- 1 1 DE ST. GREGORIUS-VEREENIGING RADIO-OMROEP ELCK WAT WILS I11S&8H i \- DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1928 BLADZIJDE 1 (Een nabetrachting over het Utrechtsche Congres) UIT ONZE OOST De suikeraanplant 4 #haa 9 RADIO - MOORS 7'r:;"Vv x.u: '1 Trekjes No. 566 IFfraBTW' o. n. ra V- De kerkmuziekweek ter gelegenheid van het Gouden Jubileum der St. Gregoriusver- eeniging behoort al weder tot het verleden. Wie een compleet overzicht van de geheele, waarlijk grootsche viering wil bezitten, die volge de eerstvolgende afleveringen van het St. Gregoriusblad Bijzonder de lezingen, waarvan uit den aard der zaak een dagblad slechts een kort uittreksel geeft, zullen veel interesse wekken. Wellicht is voor de lezers van ons dagblad een samenvatting, zy het een tamelijk beknopte, van nut. Blijkt het niet steeds meer en meer, dat niet alleen priesters en zangers, doch ook de gewone kerkbezoekers, meer belang gaan stellen in de ware goede kerkmuziek? Bij deze feestviering viel bijzonder de groote plaats, die de Gregoriaansche zang innam. Een Hoogmis met louter Gregori aansche gezangen, een Vesper, een Comple ten, in de namiddaguitvoering 2 koren met dergelijke gezangen, 3 lezingen over de mo daliteit, de rythmus en de uitvoering van dezen zang, terwijl een zeer belangrijk on derdeel van de lezingen en demonstraties door Mevrouw Ward mede het Gregori- aansch gold. Doch niet zoozeer het aantal uitvoeringen, dan wel de goede verzorging er van ver schafte het Gregoriaansch zoo'n hoog aan zien op dit feest. Er moet erkend worden, dat de uitvoeringen doorgaans op hoog peil stonden. Kleine verschillen, dikwijls op pun ten van ondergeschikt belang, buiten be schouwing gelaten, kan er geconstateerd worden dat de Gregoraansche zang grondig bestudeerd en beoefend, de Solemnesser- methode correct nagevolgd wordt. Rust en orde, wijding en ingetogenheid, de beheersching en welluidendheid, kenmerkten over het algemeen de uitvoeringen. Deze moeten bij de talrijke toehoorders, zelfs bij de minst ontwikkelden op kerkmuzikaal ge bied een diepen indruk hebben nagelaten. Hiertoe werkte ook mede de plaats, waar die gezangen werden gezongen. Zij werden steeds uitgevoerd in het Priesterkoor en de zangers waren gekleed in het kerkelijk ge waad. Op deze wijze uitgevoerd, komt de Grego riaansche zang volkomen tot recht. En dit niet alleen bij diensten met louter Gregori aansch, doch ook, ja zelfs nog meer bij diensten, waar een meerstemmige mis wordt gezongen, valt het duidelijk op dat deze zang de eigen zang der kerk, ware altaarzang is. Als men nu in aanmerking neemt, dat voor 25 jaren geleden de Pustet-editie (en mèt de editie de manier van uitvoering) de z.g. traditioneele en officieele was, dan moet toch erkend worden, dat er reeds zeer veel bereikt is. Al zingen lang niet alle duizend afdeelingen der St. Gregoriusvereeniging dezen kerkzang perfect, er wordt goed voor gegaan (mede door de directeuren en zan gerscursussen) en goed voorgaan doet goed volgen. De methode Ward kan ook voor den kerk zang, niet het minst voor den volkszang in de kerk, dienstig zijn, omdat ze behalve de hedendaagschrt muziek ook den Gregori- aanschen zang omvat. Deze methode op de lagere scholen toegepast, moet vruchten af werpen, omdat ze logisch, voor ieder kind bevattelijk is opgebouwd. De praktijk in Amerika en op enkele Limburgsche scholen wijst reeds op het nut dezer methode. Wat zou het bovendien een groot voordeel voor de kerkkoren zijn, wanneer zij hunne kna penkoren konden formeeren uit scholieren, die reeds twee of drie jaren de Ward- methode hadden gevolgd. Dat er toch aan iedere lagere school minstens één onder wijzer zich speciaal op den zang toelegge! Na het Gregoriaansch was natuurlijk vooral gedacht aan den Palestrijnschen zang. De Missa Papae Marcelli van Pales- trina en een ruim tiental 4, 5, 6, 8 en 12 stemmige lofgezangen van Palestrina, Vit- toria, Gabrieli, Gallus en Viadana stonden op het programma en werden onder de beproefde leiding van dirigenten als Hu- bert Cuypers, Joh. Winnubst, Thieme en Heymans op artistieke wijze uitgevoerd. Alhoewel het prijzenswaardig is om op 'n jubelfeest gezangen voor dubbelkoor ten ge- hoore te brengen, was het o.i. praktischer geweest een mis en eenige lofgezangen voor 4-stemmig koor uit te voeren en daarmede te bewijzen, dat de Palestrijnsche stijl vele, tamelijk gemakkelijk uitvoerbare composities telt. (Dr. Ramselaar stelde in zijne lezing over Palestrijnsche muziek de vraag: waar om altijd de Papae Marcelli-mis en niet één voor eenvoudige bezetting en minstens even groote kunstwaarde?) Ook thans werd een ieder overtuigd van het echt-kerkelijk, liturgisch karakter der Palestrijnsche muziek, die ondanks alle mo derne strcomingen de beste der meerstem mige kerkmuziek is. Even enthousiast als over de Gregori aansche en Palestrijnsche muziek kunnen we over de nieuwere muziek niet schrijven. Er werden o.a. een aantal lofgezangen ge zongen, die in het z.g. overgangstijdperk misschien eenig recht van bestaan hadden. Van betere componisten uit den lateren tijd werd zeer weinig gezongen. Van Loots slechts 2 lofgezangen, waarvan één in lang niet vlekkelooze uitvoering. Van Heydt 1 lof gezang in dito vertolking en één misfrag- ment De uitvoering van dit laatste tusschen talrijke andere misfragmenten deed juist de groote bezonkenheid en innerlijke waarde van Heydt's werken scherp uitkomen. Hier nevens moeten we vermelden, de Kyrie uit de Dominicalis-mis van Winnubst, tot nu toe het beste werk van dezen componist en de laatste deelen uit Nieland's mis, een be lofte voor de toekomst. Van de ultra-modernen hoorde men mis sen van Jaap Vranken (mannenkoor met orgel) en van Vaughan Williams (dubbel ge mengd koor zonder orgel). Het eerste ge noemde werk heeft heel wat stof tot be spreking geleverd. Slechts enkelen spreken er met waardeering over. De meesten ver wonderen zich over de kerkelijke goedkeu ring, doch algemeen wordt toegegeven, dat het werk niet voldoende bezonken, boven dien tamelijk fragmentarisch, gezocht-mo dern en onpractisch, geschreven is. Gaarne hadden we daar tegenover eens een mis van Loots of Heydt gehoord. In elk geval had een dergelijk werk meer voldaan, inzake ker kelijk karakter. De mis van Williams bezit meer artistieke en liturgische waarde dan die van Vranken. Het moderne karakter doet hier natuurlijker aan. Voldoening naar de geweldige eischen, die het stelt, geeft het echter niet. De inner lijke waarde is niet zoo grootsch als de opzet. Een enkele opmerking over de Romeinsche uitspraak van het Latijn. Door alle koren wordt deze wel gevolgd, doch inzake de e-en o-klank is het nog een Babylonische spraakverwarring. Waarom niet algemeen de aanwijzigingen der St. Gregoriusvereeniging gevolgd? Te meer is dit te betreuren, daar juist de meest vooraanstaande koren inzake genoemde klanken zich de grootste vrijheden veroorloven. Al is het kerkelijk volkslied voor extra liturgisch gebruik gedacht, toch had het o.i. ook een plaats op dit feest moeten innemen. Wat een mooie gelegenheid was dit, om eens het goede, meest geschikte volkslied te laten hooren en door alle bezoekers te doen zin gen. Worden er niet in tallooze kerken nog immer de bekende dreunen gebezigd? En wat volkszang betreft, is het niet te ver wonderen, dat pastoor van Beukering zijn leedwezen uitsprak over het ontbreken van 'n proef van volkszang onder de H. Mis van de vaststaande gezangen? Even moet hier gememoreerd worden, dat genoemde spreker veel bijval oogstte bij de zangers met zijn geduchte les over het „Mish->oren van den kerkzanger." Wat orgelspel aangaat ook hierover1 is een belangrijke lezing gehouden, die wel eens goed ter harte mag worden genomen. Opvallend daarna was het min of meer niet passend orgelspel tusschen Offertorium en Praefatie in de Hoogmissen op Woensdag en Donderdag. Des Woensdags was het een o.i. ongepermitteerde te modern-getinte uit val tusschen het Gregoriaansch. Des Don derdags een te verbrokkelend spel: aangeven en nog eens aangeven van den toon voor den celebrant. Als solo-nummers buiten de diensten wer den o.a. werken van Hendrik Andriessen gespeeld. De medewerkende koren, het moet tot ons leedwezen worden geconstateerd stonden niet allen op voldoend hoog peil De groote mannenkoren, die over mooi materiaal be- I schikten, zongen niet immer zonder uiter- Ilijke praal en effect, daarentegen kleinere I koren met goed materiaal veel kerkelijker De gemengde koren waren doorgaans veel beter, al moet hierbij opgemerkt worden, dat de zangkunst der jongens in vele gevallen hooger stond dan die der heeren. Van de di rigenten moeten met eere Hubert Cuypers,, Alphons Vranken, Joh. Winnubst en van Kooten worden genoemd. Wanneer aan de koren zulke zangpaedagogen worden ver bonden, dan wordt er een gansch nieuw leger goede kerkzangers voor de toekomst gevormd. Op de jongenskoren blijft alle hoop gevestigd! Verblijdend was de enorme belangstelling van alle kanten: priester, broeders, zusters, directeuren, organisten en zangers. De afge huurde zalen bleken menigmaal te klein om allen te kunnen bevatten. De kathedraal was telkenmale overvol. Daarenboven de be langstelling van het Doorluchtig Episcopaat, de regeering en van vele autoriteiten uit binnen- en buitenland. Een bekroning van het edele streven der St. Gregoriusvereeniging, tevens een aan moediging om te blijven strijden voor de edele zaak: de bevordering der goede kerk muziek. Ten slotte drukken wij hieronder eenige beginselen der Ward-methode af: EENIGE BEGINSELEN DER WARD-METHODE De muziek is een fundamenteel element in de ontwikkeling van het intellect en de vor ming v. h. karakter. Het ideaal van Z. H. Paus Pius X: de ac tieve deelname van alle geloovigen aan den liturgischen zang, kan slechts bereikt worden met behulp van hen, die de opvoeding der kinderen ter harte nemen. Om dit te bereiken moet de methode zoo eenvoudig zijn, dat ze binnen de bevatting valt van ieder kind en ieder onderwijzer. Het resultaat moet van dien aard zijn, dat de heele massa een geschikt materiaal vormt, om onder muzikale leiding aan de liturgische gezangen deel te nemén. Als het zangonderricht tezelfder tijd be gonnen en even zorgvuldig onderwezen wordt als de andere vakken, zullen de kinderen even gemakkelijk en vlug leeren zingen als lezen. De ondervinding heeft dit aangetoond. Zelfs kinderen die aanvankelijk schijnbaar geen gehoor schijnen te bezitten, kunnen, in dien de leerstof rekening houdt met hun be vattingsvermogen en de onderwijzer genoeg geduld en tact gebruikt, zoover gebracht worden, dat ze met de andere correct mee zingen. De muziek moet voor de kinderen een middel tot uitdrukking hunner gevoelens worden. Het zangonderwijs, zooals het tot heden dikwijls geschiedde, was veelal slechts „formalisme" en had geen groote opvoed kundige waarde al was de wijze van zingen op zich misschien ook correct. De methode is niet gebaseerd op naboot sing. Alleen de tonen do, re, mi, fa, sol wor den voorgezongen. De geheele intervallen studie is zóó ingericht, dat de kinderen zelf iedere moeilijkheid leeren overwinnen. Stem, gehoor, rythmisch gevoel en oog dienen eerst afzonderlijk geoefend te worden. Het cijferschrift is als uitgangspunt ge kozen. De cijfers geven de kinderen een dui delijker beeld der toonrelatie's dan ons ge woon muziekschrift. Bij transponeeren geven ze steeds hetzelfde onveranderlijke model, zy kunnen tevens dienen als symbool eener mo dulatie. Hoewel een uitstekend hulpmiddel, mag het cijferschrift geen einddoel zyn. Daarom wordt reeds in 't eerste leerjaar be gonnen met de notenbalk. De grootste zorg moet besteed worden aan de cultiveering der kinderstem. Zonder goede toonproductie is er van muziek geen sprake. Teneinde de belangstelling der kinderen gaande te houden, wordt nooit te lang by een onderwerp stil gestaan. Voortdurend dient naar afwisseling te worden gestreefd. De methode bestaat uit vier leerjaren. In de eerste drie leerjaren wordt een alge- meene, muzikale grondslag gelegd, terwyi het vierde leerjaar uitsluitend gewijd is aan de beoefening van den Gregoriaanschen zang. Aneta seint uit Pasoeroean: Het Proef station voor de Javasuikerindustrie meldt over de tweede helft van Augustus, dat op een paar uitzonderingen na in alle rietstreken regen viel. Op Midden-Java zelfs zware buien. De lucht was op de meeste plaatsen sterk bewolkt, terwijl de oostenwind algemeen bleef aanhouden. De waterdebieten vermin derden regelmatig. De jonge aanplant staat overal bevredigend. Met de bewerking is men, practisch gesproken, overal voor bij vorige jaren. Het sporadisch optreden van de witte luis wordt zeer algemeen waargenomen. RADIO OP DE JAARBEURS TE UTRECHT. lederen keer opnieuw valt het ons op welk een integreerend deel van onze Nationale Jaarbeurs de Radio-stands toch wel zijn. Een paar iaar geleden verschenen onder nemende Radio-Firma's voor het eerst op de Jaarbeurs. Het was een experiment, maar de baanbrekers zijn er nog. terwijl het aantal iedere Beurs opnieuw grooter wordt. En hoe reageert het publiek hierop? Wel zijn er nog bezoekers die zich niet voor de „Radio" interesseeren De Radio-stands zijn nagenoeg geen moment van den dag zonder bezoek. De arme Stand-houders moe ten wel tijd te kort komen om alle belang stellenden te woord te staan. De Jaarbeurs is, Zooals r en zonder uitzondering verzekerde, voor de aldaar uitstallende Radio-Firma's een groot succes. Wij zullen trachten een kort overzicht te geven van het vele dat deze Jaarbeurs aan de „in de Radio belangstellenden" biedt, maar moeten hierbij overslaan al datgene wat niet als absoluut nieuw aangemerkt kan worden, het zou anders een nog drogere opsomming worden. N. V. Biedermann en Co, Amsterdam Deze Firma brengt de Graworluidspieker met een verbeterd membraan, de Grawor- Sectorphoon. De uitvoering van dit mem braan is zoodanig het bestaat uit vier parabolo ïdische sectoren, die aan den rand door een vierkant raam zijn bevestigd dat door het inklemmen van dit membraan geen vervorming op kan treden. Het gedeelte dat het sterkst trilt ligt n 1. bijhet Sectorphoon membraan in het midden. Bovendien wordt in alle luidsprekersmodellen van deze firma een nieuw type anker ingebouwd, dat door een speciale constructie, o. a. door het toe passen van twee verschillende metalen, de invloed van de eigen-frequentie tot een mini mum beperkt, zoo niet geheel opheft. De Farrond-Dyamie luidspreker Op dezen stand zijn ook nog te zien nieuwe afgeschermde spoeleenheden en inbouw- spoelen, die eveneens door hun bijzondere constructie opvallen. De door deze Firma geïimporteerde „HARA" condensatoren zijn thans ook verkrijgbaar met uitschuifbare as, een nieuwtje dat de montage beduidend kan vergemakkelijken. H. W. K. de Breij en Co, Den Haag. Naast de Crystalphone ontvangers en Gramofoon- versterkers, toestellen met een apart cachet, komt deze Firma thans met een Ideinen, han- digen wisselstroom-ontvanger, een plaatspan- ningsapparaat in een zeer geslaagde uitvoering (260 Volt bij 25 mA.) en 'n nieuwen Farrand- luidspreker, de Farrand-Dynamic. Opvallend is een groot exemplaar van dit laatste type, de uitvoering is bijzonder geslaagd en de reproductie kan de toets der vergelijking doorstaan. De N. V. Ph. J. Schut, Amsterdam heeft als nieuwtje een wisselstroom-ontvanger met raam-antenne, waarvan het raam een dri-tal aftakkingen heeft. Verder de„OMNIVOX"- luidspreker, een zeer goedkoope maar toch goede luidspreker, in een aantrekkelijk kastje van papiermaché. i Wisselstroom ontvangstoestel Erres K.W.S. The Dutch Gramophone en Radio Works, Amsterdam. Toestellen, die uiterlijk goed verzorgd zijn. Hieronder is er een met een speciaal schema, een tweetal serie-parallel variometers, hetgeen een zeer groote selec tiviteit van het ontvangtoestel eaarborgt. De Geldersche Radiofabriek, Arnhem, heeft zich in het bijzonder geworpen op de afscher ming van het geheele toestel en van toestel kringen. Alweer teneinde de zoo hoog no^dige grootere selectiviteit te bereiken. Verder vindt men op dezen stand goedkoope korte- golfspoelen, een plaatspannings-transforma- tor gecombineerd met een smoorspoel, een kortegolf-ontvanger voor Indië en 'n nieuwen rolschakelaar met niet minder dan 8 genum merde standen. En natuurlijk de G. R. F. Radio-ontvangtoestellen. R. S. Stokvis en Zn. Rotterdam exposeert een groot aantal verschillende Radio-onder- deelen naast de „ERRES" Ontvangtoestel len. Van deze laatste zouden wij speciaal de aandacht willen vestigen op het toestel met de 25 Watt-eindverster ker. De Firma Stokvis wilde er rekening mede houden dat bij ongeveer alle bestaande Radio-apparaten de eindlampen niet zelden overbelast wordt, waardoor, bij reproductie met de grootst mogelijke geluidssterkte, de luisteraar altijd eenigermate geïrriteerd wordt. Dat veroor zaakt het steeds weer opnieuw bij-stemmen, wat de rust uitden kring van luisterenden weg neemt. Deze Firma is er thans van overtuigd met dit, wel is waar dure, toestel ook de meest verwende muziek-liefhebbers en - kenners te kunnen bevredigen. De „Erres" transformator is in een nieuw aantrekkelijk kleed gestoken; de door haar geïmporteerde „Hammarlund" trommel- schaal is in zijn soort werkelijk heel goed te noemen. Ten slotte, als nieuwste snufje, de „Erres Selectivator" een apparaatje dat de selectivi teit van verouderde toestellen en, zoo noodig, van nieuwere toestellen, moet verbeteren. N. V. Technisch Bureau Marijnen, Den Haag, importeur van de „Igranic" Artikelen, toont ons hiervan een volledige collectie waarbij vooral de spoelen met verstelbare spoelstekkers de aandacht vragen. Zoo zijn ook de Ultra-kortegolf-spoelen uitgevoerd. Een kleine smoorspoel (h. f.) met een golf- bereik van 180 3000 Meter is eveneens opmerkelijk. Een nieuwtje is tevens de „Ajax" batterij met losse verwisselbare cellen, één uitgewerkte of slechte cel noodzaakte den bezitter dus niet zijn batterij af te danken. „Rees-Radio" {J. van der Voortheeft vrijwel uitsluitend draagbare kofferontvan gers, waarbij alles ingebouwd is. Ze zijn ver krijgbaar in verschillende uitvoeringen, o. a. ook met een zoo-danig schema dat het 1. d. deel desgewenscht als gramofoon-versterker kan dienst doen. Het is werkelijk opvallend, dat aan de kof fer-ontvangers op deze Jaarbeurs zooveel aandacht besteed wordt. Als zoodanig brengt ook de N. V. I. Zelandersag Handelsvennoot schap de „Elzed-Super Trialmo" Type 505, een toestel van Fransch fabrikaat. Genoemde Firma heeft verder een groote collectie „Philips" producten die echter in een volgend ve slag, naast andere dingen, nog nader be sproken zullen worden. ZONDAG 9SEPTEMBER HILVERSUM,' 1071 M. 1.00—2.30 Lunchmuziek doof het Trio Rentmeestsr. 3.00 Aansluiting van het Kur- haus te Scheveningen. Het Residentie-orkest o.l.v. Ignaz Neumark. Karei Szretcr, piano. I. d. pauze gramofoon- muziek. 8.00 Sport- en persber. 8.15 Aansluiting van het ICurhaus te Scheveningen. Solistenconcert o.I.t. Prof. G. Schneevoigt. Sam Swaap, Adolphe Poth, Jean Davert, Charles b. Isterdael, Th. Kneifer, J. I. Poolman, A. Witt, F. Veenstra, H. Bing, Fr. Zurhaar, Jaap Stotyn. 9.45 Concert door het Omroep-orkest o.l.v. Nico Treep. Lia Fuldauer, sopraan. Egb. Veen a. d. vleugel. HUIZEN, 340.9 M. Na 5 uur 1S70 M. 8.308. <0 K.R.O. Morgenwijding. Spr. L. H. Perquin, voorz. v. d. K.R.O. Naastenliefde, grondslag van het maat schappelijk welzijn (1». Verder muziek, zang. 0.50 Dienst in de Ned. Herv. Kerk te Utrecht. 12.301.30 Lunchmuziek door het Trio „Winkels". K.R.O. 1.30 2.30 K.R.O. Uitzending van de plechtigneid ter eere van O. L. Vrouw van Lourdes voor de zieken. Het kerk koor o.l.v. H. v. d. Oord. Predikatie door den ZeerEer- waarden Heer Pastoor D. Bastiaansen De verschijning van O. L. Vrouw van Lourdes, hoofdzakelijk tot taeü der zielen. De Harmonie „Utile Dulci" van St. Willibrord, 2.304.5o K.R.O. Concert in „Artis" door het muziek corps van het Regt. Genietroepen te Utrecht., o.l.v. M. v. d. Blij. 4.305.00 K.R.O. Ziekenhalfuurtje. 5.05 N.C.R.V. 7.407.45 K.R.O. Intenties v. h. Apostolaat des Gebeds. 7*45 K.T.O. Concert. De Amsterdamsche. orkestver. o.l.v. F. v. Diepenbeek. F. Bouwmeester, declamatie. 10.00 Persber. 10.45 K.R.O. Epiloog. 1. Adore Te, v. Tol. 2. Avondgebed. O naam zoo zoet in d' ooren, oude mei. 4. Zegen. DAVENTRY, 1600 M. 3.50 Concert, C. Stewart, alt. D. Hutchinsons, tenor. S. Bayens en zijn orkest. 5.55 Bijbelsche liederen. 6.05 Bach's kerkcantate. K. Win ter, sopraan. T. Purvis, tenor. S. Robertson, bas. 6.50 8.15 Kerkdienst in de Ebenezer Welsh Congregational Church, Cardiff. ••.20 Kerkdienst. —9.05 Liefdadig heidsconcert o.l.v. Hr. Rasse, Mile. E. Buyko, zangeres. 10.50 Epiloog 11.0011.20 „The silent Fellowship" PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. 12.20 Religieuze causerie en zang. 1.052.10 Orkestconcert. 4«50 Dansmuziek. -.5011.20 Concert. Orkest J. Doyen, piano. Mile. Ferrare en Hr. Cardi, zang-duet. LANGENBERG, 469 M. 9.20 Klokkengelui. Kath» Morgenwijding. 12.101.20 Tolstoï-nerdenking. Declamatie. 1.202.50 Orkestconcert. 4.50 Orkestconcert. Daarna tot 12.20 Dasnmuziek. KONIGSWUSTERHAUSEN, 1250 M. (ZEESEN) 9.20 Morgenwijding. 11.50 Concert door de politie- kapel. 5.206.50 Orkestconcert. 7.20 Declamaties d. werken van Tolstoi. 8.20 Operetteconcert. V. Schwarz, sopraan. B. Bötel, tenor. 10.5012.50 Dans muziek. HAMBURG, 305 M. 9.35 Morgenwijding. 1.25 Concert. 3.50 Concert (1000 medewerkenden). 5.20 Orkestconcert. 8.20 Concert „Der junge Wagner". Dansmuziek. BRUSSEL, 509 M. 5.20 Dansmuziek. 6.20 Kinder uurtje. 6.50 Orkestconcert. 8.35 Trio-concert. 9.20 Symphonieconcert in Ostende. Mile. Buyko, zange res. Steec/s /zet JV/euwste tsz Hac/Zo. \fa££uncï/^/fersfe/fi/7&enj?ewaaróor9t£i MAANDAG 10 SEPTEMBER HILVERSUM, 1071 M. 10.00—12.00 Jaarbeurs concert door het Kling-Trio. 12.302.00 Lunch muziek door het Trio Verheij. 2.003.00 Gramofoon- muziek. 3.005.00 Jaarbeursconcert door het Kling- Trio. 5.006.00 De Blijdemannetjes. Kinderuurtje. 6.007.15 Concert door het Omroep-orkest. Madel. Harrison, cabaretière. 8.15 Aansluiting van het Kur- haus te Scheveningen. Volksconcert o.l.v. Ignaz Neumark. Sam Swaap, solist. I. d. pauze Causerié door Mevr. Schaake-Verkozen. 10.15 Persber. HUIZEN, 340,9 M. Na 6 uur 1870 M. (Uitsluitend N.C. R.V.-uitzendingen). 12.301.45 Orgelconcert door Mej. J. Moleman. 4.00—5.00 Ziekenuurtje. 7-3<> 8.00 Zangles door Jac. Ph. Caro. 8.009.00 Orgel concert door Jan Zwart in de Herst. Ev. Luth. Kerk. 9.0010.00 Carillonconcert door J. Vincent op het carillon van het Kon. Paleis te Amsterdam. DAVENTRY, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Balladenconcert (sopraan, bariton). 12*50 Dansmuziek. 1.202.20 Orgel concert. 4.20 Orkestconcert. 5.20 Huishoudpraatje. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Muziek. 6.40 Voor padvinders. 6.50 Nieuwsber. 7.05 Mr. Shcarcroft Six pictures with six snaps. 8.05 Variété en dans muziek. 9.05 Pianoconcer.t 9.35 Lezing A sidelight on Charles Dickens. 9-50 Nieuwsber. 10.10 Licht orkestconcert. R. Chignell, bariton. 11.2012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. 12.50 Orkest- concert. 4.05 Orkestconcert. ^.5011.20 „Le grand Mogol", operette-fragmenten, Audran. Orkest o.l.v. H. Defosse en solisten. LANGENBERG, 469 M. 12.30—1.10 Mechanische muziek. 1.252.50 Orkestconcert. 6.056.50 Het Düsseldorfer strijkkwartet. 8.209.15 Concert door het Klein-Werag-orkest. 9.20 „Horrido Halali", een avond in een jachthut. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. KONIGSWUSTERHAUSEN, 1250 M. (ZEESEN) 12.20—5.20 Lezingen. 5.206.20 Concert. 6.20 8.05 Lezingen. 8.20 „Und das Licht scheinet in der Finst^rnis", drama van Tolstoï. HAMBURG, 395 M. 5.20 Dansmuziek. 6.20 Vroo- lijk concert. 8.20 Declamatie uit de werken van Tol stoï. „Het levende lijk", drama van Tolstoï. BRUSSEL, 509 M. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Trio- concert. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.50 Orkest- concert. 9.35 Dansmuziek in het Casino te Spa, tot 10.35- PHILIPS, Telefunken en R. M. Toestellen SPECIALISTEN - Tel. 14609 - HAARLEM HEMT Crystolphone YVisselstroomontvanger Levens-kruimels van de ijzeren baan Je kunt nergens béter zou 'k haast zeggen het leven beloeren, dan op reis. Zes menschen in 'n derde-klas-coupé, (in die der tweede klas wordt minder gespro ken, en van die der eerste ken ik nauwe- lyks 't inwendige) zes menschen met zes bestemmingen geven je stof voor zes brok jes lach en traanen zelfs de perrons met hun drukte, gewoel, zenuw-gehaast, ge vraag, geroep, geschreeuw zyn elk apart 'n kijktent van de groote kermis, die leven heet. 't Is maar 'n kwestie van zien, hooren en opletten. Je volgt de handelsreiziger, die opgewekt de nieuwe dag ingaaten de andere, met z'n gezicht van vóór-moedeloosheidhet gelaat, dat zegt: „Daar gaan we dan maar weerwat zal 't geven vandaag? 'n Bo terham'n halve boterhamof .niets?" En met 'n zware zucht smijt ie z'n tas- schen in 't bagage-net Zal deze nieuwe dag weer zyn als die van gisterenmet elk oogenblik maar weer die akelig-gewone mededeeling van 'n win keljuffrouw of bediende: „Meneer is niet thuis.Meneer is aan tafel „Meneer weet i.j t oogenblik niets voor u En je kunt je zoo indenken, als je zoo'n man tersluiks bekijkt, hoe ie straks weer sjouwen zal van de eene zaak naar de an dere, overal maar weer afgescheept met dat verlammende boodschapje, dat heel z'n moed tot leven en lust tot werken doodknijpt. Dat is de reiziger van 't nog niet „inge voerde" huisvan de nieuwe firma, die óók eens wil trachten mee te concurreeren op de groote, grillige handelsmarkthet is de reiziger zónder klantenlijst, de sjou wer in het vroeg-versleten confectie-pakje. En vlak achter die man, met dat som bere gezicht, op dat sombere, dreunende perron, tateren vroolykt kinderstemmen. 't Is nog vacantieen bly en zingend worden die laatste dagen door-gespeeld aan strand of duin, in bosch of hei. Hier lacht de onbezorgde jeugd in de volle zwaarheid van 't razende leven haar lied van jong, ongeknoeid genieten 'n Dame in rouw, grijs, vermoeid, met 'n groef van pijn om de mond, zoekt haar treinen iets verder wordt 'n ziek meisje in 'n eerste-klas-coupé geholpen Voorzichtig, voetje voor voetje, gebruik ma kend van elk steunpunt voor handen en armen, gaat ze daar binnen en valt mach teloos in de kussens neer. Ze zal achttien of twintig zijn. Wat haar scheelt? Ik weet het niet. Waar ze heen gaat? Het staat niet op haar gezicht als wasze vecht tegen de dooddat zie jeen dat is eigenlyk alles Wellicht gaat ze naar 'n sanatorium, om te trachten het leven nog wat te rekken of met de zich vastklemmende hoop genezen thuis te komen. Ze moet Lijk zyn. Dat zeggen haar kleeren en die van haar begeleidersde vader en de moeder? Ik weet 't niet. op 'n per ron zie je alleen. Ze is rijkoch zoo arm-rijk met haar twintig weel-ie-jarenen fiet leven trekt, trekt wildtracht zich los te rukken uit de klauw, die wurgens-gereed op het ge schikte moment wacht. En juist als ons 'n luidruchtige troep jongelui is gepasseerd, die in plezier en ge zondheid 'n dag genieten gaan, stuiten we op 'n dot nieuwsgierigen, die zich om twee rijksveldwachters verdringenmet 'n geboeide ..oef tusschen hen in. 't Apartement) voor 't drietal is gauw gevondenen daar zit ie, kwasie-onverschillig tusschen z'n be wakersmaar z'n lachje kan evengoed het schuil-masker zyn voor de snik, die hij verbergen wilwant 'n man is hijn groote, sterke manen die huilt niet zichtbaar. Waar gaat hij heen? Voor hoe lang? n Jaarvijf j.-ar? Is 't voor 't eerst, of is hij bekend met de plaats waar hy zal wor den ingesloten? Op 'n perron hoor je dat alweer niet je ziet alleen maaren je denkt er zoo wat van. En vraagt heel even aan je eigen, of zoo'n man nog iemand achterlaaten hóe! 'n Vrouw? Kinderen? 'n Moeder? Hoe veel van de schande krygen die vrouw, die kinderen, die moeder, die vader mee te dra gen in 't tóch al zoo beukende leven? Vyf en dertig kan ie zyn, schat je nog even En dan moet je instappen't is je tyd En van alles wat je op dat brokje perron van vijftig meter is voorby gefilmd, in nog geen anderhalve minuut, krijg je nooit meer iets te zien of te hooren. We rijden. Vlak tegenover me zit 'n baboeklein, gelateq in d'r katoenen mousselientje met 't goedkoope, slecht passende tweed-man teltje er overheenmager, leelyk mensch- jebruin, puisterig, met dikke, vaal-paar- se lippen, groote neusgaten en stijf-recht geplakte haren als die van 'n gelakte pop- penkop. Alleen d'r oogen zyn mooidiep-zwart en droomerig. Smal en verlegen zit ze in 't hoekje... in de eene hand 't spoorkaartjein de andere 'n taschje van schril-kleurig riet. Wie zouden daarginds, in Indië, gebléven zyn, toen zy weg moest? Misschien 'n moe" der? Misschien 'n kindjeof beiden. Heeft ze haar moeder wel ooit gekend? Is ze alléén op de wereld? Je weet niks je vraagt niksje ziet alleen 'n kleine, stumperig uitziende baboe met groote droom- oogen in 'n gelaat, dat niets vertelt geen droefheid, geen heimwee, geen vreug de, geen verlangen. Ze gaapt en kijkt naar buitengaapt nóg eensen de groote oogen beginnen zwaar-moe te luifelen en kleppen toeze slaapt. By 't knarsend stil-schokken van de trein vliegt ze op als 'n geschrokken vogel dringt naar 't portier, staat 'n seconde of wat later op 't perron en haast zich naar 'n eerste-klas-gedeelte, waaruit 'n heer, 'n dame en twee kinderen stappen. Ze grijpt de bagage en sloft trouw achter het viertal aandoet eventjes denken aan 'n last dier, dat machinaal de gang van de baas volgt Nu komt binnen hygen 'n dikke, blozende boerenvrouw met pakjes, doozen, 'n toege- knoopte bonten handdoek met rammelend gerei er in. Aan drie personen tegelijk vraagt ze of dit de goede trein wel isdan gaat ze breed zitten en loost 'n half dozyn zuchten van veilig-lekker op gemak, in rust zyn. Al heel gauw, eigenlyk zonder directe aanleiding, zit ze te vertellen, dat ze naar d'r dochter gaat, die 'n kleintje heeft ge kregenhaar éérste getrouwde dochter en 't éérste kleinkinden de oogen der spik-splintei nieuwe grootmoeder glinsteren van geluk en trotsen royaal-vrij somt ze op wat ze allemaal voor lekkers by ziel) heeft'n flesch zoete' wyn, 'n gebraden piepkuiken, appelen, peren, druiven, 'n taart, 'n mutsje, 'n manteltje, gebreide broek jesen nog twintig andere dingen die lollig om te hooren zynBlyde dagen gaat ze doorbrengen in 'n blij gezin misschien 'n halve dag, of slechts enkele urenmaar in ieder geval: 'n stukje leven van geluk en dubbele moeder-weelde. De man naast me, 'n nette burger-heer van goed vijftig, knikt peinzend, wacht op 'n korte stille en zegt dan: „Ik ga 'n min der prettig bezoek brengen dan u, juf frouw Vyf paar oogen vragen gretig naar 't ver volg van deze inleidingIn 'n trein praat en hoort en vertelt men graagdat helpt de ty'd vergeten op 'n lange reis en soms 't gemoed luchten by zulk gedwongen vreemd samenzyn. De heer knikt nog eensen 't strakke gelaat ontspant zich moeilyk als hij mee deelt, dat ie ergens naar 'n groot zieken huis moet, om z'n zoon te zienLevend of doodik weet 't niet" schudt hy z'n hoofd in bang denken vanmor gen met z':- motorfiets tegen 'n boom ge redenopgenomen met hersenschudding en 'n gebroken beentelegram gehad. hy was op reis voor z'n zaak'n flinke kerel van zes en dertigen 'n vrouw met drie lieve kinderen De lippen persen zich vast en de oogen doen 'n bekende poging. „Akelig" „Treurig" „Vreeselijk" „Verschrikkelijk"dit is de droeve bege leiding van 't beklemmende nieuws in dat kleine spoorwagen-hokje met zes menschen, die elkaar nooit hebben gezien en nimmer meer ontmoeten -.-uilen. „En m'n vrouw ligt thuis ziek" vertelt de man in pijn voort „Ze kon niet mee en ligt te snakken naar nieuwsen roept maar om haar jongen't is alles wat we hebben nogtwee groote kinderen van achttien en twintig dood aan de tering en nou hyde laatste 'n Snik houdt z'n woorden tegenen in de coupé drukt 'n stilte als in 'n dooden- huis. Dan vraagt men, zacht, aarzelend, nadere inlichtingen, maar de ongelukkige vader weet nietsalleen dat korte, barre tele gram kwam in z'n huis vallen als 'n plet ter-blokStil en droef zit ie naar omlaag te kykenmen laat hem met rust maar onderling wisselt men fluister-woor- den van mee-voelen en mee-hopen. De blozende boerenvrouw, wier gelaat straks glom van geluk, werkt met haar zak doekdan prutst ze d'r karbles open, neemt er 'n zak uit en legt die op de man z'n knieën. „Neemt u dat meevoor uwes zoon" trilt haar warm geluiden als ie weige ren wil. moedigt ze hem aan met 'n blik en 'n gebaar, dat geen weerstand verdraagt. „Ik dank uik dank u harteiyk zelf zou 'k er niet eer., aan gedacht heb ben zooiets te gaan koopen't is allemaal te plotselingtc ergEn als ie 't nou nog maar d'r bovenop haaltdan kan alles weer goed komen en is er alleen 'n nieuwe, droeve bladzy in ons leven ge weest De man moet spoedig uitstappen en de echt gemeende wenschen der toch wild vreemde passagiers gaan met hem mee. En wellicht zien allen daar even vóór zich dat groote huis van lijden en sterven, en het bed met de bewustelooze jonge man, die echtgenoot en vader isneergeveld in z'n hevigste levenskracht. En vanavond of morgenlezen we mis schien in de gemengde berichten, die weer keurig onder elkaar in de krant van iedere snelle dag zullen staan, van 'n motor-onge luk met doodelyke afloopen dan zien we die vader weeren dénken- 'n oogen bliken we zien de zieke moederen dénkenen we zien het jonge vrouwtje met haar d.ie kindertjeswe hebben ze nooit gezien en we zien ze De trein dondert 'n groot station binnen Velen der reizigers verspreiden zich in de woeligheid der stadieder met eigen doel en plicht. .Vanaf 'n reclame-zuil beschreeuwt ons 'n brutaal aanplakpapier, dat aankondigt het optreden van 'n beruchte voor anderen beroemde! neger-danseres, die als 'n vorstin is ingehaald en begroet met gejuich en nationale liederenen toch eigenlijk, volgens deskundigen, maar zesde-rangs „kunst" te genieten geeften nog wat .anders". Voor dat „andere" telt men dan ook graag z'n twee of dr.e rijksdaalders neer. En we dénken maar weer eswe den ken maar weer es

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9