Biütenlandsch Nieuws feuilleton derde blad Minister van binnenlandsche De bekeering eener RADIO-OMROEP NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT MAANDAG 10 SEPTEMBER 1928 BLADZIJDE 1 Oostenrijk, voor belangrijke VESTAALSCHE MAAGD GRAAF VON BROCKDORFF RANTZAU OVERLEDEN. GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN SOCIAAL LEVEN R. K. Werkliedenverbond Het Kruidenierscongres Ned. R.K. bond van bouwpatroons Besmet werk VERKEER EN POSTERIJEN De telegraaf-conferentie te Brussel De pakketpost voor Ned.-Indië De booten VlissingenHarwich Als drukwerk beschouwd RECHTSZAKEN Het kwam hem duur te staan RADIO-NIEUWS De kruisgesprekken tusschen Holland en Indië GEBEURTENISSEN Oostenrijk, dat door de „Anschluss"-kwestie JP het oogenblik de internationale aandacht jr®«> vooral door de besprekingen van den r°Pdskanselier, Dr. Seipel, in Genève, staat pok in ajjn binnenlandsche politiek voor be- "ftgrijke gebeurtenissen. De komende weken pPhen dit toonen. De hoofdkwestie is, of het •dement in staat zal zijn te werken en of ®r niet een situatie zal ontstaan, die nieuwe herkiezingen noodzakelijk zal maken. De jessing hieromtrent zal vermoedelijk in het ®udden van de volgende maand vallen. De r®geering heeft aan het Parlement een wets ontwerp doen toekomen, waardoor het tegen woordige huur-recht moet worden hervormd. Het plan is om langzaam aan een gelijkma tig te verkrijgen met de huurprijzen van *°or den oorlog. De sociaal-democraten heb- Pph tot nu toe verklaard, dat ze een verande- "ng van de huurwet in den geest van het f^Keringsvoorstel niet zullen dulden. Ze heb ben het voornemen met den scherpsten par lementairen strijd, dus met obstructie, tegen o® huurwet op te treden. Mocht de oppositie "aar zulke uiterste middelen grijpen, dan het onvermijdelijk zijn, dat het Huis ®oet worden ontbonden en nieuwe verkiezin- S®ft moeten worden uitgeschreven. De sociaal- "ataocraten zouden dezen verkiezingsstrijd '°eren onder de leus: „behoud van de oude huurder-bescherming" en er is niet aan te rafelen, dat de oppositie daarmee een bui tengewoon aantrekkelijke leus zou hebben, hte overigens al in de vroegere verkiezings- pampagnes haar plicht heeft gedaan. Tot nu ■J® echter was er bij de verschillende verkie- hbgen slechts hypothetisch sprake van een ^iziging in de huurder-bescherming. Maar upzen keer zouden de-kiezers voor duidelijke ®iten worden gesteld. De sociaal-democratie *®et heel goed, welke lokmiddelen ze in deze gestie nu in handen heeft. Het zal moeten °h)ken of ze niet wil trachten, dezen keer de ^eerderheid in het Parlement te verkrijgen, daarop ze al zoo lang heeft gehoopt. Als nu ^mmige voorwaarden nog kloppen, en wel hboral de stand van de verkiezingskassen, har. zou men er op kunnen rekenen, dat de °Ppositie zal probeeren, door nieuwe verkie- ®hgen de macht in handen te krijgen. In kringen der regeering beoordeelt men de 'hterne politieke situatie wel met kalmte, "haar men wil geen voorspellingen doen over komende ontwikkeling. Er wordt op deze Kaatsen verklaard, dat eerst de aanstaande fluiten van de sociaal-democratische partij Koeten worden afgewacht; verder de bespre ngen over de arbeids-mogelijkheid van het "'arlement, die na den terugkeer van Dr. Sei- uit Genève zullen plaats hebben. Dan Pas zal blijken, of het noodig zal zijn, het élement te ontbinden en de kiezers weer te hoen spreken. Wat de aandacht van het buitenland ook ftog trekt, is de bewapening van de verbon- 4®ft van rechts en links, van „Heimwehren" ®n republikeinschen „Schutzbund". In de bui- Kftlandsche pers heeft men de vraag reeds Kinnen vinden, of Oostenrijk door een bur geroorlog wordt bederigd. Aanleiding tot deze huag biedt het feit, dat den 7den October K Wiener-Neustadt zoowel de Republikein se Schutzbund als ook de „Heimwehren" Sroote demonstraties hebben aangekondigd, flUs een voorstelling van het Oostenrijksche Particuliere soldaatje-spelen in het groot. Men t'eet nog niet, wat de regeering zal doen, om incidenten, die in dit geval dreigen en Harvan de draagkracht niet zou zijn te over- %n, te vermijden. Het eenvoudigste zou zijn, V belde betoogingen te verbieden; hierdoor Hi de regeering haar macht naar Unies en Har rechts moeten bewijzen. Er wordt ook Her gesproken, dat de twee demonstreerende herbonden door een sterk militair cordon Koeten worden gescheiden, zoodat botsingen Hunogelijk zouden worden gemaakt. Het is Hgrijpelijk, dat onder zulke omstandigheden h® komende weken met spanning worden te- 8®moet gezien. EEN REDE VAN DEN BRITSCHEN ZAKEN Het communisme is niet dood Te Hunterston Castle in Schotland het Hoord voerend, heeft de minister van bin nenlandsche zaken Joynson Hicks nadruk kelijk de geruchten tegengesproken betref fende oneenigheid in het kabinet. Hij ver- Kaarde Baldwin algeheel te zijn toegedaan. Het communisme, aldus de minister ver eer, is niet dood. Het wordt door het heele Hnd op arglistige wijze gepropageerd. Als de raad van het vakverbond zich ooit Hreenigde met de communistische partij, öan zou de macht der vakbeweging geheel en al vernietigd worden. Sprekende over het pact van Kellogg, Waarschuwde minister Hicks zijn hoorders, niet te veel van het pact te verwachten. ••Gij kunt niet," aldus spr., „door allen Samen een onderteekening op een stuk pa- wer te zetten, de menschelijke natuur ver- aftderen. Alle naties van de wereld zijn nog Ht (je tanden gewapend en dit nieuwe pact H slechts een meeningsuiting te meer dat ®orlog verkeerd en ongewenscht is. Wij moe- |?ft een stap verder gaan door het in prac- Kik te brengen door een verdere verminde- Kftg van de bewapening der wereld." Hicks gewaagde verder van de Engelsch *kansche ontwapenings-besprekingen en zei ^at de inhoud der overeenkomst in de rich- Kftg ging van een zuiver defensieve als te genstelling van een offensieve oorlogvoe- Kftg. De leden van het kabinet hebben een Verplichting tegenover hun eigen land en de ontwapening is er één fundamenteele kwestie, die zij meer dan eenlge andere in overweging moeten nemen en dat is de vei ligheid van het land en het Empire en van de Britsche handelswegen. R) - De soldaten, die steeds maar zonder op- JSden doorwerkten, nu eens gezamenlijk, jpft Weer een aiieeni waren klaar. Segearix ®nreed naar voren en evenals bij de catacom- öe' Ring hij het eerst door de opening. Hij ®ed het zonder aarzelen, niet wetend, tot Kke ontdekking het hem zou leiden. ^Dij keerde zich vervolgens om, nam de lamp de handen van Claudius, deed een stap jfKnvaarts en bleef plotseling onbeweeglijk ^•Ktaan. De kleine witte gestalte, welke van af1*®, van zeer verre nog herinnerde aan de v ?°1® Amata, begon te bewegen en vóór dat him °°*d van het Gallische legioen een woord kunnen spreken, richtte zij zich plotseling (i1leunend tegen den muur, strekte haar arm 0 1 bonder haar sluier op te slaan en geleek ®®n schaduw. le 8e °°k zijt, mompelde zij met zwakke K, indien gij aan dit half gebroken leven HET ENGELSCH-FRANSCHE VLOOTCOMPROMIS Geen intrekking Het gerucht dat men voornemens zou zijn af te zien van de denkbeelden van een En- gelsch-Fransch vlootcompromis wordt in of- ficieele Britsche kringen tegengesproken. Men doet in c.ie kringen opmerken, dat er geenerlei beslissing kan worden genomen voordat de antwoorden ingekomen zijn van de regeeringen van Amerika, Italië en Ja pan, aan welke de voorstellen zijn voorge legd. HET PACT VAN KELLOGG Officieus wordt gemeld, dat de Perzische regeering in beginsel haar goedkeuring hecht aan het pact van Kellogg, maar ten aanzien der onderteekening maakt zij eenige reserves in het belang van Ferzië. Calles heeft het advies van zijn departe ment van buitenlandsche zaken goedge keurd, dat Mexico zou toetreden tot het pact van Kellogg. Het Amerikaansche departement van bui tenlandsche zaken heeft meegedeeld, dat Turkije en Litauen verklaard hebben voor nemens te zijn tot het pact toe te treden. DE ENGELSCHE/ VAKVEREENIGINGEN EN RUSLAND LONDEN, 8 Sept. Het vakvereenigings- congres heeft met een meerderheid van zeven tegen één een motie verworpen, waarin er bij het congres op aangedrongen werd het ini tiatief te nemen, opdat de betrekkingen met de, Russische vakvereenigingsleiders, die ver leden jaar zijn afgebroken, weer hervat zou den worden. BERLIJN, 9 Sept. (V.D.) Zaterdag avond is te Berlijn in de woning van zijn broeder, waar hij tijdelijk vertoefde, plotse ling aan hartverlamming overleden, de Duitsche ambassadeur te Moskou, Graaf Von Brockdorff Rantzau. De overledene was 59 jaar oud. BERLIJN, 9 Sept. (V.D.) Het bericht van het plotseling en onverwacht overlijden van Graaf Von Brockdorff-Rantzau, den Duitschen ambassadeur te Moskou, hééft in diplomatieke en politieke kringen levendige deelname verwekt. Vooral ook in kringen der delegatie te Genéve. Rijkspresident Von Hindenburg, rijkskan selier Hermann Muller, staatssecretaris von Sehubert, benevens de andere leden der Duit sche delegatie te Genève, hebben den broe der van den overledene telegrammen ge stuurd waarin zij hun oprechte deelname betuigen. Ook dr. Stresemann, die te Baden- Baden vertoeft, heeft betuigingen van deel name doen zenden. MAG DE KAPITEIN HET SCHIP NIET VERLATEN? LONDEN, 10 Sept. De Duitsche stoo- mer „Bavaria", die Donderdag tijdens een hevigen storm bij Foegloc aan den grond geloopen is, is Zaterdagavond volkomen ge barsten. De bemanning heeft 't wrak Zater dagavond verlaten, terwijl alleen de kapitein op zijn eigen wensch achtergebleven is. PAINLEVé BEZOEKT GUILLAUMET IN HET RIJNLAND PARIJS, 10 Sept. De Minister van Oor log, die, zooals bekend is, heden naar Ge nève reist, zal, volgens de „Intransigeant", in aansluiting aan deze reis een bezoek bren gen aan het Rijnland, waar hij generaal Guillaumet ontmoeten zal en waar hij waar schijnlijk de manoeuvres zg.1 bijwonen. BRIAND DONDERDAG NAAR PARIJS TERUG PARIJS, 9 Sept. (V. D.) Naar wij verne men, zal Briand Donderdag a.s. uit Genève naar Parijs vertrekken. Hij is van meening, dat tot nog toe de onderhandelingen over de ontruiming van het Rijnland nauwelijks tot een resultaat gevoerd hebben, vooral daar zij nog steeds in het stadium waren van niet verplichtende besprekingen. EEN RUSTIGE ZONDAG GENèVE, 10 Sept. (V. D.) De Zondag is te Genève over het geheel rustig verloopen, 's middags bracht Briand een kort bezoek aan Dr. Seipel. De Litausche minister-president Wolde- maras heeft Zondag Gèneve verlatenen is vertrokken naar Italië. Voor zijn vertrek verklaarde hij dat een definitieve oplossing van de kwestie in Oost-Europa alleen door middel van een conferentie kon worden verkregen, waaraan Rusland, Dultschland, Polen en Litauen en ook andere staten deel nemen moesten. Hij voegde er bij, dat hij een militaire actie van Polen tegen Litauen niet vreesde, anders zou Polen een voort durend sterk garnizoen aan de Poolsch- Litausche grens moeten onderhouden, wat een einde wilt maken, zijt ge welkom. Ten minste, indien mijn ziel, gescheiden van het lichaam zich aan de poort der onderwereld bevindt. Geloof dat toch niet, Flora, hernam Se gearix rustig, niemand wil u het leven bene men; hier zijn daarentegen slechts broeders, die gereed staan om u uit uw gevangenis te verlossen. Met 'n plotselinge beweging sloeg ze haar sluier op; haar schoon gelaat verscheen, ont steld, bleek, nauwelijks herkenbaar. Zij was in deze drie dagen oud geworden. Haar lippen varen kleurloos en eenigszins samengetrokken baar blik was strak en wezenloos, haar schou ders waren gebogen. Ondertusschen beschouwde Segearix nauw keurig de gevangenis der Vestaalsche maag den. Hij trachtte te weten te komen of het la waai, dat de soldaten maakten bij het losma ken der steenen, ook boven den grond kon gehoord worden. Uit de hoogte van het gewelf leidde hij af, dat het graf diep, zeer diep was uitgegraven. Geen levend wezen kon met de gevangene in betrekking staan, tenzij in den geest. Langs .een lange ladder was zij afgedaald; toen deze (iwas weggetrokken bleef er voor haar niets te hopen meer over. Vervolgens bemerkte hi) eenige spleten, die versche lucht doorlieten. De brooden, kruiken en de lamp stonden daar nogHet ongelukkige meisje had een wei nig van het brood moeten nemen, van de melk moeten drinken. De lamp was uitgegaan, voor de Poolsche regeering nauwelijks iftoge- lijk zou zijn. DE ONTRUIMING VAN RIJNLAND Het onderhoud tusschen Muller en Cushendun. Het onderhoud tusschen rijkskanselier Muller en lord Cushendun heeft 40 minuten geduurd. Ook staatssecretaris von Sehubert nam er aan deel. De Duitsche delegatie deelt mede, dat in den loop van het onderhoud de rijkskan selier het Duitsche standpunt inzake de kwestie van de ontruiming van het Rijnland heeft uiteengezet en gemotiveerd. Lord Cushendun heeft kennis genomen van de mededeelingen van den rijkskanselier en zijn goedkeuring gehecht aan de voor genomen wijze, waarop de onderhandelingen te Genève betreffende de ontruiming van het Rijnland gevoerd zullen worden. Na de verdere afzonderlijke besprekingen, die nu gehouden zullen worden, zal dan een bespreking van de vier bezettingsmogend- heden met den Duitschen rijkskanselier plaats vinden. Het tijdstip voor deze bespre king is nog niet vastgesteld. Naar nog gemeld wordt, liet Cushendun doorschemeren, dat het opstellen van een memorandum door de Duitsche regeering nopens haar standpunt wenschelijk is. Müller zou nog Zaterdag een bespreking met Hymans, den Belgischen minister van buitenl. zaken, hebben. VERVOLGING VAN COMMUNISTEN Gedurende de laatste dagen is een groot aantal communisten gearresteerd. In Albano en in eenige andere plaatsen werden meer dan vijftig communisten in arrest gesteld. In een wijnhandel werd een goed ingerichte communistische drukkerij gevonden, welke in beslag werd genomen. ERNSTIG SPOORWEGONGELUK TE MILAAN Een Pullmantrein uit Genève is bij het binnenrijden in het station in botsing ge komen met een locomotief. Twaalf spoor wegarbeiders werden gewond, onder wie drie ernstig. NA DE KONINGSPROCLAMATIE Op de gedeeltelijk kunstmatig gewekte geestdrift van de Albaneezen voor den nieu wen koning volgt de terugslag. In de laat ste dagen zijn hooge straffen opgelegd aan alle kooplui, die gedurende de afgeloopen plechtigheden hun winkels en zaken open hielden. Een der voornaamste tegenstanders van den koning, een gezien Noord-Albaneesch leider Lush Prela is door handlangers van Zogoe gedood. Deze Lush Prela was in 1926 uit vrees voor Achmed Zogoe over de Albanéesch-Servische grens gevlucht. Thans, zoo meldt de corres pondent verder, is aan den chef der gendar merie te Skoetari opgedragen, met den man af te rekenen. Deze ambtenaar maakte daar toe een afspraak met zes of zeven mannen, die in uniform van Z.-Slavische gendarmen werden gestoken. Zij gingen over de grens en bevalen Lush Prela hen te volgen. Waar op zij hem doodschoten. Deze wandaad heeft onder de bergbewo ners in Noord-AIbanië groote beroering ge wekt. De misdaad zal niet zonder gevolgen blijven, daar de Malissoren den koning bloed wraak gezworen hebben. De koning neemt zich zoo ver in acht, dat hij zich zelfs niet voor een venster van zijn paleis durft te vertoonen. 37.000 dollar gevonden Een Berlijnsch chauffeur vond Vrijdag morgen vroeg in zijn taxi een portefeuille met 37.000 dollar en indentiteitspapieren, blijkbaar toebehoorende aan een Ameri- kaansch echtpaar, dat hij den vorigen avond van het station naar een hotel had gebracht. Hij bracht zijn vondst bij den eigenaar, die inmiddels al de politie had gewaar schuwd, terug en ontving als belooning een biljet van 50 M. Groote brand te Londen Een ernstiger brand dan sedert vele jaren te Londen is voorgekomen, brak Vrijdag nacht om één uur in een opslag plaats voor hout in Lambeth (Londen) uit. De vlammen waren mijlen ver in het rond te zien en eenige honderden gezinnen moesten in hun nachtgewaad hun huizen ontruimen. De vlammen werden spoedig gebluscht, maar niet voordat een aantal huizen vlam had gevat. Misdadig Chicago De onbeschaamdheid, waarmede de leden dor misdadigersbenden hun daden bedrijven, is wederom in den avond van 7 Sept. geble ken in een van de drukste wijken der stad Chicago. Daar werd Tony Lombardo, de leider „Unione Siciliano" gedood door •eden eener concurreerende bende na een strijd tot het uiterste. Een politiebeambte slaagde er in een der moordenaars te vat ten. Naast het lijk "an Lombardo werden vier automatische re ml 'trs gevonden. Drankschandaal te Philadelphia. Philadelphia heeft kans de slechte reputa tie van Chicago als stad van misdaden en omkooperij te zullen overtreffen. Er is daar n.l. een schandaal aan het licht gekomen, waaruit blijkt, dat in de op drie na groot ste stad der Vér. Staten de misdaad als een handelszaak wordt beschouwd. Blijkens een rapport der Grand Jury, een officieel document dus, zoo vertelt de „Daily News", telt Philadelphia niet meer of min der dan 10.000 kroegen, welke de politie be kend zijn en welker bedrijf oogluikend wordt toegelaten. Voorts is er een opslagplaats ontdekt van wapenen, machinegeweren, en de eigenaar die zich thans in arrest bevindt heeft verklaard te meenen, dat zij waren ge kocht voor de bescherming der groote ban ken. Dit alles blijkt onder beheer te staan van een voortreffelijk georganiseerde bende, die niet slechts de kroegen beheert en een ar senaal bezit, doch een bedrag van twee mil- lioen pd. st. onder verschillende namen op de voornaamste banken heeft gezet bij wijze van verzekering tegen een ongeval of arres tatie harer leiders. De leden dezer bende leven in grooten stijl en hun winst gedurende de laatste zes jaren wordt op tien milllioen pd. geschat. Dergelijke transacties waren natuurlijk al leen mogelijk met toestemming der politie. Men is er dan ook achter gekomen dat de leiders der bende jaar in jaar uit bedragen aan de politie uitbetalen om haar het zwij gen op te leggen; bedragen, die varieeren tusschen 50 en 500 dollars per maand en tot 200.000 per jaar oploopen. De politie werd omgekocht om oogluikend toe te staan dat vrachtauto's met sterken drank door de straten konden rijden en dat de drank huizen geopend konden blijven. De zaak is aan het rollen gebracht door de uitlating van een rechter, dat een van de voornaamste straten der stad sedert jaren het hoofdterrein der dranksmokkelaars is, doch dat hij in de laatste vier jaren slechts één dranksmokkelaar te berechten heeft ge had. Hoe ver de corruptie onder de politie reeds is gevorderd blijkt uit het feit, dat vorige week de verordening werd gepubliceerd dat alle kroegen moesten worden gesloten, doch dat tal van politie-ambtenaren den avond doorbrachten in de gelegenheid, die zij had den moeten' sluiten! Het meest moderne Crematorium In Berlijn-Wedding is thans het meest moderne Crematorium gebouwd; toen met den bouw van deze inrichting begonnen werd, waren er in Duitschland 32 crema toria; thans 85. Het crematorium werd in 1910 gebouwd en was oorspronkelijk bedoeld als bewaar plaats der urnen, waarin de asch der ver brande lijken verzameld werd. In 1912 is men begonnen met er een verbrandingsoven bij te bouwen. Op het oogenblik beslaat dit gebouw reeds een oppervlakte van 31.557 vierkante Meter. De „Rundschau", „De gids op het gebied van lijkverbranding", be vatte eenigen tijd geleden het bericht, dat er ook een machine irïgebouwd is, die, nadat de asch is afgekoeld, door middel van een electro-magneet, de spijkers van de dood kist automitisch verwijdert en. de asch van zelf in de urnen verzamelt. Deze oven heeft ook nog een bovenver dieping, zoodat er 112 lijken in afzonder lijke cellen opgebaard kunnen worden. Bo vendien heeft men ook koelcellen aange bracht, waar door middel van In den muur bevestigde koelslangen de temperatuur op 8 graden onder nul gebracht kan worden. Deze inrichting is buitengewoon modern. Het herinnert ons aan het bevroren vleesch van de Amerikaansche exportslachterijen. In een tijd waarin duizenden families geen dak boven hun hoofd hebben, bouwt men een crematorium- voor de dooden, inplaats van huizen voor de levenden. Dat is zeker een verschijnsel van den hyper-modernen tijd. van een individueele actie, doch wel van een gezamenlijk optreden in organisatorisch ver band heil te verwachten is. Voor alles is deze bond een vakorganisatie, die zijn leden voorlicht op vakkundig terrein en hen helpt daar waar dat noodig is op te treden tegen verkeerde overheidsbemoei ingen. Want met vakorganisatie alleen kan tegen het groot-winkelbedrijf en coöperatie niet af doende worden opgetreden. Wil men trachten zijn bestaanszekerheid te waarborgen, dan dient men zich heen te zet ten over alle bezwaren en met de bedoeling mee te werken aan den bloei van het krui- deniersbedrijf het congres te Amsterdam te bezoeken, teneinde mede te overleggen over de wijze, waarop dit het beste kan geschie den, waarbij rekening kan worden gehouden met in vorige jaren opgedane ervaringen. Het eerste lustrum van den Ned. R. K. bond van Kruideniersvereenigingen moet een nieuwe periode inluiden voor dit bedrijf. Wie daaraan wil meewerken melde zich aan als deelnemer aan het congres bij het secretariaat: Lange Jufferstraat 52, Utrecht. Een Kunstcommissie gevormd Het bestuur van het R.K. Werkliedenver bond is er, naar de „Volkskr." meldt, in ge slaagd een commissie in 't leven te roepen, welke leiding zal geven aan het verschaf fen van kunstgenot en het aankweeken van kunstgevoel bij de leden der Katholieke Ar beidersbeweging, een en ander overeenkom stig en ter uitvoering van de taak, welke het R.K. Werkliedenverbond heeft. In deze commissie hebben op uitnoodiging van het Verbondsbestuur zitting genomen: mevrouw Ellen Russe en de heeren Frits Bouwmeester, Hubert Cuijpers, Jan Engel man, Willem Maas, Willem Nieuwenhuis en A. J. Rosemeyer; voor het Verbondsbestuur zullen in de commissie zitting nemen: de heeren A. J. Andriessen, A. C. de Bruijn en J. A. Kolkman. Men schrijft ons: Uit verschillende deelen van het land be- reiken het secretariaat van den Ned. R. K. bond van Kruideniersvereenigingen verzoe ken om inlichtingen betreffende het ter ge legenheid van het 5-jarig bestaan op 26 en 27 September a.s. te Amsterdam te houden congres en eveneens over den bond zeiven. Dat zijn bemoedigende verschijnselen. Er blijkt uit, dat onder de kruideniers het besef levendig begint te worden, dat er iets zal moeten worden gedaan om de plaats te behouden, die zij op zoo eervolle wijze zoo vele jaren in het distributie-proces hebben ingenomen. En bovendien, dat men beseft, dat niet Na een tienjarig bestaan is de Ned. R. K. Bond van Bouwpatroons er toe overgegaan zich ook door zijn huisvesting waardig te demonstreeren. Het bestuur werd in staat gesteld, door een bijna geheel volteekénde obligatieleening een riant heerenhuis te koopen aan de ie Const. Huygenstraat 107 te Amsterdam, waa in een drietal lokalen voor den Bond konden worden ingericht en het overige deel als woning voor den secretaris kon worden gebruikt. Hiermede was men echter nog niet tevreden. Een commissie werd ge vormd om de bestuurskamer op passende wijze in te richten. Andermaal vloeiden de bijdragen ruim, zoodat de commissie haar taak grootsch kon opvatten en den interieur-architect S. Zonneveld Jr. te Haarlem kon opdragen een ontwerp voor de geheele kamer te maken, omvattende zoowel betimmering en meu bileering als verlichting glas in lood ramen en stpffeering. In de afgeloopen week is het geheel gereed gekomen en heeft de plechtige inwijding plaats gehad. De heer W. P. de Vreede uit Lisse bood als voorzitter der commissie de inrichting der bestuurskamer het Bonds' bestuur aan. De bondsvoorzitter, het Eerste Kamer lid W. Fransen Jzn. van Leeuwarden, aan vaardde het geschenk. De pastoor der parochie, de Zeer-Eerw. Heer A. J. Melkert, heeft hierna het gebouw ingezegend en volgens het gebruikelijk ceremonieel het beeld van het H. Hart ge- ïntroniseerd. DINSDAG 11 SEPTEMBER HILVERSUM, 1071 M. 10.0012.00 Jaarbeursconcert door het Kling-Trio. 12.302.00 Lunchmuziek door het Trio Verhey. 2.003.00 Gramofoonmuziek. 3.005.00 Jaarbeursconcert door het Kling-Trio. 5.306.00 Lezing door Mr. P. J. v. Dam De nieuwe Wet op de N. V. 6.007.45 Concert door het kwartet Rentmeester. 8.009.00 Wiener-avond. Het Omroep orkest o.l.v. Nico Treep. Betty v. d. Bosch-Schmidt, sopraan. Jules Moes, tenor. 9.05 Lezing door Mevr. de Leeuw v. Rees over den a.s. Knipcursus. 9.35 (Ver volg) Wiener avond. „Broedertje-fijn", Oud-Weensch zangspel. Muziek van Leo Fall. 10.30 Persber. HUIZEN, 340.9 M. Na 6 uur 1870 M. (Uitsluitend K.R. O.-uitzendingen). 12.30—1.30 Lunchmuziek door het Trio Winkels. 6.007.00 Gramofoonmuziek. 7.307.45 Causerie over den cursus Kerklatijn van Leo Speet. 7.458.15 Spr. E. Schaaoer Van offers, strijd en vooruitgang. 8.15 Uitzending uit Nijmegen, ter voorber. v. h. Gouden bestaansfeest der K. G. V. De Harmonie „Canisius". Het zangkoor Adolf". J. H. Dikschei, viool. J. Dikschei, cello. Mej. Brinkhoff, piano. F. Reuters, declamatie. Pater A. Stumpel, vice- praeses K. G. V. Z. E. Z. G. Pater Mr. Dr. J. Beuns, S. J., Ieeraar a. h. St. Canisius-college te Nijmegen. De liefde is de bron van den maatschappelijken vooruit gang. DAVENTRV, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert. T. Richardson, alt. C. Miller, tenor. O. Lampe, viool, 1.202.20 Orkestconcert. 4.20 Orkestconcert. 5.20 Voorle zing van proza. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Gramofoon muziek. 6.50 Nieuwsber. 7.05 Gramofoonmuziek. 7.20 Lezing. 7.35 Brahms' pianomuziek. 7.45 Lezing Banks and business. 8.05 Concert door het militair orkest. A. Pendarvis, alt. 9.05 A. Barker, viool. R. Bainton, piano. 9.35 Mr. Towndrow What is to look for in getting a house. 9.50 Nieuwsber. 10.10 Variété. 11.0512.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1 50 M. 12.50—2.10 Orkestconcert. 4.055.05 Orkestconcert. 0.05 XI.20 Symphonieconcert. „Sapho", opera van Masse net. Groot orkest en solisten. LANGENBERG, 469 M. 12.30i.ïo Mechanische muziek. 1.252.50 Orkestconcert. 6.05—6.50 Leideren en pianomuziek (bariton). 8.209.15 Concert Balaïka-orkest. R. Rosoff, alt. A. Gairabetgff, tenor. 9.20 „Und das Licht scheinet in der Finsternis", drama van Tolstoï. KONIGSWUSTERHAUSEN, 1250 M. (ZEESEN) 12.20—5.20 Lezingen. 5.206.20 Orkestconcert. 6.208.05 Lezingen. 8.30 „Casanova", operette van Johann Strauss. xo.50 Sluiten. HAMBURG, 395 M. 4.35 Composities van Goldmark, door orkest. 6.20 Concert. 8.20 Concert, Daarna tot iz.20 Dansmuziek. BRUSSEL, 509 M. 5.20 Gramofoonmuziek. 5.50 Orkestconcert. 6.50 Orkestconcert. 7.20 Hr. Vivald in zijn moderne fantasieén. 8.2010.35 Orkestconcert Naar gemeld wordt, heeft d-e ijzergieterij Boddaert Co., te Middelburg, elf werkne mers ontslagen wegens slapte als gevolg van het weigeren om te werken aan stukken van de Maatschappij „De Schelde." ongetwijfeld te vlug en zij had haar niet meer kunnen aansteken. Claudius, die hoorde spreken en heen en weer loopen, wachtte niet langer en ging naar den Galliër. Gehaast en met een gevoel van eerbied na derde hij Flora. Herkent ge mij, zeide hij tot haar. Zij keek hem aan en knikte van ja. Men zou gezegd hebben dat hij schrok van den klank van zijn eigen stem. Hij hernam: Indien ge u sterk genoeg voelt, tracht dan te loopen en ons te volgen. U volgen! Waarheen? Naar de Christenen. Er zal u geen leed geschieden. Langzamerhand schenen haar gedachten helderder te worden. Opgewonden beschouwde ze den jongen man en het kind, die op eenige passen afstands voor haar stonden en die beiden haar uitnoodigden om met hen mede te gaan en zich christenen noemden. Zij streek met haar hand langs het voor hoofd, als trachtte zij haar gedachten te ver zamelen en zachtjes zelde ze: Ik zieMen komt mij bevrijden Segearix, Claudius, ik herken ze. Breng mij weg van hier. van deze verschrikkelijke plaats, waarvan Ik meende nooit meer weg te komen Wankelend liep ze naar Claudius en leunde op zijn schouders. Een soldaat liet onder dit korte gesprek een ladder naar beneden en stak fakkels aan. Waar moet ik heengaan, hernam Flora. Zal ik nog langen tijd onder den grond blijven. Ik zou zoo graag de zon weer willen zien. God zij geloofd, zeide de Gallier, haar verstand ls niet geschokt, zij komt weer tot volle bewustzijn. Hij besteeg de ladder en bereikte de ope ning. Claudius nam haar hand, trok haar opgewonden mede en leidde haar langs den zelfden weg. Zij gehoorzaamde en gaf zich van alles beter rekenschap, dan men wel zou kunnen gelooven: weldra verscheen zij voor de opening, een der soldaten beurde haar op en zette haar op den grond; Evaristus kwam dadelijk naar haar toe. - Ga zitten, arm kind, en drink eens zeide hij. Hij gaf haar een fleschje, waarin een naar amber ruikende drank en liet haar eenige teugen drinken. Haar bloed stroomde opnieuw met meer kracht en haar moed. 'n eigenschap, die ze nooit had verloren, kreeg vveer de overhand. O, riep ze levendig uit, hoe kan ik u danken? Ernstig antwoordde de priester: Het is God, mijn dochter, dien ge moet bedanken. God. herhaalde zij. hij bestaat dus? In onze goden, ik beschuldig ze n'et. heb ik nooit geloofd Zij bestaan niet. Wie ge ook zijt, priester want dat zijt ge, ik zal naar u luisteren. 1 Haar stem bleef zwak maar de vurigheid, Als gedelegeerden op de int. telefooncon ferentie, die 10 dezer te Brussel aanvangt, zullen optreden voor Nederland: ir. M. H. Damme, directeur generaal P. en T. en G. J. Hofker, hoofdinsp. P. en T. Aan deze de legatie is toegevoegd de commies der P. en T. J. Vennik. Voor Nederlandsch-Indië treden op de heeren W. F. Gerdes Oosterbeek en J. F. H. Verhagen als gedelegeerden en J. J. Hooge- wooning als adjunct-gedelegeerde. Curasao eat Suriname worden eveneens door den heer W. F. Gerdes Oosterbeek ver tegenwoordigd. Te beginnen met 13 September a.s. zal ook de geheele pakketpost voor Ned.-Indië en voor den postagent aan boord van de daarheen varende schepen, verzonden wor den met de rechtstreeksdhe sneltreinen Den Haag—Genua en Den Haag—Marseille, welke des Donderdags vertrekken in aan sluiting op de den volgenden dag afvarende booten van de Maatschappij Nederland en den Rotterdamschen Lloyd. De duur van overkomst van Amsterdam en Rotterdam tot Batavia wordt daardoor teruggebracht tot pl.m. 24 dagen. Naar gelang de boot uit Genua dan wel uit Marseille vertrekt, moeten de pakket ten uiterlijk met de laatste treinen des Woensdagsavonds te Amsterdam of Rotter dam aankomen. De postkantoren verstrekken nadere in lichtingen betreffende tarieven enz. Ingaande 7 October zullen de booten der Zeeland" van Vlissingen te 12.35 vertrek ken: aankomst te Harwich 18.05 Vertrek Harwich 18.35; aankomst Londen 20.20. Het vertrek uit Londen is bepaald op 10 uur; aankomst te Harwich 11.25. Vertrek aldaar te 11.30; aankomst te Vlissingen 17.30. waarop ze het zeide, getuigde van een vol komen helderen geest. De oude Evaristus, die die vele catechumenen had onderwezen, het water van het heilig doopsel over vele hoof den had uitgestort, die vele zondaars had verzoend en hun zonden kwijtgescholden, be schouwde het meisje met een diepe en vrome voldoening. Op een toeken van Segearix bracht men een armstoel, waarop Flora ging zitten. De soldaten droegen dezen zetel en marcheerden door de gangen, voorafgegaan door Claudius, die de lamp in zijn hand hield en gevolgd door Evaristus en den Galliër. Eenige mannen bleven op dezelfde plaats achter, om het, puin op te ruimen, voor ge val, dat men het ledige graf weer zou moeten gebruiken. HOOFDSTUK IX Een groote angst verontrustte Suzanna en haar gezellin, die in spanning de laatste en beslissende poging afwachtten, om Flora te redden. Behalve de oude Martina had Evaristus nog twee maagden geroepen, Lucia en Hor tensia, die de vrouwen onderwezen en de kerken onderhielden. Beiden waren de veertig jaren al gepas seerd en de Romeinen beschouwden haar reeds als oud. Zij waren nog zeer schoon in haar een voudige kleederen en zagen er uit als de „Orantes" afgebeeld op fresco's. Het Hoofdbestuur der Posterijen heeft, naar het „Hbld." verneemt, een beslissing genomen inzake de verzending van circu laires houdende uitnoodigingen tot deelne ming aan een examen. Het Hoofdbestuur heeft nl. besloten dat, in afwijking van het standpunt, dat het tot nu toe heeft ingenomen, de bedoelde uit noodigingen tot deelneming aan een examen voortaan zullen worden beschouwd als cir culaires bevattende een uitnoodiging tot deelneming aan een bijeenkomst als be doeld in art. 481 sub 2b van het Postbe- slult 1925. In deze bepaling staat, dat de bedoelde uitnoodigingen als drukwerk mogen worden gefrankeerd, mits daarop niet anders is In gevuld dan de naam van de(n) uitgenoo- digde, plaats, dag en uur en in enkele woorden het doel van de bijeenkomst. Uitdrukkelijk is nog bepaald, dat het recht om als drukwerk te verzenden op houdt, wanneer door doorhaling, omlijning of onderstreping een bijzondere aanduiding is gedaan (b.v. of het examengeld al daa niet is ontvangen). Dezer dagen heeft voor de rechtbank te Middelburg, wegens aldaar gepleegde in braak en wegens diefstal van een rijwiel, terecht gestaan een 24-jarig chauffeur uit Gent, die ook in België en Frankrijk nog vonnissen heeft uit te zitten en die op 12 Juli te Middelburg, des avond uit het politie bureau ontvluchtte en eerst den volgenden morgen, na een jacht over de daken en na dat de man een hacht in een schoorsteen had doorgebracht, weer werd gearresteerd. De eisch luidde twee jaar gevangenis* straf. Aneta seint uit Batavia: De tweede avond van de kruisgesprekken tusschen het perspaviljoen op den Pasar Gambir en Holland, is evenzeer beslaagd. Het verloop was als den eersten avond, of schoon gisterenavond de gesprekken lange- ren tijd vorderden, in de eerste plaats, omdat niet, zooals op 30 Augustus, alleen met Den Haag gesproken werd, doch met 'ver schillende plaatsen uit geheel Nederland. Zoo werden goed geslaagde gesprekken ge voerd behalve met Amsterdam en Rotter dam, met ingezetenen van Velp, Deventer, Heerde, Barchum, en Lochem, Delft, Apel doorn, Leiden en Dordrecht. De verschillen de overschakelingen in aanmerking geno men, welke met voorbeeldige vlotheid door den Hollandschen Radiodienst tot stand werden gebracht, kan gesproken worden van een schitterend succes. Op twee of drie ge sprekken na, waren alle gesprekken met ge noemde kleine, plaatsen uitstekend te vól<J gen, waarmede gedemonstreerd werd, dat voor de radio-techniek nog groote mogelijk heden bestaan. Als merkwaardigheid mag worden gerele veerd, dat verscheidene ouden van dagen en zieken in Holland van hun ziekbed uit konden spreken door middel van doorver bindingen van de Studio uit. rnö.^he en Indische radiodiensten hebben met deze kruisgesprekken de kroon gezet op hun zeer belangrijken arbeid tij dens de periode van den Pasar Gambir, Allen wachtten, gezeten bij den ingang van een zeer groote zaal, waarin men binnen trad door verscheidene treden af te dalen. Marmeren platen, waarop inscripties, versier den de muren. Behalve deze eenvoudige ver slering waren ze nog met rood metselwerk geplaveid waarop men vogels van verschil lende kleur had geschilderd. Rondom stond één groote bank omdat hier de getrouwtn zich vereenigden aan het lief demaal. De vier wouwen bewaarden een diep stil zwijgen. Zij baden zachtjes, de twee maagden met een vurigheid, die Suzanna nog niet kende. Lucia en Hortensia hadden de vervolging meegemaakt, maar ze waren niet ontdekt. Zij zetten haar liefdadig werk voort, nu haar broeders nog in deygevangenis vertoefden. Zij waren het, die ije dochter van Livinia Valeria in de heldhaftige deugden hadden onderwezen en heden verwachtten zij een nieuwe overwinning op Flora, de Amata, waarover men zooveel had hooren spreken. De oude Martina, die zich zelf niet zoo goed beheerschen kon, liep herhaaldelijk van het eene vertrek naar het andere, luis terde scherp, beklom de treden, en daalde ze weer af en dacht bi) haar zelf aan het geheime bezoek, dat Flora haar gebracht had, toen ze de Chaldeesche waarzegster wilde raadplegen op de Suburra. Zij kon niet langer zwijgen. (Wordt vervolgd^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9