Binnenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DINSDAG 11 SEPTEMBER 1928 BLADZIJDE 3 Het bezoek der Koninklijke familie aan Rotterdam Ir. L. J. M. Feber J. Burger f H.K.H. Prinses Juliana Het verdrag Nederland - België J. J. G. baron van Voorst tot Voorst De nieuwe Commissaris der Koningin in Noord-Brabant De wet op de collectieve arbeidsovereenkomst De ziektegevallen aan boord van het ss. „Insulinde" Wet op de sera en vaccins 1927 Het 175-jarig jubileum van de N. V. Douwe Egberts Prof. Dr. L. Polak De Muidertol Dagblad „DeStichtsche Post" HANDEL EN NIJVERHEID De Nenijto RECHTSZAKEN Rentelooze hypotheken in Maas en Waal De ramp op Paloeweh Spelen met lucifers Belhamels Het ongeluk met de schip brug te Deventer Het droevig ongeval aan het Scheveningsche strand Op 't nippertje Van den motor geslingerd Een slachtoffer van het verkeer Brand in de Nes te Amsterdam Een tragisch einde KERKNIEUWS Pater E. d'AIen?on O. P.C. f Mgr. Jan Olav Smit Vergiftigde soep Een strandgevecht LEGER EN VLOOT De a.s. oefeningen van dë Lichte Brigade in Limburg Gisteren heeft de Koninklijke Familie een bezoek aan Botterdam en de Nenyto ge bracht. Omtrent het uur van aankomst van den trein waren aan het Maasstation in een der wachtkamers de loco-burgemeester, mr. A. de Jong die de ambtsketen droeg, de com missaris van de Koningin in de provincie Zuid-Holland, jhr. Van Kamebeek, de wethouders L, de Groot en F. Ij. D. Nivard, benevens graaf Bentinck, opperstalmeester van de Koningin, aanwezig. Op het perron bevonden zich ook de heeren D. A. Capper, waarnemend hoofdcommissaris, C. van de Pol, commissaris van den actieven dienst en C. G. Gulden, commissaris van de tweede afdeeling. Omstreeks 1 uur reed de trein, waarin zich twee hofrijtuigen bevonden, het sta tion binnen. De Koningin betrad eerst het perron, waar haar, nadat de waarnemend burgemeester haar had verwelkomd, bloemen aangeboden werden door het dochtertje van den gemeente-secretaris mr. M. Smeding. Onmiddellijk na de Koningin verlieten Prins Hendrik en Prinses Juliana den trein. De gasten begaven zich onmiddellijk naar den steiger van de HollandAmerikalün, waar de „Stad Botterdam" gereed lag, met welk schip een tocht door de havens werd gemaakt. Zoodra de Koninklijke familie zich aan boord bevond, werd de koninklijke standaard geheschen. Aan boord van de „Stad Botterdam" be vonden zich nog de heeren mr. M, Smeding, gemeentesecretaris; A. Th. Peiffer Jr., chef van het kabinet van den burgemeester; ir. L. W. H. van Dijk, waarnemend directeur van gemeentewerken en de havenmeester de heer Verschoor van Nissen. Toen de ..Koninklijke familie de wacht kamer verliet, ging er een luid gejuich op uit de velen, die voor het station stonden. Na de boottocht werden de vorstelijke personen ontvangen bij de Kon. Boei- en Zeilvereeniging „De Maas", vanwaar in rij tuigen naar de Nenijto werd gereden. Nadat de tentoonstelling bezocht was, welk bezoek geruimen tijd in beslag nam, vertrok de Koninklijke familie weder per trein van het station D. P. naar het Loo. Het aftredende Kamerlid Van Eijckevorsel zal in die functie worden opgevolgd door ir. L. J. M. Feber, thans lid van den Haag- schen gemeenteraad en vroeger ook reeds Kamerlid. Wederom lid der Tweede Kamer. Voor de Tweede Kamervacature, ontstaan door de benoeming van mr. A. van Eij ckevorsel tot commissaris der Koningin in Noord-Brabant komt op de eerste plaats in aanmerking het lid van den Haagschen gemeenteraad en oud-lid der Tweede Ka mer ir. L. J. M. Feber, die zijn opvolger is op de candidatenlijst. Naar gemeld wordt, zal de heer Feber deze functie aanvaarden. gemeester had een rondwandeling met muziek over de oude wallen, waterpoorten enz. georganiseerd en heette allen in een toespraak welkom, met de beste wenschen voor D. E. De boottocht over de Friesche meren duur de van 10 'A—5 uur, waarna een afscheids maal plaats vond, waaronder de jongste directeur de heer J. H. de Jong allen dankte, die tot het welslagen van dit feest hadden medegewerkt. De heer de Jong wees op het feit, dat gedurende 175 jaren on onderbroken een goede verstandhouding tus- schen de opeenvolgende patroons en haar personeel had bestaan. Hij eindigt met den wensch uit te spreken, dat dit steeds zoo zal blijven en dat het onder God's onmisba- ren zegen door eendrachtig samenwerken moge gelukken, de zaak, waaraan allen hun beste krachten geven, tot steeds hooger bloei te brengen. Verder kan nog vermeld worden, dat de fraaie oude Jouster toren, door bij dragen van de ingezetenen van Joure, schitterend geïllumineerd was. Een 600-tal winkeliers uit Den Haag zon den een gelukwensch in den vorm van een album met hunne handteekeningen. De oudste directeur, de heer O. J. de Jong te Hilversum, is benoemd tot Bidder in de Orde van Oranje Nassau, terwijl aan den heer D. Ligthart, meesterknecht van de kof- fie-afdeeling, te Joure, de eere-medaille in zilver van deze Orde is verleend. Te Alkmaar is in den ouderdom van 57 jaar overleden de heer J. Burger, burge meester van Harenkarspel en Warmehhui- zen. De thans overledene, die in het open bare leven vele functies bekleedde, genoot de algemeene sympathie. Hij was lid van de Provinciale Staten, hoofdingeland van het Hoogheemraadschap Holl. Noorderkwartier, dijkgraaf van het Ambacht van West-Fries land, vice-voorzitter van den Bond van Wa terschappen in N.-H. en lid van de West- Friesche Kanaalvereeniging. Naar wij vernemen zal H. K H. prinses Juliana, die, naar men weet, in den nieuwen academischen cursus haar studie aan de Leidsche Universiteit zal voortzetten, voor- loopig de volgende colleges volgen: prof. dr. W. B. Kristensen: Egyptische godsdienst prof. dr. Joh. P. L. de Vries: Germaansche mythologie; prof. J. Huizinga: algemeene geschiedenis; lector Joh. J. L. Duyvendak: geschiedenis van het moderne China; prof. mr. D. van Blom: Het Zuiderzeevraagstuk; prof. dr. A. Verwey: Nederlandsche letter kunde; en prof. jhr. mr. W. J. M. van Eysinga: Volkenrecht. Na Kerstmis komt er mogelijk nog eenige verandering in dit programma. Maandag heeft minister Beélaerts van Blokland te Genève een langdurig onder houd gehad met minister Hijmans over het Nederlandsch-Belgisch verdrag. Van Belgische zijde werd volgens de Msb. verklaard, dat minister HUmans van dit on derhoud een uitnemenden indruk heeft ver kregen. Heden zal een gemeenschappelijk oommimiqué der belde ministers worden uitgegeven met nadere aanwijzingen om trent den loop van dit onderhoud. Wederom voorzitter der Eerste Kamer Bij K. B. is benoemd tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal geduren de de zitting, die zal aanvangen den derden Dinsdag in September 1928, J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, lid van die Kamer. Mr. Dr. A. B. G. M. van Eijckevorsel Bij Kon. Besluit is met ingang van 20 Sep tember 1928 benoemd tot Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant mr. A. B. G. M. van Eijckevorsel, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Mr. dr. Augustinus Bemardus Gijsbertus Maria van Eijckevorsel werd geboren te 's-Hertogenbosch den lOden Februari 1882. Na het gymnasium aldaar te hebben bezocht, volgde hij de hoogere studiën aan de Rijks universiteit te Utrecht, waar hij op 7 Fe bruari 1905 bevorderd werd tot meester in de rechten, op 3 Juli 1906 tot doctor in de staats wetenschap, beide malen op stellingen. De heer Van Bijckevorsei vestigde zich in 1906 als advoc.-procureur te Nijmegen. Daar bekleedde hij verschillende functiën van alge- meen-maatschappeljjken aard, o.a. als secre taris van de Nederlandsch-Belgische com missie, waarbij hij het secretariaat waarnam der eerste en zesde sub-commissiën, die on derscheidenlijk met het onderzoek der ver- keerstarieven en der landbouwvraagstukken waren belast. Bij de staatscommissie voor het spoorwegbeleid trad hij op als adjunct-secre taris. Een Koninklijk besluit van 7 April 1909 droeg den heer Van Rijckevorsel op, een on derzoek ter plaatse in te stellen naar de wer king en de uitkomsten der Belgische Ouder- domsverzekering. Aan deze opdracht voldoen de, heeft de heer Van Rijckevorsel een om vangrijk, beredeneerd rapport uitgebracht, dat in 1910 te 's-Gravenhage in druk ver- schccn. Op 15 Juli 1910 werd de heer Van Rijcke vorsel benoemd tot voorzitter van den Baad van Beroep voor de Ongevallenverzekering te 's-Hertogenbosch. Daarna volgde op 28 September 1916 de benoeming als lid van de Tweede Kamer, in het district Oosterhout, ter voorziening in de vaeature-Jhr. I. B. D. van den Berch van Heemstede. Ook is de heer Van Rijckevorsel onder voorzitter van de Vereeniging voor Volken bond en Vrede, lid van het hoofdbestuur van den Katholieken Vredesbond en lid van de Rijkscommissie voor de monumentenzorg. De nieuwe Commissaris der Koningin in Noord-Brabant is ridder in de orde van den Nederl. Leeuw. Vanwege het Verbond van Ned. Werkge vers en „Centraal Overleg" is een brochure verschenen, die een toelichting op de wet tot nadere regeling der collectieve arbeids overeenkomst bevat, welke wet op 1 Sep tember in werking getreden is. Het eerste hoofdstuk resumeert in dertien punten de voornaamste verplichtingen, die uit de wet voortvloeien. Het tweede hoofd stuk geeft zeer in het kort weer de geschie denis van de tot stand koming der wet; het derde bespreekt de artikelen der wet afzon derlijk. Aan het overzicht is als vierde hoofdstuk toegevoegd de tekst van de wet zooals deze in het Staatsblad staat afge drukt. De brochure is in den boekhandel ver krijgbaar. De Indische bladen bevatten thans nog enkele gegevens omtrent de ziektegevallen aan boord van het s.s. „Insulinde", o.m. het maand-rapport van den Gezondheidsdienst te Batavia, waarin is neergelegd de meening der betreffende medici, zooals die werd ge uit vóór het rapport der medische commis sie hier te lande werd openbaar gemaakt. Aan genoemd maandrapport is nog het volgende ontleend: „In het begin van Juli jj. is het stoom schip „Insulinde" te Priok aangekomen, met verscheidene zieken, die leden aan een kwaadaardige angina. Na vertrek uit Sabang werden verschillende menschen ziek, alleen passagiers van de 2de klasse en enkele per sonen van de bemanning. Bü aankomst te Priok waren er nog zeven zieken, t.w. vier passagiers en drie personen van de beman ning. Bij nader onderzoek bleek de aandoe ning in ieder geval een diphtherie te zijn. Roodvonk kan ook uitgesloten worden, om dat het exantheem, dat de patiënten in meerdere of mindere mate vertoonden, niet het typisch roodvonk exantheem was, terwijl tevens de typische tong- en keel-verschUn- selen afwezig waren. Verder waren alleen volwassenen aangetast en geen enkel kind, wat ook al tegen roodvonk pleit. Een van de leerling-verpleegsters van het ziekenhuis Tjikini, die met de „Insulinde" uitkwam en den laatsten dag van de reis een pijnlijke keel en koorts had, is oorzaak ge weest, dat zich naderhand verschillende ge vallen in het ziekenhuis Tjikini hebben voor gedaan. Genoemde zuster is direct op haar kamer geïsoleerd en daar verpleegd geworden. Het geval verliep goedaardig en na een week werd ze als genezen ontslagen. Maandag den llden Juni, is ze aan het werk gegaan, heeft Dinsdag met een pa tiëntje gespeeld, dat den volgenden dag ziek is geworden met keelpijn. Dit kindje heeft blijkbaar de zusters aangestoken, die het verpleegd hebben en is aanleiding geweest, dat nog twee andere kindertjes werden aan gestoken. Een van de laatsten vertoonde het ziektebeeld van een vijfdaagsche koorts en is ten slotte onder hooge koortsen komen te overlijden. Daarna zijn nog twee leerling zusters ziek geworden. In totaal zijn dus drie kindertjes ziek geworden en vier leerling-verpleegsters. Van deze laatsten zijn twee ernstig ziek ge weest, ten gevolge van allerlei complicaties. Verder zijn nog twee patiënten van de „Insulinde" verpleegd In Tjikini, twee in St. Carolus-ziekenhuis en twee in het militair hospitaal. Geen van dezen hebben aanleiding tot anr'-» ziektegevallen gegeven." De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid herinnert er aan, dat I October a.s. in werking treedt de Wet op de sera en vac cins 1927 (Staatsblad no. 91). Van dien da tum af zal het verboden zijn sera en vaccins (niet autovaccins)bestemd voor gebruik bij den mensch, te bereiden zonder schriftelijke vergunning van voornoemden Minister. Hun, die een dergelijke vergunning wenschen te ontvangen, wordt in overweging gegeven zich reeds thans met eene aanvrage te wen den tot het Ministerie van Arbeid, Handel en Nijverheid, afdeeling Volksgezondheid, Bezuidenhout 30, Den Haag. In verband met het 175-jarig jubileum van de N. V. Douwe Egberts te Joure kan nog het volgende gemeld worden: De boottocht over de Friesche Meren op Zaterdag 8 September, waaraan de Pers, de foto-Pers, film-operateurs, de directie, als mede het geheele personeel deelnam, vond plaats op een 7-tal stoombooten. Er waren 3 muziekkorpsen op de diverse booten. De tocht ging naar het mooie oude stedeke Slo ten, waar de Burgemeester, de heer Verkou teren, ons zeer vriendelijk ontving. De Bur- Prof. mr. dr. Loenard Polak, bijzonder hoogleeraar in de wijsbegeerte van het recht vanwege het Leidsch Universiteitsfonds aan de Leidsche universiteit is benoemd tot ge woon hoogleeraar in de wijsbegeerte de lo gica en de methaphysica aan de uiniversiteit te Groningen. Een telegram aan den minister van Justitie Maandagmiddag heeft de heer Floris Vos uit Naarden, tegen wien Zondagmiddag pro- ces-verbaal is opgemaakt, toen hij zonder te betalen den tol te Muiden wilde passeeren, andermaal getracht langs den tol te gaan, zonder het tolgeld te voldoen. De tolbaas weigerde hem door te laten. De auto van den heer Vos werd een eind teruggezet en tegen hem werd proces-ver baal opgemaakt wegens het belemmeren van het verkeer. De heer Vos moest per autobus huiswaarts gaan. Naar aanleiding daarvan heeft de heer Vos een adres en een telegram aan den mi nister van Justitie gezonden van den vol genden inhoud: „Geeft met verschuldigden eerbied te ken nen, ondergeteekende Floris Vos te Naarden, dat door hem heden aan het adres van U. Exc. is verzonden het hier volgend tele gram: „Verzoek tusschenkomst van U. E. in zake partijdig optreden marechaussee by nieuwen tolboom te Muiden, welke on danks myn protest wederrechtelijk werd gesloten gehouden voor mijn auto G 2873, welke daar is achtergebleven, ondervind hierdoor last". Ondergeteekende meent hieraan te moe ten toevoegen, dat sinds gisteren, 9 Sept., bedoelde tolboom is geplaatst aan de zuid zijde van de z.g. Vechtbrug en hem op dien dag de doorgang in tegenwoordigheid van den burgemeester en de aanwezige mare chaussee niet werd verhinderd, ondanks het niet voldoen aan de vraag van den tolbaas om tol te betalen. Dat reeds ongeveer twee jaar door onder geteekende geen tolgeld wordt betaald en ondanks dit feit nimmer de doorgang werd belemmerd. Dat eerst heden voor de eerste maal de by den tol aanwezige marechaussee zich partij stelde, door het niet optreden tegen den tolbaas wegens het gesloten houden van den tolboom en het verbaliseeren van on dergeteekende wegens het belemmeren van het verkeer. Dat in het algemeen willekeur heerscht by het Invorderen van tolgeld by dezen tol en de politie zich steeds afzydig hield. Ondergeteekende neemt derhalve de vrij heid de tusschenkomst in te roepen van Uw Excellentie door het richten tot Uwe Ex- Excellentie door het richten tot Uwe Exc. van zijn dringend verzoek om aan de politie neutraliteit in deze te gelasten." Het sedert 1 Maart 1906 te Hilversum tweemaal per week verschynend katholiek nieuwsblad, „De Stichtsche Post", bestemd voor het Utrechtsche platteland, zal vanaf heden dagelijks verschynen. Meer dan l'A millioen bezoekers De Nenyto is naar officieele berekening thans door 1.260.143 bezoekers bezocht. Dezer dagen zyn voor de arrondissements rechtbank te Tiel aangebracht vier zaken betreffende de kwestie der rentelooze hypo theken in Maas en Waal. Zooals men weet, zyn de na den watersnood opgebouwde wo ningen Maas en Waal met 'n dergeiyke hy potheek belast. Bij voorlooplge overeenkomst hebben de meeste slachtoffers van den wa tersnood deze hypotheek aanvaard. Enkele van hen hebben geweigerd een voorloopig contract te teekenen. Van degenen die voor loopig genoegen namen met de hypotheek, hebben- sommigen reeds de daarop betrek king hebbende notarieele akte geteekend. Anderen weigeren ondanks hun voorloopige verklaring de hypotheek by notarieele akte te aanvaarden. Het voorloopig contract hield in: 1. Aan vaarding van het nieuw gebouwde huis met erf; 2. Afstand van het recht van eigendom op de oude huisplaats; 3. Aanvaarding eener rentelooze hypotheek; Betaling eener boete van 300 voor het niet nakomen van elk dezer verplichtingen. Tegen de weigerachtigen is op grond dezer overeenkomst door de stichting Maas en Waal een civiele actie ingesteld. De behandeling dezer zaak werd door de rechtbank tot nader te bepalen datum uit gesteld. Eenige nadere bijzonderheden Thans publiceeren de Indische bladen eenige büzonderheden over de verschrikke- lyke ramp op het eilandje Paloeweh, waar de uitbarsting van de Roka Tinda zooveel leed heeft veroorzaakt. Het volgende is er aan ontleend: Gedurende vyf aan de eruptie vooraf gaande dagen, werden drie zeer hevige, ook op Flores waargenomen, aardschokken ge voeld. Op Timor nam men de eruptie-slagen waar als zware geschutschoten. De contro leur van Maoemere, alwaar niets direct werd waargenomen, kreeg 6 Aug. bericht van de eruptie van het hoofd van Flores Walraf, en seinde dit den resident, die onmiddeliyk afreisde met medicynen, verbandmiddelen, verplegers en voedingsmiddelen. Op Laran- toeka pikte hy een dokte en te Maoemere den controleur en een tweeden dokter op en arriveerde 8 Augustus des ochtends op Paloeweh. Geconstateerd werd, dat de Zuidwestelijke helft van Paloeweh absoluut vernield is. Zes dorpen en de vegetatie zyn verbrand. De dalen zyn gevuld met puimgruis en asch. De Roka Tinda stoot rookwolken uit. Ge- debarkeerd werd te Telok Koa, waar de grens van het vernielde gedeelte loopt en van waar de marsch begonnen is, zoo dicht mogelijk langs de grens van de vernielde streek. Op de noordzyde van het eiland begon de geneeskundige hulp aan de gewonden. De aard der wonden is in het algemeen licht. Er zyn slechts enkele zwaar gewonden, die o, a. schedel- en beenfracturen hebben bekomen. Dezen zyn naar het hospitaal te Larantoeka overgebracht. Kort na de explosie zyn drie elkaar op volgende, zeer warme vloedgolven rondom het eiland opgeloopen. Vele personen, voor al van de niet geteisterde helft, zyn het water ingeloopen, ten einde aan het vuur te ontkomen. Dezen zijn in de vloedgolf om gekomen. Hun aantal wordt op twee honderd geschat. Het aantal menschen, onder puin bedol ven of verbrand en door neerkomende steenen gedood, wordt op duizend geschat. Het aantal gewonden bedraagt vier honderd. De bevolking is kalm, maar versuft en niet tot het geven van j-uiste inlichtingen in staat, zy werkt niet mee tot aanwyzmg van de plaats der gewonden. De dokters, gesteund door den controleur en Pater Flint, moeten de gewonden in de dorpen zoeken. Ruim tweehonderd personen zyn reeds verbonden, zy die veelal huidont- vellingen hadden bekomen. De vrouwen op het eiland zyn paraat en tot helpen bereid, zy dragen kleine vrachten voedingsmiddelen naar de plaat sen, waar daaraan behoefte bestaat, terwyl de mannen tot arbeid gedwongen moeten worden by het helpen van het begraven der lijken. De drinkwatervoorziening is uiterst moei- iyk aangezien op 't eiland geen bron, noch een rivier aanwezig is, terwyi de putten door de bevolking zyn dichtgegooid, ten gevolge van de omstandigheid, dat volgens de opvatting dezer primitieven, het graven van een put de oorzaak van een eruptie kan zyn. De watervoorziening voor de 5000 in leven gebleven menschen is thans geregeld. De weinig bewoonde kust van Flores is weinig geteisterd. Er zyn daar slechts acht dooden. De warme vloedgolven waren hier even hoog als op Paloeweh, nameiyk circa tien meter. Zes prauwen zijn op de kust tot wrak geslagen. De bemanning is gered. De zee om Paloeweh is een groot puim- steenbed. De resident verliet Paloeweh op 11 Aug., de weinig zorg gevende verzorging van de bevolking aan de missionarissen Flint en George overlatend. Op zee pikte de resident een prauw op met vier missionarissen en twee zuster- verpleegsters, die op weg waren naar Paloe weh om hulp te bieden. De resident heeft hen te Maoemere ge- debarceerd. Hy waardeerde hun mensch- lievendheid zeer, doch achtte deze hulp echter niet noodig. Samuel en de 5-jarige Benedictus Bierschenk. De ouders konden op dokters-advies tehuis blijven. Reeds is Zondag de 5-jarige Benedictus aan de gevolgen der vergiftiging overleden. De andere kinderen en de ouders maken het redeiyk wel. Een deskundig onderzoek heeft uitgewezen, dat de soep, die in een pan met deksel be waard was, door het warme weer bedorven en vergiftig geworden is. Te Lithoyen zyn vermoedelijk wegens het spelen van kinderen met lucifers geheel af gebrand de landbouwerswonirg, schuur en hooimijt van J. Ceelen. Alles was verzekerd. Te 's-Gravenhage waren Zondagnacht eenige luidruchtige jongelui aan 't piere waaien in de buurt van de Elandstraat. Eeni ge agenten van politie maanden tot rust en kalmte aan, maar de stemming onder de club was dusdanig, dat men zich moeilijk een be grip kon vormen van de noodzakelijke nacht rust, die de omwonenden op dat uur onder gingen. Het gejoel en geschreeuw nam steeds in hevigheid toe en toen men de Zorgvlied- straat was ingeslagen, moesten de agenten het ontgelden en werden deze bekogeld met allerlei voorwerpen. Zoo kreeg de agent v. d. K. een slag met een schop op den schouder. De politie heeft toen nog in de lucht gescho ten en verder met den gummistok de bende uiteengejaagd. Eén der lawaaimakers, zekere M. uit de Schlegelstraat, werd naar 't bureau gebracht. Begrafenis van een slachtoffer Op de algemeene begraafplaats te De venter is onder vele blüken van deelneming ter aarde besteld het stoffelijk overschot van een der slachtoffers van het ongeval aan de Schipbrug te Deventer mej. W. Waanders geb. Donk- In de hal op de begraafplaats sprak de burgemeester van Deventer Jhr. mr. T. A. M. A. van Humalda van Eysinga namens H, M. de Koningin en het gemeentebestuur van Deventer woorden van deelneming tot de familie van de overledene. Een zwager dankte voor de betoonde deel neming. Thans is aan het Scheveningsche strand aangespoeld het lijk van den 30-Jarigen tim merman F de J. uit de Neptunusstraat te Scheveningen, die Zaterdagmiddag bij het groene huisje is verdronken. Te Scheveningen was de 12-jarige Rika G. Zaterdagmiddag aan het zwemmen by den Vuurtoren toen zy door den sterken stroom afdreef, zy werd nog juist bytyds gered door A. Storm, die met levensgevaar, gekleed naar de drenkeling toezwom, Zondagavond reed de 24-jarige R. Hom mes te Assen in snelle vaart te Smilde op zyn motor huiswaarts. Door het springen van den voorband werd hij van den motor geslingerd. Hu werd bewusteloos opgenomen en naar het ziekenhuis te Assen vervoerd, waar geconstateerd werd dat hy een bloed uitstorting in de hersens bekomen had. De toestand van H. is zorgwekkend, het bewustzijn is nog niet teruggekeerd. Te Zutphen is op den Wamsveldscheweg, waar het op dat oogenblik zeer druk was in verband met het mooie weer, de heer Hof land uit Lochem, die op een fiets reed, by het oversteken van den weg door een auto gegrepen en overreden. In bewusteloozen toestand werd hü naar het ziekenhuis ver voerd. Hedenmorgen was hy nog bewuste loos. Ongeveer half twaalf Zondagavond werd de Amsterdamsche brandweer gealarmeerd voor een brand, die uitgebroken was in de Nes 68, te Amsterdam. Toen de eerste motorspuit van de hoofd wacht Prinsengracht in de Nes kwam, sloegen de vlammen uit de derde en de vierde ver dieping van den zolder van dit perceel. Spoedig was op het tweede alarm veel materiaal aanwezig en werden er zeven stralen uitgelegd. Een straal over de hoog opgeschoven mechanische ladder, twee in 't perceel, drie door andere gebouwen naar den achterkant en een van het dak van het tegenoverliggende huis. Ondanks de zee van water, die weldra op het vuur werd geworpen, brandden de drie verdiepingen, bestaande uit een voor- en achterkamer, uit. Het gedeelt van het huis, dat uitbrandde, werd bewoond door den kruier A. Bonnier met zyn gezin. Dit gezin was om zes uur 's middags uitgegaan. De oorzaak van den brand kon niet wor den nagegaan. Van de onderste verdiepingen, die als kantoor worden gebruikt, waren de eerste en tweede etage leeg. Het benedenhuis is in gebruik by den tabakshandelaar Jos. Blitz, Deze verdiepingen hadden niet van het vuur te lyden, doch kregen wel water schade. De rosse gloed, die eenigen tyd boven de Nes zichtbaar was, lokte heel wat publiek naar de smell: straat. De politie hield het echter op behoorlyken afstand. Te Rugby werd Zondagmiddag, naar bet „Hbld." verneemt, een luchtballon opgela ten, bestuurd door den heer Spencer, een zoon van den bekenden luchtschipper cap tain Spencer. De ballon was nog slechts enkele minuten in de lucht, toen hy op een dak viel. De luchtreiziger kon zich in veilig heid stellen, doch de ballon raakte in schoor- steenen verward. De vader van den luchtrei ziger klom op het dak om den ballon los te maken doch verloor zyn evenwicht en stort te van een hoogte van 15 M. naar beneden. Hij was op slag dood. In 1926 had captain Spencer, een pionier op het gebied der luchtvaart, deelgenomen aan den Gordon Bennett-wedstryd, waarbij hy ten gevolge van een hevigen storm een noodlanding moest maken in Nederland. vyf meter van haar een dame en een heer, die o schande, twee parasols hadden! En re soluut stapte ze er op af, greep er een beet en verwijderde zich. De aldus beroofde dame sprang op en vroeg: „Wat beteekent dat?" Ik moet een parasol hebben? Maar dat geeft u niet het recht de myne te pakken. U hebt er daar nog een! En de andere wilde zich verwyderen. Maar de beroofde liet het er niet by. zy riep haar man en de ze, die van het relletje nog niets gemerkt had, sprong op en begon een woedend be toog. Sie dtirfen nicht so frech sein, ist das eine Schande! Sie hatten 's ja fragen mus sen sollen De man verslikte zich in zyn Duitsch. Door deze interventies werden de gemoe deren nog meer bewogen en opeens namen de dames haar sportmutsen en sloegen er elkaar mee om de ooren. De Hollandsche kreeg een tik, die haar bril vernielde. Ze huilde van woede. Haar man, die wel eens met zyn wandelstok twee vechtende honden had bewerkt, trachtte met de parasol de twistenden e scheiden, waarby beiden ge voelige prikken kregen. Het publiek was opgedrongen, de badman en verder strandpersoneel kwamen tusschen beide en zelfs de Herr Director werd erbij gehaald. Hoewel onze landgenoote eenigs- zins gehavend uit den strijd kwam, nam zij genoegen er mede, dat haar tegenstandster door den directeur op flinke wijze werd ge wezen op het anbehooriyke van baar ge drag, en betrok geen politie in de zaak, tot groote teleurstelling van het publiek. Naar uit Rome gemeld wordt, is in het klooster van het generalaat der Paters Ca- pucijnen overleden de Hoogeerwaarde Pater Eduard d'Alengon, oud-generale definitor, en oud-archivist-generaal der Orde. Na een ernstige ziekte van twee maanden, gesterkt door den zegen van Z. H. den Paus, overleed hy na een zeer werkzaam en ver dienstelijk leven. Binnen enkele weken zal Z.D.H. Mgr. Jak Olav Smit weder naar Noorwegen vertrek ken. Een huishouden ongesteld Een der kinderen overleden Te Rotterdam hebben Zaterdagavond ver schillende personen uit het gezin van Bier- schenk, wonende in de Slaghekstraat, opge warmde soep gegeten. Dit gezin bestaat uit man, vrouw en 10 kinderen. Kort na den maaltyd werden de kinderen, die meegegeten hadden, onwel, ook de ouders begonnen zich ziek te voelen. Toen het bleek, dat de onge steldheid hevig werd, waarschuwde men dok ter Abrahams, die na onderzoek het nood- zakeluk oordeelde, dat vyf kinderen naar het ziekenhuis aan den Coolsingel werden over gebracht. Het waren de 18-jarige Aaltje, de 16-jarige Jacob, de 9-jarige Levie, de 7-jarige Het Scheveningsche strand is, zoo ver telt het „Volk" getuige geweest van een tooneel, dat het vertrouwen heeft geschokt in de pacifistische neiging der menschen, by allen, die er bij waren. Er stond een tameiyk felle wind en zoo doende hadden zich vele badgasten ver schanst achter parasols. En aangezien de voorraad niet zoo heel groot is, kwam men weldra dergeiyke tochtschermen te kort. Een Dultsche dame, die toch ook wel heel graag een parasol wilde hebben, begaf zich naar den badman met het verzoek haar zoo'n instrument te bezorgen, maar deze betuigde zyn spyt, dat hy niet aan haar verlangen- kon voldoen. Aber ich will 's doch haben! Spyt me wel, juf, maar ze bennen be zet. Germania ging. Maar ineens aag se geen Limburg maakt zich reeds gereed om de Lichte Brigade te ontvangen. Het is reeds verscheidene jaren geleden, dat ten Zuiden van Roermond groote legeroefeningen wer den gehouden en men kan het aan alles be merken, dat de bewoners van ons uiterste Zuiden met genoegen de troepen zullen zien komen. Men vlast al op het zien van de gevechten. Wel zou in de moderne oorlogvoering het ideaal zijn, dat de strydende troepen niet- gezien werden; een oefening zou dus strikt genomen het beste geslaagd mogen heeten, indien een toeschouwer er niets van zag, maar allerlei omstandigheden maken na- tuurlyk, dat zulks niet het geval zal zyn. Er zyn in tyd van oefening te veel terreinen, die niet betreden mogen worden, het parti culier bezit moet zooveel mogelyk onbescha digd blyven, de troep kan dus niet van elk dekkend terreinvoorwerp gebruik maken, en moet zich veelal aan de wegen houden. Al dus zullen de Limburgers wel degeiyk den opmarsch, het verkennen en het gevecht kunnen zien. Allereerst op 13 September in Roermond en omstreken de aankomst van da cavalerie, wielryders en de rijdende artillerie. De Roode Party zal van 13 op 14 September ingekwartierd worden in Roermond, Melick- Herkenbosch, Vlodrop, St. Odiliënberg, T Irma en Herten; de Blauwe party in Maasbracht, Montfort, Echt, Stevensweert en Ohee en Laak. Wy noemden reeds eerder, dat in den morgen van 13 September by Wessem het 2e halfregiment huzaren over de Maas zal worden gezet door de ponton- en pioniers- afdeeling van de Lichte Brigade. Op 14 September is het reeds vroeg dag voor de lichte troepen. Reeds om 7.00 uur zal de oorlogstoestand intreden; dan zyn de troepen dus reeds op hun plaatsen en op dat oogenblik zullen de Blauwe en Roode voorste afdeelingen wielryders en huzaren de veron derstelde landgrens, gevormd door de noor- delyke gemeentegrenzen van Maasbracht, Montfort en Echt mogen overschryden. De Roode (Noordelijke) Lichte Brigade, verondersteld op den rechtervleugel van een aanvallend leger, moet de Blauwe (Zuide- lyke) Lichte Brigade in Zuidelijke richting trachten terug te dringen De eerste uren van dezen oefeningsdag, Donderdag, zullen wel besteed worden aan verkenningen, eerst door kleine patrouilles, later wellicht door grootere afdeelingen. Vooral de commandant van de aanvallende Roode party zal eerst iets omtrent de opstel ling van zyn tegenpartij willen weten, alvo rens hy zyn troepen voor den aanval zal in zetten. Weliswaar is de strook van Limburg, waar hy Blauw kan verwachten, niet zoo byzonder breed (het ls pl.m. 10 a 12 KM.), maar hij zal toch zyn gros willen gebruiken op de plaats, waar hy dit het meeste noodig acht, dus de plaats, waar Blauw het sterkst zal blyken. Dit moet eerst verkend worden, hetzy door patrouilles, hetzy door de vlie gers! Hun berichten moeten dus zoo spoedig mogelyk inkomen. Hiertoe kunnen de vlie gers gebruik maken van hun radio- of andere seinen, doch mede van hun bericht- kokers, die zy op daartoe tevoren afgespro ken terreinen laten vallen of neerschieten naby den commandant. Voor de overige dagen (en eenige nachten) staat een voortzetting van de voorwaartsche beweging van Rood op het programma. De Lichte Brigade zal zich in vier oefe- ningsdagen van lieverlede verplaatsen in de richting Sittard om ten slotte va Nuthen, Hoensbroek in Valkenburg te komen, waarna de groote oefeningen onder leiding van den Commandant van het Veldleger aanvangen. Alsdan zal de nie Divisie (als Hle Oorlogs Divisiegroep) mede aan de oefeningen deel nemen en zal Zuid-Limburg pLm. 15.000 mpn herbergen. Het kan een aardige tyd worden, zoowel voor de troepen als voor de Limburgers. De Lichte Brigade heeft nog steeds de aange naamste herinneringen aan de harteiyke ontvangsten tijdens de oefeningen in vorige jaren, in Brabant op de Veluwe, Utrecht en in Twente. De Limburgers zullen met de hun aangeboren en zooveel geroemde hartelykbeid en gastvryheid wel trachten de kroon te spannen! Nu nog mooi weer er bijl

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7