LEEKEPREEKEN m li m Het 29ste Internationaal Eucharistisch Congres te Sydney Verpakkingen en verzendingen naar Mnnen~ en Buitenland. a .,v< m m BUREAUX: NASSAULAAN49] ADVERTENTIEIM 35 ct. p. regel DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN EN HET GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1928 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16955 1: I üUUU.' AANGIFTE MOET. OP STRAFFE I 4 Verstrekt handelscredieten tegen zake lijke en persoonlijke zekerheid. Duizenden kinderen ontvangen de H. Communie Een grootsche vrouwenbetooging Mgr. dr. P. Mannens t De wijziging der Indische Staatsregeling De Engelsch-Fransche Vloot-overeenkomst Vliegtuig neergestort Het 175-jarig bestaan der N. V. Douwe Egberts De staking aan de Plateel bakkerij „Zuid-Holland" Niet alledaagsche diefstal Tragisch Voornaamste Nieuws J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem N.V. MEUBELTRANSPORT MIJ. v/h VAN HULST Alexanderpl. 1-25 Maerten r. Heemskerkstr. 25a Benoemingen "4 Telefoon No. 13866 (drie'lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 1 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1 4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel racer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel, p Alle abonné's op dit blad zijn Ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f 00(111 tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeerlngen: Levenslange getieele ongeschiktheid tot werken door f7 Cfl bij een ongeval met fO-fl bij verlies van een hand, f IOC bij verhes van een Cf) verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; 1/üU."doodelijken afloop; IZoU."een voet of een oog; llcJ." duim of wijsvinger; 1 ÜU. VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK voet of een oog; 1 ICtxJ. duim of wijsvinger; 1 «JU. been of arm DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. bij 'n breuk van {co bij verlies v. ee» anderen vinger. 252 SCHOOL - MAATSCHAPPIJ - GEZIN Met een beschouwing over de taak dei- school en de roeping van den onderwijzer als Paedagoog, hebben wij „den meester" nog biet van alle kanten bekeken. De onderwij zer heeft n.l. ook nog plichten tegenover de maatschappij, waarin hij een bijzondere Plaats bekleedt, en ten slotte heeft ook het gezin een taak tegenover de school, dat wil dus zeggen: er is verband tusschen gezin en onderwijzer. Er is een tijd geweest, dat niemand aan die meer dan gewone plaats van den onder- Wijzer in de samenleving twijfelde en in kleine gemeenschappen (stille stadjes en dorpen) twijfelt daaraan op heden nog nie mand. De „meester" was van ouds een voorman in zijn omgeving; hij was naast den pastoor of den dominé de raadgever van zijn leerlingen, van de schoolvrije jeugd en van de meeste ouders der kinderen, die aan zijn zorgen werden toevertrouwd, of die, groot geworden, bij hem op de schoolban ken hadden gezeten, In het openbare leven nam hij een vooraanstaande p'.aats in. Hij Was de aangewezen secretaris van tal van vereetiigingen, de propagandist voor alle goede zaken. Op het platteland kwam hij als zoodanig meer naar voren dan in de groote steden, maar ook in deze laatste speelde hij zijn rol. Met welk een dank baarheid wordt in de geschiedenis van de emancipatie van Katholiek Nederland nu nog gewag gemaakt van de werkzaamheid der Roomsche onderwijzers op Katholiek openbaar terrein. Onze Hoomsche, bijzon dere onderwijzers zijn helden geweest; men telt er heldengeslachten van vader op zoon, mannen, die met zware opofferingen ter wijl het goud elders lokte alleen om des beginsels wille en voor hun mooie taak, ge trouw bleven aan de Roomsche school en het eigen- onderwijs. De karige belooning sprak voor hen vanzelf; velen gingen daar zelfs groot op. Zij besteedden als onbezoldigde propagan disten bovendien nog al de uren van hun vrijen tijd voor de overwinning der christe lijke staatkunde, voor de katholieke pers, roor de ontelbare instellingen en organisa ties, welke Katholiek Nederland ten leven Wist te brengen. Helaas wij moeten het eens zeggen Telen zijn sinds dien wel heel ver „ontaard Tan d'ouden stam!" Het verschijnsel is ver klaarbaar en ook in andere standen waar neembaar: de belanglooze ambitie, de strijdlust voor de Roomsche zaak is danig bekoeld in de rijen onzer Katholieke onder wijzers. Natuurlijk moet hierbij dadelijk een reserve worden gemaakt voor de velen, die, Goddank, zich hebben weten te ontworste len aan den tijdgeest en nog wandelen in 't voetspoor hunner vaders, voor hen, die het grootste deel van hun school-vrije uren be steden voor maatschappelijk werk. Maar groot is het getal van hen, die meenen te kunnen volstaan met het geven van hun verplichte lessen volgens het klasrooster en die hun vrijen tijd gebruiken voor sport of ander vermaak, die bijeen komen, niet tot onderlinge leering, of om plannen te bera men hoe aan de verwordende maatschappij in het algemeen en aan de in geloofsijver kwijnende geloofsgenooten het zout van een christelijke propaganda kan worden bijge bracht, maar die—bijeen—mokken en mop peren over onvoldoende bezoldiging, over te weinig waardeering van hun stand door pu bliek en overheid en die nimmer over hun, laat het zijn gerechte teleurstelling, uitko mende hun tijd verbeuzelen met rekesten en artikelen om hun wrevel te uiten en nimmer meer komen tot een frissche actie op Roomsch terrein. Hoeveel inconsequentie schuilt in deze houding! Wat zouden de ou de pioneirs, de martelaren voor de bijzon dere school, wel zeggen, wanneer zij nog eens uit hun graf konden opstaan en deze vruchten der gelijkstelling moesten aan schouwen? Toén: ijver, vuur, Roomsche strijdlust, offergeest en offerdaad bij een loon, nauwelijks voldoende voor de nood druft van een talrijk kroost; en nu Laten wij volstaan met de inconsequentie aan te wijzen en het uitspreken van de hoop, dat er in de eigen kringen onzer bij zondere onderwijzers mannen weer op zul len staan, mannen van de daad, vormende de groeiende kern van een straks weer strijdbaar leger Roomsche voorvechters en stille, maar taaie werkers, ploegers en zaaiers op het groote Roomsche erf. Hoe veel handen, hoeveel hoofden, hoeveel har ten komen wij niet dagelijks in onze ka tholieke actie te kort! Hoe spoedig zou dit tekort zijn aangevuld, wanneer in de rijen van onze Roomsche onderwijzers die oude, christelijke offergeest weer opvlamde! Deze uitweiding moge een afdwaling van het eigenlijke onderwerp lijken de ge legenheid om deze opmerking te plaatsen, doet zich te zeldzaam voor, dan dat wij haar mochten verzuimen. Doch keeren wij tot de school terug, het eigenlijke terrein van den onderwijzer. V/ij zien hem daar voor veel grooter moeilijkheden staan, dan zijn voorgangers ooit gekend hebben. De oude „meester" was een koning in zijn klas; hij legeerde er autonoom; hij was gevreesd en zijn woord had onbeperkt gezag! Voor de tucht en de opvoeding had dit vele voor- deelen, naast onmiskenbare nadeelen, wan neer n.m. de „meester" enkel maar „onder richter en geen paedagoog was. De ergste terugslag van dit systeem van den onbe- perkten heerscher vonden wij echter in den onderwijzersstand zelf, die den weinig vleien- den titel van den „schoolmeester" deed ge boren worden. Autocratie Is voor weinigen te dragen zonder te vervallen in overschat ting van eigen persoorüijkheid. Zij voert tot kastevorming, tot het zich zelf beschouwen als iets bijzonders in de menschheid; tot onderschatting van anderen. Maar nochtans had het onbeperkt heerschen in de school voor de opvoeding zijn voordeelen. In onzen tijd dokteren er onnoemelijk velen met den onderwijzer mee. De school wordt hoe lan ger hoe meer een ambtelijk Instituut en de onderwijzer een ambtenaar, onderhevig aan een onontwarbare reeks voorschriften van wetgevers, ministers, ambtelijke opzie ners, commissies, ouderraden en wat al niet. Hij voelt zich onvrij en moet telkens onder zoeken of hij niet op een of andere wijze met een voorschrift in botsing komt. In het belang van de school, in het belang van het kind en zijn opvoeding is het te ho pen, dat op dezen weg niet wordt voortge gaan, maar integendeel vereenvoudiging in treedt. Zou men hier dus slaken van vele knellende banden wenschen, andere zouden met veel vrucht nauwer aangehaald kunnen worden, n.m. die tusschen school en huis. O, wij weten wel, dat de bemoeienis van onze tegenwoordige ouders met de school zeker niet minder is dan van het voorge slacht. Maar het gaat veeleer om den aard dan om de veelheid dier bemoeiingen. Er worden allerlei eischen aan de school ge steld: het kind moet er licht en lucht, ge zelligheid en warmte, aankweeking van schoonheidsgevoel en wat al niet vinden. Maar hoe weinigen denken er aan, dat de school niet alles kan geven, dat de onder wijzer op het kindermateriaal geen onbe- perkten invloed heeft. Hoe veel zou in dit verband in onzen ban- deloozen tijd niet te zeggen zijn over het gezagsprobleem; over de noodzakelijkheid, dat ouders in alle omstandigheden het ge zag van den onderwijzer tegenover de kin deren hoog houden. Hoeveel zou hier ook j gezegd kunnen worden over de noodzake lijkheid, dat de ouders voorturend met het schoolhoofd en den betrokken onderwijzer voeling houden en niet a priori hun kind verongelijkt en de schoolleiding onrecht vaardig en onjuist achten. Maar dit thema is al te vaak uitgesponnen, dan dat daar- voor nog welwillende aandacht te verwach ten is. Op één voor onzen tijd in het bijzonder voornaam punt dient echter gewezen te wor den n.m. op de achteloosheid in de opvoe ding thuis, welke verzuimt er aan te denken, dat het kind iederen ochtend weer naar ziel en lichaam in de meest gunstige con ditie naar school moet worden gezonden. Wanneer er tegenwoordig terecht geklaagd wordt over de slechte resultaten van het pe perdure en met zooveel zorgen en vernuft ineengezette onderwijs, dan rust de schuld daarvan voor een groot deel op het moderne gezin. Het kind moet geheel gericht worden naar de school, zijn rust en ontspanning moet steeds met de school in verband wor den gebracht. En nu is het een betreurens waardig feit, dat honderden kincjraren in. onzen tijd des ochtends naar school gaan.aan alles denkend behalve aan de klas, waarheen zij zich begeven. Hun vermaak op de vrije middagen, Zondagen en avonden is Immers geen ontspanning meer, maar inspanning door sporthartstocht, door filmvertoonin- gen, door late avondpartijtjes, zelfs kinder bals en al dergelijke onkinderlijke genoe gens, waardoor de aandacht te veel in be slag wordt genomen, de geest verstrooid en afgetrokken wordt, de lust in leeren, de prikkel om zich in te spannen verdwijnt, in één woord, waardoor het kind ongeschikt wordt voor het schoolsche onderricht. Hoe kan men van den onderwijzer en van de vernuftigste leermethoden eischen, dat zij onderrichtend en vormend zullen werken, dat de leerstof zal beklijven, dat de school in één woord ontwikkeling zal meegeven voor het later leven, wanneer de kleine kinderhoofden gevuld zijn met allerlei ijde- le dingen en voortdurend afdwalen naar het spannende sportveld, de opwindende bioscoop, de in late uren doorleefde pretjes van vorige avonden? Het is van den zaaier vragen, koren te doen rijpen op een rots grond. Slechts wanneer school en gezin, onder wijzers en ouders beiden hun taak begrijpen en hun plicht doen, kan de opvoeding sla gen, kan de school den grondslag leggen voor een degelijk, nieuw menschengeslacht. Is deze taak niet verantwoordelijk genoeg om er eens ernstig over na te denken en het kind, dat nieuwe geslacht niet op te of feren aan de disharmonie van twee, die vereend moeten samenwerken: school en gezin? HOMO SAPIENS RIME IMK 4 4 SYDNEY, 8 September. De dag van heden (Zaterdag) was gere serveerd voor een ontroerende hulde, die door duizenden kinderen gebracht werd. Op dezen dag nl. was de algemeene kin dercommunie vastgesteld. De trotsche St. Mary-Kathedraal was wederom het middelpunt voor deze mach tige manifestatie. Het tijdstip voor deze plechtige kinder communie was vastgesteld op 8 uur, maar reeds lang voor dien tijd heerschte er in de omgeving der Kathedraal een enorme drukte. Onafzienbaar was de menigte, die van dit schouwspel getuige wilde zijn. Alles verliep echter keurig. De kiridermassa was zoo overweldigend groot, dat niet alleen de geheele Kathe draal gevuld was, met niet minder dan 10.000 meisjes, allen in het wit gekleed, maar ook buiten voor den ingang, op het plein en in de nabijheid van de Kathedraal knielden duizenden kinderen devoot neer, om aandachtig biddend eerbiedig te wach ten, tot ook hun beurt gekomen zou zijn. om ter H. Tafel te naderen en om Jezus die thans het middelpunt vormt van deze wereldhulde, in hun reine ziel te ontvangen» Onvergetelijk was die aanblik en frappant was de stichtende houding der kleinen, die niettegenstaande de plechtigheid geruimen tijd in beslag nam, in aandachtig gebed zich voorbereidden op de komst van den Zaligmaker en die ook na de H. Commu nie, allen in stilte baden voor het welslagen van het Eucharistisch Congres. De Hollanders herinneren zich nog onge twijfeld die eveneens ontroerende hulde op het congres in Amsterdam. Zij zullen zich dus kunnen indenken welk een indruk de kindercommunie op degenen, die het voorrecht genoten, haar te mogen gade slaan, maakte. Tranen van ontroering waren in veler oogen te lezen en deze communie is zeker de liefste hulde geweest en het schoonst denkbard eerherstel dat Jezus In het H. Sacrament gebracht kon worden. Aan alle altaren in de Kathedraal wer den inmiddels in den loop van den ochtend door de aan het congres deelnemende Bis schoppen H.H. Missen gelezen. SYDNEY, 8 September. Wederom waren de Show Grounds de plaats, waar een der vele imposante oogen- blikken van het congres beleefd" konden worden. Het is vandaag voor Sydney de vrouwen dag en daarom was ook de plechtige H. Mis, welke hedenmorgen op de Show Crrounds werd opgedragen, uitsluitend voor de vrouwen gereserveerd. Zij hebben getoond een Integreerend deel van het aantal deelnemers aan het con gres te zijn. In zeer groote menigte, vele duizenden, woonden zij de H. Mis bij, terwijl zij, even als gisteren de kinderen, ook thans geza menlijk de Mis-gezangen zongen. Het verdere deel van den dag verloopt evenals gisteren. Hedenmiddag worden we derom sectie-vergaderingen gehouden, ter wijl hedenavond in alle kerken van Sydney een plechtig lof zal worden gecelebreerd. In de Kathedrale Kerk te Roermond heeft hedenmorgen in tegenwoordigheid van de geestelijkheid van het bisdom, vele autoriteiten en een groote schare van ge- loovigen de plechtige uitvaartdienst plaats gehad voor de zielerust van wijlen Mgr. dr. Mannens, in leven vicaris-generaal van het bisdom Roermond. Gisteravond zijn de plechtige Metten ge zongen. Voordien waren talrijke eerw. heeren geestelijken, seminaristen en geloovigen in de chapelle ardente, die in een beneden vertrek van het Groot Seminarie was inge richt, een gebed komen storten bij het stof felijk overschot van mgr. Mannens, dat daar stond opgebaard. De plechtige H. Mis van Requiem werd hedenmorgen opgedragen door Z. D. H. Mgr. L. Schrijnen bisschop van Roermond. De lijkrede werd uitgesproken door den Hoogeerw. heer dr. G. A. H. Bauduin, pre sident van het Groot Seminarie. Memorie van antwoord aan dc Tweede Kamer Thans is verschenen de memorie van ant woord op het Voorloopig Verslag over het wetsontwerp tot wijziging van de art. 7, 9, 55 en 72 der Indische Staatsregeling. Daarin wordt nog eens in den breede be toogd dat het wetsontwerp in de eerste plaats betoogd herstel van de door de beslis sing van 1925 verstoorde zetel-verhoudingen in den volksraad. Het zal volgens den minis ter duidelijk zijn, dat de voornaamste argu menten, welke voor de urgentie van zoodanig herstel pleiten, niet in concreten vorm kun nen worden gegeven. Naar de meening van den minister moet in deze de hoogste waarde worden gehecht aan het oordeel van den Gouv.-Generaal, die na persoonlijke waar neming en beschikking over alle bronnen van inlichting, welke hem ten dienste staan, herhaaldelijk en met grooten nadruk die urgentie heeft geconstateerd. Dat hetgeen thans geschiedt, slechts kan worden beschouwd ais een toegeven aan de wenschen van zekere groepen der Indische bevolking is tot op zekere hoogte juist. Doch men bedenke, dat die groepen door een be slissing van den Nederlandschen wetgever zij het zonder diens bedoeling gekrenkt waren en teleurgesteld in de belofte, hun door de .Grondwetsherziening gebracht. In dien de Nederiandsche wetgever dit thans ongedaan maakt, zal zulks hem tot eer strek ken en aan het herstel van goede verhoudin gen in hooge mate bevorderlijk zijn. De minister verzet zich tegen het verwijt van gebrek aan vastheid van beleid in dez® aangelegenheid. Dat het tijdstip, waarop de zaak in Indië aanhanging is gemaakt, in verband met de communistische woelingen, dat naar de over tuiging van den minister onder den Indruk van die woelingen de tegenstand van een deel der Europeesche ingezetenen tegen het ontwerp een veel breederen omvang en een veel scherperen vorm heeft aangenomen dan andere het geval zou zijn geweest. Ove rigens konden noch mochten de onlusten de Regeering aanleiding geven tot afwijking van wat zij als een goede staatkunde beschouwt. De voorstelling in het Voorloopig Verslag, dat door den loop van zaken bü de inheem- sche bevolking de gedachte veld moet win nen, dat de wijziging van de Regeering is af gedwongen, mist allen grond. Evenals de leden, die te dien aanzien van goede verwachting blijk gaven, vertrouwt de minister, dat aanneming van het wetsont werp een gunstigen invloed zal uitoefenen op de politieke atmosfeer in Indië. De intrekking te verwachten LONDEN, 8 September. De diplomatieke medewerker van de Daily Telegraph meldt, dat volgens de door hem ontvangen inlich tingen de Engelsch-Fransche vlootovereen- komst, zooals de laatste dagen reeds vermoed werd, door de Fransch en Engelsche regee ring zonder meer zal worden ingetrokken. Wanneer dit geschiedt, zullen alle pogingen in het werk worden gesteld, de publicaties van den oorspronkelijken tekst der overeen komst te voorkomen. PARIJS, 8 September. De New-York He rald meldt uit Londen, dat Engeland heeft afgezien van de Fransch-Engelsche vloot- overeenkomst. Ofschoon deze mededeeling niet officieel genoemd kan worden, wordt in goed ingelichte kringen verklaard, dat Lord Cushendun na het wantrouwen, dat de over eenkomst te Washington heeft gewekt, niet anders kan doen dan den minister president Baldwin te Aix les Bains op te zoeken en met hem de verder te nemen maatregelen te bespreken. De voornaamste reden voor het intrekken der overeenkomst schijnt te zijn het wantrouwen, dat deze in de Vereenigde Staten en Italië gewekt heeft. 5 dooden V. D. seint uit Tokio: In de nabijheid van Fusan Is een Japansch passagiersvliegtuig neergestort. De piloot en 4 passagiers wer den gedood. De oorzaak van het ongeluk is nog: niet vastgesteld. Het vliegtuigverkeer tusschen Fusan en Soeul is onderbroken. Men meldt ons uit Joure: Vrijdag is te Joure het 175-jarig bestaan der N.V. Douwe Egberts herdacht. De herdenking is begonnen in de Paro chiekerk met een plechtige H. Mis, die werd opgedragen door dr. P. de Jong, kapelaan te Arnhem en zoon van den directeur van de jubileerende vennootschap, den heer C. de Jong. Vrijdagmiddag kwam het geheele perso neel, ook de vertegenwoordigers van de filia len uit Amsterdam en Den Haag bijeen in een der groote pakzalen die buitengewoon aardig was versierd. Daar werden de direc teuren, vader en zoon de Jong, met toespra ken en huldeblijken gehuldigd. In een andere zaal, waar een steeds wel willende telefoniste op haar post moest blij ven, het eenige lid van het personeel, dat tijdens de feestviering moest werken, stroom den honderden telegrammen binnen, de ge- lukwenschen overbrengende uit alle deelen van ons land. De omvang van de ingekomen telegrammen en gelukwenschen was zelfs van dien aard, dat enkele ambtenaren van het telegraafkantoor uit Leeuwarden ter as sistentie naar Joure moesten worden gediri geerd. In de receptiezaal werd de feestspeech afgestoken door den voorzitter van het feestcomité, den heer K. van der Beek. Met genoegen kweet spr. zich van de taak, namens het geheele personeel een tegel tableau aan de directie aan te bieden. Het tableau is gemaakt bij de Zuid-Hollandsche Plateelfabrieken te Gouda en geeft een voorstelling van de gebouwen der zaak, zoo als deze thans in gebruik zijn. Verder bood hij de directie een album aan, waarin de namen voorkomen van allen, die hebben bij gedragen aan het huldeblijk. Dit album is versierd met teekeningen uit het bedrijf, ge maakt door den heer Helbing, terwijl het geheel is verzorgd door den calligraaf, den heer Wilfranus uit Maastricht. De directeur, de heer C. J. de Jong dankte voor deze hulde-betuiging. Een drukbezochte receptie, tijdens welke door de ingezetenen van Joure souvenirs zijn aangeboden, vulde het programma van den eersten middag der feestviering. 's Avonds was het geheele personeel met de directie aan een diner vereenigd, na af loop waarvan een grandioos vuurwerk werd onstoken. Heden werd na bezichtigilng van de fabrieken een boottocht over de Friesche meren gemaakt. Het bedrijf wordt niet geheel stopgezet. Ongeveer 130 arbeiders(sters) zullen tijdelijk worden ontslagen. Men meldt ons uit Gouda: Bij informatie deelde de Directie van de Plateelbakkerij „Zuid-Holland" ons giste renmiddag mede, dat de geruchten als zou het bedrijf met ingang van as. Maandag geheel worden stopgezet, niet juist zijn. Wel zullen met ingang van Maandag 17 September as. ongeveer 130 arbeiders(sters) tijdelijk worden ontslagen, omdat door hen, in verband met de staking der schilders, schilderessen en aardewerkers, vanaf dien datum geen productief werk meer zal zijn te verrichten. Van een algeheeie „stopzetting" kan niet gesproken worden, omdat verschillende werknemers(sters) aan den arbeid kunnen blijven. Nabij Walsoorden is een jacht op de Plaat omhooggevaren en blijven zitten, dooi de motorboot „Adja" is het te Hansweert binnengebracht. Dit jacht was in Antwer pen ontvreemd. Een drietal opvarenden is per roeiboot ontsnapt doch een vierde per soon werd door de marechaussee in arrest gesteld. Bij het zwemmen onder Oostkapelle is verdronken de 28-jarige M. v. N„ wonende te Etten Leur, die werkzaam was bij de Ne deriandsche Heide-Maatschappij aan de prise d'eau der Middelburgsche duinwater leiding onder eerstgenoemde gemeente. Het lijk van den overledene, die een vrouw en 5 kinderen achterlaat, is aangespoeld. De minister van Justitie heeft heden de commissie van voorlichting inzake de open baarmaking van balans en winst- en ver liesrekening van Naamlooze Vennootschap pen geïnstalleerd. Verschenen is de Memorie van antwoord in zake het wetsontwerp betreffende wijziging der Indische Staatsregeling. De plechtige uitvaart van wijlen mgr. dr. P. Mannens, in leven vicaris-generaal van t bisdom Roermond. De felle brand te Bameveld. De schipbrug te Deventer is aangevaren, twee slachtoffers zijn te betreuren. Andermaal is ingediend een wetsontwerp tot verlenging van den termijn, genoemd in artikel 88a van de Tabakswet 1921. Briand legt een contra-bezoek af bij den Duitschen Rijkskanselier. Costa Rica zal in den Volkenbond terug- keeren. De begrafenis der slachtoffers van de L. 55. Het Zamboni-proces. Een gevangenisstraf van dertig jaar opgelegd. Barometerstand 9 uur vm.: 767. Stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.59 overmorgen om 7.56. Den Haag Haarlem Tel. 13052Te». 15166 Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft eervol ontslag verleend aan den Weleerw. Pater J. de Graaf O. F. M. als kapelaan te 's-Gravenhage (H.H. Ant. en Lod.) en heeft benoemd tot kapelaan te 's-Gravenhage (H.H. Ant. en Lod.) den Weleerw. Pater F. J. Janssen O.F.M. tot kapelaan te Rotter dam (H. Ant.) den Weleerw. Pater W. F. Scheijnclel O.F.M., tot kapelaan te 'sGra- venhage (H. Pasch.) den Weleerw. Pater A. van der Vlugt O. F. M. tot kapelaans te Delft (H. Joseph) den Weleerw. Pater A. J. Th. Goldenberg O.F.M. en den Weleerw. Pater A. J. Vergeer O.FM. Z. D. H. de Bisschop van 's-Hertogen- bosch heeft eervol ontslag verleend aan den Weleerw. Pater A. van Nistelrooij O.F.M., als kapelaan te Wychen en den Weleerw. Pater A. L. E. M. van der Kun O.F.M. als kapelaan te Ammerzoden, en heeft benoemd tot kapelaan te Wychen den Weleerw. Pa ter J. B. G. Verhaar O.F.M., te Nijmegen (H. Franc.) den Weleerw. Pater J. de Graaf O. F. M. en te Ammerzoden den Weleerw. Pater R. F. M. Smits OEM. v:^>" Te Heemstede wordt voor de Broeders der C hristelijke Scholen een met kapel gebouwd. Gezicht op hét werk. nieuw woonhuis

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1