Earing V¥u'Jiriolj, RaaiTani Stadsnieuws L' CHEQUE-KOERSEN Telegrapistseh Weerbericht Sidzuigerhuis MAERTENS Barteljarisstr. 16 Tel. No. 10756 Apex Kiop-Vecg-Stofzuigers f175.' EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT MAANDAG 10 SEPTEMBER 1928 BLADZIJDE 2 •Centrale Verwarming. In- beschonken toestand in 't water gesprongen en verdronken Ernstig ongeluk op den Rijksstraatweg Haarlem- Alkmaar Agenda 11 September TOONEEL. Brand te Lisse R. K. Bewaarschool in Haarlem-Noord BURGERLIJKE STAND Enkel gescheurd Verkeersongevallen Botsing motorrijwiel en auto. Bocht verkeerd genomen Paard op hol geslagen Wielrijder aangereden Aanrij'ding tram en auto 40-jarig jubilé van Broeder Barnabas in de „St. Joannes de Deo" Droeve plechtigheid Tentoonstelling Vrije Haarlemsche Schilderschool Riethoopen verbrand Eveneens te water Examen Hoofdakte Goedkoope voorstellingen in den Stadsschouwburg Het ongeluk op de Haarlemsche Scheepsbouw Mij. Personalia Haarlem's Tooneel Handig! Verzook De film der moderne arbeiders beweging. Een geheelonthouders-zangkoor opgericht Auto-botsing Verbetering van het verkeer in de Gierstraat De Janskerk Te water gevallen Voornaamste Nieuws 3 Ned. R.K. Vereeniging van Handelsreizigers „St. Christoffe!" LAATSTE NIEUWS Verkeers stagnaties bij den Muider tol Een garage te Goes uitgebrand J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Over boord geslagen en verdronken De ontruiming van het Rijnland Het ongeval op de Monza-baan De vergadering van den Volkenbond DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam i overbrenging naar het ziekenhuis den geest te geven. Alle personen, die direct door den wagen waren eeraakt, waren op slag dood en op afgrijselijke wijze verminkt. Lichaamsdeelen waren geheel afgerukt, kennend lagen tus- schen de lijken de vele gewonden. Het geheel had den aanblik van een slagveld op het bogenblik, dat een granaat tusschen een troip soldaten is ingeslagen. Een geweldige paniek ontstond onder de menigte, die in wilde vlucht wegrende, nog niet beseffend, welk een ontzettende ramp had plaatsge grepen. Vele dames, die op de publieke tri bune stonden, vielen flauw en eenige oogen- blikken heersehte er een verwarring gedu rende welke iedereen het hoofd verloren Bcheen te hebben. Daar het Roode Kruis slechts posten had Uitgezet op die punten, waar hét meeste ge vaar dreigde, was deskundige hulp niet di rect ter plaatse, doch al spoedig snelden vele vrijwilligers en politie-agenten toe, die de eerste hulp verleenden. De lijken, geheel on der bloed boden zulk een afgrijselijk schouwspel, dat zij met kleedingstukken en kranten werden bedekt, waarna verder alle zorg aan de zwaargewonden werd besteed. Aangezien draagbaren niet beschikbaar wa ren, werden de deuren van de tribune afge haald en met behulp daarvan werden de gewonden naar de particuliere auto's ge bracht, die voor het verdere vervoer naar het ziekenhuis zorgdroegen. Men mag bij deze ramp nog van geluk spreken, dat de Talbot weder in de sloot is teruggevallen. Indien de wagen nog verder door de menigte was gevlogen, zou hij eerst tegen de tribune tot staan zijn gekomen en dus over een veel grooter terrein slachtof fers hebben gemaakt. De wedstrijden wer den desondanks voortgezet. ROME, 10 Sept. Omtrent de ernstige auto-ramp, die op de baan te Monza plaats vond, kan nog worden gemeld, dat achttien personen gedood werden en 26 meer of minder ernstig gewond. Vele lijken zijn zóó vreese- lijk verminkt, dat zij nog niet herkend kon den worden. De wedstrijden werden toch voortgezet. Korten tijd later hadden twee nieuwe ongevallen plaats. De Fransche renner Biaqusbelair reed in volle vaart tegen een paal, waarbij zijn wagen grootendeels ver nield werd. Als door een wonder bleef hij Ongedeerd. Daarna sprong een band van den wagen van Borsachini. De wagen slipte en reed recht op de tribune af. Hij kon echter juist bijtijds tot stilstand worden gebracht. De wedstrijden werden daarna toch weder Voortgezet. De ongeveer 25-jarige H. de B. uit Bever wijk liep gisterenavond in beschonken toe stand nabij de aanlegplaatsen der ponten te Yeisen. Voor de aanlegplaats van de kleine pont kroop hij ouder den afsluitboom door en liep met zijn fiets naar den waterkant. Verschillende personen trachtten hem te gen te houden, doch de beschonkene nam een dreigende houding aan. Hij wierp daar op zijn fiets in het kanaal en sprong vervol gens zelf in het water. Onmiddellijk stelde men pogingen in het werk om den man te redden en na 5 minu ten dreggen werd hij reeds opgehaald. Echter kon de direct toegepaste kunstma tige ademhaling den man niet meer redden. Hij bleek reeds overleden te zijn. Het lijk is naar de begraafplaats „de Bie zen" overgebracht. Gisteravond omstreeks 12 uur reed de 32-jarige wielrijder J. F. Roodenberg, bloe mist, wonende Bloemendaalscheweg 127, Santpoort, op het geasfalteerde gedeelte van den Rijksstraatweg, ter hoogte van de Spaamhovenstraat, terwijl een tweede wiel rijder aan zijn rechterhand reed. De wielrijders reden op ongeveer U/2 M. van den rand van het geasfalteerde "deel van den rijweg af. Het regende, zoodat de weg glad was. Een auto, bestuurd door den heer B., wonende te Wijk aan Zee en Duin, kwam hen achterop rijden. Doordat de voor ruit beslagen was, bemerkte de bestuurder pas op korten afstand de wielrijders. Hij gaf signalen, remde tegelijkertijd, waardoor de achterwielen geblokkeerd werden en over het asfalt slipten. De wielrijder kreeg een klap van den om- zwenkenden auto en viel op den grond. Hij bloedde uit den neus en verloor het bewust zijn. Op dokters-advies is hij per auto naar het St. Elisabeths-Gasthuls vervoerd. Twee mi-1 nuten na aankomst is hij aldaar overleden. Door de politie is de auto in beslag ge nomen. Sociëteit „St. Bavo" 8 uur Ledenvergade ring Overheidspersoneel 8 uur Leden vergadering Kleermakers half 9 uur Rechtskundig Bureau 8 uur Bestuur Bloemisten 8 uur „St. Caecilia" half 9 uur Ledenvergadering Post- en Tele graafpersoneel half 8 uur Bestuur Bouwvakbond. St. Josephsgezellenvereeniging, Jansstraat 59 810 uur Repetitie Rederijkers „St. Genesius" 810 uur repetitie Vioolclub (in de bovenzaal). Haarl. Vrije Schilderschool, Kampersingel 34 half 10 uur v.m. tot half 5 uur n.m. Tentoonstelling. Voorhelmplein om 8 uur Openluchtconcert Muziekvereeniging „Voorwaarts". Rembrandt-Theater, Groote Markt om 7 en kwart over 9 uur Bioscoopvoorstellin gen (alleen voor volwassenen). Cinema-Palace, Groote Houtstraat om 8 uur Bioscoopvoorstelling. Stadsschouwburg. Haar andere man. Schouwtooneel. Door plotselinge verhindering woonden wij de première van dit stuk niet bij; we bespreken dus de tweede opvoering, die van Zaterdag. De mooie avond liet zich gelden in de ledigheid van vele stoelen. En dat werkte nadeelig op 't effect der vertooning. Zoo'n blijspel, dat naar de klucht overhelt, moet de zaal in knetteren tusschen de lachsalvo's door; is 't publiek vrü schaarsch, ook al lacht het vaak en van harte (en dat deed het), dan krijgt het spel te veel ruimte, en lijkt daardoor wat ijl. De vroolijkheid van dit huwelijksspel zit n.l. in een warwinkel van qui-pro-quo'seen romantisch vrouwtje (Jetty v. Dijk-Riecker) krijgt haar oom (Ezerman) te logeeren; haar man (Jacques Snoek) heeft 't land aan dien oom, en zal daarom zoo lang niet thuis zijn: maar wijl 't vrouwtje haar vroegere biuf, dat ze een butler heeft, wil volhouden, laat ze haar man als zoodanig lungeeren. Ongelukkig echter moet de oom zijn neef bepaald spreken, en daarom wordt zoo lang een ander (Ko Arnoldi) voor den heer des huizes uitgegeven. Langzamerhand blijkt 't ook noodig, den butler te beschuldigen van een huwelijk met de dienstbode (Lena Kley) en bovendien is „haar andere man" pre tendent naar de hand van 't nichtje (M. v. d. Lugt Melsert), dat met oom is mee gekomen. Men begrijpt, dat er een ware klucht der vergissingen ontstaat, die neg doller wordt door een inbraakgschledenis. De verwarring wordt vooral erg voor den echten echtgenoot. Natuurlijk eindigt alles puik. Maar zoo'n kluchtige verwarring heeft al tijd iets opzettelijks, en in de malste oogen- blikken is de situatie 't onnatuurlijkst, dus 't spel het moeilijkst. En, gelijk we reeds zeiden, dat merk je, als 't publiek niet zoo levendig reageert, als de schrijver verwachtte De zonnevlek op deze vertooning was dan ook, dat èn de verwikkeling, èn een deel der grappen, wat gewild aandeden even als dictie en gebaren vaak de regie lieten proeven. Onvermijdelijk, wanneer de perso nen geen sprekend eigen karakter mee kregen van den schrijver of verwierven in de creatie. Sommigen lukten. Bijvoorbeeld: Lena Klei) wist van de dienstbode een smeuig type te maken, onweerstaanbaar grappig in ieder détail; en Ko Arnoldi had althans momenten, dat hij naderde tot de grandioze malligheid van den komischen Jan Musch; mevrouw Van Dijk ook al had ze 't er misschien wat dikker op kun nen leggen was een levend mensch. De anderen echter kregen een rol met zoo wei nig persoonlijkheid, dat ze met 't ijverigste spel nog niet verder kwamen dan 't spelen van een rol. Wij meenen, dat 'n haartje meer charge geen kwaad zou kunnen in deze constructie. Met dit al moeten we bevestigen, dat 't ■stuk ons zeer genietelijk bleek; ook al door 't achtergrondje: zie hoe dat leugenachtig opsnijden je in den last kan helpen. Dit lesje word| aan 't romantische vrouwtje nog eens heel duidelijk toegevoegd; maar gelijk 't meer gaat: al beterschap belovende hervalt ze in haar fout. En het is niet de minst verdienstelijke zet van den schrijver, dat het doek valt terwijl het jokvrouwtje weelderiger fantaseert dan ooit! 1. U. Gisterenmorgen, kwart voor elf, is brand uitgebroken in het woonhuis van het raads lid H. Ph. Sobels, directeur van de Lisser- sche Bank, Heerenweg 53, te Lisse. Het vuur, dat op de bovenverdieping was ontstaan, werd na tien minuten door de brandweer be streden. Met twee slangen op de motorspuit en twee slangen op de waterleiding werd het vuur bestreden. Dank zij het krachtdadig op treden van óe brandweer bleef het vuur beperkt tot de bovenverdieping, die geheel uitbrandde; de benedenverdieping leed veel van waterschade. Om 1 uur kon de brand weer haar werk als geëindigd beschouwen. Er was veel belangstelling .Verzekering dekt de schade. Op de laatst gehouden kerkvergadering van de Parochie „St. Bavo" is besloten om tot den bouw van een R. K. Bewaarschool over te gaan in het voormalig Oud-Schoten .(Haarlem-Noord). De bedoeling is deze school bij de kerk te bouwen. Zeer zeker zal dit besluit de Parochianen tot groote dankbaarheid stemmen. De school zal in een groote behoefte voorzien. Ondertrouwd: 7 September: C. H. Leising en A. J. M. Zedel. B. J. de Mol en A. A. Zedel. Geboren: 4 September: dochter van G. M. JansenEversen. 6 September: zoon van M. P. ChristoffersVendel. zoon van A. P. v. GroezenGelens. dochter van M. A. SoesdorpRooijackers. zoon van K. Zwaan Visser. 7 September: zoon van M. P. GrandiaScheffers. zoon van C. Kensen Blokker. Overleden: 5 September: J. P. Möhringer, 27 j., Paul Krugerkade. P. J. Brink—Stap horst, 58 j., L. Heerenstraat. 6 September: M. J. H. Ribbe, 73 j., Wouwermanstraat. L. D. v. Cappelle, 68 j., Nassauplein. J., 4 j., zoon van E. J. Stam, Kinderhuisvest. P. de Vos, 20 j., Gasthuisvest. J. Traksel, 74 jaar, Helmbrekersteeg. 7 September: J. W. F. LancéeGerhardt, 56 j., Bosch en Vaartstraat. 8 September: M. H. v. d. Steijle, 91 j., L. Heerenstraat. Zondagmiddag is de arbeider A. Roeland op den Schoterweg nabij de kazerne van een mallejan gevallen en door een juist passee- renden auto overreden. Hij is per auto van Mathot naar het St. Elisabeths Gasthuis overgebracht. Het bleek, dat hij een enkel ge scheurd had. In den nacht van Zaterdag op Zondag reed omstreeks kwart over twaalf een auto mobilist langzaam uit de Jordenstraat en stak den Wagenweg over. Toen hij bijna aan de overzijde was, werd hij terzijde aangereden door een motorrijwiel, dat met tamelijke snel heid uit de richting Heemstede kwam aan rijden. Ofschoon de motorrijder op 6 meter afstand begon te remmen, kon een aan rijding toch niet voorkomen worden. De botsing was zoo hevig, dat de treeplank, spatbord en voorruit van den auto bescha digd en gebroken werden. De motor werd ernstig beschadigd. De bestuurder van het motorrijwiel, de heer H. Boeree, wonende te Haarlemmer meer, brak zyn rechterknieschijf. Hij is naar de Mariastichting overgebracht. Gistermiddag omstreeks drie uur reed een auto in de Barrevoetstraat, richting Boter markt. Een motorrijwiel kwam de Voldersgracht afrijden en wilde op den hoek Botermarkt Barrevoetstraat, de Barrevoetstraat inrijden. Doordat een dame juist de straat overstak, nam de motorrijder niet de bocht op de voorgeschreven wijze, week verkeerd uit en reed tegen den auto op. Het motorrijwiel kreeg schade aan het frame en voorwiel, terwijl bij den auto de stuurinrichting eenigszins defect raakte. Daar het motorrijwiel zich had vastge- reden, duurde het geruimen tijd, voordat dit euvel hersteld was. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. Zondagmiddag schrok een voor een tilbury gespannen paard op den hoek van de Anto- nlestraat, voor den tram en sloeg op hol. Het hollende dier is door één daar gepos- teerden verkeersagent tot stilstand gebracht, waardoor ongelukken werden voorkomen. Zondagavond omstreeks 8 uur reed een auto, bestuurd door Mr. B., van den Klei nen Houtweg, de Hildebrandslaan op. Hij moest links uitwijken voor een auto, die de Paviljoenslaan inreed, en reed dientenge volge den 41-jarigen W. met zijn 12-jarigen zoon aan, die daar per rijwiel reden en ging vervolgens het trottoir op voor het voor malig huis van den burgemeester. Het rijwiel werd zwaar beschadigd. Zaterdagmorgen omstreeks 8 uur had op den hoek Kleine HoutwegGasthuissingel een aanrijding plaats tusschen een tram van de E. S. M., komende van den Kleinen Hout weg en een auto, die overstak van den Gast huissingel naar den Kampersingel. De tram kreeg schade aan het lakwerk en de tree plank. De auto brak een bumper, terwijl het rechtervoorspatscherm werd ingedeukt. De oorzaak van deze aanrijding moet gezocht worden in de onbekendheid van den auto bestuurder met den plaatselijken toestand. Zondag was het 40 jaar ge'eden, dat broe der Barnabas zijn intrede deed in de con gregatie der Barmhartige Broeders van St. Joannes de Deo. Zaterdagavond werd de jubilaris bij monde van den Eerw. Broeder-Overste, Br. Stepha- nus, hartelijk toegesproken en gelukge- wenscht met dezen r ag. Zondagmorgen werd door den rector van het ziekenhuis „St. Joannes de Deo", den Zeereerw. Heer P. V/. de Wolf, om half ne gen een plechtige Hoogmis opgedragen. Het zangkoor, versterkt met eenige zangers uit de stad, voerde op verdienstelijke wijze de verschillende gezangen uit. De middags werd van 14 uur een drukbezochte receptie ge houden. Honderden hadden van de gelegen- gebruik gemaakt om Broeder Barnabas met zijn feest te feliciteeren. Een schat van bloemen alsmede vele aardige en nuttige geschenken mocht de Jubilaris ontvangen De geheele dag was een getuige, hoe men met het feest medeleefde. De Commissaris van Politie te Haarlem, Hedenmorgen had om 12 uur op de Alge- meene Begraafplaats te Bloemendaal de ter aardebestelling plaats van den wielrijder P. de Vos, die Maandag j.l. op de Amsterdam- sche vaart op zoo'n ongelukkige wijze werd aangereden. Er was zeer veel belangstelling. Door den heer Koopman, godsdienstonder wijzer bij de Nederduitsch Hervormde Ge meente, werden eenige woorden aan dé groeve gesproken. De oudste broer dankte voor de bewijzen van deelneming. Bij het beëindigen van haar tweede be staansjaar heeft de Vrije Haarlemsche Schil derschool eene tentoonstelling georganiseerd in haar eigen lokaal. Dat lokaal zelf doet steeds prettig aan de beschikbare ruimte is benut, zóó, dat alles wat er is, doelmatig en nuttig is, met inachtnerhing van smaak in arrangement en decor,en al het overbodige geweerd is. Dat deze ruimte niet overal het geëxposeerde op z'n voordeeligst doet uit komen, is onvermijdelijk. In de beide zalen van het lokaal is de expositie ondergebracht. Ook hierin is smaak en regelmaat in acht genomen. Het werk is samengevoegd naar den graad van kunnen, zooveel mogelijk het werk van denzelfden leerling bijeenlatend. De gradatie in het werk maakt het geëx poseerde voor den bezoeker aantrekkelijk. Het eerste tasten en pogen van de beginne lingen, om in de ruimte te zien en aan de waarneming vorm en gestalte te geven, daarnaast het werk, waarin waarneming en vormgeving nog niet aequivalent zijn en als derde groep het meer gevorderde werk geven een beeld van den ontwikkelingsgang. Men ontkomt daarbij niet aan den indruk, dat er met ernst en vooral met toewijding gewerkt wordt. De vrije ontwikkeling van talent of aangeboren gave, die niet in het academische doodloopt, heeft hier tot mooie resultaten geleid. Twee jaar is zoo erg kort. En dan te weten, dat thans 70 leerlingen de school bezoeken, spreekt naast het bereikte resultaat,al even zeer voor een succes. Tijdens ons bezoek hadden wij enkele namen genoteerd. Achteraf is het misschien beter van een gedetailleerde bespreking, die uit den aard der zaak toch slechts een summiere aanduiding zou worden, af te zien om het gevaar te ontloopen, misnoegen te wekken door het niet noemen van een naam, hoe onopzettelijk dit dan ook zou geschieden. De leeraren Bont en Grootens, hebben deze leerlingen-expositie met een paar eigen stukken aangevuld. Bont heeft o.a. een mooi vrouwenportret en Grootens een stilleven, tinnen kan met vruchten op een schaal. Dit stilleven boeit het is zuiver en breed gezien, het is van een krachtigen, gezonden toon, het geeft die picturale ontroering, die over ons komt als we staan tegenover een werk, waarin een visueele stelligheid en een krach tige uitbeelding tot een gave eenheid hebben geleid. Besluiten we met den wensch, dat de Vrije Haarlemsche Schilderschool zich ook in hare volgende bestaansjaren in stijgende be langstelling en toenemenden bloei mag ver heugen. de B. Zaterdagmiddag ruim 1 uur werd de fa milie Bos, wonende aan de Maroelisvaart te Overveen, gewaarschuwd, dat de beide groote rietmijten langs de vaart in brand stonden. Dadelijk werd de Haarlemsche brandweer opgeroepen, die na eenigen tijd, (er was een misverstand tusschen Kamper laan en Rampenlaan door de telefoon ont staan), met een motorspuit op de Ramp laan verscheen. Van hieruit was de brand echter niet te bereiken met den motor wagen. Daarom werd zoo spoedig mogelijk een handspuit gerequireerd. Hiermee was echter weinig te doen tegen de beide kolossale brandende riethoopen. Hadden deze geheel afgezonderd gestaan, dan had men ze waarschijnlijk laten afbranden; dit kon men niet doen, omdat bij aanwakke ren of draaien van den wind het huis van den heer Zwart, op 30 M. afstand gelegen, gevaar zou geloopen hebben. Toen de hand spuit nutteloos bleek, heeft men „De Ten" langs Elswoutslaan tot bij het bruggetje over de Marcelisvaart gedirigeerd. Eindelijk kon de motörspuit aan het werk. Echter had het water weinig uitwerking op de gewel dige vuurmassa, 't Was dan ook Zondag morgen 4 uur, eer de motorspuit kon in rukken. 's Avonds ongeveer 7 uur, geraakte een der brandweermannen J. v. D., bewusteloos, door de hitte of door de rook. Nadat hij tot bewustzijn was gekomen, werd hij per auto van Mathot naar het St. Elisabeths gast huis vervoerd. Omtrent de oorzaak van den brand ver keert men in het onzekere. Vermoed wordt, dat een achteloos weggeworpen sigaret of sigaar de brandstichter was. Ook ging het gerucht, dat een paar brandje stichtende jongens de schuldigen zijn. Verzekering dekt de schade. Zondagmiddag geraakte de 5-jarige J. T., die gelogeerd was in het schip Netta, in het Zuider-Buiten-Spaame. Het kind is door een handreiking van den schipper J. B. op het droge gebracht. Het had geen letsel be komen. HAARLEM, 8 Sept. Geëxamineerd 7 vrl. candidaten. Toegelaten de dames: W. F. van Eldik, Amsterdam en M. M. van Schaick, Amsterdam. Voor de tweede serie goedkoope voorstel lingen in den Stadsschouwburg kan men schriftelijk aan de directie opgeven hoeveel plaatsen, hoogstens vier, men wenscht. Men ontvangt dan bericht, wanneer de plaatsen aan het bureau kunnen worden afgehaald. Dezelfde tooneelgezelschappen, die bij de eerste serie optreden, geven voorstellingen voor de tweede serie, doch met andere stuk ken. Naar wij vernemen, is de toestand van den arbeider A. Huberts, die Donderdagmid dag op zoo'n ongelukkige wijze kwam te vallen, iets gunstiger. Vrijdag, den 14en September a.s., hoopt de Heer G. Krijger, Stationstraat 8, te Zand- voort, den dag te herdenken waarop hij vóór 25 jaar bi) de Singer-Mlj. in dienst trad. Het zal den jubilaris dien dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. In de jaarvergadering van Haarlems Tooneel bracht de penningmeester zijn jaar verslag uit. De rekening over het vereenigingsjaar 19271928 sluit in ontvangsten en uitgaven met een totaal van 7218.06, met een batig saldo van 497.38. De aftredende bestuursleden, de heeren J. Smit, H. v. d. Horst en C. Hezemans wer den herkozen, terwijl in de bestaande vaca ture werd voorzien door de verkiezing van den heer A. Hamann. Mededeelingen werden gedaan over vie ring van het lOjarig bestaan. ORKESTSUITE VAN SAMEHTINI De Haarlemsche Orkestvereeniging, onder leiding van Eduard van Beinum, geeft Dins dagavond a.s. de eerste uitvoering in ons land van de Orkestsuite van Maurits Sameh- tini. Deze Orkestsuite is bekroond voor de prijsvraag voor orkestmuziek, uitgeschreven door den Parijschen muziekuitgever F. Salembert. EEN VOETREIZIGER IN AFRIKA De heer Gisbertus Seubring uit Haarlem, die van Februari 1923 af te voet door Afrika trekt en verleden jaar Transkei bezocht, waar hij zeven maanden vertoefde, is, naar Zuid-Afrika schrijft, na Oost-Londen, George, Mosselbaai en den Vrijstaat bezocht te hebben, voornemens naar Nederland terug te keeren, om daar op verzoek van het Koninklijk Nederl. Aardrijkskundig Ge nootschap eenige lezingen te houden, en dan naar Amerika te gaan. Op zijn tochten van Egypte naar de Zuid kust heeft hij de zeden en gewoonten der naturellen bestudeerd, en vermoedelijk zal van zijn hand spoedig een boek verschijnen onder den titel „With Donkeys, Oxen and Camels through Africa". Zondagmorgen gaf een Engelschman zijn koffer aan een kruier, om dezen naar het hotel „Duin en Daal" te Bloemendaal te brengen. Eenigen tijd later vermiste de En gelschman zijn koffer. Nadat de politie een onderzoek had ingesteld, bleek, dat de kruier twee koffers had moeten wegbrengen en deze verwisseld had. De Engelschman kon nu zijn koffer gaan halen aan een villa in de Zeestraat te Zandvoort, hetgeen ge schiedde. verzoekt de dame, die Donderdag op het Spaame, om omstreeks half 1 heeft gezien, dat een man twee rijksdaalders opraapte, die te voren bleken verloren te zijn door een meisje, zich zoo spoedig mogelijk te vervoe- gen aan zijn bureau, afdeeling Recherche. Zondagmiddag te half drie hadden in de middenstad een aantal opnemingen plaats voor de film der moderne arbeidersbeweging. 0.m. werd het proclameeren der staking ver filmd en het verlaten der fabriek. Door vertegenwoordigers van de drie hier ter plaatse gevestigde geheel-onthoudersver- eenigingen (n.l. de heeren W. P. J. Over- meer, M. H. Groenendaal en J. van Dam, resp. van den N.C.G.O.B.; de N.V. en de 1. O. G. T.) is op een Vrijdagavond gehouden bijeenkomst besloten tot oprichting van een zangkoor. Binnenkort zal reeds tot het houden van repetities worden overgegaan welke zullen plaats vinden in het Blauwe Kruis. Het secretariaat der nieuw opgerichte zang- vereeniging zal gevestigd zijn Maastraat 20. 1 et aoin shrdl etaoi shrdi shrdiu fwyp Op den Heerenweg te Heemstede zijn gis terenmorgen twee auto's tegen elkaar gereden, doordat een auto zich uit een file van achter elkaar rijdende auto's losmaakte. Een dame werd licht aan het hoofd gewond. Overigens bleef het ongeluk beperkt tot materieele schade. In het nummer van heden berichten wij dat B. en W- den Raad voorstellen het hoek huis GierstraatGr. Houtstraat voor 50.000 aan te koopen. Het is de bedoeling dit huis te sloopen ter verbetering van het uitzicht en het verkeer op dit punt. De Janskerk welke, zooals wij bericht heb ben, niet in eigendom is overgegaan aan de Johanniters, zooals oorspronkelijk de bedoe ling is geweest, is thans gekocht door de Diaconie der Ned. Hervormde gemeente.' De bestemming van het gebouw is nog onbekend. Zaterdagmiddag omstreeks half 6 viel de 3-jarige G. Lenaarts, wonende Bloemertsteeg 7, spelenderwijze in het Spaarne, nabij de Friesche Varkensmarkt. Twee burgers wisten het kind door handreiking op het drooge te brengen. De Ongevallendienst was aan wezig en verleende hulp. Nadat het kind ter plaatse van droge kleeren voorzien was, kon het naar huis terugkeeren. Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem is gisteren te Alkmaar enthou siast gehuldigd. Gedep. Staten van Zuid-Holland hebben aan de Prov. Staten eenige rapporten over gelegd inzake de droogmaking der Reeu- wijksche en Sluipwijksche plassen. Te Genève heeft heden een bespreking plaats tusschen minister Hymans en Jhr. Belaerts van Blokland over de hervatting der onderhandelingen inzake het verdrag NederlandBelgië. Wegens poging tot omkooperü is te Keu len een Nederlander gearresteerd. Te Laren heeft een felle brand gewoed. Een Engelsch vliegtuig, dat een tocht maakte boven de Noordzee, wordt vermist. Het zilveren jubileum van den Ned. R.-K. Mijnwerkersbond. Een rede van den Britschen minister van Binnenlandsche Zaken. Berichten omtrent de intrekking van het Engelsch-Fransche vlootcompromis tegen gesproken. De Engelsche vakvereenigingen verwerpen een motie, om de betrekkingen met Rusland weer op te nemen. Graaf Brockdorff Rantzau, de Duitsche gezant te Moskou, plotseling te Berlijn over leden. Vrijdag j.l.hield bovengenoemde vereenig hare maandelijksche vergadering in de groote gaal van hotel Royal. Te ruim half negen opende de Voorzitter de vergadering met den christelijken groet en heette allen hartelijk welkom, bijzonder den heer W. B. Huizing, voorzitter der afd. Utrecht en spreker van dezen avond. Voorgelezen notulen werden ongewijzigd goedgekeurd, de te behandelen mededeelin gen en ingekomen stukken werden spoedig a gewerkt. Vervolgens kwam punt 3 der agenda aan de orde, een lezing, te houden door den heer Huizing, die als onderwerp gekozen had „Het leven van Dr. Ludwig Windhorst. Spr. schetste het leven van den grooten staatsman Windhorst op een zeer bijzondere wijze. Windhorst was de groote tegenstander van den ijzeren rijkskanselier Vorst Bies- marek. De onvermoeide strijder voor de katholieke belangen in het Duitsche Rijk had een ongelijken strijd en toch heeft hij de overwinning behaald op het liberalisme, dank zijn capaciteiten, zijn groot geloof en taaie volharding. Ook als oprichter van de Cen trumpartij heeft Windhorst een zeer groot werk verricht, waarvan men nog heden de vruchten geniet. Na een lezing van ruim een uur eindigde spreker. De voorzitter dankte dan ook har telijk voor deze zoo boeiende en leerrijke lezing en sprak den wensch uit, dat hij. nog vele malen als spreker hier zou optreden. Van de rondvraag werd een matig gebruik gemaakt te 10.40 uur sloot de voorzitter de vergadering met den christelijken groet waarna nog eenigen tijd gezellig werd navergaderd. Gistermiddag heeft zich te Muiden een belangrijke verkeersstagnatie voorgedaan bij den Muider tol, doordat de automobilisten, die er passeerden, niet wenschten te betalen uit protest tegen het feit, dat deze tol in den drukken verkeersweg naar het Gooi nog steeds gehandhaafd blijft. Doordat verschillende processen-verbaal werden opgemaakt door de marechaussée, die ter versterking van.de tolwacht aanwe zig was, vormde zich weldra een file van honderden auto's en motoren aan beide zij den van den weg. Nadat twee processen- verbaal waren opgemaakt, moest de mare chaussée den tol vrijgeven en trokken de honderden auto's zonder te betalen langs den weg verder. Een telegram aan den minister van Waterstaat. Naar wij thans vernemen heeft de burge meester van Muiden, de heer de Raadt, he denmorgen den minister van Waterstaat telegrafisch verzocht, maatregelen te willen nemen, om te voorkomen, dat zich opnieuw verkeersstagnaties te Muiden voordoen, door dat automobilisten den tol weigerden te be talen, zooals gisteren is geschied. De Burgemeester heeft den minister van de gebeurtenissen van gisteren uitvoerig op de hoogte gesteld. Verder vernemen wij, dat de heer de Raadt al§ eenige mogelijkheid ziet de opheffing van der. tol. Groote materieele schade. GOES, 10 September. Hedennacht, even na twaalf uur werd brand ontdekt in de garage van den heer C. van Strienen aan het Jacob Valkenplein. De brandweer van Goes kon echter niets tegen het vuur uit richten. De garage is geheel een prooi der vlammen geworden. Zes luxe-auto's, een autobus, 5 motorrijwielen en een 35-tal huurrijwielen gingen in vlammen op, be nevens tal van onderdeden. De aangren zende bovenwoning brandde ook uit. Uit het belendende perceel kon de inven taris gered worden. De heer v. Strienen is- op beurspolis voor brandschade, die uit den aard der zaak groot is, verzekerd. Barometerstand 9 uur v.m.: 7.68 vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7,54 uur. Hoogste Barometerstand 771.3 m.M. te Renes. Laagste Barometerstand 746.9 m.M. te Seydisfjord. Verwachting: Matige W. tot Z.W. wind, half tot zwaar bewolkt, Waarschijnlijk droog weer, iets warmer. LEIDEN, 10 September. Hedenmorgen omstreeks half acht is de schippersknecht L. de H. door tot dusver onbekende oor zaak van het dek van het motorscheepje „Catharina" geslagen en te water geraakt. De schipper met wien hij voer merkte niets van het ongeval en werd door het publiek op den wal gewaarschuwd. Eerst na geruimen tijd gelukte het den man op te halen. Hij was echter reeas overleden. Een verklaring van Briand PARIJS, 10 Sept. (V. D.) Naar de „New- York-Herald" uit Genève meldt, is men er daar van overtuigd, dat Briand een belang rijke verklaring zal afleggen in zake de ontruiming van het Rijnland. In de kringen van den Volkenbond is men van meening, dat Briand voor een der grootste momen ten van zijn leven staat. Na het tot stand komen van het Kellogg-pact schijnt hij deze gelegenheid niqt te willen laten voorbijgaan om nog een belangrijke daad in het belang van de toenadering tusschen de volken te doen. MUNCHEN, 10 Sept. (V.D.) Volgens nadere berichten is het aantal dooden bij het ongeval op de autorenbaan te Monza gestegen tot 20. GENèVE, 10 Sept. (V.D.) Da vergade ring van d.en Volkenbond behandelde heden morgen het verzoek van China, betreffende de herkiesbaarheid als Raadslid. Met 50 stemmen bedraagt de vereischte meerder heid van 2/3 34. Het voorstel China als Raadslid te herkiezen werd verworpen met 27 tegen 23 stemmen, zoodat China niet in den Raad terugkeert. Daarna werden de algemeens debatten voortgezet. De eerste spreker, Procope (Finland) wees op het groote belang van de ontwapening voor de stabilisatie van den vrede. MEDEGEDEELD DOOR MAANDAG, 10 SEPTEMBER 59.40 59.50 9.70 9.80 34.65 34.75 12.094 12.10^ Ziirich 48.— 48.10 13.— 13.10 41.35 41.45 35.10 35.20 New-York (cable) 2.49 2.50 7.35 7.45 27.— 27.10 66.45 66.60 66.45 66.60 66.70 66.85

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2