van 12 Mei werd gevolgd door die van protonotarius apostolicus a.i.p. Mgr. Mannens stond in het Bisdom Roer mond en ook ver daarbuiten zeer hoog aan geschreven, wat o.m. duidelijk gebleken is 'oij de viering van het gouden priesterfeest, dat Mgr. Mannens het vorig jaar herdacht. Zijn groote gaven zijn voor het Bisdom van zeer veel waarde geweest en als kundig raadgever was hij algemeen geacht en ge prezen. De „Institutiones Dogmaticae," welke van zijn hand verscheen, getuigt van zijn groote kennis en scherp inzicht in de dogmatiek. Het geldt ais een standaardwerk en wordt heden ten dage op verschillende Seminaria gebruikt. Met Mgr. Mannens is een der meest voor aanstaande figuren van het bisdom Roer mond heengegaan. De K.R O. deelt aan de Katholieke luis teraars mede, dat de KRO., Donderdag. Vrijdag en Zaterdag 's nachts om 12 20 zai uitzenden in zooverre het zendstation in Sydney een goede doorzending veroorlooft, net Eucharlstisch-Congres. Het is niet te bepalen hoelang ln die nachten de uitzendingen zullen duren. Voor de luisteraars begint de K.R.O. op de drie avonden na afloop van de program ma's der N.CR.V., V.P.R O. en K.R.O., dit is ongeveer elf ure, gramofoonplaten uit te zenden, waarbij oa. de geheele 5e Symphonic van Beethoven, welwilend afgestaan door de Brunswick Cy te Den Haag; de 7e en 9e Symfonie van Beethoven, Strijkkwartet van César Franck Trio v. Schubert enz., welwil lend afgestaan door de N. V. „Musica", Kin kerstraat, Amsterdam. In aansluiting op het telegram, hetwelk wy in een deel onzer vorige oplage reeds konden publiceeren, seinde onze redacteur, die het Eucharistisch Congres te Sydney bijwoont, ons gistermiddag nog het volgende: SYDNEY, 5 September. Nog nooit beleefde Sydney zulk een im posant schouwspel als de plechtige opening van het 29ste Internationaal Eucharistisch Congres te Sydney bood De machtige St. Mary-kathedraal was 't middelpunt van duizender belangstelling. Reeds lang voor den aanvang was geen plaats meer onbezet. Het reusachtige gebouw was tot de uiterste hoeken gevuld en een enorme menigte vulde de omliggende tuinen en pleinen. Om ook hun gelegenheid te geven, niets van de plechtigheid te missen, waren bui ten de kathedraal loudspeakers opgesteld, die het gesproken woord naar buiten uit droegen. Het was een lange, Indrukwekkende stoet, die naar de trotsche St. Mary-kathedraal schreed, eerbiedig door de menigte gade geslagen. Aartsbisschoppen bisschoppen en kerke- ïyke hoogwaardigheidsbekleeders, niet min der dan 80 in getal, gingen den Pauselyken- delegaat, Z.Em. Kardinaal Cerrettl, vooraf. Onder de jubelende tonen van het machtig orgel schreed Kardinaal Cerretti zegenend de kerk binnen. De bijna onafzienbare menigte knielde eerbiedig neer. Langs de dichte rijen schreden de hls- scheppen en de kardinaal-legaat naar het priesterkoor, dat geheel onder kostbare bloe men, waaronder aronskelken domineerden, schuil ging. De geheele kathedraal was schitterend ver sierd. De pauselijke vlaggen groepeerden zich tusschen de groote bloemkorven en groen. Op het priesterkoor besteeg Z.Em. Kardi naal Cerretti den troon. Aan weerszyden schaarden zich de andere hoogwaardigheids bekleeders. Nadat allen gezeten waren, beklom Z. D. H. Mgr. Kelly, aartsbisschop van Sydney, den kansel, om het welkomstwoord uit te spre ken. Mgr. Kelly wees er, na 'n eerbiedigen wel komstgroet aan den vertegenwoordiger van Z. H. den Paus, op, dat het karakter van dit godsdienstig karakter is. Het ls een grootsch Internationaal Eucharistisch Congres een getuigenis van de liefde voor en het geloof in het Heilig Sacrament der Eucharistie, dat de bron van alle leven is. Verder vestigde Mgr. Kelly de aandacht op het onderwerp dat voor alle vergaderin gen en conferenties is gekozen, n.l. De Hei lige Eucharistie en de Heilige Maagd Maria. Voor Australië is dit onderwerp van meer den gewone beteekenis, immers de Heilige Maagd Maria, als hulp der Christenheid is de voornaamste patrones der R. K. Kerk in Australië en ook deze kathedraal, waar thans het Congres geopend gaat worden, is aan haar bescherming toevertrouwd. Geen heerlpker plaats had men dus voor de opening van dit congres kunnen vinden. De Heilige Maagd Maria is in heel de Australische kerk in zeer hoog aanzien. Na de welkomstrede van Mgr. Kelly, sprak de voorzitter van het Algemeen Comité der Internationale Congressen, Z. D. H. Mgr. Heylen, bisschop van Namen een begroe tingsrede uit namens dit comité, terwyi Mgr. zün groote vreugde uitte over het enthou siasme waarmede dit Congres begint. Dit Congres zal zeker een waardige plaats onder de rij zyner voorgangers innemen. Mgr. bracht ook eerbiedigen dank aan Z. H. den Paus, die met zooveel vaderlijke belangstelling het Congres volgt en zich ge- waardigd heeft een delegaat naar Sydney te zenden om den arbeid van dit Congres per soonlek te aanschouwen en te zegenen. Mgr. prees ook ln eerbiedige bewoordingen den grooten ijver van den Pauseiyken Delegaat voor de Eucharistische Congressen. Ook aan Z. D. H. Mgr. Kelly bracht spr. hartelijke woorden van dank voor de vele moeilijke dagen, welke de voorbereiding voor dit Congres had meegebracht. Z. D. H. MGR. HEYLEN Mgr. Kelly heeft den zwaren arbeid, die aan het Congres voorafging, met liefde ge daan. Het was een indrukwekkend moment, toen de Zeereerw. heer J. P. Sheehy, een der leden van het comité te Sydney de Pauselijke bulle voorlas. In deze bulle wordt in dep aanvang de uit verkiezing van Sydney als plaats van het Congres gemeld en tevens de benoeming van Z. Em. Kardinaal Cerretti tot delegaat naar dit Congres. Z. H. de Paus prijst verder het werk, door Kardinaal' Cerretti als eerste Apostolisch Delegaat van Australië van 1915 tot 1917 verricht. De bulle spreekt vreugde uit over het doel, waarvoor dit Congres is belegd en om het voortreffeiyk onderwerp, hetwelk er zal behandeld worden, n.l. de betrekking tus schen de H. Eucharistie en de Heilige Maagd Maria. De H. Vader spreekt den vurigen wensch uit. dat ook dit 29ste Internationaal Eucha ristisch Congres voor de Australische R. K. Kerk een machig succes zal worden en Z. H. de Paus verwacht in deze dagen een in drukwekkende manifestatie van diep geloof en een schitterend resultaat. Als onderpand der Hemelsche gunsten schenkt Z. H. ten slotte aan allen, die het Congres bijwonen, den Pauseiyken Zegen. Na de voorlezing van deze Pauselijke bulle nam de Pauseiyk Delegaat, Z. Em. Kardinaal Cerretti het woord. Z.Em. prees het groote geloof der Austra liërs en hun liefde voor de Heilige Maagd, wier glorie thans zoo na verbonden is aan het onderwerp van dit congres. Nauwelijks een eeuw ls het geleden, dat ln Australië de eerste Katholieke priester nog vervolgd werd en nu reeds is dit congres werkelijkheid, dat een der schitterendste momenten zal zijn in het leven der R. K Kerk ln Australië. Diepen indruk maakten deze woorden op de menigte. Toen Z.Em. Kardinaal Cerretti zyn rede beëindigd had, volgde een kort Pontificaal lof, dat met den zegen met het Allerheilig ste besloten werd. De openingsplechtigheid houdt de groot ste verwachtingen in voor een onvergeteiyk congres. Sydney toont, welk een diep Katholiek geloof er in Australië leeft en hoe Austra- lië's Katholieken er met recht trotsch op zijn, dat Sydney voor dit congres uitgekozen werd. Zij zullen zich deze uitverkiezing waardig toonen. Hedenmorgen is in de St. Patrickkerk een pontificale H. Mis opgedragen door Z. D. H. Mgr. Francis Bourne, aartsbisschop van Westminster. Deze pontificale H. Mis werd ook door Z. Em. Kardinaal Cerretti bijgewoond. Toen de kardinaal-legaat het kerkgebouw verliet, knielde buiten de menigte eerbiedig neer en ontving van Z. Em. den zegen. het „Ontwerp-wet op de Winkelsluiting", voor welk belangryk onderwerp zich verschil lende sprekers tot het houden van beschou wingen daaromtrent hadden aangemeld. Door de beide Groepsbesturen was een advies op gesteld inzake dit nieuwe wetsontwerp, welk advies zij, gekleed in den vorm van een con cept voor een adres, te richten tot de Tweede Kamer aan het congres hadden voorgelegd. In het conceptadres wordt o.m. gezegd dat, hoewel het tydstip voor afkondiging van het werktydenbesluit voor winkels, waarmede de wet op de Winkelslui ting zoo nauw verband houdt, verre van gunstig mag worden geacht, de Bond zich op het standpunt stelt, dat een wet op de win kelsluiting moet worden aanvaard, nu de minister in de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag van de begrooting 1928 heeft meegedeeld, te vertrouwen, dat de bepalingen omtrent arbeids- en rusttijden voor het winkelpersoneel op 1 Januari 1929 in werking zullen kunnen treden. Uitgaande van dit standpunt, onthoudt het adres, behalve ten aanzien van de Zon dagsluiting, zich van algemeene en prin- cipieele beschouwingen en bepaalt zich tot het aangeven van noodzakeiyk geachte wij zigingen ten opzichte van enkele artikelen van het Wetsontwerp op de Winkelsluiting. In de middagvergadering was aan de orde de inleiding op Stellingen door den heer prof. mr. J. A. Eigeman te Rotterdam, hoogleeraar aan de Hoogere Krijgsschool, inzake het on derwerp „zyn er te veel winkels?" Hierna kwam in behandeling het prae- advies van den heer J. Groot, accountant te Amsterdam, inzake „De Personeele Belasting geheven van winkels, hotels en koffiehuizen." Na behandeling van dit prae-advies is net congres door den voorzitter, den heer Ed. G. Schürmann gesloten. Zooals reeds eerder is gemeld, zal de eerste der vyf drie-motorige Fokker-ma chines, welke in Indië voor de civiele lucht vaart gebruikt zullen worden, op 13 'Sep tember te Amsterdam opstygen, met Kop pen en Kenge als piloten. Dit toestel zal op 17 September te Ka rachi moeten aankomen, op 20 Sept. te Calcutta, op 21 te Rangoon, op 22 te Bam kok, 23 te Medan, 24 te Palembang, om op 25 September te Batavia glorieus te landen. Er is in deze machine nog plaats voor vrU veel post. Boven het gewone (tarief bedraagt het luchtrecht voor briefkaarten 40 cent, voor andere stukken 75 cent per 20 gram, postkantoren der K. L. M. nemen poststukken aan voor deze vlucht. De volgende machine die 20 Sept. ver trekt en op 2 October moet aankomen, wordt gevlogen onder commando van piloot Poll; de derde, die op 27 Sept. weggaat en 9 October moet aankomen, onder comman do van piloot Prillewitz; de vierde die 4 October vertrekken zal, om 16 Oct. te ar- riveeren, onder piloot Schott; de laatste machine welke 11 October opstygt en 23 October moet landen op den Javaanschen bodem wordt door de piloten Smirnoff en Aler gevlogen. Deze piloten zijn of van de K. L. M., of militaire vliegers uit Soesterberg, die by de Nederlandsch-Indische Luchtvaart worden overgeplaatst. De K. L. M.-kantoren in Amsterdam en Rotterdam hebben een grooten postzak klaar staan, om de stukken, welke stellig in grooten getale zullen worden aange boden, te kunnen bergen. Te Roermond Is overleden Mgr. dr. P. Mannens, vicaris-generaal van het bisdom Roermond. Het Bossche Diocesaan Congres over het huwelijk is gisteren beëindigd. De Koninklijke familie heeft een bezoek gebracht aan Zwolle. Verschenen is het jaarboek 19231928 der vereeniging tot behoud van natuurmonu menten. Johan Iseke De minister van Binnenlandsche Zaken heeft afwüzend beschikt op het verzoek van de Drentsche verveners tot het weder in voeren van het zgn. „kwartje van Kan." De R. K. Bond van Werkgevers in het meubelmakers-, stoffeerders-, behangers- en beddenmakersbedrijf „St. Reinoldus" heeft te Haarlem zijn 2e lustrum gevierd. De Fransche Kabinetsraad beslnit tot het instellen van een afzonderlijk ministerie voor luchtvaart. De Belgische Kamer neemt het artikel aan in de Legerwet betreffende den dienst tijd. De overstroomingen op Korea nemen steeds ernstiger verhoudingen aan. Het onderhoud tusschen Briand en Muller inzake de ontruiming. Een leening van 100 millioen dollar voor Bulgarije door de financieele commissie van den Volkenbond goedgekeurd. De centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenaarszaken, heeft zich ver- eenigd met het door den waarnemenden di recteur van het Centraal Bureau van voor bereiding van den Minister van Justitie uit gebracht advies tot toelating van heb A. C. O. P. (Comité tot behartiging van de alge meene belangen van overheidspersoneel) en van de Centrale van vereenigingen van per soneel in Ryks die. isi tot de byzondere com missie voor georganiseerd overleg voor per soneel by de rechteriyke macht. Do Regeering heeft aar. de centrale com missie advies gevraagd inzake de aanstelling van Rykspersoneel op arbeidscontract; er is een sub-commisie benoemd om deze aan gelegenheid te bestudeeren. Barometerstand 9 uur v.m. 760 stilstand. Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 8,03. Hoogste barometerstand 769.1 te La Co- runa. Laagse barometerstand 751.3 te Ingö. Verwachting: Krachtige, later matige Westeiyke tot Zuid-Westeiyken wind, zwaar tot half bewolkt, aanvankeiyk nog kans op regenbuien, later opklarend, koeler, vooral overdag. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van de Bilt hedenmorgen 9.50 uur aan alle posten: „Weest op uw hoede." In de derde Aneta-uitzending van 's Gra- venhage vla Kootwyk naar den Pasar Gam bir, is door den heer E. A. Janssen van Raay, voorzitter van de Vereeniging van Indische Verlofgangers eene redevoering gehouden. Een nieuwe lijn op Saigon. Aneta seint uit Batavia: De Java-China-Japaniyn besloot een nieuwe iyn te openen van Java op Saigon, vice versa. De heer Bodard, consul-gene raal van Frankrijk, in Ned.-Indië, is voor al degene geweest, die steeds geijverd heêft voor de totstandkoming van deze nieuwe verbinding met Saigon. De „Tjiliwong" dér Java-China-Japan-iyn zal het eerste stoomschip zyn, dat op deze iyn vaart, en zal de eerste reis maken ln de tweede helft van October. In de gisteren gehouden vergadering van het Congres van den Kon. Ned. Midden standsbond, dat te Akmaar gehouden wordt, is ook het woord gevoerd door den heer P. J. M. van Tetering. Spr. bracht aan het congres de groeten over van den R. K. Bond. Spr. getuigde van de waardeering van den katholieken voor den algemeenen bond. Die waardeering is trouwens wederzijds, zy kwam zeer sympa thiek tot uiting by den dood van den be treurden middenstandsleider Chris Jansen. Spr. bracht odk de groeten over van de Haarlemsche Middenstandscentrale. een toonbeeld van plaatseiyke samenwerking, dat bevruchtend moge werken voor de samen werking tusschen de verschilende bonden op ander terrein. Het 25ste Nationaal Middenstandscongres van den Koninkl. Nederl. Middenstandsbond werd heden in het gebouw „De Harmonie" te Alkmaar voortgezet. De ochtenduren waren eeheei crewiid aan da hesDrekinz van Huldiging te Roelofarendsveen Op Dinsdag 11 September a.s. zal Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem, te Roelofarendsveen het H. Vormsel komen toe dienen. wyi Z. D. H. vroeger kapelaan in deze parochie is geweest, heeft het kerk bestuur gemeend, Mgr. Aengenent op plech tige wyze te moeten ontvangen en huldigen. Mgr. zal op dien dag door een feeststoet worden ingehaald en naar de parochiekerk worden geleid. Na de toediening van het H. Vormsel zal Mgr. een pontificaal Lof cele- breeren. In den tuin der pastorie zal Mgr. ver volgens een hulde gebracht worden door de kinderen der Kath. scholen. Te 7 uur heeft ten slotte nog een huldiging plaats ln de St. Pancratiuszaal. Het begint met den korenbouw al flink op te schieten ln de Haarlemmermeer. Stond een week geleden de polder nog flink bezet met hokken koren, die wachtten om binnengehaald te worden, daar ls nu niet veel meer van te zien, want het schlt. terende weer van de laatste dagen heeft dit werk ook aanmerkeiyk helpen bespoedi gen. Ook wordt er al veel gedorscht. De machineboeren hebben handen, of eigen lijk machines te kort, want eenieder wil met dit weer maar vooruit. De opbrengst en de kwaliteit vallen mee, zoodat klaagliederen, die men anders zoo vaak boort, nu achterwege blijven. Agentia Fides meldt uit Peking: Eenige byzonderheden worden ons gemeld omtrent de Bisschopswyding van Mgr. P. Cheng, Vic, Apost, van Suanhwafu op 2 Juli j.l. De Apostolische Delegaat Mgr. Constan- tinl was gedwongen het traject Peking Suanhwafu in een goederenwagen (of liever munitiewagen) af te leggen. Dit traject (150 K.M. lang) was sinds de bestuurswisseling de dienst nog niet hersteld. Toen dan ook de Pauseiyke Delegaat Zaterdagsmorgens om 7.30 aan het station in Peking aankwam vond hü er wel veel geestelijken en 3 bisschoppen, maar geen trein. De spoorwegautoriteiten stelden Z.E een munitiewagen ter beschik king, met twee groote deuren doch zonder vensters en twee kykgaten, Men plaatste voor den Delegaat een sofa in den wagen, want er was geen spoor van stoel of bank te be kennen. Z. E. met de 3 bisschoppen en 38 priesters namen plaats in de wagen. Na lang zoeken werd een locomotief gevonden en vertrok men om 1.30 De locomotief deed over de 150 K.M. 24 uren. Men kwam ter plaatse 4 uren na het uur vastgesteld voor de con secratie, welke dan ook tot den volgenden dag werd uitgesteld. De Vicaris-Generaal van Suanhwafu Mgr. Vanersecke herinnerde voor de plechtigheid aan het groote gewicht van deze gebeurtenis en zeide dat Mgr. Cheng niet alleen Chinees, maar ook medeburger vaji deze stad was. De plechtigheid werd verricht door den Delegaat met assistentie van Mgr. Montaigne en Mgr. Iuen. Aanwezig waren nog Mgr. Terlaak en Mgr. de Vienne, de clerge en de plaatselijke autoriteiten met den onderprefect aan het hoofd. Aan het feestmaal na de plechtigheid nam Mgr. Constantini, de Delegaat, het woord. Hij herinnerde er aan dat het tegenwoordige China protesteert tegen de ongelijke verdra gen, hij zeide dat de Paus en heel de Katho lieke wereld de Chineezen niet alleen op voet van gelijkheid, maar zelfs met een bijzondere voorliefde behandelen. Hy bracht in herinne ring het feit dat de Paus zelf de eerste 6 Chl- neesche bisschoppen had geconsacreerd en hun schitterende ontvangst ln alle landen dia zy bezocht hadden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1