Stadsnieuws Amsterdamse!?© Beurs Siofzmgerlmïs MAERTENS Barteljorisstr. 16 Tel. No. 10756 EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1928 BLADZIJDE 2 JERINGA WUTHRICH Philip's Radio - Toestellen Agenda 13 September Begrafenis Burgemeester D. Wentholt Het bedrijf van de firma J. E. A. Kaub Het doodelijk ongeluk te Santpoort MUZIEK Ledenconcert H. O. V. TOONEEL. R. K. Kring Haarlemsche Kamer van Koophandel LAATSTE NIEUWS Prof. dr. F. A. Vening Meinesz Samenzwering tegen de regeering van Primo de Rivera Autobusconcessie Volendara—Purmerend Dienstweigeraar Kerkconcert Mia PeltenburgVan Tulder Andriessen Zilveren Kloosterfeest Examen Hoofdakte Burgerlijke Stand Een kranige daad Personalia Conferenties voor Niet-Katholieken Het jubileum aan het Gem. Gasbedrijf KANTONGERECHT. De ontruimingskwestie Tegen Communistische propaganda Een kostbare viool gered Corruptie op groote schaal De vijf postvliegtuigen voor Indië De loodgietersstaking GEMEENTERAAD R. K. Sportvereeniging „Leonidas" Samenzwering tegen de Sovjetregeering Na het spoorwegongeluk Hugo Stinnes Jr. legt al zijn functies neer DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam De Fransche begrooting voor 1929 Het spoorwegongeval bij Bruenn 102 101J 101 Vu 99% 253* 165 177* 177% 236| 434 201 233 783 781 151 156J 20* 1740 186 151* 412* 2CC* 433% 83 224 145 60* 169°/10 89 123 66f 10%6 5% 37*/la 253* 165 177* 177* 238 433 204*-6 235 1 780 b 791 155 184 b 151 b 412 b 435 84 225% 149 170 89 121* 68" 10* 75 70 b 690 107 b 166 b 145 1 541 439 177 526 151 198 82* 37|-% 61 59* Sociëteit „St. Bavo" 8 uur Proza en Poë zie 8 uur Bestuur Ledenvergadering „St. Marcus" 8 uur Bestuur Metaalbe werkers 3 uur Diocesaan Bestuur van het Wit Gele Kruis, Bisdom Haarlem. St. Josephsgezellenvereeniging Jansstraat 59 half 9 uur Repetitie zangersgezellen. Groote Kerk 34 uur Orgelbespeling door den heer George Robert. Haarl. vrije Schilderschool Kampersingel 34 half 10 uur tot half 5 uur n. middag Tentoonstelling. Cinema Palace Groote Houtstraat om 8 uur Bioscoopvoorstelling. Rembrandt-Theater Groote Markt om 7 en kwart over 9 uur Bioscoopvoorstel lingen. Alleen voor volwassenen. Onder buitengewone belangstelling had gistermiddag op de Algemeene Begraafplaats de teraardebesteling plaats van wijlen den heer D. Wentholt, in leven burgemeester van Hillegom. Reeds geruimen tijd voor 2 uur stroomde zan alle zijden de menigte toe, om zich een bescheiden plaatsje op den doodenakker te v roveren. Twee Rijksveldwachters in groot tenue zorgden voor de nandhaving der orde. In den plechtigen lijkstoet en reeds te voren op het kerkhof merkten we op: de burgemeesters van Lisse en van Sassenheim, de heeren E. H. Krelage en Voors, voorzitter en secretaris-penningmeester der Alg Ver. voor Bloembollencultuur, waarvan de over ledene eere-lid was, t bestuur aer aideehng Hillegom van Bloembollencultuur, de heeren Doktoren. Notaris D. Boddeüs, Cand. Nota ris C. J. P. Dolk, een der Wethouders van Bennebroek, oud-wethouders, oud-raadsle- ,deh. den heer F. J. A. Heemskerk, oud-ge- "emeentearchitect, den Directeur der Haarl. Bankver., Kantoor Hillegom, het bestuur der Raiffeisenbank, de Predikanten der Ge meente, de Directeuren van Gas- en Licht- bedrijf, die van Openbare Werken alle raadsleden, den 'waarn. burgemeester J H M. Balvers, weth. P. de Vreugd, den Gemeente- Secretaris Mr, J. B. Sens, den voormahgen Gemeente-secretaris A. M. van der Jagt. het personeel van alle Gemeentelijke bedrijven, de gemeente-werklieden, enz. enz. Op verzoek van de familie Wentholt en in den geest van den overleden Burgemeester, werd de plechtigheid te voet verricht vanaf Huize Albien tot het kerkhof. Tien dsr Raadsleden droegen hun Voorzitter graf waarts. voorafgegaan door een der leden met een grafkrans, terwijl de concierge het kussen droeg, waarop de Burgemeesters keten. Alle kerkklokken luidden. Achter het lijk werd een baar gedrasren met kransen en bloemstukke». Mede in den stoet gingen dë brandweermannen, de hoofden van scholen, dé besturen der Zweminrichting en afge vaardigden van vele corporaties. Nadat de eenvoudige, zwarte lijkkist op fagr was «.geplaatst, (de kist was slechts enkele rozen gedekt) en het kussen het Ambtsteeken méde op de kist was gdp3itat;st, werd het eerst het woord gevoerd dqor den' waarn. Burgemeester, den Heer J. II, M. Balvers. Deze sprak als volgt: Aan deze groeve een kort woord, niet om dat er niet veel over dezen overledene te zeggen zoude zijn. doch om te beantwoor den aan diens eenvoud, diens waardigen eenvoud. Aan u. Burgemeester, een laatsten groet, van uw Wethouders, van de Raads leden. met wie u 33 jaren op eenvoudige en wc-dige wijze hebt gewerkt. Een eerbiedige en waardige groet van gansch Hillegom duizenden betreuren uw heeneaan. Moge de Almachtige God uwe onsterfelijke ziel tot Zich nemen, om haar te loohen, voor wat u voor Hil'epom deed. Rust in vrede! En u mevrouw, dochter en zoon, :n het verre Oos ten, troosten kan ik u niet. Gelooft dat gansch Hillegom met u rouwt en vertrouwt on Hem. want Hij verlaat weduwe en wee zen niet De heer J. H. A, Vooren. oudste Raadslid sprak als volgt: Gemeentenaren van Hil legom! Als lid van den Raad en namens alle ingezetenen van Hillegom een enkel woord aan deze groeve. Gelijk men in Enge land on den gedenkdag van den oorlog alles een enkel oogenblik stU legt om de dooden te herdenken, te memoreeren, zoo is heden het leven van ieder een oogenblik in rust, om alleen te denken aan hem. om wien we thans voor het laatst geschaard staan. Ge lijk van de patriarchen geschreven staat, zoo was Burgemeester Wentholt: wanneer pesuroken werd over een betere woning, dan bleek., hoezeer hij gehecht was aan de Van de Endelaan. hoe hij als vader er allen kende, zelfs de kinderen. Hij was inderdaad de vriend van groot en klein. Zal ik hier zijn daden nagaan? Ik zou in strijd hande len' met ziin ideeën. Hii was even eenvoudig a's deze liikkist. die slechts gedekt is met den ambtsketen en met enkele bloemen, laatste liefdesbewiis van echtgenoot? en dochter. Als we den Burgemeester Zondags met mevrouw en dochter ter kerke zagen gaan, dan zagen we daar Iemand van de oude garde in de ede'ste beteekenis. Geen schokkende gebeurten'ssen konden schier plaatsgrijpen, bii zulk een magistraat. Hij was in één woord een voorbeeld als Bur gemeester. Mevrouw en mej. Wentholt. mo gen we nog vaak langs uwe woning gaan en we zullen dat immer doen met de sym pathieke gedachten: met u willen we rouwen over den Vader der Gemeente. Mr. J. B. Sens snrak a'dus: Hier breng ik u, Burgemeester onzen laatsten groet namens de Hoofdambtenaren en werklieden en ik doe dit uit dankbaarheid voor het warme hart. dat u ons hebt toegedragen. Rust in vrede! Hierna sprak Ds. Hespers van Katwijk een troostwoord tot de familie, waarna een farnielid van den o erledene allen dankte voor de blijken van deelneming. Geen vervolging van den chauffeur Op 12 Augustus IJ werd te Santpoort het meisje Fronsina Lokerse tusschen den af sluitboom van den overweg aan de Wüste- laan en een auto doodgedrukt. Tegen den automobilist E. W. P. werd ter zake door den Officier van Justitie een gerechtelijk vooronderzoek gevorderd wegens dood door schuld. P. werd in het vooronderzoek a',--. n-idsmpri bijgestaan door mr L. G. van Dr.ze >7°t vooro;>-'->r7opk -door don Rechter- C-ir.m- .s is Huur gesloten en had zoo- r'ani'e resultaten, dat de Officier van Justi- t> besloten heeft P. niet verder te vervol gen, daar zijn schuld niet gebleken is. DE FABRIEK WORDT SPOEDIG WEER OPGEBOUWD Naar wij vernemen zal binnenkort de N. V. Houthandel voorheen J. E. A. Kaub, wel ker fabriek te Halfweg is afgebrand, worden geliquideerd. In de toekomst zal alleen de fabricage en de verkoop van kisten worden voortgezet, waartoe de N. V. Kistenfabriek „Phoenix", onder directie van den heer A. de Bas zal worden opgericht. Het bedrijf wordt momenteel nog gevoerd door de N.V. Houthandel v. h. J. E. A. Kaub in liquidatie. De nieuwe fabriek zal op dezelfde plaats als de oude in Halfweg worden gebouwd. Binnen een maand hoopt men met den bouw te beginnen. Tuin Brongebouw Zoo ging dan gisteren onder begunstiging van uitstekend zomerweer, al werd het la ter op den avond iets killer, het laatste zomerconcert in den tuin van het Bronge bouw. Aan de voorbereiding hiervan is ongetwij feld met groote zorg en toewijding door den heer van Beinum met zijn musici gearbeid, want dit concert is geworden tot een der mooiste van het zomerseizoen. In zekeren zin was het dit alreeds door de samenstelling vail het programma, dat behalve een keur van de schoonste compo sities uit de wereldmuziekliteratuur dezen avond nog bovendien een noviteit bracht, in den vorm der nog niet uitgevoerde compo sitie van Maurits Samethini: „Rubriek II" geheeten. Ala introductie kregen we „Ein Sommer- nachtstraum" van F. Mendelssohn-Barthol. dy. Een schitterend werk, dat nog altijd boeien blijft, omdat het een zuivere schilde ring en weergave in klanken is van de na tuur. Vooral het Scherzo en de Nocturne blonken uit door een verfijnde weelde van gedekt gehouden fluisteringen en vooral door de violen teer gestreken piano's. De heer J. v. d. Beek blies de hoornsolo met weeken, mooien, ronden toon en het orkest begeleidde in goede kleurverhoudlng de aardige trekjes. De Hochzeitsmarsch wekte bij tal van de aanwezigen herinnerin gen op, muzikale en andere, en we zagen zelfs een zeer bejaarde, eenzame oude dame, met haar programma de maat slaan bij deze, zeer waarschijnlijk aan voorbij geluk her innerende, bekende melodie. „Dat blijft toch altijd een prachtig stuk" zoo beluisterden we uit haar tandeloozen mond, en ze was op getogen over het gehoordejuist even als wij. Het eigenaardig genoemde werk van Sa methini besloot de helft voor de pauze. Als dit werk eenige verdienste heeft, en het heeft er ongetwijfeld meerdere, dan is het wel voornamelijk zijn groote beknoptheid en bescheidenheid in het uitwerken der opge zette thema's. Het werk verrast zelfs nu en dan door de kortheid der verschillende deelen, maar er wordt dan ook bereikt dat het Scherzo waarlijk een schertsen blijft, en niet ont aardt in mateloos en zouteloos debiteeren en repeteeren van muzikale aardigheden en verrassende rhythmische vondsten. Vooral de violen vielen bij dit werk weer op door hun keurigen gelijken streek en de egale toongeving. Casse Noisette van Tsehaikowsky na de pauze werd, naar we ineenen met coupure van enkele reprises uitgevoerd, en tot slót, ditmaal kregen we, laten we eerlijk zijn, gelukkig, geen toegift mochten we nog eens luisteren naar de Tannhauser Ouver ture, gewoon we de orchestrale bewerking als een der schoonste scheppingen van den grooten dramaturg die Wagner was, be schouwen. Hoe grootsch van gebaar en diep van muzikalen inhoud, maar hoe sterk gees telijk ook doet hier de ontleding aan van het Pilgerchor-motief. Het bracht ons een sterke emotie, mede ook, omdat de heer van Beinum zijn musici zóó breed en zoo keurig de schitterende harmonisatie liet onderstre pen, waaraan dit werk zoo rijk is. Zoo zien we met groote belangstelling weer de winteruitvoeringen van het nieuwe mu zikale seizoen tegemoet, al gunnen onge twijfeld allen, die met ons de zomerconcer- ten volgden, het wakkere H. O. V.-orkest gedurende de rest van September, gaarne een welverdiende vacantie. J. S. Schouwburg Jansweg Prulletje Vereen. Schouwspelers Een dier stukken, die altijd en iedereen bekoren en vermaken, gaat nu dagelijks in den Schouwburg aan den Jansweg. Het is een optimistisch levensbeeld. De sympa thieke personen vinden hun geluk, de sotten en de aanstellers en de geniepigen krijgen den kous op den kop. Ieder langs zijn eigen getrokken lijn. Want het is juist het nog zoo heerlijk jonge, spontane, eerlijke, ja on besuisde van de nog-geen-achttienjarige Prulletje, die haar redt uit de koppel intriges van een moeder met een verguld houten hart en trouwe vrienden maakt van den stiefvader, den huisknecht en een afgewezen minnaar en haar den. moed geeft, zelf den „oom" ('t is eigenlijk geen oom) ten huwelijk te vragen, die zijn groote liefde zorgvuldig verbergt. Terwijl juist ook de dappere zelfoverwinning, waarmee de veel oudere man zijn liefde verheelt, en al leen maar geeft zonder iets te vragen of zelfs te aanvaarden, hem 't onverhoopte ge luk waardig maakt en schenkt. Om die twee sympathieke figuren groe peert zich heel de handeling. Het deert dan ook niet ,dat de andere rollen noch door in houd, noch door spel sterk op den voorgrond j treden, 't Meest persoonlijk waren nog, op dat tweede .plan, de markiezin, M. Harms- Haspels en de kamerdienaar, G. Robbers. De aandacht wordt echter ten volle bevredigd door karakter, leven en actie van Prulletje, Enny Mols-de Leeuwe, en „oom Mark", Pierre Mols. Enny de Leeuwe kan de rol volkomen aan, we mogen wel zeggen, dat ze van Prulletje ons vroeger lief gewor den door 't spel van Else Mauhs een wel haast perfecte creatie geeft, 't Is altijd frisch wat ze doet en zegt, en altijd juist sterk genoeg .Ook Pierre Mols zagen we zel den zoo goed. Wij herkenden den levenden, den niet meer jongen, maar des te eerlijker en dieper liefhebbenden man, in wien het niet opkomt te hopen, als hij zich van zijn liefde bewust wordt. Wij zien, hoe hij over 't meisje waakt en zich beheerscht .ondanks de opwellingen van jaloezie en bitterheid, die uit zijn stille liefde voortkomen. In één opzicht slechts schoot o.i. de uitdrukking te kort; we begrijpen op sommige oogenblikken wel, hoeveel verdriet deze man hebben moet, en het meisje zegt het ook maar wij zien het niet en voelen het niet. Buiten die en kele momenten echter is het spel van Pier re Mols wel evenwaardig met dat zijner echt- genoote. Dat de alleenspraak, waarin de „oom" zichzelf vermaant verstandig te zijn, wat ouderwetsch aandoet, mogen we den speler niet wijten. Zoo kunnen wij eenieder, die 't stuk gaat zien, een avond beloven, genoeglijk door wat spanning, wat humor en wat ontroering. En we doen dat met des te grooter gerustheid, wfjl geenerlel bedenking van móreelen aard behoeft te worden gemaakt. Dat de pauzen door muziek worden opge kort Is nog een aanbeveling te meer. E. U. De studieclub van den R. K. Kring heeft voor het komende winterseizoen een pro gramma opgesteld, dat begint met een serie voordrachten over Levenskunst, door den heer Jos. de Lobel, waarbij zelfbeheer- sching, persoonlijkheid, zelfkritiek, behan deld zullen worden. Ook de Zeereerw. Heer rector H. A. C. M. Wennen zal als spreker optreden- De reciteerafdeeling vergadert 17 Sep tember a. s.; mededeelingen zullen worden gedaan over de uitvoering In het najaar. Tevens vermeldt de agenda bestuursverkie zing. Het bestuur van den Kring verwacht alle leden bij de huldiging van Z. D. H. Mgr. J. D. J, Aengenent te Heemstede op Zon dag 16 September a. s. Aantreden om 2 uur 's middags in de oprijlaan van Hageveld. Commissie Havenplannen - Wet tot regeling winkelsluiting Schrijven Algem. Nederlandscher. Drogistenbcnd C.u n Opheffing Zakelijke Belasting op het Bedrijf Opening Girorekening Reorganisatie postdienst Gisterenavond vergaderde de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem ,i Omstreken onder voorzitterschap van den heer E. H. Krelage. Spreker- deelt mede, dat de heer Treur, na Woensdag j.l. een operatie In het Diaconessenhuis te hebben moeten ondergaan, deze inrichting heeft kunnen verlaten. Spr. wenisht den heer Treur geluk met dit aanvankelijk herstel en hoopt, dat hij weer spoedig aan de be raadslagingen moge deelnemen. Ingekomen verschillende stukken, welke voor kennisgeving worden aangenomen. Commissie Havenplannen Medegedeeld wordt, det Burgemees ter en Wethóuders van Haarlem zich tot de Kamer van Koophandel gewend hadden, om twee vertegenwoordigers der Haarlem sche Industrie in de commissie Havenplan nen aan te wijzen. Aangewezen waren de heeren E. H. Krelage, voorzitter der Kamer ën de heer J. F. Hulswit, welke heeren in middels benoemd waren. Wet tot regeling van winkelsluiting Besloten wordt In handen te stellen van de afdeeling Kleinhandel, een schrijven van de Kamer v. Kooph. te Amsterdam, een van de Kamer van Koophandel te Tilburg en één van de Kamer van Koophandel te 's Hertogenbosch inzake het ontwerp van de wet tot regeling van de winkelsluiting. Schrijven Algemeenen Nederl. Drogistenbond Het bureau stelde voor een schrijven van den Algemeenen Nederlandschen Drogisten- bond inzake verkoop chemicaliën door ande. ren dan apothekers en een tweede adres van dezen Bond inzake de instelling van een staatsdiploma voor drogisten, voor ken nisgeving aan te nemen, aangezien het Bureau van oordeel was, dat een juist oor deel dezer punten niet tot de competentie der Kamer behoort. De heer Deddens merkte op. dat alle bonden, ingeschreven in het Handelsregis ter, verwezen worden naar de afdeeling Klein-bedrijf. Spr. meende, dat men in dit geval evenzoo zou moeten handelen. De Voorzitter, de heer Krelage, antwoordt dat de in dit adres bedoelde kwestie meer van een wetenschappelijken dan commer. cieelen aard zijn. Het Klein-bedrijf is niet competent om hierover te oordeelen. Het is beter, dat een dusdanig advis door pbarmn. ceutische en medische kringen gegeven wordt, (Wordt vervolgd). Met het s.s. „Veendam" der Holland Ame- rika-lijn is, naar wij vernemen, naar New- York vertrokken het lid der Rijkscommissie voor graadmeting en waterpassing prof. dr. F. A. Vening Meinesz om op verzoek van het geo-physisch laboratorium van het Car- negle-instituut slingerwaarnemingen te gaan uitvoeren in de Golf van Mexico en de Ca- raïbische Zee. De kosten hiervan worden gedragen door de Academie van Wetenschappen te Washington, terwijl de Amerikaansche ma rine een duikboot ter beschikking heeft ge steld, die prof. Vening Meinesz te Washing ton zal afhalen. Hij zal voor de waarnemin gen gebruik maken van een naar zijn denk beelden gecompileerd slingertoestel, waar aan na de reis met de K. XIII nog een aan tal verbeteringen zjjn aangebracht. Voor deze waarnemingen bestaat groote belang stelling bij de Coast and Geographic Survey. In den loop van December zal prof. V. M. naar Nederland terugkeeren. PARIJS, 12 September Generaal Primo de Rivera heeft zich na zijn terugkomst uit San Sebastian te Madrid onmiddellijk naai het ministerie van oorlog begeven, waar hij met de ministers van binnenlandsche zaken en justitie een langdurige conferentie had. Volgens de hier uit Madrid ontvangen be richten hielden deze besprekingen verband met de arrestaties, die hebben plaats gehad naar aanleiding van een ontdekte samen zwering tegen de regeering van Primo de Rivera. Het aantal gearresteerde personen bedraagt tusschen 300 en 1000. Bij K.B. is ongegrond verklaard het be roep, ingesteld door J. de Jong, Azn. te Vo- lendam tegen de beschikking van Ged. Sta ten van Noord-Holland van 20 Juli 1927, waarbij af vijzend is beschikt op zijn verzoek om vergunning tot het in werking brengen van 'n autobusdienst tusschen Volendam en Purmerend (op Dinsdag). Voor den Krijgsraad te 's-Hertogenbosch stond terecht de 20-jarige P. J„ wonend al hier, soldaat der school voor reserve-officie ren der Inf. te Kampen gedetineerd, die te Kampen op 14 Augustus 1928 geweigerd had zijn uniform aan te trekken. Verdachte had geen godsdienst en erken de het gezag van den staat niet. Conform den eisch werd verdachte ver oordeeld tot 10 maanden gev.straf met ont slag uit den dienst zonder ontzetting uit de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen. Het concertbureau Vernout bericht ons, dat op het kerkconceït van Mia Pelten burg, Hendrik Andriessen en Louis van Tulder, op Vrijdag 14 September a.s., het volgende Bach-programma zal worden uit gevoerd. Mia Peltenburg zingt de Aria „Wir beten zu dem Tempel an" uit de Cantate „Jauch- zet Gott", de aria Liebster Jesu mein Ver langen" uit de Cantate Epiphania, en de aria „Gott lob" uit een der Kerst-cantaten. Door Louis van Tulder wordt de aria ,Mein Jesu schweigt" uit de Mattheus-Passion en de aria „Das Lamm verstummt" uit de Lucas-Passion voorgedragen. Hendrik An driessen speelt Praeludium et Fuga in a kl. t., Fantasia in c ld. t. en ten slotte Toccata et Fuga in d kl. t. Op 15 Sept. a.s. hoopt de Eerw. Zuster Bartholomea (In de wereld Mej. Joh. Over toom) van de Congregatie der Eerw. Zusters Franciscanessen te Heythuizen, te Brunssum (L.) haar zilveren kloosterfeest te vieren. HAARLEM, 11 Sept. Geëxamineerd 8 mnl. candidaten. Teruggetrokken 3. Toegelaten de Heer A. Romijn van Amsterdam. Geboren: 9 September: D. FrankenVan Nieuwkoop, dochter; 10 September: ,P J. van LieshoutWeijers, zoon; 10 September I. van BaekelVan der Meer, zoon; 10 Sept.: F. J. TholenJansen, dochter. Overleden: 10 September: J. F. Rooden- berg, 22 jaar, Gasthulsvest; 8 September: A. Roos, 84 jaar, M, van Heemskerkstraat; 10 Sept,: D. TreffersVan Gulik, 82 jaar, Merovingenstraat; 10 Sept.: M. J. v. d. Zalmv. Nieuwmegen, 29 jaar, Schoter- 'veg. Een lid van „Koninginnedag" schrijft ons: Toen Haarlem op 31 Augustus den ver jaardag van H. M. de Koningin vierde, heeft een stadgenoot zich onderscheiden en wel op een wijze, dat ik het op prijs stel, dit in ruimer kring bekend te maken. Aan J. A, J. Bulters was opgedragen, 's avonds te elf uur Bengaalsch vuur af te steken op de Groote Markt. Gebrekkig ma teriaal was oorzaak, dat het venijnig bran dende vuur de handen van Bulters ernstig beschadigde: niettegenstaande veel pijn. bleef hij echter vasthouden, omdat hij wist, dat bij wegwerpen zeker benedenstaande personen getroffen zouden worden. Hulde, Bulters voor je manmoedig gedrag! Je hebt je kranig gehouden en al loop je nu nog met verbonden handen, de wetenschap, anderen pijn en leed gespaard te hebben, zal een groote voldoening zijn. Voor het examen vrije- en orde-oefenin gen, gehouden te Amsterdam, sis^^e He hr. G. M. Boersma, alhier. Gisteravond half negen gaf de Eerw. Pa ter Wynand Sluis, O.F.M. in de R. K. kerk aan den Kleverparkweg, zijn eerste confe rentie voor niet-katholieken. Eerw. spreker had tot onderwerp gekozen: „Het bestaan van God". Voor deze conferentie waren zeer veel menschen, waaronder tal van niet-ka tholieken, opgekomen. Na het eerste deel der predikatie, voerde het zangkoor een zangnummer uit. Na afloop der predikatie werden eveneens door het koor eenige lie deren gezongen, waarna deze conferentie om kwart over tien geëindigd was. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de heer Holzwilder sprak namens de amb tenaren, en de heer Kion sprak namens de werklieden bij het jubileum van den heer Zethof. Koopen van minderjarigen J. K. stond terecht voor het feit, dat hij van den minderjarigen J. H. v. M. voor 1.25 een rjjwielplaatje had gekocht, hetgeen laatstgenoemde beweerde gevonden te heb ben. Daar J. K. voor een tweede feit even eens terecht stond, eischte de ambtenaar van het O. M. 2 geldboeten van f 10 subs. 10 dagen, welken eisch de kantonrechter be vestigde. Door een hond geheten Getuige J. G. was, toen hij op den Zee weg to Wijk aan. Zee en Duin bezig was met het ophalen van de huur, gebeten door een hond van H. v. V. Deze hond liep zonder muilkorf rond en had de verleiding blijkbaar niet kunnen weerstaan om zijn gebit op ge- tfUige's lichaam te beproeven. Verdachte H. v. V. was niet verscher:-n. De ambtenaar van het O. M. eischte .8 boete subs. 4 dagen, welken eisch de kantonrechter be vestigde. Niet op het stopsignaal gelet Het raadslid G. o. had op 3 September op den hoek van de Groote MarktZijlstraat niet op 't stopsignaal van den verkeersagent H. gelet. De aandacht van verdachte was meer gespannen geweest op een dame, die bij het Stadhuis op hem stond te wachten, dan op den agent en was met zijn rijwiel tus schen het verkeer Zijlstraat—Groote Markt doorgekoerst. De agent had hem gevraagd, of O. twee oogen in zijn hoofd had, waarop hij volgens zijn verklaring eenigszins sarcas tisch antwoordde: „Ja, drie". Hierop had de agent geantwoord: „Dan moet je dat derde oog ook maar goed gebruiken". De eisch Was 5.subs. 2 dagen. Daar de overtreding niet aan onwil maar aan on oplettendheid te wijten is, wordt O. tot 2 subs. 2 dagen veroordeeld. GENEVE, 12 Sept. Met betrekking tot de besprekingen, welke gisteravond tusschen de bij de bezetting van het Rijnland betrok ken mogendheden hebben plaats gehad,wordt van goed ingelichte zijde vernomen, dat be sloten werd bij de onderhandelingen te Ge- nève alle technische kwesties, waaronder de technische doorvoering der ontruiming en het verband tusschen de schadevergoedings kwestie, buiten beschouwing zouden blijven. De besprekingen beperken zich tot de prin- cipieele kwestie van ontruiming, n.l. tot de kwestie of Duitschland juridisch gerechtigd is thans de geheele ontruiming van 't Rijn land te eischen, in hoeverre deze ontruiming onvoorwaardelijk zou geschieden en, indien de geallieerden voorwaarden kunnen stellen, welke voorwaarden. Verder werd besproken de kwestie van een eventueele controle in het ontruimde gebied. Wanneer bij de verdere onderhandelingen te Genève overeenstemming over de principieele kwestie wordt bereikt, dan zullen de tech nische en militaire kwesties aan deskundigen ter behandeling worden voorgelegd. Apex Electrische Waschmachines f 275.» SOERABAJA. 12 September. (Aneta-Va Dias), Naar het „Soerabajaasch Handels blad" verneemt overweegt de Regeering plannen tot bet voeren van filmpropaganda op de vloot ter wering van communistische!? invloed. LAREN, 12 September. Naar wij verne men, is uit de puinhoopen van de twee af gebrande groote landhuizen van den brand van Zondagavond j.l, een kostbare Villaume- viool, eigendom van den heer Chr. Freyer, ongeschonden te voorschijn gehaald. Het kostbare instrument was gepakt in een z.g. Amerikaansch dubbele vioolkist, waarvan de binnenste vorm van alminium is. WARSCHAU, 12 Sept. Naar de „Gloc Prawdy" meldt, is corruptie op groote schaal door de beambten van de stedelijke belas- tingbureaux ontdekt. Dertien beambten zou den hierbij betrokken zijn. Het vliegveld Schiphol was hedenmorgen en middag het tooneel van een bijzondere drukte. De K. L. M. had de goede gedachte gehad om de vijf postvliegtuigen waarvan het eerste morgen vertrekt, op dezen dag op het vliegveld ter bezichtiging op te stel len, om daarmede de aandacht te trekken van het feit, dat dezen geregelde postvluch- ten tusschen Nederland en Oost-Indië hoo- pen in te luiden. Het publiek had kcstelooe op het terrein toegang. Vroeg in den mor gen hadden zich reeds honderden langs de hekken geschaard, waarachter de vijf post vliegtuigen voor het vertrek gereed, waren opgesteld. Tegen het middaguur "»"i de pers in de gelegenheid gesteld om de vliegtui gen te bezichtigen. De directeur der K. L. M., de heer Plesmans gaf hierbij uitleg. Bij elk toestel was de volledige bemanning aanwezig. Voor de vliegmachines waren 'bar den opgesteld, waarop bijzonderheden over de vliegtuigen en de vlucht vermeld wa ren. Te 2 uur hedenmiddag kwam de Raad van Bestuur de vliegtuigen bezichtigen. Te kwart voor drie hedenmiddag zouden de Ministers v. d. Vegte en Koningsberger op het vliegveld arriveeren om de vliegtuigen te bezichtigen. Nadere bijzonderheden vol gen in ons numer van morgen. No, 7. Door den Algemeenen Bond van Metaal bewerkers en de Federatie worden morgen avond in gebouw Het Blauwe Kruis ver gaderingen gehouden over bet epnflict ui het loodgietersbedrijf. Hedenmiddag kwam de gemeenteraad in voltallige vergadering bijeen onder voorzit terschap van burgemeester Maarschalk. Woningbouwvereeniging „St. Bayo". B. en W. stellen voor de balans met ver lies- en winstrekening per 31 December 1927, betreffende de complexen van 182, 41 en 70 ééngezinsarbeiderswoningen van de Woningbouwvereeniging „St. Bavo" goed te keuren. Goedgekeurd. Schoolgeld. B. en W. stellen voor het le suppletoir kohier der schoolgelden voor het Middel baar en Voorbereidend Hooger Onderwijs dezer gemeente voor het cursusjaar 1927/28 vast te stellen tot een bedrag van f 1.909.35. Goedgekeurd. Wijziging Verordening B. en W. stellen voor, gelezen een voorstel van B. en W. tot wijziging van het raads besluit van 13 Juni 1928, gezien een ter zake betrekkelijk schrijven van den Voorzitter van Ged. Staten der provincie van Noord-Holland d.d. 23 Augustus 1928, gelet op de bepalingen der Lager-Onderwijswet 1020 en op die der Gemeentewet, te besluiten: de woorden „Burgemeester en Wethouders", voorkomen de in art. 12 der Verordening tot heffing van schoolgeld op de scholen voor lager- en gemeentelijk voorbereidend lager onderwijs, te vervangen door de woorden: „den Raad der gemeente". Goedgekeurd. (De vergadering duurt voort). Secr. Fiihrhopstraat 8 Na lang wachten is de toestemming tot het gebruik van de zalen toch afgekomen en maak ik er dus onze jongens en heeren leden op attent, dat hedenavond op de ge wone tijden geoefend wordt in de school aan de Soendastraat. De jongens beginnen dus om half zeven, de heeren om 8 uur. Wij rekenen op aller opkomst, ten zeerste in verband met de wedstrijden, die in November in Amsterdam en Rotterdam worden gehouden p. DONDERS, Secretaris, LONDEN, 12 Sept. (V.D.). De Sovjet regeering heeft, naar uit Moskou gemeld wordt, een aantal hoogé officieren van het roode leger te Odessa en Kiew laten arres teeren. Deze officieren worden er van be schuldigd anti-bolsjewistische cellen in het leger gevormd te hebben. Tegelijkertijd zouden talrijke arrestaties van vooraanstaande personen te Moskou, Leningrad en Charkow hebben plaats gehad. PRAAG, 12 Sept. In de sociaal-politieke commissie heeft de voorzitter de slachtoffers van het spoorwegongeval herdacht. Hij ver klaarde, dat de catastrophe de geheele open bare meening geschokt heeft. Hij verklaarde, dat het noodig was, dat een grondig onder zoek naar de oorzaken wordt ingesteld. Van soe.-democratische zijde wordt het aftreden Van den minister van de Spoorwegen ge- eischt. BERLIJN, 12 Sept. De Hugo Stinnes Corporation, de moedermaatschappij van het Stinnesconcem, deelt mede: De heer Hugo Stinnes Jr. heeft in ver band met het tegen hem hangend onder zoek al zijn functies in de directies en raden van beheer van binnen- en buitenlandsche maatschappijen ter beschikking gesteld. In overleg tusschen de Duitsche en. Ame- rikaansche leden van den Raad van Beheer van de moedermaatschappij van het Stin nesconcem, de Hugo Stinnes Corporation, zullen alle zaken der maatschappij en der dochtermaatschappijen door de tegenwoor dige leiders dezer maatschappijen volgens aanwijzing van den Raad van Beheer wor den voortgezet. Tegelijkertijd deelt de Raad van Beheer van de Hugo Stinnes Corporation het vol gende mede: De Hugo Stinnes Corporation en de door haar gecontroleerde en bij haar aangeslo ten maatschappijen'hebben nimmer op eeni- gerlei wijze iets te doen gehad met de za ken, welke op het oogenblik den heer Hugo Stinnes Jr. worden ten laste gelegd. MEDEGEDEELD DOOR WOENSDAG, 12 SEPTEMBER Koersen. Heden opening Staatsleeningen, 5% Nederland 1919 5% Nederland 1913 4 Nederl. .917 6% N.-Indië 1923 D 4H N.Ihd. 1928 JB Banken. Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij Resc. Dito PARIJS, 12 Sept. (V-D.) De begrooting voor 1929, welke op 18 September door de financieele commissie van de Kamer in be handeling worden genomen toont tegenover 1928 een vermeerdering van uitgaven van 2.780 328941 francs en een vermeerdering van inkomsten van 2. 748.313.233 francs en sluit met 45.225.277.701 francs aan uitgaven en 45-280.929.409 francs aan inkomsten, zoo dat er een overschot van 55.651.708 francs is. PRAAG, 12 Sept. (V.D.) Uit Bruenn wordt gemeld, dat van dc slachtoffers van het spoorwegongeval vier personen, drie vrouwen en een man, niet geindentificserd konden worden. Dinsdagavond te acht uur was het oprui- mingswark zoover gevorderd, dat het spoor wegverkeer .weer in beide richtingen kon worden hervat. De bladen eischen in verband met het ongeval een parlementaire commissie van onderzoek. De schuld aan het ongeval is de buitengewone vermindering van het aantal beambten. De beambten zijn overspannen. Met het ontslaan van den eenen schuldigen wisselwachter wordt niets bereikt. Industrieën. Marg. Unie Nederl. Kunstzijde Maecubee Holl. Kunstzijde Oude Philips Nieuwe Philips Industr. Buitenland Anaconda O. S. Steel Snla Viscosa Gew. Peruvian Handelsonde'rn. Comp.comm. du Liége Mijnbouw. Boeton Mijnbouw... Redjang Lebong Petroleum. Dortsche Petr Geconsolideerde Ken. Olie Perlak Rubber. A'dam Rubber Delt Batavia Rub Java Rubber Serbadjadi Silau V I. C. C Allied Intercontin Rubber Scheepvaart. Holl. Amerika Lijn dito Gem. Eigend Kon. Ned. Stoomb Kon. Paketvaart Mij. Nederland Rotterd. Lloyd Scheepvaart-Unie Marine comm. Marine pref Suiker. H V. A Java Cultuur Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak. Dell Batavia Oude Deli Oostkust Senembah Spoorwegen. Southern Rails Union Pacific V.'abash Chic. Milw.St Paul Kansas City South 1 Erie Railr Prolongatie 75 70* 901 229 2C0 187 252 541% 436 175* 522" 146* 1 198 81% 37%b 61 59% 4*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2