Stadsnieuws laatste nieuws Verkeersongevallen VIERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1928 BLADZIJDE 2 Haarlemsche Orkestvereeniging Zilveren horloge ontvreemd Rembrandt-Theater „Caecilia" in eigen gebouw GEMEENTERAAD. Examen hoofdakte Stadsschouwburg Patronenhuis „L. A. B. O. R." Hoog bezoek aan het R.K. Lyceum Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappij Door een winkelruit gereden Aanrijding op den Harmenjansweg Haarlemsche R.K. Athletiek- vereeniging „Holland" Ongeluk bij de Haarlemsche Scheepsbouw-Mij. Gevonden Voorwerpen .en Dieren Begrafenis van Mr. P. J. G. v. d. Muelen HILLEGOM IJMUIDEN Van Goor's Handwoorden boeken Boerderij te Woerden afgebrand Eigendommen van den ex-Keizer in Z.W.-Afrika Een maatschappij voor luchttaxi's Passagierslijst Gouverneur van Sumatra's Oostkust STOOMVAARTLIJNEN MARKTNIEUWS Laatste Zondagmiddagconcert in Den Hout, 9 September 1928, des middags te half 3, onder leiding van Marinus Adam, Programma: 1. Ouverture „Ruy Bias", Mendelssohn Bartholdi 2. Balletsuite, F. Popy. 3. Tosca, Fantasie, Puccini-Tavan. 4. Ouverture De Zigeunerin, W. Balfe. 5. a. Indische Dans. b. Bruidsdans uit de Opera Feramors, Rubenstein. 6. Carmen Fantaisie. G. Bizet. Gisteravond zat iemand in een kappers zaak aan de Oude Groenmarkt te wachten. Nadat hij was vertrokken, werd een zilveren dameshorloge vermist. Nadat men aangifte bij de politie had gedaan, heeft deze daarop den man, W. P. genaamd, op het Spaarne aangehouden. Hü bekende het horloge ont vreemd en verstopt te hebben onder een stoep in de Noorder Schoolsteeg. Door de politie is proces-verbaal opge maakt. De bezoekers van het Rembrandt-theater worden deze week verplaatst in de binnen kamers eener vorst uit het groote Oosten en kunnen al de sprookjesachtige weelde die daar heerschen aanschouwen. Men kent de jam merlijke mistoestanden, welke de Koran niet alleen aan de heerschers maar over het al gemeen aan de geloovigen toestaat, ten koste van den moreelen en physieken welstand der vrouw. Vooral in vroeger jaren was de macht der plaatselijke en algemeene heerschers on beperkt en de meest grove onbillijkheden moesten aanvankelijk door het volk worden gedragen om aan de onverzadigbare lusten van zoo'n heerschap te voldoen. Maar de kruik gaat zoolang te water tot zij barst. Het volk is tenslotte het uitzuigen moe, komt in verzet en roeit den onhebbe- lijken sinjeur met zijn aanhang uit. Hierdoor komen natuurlijk een paar geliefden, waar van de eene in den harem gevangen werd gehouden, weer bij elkaar en de gebruikelijke zoen is het slot van de historie. De min of meer frivole omgeving waarin de heele geschiedenis zich afspeelt, noopt ons, ondanks ..den goeden ouden tijd", den kring van voorbehoud wat enger te trekken dan voor kinderen van 18 jaar. Twee grappige kluchten zonder slot, maar met leuke vondsten, gaan vooraf, terwijl op het tooneel Zaba-Devogt van de groote opera in Buenos Aires schoon gecomponeerde liede ren zingen in 't Spaansch en Duitsch. Het orkest illustreerde vlot en aangenaam. Het vroegere museum van Stolk in de Jansstraat is door „Caecilia" als eigen ge bouw in gebruik genomen. De daartoe be legde feestelijke bijeenkomst werd geopend door den heer A. Koper, voorzitter, die de aanwezigen welkom heette, vooral de heeren die zich den laatsten tijd voor Caecilia bij zonder verdienstelijk gemaakt hebben, name lijk de heeren J. Kok en Meijer. Aan den eere-voorzitter, den heer P. v. Ooy, die wegens ziekte niet aanwezig kon zijn, werd een telegram gezonden. De voorzitter ging de geschiedenis van het eigen gebouw voor Caecilia na. De eerste grondslag werd daartoe gelegd door den pen ningmeester, den heer J. Smit, terwijl vooral de heer J. Kok er zeer veel voor heeft ge daan. Nadat een portret van den heer Kok ont huld was, deed de voorzitter een beroep op alle leden om te helpen het eigen gebouw in stand te houden. Het kwartet „Inter Nos", bestaande uit leden van Caecilia, zong vervolgens „Lied", een lied op het eigen gebouw van het lid G. Neumann en op muziek van den heer Nico Hoogerwerf. Vergadering van den raad der gemeente Haarlem op Woensdag 12 September 1928, des namiddags te 1 ure, zoo noodig voort te zetten des avonds ten 8 ure, in de Staten zaal (Prinsenhof). Aan de orde zal worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken (liggen ter inzage). 2. Goedkeuring balans, enz. 1927 woning- bouwvereeniging „St. Bavo," 3. Ie suppJetoire kohier schoolgelden Mid delbaar- en Voorbereidend Hooger Onder wijs 1927/28. 4. Wijziging verordening tot heffing van schoolgeld op de scholen voor lager- en ge woon voorbereidend onderwijs. 5. Aanschaffing exemplaren „Plaatwerk Ned. Indië." 6. Aanschaffing leermiddelen Vervolg cursussen V - VI. 7. Beschikbaarstelling gelden bijzondere school Zijlsingel 2. 8. Toekenning subsidie exploitatie speel- uin Zomervaart. 9. Wijziging reglement Burgerlijk Arm bestuur. 10. Wijziging verordening regelende sa menstelling en werkkring vaste raadscom missies. 11. Uitgifte grond in erfpacht Byzantium- straat (J. Michel). 12. Uitvoering herstellingswerken Oude Raadzaal. 13. Aankoop perceel(en): a. Valkestraat, b. Gr. Houtstraat 140. 14. Verbetering wegaanleg enz. Schoter- weg. 15. Niet-toekenning voorschot op gem. vergoeding voor vakonderwijzers aan Ver.: Instituut Oranje Nassau. 16. Benoeming: a. Wethouder in de vaca ture Reinalda; b. twee regenten St. Elisa beth's of Groote Gasthuis; c. vier leden Commissie van toezicht Stadsschouwburg; d vaste Raadscommissies. 6 Sept. 1928 te Haarlem. Geëxamineerd 7 n.l. candidaten. Geslaagd de heeren: W. M. N. Schouten, Hillegom; K. Wagenaar, IJ mui den; J. Winkelaar, Beemster; G. Braam, Heemstede. 7 Sept. Geëxamineerd 7 mnl. candida- 'cn. Geslaagd de heeren R. Feenstra, Lands meer; C. Kaars, Marken. Wegens vertrek uit de gemeente heeft de heer A. C. Strumphler bedankt als lid van de Commissie van Beheer voor den Stads schouwburg. Bovendien moet worden voorzien in de va caturen ontstaan door periodiek aftreden van de heeren V. Loosjes, Jhr. A. W. G. van Riemsdijk en Dr. J. F. M. Sterck. In de plaats van de heeren Strumphler bieden B en W. de volgende aanbeveling aan: 1. M. A. Reinalda, 2. A. D. Huijsman. Voor de voorziening in de overige vaca tures de aftredenden. Gisteren opende mevr A. v. Blanken-v. Kuik bovengemelde zaak in de Warmoes straat no. 2. Deze inrichting legt zich speciaal toe op het maken van papieren pa tronen naar maat en het pasklaar maken van costuums. Binnen 24 uur is de ge vraagde japon gereed. Daar mevr. A. Blan- ken.v. Kuik, als directrice van de mode. vakschool „LA-.B.O.R." in tal van plaatsen les heeft gegeven, en vele jaren een zelfde zaak in Leiden heeft gedreven, is dit wel een bewijs, dat hier goed en vakkundig werk wordt geleverd. Men mocht reeds "verschillende bloem stukken ontvangen, waaronder vele van oud-leerlingen. Donderdag j.l. bracht Zijne Excellentie Mgr. G. Gijlswijk, Titulair-Aartsbisschop van Euchalte en Apostolisch-delegaat van Z.-Afrika te Bloemfontein een bezoek aan het R. K. Lyceum. 's Morgens werd Mgr. achter in de kapel op de gebruikelijke wijze door de Paters ontvangen. De H. Mis van 8.10 uur voor -.de Lyceïsten werd door Mgr. gecelebreerd met assistentie van pater Esser en pater Meij- knecht. Na 't ontbijt werd Mgr. door leera ren en leerlingen ontvangen in de gymnas tiekzaal. Pater Rector verwelkomde den hoogen gast door z'n vreugde uit te drukken, dat Mgr. de school de eer van zijn bezoek aandeed. Mgr. dankte daarna voor deze spontane ontvangst en zeide zeer getroffen te zijn voor de hulde hem gebracht bij monde van Pater-Rector. Daarna verbleef Mgr. nog eenigen tijd te midden der leeraren en vertelde zeer inte ressant over het gebied van Z.-Afrika, waar hij als Apostolisch-Delegaat werkzaam is. Na z'n Bisschoppelijken zegen gegeven te hebben vertrok Mgr. naar Den Haag. Overzich vervoeropbrengsten geduredle Scheveningen—Leiden—Katwijk—Noord. Augustus 1928/1927 (ongecontroleerd) wij (incl. stadslijn Leiden) 1928: 188.344; 1927: 194,196; per dag K. M. 1928: 148,91; 1927; 153,54; LeidenHeemstede resp. 11246, 11,209, 1493, 14,88; Amsterdam— Zandvoort resp. 205.572, 206.8893, 236,83, 238,36; Stadslijnen Haarlem resp.; 88.530, 86.522, 138,63, 135,49. Gistermiddag omstreeks I uur had in de Koningstraat bij de P aarlaars teeg een aan rijding plaats tuschen een drietal wielrij ders. Een der wielrijders, zekere H. B., moest uitwijken voor de twee andere wielrijders, die uit de Jaoobijnestraat kwamen. Hij kwam in aanraking met de wielrijders en reed vervolgens door een winkelruit van den ma- nufacturenhandel van de firma J. G. Kors. B. werd aan twee vingers van de rechter hand gekneusd, terwijl tevens zijn broek gescheurd was. Een lid van den Ongevallen- dienst heeft hem verbonden. Een agent van politie heeft proces-verbaal van het geval opgemaakt. Gistermorgen omstreeks elf uur heeft een aanrijding plaats gehad op den Harmen jansweg. De vijfjarige B. Spoor, wonende Harmenjansweg 74, liep van achter een bakkerskar, die daar stond vandaan en werd gegrepen door een luxe-auto, welke den weg kwam afrijden. De bestuurder, wien geen schuld trof, stop te onmiddellijk en stelde zijn wagen dispo nibel om het knaapje naar het gasthuis te vervoeren. Hier bleek dat het been ernstig gekneusd was. Na verbonden te zijn is het kind naar de ouderlijke woning overgebracht 6, gymnastiekschoenen, A. Zoon, Saenredam- straat 21, shawl, J. G. Bosveld, Leidschestraat 141, damestaschje met inhoud, J. Tegelaar, Gen. Joubertstraat 17, vulpen, Schults, Van 't Hofstraat 18, rolletje zijde, A. ter Poorte, KI. Houtweg 12, 2 zwempakken en hand doeken. Terug te bekomen bij: Bur. v. Politie, Smedestraat, bril, heeren- hoed, zakmes; v. d. Plaats, Vogelenzangsche- weg 37, postduif 2/27/16544; J. Weber, Ged. Raamgracht 56, postduif 13/28/13935; Ken nel „Fauna," Parklaan: herdershond, ge bracht door Wijkhuizen, Doelstraat 9a; Trappel, Zijlweg 48, grijs katje; P. v. Amers foort, Cheribonstraat 12, gouden manchet knoop; A. Post, Westerstraat 83, zakmes; J. Baiters, Viersterrenstraat 9, portemonnaie met inhoud; C. Baaij, Rijnstraat 95, rijwiel- belastingmerk; M. Klaassen, Frankestraat 19, rozenkrans in étui; F. Neeven, Bisschop Ottostr. 14, idem idem; J. Colegem, Zd. Brouwerstr. 16, rozenkrans; B. C. v. Dansik, Schoterweg 136 zw., bos sleutels; F. Ja cobs, Jan Steenstr. 71, sigarettenkoker met portret; W. Oudshoorn, Zomerkade 91, bruine actentasch; H. v. Lunenburg, M. v. Heemskerkstr. 44, vliegende Hollander. Secretariaat: Anslijnstraat 9, Haarlem Een groot getal „Holanders" zal morgen naar Beverwijk trekken om deel te nemen aan de athletiekdag van D.E.M., Bedriegen de voorteekenen ons niet dan kan een hoogst interessante wedstrijd worden ver wacht, waarbij de „oranjebroeken" zich tot het uiterste zullen inspannen. Er staan niet minder dan zeven kampioensnummers op 't programma, zoodat met reden een record dag verwacht mag worden. Laat de slotdag van het seizoen niet de minste zijn!! Het vertrek is bepaald op tien minuten over half één (12.40 uur) per autobus van het Ken- nemerplein. Tot Zondag! Donderdagmiddag omstreeks 4 uur heeft op de werf van de Haarl. Scheepsbouw Mij. een ernstig ongeluk plaats gehad. De 24-jarige arbeider A. Hubert, wonende Djambistraat 30, was bezig met het aanbrengen van een plaat op het sloependek van een in aanbouw zijnd schip. Plotseling scheurde een batting door, welke tot steun diende van de reeds aange brachte platen en welke batting op zijn beurt werd geschoord door een andere batting en daaraan door middel van een moerbout was bevestigd. Door het gewicht van de plaat is de eerstgenoemde batting bij de moerbout over de lengte van 90 c.M. doorgescheurd. Hierdoor viel H. over boord, raakte de leuning van een stelling en kwam vervolgens op den grond terecht, waardoor h(j inwendige kneu zingen bekwam. Hij is door het personeel op een branctrd gelegd en vervolgens door een dokter en de Origevallendienst verbonden. Hij is per auto naar de „St. Johannes de Deo vervoerd. Zijn toestand is levensgevaarlijk. Hedenmorgen ging het, naar wij vernamen, iets beter. Terug te bekomen b(j: v. Dantzig, v. O, de Bruynstr. 85, actentasch inh. schriften en gummischoenen, v. Bameveld, Atjehstraat 47, bos draad, E. A. Holzapfel, Gasthuislaan 127, duimstok, T. Hoogenes, Nagtzaamplein 15, eerekruis, T. Wierda, Harmenjansstraat 25, geldstuk, G. Blom, Oranjestraat 14, hang slot, F. Loefs, Kruisweg 28, hondenpenning 621,. H. A. van Iperen, Rijnstraat 101, dames handschoen, J. Zwetsloot, Westerstraat 43, huissleutel, Kennel Fauna, Parklaan, hond, Dobberman, zwarte kat, gebracht door v. d. Pol, Z(jlweg 124, P. v. Zijlenberg, Vlaming straat 20, donkergrijze jas, W. Heerens, Ro- molenstraat 60 rood, kasboek, L. v. d. Putten, Scheepersstraat 58, gouden oorknopje. Bur. van Politie, Smedestraat, portemonnaie inh. een zwem- en rijwielabonnement, T. Porte- gies, L. Boogaardstr. 20, portemonnaie met inhoud, G. Wolters, Haarl. liedestraat 28 rd., portemonnaie met tramkaartjes, L. Have naar, Pr. Steynstraat 66, poederdoosje, Rijk, Bankastraat 16, postpet, L. Hessels, T. van Berkhoutstraat 6 rd. rijwieltasch met ge reedschap, A. Zoon, Saenredamstraat 21, r(j- wielpomp, H. det Haan. Pr. Stetjnstraat 139, regenjas. V. Kattenbroek, Plataanstraat 76, sleutel melkbuskraan, A. Stam, Overtonstr. Onder zeer groote belangstelling werd hedenmiddag half twee het stoffelijk overschot van den overleden president der Haarlemsche rechtbank op de begraafplaats Westerveld ter aarde besteld. In Haarlem hadden velen zich opgesteld langs den weg, dien de begrafenisstoet volgde. Bij het Paleis van Justitie, waar alle leden der rechtbank van het personeel en rijksveld- wacht zich hadden opgesteld, werd halt gehouden. Namens de rechtbank hechtte hier mr. J. D. Pasteur, oudste rechter, een krans aan den lijkwagen, en de heer J. N. Warnier, oudste deurwaarder, namens deurwaarders, personeel en rijksveldwacht. In de volgkoetsen hadden, behalve de familieleden, plaats genomen mr. W. H. v. Nes v. Meerkerk, vice-president, mr. Tj. Dijkstra, griffier, en mr. A. R. Andringa als vertegenwoordiger van het Openbaar Ministerie. Op de begraafplaats waren bij de vele autoriteiten en belangstellenden o.a. Jhr. mr. dr. A. Roëll, Commissaris der Koningin in N. Holland, mr. S. H. Vening Meinesz, griffier der Prov. Staten, burgemeester C. Maarschalk, de wethouders mr. A. Bruch en mr. M. Slingenberg, mr. Th. Wesstra gemeente-secretaris, alle leden der rechtbank, jhr, mr. R. de Marees van Swinderen, oud- vice-president der rechtbank, mr. H. v. Loghem de Josselin de Jong, oud-rechter der Haarlemsche rechtbank, zeer vele advocaten der Haarlemsche Balie, K. J. L. Alberdingk Thym (Lod. v. Deijssel), de deurwaarders en alle leden van het personeel der rechtbank, mr. L. P. Visser, lid van den Hoogen Raad, mr. Meckman, en mr. Simons, resp. vice-president en griffier der Amster- damsche rechtbank, dr. Hofstede de Groot, directeur der Amsterdamsche Bank, burge meester H. v. Alphen van Zandvoort, jhr. O. v. Lennep, mr. H. D. Tjeenk Willink, notaris R. C. A. v. Cranenburgh, notarissen Moens en Donker te Beverwijk enz. Het eerst werd aan de groeve het woord gevoerd door mr. W. H. v. Nes v. Meerkerk, vice-president der Haarlemsche Rechtbank. Deze zeide, dat de aanbevelingen van mr. v. d. Muelen bij zijn benoeming tot president niet overdreven waren. Hij was begiftigd met een helder verstand en had een groote liefde voor zijn vak. In de Kamervan Bur gerlijke Zaken nam hij spoedig een eerste plaats in. Zijn adviezen waren kort en bondig met klem verdedigde hij in de raadkame'r zijn meening, doch hield hieraan niet halsstarrig vast, wanneer anderer meening daar tegen over stond. Werd zijn benoeming tot president met ingenomenheid door de rechtbank ontvangen, ook als collega en als mensch werd hij geëerd. Spr. heeft meermalen geconstateerd, dat het hem niet gemakkelijk viel straffen op te leggen. Hij was eerlijk en' oprecht en gaf vaak blijk van een zacht gemoed. Ook tijdens zijn ziekte informeerde mr. v. d. Muelen steeds met belangstelling naar alles wat de rechtbank betrof. In de zieken kamer trof spr. steeds het Weekblad voor het Recht aan. Tot het laatste oogenblik was hij in het volle bezit van zijn geestesgaven en had hij belangstelling voor zijn arbeid. Hij is in het harnas gestorven. De leden der rechtbank bewaren de herinnering aan hem als aan een uitstekend magistraat en een goed collega. Spr. is overtuigd, dat hij de gevoelens van smart en ook dankbare herinnering heeft vertolkt van de geheele rechtbank. De rust, welke de overledene gedurende zijn leven niet heeft gezocht, eindigde spr., moge hij nu vinden. Bij verhindering van mr. F. W. v. Styrum, sprak namens de Orde v. Advocaten mr. A. H. J. Merens. Deze zeide niet beter te kunnen doen dan te herhalen wat Dinsdag j.l. reeds was gezegd, de balie had mr. v. d. Muelen zoo gaarne teruggezien. Dat is het gevoelen van iedereen, die hem heeft gekend. De Haarlemsche balie had mr. v. d. Muelen gaarne nog lang als president behouden. De ouderen onder de advocaten, die hem als rechter en president der rechtbank, lang hebben gekend, vereerden en bewonderden, hem. Het Nederlandsche volk mag trotsch zijn op zijn rechterlijke macht, en mr. v. d. Muelen was er een sieraad van. Het was voor de balie indertijd een aangename tijding, dat mr. v. d. Muelen benoemd \\as tot president. In die functie vooral hebben de advocaten hem als rechter en als mensch leeren kennen en hoogachten. In vele delicate gevallen moest hij na kort beraad een beslissing nemen, wat er eveneens zeer toe bijdroeg, dat de advocaten hem hoogelijk respecteerden. Van het eerste begin der ziekte af was er onrust bij de balie, totdat de droevige mare kwam op den 4en September, denzelfden dag dat hij op de rechtbank zou terugkeeren. De balie voelt dit gemis diep, neemt treu rend afscheid van mr. v. d. Muelen en be tuigt innige deelneming aan de familie. Mr. v. d. Muelen had het leven en zijn werk lief en had nog zooveel kunnen doen. De balie brengt hem eerbiedigen dank en hulde. Notaris Verhout te Avenhorn sprak namens de Kamer van Toezicht op het Notarisambt sprak een kort woord van dank voor de sympathieke wijze, waarop de overledene de vergaderingen der Kamer steeds heeft geleid. Spr. huldigde mr. v. d. Muelen, dien hij heeft gekend als een goed mensch, als een voortreffelijk echtgenoot en vader. De herinnering aan zijn vriendschappelij ken omgang en groote hartelijkheid zal altijd levendig blijven. De heer H. v. Bemmelen voerde het woord namens den grooten kring van vrienden, dien mr. v. d. Muelen rond zich verzameld had, en die met de familie zulke angstige dagen tijdens de ziekte hebben doorgemaakt. De vele vrienden weten dat het heengaan van mr. v. d. Muelen voor zijn familie een onherstelbaar verlies beteekent, en spr. kan slechts den moed en kracht toewenschen om dezen zeer zwaren slag te dragen. Mr. v. d. Muelen gaf zijn vrienden groote hartelijkheid en veel vriendschap, nog tijdens zijn ziekte was hij opgewekt en gaf blijken van een goed gevoel voor humor. De vrien den zullen hem zeer missen en nooit verge ten. De heer S. P. v. .Eeghen sprak namens directie en commissarissen van de Kon. Stoomweverij Nijverdal ongeveer als volgt: Wij moeten aan deze groeve afscheid nemen van een braaf, en hoog gerespecteerd man. Hij heeft zich zeer verdienstelijk gemaakt voor de stoomweverij door zijn adviezen, en maakte zich ook in dezen kring vele vrien den. Ds. Krafft, pasteur der Eglise Wallonne, sprak als vriend eenige woorden van troost. Een zoon van den overledene bedankte allen voor de laatste eer aan zijn vader be wezen. Zeer veel bloemstukken dekten het graf Burgerl. Stand Ondertrouwd; J. P. van der wiel en C. C. van Winsem H. de Wilde en N. C. M. Warmenhoven. Geboren: d. v. H. M. GrootVan Sam- beek d. van E. G. BoschStomm. Overleden: D. Wpntholt, m. 64 j. Veiling Donderdag had de verkoop bij afslagplaats van: 1. Woonhuis en erf te Hillegom aan de Hoofdstraat, ingezet op 5425 door den heer H. j. Spilker, gemijnd op 12 door den zelfde. 2. De villa „Schoonoord", ingezet op 8700, niet gemijnd. 3. Bouwterrein 153 M2., ingezet op 2250, gemijnd op 300 door J. C. Chris- toffels. 4. Bouwterrein 153 M2., ingezet op 2250, niet gemijnd. Combzinatie 1 en 2 gemijnd op 110 door P. Hoogeveen Lz„ Haarlem. Comb. 3 en 4 niet gemijnd. Comb. 1 tot en met 4 gemijnd op 800 door J. M. Bosch te Rotterdam, die kooper werd voor 19847. Het werd gegund. De veiling geschiedde in hotel Sistermans, ten overstaan van Notaris D. Boddeüs te Hillegom. Stoomtrawler gezonken Gisterennacht is de stoomtrawler IJM. 79 „Emerald", welke door den heer Vriend voor korten tijd in Engeland was aangekocht, alhier in de Vis- schershaven gezonken. Het schip moest, om te voldoen aan de Nederlandsche Schepen wet, van eenige nieuwe huidplaten aan bak boordzijde juist boven de waterlijn, worden voorzien. Men had de oude platen verwij dert, zoodat er een groot gat in het schip was. Toen de vloed opkwam, helde het schip naar bakboord over en zonk. Het schip zal vermoedelijk door middel van een drijvende kraan worden gelicht. Engelsch Handwoordenboek door Dr. F. P. H. Prick van Wely, tweede druk. De groote vraag naar dit keurige en wel verzorgde handwoordenboek! maakte een tweeden druk noodzakelijk, die bezorgd werd, nu de auteur is overleden, door den heer Prick van Wely. Deze twede druk is ge zuiverd van de in de oorspronkelijke uit gave voorkomende drukfouten en onjuist heden; storende leemten werden aangevuld en enkele technische verbeteringen aange bracht. Papier, formaat? en letter geven aan dit woordenboek niet alleen typografisch een smaakvol geheel, maar maken dit voor den gebruiker tot een kostelijk en prettig boek werk. Neologismen en idioom zijn een flinke plaats ingeruimd, terwijl de verzorgde uit spraak-aanduiding de gebruiks"-^arde van ditw oordenboek verhoogt. maken, dat vliegenthousiasten even gemak kelijk uitrustigstukken en onderdeelen voorh un vliegtuigen krijgen als voor hun auto's. De maatschappij zal tevens optreden als eenig verkoopsagente voor de Curtiss Aeroplane and Motor Company. De vestiging van dezen taxidienst zal het eveneens mo gelijk maaken, dat passagiers telefonisch 'n taxi bestelleji om even van de eene stad naar de andere over te wippen, zoo gemak kelijk als men nu een taxi bestelt voor korte toertjes. De aankondiging van de stichting van de nieuwe maatschappij, die zich bezig zal houden met het organiseeren van dezen zeer bijzpnderen taxidienst, een dienst, zooals die op het oogenblik nog slechts op zeer be scheiden schaal zou kunnen worden georga niseerd, heeft plaats gehad op een verga dering, die Donderdag gehouden is te New- York ten kantore van de bankiers Blair Co. Op deze vergadering waren o.m. tegen woordig: C. M. Keys, President van de Cur tiss Aeronlane and Motor Company en lei der van de onlangs gestichte Transcontinen tal Air Transport, die voorzitter van den Raad van Commissarissen van de nieuwe Mij. zalz ijn Casey Jones, die zal optreden als president van de nieuwe maatschappij en die op het oogenblik vice-president van de Curtiss Aeronlane and Motor Comoany en lid van Technische Adviseerende Com missie van de Transcontinental Air Tran sport is, van welk lichaam kolonel Charles A. Lindbergh leider is, J. Cheever Cowdin van de firma Blair and o. Incorporated, J. C. Willson van de firma J. C. Willson and Co. te Louisville. De nieuwe onderneming, zal volgens me- dedeeling van Cowdin, gefinancierd worden door Blair and Co., J. C. Willson and Co. en de National Aviation Corporation. Hierdoor heeft de maatschappij zich reeds voldoende kapitaal verzekerd om haar plannen on middellijk uit te voeren en den dienst bin nenkort in werking te stellen Ofschoon nog geen definitieve bepalingen zijn gemaakt be treffende de verdeeling van het aandeelen kapitaal van de Curtiss Flying Service In corporated, kan men verwachten, dat bin nenkort een onderhandsche aanbieding ge daan zal worden tot een totaal aantal Van 750.000 aandeelen van het aandeelenkapitaal van de maatschappij tegen een koers van ongeveer 13 a 15 dollar per aandeel. WOERDEN, 8 September. Vrijdagavond om half acht is een felle brand uitgebroken in de boerderij van de Wed. Neuteboom, in de buurt van Houdijk bij Woerden. In kor ten tijd stond alles in lichte laaie. De hof stede is geheel uitgebrand. De inboedel kon gered worden. De oorzaak van den brand is onbekend. Hoogste Barometerstand 771.5 m.M. te Danzig. Laagste Barometerstand 733.3 mH. te Reikjavik. Verwachting: Zwakke tot matigen wind, meest uit zuidelijke richtingen, meest licht tot half bewolkt, mogelijk met ochtendnevel, warm en droog, behoudens kans op onweer. De eisch toegewezen. Uit Windhoek in Zuid-West-Afrika wordt gemeld, dat men recht heeft doen weder varen aan den eisch door den ex-keizer in gediend tot teruggaaf van bepaalde eigen dommen, door de Zuid-Afrikaansche regee ring in beslag genomen. De eigendommen, waarom heth ier gaat, bestaat slechts in twee boerderijen van betrekkelijk weinig be langrijke waarde. Dezer dagen is een der belangrijkste schre den voorwaarts gezet op den weg van de ontwikkeling der luchtvaart, sedert deze in de Vereenigde Staten begonnen is zich te ontplooien. De Curtiss Aeroplane Organisa tion en eenige maatschappijen, waarbij zü belangen heeft, hebben te zamen een nieu we maatschappij opgericht, die de eerste op groote schaal georganiseerde luchttaxidienst ter wereld zal Instellen. De nieuwe maat schappij zal den naam Curtiss Flying Service Incorporated dragen en door 't geheele land scholen voor de luchtvaart oprichten, bene vens drie z.g. „luchtuniversiteiten", ten einde aviateurs op te leiden en het mogelijk te Passagierslijst van het mailschip Tjerimai 5 Sept. van Rotterdam n. Batavia vertrok ken. Naar Southampton J. Barber; L. Bar ber; mej. M. F. Beverhng; D. A. Eekhout en echtg.; D. Meljado; C. F. Pabst en echtg.; mej. C. E. Ramsay; mej. E. A. Ramsay. Naar Tanger mej. I. C. de la Camp; mevr. M. Cazes; mej. E. Cazes; A. Chenay; mej. R. Cooper; G. Deveuve; C. R. Deveuve en echtg.; Admiraal Sir Guy Gaunt; D. Jansen; mej. C. S. Jennings; B. ter Kuile Jr. mej. de Labriolile; mevr. J. K. Lennox; mej. E. R. Murray; mej. M. L. Nivolet; L. van de Potl en echtg.; I. C. Rapp, echtg.; en 2 kind.; mej. M. Ward; Capt. B. Whitehouse. Naar Marseille J. W. Alford; G. Altmann H. Altmann; en echtg.; nmej. J. G. Augustun; J. J, Bartington; F. Becker; mej. N. S. v. d. Berg; mej. E Bethel; Pfarrer J. Bohs; A. R. Bone; L. Brautigan en echtg.; mej. C. H. Cheesman; D. L. Datzio; P. Detry; J. P. Dob- Dobbin; G. Eaton; mej. THh. Eigeman; E. Frankhauser; F. M. Flower en echtg.; dr. Frtih en echtg.; Rev. I. Mc. Garvey; Capt. R, H. Goddard; A. E. Green en echtg.; dr. F. H. Green; mej. G. J. Habse; F. Hahn en echtg.; J. K. Hankinson; KI. C. Hankinson; mej. R. Heynes; V. D. de Heger; N. Hisch- ffeld; mej. J. Hirschfeld; A. E. Howard; mej. E. Jeffery; A. N. Kemp; mej. M. V. King; W. I. King en echtg.; D. J. Knudsen; mej. B. E. Marplcs; mej. D. Marples; B. F. M. Mensing en echtg.; Mühlhauser en echtg. dr. E. Mühlhauser en echtg.; R. P. Noland; S. E. Orpin; W. Ridley Prentice en echtg.; A. Roose; dr. H. Rosenkótter en echtg.; P. C. Verkerk; W. F. Vines; M. Visser; C. Vroege; mej. A. Walker; J. B. Waller; R. G. Web ster; mej. E. M. Wingrave; mevr. van Zuil- com; mej. J. van Zuilecom. Naar Ned.-Indië F. P. H. van Alfen; J. H. H. Alte Teigeler, echtg. en 2 kind; mevr. J. van Ballegooyen en 3 kind; mevr. C. G. Beer-Wajer; J. E. A. Beer; P. J. Berben; J. C. Boes en echtg.; ir. H. J. Boetje; mej. M. C. Bootts; M. Briedé, echtg.; en 1 kind; F. Broekstra; A. Bruins en echtg.; mevr. P. Bijl-van Noort en 2 kind.; W. R. Bylund; P. Carbaat, echtg. en 4 kind; mevr. E. L. A. C. Carmiggelt-Worret; A. W. Cashin; H. Catlin; H. M. Chambali; S. T. Chua; mr. L. Cleyndert en echtg.; A. R. Cornish; R. Cressey; mej. J. M. Curiël; J. T. Ditjeer en echtg.; mevr. D. van Dijk; H. F. Fder- man, echtg. en 6 kind.; A. Fisher; K. E. Forkel en echt.; ej. J. S. Forkel; H. A. Gerbert; ir. D. C. Hahn en echtg.; M. van der Hart, echtg. en 3 kind; J. J. Haver Droeze mevr. W. J. Hoedt-Kneuzenkamp; mej. A. M. Hoekendijk; P. H. Hoeksema de Groot; B. H. Houben, echtg.; en kind; mevr. P.. Huysing-Smits en 3 kind.; A. Jentschel; G. de Jonge; D. P. van Klaveren en echtg.; dr. ir. N. Koomans en echtg.; P. Kooning; P. Krivolai; mej. M. Lantzius; Lee Pang Soo en echtg. Th. A. Leenart; A. J. van Lier; J. de Ligt echtg. en 4 kind; Ch. Maathuis en echtg. en echtg.; mej. E. M. van Mens; mej. D. Meyer; J. H. Meyer; ZA. M. Meye- rink, echtg. en kind; H. Mikkenie, echtg, en kind; A, E. Mills; J- Molenaar; H. J. A. Mol- lemans en echtg.; G. Mussel; M. J. J. G. Nanaber en echtg.; mevr. E. W. de Nooy- Jansen; P. J. Pardoen en echtg.; M. F. J. Peiger; K. Posthumus; H. Prinsen; J. Quack, en kind; F, S. C. Baron van Randwijck, echtg en 3 kind.; E. Rieckmann en echtg.; H. J te Rieie en echtg.; E. Rizek; A. A. Roosa, echtg. en 2 kind; mej. A. M. A. Roosa C. M. Rijkers; A. J. Sackman en echtg.; mej. J. P. C. Sackman; R. Schenk en echtg.; ir. G. Schotel; dr. L. Schneider; W. R. H. Scott; J. H. Smits; A. J. Spoor; C. Ch. van der Star; W. Starkmann; mej. C. H. L. Stout; W. F. Sturm en echtg. mevr. J. W. C. de Swaaf- Evers; N. F. J. Swarte; J. F. Tangel en echtg en 3 kind; E. Tcherkess; J. A. Teitsma; C. Tolk en echtg.; W. Uyt den Bogaard; A. Vos; mevr. F. E. de Vroom en kind; mej. F. G. de Vroom; mej. J. Wedel G. J.. Wispelwey en en echtg.; mevr. J. K. IJssel de Schepper; G. van Zeist; mej. H. F. Zunder. Aneta seint uit Buitenzorg; Benoemd is tot gouverneur van Sumatra's Oostkust, de heer L. H. W. van Sandick, thans gouverneur der Molukken. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN ANDIJK (uitr.) pass. 6/9 Dungeness. BILDÉRDIJK (thuisr.) pass. 6/9 Perim. HOOGKERK (uitr.) 6/9 te Karachi. JAVA—NEW YORK LIJN. SEMBILAN yan New York naar Java 6/9 van SabangV ROTTERDAMSCHE LLOYD DJAMBI (uitr.) pass. 6/9 Gibraltar. KERTOSONO 6/9 van Hamburg te Bremen. TAMBORA (thuisr.) 6/9 van Colombo. TERNATE (thuisr.) pass. 7/9 Kaap del Ami. TJERIMAI (uitr.) 6/9 te Southampton. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN ALCOR (uitr.) 6/9 van Rio Grande. STOOMVAART MIJ OCEAAN ASPHALION van Japan naar Rotterdam/ pass. 6/9 Periflfc CYCLOPS 7/9 van Japan l.v. Londen te Rotterdam. MELAMPUS 6/9 van Amsterdam te Londen. PERSEUS 7/9 van Japan l.v. Londen te Rotterdam. NEDERLANDSCHE SCHEPEN ALDERAMIN 6/9 van Rotterdam te Quebec. ANTJE, Hartman, 6/9 te Londen uitgekl. naar Brussel. BATAVIER V 7/9 v.m. 8 uur 40 van botterdam te Gra- vesend. BOOMBERG 6/9 van Borga naar Koivisari. CALANDPLEIN 6/9 van Rosario naar La Plata, DUIVENDRECHT 6/9 Prawlepoint gep. van Texas City naar Thames Haven. EEM 6/9 van Rotterdam te Hargshamp. EMMA ms., 4/9 van Hamburg naar Vaalse. FLIP en PIEF, sleepb. 6/9 te Aden, Rott. naar Tandjong Priok. GRIETJE ms. 6/9 te Londen uitgekl. naar Antwerpen. GRONINGEN, sleepb. 6/9 Gibraltar gep. Clyde naar Pa lermo, met een rotsbreker op sleeptouw. HANNA ms., 5/9 van Poole naar Duinkerken. HARMONIE nis. 4/9 van Odensc te Harburg. HAVIK ms. 6/9 te Londen uitgekl. naar Arasterdam. HENDRIKA JOHANNA ms., 6/9 te Londen uitgeklaard naar Calais. KATENDRECHT 6/9 Constantinopel gep., Londennaar Batoum. LARENBERG 7/9 Brunsbuttelkoog gep. Uleaborg naar Zaandam. LEERSUM 7/9 Honnigsvaag gep. A'dam n. Archangel. LIQUENDA ms. 6/9 van Gravcsend naar Nieuwpoort. LUTGERDINA ms. 6/9 te Londen uitgekl. naar Brussel. MARKAB ms. 6/9 van Rotterdam te Shields. MARGARETHA ms. 4/9 van Hamburg. NEPTUNUS, Oosterhuis 5/9 van Pernau naar Trangsund NIEUWENDAM ms 6/9 te Londen uitgekl. naar Am sterdam. OOSTERLAND 6/9 van Rouaan te Immingham. OOSTZEE II ms., 6/9 van Rumpst te Londen, RANDWIJK 6/9 van Melilla naar Rotterdam. REINE II ms. 6/9 te Londen uitgekl. naar Antwerpen* SCHIE 6/9 van Rotterdam te Pillau. STAD ZALTBOMMEL 6/9 van Koskö naar Rotterdam. STAD ZWOLLE 6/9 van Walkom naar Zaandam. STRYPE 5/9 van Swansea naar Boulogne. TRITO 6/9 van Belfast naar Amsterdam. VREDF.NBURG 5/9 van Quebec naar F otterdam. WESTLAND 6/9 van Rotterdam te Leith.. WESTPLEIN 7/9 van Lulea naar Rotterdam. WOENSDRECHT 6/9 Constantinopel gep. Novorossislc naar Londen. ZEEHOND ms. 6/9 te Londen uitgekl. naar Antwerpen* STOOMVAART MIJ NEDERLAND KAMBANGAN (thuisr.) 6/9 te Medan. ROEPAT (thuisr.) 7/9 van Marseille. KON. HOLL, LLOYD FLAN.DRIA (uitr.) 6/9 van Las Palmas. KENNEMERLAND 7/9 van IJmuiden, Brazilië via Ai> werpen. MAASLAND (thuisr.) pass. 7/9 v.m. 5 Bevezier- sedert Lydd. SALLAND 6/8 van Buenos Ayres te Rosario. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ AGAMEMNON 4/9 van Guatemalia te Jucaro. AJAX van Amsterdam naar Odense, pass. 6/9 Holtenau* CRIJNSSEN 7/9 van West-Indië l.v. Havre, te A'dam* EUTERPE 7/9 van Amsterdam te Rotterdam. HERMES 6/9 van Constantinopel te Bourgas. NERO 6/9 van Danzig naar Amsterdam. NOTOS 6/9 van Genua te Savona. ORPHEUS 6/9 van Kopenhagen naar Aarhus. PERSEUS 7/9 van Hamburg te Amsterdam. STELLA 6/9 van Smyrna naar Constantinopel. THESEUS 6/0 van Vigo naar Amsterdam. HOLLAND—AFRIKA LIJN BILLITON 5/9 van Hamburg naar Antwerpen. JAGERSFONTEIN (uitr.) 5/9 te Delagoabaai. KLIPFONTEIN (uitr.) 5/9 van East London naar P. Natal MELISKERK (uitr.) 6/9 te Dar es Salaam. NIAS (thuisr.) 7/9 te P. Natal. RIETFONTEIN 7/9 van Hamburg te Amsterdam* HALCYON LIJN STAD DORDRECHT, La Plata naar Rotterdam pas* 6/9 Finisterre. HOLLAND—AMERIKA LIJN GAASTERDIJK 6/9 van Norfolk naar Rotterdam. GAASTERDIJK Londen n/d. Pacifickust pass. 6/9 Azoren GAASTERDIJK, Londen naar de Pacifickust, pass. 6/9 Azoren. r MOERDIJK 7/8 van de Pacifickust te Hamburg. NEBRASKA, Pacifickust naar Rotterdam, a/9 van Los Angelos. NICTHEROY, van Rotterdam naar Vancouver, 419 vaa Los Angeles. NOORDERDIJK Pacifickust naar Rotterdam 4/9 van. Los Angelos. VOLENDAM van R'dam naar New York, pass. 6/9 Lizard WAALDIJK 6/9 van Rotterdam te Philadelphia* HOLLAND—AUSTRALIë LIJN SAMARiNDA (uitr.) 7/8 van Suez. VISSCHERIJ ENKHUIZEN, 6 Sept. Heden is hier weer de eerste Noordzeeschol 486 pond aangevoerd. Verder hebben 4 vaartuigen 407 pond pond hoekbot aangebracht. De schol gold f22.5023.05, de bot f20.0525-55 Per 5°. Kg. Eer ste marktprijs voor garnalen f 3-804.10 per kist. IJMUIDEN, 6 Sept. Van de treilvisscherij kwamen he den met hunne vangsten alhier aan den afslag de stoom- treilers: IJM. 203 (Derika XVI) met f 2302; IJM, 125 (De- rika XII) met f 1832; IJM. 418 (Derika V) niet f 3520; IJM. 324 (Amalia) met f 1576; IJM. 481 (Amsteldijk) met f 2546; IJM. 152 (Paris) met f 3065; IJM. 179 (Holland III) met f 2296; IJM. 365 (Holland VI) met f 1455; IJM. 55 (Mappie) met f 1927; IJM. 107 (Jeane) met f 1974; IJM.) 13 (Christine Catharina) met f 2708; IJM. 26 (Witte Zee) met f 1701; IJM. 8 (Annie) met f 1582; IJM. 118 (Beatrice met f2141; IJM. 253 (Sumatra) met f2691; IJM. 49 (Pet ten) me"t f 1926; IJM. 21 (Corrie) met f 3897; IJM. 38 U (Jenny) Elsa) met f3727; IJM. 103 (Dolfijn) met f 1576; IJM. 72 (Caroline) met f 1939 en VL 10 (Jeanne) met f 1699 aan besomming. Van de haringvisscherij keerden heden terug de stoom treiler IJM. 196 (Hercules) met 546 kisten en de Britsche stoomdrifters: YH. 69 (A. Rose) met 154 kisten; LT. 55 (United Friends) met 303 kisten; LT. 1291 (Acceptable) met 440 kisten versche haring. Nog arriveerden de loggers IJM. 247 (Hugo) met 25 last en IJM. 266 (Petrus Paulus) met 25 last pekelharing. Geveild werden de ladingen van den stoomtreiler IJM. 196 (Hercules) met f 4063 en van den Britschen stoomdrifter LT. 1157 (Twee Boys) met f 1676 aan besomming. BOVENKARSPEL, (Station), 6 Sept. Aardappelen: Due f 1.95—2.05, Schotsche f 3.15-3-20, Blauwe f 2.20 2.30, Bonte f 2.30, Eigenheimers^f X.765» Kriel f 0.50 0.65 per baal. Aanvoer 2880 baal. Uien groote gele f 2.45 2.55, Drielingen f 3.704, Nep f 8.20 8.80 per baal. Aanvoer 670 baal. ie Bloemkool f i5-10 26.50, 2e idem f7.9014.90, 3e idem f0.753»°° Per 100 s*uks. Aan voer 25.500 stuks. Roode kool f 34-5Q* Gele kool f 1.30 2.40, witte kool f 2.703.70, per 100 Kg. Aanvoer resp. 6500, 11.200, 4700 Kg. Bieten groote f 19.90—21.80 per 1000 stuks. Aanvoer 7500 stuks, Slaboonen f2.55 3-3° per 15 Kg. Aanvoer 475 zak. Augurken f 0.210.48 per Kg. Aanvoer 270 Kilogram. ENKHUIZEN, 6 Sept. Aardappelen Blauwe f3.40— —2.60, bravo's f22.30 per baal (100 pond). LEEUWARDEN, 7 Sept. Boter. Aanvoer 14/3 en 66 6 v. Mijn. Hoogste prijs f 2.05, middenprijs f 2, laagste f 1.83 Veiling hoogste f 1.90, laagste f 1.83. Noteering van de com missie f 2.07, Commissie (Bond van Cöop. Zuivelf.) 1 2-XO Kaas. Sleutelkkaas 32—63 ct., nagelkaas 34—37 ct« Goudsche 34—90 ct. Edammer 45—94 ct. Aanvoer 28.590 Kilogram. ALKMAAR, 7 Sept. Kaas. Aangevoerd 150 partijen, wegende 185.000 Kg. Fabriekskaas kleine f 50, id. com missie f 53, boerenkaas f 52, idem commissie f 53-50, Han del matig. LEEUWARDEN, 7 Sept. Vee. Aangevoerd 190 stieren f180560, 365 vette koeien f230300, per Kg. f0.76 0.96, 761 melk- en kalfkoeien f 190400, 87 pinken f no160, 32 vette kalveren f45100, 1172 graskalveren f 40—95, 280 nuchtere kalveren f 1220, 282 vette scha pen f2640, 211 weideschapen f 1828, 508 lammeren f 1428, 1072 varkens f 55166, per Kg. f 0.68—0.7°' 90 magere varkens f2656, 193 kleine biggen 18 13» 43 bokken, 20 paarden. Handel in melkkalfvee stugger, vette koeien prijshou dend, in stieren vaster, in graskalveren van de slachtban^ goed, in koekalveren kalm, in vette varkens vaster, in la111 meren stugger, in vette schapen beter, in zouters minder. Zouters f 0.660.68 per Kg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 14