Stadsnieuws EEN VERZEKERDE TOEKOMST CHEQUE.KOERSEN X DE AMSTERDAMSCHE? 1 HEBT GIJ „WEL EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1928 BLADZIJDE 2 Lllw leven afdoende verzekerd bij gj Agenda 9 September \genda ÏO September Diefstal rijwiel Het overlijden van Burgemeester D. Wentholt Behandeling van Geestes zieken Heringa Wuihficfa, Haarlem Exide batterijen - Ook reparaties Gemeentezaken Het ongeluk op den Waagtoren te Alkmaar HEBT GIJ, AIS GIJ IH HET BEZIT ZIJT VAN EEN POLIS DER Eö 1/ Levensverzeken sg Mij. Ja* Ik. Nassausmgel 3 te Nijmegen VRAAGT SN1LICHTINGEN. Cinema Palace Ingezonden Cursus voor autorijders en -rijdsters Audiëntie Personalia Stolzuigerlmis MAERTENS Barteljorisstr. 16 Tel. No. 10756 Apex Klop-Veeg-Stofzuigers f175- De Rijksstraatweg Kennemerstraat- Soendaplein Examens politiediploma DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam St. Josephsgezellenvereeniging, Jansstraat 59. 122 uur en van half 7 tot 10 uur geopend. 8 tot half 10 uur verplichte opkomst. 8 uur Spaarkas. Gemeentelijke Concertzaal. Om 8 uur Henri ter Halls Revue. Den Hout half 8 uur concert H. O. V. Theeschenkerij Houtrust Om half 5 uur Matiné. Cinema Palace 8 uur Bioscoopvoorstelling. Rembrandt-Theater, Groote Markt 7 uur en kwart over 9 uur Bioscoopvoorstellingen. (Alleen voor volwassenen). Haarl. Vrije Schilderschool. Kampersingel 34. Van 9.304.30 uur Tentoonstelling. ©ciëteit „St. Bavo" half 9 uur Bestuur Handels- 'en Kantoorbedienden 8 uur Bevolkingsbureau. 8 uur Ledenvergade ring Trampersoneel. St. Josephsgezellenvereeniging, Jansstraat 59. 810 uur Clubavond Damclub „T. en P". 8 uur Repetitie Rederijkers „St. Genesius". Cinema Palace 8 uur Bioscoopvoorstelling. Rembrandt-Theater, Groote Markt 7 uur en kwart over 9 uur Bioscoopvoorstellingen. (Alleen voor volwassenen). Haarl. Vrije Schilderschool. Kampersingel 34. Van 9.304.30 uur Tentoonstelling, Apotheekdiensten. De Zondag- en nachtdienst der Apotheken wordt deze week waargenomen door: de Firma C. G. Loomeyer en Zn., Barteljoris- straat 11, Tel. 10175, en de Park-Apotheek, Kleverparkweg 13, Tel. 11793. Bij de politie is aangiite gedaan van den diefstal van een rijwiel, dat stond achter een perceel in de Bavostraat. Herdenking door den raad Nauwelijks was het bericht van het over lijden van burgemeester Wentholt bekend ge worden, of ten teeken van rouw werden van de raadszaal en de burgemeesterskamer de gordijnen neergelaten. Van alle openbare ge bouwen werd de vlag halfstok geheschen en van 3 uur tot half 4 luiddenalle klokken in de gemeente. Te 8 uur werd een buitengewone raads vergadering gehouden. Hierbij waren alle raadsleden tegenwoordig, de gemeente-secre taris, de hoofden van de gemeentebedrijven, het gemeentepersoneel, ambtenaren van an dere takken van dienst, de rijksveldwachter, de gemeentepolitie, gemeentewerklieden e. a., ook enkele dames. De heer J. H. M. Balvers, waarn. burge meester, sprak een kort woord als volgt: Deze spoedeischende vergadering vindt zijn oorzaak in een voor ons allen droevig geval. Mocht ilr bij de jongste vergadering mede- deelen, dat de gezondheidstoestand van den burgemeester zoo vooruitgaande was, dat we hem binnen afzienbaren tijd weder in ons midden zouden mogen begroeten,, thans is aan mij de droeve plicht u mede te deelen, dat de burgemeester heden te rond half 12 is overleden. Burgemeester Wentholt zal dus nooit weder op deze plaats terugkeeren. Het ls niet mijne bedoeling, u een resumé te geven van hetgeen de overledene tijdens zijn' burgemeesterschap deed, alleen wil ik zeg gen, dat Hillegom een burgervader 33 jaar lang heeft gehad, hetgeen zeker voldoende mag heeten, om het vertrouwen uit te spre ken, dat God hem loone voor alles, wat hij voor Hillegom heeft gedaan. Hij ruste in vrede. De heer J. H. A. Vooren sprax als volgt: Mijnheer de voorzitter! Als oudste lid van den raad meen ik mij te mogen veroorloven, hier een enkel woord te spreken. Wethouder Balvers huldigde in 1920 den burgemeester om drie eigenschappen: als kalm en ernstig leidsman, om zijn onpartijdigheid en om zijn eenvoud. De secretaris Van der Jagt eerde den burgemeester met de woorden: „de amb tenaar gevoelt zich in uwe handen veilig". En de raad herdacht den burgemeester o.m. als een magistraat, die hartelijk medegevoel- de met armen en lijdenden. Wanneer wij dat alles resumeeren, dan weten wij, dat onze gemeente heden betreurt het verscheiden van een burgemeester, die was een aristo craat naar den geest. Welke donkere wolken zich ook samenpakten boven onze gemeente, zijn gezag werd nimmer aangetast, omdat zijn verschijnen reeds eerbied afdwong. Per soonlijk heb ik in hem geëerd zijn groote zorg voor de belangen der ambtenaren. Ik weet het, hoe goed het hem deed, als een raadslid een lans brak voor deze belangen, welke hem heilig waren. Met innige droefheid zijn wij thans ver vuld, de gemeente is in rouw; mogen we dezen rouw waardig dragen! Wat heeft dit verscheiden ons veel te zeggen: ook voor ons kan ieder ooogenblik het laatste zijn. Zal dan ook van ons gezegd kunnen worden: een aristocraat naar den geest? Zullen nevens ons geloof in God onze daden zoodanig zijn geweest, dat wij bereid zijn de Eeuwige Heer lijkheid in te gaan? Moge daarom ieder on zer van hier gaan met de bede, dat God ons kracht moge geven, te leven als onze bur gemeester! En moge Hij de bedroefde wedu we en haar kinderen bijstaan in deze moei lijke ure. Mr. J. B. Sens betuigde nu namens de ambtenaren der secretarie, alle andere amb tenaren en werklieden zijn hartelijke deel neming met de bede: hij ruste in vrede. Op voorstel van den waarn. burgemeester werd besloten namens den raad een betuiging van deelneming en rouwbeklag aan de fami lie Wentholt te doen geworden. Het gesprokene werd door alle aanwezigen staande aangehoord. Omtrent de teraardebestelling van wijlen den burgemeester kan nog niets worden medegedeeld. RECTIFICATIE In het artikel over den burgemeester in het nummer van gisteren is door het wegval len van het woord „alleen" een storende fout ontstaan. Regel 7 moet luiden: „zijn lei ding was niet alleen altoos even correct", etc. De nieuwe inzichten Verrassende en aanmoe digende rem taten te Santpoort verkregen In het zoo juist verschenen verslag over 1927 van het Provinciaal Zieken! uü nabij Santpoort, schrijft dr. W. M. van der Scheer, geneesheer-directeur van deze inrichting, over de te Santpoort bereikte resultaten met de toepassing van nieuwere inzichten in de behandeling van geestes-zieken. Gedurende een vol jaar, schrijft dr. Van der Scheer, pogen wij volgens de inzichten, die zeker voor het grootste deel ontleend zijn can wat wij bij dr. Simon, in Gütersloh, hebben gezien en van hem hebben geleerd, in ons ziekenhuis wijzigingen in de behan deling en verzorging, met name van de onrustige en onsociabele krankzinnigen aan te brengen. „De moeilijkheden, welke wij daarbij ondervonden en nog steeds ondervinden, zijn zeer vele. D; reeds nu bereikte resultaten zijn daartegenover zoo diuidelijk, zoo verras send, en zoo aanmoedigend, dat wij steeds meer tot de erkentenis komen van de buiten gewoon groote beteekenis van dr. Simon uit Gütersloh, die voor mij blijft de grootste pionier, de grootste psychiater van onzen tijd op het gebied der krankzinnigenverple ging. „Het resultaat van de verandering in ons Ziekenhuis geeft mij het recht en leidt er mij toe om opnieuw te getuigen van mijn enthousiasme, een enthousiasme, dat ik hoop over te kunnen brengen op degenen, die neiging hebben nog steeds eenigszins sceptisch te staan tegenover deze nieuwe richtlijnen in de verpleging. „Een enthousiasme, dat op grond van de opgedane ervaring, naar ik hoop slechts opbouwend kan werken en eveneens een tegenhanger moge zijn van uitingen, die, hoe eerlijk en goed wellicht bedoeld, in staat zijn de grootheid van een Simon onnoodig te verkleinen, daar de meesten naast de kern der zaak blijven. Simon heeft, bouwend op opvattingen van voorgangers, gebruik makend van verpleegmethoden en meeningen, welke reeds lang algemeen goed van de psychiaters waren geworden (b.v. het nut van den arbeid) uit de veelheid van opvattingen, welke niet alleen in de verplegingswereld heerschen, doch die, veeleer steunend op biologische wetten, aan de opvoedkunde en ervaringsleer zijn ontleend, één geheel geconstrueerd en aangetoond, dat de consequente toepassing van eenvoudige regelen tot ongedachte resultaten kan leiden. „Het nieuwe zetelt voor een groot deel in de hooge waarde, die moet worden toegekend aan den opvoedenden factor van het milieu, aan de wisselwerking tusschen milieu en individu ook het zieke individu al is daarin een groot deel van den potentieelen aanleg vernietigd. In het Ziekenhuis te Santpoort, bedraagt het aantal patiënten 1460 (1150 vrouwen, 450 mannen), van wie 80 eerste en tweede klasse verpleegden (40 mannen en 40 vrou wen). Bijna onaangeroerd en ongewijzigd hebben wij gelaten de verpleegwijze, zooals wij deze sedert jaren op de rustige afdeelingen toe pasten. De grootst mogelijke vrijheid is aan al de rustige patiënten gelaten. Het eenige wat wij veranderd hebben, is, dat wij niet meer tolereeren, zooals dit vroeger toch nog dikwijls gebeurde, dat één patiënt door schelden of onwelvoeglijkheid anderen stoort en het milieu, waarin de menschen gezamenlijk leven, minder aangenaam maakt. Dan worden die maatregelen getroffen, welke een verstandige moeder ook thuis op haar kinderen toepast. En het is verrassend om te zien, hoe door een eenigszins streng doorge voerde en niet telkens in inzicht wisselende methode, de genoeglijkheid en het gevoel van onderlinge saamhoorigheid wordt aan gekweekt. Waar wij vroeger b.v. een paranoiden lijder, indien deze zoo nu en dan ging razen en schelden, een tijdlang zijn gang lieten gaan, wordt dit nu oogenblikkelij k gecoupeerd door hem of haar oogenblikkelij k naar bed te sturen, naar een andere voor hem of haar minder prettige afdeeling, door het inhouden van gunsten, enz. enz. Het gelukt wel bijna altijd hen deze zeer slechte gewoonte af te leeren. Ook bij imbecillen heeft deze methode een zeer gunstig effect. Ongewijzigd hebben wij gelaten het somatisch en psychiatrisch nauwkeurig onderzoek van iederen nieuw-opgenomen patiënt, ongewijzigd de bed-behandeling der lichamelijk zwakken, ongewijzigd de in ons Ziekenhuis ver doorgevoerde psychische individualistische behandelings-methoden, ongewijzigd onze somnifeenbehandeling van de akute opwindingsstadia, met name die van de manisch-depressieve, psychose, ongewijzigd onze malaria-kuren bij de dementia paralytica, ongewijzigd is gebleven ons streven den zieken mensch voor zijn ziekte te behandelen Het zijn vooral de onrustige en halfon- rustige afdeelingen, waarop wij onze aandacht hebben geconcentreerd. Hiervan toch werd een zeer groot aantal patiënten bij voortduring te bed verpleegd. In verschillende separeer- kamertjes werden daarenboven voor hun omgeving gevaarlijke agressieve, scheurende, vernielzuchtige patiënten soms maanden, ja jaren lang gehouden. De permanente baden (in ons Ziekenhuis pl.m. 46) waren vrijwel altijd bezet. Met een relatief groot aantal afgeloopen gevallen van dementia praecox bemoeide men zich weinig. Iedere inrichting had zijn onrustige en halfonrustige afdeelingen en de meeste gestichten in ons land hebben dit nog Ook wij waren in 1926 nog in het bezit van een groot aantal onrustige, agressieve, onsociabele moeilijk te verplegen krankzinnigen. Het percentage arbeidende patiënten was in die dagen tot 70% gestegen. Maar de overige 30%, daarover gaat het Wij zijn begonnen aan het personeel te vertellen van al het mooie, dat wij gezien hadden in Gütersloh bij dr. Simon en in Konstanz bij dr. Thum, die een volgeling van Simons is. Doktoren en hoofdverpleegsters, enkele hoofden van takken van dienst, enkele eerste verpleegsters en verplegenden zijn door het bestuur in staat gesteld zich met eigen oogen van de in Gütersloh bereikte resultaten te overtuigen en daarna zijn de onrustige en half onrustige afdeelingen onder handen genomen. Vooruitloopende op de hervorming van ongezellige dagzalen in een ^meer comfortabel ingericht milieu, werd aan alle patiënten zonder uitzondering intensieve aandacht geschonken en niettegenstaande herhaalde mislukkingen werd telkens weer opnieuw getracht, door middel van het zetten aan den arbeid, de meest krachtige der opvoed kundige maatregelen toe te passen. Zoodra I één der natiën ten heorvn nnrustio' te worden werd deze voor korten tijd uit het milieu verwijderd, maar ook telkens weer terugge haald in hetzelfde milieu. Niemand werd meer gedurende langen tijd aai zichzelf overgelaten. Het resultaat in den beginne was zóó verrassend, dat hier en daar ons enthousiasme wel eens te snel oversloeg en door de voort varendheid van het personeel zelf (hoewel er ook een aantal was en nu ook nog is, dat een zeer passieve houding aanneemt en een ernstige belemmering heeft gevormd) het tempo der wijziging wel eens te snel werd, zoodat er menig oogenblik is geweest, waarin jhet verplegend, personeel niet altijd tegen i alle moeilijkheden opgewassen bleek, en, in plaats van rust onrust en vermeerderde i agressiviteit het ge-vclg is geweest, r Dat waren wel eens moeilijke dagen, I want nerveusheid bij het personeel werkt niet k'almeerend op de zoo moeilijke patiënten Maar deze moeilijkheden zijn nu vrijwel overwonnen. Ik weet heel goed, dat wij er nog lang niet zijn, daarvoor beschikken wij nog niet over voldoende, voor dezen verplegingsarbeid geschikt personeel, daarvoor zijn de begrippen van sommige oudere verplegenden nog niet j voldoende vervormd en zitten enkelen nog te veel vast aan den ouden sleur, daarvoor heb- I ben wij zelf ook nog te wein g ervaring. Maar ik ben overtuigd, dat wij in dit alles zullen slagen, als wij slechts met volharding en voldoende vertrouwen in de goede eigen schappen en de medewerking van het verplegend personeel, dezen nieuwen ingeslagen weg blijven bewandelen en ons door een te langzaam bereikt resultaat en door tijdelijken tegenslag niet laten ontmoe digen. Nogmaals roep ik al mijn collega's toe zoo ge nog geen wijziging hebt gebracht in de bij u bestaande verpleging, vang dan zoo spoedig mogelijk aan, want langer uitstel onthoudt aan velen uwer zieken een mensch waardiger bestaan, een bestaan, waarop zij r*cht hebben. „Langer uitstel is nala'igheid De exploitatiebegroting voor 1928 sluit op een bedrag aan baten en lasten f 1.885.505.88. De balans per 31 December 1927 sluit op een eindbedrag aan activa en passiva van f 4.345.327,33. V IJWILLIGE LANDSTORM (Instituut van Vooroefening.) Tot 26 September a.s. kunnen jongelie den, eboren in 1910, zich verbinden bij bovengenoemd in 'tuut, om door het be halen van het bewijs van voorgeoefendheid verkorting van eerste oefening te verkrij gen (4 maanden). De oefeningen geschie den ter plaatse, terwijl voor den vrijwilliger aan de oefeningen geen kosten zijn verbon den. Wapens, kleeding, uitrusting, enz. wor den door het Rijk in bruikleen verstrekt. Jongelieden die door hun opleiding (M.U. L.O., Middelbaar en Voorbereidend Hoo- ger Onderwijs), in de termen vallen, aange wezen té kunnen worden voor Officiers- of Onderofficiers-opleiding, met daaraan ver bonden langeren eersten oefentijd, kunnen bij> den Vrijwilligen Landstorm (afdeeling Kaderlandstorm), tot den sergeantsrang worden opgeleid, waarbij dan, behalve de bovengenoemde 4 maanden, nog meer be-, korting van eersten oefentijd kan worden verkregen. Voor den Kaderlandstorm kun nen zich ook nog na 26 September (doch bij voorkeur voor dien tijd), jongelieden aanmelden, geboren in 1911 en 1912. Aan melding voor den z.g. gewonen Landstorm (opleiding ter bewijs van voorgeoefendheid, voor jongelieden die niet meer dan gewoon Lager Onderwijs hebben genoten) is alleen beperkt tot hen geboren in 1910. Alle gewensche inlichtingen omtrent voor deden, welke een verbintenis biedt, als vermindering van eersten oefentijd, oefenen in vrijen tijd, minder loonderving bij inlo ten, enz. te verkrijgen Kamer No. 90, Infan terie kazerne, Koudenhorn te H arlem, iederen werkdag, uitgezonderd Zaterdag, van 912 uur voormiddag en van 7.309 uur nam. Opheffing commissie voor de Pensioenen B. en W. schrijven aan den Raad Bij Uw besluit van 24 October 1923, is ingesteld een commissie van bijstand voor arbeidsaaangelegenheden. Sedert dien heeft de commissie voor ar- beidsaangelegenheden meermalen van ad vies gediend omtrent onderwerpen, welke vroeger, vóór zij was ingesteld, werden toe gezonden aan de commissie van bijstand in zake het verleenen van pensioen en onder stand. Dit geschiedde geenszins als gevolg van eene mindere waardeering, welke bij ons voor de adviezen van laatstgenoemde commissie zou bestaan. Integendeel, ons college heeft waardeering voor de voorlich ting, welke gedurende tal van jaren van haar is ontvangen, vooral in den eersten tijd na de totstandkoming van de gemeentelijke pen sioenverordeningen. De oorzaak is dan ook te zoeken in de omstandigheid, dat de pen- sionneering, en wat daarmede samenhangt, een belangrijk deel uitmaakt van de arbeids voorwaarden van het gemeentepersoneel, waardoor de te behandelen onderwerpen veelal op beider terrein liggen. Bovendien zijn de bemoeiingen, welke geacht moeten worden alleen te behooren tot het arbeids veld van de pensioencommissie, wel zeer in aantal verminderd, sinds de pensionneering van gemeente-ambtenaren rijkszaak is ge worden. Een en ander heeft ons doen besluiten u voor te stellen, bij de nieuwe samenstel ling van de vaste Raadscommissiën in deze j maand over te gaan tot opheffing van de I commissie van bijstand inzake het verlee nen van pensioen en onderstand en tevens den naam van de commissie van bijstand voor arbeidsaangelegenheden te veranderen in commissie van bijstand voor arbeids- en pensioenzaken. Over het ongeluk op den Waagtoren te Alkmaar, waarover wij reeds bericht hebben, lezen wij in de Alkm. Crt. nog de volgende bijzonderheden. Twee werklieden. M. J. Blommaert en P. Wassenberg, beiden 20 a 25 jaar oud en woonachtig te Haarlem, waren op het dak van het Waaggebouw aan de Noordzijde, eenige meters onder den omloop, bezig met pennen te slaan tusschen de leien, waarlangs de draden gelegd moesten worden van den bliksemafleider. Plotseling zagen personen, die op het Waagplein bezig waren met kaaszetten, dat bovengenoemde werklieden naar beneden vielen, de één, de heer Blommaert, bleef in de goot liggen, doch de ander viel eerst op den luifel en daarna op het plein. Dadelijk snelden van verschillende zijden personen toe. De man lag op straat en bloedde hevig uit een snijwond aan het hoofd en uit ooren en neus. Men legde den man een verband om het hoofd,waarna hij ten slotte met een particulier zieken-auto naar het St. Elisabethziekenhuis werd vervoerd. De tweede persoon, die in de dakgoot was gévallen, bleek er minder ernstig aan toe. Hij klaagde over pijn in de knie en kon de volgende mededeelingen over de toedracht van het ongeluk doen. 's Morgens even voor 8 uur waren z'n kameraad en hij met het inslaan van de pennen begonnen, waarmede zij vanaf Maandag j.l. af bezig waren. Nadat eerst de andere zijde van het Waaggebouw was afge werkt, werd aangevangen met de Noordzijde. Hierbij werd gebruik gemaakt van twee z.g. leiladders, die splinternieuw waren en waar mede, naar de man zeide. steeds gewerkt wordt. De eerste ladder werd in de goot geplaatst en ten einde uitglijden te voorkomen, had Blommaert er voor gezorgd, dat de ladder van onder vaststond. De tweede werd hierop geplaatst, zooals dit steeds gebeurt, zonder aan de eerste ladder te zijn vastgemaakt, doch op deze manier, dat de laatste sport van de eerste ladder steunt op de eerste sport van de tweede ladder. Blommaert bevond zich boven op de tweede ladder en had de eerste pen tusschen de leien geslagen. Z'n kameraad kwam met een tweede pen de ladder op en bevond zich juist halfweg, daar waar de beide ladders op elkaar steunden,toen Blommaert plotseling de ladder voelde bewegen. Hij greep zich vlug vast aan de reeds bevestigde pen, doch toen hij bemerkte, dat de pen omboog, liet hij los en kwam terecht in de goot. Wassenberg evenwel viel over den rand van de goot en nam in z'n val de ladder mede. Deze is gebroken tijdens het vallen. Over de oorzaak van het losraken der lad ders wist Blommaert niets met zekerheid te zeggen. Even voordat zij vielen, had hij nog aan Wassenberg gevraagd of de ladders goed vast zaten, wat deze bevestigend beantwoord de. Misschien is Wassenberg bij het aanreiken van de pen, trekkend tegen de ladder op geloopen, waardoor deze onder de bovenste is weggeschoten. De heer Blommaert deelde yerder nog medé, dat Wassenberg eri hij reeds lang dit soort werk verrichten en zelf had hij reeds hij de Zuiderzeewerken en onlangs nog op een toren te Schiedam denzelfden arbeid verricht. - De ladders zijn door de politie in beslag genomen. De lezing van den heer Margadant is, dat Wassenberg bij het aanreiken van een pen het evenwicht zou hebben verloren en zich aan de ladder zou hebben pogen vast te grijpen, waardoor hij met de ladder over de borstwering viel. De ernstig gewonde heeft een hersen schudding, schedelfractuur en een hoofdwond opgeloopen. Naar men ons uit het St. Elisabethzieken huis mededeelde, zou de heer Wassenberg gisterenmiddag de H. H. Sacramenten der Stervenden ontvangen. De toestand van P. Wassenberg was heden iets beter, hoewel hij nog steeds niet buiten gevaar is. Gistermiddag moest men den patiënt met een zuurstofapparaat te hulp komen. Hij heeft een naar omstandigheden vrij rustigen nacht gehad. Gisteravond draaide voor het eerst in bovengemeld theater de Orion-film van den triomfantelijken intocht van Z. D. H. Mgr. Aengenent in zijn Vaderstad Delft. De Bis schop gaf over deze film, toen hij eenige weken geleden aan het Bisschoppelijk paleis vertoond werd, zijn volle tevredenheid te kennen. Wij zien allereerst de komst van den Bisschop aan het station. Vervolgens den zegetocht door de stad, waar de Bisschop gezeten in een met zes paarden bespannen calèche, overal word toegejuicht. Hierna de aankomst bij de kerk, waar de vaandels der verschillende plaatselijke vereenigingen zijn opgesteld en een grootsche stoet van bruidjes den Bisschop met palmtakken en vlaggen toewuiven. Tijdens het plechtig Lof werd het Altaar met schijnwerpers ver licht en werd de bewierooking van het altaar tijdens het Magnificat verfilmd. Van de Pontificale Hoogmis zijn enkele momenten genomen, zooals Credo, Evangelie en Offer- rande. Tenslotte ziet men Mgr. nog in ge sprek met den voorzitter van den feest commissie. In tegenstelling met andere religieuze films, munt deze film uit door eenvoud, waardigheid en schoonheid. Het is goed ge zien, om het plechtigste oogenblik van de H. Mis de Consecratie weg te laten. Door het feit, dat ook andersdenkend publiek aanwezig is en dit zich wel eens een minder aangename uitdrukking laat ontvallen, zou een katholiek zich hieraan, vooral tijdens de heiligste handeling der H. Mis, kunnen stooten. De film getuigt van hard en devoot werken, hetgeen waardeering verdient. Het orkest zorgde voor een passende en uitste kende begeleiding. Het verdere programma is eveneens een bezoek aan dit theater waard. Een interessant en uitgebreid wereldnieuws, dat naast vele kijkjes uit het buitenland, ook tal van Hollandsche actualiteiten, zooals de viering van Koninginnedag in verschillende steden, de landbouwtentoonstelling „Zwol- land," in Zwolle, geeft. Verder een aardige teekenfilm, een klucht met enkele nieuwe vondsten op dit gebied. Tenslotte Douglas Fairbanks in zijn heldenfilm „De Zwarte Piraat," welke ge heel in kleuren, volgens het procédé technicolor, is geprojecteerd. Het is een spannende geschiedenis uit het ruwe en ruige leven der zeeschuimers. Met zijn vechten, rooven, stelen en andere bij dit beroep behoorende bedrijven, waarin ten slotte „Doug," de verdediger van het recht, zegeviert. Kortom een programma, dat wij onzen lezers aanraden te gaan z en. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk De directeur der ambachtsschool verzoekt ons het navolgende onder de aandacht te willen brengen Toen in het voorjaar de eerste cursus tot opleiding van autorijders en rijdsters werd gegeven, lag het in de bedoeling eens per jaar een dergelijken cursus te houden. Bij de inschrijving was de aangifte van leerlingen echter zoo groot, dat het houden van meer cursussen per jaar wenschelijk bleek. Eerst moest echter worden afgewacht of de cursus aan de te stellen eischen zou voldoen en of de aanvragen tot deelneming zouden blijven aanhouden. Daar dit het geval was besloot het bestuur der ambachtsschool met ingang van half September den 2den cursus te openen. Deze cursus zal ongeveer een half jaar duren. Per week zullen twee theoretische lessen worden gegeven, terwijl bovendien het rijden wordt onderwezen. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit blad voorkomende adver tentie. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem ls a.s. Maandag, Dinsdag en Woensdag ver hinderd audiëntie te verleenen. Tot tijdelijk leerares in de klassieke talen aan het Christelijk Lyceum is benoemd mej. D. Verstege, doctoranda in de klas sieke letteren te Haarlem. TER HALL'S REVUE Het aanstaande verscheiden van Ter Hall's Revue, die nu eenmaal tot eene stevige traditie geworden was in het uitgaansleven van heel het publiek, heeft ook gisteravond weer onze Concertzaal vol gelokt met een publiek, even dankbaar als ooit te voren. Na wat wij vorige dagen reeds schreven I over de praestaties is het wel overbodig, détails te noemen of te prijzen men weet wel, dat Buziau weer op dreef is, en dat op de eerste plaats om zijn onweerstaanbare humor deze revue haar populariteit verwor- j ven heeft, en men weet, dat weer balletten en finales zoo sprookjesachtig zijn gecostu- meerd, dar er geen beschrijving voor te vinden valt. Het is juist deze afwisseling van stille bewondering én van daverenden lach, die de aantrekkelijkheid van dit eigenaardig soort tooneelkunst uitmaakt, waarin deze troep zich altijd zulke meesters heeft getoond. Het zal den laatsten avond van de verdwij nende revue zeker evenmin aan belangstelling en aan hulde ontbreken. Het Rijk wenscht binnenkort over te gaan tot verbetering van den Rijksweg Haarlem- Velsen, voorzoover betreft het gedeelte Kennemerstraat-Soendaplein. B. en W. schrij ven nu aan den Raad Op het voor de leden ter inzage gelegd plan, gemerkt A, is de voorgenomen verbe tering aangegeven. Uitvoering van dit plan zal plaats vinden, wanneer de gemeente o. a. den daarvoor benoodigden grond en het daarvoor benoo- digde water (deel uitmakende van de Alge- meene begraafplaats aan den Schoterweg) kosteloos aan het Rijk beschikbaar stelt. Op de mede voor Uwe leden ter inzage gelegde teekening, gemerkt B, is bedoelde grond en bedoeld water met een groene kleur aangeduid. Zooals uit die teekening blijkt, zal het huis Akendam, (de woning van den opzichter over de Algemeene begraafplaats) dienen te worden gesloopt. Nadat dit perceel door den tegenwoordigen bewoner is verlaten, kan het voor afbraak door de gemeente worden verkocht. Van de gemeente wordt voorts verlangd, dat zij nadat van Rijkswege de vijver voor de begraafplaats geheel zal zijn aangevuld voor hare rekening op die grondaanvulling 1 en tevens op een van het Excercitieterrein j aan den Schoterweg af te nemen strook grond, een voetpad aanlegt. j Door de voormalige gemeente Schoten is destijds aan den Rijkswaterstaat mondeling toegezegd, voor rekening van die gemeente te zullen nemen den aanleg van de oostzijde van den Rijksweg van een trottoir ter breedte van 4 M". met riool. Aan die zijde van den te verbeteren weg moet n.l. een doorloopend riool worden gelegd. Genoemde verplichting behoort Haarlem over te nemen. De kosten van aanleg van de hiervoor bedoelde trottoirs (met bruine kleur aange geven op de teekening gemerkt B) met riool zijn geraamd op 44.500, Van gemeentewege zal vervolgens langs het gedeelte van de begraafplaats tusschen de Kleverlaan en het Julianapark (Spaansche Vaartstraat) een hekwerk ter lengte van pl.m. 300 M. moeten worden aangebracht. De Rijkswaterstaat zal zorgdragen voor verplaat sing van het bestaand hekwerk ter lengte vati pl.m. 150 M. De kosten van het nieuw te maken hek werk (in den geest als dat langs de begraaf plaats aan de Kleverlaan) zijn geraamd op ƒ30.000,—. Hoewel van de gemeente belangrijke offers worden gevraagd, dient naar onze meening de door het Rijk verlangde medewerking aan de tot standkoming van de zoo zeer gewenschte verbetering van het hiervoor genoemd wegvak, ten volle te worden ver leend. Voor het examen politiediploma van den Algemeenen Ned. Politiebond, gehouden te Amsterdam, slaagde de heeren B. Fledder- man, alhier, met aanteekeningen, P. D. Gieske, alhier, W. v. Diessen, alhier, G. v. Enk te Enkhuizen en K. Goris alhier, zon- aanteekeningen. HUURKOOP-SYSTEEM De Contact-Commissie, bestaande uit af" gevaardigden der Vereeniging van Huisvrc*i- wen Afd. Haarlem, en van de Midden standscentrale voor Haarlem en omliggende gemeenten, heeft in hare vergadering van 18 Juli j.l. het Huurkoopsysteem behandeld en kwam daarbij op de hiernavolgende over wegingen tot de conclusie, dat het Huur koopsysteem (behalve voor werktuigen en andere artikelen, die door het gebruik in tfjds- en aan arbeidsbesparing zich zelf be talen) voor de maatschappij ontwijfelbaar verderfelijk is. Het huurkoopsysteem is een stelsel, waarbij men eerst eigenaar wordt van het geleverde voorwerp, nadat de laat ste afbetalingstermijn is voldaan. Tot zoo lang blijft dat voorwerp, het aanstonds bij wanbetaling van een der afbetalingstermij nen, direct opvorderbaar eigendom van den leverancier, en van al het daarop door den gebruiker reeds afbetaalde wordt niets te ruggegeven. Deze gelden worden beschouwd als betaalde huur voor het gebruikte voor werp. Reeds sedert vele jaren wordt dit systeem van afbetaling in Amerika en in Frankrijk toegepast, aanvankelijk voor landbouwwerk tuigen en machines voor de nijverheid. La ter voor wasch- en naaimachines enz. en dat was, zooals reeds opgemerkt niet scha delijk, omdat dergelijke zaken zich door het gebruik zelf betalen. Nu echter, dit, alzoo in beginsel niet ver keerde systeem uitgebreid werd tot de aan schaffing van allerlei voorwerpen, die niet tot de bovengenoemds behooren en zich is gaan uitstrekken tot het zich aanschaf fen van meubelen, kleeding en luxe voor werpen, is het tijdstip gekomen op het ge vaarlijke van dit hiervoor verkeerde beta lingssysteem te wijzen en te beproeven te verklaren hoe de handel er toe kwam dit stelsel van afbetaling in te voeren en aan te bevelen. Het mag worden bekend geacht, dat vooral in den laatsten tijd ook hier te lande het beginsel van minimum winst en maximum omzet wordt gehuldigd. Hieruit volgt, dat de industrie beproeft zooveel mogelijk aan den kleinhandel af te leveren, die op zijn beurt weder zich inspant om op allerlei wijze en langs allerlei wegen zoo veel mogelijk artikelen aan den man te bren gen en daartoe methoden aanwendt, die de ciënten in sterke mate tot koopen moeten bewegen. Deze cliënten waarvan vooral in den laat sten tijd vele door den ongezonden zin voor weelde en uitspanning, die thans heer- schende is, behoeften zijn gaan gevoelen1, aan dingen, waaraan zij vroeger onder meer gezonde verhoudingen niet zouden hebben gedacht, vinden in deze schijnbaar gemak kelijk na te komen betaling aanleiding zich op huurkoopvoorwaarden verschillende voor werpen aan te schaffen. Zij vergeten even wel, dat in zeer "ele gevallen voor de ver langde voorwerpen een veel grooter bedrag moet worden betaaAd, dan bij aankoop a contant, terwijl reclames over de qualiteit der geleverde zaken al aanstonds, dikwijls haast onoverkomelijke moeilijkheden met zich brengen. Dat verschillende, ten deele zeer goed te voorziene omstandigheden hunne berekening der mogelijkheid van de voldoening der betalingstermijnen in de war kan brengen, wordt meestal geheel en al voorbijgezien. Werd vroeger door' elk goed verloofd paar met het oog op de toekomst gespaard, zoo dat mogelijk was, dat de aankoop van huis raad a contant gedaan werd en het jonge gehuwde paar kan leven ook van een be trekkelijk bescheiden inkomen, maar zonder groote zorg; door dit afbetalingssysteem is dit veranderd in een huwelijksleven zonder eenig bezit of weerstandsvermogen en met bijna altijd groote zorg door de op het ge zin rustende verplichtingen, die niet alleen de welvaart, doch ook maar al te dikwijls het huwelijksgeluk vernietigen en boven dien de aanleiding kunnen zijn en dikwijls worden tot den grooten vloek, die op zoo menig gezin rust, namelijk het in handen vallen van den woeker, die ten slotte den geheelen ondergang "an het gezin voltooid- Dat meermalen werkloosheid ontsaat door het ontslag, dat bij vele werkgevers volgt op het beslag, dat op een deel van het loon hunner werknemers gelegd wordt tot invor dering van de verschuldigde betaling, be hoeft geen nader betoog. Het is niet wel mogelijk alle ellende op te noemen, die door het huurkoopsysteem wordt veroorzaakt en daarom blijve die hier verder onbesproken, maar een ernstige ivaaschuwing zij ten slotte gericht, vooral tot de huisvrouwen, omdat zij door het be heer der huishouding nog meer dan de man nen in verzoeking worden gebracht om op deze wijze artikelen daarvoor te koopen, die eigenlijk boven hare krachten gaan. Vooral voor haar gelde het. Koopt niet anders dan tegen contante be taling, opdat de welvaart en het waarachtig geluk van u en de uwen niet verloren gaat. Namens de Contact-Commissie F. H SMID, Voorzitter C. S.' DE VEER—BLOK WIJBRANDÏ Secretaresse. MEDEGEDEELD DOOR ZATERDAG, 8 SEPTEMBER. 59.40 59.50 9.70 9.80 34.65 34.75 12.09-J 12.10J 48.— 48.10 13.— 13.10 41.30 41.40 Weenen 35.10 35.20 New-York (cable) 2.49 2.50 7.30 7.45 27.- 27.10 66.50 66.60 66.50 66.60 66.65 66.80

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2