Gemengd Nieuws TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1928 BLADZIJDE 4 De mislukte speurtocht De kurketrekker Een éénmans-schip „Wegens 't aan het schrikken maken van den Regent Aan de gevolgen overleden Spring niet op een rijdende tram RECHTSZAKEN Doodslag op zijn verloofde Zware mishandeling met doodelijken afloop 500-jarig bestaan van het Haagsch Gerechtshof Valschheid in geschrifte Een rechtszitting met hindemissen Passagierslijst 76 VRAGENBUS KERKNIEUWS Mgr. H. v. d. Wetering te Mechelen De abdijkerk te Rolduc VERKEER EN POSTERIJEN T elef otogrammen HANDEL EN NIJVERHEID Nederlands eerste fabriek van gasbuizen SPORT EN WEDSTRIJDEN. HONKBAL Het Amsterdamsch negental Haarlem in de finale om den Quick-Beker VOETBAL. ZEILEN Nationale wedstrijden Haarlemsche Yachtclub DAMMEN District H. en O. van den R. K. Dambond Match van Dartelen-Stevens Dambond voor Haarlem en Omstreken ■V iiiiiprt mmsm mSêê Te 's-Gravenhage was dezer dagen in den laten avond een agent van politie op sur veillance in de Jacob Graaf laan in het park Zorgvlied. Tijdens zijn ronde bemerkte hij, dat in een der villa's onraad was. Hij stelde een onderzoek in tusschen de boomen en struiken in den tuin. Echter bemerkte hij niets verdachts. Hij trok zijn revolver en begaf zich in de villa, waartoe hij zich door een raam toegang verschafte. In het duister struikelde hij echter in een der vertrekken en viel op den grond. Door den val ging zijn revolver af, waarbij de kogel hem in zijn linkerarm trof. De agent moest in het ziekenhuis worden opgenomen. Een bekende whiskyfirma deelt mede, dat in het vervolg haar fleschen gesloten zullen worden met een beugelsluiting in plaats van met een kurk. Dit geeft een medewerker van het maand blad „De Wijn" het volgende artikeltje in de pen: Iaat hen, wie het in t algemeen en van nabij aangaat zich verheugen in eene ge deeltelijke opheffing van den hinderpaal, die er bestaat tusschen henzelven en de vloei stof, waarnaar zij verlangen; anderen voor wie whiskydrinken een genoegen, maar geen aangenomen werk is, zullen treurig het hoofd schudden over de drie woorden, die opval lend duidelijk in het bericht staan: „Geen kurketrekker meer". Geen kurketrekker! Het klinkt als een doodsklok. Stel U voor, dat de wijnkoopers zouden besluiten om geen kurken meer te gebruiken en deze en kurketrekker geheel in onbruik zouden geraken. Het leven zou nog saaier worden dan het nu al is: ofschoon het misschien gemakkelijker zou worden om vlugger aan de alcoholische versnapering te komen. Een kurketrekker op zich zelf is een inne mend en interessant voorwerp. Draai hem in de hand rond en kijk hoe hij zich verlengt of verkort zonder zelf evenwel een streep langer of korter te worden; ziet wat een waardig heid, ja zelfs wat iets heiligs hij krijgt in de handen van den ober of van den wijnknecht. En als de kurketrekker de kurk ontmoet, wat een aangename sfeer ontstaat er niet vóór de fijne geneugten, die zullen volgen. Teeder is de gewaarwording wanneer het puntige, gedraaide staal zijn weg boort door de zachte scnors, die lang tevoren afgehaald is van een boomstam, die op een zonnigen heuvel in Spanje of Portugal groeide: het koude en onbarmhartige Noorden doordrin gende en roovende in het milde, voortbren gende Zuiden En dan de flinke linkerhand- greep om de borst van de flesch; het stevige, rechte langzame trekken met de rechter hand en eindelijk de „pof" waarin, zooals een bejaard dichter en criticus eens zeide, meer muziea zit, dan in een Mengelberg-con cert! Geen kurketrekker geeft zooveel pleizier als de eenvoudige soort, zonder buitenissigheden Er zijn natuurlijk wijnen die met zooveel zorg ontkurkt moet worden dat andere me chanische hulp gewenscht is en er zijn kurke- trekkers, die hun werk uitnemend verrichten Maar hoe wreed is zoo'n hefboom kurketrek ker die in koffiehuizen gebruikt wordt; ruw ontrukken in plaats van zacht overreden. Veel beter is af en toe een worsteling mét een kurk, die er niet uit wil; die de krachten trotseert van iederen weiwillenden aanwezige en alle aanvallen afslaat totdat de nek van de flesch er moet worden afgeslagen, of zich plotseling in zulk een wanhoop overgeeft, dat de ziel van de flesch er uitvalt en de wijn vermorst wordt niet in het keelgat maar op broek, sokken of schoenen. Als in de toekomst de kurketrekker verge ten in de lade blijft liggen, of aan een haakje in het stof wordt opgehangen, zal de mensch alweer een genoegen armer zijn, dat hij te danken had aan zijn eigen ver nuft. Het is niet zoo gemakkelijk een kurk goed uit te trekken: hoewel toewijding méér be kwaamt dan het vele doen. Op de gebruiks aanwijzing staat: „Capsule afhalen (als dit met de punt van een kurketrekker geschiedt, zal het nog beter gaan); licht beugel op en druk met duim"; dit gaat waarschijnlijk zoo gemakkelijk, dat het geen handigheid ver- eischt en men niet trotsch behoeft te zijn op zijne bedrevenheid. De eenmanswagen mag thans als een alge meen bekend vervoermiddel beschouwd wor den zoover is het nog niet het geval met het eenmansschip, dat in Engeland schijnt te zijn uitgevonden. Naar wij ergens lazen, vertelt de „N. Venl. Crt.", wordt het een tankboot ^d:e aan de Clyde n aanbouw is en die door één man zal kunnen worden be stuurd. Het schip moet voortbewogen worden door Diesselmotoren, die electrischen stroom opwekken, die op zijn beurt machines doet i werken, welke de schroeven doen draaien, t De kapitein staat op de brug en kan daar t door slechts een hand te verzetten de machines t langzaam of snel, vooruit of achteruit laten u slaan. Een roerganger is op dit schip tevens d overbodig. k De man op de brug is op het eenmansschip e alles d» verdere bemanning heeft niet veel c, meer te doen dan zoo nu en dan eens te kij- E ken of de machines niet haperen. 0 Nog een stap verder en ook deze bemanning v kan wel thuis blijven; de conducteur-gezag- e voeder staat op de brug en draait aan het handleen als het schip eenmaa den goe den koers beet heeft, kan hij dank zij de ver nuftige stuurinrichting, ook wel van boord gaan, mits er aan den overkant van de zee maar weer tijdig iemand aan boord ki mt om het alleen varende en zichzelf sturende schip tot sti stand te brengen. In de desa Bambatankoelon, district Sin- dang, in Cheribon, bestond reeds geduren de enkele maanden bepaald weerzin tegen het desahoofd, met wiens inzichten een groot deel van de bevolking zich niet kon vereenigen, voornamelijk op het gebied van grondverdeeling, zoo vertelt de „Koerier". Even dient te worden opgemerkt, dat bij nader onderzoek door de hoogere inland- sche ambtenaren, onder wie de wed ana van Sindang, inderdaad eigenaardigheden aan het licht zijn gekomen, waarover hier ver der niet wordt gerept. Een kleine drie honderd mannen uit de desa, bijkans de geheele samenleving ver tegenwoordigende, stelden zich onder leiding van een paar voormannen op, om aan het bewind van den koewoe een einde te ma ken. Men ging naar den assistent-wedana van het onderdistrict en deze beloofde een onderzoek. Toen echter na twee weken nog niets van een onderzoek bleek, trokken de driehonderd menschen naar den wedana van Sindang en deze, de verschillende klachten ernstig op nemende en opschrijvende, beloofde even eens een onderzoek. Andere ambtsbezighe den kwamen er inmiddels tusschen en de wedana droeg de zaak over aan den be doelden assistent, die hierin blijkbaar nog geen reden vond om wat spoed te betrach ten. Het beloofde onderzoek bleef steeds uit. Systematisch gingen de klagers wel te werk, want, toen er weer twee weken over heen waren gegaan, besloot men zijn recht hoogeiop te zoeken. Dies togen 230 mannen naar Indramajoe, om de kwestie voor te leggen aan den regent. Zoo stroomde, op een van de mooiste da gen, begin van de maand 'n groot aanta' Inlanders het erf van den Boepati op, en nu is het nog niet uitgemaakt of de regent dacht aan een communistische moordpoging dan wel een van de Kaboepaten-ambtena- ren; de klagers, die natuurlijk vergezeld werden door een groot aantal nontonners, bereikten den regent niet, maar ondervon den de eigenaardigheid dat hun namen wer den genoteerd. 5 Juli kwam de landrechter er bij te pas. Wederom groot bekijks, want de klagers denkende, dat zij over hun klachten zouden worden gehoord hadden zich laten verster ken door vrouw en kinderen en grijsaards, en zoo was het voor het landgerechtsge- bouw een oploop van menschen, waarop al heel spoedig de aandacht viel. De landrechter hoorde de klagers echter niet, op hun klachten, maar vernam van een paar oppassers en Kaboepaten-ambte- naren, dat de regent was geschrokken, wes halve de menschen wegens het veroorzaken van onrust „op de bon" waren gezet. Inderdaad vond de landrechter wel eenigs- zins het delict veroorzaken van onrust aan wezig en zoo kreeg het kantoor van het landgerecht met mathematische zekerheid voor 230 beklaagden op te teekenen 230 keer een riks boete, wegens het aan het schrik ken maken van den regent G. Dekkers, die te Haaren door een mo torrijwiel werd aangereden en naar het Groot Ziekengasthuis te Den Bosch werd vervoerd, is aan de gevolgen overleden. D. was gehuwd en vader van 6 kinderen. Op het stationsemplacement te Leiden wilde gisteravond de 27-jarige slager B Dolle uit Zoeterwoude op de in beweging zijnde electrische tram naar Katwijk sprin gen. In zijn haast drong het niet tot hem door, dat hij zich aan den linkerkant be vond, waar de toegang tot het tramrijtuig is afgesloten. Hij is toen komen te vallen en met zijn hoofd tusschen de tram en een hek terecht gekomen. Ernstig gewond is hij naar het Academisch Ziekenhuis overge bracht. De rechtbank te Leeuwarden heeft den 19-jarigen houtbewerker uit Imspm wegens doodslag op Ynskje Speerstra, overeen komstig den elsch, tot 12 jaar veroordeeld. Een 21-jarige arbeider uit Surhuizum is wegens zware mishandeling met doodelijken afloop veroordeeld tot 6 jaar. De eisch was 8 jaar. Bij den aanvang van de strafzitting van bet Gerechtshof te 's-Gravenhage, heeft gisteren mr. Bekker eenige woorden van gelukwensch tot het Hof gesproken. Spr. merkte op, dat het een herdenkingsdag was, aangezien gisteren de eerste strafzit. ting werd gehouden na het 500-jarig bestaan van het Hof. Toevallig had spr. een boek in handen gekregen, waarin wordt vor- meld, dat op 3 Juni 1428 het Hof van Holland werd ingesteld, welk Hof op 13 Augustus 1428 met zijn werkzaamheden aanving. Aangezien dit feit op dien dag onopgemerkt is voorbij gegaan, wenschte spr. thans het Hof met dit jubileum te complimenteeren. De president, jhr. mr. Von Weiier, be- tuigde voor deze woorden zijn erkente lijkheid, ofschoon hij er bij moest opmerken, dat de juistheid der door mr. Bekker ge releveerde data aan betwisting onderhevig is. Daarna werd met de gewone werkzaam heden voortgegaan. Voor de rechtbank te 's-Gravenhage heeft, naar het Corr. Bur. meldt, terecht gestaan H. S. B„ controleur bij den P. T. T. .dienst in Indië, wonende te Mees ter-Cornelis. Verdachte was in verzet gekomen van een verstekvonnis, waarbij hij wegens valschheid in geschrifte is veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf. Hij had namelijk op 6 Fe bruari 1926 een aan zijn vrouw gerichte kennisgeving van de aankomst van een aangeteekende zending uit 's-Gravenhage valschelijk met den naam van zijn vrouw onderteekend en den ambtenaar aan het loket op het hoofdpostkantoor alhier bewo gen, daarop den aangeteekenden brief aan hem af te geven. Als getuige werd gehoord de assistent der posterijen die den loketdienst had. De officier van Justitie, Mr. Rijkens, hierna requisitor nemende, merkte op, dat verdachte het wilde doen voorkomen, dat hij uit piëteit voor zijn vrouw heeft ge handeld. Naar sprekers meening is dat ech ter geenszins het geval. Spr. vraagt dan ook bevestiging van het verstekvonnis. De verdediger van verdachte, me, D. Haan, deelt mede, dat verdachte in kennis is gekomen met een advocaat in Haarlem, die zeide, in Den Haag wel een advocaat te kennen, die een zaakje als dat van verdachte wel kon opknappen. HU heeft verdachte toen verwezen naar mr. Bourlier. En nu, aldus pleiter, is verdachte het slachtoffer van zün eigen raadsman gewor den Wanneer voorts de postambtenaar zich aan zUn voorschriften had gehouden, en het stuk niet aan een onbevoegde had afgegeven, dan zou verdachte hier thans niet zitten. Pleiter hoopte, dat de rechtbank bij haar overwegingen dan ook rekening zal willen houden met het feit, dat verdachte, die zelf met ziekteverlof was, in abnormale omstan digheden verkeerde en dat hij het slacht offer is geworden van zijn advocaat. De rechtbank zal 11 September uit spraak doen. Te Soerabaja heeft, aldus t „Soer. Hbld.", een eigenaardige rechtszitting plaats gehad voor den Landraad. Behandeld zou worden de zaak van Hadji Oemar van Wonokoesoe- mo, die ervan beschuldigd werd twee bril janten te hebben verduisterd. Deze sieraden behoorden toe aan een Chinees, die aan zeere oogen had geleden en bü beklaagde hulp was komen zoeken. Tijdens het heil brengende gebed waren de briljanten ver dwenen. Verdachte werd ervan verdacht het verdwUnen der blinkende dingetjes in de hand te hebben gewerkt. Dien ochtend diende de kwestie voor den Landraad. Verdachte werd bijgestaan door een procureur-bamboe (zaakwaarnemer) ze keren Fransen. Het begin was al goed, toen deze heer met een sigaret in den mond en den hoed op, de zaal binnenwandelde. De president gaf het heerschap onmiddellijk een schrobbeering en gebood hem het decorum niet te schenden. Een nieuw incident bad plaats, toen de zaakwaarnemer de geheele beschuldiging on juist achtte. Verdachte had niet gewoond in den opgegeven kampong. Ten einde 'n beter inzicht in de zaak te krijgen, werd de zitting geschorst en begaf de Landraad zich naar 't huis van verdachte men begaf zich daar heen per auto! Nadat de leden van den Landraad terug waren, deelde de president mede, dat verdachte daar wel degelijk had gewoond. De procureur-bamboe wond zich tijdens de verdediging van zijn cliënt zóó op. dat hij met de vuist op de tafel sloeg. Dit haalde hem een nieuwe waarschuwing van den president op den hals. Een oogenblik daarna was hij zoo ruw en onbeleefd in zijn uitlatingen jegens den Landraad, dat de pre sident hem kortweg gelastte de zaal te ver laten, waaraan hij ten slotte had te voldoen. Een nog erger incident deed zich voor, toen eenige getuigen werden gehoord. De getuige Ismail kreeg het aan den stok met een Chineeschen getuige en wilde dezen te lijf! Eenige supporters van den Chinees, die zooiets hadden verwacht en zich reeds ge- vechtsklaar hadden opgesteld, sprongen naar voren en sloegen den inlandschen getuige, zekeren Ismail, waar zij maar raken konden. Het werd een verwoed handgemeen. Eenige luidgillende Chineesche vrouwen zorgden voor begeleidende muziek. De griffier sprong tijdens het gevecht op de groene tafel en wilde zoo de vechtenden scheiden. Eindelijk slaagde men daarin met behulp van ijlings toegeschoten politie. Na een pauze werd de „rechtszitting" hervat. Achter de getuigen stonden nu politie agenten voor het bewaren van de orde. Passagierslijst van het s.s. „Johan de Witt" 8 Aug. van Batavia vertrokken en 9 Sept a.s. te Amsterdam verwacht- Te Genua zijn gedebakeerd D. L. de Adelhart Toorop en echtig; P. Adèr en fam; mej. E. Bastiaans; mevr. P. v. d. Berg; fam. J. Berhitoe; J. A. Bolhjuis; mevr. M. A. Bromberg-Schimtz du Moulin; mevr. de Bruyn; J. J. J. de Bruyn M. D. Captein; fam. K. D. H. Claessens; H. F. A. Clignett; mevr. J. Cohen Stuart en kind: E. P. de la Croix en echtg; F. de la Croix; G. J. W. v. Dam en echtgi mevr. P. H. J. Dermout Winterberg en dochter; C. van Dam; mej. M. S. Engelhart; P. K. Erkelens; fam. P. R.; Everaars; F. A. Folkersma en echtg.; H. Frenks en fam. fam. J. C. H. Friederich; S. Gaus; mevr. J. M. GausStolp; fam. N. J. Gerharz; J. G. Gerlach; mevr. J. A. M. de Gidtzde Meyere en kind; fam. A. Goe- mans; L. de Groot; fam. J. H. ten Hahen; mej. H. A. Haighton; W. Hardonk; fam. F. C. van Heck; fam G. H. de Heer; fam. W. Hoekendijk; J. Holterman ten Hove; J. J. Hopmans; Jongeheer E. F. Ingenluyff; K. F. R. Jansen; W. J. Jongens; Mc. Kerrell; mevr. F. Kersten en kind; W. Koning en echtg.; G. F. H. van Kooten Kok en zoon; J. M. Kooy; H. L. A. v. d. Kroef; J. A. Kruijs; am. P. J. Kuling J. C. Lagaay en echtg. mej. E. M. E. Latenstein van Voorts; A. Lee- wis; P. D. Lewi mevr. N. C. Liesecke Krol en kind; C. v. d. Linde; L. de Lizer; J. Lodde en echtg.; fam. W. Louewe; mevr. Luciani; mevr. R. Mallet en dochter; fam. C. A. van Meeuwen; mevr. S. Meyer; Th. van Midde en echtg. H. Moggi en echtg.; fam. J. J. Molet; G. J. W. v. Mourik; J. Mulder; fam J. S. Nicolai; W. G. Nooy; mej. C. E. Nijland; fam. A. F. Ohlenschlager; A. J. Ophof; fam. H. Ouwehand; fam. 5. H. Pae- rels; W. A. Penard; mej. Poe Kiok Liem; W. van der Poel; mevr. J. A. E. van Prooye en kind; mr. J. J. Raaff en echtg.; C. J. van Ra- venzwaay en echtg.; R. Reinders en echtg.; J. J. Reinders Folmer; H. A. J. C. Regers berg; fam. ds. A. Rignalda; mej. M. Ch. Rovroy; S. L. Rümemper; J. Rijnhart; F. H. van Sandick; C. Schlüier; A. F. Schoorel; C. de Smalen; W. J. A. D. Smit; H. Snel en echtg.; fam. A. J. H. van Son; Souw Hong Tjoen; B. P. Spiero en echtg.; fam. H. W. Stap; fam. J. Straub; fam M. A. Thomson; fam. G. L. Touset; fam. J. Th. Ungerer; A. J. H. Velnaar en echtg. mej. A. Verhoef; A. Veringa; fam. ir. A. G. M. Vermeulen; H. Volz; F. J. de Vries; fam. F. W. Weber; fam J. M. Wingelaar; mevr. M. J. Zaalber en kind K. de Zeeuw en echtg.; E. A. Zeilinga; M. F. S. van Zeyl; fam. R. C. Zwaan. Te Amsterdam zullen debarkeerenJ. Abbas; G. G. Akkerman; mevr. W M. H. van Asperen; fam. C. Bakkker; mevr. W. M. Th. van der Beek en kleinzoon; G. Bennema; A. v. d. Berg; fam. M. Betting; W. M. Boos- ten; fam. J. Breedt Bruyn; A. W. Branden burg; P. W. Bruyne; L. P. Cooremans; S. Coster; S. J. Dekker; E. Dizel en echtg.; fam. P. H. van Doesburg; D. Domerchie; G. van Dongen; L. Egmondt; fam. G. J. J. Floothuis; fam H. B. Frieman; J. J. Gade mans; W. F. van Genderen; M. G. Gillesse; am. J. H. Gijsbertsen; fam. O.L.A. Helfrlch; fam P. J. P. Hilbers; J. G. Hoebeke; F. P. van der Hoeven; J. P. C. van Hout; D. S. Iedema; fam. H. K. C. Janen; B. L. Jansen; fam. J. Jongeboor; J. Kestdeloo; M. Keulen; fam. P. Langerberg; J. van Leeuwen; A. de Man en echtg.; H. J. Neuveglisse; M. F. Mul der; A. Mulders; A. Oostwal; A. L. P. Pajews- ki; P. Polef en echtg.; G. S. Prins; mevr. S. Pa PrinsRöhrborn en kind fam. S. Rein- dersma; mevr. A. Rijks fam. ir. J. Sanders; fam H. O. Scharfenbers: mevr. S. Schuil Mennmga en kind; R. de Senerpont Domis; H. van Son; fam. O. D. A. Souman; mevr. N. TouberRijksen en kind; T. Tuin en kind; mej. A. J. M. Visser; H.J.Vlaming; C. J. de Vuyst; mej. B. A. Ch. Weehuizen en 2 neefjes; G. Welp; Y. J. van Wichen; fam. J. J. Wichers; fam. P. W. P. Zalmé. Ja, hier ben ik weer. Ik heb u deze maand een paar keer vacantie gegeven om u eens kalm te laten nadenken. 't Is anders echt komkommertijd, hoor. Toch moet ik u eens vertellen wat mij uit Heemstede werd teogezondeln ten gevolge van mijn spreeuwen klaaglied. Het kwam over de post. Een net pakje met een lap papier erom wel een meter of vier lang. Goed om iemand in spanning te houden. Het leek wel een St. Nicolaas sur prise. Ten slotte een brief Den Z.E. Father Lefeber, Missiehuis Spreeuwerius, Hoorn. Ja, hoor, echt waar. Zoo stond het er. En bij dien brief. Ja, u raadt het nooit. Een pakje Sluys vogelfokvoer 1! Ja, dan sta je toch even raar te kijken (ge lukkig zat er nog 'n rijksdaalder ook tusschen schen). Ja, een pakje opfokvoer 11 Moest ik nu lachen Of moest ik droevig kijken? Ik zat zoo met smart op een paar Stichters te wachten. Een pakje opfokvoer 1 Ik zag in m'n geest de gezichten van dieHeem- steedsche samenzweerders, grinnekend van genoegen om het meewarig gezicht van Fa ther Liefhebber. Een pakje Sluys' voer 1 Hahahahahaha hahahahahaha 1 Gelukkig, 't Brak los. Wat was ik olij toen ik ontdekte dat ik mijn smaak voorhumor nog niet verloren had. Wat heb ik gelachenz 1 Ik heb het geheele huis bij elkaar geroepen, zwaaiend met mijn pakje opfokvoer. Een pakje opfokvoer En deze week vijf Edammer kaasjes van N. N. ook al, voor de oude en jonge spreeuwen. Zoo iets is me ook nog nooit overkomen. Moet ik dat alles als een goed voorteeken beschouwen, als voorlooper van de bankbiljetten, die ik toch Zoo bitter hard noodig heb en die toch zoo schaars binnen komen. 't Is komkommertijd 11 FATHER LEFEBER Directeur. Missiehuis, Hoorn Postrek. 120937 „Schaamt u niet bedelaar te zijn voor Christus en voor de zielen." Paus Pius Xl« terhoutstraat naar de Bosch en Vaartstraat (z.g. Bosch- en Vaartkwartier). Vr. van A. K. te Haarlem. Antw. Uw aanslag van 42.36 lijkt ons te hoog. Reclameer eens met vermelding van de gegevens, die u ook aan ons hebt verschaft. Vr. Hoeveel successie-recht moet door een man worden betaald bij overlijden van zijn vrouw voor een nalatenschap van ƒ8000? Aantw. Vier procent. Vr. Hoeveel belasting moet ik in totaal aan Rijks ink. bel., Verd. bela en Gem. Ink. bel. betalen. Zuiver inkomen 2300. Kinderaftrek 180. Noodzak, onderhoud 1000? Antw. Totaal 87.57. Vr. Zoudt u my willen opgeven hoeveel be lasting ik betalen moet over 1928-1929 met een inkomen van 1600 per jaar? Aftrek 500 levensonderhoud. Antw. 55.78. Vr. Hoe moet ik vlekken van Pilsener bier uit een licht-grijze mantel verwijderen? Antw. Neem 1 deel lauw water en 1 deel ongekleurde spiritus en wrijf daarmede zacht over de vlek. Niet te nat maken, want dat maakt kringen. Vr. Ik ben reiziger met gebruikmaking van geheel eigen rijwiel en dagelijks noodzakelijke verteering, waarvoor in 't geheel geen ver goeding wordt gegeven. Ik verdien 29 per week en heb geen andere bijverdienste, zoo als provisie enz. Ik geef 11.50 kostgeld en woon met mijn vader samen, die om wille van zijn leeftijd maar heel weinig meer ver diend. Mijn vraag nu is, kan u mij in de vragenrubriek van de N. H. Crt. laten we ten wat ik zal moeten betalen over het be lastingjaar 1928/1929? Antw. Aan Rijksinkomstenbelasting plus Verdedigingsbelasting betaalt u 18.42. Aan forensenbelasting in Haarlemmerm'"/r 17.91 en in Haarlem 40. In verband met het feit, datu kostwinner van uw vader bent, kunt u misschien een garooter aftrek voor levens onderhoud krijgen. Stelt u eens in verbinding met de inspectie der belastingen waar u te vens de kwestie der bedrijfsonkosten kunt bespreken. Naar een Belga-telegram meldt, is Z. D. H. Mgr. H. van de Wetering, aartsbisschop van Utrecht, Woensdag te Mechelen aange komen, waar Z. D. H. eenige dagen de gast zal blijven van Z. Em. Kardinaal van Roey. Vr. Hoe moet ik een geperafiende vlek uit 'n groene satijnen jurk halen? Ik heb het geprobeerd met gezuiverde benzine, maar daarmee gaat zij er niet uit. Het is een kring gebleven. Antw.* Wij begrijpen niet welk soort vlek het kan zijn. Wil ons even beter inlichten s.v.p. Vr. Is u in deze omgeving of anders el ders in den lande een bureau bekend, dat speciaal zijn bemiddeling verleent voor R.K. pension-zoekenden en zoo ja, wat is het adres van dat Bureau? Antw.: Een dergelijk Bureau is ons niet bekend, maar misschien kan men u helpen in het gebouw „St. Bavo" aan de Smede- straat. Weet ëen onzer lezers wellicht der gelijke adressen? Vragen omtrent loten. Antw.: Eén nummer der ons ter contro- '.eering gegeven loten is uitgeloot. Den be zitter gaven wij daarvan schriftelijk kennis. De andere nuinmers lootten nog niet uit. Vr.: Kan men zichzelf, dus geheel zonder leiding, 't Maleisch leeren, zoo ja, welke boeken zijn volgens uw meening daarvoor 't geschiktst en wat is de prijs daarvan en wie is de uitgever? Antw.: Het zal wel heel moeilijk zijn zon der leermeester het Maleisch te leeren. Vooral de uitspraak levert moeilijkheden op. Het is intusschen natuurlijk niet onmo- lijk eenige kennis van de taal op te doen zonder deskundige leiding, alleen met goede leerboeken. Over de prijzen en den uitgever van dergelijke boeken raadplege u een goe den boekhandelaar. Vr.: Kunt u mij mededeelen of er in Haarlem of Leiden een cursus gegeven wordt in Fransch of Engelsch? Tot wien moet ik mij wenden? Antw.: Dergelijke cursussen worden wel gegeven, maar handelsadressen worden in i deze rubriek niet opgegeven. Plaats een ad- 1 vertentie. Vr.: Kunt u mij ook zeggen, of, indien een naaister voor één dag om de veertien dagen voor vast is aangenomen en mevrouw voor ongeveer 6 weken op reis gaat, de naaister recht op uitbetaling van die dagen heeft? Antw.: Ja. Vr.: Kan men In Haarlem particuliere teekenlessen nemen? Zoo ja, bij wien (naam, straat en huisno.)? Antw.: Wij raden u aan een advertentie te plaatsen in de N. H. Crt., want dergelijke adressen worden in deze rubriek niet opge nomen. Vr.: Ik heb een betrekking in de ge meente Velsen. Hoeveel belasting moet ik be talen bij een inkomen van 2.500. la. Wonende in de gemeente Velsen? lb. Wonende in de gemeente Beverwijk? lc. Wonende in de gemeente Wijk aan Zee en Duin? Antw. la: 153,05. lb.: 165,77, forensenbelasting inbe grepen; lc. 181,81, idem. Vr. 2a: Hoeveel inkomstenbelasting moet ik betalen m de gemeente Velsen met een salaris van 2,500? Ik ben gehuwd en heb twee minderjarige kinderen. Mijn werk kring is ook in die gemeente. 2b: Hoeveel ais ik in de gemeente Beverwijk ga wonen? 2c: Hoeveel inkomstenbelasting moet ik betalen, als ik in de gemeente Wijk aan Zee en Duin ga wonen? Antw.: 2a 118,94. 2b; 135,04, forensenbelasting Inbegrepen. 2c. 149,65, idem. Aangenomen, dat de kinderen nog bene den de 14 jaar zijn. Vr. Hoe moet ik een peau de suède regen- ipantel plakken? Antw. Met syndeticon. Vr. van A. Antw. Het antwoord op uw vraag is door de vacantie van den betrokken redacteur eenigen tijd vertraagd. U bent aangeslagen naar een inkomen van ƒ8100. De aanslag is dus juist. De aftrek van ƒ900.geldt alleen voor de gemeentelijke belasting van Haarlem. De Rijksinkomstenbelasting geeft geen iaftrek voor noodzakelijk levensonderhoud. Vr. 1. Hoe is het adres van de Martha- vereeniging, R.-K. tehuis voor meisjes? Op welke dagen worden de bijeenkomsten gehou den? Waar bevindt zich de straat waar het gebouw staat? 2. Waar in Haarlem bevindt zich de Boe kenrodestraat? Antw. 1. Het Martha-tehuis is gevestigd Bloemhofstraat 1. De avondbijeenkomsten voor Hollandsche meisjes worden gehouden op Zondag en Woensdag van 8-10 uur n.m. 2. De Boekenrodestraat loopt van de Wes- De Msb. verneemt, dat de Rijksmonu menten-commissie dezer dagen een bezoek heeft gebracht aan Rolduc, in verband met de voorgenomen verbouwingen van de vermaarde abdijkerk. Het moet in de be doeling liggen, de kerk, van twee torens te voorzien en het orgel door een modern instrument te vervangen. De plannen zijn ontworpen door den architect Jos. Cuypers uit Roermond, zoon van dr. Cuypers, die de kerk gerestaureerd heeft. Gisteren heeft, naar Reuter uit New-York meldt, een post- en telegraafmaatschappij, die een dochtermaatschappij is van de Com mercial Cable Company, een nieuwen dienst geopend voor het zenden van mededeelin- gen van allen aard door middel van tele- fotografie. De geadresseerde ontvangt een facsimile van de door den afzender geschre ven mededeeling. De kosten zijn slechts 50 pet. grooter dan voor gewone telegrammen. Gravures, documenten, en kaarten, die kun nen gefotografeerd worden, kunnen even eens worden overgebracht, maar dan zijn de kosten hooger. In tegenwoordigheid van den Minister van Waterstaat, ir. Van de Vegte, den Commissa ris der Koningin, mr. baron Van Hoevell tot Westerflier, den burgemeester van Maas tricht, mr. Van Oppen, oud-nrnister Bon- gaert en het Eerste Kamerlid mr F. Jansen, is gisteren te Maastricht de eerste fabriek voor gasbuizen in ons land officieel geopend. was echter zeer sterk opgekomen en had dus liever gespeeld!) is in de tweede ronde vrijgeloot .en zal dus de finale moeten spe len tegen den winnaar van den wedstrijd ConcordiaTogo. Zondag as. ontvangt Haarlem op haar terrein aan de Kleverlaan het Amsterdam- sche negental. Naar wü van den competitie leider vernemen, zal het hoofdstedelijke ne gental waarschijnlijk bestaan uit: Bleesing en Molenaar (beiden Quick), Bronchel en Challa (beiden V. V. G. A.), Kruismans en Reinshagen (beiden T. O. G. O.), Zwaan (Concordia), Van den Heuvel (Blauw Wit) en Doon (Ajax). Voor Haarlem komen uit: Akkerman, Beets, Bransen, C. Hunik, Kouw, Smit, Veenhof, Vrugt, Wulfhorst. Haarlem, dat verleden week een papieren overwinning op A. G. H. C. behaalde (het Het programma voor Zondag luidt vol gens de Sportkroniek .AFD. 1. Ie klasse AjaxUW S tormvogelsVU C HilversumHermes-DVS 2e klasse A AFC—KFC Alcmaria VicfrixWest-Frisia Hollandia I- RC Helder—WFC ZeeburgiaZW 2e klasse B De SpartaanDEC VeloxBaarn ZandvoortHaarlem BloemendaalRVC BFC—WA Reserve le klasse Blauw-Wit 2Stormvogels 2 RCH 2Hilversum 2 RFC 2—AFC 2 AFD. II. le klasse ZFC—VSV EDOExcelsior HBS—'t Gooi DFC—HVV 2e klasse A UnitasQuick DF CXerxes BMT—VIOS ASC—VOC OvermaasODS 2e klasse B MerwedeNeptunus SVVSteeds Hooger Gouda—SVW Op Zaterdag en Zondag a.s. zullen op het Noorderbuitenspaarne de wedstrijden van de Haarlemsche Jachtclub worden gehou den. Zaterdag wordt te ongeveer 3 uur Zondag 10 uur begonnen. De St. Bavo-bekerwedstrijden In de vorige jaren had de strijd om den St. Bavo-beker steeds in November plaats. Thans zal met het oog op de vervroegde clubcompetitie van het district, vermoedelijk nog in deze maand, een aanvang met de wedstrijden worden gemaakt. Op het oogen blik is de damclub T. E. P. de bekerhoud ster en het is wel zeker, dat zij alle poging§n in het werk zal stellen, om den beker te be houden. Toch geven wij Gez. Samenzijn uit Lisse, indien het niet verhinderd is aan deze wedstrijden deel te nemen, een groote kans, daar deze vereeniging een sterk tiental op de been kan brengen. Hieronder publiceeren wij de derde partij uit de match tusschen de heeren J. W. van Dartelen (ex-kampioen van Haarlem en Omstreken van den Nederl. Dambond) en B. H. M. Stevens (kampioen van Haarlem van den Nederl. R.K. Dambond), gespeel) op 3 September 1928 te Haarlem. Wit: J. W. van Dartelen. Zwart: B. H. Stevens. 1. 33—28 17—21; 2. 31—27 18—23; 3. 39 —33 12—18; 4. 44—39 7—12; 5. 37—31 21—26; 6. 41—37 20—24; 7. 34—30 14—20; 8. 50—44 1—7; 9. 30—25 10—14; 10. 40—34 24—29! 11. 33:24 20:40; 12. 45:34 15—20; 13. 34^-30 20—24; 14. 39—33 5—10; 15. 44—39 10—15! 16. 47—41 14—20; 17. 25:14 9:20; 18. 27—22 17 27; 19. 31 22 12—18?; 20.30—25! 18 27! 21. 25 14 19 10; 22. 28 30 13—18; 23. 32 21 26:17; 24. 30—24 16—21; 25. 37—32 11—16! 26. 49—44 10—14 27. 32—28 7—12; 28. 41-- 37 21—26; 29. 37—32 16—21; 30. 33—29 6—11; 31. 39—33 11—16; 32. 44—39 18—22! 33. 35—30 2—7; 34. 30—25 2—27; 35. 32:21 16:27; 36. 28—23 17—21; 37. 39—34 26—31! 38. 46—41 21—26 39. 41—37 12—17; 40. 23—18 22:13; 41. 24^-20 15:24; 42. 29:19 27—32!; 43. 38:27 31:13; 44. 33—28 13—19! 45. 43—38 8—13 46. 34—29 4—10?; 47. 28 23! 18—22; 48. 23—18! 22—28; 49. 18:9 3:14! 50. 38—33! 17—22; 51. 32:23 7—12; 52. 2? —24 10—15; 53. 37—31 26:37; 54. 42:31. Zwart geeft op. De derde ronde van den herkamp oso* het nationaal kampioenschap (tevens voor' wedstrijd voor den meestertitel) vang' Maandagavond as. in „De Korenbeurs" aan- In deze ronde ontmoeten elkander: Chr- F. VisseP. G. van Engelen. J. B. Sluitef Jr.Aebe de Jong. Gisteren en heden werden te Heemskerk groote Koninginnefeesten gehouden. draaimolen op het feestterrein vond veel aftrek.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 8