STADSNIEUWS D& rij&afe mwcü ODOL BEURSQVERZiCHT ONTWERP 1029 TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DINSDAG 11 SEPTEMBER 1928 BLADZIJDE 4 l Jubileum aan het Gemeentelijk i Gasbedrijf. Haarlemsche Reddingsbrigade voor Drenkelingen Personalia Personalia Statuten Subsidie voor den speeltuin in „Het Oosterkwartier" Burgerlijk Armbestuur \a De autobotsing op den Heerenweg nxwmeer- ïiij zijn wtrtfd é-Otxr-z&n. o?wum<pTuxa/7rv rkfe&rtd&tv aiem Hfaas&oryt een fr-iidi-qeurenJen De verwisselde koffers Jeugdige dief afgestraft Onze industrie Luxor-Theater SPORT EN WEDSTRIJDEN. DAMMEN De hoofdklasse - competitie van den Ned. Dambond VOETBAL. R. K. V. Zwaluwen John Hynd t De verbreeding van den Zijtweg ZandvoortHaarlem 22 R.K ATHLETIEK Sportvereeniging „Leonidas" SCHIETEN INGEZONDEN DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam R.K. Kiesvereeniging Credo Pugno Gisteren herdacht de heer N. Zethof den dag, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bü bovengemeld bedrijf. Tevens werd hij met ingang van gisteren tot onderopzichter be vorderd. Hij was reeds als zoodanig eenigen tijd werkzaam geweest. Deze dag was dus voor hem een dubbele feestdag. Nadat de jubilaris met zijn echtgenoote per auto van huis was afgehaald, werd hy op de boven zaal van het magazijn van het Gem. Gas bedrijf gehuld gd. „Hout en Plantsoenen" had voor een feestelijke palmversiering ge zorgd. Nadat men zich op deze zaal verza meld had, werd de jubilaris allereerst toe gesproken door den heer P. D. Holswilder, chef van de afdeeling „Inspectie". Spreker had vele jaren getuige mogen zijn van de opgewektheid, waarmede de jubilaris zijn plicht vervulde. Spreker sprak de hoop uit, dat hy in zijn nieuwe functie van onder- opzichter van diezelfde opgewektheid blijk zou mogen geven. De jubilaris dankte den heer Holswilder voor zijn hartelijke woorden. Spreker legde er nog eens den nadruk op, dat vroegere jaren de viering van jubilea zoo'n koud ver loop had. Dit was nu heel anders gewor den. Spr. was daar blij om, niet alleen voor zichzelven, maar ook voor zijn collega's. Namens de ambtenaren van de afdeeling sprak de heer B. J. Kion, die den jubilaris met enkele hartelijke woorden huldigde en een vulpenhouder en vulpotlood aanbood. Namens de werklieden en ambtenaren der a.deeling werd een bloempot en rookgerei vervaardigd uit plateel-aardewerk, aangebo den. Aan Mevr. Zethof werd een schitteren de ruiker bloemen overhandigd. Tenslotte sprak nog de heer P. v. d. Meyden, secretaris der afdeeling Haarlem van den R.-K. BBond van personeel in Overheidsdienst „3t. Pau- lus". Spr. wees er cp, dat Zethof altijd een trouw lid van deze organisatie geweest was. Daar hij nu tot de ambtenaren overgaat, kan hij geen lid meer van „St. Paulus" blij ven. Spr. hoopte, dat de jubilaris in de „A. R. K. A." een even trouw lid zou zijn als in zijn vroegere vereeniging. Nadat de sprekers nog door den jubilaris beantwoord waren, was er gelegenheid om hèm en zijn echtgenoote te feliciteeren. Het feest werd verder in den huiseiijken kriöè voortgezet. Dinsdag 11 September houdt bovengemel de vereeniging een algemeene ledenvergade ring in hotel Central, Groote Houtstraat 176. De agenda vermeldt o.a.: Bespreking wln- tercampagne: A. Zwemmen; B. Medische cursus; Verkiezing Secretaris (esse)Aanwij zing instructeurs (trices); Korte bespreking Amateur-Professional. Vooraf wordt een be stuursvergadering gehouden, welke om half negen aanvangt. De heer Mr. H. Ph. Visser 't Hooft heeft medegedeeld, dat hij voor eene herbenoeming tot Regent van het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis niet in aanmerking wenscht te komen B. en W. bieden thans de volgen de aanbevelingen aan voor de benoeming van Regenten: a. (Vacature Mr. H. Ph. Visser 't Hooft) 1. A. G. Boes; 2. Jhr. O. van Lennep b. (Vacature D. A. C. van den Hoorn) 1. D. A. C. van den Hoorn; 2. A. Kleijn. De heeren A. Brons, J. de Jong en S. His- sink, bewaarders aan de thans gesloten straf gevangenis te Alkmaar, zijn met ingang van 1 September j.l. overgeplaatst naar de straf gevangenis alhier. Deze gelegenheid wenschen B. en W. te- vens_ te benutten om in eerdergenoemd ar. tikel' ook de functie „controleur" op te ne men, met een jaarwedde, gelijk aan die, voor dezelfde functie vastgesteld bij de salaris regeling voor hen, op wie het Ambtenaren reglement van toepassing is. t.w. 1900 2400. Indertijd zijn n.l. twee personen tot controleur benoemd, zonder dat daaraan reglementswijziging is vooraf gegaan, omdat genoemde salarisgrenzen hoewel voor den rang van klerk reeds in het reglement waren opgenomen. Het komt echter wen- schelijk voor, de functie met name te ver melden. De „Staatscourant" bevat de Statuten van „Onderling Belang', thans genaamd.: Ver eeniging van Handelaren in sterken drank „Onderling Belang", gevestigd, alhier. B. en W. stellen voor aan de Speeltuin, vereeniging „Het Oosterkwartier" te Haar lem ten behoeve van de exploitatie van den speeltuin aan de Zomervaart voor het tijd vak 4 Augustus tot en met 31 December '28 een subsidie te verleenen van ten hoogste 630.onder bepaling dat dit bedrag zal worden verminderd met een vijfde gedeelte voor elke maand gedurende welke de tuin in het tijdvak van 4 Augustu s tot en met 31 December 1928 zal gesloten zijn. Het Burgerlijk Armbestuur heeft aan B. en W. voorgesteld 'n administratieve kracht, welke reeds ruim vier jaren in tijdelijken dienst bij genoemd Bestuur werkzaam is, te benoemen tot adjunct-klerk in vasten dienst. Aangezien deze functie niet is ver. meld in art. 13 van het Ambtenarenregle. ment voor het Burgerlijk Armbestuur, heeft dat Bestuur verzocht aan het College eene aanvulling van genoemd artikel in over weging te geven, waardoor aan de benoe eaing yan een adjunct-klerk geen formeele bezwaren in den weg staan. Gisteren maakten wij reeds melding van een autobotsing op den Heerenweg, nabij de kruising van de Adriaan Pauwlaan en de Laan van Rozenburg. Omstreeks half elf zwenkte plotseling uit de file auto's een auto de Laan van Rozenburg in. De hierop vol gende auto moest dientengevolge zijn vaart minderen en naar links uithalen, teneinde een botsing te voorkomen. Van den tegen- overgestelden kant naderde echter een auto, met het gevolg, dat de auto's elkaar in het voorbijgaan raakten. De uit Haarlem ko mende auto behoorde aan de Duitsche fami lie L. uit Emmerich, die op weg naar Noord- wijk was. Ofschoon deze wagen door zijn zwaarte het best tegen den schok bestand was, werd evenwel het geheele voorstel ont zet, stonden de wielen in een hoek van 45 gr. op de as en waren voorruit en eenige zijruiten versplinterd. De andere wagen, toe- behoorende aan de aannemersfirma C. de B. uit Gouda, had ernstige averij opgeloopen. De voorste wielen waren van de as gebroken, j de cilinders vernield, de linker treeplank van den wagen afgescheurd en de meeste ruiten versplinterd. De chauffeur E. W. H., van den auto uit Gouda, werd aan de hand gewond. Eén dei- dames van den Duitschen auto werd boven het oog gewond. Door Dr. Koomans zijn beide verbonden. De inspecteur van politie te Heemstede, de heer Kemper, was spoedig met eenige agenten ter plaatse om een onderzoek in te stellen. Het verkeer moest om de gehavende auto's geleid worden, omdat die niet weg gesleept mochten worden voor de politie foto's had laten maken voor het verdere onderzoek. De burgemeester van Heemstede, Jhr. J. P. W. van Doorn kwam ook persoonlijk den toestand in oogenschouw nemen. hebben verklaard om die voortuinen aan de gemeente in koop af te staan tegen den prijs van 40 per M2. Het komt B en W. gewenscht voor tot aankoop van die tuinen tegen dezen prijs over te gaan. In verband daarmede stellen B. en W. voor ter beschikking van B. en W. te stellen een bedrag van 13.500. j overliet. Hierdoor ging hij in Engeland voor conservatief door, omdat hij in zijne partij en nimmer iets waagde. Zijne groote succes sen dankt hij dan ook aan het immer door hem gevolgde systeem om zijne partijen streng theoretisch te behandelen en een grooter kenner van de theorie van het dam spel was in Engeland niet te vinden. John Hynd was in het dagelijksche leven verbonden aan het Britsche Valuation De partement. Hij ruste in vrede! Naar aanleiding van de verwisseling der koffers, waarvan gisteren in ons stukje „Handig" mededeeling werd gedaan, deelde de chef-kruier van het station ons mede dat dergelijke fouten slechts sporadisch voor komen. Men heeft echter ook in dit geval alles in het werk gesteld, om de gemaakte fout te herstellen. Een kruier heeft de kof fer per fiets van Zandvoort naar Hotel „Duin en Daal" gebracht, waarvoor hij van den Lngelscfaman een flinke fooi in ontvangst mocht nemen. De EngeLschman was dan ook zeer tevreden over deze oplossing. Gisterenmiddag ongeveer 3 uur betrapte een koopman op de Botermarkt een opge schoten jongen, die een lederen dames- taschje van zijn kraam wilde wegnemen. Een paar slagen met een eind lat, ten aan- schouwe van zeer veel publiek, deden den jongen overhaast de vlucht- nemen, zonder taschje natuurlijk. Ter gemeente-secretarie, 7e afdeeling is teri inzage nedergelegd het ingekomen ver zoekschrift met de bijlagen van de Vloeren- fabriek „Hellas" om vergunning tot oprich ting van eene fabriek voor de fabrikatie van materiaal tot het vervaardigen van naadlooze leergranietvloeren in het perceel aan den Spaamdammerweg no. 37, te Haar lem, kad. bekend gemeente Schoten, sectie B no. 8068, waarbij een electromotor van 10 P.K. als beweegkracht zal worden gebruikt en het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van J. Koning, om vergunning tot oprichting van een werkplaats voor het ma chinaal bewerken van houten benoodigahe- den voor brood- en banketbakkerijen en di to winkels waarbij als beweegkracht zal worden aangewend een electromotor van 3 P.K. tot het aandrijven van 'n zaagmachi ne in de bestaande timmermanswerkplaats in het perceel aan de Ripperdasteeg no. 4 kad. sectie B. no. 1557. De circusfiim die tot en met Don. derdag in 't Luxor-theater gaat, is een tractatie voor degenen, die houden van echt romantische sensatie, van een pak- kenden Volksroman in vier deelen. (Er speelt zich tegen den achtergrond van het circusleven geweldig veel af. De held redt b.v. de heldin vele malen het leven, en de jaloersche minnaar begaat evenzoovele schurkenstreken, uitloopende op ex wraak, waarin hij zelf den dood vindt. Helaas zijn de helden voor een deel schuldig aan hun eigen moeilijkheden op zoodanige wijze, dat wij, ook om eenige andere details, slechts aan levenserva- renen de film kunnen recommandeeren en dan nog alleen, wijl de te wraken onderdee- len door andere aangrijpende momenten worden overstemd. Wel het stevigst pakt de redding van een baby, door een aap ge roofd en boven op een eindeloos hoogen schoorsteen gedeponeerd. Eerst klimt de moeder naar boven, dan de vader en de bioscoopbezoeker wacht even ademloos den afloop af, als de figu ranten, die op de film het straatpubliek uitmaken. Het bijprogramma omvat twee kluchten, actualiteiten en diversen, waaronder fraaie indrustrie- en natuuropnamen. Voor de hoofdklasse-competitie 1928-1929, district Noord, van den Nederl. Dam bond hebben de volgende vereenigingen met hare eerste tientallen ingeschreven: Gezel lig Samenzijn, D.O.S. Joz. Blankenaar, Van Embden, C.D.A., Blijdenstein, en Excelsior, allen te Amsterdam, Haarlemsche Damclub, en Damclub Haarlem, beiden te Haarlem, Damclub Zaandam te Zaandam, Utrechts' Damgenootschap te Utrecht en Aris de Heef te Midden Beemster. Omtrent de toelating van Blijdenstein en Excelsior zal het bestuur van den Nederl. Dambond nog beslissen. De Damclub Wormerveer zal dit jaar niet in de hoofdklasse uitkomen, terwijl het Hil- versumsch Damgenootschap niet heeft inge schreven. Secretaris: J. C. Kruijver Jr. Tweede Zuidpolderstraat 16 Dinsdag te 8 uur bestuursvergadering ten huize van den penningmeester, Ruyghaver- straat 1. St. Louis I—R.K.V.Z. I 3—5 In een door beide partijen goed gespeelden wedstrijd is het de Zwaluwen gelukt het mooie voetbalbeeld in de wacht te sleepen. R. K. V. Z. stelt zich met één invaller tegen een volledig St. Louis op. De eerste aanvallen zijn voor de zwartjes en zij blijven voorloopig meester van het terrein. De scherpe zon blijkt wel eens hinderlijk, doch gevaar levert het vooralsnog niet op. Een goed opgezette aanval der rechterwing, brengt de Louis keeper even in het nauw, doch hij weet op fraaie wijze de situatie te redden. Spoedig hierop volgt een nieuwe aanval, Arie v. d. Bosch stormt toe en geeft de Zwaluwen op keurige wijze de leiding 01. Ook de Amsterdammers vallen nu verwoed aan, doch vindt de R.K.V.Z. verdediging in goede conditie. A. v. d. Wouwer zuivert tel kenmale met lange centers het terrein, en zet de wings aan het werk. Dan volgt een aanval van St. Louis, combineerend komen zij gevaarlijk voor de R.K.V.Z. veste en een onhoudbaar schot brengt de partijen op ge lijken voet. Thans is het weer de benrt aan de Haarlemmers. Zij trekken steeds opnieuw naar voren, de backs dringen ver op en zij verzekeren zich van het offensief. Met een mooi schot, geeft van Wees aan zijn club voor de tweede maal de leiding 21. Even voor rust als de geheele achterhoede in de waan verkeert, dat het buitenspel is, snelt de Louis rechtsbinnen naar voren en geeft geen schijn van kans. Rust 22. Na de thee ontwikkelt zich direct een vlug spel. Score blijft echter voorloopig uit. De aan vallen der Zwartjes zijn zeer vlug en de Amsterdammers kunnen het tempo niet vol gen. Het geheele R.K.V.Z. elftal combineerde goed en we zagen de Zwaluwen de laatste tijd 'n dergelyk goeden wedstrijd niet spelen. Vooral de voorhoede waar de Haarlemmers den laatsten tijd mee schenen te sukkelen, was thans goed op dreef. A. v. d. Bosch weet nog twee maal te doelpunten, zoodat deze keurig gespeelde wedstrijd door de Zwalu wen met 53 werd gewonnen. Voor de a.s. competitie belooft van der Wouwer c.s. van zich te doen spreken. Het fraaie voetbalbeeld dat de Zwaluwen Zondag hebben gewonnen is heden in onze kast geplaatst. JOOP. In verband met de voorgenomen verbree ding van den Zijlweg zijn door het ge meentebestuur met de eigenaren van de tuinen vóór de perceelen aan den Zijlweg Nos. 97, 105, 105' en 113 onderhandelin gen gevoerd met betrekking tot den aankoop door de gemeente van die tuinen. Het resultaat van die onderhandelingen is geweest, dat bedoelde eigenaren zich bereid Ons bereikte het bericht van het overlij den van Mr. John Hynd, den bekenden En- gelschen kampioen. Gedurende zijne vacantie, welke hij met zijn vrouw en een zijner dochters te South- sea doorbracht, voelde hij zich niet prettig en keerde terug naar Manchester om zijn dokter te raadplegen. Deze achtte een onmiddellijke operatie noodzakelijk, welke helaas met den dood eindigde. John Hynd was geboren te Dunfermline, Schotland, en bereikte den leeftijd van 54 jaren. Eerst op z'n 35sten jaar hoorde men voor 't eerst van hem als speler. De laatste 15 jaren was hij de best getrain de en meest oordeelkundige speler van het Britsche rijk. Hij was 15 jaren achtereen kampioen van Lancashire, won het Engelsche kampioen schap in 1912 en won in het voorjaar van dit jaar weer het Engelsche kampioen schap te Manchester zonder een partij te verliezen. Dit zijn z'n meest bekende triomfen, doch hij speelde in vele andere wedstrijden en tournooien steeds met groot succes, speelde o.m. voor Engeland tegen Schotland en voer de zijn club en zijn land aan in team- matches. In 1907 speelde John Hynd een match van 30 partijen tegen Alfred Jorden, den Ameri- kaanschen kampioen, welke match door den Amerikaan werd gewonnen. John Hynd was een zeer "streng speler, die speciaal zorg besteedde bij het opbouwen zijner partijen en hierbij niets aan het toeval De opstelling is als volgt: Haarlem: J. de Vries, H. W. Torringa, A. Goedhart, B. A. Dik, W. A. van Daalen, A. G. Bieshaar J. Huisman, J. C. de Geus, C. Oldenburg, H. Srooy, J. v Polanen. Zandvoort: H. Schut, A. Molenaar, A. S. Houtkamp, H. Keesman, W. Kraayenoord, J. Paap, A. Beekhuis, E. fleur, J, Water, W. v. d Mije, C. Molenaar. Scheidsrechter J. J. Grootmeyer laat tos sen, waarna Houtkamp voor Zandvoort af trapt. Het is warm, feitelijk te warm voor voetbal. Een heerlijk zeewindje strijkt over het veld, waar de roodbroeken tegenin spe len. De eerste aanval van Zandvoort strand op den Haarlemspil, waarna deze zijn voor hoede aan het werk zet, hun aanval is goed, doch het leder raakt achter. De aanvallen komen van beide kanten, doch het spel Is niet af, de zenuwen spreken een woordje mee. Haarlem combineert beter dan Zand voort. Een gevaarlijk moment ontstaat voor het Zandvoort-doel als Water mist, doch de keeper redt. Een omhaal van Keesman belandt bij Houtkamp, maar de achterhoede geeft hem geen kans. Een voorzet van Mo lenaar laat Houtkamp listig loopen voor Keesman, deze schiet op doel, de Vries stopt, maar werkt onvoldoende weg, de toe snellende Kraayenoord doelpunt onhoud baar.. 10 voor Zandvoort. Haarlem valt fanatiek aan en zet er alles op om het ver loren terrein in te halen. De druk op het Zandvoort-doel wordt zwaarder en de backs zijn niet zoo trapvast als gewoon, waardoor nogal eens een gevaarlijk moment ontstaat. Het spel krijgt ook een forscher karakter, maar de leiding berust in goede handen, de beslissingen zijn af en zonder beïnvloeding van anderen. De leiding moest streng zijn en verschillende strafschoppen moesten ge nomen worden. Nadat er enkele vergeefsche aanvallen aan beide zijden zijn gedaan, ge lukt het Haarlem gelijk te maken en wel door middel van haar linksbuiten met een onhoudbaar hard schot onder de deklat. Van een te langzaam wegwerken der achterhoe de wist de snelle Polanen met succes te profiteeren. 11. Aan het gejuich van de i Haarlemsupporters komt geen einde. On danks de hitte wordt er vlug en vurig ge speeld. Haarlem is thans in de meerderheid, j maar Zandvoort weert zich geducht. Er wor- i den veel strafschoppen genomen, maar nog meer overtredingen gemaakt. Vooral Hout kamp en Oldenburg zitten nogal eens in den knel. Deze moeten zich ook nog aanpassen aan het 2de klasse spel. Keesman speelt den bal dikwijls heel handig vrij, trouwens alle spelers werken hard, maar te veel op zichzelf. Uit een strafschop ontstaat een tweede doelpunt voor Zandvoort. Keesman plaatst zuiver den bal door 'n kluwe van spe lers heen naar den vrijstaanden Molenaar, welke scoort. 21. Nog enkele minuten voor rust zijn te spelen. Haarlem is stevig in den aanval, maar heeft niet veel geluk. Een cor ner gaat naast. Als Water mist, ontstaat een dot van een kans voor den gelijkmaker, maar het schot gaat naast, Dan komt de gelijkmaker, een mooi doelpunt uit goed sa menspel en onhoudbaar voor den keeper. In de tweede helft is zeer goed merkbaar dat de spelers door de hitte vermoeid zijn en zich voor de rust te veel gegeven hebben. Opvallend is het harde werken van Kees man en Molenaar. Voor Beekhuis moet een oogenblik gestopt worden. Schut krijgt een prachtkans voor Zandvoort nogmaals de lei ding te geven, doch deze gaat door treuze len verloren. Een schitterende aanval door Keesman geleid en het harde schot van Houtkamp wordt gestopt. De verdediging van Zandvoort is thans op dreef en weet eiken aanval van Haarlem onschadelijk te maken. Einde 22. Secretariaat: Führhopstraat 8 Zondag j.l. trok een flink aantal Leonidas- sers naar Beverwijk om aan de D. E. M.- wedstrijden deel te nemen. Die tocht is niet vergeefsch geweest. Begunstigd door mooi weer, een goed veld en vooral een groot aantal, en van de beste soort, deelnemers, zijn deze wedstrijden bij zonder goed geslaagd. Ook Leonidas heeft zich dapper geweerd en wanneer door de senioren geen prijzen bemachtigd zijn is dit zeker niet aan gebrek aan ijver en deelname te wijten. In de finale 60 M. hardloopen voor junioren kwam ons lid J. Heus als tweede aan in den mooien tijd van 9 sec. Onze estafette-ploeg 4 x 60 M. die de vorige week den eersten prijs medenam, moest zich nu met een tweeden tevreden stellen. Zij heeft den eersten prijswinners hun titel echter niet cadeau gedaan en zich mooi verdedigd, zoodat we voor een volgen den keer, dat zjil nog wel even duren, weer op een eersten prijs kunnen rekenen. In de 3000 M. hardloopen werd G. Haack van de 16 deelnemers aan dit nummer, vier de. Voor een lid dat pas aan twee wedstrij den deelnam een mooi resultaat. Volgend jaar hoopt Leonidas zijn lijstje met nog eenige nieuwe overwinningen aan te vullen. Daarvoor is de medewerking van de leden ten zeerste noodig, waarop we dan ook rekenen. P. DONDERS, Secretaris. De groote Provinciale wedstrijd der Bur gerwachten in Noord-Holland heeft dit jaar wederom op de banen te Overveen plaats gehad op Zaterdag, Zondag en Maandag j.l. Hoewel het weer ook op deze dagen zeld zaam mooi was, zijn de resultaten van het korpssc-hieten over het geheel genomen laag gebleven. Op de vrije wedstrijden is er daar entegen best geschoten. Hieronder volgt de voorloopige stand van de voornaamste prijswinnaars in iedere klas. Veteranen: 1. Bloemendaal met 251 pun ten in 126 sec.; 2. Amsterdam I met 247 p. in 136 sec.; 3. idem III met 246 p. in 141 sec. Klasse A.: 1. Haarlem met 238 p. in 137 secs.; 2. Amsterdam I met 234 p. in 148 sec.; 3. Laren met 232 p. in 134 sec. Klasse B.: 1 Amsterdam I met 251 p. in 165 sec.; 2. Velsen met 236 p. in 173 sec.; 3. Haarlem met 234 p. in 164 sec; 4. Hoorn met 234 p. in 177 sec. Klasse C.: 1. Velsen I met 237 p. in 204 sec.; 2. Amsterdam I met 236 p. in 191 sec.; 3. Alkmaar met 232 p. in 227 sec.; 4. Enk huizen met 231 p. in 189 sec.; 5. Amsterdam III met 228 p. in 196 sec.; 6. Velsen II met 223 p. in 206 sec. Extra-wedstrijd C. IX: 1. Amsterdam met 264 punten in 141 sec.; 2. Kennemerland met 247 punten in 155 sec. De loting der geluksbaan luidt als volgt: 1 23456789 10 wordt 10 75364289 Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk ZEGELRINGBELASTING Voor eenigen tijd circuleerde het bericht, dat een belastingontwerp verwacht werd, waarbij dragers van een zegelring met familiewapen worden getroffen. Dit gerucht verstomde, toch is het niet ongewenscht, daar een beschouwing over te geven. Bedoelde belasting zou er een zijn op de ijdelheid en logisch is het, dat de ijdelsten het meest worden getroffen, waarom het volgende ontwerp wordt aanbevolen: a. Dragers van een zegelring met ge registreerd familie- of persoonlijk wapen, d. i. vermeld in .Rietstap", het Nederland- sche Adelsboek of Nederland's Patricaat, betalen 10. b. dragers van een zegelring met niet geregistreerd wapen, dat b.v. 100 jaar in Onze beursafdeeling rapporteert: Ons veertiendaagsch overzicht kan ditmaal melding maken van een opgewekt beursver- loop, waarbij de omzetten, vooral voor de in ternationale soorten belangrijk waren. Fond sen als Union Europienne, Fransche Banken, Deutsche Reichsbank, Zweedsche Lucifers, Duitsche Kali en Separators werden geregeld in flinke posten verhandeld, de steeds verder voortgaande stijging van deze papieren prik kelde den speculatiegeest van ons publiek. De locale markten waren meerendeels prijshoudend met beperkten handel. Zoo waren Tabakken niet ongunstig gedisponeerd, doch absoluut zonder affaire. Rubbers kalm. Het prijsverloop gaf geen aanleiding tot het doen van zaken. De voor raden te Londen blijven geregeld afnemen. Oliewaarden vast. Koninklijke tot 450 op loopend, konden echter deze brug niet over schrijden. Mijnbouwfondsen afbrokkelend. Meerdere belangstelling ontmoetten In- dustrieele waarden. Vooral Kunstzijde was opgewekt van toon. Het feit, dat de Enka na verwerving van het Loewenstein-bezit in aandeelen Holl. Kunstzijde tot samenwer king bereid is, was van gunstigen invloed op deze afdeeling. Eveneens vast waren Marga rine-Unies, van Berkels, Verg. Chem. Fa brieken. Voor Philipslampen bleef de stem ming willig. Suikers terugloopend. De prijsontwikke ling van het product is niet van dien aard, dat men tot aankoop durft overgaan. De be richten, dat Cuba geen restrictie zou toepas sen, waren van ongunstigen invloed. In Amerika heeft de kalme stemming wederom plaats gemaakt voor een wilde hausse, waarbij de omzetten het geweldige cijfer van bijna 4 millioen shares bereikten. Deze beweging kwam in verband met het beperkte belang, dat tegenwoordig hier te lande bij Amerikaan- sche shares gehouden wórdt, slechts in enkele hoeken tot uiting. Beleggingswaarden blijven in verband met de groote aflossingen van Rijk en Spoorwe gen, gevraagd. Ook bankaandeelen vast. Prolongatie 3 3/44 1/4 familiebezit is of persoonlijk wapen, be talen 20. c. dragers van een zegelring met mono gram, betalen 30. d. dragers van een zegelring zonder gra vure of met fantastische voorstelling, be talen 50. e. toelichting, uitzonderings- en over gangsbepalingen. Het Vredespact zal nooit den geniepigsten aller oorlogen, die om een anders eer, aan zien en bezit, uit de wereld helpen, maar een algemeene belastingheffing op vorenstaan- den grondslag' zou de orde en den binnen- landschen vrede bevorderen; in ieder geval werd de schatkist er door gestijfd. Waarlijk een goed geregelde ijdelheids belasting zou de andere heffingen overbodig maken. Hoogachtend P. A. MESSCHAERT Haarlem, -10 September 1928 Geachte Redactie! Mag ondergeteekende TJEd. beleefd een plaatsje verzoeken voor onderstaand. In 't nummer van 8 September j.l. lees ik over een conclusie waartoe de Contact-Com missie (afgevaardigden van Ver. v. Huis vrouwen en Middenstandscentrale) is geko men betreffende het Huurkoop-systeem. Daar ondergeteekende uit den aard van zijne zaak nog al betrokken is bij dit stelsel, zoude ik gaarne iets willen opmerken be treffende deze conclusie etc. 't Wil mij voorkomen dat eene conclusie nemen zoo maar even in een vergadering (18 Juli j.l.) betreffende een zoo ingewikkeld probleem wel wat nuchter aandoet. En of schoon ik de goede strekking en waarschu wing in stukje volstrekt niet wil verkleinen is deze zaak toch van te veel gewicht om dit stelsel zoo maar zonder meer te willen uit bannen. De Commissie heeft zich n.l. wel wat blind gestaard op de uitwassen van dit systeem die trouwens aan elk stelsel kleven. Wanneer ik nu zoo maar even de goede zijden etc. zou gaan opsommen enz., dan verviel ik in dezelfde fout als de geachte commissie. Echter op ééne aangelegenheid wil ik even wijzen en wel deze: Dat een iedër die zich wil verdiepen in dit stelsel, verplicht is zich rekenschap te geven dat wij niet meer leven in een tijd van onze grootouders, maar dat wij met beide beenen staan in een geheel veranderde maatschappij die hare opvattingen, hare ge bruiken en hare zeden heeft, en dat deze tijd o.a. tevens heeft medegebracht een veranderd betalingsstelsel. En waar nu volgens het oordeel van de Commissie zelve het huurkoop-systeem in zich niet slecht is, zoo is 't mij niet duidelijk hoe dit stelsel wel slecht is wanneer 't tevens wordt toegepast op elk gebied. Domme menschen, zwakkelingen en slech te rekenaars zijn er altijd geweest en zullen er blijven, ook al zou alles en alles contant worden betaald. Van dit z.g. contant koopen zouden vele zakenmenschen verbluffende staaltjes kun nen aanhalen. Met beleefden dank voor de plaatsing. Hoogachtend, JAN WIEGANT. Juiianalaan 289. (Op verzoek van het bestuur der R.K. Kiesvereeniging „Credo Pugno", drukken wij hieronder nogmaals het concept-pro gram 1929 af dat nu dezer dagen in de plaatselijke kiesvereenigingen aan de orde komt) Onder verwijzing naar de inleidende ver klaring op het program van 1896 en met handhaving, voorzoover niet gewijzigd of niet reeds verwezenlijkt, van het program van 13 Mei 1922 worden voor de eerstvol gende wetgevende periode door de R.K. Staatspartij de volgende punten op den voorgrond gesteld: L 1. Handhaving en doorvoering der Ka tholiek-staatkundige beginselen in wetgeving en bestuur, vooral ten aanzien van: het hooghouden van het gezag, de verhouding tusschen gemeenschap en individu, het huwelijk en de ouderlijke macht, de bestrijding der openbare onzedelijkheid. 2. Herziening van het huwelijks-goederen recht. 3. Vasthouden aan het parlementair-con- gtitutioneele stelsel. 4, De belemmering van de vrijheid van godsdienstuitoefening, neergelegd in art. 177 van de wet °P de staatsinrichting van Ne- derlandsch-Indië worde weggenome®. II. 1 Handhaving van de gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs, voor beide soorten van onderwijs met voorko ming en afsnijding van ongewenschte ver houdingen en ongemotiveerde hooge uit gaven. 2. Tegengaan van verdere verzwakking' van het gymnasiaal onderwijs. 3. Toepassing van de gelijkstelling voor 't voorbereidend en het nijverheidsonderwijs 4. Regeling van het cursus-onderwijs voor de rijpere jeugd. 5. Ten aanzien van de radio: vrije en zelf standige ontwikkeling van de maatschappe lijke krachten; billijke verdeeling van den beschikbaren zendtijd volgens de in de be volking levende richtingen. III. 1. Behoud van het financieele even wicht. 2. Belastingverlaging voorzoover daardoor algemeen nuttige uitgaven voor economi sche, sociale en cultureele doeleinden niet behoeven achterwege te blijven. 3. Meer rekening houden met kinderrijke gezinnen. 4. Invoering van belastingen op middelen van gemax en weelde. 5. Geleidelijke afschaffing van indirecte belastingen op eerste levensbehoeften. 6. Vermindering van de successiebelasting bij vererving in de rechte lijn en in de eerste graden van bloedverwantschap. 7. Meer doeltreffende organisatie van den Staatsdienst. 8. Herziening van het bezoldigingsbesluit met name voorzoover daarin onbillijkheden of onjuistheden voorkomen. 9. Herziening der financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten. 10. Herziening van de forensenbelasting. IV. Krachtige medewerking met de plan nen van den Volkenbond die met de voor stellen van Benedictus XV volkomen over eenstemmen ter oplossing van de inter nationale geschillen door scheidsrechter lijke uitspraken, en ter gelijktijdige en we- derzijdsche vermindering van bewapeningen. V. De organisatie van leger en vloot dient beperkt te zijn tot hetgeen noodzakelijk is voor de handhaving der neutraliteit en de verdediging der onafhankelijkheid binnen de grenzen- door eventueele internationale regelingen te stellen. VI. 1. Voortgezette voorbereiding van staatkundoige zelfbeschikking, binnen het Rijksverband, van de deelen des Rijks buiten Europa, onder handhaving der Nederland- sche leiding. 2. Behoud van de volledige ministerieele verantwoordelijkheid voor het beleid van den Gouverneur-Generaal van Neder- landsch-Indië en van de Gouverneurs van Suriname en van Curasao. VII. 1. Zoo noodig steun aan bepaalde// takken van volksbestaan vooral door het middel van handelstractaten of door bijzon dere invoerrechten. 2. Betere inrichting van de afdeeling Handel en Nijverheid, mede met het oog op economische voorlichting en het sluiten van handelstractaten. 3. Toezicht op het bankwezen. VIII. 1. Wettelijke regeling van den ver koop op afbetaling. 2. Tegengaan van het cadeaustelsel. IX. Herziening van de wettelijke regeling van het pacht-contract. Berscherming van de belangen en rechten der pachters. X. 1. Ter uitvoering van Hoofdstuk VII, punt 5 van het algemeen werkprogram van 1922, worden organen ingesteld in de daar voor vatbare bedrijven. Aan deze organen wordt opgedragen: a. het verstrekken van advies in den ruimsten zin, ten aanzien van alle sociaal- economische aangelegenheden het bedrijf betreffende, zoowel aan de overheid als aan de organisaties van belanghebbenden; b. het uitvoeren of deelnemen aan de uit voering van wettelijke regelingen en iaarep steunende maatregelen van bestuur betref- lende de arbeidswetgeving, de sociale ver zekeringswetgeving en dergelijke; c. de berechting van geschillen ontstaan bij de uitvoering der onder b. bedoelde re gelingen. r 2. De wetgeving worde aangevuld met be palingen, die de geheele of gedeeltelijke ver bindendverklaring van Collectieve arbeids overeenkomsten mogelijk maken. 3. Regeling van samenstelling en bevoegd heid van de contact-commissie in het mijn bedrijf. 4. De organisatie der sociale verzekeringen worde zooveel mogelijk gebaseerd op be- drijfsvereenigingen. 5. Invoering van de ziekteverzekering. 6. Doorvoering van de arbeidswet 1919, en uitbreiding, voorzoover daarvoor noodig, van de arbeidsinspectie. 7. Wettelijke regeling van de werkloosheid verzekering. 8. Wettelijke regeling van de rechtspositie van het overheidspersoneel. 9. Bescherming van landarbeiders. 10. Maatregelen in het belang van kinder rijke gezinnen XI. Meer overheidszorg voor het behoud van de schoonheid van stad en land. De behandeling van het ontwerp-program 192if te Haarlem Het bestuur der R. K. Kiesvereeniging te Haarlem verzoekt hierbij het volgende te publiceeren: Er bestaat gelegenheid tot het indienen van amendementen op genoemd ontwerp voor kiesvereeniging II, dat is het gedeelte ten Noorden van 't water van den Klopper en Schotersingel, tot Donderdag 13 Sept. Deze moeten worden ingediend bij de secre taresse Mevr. WeberStrick, Bankastraat 24. Voor kiesvereeniging I, dat is het gedeelte rechts van de lijn getrokken over Kruis weg, Kruisstraat, Barteljorisstraat, Groote Houtstraat, Plein, Dreef tot Blauwe brug, tot Woensdag 19 Sept. Deze moeten worden ingediend bij den secretaris, den heer F. A. Pielage, 2e Hasselaarstraat 6. Voor kiesvereeniging III, dat is het ge deelte links van bovengenoemde lijn tot Donderdag 4 Oct. Deze moeten worden in gediend bij den heer H. J. Nelissen, secre taris, Anegang 7. Aangenomen dient te worden dat men met den rug naar het station staat, wat be treft het rechts of links van de scheidings lijn. Oorzaak van de verschillende data van inzending is, dat de vergaderingen gehou den worden respectievelijk op 14 en 30 Sept. en 5 October. Deze vergaderingen worden geconvoceerd per advertentie in de Nieuwe Haarlemsche Courant. Persoonlijke convocatie wordt niet gezonden. Namens het Centraal Bestuur ADELAAR, secretaris.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 8