De Samenzweerders Professor Jules Persyn Telegraphisch Weerbericht DINSDAG 11 SEPTEMBER 1928 BUREAUX: N ASS AULA AN 4$ Dit nummer bestaat uit twee bladen rWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16957 Benoemingen Een autobus door den trein gegrepen De Amerikaansche lucht-derby Doodelijk ongeval op de Staatsmijn „Maurits" ISM Een auto rijdt op een troep soldaten in Na de ramp der „Italia" Voornaamste Nieuws Huldiging van Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent te Haarlem J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem De Koninklijke trein met vertraging Automaten in de treinen De sluiting der Staten Generaal Verkee rs o nge vallen R.-K. Kiesvereeniging „CREDO PUGNO" Ledenvergadering Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem eit Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal i 3.58 bit vooruitbetaling. ADVERTENTIÉN 35 et. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. I—*4 regels 60 et. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij rooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 cL per regeL Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Onfifl Levenslange gebeele ongeschiktheid tot werken door fyCfl hl) een ongeval met jo'O tegea ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkéeringen: 1 üUUU." verlies van beide armen, belde beenen ol beide oogen; 1/ uU." doodelijken afloop; 1 udU. bij verlies van een hand, een voet of een oog AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. d, f IOC hij verlies van een Ulo.' duim of wijsvinger bij 'n breuk van f50.'been of arm; bij verlies v. ee» "anderen vinger. IN HET DUISTER Dat klinkt naar romantiek, naar roovers- verhalen en saménkomsten bij een walmende kaars, naar oude tijden En wij glimlachen eens, naïevelingen, die WÜ zijn. Want dat wij zelf leven te midden van de grootste samenzwering, die de wereld ooit aanschouwde, dat wij zelf de slachtoffers zijn, om wie een net van intriges, spionnen en geheime organisaties een stalen net langzamerhand gespannen wórdt, lederen dag een staaldraad erbij, dat schijnt niet tot ons te kunnen doordringen. Totdat er een dag komt, een dag van apocalyptische verschrikking! De vogelaar grijpt de doodelijk ang&Mge vogels, rukt ze in bloed-flarden en schopt de ingewanden in een straathoek. Maar dan is het te lé&til Te Moscou, Loubiankastraat no. 2, waar de G. P. U. (de oude Tsjeka) zetelt, hangt op kamer no. 186 een groote gedetailleerde kaart van Europa aan den muur. Ieder land Is overdekt met kleine genummerde vlaggetjes. En ieder vlaggetje vertegenwoordigt een sov jet-agent of spion. En een ooggetuige ver klaarde, dat er geen stad is en by na geen dorp, waar geen communistische agen ten gevonden worden. Van Moscou uit wordt die geheime actie, dat listig systeem van spionnage geleid, waarvoor wy in bewondering zouden staan, als wij er niet van huiverden, als wij niet wisten, dat bet gericht is op de wereldrevo lutie, die onverbiddelijk komen zal. Tenzijmaar dan snel!! De opperleiding van de revolutionnaire wereldactie berust bjj de E.K.K.I. (het uit voerend bewind van de Komintern)onderver deeld in talrijke bureaux, secties en commis sies. De voornaamste sectie daaronder is de z.g. Operot-Intern, die de meest geheime voorbereiding van de groote revolutie tot taak heeft. Ook zij Is op haar beurt in ver schillende technische onderafdeelingen ge splitst, o.&. in secties voor de strategische punten, voor de luchtvaart, voor de zeewe gen, voor de spoorwegen, voor de petroleum- gebieden, enz. In nauw contact met deze organisatie wer ken de agenten der G. P. u. en van den Inlichtingsdienst van het groote Roode leger. Eenheid van richting, doel en actie maakt deze drie tot een gevaarlijke, wereldomvat tende macht. Inderdaad is er bijna geen land ter wereld, waar de geheime cellen der sov jet-agenten niet werkzaam zijn. In lederen staat, waar een communistische partij ont staan is en waar is dat niet? heeft de sovjet-republiek een centrum van haar actie gesticht, een agentschap. De voorzitter en de ledenvan het bestuur (Presidium) van zoo'n agentschap worden door Moscou be noemd en maken in landen, die zoo onbegrij pelijk dwaas waren, de Sovjetrepubliek te erkennen, gewoonlijk deel uit van de Russi sche ambassade. Het agentschap staat in constante relatie met de landelijke communistische partij, die er haar instructies van ontvangt. Tot zijn werkzaamheden behoort het recruteeren van een leger van geheime agenten, om, onaf hankelijk van de landelijke communistische partij, die door Moscou blijkbaar niet volko men vertrouwd wordt, door eigen middelen de bevelen van de Sovjets ten uitvoer te kunnen leggen en ook om in het geheim de activiteit van de communistische party te kunnen bespieden. Parallel met de drie Straks genoemde organisaties, is de werk zaamheid van een agentschap ook in drieën verdeeld: geheime politieke, militaire spion nage, communistische propaganda- en orga- nisatiedienst. Dit zijn dus de knooppunten, de sterke schakels van het net, dat de wereld om spant: Moscou middelpunt en in elk land nationale agentschappen. Het bestaan van een geheime actie in een bepaald land naast de naar buiten optre dende communistische partij is niet iets toe valligs. Integendeel: een der grondbeginselen tan de communistische werkdadigheid Is de absolute noodzakelijkheid stelselmatig de openlijke, wettige actie te verbinden met de geheime, de verborgen werkende actie. Dit dogma is verplichtend in alle landen, zooals be „Voorwaarden tót toelating tot de com munistische Internationale, par. 3" verkla gen. De communistische partij „moet leeren, de wettige actie te verbinden met den ge heimen arbeid; de plaatselijke actie moet altyd onder de controle blyven van de ge heime organisatie van de partij" (aangeno men resolutie over de rol van de communis tische partij in de proletarische revolutie, Par. 17). van zoo'n belang acht Moscou het bestaan van een clandestiene beweging, dat de statuten van de Communistische Interna tionale speciaal aan het uitvoerend bewind <E-K.K.I.) bevelen „te zorgen, dat deze regel °veral zonder eenige afwijking opgevolgd Wordt" (par. 13). En wy kunnen er op aan, dat er gehoor zaamd wordt, als Moscou beveelt!! Het spreekt vanzelf, dat de betrekkingen tusschen de officleele communistische party •d de geheime organisatie zorgvuldig gemas keerd wordeh en dat de ontdekking van een „Geheime cel" allesbehalve gemakkelijk is. Maar tevens volgt daaruit, dat waakzaam heid tegenover een belager, die vanuit het duister werkt, dubbel geboden is. Het meest bedreigd zyn die landen, die door de erken ning van de Sovjet-republiek de mogelyk- heid geschapen hebben een mogelijkheid, die natuurlijk aangegrepen is achter de onschendbaarheid van het gezantschap rus tig en veilig het ondermijnende samenzweer- derswerk voort te zetten. Daarover in ons tweede artikel. Jongstleden Zondag is te Antwerpen ter gelegenheid van zyn 50sten verjaardag ge huldigd een man, die in zyn eenvoud van huldebetoogingen afkeerig is, doch die zich. daaraan ditmaal niet heeft kunnen ont trekken: Prof. Jules Peasyn. Prof. Persyn is een veelzijdig geleerde, letterkundige van naam, vooorbeeldig Ka tholiek, beslist Vlaming. Hij is- geen Vlaming, die heil zoekt in vlammende strijdleuzen, maar die het zoekt in warme liefde voor zyn vaderland, wat ten slotte de beste opologie voor de Vlaamsche beweging zal blijken. Hy is geen Vlaming, dio Nederland wil uitspelen tegen eigen land en volk, maar die ons land een goed hart toedraagt, hij is een warm vriend van Nederland. Hij heeft zich voor ons, Katholieke Ne derlanders, op vele wiv.sn verdienstelijk ge maakt, maar vooral door zijn bewonderens waardig werk over den grooten Dr. Schaap man. Wie dat werk leest, wordt met eer bied vervult voor de diepgaande kennis, waarmede Prof. Persijn als buitenlander schrijft over alles, wat het aan veelzy- digheid rijker leven van den doctor raakt. Te begrijpen is het derhalve, dat vooraanstaande Nederlandsche Katholieken het feest van Persyn met hun tegenwoor digheid hebben opgeluisterd. Naar waarheid en eenvoud mocht Persyn op dit festijn zeggen: „Veel heb ik gear beid, ik mag het bekennen. Geld en goed heb ik niet gezocht; eer en faam heb ik niet nagestreefd: maar ik heb myn Room. sche Kerk en mijn Vlaamsche volk harts tochtelijk lief gehad." Zoo is het inderdaad, niemand denkt er aan dit te weerspreken. Dit is de groote eer van Prof. Persyn. Moge hy nog vele jaren behouden blyven voor de Kerk, voor de Vlaamsche beweging, ook voor Neder land, maar vooral voor zijn overtalrijk gezin! Z. D. H. dë Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Zandvoórt, den W.E. Heer S. Ligthart en te Kwakel den W.E. Heer H. Tabink, neom., alsmede tot kapelaan te 's Hage (H. Paschalis B.) fr. A. van der Vlugt, O.F.M., te Delft (H. Jozef), fr. A. Vergeer, O.F.M., te 'sHage (H. Ant. van P.), fr. F. Janssen O.F.M., te Delft (H. Jozef) fr. A. Goldenberg O.F.M. en te Rotterdam (H. Ant. v. P.) fr. W. van Scheyndel O.F.M. Twee dooden, dertig gewonden V. D. meldt uit Praag: Bij Tild in Slowakije werd op een spoor wegovergang een autobus door een trein ge grepen en 100 meter meegesleurd. Twee per sonen werden gedood en ongeveer 30 ernstig gewond. Door Rowland gewonnen Uit New York wordt gemeld: Volgens een telegram uit Los Angeles is de Amerikaansche vlieger Rowland na een vlieg- tijd van 26 uur 32 minuten als eerste in de Amerikaansche lucht-derby aangekomen. De afgelegde afstand bedraagt 3200 mijl. Tweede werd Dake met een vliegtijd van 27 uur 15 minuten. Uit Lutterade meldt men ons: Hedennacht is op de Staatsmijn „Maurits" de mijnwer ker J. K. op 't Br. uit Steijn door omval lende wagens doodgedrukt. De ongelukkige laat een vrouw en drie kinderen achter. IV De „toegangspoort tot Xndië" te Bombay; Links daarvan op den achtergrond het Taj Mahal Hotel. Achttien personen ernstig gewond Uit Parijs wordt gemeld: By Versailles heeft een ernstig ongeval plaats gehad. Een auto reed met een snelheid van ongeveer 120 K.M. op een afdeeling marcheerende soldaten in. Achttien soldaten werden ernstig gewond. Hoevelen er aan de hulpexpedities hebben deelgenomen Naar aan het Hbld. gemeld wordt, hebben volgens een becijfering van de Stockholmsch bladen aan de verschillende hulpexpedities voor Nobiie en de „Italia" 18 schepen, 22 vliegmachines en ruim 1400 personen deelge nomen. ARABISCHE ZEE INDISCHE OCEAAN (Uit de telegrammen van gisteren en de vorige week hebben onze lezers het verloop van het 29ste Internationale Eucharistische Congres kunnen volgen. Met die telegram men is onze redacteur de brieven, welke hij op de zeereis en tijdens de congresdagen ge schreven heeft, eenige weken vóór gekomen. Intusschen, die persoonlijke indrukken be houden hun waarde; de volledige besehry- ving van de congresdagen, met foto's ge- illustreerd, zullen zeker, ook na een maand, de belangstelling onzer lezers nog meer trek ken dan de telegrafische verslagen. Wij publiceeren dan ook de reeks brieven van onzen redacteur naar de volgorde, waar zij binnenkomen en geven hieronder een brief van de heenreis, uit Bombay afgezon den) 18 Augustus 1928 Veel is er niet te vertellen van de korte reis tusschen Bombay en Colombo, dan al leen, dat het heel wat prettiger is geworden op de boot. In Bombay zijn er namelijk een paar honderd passagiers, met bestemming voor plaatsen in Voor-Indië, van boord ge gaan, zoodat het nu een massa rustiger is. Rustiger, ja, maar dat is eigenlijk niet het voornaamste doordat de kring zooveel kleiner is geworden, zoeken de passagiers ook meer toenadering, waardoor de gezelligheid toeneemt. U weet. dat ik over het ontbreken van die gezelligheid in mijn vorigen brief al geklaagd heb én ik schreef dat toen gedeeltelijk toe aan het feit, dat ik my, als eenige Hollan der tusschen al die Engelschen, een beetje als een indringer voelde. Neen, heusch niet, maakt u je daar maar geen zorg over, verlegenheid of bescheiden heid was het niet, dat zijn ondeugden, waar van ik mij gelukkig vrij weet, wat trouwens te begrijpen is voor iedereen, die op de hoogte is met de vervoeging van het werkwoord „journalist". Ik ben echter van de zelfbeschuldiging, dat de ongezelligheid aan my zou kunnen liggen, heelemaal teruggekomen, sedert ik en dat was op'den laatsten dag vóór Bombay met een groepje van drie Engelschen in ge sprek kwam, die om het hardst aan het kla gen waren over „de ongezelligste reis, die ze ooit hadden meegemaakt." Van die drie Engelschen, die in dit opzicht zoo sterk met mij sympathiseerden, dat daaruit wel een nauwere aaneensluiting zou zyn gevolgd, verlieten er twee den volgenden morgen vroeg we waren 's nachts om kwart over eenen in Bombay aangekomen de boot en de derde zal reeds in Colombo op zijn bestemming zijn, zoodat ik ook hem morgen voor het laatst zal zien. Ik heb echter intusschen al wel bemerkt, dat er ook nog anderen zijn, die maar een klein duwtje noodig hebben, om los te ko men, en ik zal wel probeeren om ze dat duw tje te geven. Maar na Colombo, anders zou ik misschien m'n krachten maar verspillen op menschen, die ik na morgen toch niet meer zie. Na Colombo komt het langste stuk water en-lucht van de reis; niet vóór we Australië bereikt hebben, zal ik dan weer voet aan wal kunnen zetten. Ik denk echter, daar, in Freemantle, nog niet van boord te gaan, maar in Adelaide, dat drie dagen later be reikt wordt, vanwaar me een tweedaagsehe treinreis wacht naar Sydney, de stad van het Eucharistisch Congres. Want de boot doet over dien afstand zes dagen en komt er eerst aan, wanneer het congres reeds aan den gang Is. Onderweg van Aden naar Bombay zijn we Donderdag blijkbaar door een kinderbewaar plaats van vliegende visschen gevaren. Wel een paar mijlen achtereen zagen we voort durend honderden zeer kleine vliegende vis schen rondom de boot uit het water op springen, om er een eindje verder weer in onder te duiken. Het waren allen heel jon ge diertjes, en ik héb onder de duizenden die er te zien waren, maar één enkele vol wassene kunnen ontdekken. Als dat mis schien de mama was van den troep vis schen leggen immers veelal haar eieren bij duizenden dan zal ze aardig, wat te stel len hebben met haar dartel kroost. Nog iets van Bombay vertellen? Het re gende en hard en ik ben er maar een paar uren geweest. Dat is toch wel een nadeel van liet reizen, tegenwoordig, met die pas- sen.rompslomp. Als vroeger, vóór den oor log, een boot ergens aankwam en je had er plezier in om aan land te gaan, dan ging je en zoo waren er nu heel wat passagiers die graag 's. avonds dadelijk de boot hadden veriaten om in een hotel te gaan slapen, omdat er van het slapen op een schip waar ze aan het lossen en Iaden zijn, nu eenmaal niets kan komen. Maar daf hoefde niet. Om half zeven 's.morgens zou er iemand van de Bombaysche pas-controle aan boord ko men om de passen te controleeren van hen, die in die stad de boot zouden verlaten. Voordat dit gebeurd was, mocht niemand 't schip verlaten. En eerst wanneer deze allen geholpen waren én zooals ik al zei, waren het er een paar honderd kwamen zy aan de beurt, die de reis zouden voortzetten, maar toch de gelegenheid wel wilden be nutten om eens even een kijkje te nemen in Bombay en die daarvoor een papiertje met een stempel er op van dien pas-politie man móesten kunnen toonen. Zoodat ik eerst om 8 uur 's morgens, toen het stortregende, aan wal kon gaan en om 10 uur zou de boot alweer vertrekken, wat ze ditmaal ook werkelijk deed. Nou kan je een auto nemen en je twee Uren door een stad laten rijden; je kan er vin een heel stuk van zien Maar dat is mijn manier niet. Ik loop liever, dwaal de eene straat in en de Andere uit, zie dan na tuurlijk minder straten, maar dat kleinere aantal dan ook beter. Uit een auto zou ik bij voorbeeld nooit die vrijwel naakte mannen en wouwen ge zien hebben, die daar, alleen maar in een heel dunnen doek gewikkeld onder de gale rijen, die zooals bijv. in de Raadhuis straat, in de Vijzelstraat en in de nieuwe wijken van plan-West te Amsterdam in de meeste winkelstraten gevonden worden, op den steenen bodem liggen te slapen. Uit een auto zou ik nooit een kijkje heb ben kunnen nemen in het inwendige van die inrichtingen die zich met'groote letters aankondigden als „Refreshment rooms" of iets dergelijks en waaruit je, in plaats van iets verfrisschends, een walgelijke stank te gemoet kwam. Uit een auto zou ik nooit gezien hebben, dat, wat ze hier een boekwinkel noemen, een donker hol is, waar, kris-kras door elkaar gesmeten, een stapel stoffige boeken en tijd schriften op tafels en op den grond liggen, waar ze, als je dan om prentbriefkaarten vraagt, met hun bruine handen in gaan graaien, tot ze een houten kistje hebben opgediept, waaruit dan, wanneer na veel ges- ticuleeren en schreeuwen een ander met den sleutel is komen aandraven om het te openen, de briefkaarten te voorschijn ko men. Uit een auto zou ik misschien wel de half naakte kerels gezien hebben, die vóór de winkais met etenswaren stonden en la gen en hingen niet aan een touw name lijk. maar op de wijze als bij ons de balie kluivers over de brugleuningen maar nooit zou ik hebben kunnen zien, dat van diezelfde half naakte kerels ook in de don kere winkels stonden, lagen en hingen, bo venop en over de etenswaren die er te koon lagen. Frisscbe morgen! Het eenige voordeel van een auto zou zijn geweest, dat ik niet in zoo nauwe aan raking zou zyn gekomen met het vuil, dat hier overal dik op de straten ligt, afval van alles en van nog wat, waar krassend overal groote vogels, een soort raven leken het mij, op aasden. Zijn de woningen, voor zoover ik ze zag tenminste, niet anders dan vervallen, ver vuilde, donkere krotten, die bij ons zeker voor een tienvoudige onbewoonbaar-verkla ring in aanmerking zouden komen, een zeer scherpe tegenstelling daarmee maken de openbare gebouwen, die er echt Oostersch- pralend uitzien en een statigen en groot- schen indruk maken. Druk was het nog niet, 's morgens vroeg. Een bank en een consulaat, waar ik even wilde zijn, waren nog gesloten: de heeren kwamen eerst om half elf, naar een bruine broeder, dien ik er aantrof, my vertelde. Daar heb pe natuurlijk niet veel aan, als je boot al wer om tien uur vertrekt! Ook een winkel, waar ik platen of films had willen koopen, was nog gesloten. Wonderlijk! Wonderlijk, vooral omdat het er nu, zoo vroeg reeds, gloeiend heet was en dus ver ondersteld mag worden, dat het midden op den dag nog heel wat heeter zal zijn. Je zou zeggen, doe zaken en winkels vroeg open en sluit ze als de dag op z'n heetst Is, in plaats, zooals hier de gewoonte lijkt te zijn, omgekeerd. Enfin, ik heb Bombay gezien en ben te vreden; naar een tweede bezoek verlang ik echter niet. Geslapen heb ik den nacht, toen we in Bombay aankwamen, niet, dat was aan boord niet mogelijk, en evenals vele andere passagiers heb ik maar gekeken naar het gedoe aan boord, waar honderden Laskaren in blauwe jasjes, die bij de meesten meer gat dan jas waren en dus een goed deel van de naakte bruine bovenlijven te zien gaven, en met roode petjes op, met de lossing bezig waren. Allereerst werd de post gelost. Hebt u wel eens zoo'n mail op een groote boot ge zien? Om een uur of elf 's morgens waren ze aan boord als begonnen de mail-zakken uit de ruimen te hyschen en op het dek uit stapelen, maar toen we 's nachts aankwa men, was nog niet alles boven. Toch werd dadelijk met de lossing begonnen; om half twee vloog de eerst zak overboord en kwam op de kade terecht en hoewel een veertig tal kerels niets anders deden dan de post zakken in een tweetal houteq goten te gooien, waarlangs ze dan naar beneden op de haven gleden, was het over half vijf 's morgens, toen eindelijk de laatste zak de boot verliet! Maar ik ben nu meer dan ooit overtuigd, dat je een postpakketje, dat je naar je familie in Indië wil sturen, terdege goed en stevig moet inpakken. Want ze hebben wat te lijden van de ruwe behandeling. Hier in Bombay werden de zakken tenminste nog langs een glijplank naar beneden gelaten; in Aden bijvoorbeeld, waar de boot niet aan den wal komt en alles in lichters moet wor den overgeladen, werden ze zoo maar naar beneden gesmeten. En dat v&n een schip, dat toch zeker wel zoo hoog boven bet water uitstak als de top van een behoorlijk huis boven de straat. Arme moeders, die haar kinderen in Indië met Sinterklaas een mooie kristallen bowl, of zoo iets, stuurt en meent met een stevige kartonnen doos voor verpakking te kunnen vo'staan En zulke moeders zijn er! ARTHUR TERVOOREN. De sluiting van de tegenwoordige ritting der Staten-Generaal zal op Zaterdag 15 Sep tember a.s. plaats hebben. Te Genève heeft een onderhond tusschen minister Hymans en Jhr. Beelaerts van Blokland plaats gehad. Tot Commissaris der Koningin in de pro vincie Noord-Brabant is benoemd mr, A. B. G. M. van Ryckevorsel. Luitenant-generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst Is wederom tot voorzitter der Eerste Kamer benoemd. Het bezoek der Koninklijke familie aan Rotterdam. Het aantal bezoekers aan de Nenijto te Rotterdam heeft de 1% mil li oen reeds over schreden. Spanje, Perzië en Venezuela tot lid van den Raad van den Volkenbond gekozen. De rede van Briand in de Volkenbonds vergadering. Ernstig spoorwegongeluk bij Praag; tot nu toe 19 dooden. ""'V Het reusachtige hoofd-post kantoor te Bombay. Onder auspiciën der R.K. Jeugdcentrale te Haarlem, zal op a.s. Zondag 16 September door de Haarlemsche R.K. georganiseerde jeugd een huldebetooging plaats hebben voor Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent. De huldiging zal geschieden op het R.-K. Sportpark, aan de Molenwerfslaan te Heem stede. Alle Haarlemsche R.K. jeugdvereeni- gingen, alsmede twee muziekcorpsen hebben toezegging gedaan, aan de huldiging te zul len deelnemen. Monseigneur Aengenent wordt te drie uur op het Sportpark verwacht, alwaar de ver schillende vereenigingen opgesteld zullen staan met vaandel en banieren. Na een welkomstwoord van den voorzitter der R.K. Jeugdcentrale, zullen meisjes uit de verschillende patronaten reidansen uit voeren, gevolgd door gymnastiekoefeningen door de mannelijke jeugd. Hierna zal een défilé gehouden worden langs Monseigneur. Een tractatie der defileerenden zal de hul diging besluiten. De toegang tot het feestterrein is dien middag opengesteld voor alle belangstellen den, die niet tot de defileerende vereenigin gen behooren, tegen betaling van vijf en twintig cents (eerste rang) en tien cents (tweede rang). Verder verzoekt men ons mede te deelen: De leden der huldigende jeugdverenigin gen worden dien Zondagmiddag verwacht om twee uur in de oprylaan van het semi narie „Hageveld", alwaar de stoet wordt op gesteld. De deelnemers(sters) scharen zich, bil aankomst in bedoelde laan, aanstonds achter het vaandel (c.q. bord) hunner, ver- eenlging. (De vaandeldragers (sters) dienen reeds om kwart vóór twee In de oprijlaan aanwezig te zijn!). Even half drie vertrekt vandaar de stoet naar het R.K. Sportpark. Medewerkers (sters) aan reidansen en gym nastische oefeningen komen niet naar voren genoemde oprylaan, doch gaan rechtstreeks naar het R.K. Sportpark. Voor de leden der huldigende R.K. jeugd verenigingen bestaat gelegenheid, tegen be taling van vijf cents, fietsen in bewaring te geven op het terrein van den heer v. Beuse- kom, gelegen naast het R.K. Sportpark. Voor entree-betalende belangstellenden is de fietsenstalling op het R.K. Sportpark. Barometerstand 9 uur v. m.: 7.70 stilstand OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 7.52. Hoogste Barometerstand 770.5 mM. te Brest en Parijs. Laagste Barometerstand 750.3 m.M. te Jan Mayen. Verwachting: Matige tot zwakken wind uit Westelijke richtingen, nevelig tot half of zwaarbewoikt, droog weer, weinig ver andering in temperatuur. Door een defect aan de locomotief is de Koninklijke trein, waarmee Maandag de Vorstelijke personen naar Rotterdam reis den, 17 minuten te laat van het station Apel doorn vertrokken. Een andere locomotief moest eerst op stoom worden gebracht. Voor chocolade en sigaretten Naar de „Tel." verneemt, wordt bij de Ned. Spoorwegen overwogen, in de wagons van electrisohe treinen op het traject van Am sterdam—Rotterdam, Amsterdam—IJmuiden en RotterdamScheveningen, chocolade- en sigarettenautomaten te laten plaatsen. Wan neer men er toe besluit, zullen, indien de proef slaagt, ook alle andere trajecten der gelijke automaten worden geplaatst. De „St.-Ct." bevat het vólgende Kon. Be sluit: De tegenwoordige ritting der Staten- Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 15 September, n.m. drie uur. Onze minister van Binnenl. Zaken en landbouw wordt gemachtigd zich op dit tijd stip te begeven naar de vergadering der Staten-Generaal, ten einde in een vereenig- de vergadering der beide Kamers de ritting in Onzen naam te sluiten. Dubbel ongeluk Na afloop der Oranjefeesten in Ter Aar is des nachts half twee mej. C. de B„ toen zij met haar moeder en broers huiswaarts keerde, door zekeren A. de P. met zijn motor aangereden. Zij bezeerde zich ernstig aan rug, armen en hand. De motorrijder viel in 't Aarkanaal. Hij bezeerde zich ernstig aan hoofd, gelaat en onderkaak, terwijl de tan den in zijn mond werden verbrijzeld. Het gelukte den heeren C. T. en P. V. den dren keling op het droge te brengen en de le vensgeesten op te wekken. Bij V. binnen gedragen zijnde, verleende dr. Bruynzeel de eerste hulp; hy werd per auto naar het ziekenhuis te Haarlem vervoerd. Mej. de B. werd per auto van haar broer naar de ouder lijke woning overgebracht. WOEST RIJDEN Een vrachtauto van de firma Koole te Hoofddorp, kwam met zulk een snelle vaart den Bennebroekerweg af rijden, dat bij de bocht SloterwagBennebroekerweg niet kon nemen, met het gevolg, dat hij. eerst links op den berm van den weg bijna tegen een transformatorhuisje van de P. E. N. reed, daarna rechts over den berm op een loopbruggetje vloog en vervolgens in de wegsloot terecht kwam. De bestuurder en de auto kregen weinig letsel. Het bruggetje was Ingestort. AFD II. op VRIJDAG 14 SEPT. 's avonds te 8 uur in het oude kerkgebouw TUGE- LASTRAAT. AGENDA: 1. Opening; 2. Notulen; 3. Bespre king ontwerp Staatsprogram 1929 der R.-K. Staatspartij; 4. Verkiezing afge vaardigden voor den Rijkskieskring en Prov. Kiesvereeniging; 5. Rondvraag en Sluiting. HET BESTUUR. N.B. Persoonlijke convocaties wor den niet gezonden. Allen dus present.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1