Stadsnieuws Heringa WuHirlch, Haarlem Bliksembeveiliging EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1928 BLADZIJDE 2 De zakelijke belasting te Haarlem Prot.-Christelijke Nijverheidsschool 40-Jarig jubilé van Broeder Barnabas in de „St. Joannes de Deo" De reorganisatie van den Postdienst Orgelbespeling Buurtverkeer Haarlem—Amsterdam Het ongeluk op de Amsterdamsche Vaart Ned. Roomsche Reisvereeniging afd. Haarlem Diaconsssenhuis BURGERLIJKE STAND Opening van Giro-rekeningen Onderwijs aan de rijpere jeugd Goedkoope tooneelvoorstellingen Nederl. R. K. Bond St. „Reinoldus" Nazorgbazar voor de vereeniging „Haarlemsche Werkinrichting". wezen, dat verzekering in eigen beheer voor- dselig kan geschieden. De aanewzige gelden kunnen zoodanig belegd worden, dat zij katholieke belangen bevorderen, althans i»,et schaden. De uitvoering zal plaats vinden aan de hand van een classificatie van groe pen. Het is van belang te weten, hoe de ver schillende vakbonden over dit plan denken. We kunnen wachten, tot de wet in het Staatsblad staat. Spr. is echter overtuigd, dat we dan te laat zijn, om nog iets te be ginnen en achter het net vlsschen. Daarom moet begonnen worden met deze bedriyfsver- zekering en liefst zoo spoedig mogelijk. Komt de wet dan straks, dan staan we veel ster ker. De ziektewet zal zoodanig zijn, dat uit voering der wet door de bedrijfsvereeniging mogelijk is. Naar aanleiding van de uiteenzetting, door den heer van Hellenberg Hubart gege ven, v/orden door verschillende aanwezigen opmerkingen gemaakt of inlichtingen ge vraagd. De heer Hellenberg Hubartbeantwoordt de gestelde vragen en geeft de gevraagde in lichtingen. De voorzitter is van meening, dat in prin cipe geen bezwaar bestaat aan het onder havige voor- sanctie te verleenen. Aldus wc ^sloten. Inzake de riingregeling geeft de heer van Rossum een nadere uiteenzetting. Plaats waar de volgende algemeene vergadering zal worden gehouden. De afd. Eindhoven noodigt de vergadering uit het volgende jaar in die gemeente bijeen te komen. Bij acclamatie wordt hiertoe be sloten. Causerie Linoleumfabrikatie Door een der heeren technici der Neder- landsche Linoleumfabrieken werd hierna eene bijzonder interessante causerie gehou den over de fabrikatie van linoleum en de nieuwe methcae van het leggen daarvan, op verschillende vloeren. De alleszins deskun dige uiteenzetting werd door alle aanwezigen met groote belangstelling gevolgd. Te ongeveer vijf uur werd eene receptie gehouden, waarbij gelegenheid werd geboden gevoelens te uiten of sympathie te toor.en voor den bond. Hiervan werd een druk gebruik gemaakt. Te half zeven had de feestmaaltijd plaats, waaraan ook de dames aanzaten en welke door muziek werd opgeluisterd. EEN VERZOEK VAN DE KAMER VAN KOOPHANDEL TOT OPHEFFING Bi. de voorbereiding der gemeente-begroo ting 1929, meent de Kamer van Koophandel nogmaals bij den gemeenteraad aan te moe ten dringen maatregelen te willen treffen, om tot afschaffing te komen van de zake lijke belasting op het bedrijf. Voor Haarlem zou h. i. een besluit zooals door den raad van Den Haag onlangs is genomen en waarbij genoemde gelasting werd ingetrokken, .an zeer groot belang zijn, dar toch te verwach ten is, dat eerlang de in deze gemeente braak liggende industrie-terreinen in exploitatie gebracht zullen u-orden, en in verband met de instelling van een commissie voor de Havenplannen door den Raad, dienen al die maatregelen vermeden of ongedaan ge maakt te worden, welke den industrieel en handelaar beletten naar Haarlem te komen. Sociëteit „St Bavo" 8 uur Haarl. Ge mengd koor 8 uur Commissie voor Be roepskeuze 8 uur Alberdingk-Thijm 8 uur Bevolkings-3ureau 8 uur Bestuur Bouwvakbcnd half 9 uur R. K. Kies- vereeniging. St. Josephsgezeüenvereeniging Jansstraat 59 810 uur geopend. Groote Kerk kwart over 8 tot kwart over 9 uur Orgelconcert door den heer George Robert. Luxor-Theater Groote Houtstraat om 8 uur Bioscoopvoorstelling (Alleen voor Volwassenen). Bembrandt-Theater Groote Markt Cm 7 uur en kwart over 9 uur Bioscoopvoor stellingen (Alleen voor volwassenen). In een der versierde lokalen van de Prot. Christelijke Nijverheidsschool aan de Tem pelierstraat, is deze onderwijsinrichting offi cieel geopend door ds. G J Waardenburg. Aanwezig waren het bestuur der school, ver tegenwoordigers van het gemeentebestuur, h» deputatie van het bestuur der Haarlemsche Huishoud- en Industrieschool, leeraressen,per soneel en de leerlingen der dagschool. De school begint de cursussen met ln het geheel 200 leerlingen. Zondag is het 40 jaar geleden dat broe der Barnabas zijn intrede deed in de congre gatie der Barmhartige Broeders van St. Jo annes de Deo. Van die 40 jaar bracht hij er 21 door in het ziekenhuis „St. Joannes de Deo" te Haarlem. Jarenlang was hij „nachtbroeder' ln het. ziekenhuis en na zijn zware nachten ging hij 's morgens vroeg met zijn tasch de stad in om de zieken aan huis te verple gen. Waar hij kwam bij katholiek of niet- katholiek kwam hij als vriend in den waren lin des woords, liefde en hoop zaaiende in de harten van zoovele bedrukten. In die lange jaren heeft hy ds oogen toegedrukt van jongeren en ouden, rijken en armen. Hij heeft verpleegd in groote, luchtige zieken kamers, maar meer nog toefde hij en met dezelfde toewijding bij de kleinen en armen. Geen werk was hem te zwaar of te veel en steeds bleef hij geduldig en onverstoor baar goed gehumeurd. Vermoeid kwam hy tegen 12 uur „thuis" en na het eenvoudig maal met zijn mede broeders genomen te hebben, nam hij een uur of zes rust op de krib van zyn sobere cel. Zoo werkte hy jaren lang tot hy ten laat ste niet meer „kon". Nu werkt hy dageiyks ln het laboratorium en de mechanotherapie- afdeeling van het ziekenhuis en assisteert de H. H. Doktoren in de polyklinieken. 40 Jaren heeft hij nu het leed zijner mede- menschen verzacht zonder ooit een stoffe- hjke belooning te vragen. De liefde tot Christus dreef hem steeds voort. Moge God hem de kracht schenken nog vele jaren zijn taak van liefde en opoffering te kunnen vervullen. in de groote of St. Bavokerk te Haarlem op Vrijdag 7 September 1928, 's avonds van 3.159.15 door den heer George Robert. 1. Praeludium et Fuga C gr. t., J. S. Bach 2. V/er nur den lieben Gott lastt walton S. Karg Elert. 3. Pièce héroique, César Franck. 4. In memoriam Jos. Jongen. Requiem. Pic Jesu Quid sum miser. Recordare Jesu pie. 5. Ie gedeelte uit de Ve symphonie Ch. M. Widor Klachten over de eerste bestelling Naar aanleiding van de plannen tot reor ganisatie van den postdienst te Haarlem en omgeving, waarvan de directeur der Poste rijen en Telegrafie, de heer Haanschoten, op 3 Aug. j.l. mededeeüng deed, aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken in het dis trict Haarlem, heeft het Bureau der Kamer zich tot den heer Haanschoten gewend met sen schrijven waarin het bureau de hoop uitspreekt dat de voorgenomen reorganisa tie van den Postdienst in Haarlem en om geving een verbetering zal blijken, temeer daar het bureau meer dan eens klachten hebben bereikt over vertraging in de bestel lingen. Met instemming is vernomen, dat de dienstuitvoering aan de loketten der kan toren geen wijziging ondergaat, doch het bureau zou er op willen aandringen om vooral dit onderdeel van den dienst zoo afdoende mogelijk te regelen, daar hieraan nog wel eens iets ontbreekt. Aangedrongen wordt op vervroeging der eerste bestelling. Op dit oogenblik zijn er nog tal van industrieelen en handelaren, die de eerste bestelling by opening der kanto ren nog niet,in hun bezit hebben. Ook wor den ernstige klachten vernomen over ver traging in de bestelling op Vrydag en Za terdag. Ook moge in dit verband herinnerd worden aan de mondelinge besprekingen betreffende het bezorgen van poststukken in de gemeente Bloemendaal, waar velen deze niet zoo vroeg in hun bezit hebben als wen- schelijk is. Wat het lichten der bussen in de buiten gemeenten betreft, zal de practyk tenslotte leeren welk systeem het juiste is. Het ge bruik van motorrijwielen moge daarbij voor deel opleveren, er zijn vooral in de winter maanden ook groote nadeelen aan verbon den. Gewaarschuwd wordt voor een te uit gebreid bedieningsrayon. De chef van den dienst der exploitatie Ne- derl. Spoorwegen deelt aan de Kamer van Koophandel, naar aanleiding van een des betreffend schrijven hetwelk hierop neer komt dat de buurtverkeerbaanvakken Hoofd dorp—Haarlem en Haarlem—Amsterdam tot één baanvak vereenigd worden, mede dat een Ingesteld onderzoek genoemden dienst geens zins van die wenscheiykheid overtuigd heeft. Integendeel is men van meening dat door toepassing van het tarief voor buurtverkeer op deze baanvakken afzonderiyk in de be hoeften van het buurtverkeer voldoende voorzien wordt Daarom kan ook niet inge gaan worden op het denkbeeld der K. v. K. om gelegenheid te geven coupons van 10 rit- tenboekjes voor buurtverkeer HaarlemAm sterdam te Hoofddorp of Vijfhuizen te doen knippen. Het programma der uit te voeren excur sies en uitstapjes, luidt als volgt: Zaterdag 3 Sept.: Bezoek aan de sluiswer- ken te Umuiden. Zondag, 9 Sept.: Nenijto. Woensdag 19 Sept.: Bezoek aan Boldoot's fabrieken. Zondag 7 Oct.: Bezoek aan Kromhout's Motorenfabriek te Amsterdam. 11 Nov.: Groote feestavond ter viering van ons eerste lustrum. De wielrijder overleden Naar wy vernemen is de wielrijder, de 20- jarige P. de Vos, wonende te Bloemendaal, die Maandagavond op de Amsterdamsche Vaart op zoo ongelukkige wijze door een auto werd aangereden, hedenmorgen om kwart over tien in het St. Elisabeths-Gast- huis aan de bekomen wonden oveleden. Haarl. Predikbeurfenblad bericht, dat met ingang van i September aan Zuster Titia Visser op haar verzoek eervol ontslag is ver leend als besturende Zuster van Haarl. Diaconesssenhuis. Zuster Titia was eerst werkzaam als wijk zuster, daarna als directrice van Tjikini en vervolgens als directrice van het Protestantsch Ziekenhuis te Brussel, waar ze den wereld oorlog medemaakte. De laatste 41/2 jaar was ze besturende Zuster van het Diacones- senhuis. Ondertr.: 5 Sept. A. v. d. Laan de Vries en E. Cornet; M. Uittenbcsch en M. J. Wolzak; J. M. A. A. Kosters en L. A. C. v. Berkum; H. Mantje en N. S. Calandt; J. J. G. v. d. Put en J. C. Staal; J. T. Smit en A. Smit; C. Dsijkers en G. M. v. d. Schrier. Getrouwd: 5 Sept. J. H. G. A. Schepers en S. v. d. Putte; G. J. J. v. d. Meer en C. M. F, Boonekamp; J. J. v. Zoelen en A. M. C. Hoes; N. Meijer en B. v. Foelgeest; C. Mooy en A. Opdam; J. A. H. M. v. Geijn en E. Vroegop; J. M. v. Houten en E. Schut; J. de Nooij en E. W. Jansen; J. Koefsmit en G. M. Verzeil berg; j. Termeer en J. Z. Stuit; J. A. Ruyneman en L. v. Dyk. Geboren: 2 Sept. z. v. M. J. Mcntjox— Wigcherink; 3 Sept. z. v. M. P. W. J. Gehe- niauStuyt. 4 Sept. z. van D. ten Brink Slier. Overleden: 3 Sept. M. Plate, 84 j„ Emma- laan. De opgave van vestiging eener nieuwe han delszaak kan volgens de thans geldende re geling eerst geschieden één week voordat 't bedrijf ten aanzien van het publiek aan vangt. Postgiro-rekeningen ten name eener handelszaak kan men echter alleen openen, wanneer bij de aanvrage een uitreksel uit 't handelsregister wordt overgelegd, terwijl uit den aard der zaak vóórdat de inschrijving heeft plaats gehad vanwege het Handelsre gister geen uittreksels der inschrijving wordt verstrekt. Het zou door de Kamer van Koop handel volgens een aan de Directie van de Postch&que en Girodienst te 'sHage te rich ten schryven ten zeerste op pry's gesteld worden, Indien hier een regeling getroffen werd, waarbij het Gironummer wordt aan gewezen na overlegging van een verklaring, dat een opgaaf tot inschryving „op latere da tum" werd ingediend. Over de serie van goedkoope toneelvoor stellingen in den Stadsschouwburg, waarover wy bei'icht hebben, is nog mede te deelen, dat dat de animo voor deze goedkoope abonne menten zoo groot is gebleken, dat door de directie van den Stadschouwburg een tweede serie van deze abonnementen voor zes voor stellingen zal worden uitgegeven. Ook in den Schouwburg Jansweg worden goedkoope abonnementen voor zes voorstel lingen uitgegeven. Deze voorstellingen in den Schouwburg Jansweg zullen worden gegeven door: Het Vereenigd Tooneel, dir. Verkade en Verbeek. Het Rott. Hofstad Tooneel, dir. Cor v. d. Lugt-Melsert, Veieenigde Schouwspelers, di rectie Pierre Mols; Haagsch Tooneel Gezel schap, dir. VeVrstraete en Braakensiek en Het Cor Ruys Ensemble.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2