KENNFMERLAND KOOT PIANCXS INSTRUMENTEN UIT DEN OMTREK VIERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1928 BLADZIJDE 1 Bijkantoor van de N. Haarl. Courant voor Kennemerland BREESTRAAT 121 - BEVERWIJK - Tel. 2213 BEVERWIJK. VELSEN IJMUIDEN HAARLEMMERMEER HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE BLOEMENDAAL ZANDVOORT VIJFHUIZEN NIEUW-VENNEP SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. R. K. V. V. „Concordia" R. K. V. „Zwaluwen" ATHLETIEK R.K. Athletiek-wedstrijden te Beverwijk DUIVENSPORT DE LUCHTGIDS" VRAGENBUS GEMENGD NIEUWS Onbaatzuchtige liefdadigheid Een prestatie Brabantsche Brieven EEN BRUTALE RIJWIELDIEFSTAL Gisterenmiddag weTd in de Breestraat al. hier een brutale rijwieldiefstal gepleegd, Welkè evenwel voor den zwijntjesjager fu nester gevolgen- heeft gehad. De heer F. Nauta plaatste zijn rijwiel even voor zijn winkel en ging een oogenblik naar binnen. Plotseling schoot een onbekende op de fiets af, sprong er op, en reed in de richting Veüsen. Een juist passeerende dame vermoedde de wegnming van het rijwiel, waarschuwde den heer Nauta, die op zijn beurt onmiddellijk de politie waarschuwde. De agent van politie Walter zette ter stond den dief achterna, rijdend wat hij kon, om, zoo mogelijk, den dief voor de pont nog in te halen. De zwijntjesjager was intusschen tot den spoorweg genaderd. Toen had hij pech, want juist was deze gesloten voor een na. derenden trein. De politieman arriveerde juist op tijd bij den overweg en ging terstond tot de arrestatie over. Op het politiebureau gekomen, bekende de man het rijwiel te hebben weggenomen. Het bleek te zijn A. G„ uit een logement te Alkmaar. Hij werd in verzekerde bewaring gesteld, en zou hedenmorgen aan de po. litie worden overgeleverd. BEVERWIJK. Prijsnoteering van de R. K. Coöperatieve Tuindersvereeniging „Kenne merland" van 7 September. Frambozen per K. G. 6085 ct. Doppers 1518 ct. per pond. Raspers 2025 ct. per pond. Capucijners br. 1420 ct. per pond. Id. witte 1218 ct. per pond. Snijboonen 2238 ct. per K.G. Tros- boonen 2538 ct. per K.G. Spercieboonen z. dr. 2034 ct. per K.G. Id met dr. 2432 ct. per K.G. Dikke boonen 2029 ct. per K.G. Tomaten 1016 ct. per K.G. Spinazie per kist 0.851; Sla per kist 0.601.20. Pos telein 3040 ct. per kist. Andijvie 40—65 ct. per kist. Rabarber 58 ct. per bos. Selderie 36 ct. per bos. Wortelen 1018 ct. per bos. Bloemkool le soort 22—26 per 100. Id. 2e soort 1012 per 100. Roode kool 68 per 100. Groene kool 36 per 100. Kom kommers 38 per 100. De R. K. Huishoudschool te Beverwijk Deze gaat haar werkzaamheden hervatten. Op 10 September a.s. worden de cursussen in naaien, knippen en verstellen, in koken en huishoudkunde, in voortgezet lager-on- derwijs, wederom begonnen. De lessen worden gegeven door de Eerw. Zusters in de R. K. meisjesschool, des avonds van 6.30 tot 8.30 uur. In dezen tijd is het zeker voor onze toe komstige huisvrouwen van het grootste be lang, dat ze de noodige kennis en ontwik keling bezitten, terwijl het bovendien zeer noodig is, dat ze de kunst verstaan, het huishouden zoo goedkoop en aangenaam mogelijk te besturen. Daarom, ouders, spo ren we u aan, uw meisjes die de lagere school hebben verlaten, spoedig op te geven als leerlingen, terwijl al degenen die de cur sussen geheel of gedeeltelijk willen volgen, bp Maandag 10 September a.s. des avonds te half zeven in de meisjesschool aan de Peperstraat verwacht worden. Voor nadere bijzonderheden verwijzen we naar de advertentie voorkomend in dit blad. Handelsavondschool „De Hanze" Maan dag 1 October a.s. zal er een nieuwe cursus voortgezet worden in Boekhouden, Handels- rekenen, Ned. Taal, en correspondentie, Lezen, Schrijven, Handelsaardrijkskunde. Bovenstaande vakken zullen gegeven worden op Maandag en Donderdag van 6 tot 9 uur. Tevens zal er Dinsdags en Vrijdags les ge geven worden in Duitsche en Engelsche taal met drie-jarigen cursus. Aanmelding op Dinsdag 11 September a.s. van 89 uur, Noorderparklaan 29. BEROEPSKEUZE Men schrijft ons: De maand September is weer in 't land. De vacantiën zijn weer grootendeels achter den rug. De Septemberscholen hebben wederom een contingent leerlingen afgeleverd en vele ouders vragen zich met zorg af wat moet mijn zoon of dochter worden. De kinderen, welke met April de scholen verlaten heb ben met eindonderwijs, hebben reeds een keuze gedaan en voor dezelfde vragen staan thans de ouders der kinderen welke de Septemberscholen met eindonderwijs hebben verlaten. Ook zijn er een groot aantal kin deren, welke met September het onderwijs voortzetten aan middelbare scholen voor wien thans nog niet de vraag overwegend is welk vak of beroep zij voor hun verdere leven wenschen. Toch ook voor deze laatste groepen is het zeer wenschelijk, dat nauw gezet wordt overwogen voor welk beroep zij naar aanleg en physiek het meest geschikt zijn. Het bveau van voorlichting bij beroeps keuze heeft gemeend, dat thans na een maand de deuren te hebben gesloten de tijd is aangebroken wederom adviezen te gaan verstrekken en het bureau dus weer open te stellen. Met ingang van Donderdag 6 September 1928 is het bureau weder geopend des avonds van 7 tot 8 uur te beginnen in het dienst gebouw te IJmuiden en zoo vervolgens de daaropvolgende week te Velsen in school E. Voor ouders, welke prijs stellen op voor lichting van het bureau zij medegedeeld, dat de le en 3e Donderdag van de maand de leider van het bureau zitting houdt in het dienstgebouw te IJmuiden en de 2e en 4e Donderdag der maand in school E te Vel sen, telkens des namiddags tusschen 7 en 8 uur. Het bureau, dat sedert November 1927 ad viezen verstrekt, heeft nu reeds overtuigend bewezen in een groote behoefte te voorzien. Vele ouders maakten reeds gebruik van de mogelijkheid, welke thans in onze ge meente bestaat om voorlichting bij het kie zen van vak of beroep voor hun kinderen te ontvangen. Nauwgezet wordt door de vereeniging ge zorgd, dat de adviezen, welke worden ver strekt, niet in strijd zijn met het beginsel der ouders voor wiens kinderen voorlichting wordt verlangd. Ja, nog verder gaat de vereeniging en heeft aanvaard, dat zoo de ouders zulks wenschen van een eind-advies eerst sprake is in overleg met eventueel in te stellen commissies van advies voor de religieuze, zedelijke, opvoedkundige factoren. Zoo is er dan plaats in onze organisatie van welke richting of politieke en gods dienstige overtuiging men ook moge zijn en wordt dan ook steeds iedere overtuiging geëerbiedigd. Samenwerking is dan ook verkregen met de R. K. organisaties in onze gemeente en werd een bestuurslid in het dagelijksch be stuur door hun aangewezen zitting te ne men. Wij hopen dan ook nog op samenwer king met andere groepen, opdat de eenheid op het gebied der voorlichting der beroeps keuze in onze gemeente bewaard moge blij ven. Ons bureau heeft thans een eigen lei der benoemd, hetgeen zeer in het belang is van een goede deskundige voorlichting niet alleen, maar daardoor wordt ook de mogelijkheid geopend te kunnen constatee- ren onder het motto nazorg of de uitge brachte adviezen der voorlichting doeltref fend zijn gebleken. Wij willen met de ver eeniging nog verder gaan. De eerste stappen zijn gezet om te komen tot een inrichting waardoor onder deskun dige leiding een psychotechnisch onderzoek zal kunnen plaats hebben. Al het mogelijke zal dus worden gedaan om ons bureau van voorlichting te doen zijn een inlichtings dienst voor vak en beroep, zooals deze be hoort te zijn. Nu is de kwestie om tot het beoogde doel te geraken een zaak van medewerking van verschillende personen, zoowel van werkge ver als werknemer en verder van allen wie dit sociaal vraagstuk zoo ter harte gaat, dat zij onze vereeniging financieel willen steu nen. Ons gemeentebestuur komt thans van deze plaats een woord van lof toe op de wijze, waarop zij ons financieel en moreel heeft willen helpen. Wij vertrouwen dan ook waar de gemeente is voorgegaan en eenige groote bedrijven in onze gemeente niet achter bleven, waardoor het mogelijk werd ons bureau van voorlichting te openen, en wij zeer optimistisch gestemd zijn, dat de middelen welke onze vereeniging thans noo dig heeft en ook in de toekomst, rijkelijk zullen vloeien. Hierdoor zal worden verze kerd het voortbestaan van ons bureau, maar ook zal daardoor worden bereikt datgene wat noodig is voor een goeden voorlich tingsdienst, ook op wetenschappelijk gebied. Het voorlichtingswerk geldt in hoofdzaak jeugdige personen, welke nog geen vak of beroep hebben aanvaard voor de toekomst. Nu zijn er nog velen, welke reeds eenigen tijd wel eenige vakopleiding genieten, doch zich daarin niet thuis gevoelen. Het individu staat het werk tegen of de patroon of leermeester is ontevreden. In deze gevallen zou ik deze personen wil len toeroepen: wendt u tot ons bureau. Het kost u nieto en de uitslag van het advies of (eii) medische keuring kan voor den be trokkene van veel nut zijn. Vele mislukkin gen in de maatschappij zijn te wijten door dat men maar lukraak een beroep heeft aanvaard en wanneer men het zelf gaat inzien, is het doorgaans te laat om een an dere ken/e te doen. Daarom, werkgevers, hebt gij personen in uw dienst waarvan gij meent, dat hun keuze een mislukking is, verwijs hen naar ons bureau. Zulks is in het belang van den betrokkene, van den werkgever en van de maatschappij. IQ/ GROoxe SORTEERING We zouden voorbeelden ten over hebben om aan te toonen, dat men bij goed voor lichtingswerk in verband met vak en beroep vele onheilen op maatschappeijlk gebied had kunnen voorkomen. Dit groote maatschap pelijk I. clang te dienen is de leuze van ons voorlichtingswerk. Moge de toekomst door middel van ons voorlichtingswerk brengen, hetgeen noodig ic voor onze maatschappij en voor hen, die de maatschappij vormen. De juiste man op Je juiste plaats wordt daardoor bereikt. Moge deze regelen bijdragen meerdere be langstelling te wekken voor de vereeniging van voorlichting bij beroepskeuze in de ge meente Velsen. Fotowedstrijd De fotowedstrijd, uit geschreven door de Winkeliersvereniging Groot-IJmuiden, tijdens de gehouden Win kelweek is een groot succes geworden. Nu bij den uitslag, blijkt dat bijna 1500 inzendingen zijn binnengekomen bij het Bestuur der Win-^' keiiers ver., kan worden geconcludeerd dat zoowel te IJmuiden als te IJmuiden-Oost ce winkeliers van de Ver. Groot-IJmuiden net hun zaken bekend zijn geworden bij het publiek. De som gelds, disponibel gesteld voor dezen fotowedstrijd bedroeg f 600.ver deeld over 57 geldprijzen, waarvan de hoofd prijzen zijn toegekend aan W. Snoek, f 100D. van Pel, f 75.1 T. H. A. Jossus, f 50.G. van Berkum, f 40. J- A. Snakenbroek, f 25.A. v. Strien, f 25.A. v. d. Hout f 25.en J. A. Mantje f 25. Verkooping Gisterenmiddag is de verkooping van een woonhuis in de Tromp straat te IJmuiden-Oost ten overstaan van Notaris G. D. Boerlage, in het Friesche Koffiehuis niet doorgegaan. Binnengesleept Alhier werd gisteren binnengesleept de Stoomtrawler Nelly IJM. 9 door den stoomtrawler Jeane IJM. 107. Eerstgenoemd schip had machine-schade op zee opgeloopen, zoodat de hulp van den stoomtrawler Jeane werd ingeroepen. Verloren, niet verloren Gisteren middag vervoegde zich op het politiebureau aan het Willemsplein mevrouw van K., afkomstig uit Amsterdam, mededeelende dat zij per auto naar IJmuiden was gekomen, en dat, terwijl de chauffeur iets gebruikte in'het Augusta Hotel, zij een taschje vermiste, inhoudende aan juweelen een waarde van f 4000, en aan geld ruim f 1000. Door de politie werd alles in het werk gesteld en onmiddellijk toog men er op uit. Het onder zoek leverde echter niets op. Maar s avonds werd den heer Heeren, eigenaar van het Augusta Hotel, door mevr. van K. uit Am sterdam telephonisch medegedeeld, dat zij bij aankomst te Amsterdam het taschje met inhoud in den auto onder eenige reisdekens had teruggevonden. Gevaarlijk. Aan den spooroverweg van de Haarlemmermeerlijnen in het Oosteinde lette Vrijdag de bestuurder van een auto niet op den naderenden trein, of waagde hij het maar nog gauw over te steken, on danks het teeken dat hem nog gegeven werd om te stoppen. Het letter en nummer van den auto zijn bekend, zoodat de autobe stuurder er nog wel meer van zal hooren. Aanrijding. De 13-jarige J. T. d. H. uit Uithoorn kwam bij Aalsmeer met zijn rijwiel in botsing met een passeerenden auto. Zijn rijwiel werd nagenoeg geheel vernield. De knaap zelf kwam met den schrik vrij. Het letter- en nummerbewijs van den auto kon- nog worden opgenomen. De politie werd met het gebeurde in kennis gesteld en maakte proces-verbaal op. Gemeenteraad. De raad van deze gemeente komt in openbare vergadering bijeen op Donderdag 13 September a-s. des namiddags om twee uur. Gemeenteraad. Donderdag vergaderde de raad dezer gemeente onder voorzitter schap van den burgemeester. Alle leden wa- aanwezig. Punt 2 van de agenda, inzake aanvrage om bouwvergunning van het Xaveriuskloos- ter te Halfweg, werd afgevoerd in verband met het voornemen tot wijziging der bouw plannen. De vergoeding ingevolge art. 101 der L-O. wet aan de bijzondere scholen over 1926 werd vastgesteld als volgt: R. K. School te Halfweg 2943 Chr School te Halfweg 2711.37 r k School te Haarlemmerïiede 1670..70 Besloten werd tot onderhandsche verpach ting van net pontveer te Zuid-Schalkwijk voor den t(jd van 3 jaren tegen 550.— per jaar aan C. J. Heemskerk. Op het verzoek van eenige bewoners van Ruigoord tot het van gemeentewege doen ophalen van vuilnis stellen B. en W. voor m verband met de kosten, afwijzend te be schikken. Een voorstel van der Vegt om lw lyijze van proef te Halfweg 2 maal per week vuilnis op te halen en te Ruigoord 1 maal per week wordt na breedvoerige bespreking door B. en W. overgenomen, waarna de raad zich er mede accoord verklaart. Tot leden van de financieele commissie werden herbenoemd de heeren C. Stokman H. M. van der Vegt en G. de Graaff. De gemeenterekening over 1927 werd den raad aangeboden, sluitende met een batig saldo van 33285.93 gewonen dienst en een nad. saldo kapitaaldienst groot 36374.36. Rondvraag. Een voorstel van den heer v. d. Vegt tot afschaffing van de kermis werd gerenvoyeerd naar B. en W. om advies. De heer Stormbroek om een lichtpunt bij de Vinkebrug en de heer Stokman tevens om verlichting bij de Liebrug. Hierna werd de vergadering gesloten. Uitslag' „Letterraadsel" Er is maar één oplossing van het letterraadsel in de winkel etalages binnengekomen, n.l. van mevr. Roosje, Zomerzorgerlaan, Bloemendaal. Ook deze oplossing was nog niet geheel juist. Toch werd besloten aan deze inzendster een troostprijs toe te kennen. De oplossing was deze: „Koopt uw artikelen in Bloemendaal en Overveen. Steunt uw plaatsgenooten. Personalia Het politiediploma van den Alg. Ned. Politiebond is behaald door den heer M. Brill, alhier. DE STRAATVERLICHTING Hebben wij reeds vroeger de aandacht laten vallen op den treurigen toestand van de straatverlichting te Vijfhuizen, het is er nadien nog niet op verbeterd. Bij juiste tel ling bleek, dat er nog vijf lantaarns des avonds branden; deze staan eigenlijk nog buiten het dorp, zoodat wij niet overdrijven als wij schrijven dat ons dorp in duisternis gehuld is. Op het bijkantoor van het P.E.N. te Hoofddorp werd verklaard, dat de straat verlichting een gemeentezaak Is en dat zon der advies der gemeente geen lamp Inge draaid mag worden. Paardensport. Op de courses te „Houtrust" wist mej. M. de Vlieger, zich als eerste te plaatsen met „Miss Zelda Peter" in het damesnummeï. Zondag 9 September7 Concordia IS. J. C. I. half 3. Concordia ITS. J. C. II, half 1. Zaterdag «utributie betalen van 89 uur Seer. J. C. Kruijver Jr. 2e Zuidpolderstr. 16 Hedenavon van 89 uur contributiebeta- len in het Gezellenhuis. Tevens kan de bondscontributie voor het nieuwe seizoen. Nieuwe leden kunnen zich nog opgeven tot Woensdag a.s., dan zal de definitieve in. deeling der elftallen plaats hebben. Programma voor morgen: St. Louis 1—R.K.V.Z. 1, 2 uur. Het eerste elftal, dat Zondag j.l. zoo'n schitterende partij tegen het Federatieve D.O.N.K. in Gouda speelde, zal zich mor. gen in het strijdperk begeven tegen St. Louis I. Door de Amsterdammers is voor den win naar van dezen wedstrijd een lauwerkrans uitgeloofd. Het zou Zwaluwen een aanspo ring kunnen zijn, eens zijn uiterste best te doen om dezen prijs in de Wacht te sleepen. Ik wensch alle veel pleizier en een sue. cesvollen wedstrijd. Joop. D. E. M. redt de situatie Een dag van nieuwe records Ter voord of Ronde? Wie wint en vestigt het record op de Olymp. Estafette? Zondag a.s. zijn de Roomsche athleten uit Haarlems diocees te gast bij de sympathieke vereeniging D. E. M. Buiten het verdienstelijk werk om de athleten voor het laatst nog eens ,op hun plaatsen" te roepen, verricht D. E. M. een hoogst verdienstelijk werk, door de T. C. van de D. H. A. K. uit een lastige situatie te red den. De diverse kampioenschappen n.l. wor den elk jaar over de verschillende wed- strijdgevende vereenigingen gedistribueerd. Waar nu de Haarl. Athl. Ver. „Hollland" plotseling genoodzaakt werd de door haar te organiseeren wedstrijden af te lasten, bleef de T. C. met enkele, w.o. zeer belang rijke, kampioenschappen zitten. D. E. M. bleek bereid deze allen te verwerken, zoodat de verschillende kampioenschappen volledig zulen worden afgewerkt. In de korte tijd van voorbereiding is z« er schitterend in geslaagd de zoo hoo noo dige belangstelling zoowel van deelnemers als publiek te winnen, getuige vooral het feit dat een 20-tal medailles beschikbaar zijn gesteld. Een record-aantal deelnemers, n..l 80, zul len op sportieve wijze elkaar de eer be twisten, en de vorm der athleten doet menig record op zijn steunpunten wankelen. Een hoogst interessante race wordt ver wacht op het kampioenschap 100 M. hard- loopen. Niet ten onrechte schreven we reeds boven: Tervoordof Ronde! _n de vorige wed strijden te Haarlem en Arnhem wist Dick, zij het met centimeters, te winnen. Tervoord is hier in Beverwijk sterk favoriet, en zal zich in eigen huis tot het uiterste inspan nen. Het kogelstooten brengt vast en zeker een nieuw record voor J. v. Galen, Holland. De bij training bereikte prestaties (11 M.) staan zeker een klas boven het bestaande record (9.76 M.). Wij gelooven niet, dat de kam pioenstitel Joop kan ontgaan. Anders zal het gaan bij het polsstokvèr- springen. Een viertal Hollanders springen voortdurend met gering verschil over de 8 M. Wellicl-t zal een scherpe strijd de deel nemers boven het op Adrichem staande re cord (8.32 M.) brengen. Het kamp 200 M. hardloopen zal wel een overwinning worden voor Dick Ronde, en doet een scherpen strijd verwachten voor de 2de en 3de plaats. Bij het kamp speerwerpen zal het wel prematie wordt gebroken door de D. E. M.'er Nic. de Ruyter. Deze bescheiden, stevige Wijker zal wellicht het reeds vrij oude re cord overschrijden. Een slecht bezet kampioensnummer is het poisstokhoogspringen; slechts drie deelne men?. Het record (Adrichem 3 M.) staat, gezien de prestaties der deelnemers, vrij vast. Het is echter te hopen, dat hun sprin gen, een sportieve naijver zal opwekken bij de andere athleten. Het kamp Hink-Stap-Sprong zal wel weer een overwinning opleveren voor den titel- en record-houder Bart Ronde, al zal in deze wedstrijd blijken, dat D. Schram (D. E. M.) in den toekomst zich ral ontwikkelen tot een „hink-stapper" van klasse. Een spannende race wordt verwacht bij de 3000 M. Nog nooit heeft een lange af standnummer zoozeer de aandacht gehad van de athleten. Is het omdat het op naam van Koevoets staande record (10 min. 41) voor veel verbetering vatbaar is? Zeker zul len de gebr. Schram, Smit, Henneke en Mulders het tot een verbetering brengen. Moeten wij voorspellen? Welnu, dan houden wij het op den kleinen, taaien Hollander Smit. Naast bovenstaande kampioenschappen worden nog verwerkt de nummers hoog springen, vèrspringen, Discuswerpen en Olympische Estafette voor Senioren en 60 M., 80 M., 800 M., 4 X 60 M., Kogelstooten voor Junioren. Speciaal de Olymp. Est. heeft de aandacht van de verschillende vereenigingen, daar op dit nummer een versch record moet worden gevestigd Een spannende strijd tusschen D. E. M., Holland en N. D. I. De wedstrijden worden opgeluisterd door een muziekvereeniging der St. Joseph- gezellen. Een record-aantal toeschouwers, prettige, spannende wedstrijdenen wij gelooven, dat Beverwijk in de toekomst het bolwerk zal worden voor de Roomsche Ath- 16 Op naar den St. Aagtendijk! Bovengenoemde vereeniging hield op 2 September 1928 2 wedvluchten vansaf Lier (België) afstand 38K.M. n.l. 1 wedvlucht voor oude duiven en 1 voor jontge duiven (z. g. late jongen). De vogels werden tegelijk in vrijheid ge steld om 8 uur met Noorden Wind. Voor het oude duiven concours waren 69 duiven ingeschreven. De eerste duif arri veerde om 10.27.01 uur met een snelheid van 1019.5 meter per minuut, terwijl de laatste prijswinner om 10.47*12 arriveerde en een snelheid behaalde van 877.1 meter per mi nuut. De uitslag luidt J van Duin 1, 4 en 5/ J* Leurs 2; Joh. v. d. Pol 3 en 9; J. v. d. Horst 6; P. Kruyer 7 en 13; Ch. Geisler 8; P. M. Kok 10 en 12; A van Heerdem n; J. W. Radsma 14/. Voor de jonge duiven luidt de uitslag L. van Bragt i, 12 en 16; J. W. Radsma 2 en 17; J- J- Kap 3; M. Burger 4 en 7; P.1Kok 5 en 27; K. Wits 6,8 en 9; J. W. v. d. Horst 10; Th. Mens 11 15,25 en 28; J. Harmsen 13 en 19; W. Spoor 14 en 18; A. v. Heerden 20; R. Heiloo 21 en 22; H. Bannink 23; H Koelemeyer 24; Jac. Lasschuit 26. De eerste jonge duif arriveerde om 10.26.54 met een snelheid van ioi4»4 meter per mi nuut; de laatste prijswinnende duif kwam om om 10.45.47 en behaalde een snelheid van Q00.9 mter per minuut. Er waren 137 deelnemende jonge duiven ingeschreven. A. s. Zondag wedvlucht vanaf Vilvoorden (België) afstand 162 K. M. Vr. Welke Is de kortste weg van Heem stede naar Baarn? Hoeveel K.M.? Antw.: Heemstede, Haarlem, Halfweg, Amsterdam, Diemerbrug, Geinbrug, Weesp, 's-Graveland, Hilversum, Hooge Vuursche, Baarn. Afstand 57 K.M. Vr. Welke is de kortste weg van Hillegom naar Amersfoort? Hoeveel K.M.? Antw.: Hillegom. Aalsmeer, Kudelstaart, Kwakel, Uithoorn, Vinkeveen, Baambrugge, Loenersloot, Vreeland, Kortenhoef, 's-Gra veland, Hilversum, Hooge Vuursche. Soest- dijk, Soest, Amersfoort. Afstand 73 KM. Vr. Welke is de kortste weg van Ede naar Nieuw Vennep? Hoeveel K.M.? Antw.: Ede, de Klomp, Renswoude, Wou denberg, Pyramide van Austerlitz, de Bilt, Utrecht, Breukelen, Ruwiel, Wilnis, Mij drecht, Uithoorn, de Kwakel, Kudelstaart, Aalsmeer, Nieuw-Vennep. Afstand 87 K.M. Vr. Welke is de mooiste weg per auto van Hillegom naar Nijmegen per auto? Hoeveel K.M.? Antw.: Hillegom, Aalsmeer, Kudelstaart, de Kwakel, Uithoorn, Mijdrecht, Wilnis, Ru- wiel, Breukelen, Utrecht, de Bilt, Zeist, Rij- senburg, Driebergen, Doorn, Leersum, Ame- rongen. Eist, Rhenen, de Grebbe, Wagenin- gen, Lexkensveer, Zetten. Andelst, Loenen, Slijk, Ewijk, Lent, Nijmegen. Afstand 118 K.M. Vr. Welke is de kortste weg van Vinke veen naar Ootmarsum? Hoeveel K.M.? Antw.: Vinkeveen. Baambrugge, Loener sloot, Vreeland, Kortenhoef, 's*Graveland, Hilversum. Hooge Vuursche, Soestdijk, Soest, Amersfoort, Hoevelaken, Voorthulzen, Oud- Milligen, Nieuw-Milligen, Apeldoorn. Teuge, Twello, Deventer, Holten, Rijssen, Wierden, Almelo, Albergen, Ootmarsum. Afstaand 156 K.M. Moeder Ansfrida schrijft uit het Francis- cusziekenhuis van Moentilan: ..Wij wonen nu een goed half jaar in ons nieuw huis, in het eenvoudig, maar vriende lijk gebouwd en schilderachtig gelegen Sint Franciscus ziekenhuis. Hebben wij ons reeds kunnen gewennen aan onze nieuwe omgeving, en zijn de zieke Javanen aan ons gewoon? Wanneer onze weldoeners, op welk uur van den dag of van den nacht ook, eens kwamen kijken, dan zouden zij daarvan overtuigd zijn. Twee groote zalen, een voor mannen en een voor vrouwen, nemen een belangrijk deel van de ruimte in beslag. In de morgenuren heb ik gelegenheid om mijn bezoekers eens rond te leiden. Eerst wandelen we langs de rijen bedden in de mannenzaal. Hier liggen twintig of meer van de armste Javanen, wegens plaatsge brek sems met twee in één bed. De meesten liggen op een mat; die zwaar ziek zijn op een met alang-alanggras gevulde matras. Men kan het hun aanzien, dat -zij zich thuis gevoelen en dat zij tevreden zijn met de keurige verzorging, die zij in hun armoedige, bedompte hutten zoo zeer moeten missen. De meesten hebben vreeselijke wonden. Hier ligt een man, wiens hoofd heelemaal in het verband zit. Zijn vrouw, die in de vrouwen zaal ligt, heeft hem in een aanval van woe de een tas naar het hoofd gegooid. Tot dank kreeg zij toen een messteek. Daar ligt een andere, ook een echte vech tersbaas. Zijn kameraad heeft hem met een spitsen bamboestok in het hoofd gestoken. Hij stootte af op den schedel en kwam in het oog terecht, zoodat het oog natuurlijk verloren is. Een stap verder komen we bij onzen Jozef. Hij is reeds verschillende weken bü ons, maar nu zal het niet lang meer duren: Josef wil naar den Hemel, want hij is een Christen. Hier in het ziekenhuis werd hij door ons gedoopt en kreeg toen een mooi kruisje en met Kerstmis een papieren stalletje van Bethlehem.Wanneer wij hem naar zijn kruis je vragen, dan drukt hij met zijn magere vingers op het zakje, waarin hij zijn schat bewaart. Josef zal spoedig uit zijn lijden verlost worden en dan eeuwig met zijn Goddelijken Vriend vereenigd zijn. We komen aan de vrouwenzaal. Ook hier is werk en zorg genoeg, geen enkel plaatsje onbezet. De herstellenden zitten op den rand van haar bed en beschouwen het als een groote eer, wanneer zij de Zusters mogen helpen. Voor we afscheid nemen van onze zieken, gaan we eerst nog even links den hoek om, om het kleine, devote kerkje te bezoeken dat tusschen de ziekenhallen en het Zuisterhuis ligt; het vormt dus het middelpunt tus schen zieken en gezonden, verpleegden en verpleegsters. Daar troont de God van Liefde op het eenvoudige, steenen altaartje, dat een wel doener ons schonk. Dag en nacht houdt de Goddelijke geneesheer daar de wacht. Daar verhoort Hij ook de gebeden, die wij opzen den voor onze weldoeners, ook voor de stu denten van Delft, die met de opbrengst van 'n verloting met meer dan 80.000 loten, den grondslag legden voor dit heerlijk werk. En des nachts! Wanneer onder den schit terenden sterrenhemel, zooals men die hier kent, de Zuster trouw de wacht houdt bij hare dierbare Javanen, dan weet zij, dat op eenige meters afstand Hij met haar waakt, voor wien zij alles ten offer bracht, dat Hij dan door Zijne Genade haar de kracht schenkt, om met geduld en liefde haar ver heven taak te vervullen, Die haar helpt om veel van die arme zieke Javanen voor den Hemel te winnen. Wolff meldt uit Londen: Het toestel, waarin Capt. Bernard de vlucht van Karachi naar Croydon in 4'i^j dag volbracht, is een Fokker-toestel F VU, voorzien van een Bristol Jupiter-motor 500 P.K. Ulvenhout, 4 September 1928. Menier, „Ziede nouw wel, ziede nouw wel, verdijde deurdrij- ver, ziedet nouw?" En ondertusschen stak ik kalmkes m'n pijp aan en liet ze maar ziede- nou-wellen. Maar aan alles komt 'n einde, ok aan 't aansteken van oew pijp en eindelijk moes ik dan wel, graag of me, kij ken naar de krant, die Trui me onder mn neus hield. ,Hier," zee ze, toen 'k „per ongeluk op 'n "ander plak keek, dan waar ze d'ren vin ger bijhield, „hier en leg nouw nie te jen nen, hier motte zijn!" En daar sting 't hoor: „Minister Boka nowski bij een vliegongeluk met vier andere reizigers gedood." 'k Wier d'r even koud van, amico, want wwas ce wit: keb zellevers 'n paar weken gelejen 'n paar auuzend meters boven in de locht gefladderd en dan voelde zo'n akke vietje veul dichter bij oew as da-ge d'r niks van wit. Maar 'k hiel m'n eigen goed en zee: „Ziede nou wèl, zie de nou wèl, wa-d-eb ik daar mee te maken? Heb ik soms wa-d-uit- staande mee da-d-ongeluk?" Affijn, mee vrouwen is nie te praten, (as g r ten'minste mee getrouwd zijt in elk ander geval kunde 'r soms heel gezellig mee rid- deneeren, over koeikes en kalfskesen keb er verder 't zwijgen toegedaan. „En gij ga nooit meer vliegen," zei Trui nog in bed, toen 'k al driekwart van de wereld was. Hee jouw vrouw daar ok zo'n last van, amico. As Trui wat te beredderen heet, dan lap ze'm da-d-altij teugen da'k slaap. Witte wa'k dan doei? Kunde van me overnemen, da middeltje. Dan draai ik m'n eigen om, mee m'nen rug naar t front trek m'n slopmuts over m'n ooren en snurk zéo hard da'k erzelf wakker van blijf. Op 'n memènt vuul ik dan 'nen bons teugen teuger. laat ik zeggen: m'nen rug, dan 'nen ruk aan de dekens en da's zooveul as 't „amen" na d'n preek 's Zondags. Maar om op Bokkenofski trug te komen, da's lilijk afgeloopen, ee? De Fransche kranten motten geschreven ebben dat ie gevallen is als slachtoffer van 'n misdadige luchtvaartleiding. As ge nouw wit dat et slachtoffer zeilevers de leiding was, dan zeg ik maar: hoffelijkheid is "jaar alles, speesjaal de beroemde Fransche hof felijkheid. Toch is daar 't zaakje nie m den haak. as verongelukt is, uit de locht en as ge rekent da ze'r daar 'n oorlogsluchtvaart op nahou- wen om van te beven, dan zie-g-et er daar zoo maar op z'n Franschen-slags uit, mee de lucht-artellerie. En zouw bij 'nen oorlog wel 'suit kunnen komen, 't sprikwoord: nen kuil veur 'n ander graven en d'r zelf ïnvai- len! Maar d'r kom gin oorlog meer. Zijde gek! Zemmen er 'n schoon ketrakske veur opge mokt mee liandteekeningen en veul lakze- geltjes: d'n oorlog is nouw opgezet, op sterk water. „;t„ Kellogg 'n ouw memsterke uit Amerika, ee-g-et ketrakske opgesteld. Hij was zooveul as d'n ambtenaar van d'n burgerlijken stand toen 't stuk geteekend wier. Maar t zal ermee gaan, amico, as mee alle Veur ik m'nen poot zette op 't raadhuis had Trui koeien mee gouwen horens be loofd; maar hedde gij die beestjes gezien, heb ik ze gezien! Ze hee onder anderen gehoorzaamheid be loofd en op grond van al die schoone beloi- ten hemme toen geteekend; „een, twee, drie, God zegent den greep." En zóó ga-g-e Steld oew veur, da de onderteekenaren van 't Kellogg-verdragske herrie krijgen on der mekaren (ik spreek van ondervinding!); Denkte dan, as Pwankeree 'n ultimatum aan Streseman stuurt en de Strees stuurt dan aan den Pwan 'n afschrift van 't ke- Toch is daar t zaakje nie m da Pwan zal zeggen: „O Jeekes, Strees, ge nagaat dat er in Juli daar achttien mantrekt, da rwan zaï zcëbv nimmenie kwalek, maar da ding ha'k glad vergeten!" Denkte, as ik aan Trui zou zeggen. „Tiui, wees gehoorzaam en zwijg, want daar hedde veur geteekend," da ze zwijgen zal? Dan zou ze op zoo'n memènt al gin haar verschillen mee Pwankeree, amico! Maar, laten me er 't beste van hopen. Da zee m'n vader ok op m'nen trouwdag en as gehoorzamen zeun zit ik steeds maar te hopen Maar toch, na dartig jaren hoop, as ge dan in de krant leest da ze 't vèr-zien- mesjien al bijna gevonden emmen, dan wor 't zoomaar 'nen aarigen hoop amico. Want as me strak op reis gaan en Trui zet de kijk-radio aan, blijft dan maar ge- lukki^. Steld oew veur da ge tillegrafeert: „leste trein gemist" en da ze oew in d'n kijkradio op 't zelfde memènt uit 'n lollig dingeske ziet komen, zingende „emmegaannognienaar- uis" nouw, dan kunde veur mijn part alle leste treinen en tUlegraafkantoren wel kedoo krijgen. Waar die dan veur zijn, da weet ik nie meer. Me zullen dan denken: die waren veur onze goeie vaders. Alles verandert. Alles ga mee n snelheid da g'r oewen nek over brikt. Deuzer dagen is d'n uitvinder van de gloeikouskes gestor ven. As ie nie dood was gegaan, had gin mensch meer aan z'n bestaan gedacht. En 'k weet nog, toen op mijnen hof de eerste gloeikouskes wieren gebrukt. 'nen Heelen avond emmen me om de lamj) henen gestaan of 't kouske zou blijven gloeien. We snapten d'r niks van. Een van m'n ouwe knechts zee nog: „mee die uitvinding is d'n nacht afge schaft en nouw zal 't nie lank meer duien mee de wereld." „Ouwe jongen," zee ik 'm toen, „me zoo somber. As de wereld vergaat, legde gij er nog 't minste op toe van ons allemaal, want gij het mee oew zeuventig jaren al 'n flink porsie g'ad." En toen ie dood was, toen kwampen de lichtjes-op-fleschkes, de illektrieke bollekes en ik zie Trui nog d'n eersten avond, veur ze naar bed ging, de lamp perbeeren uit te blazen. Ze blies, da Philips z'n kopke schud de, maar 't licht bleef erin. En wa zumme nou nog krijgen? Vrouwen mee baarden denk ik. Hedde gelezen van die frissche bussen- kwestie die me in de provincie emmen, amico? Wat er persies tusschen zit, weet ik me, maar wel weet ik, dat bij ons in 't Westen de kanten van Roozendaal uit 'n autobus sen-affaire aan de hand is, om te lekke- baarden. 't Is al zoover gekomen, dat de pliesie er bij te pas is gekomen en awekaten. En de bussende awekaten wieren op 't kantje-n-af gearresteerd omda ze in de bus zaten en betaald hadden en veruit wouwen. Awekaten zijn menschen die altij veruit willen, da witte wel, meestal op 'n ander i z'n portemenee, dus lot staan as ze n bus- kortje emmen betaald. Maar 't is 'n vuile pan. Mee die bussen. Gedippeteerde Staten speulen er 'nen rol in waar 't er omgaat om de trams te be- veurdeelen en de bussen kepot te maken. Net eender as in heel Nederland; maar zemmen het nergens zóó op de spits gedreven. En 't schijn toch maar veul waar te zijn, dat de menschen er veur de trammekes zijn en de trammekes nie veur de menschen! Hier in Roosendaal—Bergen op Zoom is 't ten minste zoo en 't is 'n ongepermeteerd schandaal. As ge halverwege zijt, staat er 'nen masje- see, lot oew uitstappen, pikt de bus in en daar stade mee oew goei gedrag. Zoodat, amico, in groote lijnen de wereld 't zelfde blijft. De gloeikouskes emmen d'n bronolie ver drongen; de bronolie de snotneus en de kous- kes zijn verdrongen deur de illektrieke lamp- kes maar de lui die oew vroeger op den weg overvielen in dielesjans, bestaan nog. En toen p'kten ze alleen wa kleinigheden, nouw pikken ze heel de dielesjans en liefst in Naam der Wet! Amico, ik schaai d'r af. De bussenpolitiek hang me de keel uit. Dus veul groeten van Trui en gin horke minder van oewen toet è- voe DRé.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 13