'tweede blad NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT MAANDAG 10 SEPTEMBER 1928 BLADZIJDE 3 H. S. C. „Excelsior". ZWEMMEN Groot volkszwemfeest in de Houtvaart WATERPOLO D. H. V. B. District Haarlem en Omstr. Voetbal bij H.B.C. Uit het Geel-Zwartkamp Leiden I-T.Y.B.B. I Leiden II-T.Y.B.B. III 1-4 Alliance IIV. V. F. 25 HANDBOOGSCHIETEN DUIVENSPORT Haarlemsche Postduiven- bond Vereeniging van Postduiven- houders „De Bonte Duif" te Haarlem P. V, „De Snelvlieger" SOCIAAL LEVEN Het zilveren jubileum van den Ned. R.K. Mijnwerkers- bond FINANCIËN Kerkelijke leeningen KERKNIEUWS De plechtige uitvaart eri begrafenis-van Mgr. Dr. P. Mannen s GEMENGD NIEUWS Brandstichting in Veenhuizen Door den trein overreden en gedood Botsing tusschen auto eri motor te Oegstgeest Scheepsongeval op de Elbe De bestrijding der tuberculose in Nederland V' Bgmond en v. Baak aan den kop aaten met Baardman en Balm op on- jyriing eenige afstand. Na deze ronde barndoor onoplettendheid een valpartijtje. v' Baak kon dadelijk de hoofdgroep weer achterna maar v. Egmond moest achterblij- en stoppen. Na de 9de ronde kreeg chijvenaar een lekken band, zoodat ook deze J^oest stoppen. De einduitslag was nu Klas horst 1, Kruyd 2, v. Baak 3, na eenige minu- |en> Baardman 4 en daarna Balm 5, welke 'aatste zeker een compliment toekomt voor 2lin volhouden.. .Onderwijl de A en B-klasse aan het kam- P'oenschap bezig waren, reed onze junioren- afdeeling een wedstrijd over 10 K.M. waarvan uitslag was: Fabel 1, Ackerman 2, Moer kerk 3 en de Gruiter 4. P Onder begunstiging van fraai weer, hield excelsior haar lange afstand kampioenschap over 75 K.M. Er werd zeer mooi gereden. Jammer was het voor Kossen, die in de 2de r°nde al pech aan zijn fiets kreeg. Na zeer 5jPannende strijd werd de uitslag als volgt hh. v. d. Putten werd Kampioen, 2de werd de Nijs 3de W. v. Dok 4de W. v. d. ®?eke 5de Sleutel. Een van onze dona- tr'ces was zoo goed om een bloemstuk te Saven, voor den kampioen, wat zeer in den smaak viel. Prachtige propaganda voor de zwemsport. 270 deelnemers. Het is van het bestuur van de Water- "■atten een uitstekend denkbeeld geweest om ten volkszwemfeest te organiseeren. Door dit leest is weer een groot propagandawerk Verricht, waarvan de resultaten niet zullen Uitblijven. Ondanks den korten tijd van voorberei ding, was het zwemfeest uitstekend en ver lep alles vlot en dat wil wat zeggen, wan- leer er 270 deelnemers zijn. Bijgestaan door Vele leden en het badpersoneel had het be- sUiur der Waterratten het geheel voorbeel dig georganiseerd. Toen wij dan ook om ongeveer twee uur in de zweminrichting arriveerden, waren de "Slavendrijvers" al bezig de groepen voor het hardloopen in te deelen en series te "naken, zoodat om ongeveer kwart over twee het programma in vollen gang was. De organisatoren hadden geen beteren dag hunnen uitzoeken, het was schitterend Uwemweer, een heerlijk zonnetje scheen. Er V'as dan ook veel publiek opgekomen om de jongens en meisjes te zien zwemmen. °nder de aanwezigen merkten we o.a. op den heer H. L. Warnier, inspecteur lach. Opvoeding en diverse raadsleden. Het zou te ver voeren om de nummers Van dit groote programma te bespreken. In alle nummers werd door de jongens en üieisjes verwoed# strijd geleverd om een Prijs te bemachtigen. Tijdens de nummers werd door dames leden van de Waterratten onder leiding Van mej. de Klerk een nummer figuurzwem- tften te zien gegeven, dat zeer in den smaak HeS van dé aanwezigen, v Verder werd als opluisteringsnummer een Vel aardige pantomime opgevoerd. Op zéér Ondeskundige wijze werd de in het water gevallen boer gered, vooral de toepassing der kunstmatige ademhaling was „uitste kend". Deze vertooning was het badperso- heel te erg, de drenkeling werd er opnieuw ingegooid. Op de juiste wijze werd hij nu Uit het water gehaald door een der bad meesters. Het geheele badpersoneel gaf nu hog eenige demonstraties op het gebied van teddend zwemmen. Ook onze politie-ambtenaren lieten zien, dat ze een drenkeling goed uit het water kunnen halen, ook al biedt hij tegenstand. Tot slot van het programma werd een demonstratie schoonspringen uitgevoerd en een onderlinge polowedstrijd gespeeld. Beide demonstraties vielen zeer In den smaak van het publiek. Heel aardig was nog het zwemmen van de jongste gediplomeerde zwemster nl. Dina Trent, zes jsiatf, JUe gekleed te water sprong Van den toren en toen een rondje zwom. Na afloop der wedstrijden werden door den .heer D. N. Haase de vele prijzen aan de winnaars uitgereikt. De Waterratten kunnen met voldoening op dit volkszwemfeest terugzien en ervan ver- sekerd zijn een mooi werk op propaganda- êebied te hebben verricht. De uitslagen zijn als volgt: 1. Hardloopen in het ondiepe bad voor meisjes. Serie A. 1. Marietje Booy, 2. Hetty dansen. Serie B. 1. Clasina v. d. Bever, 2. Tonia Koelemeij. Serie C. 1. Jopie Prinsen, 2- Jenny v. Andel. Serie D. 1. Mientje Ko ning, 2. Annie Viergever. 2. Hardloopen in het ondiepe bad voor Jongens. Serie A. 1. Johny v. d. Veer, 2. Jopie Bierenbroodspot. Serie B. 1. Henk Handgraaf, 2. Piet Koster. Serie C. 1. Ber- tüs Mes, 2. Volkert Koster. Serie D.' 1. Arie v. d. Weiden, 2. Johannes Kloos. Serie 1. Frans Toers, 2. Harry v. Zalen. Serie F. 1. André Wijnands, 2. Jan Klomp. Serie G. 1. G. Roosen, 2. J. Dijkmans. 3a. 15 M. buszwemmen voor meisjes van 1(J tot en met 12 jaar. 1. Lena Lunenburg, 2. Toos Complet, 3. Emmy Phllippo, 4. An- hie ter Horst, 5. Marietje Roozen, 6. Elly Gilsing. 3a. 15 M. buszwemmen voor jongens van JO tot en met 12 jaar. 1. Bernard Sleeman, 2. Kees van Herick, 3. Johan v. Delden, 4. Jan Ruysenaaxs, 5. Gljs Krombeen, 6. Er- soon Wlllers. 3b. 15 M. zwemmen zonder bus voor meis jes van 13 tot en met 15 jaar. 1. Dora Heilig, 2. Nelly Sigerist, 3. Jaantje Holts- V'ilder, 4. Annie van Leersum, 5. Bep Kley, 6. Jaantje Vlug, 7. Fientje Priesman, 8. Rika de Mon. 3b. 15 M. zwemmen zonder bus jongens Van 13 tot en met 15 jaar. 1. Dorus Wes seling, 2. Jan Loerakker, 3. Jo Wesseling, en Wim Mul, 4. W. Huis in 't Veld, 5. Wim Zonneveld, 6. Albert Morer. 4a. 25 M. Schoolslag meisjes tot en met 13 jaar. 1. Nelly Lindeman, 2. Truus de "vilde, 3. Mien Ketelaar, 4. Jopie Willemse, jj> Saartje de Vries, 6. Corrie Grooteboer, Aagje van Kooten, 8. Mientje v. d. séhaar, 9. Bets Heerschop, 10. Suze dé Vries. 4a. 25 M. schoolslag jongens tot en met 13 jaar. 1. Gerrit Elzinga, 2. Cor van Es, 3- Jiet de Vos, 4. Jan Gelsing, 5. Dirk Duis- ter. 6. Piet Mulder. 4b. 25 M. schoolslag meisjes van 14 tot en 'het 15 Jaar. 1. Mientje van Lunenburg, 2. Annie ter Horst, 3. Dientje Heintjes, 4. Lies dunks, 5. Jo Fooy. 4b. 25 M. schoolslag jongens 14 tot en Jhet 15 jaar. 1. Rinus Kuil, 2. Henny Mul- ier. 3 Henk Wesseling, 4. Alex Covers. 5a. 25 M. borst- en 25 M. rugslag meisjes en mét 15 jaar. 1. Annie ter Horst, 2. Diha Prent, 3. Lies Junks, 4. Nelly Linde- hmn, 5. Aagje van Kooten. 5b. 25 M. borst- en 25 M. rugslag jongens tot en met 15 jaar. 1. Arie Prent, 2. Henk Wesseling, 3. Rinus Knol. 6a.' 25 M. borst- en 25 M. rugslag meisjes boven 15 jaar. 1. Bets Heerschap, 2. Stien Revelt, 3. Annie v. d. Horst. 6b. 25 M. borst- en 25 M. rugslag jongens boven 15 jaar. 1. A. Wijsman, 2. G. Bo gaard, 3. J. Beek en 4. W. F. Hoorman. 7. 25 M. borstzwemmen dames' boven 15 jaar. 1. G. A. Scholten, 2. F. van Eldik, 3. Th. van Duin, 4. M. C. Kroon. 8. 25 M. borstzwemmen heeren boven 25 jaar. 1. S. Ouwerkerk, 2. B. Hoenderdos, 3. A. Dievendal. 9. Estafette 4 maal 25 M. borstzwemmen meisjes. 1. De ploeg van Bep. v. Duin, Marie V. Olst, Rika Alpers en Jo Fooy. 10. Estafette 4 maal 25 M. bostzwemmen jongens. 1. De ploeg van Hoeksen, Terhorst, Hooreman, Beek. 2. De ploeg van Rinus Knol, C. v. d. Pol, A. Goovers, A. J. de Zaayer. 11. Hindernis zwemmen voor meisjes. 1. Truis de Wilde, 2. Annie v. d. Mark, 3. Mien Ketelaar, 4. Jo Fooy, 5. Bep Heerschap, 6. Bep v. Duin, 7. Jo Regter, 8. S. de Vries, 9. Diena Prent. 12. Hindernis zwemmen jongens. 1. Arie Prent, 2. Jo Verkes, 3. G. Elstnga, 4. C. v. d. Pol, 5. J. Postman, 6. Jo Gelzing. Zondagmiddag speelde H.P.C. van Heem stede voor de nederlaag-wedstrijden van Nereus in Koog aan de Zaan. H.P.C. verscheen met invallers voor Kodde en Leyenaar en kwam als volgt uit: Kohier Wesseling, Braam Wolhoff Uitendaal Kooyman W. Moolenaar Nereus is compleet. Nereus is aanvankelijk sterker, en be houdens enkele uitvallen speelt het spel zich af op de H.P.C.-helft. De H.P.C.-verdediging en meer speciaal Braam weert zich kranig, maar kan niet verhinderen dat Nereus de leiding neemt. De achterhoede van H.P.C. tracht door gedurig opzwemmen het spel te verplaatsen, wat in zooverre gelukt dat zij voor rust gelijk weet te maken. Rust 11. De 2e helft begint weer met eenig overwicht van Nereus, en met succes, want Zethouen herneemt de leiding 21. Maar dan komt H.P.C. los. Gedurig bestoken zij het vijan delijk doel, en met succes. De achterstand wordt ten slotte een 42-overwinning voor de HJP.C.'ers. Voorwaar een prachtresultaat met zulk een elftal, waaruit mag blijken dat H.P.C. ook over goede reserves beschikt. Met dezen uitslag staat H.P.C. gelijk met D. J. K., die eveneens met 42 won, terwijl de overige clubs van Nereus verloren. Besloten werd dat D, J. K, en H. P. C. aan het begin van het seizoen nog eens tegen Nereus zullen spelen, waarbij dan de ver- eeniging die de beste resultaten bereikt, den fraaien beker die voor dit tournooi be schikbaar is gesteld, in bezit zal krijgen. POLO WEDSTRIJDEN BIJ H.P.C. Woensdagavond om 7 uur precies spelen H.P.C, 1 en 2 wedstrijden tegen L.Z.C. 1 en3. L.Z.C. is een zeer sterke le klasser, die dit jaar het afdeelingskampioenschap in de le klasse slechts door een slechter doelgemid- delde ontging. H.P.C. verschijnt dan als volgt: Kohier Zegger Kodde Wolhoff Braam Kooyman W« Moolenaar Leyenaar is dus verhinderd, waarvoor de heer Zegger, medespeelt. Junioren-Competitie 19281929 Aanstaanden Zaterdag 15 September zal ondergeteekende vergaderen met de afge vaardigden van die vereenigingen, welke het a.s. seizoen met een of meerdere junioren elftallen in districtcompetities wenschen deel te nemen. Vergaderd zal worden in de Mil, Vereeni- ging in de Zoetestraat te 6 uur precies. De afgevaardigden gelieven de navolgende zaken mede te nemen en voor de vergadering in te leveren Ten eersteeen staat waarop vermeld, de naam(en) van het of de elftallen, welke worden opgegeven, vervolgens de ligging van het terrein, en hare openstellingsuren. Ten tweede Een staat met de namen en voorletters der spelers. (Deze moeten ook aan Zaandam zijn opgegeven). Ten derde Een som van f 1.50 voor ieder deelnemend elftal. Verder dient te worden opgemerkt, dat, wanneer aan bovenstaande bepalingen niet is voldaan, niet tot indeeling kan worden overgegaan. Het doel van de vergadering is, om een goede indeeling te verkrijgen, zoodat de competitie regelmatig kan verioopen. Hopende op een gunstige opkomst De Competitieleider P. P. Smit, Atjehstr. 12, Haarlem (N.). Zondag zou H.B.C. haar seizoen openen met een wedstrijd van H.B.C. I. Een elftal van Vroom en Dreesmann zou als eerste tegenstander debiteeren. Diet egenstandsr viel echter tegen, in hoofdzaak doordat slechts een half elftal tusschen de lijnen kwam, wat, om toch te kunnen spelen met H.B.C.'ers werd aan gevuld. Het ls dan ook niet de bedoeling hier veel van den wedstrijd te zeggen, temeer omdat de H.B.C. ploeg te sterk was voor de ze combinatie. Wh willen echter wel iets zeggen van het terrein, dat er keurig uit zag. Het heeft een merkbare verandering ten goede ondergaan. Eerstens de afmetingen, die nu gebracht zijn op 103.5 bij 65 M. Dan is een deel der sloot aan den Noord-Oost- kant gedempt. Vervolgens ls het goed ge rold, en de beide doelen zijn opgehoogd eü Van graszoden voorzien. Een deêl Van be stuur en leden hebben verschillende avon den gewerkt om er de noodige verbeteringen aan te brengen. Wij gelooven dat H.B.C. zijn ouden roem als een der sterkste elftallen dit seizoen zal handhaven, ook al was op dezen wedstrijd die met 81 werd gewonnen niet geheel peil te trekken. Maar dat H.B.C. met zijn ploegen ook dit jaar een goeden rol zal spelen, daarvan zijn wij vast overtuigd. Uitslagen van gisteren: Leiden I—T. Y. B. B. I 5—11 T. Y. B. B. 2—Geel-Wit 1 1—1 Leiden T. Y. B. B. 3 14 Leiden 3—T. Y. B. B. 5 6—1 T. Y. B. B. 6—R. K. V. Z. 4 3—4 Hoewel het voetbalseizoen reeds officieel is geopend noopte het zomersche weer van gisteren eerder tot een verblijf aan het Zandvoortsche strand dan tot het tweemaal .drie kwartier hollei) achter den bal. Ondanks 'dit hebben de diverse geel-zwartelftallen hun oefenwedstrijden met animo gespeeld en de warmte in aanmerking genomen werd er behoorlijk spel vertoond. Het eerste elftal bereidt zich serieus toe op zijn intrede in de hoogste afdeeling der R. K. F. Gisteren werd met korfbalcijfers van Leiden I gewonnen, waardoor de voor eenige maanden op het Sportpark geleden nederlaag werd gewroken. De reserves hadden Geel-Wit X op bezoek. Dank zij beider goede verdediging werden de respectievelijke doelverdedigers slechts één maal gepasseerd. Het derde elftal handhaafde zijn goede reputatie door Leiden 2 met 41 te kloppen, zoodat ook nu de kans op den eersten prijs zeer groot is. De junioren brachten het er slechter af De oudsten werden in Leiden maar eventjes met 61 ingemaakt, terwijl dé jongsten uit het nest in een prettig gespeelden wedstrijd met 43 van R. K. V. Z. verloren. De vol gende 'week beter, jongens! De competities vangen aan op 23 Septem ber. A. s. Zondag worden de laatste oefen wedstrijden gespeeld, waarna onmiddellijk de elftallen voor 't seizoen worden vastgesteld. Aan den Schoterweg wordt gespeeld: T. Y. B. B. 1 Zwaluweh (A'dam). T. Y. B. B. 2—R. K. V. Z. I T. Y. B. B. 4—R. K. V. Z.-comb. T. Y. B. B. x—T. Y. B. B. ij (junioren) HENK Ondanks de tropische temperatuur, trok ken de Haarlemsche Yellow Blacks naar Leiden om deel te nemen aan de aldaar gehouden nederlaag-wedstrijden. De geel-zwarten hadden eenige invallers, doch dit was geen bezwaar om Leiden een nederlaag toe te brengen, welke aan korfbal of rugby doet denken. Als om half vier wordt begonnen, zit er al direct een tempo in, wat ondanks de groote hitte, het beste doet verwachten. Uiterst vlug gaat de bal van doel tot doel en nu reeds blijkt, dat de invallers in de geel-zwarte ploeg, uit het goede hout ge sneden zijn. Het duurde niet lang of J. van Honschoten geeft uit een mooi doorgegeven bal van Van Leuven, T. Y. B. B. de leiding: 0—1. Dit doelpunt schijnt voor Leiden het sein om de zaken wat steviger aan te pakken, en als Bloem valt, is Toon Goddijn er bij als de kippen, om Moore onhoudbaar te pas- seeren: 11. Nu blijkt eerst, dat de Haarlemsche voor hoede over een voortreffelijk schot beschikt, want om beurten brengen v. Leuven, De Vries en J. van Honschoten den stand op 1—4, waarna de rust aanbreekt. Na de thee nemen de T. Y. B. B.-ers wederom direct het spel in handen, en ge steund door een keurig spelende half-linie, met Kamer aan het hoofd, zorgen Van Leuven en Burgers er voor, dat het spoedig 1—6 is. Men krijgt waar voor z'n geld, want ook Leiden vergast ons op een keurigen aanval, waaruit haar linksbinnen Leidens tweede goal scoort. De Sleutelstad-bewoners krijgen blijkbaar den smaak te pakken, want spoedig is het 4—6. Hiermede schijnt haar energie uitge put te zijn, want het is totaal met haar ge daan. Met de regelmaat van een uurwerk gaat de stand omhoog. Eerst heeft Van Leuven succes, daarna De Vries tweemaal, met een mooien schuiver van Honschoten, komen de geelijzwarten in de dubbele cijfers: 410. Ook Kamer gaat het probeeren, en na eenige mislukte pogingen, heeft ook hij suc ces 411. Nog wordt geprobeerd om het dozijn vol te maken,-doch de verwachte goal komt van den tegenovergestelden kant en met 511 komt het einde. Deze in de beste verstandhouding ge speelde wedstrijd is in een volkomen ver diende overwinning der Haarlemmers ge ëindigd. Zij beschikken over een ploeg, welke in de competitie wel een woordje zal meespreken. Al direct na het begin is het combineeren werkelijk goed en de spelers zijn hun plaats waard. Kuipers heeft een buitgenwoon produc tieven middag want reeds met rust heeft hij voor vier zeer mooie doelpunten gezorgd. Na de rust doet het warme weer haar rechten gelden, want het tempo vertraagt aanzienlijk. Wel komen belde doelen in gevaar, doch steeds blijft de verdediging de situatie meester en pas tegen hei einde sla gen de Leidsehe reserves er in de eer te redden: 14. Alliance heeft het zseizoen weer geopend met een vriendsehappelijken wedstrijd tegen V.V.F. Om x uur staan de beide elftallen klaar en laat de scheidsrechter van Liemt aftrappen. Al dadelijk,is V.V.F. in de meer derheid en scoort na ongeveer 5 min, het eerste doelpunt A. heeft in het begin niet veel te vertellen. De bal zit geregeld voor het doel, totdat het de achterhoede te machtig wordt en het tweede doelpunt gescoort wordt. Het spel gaat dan vrijwel gelijk op. Eindelijk maakt A. het eerste doelpunt, door middel van een pynalty. Als de rust aanbreekt staat A. met 2—1 achter. Na rust het zelfde. V.V.F. scoort nog drie- en A. x maal het einde komt met een 52 overwinning voor V.V.F. Na den wedstrijd reikte de heer v. Liemt Jr. de uitgeloofde wisselmedaille uit. Zondag j.l. werd op de banen van de „Jonge Batavieren" te Haarlem een concours gehouden ter gelegenheid van hvn 25-jarig bestaan. Te ongeveer half elf opent de Voorzitter de heer A. de Beer met een hartelijk welkom de wedstrijden en richt zich in 't bijzonder tot de Brabantsche heeren. Hierna werd de eerewijn rondgediend, en werden eenigen heildronken op de jubileerende J. B. uitge bracht. Nu vólgde een reeks van toespraken en stoffelijke hulde-aanbiedingen namens dé aanwezigen vereenigingen en ook namens den Ned. Bond Voor Handboogschutterijen. Al ceze schoone herinneringen werden door de Voorzitter onder woorden van dank in ontvangst genomen. De „Jonge B." nam alleen maar aan den eerewedstrijd, deel, en hebben in deze ontmoeting bewezen dat zij nog steeds tot de zwaarste conctirenten moeten worden gerekend, wat gezien den hoogen leeftijd van de meeste der heeren een schitterende pres tatie is. Als resultaat brachten zij 130 punten in acht schoten. De eerste der genoodigde vereenigingen was „De Romeinen" Rotterdam. Deze bereikte in de eerste acht schoten 125 en in de 14 schoten 216 punten, wat we voor dit korps beslist tè kort achten. Als tweede korps kwam „Willem Teil" uit Delft. Ook dit korps bieef ver beneden de verwachtingen! Het liet ons resp. 118 en 212 punten zien. No. 3 is „Vooruitgang Zij Ons Streven" uit Santpoort. Waar dit korps op het laatste concours in Delft ongeëvenaard den eersten prijs behaalde, werd ook thans met spanning naar hun verrichtingen gezien. Het begin was ook nu weer schitterend, doch spoedig raakten twee der beste schutters er totaal uit, zoodat het resultaat hoewel goed, toch niet boven matig is geworden. De uitslag was 132 en 235 punten. De volgende was „Reineveld" en waar dit korps pas een jaar bestaat heeft 't een goed stuk werk geleverd voor een zoo jonge vereeniging. Met 128 en 224 punten kwamen zij uit den strijd te voorschijn. Nu was de beurt aan „Frederik Hendrik" Delft, en hoewel dit korps met twee invallers uit kwam, heeft het zich schitterend van zijn taak gekweten, en bereikte het het fraaie resultaat van 135 en 256 punten. Hierna zagen we „Claudius Civilis" aan het werk. Hun totaal was 145 en 247 punten. Als laatste korps verschenen de Brabanters. Met de meeste spanning werd naar het werk van deze vereeniging „Prins Hendrik" uit gezien! We hadden zooveel van deze heeren gehoord, en er waren schutters bij die in het Nederlandsche twaalftal tegen een Belgisch dito waren uitgekomen, zoodat we verwacht ten het neusje van den zalm op 't gebied van Handboogschietkunst te zullen aanschou wen! Maar helaas het heeft niet mogen zijn. De heeren konden blijkbaar niet op dreef komen. De uitslag was 124 en 222 punten. Hierdoor werd de totaaluitslag als volgt: Eerewedstrijd. ie prijs „Claudius Civilis145 punten 2e prijs „Frederik Hendrik" 135 3e prijs „V. Z. O. Streven",, 132 4e prijs „Jonge Batavieren,. 130 5e prijs „Reineveld"128 Korpswedstrijd. ie prijs „Frederik Hendrik" 256 punten 2e prijs „Claudius Civilis" 247 3e prijs V. Z. O. Streven".. 235 4e prijs „Reineveld" 224 5e prijs „Prins Hendrik".... 222 6e prijs „De Romeinen" 216 7e prijs „Willem Teil".... 212 Uitslag personeel. W. v. Droffelaar 55 punten Cl. C. H. A. de Bruin 53 punten F. H. A. de Bruin ie rozenprijs 6 rozen F. H. M, v. d. Berg 2e rozenprijs 5 rozen V.Z.O. Streven. Uitslag vrije baan. ie M. v. d. Berg 21 punten; 2e H. de Bruin 20-20 p.; 3e J. v. Hassel 20-19 p.; 4e Rummunt 20-18 p.; 5e Morien 20 p. 6e F. Martens 1,9-19 p.; 7e H. v. Boxtel 19-18 p. Vrije schutters. Dit waren schutters die niet in een of ander Zestal uitkwamen. Na 'n spanhenden strijd wisten de volgende heeren beslag op de prijzen te leggen. ie prijs H. Martens 26 punten Romeinen. 2e prijs v. Gerpen 25 punten Prins Hendrik; 3e prijs Herwaarde 22 punten Romeinen; 4e prijs Rijkevorsel 21 punten laatste 5; 5e prijs Bonnen 21 punten laatste 4. Het begon reeds duister te worden toen de Voorzitter de schitterende collectie prijzen aan de gelukkige winnaars uitreikte. Bovengenoemde Bond hield 26 Aug. een wedvlucht vanaf Roosendaal, afstand 95 K.M. loslatinghad plaats te 8 uur. Afdeeling oude duiven, deelname 537, de eerste 50 prijzen als volgt J. J. Petrie ie, 18e, 28e, P. J. Leurs 2e Gebr. Eggermont 3e J. Schaap 4e J. H. v. d. Broeke 5e, xxe, 21e W. v. Kleef 6e P. Bra kei 7e G. Kors 8e H. Roosdorp 9e; J. Dorsman xoe P. Verputten 12e, 38e 41e H. Boogaard 13e; G. Koning 14e W, Klumper 15e; J. H. Somers 16e, 40e J. v. Duin 17e J. Verver 19e H.Stap- pers 20e B. Gort 22e H. Heesemans 23e Boogaard v. Lit 24e Gebr. de Leeuw 25e P. J. v. Daalen 26e W. Walgien 27e P. Bannink 29e, 34e, 46e, 47e H. Holsken 30e M. Mes 31e, 44e A. v. Zadel 32e A. Dorsman 33e G. Voorting 35e 36e G. J. v. Tongeren 37e Adr. Heins 39e Gebr. Nieuwbrug 42e J. Dorsman 43e P- y. Twigt 45e W. Petrie 48e H. Koele- tneijer 49e J. Veth 50e Eersteduif te 9 uur 16 m. Snelheid van 1238 meters per mi nuut. 108e te 9 uur 24 min. Afdeeling jonge duiven, deelname 662 duiven, de eerste 50 prijzen als volgt H. J. Petter ie, 36e A. Evenleens 2e J. H. v. d. Broeke 3e, 31e Chr. J. Geisler 4e IJ- J. v. Staveren 5e, 21e A. Schuiten 6e, 11e H. Paap 7e, 8e H. Heesemans ge, 10e H. Boogaard 15e H. Vellinga 16e C- Booymans 17e P. Bannink 18e, 37e, 38e H. Boogaard 19e G. Koning 22e J. J. v» d. Meijden 23e J. Dorsman 24e Adr. Heins 25e, 26e Gebr. Bewarde 27e J. G. Kroon 28e, 43e Jac. Hart 29e H. de Droog 30e, 35eH. Venbroek 32e J- Terhorst 33e, 47e R. Brakel 39e J. P. Tienstra 39eW. der Kinderen 41e W. Petrie 42e J. Verver 44e B. Gort 45e, 46e W. Keur I 48e J. F. Bonke 50e eerste duif 9 uur 18 min., snelheid van 1234 meters per minuut 133e te 9 uur 25 min. Bovengenoemde Vereeniging hield 2 Sept, een wedvlucht vanaf Lier, afstand 138 K.M.. deelname van 145 duiven, los 8 uur 10 min., de prijzen als volgt behaald Afdeeling oude duiven J. J. v. Staveren ie, 9e, 11e, 13e J. H. Somers 2e, 8e F. W. Kuijken 3e, 6e, 10e P. Bannink 4e, 12e Adr. Heins 5e P. J. Leurs 7e J. Hartel 14e, 15e J. v. Kordelaar 16eafdeeling jonge duiven P. Bannink ie J. Hartel 2e, 5e, 7e J. J. v. Staveren 3e. 8e, xoe, 13e P. Brakel 4e P. Leurs 6e, ge, 11e G. ten Bosch 12e, Adr. Heins 14e. Eerste duif te 10 uur 21 min., met een snelheid van 1060 meters per minuut. Uitslag wedvlucht Vilvoorde. Afstand 162 K.M. Los 8.10. Wind Z.-O. Snelheid 1430 meter per minuut. Eerste duif 10.2. Laatste duif 10.14. De prijzen werden vervolgens behaald: H. Hölsken 1, 8, 11, 19; J. J. v. d. Mefjden 2, 10, 15; H. Roosdorp 3, 20; W. Petri 4, 7, 13, 18; J. H. v. d. Broeke 5, 16, 21; P. J. van Daalen 6, C. J. van Tongeren 9, 12, 22; P. A. Bosse 14; J. H. A. Wilten 17. De Ned. R.K. Mijnwerkersbond viert zijn zilveren jubileum. De feesten zijn te Heer. len Zaterdag ingezet met een plechtige H. Mis van dankzegging in de St. Pancratius. kerk, waarna van 11 tot 1 uur een drukbe zochte receptie plaats vond. Een telegram werd ontvangen van den minister van Waterstaat, van den volgen, den inhoud: Bij herdenking 25-jarig bestaan van uw bond bied ik mijn hartelijke gelukwen- schen aan en wensch u toe onder God's zegen met vrucht te arbeiden in het be lang van 't Nederlandsch mijnbedrijf. Diner 's-Zaterdagmiddags was het diner in het Gezellenhuis. Daarbij zaten behalve de op richters van den bond aan, het Kamerlid Henri Hermans, de directeuren van Staats- en particuliere mijn, de directeur van het A.M.F., de secretaris der Contractcommis sie, de voorzitters van het R. K. Werklie denverbond, Limb. R. K. Werkliedenbond, Prot. Christ. Mijnwerkersbond, Belgische Christelijke Mijnwerkersverbond, de secre taris van de Christelijke Mijnwerkersinter- nationale en de burgemeesters der mijnge- meenten. Zondagmorgen werd de algemeene verga dering van den Katholieken Mijnwerkers bond, die heden wordt voortgezet, geopend. In deze vergadering werden de verschillen de jaarverslagen goedgekeurd. Tot hoofdbestuursleden werden, nadat de voorzitter, de heer Stins, de leden met het jubileum van hun bond had gelukgewenscht herkozen de heeren P. Graat, F. Metzeis en J. Willems. Als vertegenwoordigers van den Bond in de contractcommissie voor het mijnbedrijf werden aangewezen de heeren J. Stins en A. de Vaan. De afgevaardigden gebruikten gezamen lijk 't middagmaal. De optocht, die om half drie van het Tempsplein vertrok was geweldig. In Heerlen is de laatste jaren een op tocht van zoo grooten omvang niet getrok. ken, zoo meldt de Maandagmorgen. Er wer den een 200-tal vaandels meegedragen tus schen de rond 3000 arbeiders, terwijl ver schillende muziekcorpsen en de typische Limburgsehe „Trommler und Pfeifercorp- sen" meetrokken. De stoet ging voorbij de woning van Mgr. dr. Poels. Behalve de „doctor" sloegen Mgr. dr. Nolens, de burgemeester van Heerlen en het hoofdbestuur hier den langen stoet gade. de Paterskerk aande Laanderstraat werd een plechtig Lof gecelebreerd door den aalmoezenier van den Arbeid den zeereerw. heer dr. Verhagen. Wederom in optocht ging het dan naar Ons Volkshuis. De groote tuin en de groote zaal van dit gebouw werden geheel gevuld met de deel nemers. Er waren verschillende luidspre kers, die zorgden, dat het gesprokene tot in de uiterste hoeken goed te volgen was. De zangvereenlging Mignon uit Heerlen zong het Wilhelmus en vervolgens het Ju bilate Deo van Putz. De bondsvoorzitter huldigde de pioniers Mgr. dr. Nolens, pastoor Evers en pastoor Oberje en bood hun een bronzen mijnwer. ker aan. Aan een 7-tal leden, die 25 jaar lid van den bond zijn geweest werd even eens een mijnwerker aangeboden. Op deze vergadering werd het woord ge voerd door Mgr. dr. Nolens, Henri Hermans, Mr. dr. Frowein, den heer v. Bruggehout en mgr. dr. H. A. Poels. Vandaag vindt een ontvangst door het gemeentebestuur van Heerlen plaats. Zusters van Vincentius a Paulo De Nederlandsche Landbouwbank en Lent- Jes en Drossaerts berichten, dat zij de in schrijving op 400.000 7 pet. le Hypothe caire obligaties (zijnde de tweede serie eener leening groot 900.000 waarvan reeds f 500.000 geheel geplaatst) ten laste van de Orde der Barmhartige Zusters v. d. H. Vin centius a Paulo Moederhuis te Freiburg van Dinsdag 11 September 1928 af openstellen te hunne kantoren alsmede bij een aan tal instellingen in den lande. De koers van uitgifte is bepaald op 98 pet. De obligatiën, groot f 1000, f 500 en f 100 zijn voorzien van halfjaarlijksche coupons, waarvan de eerstvolgende vervalt op 15 Oc tober 1928. Door emittentcn zullen de stukken ech ter gemakshalve worden geleverd ex-coupon 15 October 1928, waartegenover door hen aan inschrijvers wordt vergoed de rente 7 pet. vanaf den dag der storting tot 15 October 1928. De betaling der toegewezen obligaties kan geschieden vanaf Maandag 17 September 1923. Aan de toeliohting tot het prospectus ont- leenen wij: De Eerw. Zusters bedienen momenteel 209 charitatieve instellingen. Het Moederhuis te Freiburg heeft te Mannheim een groot, naar de laatste eischen des tijds ingericht R.K. Ziekenhuis laten bouwen. Voor dit doel werd reeds in Juli 1927 een 7'pet. Obligatieleening ad f 600.000 en in Maart van dit jaar ad f 500.000 uit gegeven. Thans gaat de Orde over tot verdere uit gifte van (7 pet.) obligaties; deze serie is groot f 400.000 en vormt het tweede gedeelte eener leening in totaal groot f 900.000, (waarvan dus reeds f 500.000 geplaast), ren tende 7 pet. des jaars. De waarde der bezittingen kunnen zeer voorzichtig getaxeerd, aangenomen worden op ca. G. M. 6.000.000 of ongeveer f 3.600.000. De inkomsten van het Moederhuis te Frei burg bestaan hoofdzakelijk uit de verpleeg- gelden van de Ziekenhuizen en Rustoorden, pensiongelden en subsidies van Rijk, Staat en Gemeenten. Alle aan het Moederhuis te Freiburg on- derhoorige kloosters en stichtingen dragen, na aftrek van kosten van eigen levenson der houd, de netto-overschotten hunner hui zen aan het Moederhuis te Freiburg af. De Orde der Barmhartige Zusters van den H. Vincentius a Paulo, Moederhuis te Frei burg,, is met haar geheele vermogen en al hare inkomsten ten volle aansprakelijk voor de riel)tige. nakoming der verplichtingen uit deze leerling voortvloeiende. Tot meerdere zekerheid voor obligatiehou ders is bovendien een eerste hypothecaire inschrijving op goudbasis ten gunste der obügatiehouders, op bezittingen ter waarde van ca. f 1.882.500. De hypotheek wordt ingeschreven ten na me van de Maatschappij voor Trust- en Administratiezaken te Amsterdam. Tot meerdere zekerheid voor obligatiehou ders is een depot van beleggingsfondsen bij de Trustee gedeponeerd, waarvan de waarde steeds gelijk moet blijven aan de eerstvol gend te betalen halfjaarlijksche coupon. De aflossing der leening geschiedt a pari geleidelijk van 19301957. De Orde heeft het recht tot versterkte of algeheele aflossing, over te gaan, doch verbindt zich van dit recht geen gebruik te maken vóór 15 October 1930. Eventueele kosten en huidige of toekom stige Duitsche belastingen op coupons en los singen zijn voor rekening van de Orde. In verband met de plechtige uitvaart en begrafenis van Mgr. Dr. P. Mannens, in le ven vicaris-generaal van het bisdom Roer- mand, kan nog gemeld worden, dat, bij de Pontificale H. Mis van Requiem in de kathe drale kerk te Roermond Z. D. H. Mgr. L. Schrijnen geassisteerd werd door de Hoog- eerw. Kanunniken Mgr. L. N. Le Bron dè Vexela als presbyter assistens, Mgr. H. Everts en Mgr. J. W. Linsen als troon-diakens. Het zangkoor der kathedrale kerk zong op zeer verdienstelijke wijze de Gregoriaansche Mis van Requiem. De lijkrede werd gehouden door den. Hoogeerw. Zeergel. Heer Dr. G. A. H. Bau- duin, president van het Groot Seminarie, die zijn rede aanving met den tekst uit het Boek der Openbaring XIV. 13: Zalig zij, die in den Heer sterven, want hun werken vol gen hen. Spr. herinnert aan het feest, dat een jaar geleden in het Groot Seminarie werd ge vierd, het gouden priesterfeest van den hooggeachten algemeen beminden president Mgr. Dr. Mannens. Heden, een jaar nadien, zegt spr., is de vreugde in rdoefheid veranderd. "Wederom zijn de geestelijken uit heel het Bisdom sa mengestroomd, doch de opgewekte toon heeft plaats gemaakt voor een somber zwijgen en op aller gelaat staat droefheid te lezen; nu het geldt de begrafenis van dién zelfden hooggeachten en beminden,president van het Groot Seminarie Mgr. Dr. Mannens. Bij zijn gouden priesterfeest had zijn ge zondheid veel geleden, een slepende ziekte had zijn gestel ondermijnd, doch 't was alsof de algemeene sympathie, welke hij mocht ondervinden, hem nieuwe krachten had bij gezet. Ofschoon hij het nadien beter maakte dan te voren, was de ziekte niet te genezen en ze heeft ten laatste een einde gemaakt aan dit dierbaar kostbaar leven. Vervolgens schetste de gewijde redenaar het verdienstelijk leven van wijlen Mgr. Dr. Mannens. Na de absoute werd op het kerkhof de be- aarding verricht door dr. Bauduin. Een der verpleegden van Veenhuizen, die brand gesticht had, in een der gebouwen al daar, is door de rechtbank te Assen ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Een 1 -jarig meisje was Zondag te Vee- nendaal spelenderwijs tusschen de spoorrails geraakt, toen de kleine door een passeeren- den trein werd gegrepen en een eindweegs werd medegesleurd. Het kind bekwam ernstige verwondingen en overleed weldra aan de gevolgen. Zondagmiddag had, naar het „N. v. d. D." meldt, te Oegstgeest een aanrijding plaats tusschen een auto, bestuurd door den heer A. V„ te Nieuw-Helvoet, die langs den Rijks straatweg uit de richting Haarlem in matige vaart kwam aanrijden en 'n motorrijwiel, dat in de gevaarlijke bocht bij de Deutzstraat te Oegstgeest uit do richting Den Haag kwam, bestuurd door den De Lange uit Noordwijk. Diens bejaarde vader had op de duo-zitting plaats genomen. Van weerskan ten had men geen signalen gehoord. Het mo torrijwiel botste met kracht tegen den auto; de beide mannen werden er afgeslingerd en de auto overreed De L. Sr. Diens bovenbeen werd stukgereden, terwijl de man nog meer verwondingen kreeg. De L. Jr. kwam met lichte verwondingen vrij. Dr. Timmermans verleende de eerste geneeskundige hulp, waarna De L. Sr. naar het Academisch zie kenhuis te Leiden werd vervoerd. Het motor rijwiel werd geheel vernield. De „Koningin Louise" door het s.s. Kornwood geramd HAMBURG, 10 September. Zondag avond omstreeks half tien, na afloop van een vuurwerk, waarmede de feestweek van Al- tonaBlankeweser werd besloten, heeft op de Elbe een ernstig ongeluk plaats gehad. Toen het passagiersschip Koningin Louise met ongeveer 200 passagiers aan boord te rugkeerde naar Blankeweser, werd het vaar tuig door het binnenkomende Engelsche sM. „Kornwood" langszij geramd en ernstig be schadigd. Het Engelsche stoomschip drukte de Koningin Louise, om te voorkomen dat het schip zou zinken, naar den oever. Op de Koningin Louise ging onmiddellijk het electrische licht uit, terwijl het water direct in de machinekamer drong. Er ontstond een paniek en een ontzet tend gegil klonk in den donkeren avond over de rivier. Talrijke Elbe-schepen en andere vaartuigen snelden toe en namen de pas sagiers van de Koningin Louise over. Door de hevige botsing werden talrijke passagiers meer of minder ernstig gewond. Op den stei ger te Blankeweser moesten ongeveer twin tig gewonden worden geholpen. Drie van hen waren ernstig gewond en zijn naar het ziekenhuis te Blankeweser overgebracht. Voor zoover kon worden nagegaan, is nie mand omgekomen. Ten behoeve eener meer intensieve be strijding van de tuberculose in Nederland, zullen in de naaste toekomst twee nieuwe districts-consultatie-bureaux opgericht wor den n.l. te Roermond voor Noord-Limburg, en te Rotterdam voor Rotterdam-West,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7