Binnenlandsch Nieuws overwerkte zenuwen Gemengd Nieuws '/tynAa/uüs TenmvMMim üerde blad NIEUWE HAARLEMSCHE COURANTT 7© ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1928 BLADZIJDE 3 De ziektegevallen aan boord van het s. s. „Insulinde" Hard tegen hard SOCIAAL LEVEN Wijziging der Stuwadoorswet Alg. R.K. Werkgevers- vereeniging De Koninklijke familie LUCHTVERKEER Een tragisch mislukte recordpoging Wachtgelders Een noodlanding Jhr. mr. dr. N. G. de Gijselaar Bestrijding van besmettelijke ziekten De vijf postvluchten naar Ned. Indië Nog eens de tabakswet 1921 I De Nederlandsche R. K. Arbeidersbeweging en de Kerkvervolging in Mexico LANDBOUW EN VISSCHERIJ Invoer van fijne zaden Een ongeluk komt nooit alleen Een nieuw model reddingsboot Doodgereden De verkoopwaarde van bosschen en landerijen Inbraak te Bom Brandvrij riet Ernstig ongeluk te Deventer De schipbrug losgevaren De oude truc Om afschaffing van de tollen Een oneerlijk ambtenaar „Aneta" interviewde dr. Van Lonkhuyzen Van den Dienst der volksgezondheid in Indië ^ar aanleiding van de telegrammen betref fende het rapport der Commissie van On derzoek der ziektegevallen aan boord van de „Insulinde". Dr. van Lonkhuyzen achtte het nutteloos de polemiek op deze wijze voort te zetten en hij zal zijn eindoordeel opschorten, tot dat hij het rapport van de commissie be studeerd zal hebben. Zoolang hij dit niet heeft kunnen doen, is er voor hem geen aan leiding zijn oorspronkelijke meening te wij zigen, die is, dat de commissie van de drie Professoren onvoorzichtig heeft gehandeld door beschuldigingen te uiten tegen de medi- ei te Batavia, zonder behoorlijk georiën teerd te zijn omtrent hetgeen geschied is tusschen den datum van aankomst van de •.Insulinde" en dien van vertrek. „Aneta" interviewde ook dr. De Langen, die verklaarde, dat nu de commissie het noo- dig vindt, door te gaan met het geven van zeer verwarde opgaven en te schermen met ziektegeschiedenissen en wetenschappelijke argumentatie. Mij is destijds ge daagd, zei dokter De Langen, „of bij de patiënten de diagnose roodvonk mocht borden gesteld en ik heb geantwoord: neen eti dat zeg ik ook nu en ik heb daarvoor gegronde redenen. Naar die redenen heeft de commissie nooit gevraagd, hetgeen toch zeer gemakkelijk zou zijn geweest Indien Uien van oordeel is, dat een brief te lang duurt waarom dan niet getelegrafeerd, of eventueel een radiokruisgesprek aange vraagd? Dit zou ongetwijfeld door de P.T.T. Zijn toegestaan. Maar wij zijn van denk fouten beschuldigd en van onvoorzichtig heid, zonder eenig verhoor. Beschuldiging is uitgesproken over ons, maar zonder ons. Het eerste, wat ik mijn studenten leer, is geen diagnose te stellen zonder nauwkeurige unamnese, wat voor en in Batavia is ge beurd. Hier begaat de commissie een groote denkfout. Om ons te beschuldigen moet Uien niet aankomen met hetgeen te Mar seille is gebeurd, maar met hetgeen hier is Bezien bij de beëindiging van de uitreis en het begin van de thuisreis. Nu ziet de commissiee naar zij zegt plot seling reikhalzend uit naar onze meening, Uiaar totnogtoe heeft dat belangrijke punt 'r totaal niet geïnteresseerd. Wanneer men het onnoodig vindt direct met ons van ge dachten te wisselen, waarom dan met de pu blicatie niet gewacht tot het rapport in ons bezit was? Dan zouden wij kunnen antwoor den. Nu moeten wij rustig aanzien, dat in alle' landen een onbillijke smet geworpen Wordt op den goeden naam van de medici te Batavia ,wat hard is voor de Nederlanders, die er altijd trotsch op zijn, dat „The Dutch have the best medical service in the east." „En dan het lakonieke advies van het tweede telegram „afwacht rustig ons rap port". Wel een goede raad voor menschen, die popelen om te antwoorden. Maar wij zullen correcter, wü zullen collegialer zijn. Wij zullen afwachten tot het rapport is aan- lekomen en ons zeer groote materiaal van Wetenschappelijke argumentatie bewaren tot dan. Als het ook in Nederland de gangbare dieening is, dat de wijze, waarop het rapport tpgemaakt en gepubliceerd is, volkomen cor- lv :ct is, dan zal ik met de verzuchting moeten eindigen, dat de medische ethiek in het veel gesmade Indië toch heel wat hooger is, dan in het dierbare moederland." Het „Bat. Nieuwsblad", kantteekeningen makend bij de wijze van werken van de „In- 8ulinde"-commissie, noemt de bestrijding door de commissie gevoerd, een voorbeeld Van de manier, waarop een wetenschappelijk debat niet moet worden gevoerd, namelijk rechtstreeks en persoonlijk. Daarmede ac centueert de commissie fouten in haar wijze Van werken, welke reeds tevoren de aan dacht hadden getrokken. Dr. De Langen heeft daarop nu in het publiek de aandacht Bevestigd en het blad noemt dr. De Langen een wetenschappelijke figuur met een auto riteit, die niet onderdoet voor die van de leden van de commissie. Het blad laakt zeer Scherp, dat de commissie Indische gegevens dl Indische inzichten blijkbaar niet noodig Vond, waarin de kern van het betreurens waardig conflict is gelegen, waarvan wij thans getuige zijn. De commissie draagt vol gens het blad alle schuld voor het uitbreken Van het conflict. ver betreft de lokalen, bêdoeld in art. 88a dier wet en die oorspronkelijk eindigde ulti mo December 1924, viermaal telkens met een jaar is verlengd, zoodat die termijn thans reikt tot 1 Januari 1929. Daar de om standigheden, welke het aan kleine fabri- j kanten moeilijk maken een werkplaats in ge bruik te nemen, die aan de eischen der wet voldoet nog steeds voortduren, meent de mi nister, dat er reden is, dien termijn ander maal met een jaar te verlengen. Het aantal ontheffingen, aanvankelijk 2262 bedragende, is thans gedaald tot 1190. De controle op deze kleine fabriekjes geschiedt thans op geheel bevredigende wijze. Naar wij vernemen, aldus schrijft de „Tel." heeft het Hoogheemraadschap van den Zee dijk be-oosten Muiden, dat eigenaar is van den beruchten Muidertol, die nog immer zooveel stagnatie, ergenis en.duizenden oplevert, besloten zijn rechten op tolgelden ingaande Zondag a.s. op drastische wijze geldend te maken. Momenteel is men in Muiden bezig met de vervaardiging van een nieuwen tolboom, die naast den huidigen, doch aan de andere zijde van de brug in werking zal worden ge steld. Deze extra-tolboom komt heden ge reed en zal morgen in werking gesteld wor den. Wij vernemen, aldus meldt het blad, dat het in de bedoeling ligt een tweetal mare chaussees bij den tolboom te posteeren, wier taak het zal zijn, maatregelen te nemen tegen de automobilisten etc. die weigeren tolgeld te betalen. In den laatsten tijd is nj. het aantal dergenen die, toch reeds be zwaard door een buitensporigen aanslag in de „wegenbelasting" weigeren om in Muiden te betalen voor een tol van vroeger eeuwen, welks opbrengst hoegenaamd niet aan de verbetering van den hopeloos slechten Mui- derstraatweg ten goede komt, steeds grooter geworden. Klaarblijkelijk zal het nu hard tegen hard gaan en is het hoogheemraadschap voorne mens zijn beweerde rechten, ten koste van de desbetreffende organisatie van het snel verkeer op een van Nederlands drukste straatwegen, door te zetten. Naar de „R.K. Werkgever" meldt, is in de jongste vergadering van het dagelijksch be stuur der A. R. K. W. V.-federatie in de commissie die den Hoogen Raad van Arbeid zal voorlichten over het voorontwerp eener wet tot wijziging van de Stuwadoorswet als nog aangewezen de heer H. F. Kersten, te Rotterdam. Op 24 en 25 September a.s. houdt rie Alge- meene R.K. Werkgeversvereeniging in het Kurhaus te Scheveningen haar algemeene vergadering. De besprekingen zijn gewijd aan het concept-program der Kath. Staats partij en zullen worden ingeleid door oud minister prof. mr. P. J. M. Aalberse. Na haar bezoek aan Rotterdam a.s. Maan dag wordt de koninklijke familie dien dag ongeveer halfzes des namiddags te 's Gra- venhage verwacht. De koningin zou den vol genden dag voor enkele dagen naar Het Loo terugkeeren, om daarna eenigen tijd te ver blijven op het landgoed „De Ruigenhoek" te Scheveningen en van daar uit den 2Isten het voorgenomen bezoek aan Amsterdam te brengen. Prinses Juliana zal Dinsdag a.s. naar Kat wijk vertrekken. Wolff seint uit Rockford (Illinois) Een vliegtuig, bemand met drie vliegers en drie passagiers, die poogden het „Rond om Amerika"-record te breken, is in de Roek-rivier gestort. De drie vliegers werden gedood, en een passagier zóó zwaar gewond, dat kans op herstel gering is. Door het Tweede Kamerlid den heer Braat, zijn aan den Minister van Onderwijs, Huns ten en Wetenschappen, de volgende 'ragen gesteld: Is de Minister bereid de redenen op te Beven,, waarom enkele groote steden niet verpiicht worden om wachtgelders bij het °hderwijs te benoemen, terwijl vele kleine Bemeenten, die, evenals zij, ook geen wacht- Belders leverden, daartoe wel verplicht *orden? Is Zijn xcellentie bereid om in deze *tad en dorp gelijk te stellen? Geen persoonlijke ongelukben Het vliegtuig D 1093 van de Deutsche Lufthansa, dat den dienst Amsterdam Berlijn onderhoudt, moest vanmorgen in de buurt van Letzlingen een noodlanding ma ken, omdat een der drie motoren onklaar was geworden. De landing geschiedde zon der ongelukken. De passagiers werden per trein naar hun bestemming doorgezonden. Het vliegtuig zal eerst na herstelling verder vliegen. Van de meest bevoegde zijde verneemt de >>Ned." dat het bericht, als zou jhr. mr. dr. N. c. de Gijselaar het voornemen te ken den hebben gegeven, binnenkort als lid van Ge Eerste Kamer te bedanken, van allen Brond ontbloot is. Bij Kon. besluit (Stbl. 320) is de wet van 4 December 1872 (Staatsblad no. 134) hou dende voorzieningen tegen besmettelijke bekten, zooals die later is gewijzigd met hitzondering van de artikelen 11, 16, 20, 22 eh 23, met ingang van 21 September a.s. van toepassing verklaard op meningitis cerebros- Püialis epidemica, encephalitis lethargica en Poliomyelitis anterior acuta Daar de vijf vliegtuigen, welke 13, 20, 27 September, 4 en 11 October met post aan boord naar Indië zullen vertrekken, met hun bemanningen 12 September voor de laatste maal in Nederland bijeen zullen zijn, heb ben de Nederlandsch-Indische Luchtvaart- Maatschappij en de K. L. M. besloten op dien dag, des namiddags, van 2 uur af, het publiek in de gelegenheid te stellen deze vliegtuigen op het vliegveld Schiphol in oogenschouw te nemen. De beide maat schappijen hebben bovendien eenige over heden uitgenoodigd. Escadrilles van Soesterberg en van De Kooy met de commandanten der Lucht- vaartafdeeling en van den Marine-lucht vaartdienst aan boord zullen op Schiphol neerstrijken. De Rotterdamsche Aero-club zal met eenige Pandervliegtuigen vertegen woordigd zijn. Op Schiphol bestaat geelgenheid auto's te parkeeren. Het eerste vliegtuig, onder commando van Koppen, zal Donderdag 13 September om 6 uur 's morgens met zijn lading post en met den heer Zimmermann aan boord, Schiphol verlaten. Er wordt aan herinnerd, dat de eerste vier vliegtuigen behooren aan de Nederland sch-Indische Luchtvaart Maatschappij en dus in Indië blijven, ten einde aldaar dienst te doen op dè lijnen BataviaSemarang Soerabaja en BataviaBandoeng, welke eind October worden geopend. Het vijfde vliegtuig maakt deel uit van de vloot der K. L. M. en keert uit Indië, eveneens met post geladen, naar Nederland terug. Deze heen- en weervlucht staat onder commando van den heer Alex, chef van den vliegtechnischen dienst der K. L. M. Bfj de Tweede Kamer is ingediend een Wetsontwerp tot verlenging van den termijn, Benoemd in art. 88a der Tabakswet 1921. In de toelichting schrijft de minister van financiën, dat de termijn, gedurende welken hy bevoegd is, ontheffing te verleenen van 23, 2e lid en art. 40 der wet, voor zoo- kalmeeren en worden gesterkt door uii^e 75ct Bij Apóth en Drogisten In het derde jaarboek van het R.K. Werk liedenverbond, is o.m. opgenomen een interessante briefwisseling, die werd gevoerd betreffende de Kerkvervolging in Mexico en die waard is wijd-verspreid te worden. In zijn najaarsvergadering had het Ver bond een resolutie aangenomen inzake de geloofsvervolging en deze toegezonden aan de Mexicaansche regeering en gepubliceerd in de wereldpers. De socialistische arbeiderspartij in Mexico wendde zich daarop met het volgend schrij ven tot het Werkliedenverbond: Wij hebben uw circulaire gedateerd 30 November 1.1. ontvangen, waarin u ons vraagt, te willen zorgen voor de publicatie van de door den Bond van Katholieke Arbeiders genomen besluiten tegen de door de Mexicaansche regeering aange nomen houding inzake religie, naar aan leiding van de onlangs uitgevaardigde verordeningen. Wij veroorloven ons, u ter kennis te brengen, dat wij niet in staat zijn, aan dacht te schenken aan het verzoek van uw geachte corporatie, aangezien het arbeiderselement in Mexico in 't alge meen en zeer bijzonder de leden, die deze partij vormen, 't totaal eens zijn met de door de regeering in genoemd religie- conflict aangenomen houding. Uw corpo ratie weet beslist in diepsten grond niet, welke eigenlijk de waarheid in betreffen de deze kwestie en daarom is het onze plicht krachtens de ons toegekomen inlichtingen, dat namelijk de reaction- naire en ciericaie elementen, vijanden van de bevrijding van het volk, die jaren zich verzet hebben tegen de ontplooiing en den vooruitgang der Mexikaansche natie, de goede trouw van de oprechte Katho lieken van geheel de wereld en van de leden, die uw geachte- corporatie vormen, hebben bedrogen u er van in kennis te stellen, dat het Mexicaansche volk, ver moeid van alle machinaties der deelnemers, die oogluikend de Mexicaansche rampen bevorderen, welke in het buitenland tegen onze tegenwoordige regeering benut wor den, heeft besloten om een eind te maken aan dezen toestand, door zich wijd en breed solidair te verklaren met het re constructieve werk, dat onze tegenwoor dige Regeering waarvan generaal Plutarco Elias Calles voorzitter is, ten voordeele van het land ontplooit. Indien uw geachte corporatie meer in den breede de gezichtspunten, die ons volk in deze is toegedaan, wenscht te kennen, zullen wij niet aarzelen, u alle details uiteen te zetten, die geacht wor den, noodzakelijk te zijn voor een betere kennis der feiten, teneinde in het vervolg de opinie der Katholieken van goede trouw, die er voor werken om in geheel de wereld de beginselen, die zij houden, te handhaven, niet meer bedrogen worden. Onze mannetjes lieten zich de gelegenheid om meer van de zaak te weten te komen niet ontsnappen, en zonden d.d. 11 Maart het volgend schrijven naar Mexico: Aan de Partido Laborista Mexicano, Plaza Aquiles Serdan 39, Altos. MEXICO D.F. „Uw schrijven van 7 Januari 1.1. kwam in goede orde in ons bezit. Waar u van oordeel zijt, dat wij bedro gen zijn door de reactionnaire en ciericaie elementen, die vijanden zouden zijn van de bevrijding van het Mexicaansche volk, en u zich bereid verklaart, nadere inlich tingen te geven, die noodzakelijk zouden zijn voor een betere kennis der feiten, zou u ons verplichten door te antwoorden op het volgende: Is het waar: le, dat aan de Kerk bij de wet van 1917 alle rechten zijn ontnomen, dat zij geen rechten meer kan verwerven en burger lijke overheidspersonen met hun gezag tusschenbeide kunnen treden in een eere- dienst en de openbare tucht der Kerk? 2e. dat aan de priesters de politieke en burgerlijke rechten zijn ontnomen en hun aantal voor de verschillende staten door de burgerlijke overheid wordt vastgesteld? 3e. dat religieuze beloften afleggen in Mexico niet geoorloofd is en klooster orden en religieuze genootschappen niet mogen bestaan? 4e. dat kerken, huizen der Bisschoppen en kanunniken, seminariën, kloosters, ziekenhuizen en gestichten van weldadig heid aan de Kerk zijn ontnomen en tot eigendom der natie verklaard? 5e. dat de Kerk geen eigendomsrecht kan bezitten? 6e. dat de bedienaren van den gods dienst niets bij testament kunnen verwer ven, tenzij van hun naaste verwanten? 7e. dat het aan priesters en leden eener religieuze orde niet geoorloofd is op lagere scholen onderwijs te geven of die scholen te besturen? 8e. dat het onderwijs godsdienstloos moet zijn? 9e. dat het aan Katholieken verboden is in het openbaar voor vrijheid van gods dienst op te komen? 10e. dat in bijna alle staten de priesters alleen hun ambt kunnen uitöefenen, indien zij daartoe vergunning hebben ontvangen? ne. dat- priesters door een burgerlijk huwelijk gebonden moeten zijn? Ï2e. dat verschillende bisschoppen en priesters gevangen zijn gezet? 13. dat alle menschen in openbaren dienst werden gedwongen om deel te nemen aan betoogingen van uw partij tegen den Katholieken godsdienst? 14e. dat personen, die opkomen voor de belangen van den godsdienst en de Kerk worden gevangen genomen 15e. dat priesters in hun eigen woningen worden overvallen, de H. Eucharistie wordt onteerd, en de bedienaren der H. Geheimen naar de gevangenis gebracht Al deze feiten, die als beslist waar in onze pers worden medegedeeld, schijnen ons toe zeer weinig met de bevrijding en de verheffing van het Mexicaansche volk verband te houden en zouden in ons land, waar ieder vrij zijn meening met het ge schreven en gesproken woord kan ver dedigen waar ieder vrij den godsdienst kan belijden, dien hij voor den waren houdt, niet worden geduld. tiet is dus begrijpelijk, dat bij het ver nemen van de boven gereleveerde feiten ons vrijheidsgevoel en vooral onze Katho lieke overtuiging geweld werd aangedaan. Vandaar de uiting van ontstemming onzer vergadering. Wij zullen intusschen gaarne vernemen, wat naar uw meening van een en ander met de waarheid in overeenstemming is, resp. op welke wijze een en ander naar uw inzich ten verband houdt met de bevrijding en verheffing van het Mexicaansche volk". De roode heeren in het verre Westen sche nen van die vragen niet terug te hebben en Zwegen in alle talen. Maar toen onze arbei ders op 30 November nog niets gehoord hadden, waagden zij er weer het noodige porto aan en verzonden 't volgend schrijven: Aan de Partido Laborista Mexicano, Plaza Aquiles Serdan 39, Altos. MEXICO D.F. „D.d. 11 Maart j.l. hebben wij eener- zijds geantwoord op uw schrijven d.d. 7 Januari 1927, terwijl wij u anderzijds een aantal vragen stelden, betrekking hebbend op de toestanden in uw land. Tot nu toe hadden wij niet het genoegen eenig antwoord op die vragen te mogen ontvangen. Waar u zoo ijverig waart, ons zonder dat wij iets vroegen, mededeelingen te doen over de toestanden in uw land en aanbood ons nadere inlichtingen tie ver strekken, vertrouwen wij, dat u zoo vrien delijk zal zijn, nu wij ti iets vroegen, daarop ook te antwoorden. De positie, waarin de Katholieke Kerk en de Katholieken ten uwent onder een onuitstaanbare dictatuur blijken te ver- keeren, lijkt ons wreed en het feit zou in onze oogen nog verergeren, indien arbei ders en arbeiders-organisaties onrecht zou den verdedigen. Het arbeidende volk heeft in het ver leden in bijna alle landen zelf veel geleden onder onrechthet zou moeilijk te ver staan zijn, indien het thans zelfbewust on recht zou plegen. Voor uw spoedig antwoord betuigen wij u. onzen dank". Voor hef Bestuur enz. Op het oogenblik wacht het R. K- Werk liedenverbond nog steeds op antwoord. Inmiddels is door nadere publicaties, ook in andersdenkende bladen, al zijn die uiterst spaarzaam met hun mededeelingen, wel duidelijk geworden, welke waarde moet worden gehecht aan de mooie praatjes, die de handlangers van Calles in hun brief ver tellen. -Waar de feiten, naar welker juistheid het Verbond in zijn eersten brief vroeg, vooral door de Pauselijke Encycliek, die aan de ge loofsvervolging is gewijd, wel onwrikbaar vaststaan, meent het ook in zijn Jaarboek tegen het gruwelijk optreden der Mexiaan- sche „vrijheidsmannen" een woord van pro test te moeten doen hooren. Het Centr. Bur. voor de Statistiek deelt mede, dat in Aug. aan fijne zaden werd ingevoerd: Maanzaad (papaverzaad) 9351 k.g„ karwijzaad 2630 k.g., kanariezaad 10.815 k g., bruin mosterdzaad 76.541 kg., geel mos terdzaad 103.024 k.g. Op het terrein van de Zwolsche tentoon stelling is naar de „Zw. Ct." meldt tijdens de geweldige drukte ter gelegenheid van het Koninklijk bezoek zekere S. van den Langenholterweg flauw gevallen. Hij kreeg daarbij een vleeschwonde in de boven lip. Dit ongeval, dat met dergelijke drukte en het daarboven zeer warme weer te wach ten is, werd evenwel de aanleiding tot een samenloop van omstandigheden, die ernstige gevolgen had kunnen hebben. Op het zien van het onwel worden van S. snelde de agent van politie H. toe, om assistentie te verleenen. Hij wilde daarby ruimte maken, om voor S. frissehe lucht te verkrijgen, maar werd daarbij zelf niet wel, zoodat hij zou zijn gevallen, wanneer een inspecteur van politie hem niet had gegre pen. Plotseling werd de agent evenwel vree- selijk benauwd. Zijn gezicht zwol op en nam reeds een blauwe kleur aan, zonder dat men recht wist, wat de oorzaak hiervan was. De leden der brigade voor Eerste Hulp bij Ongelukken, die zichm et S. hadden bezig gehouden, Por en Malcorps, snelden direct toe en het mocht den eerste gelukken, om het valsche gebit, dat den agent by het struikelen in de keel geschoten was, te ver- wyderen, zoodat een ernstig ongeval werd voorkomen. De agent, die reeds ongesteld was, is op medisch advies naar zijn woning vervoerd. Hedenmiddag zal een scheepsreddingsboot, voorzien van de „Lowndes Keel Rail", in de Noordzee, eenige myien uit de Hollandsche kust, in omgekeerden toestand te water ge worpen worden. Dit zal waarschijniyk ge schieden van het s.s. „Berenice" der Kon. Nederl:- Stoombootmaatschappy te Amster dam. Een elftal zwemmers, leden van de „U. Z. C." en van „Zwemlust", alsmede mej. Cor Leibrand, die dit jaar er in slaagde van Enkhuizen naar Stavoren te zwemmen, zul len gezamenlijk over boord springen. Het schip zal direct de reis vervolgen en dus de sloep achterlaten. De „Lowndes Keel Rail" verandert een omgeslagen reddingsboot in een vlot, waar aan men zich goed kan vasthouden, in tegen stelling met een gewone scheepsreddingsboot, welke in omgeslagen toestand heel weinig houvast biedt, en waarvan men spoedig af spoelt. De „Keel Rail" bestaat uit gegalvaniseerde gaspijpen, welke in zes stukken van circa 2 M. lengte (aan weerszoden van de kiel der sloep drie stukken), scharnierend aan de kiel zyn bevestigd, en daartegen kunnen weg klappen. Slaat een reddingsboot om, dan kunnen drenkelingen zich aan deze gaspijpen vast grijpen, waardoor de scharnieren openslaan, en de gaspijp zoover van de kiel vrijkomt, dat de drenkeling er zich tusschen kunnen steken. Zwakkeren kunnen desnoods door middel van een hunner kleedingstukken er aan vast gebonden worden. De scharnieren zyn geheel van koper en kunnen niet meer dichtslaan, als de sloep ondersteboven ligt. Verkleumde vingers zul len hierbij niet zooals voorheen de oorzaak zijn, dat drenkelingen los moeten laten en omkomen. Komt geen hulp opdagen, dan kunnen drenkelingen de sloep weer in het water om- keeren in de normale positie. De zwemmers, die him medewerking in de Noordzee hebben toegezegd, zullen door allen aan één zijde vast te houden, de omge slagen sloep weer tot de normale positie omkeeren, de boot uithoozen, en trachten de Hollandsche kust zeilende of roeiende te be reiken. De heer Lovink heeft den Minister van Financiën de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat zoowel by het dienstvak der registratie als by des kundige op het gebied van beheer van bos schen en landerijen groote onzekerheid heerscht over de mate, waarin de beperking van het beschikkingsrecht van de eigenaren de verkoopwaarde beïnvloedt? Is de minister niet van oordeel, dat het onmogeiyk is, een geiykmatige en biliyke toepassing van de Natuurschoonwet te ver krijgen, indien de waardeeringen der boven bedoelde fictieve verkoopwaarde op de ge- bruikelyke wijze zullen plaats hebben zonder nadere bindende instructiën aan de betrok ken schatters en dat daardoor de beoogde instandhouding der in aanmerking komende landgoederen niet zal worden bereikt, omdat de eigenaren op zulken onzekeren grond slag geen verbintenis durven aangaan? Is de minister bereid, na ingewonnen ad vies van den Boschraad: a. aan de betrokken ambtenaren der registratie zoodanige instructiën te verstrek ken, dat de schatters bruikbare grondslagen verkrijgen, om in de uiteenloopende geval len de waarde volgens de wet te kunnen vaststellen: b. deze instructiën te publiceeren, opdat de eigenaren, die een aanvrage inzake de Natuurschoonwet zouden kunnen indienen, te voren een berekening kunnen opstellen, aangaande de belastingverlaging, welke on geveer van- de toepassing der wet voor hen het gevolg zal zyn; c. een kleine commissie van deskundigen aan te wyzen, die, eventueel in samenwer king met plaatselyke deskundigen, over het geheele land de bedoelde taxatiën verricht, ten einde een gelijkmatige waardeering der bovenbedoelde fictieve verkoopwaarde zoo veel mogelijk te benaderen. Op den hoek TunnelstraatBurgemeester Lemmensstraat te Lutterade is weer een ernstig ongeluk gebeurd, meldt de „L. K." Het dienstmeisje van den heer B., had diens twee kinderen uit de bewaarschool te Lindenheuvel gehaald en beiden achter op de fiets geplaatst. Het meisje reed uit de Heidestraat naar de Ringovenstraat, toen juist op hetzelfde oogenblik uit de Tunnel straat een bestel-auto uit Hoensbroek in flinke vaart en zonder signalen te geven de Burgemeester Lemmensstraat wilde inry- den. De chauffeur zag de noodlottige bot sing aankomen en remde uit alle macht, doch te laat. De fiets werd door den auto gegrepen. Hevig bloedend werd een der kin deren, een meisje van 5 jaar, opgenomen. Nadat de kleine naar huis was gebracht, is het daar spoedig aan de bekomen verwon dingen overleden. Het dienstmeisje was er met een ontvelling aan haar been afgeko men, terwijl het andere kind ongedeerd was. De auto werd door de politie in beslag ge nomen en de chauffeur gearresteerd. Proe ven met den auto genomen, toonden aan, dat hy pas na zeven meter tot stilstand was te brengen. Te Born is ingebroken bü den winkelier Salden. De dieven ontvreemdden voor meer dan 300 aan manufacturen. Prof. Van der Kloes schrijft In „Bouw stoffen": Meermalen heb ik gewezen op de onmoge lijkheid om riet brandvry te maken. Wel kan men het riet een zoodanige behandeling doen ondergaan, dat by een brandproef het verschil tusschen bereid en niet bereid riet aan den dag komt, doch die proef is be drieglijk. Vooreerst is zy kort van duur en ten tweede blijkt er niet uit, dat het bereide riet in weer en wind weldra in weerstands vermogen tegen vuur achteruitgaat en dit na verloop van tijd geheel verliest. In den laatsten tijd hebben verscheidene belangrüke branden de gevaariykheid van het rieten dak opnieuw bewezen en de nood- zakeiykheid aangetoond van terug te keeren tot het voorheen in alle bouwverordeningen aanwezige verbod, om in de bebouwde kom der gemeenten daken met riet te dekken en een eind te maken aan de zucht tot schilderachtig en landeiyk aanzien, die de rieten daken in de mode bracht en land huizen in 't aanzyn riep, bestaande uit een zoo groot mogeiyke massa riet met een wo ning eronder. Twee personen verdronken Te Deventer is gistermiddag een ernstig pngeval gebeurd. Toen omstreeks twee uur een sleep de schipbrug passeerde, haakte het anker van het laatste schip achter een kabel van de brug, waardoor een deel van deze, waarop vele personen stonden te wachten, een eind werd meegetrokken. Verscheidene van deze wachtenden geraak ten daarbij te water, terwijl uit den aard der zaak hun aantal niet kon worden vastge steld. Zooals men begrijpt, verwekte een en ander een geweldige consternatie en onmid- deliyk is men begonnen te dreggen. Een meisje en een man konden terstond worden gered, terwijl na eenigen tyd het lijk van één slachtoffer, zekere mej. W.. is opgehaald, later ook het lük van mej. de W. Nader wordt gemeld, dat de te water ge raakte kinderen door een voorbijganger zyn gered. Gistermiddag verscheen te Deventer Prins Hendrik, die zijn bezoek aan de tentoon stelling te Zwolle had bekort, om zich hier door den burgemeester over het onheil te laten Inlichten. Ook de commissaris der Ko ningin, baron Van Voorst tot Voorst, won bij den burgemeester de noodige gegevens in omtrent de ramp. Ooggetuigen varhalen omtrent het ongeluk aan de „Msb." nog het volgende: Te circa kwart voor twee was de schip brug geopend tot het doorlaten van een sleep schepen. Toen het laatste schip, een groote Rijnaak, de brug passeerde, bleef het door nog niet vast te stellen oorzaak haken aan een der reepen, waarmede de brug aan de ankers ligt. Met ontzettend gekraak werd het niet uitdryvende bruggedeelte meegeno men; het laatste losse stuk van de brug, tusschen het vaste gedeelte en het drijvende stuk, brak af en stortte omlaag. Vele men schen bevonden zich daarop en zij, die zich het dichtst bevonden aan de zijde van het gemeentelijk zwembad, stortten in de rivier. Wel een vijftiental heeft men ter plaatse te water gezien. Direct werd met de redding begonnen; de havenmeester en de badmeesters, alsmede de dienstdoende brugknechts grepen verscha lende drenkelingen en brachten ze op den vasten grond. Voortdurend werd gedregd en door de heeren Van der Meer en Bloot ge doken. Helaas moest men al spoedig, na byna een half uur, een lijk ophalen. Het was van mej. Waanders uit de Hovenierstraat aldaar. Tegen half vier haalde men nog een lijk uit het water, namelijk dat van de 19-jarige mej. F. de Weerd uit Twello. Ook haalde men een vijftal fietsen op. Er staat een felle stroom ter plaatse eri men weet niet of nog drenkelingen ver weg zyn gedreven. Op de scholen werd appèl gehouden om te zien of alle kinderen present waren, wat ge lukkig wel het geval bleek te zyn. Men gaat nog steeds door met het dreggen. Men heeft een man, groot van postuur, ter plaatse iri het water zien drijven toen het ongeluk gebeurde, doch men weet niet of hy zichzelf heeft kunnen redden. Onmiddellyk was de burgemeester jhr. mr. T. A. M. A. van Huwalda van Eysinga met een boot naar de plaats van de ramp geko men; mede kwamen de wethoudster mevrouw Saunders en de wethouders Krooshoof en Kelderman. Het ongeval heeft groote ontsteltenis ge wekt De politie zorgde dadelijk voor hulp bij de onheilsplaats en voor het geheele verstoorde verkeer. Het brugverkeer zal vermoedelijk niet spoedig hersteld kunnen zijn. Nader wordt nog gemeld, dat toen het on geluk plaats greep, zich op het vaste brug gedeelte bevond de heer C. Coldewey, wonen de aan den Twelloschen weg bij Deventer. Deze groep twee kinderen, die hij heeft kun nen redden. Hy wilde nog een vrouw, die mede afgleed, grijpen doch dit mislukte. Hij zelf had zijn behoud te danken aan het feit, dat hij met een zijner schoenhakken bleef zitten tusschen het afbrekend hout. Als tragische bijzonderheid deelde men nog mede, dat mej. de Weerd een goed zwem ster was; waarschynlijk is zij tusschen de in het water gevallen rijwielen vastgeraakt en zoo verdronken. De schade aan de schipbrug bleek by nader onderzoek niet groot te zijn. Het verkeer over de brug is dan ook reeds geheel hersteld. Dezer dagen vervoegde zich, zoo vertelt de Msb. by een handelaar in muziekinstrumen ten die een winkel heeft op de Korte Prin sengracht te Amsterdam een heer die, zoo als hy zeide, een pathéfoon wilde kooopen. De handelaar haastte zich zyn nieuwen klant verschillende instrumenten te toonen. Spoedig had deze zyn keus gemaakt en hy gaf het voornemen te kennen de machi ne zelf mee naar huis te nemen. Met goedvinden van den verkooper zou de betaling plaats hebben in m&andeiyk- sche termynen. De klant betaalde ongeveer ƒ3 en stapte welgemoed met zijn instrument de deur uit en de winkelier zag hem niet meer terug. Daar hy echter zijn naam en adres had opgegeven, kreeg de handelaar aanvankelyk geen argwaan. Toen hy echter gisteren een tweede kwi tantie liet presenteeren aan het opgegeven adres in de Buitendammerstraat, bleek't dat zoowel de naam als de persoon van den klant volslagen onbekend waren. Het afbetalingssysteem heeft dus weer "r .nieuw slachtoffer gemaakt. Met Bestuur van den Bon van Bedryfs- autohouders in Nederland heeft aan de ko ningin een adres gezonden, waarin het ver zoekt, indien het mogeiyk is de tolconcessies te weigeren, tenminste slechts concessies te willen verleenen, indien het tarief voor tractors hetzelfde is als voor paarden. Op bevel van de Justitie is door de mare- chaussee's te Uithuizen in hechtenis geno men V. C„ ambtenaar ter secretarie te Us- quert volgens het N. v. d. D. verdacht van het plegen van traude in de administratie der Vleeschkeuringswet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 11