Électriciteit Stadsnieuws NIVASSSÏÏ. Beurs Stofzmgerhuis MAERTENS Barteljorisstr. 16 Tel. No. 10756 5f EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DINSDAG 11 SEPTEMBER 1928 BLADZIJDE 2 Heringa Wnthrich, Haarlem (Adv. log. frlcdj Agenda 12 September HET DR. SCHAEPMAN-FONDS Wat Haarlem bijeenbracht Haarlemsche Processie Over de arbeidsvoorwaarden van het personeel Zakkenroller gearresteerd Verbreeding Amsterdamsche Vaart De para-typhus in Haarlem-Noord De toepassing der Leerplichtwet Verzoek BURGERLIJKE STAND Politieposthuis Bosch en Vaart. Rechterlijke macht Belangstelling; voor de Zuiderzeewerken. Ned. R.-K. Bond van Stucadoors- Patroons De H. O. V. Openluchtconcert op het Voorhelmplein Postduivenvereenlging de Reisduif t „Kaatsen" Gemeentezaken. De oude Raadzaal De Middenstandscentrale voor Haarlem en omliggende gemeenten. Verkeersongevallen Goedkoope voorstellingen in den Stadsschouwburg FAILLISSEMENTEN Dr. H. MANNING'S Aanvulling agenda Personalia Een geldleening van 1.000.000. voor de gemeente Zand voort. VISSCHEN BLOEMENDAAL Apex Slolzulgers 190- Spoorwegongeval bij Umitz Nieuwe strijd in China Briand twee dagen naar Pari j s LAATSTE NIEUWS Opzettelijke brandstichting te Weesp Door de tram overreden en gedood H. K. H. Prinses Juliana weder naar Katwijk Het spoorwegongeluk bij Brunn Zwaar weer in het Hohenlosche Verduistering van f 40.000 DE SPAARNEBANK H aarlem - Amsterdam 5401 433 173 5171 41 237 435 200 235 b 770 y 776 152 1 185 y 151 y 413 1 432,, SA 222* 142 165 89 121 75* b 70 b 201J-2 685 166 b 542 436 175 521 150 197| 371-»/, 60 59 41 Sociëteit „St. Bavo" half 9 uur, Haarl. Inkoop Combinatie. 8 uur Bevolkings- Bureau. 8 uur Feestavond „Herwonnen Levenskracht". St. Josephsgezeilen vereeniging, Jansstoaat 59. 8—10 uur Repetitie Harmonie „Utile Dulci". 8 uur R. K. V. „Zwa luwen" Elftalcomnüssie. Haarl. Vrije Schilderschool, Kampersi'.igel 34 half 10 uur v.m. tot half 5 n.m. Tentoonstelling. Statenzaal Prinsenhof half 2 vergadering van den Gemeenteraad. Voorhelmplein om 8 uur openlucht-con cert „Voorwaarts". (Abusievelijk in de agenda van gisteren vermeld). Cinema-Palace om 8 uur Bioscoopvoor voorstelling. Rembrandt-Theater Groote Markt. om 7 uur en kwart over 9 uur Bioscoop voorstellingen. Omtrent de actie voor het Dr. Schaep- man-fonds kunnen wij mededeelen, dat de opbrengst van de collecte voor dit fonds in de stad Haarlem 11.765 bedraagt. Wan neer men bedenkt dat als ideaal een zeer goed bereikbaar ideaal is gesteld dat iedere katholieke kiezer 1 voor het fonds offert, kan gezegd worden dat Haarlem, met ruim 11.000 katholieke kiezers, een goed fi guur heeft gemaakt, vooral omdat nog niet de geheele stad is bewerkt. HaarlemKevelaer Hedenmorgen om 7.03 uur vertrok de Haar lemsche processie naar Kevelaer. Er waren 500 deelnemers en deelneemsters, hetgeen evenveel is als verleden jaar. Dit aantal is zeer bevredigend, zoodat de leiders der pro cessie best tevreden waren over het groote aantal. Onder de deelnemers zijn 4 zilveren en 1 gouden jubilaris, terwijl 15 priesters uit Haarlem en omstreken de processie mede maken. Tijdens de processie zal het nieuwe vaandel meegedragen worden, dat ontworpen is door Hans Bijvoet. Verder zij nog te ver melden, dat de bedevaart in het bezit is van een nieuwe belichting van het Mariabeeld, wat in de processie zal rondgedragen worden. De processie hoopt 13 September om kwart over acht des avonds weer in Haarlem te arriveeren. „Het Autobedrijf", orgaan van de Unie van personeel in het autobedrijf, geeft bij zonderheden over de inschrijvingen voor de autobus-concessie voor de verbindingen met de buitenwijken. Het betreft hier de arbeidsvoorwaarden van het personeel. A. heeft aan den Raad voorgesteld de vol gende arbeidsvoorwaarden te doen gelden: Loon: 27 per week plus 1 jaarlijksche verhooging van 60, benevens vrije uni formkleed ing. Vacantie: 6 dagen per jaar plus 50 pet. toeslag. Een rustdag per week waarvan per maand er één op een Zondag moet vallen. Arbeidstijd: 55 uur per week. Ziekengeld: 6 weken 100 pet., 2 weken 70 pet. en 2 weken 50 pet., verder Scheidsge recht. B. Loon 25 plus 2 pet. provisie en één- jaarlijksche verhooging tot 35. Eéns per week een rustdag, waarvan er 13 op een Zondag vallen, per jaar van 3 tot 10 dagen vacantie naar gelang de dienstbetrek king duurt. Bij ziekte gedurende 4 weken vol loon, doch de eerste twee dagen van het ziekte geval niets de daaropvolgende 9 weken 70 pet. van het loon. De werktijd bedraagt gemiddeld 9 uur per dag, doch kan in bijzondere gevallen tot 11 uur opgevoerd worden, waarvoor dan per uur een 50ste deel van het weekloon ver goed wordt. Uniform door werknemer in wekelijksche termijnen te betalen. C. Arbeidstijd 9 uur per dag. Éénmaal in de week een vrije dag en hier van in de v er weken 1 op Zondag. Vacantie: 6 dagen per jaar met toeslag Bij ziekte: uitbetaling volgens de wet. Uniform vrij. Scheidsgerecht. Wat deze laatste aanbieding betreft wordt opgemerkt, dat de wet tot nu toe de uitbe taling bij ziekte niet regelt. Verder wordt nog gezegd: Reeds geruimen tijd geleden werd door onze organisatie aan den Raad het verzoek gericht om als één der bepalingen voor de consessie op te nemen, dat de arbeidsvoor waarden van het personeel in dienst der locale autobuslijnen moesten worden gere geld met de landelijke vakorganisaties en de goedkeuring behooren te hebben van B. en W. Dit is door den Raad niet afgewezen en we verwachten dus dat zoodra eenmaal de Raad van Haarlem de beslissing zal hebben genomen wie het zal zijn, spoedig de onder handelingen omtrent de arbeidsvoorwaarden te kunnen aanvangen. Dezer dagen is juist opnieuw een adres naar den Raad gezonden door het hoofdbe stuur der Unie, waarin het betreffende ver zoek wordt herhaald. Gistermiddag omstreeks half drie is op de Botermarkt, door een agent van politie, op aanwijzing van een burger, aangehou den 'n 33-jarige botorcolporteur, uit Amster dam, die zich op de Botermarkt schuldig maakte aan zakkenrollerij. Hij had zijn hand gestoken in den broekzak van een slagersknecht en werd op dat oogenblik door dezen gegrepen. Hü is in verzekerde bewaring gesteld. Bij de politie is tegelijkertijd aangifte ge daan door een bakkersknecht, dat hij uit clen buiten "ak van zijn stofjas een leeren berrs knipsluiting vermiste, inhouden de cco. De beurs is echter op den verdachte niet gevonden. De bewoners van de perceelen Amster damsche Vaart 46, 44, 42, 40 en 38, resp. D. van Vliet, A. van Leyenhorst, A. H. A. Stokman, H. Peters en J. W. Jansen geven in een adres aan den Raad te kennen dat de rioleering der Amsetrdamsche Vaart on der het trottoir vóór hun peceelen niet is doorgetrokken waardoor deze perceelen to taal uitgesloten zijn van eenige uitloozing of afwatering in het gemeente-riool. Deze onderbreking bleek, na Ingewonnen infor maties bij den dienst van Openbare Wer ken, zijn oorzaak hierin te vinden, dat adressanten hun tuintjes ten gezamenlijke grootte van pl.m. 44 M2, niet aan de Ge meente willen afstaan. Zij zijn van mee ning, dat het niet aangaat om grond en opstal, welke zij gekocht en betaald heb ben om niet aan de Gemeente noch aan een ander af te staan. Zij zijn bereid om de benoodigde gronden voor hun perceelen ter verkrijging eener rooilijn aan de Ge meente te verkoopen tegen den prijs van f 25 per M2„ onder voorwaarde, dat de Ge meente alle schade, welke uit deze verbe teringen voorkomt voor hare rekening neemt en J. W. Jansen, zijn rechten behoudt, wel ke hij tot heden bezat; n.l. van vrije uitrij, vrij terras voor zijn melksalon, zonnescherm fietsenrek en uithangbord, vrij van preca- rio-rechten of andere eventueele lasten zul len blijven. Naar aanleiding van dit adres schrijven B. en W. aan den gemeenteraad: Naar aanleiding van het hierboven afge drukt adres, hetwelk in uwe vergadering van 7 Maart jJ. in onze handen is gesteld om prae-advies, zijn dezerzijds met verzoe kers onderhandelingen gevoerd. Het resultaat van die onderhandelingen is geweest, dat verzoekers zich bereid heb ben verklaard, om dat gedeelte van hunne voortuinen aan de Amsterdamsche Vaart, hetwelk is gelegen buiten de voor dien open baren weg vastgestelde rooilijn, aan de ge meente in eigendom over te dragen tegen betaling door de gemeente aan Van Vliet, Van Leijenhorst, Stokman en aan Peters van f 100, en aan Jansen van f 150, onder voorwaarde, dat door en op kosten van de gemeente voor zoover noodlg, o.a. zal wor den zorg gedragen voor verplaatsing van den watermeter, achteruitbrenging van het hek, e. d. Jansen heeft aan de overdracht van zijn gedeelte voortuin nog de voorwaarde ver bonden, dat hem gedurende tien jaren vrij stelling van betaling van precariorechten zal worden verleend voor het plaatsen op den over te dragen grond van twee tafel tjes en acht stoelen met fietsenrek en uitrij. Bij B. en W. bestaat geen bezwaar be doelde gedeelten voortuin onder genoemde voorwaarden aan te koopen. Zij doen daartoe de noodige voorstellen. Sinds de laatste dagen zijn drie nieuwe gevallen van paratyphus te Haarlem-Noord geconstateerd, waarvan twee gevallen in een gezin dat reeds was besmet. Het verloop der ziekte geeft geen reden tot ongerustheid, evenmin als de toestand der patiënten, die ter verpleging zijn opge nomen. De hygiënische voorzorgsmaatregelen wor den nog door den Gemeentelijken Genees kundigen Dienst in acht genomen. De heer G. H. Wenstink, inspecteur van het Lager Onderwijs in de inspectie Haar lem, heeft aan de Hoofden van Scholen in deze inspectie een kennisgeving gezonden, waarin omtrent de toepassing der Leer plichtwet het volgende wordt medegedeeld: Naar aanleiding van vragen mij gesteld betreffende de toepassing der Leerplicht wet heb ik de eer het volgende onder uwe aandacht te brengen: a. Scholen, die vóór de afkondiging der Wet 1 Juni 1928 haar cursus eindigden, vallen onder de oude Wet. Dus vrij zijn die leerlingen, welke alle (zeven) klassen hebben doorloopen ongeacht den leeftijd; óf die 12 jaar zijn en zes klassen hebben doorloopen; óf die 13 jaar zijn en geen zes klassen hebben doorloopen. b. Scholen wier cursus eindigde tusschen 1 Juni en 1 Juli vallen onder de overgangs bepaling; voor haar geldt de oude wet, be halve dat de leerlingen de school niet mo gen verlaten vóór ze twaalf jaar zijn. c. Voor scholen wier cursus na 1 Juli be gint, geldt het volgende: Zal een kind de school kunnen verlaten, dan moet aan drie eischen zijn voldaan: 1. het moet zeven jaar leerling eener school zijn geweest; 2. het moet alle klassen der school hebben doorloopen; 3. het moet de klasse hebben doorloopen waarin het zat, toen het 13 jaar oud werd. Kinderen, ongeacht in welke klasse ze zit ten, mogen ontslagen worden op den dag dat ze 14 jaar worden. De commissaris van Politie te Haarlem verzoekt personen, die getuige zijn geweest van het auto-ongeval met doodeljjken af loop op den Rijksstraatweg, onder Haarlem- Noord, op Zondagavond J.I., zich bij hem aan te melden tot het geven van inlichtingen. Geboren: 7 Sept.: J. Weber—Rejjnders, z. 8 Sept.: G. M- Kerkhoven—Metselaar, d D. A. de Vries—Philipsen, d. E. VogelPlantenga, z. G. v. Diemen—v. d. Hoorn, z. D. Klaren—de Waij, z. W. B. Schemkes—Luiten, d. 9 Sept.: M. D. M. KuijperTempelaars, d. G. P. HeijneElferink, z. H. J. M. Dragt— Lammers, d. M. A. E. H. KleineBak ker, z. M. P. DiependaalMaas, d. E. ZonneveldPauk, d. Overleden: 8 Sept.: J. M. v. Leeuwen- Bergman, 53 j., van Loostraat J. v. d. Putten—Kleefstra, 77 j., Soutmanstraat P. E. v. Beek, 65 j„ Paul Krugerstraat 9 Sept.: C. Leuven, 41 J„ Hazepaterslaan. De commissaris van Politie te Haarlem vestigt de aandacht van belanghebbenden er op, dat aan het politieposthuis Bosch en Vaart, ook des nachts hulp te verkrijgen is. Men dient zich dan te vervoegen bij den agent, die boven het posthuis woont. Het posthuis zelf ls van 6 uur v.m. tot 10 uur n.m. geopend. Mr. J. H. Smits, rechter-plaatsvervanger ln de arrondissementsrechtbank te Haarlem. Is met het lot afgevallen tegen een der can- didaten voor een vacature bij de arrondis sementsrechtbank te Assen. De Amerikaansche krantenkoning William Hearst, maakt een reis door Europa. Ver moedelijk wenscht hij dat incognito te doen, want de Amerikaansche bladen hadden van zijn vertrek, voor zoover wij hebben kunnen nagaan, geen gewag gemaakt. Nochtans is hij in ons land ontdekt en wel te Volendam. Zijn „ontdekker" vertelde ons, dat de heer Hearst het Zuiderzee-plaatsje had bezocht, niet zoozeer om de curiositeiten, dan wel om kennis te maken met de Zuider zee en de Zuiderzeewerken. Hij wilde blijk baar de Zuiderzee zien, zooals zij nu nog is en zich noordelijker op de hoogte stellen, hoe zij worden zal. Die Amerikaansche belangstelling voor dit reusachtige waterbouwkundige werk is verheugend. De krantenkoning reist niet alleen. Zijn gezelschap telt ongeveer vijftien personen, waaronder journalisten, stenografen en secretarissen, fotografen en filmoperateurs. Het reist in drie auto's. De drie chauffeurs zijn resp. een Engelschman, een Franschman en een Duitscher. Ieder van deze drie spreekt ook de taal van zijn collega's. De heer Hearst heeft zich dus wel tegen de gevaren der taal moeilijkheden gewapend. In Volendam heeft hij gelogeerd in hotel Spaander en hij heeft daar allerlei informaties ingewonnen in verband met de Zuiderzee werken. Bovengenoemde bond hield te Haarlem zijn halfjaarlijksche vergadering. Gelijktijdig vierde de Haarlemsche afdeeling haar eerste lustrum. De vergaderzaal prijkte met een schat van bloemen, meerendeels aangeboden door de zusterafdeelingen. De voorzitter, de heer Vergauw wenschte in zijn openingswoord de jubileerende vereeniging, welke zich in den korten tijd van haar bestaan bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt voor den bond, van harte geluk. Na een toelichting door mr. van Hellen- berg Hubar, die de beteekenis ervan uiteen zette, werd met de stem van één afdeeling tegen, in principe besloten tot de oprichting van een steunfonds. Daarna werd de vergade ring verdaagd en hield de afd. Haarlem een receptie. Een gemeenschappelijk diner en gezellig samenzijn besloten den eersten dag. Nadat den volgenden dag de geestelijk adviseur, de Zeereerw. heer J. B. W. M. Möller een H. Mis ter intenlie van den bond had opgedragen in de kerk van de H. Drievul digheid te Bloemendaal, werd de agenda, welke vrijwel uitsluitend punten van huis- houdelijken aard bevatte, afgewerkt. Na rondvraag werd vervolgens de vergadering waar zeven afdeelingen vertegenwoordigd waren, gesloten. In autocars werden vervolgens de omstre ken van Haarlem bezocht. De voorjaarsvergadering in 1929 zal te 's-Gravenhage worden gehouden. Uit vele sollicitanten werd de heer R. Grin, thans waarnemend, benoemd tot isten Concertmeester der H.O.V. Het vergelijkend proefspel heeft aangetoond dat den heer Grin deze plaats ten volle toekomt. Aan zijn linkerzijde zal plaats nemen de heer D. Waleson uit den Haag, die bij het zelfde proefspel blijken heeft gegeven,dat zijn plaats als 2de Concertmeester een prachtige aanwinst is bij de iste violen. Verder is onze stadgenoote, Mej. Jo Meeuwse, reeds welbekend door veelvuldig solistisch optreden hier ter stede, een plaats aangeboden als violiste. Zij heeft dit bereids aangenomen, terwijl de heer Overste, thans 2de violist geplaatst is bij de eerste violen. Zonder twijfel zal door deze benoemingen het strijkquintet op een zeer gunstig muzikaal peil gebracht zijn, waarvan de bezoekers der aanstaande winterconcerten, aanvangende 4 October, de ondervinding zullen opdoen. De H.O.V. gaf Zaterdagavond j.l. bij buitengewoon prachtig weer, een concert te Wormerveer, waarvan een kleine duizend bezoekers hebben geprofiteerd. Een diepe stilte onder de uitvoering der verschillende nummers en een ware ovatie na elk uitgevoerd werk, maakten dit Zomerconcert tot een, waarvan men in Wormerveer nog lang zal spreken. Herhaling in het volgende jaar ligt dan ook in het voornemen. Zondagmiddag gaf de H.O.V. haar laatste Houtconcert en Dinsdag zal het laatste ledenconcert in het Brongebouw de zomercampagne besluiten. Het orkest gaat daarna met een welverdiende vacantie en gezien de prachtige weersgesteldheid zal men ruimschoots kunnen genieteno,m daarna weer met een frisschen geest de voorberei dingen voor de winterconcerten te kunnen hervatten. 24 September begint de heer van Beinum zijne repetities voor de uitgebreide taak, die hij zich voorgesteld heeft. Het zal den be zoekers der H.O.V. concerten niet ontbreken aan kunstgenot, daar nieuwe werken zullen worden ingestudeerd en uitgevoerd en voor aanstaande solisten daarvoor reeds zijn geëngageerd. Eerstdaags verschijnt een circu laire, waarin een ieder er zich van op de hoog te kan stellen, dat het den dirigent ernst is, den inwoners van Groot Haarlem en Omstr. kunst te bieden, waarop het aanspraak heeft. Programma van het Concert op Woensdag, 12 September as. des avonds 8 uur door de Muziekvereeniging „Voorwaarts", Direc teur, de heer W. J. van Tienen, te geven op het Voorhelmplein. 1. The Gladiotor's Farewel, marsch, Blankenburg. 2. Gyptis, Ouverture, July. 3. Flots du Danube, Concert-Valse, Ivanovice. 4. Ballet-Suite Peter Wit. a. Pavane-b. Bolero-c. Sarabande-d. marsche-finale. 5. Dilbeek, marsch Marschand. 6. Souvenir d'Avril Deptet. 7. Légende Romantique Montagne. 8. Fantasie sur l'opera „Maritana", Kessels Het volgende openluchtspel zal worden gegeven op Woensdag, 19 September 1928 door het Haarlemsch Tramfanfarekorps in het Kleverpark (Westzijde.). Uitslag wedvlucht van Vilvoorden, afstand pl.m. 164 K.M., op 9 September 1928, los 8.10 uur: J. Libblnga le, 6e, 15e; J. R. Vergers 2e; H. Boogaard 3e; P. Kroon 4e; G. Jan sen 5e, lie; J. C. Kroon 7e, 16e; W. Wa- loien 8e; J. F. Scherf 9e; H. v. Alphen 10e; J. Verbeek 12e; J, Verver 13e; J. G. v. Leu ven 14e. j Eerstgetoonde duif 10.45 uur, snelheid 1445.7 M. per minuut. Laatste prijswinnende duif 10.11.54 uur; snelheid 1354.7 M. per minuut. Zondag as. wordt door „Frisia" de laatste kaatswedstrijd gehouden op het Kleverlaan- terrein. Het belooft een goede dag te wor- deri voor de Haarlemsche kaatsers. Ieder die wenscht deel te nemen aan den wedstrijd moet zorgen om precies 9 uur aan wezig te zijn, omdat direct daarna geloot wordt. De wedstrijd in Den Haag is door mooi weer begunstigd, uitstekend geslaagd. Van de Haarlemsche deelnemers was D. Godijk zoo gelukkig de tweede prijs te winnen. B. en W. stellen voor het ie suppletoir kehier der schoolgelden voor het Mid delbaar en Voorbereidend Hooger Onder wijs dezer gemeente voor het cursusjaar 1927/28 vast te stellen tot een bedrag van f 1.909.35. B. en W. stellen voor behoudens goed keuring van Gedep. Staten der provincie Noord-Holland, B. en W. te machtigen voor de gemeente aan te koopen tegen een prijs van f 50.000.het perceel aan de Groote Houtstraat No. 140, hoek Gierstraat. Het bestuur der Vereeniging „Insti tuut Oranje-Nassau" vraagt een voorschot op de vergoeding voor vakonderwijzers over de jaren 1926, 1927 en 1928 ten behoeve van de scholen voor gewoon- en uitgebreid lager onderwijs aan het Nassauplein 2. B. en W. stellen voor afwijzend daarop te beschikken. B. en W. stellen voor aanschaffing van leermiddelen voor de Vervolgcursussen V en VI en jaarwedden wegens uitbreiding van onderwijzend personeel ter beschikking te stellen resp. 900 en 2.060. B. en W. Vragen beschikbaarstelling van 190 ter aanschaffing van het „Plaatwerk Ned.-Indië" voor elk der openbare scholen voor L. O. en U. L. O. B. en W. stellen voor een subsidie van 630 te verleenen voor de exploitatie van den speeltuin der vereeniging „Het Ooster- kwartieréé aan de Zomervaart. B. en W. bieden ter vaststelling aan een wijziging van het Ambtenarenreglement van het Burg. Armbestuur en de instelling der functie van controleur. Het komt B. en W. gewenscht voor in de oude Raadzaal ten Stadhuize de gobelins en het vloerkleed te laten schoonmaken en her stellen en de ventilatoren met leidingen, roosters en kanalen te laten verwijderen, voorts de muren opnieuw te laten schuren, de luiken van verf te laten ontdoen en nieuwe dekstukken van eikenhout onder de lamen te laten aanbrengen. De kosten van laatstbedoelde werken zijn geraamd op f 750. B. en W. stellen voor hen tot doen uitvoe ren van bedoelde werkzaamheden te mach tigen. De algemeene ledenvergadering wordt gehouden op Donderdag 13 September 1928, des avonds te half negen (precies) bij Brink- mann. Deze vergadering is alleen toegankelijk voor de leden van de Besturen der tien bij de Centrale aangesloten Middenstandsvereeni- gingen. De agenda vermeldt 1. Opening2. Notulen (zullen ter visie worden gelegd) 3. Mededeelingen4. Installatie der bestuursleden van de nieuw toegetreden vereeniging Velsen-Noord 5. Verslag van den Secretaris als afgevaardigde naar het Congres van den Ned. Middenstandsbond 6. De Rijksinkomstenbelasting 7. De Paardesteeg (Vroom Dreesmann); 8 De precario-verordening 9. Rondvraag 10. Sluiting. Aanrijding twee wielrijders Gistermiddag omstreeks kwart voor twaalf kwamen twee wielrijders op den hoek Be gijnhofLange Begijnestraat op ongelukki ge wijze met elkaar in botsing. Een der wielrijders, P. de M., wonend alhier, kreeg een wonde boven zijn neus. Hij is door een lid van den Ongevallen Dienst verbonden. De andere wielrijder zekere A. B-, uit Am sterdam viel op den grond en bleef daar bewusteloos liggen. Hij is naar het St. Elisa beths-gasthuis overgebracht. De voorstellingen voor de tweede serie van goedkoope avonden in den Stadsschouwburg zijn in deze volgorde vastgesteld: 10 October: Het Vereenigd Tooneel 21 December: Het Schouwtooneel. 23 Januari: Het Vereenigd Tooneel. 22 Februari: Het Schouwtooneel. 22 Maart: Het Ver. Rotterd. Hofstadtooneel 22 April: Het Nieuwe Nederl, Tooneel. Nu de tweede serie uitverkocht is, over weegt de directie het plan om nog een derde serie uit te geven. VAN 11 SEPTEMBER 1928 1. P. Kerkhoven, tuinman te Wormer Dorpsstraat 343; curator Mr. H. H. Riepma te Edam; 2. J. O. Evers, mandenmaker, wonende te Hillegom; Stationsweg 128; curator Mr. F. J. Gerritsen alhier; 3. P Kraayer, winkelchef te Santpoort, Brederodeweg l; curator Mr. A. W. Hellema te IJmuiden; 4. W. Hoekstra, vroeger winkelier, thans parlevinker te IJmuiden-Oost, Casembroot- straat 9; curator Mr. J. A. B. San ders te Beverwijk; 5. J. Verwer, winkelier in sigaren etc. te Haarlem Burgwal 58; curator Mr. K. A. F. J. Pliester alhier. 6. P. van den Berg, verlofhouder te IJmui- den-Oost Zeestraat 4; curator Mr. A. W. Hellema alhier; Vernietigd werd het faillissement van C- van Accooy te Haarlem, curator Mr. F. van der Goot alhier. Opgeheven werd het faillissement van J. Jansen te Haarlem; Curator Mr. E. A. J. Scheltema-Conradi alhier. r*e 1 n 1 gt mond en tanden. van de vergadering van den Raad der ge meente Haarlem op Woensdag, 12 Septem ber 1928. 13a. Aankoop voortuinen: le. van perceelen Zijlweg (gedrukt stuk No. 385); 2e. van perceelen Amsterdamsche Vaart (gedrukt stuk No. 243). Voor het examen le officier ter Koop vaardij slaagde te Batavia, de heer J. A. Stoppelsteen, vroeger woonachtig te Haar lem. Voor het notarieel examen, tweede gedeelte, slaagde te 's-Gravenhage mr. D. de Jong, al hier. De gemeenteraad van Zandvoort heeft Maandagavond in een spoedeischende ver gadering na een besloten zitting goedge keurd een voorstel van B. en W. tot het aan gaan van een leening, groot 1.000.000. tegen een rente van i'A pCt. en tot een koers van tenminste 97 pCt. Deze leening dient voor conversie van enkele loopende leeningen en tot het uitvoeren van eenige openbare werken. DE DAGERAAD HEEMSTEDE Bovengenoemde vereeniging hield Zondag morgen een kaswedstrijd op witvisch in de v. Merlenvaart onder Heemstede. Hoewel het weer zeer fraai was, was de vangst zeer nietig. Om 8 uur aangevangen, werd 2 x 1% uur gevischt, waarna de deelnemers gezamenlijk naar het clubcafé van den heer H. v. Trigt trokken, waar de uitslag werd bekend ge maakt. Deze was als volgt: 1. M. Th. v. d. Ham. 2. C. v. Norden. 3. H. v. Trigt. 4. B. Brinkman. 5. D. Kamp. 6. Th. v. Mens. 7. G. Brouwer. 8. H.Treffers. 9. M. v. Gelder. 10 H. v. d. Braak. 11. D. Rij kers. 12. W. Adema. Des avonds had in een feestelijke bijeenkomst de prijsuitreiking plaats van de zeer fraaie luxe-prijzen. De yoorzitter, de heer M. Th. v. d. Ham, me moreerde den prettigen strijd, er den wensch aan toevoegend dat vele van zulke prettige wedstrijden zullen volgen. Extra-prijzen voor den grootsten visch, 34 c.m. en voor den laatsten visch werden gewonnen door de heeren H. v. Trigt en C. v. Norden. Na afloop der prijsuitreiking bleven de leden met hun dames nog eenige uren gezellig bijeen, waarbij de humorist, de heer Vrugt, de aanwezigen op zijn bekende gezellige wijze de aanwezigen gezellig bezighield. Floralia-wedstrijd Zaterdagmiddag werd op het terrein der Jeugdtuinen de uit slag bekend gemaakt van den jaarlijkschen wedstrijd in het plantjeskweeken. Dit jaar we,rden aan 216 deelnemers 322 stekken uit gereikt. Hiervan werden 104 opgekweekte planten ingezonden voor den wedstrijd. De jury bestond uit de heeren: Joh. Mey, J. Clausing, J. Ende en G. Bleeker. Alvorens den uitslag bekend te maken, deelde de heer Dankbaar mede, dat de resul taten van de kweekerij dit Jaar verre bleven beneden die van verleden jaar. Zoowel het aantal teruggezonden planten als de kwali teit der planten warengeringer dan van 't vorige jaar. Waarschijnlijk was de oorzaak gelegen ln de minder goede kwaliteit van de uitgereikte stekken. Van de verschillende ingezonden planten waren verreweg de be gonia's 't best gelukt. Hiervan waren eenige zeer goede exemplaren binnengekomen. Verder deelde de heer Dankbaar mede, dat aan alle deelnemers in 't laatst van October een feestavond zal worden aange boden in Haarlem. COBLENZ, 11 Sept. Nabij Umitz heeft Maandagnamiddag een spoorwegongeval plaats gehad. In het ziekenhuis te Coblenz werden 4 ernstig gewonden opgenomen. LONDEN, 11 Sept. V. D. Uit Shanghai wordt gemeld, dat op het oogenblik een offensief gaande is van deelen van het Zuidelijke leger, onder bevel van generaal Pai tegen de Shantung- en de Tsjili- legers. Engelsche, Fransche en Japansche officieren volgen den strijd als waarnemers. Zondag werd Lutai, Maandag Tangschan aan den Tientsin-Moekdenspoorweg bezet. Een andere afdeeling der Zuidelijke troe pen bezette Fengjun, ten Noorden var Tangschan en maakte ongeveer duizen gevangenen. PARIJS 11 Sept. V. D. Naar de corres pondent van de „Matin" te Genève meldt, zal de Fransche minister van buitenland- sche zaken, Briand, Vrijdag en Zaterdag te Parys vertoeven, om aan de zittingen van den Ministerraad deel te nemen. Zondag zal hij naar Genève terugkeeren, om aldaar de besprekingen inzake de ontruiming van het Rijnland voort te zetten. De dader tot 3 jaar gevangenisstraf veroordeeld AMSTERDAM, 11 September De va- oantiekamer der rechtbank te Amsterdam heeft heden een caféhouder, die terecht had gestaan wegens opzettelijke brandstichting op de bovenverdieping van zijn toenmalige woning in de Hoogstraat te Weesp overeen komstig den eisch van het O. M. veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. ELBURG, 11 September Hedenmorgen is op 10 minuten afstand van Elburg met de tram van Nunspeet naar Elburg een man overreden. Hij was onmiddellijk dood- Hoogstwaarschijnlijk is hij afkomstig uit Hulsbracht. Het lijk is naar het lijkenhuis op de be graafplaats te Elburg overgebracht. LEIDEN, 11 September H. K. H. Prin ses Juliana heeft hedenmiddag na afloop van de receptie ter gelegenheid van de opening van het nieuwe clubgebouw van de N. V. S. L. wederom haar intrek genomen in haar villa te Katwijk aan Zee. De autoriteiten verzwijgen bijzonderheden betreffende de v.amp PRAAG, 11 September. Nader wordt nog omtrent het spoorwegongeluk bij Briinn ge meld, dat de autoriteiten bijzonderheden betreffende de ramp verzwijgen. De wisselwachter Fiebich die voor het on- ongeluk verantwoordelijk is, poogde zich na de ontzettende ramp van het leven te beroo- ven, doch spoorwegpersoneel slaagde er in hem in dit voornemen te verhinderen. Fie bich ging als een waanzinnige te keer. Hij kon eerst veel later tot kalmte gebracht worden, waarna hij aan de gendarmerie werd overgeleverd. De fruitoogst volkomen vernield. STUTTGART, 11 September Een hevig onweer, gepaard met hevigen storm en ha gelslag, wordt uit het Hohenlosche gemeld. Bh de stad Langenburg lagen hagelsteenen tot 1 Meter hoogte. Bijna geen gebouw bleef onbeschadigd. De fruitoogst van dit jaar is volkomen vernield. BATAVIA, 11 Sept. (Aneta-Vaz-Bias) De politie arresteerde den heer J. Stikkel, boekhouder bij de makelaarsfirma der Ge broeders Dull, wegens verduistering van 40.000. Stikkel legde een volledige beken tenis af. Hij leefde boven zijn middelen en verloor bovendien bij speculaties. MEDEGEDEELD DOOR DINSDAG 11 SEPTEMBER. Koersen Heden openixv Staatsleeningen. 5% Nederland 1919 5% Nederland 1918 ilA Nederl. 1917 6% N.-Indië 1923 D 4H N.lnd. 1928 B Banken. Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij. Resc. Dito Industrieën. Marg. Unie NederL Kunstzijde Maecubee Hall. Kunstzijde Oude Philips Nieuwe Philips Industr. Buitenland Anaconda U. S. Steel Snia Viscosa Gew. Peruvian Handelsondern. Comp.comm. du Liége Mijnbouw. Boeton Mijnbouw... Redjang Lebong Petroleum. Dortsche Petr Geconsolideerde Kon. Olie Perlak Rubber. A'dam Rubber Deli Batavia Rub. Java Rubber Serbadjadi Silau VI. C. O. Allied Intercontin Rubber Scheepvaart. HolL Amerika Lijn dito Gem. Eigend. Kon. Ned. Stoomb. Kon. Paketvaart Mij. Nederland Rotterd. Lloyd Scheepvaart-Unie Marine comm Marine pref Suiker. H. V. A Java Cultuur Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak. Deli Batavia Oude Dell Oostkust Senembah Spoorwegen. Southern Rails Union Pacific Wabash Chic. Mflw. St Paul Kansas City South Erie Railr Prolongatie 101| .102" TOlf 101% 99* 252* 170~1 1771 177i 238| 430 201* 234* 783" 782* 152 157* 11 175 1841 151 421 200 438* 83% 221% 140* 60 166 90 122 67% 10V3, 74J 70 b 89J 228 197 188 201% 37% 146* 1 197 81 37%, 60 59* 253 165 177% 177%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2