Buitenlandsch Nieuws FEUILLETON RADIO-OMROEP TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1928 BLADZIJDE 2 DE BEKEERING EENER VEST AALSCHE MAAGD GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN UIT ONZE OOST Een aardschok Pestbestrijding in Koeningan Aanval op een administrateur Een procuratiehouder neergeschoten Acht huizen afgebrand Door een Atjeher aangevallen Pastoor van den Heuvel ongesteld Mr. Nijtzell de Wilde Met een rent jong aangevallen MARKTNIEUWS VI5SCHERIJ. STOOMVAARTLIJNEN ENGELAND EN DE ONTRUIMING VAN HET RIJNLAND LONDEN, 5 Sept. (V.D.) Persberichten melden, dat het mogelijk is, dat de Fransche en Duitsche gedelegeerden, die thans te Genève zijn de gelegenheid te baat zullen nemen om de kwestie van ontruiming van het Rijnland te bespreken en dat een onder houd tusschen Briand en Müller plaats zal vinden als voorbereiding daartoe. De be richten stellen vast, dat de Britsche dele gatie te Genève op de hoogte gehouden zal worden van deze kwestie en dat zij een sym- pathiseerende houding aannemen met be trekking tot de pogingen van de Fransche en Duitsche vertegenwoordigers om een basis van bespreking te vinden. De houding van Engeland ten op zichte van de Duitsche eisch tot ontruiming van het Rijnland voor den tijd vastgesteld door de geallieerden is aangeduid door Sir Austen Chamberlain kort voor de kamers op reces gingen. Chamberlain zeide toen, dat de Engelsche regeering sympathiseerde met den Duitschen eisch, maar dat een vroe gere ontruiming alleen verkregen kan worden door een overenkomst tusschen de bezetten de machten en de Duitsche regeering. An dere machten moesten geraadpleegd wor den. De Engelsche regeering was bereid wel willende aandacht te schenken aan ieder voorstel, dat gedaan zou worden. De Inhoud van het onderhoud tusschen Briand en Müller Genève, 5 Sept. (V.D.) Betreffende den Inhoud van het onderhoud, dat de Duitsche Rijkskanselier Müller en de Fransche mi nister van Buitenlandsche Zaken Briand heden met elkaar gehad hebben, is geen of ficieel communiqué gepubliceerd. Daaren tegen heeft de Duitsche delegatie de vol gende officieele mededeeling gedaan: „Tus schen de Rijkskanselier Müller en den Fran- schen minister van Buitenlandsche Zaken Briand is Woensdagmiddag het voorgenomen onderhoud gehouden welks onderwerp de kwestie van de ontruiming van het Rijnland was. De besprekingen hebben l'A uur geduurd en droegen uit den aard der zaak slechts een vcorloopig karakter. Aan beide zijden bestaat de wensch verdere bespreking met de mo gendheden, die aan de bezetting deelnemen, te doen volgen." Onmidellijk na het onderhoud heeft Briand de Fransche pers ontvangen. Hij ver klaarde, dat het bier niets is gegaan om of' ficieele onderhandelingen maar slechts om een particuliere conversatie. Aan beide zijden bestaat de wensch de betrekkingen tusschen de beide landen steeds inniger te maken. De bezettingkwestie zal nader be sproken worden met de mogendheden die aan de bezetting deelnemen. Eerst dan zul len de besprekingen het karakter van onder handelingen kunnen aannemen. Briand zal natuurlijk bij Rijkskanselier Müller een con- trabezoek afleggen. Een leening aan Bulgarije GENèVE, 5 Sept. (V.D.). De financieele commissie van den Volkenbond keurde een leening van 100 millioen dollar aan Bulgarije goed. Is het het centrum dus werkelijk ernst, besluit het democratische orgaan, met zijn gewijzigde houding dan dient dit gezegd te worden. De beslissing over den toestand ligt bij het centrum. Het geheel op den linkelvleugel van de partij staande district Chemnitz van de soc. partij, heeft Zondag een vergadering gehou den. Er werd een motie aangenomen, waarin 15.000 leden verklaren, het geheel eens te zijn met het protest van het bestuur inzake den bouw van het pantserschip, en de party krachtig te zullen blijven steunen in den strijd tegen de oorlogszuchtige reactie. Even scherp echter werd geprotesteerd tegen de houding van de communisten, wier doel uit sluitend is het uiteenscheuren van de soc. party. De vergadering zegde toe met alle krachten de partij bijeen te zullen houden in den strijd tegen de vyanden van rechts en van links. SIR AUSTEN CHAMBERLAIN De ziekte, waaraan Sir Austen Chamber lain, de minister van buitenlandsche zaken, lijdt en welke hem deed besluiten zyn lang durige zeereis te ondernemen, schynt van ernstiger aard te wezen, dan men aanvan- keiyk meende. Naar verluidt is het niet waarschyniyk dat hy by zyn terugkeer in Engeland zyn functie aanstonds zal hervatten. Zelfs zou dit niet meer vóór de eerstkomende verkie zingen geschieden, welker datum omstreeks Juni van het volgend jaar zou wezen. Tot dat tydstip zou Lord Crushendun de portefeuille van buitenlandsche zaken ad interim biyven beheeren. Dit zou hy zonder bezwaar kunnen deen, daar zijn ambt van kanselier van het Hertogdom Lancaster fei- telyk geen werkzaamheden met'zich brengt. DE TERAARDEBESTELLING VAN MINISTER BOKANOWSKI Minister Bokanowski is gisteren op het kerkhof van Montmarte begraven. Aanwezig waren de ministers, het corps diplomatiaue en tal van andere hoogwaardigheidsbekle ders. De Matin" deelt mede, dat de begrafenis van minister Bokanowski geen nationale begrafenis is geweest; de familie stelde er prijs op de kosten zelf te betalen. KELLOGG VERLAAT EUNOPA Kellogg heeft zich op de „Leviathan" naar New-York ingescheept. KABINETSCRISIS IN BULGARIJE De geheele regeering treedt af Aangezien de minister-president weigerde over te gaan tot de onmiddellijke reorgani satie van het kabinet Zarbow door den mi nister van oorlog Wolkow te ontslaan, heeft de minister Boerow (buitenlandsche zaken) met twee collega's ontslag genomen. Daarop heeft de premier het ontslag van het ge heele kabinet aangeboden. NOG STEEDS HET PANTSERSCHIP Dezer dagen heeft de centrum-afgevaar digde Föhr betoogd, dat er in de nieuwe centrum-fractie voor den bouw van het pantserschip geen meerderheid meer aan wezig is. Naar aanleiding van die uitlating herin nert het orgaan der democratische partij er aan, dat men tot dusver steeds van de veronderstelling is uitgegaan, dat het centrum onvoorwaardelijk het schip wilde, zoodat dientengevolge in den Rijksdag in elk geval een meerderheid zou te vinden zyn voor den bouw. Heeft dus de afgevaardigde Föhr het bij het rechte eind met zijn bewering, dan wordt het hoog tyd, dat de centrumfractie den centrumminister in het kabinet tot spre ken dwingt. Het zou immers onzin zyn een eersten termyn toe te staan wanneer de centrumfractie het schip niet wil bouwen. Heeft Föhr gelijk, dan gaat het niet langer op, dat het schip in elk geval gebouwd wordt, hetzij onder een linker-, hetzij onder een nieuwe rechtsche regeering. 37 Claudius liep vooraan en steeds sneller naarmate hy verder voortschreed. Op het einde van een smalle gang bevonden zich allen op een open plaats, waar verschillende wegen op uitkwamen, die alle naar een an dere richting gingen. Hier was hy voor het eerst bevreesd zich te vergissen. Na een oogenblik nadenken sloeg hij vastberaden een van deze wegen in. Hy ging weer vooruit en eindeiyk kwam hy het eerst aan by een hoogen kalen muur, die nog volkomen gaaf was. Zich half omkeerend wees hy hem met een gebaar aan. Segearix kwam naderbij. Is dit nu de plaats, zeide hy haastig, die het dichtst by de Subura ligt? Naar mijn meening, ja, heer en ik ge loof niet, dat ik me vergis. De soldaten omringden hun commandant. Met een oogopslag beschouwden zij de stee- BESLOTEN TOT DE OPRICHTING VAN EEN MINISTERIE VOOR DE LUCHTVAART PARIJS, 5 Sept. Woensdagmiddag is de ministerraad onder voorzitterschap van mi nister-president Poincaré bijeengekomen. Men hield zich bezig met de kwestie van de oprichting van een zelfstandig ministerie voor de luchtvaart. In dezen zin hebben de ministers een principieel besluit genomen. De benoeming van den nieuwen minister van Handel en van den nieuwen minister van Luchtvaart zal in den volgenden minister raad geschieden. Deze zal 14 September ge houden worden. DE L 55 LONDEN, 5 Sept. Een stüle hulde is heden te Portsmouth gebracht aan de be manning van den onderzeeër L 55. die negen jaren geleden in Russische wateren zonk. Zooals men weet, hebben Russische autoritei ten den onderzeeër, die in diep water lag, naby Kronstadt, In het voorjaar geborgen. De lijken van de bemanning werden in het Engelsche koopvaardyschip „Trure" naar Reval gebracht en daar overgebracht op den Engelschen kruiser „Champion", die ze naar Portsmouth vervoerde. Vier onderzeeërs ver trokken uit Fort Blockhouse, het hoofdkwar tier van de onderzeevloot, om den „Cham pion" tegemoet te gaan. Twee daarvan gin gen aan weerszijden van de „Champion" varen met de vlaggen halfstok, tot den In gang van de haven, waar zij achter de „Champion" voeren. Alle zeeschepen en kust- gebouwen voerden de vlag halfstok, terwyl ook op de meeste voorname gebouwen van Portsmouth de vlaggen halfstok werden ge- heschen. Ook te Grosoen was dit het geval. Lang zaam voer de „Champion" naar het dok. Bij zonsondergang zullen de kisten over de haven naar Fort Blockhouse worden ge bracht. Op affuiten, getooid met den Union Jack, zullen de overblyfselen naar de Has ler-begraafplaats gebracht worden, waar zy worden ter aarde besteld. EEN FRANSCHE VERPLEEGSTER DOOR DEN DUITSCHEN GEZANT TE PARIJS GEHULDIGD PARIJS, 5 Sept. De Duitsche gezant te Parys, Von Hösch, heeft Woensdagmorgen, in het Gezantschapsgebouw te Parys, aan de Fransche verpleegster, Suzanne Simonnet, het eereteeken van het Duitsche Roode Kruis overhandigd. De verpleegster had ten be hoeve van een Duitsche zieke tweemaal vrij willig haar bloed ter beschikking gesteld voor een transfusie. Het voorstel, den diensttijd te beperken tot zes maanden, is met 89 tegen 54 stemmen verworpen. DE OVERSTROOMINGEN OP KOREA TOKIO, 5 Sept. Ondanks de voorspel lingen stygt het water op Korea nog voort durend. Bijna het geheele schiereiland wordt bedreigd. Maandag zal in Japan voor de slachtoffers van de overstroomingen een na tionale rouwdag gehouden worden. DE MILITAIRE DIENSTTIJD IN BELGIË BRUSSEL, 5 Sept. De Kamer heeft Woensdag artikel 12 van het wetsontwerp op de legerhervorming goedgekeurd, volgens welk artikel de militaire diensttijd wordt vastgesteld op acht maanden. Voor artille risten, bureaudienstmanschappen en toekom stige reserve-officieren zal de diensttyd resp. 12, 13 en 14 maanc" bedragen. Manschap pen, die meer dan acht maanden dienen, krijgen een maandsalaris van 400 francs. DE PSYCHO-ANALYSE Een waarschuwing De dood van een Londensch geleerde ten gevolge van bepaalde nerveuze aandoenin gen, welke door een psycho-analytische be handeling geaccentueerd zouden zijn gewor den, heeft de aandacht der bladen gevestigd op de blijkbaar onrustbarende uitbreiding van het aantal psycho-analytici in Engeland. Een bekend medicus heeft aan de „Evening Standard" verklaard, dat op het oogenblik te Londen tegenover elk geschoold en gestu deerd psyclio-analyticus wel twintig tot der tig ongeschoolden te vinden zijn. Zoodat de psycho-analyse veeleer een gevaarlijk kwaad is geworden. De medicus wees er op dat buitengemeen knappe menschen veel eerder slachtoffers der psycho-analyse worden dan gewone indi viduen, daar immers een schitterende geest dicht by een overspannen geest staat en zulke lieden meestal een zwakke plek in hun hersenen hebben. Het grootste aantal patiënten der onge schoolde psycho-analytici zyn neurasteni- sche vrouwen en meisjes, die haar geestelij ke en lichamelijke moeilijkheden gaarne be spreken. Heel vaak vinden zy baat bij de behandeling wanneer zy in goede hander vallen, doch ook vaak wordt haar toestand verergerd en worden zy wrakken. Alleen psycho-analytici van ervaring en medische geschooldheid kunnen goed werk verrichten, doch de luxueuze flats in het West End der amateurs zyn slechts anti-chambres van de gestichten voor zwakzinnigen. KINDERMISHANDELING Voor het Schöffengericht Lichtenberg stond dezer dagen een 30-jarig chauffeur terecht wegens mishandeling van zijn zes jarig dochtertje. Het meisje, dat op school slecht mee kon, kreeg van vader 's avonds les. Als het kind echter niet dadelijk begreep, wat deze uit legde, placht hy met een rotting zijn leer linge bevattelijker te maken, met het gevolg,' dat het kleine slachtoffer moord en brand gilde en haar lichaam langzamerhand over al bloedige sporen van deze mishandelingen vertoonde. Op verzoek van de moeder, die vreesde, dat haar man het kind zou doodslaan, heeft toen een buurman de zaak aangegeven. Het O. M. eischte drie maanden tegen den hardvochtigen vader, die er echter af kwam met een boete van 100 M. Op de vraag van den president of hy deze straf aanvaardde antwoordde de chauffeur, dat hy er niet aan dacht te betalen, daar hy liever „zat." De H. Franciscus Xaverius op banknoten MADRID (Klpa). De bank van Spanje geeft nieuwe banknoten uit ter waarde van 25 peseta's, die met het beeld van den H. Franciscus Xaverius versierd zyn. Een schrijven van Paus Plus XI voor de 15de sociale week in Italië (Kipa) Naar aanleiding van de sociale week, die weldra in Milaan zal gehouden worden, zond de Paus een schryven aan den president der katholieke sociale actie in Italië, Luigi Colombo. In dit schrijven zegt de Paus o.a.: „Uit den plicht, die op alle ka tholieken drukt, de volheid van het christe- iyk leven na te streven en deel te nemen aan het hiërarchisch apostolaat der kerk, vloeit voort, dat men kennis neme van de leeringen en raadslagen der pauselijke do cumenten, daar dit de zekerste kennisgevin gen zyn van het goddeiyk leerambt dei- kerk, die zich aan de nieuwe eischen aan passen en beantwoorden aan de moderne behoeften der menschelyke samenleving. Daar echter in den laatsten tijd vele en nieuwe dwalingen over de religieuze eenheid verspreid worden, soms zelfs onder den schijn van te streven naar iets beters, naar een liefdadigheid of een eenheid, die niet de liefdadigheid en de eenheid van Christus zyn, heeft het centraal comité op zeer doen lijke wyze daarvoor gezorgd, in goed gere gelde voordrachten de ware religieuze een heid te toonen in hare grondbeginselen, ver der de haar van den kant der vijanden be dreigende gevaren en de praetische midde len, om ze zoo te bewaren, als zy in het ver heven woord van den Paus voorgesteld is. Uit een dusdanig geregelde studie kan op de eerste plaats een betere kennis en een hoogere waardeering voor den waardevollen schat des geloofs en tevens een levendige ijver voortspruiten, om hem ongeschonden te bewaren en te verdedigen, zonder hem te laten verminderen in waarde door laffe of kwaadaardige invloeden, zooals zij door de leerlingen en de strevingen eener valsche eenheid voortgebracht worden. Eindelijk vloeit daaruit voort het levendig verlangen en het vurige gebed, opdat de religieuze eenheid in ons land niet alleen ongeschon den bewaard blijve, ondanks veelvuldige be dreigingen harer vyanden, maar ook daar waar zij smartelijk verbroken werd, zij op nieuw hersteld worde door den gelukkigen en spoedigen terugkeer der afgedwaalden, tot de ware en eenige kerk van Jezus Christus." Ten slotte spreekt de H. Vader zyne ver- trouwvolle hoop uit, dat het congres rijpe vruchten moge dragen, vooral ook, omdat het onder de machtige bescherming van den H. Ambrosius gesteld is, den beroemden verdediger der ware religieuze eenheid, die den apostolischen stoel tot middelpunt heeft. Te dien einde geeft de Paus den aposto lischen zegen. Het Britsche Vafcvereenigingscongres De verwachting dat het op het thans te Swansea aan den gang zijnde Vakvereeni- gingscongres rumoerig zou toegaan is tot dusver niet uitgekomen. Oorspronkelijk was gemeld dat 20.000 werkloozen uit Zuid-Wales naar Swansea zouden optrekken om een on derhoud met Ben Turner, den voorzitter, aan te vragen. Toen de stoet aankwam, ge leid door Tom Mann, bleken het er slechts 500 te zijn. De politiemaatregelen waren dan ook vrijwel overbodig. Het congres besloot echter het verzoek der betoogers om een de putatie uit hun midden te willen ontvangen, te weigeren op grond van de overweging dat het congres zich zelf met de kwestie der werkloosheid zal bezighouden en de bespre kingen dus niet vooruit kon loopen. Trouwens, Ben Turner roerde het onder werp in zijn openingsrede aanstonds aan. Hij noemde de werkloosheid een gestadige nachtmerrie. Een millioen menschen wenscht arbeid, doch zij kunnen het niet krijgen on der een sociaal stelsel, gelijk datgene, dat thans in Engeland bestaat. De werkloosheid is een product van het huidige economische stelsel. Als eerste middel tot verbetering bepleitte hy onmid dellijke nationalisatie van land en kolonisa tie in Engeland zelf. Hy is niet tegen emi gratie doch hij wil niet gaarne de beste mannen en vrouwen wegzenden. Het voorstel om den Zeemansbond als lid van het Vakvereenigingscongres te royeeren, werd door miss Bondfield ingediend. Zy wees er op dat de beschuldigingen dat de Bond de niet-politieke mynwerkersfederatie heeft gesteund, niet slechts Is bewezen, maar door de federatie is erkend. De door den Bond van Spoorwegpersoneel ingediende motie, den Algemeenen Raad op dragend maatregelen te nemen tot het zui veren der vakbeweging van communistische elementen, lokte een hevig debat uit. Te genstanders der motie spraken van een „kettersche jacht" tegen de communisten en de minderheidsbeweging waarby zelfs de werkloozen worden bestreden. De communis tische boeman wordt in de arbeidersbewe ging gebruikt omdat men er voordeel in ziet Lord Melchett (Sir Alfred Mond) te toonen, dat men de communisten niet in de bewe ging wenscht, zoo heette het. Niettegenstaande het verzet tegen het mo tie, werd zy met een groote meerderheid aangenomen. Aneta seint uit Djokjakarta d.d. 3 Sep tember: Hedenochtend te 8.25 uur werd een lichte aardschok gevoeld, die een minuut duurde. Aneta seint uit Batavia: Aneta verneemt, dat in verband met den vry ernstigen omvang van de pest in het Koeningansche aldaar een afzonderlijke af- deeling van den dienst der woningverbete ring gevestigd zal worden. Dokter Versteegh uit Solo zal daarby optreden als gewestelijk leider der pestbestryding in- Koeningan. Met het oog op de noodzakelykheid eener snel lere uitvoering der woningverbetering in Te- manggoeng en het Wonosobosche wordt voorgesteld de firma Van der Welle, die se dert eenigen tijd belast is met de vervan ging der niet voldaan hebbende leemen woningen door houten, een voorschot te ver- leenen ten behoeve van uitbreiding van het bedryf, opdat de gewenschte capaciteit voor de aflevering van 450 woningen per maand bereikbaar worde. Over den reeds gemelden aanval van een aantal koelies op den administrateur H. Evekink van de onderneming Takokak in het Tjaindjoersche, melden de Indische bla den de volgende uiteenzetting van den aan gevallene zelf: Kort geleden staakten de Inlandsche thee blad-leveranciers de levering aan de fabriek, omdat, in verband met de lage theepryzen, niet voldaan kon worden aan hun eisch tot hoogere betaling voor het product. Eenige dagen later zagen een aantal van deze stakers kans op de onderneming werk te vinden. Zij waren door den mandoer aan genomen. Toen de heer Evekink bij een in spectie door de tuinen tot deze ontdekking Kwam, heeft hij begrypelijkerwijze aan de menschen medegedeeld, dat de onderneming geen stakers meer in dienst kon nemen, vooral oolj niet, omdat het door hen afge leverde werk meer dan slecht bleek. Thuiskomende vertelde de heer Evekink, kreeg ik van den fabrieksemployé de waar schuwing, dat er 's middags met de uitbeta ling, vermoedelijk onregelmatigheden te ver wachten zouden zijn. Uit voorzorg waarschuwde ik de mantri- politie, die zich terstond met 6 man dessa- politie in de fabriek verdekt opstelde, om bU de hand te zyn indien er iets mocht gebeuren. Voor deze gelegenheid zorgde ik er voor zelf by de betaling aanwezig te zyn. Met een enkel woord deelde ik den koelies mede, dat niemand zich ongerust behoefde te maken over eenige tekortkoming by de betaling. Plotseling kwam eeh kerel voor me, met de vraag, hoe het stond met de betaling der stakers. Een moment later sprongen 8 stakers over de tafel. Bij hun poging om mij aan te vallen, sloeg ik eenigen tegen den grond, waarna ik myn revolver trok en een schot in de lucht gaf. Ook snelde de politie my te hulp. De stakers kozen het hazenpad.. Intusschen werd ik bij het gevecht aan myn oog verwond. Tijdens het rumoer, probeerde een man doer van de gelegenheid te profiteeren door zich een bedrag van f 175, dat op tafel lag, toe te eigenen. Hij werd tijdig gearresteerd. Op eenige naburige ondernemingen zyn op denzelfden dag en later soortgelijke onge regeldheden gebeurd. Aneta seint uit Soerabaja: In het drukste gedeelte van de Chineesche wijk is wederom een aanslag gepleegd en wel op het leven van den procuratiehouder der firma Namh- wat, denzelfden, die l'A maand geleden eveneens het slachtoffer was van een aan val, waarby hij gewond werd. Thans is op dezen zelfden procuratiehouder, zekeren Nam Boen Tjiang, terwyl hy in een taxi reed, van achteren met een pistool geschoten. Nam Boem Tjiang sprong uit de taxi en vluchtte een toko binnen. De aanrander achtervolgde zijn slachtoffer al schietende uit een automatisch pistool. Een der kogels trof Nam Boem Tjiang in de linkerzijde. De wonde was doodelyk. De dader vluchtte on- gemolesteerd. By een later ingesteld politieoneel onder zoek werd eenige straten verder op het trot toir een leeggeschoten browning gevonden. Chineezen, die in de nabijheid van de plaats, waar de aanslag geschied is, wonen, verkla ren niets gezien te hebben. De chauffeur van de taxi kon een beschrijving van den dader geven, doch deze is niet gevonden. Thans is een premie van 500 gulden uitgeloofd voor dengene, die den dader aangeeft. De politie heeft zeer sterke vermoedens, dat de aanslag een voortvloeisel is van het Chineesche boycot van Japansche waren, aangezien het slachtoffer als firmant van de firma Namh- wat indertyd niet genegen geweest is gelden af te staan ten behoeve van de nationale beweging in China. Aneta seint uit Bandoeng: Te Tjimahi zijn acht huizen, bewoond door Chineezen, afgebrand. Watergebrek maakte het blusschingswerfc zeer moeilijk. De oorzaak is nog niet bekend. De schade is aanzienlijk. Aneta seint uit Bandoeng: Biykens door de directie der Staatsspoor wegen ontvangen telegrafisch bericht is de stationschef van de Atjeh-tram te Sema- langa door een met een rontjong gewapen- den Atjeher aangevallen en niet levensge vaarlijk gewond. Naar Aneta uit Semarang seint, is de be jaarde pastoor W. C. v. d. Heuvel ernstig ongesteld. Aneta seint uit Batavia: De „Javaboöe" verneemt, dat mr. Nijtzell de Wilde, voorzitter van den Volksraad, het voornemen koestert in den loop van het volgend jaar als zoodanig af te treden, ofschoon de mogelykheid bestaat, dat mr. Nytzell de Wilde reeds dit jaar zyn functie zal neerleggen. Aneta seint uit Kota Radja: De Stationschef te Samalanga, de heer Holtz, die door een Atjeher met een rentjong werd aangevallen, heeft een won de in de rechterheup. D dader Is gevlucht. Er is een onderzoek ingesteld. AMSTERDAM, 5 Sept. Aardappelen. (Bericht v/d. mak. Jac. Knoop). Zeeuwsche bonten f 3.503.70, id. blauwen f 3>403.60, id. bl. eigenheimers f 33.25# id« eigenheimers f 2.602.70, IJpolder eigenheimers f 3*50—4.50, id. blauwe eigenheimers f 4.505, Anna Paulowna zand f 4.506, Hil- legommer zandaardappelen f 4.506, Friesche borgers f 2.602.70 per hl. AMSTERDAM 5 Sept. Ter veemarkt waren heden aan gevoerd 758 vette kalveren ie qual. 100110 c., 2e id. go100 c., 3e id. 7090 c. per kg. levend gewicht 41 nuchtere kalveren f 13—21, 718 varkens, Holl., Over Geldersche ie qual. 9192 c., 2e id. 9090 c., vette varkens 99—90 c.# per kg. slachtgewicht. ENKHUIZEN, 4 Sept. Hedenavond hebben 28 vaar tuigen hier aangevoerd 7095 pond garnalen en 300 manden nest. De garnalen zijn heden in prijs gedaald en golden f 3.60 a 3.40 per kist (55 pond). Nestprijs 43 46 ct. per mand. IJMUIDEN, 4 Sept. Heden waren aan den Rijksvisch- afslag 8 stoomtrawlers. De prijzen waren als volgttarbot 1.50—0.50, tongen f 2.701.60 per kg. Griet f 5726, zetschol f 38—33, kl. schol f 24—18, f 17—7, scharren f 20— 4.90 per 50 kg. Roggen f 1913, per hoop. Vleet f 3.501 per stuk. Makreel f 18.5015, pieterman en poon f 15— 2.30, gr. schelvisch f 3833, md. id. f 3322, k. md. id. VRIJDAG 7 SEPTEMBER HILVERSUM 1071 M. 10.0012.00 Jaarbeursconcert door het Klingtrio. 12.302.00 Lunchmuziek door het Trio Verhey. 3.005.00 Jaarbeursconcert door het Klingtrio. 5. .07.15 Vooravondconcert door het Omroep-orkest. Mevr. H. i<uine-Dubois, viool. 7.157.45 Boekenpraatje door Johan de Meester over Kees van Bruggens „De verlaten Man". 8.15 Aanslui ting van het Kurhaus te Schevemngen. Symphonie- concert door het Residentie-orkest o.l.v. Prof. Schnee- voigt. Huldigingsavond. 10.15 Persber. 10.30n:3° Dansmuziek door Ted Staves and his band uit het Casino te Scheveningen. In de pauze en na afloop zingt Olive Carey, de Engelsche zander. HUIZ-'N 340.0 M. Na 6 uur 1870 M. 1.30 Lunchmuziek door het Trio Winkels. K.R.O. 4.00 5.00 Gramofoonmuziek. N.C.R.V. 5.006.45 Con cert. Mej. A. Roelofs, mezzo sopraan. Mevr. K. Verhoeff- Torn, piano. M. Verhoeff, fluit. D. A. Voortnuyzen, viool. A. Post, declamatie. 6.007.00 Gramofoon muziek. K.R.O. 7.30 V.P.R.O.-uitzending. DAVENTRY 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 12.20 So naten voor viool en piano. 12.50 Orgelconcert. 1.20 2.20 Orkestconcert. 4.20 Orkestconcert. 5.20 Lezing. 5.35 Kmderuurtje. 6.20 Orkestconcert. 6.50 Nieuwsber. 7.05 Orkestconcert. 7.20 Lezing Seen on the screen. 7.35 Sonaten voor 2 violen. 7*45 Historische voorlezing. 8.05 Concert. De militaire ka pel. L. Dudley, sopraan. H. Nash, tenor. 9.35 Lezing The Princes of India. 9.50 Nieuwsber. 10.10 Duet ten voor 2 piano's door Cl. Pollard en Is. Gray. 10.35 „Pride" of „Beginners please", door Anonymus. 11.05 Een verrassing. 11.2012.20 Dansmuziek. PARYS „RADIO-PAIHS" 1750 M. 12.50—2.10 Or kestconcert. 4.055.05 Orkestconcert. 8.5011.20 Symphonieconcert. Orkest o.l.v. E. Bigot. Daarna frag menten van Mignön", opera - an Thomas. LANGENBERG 469 M. 12.301.10 Mechanische muziek. 1.252.50 Orkestconcert. 6.056.5° Kamermuziek. 8.20—9.15 Concert door het Klein- Werag orkest. 9.20 Clemens Brentano en zijn werken. M. Willems-Reimanns, alt. K. Esche, sopraan. A» Heller-Hepp, tenor. H. Huth. F. Castelle, R. Rieth, de clamatie. H. Flohr, piano. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. KONIGSWUSTERHAUSEN 1250 M. (ZEESEN) 12.205.20 Lezingen. 5.206.20 Orkestconcert. 6.208.05 Lezingen. 8.50 „Florian Geyer", speciaal bewerkt voor den omroep. Tragedie van Hauptmann van den boerenoorlog. HAMBURG 395 M. 4.35 Orkestconcert. Walsen van Gungl. 5.20 Orkestconcert. 6.20 Concert. 7.20 Concert. 8.20 „Die Galoschen des Gliicks", naar het gelijknamige sprookje van Andersen. Daarna tot 11.20 Cabaret. BRUSSEL 509 M. 5.20 Gramofoonmuziek. 5.50 Trioconcert. 6.35 Vlaamsche literatuur. 6.55 Trio concert. 8.35 Órkestconcert. 10.35 Sluiten. f 17.5014, kl. id. f li9, f 6.504.40 alles per 50 k Kabeljauw f 6040 per 125 kg., gr. gullen f 1812.50, k. gullen f 137, wijting f 53, alles per 50 kg. IJMUIDEN, 4 Sept. Het aantal op Maandag binnenge komen stoomtreilers was ditmaal niet zoo groot als we meestal op zulk een dag gewoon zijn. Slechts 17 stoomtrei lers der plaatselijke vloot keerden dien dag van de Noord- zeevischerij terug met eene besomming van f 44.641. De schepen maakten vrijwel goede besommingen de hoogste was die van den stoomtreiler IJ.M. 44 (Plejaden) met f 5140. Voorts kwam nog met versche haring binnen één plaatselijke treiler met een opbrengst van f 5034. De lading versche visch aangevoerd van den van IJsland binnengekomen stoomtrei ler IJ.M. 168 (Odin) bracht f 1562 op. Door een plaatselij ken logger en een Britschen stoomdrifter werd nog 23 last pekel- en 24 kisten versche haring aangevoerd, welke even wel niet werden verkocht. Beugvisch kwam niet aan den afslag, zoodat de totaalomzet dien dag f 51.237 bedroeg. Geveild werden heden de ladingen haring aangevoerd door den logger IJ.M. 85 (Elsa) en den Britschen stoomdrif ter Y.H. 271 (J.H.F.) met een opbrengst van resp. f 7262 en f 2063. Van de treilvisscherij kwamen heden binnen de stoom treilers IJ.M. 417 (Derika VII) met f 4098 IJ.M. 109 (John Brown) met f 2755 IJ.M. 175 (Trio) met f 3266 IJ.M. 244 (Delfland) met f 3007 IJ.M. 147 (Oostzee) met f 3197 i IJ.M. 4 (Gelria) met f 2S99 IJ.M. 331 (Holland V) met f 2087 en IJ.M. 195 (Azimuth) met f 4538 aan besom ming. STOOMVAART MIT- NEDERLAND KAMBANGAN (thuisr.) 3/9 te Singapore. KARIMATA (thuisr.) pass. 4/9 Perim. MANOEPAN (uitr.) te Penang. KON. HOLL. LLOYD ORANIA (uitr.) 4/9 v. Santos. ZEELAND\A (tnuisr.) 4/9 v. Lissabon. KON. NED. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ ARIADNE 4/9 v. Patras te Piraeus. BERENICE Algiers n. Amst., pass. 4/9 Quessant. EOS 4/9 v. Malaga via Gibraltar n. Amst. HEBE 4/9 v. Carthagena n. Alicante. ILOS 4/9 v. Messina te Lipari. IRIS 4/9 v. Bordeaux te Amsterdam. MEDEA 4/9 v. Triëst n. Fiume. NICKERIE 4/9 V. W. Indië te New-York. POLLUX 4/9 v. Piraeus n. Candia. STELLA 4/9 v. Calamata n. Smyrna. KON. PAKETV. MAATSCHAPPIJ GENERAAL AN GEEN v. Rott. n. Batavia 5/9 te P.Said, HOLLAND—AFRIKA LIJN JAGERSFONTEIN (uitr.) 3/9 v. P. Natal. MELISKERii (uitr.) 3/9 te Tanga. NIAS 4/9 v. Lorenzo Marques n. Durban. HOLLAND—AMERIKA LIJN BURGERDIJK Norfolk n. Rotterd., pass. 4/9 Scilly. EDAM Rotterdam n. New Orleans, 5/9 te Antwerpen. KINDERDIJK Antwerpen n/d. Pacifickust, 4/9 te Cristotx LEERDAM 4/9 v. Rott. te New Orleans. LOCHGOIL Rotterdam n/d. Pacifickust, 1/9 v. Cristobal; VOLENDAM 5/9 v. Rott. n. New York, was 4 u. 23 v.m. in zee. HOLT AND—BRITSCH-INDIE LIJN BRIELLE 4/9 v. Rotterdam n. Hamburg. SOMMELSDIJK (uitr.) pass. 3/9 Gibraltar. ROTTE.'DAMSCHE LLOYD BLITAR (uitr.) 5/9 te Antwerpen. DJAMB (uitr.) pass. 4/9 Finisterre. MODJOKERTO (thuisr.) 5/9 v. Port Said. SIBAJAK (uitr.) 5/9 Suez gep. SITOEEONDO (thuisr.) 4/9 te Londen. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN ALCOR (uitr.) 4/9 te Rio Grande. STOOMVAART MIJ. OCEAAN PERSEUS v. Japan n. Rotterdam, 4/9 te Londen. NEDERLANDSCHE SCHEPEN AGIENA 3/9 v. Grangemouth n. Dysart. ALBATROS m.s. 4/9 te Londen uitgekl. n. Ar kei. ALBLASSERDAM 4/ Brunsbüttel gep. Riga n. Rotterd. ALDERAMIN 3/9 Point Amour gep., Rott. n. Montreal. ANTJE m.s. 4/9 te Londen uit.ekl. n. Antwernen. ARY SCHEFFER 3/9 v. Rotterdam te Havre. BATAVIER VII 5/9 v. Antwerpen n. Sunderland. BATAVIER I 4/9 v. Hamburg n. Rotterdam. COLYTTO 4/9 v. Rott. te Montreal. CORNELIA m.s. 4/9 te Londen uitgekl. n. Antw. DUBHE 4<7 110 mijl W. v. Scilly, Montreal n. Rotterdam. GORECHT m.s. 4/9 te Lond., uitgekl. n. Gent. GOUWESTROOM 3/9 v. Plymouth te Fowey. HARMINA m.s. 4/9 v. Calais te Londen. HAULERWIJK 4/9 v. Rotterdam te Boston. HENDRIKA JOHANNA m.s. 4/9 v. Antw. te Londen. HILLEGOM 38/8 v. Nova Scotia te Baltimore. JANTINA m.s. 4/9 te Londen uitgekl. n. Brussel. JENNI m.s. 4/9 v. Nijmegen te Londen. LAUWERZEE sleepboot, met een tanklichter, 3/9 te B» Janeiro, Clyde n. B. Ayres. LEONORA 4/9 v. Dunston te Danzig. MARPRaSSA 4/9 v. Thameshaven n. Fayal (v.o.) MARNE m.s. 1/9 v. Rott. te Rouaan. NAALDWIJK 4/9 v. Immingham n. Bilbao. NOORDKAAP m.s. 4/9 v. Gravesend n. Antw. NOORDZEE sleepb. met 2 lichters, 3/9 v. Rott. te Aviles. NYSSIENA m.s. 4/9 te Londen uitgekl. n. Schiedam. OCEAAN De Winter, 4/9 Brunsbüttel gep., Trangsund n. Bridgwater. PRO PATRIA Bosma, 1/9 v. Harburg n. Denemarken. RANDWIJK 4/9 v. Marseille te Meylilla. nen, schatten afmetingen en hoogte, en trachtten zich van de dikte rekenschap te geven. Op 'n teeken van Segearix gaf de oudste verscheidene slagen met zijn houweel tegen den muur. Dan boog hy zich, hield zyn oor tegen den grond en luisterde. Op het beweeglyk gelaat van dezen Gal liër las men gemakkelyk al zijne indrukken. O, het was niet uit nieuwsgierigheid, noch uit verlangen naar geld, dat hij dit deed. Deze Gallische soldaat, in dienst van den keizer, had een hoogere opvatting van zyn plichten. Hy was christen en hy „diende." Om ge vaar en om het moeiiyke werk bekommerde hy zich niet veel. Meer dan eens had hy 's winters verschansingen en loopgraven ge maakt of legerkampen gebouwd. Segearix ondervroeg hem met een blik. Hier is het, zeide hy. De officier strekte zyn hand uit, dade- lyk stonden alle mannen gereed en hun werktuigen opnemend, sloegen zy op dezen muur met een verwonderiyke gelijkheid, nauwkeurigheid en zekerheid. Men wist bo vendien, hoe gemakkelyk deze steenen wa ren los te maken, daar de aarde zeer week was en het cement zeer brokkelig. De soldaten van het Gallische legioen schoten vlug op; onder hun zware slagen begon de muur te wankelen. Weldra zag men reeds een kleine ronde opening. Hy, die de leiding had, legde zyn houweel neer en wendde zich tot Segearix. Ik ben bang, zeide hij, voor een instor ting. Zie eens hoe gemakkelyk deze stee nen losgaan. Het zou ernstige gevolgen kun- nèn hebben. Besluiteloos steunde hy op zyn werktuig. zyn makkers deden hetzelfde. Segearix ging naar den muur, Claudius volgde hem, zyn lamp omhoog houdend. Klaarblykeiyk moest men met de uiterste voorzichtigheid handelen. Te midden van zijn soldaten, die onbe- weegiyk op zyne bevelen wachtten, vroeg de jonge Galliër zich af, of het wel ver standig was een werk voort te zetten, dat by niet slagen zoo ernstige gevolgen zou kunnen hebben. Zou hy Flora nog levend aantreffen? Zou hy zelf haar graf wel be reiken? Met verwarden blik onderzocht hy de plaats, die door de losgemaakte steenen een wyde opening vertoonde. Indien wy aan den anderen kant der stad waren, zeide Claudius, voortgaande met byiichten, dan zou ik zeggen, tracht in ver binding te komen met een of andere are- naria der heidenen. Daar zoudt ge een bree- den en gemakkelijken weg vinden, maar hier, nu we door de Porta Salaria gegaan zijn, zyn we te ver. Segearix nam zonder te antwoorden de lamp en hield haar op gelyke hoogte met de opening. Dan beschouwde hij het bin nenste. Evenals hij zelf had gedacht en zooals Claudius ook zeide, gaf de andere zijde toegang tot een reeds verscheidene eeuwen oude gang, die ongetwijfeld nooit meer gebruikt was en ook zonder een be kende opening was. Eenige keus bleef echter niet over, hij moest hierdoor en de officier beval den toegang tot dezen onbekenden weg grooter te maken. Het gaat er hier niet om een stad of een vesting te veroveren, maar om zoo goed en snel mogelijk het graf van een levend be- gravene te bereiken. Op dit oogenblik, terwijl de soldaten weer met hun werk voortgingen hoorde men voet stappen. De Galliër keek onrustig om. wy zijn verraden, zeide hij. Maar Claudius antwoordde: Vrees niets, heer, het is iemand dien ik ken. Zeker Evaristus? Het schynsel van een lamp, die zeer laag werd gedragen, teekende zich af op de muren. Eén gedaante vertoonde zich, en een stem herhaalde den groet der catacomben: Vivas in Deo! Ik heb my niet vergist hernam Claudius. Het is Evaristus. Weldra stond een grijsaard, gekleed in een tunica en een donker bruinen mantel, voor hen. Hij had een kaal hoofd, grijzen baard en een zachte gelaatsuitdrukking. Ik heb vernomen, mijne broeders, welk een edelmoedige onderneming u hierheen leidt. Ik hoop, dat gy er in moogt slagen deze ongelukkige te bereiken. wy zullen het beproeven, vader, zei de Galliër, maar het werk is niet gemakkelyk. Daar hij tegelijkertijd opstond kon de priester de tusschen de steenen vry gekomen ruimte zien, die weldra groot genoeg was, om er een slank man, zooals Segearix, door te laten. Hy deed zijn mantel af en trok zyn harnas uit. Hy was nu gekleed in een nauwe en korte tunica van hertenleer, zooals de Galliërs onder hun wapenrusting droegen, zyn tot de ellebogen bloote armen waren gespierd en ondanks de ringen, die hy droeg waren ze lenig. Hy beval zyn soldaten met het onderzoek op te houden en vroeg Clau dius hem te volgen. Hij liep naar de wyde opening en steunend op zijn handen sprong hy met een behendige beweging door het gat en bevond zich aan den anderen kant. Het kind volgde hem onmiddeliyk en vroeg om de lamp. die hy uit de hand van een der mannen aannam. Waar denkt ge, edele Segearix, dat wy zyn? In een oude, verlaten en ten deele in gestorte arenaria. Ik zie er noch het begin, noch het einde van, maar zy biedt ons des te meer veiligheid. Voor hen vormden de opeengevallen stee nen een soort primitieve ladder. Segearix en Claudius naderden voorzichtig. Men wist, dat de gangen, waarin deze arenaria of praal graven waren gebouwd, niet zeer talryk wa ren in het oude Home, en bovendien zeer veel verschilden met de catacomben der christe nen. De weg was breed en recht. Over het algemeen waren de in- en uitgangen er van bekend. Daarom scheen het gelukkig, dat deze ten deele was verwoest en als het ware vergeten. Zy liep bovendien in bijna rechte lyn naar de Porta Collina en indien er zich geen onvoorziene en onoverwinnelijke hinder palen plotseling zouden voordoen, dan kon den de Galliër en de zijnen verwachten, dat ze het hol van de Vestaalsche maagd konden ^bereiken. Zonder een oogenblik te verliezen, liet Se gearix zijn makkers door het gat springen. Gehoorzaam en vlug, in de grootst mogeiyke stilte, slechts nu en dan door eenige bevelen onderbroken, verschenen zij ieder op hun beurt. De jongste onder hen droeg een fakkel, de anderen hun houweel en hun gereedschap pen. De officier keerde zich om en bemerkte den priester Evaristus, die volgde. Vader, zeide hij tot hem, indien wü heden het geluk hebben de gevangenis van Flora te bereiken, en indien wij tot haar kun nen doordringen, hebt gy dan wat noodig is om haar te helpen? Zie, zeide de priester, wat ik heb me degenomen, en hij haalde een beker en een fleschje uit zijn mouw. Ook heb ik Suzanna en Martina laten komen, die daarginds wach ten. (Wordt vervol irdJ

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 6