Binnenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1928 BLADZIJDE 3 De nieuwe Portugeesche gezant Afgewezen Het behoud van natuur monumenten in Nederland Minister Kan naar Zeeland Ook Indië draagt bij voor het huldeblijk aan H.M. de Koningin Moeder De verkoop van tabaksartikelen Bezoek der Koninklijke familie te Zwolle KERKNIEUWS André Weiss f De gouverneur van Curacao De burgemeester van Rotterdam SOCIAAL LEVEN Het „kwartje van Kan" wordt niet meer ingevoerd Het R.K. Diocesaan Congres over het huwelijk LUCHTVERKEER Een vliegtuig neergestort Tragisch Proefvlucht van de L. Z. 127 Johan Iseke t Een noodlanding van watervliegtuigen De K.L.M. in Augustus 1928 Op zoek naar Amundsen en de groep Allessandri De redding van Hassell en Cramer Een zonderling geval De vliegende stoel „Dankbaarheid" Felle brand te Buinen Bij het baden verdronken Een dorado voor bedelaars Een treindief gearresteerd De kameraads De doodslag te Zwaag- westeinde Ze namen 't er goed van Een woesteling De nieuwbenoemde gezant van Portugal bij het Nederlandsche Hof, de heer Santos Taxares, is te Den Haag aangekomen. Het zesde wereldcongres der Communisti sche Internationale heeft zich bezig gehou den met het beroep van de Wijnkoop-groep. Na een grondig onderzoek heeft het con gres, naar „De Tribune" meldt, met alge- meene stemmen besloten, het verzoek tot wederopneming der Wijnkoop-groep in de Communistische Internationale af te wijzen. Thans is verschenen het Jaarboek der Vereeniging tot behoud van natuurmonu menten in Nederland met de jaarverslagen van 1923 tot 1628 en/verschillende memories, rapporten en artikelen. In het artikel ter inleiding geeft de re dactie van het jaarboek te kennen, dat het tijdperk, daarin vervat, behoort tot de zor- gelijkste uit de geschiedenis der vereeniging. „De fortuinwiselingen gedurende en na den oorlog, de zware belastingen, de toeneming der bevolking, die om woon- en werkruimte vraagt, de bestrijding van de werkloosheid, de eischen van het verkeer, dit alles en nog andere oorzaken werken samen, om de vrije ruimte in Nederland te beperken, om de groote landgoederen te verbrokkelen, om de merkwaardigste figuren uit onze dieren- en plantenwereld met ondergang te bedreigen. „Sommige van deze verschijnselen kwamen onder de aandacht van het groote publiek, andere voltrokken zich in stilte. In den Achterhoek vonden wij uitgestrekte hosschen veranderd in bouwland, zonder dat er een haan naar gekraaid had. Meer gedruisch maakte de vernieling van den Sint-Pieters berg en wel nooit of nergens bleek zoo dui delijk de onverbiddelijkheid van exploitatie en onmacht van de Overheid, om onder de tegenwoordige wetten het eigen land te be schermen. „Onder de tegenwoordige wetten. Geluk kig, want wij hopen op verbetering, daar wij er van overtuigd zijn, dat een gezonde eco nomische ontwikkeling, een voordeelig ge bruik van onzen bodem, niet onvereenigbaar is met het behoud van het natuurschoon van Nederland: onze bosschen, onze plassen en onze „woeste gronden", zooals men onze heerlijke heiden, duinen en zandstuivingen wel noemt. Indien wij dit niet onwrikbaar geloofden, ja, indien dit niet voor ons vast stond met mathematische zekerheid, dan zouden wij geen oogenblik langer^ het werk van onze Vereeniging voortzetten." En verder: „Ook gaat het niet om grondbezit alleen, maar er moet wettelijke zekerheid komen en vruchtbare overheidsbemoeiing. In de laatste jaren hebben wij ons dan ook bezig gehouden met de bestudeering van wette lijke maatregelen en in November 1926 bij den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen een Memorie ingediend, die tot grondslag kan dienen voor een natuur beschermingswet, waaronder ook moet vallen de bescherming van de Nederlandsche Flora en Fauna. In deze Memorie dringen wij er o.a. ook op aan, dat bij het ontwerpen van uitbreidingsplannen van steden en dorpen, wegen, kanalen, bevloeiings- en ontwate- ringswerlcen, ontginningen enz. in de eerste plaats rekening worde gehouden met het behoud van indrukwekkend of belangrijk natuurschoon." Het ligt In de voornemen van minister Kan om a.s. Vrijdag aan boord van het visscherij- inspectievaartuig VI. IV, van Dordrecht naar Zeeland te gaan teneinde eenige visscherijen te bezichtigen Zaterdag a.s. zal de minister op verzoek van 't gemeentebestuur van Middelburg een bezoek brengen aan de terreinen der gemeen telijke waterleiding. Daarna zal de minister naar Schoondijke ln Zeeuwsch-Vlaanderen gaan, ten einde de landbouwtentoonstelling te openen. Met den commissaris der koningin in Zeeland zullen dan tevens besprekingen worden gevoerd over verschillende aangelegenheden, Zeeuwsch- Vlaanderen betreffende. Naar de „Locomotief" meldt is een bedrag van 16.319.47 voor het huldeblijk aan H.M. de Koningin Moeder bijeengebracht in Soe- rabaja, Sidoardjo, Modjokerto, Djombang, Grisee (en Lamongan), Bodjonegoro en Voeban, begin Augustus opgezonden naar het Centraal Comité te Weltevreden. Door den Ned, Bond van Sigarenwinkeliers- Vereenigingen is 't volgende schrijven gezon den aan het Congres van den Kon. Ned. Mid denstandsbond te Alkmaar: Adr. herinnert eraan, dat aan het oordeel van het congres zal worden onderworpen een voorstel om aan de Tweede Kamer een adres te zenden houdende het verzoek verschillende wijzigingen in overweging te willen nemen to verband met de ingediende wetsontwerpen op de winkelsluiting enz. Onder deze voorge stelde wijzigingen komt ook voor, art. 3-2 toe te voegen, achter de woorden: „Spijzen of dranken" en „tabaksartikelen". Deze voorgestelde wijziging beoogt niet an ders, dan dat de verkoop van tabaksfabrika ten m café's en dergelijke inrichtingen, ge durende den gedwongen sluitingstijd der si garenwinkels wordt vrijgelaten, en juist hierin ligt het groote gevaar voor de sigarenwinke liers, die zich op deze wijze voor de moge lijkheid zien geplaatst, zich de vruchten te zien ontgaan van hun jarenlang gevoerde fcctie, ten koste van veel offers; juist nu het ontwerp-Wet op de winkelsluiting het ge- Wenschte verbod in het leven roept. Het bestuur van den Ned. Bond van Si- fearenwinkeliers-Vereenigingen doet een ern- Btig beroep op aller billijkheidsgevoel en ver- Boekt dringend, het genoemde adres, subsi diair het bewuste art. 3 in dezen vorm te ïerwerpen, De Koninklijke familie heeft gisteren een bezoek aan Zwolle gebracht. Aan het Kater- veer werd de Kon. familie begroet door den Commissaris der Koningin in Overijsel en op de grens van Zwolle door den burgemeester mr, dr. J. A. van Royen. In de eerste auto hadden plaats genomen de koningin de prin ses en de prins, in de vier volgauto's het ge volg. Regelrecht werd door de met vlaggen ver sierde straten, waar zich een groote menigte had opgesteld, gereden naar het Binnen gasthuis. Het bestuur ontving de Kon. Fa milie. In de bestuurskamer werden verver- schingen aangeboden. Hierna ving de rond gang aan langs de veertig nieuwe woningen De koningin werd rondgeleid door den voor zitter J W. Bartels, de prins door den heer R. J. J M. Tellegen, de prinses door baron R. G. A. Z. van Haersolte, leden van het be stuur. Het eerste werd binnengegaan in de wo ning van het echtpaar Smits De Kon. familie bezichtigde de huiskamer, ging daarna het achtertuintje binnen en bewonderde de zelf gekweekte bloemen. H. M. betuigde herhaaldelijk, zoo meldt men nog aan het „Hbld." dat zij de woning zoo prachtig vond en het moedertje dat het huisje bewoont, vertelde vol trots, dat zij alles toch zelf deed. Zij was dan ook nog maar 67, haar man was al 83 jaar. De prins zag dadelijk het groote portret van de Kon. Fa milie met de beeltenis van Willem den Zwij ger op den achtergond. Natuurlijk liet moeder toen zien dat zij nog portetten van koning Willem ITX en koningin Emma had en van de koningin en prins Hendrik bij hun huwe lijk. Een vrouwtje in een invaliedenwagen werd vriendelijk aangesproken en de koningin vroeg, of haar man trouw voor haar zorgde: „Ja, bestig, Majesteit". Er was vanwege het bestuur geen enkele versiering aangebracht aan de huizen en in het prachtige park. Of de oudjes bloemen wilden aanbieden, was aan hun overgelaten. Toch hadden zij van eigen gekweekte bloemen twee bouquetten gemaakt. De bewoners van het Binnengasthuis, boden de Koningin bloe men, die van het Buitengasthuis de prinses De weduwe Frans, die op elf dagen na 84 jaars, is bood prinses Juliana 'n bouquet aan met de woorden: „Ik hoop, dat als U nog eens tot Koningin benoemd wordt, U net zoo'n lieve Koningin mag worden als uw moeder." Toen drukte de prinses haar tweemaal de hand en zeide: „Dank je wel, dank je wel." De koningin betrad daarna de woning van het echtpaar Snik en vroeg hoe lang de oudjes al in het gasthuis woonden, hoe het hun daar beviel, hoe oud ze waren en de oude Snik, een krasse man van 82 jaar, ver telde vol trots, dat zij de vorige maand 55 jaar getrouwd waren geweest. Op den terugweg sprak de koningin de tachtig bewoners van het. Buitengasthuis toe en vroeg of het andere gasthuis ook zoo mooi was als hier. Waarop vol trots gezegd werd: „Ja Majesteit, ja Majesteit." Dinsdag is te 's-Gravenhage het stoffelijk overschot van den vice-president van het Permanent Hof van Internationale Justitie dr. André Weiss per auto naar het H. S. M.- station gebracht, waar het in een gereser- veerden wagon werd geplaatst. Een groot aantal kransen en bloemstukken v/erd mede gevoerd, w.o. er waren van de Koningin, het Permanente Hof van Internationale Justitie en van de Fransche regeering. In de gereserveerde eerste-klasse wacht kamer kwamen daarna de familieleden en onderscheiden autoriteiten bijeen, w.o. de kamerheer, particuliere secretaris van de koningin-moeder Sixma baron van Heem stra, minister Donner, de leden van het Hof, de deken van het corps diplomatique, baron von Adlercreutz, gezant van Zweden, de Fransche zaakgelastigde graaf Sint Martin en alle leden der Fransche legatie, alsook de meesten der te Den Haag geaccrediteerde gezanten en zaakgelastigden. Na eenige oogenblikken vertrok de trein, waarin de familie van den overledene had plaats genomen. Gedurende de overbrenging van het stof felijk overschot waren aan het departement van Buitenlandsche Zaken ten teeken van rouw de gordijnen neergelaten. De minister van Koloniën maakt bekend, dat luidens de desbetreffende telegrafische ambtsberichten de afgetreden gouverneur van Curasao, mr. N. J. L. Brantjes, den 30en Augustus het gewest heeft verlaten en dat diens tijdelijke vervanger, de waarnemende procureur-generaal bij het Hof van Justitie aldaar, mr. M. van Dijk, het bestuur over Curasao heeft aanvaard. Naar het „Vad." verneemt, komt mr. P. Droogleever Fortuyn, lid van de Tweede Kamer, ernstig in aanmerking voor het bur gemeesterschap van Rotterdam, De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft aan de vervenersorga- nisaties medegedeeld, op grond van ernsti ge bezwaren, welke bij de besprekingen met de verveners zijn te berde gebracht en in overeenstemming met het eenstemmig ad vies der commissie voor versnelde veenaf- graving, geen vrijheid te kunnen vinden tot inwilliging van het verzoek om het zoo genaamde „kwartje van Kan" weer in te voeren. Wel heeft de minister besloten, ter tege moetkoming in de kanaalrechten 'n toeslag te verleenen van 5 cent per kub. M. voor de in den Zuid-Oosthoek van Drente te velde staande, met de hand gestoken fa- brieksturf, afkomstig uit de zoogenaamde niet-vrije venen. Bovendien heeft de minister ter kennis van de verveners gebracht, dat hij zoo mo gelijk gaarne zal steunen plannen, welke kunnen strekken om de lasten, welke op bet veenbedrijf drukken, $e verminderen, In het bisdom 's Hertogenbosch Omtrent het R.K. Diocesaan Congres over het huwelijk, welk congres, belegd voor het bisdom Den Bosch, te 's Hertogenbosch ge houden wordt, wordt nog gemeld, dat de avondvergadering, vereerd met de hooge tegenwoordigheid van Z. D. H. Mgr. Diepen, zoo enorm druk was bezocht, dat de zaal vóór den aanvang moest gesloten worden en velen geen staanplaats zelfs konden bemach tigen. De bijeenkomst werd opgeluisterd door mooien zang en niuziek. De Zeereerw. Pater Borromaeus de Greeve bepleitte in een schitterende rede de nood zakelijkheid van het rein bewaren van het heilig huwelijksideaal in trouw en onver breekbaarheid van den echt. Z. D. H. Mgr. Diepen sprak daarna de vergadering toe. Mgr. brengt allereerst zijn tanigen dank aan alle diocesane vereenigingen die wilden samenwerken om deze heerlijke vergadering te organiseeren. Heerlijk noemt Mgr. deze vergadering die is belegd voor de verheerlijking van het christelijk huwelijk. Nadat spreker geschetst had hoe na de behandeling in ernstige vergaderingen van de groote braagstukken omtrent het chris telijk huwelijk thans de beste resultaten kun nen worden bereikt, zou hij ook vruchten van het congres willen zien. Als vrucht van het congres mag Z. D. H. dan ook verwachten dat meer sociale be langen zullen behartigd worden voor het groote gezin en dat het de harten bereid williger zal maken om het groote gezin te helpen, voor te staan en te bemoedigen. In het katholiek huisgezin heeft men heiaas langzamerhand geleerd de groote ge zinnen te bespotten en te negeeren. Het congres zal zeker medewerken om die christelijke idee van het huwelijk daarom trent meer en meer ingang te doen vinden. Hoe heerlijk is het ons getoond in de heer lijke beeldrijke, en overtuigende rede van pater Borromeus de Greeve, aldus Monseig neur. Wat spreker als vrucht van het congres aangeeft houdt niet alléén stand. Dat is niet bij machte om het christelijke huwelijk in stand te houden. Daarbij behoort God, die het huwelijk instelde en tot Sacrament ver hief. We moeten allen met God medewerken. Z. D. H. wijst dan op het slot van het epis tel van den H. Paulus, van dezen morgen in de H. Mis, die hij zoo met graagte voor het welslagen van hei congres opdroeg: „Die Christus toebehooren hebben hun vleesch met zijn begeerlijkheden gekruisigd." Spreker wil deze woorden op dit congres toepassen. In de schittende rede van pater Borromeus heeft spreker de gouden nagelen gezien waarmede de oprechte christen zijn vleesch kruist met Jezus. De eenheid is de gulden nagel die de rech terhand van den christen met Christus aan het kruis zal hechten, en aan de linkerhand de gouden nagel van de onverbreekbaarheid van het huwelijk. Spreker zou zoo gaarne zijne zonen en dochteren van zijn bisdom willen waarschu wen: Blijf bij elkaar en draagt elkanders lasten. En evenals Christus voeten doomageld wa ren, zoo zullen de voeten der gehuwden wan delen op de wegen der gerechtigheid en zullen zij doomageld zijn door de heiligheid des huwelijks. Al wat onnatuurlijk is zal worden verfoeid omdat dat het bestemmingsrecht waarvoor de mensch geschapen is, vernietigt. Z. D. H. hoopt en vertrouwt dat God zijn gebed zal verhooren opdat allen zullen vluch ten in de ark waarop het kruis van Christus is geplant. Daarna gaf Mgr. aan de neergeknielde menigte zijn bisschoppelljken zegen. Met den cnristelijken groet sloot de voor zitter daarna deze uitstekend geslaagde en enthousiaste bijeenkomst met den christe- lijken groet. De tweede dag. Nadat gistermorgen om 8 uur in de kapel der Eerw. Zusters Thereslanen een H. Mis was opgedragen voor de zielerust van wijlen Mr. A. E. J. baron van Voorst tot Voorst, in leven Commissaris der Koningin en be schermheer van het Congres, werd, het Con gres voortgezet. De heer C. J. Kuiper, Utrecht, hield een inleiding over „Loonvraagstuk en gezin". Mevr Annie Meyer (Rotterdam) lid der Tweede Kamer, sprak over het „Vrouwen- waagstuk met betrekking tot het gezin". Evenals den vorigen dag, volgde ook nu op beide inleidingen, gedachtenwisseling. Daarna werd gepauzeerd. Om 2 uur had de slotzitting plaats, waarin Pater Dr. A. Weve O.P., hoogleeraar aan de R. K. Handelshoogeschool te Tilburg, sprak over „Zedelijke factoren bij de opvoeding als middel ter bestrijding van t Neo-Malthusia- nlsme". Vervolgens werd de laatste Inleiding gehou den door Prof. F. A. H. van de Loo, van het Groot-Seminarie Rijsenburg, over: Godsdien- s*"je factoren bij de bestrijding van het Neo-Malthusianisme. Spr. eindigde met de opwekking, om den strijd tegen het N.-M. niet alleen door stoffelijke, maar ook door geestelijke midde len te voeren, door met vereenigde krachten te werken aan de versterking en de ver levendiging van den echten Christenzin, door woord en door actie, en door de bezielende kracht van eigen voorbeeld. Slagen wij daar met de hulp van Gods onmisbare genade in, dan zullen we ook genezen de kwaal, waar aan zulk een groot deel van ons volk lijden de is en zal het naar het voorbeeld zijner vaderen een talrijk kroost weer beschouwen als een zegen. „Uwe kinderen zullen zijn als spruiten van olijven rondom uwe tafel. Zie, zóó wordt de man gezegend, die den Heer vreest". Na deze inleiding sprak mr. dr. Deckers het slotwoord. Hij zeide dat men den strijd tegen het Neo-Malthusianisme individueel en georganiseerd heeft te voeren. De ge meentelijke overheid kan meer doen, dan ze tot dusver deed, ook ten aanzien van de woningtoestanden ten plattelande. Spr. beval het verschenen verslagboek den plaat selijken leiders aan. Spr. sftrak ten slotte dankwoorden tot verschillende personen in het bijzonder tot den secretaris van het congres, den heer A. J. A. van der Donck. Dr. Indemans uit Den Bosch huldigde mr. dr. Deckers voor zijn leiding, waarna het congres gesloten werd. Zeven personen gedood. Bij Pocateüo (Idaho) is blijkens berichten uit Salt Lake City een verkeersvliegtuig van de lijn Salt Lake City-Great Falls neerge stort. Zes inzittenden, w. o. een vrouw en twee kinderen, werden gedood. Volgens een later bericht bedraagt het aantal dooden zeven. De machine zou juist landen, toen zij van 10 m. hoogte voorover neerstortte. V. D. meldt uit Londen: Zooals bekend, heeft het Engelsche mi nisterie van Luchtvaart vergunning gege ven, dat de nieuwe Zeppelin L. Z. 127 op haar eerste proefvlucht boven Engeland zal vliegen. Daarbij zal zij zich o.a. naar Car- dington begeven, waar op het oogenblik het groote Engelsche luchtschip R. 101 zijn vol tooiing nadert. In den ouderdom van 43 jaar is in het R. K. Ziekenhuis te 's Gravenhage overleden de bekende zanger Johan J. E. M. Iseke, die zich veel roem heeft verworven door zijn op treden op verschillende concerten en opera's. Gistermiddag maakten de watervliegtui gen 55 en 60 een landtfig nabij Enkhuizen. De bestuurders rapporteerden, dat een an der vliegtuig in de Zuiderzee was gedaald. Schipper Hurck, van het motorvaartuig E. H. 26, heeft aangenomen het vliegtuig bin nen te sleepen, maar heeft het niet kunnen vinden en is gisteravond te Enkhuizen te ruggekeerd. De vervoercijfers der K. L. M. over Au gustus 1928 toonen aan, dat vervoerd zijn 3150 passagiers en 72.010 kg. goederen, te genover 2016 passagiers en 43.449 kg. goe deren in dezelfde maand van het vorige jaar. Dit beteekent een vermeerdering van 55 pet. aan passagiers en 66 pet. aan goede ren en een totale vermeerdering in lading van 63 pet. Het gemiddelde aantal passagiers bedroeg per dag 117, de gemiddelde hoeveelheid goe deren 2667 kg., tegenover 75 reizigers en 1600 kg. goederen in Augustus 1927. Het hoogste aantal passagiers werd be reikt op 4 Augustus, toen 173 reizigers van de lijnen der K. L. M. gebruik maakten. Het maximum in 1927 was 117 op één dag, d. w. z. het gemiddelde van dit jaar. Het aantal personen, die rondvluchten met de K. L. M. hebben uitgevoerd, bedroeg tot en met 31 Aug. j.l. 14.705 tegenover 12.195 in hetzelfde tijdvak van 1927 en 15.805 in het geheele jaar 1927. De maand September met haar onbewo gen heldere lucht, trekt nog zeer veel be zoekers naar de vliegvelden om van rond vluchten te genieten. Zoo waren er 11. Zon dag op Schiphol 120 pleziervliegers en 100 op Waalhaven. Naar uit Moskou aan het „Hbld." wordt gemeld, heeft de Russische vlieger Tsjoek- nowski in een interview verklaard, dat hij er zich volkomen van bewust is, welke enorme moeilijkheden hem bij het voortzet ten van zijn verkenningsvluchten in het Poolgebied in de komende maanden wach ten. Het voornaamste deel Van de hulpex peditie voor Amundsen zal zonder twijfel voor rekening van de vliegers komen. Tsjoeknowski zal van Koningshaven naar de Zeven Eilanden vliegen, waar de „Krassin" intusschen een basis voor de Rus sische vliegers zal aanleggen. De Russen zullen, onverschillig of men in Noorwegen gelooft, dat Amundsen reeds dood is of niet, hun hulp-expeditie voortzetten. Ook heb ben ze de hoop op het vinden van de groep-AIlessandri, die met de „Italia" is verder gedreven, nog niet opgegeven. Reuter seint uit New-York: De ,New York Times" publiceert een be richt van prof. Hobbs die Hassell en Cra mer heeft gered, waarin wordt medege deeld dat de vliegers zoo spoedig mogelijk naar Ivighit (op 450 mijlen afstand van de plek waar ze zich bevinden) zullen beg'even, waar ze zich kunnen inschepen op het stoomschip, dat einde September naar de V. S. vertrekt. Indien de vliegers het wen- schen kunnen ze zich ook begeven aan boord van het kustschip „Marion" dat te hunner beschikking is gesteld. Wolff meldt nog uit New-York: De „New York Times" publiceert nog een uitvoerig bericht uit Mount Evans waarin de moeilijkheden beschreven worden waar mede de bemaning van de Greater Rockford te kampen hebben gehad na hun landing in Groenland. De vliegers dachten aanvankelijk in één dag Camp Lloyd te bereiken. Na een marsch van tien dagen hadden zij echter pas de fjord bereikt, die naar Camp Uoyd leidde. Ze zagen zich de laatste dagen genood zaakt hun dagelijksch rantsoen te bepferken en dachten er over den tocht op te geven toen de reddende motorboot van het Mount Evans-observatorium de fjord opstoomde. Op het Parijsche vliegveld Le Bourget deed zich het zonderlinge geval voor, dat het staartgedeelte van den romp van een „Ar gosy" verkeersvliegtuig, toebehoorende aan de Britsche Imperial Airways Ltd., vóór het vertrek bij het taxiën doormidden brak. In dien de breuk even later was opgetreden, zou een ramp onvermijdelijk zijn geweest. Het meest eigenaardige van het geval is, merkt het „Hbld." op, dat het reeds voor de tweede maal voorkomt, dat de romp van een „Argosy" zich op deze wijze begeeft. Het zelfde geschiedde, eveneens op Le Bourget, 'n jaar geleden. Toen brak het toestel plotseling in tweeën, terwijl het op den grond stil stond, en zonder dat Iemand het aanraakte. Het euvel bleek toen veroorzaakt te zijn door een verkeerde bevestiging van den staart- steun, welke op de rompliggers werkte, en deze ernstig verzwakte. De Armstrong Whit- worth „Argosy" is het grootste type verkeers vliegtuig van Imperial Airways. Het is uit gerust met drie 385 P.K. Armstrong Siddeley „Jaguar" motoren en biedt plaats voor 20 personen. Dezer dagen geraakte de heer 'Steensels, ploegbaas bij de zandontginnlng der Kolonie te Neerpelt (B.) tusschen eene machine met het gevolg dat zijn beide armen werden ver pletterd. Nadat de ongelukkige was overge bracht naar 't gasthuis te Hasselt werden beide armen afgezet. Dezer dagen wandelde een meneer door een van Katendrecht's dreven, toen plotseling zoo vertelt het Vad., uit een geopend venster een stoel kwam aangevlogen, welke hem par does op het hoofd viel. De meneer kreeg een scheurwond aan het hoofd, die de geneeskun dige dienst heeft verbonden. Bij onderzoek bleek, dat in de woning een echtpaar verschil van meening had, bij welk wederhelft had geslingerd. Gelijk dit op een film wel pleegt te gebeuren, had de echt- genoote bijtijds gebukt, waardoor de stoel doel« had gemist en precies door het open raam was gegaan, waar, ook al weer als in Film land, natuurlijk juist de verkeerde werd ver rast. Een 16-jarig pleegkind van den landbou wer J. de W. te Herpt heeft bij afwezigheid der pleegouders uit een kast een bedrag van 50 en een doosje met gouden ketting, oor bellen, broche en ringen gestolen. De politie heeft den jongen te Haarsteeg aangehouden. Het gestolene was nog in zijn bezit. Terwijl de bewoners afwezig waren is de woning, bewoond door C. de Jonge te Buinen tot den grond toe afgebrand. Van den inboe del werd niets gered, terwijl een groote voor raad turf, hooi en rogge mede zijn verbrand. Alles was vezekerd. Bij het baden In zee te Katwijk is de 18-jarige student H. Grosseschmidt uit Osterfeld in Westphalen door den stroom meegetrokken en verdronken. Men heeft den New-Yorker vaak als hardvochtig beschouwd omdat hij geheel in zijn zaken opgaat en hierin geen considera tie gebruikt. Men doet evenwel verkeerd zegt de Prov. Gr. Crt." aan te nemen, dat deze karakter-eigenschappen ook dominee- ren in het particuliere leven. Hier is de man van New-York weekhar tig, goedgeloovig en vrijgevig, als nauwe lijks een ander. Bewijs: nergens bloeit het vak van be delaar zoo weelderig als hier, zelfs niet in Madrid of Napels. Ondanks ontelbare weldadigheids-inrich tingen, doet de politie niets om het be delen te voorkomen daar het tegengaan van bedelarij wordt beschouwd als het in breuk maken op de prsoonlijke vrijheid van den Amerikaan. Zoo breidt zich het gilde van bedelaars hoe langer hoe meer uit en menigeen, die door den nood gedwongen ging bedelen, zoekt geen ander werk, omdat het baantje van bedelen meer opbrengt dan een an der. Underwood, de leider van het Leger des Heils, heeft daar aardige dingen van verteld. Hij zelf heeft eens een uur gebe deld. Hij ging op een middag op den hoek van een drukbezochte straat staan en hield een vieze muts in de hand, terwijl hij, onafgebroken mompelde: „Geef mij iets voor "n kop koffie". Na een uur had hij reeds meer dan drie en een halve dollar (ongeveer 9 gulden), waarmede men ook in New-York goed kan rondkomen. Intusschen verzekerde de heer Under wood, dat hij zeker geen al te goede plaats had gehad en dat hü „technisch" blijkbaar nog niet de kunst heeft verstaan, mede lijden op te wekken, want een goed be delaar brengt het per dag toch tot min stens 30 dollar. Het bedelen, dat het meeste opbrengt, geschiedt niet op straat, maar to de ondec- grondspoorwagens. Wanneer deze wagens niet al te vol zijn dus In de vroege namiddaguren verschijnen echte en onechte kreupelen ln de wagens en beginnen hun oogst binnen te halen. Als bijzonder vrijgevig worden hier de jonge paartjes beschouwd. De jonge man wil voor zijn vriendin toonen, hoe edel moedig hy is, en geeft gewoonlijk meer dan hij eigenlijk kan missen. Underwood had gelegenheid ln zulk een ondergrondschen spoorwagen een aardige karakteristieke scène bij te wonen. Een gebrekkige oude man met het „verplichte" grijze haar kwam in den wagen en wan kelde bedelend door den doorgang. Daar sprong een flinke jonge man van de bank en wierp een halven dollar ln de pet van den bedelaar en riep: „Hier oude man, zorg maar, dat je een goeden dag maakt!" Daar niets aantrekkelijker werkt dan wel doen, had de grijsaard een goeden oogst minstens 10 dollars verdiende hij op den korten afstand. Zulke trucs zijn er bij duizend. Kunst ledematen, die op gezonde worden gesnoerd, beschilderde, vreeselijk uit ziende wonden, en ontzettend steunen, dat als het geluld van een van honger stervende klinkt. Al deze trucs worden dooi de New-Yorksche bedelaars aangewend. De Amerikaan heeft geen tijd te onder zoeken, of de ellende van den bedelaar werkelijk echt is. Hij geeft en weet tegelijk dat het beter is, vijfmaal te veel dan één maal te weinig te geven. Dezer dagen kwamen met den ochtendsnel trein uit Holland twee dames met bestem ming naar Luik. Te Maastricht moesten zij van rijtuig verwisselen en lieten haar hand- tasch met geldswaarde in het rijtuig achter. Zoeken bleek vruchteloos, de handtasch was verdwenen. In den trein van 11 uur van Maastricht naar Heerlen had, volgens de „L. K." een reiziger plaats genomen, die door zijn zenuw achtig optreden de aandacht trok van den hoofdconducteur. Medereizigers die in Val kenburg uitstapten, deelden mede gezien te hebben, dat de man geld uit een damesbeurs in zijn eigen portemonnaie stopte. Dit was voor den hoofdoonducteur aanleiding om Valkenburg te verzoeken te Heerlen poli tie aan den trein te ontbieden en een trein- beambte te gelasten toe te zien of door den man ook iets uit den trein werd geworpen. Bij aankomst te Heerlen bleek men een goede vangst gedaan te hebben: de bewuste handtasch werd gevonden onder de zitplaats van den dief. Op den Schiedamschen Dijk te Rotterdam werd een 24-jarige Spaansche stoker, zekere F., die daar met zijn kameraad liep, aan gesproken door twee onbekend gebleven mannen, die zeiden dat ze een glas bier van hem wilden hebben. Toen de stoker te ken nen gaf, dat hij daar niets voor voelde, trok een der kerels plotseling 'n mes en gaf F. daarmede twee diepe sneden over het gezicht.' F.'s kameraad zette de mannen, die hierna op de vlucht sloegen, achterna, doch beiden wisten te ontkomen, terwijl het resultaat was, dat deze Spanjool, die door voorbijgangers voor den dader was aangezien, in zijn kraag gepakt en naar het politiebureau gesleept werd. De arme kerel kon daar pas duidelijk maken, dat hij juist had willen helpen. De stoker is in het ziekenhuis aan den Cool- singel verbonden, Nadere bijzonderheden Omtrent den te Zwaagwesteinde gepleegden moord op den avond van Koninginnedag door den 24-Jarigen venter Popke de Bruin, door zijn neef, meldt het „Lw. Nwsbl." nog het volgende: De neef Lammert de Bruin die 26 jaar oud is is evenals de verslagene venter in wol len stoffen, kousen e.d. Een dag of tien ge leden, bij een volksfeest, kregen de neven hooggaande ruzie. Een ernstige vechtpartij kon toen nog maar juist voorkomen wórden- Enkele dagen later echter schenen de mannen den twist al haast weer vergeten. Den dag van Koninginnefeest nu had Lammert vrijaf genomen. In Zwaagwesteinde is slechts één verloflokaal doch de Jongeman had kans ge zien om zich in een naburige plaats stevig te bedrinken. Daarna trok hij naar het ter rein bij den Molen te Zwaagwesteinde, waar- te eee van den verjaardag van H.M. de Koningin een volksfeest werd gegeven. De man gedroeg zich daar evenwel zoo, dat de maréchaussée het raadzaam vond om hem van het veld te verwijderen. Lammert de Bruin, die op dat oogenblik sterk onder den invloed van sterken drank was, verzette zich uit ajle macht, met het gevolg, dat hem proces-verbaal werd opgemaakt wegens ver zet tegen ambtenaren in functie. Met veel moeite gelukte het ten slotte den woesteling bulten het terrein te krijgen. Daar liet hij zich tegenover de omstanders uit, dat er dien avond nog iemand sterven moest. Meteen liep hij naar z'n broer, om naar hij zeide, af scheid van hem te nemen. Niemand echter nam den dronken man ernstig. Algemeen werd hetgeen hij zeide als een dronkemans praatje opgevat. Lammert de Bruin zwierf nog even rond het feestterrein en verdween toen in* het verloflokaal van den heer Veen- sra, waar hij zijn neef Popke ontmoette. Deze had ook nogal wat bier e.d. gebruikt maar dronken was hij toch niet. De beide mannen schenen de ruzie van de vorige week nu wel heelemaal vergeten te zijn en praat ten vriendschappelijk met elkaar. Na een poosje werd Lammert de Bruin voor de overige bezoekers evenwel zóó lastig, dat de verlofhouder hem uit zijn localiteit liet zetten. Oogenblikkelijk nam toen zijn neef Popke het voor hem op en troonde den dronken Lammert weer mee naar binnen. Om tien urn 's avonds trokken belde mannen in vollen "vrede en vriendschap de herberg uit. Nog geen tien meters verder daar vandaan hoor den de gasten, die tegelijk met hen de her berg hadden verlaten, opeens een felle woor denwisseling. De ruzie van de vorige week scheen weer te worden opgerakeld. Popke zei een paar tergende woorden en sloeg toen zijn neef met een bierflesch op 't hoofd. Oogen blikkelijk daarop viel Lammert ook aan en stak zijn tegenstander met een scherp voor werp een mes of misschien was 't ook een scherf van een bierflesch, in het bovenbeen. Een slagader werd getroffen en een dikke straal bloed spoot uit de wonde. „Hy heeft een slagader geraakt, nu moet ik sterven," zei de getroffene. De omstan ders probeerden nog het been af te binden, doch het lukte niet. Haastig is toen een autobus gerequireerd en daarin werd het slachtoffer naar dr. Staal te Veenwouden vervoerd. By aankomst aldaar, bleek hy echter al te zijn overleden. Denzelfden avond werd de dader ten huize van zijn ouders gearresteerd. Hij verklaarde aan de politie, dat hij en Popke, beiden uit de herberg een leege bier flesch hadden meegenomen Dat was, volgens hem, zoo de gewoonte van de Zwaagwest- einders als ze uit de herberg kwamen. (De flesch dient n.l. als wapen). Door een toe val is de flesch, die Lammert by zich had, in zyn zak stuk gegaan. Zoodra nu Popke hem aanviel haalde hij een scherf uit zijn zak en stak zijn tegenstander in het been. Althans zoo verklaarde Lammert. Het schynt de po litie, die de kleeren onderzocht echtertoe, dat de verwonding niet met een scherf, maar met een mes is gebeurd. De dader staat als een vechtersbaas bekend en kwam als zoodanig ook al eens met de Justitie in aanraking. Nog niet zoo heel lang geleden werd hy by een vechtpartij zei' ernstig gewond.. Te Rotterdam kwamen in het restaurant Caland twee vreemdelingen, die Englsch spra ken en behoorlyk genoten van de spyzen en dranken welke een goed Hollandsch café restaurant voor zyn gasten beschikbaar heeft. Toen zy voor ongeveer 10 gulden hadden verteerd, riepen zy den kellner en verzoch ten hem, even voor hen te willen telefofnee- ren, daar zy zelf het nummer niet in het Hollandsch konden opgeven. Terwijl de gedienstige man in een tele fooncel stond, nam het tweetal de beenen, zonder te hebben betaald. Hetzelfde grapje hebben deze gentlemen reeds eerder in café Pschorr uitgehaald. Daar hadden ze voor elf gqlden geconsumeerd. Uit Sleen meldt men aan de „Tel.": Bü een twist is de handelaar D. Smit le- vensgevaariyk gewond. Hy werd aangevallen door den arbeider J. H., die hem met een Üzeren staaf toetakelde. Een ernstige hoofd wonde deed S. bewusteloos neerstorten. Bo vendien bleek een viertal ribben gebroken te zyn, waarvan een vermoedeiyk in de long is gedrongen. Een schouder is ontwricht, terwyi verschillende tanden hem uit den mond wer den geslagen. H. is gearresteerd. Hy heeft een volledige bekentenis afgelegd. Verdacht van poging tot doodslag js hij naar Assen gevoerd. v

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7