Gevolgen der industrieele ontwikkeling NOG IETS OVER DE ALTERATIE TeSegraphisch Weerbericht BUREAUX: NASSAU LA AN 49; J DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1928 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16958 i: I OUUU.' aangifte moet. op straffe VAN VERLIES VAN AI LE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Mr. F. Droogleever Fortuyn Staking van de kuipers in het Visscheri jbedri jf te IJmuïden De inbraken te Bloemendaal en Heemstede R.K. Oratoriumvereeniging te Amsterdam Mr. J. L. Nysingh Op oefening met de lichte brigade De tol te Muiden De pensioenregeling van zuivelpersoneel Een nieuw R.K. Ziekenhuis te Eindhoven Het zilveren jubileum van den Ned. R.K. Mijn- werkersbond Voornaamste Nieuws R. K. Fabrieks- arbeiders(sters)bond „St. Willibrordus" J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem De wijziging der stuwadoorswet Lijk aangespoeld Valsche muntbiljetten De stuw te Belfeld De verkeersongevallen Telefoon No. 13806 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.j per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij- vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTICN 35 et. p. r-egtf^ VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. J 4 regels 60 ct. p. plaatsing; ciUe regel meer 15 ct-, bij vooruitbct. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscben den teksi 60 ct. per regel, o Alle abonné's op dit blad zijn Ingevolge de verzekenngsvoorwaarden f nnnn tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: Levens:ange geheele ongeschiktheid tot werken door fJVLfi Dy een ongeval met A f| verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; I 3Ü." doodelijken afloop; 1 hult. Dij verlies van een hand, f IOC bij verlies van .een fCft bij 'n breuk van f i n bij verlies v. ee» 1 duim of wijsvinger; 1 till." been cf arm; 1 ÜJ/s een voet of een oog; ULO.'duim of wijsvinger; f CU." been cf arm anderen vinger. In de „Soziale Revue" van Juli j.l. geeft Dr. George Schalk uit Preiburg in Br. in sprekende en leerzame cijfers een overzicht van enkele belangrijke sociale gevolgen, welke voortvloeien uit de industrieel-kapitalistische ontwikkeling in Duitschland. In 1882 waren 17.6 millioen personen of 39 der bevolking; in 1895 20.7 millioen per sonen, of 40.7 der bevolking; in 1907 26.1 millioen personen, of 45.7 en in 1925 32 millioen personen, of 51.3 der bevolking In een (hoofd) beroep werkzaam. Wij zien dus een voortdurende en belang rijke toename, niet alleen absoluut, doch ook relatief, van het aantal loontrekkenden in den staat. Het percentage der zelfstandigen tegen over dat der loontrekkenden daalt daarente gen, zooals overigens wel vanzelf spreekt. Zoo waren er in Duitschland: in 1895 5.77 millioen zelfstandigen; 0.621 millioen bedien den (zonder ambtenaren)10.74 millioen ar beiders; in 1907 5.49 millioen zelfstandigen; 3.37 millioen bedienden (zonder ambtenaren) en 11.91 millioen arbeiders; en in 1925 5.53 millioen zelfstandigen; 5.27 millioen bedien den (zonder ambtenaren) en 14.93 millioen arbeiders. Deze loonarbeiders vormen het leger der bezitloozen, proletariërs in absoluten zin, in onze samenleving. Wanneer men rekening houdt met de leden van hunne gezinnen, dan komt men tot een bezitlooze massa van 26.573.000 personen. Hoe belangrijk de volksverplaatsingen in het Duitsche Rijk zelf, als gevolg van de toenemende industrialisatie, wel waren, blijkt uit het volgende; In 1875 woonde 61 pet. der bevolking op het platteland; 33 pet. in kleinere steden; 6 pet. in de groote steden; in 1900 was de verhouding: 46, 38 en 16 pet. in 1915; 36, 37 en 27 pet. Thans woont op elke 4 Inwoners er 1 in de groote stad en op elke 14 woont er 1 in Berlijn. Wat Dr. Schalk onder „groote steden" ver staat, weten wij niet; maar wanneer wij daaronder verstaan steden met meer dan 100.00Q zielen, dan wonen in Nederland, ver houdingsgewijze, nog meer personen in de groote steden (toestand op 1 Jan. 1928: op 7.625.938 inwoners, wonen er hier in de groote steden 1.874.565) dan in Duitschland. Op elke 10 inwoners van Nederland woont er 1 in Am sterdam. Verdeeld naar de hoofdberoepen, was de bevolking van Duitschland als volgt werk zaam: In 1882: in den landbouw 40 pet.; in in dustrie en ambacht 35 pet.; in handel en verkeer 9.7 pet.; in 1893 resp. 33, 38 en 11.3 pet.; in 1907 resp. 27, 45 en 13.5 pet.; in 1923 resp. 23, 41 en 16.6 pet. Zooals men ziet, valt een sterke daling waar te nemen onder de personen, die van den landbouw hun hoofdberoep maken. De industrie oefent dus een groote aantrekkings kracht uit op de landbouwende bevolking te plattelande. Hoofdoorzaak hiervan zal wel zijn, dat de landbouw niet loonend genoeg Is. Een ander gevolg van de toenemende in dustrialisatie is de vermeerdering van vrou wenarbeid. In 1882 waren er 4.25 millioen vrouwen in beroepsarbeid werkzaam; in 1895 was dit aantal 5.26 millioen; in 1907 was dit aantal 8.5 millioen; in 1925 was dit aantal 11.47 millioen. Dit laatste cijfer zegt ons verder, dat 55.6 van alle Duitsche vrouwen beroepsarbeid ver richten! Van deze vrouwen waren er gehuwd: in 1882 16.4 1907 19.9 1925 34 Wij zien dus niet alleen den beroepsarbeid der vrouw, maar ook die van de gehuwde vrouw sterk groeien. In de industrie en het ambacht trof men aan: In 1907: 89.7 pet. klein-, 8,9 pet. midden-, 1.4 pet. grootbedrijf; in 1923: resp. 87.1 pet., 11.1 pet. en 1.8 pet. Er is dus een toeneming van het grootbe drijf ten koste van het kleinbedrijf, hetgeen nog duidelijker blijkt uit de volgende cijfers: In Industrie en ambacht waren werkzaam: In 1882: 53.1 pet. van het personeel in klein-, 18.7 pet. in midden-, 26.2 pet. in groot bedrijf in 1907: resp. 28.4, 23.4 en 48.3 pet; ln 1925: resp. 22.4, 22.8 en 54.8 pet. Van alle personeel in industrie en am bacht werkzaam, arbeidde er in reuze-bedrij ven (met meer dan 100 arbeiders): in 1907 11.9 ln 1925 16.6 Deze cijfers, welke elk voor zich even zoo vele sociale gevolgen van de moderne kapi talistische industrialisatie in Duitschland blootleggen, zijn daarom van zooveel belang, omdat zij niet alleen het verloop in Duitsch land weergeven, maar omdat zij het verloop der hedendaagsche historie over de geheele wereld toonen, want de toestand in Duitsch land vertoont geenszins uitzonderlijke symp tomen. Wij zien dus: le. een belangrijke toename van het aan tal verproletariseerde loontrekkenden; 2e. een voortdurende daling der personen in zelfstandigen beroepsarbeid werkzaam; 3e. een ontvolking van het platteland en daartegenover een opeenhooping van men- schen in de groote steden; 4e. een dalende beteekenis van den land bouw en een groeiende beteekenis van de in dustrie; 5e. een toenemenden omvang van den vrouwenarbeid; 6e. een onttrekken van de gehuwde vrouw aan hare gezinstaak; 7e. een regelmatige uitbreiding van het industrieel groot- en allergrootstbedrijf ten koste van het kleinbedrijf. Het zou ons niet al te moeilijk vallen, om deze sociale gevolgen van de kapitalistische industrialisatie nog met een aantal andere uit te breiden, doch wij bepalen ons gemaks halve liever tot de cijfers, welke Dr. Schalk geeft. Ook zou het niet moeilijk vallen, om een commentaar te leveren op elk dezer punten en daaruit nog helderder te doen spreken, van hoeveel beteekenis dit alles is voor het geheele wereldgebeuren, voor de samenleving, ook voor het godsdienstig leven. Wij zullen dit nalaten, omdat ons betoog anders nood zakelijkerwijze te lang zou worden en de op somming op zichzelf, voor hen die in deze materie belangstellen, toch sprekend genoeg is. Op ééne omstandigheid willen wij echter de aandacht onzer lezers met nadruk ves tigen. Het staat wel vast voor een ieder, die vermogens heeft om te zien en die zien wil, dat onze maatschappij zeer beslist een be paalde richting uitgaat en wel een richting, waar in een nabij of een verder verschiet laten wij daarover niet twisten afgron den gapen. Nu verzoeken wij den lezer zich eens reken schap te geven, hoe kort geleden wij dezen weg eerst zy'n ingeslagen. Dit was immers eerst het geval, toen nieuwe techriische uit vindingen het industrieel grootbedrijf moge lijk maakten. Men lette er nu eens op, welke enorme vorderingen (in de richting van de bovenaangeduide sociale gevolgen) in dien korten tijd gemaakt zijn. Het is geen ijdele voorspelling, wanneer wij zeggen, dat de nieuwe uitvindingen, de concentratie in het bankwezen, de Vorming van horizontale en verticale trusts, de invloed van het winstbe- drijf en nog zooveel meer, het marschtempo in de nieuwe richting nog zullen doen ver snellen. Ieder, die dit gadeslaat en met aandacht overweegt, die de verandering in de wereld tijdens de laatste 50 jaar overziet, vraagt zich met bezorgdheid af, voor welke situatie wij zullen komen te staan, als nog eens 50 jaar zullen zijn verloopen. Wanneer dit alles niet tijdig door de be ginselen der christelijke moraal wordt be- heerscht en geleid, gaat onze maatschappij het risico loopen van een catastrophe, een désastre, als waarvan de geschiedenis de weerga niet kent! Zijn benoeming tot burgemeester van Rotterdam te verwachten Naar verluidt, staat nu vast, dat de be noeming van mr. P. Droogleever Fortuyn tot burgemeester van Rotterdam aan de Konin gin is voorgedragen. Die benoeming zou dan geschieden met ingang van 15 October. Mr. Droogleever Fortuyn is 59 jaar oud Hij werd 28 December 1868 te Rotterdam geboren. Na het Erasmiaansch gymnasium te hebben doorloopen, studeerde hij te Lei den in de rechten, waar hij is gepromoveerd op een proefschrift, getiteld: „Het vermo gen der firma". Van de werken, die hij schreef, noemen wij: „Het organisme eener groote Stad". Van 1894-1C13 heeft de heer Droogleever Fortuyn de advocatenpraktijk te 's-Graven- hage uitgeoefend. In 1905 werd hij daar ter stede benoemd tot rechter-plaatsvervanger. Toen in 1897 de N. V. „De Stedelijke Hypo theekbank" is opgericht, werd hij haar di recteur. In 1912 werd hij lid van den 's-Gra- venhaagschen Gemeenteraad en leider van de liberale fractie; van 19131923 wethou der (van 19131919 van financiën, van 19191923 van openbare werken en volks huisvesting). Gedurende den oorlog had hij daarenboven de leiding van de crisis- en distributiezaken. In 1925 werd de heer Droogleever Fortuyn lid van de Tweede Kamer. In datzelfde jaar werd hij lid van de commissie tot onderzoek en beslissing, door den Volkenbond benoemd in verband met het conflict, dat was ont staan tusschen Griekenland en Bulgarije. In 1924 heeft hij een studiereis gemaakt naar Nederlandsch-Indlë, Oost-Azië en Amerika. Naar de „N. R. Crt." verneemt, ligt het ln het voornemen van mr. P. Droogleever For tuyn om, ondanks een eventueele benoeming tot burgemeester van Rotterdam, lid van de Tweede Kamer te blijven. Bij de algemeene verkiezingen van 1929 zal hij zich echter niet meer beschikbaar stellen. Een dezer dagen Is, zooals gemeld, het feit herdacht, dat de Groote of St. Bavokerk aan de Markt te Haarlem, 350 jaren- geleden ln handen der Hervormden overging. Toen wij in dat mooie kerkgebouw den daar gehouden avonddienst bijwoonden en de predikanten met innige overtuiging hoor den spreken over de groote geestelijke be teekenis van de Hervorming, toen drong zich bij ons wel zeer sterk de vraag naar voren: hos kunt gij u, biddende en dankende schare, thuis voelen in dat Godshuis, waar alles nog den katholieken geest ademt, die dit bedehuis oprichtte, gij, die toch verze kert, dat de Hervorming een vernieuwing is geweest van het zuivere Geloof, een breken met wat de katholieken, volgens u, aan bijgeloof en uiterlijkheid in het zuivere Evangelie zouden gebracht hebben? Het kan aan ons gelegen hebben, het is ook mogelijk dat de viering van de altera tie op onzen gemoedstoestand inwerkte, maar het stond voor ons vast, dat drie en een halve eeuw Protestantschen ©eredienst niet in staat zijn geweest om den kaholie- ken geest weg te vagen, die in de gewelven van dsn ouden Bavo schijnt te zweven. Het is alsof de adem van Petrus Balling, den laatsten priester, die op dien schoonen Msi- dagmergen van het jaar 1578, de laatste viering van de H.H. Geheimen in de Groote Kerk met zijn leven, met zijn bloed beze gelde, het is alsof de adem van Petrus Balling nog door de kerk waait. Ook de Protestanten, Hervormden of wat zij belij den, moeten toch wel sterk deze herinne ring aan dén katholieken tijd voelen. De schoone lijnen van den Gothischen bouw der kerk de Gothiek, die wonder- schoone, echt-katholieke kunstuitdrukking, die de pieuz-e middeleeuwen ons brachten do ruimte-indeeling der kerk, geheel op den katholieken eeredienst berekend en boven al dat presbyterium, nog altflH door het fraaie koorhek afgesloten, het moet den kerkgangers toch telkenmale weer herinne ren aan het feit, dat de Hervormden niet in een eigen, doch in een andermans huis zitten. De Groote Kerk past niet bij den Protestantschen eeredienst. In de Katho lieke Kerk is het priesterkoor met het hoogaltaar wel de voornaamste pla?-ts van het kerkgebouw, maar in de St. Bavokerk wordt dit presbyterium niet gebruikt, hoog stens als bezienswaardigheid voor nieuws gierige kerkbezoekers gebezigd. De gods dienstoefeningen voltrekken zich rondom den kansel. Een groot en voornaam deel van de woning blijft dus ongebruikt en de monstreert de juistheid van wat een onzer katholieke schrijvers zoo kernachtig uit drukte, toen hij betoogde, dat- onze oude katholieke kerken voor de Protestanten te wijde jassen zijn. Onze kerken ziin den Pro testanten inderdaad te wijd en men begrijpt niet. hoe zij zulk een slecht passend kleedingstuk, dat hen bovendien telkens aan de vroegere eigenaars moet herinneren, blij ven dragen. Men zou zich kunnen verzoenen met het feit, dat de Hervormden in den eersten tijd na de Reformatie van de R-oomsche bede huizen gebruik maakten, omdat toen al licht de tijd ontbrak om nieuwe kerken voor den nieuwen eeredienst te stichten en ook de geldmiddelen waarschijnlijk een rol kon den spelen. Maar drie en een halve eeuw van, volgens de predikanten, Intensieve, ver jongende, vernieuwende, louterende, zuive rende Protestantsche cultuur, hadden niet alleen de Protestanten afkeerig moeten maken van het immer maar hulzen in van de katholieken afgenomen kerken, er van afkeerig moeten maken immer maar weer herinnerd te worden aan de door de ka tholieken voor hen bedreven en nog immer bedreven wordende afgoderij,maar had hen ook in staat moeten stellen hun verheven I geestelijke gedachten in de materie van een tempel naar eigen bouwtrant en bouworde uit te drukken. Dat is den Hervormden niet gelukt en het is wel merkwaardig, dat juist de Hervormden zoo weinig nieuwe kerken bouwen, terwijl andere Protestantsche groe pen eigen kerken bouwen al is er dan van 'n eigen bouworde geen sprake. Ligt dat mis schien aan de groote innerlijke verdeeld heid, waaraan de Hervorming immer ten prooi was en nog is? Er bestaan weinig door de Protestantdh zeif gebouwde kerken (in den laatsten tijd worden er door de uitbreiding der groote steden meer gebouwd dan vroeger). Meestal blijven de Protestan ten, ondanks de voor hen onhuiselijke om geving, nestelen in de katholieke kerken. In alle geval bestaat er bij ons weten geen mo nument, waarin de scheppende kracht van he Protestantisme tot uiting komt. Hoe heerlijk schitteren daartegenover, door alle eeuwen heen, de specifiek katholieke bouw kunst en alle kunsten, die daarmede samen vallen. Na de Romaansche kerken en de kunst der Primitieven, kreeg de wereld het wonder der Gothiek te aanschouwen, die haar juichzang aanheft in kathedralen als de dom van Keulen, de kathedraal van Reims en andere religieuze gebouwen, en ook in latere eeuwen bleek het katholicisme een bij uitstek scheppende kracht te zijn. Dat mist men by de Protestanten. Men mist daar de scheppende macht en de fier heid om in de plaats van de geroofde ka tholieke bedehuizen een huizinge van eigen maaksel, uit eigen denkkracht opgebouwd, neer te zetten. Dat is bedenkelijk. „Niet wat gij van de vaderen geërfd hebt, maar wat gij u zalven verovert, is uw bezit en uw glorie", zegt ergens een beroemd au teur, en zoo is het. Misschien is het aan die factoren ook toe ts schrijven, dat de Protestantsche bedehui zen ia den regel met zoo weinig eerbied worden verzorgd, alhoewel ze toch colt naar de zienswijze van de Protestanten de plaat sen zijn, waar God bij voorkeur met de schare vertoeft. Werd niet een deel van het priesterkoor van de Nieuwe Kerk te Am sterdam, de kerk, waar onze Koningen ge kroond worden en ter kerke gaan, jaren ge leden en misschien nu nog gebruikt als ko- lenopslagplaats? Spreken niet zoo goed als alle kerken van een soort verwaarloozing? In Haarlem maakt de Groote Kerk op dit punt een gunstige uitzondering. De koster, .de heer Luitingh, heeft van zijn vader, die ook koster der Groote Kerk was. een groote liefde voor het monument ge ërfd en wat hij de kathedraal aan schoon heid hergeven kan, verzuimt hij niet te doen. Maar toch getuigt het heele uitzicht van de kerk, dat hier niet die liefde en die opofferingsgezindheid bij de geloovigen te vinden is om een Godshuis in stralenden luister te houden. De wanden zijn zoo goed ais beroofd van elk sieraad en verraden bo vendien sterk hier en daar den tand des tyds, de vloeren eveneens, de verlichting met antieke gaspitjes is armzalig ouder- wetsch en ware het Rijk, en de gemeente en de Provincie niet bijgesprongen voor een ruime subsidie om. de kerk te restaureeren, er ware misschien weldra niet veel meer van de kerk over dan een ruïne. Deze enkele gedachten, die in ons opkwa men bij ons bezoek aan de Groote Kerk, geven ons later allicht nog eens een artikel tje in de pen ter beantwoording van de vraag, waarom het Protestantisme zoo wei nig scheppende er opbouwende kracht bezit. Tegenover dit verschijnsel hebben de ka tholieken nog niets van hun vroeger elan verloren en voelen zich nog steeds in staat kathedralen te bouwen en te onderhouden, nieuwe kathedralen en altijd groote opoffe ringen voor het onderhoud er van. Op 1 September 1927 werd door de bestu ren van den Ned. Bond van Christelijke Transport- en Fabrieksarbeiders, Centralen Bond voor Transportarbeiders en den Chris tel ij ken zeeliedenbond in Nederland, alle drie afd. IJmuiden, een contract gesloten met de werkgevers in het haringbedrijf te IJmuiden voor de vakgroep kuipers. Dit contract is 3 Mei j.l. door de werkgevers opgezegd, met mededeeling dat zij een nieuw contract wil len aangaan. Hierover hebben de besturen eenige ma len met de kuipers vergaderd en gezien de minimum-Iconen en den achterstand van de verschillende sociale maatregelen, heb ben deze besloten, geen verslechtering in 't contract te accepteeren. Na eenige confe renties met de werkgevers is het den be sturen niet mogen gelukken overeenstem ming te bereiken. Zaterdag JJ. is nog een spoed-schrijven verzonden waarin bij de werkgevers wordt aangedrongen om antwoord te zenden vóór of op Dinsdag 11 September, j Daar deze datum verstreken ts, zonder I dat eenig bericht is ontvangen, zijn de bs- I trokken kuipers hedenmorgen in staking ge gaan. De schuldige gepakt? Door de Bloemendaalsche politie is te Bloemendaal aangehouden een Duitscher, die aangetroffen werd bij een onbewoond per ceel. Het bleek, dat hij in het bezit was van i postzegels, die als te Heemstede ontvreemd waren opgegeven. Ook was hy in het bezit van een paar handschoenen, die gemerkt waren en afkomstig bleken te zyn van de inbraak by den heer N. aan den Heeren- weg alhier. Deze handschoenen waren nog niet vermist geworden. Daar hy verdacht wordt van de verschil lende inbraken den laatsten tyd te Bloemen daal en te Heemstede gepleegd, zet de Bloe mendaalsche en de Heemsteedsche politie haar onderzoek met kracht voort. Dat de gearresteerde Duitscher schuldig is aan de inbraken te Bloemendaal, waarby geld en kostbaarheden werden ontvreemd, beschouwt de Bloemendaalsche politie als zeker. De verdachte, die blijft ontkennen, vordt door de politie te Heemstede in ver zekerde bewaring gehouden. De R. K. Oratorium Vereeniging te Am sterdam, (dir. Theo var. der Byl). .al op 9 Januari 1929 uitvoeren de Missa ln f-mol en het Te Deum van Anton Bruckner. Het eerste werk werd tot op heden nimmer te Amsterdam uitgevoerd. Medewerking zullen verleenen de dames Sophie Both-Haas en Jo. Immink en de heeren Louis van Tulder en Joh. Nelissen en het Concertgebouw- Orkest. Naar het „Hgz." meldt, is binnenkort de benoeming te verwachten van mr. J. L. Ny singh, procureur-generaal by het hof van justitie te Paramaribo, tot officier van ju stitie bij de rechtbank te Utrecht als opvol ger van jhr. mr. A. Calkoen. In verbana met den aanvang op 13 dezer van de militaire oefeningen in Limburg, wordt nogmaals in herinnering gebracht, dat correspondentie voor militairen, die daaraan deelnemen, behalve den naam van den geadresseerde, de aanduiding van het korps en het onderdeel waartoe hy behoort, moet dragen, terwyl voorts als plaats van bestemming vermeld moet worden „op oefening met de lichte brigade". der Kon. Marechaussée over het willekeurig optreden van enkelen zijner ondergeschikten aan den tol te Muiden. Naar aanleiding van de klacht over het optreden dei marechaussee is kapt. Ver- steegh, distr. commandant, gistermiddag in Muiden geweest om den burgemeester daar aan te herinneren, dat zijn manschappen uitsluitend beschikbaar worden gesteld om het verkeer te regelen. Blijkt het, dat zy zich party stellen in de quaestie der tolinning dan zal de marechausseepost onmiddellijk worden teruggeroepen. Een aanklacht tegen den tolgaarder De heer Floris Vos heeft by den burge meester van Muiden, als hulpofficier van justitie, een klacht ingediend tegen den tol gaarder aldaar, op grond van het feit, dat deze Maandagmiddag den tol niet voor hem heeft geopend, toen hy weigerde tol te betalen. Daarby beroept de heer Vos zich op de veroordeeling tot een geldboete, in eerste instantie door den kantonrechter te Hilver sum, van den tolgaarder te Weesp, die iemand door het sluiten van den tolboom belet had de vechtbrug te passeeren, ter wijl deze vrijdom van tolbetaüng eischte or grond van vermeend recht als ingezetene van Weesp. In hooger instantie is de tol gaarder daarna veroordeeld „wegens het ge bruik van den tolboom als dwangmiddel voor tolgeldheffing" Verder heeft de heer Vos zijn beklag inge diend by .den kapitein-districtscommandant Het hoofdbestuur van den Ned. Bond van Arbeiders in het Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivel'oedryf en het bestuur van de vak groep zuivelbewerkers van dien bond hebben een schrijven gezonden aan ds besturen der betrokken coöp. zuivelfabrieken in ons land, met verzoek over te gaan tot de invoering van ouderdoms- en weduwen pens'oer., of indien reeds eene pensioenregeling is inge voerd, d-eze in overeenstemming te brengen met de verzekering, zooals die aan verschil lende fabrieken, overeenkomstig het adv es van de Commissie voor Arbeidsvoorwaarden in Friesland, voor de personeelen en hunne weduwen bestaat, namelijk een pensioen op 65-jarigen leeftijd van 10 per week met inbegrip van ouderdomsrente en een wedu- wenpensioen van 6 per week. In Friesland bestaat deze regeling reeds aan 25 zuivel fabrieken. Verder bestaan aan een groot aantal zuivelfabrieken in ons land reeds pensioenregeling, maar tot lagere bedragen en dikwyis zonder weduwenpensioen. Naar verluidt is met goedkeuring van Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's-Bosch, te E'ndhoven een R.-K. Sticnting in het leven geroepen, met het doel in over leg met de gemeente Eindhoven te komen tot oprichting en exploitatie van een nieuw R.-K. Ziekenhuis. In de voortgezette algemeene vergadering van den Ned. R.-K. Mijnwerkersbond. welke gehouden wordt bij het 25-jarig jubileum van d en bond, sprak, nadat de heer Kok. voorzitter van den Prot. Christ. Mijnwer kersbond een opwekkend woord gesproken had en onder applaus de samenwerking had verstevigd, dr. Poe's, die de vergadering moest verlaten, warme woorden tot den voorzitter den heer Stins en drong bij de leden aan pal achter hun voorzitter te staan. In de namiddagvergadering nam de neer Buggenhout afscheid en sprak de beste wen- schen voor de toekomst uit. Verder werden .eenige interne kwesties behandeld. Na de rondvraag sloot de voorzitter de vergadering met een kort woord waarin hi; nog piëteitvolle woorden wijdde aan de na gedachtenis van wyien den heer Hensgens. vrijgestelde. Na afloop werden de congressisten in het Aambosch door het college van B. en W. van Heerlen ontvangen. Mr. P. Droogleever Fortuyn, lid van de Tweede Kamer en oud-wethouder van 's-Gra- venhage, zal, met ingang van 15 October, worden benoemd tot burgemeester van Rotterdam. Z. D, H. Mgr. J. D. Aengenent is by ge legenheid van zijn verblijf te Alphen aan den Rijn, door de Katholieken aldaar ge huldigd. In verband met de conferentie tusschen de ministers Hymai.s en jhr. Beelaerts van Blokland, welke te Genëve plaats vond, is een officieel communiqué verschenen. Door de lucht van Nederland naar Indlë. Morgen zal van Schiphol af de eerste der vyf postvluchten naar Indië worden ondernomen. Een gedeelte vc.n den Kampong Kwitang te Weltevreden, is door brand verwoest; 900 bewoners verloren have en goed. Tc 's-Gravenhage heeft de Dioc. Vereeni ging voor het R. K. Nijverheidsonderwijs in het bisdom Haarlem, een algemeene ver gadering gehouden. Ingediend is een wijziging van de Inva liditeitswet. Overeenstemming in de sigaren industrie. De 5e internationale psychotechnische con ferentie te Utrecht. Vergadering van de dioc. Haarlemsche commissie voor de R.K. Jeugdorganisatie. Persstemmen over de rede van Briand te Genève. Een rede van Lord Cushendun in de Vol- kenbondsvergadering over ontwapening. De besprekingen in de commissies giste ren te Genève begonnen. Be ontruiming van het Rijnland. De be sprekingen duren voort. Prof. dr. F. A. Vening Meinesz per s.s. Vcendam der Iï. A. L. naar New-York ver trokken voor een studiereis naar de Golf van Mexico en Caraïbische zee. Te 's-Gravenhage heeft de Ned. R.-K. Fabrieksarbeiders(sters)bond, „St. Willibror dus" een vergadering van den Raad der bedryven gehouden onder voorzitterschap van den heer P. J. Kleys. In zyn openingswoord herinnerde de voor zitter er aan, dat het ledental thans is ge stegen tot 10.449. Niettemin moet er flink propaganda worden gevoerd vor nieuwe leden. Vervolgens werd door den voorzitter van de commissies uit de afdeelingsbesturen den heer A. J. Pynenburg aan het bondsbestuur c bondsvtag at- geboden. Door den voorz'tter werd namens het be stuur de vlag met een hartelijk woord van dank aan de commissie en aan de leden aanvaard, waarby erd medegedeeld, dat do plechtige wyding er van zal plaats hebben op de eerstvolgende bondsvergadering. De bondspermingmeester gaf daarop een overzicht van de bondsfinanciën. In de eerste zes maanden van 1928 werd voor de werkioozenkas ontvangen: aan con tributie van de leden 52 623.80: aan sub sidie. van rijk en gemeenten 52.000 Totaal 104.623 80. Totaal uitkeeringen 71028.85. Batig saldo 33.-94.95. Het vermogen van de werkioozenkas was op 31 December 1927 in totaal 137.732, tegenover een schuld aan het Rijk van 91.750.12. alzoo een bezit van 45 982 12. Medegedeeld werd, dat er voor de gesala- sieerde bestuurders een pensioenregeling is vastgesteld welke geheel in overeenstemm'ng is met het besluit van de bondsvergadering gehouden 6 en 7 Augustus 1927, en zooals deze door de leden van den bedrijfsraad in de vergadering .an 12 Juni 1927 werd ver langd. Barometerstand 9 uur v.m.: 7.72. Vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 7.49. Hoogste barometerstand 770.3 m.M. te Yarmouth. Laagste barometerstand 748.4 m.M. te Isafjord. Verwachting: Zwakke tot matigen N. tot O.-wind, .gedeeiteiyk bewolkt, droog weer, later iets warmer. Tot leden van de commissie, welke aan den Hoogen Raad van Arbeid praeadvies zal uitbrengen omtrent het bij den Raad aan hangig gemaakte voorontwerp tot wijziging van de Stuwadoorswet, zijn, naar „Voorw." meldt, benoemd: H. F. Kersten, te Rotter dam (alg. R. K. Werkgevers Vereeniging) en A. Kievit te Rotterdam (N.V.V.). Gisterenmiddag met vloed spoelde aan het, itrand te Castricum aan het lijk van een onbekend manspersoon naar schatting oud 30 jaren, alleen gekleed in zwembroek, ter wijl het gezicht geheel verminkt was. De oolitie heeft zorg gedragen dat het lijk is ivergebracht naar het bjkenhuis in het dorp 'Iet liik verkeerde in vergevorderden staat ■'an ontbinding. Door den burgemeester werd gezorgd dat iet per radio werd omgeroepen met als ge volg dat hedenavond de vermoedelijke fami- 'ie van den verdronken badgast van Katwyk ran Zee over zal komen om het ïyk te her kennen. Aneta seint uit Bandoeng: Van hier is naar de gevangenis Tjipinang overgebracht een oud-legerkapelmeester en oud-pakhuismeester by de Zoutregie. Ver dachte is momenteel werkzaam bij den dienst der Staatsspoor- en Tramwegen en wordt beschuldigd van een poging tot invoer van een groote partij valsche muntbiljetten van twee ruiden vyftig. Verdachte bekende ge- deelt /ijk. Het stuwcomplex in de Maas te Belfeld zal op 17 September a.s. in dienst worden gesteld, zoodat de scheepvaart van dien da tum af door de sluis zal moeten plaats heb ben indien de stuw gesloten is. De Algemeene Verepniging voor Automo bilisme en Motorisme te 's-Gravenhage heeft aan de Tweede Kamer een adres ver zonden, waarin wordt aangedrongen op net nemen van maatregelen tegen de onrustba rende stijging van het aantal verkeerson gevallen in den laatsten tyd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1