K Dr. Schaepman-tierdenking Telegraphisch Weerbericht GEZAG IS TEER! Het 29ste Internationaal Eucharistisch Congres te Sydney F- - - MAANDAG 10 SEPTEMBER 1928 •m Katholieken van Heem stede denkt om de van hedenavond 8 uur in het R. K. Vereenigings- gebouw a. d. Heerenweg. 'I BUREAUX: NASSAULAAN49 dit nummer bestaat uit drie bladen TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16956 DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK Een majestueuze sluitingsplechtigheid 750.000 Menschen aanschouwen de processie met het Allerheiligste Nederlandsche sprekers op het Eucharist. Congres Een „geestelijk bouquet" voor Z. H. den Paus Ontzettende auto ramp op de renbaan van Monza Auto rijdt op publiek in ;Pn 1 Twee plotselinge sterfge vallen op het Eucharistisch Congres Verblijdend nieuws Voornaamste Nieuws r Atifc 1 I Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 1 ADVERTENTIES 35 ct. p. regel® VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1 4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct-, bij vooruitbeL Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 cL per regel, q Alle abonné's op dit blad zijn Ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f 000(1 Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f TCO Dij een ongeval met foto tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 1 uUUU." verlies van beide armen, beide beenen of belde oogen; 1/DU."'doodelijken afloop; l^DU.' bij verlies van een hand, een 1, f IOC bij verlies van een fCfl voet of een oog; 1 IluJ." duim of wijsvinger; 1 DU." been bü verlies van een by 'n breuk van of arm n f i n by verlies v. ee® I trU."anderen vinger. De tragische dood van den Franschen mi nister Bokanowsky heeft dezer dagen weer eens op het tapyt gebracht den achterstand van dat land op het gebied der luchtvaart. En indien iets duidelijk aan het licht is getreden, dan is het wel de uitdrukkelijke wil om in een snelheids-tempo dezen ach terstand volledig in te halen. Engeland houdt de laatste jaren zijn mi litaire luchtvloot-manoeuvres. Een vorige tnaal had men ontdekt, dat Engeland en vooral Londen, van de lucht uit nog aan groote gevaren bloot stonden, daarom heeft men met koortsachtigen yver gewerkt om dat gevaar zooveel mogelyk non-effectief te maken. Men heeft reeds goede vorderingen gemaakt, want dit jaar konden 300 van de meest modem toegeruste vliegmachines aan de manoeuvres deelnemen. Daarnevens staat Sowjet-Rusland dat nog minder dan anderen in zijn militaire keu ken laat kyken, maar dat stellig nu reeds over een luchtvaart-vloot beschikt van zoo- danigen omvang, dat zy een bedreiging voor het overige Europa blijft uitmaken. Geld speelt daar voor dit doeleinde geen rol. Dit alles behoeft op zich geen verwon dering te baren, want alle deskundigen zijn het er over eens, dat de luchtvloot in een toekomstigen oorlog een rol van groote be- teekenis zal vervullen, grooter dan zulks reeds tydens den laatsten wereldoorlog het geval was. Maar dit alles wekt nog te minder ver wondering, wanneer men er op let, dat de luchtvaart in een toekomstigen oorlog zal te beschikken hebben over de afschuweiyke gifgassen, welke deze militaire leger-afdee- ling nog meer tot een beslissend element zullen maken. Wij zien dus, dat terwijl met grooten ophef te Parijs het Kellog-pact wordt ge- teekend, zoogenaamd om den oorlog steeds meer onmogelyk te maken, dezelfde minis ters, die daar hun handteekening op het perkament zetten, met een fanatisme zon der weerga voortgaan met het ophoogen SYDNEY, 9 Sept. Het 29ste Internati onaal Eucharistisch Congres te Sydney is be sloten met een majestueuze plechtigheid. Zondagmorgen droeg de Pauseiyk-legaat, Z.Em. Kardinaal Cerretti, in de openlucht bij het St. Patrickscollege, in de voorstad Manly, een pontificale H. Mis op. Ook in de St. Marykathedraal werd door een der vele bisschoppen, die te Sydney ver toeven, een pontificale H. Mis gecelebreerd. Des morgens was er onder alle H.H. Mis sen van zes uur tot half negen een alge- meene H. Communie gehouden door de man nen der arbeidersverenigingen: een indruk wekkende manifestatie. Daarna vereenigden zich de communican ten een gemeenschappelijk ontbijt. Na de pontificale H. Mis by het St. Pa trickscollege het was intusschen namid dag geworden werd de geweldig imposante processie gehouden. De monstrans werd gedragen door den Kardinaal legaat Z.Em. Kardinaal Cerretti. In een schitterenden stoet togen de pro- cessiegangers naar de wit-goud geschilderde stoomboot, waarop een heerlijk versierd al taar was opgericht. Onder het zingen van liederen ter eere van Maria, Sterre der Zee, vertrok de stoom boot, waarop de Heer der Wateren in pro cessie werd rondgevoerd. Alles bijeen was het een schitterend schouwspel. Honderden bootjes, alle met Pauselijke vlaggen gesierd escorteerden het Allrheiligste. Een nooit gezien schouwspel. Duizenden, tienduizenden menschen ston den langs de oevers geschaard om dit zeld zaam gebeuren gade te slaan. Waar het Al lerheiligste voorbij kwam, daar knielden al len aan den overkant eerbiedig neer, om den Schepper een grootsche hulde te bren gen. Vijf vliegtuigen cirkelden in kruisvorm boven de processie. Tydens den tocht had de immer weer indrukwekkende plechtigheid plaats van de zegening der zee, ditmaal de zegening der wereldzeeën. Aneta's speciale correspondent seint van het Eucharistisch Congres, dat op de Duit- sche sectie mgr. Verstraelen, Apostolisch Vicaris van de kleine Soenda-eilanden en titulair-bisschop van Mirlofito en mgr. Ves- ters, Apostolisch-Vicaris van Rabaul en titulair-bisschop van Diocletianopolis spra ken over het werk van de Hollandsche en Duitsche missionarissen in Indië en de Zuidzee-eilanden. Zij vroegen om te bidden voor het succes van de missie. Op het Congres waren drie Hollandsche missionarissen aanwezig. De bladen in Syd ney drukten een groot portret van mgr. Ver straelen af. Deze deelname uit Holland stemt verheu gend. Nederland immers heeft een belang rijk aandeel in den missie-arbeid en het mag wel eens getuigd worden, dat Nederland een van die landen is, waarvan de milddadig heid voor de missie spreekwoordelijk is ge worden en vanwaar telkenjare tientallen zonen en dochters uittrekken- om het leger der missionarissen te versterken. Dat de dierbare belangen der Hollandsche missie op het Congres in Sydney in aller aan dacht konden worden aanbevolen, ls een feit van beteekenis. Naar een Reuterbericht uit Sydney meldt, hebben de kinderen van New- South Wales den Kardinaal Legaat een al bum aangeboden voor Z. H. den Paus. Dit album, dat zeer artistiek is uitgevoerd, bevat een „geestelyk bouquet" van gebeden en H.H. Communies, welke de kinderen op droegen voor het welslagen van het Eucha ristisch Congres. Negentien dooden 26 gewonden Op de groote renbaan van Monza heeft, aldus meldt het „N.v.d.D." bij de gisteren ge houden auto-wedstrijden om den grooten prijs van Europa een ontzettend ongeluk plaats gehad, dat aan 19 personen, waar onder de renner Materassi, die het ongeluk veroorzaakte, het leven heeft gekost, terwijl niet minder dan 26 personen werden ge wond. Ondanks het buitengewoon groote aantal wagens, niet minder dan 22 verschenen aan den start, hebben de eerste 170 K.M. van dezen wedstrijd over 600 K.M. een zeer vlot verloop. De bekende renner Materassi uit Florence lag met zijn Talbot op de vyfde plaats en zou zeker eerste zijn geweest, indien hij niet in de tweede ronde van wiel had moeten verwisselen, waardoor hij veel tijd verloor. De renner stelde echter alle po gingen in het werk om den achterstand in te halen en reed in een helsch tempo. Vier wagens kwamen bijna gelijk uit de groote bocht op de rechte baan, waar alleen gelegenheid bestaat een anderen wagen in te halen. De renner Foresti had op een Bugattl de twee andere wagens ingehaald en was daar door tamelijk ver naar links afgeweken. Ma terassi zat hem dicht op de hielen en had een snelheid van ongeveer 200 kilometer, toen hij Foresti wilde inhalen. Op dit oogenblik kwam volgens verzeke ringen van ooggetuigen en 't officieele rap port het rechtervoorwiel van den wagen van Materassi in aanraking met het linker achterwiel van Foresti. Onmiddellyk begon de wagen van Materassi te slingeren en daar de renner de macht over zijn auto had verloren, reed hy met onverminderde snel heid over de sloot, die de baan van de tri bune scheidt, en schoot als een kanonskogel af op de menigte. Een groot aantal personen had zich in dichte rijen voor de tribune opgesteld, om den wedstrijd van zoo dichtbij mogelyk te kunnen volgen. De auto passeerde de drie meter breede en twee meter diepe sloot, groef een diepe voor in den grond, sloeg over den kop en'vloog tien meter verder De residentie van gouverneur-generaal te Sydney S®/g® Als een schilderachtige haai in de groote natuurlijke haven van Sydney ligt de schoone Farm Cove. De tuinen, welke er zich omheen groepeeren zyn die van het Government House en de Batanical Gardens. Hierlangs trok gisteren de processie, nadat ze de haven was overgestoken. van oorlogstuig van da allergevaarlykste soort Onwillekeurig vraagt men zich af, wat of dit alles te beteekenen heeft Is dan alles wat in Parijs voor "n paar weken terug is geschied reine comedie? Wy gëtooven het niet, maar gelooven even min, dat de thans ingeslagen weg van steeds grooter bewapening de juiste is. Groot is de verantwoordelijkheid der man nen, die thans nog met reverentie in geheel Europa hun namen hooren uitspreken, maar groot is ook de kans, wanneer eenmaal de oorlog zal zyn uitgebroken en het volk zich voor de zooveelste maal bedrogen ziet, dat hun nu verheeriykte namen dan zullen wor den gevloekte namen! Groot is ook de verantwoordeiykheid van den Volkenbond, waarop ieder zyn hoop stelt en welke op het stuk van vermindering van bewapening toch zulke geringe vorde ringen maakt! wy zouden him willen toeroepen: Heeren van Genève, bedenkt het wel: gezag is teer! De stoomboot met het Allerheiligste meerde aan pier no. 1 aan den Circular Quay en trok door Macquari Street. St. Ja mes Place, Elizabeth Street, Park Street, College Street naar de St. MaryKathedraal. Door middel van luidsprekers, welke over al langs den weg waren opgesteld, golfden geestelijke liederen over de hoofden der ontzaglyke menschenmassa's. Na een processiegang, die drie uur duurde, arriveerde men aan de St. Mary-kathedraal, waar buiten een altaar was opgesteld. Daar werd het sluitingslof gecelebreerd. Allen knielden neer in de straten, die naar de kathedraal voeren. De zegen met het Allerheiligste besloot de plechtigheid, waarna de Pauselyk Legaat het congres met den Pauselijken zegen sloot. Het geheel was buitengewoon indrukwek kend. Naar een officieele schatting moet het aantal belangstellenden bij de processie en voor de kathedraal niet minder dan 750.000 hebben bedragen. De politiedienst was schitterend. Van de autoriteiten werd alle mogelyke medewerking ondervonden. Zoo was o.a. het geheele tram verkeer stopgezet. Een frappant overzicht van de brug, welke over de Hawkesburgrivier nabij Sydney gebouwd is De plotselinge dood van twee vooraan staande personen heeft naar „The Uni verse" verneemt het Congres verrast. Mgr. Thomas Bourke, Vicaris-Generaal van het bisdom Rockhampton, Queensland, zakte plotseling ineen en stierf kort daarna in tegenwoordigheid van Mgr. dr. Kelly, aarts bisschop van Sydney en Mgr. dr. Shiel, bis schop van Rockhampton. Z. D. H. was der tien jaar geleden tot Huisprelaat benoemd van Z. H. den -aus en was 26 jaar lang pastoor geweest te Toursville. Het tweede sterfgeval betreft dat van Mi- cheal O'Bryan, secretaris van de Katholieke federatie te Melbourne, die een groot aan deel nam In de organisatie en voorbereiding van het Congres. De heer O'Bryan stierf eveneens plotseling. Uit alle oorden van de wereld zyn in de dagen van het congres, blijkens de berichten, schriftelijke en telegrafische gelukwenschen en sympathie-betuigingen bij den Kardi naal-legaat en het secretariaat van het Congres binnengekomen. Het belangrijkste daarvan was een tele gram van Z. H. den Paus, onderteekend door Z.Em. Kardinaal Gasparri en gezonden aan Z.Em. Kardinaal Cerretti. In dat telegram spreekt de H. Vader Zijn hooge tevredenheid uit over de hulde, aan de Heilige Eucharistie en daarnaast aan de Heilige Maagd Maria, gebracht en over de wijze, waarop de redenaars gemeend heb ben deze onderwerpen in de congresdagen te moeten behandelen, terwijl het succes van het congres den H. Vader tot vreugde strekt. Volgaarne verleent Z. H. wederom zyn Zegen aan het congres, de gastvrye stad, waarin het gehouden wordt, de bisschoppen, de geestelijkheid, het volk en verder aan ge heel Australië. De mededeeling van dit telegram werd met geestdriftige instemming begroet en het deed den congressisten goed te weten, hoe het hoogste kerkelijke gezag met veel belangstelling het verloop van het congres gevolgd heeft. weder in de sloot terug, nadat hy alle per sonen, die zich op zyn weg bevonden, een voudig had weggemaaid. De bestuurder werd in 'n grooten boog weggeslingerd en bleef be wusteloos liggen, om enkele minuten na zyn overbrenging naar het ziekenhuis den geest te geven. Alle personen, die direct door den wagen waren eeraakt, waren op slag dood en op afgryselijke wyze verminkt. Lichaamsdeelen waren geheel afgerukt, kermend lagen tus schen de lijken de vele gewonden. Het geheel had den aanblik van een slagveld op het oogenblik, dat een granaat tusschen een troep soldaten is ingeslagen. Een geweldige paniek ontstond onder de menigte, die in wilde vlucht wegrende, nog niet beseffend, welk een ontzettende ramp had plaatsge grepen. Vele dames, die op de publieke tri bune stonden, vielen flauw en eenige oogen- blikken heerschte er een verwarring gedu rende welke iedereen het hoofd verloren scheen te hebben. Daar het Roode Kruis slechts posten had uitgezet op die punten, waar het meeste ge vaar dreigde, was deskundige hulp niet di rect ter plaatse, doch al spoedig snelden vele vrywilligers en politie-agenten toe, die de eerste hulp verleenden. De lijken, geheel on der bloed boden zulk een afgryselyk schouwspel, daf zij met kleedingstukken en kranten werden bedekt, waarna verder alle zorg aan de zwaargewonden werd besteed. Aangezien draagbaren niet beschikbaar wa ren, werden de deuren van de tribune afge haald en met behulp daarvan werden de gewonden naar de particuliere auto's ge bracht, die voor het verdere vervoer naar het ziekenhuis zorgdroegen. Men mag by deze ramp nog van geluk spreken, dat de Talbot weder In de sloot is teruggevallen. Indien de wagen nog verder door de menigte was gevlogen, zou hij eerst tegen de tribune tot staan zyn gekomen en dus over een veel grooter terrein slachtof fers hebben gemaakt. De wedstryden wer den desondanks voortgezet. ROME, 10 Sept. Omtrent de ernstige auto-ramp, die op de baan te Monza plaats vond, kan nog worden gemeld, dat achttien personen gedood werden en 26 meer of minder ernstig gewond. Vele lyken zyn zóó vreese- lyk verminkt, dat zy nog niet herkend kon den worden. De wedstrijden werden toch voortgezet. Korten tyd later hadden twee nieuwe ongevallen plaats. De Fransche renner Blaqusbelair reed in volle vaart tegen een paal, waarby zyn wagen grootendeels ver nield werd. Als door een wonder bleef hy ongedeerd. Daarna sprong een band van den wagen van Borsachini. De wagen slipte en reed recht op de tribune af. Hy kon echter juist bytyds tot stilstand worden gebracht. De wedstryden werden daarna toch weder voortgezet. Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem is gisteren te Alkmaar enthou siast gehuldigd. Gedep. Staten van Zuid-Holland hebben aan de Prov. Staten eenige rapporten over gelegd inzake de droogmaking der Reen- wyksche en Sluipwijksche plassen. Te Genève heeft heden een bespreking plaats tusschen minister Hymans en Jhr. Beiaerts van Blokland over de hervatting der onderhandelingen inzake het verdrag NederlandBelgië. Wegens poging tot omkoopery is te Keu len een Nederlander gearresteerd. Te Laren heeft een felle brand gewoed. Een Engelsch vliegtuig, dat een tocht maakte boven de Noordzee, wordt vermist. Het zilveren jubileum van den Ned. R.-K. Mijnwerkersbond. Een rede van den Britschen minister van Binnenlandsche Zaken. Berichten omtrent de intrekking van het Engelsch-Fransche vlootcompromis tegen gesproken. De Engelsche vakvereenigingen verwerpen een motie, om de betrekkingen met Rusland weer op te nemen. Graaf Brockdorff Rantzau, de Duitschn gezant te Moskou, plotseling te Berlijn over leden. Avondschemering in het National Park; fraai zjjn de schaduwen der boschpartyen in het water Hoogste Barometerstand 771.3 m.M. te Renes. Laagste Barometerstand 746.9 mM. te Seydisfjord. Verwachting: Matige W. tot Z.W. wind, half tot zwaar bewolkt, waarschynlyk droof weer, iets warmer. W De demonstratie met de Lowndes-reddings boot te IJmuiden. Graaf Brockdorff Rantzau, de Duitsche gezant te Moskou, die Zaterdagavond plot seling te Berlyn is overleden. Kal - - Bij het wrak van de Shonga» De boot In omgekeerde positie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1